אורי ירון
הזמן של
אורי ירון

אזרח ישראל . נשוי , שני ילדים ושני נכדים. ליוויתי את התפתחות בועת הנדל"ן הישראלית מראשיתה בשנת 2010 ועד ימינו. הייתי אחד מכותבי האתר שנסגר "בועת נדל"ן בישראל". חלק ממאמרי פורסמו לאורך השנים באתר הכלכלה אמיתית. בשנים האחרונות הבנתי שהמערכת הכלכלית שלטונית עושה הכל כדי למנוע את ירידת מחירי הדיור ולכן הורדתי פרופיל בתחום זה אבל האמת תמיד תהיה שם על קירות האתרים ולצערנו היא לא תשתנה. להבנתי, לאחר שהוחלפה הממשלה וכוחות רעננים נכנסו לעמדות הביצוע יש הכרח להציף את הנושא הזה שנית ביחד עם עוד נושאים שנחוצה בהם פעולת שינוי מהירה ודחופה.

הגיעה השעה להכריז על ח"כ שיקלי כח"כ פורש

בתאריך 15.03.2017 החליטה וועדת הכנסת בראשות ח"כ צעיר ונמרץ יואב קיש להכריז על חברת הכנסת אורלי לוי כחברת כנסת פורשת מסיעת ישראל ביתנו.

לאחר חודשים של פעולה עצמאית בניגוד להחלטות הסיעה שבה היא נבחרה לכנסת, החליטה מפלגת ישראל ביתנו שמצב זה לא יכול להימשך וביקשה מוועדת הכנסת להכריז עליה כחברת כנסת פורשת.

לאחר חודשים של פעולה עצמאית בניגוד להחלטות הסיעה שבה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס נבחרה לכנסת, החליטה מפלגת ישראל ביתנו שמצב זה לא יכול להימשך וביקשה מוועדת הכנסת להכריז עליה כחברת כנסת פורשת

לפי החוק, שמטרתו להכביד על צעדי עריקה כאלה, היא לא יכלה להתמודד בכנסת שלאחריה בסיעה קיימת (לכן היא רצה כמפלגה עצמאית) והושתו עליה עוד מגבלות בכנסת הקיימת. בדבריו בתחילת הישיבה אמר ח"כ קיש יו"ר הוועדה את הדברים הבאים:

"אנחנו בפתחו של דיון שלא קורה הרבה בכנסת. דיון כואב ומצער. מצד אחד ח"כ אורלי לוי-אבקסיס היא חברה, ומאידך "ישראל ביתנו" היא סיעה בקואליציה. אנחנו נשמע את שני הצדדים ונצטרך להחליט. לכל החלטה יש משמעות כבדה. אי אפשר להתעלם מזכויות של סיעה בכנסת ומהרצון שלה להוביל אג'נדה".

ח"כ קיש צדק בדבריו. בשיטת הדמוקרטיה הייצוגית הנהוגה במדינת ישראל, חברי הכנסת הנבחרים מקבלים זכויות רבות. הם מקבלים חסינות מהותית. הם רשאים לבצע מגוון פעולות שאסורות על האזרח הרגיל.

יש להם זכויות יתר רבות אבל גם חובות. החובה העיקרית היא לייצג את בוחריהם בנאמנות ולפי השיטה הנהוגה בישראל. כיוון הנאמנות נקבע על ידי הסיעה בכנסת. הפתק בו בוחרים אזרחי המדינה הוא פתק סיעתי. עיקרון המשמעת הסיעתית הוא עיקרון קריטי ליכולת להתנהל במערכת דמוקרטית מתפקדת.

חבר כנסת שאינו מסכים עם מהלכי סיעתו יכול לפרוש מתפקידו ולפנות את מקומו לחברו הבא בתור שיוכל למלא את התפקיד, אבל הוא אינו רשאי לחמוס את התפקיד מצד אחד ולעשות בו כרצונו מהצד השני.

חבר כנסת שאינו מסכים עם מהלכי סיעתו יכול לפרוש מתפקידו ולפנות את מקומו לחברו הבא בתור שיוכל למלא את התפקיד. אבל הוא אינו רשאי לחמוס את התפקיד מצד אחד ולעשות בו כרצונו מהצד השני

התנהגות כזאת תחרב את בסיס השיטה הדמוקרטית. זאת משום שבהיעדר ביטחון בכוחה של הסיעה לקבל החלטות מחייבות, לא יהיה בכוחה לתפקד בכנסת ולהעביר חוקים והחלטות בהתאם לרצון הבוחרים ששלחו אותה לכנסת.

החוק הקיים הוא חוק מאוזן והוא אף עובר בימים אלה תיקון נוסף. יש בו את האפשרות להתפצל מסיעה קיימת, בתנאי שלפחות שליש מחבריה או ארבעה חברי כנסת רוצים בכך (אם התיקון לחוק יעבור). יש בזה כדי לתת איזון לקבוצת חברי כנסת שמרגישים שהסיעה אינה מייצגת יותר את דעותיהם. אבל החוק מונע, ובצדק רב, מח"כ בודד לעשות דין לעצמו. כאמור כדי למנוע את הרס השיטה של הדמוקרטיה הייצוגית.

גם ראש האופוזיציה בנימין נתניהו הכיר בעבר במשמעות המשמעת הסיעתית והקואליציונית, כשהצביע שלוש פעמים בעד ההתנתקות למרות שאחר כך ניסה להסביר שהוא למעשה התנגד למהלך. המשמעת הקואליציונית והסיעתית מחייבת. זו אבן היסוד בשיטת הדמוקרטיה הייצוגית

ח"כ  קיש צדק בדבריו בפתח הישיבה אותה הוא ניהל לפני ארבע שנים. אכן אי אפשר להתעלם מזכויות של סיעה בכנסת ומהרצון שלה להוביל אג'נדה. ולמרות אמירתו זו היה באותו לילה המתווך הראשי מול ח"כ שיקלי להצבעה בניגוד למשמעת הסיעתית. ח"כ קיש פעל בניגוד גמור לדבריו כיו"ר וועדת הכנסת אך לפני ארבע שנים ופירק בכך עוד לבנה בחומת האמינות המחוררת של כנסת ישראל.

בניגוד לאמירתו של קיש כי אין להתעלם מזכויות סיעה בכנסת ומרצונה להוביל אג'נדה, הוא היה המתווך הראשי מול שיקלי להצבעה בניגוד למשמעת הסיעתית. בכך פירק עוד לבנה בחומת האמינות המחוררת של הכנסת

כל אזרח ישראלי רשאי להקים מפלגה ולהעמיד אותה לבחירה. הוא רשאי לקבוע את דרכה ולנווט את מהלכיה בכנסת אם הוא ייבחר בהתאם לחוק. אבל חבר כנסת בודד אינו רשאי לעשות דין לעצמו. במצב שבו הוא מרגיש שאינו יכול עוד  עומדות לפניו שתי אפשרויות. האחת ההוגנת לפרוש מהכנסת והשנייה הנכלולית להישאר במרדו ולקבל עליו את העונש המתחייב. אין אפשרות שלישית. אין אפשרות של "ללכת עם ולהרגיש בלי".

בהצבעתו זו קיבל חבר הכנסת שיקלי את החלטתו הנכלולית. הגיעה השעה שחברי ימינה וכנסת ישראל יקבלו את ההחלטה המתחייבת מהמצב, ואם זה מתאפשר משפטית – להכריז עליו כח"כ פורש עם כל העונשים הקבועים בחוק למצב זה.

אזרח ישראל . נשוי , שני ילדים ושני נכדים. ליוויתי את התפתחות בועת הנדל"ן הישראלית מראשיתה בשנת 2010 ועד ימינו. הייתי אחד מכותבי האתר שנסגר "בועת נדל"ן בישראל". חלק ממאמרי פורסמו לאורך השנים באתר הכלכלה אמיתית. בשנים האחרונות הבנתי שהמערכת הכלכלית שלטונית עושה הכל כדי למנוע את ירידת מחירי הדיור ולכן הורדתי פרופיל בתחום זה אבל האמת תמיד תהיה שם על קירות האתרים ולצערנו היא לא תשתנה. להבנתי, לאחר שהוחלפה הממשלה וכוחות רעננים נכנסו לעמדות הביצוע יש הכרח להציף את הנושא הזה שנית ביחד עם עוד נושאים שנחוצה בהם פעולת שינוי מהירה ודחופה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 623 מילים
קו פרשת המים היה ברדוגו והחופש המוחלט שניתן לו לדברר את דף המסרים הנחוץ לבלפור בכל רגע נתון. זה היה ממש מהמקפצה באופן שגרם לנטישת מאזינים קבועים כמוני למשל. מצאתי את עצמי לא פעם מתעצבן ... המשך קריאה

קו פרשת המים היה ברדוגו והחופש המוחלט שניתן לו לדברר את דף המסרים הנחוץ לבלפור בכל רגע נתון. זה היה ממש מהמקפצה באופן שגרם לנטישת מאזינים קבועים כמוני למשל. מצאתי את עצמי לא פעם מתעצבן לא מהדעות אלא מעזות המצח של הבחור לשקר ולדברר באופן כל כך בוטה. אז פרשתי ועברתי לרשת המתחרה. אגב בראיה לאחור אני חושב שפתיחת התאגיד במקום רשות השידור היה צעד חשוב ונכון לאור מבחן התוצאה. לכן לא בטוח שלא נדרשת סגירה כאן או אולי הפעלה מחדש אם ניקח מושג מתחום המהפכה הדיגיטאלית..

התאוריה שאינה יודעת להפסיד

בשנה וחצי האחרונות הצליח הכתב לענייני חרדים בחדשות 13, אבישי בן חיים להכניס לשיח תיאוריה מקורית שמסבירה לדעתו את כל מה שקורה בפוליטיקה ובחברה בישראל. הוא בנה את החלוקה על בסיס עדתי והסביר בעזרתה כל מה שזז בחברה הישראלית.

כל תרחיש שלא הסתדר עם התיאוריה שלו, נניח, אם נמצאו כאלה מהמוצא "הנכון" לשבט ישראל השנייה אבל חשבו אחרת ממנו,  קוטלגו מיד בהתאם לתיאוריה, כהגמוניה שאינה מודעת לקיומה. ככאלה, הוא הפך אותם למעשה לזומבים מהלכים ללא יכולת חשיבה עצמונית.

כל תרחיש שלא הסתדר עם התיאוריה, כמו כאלה מהמוצא "הנכון" בשבט ישראל השנייה שחשבו אחרת ממנו, קוטלג בהתאם לתיאוריה, כהגמוניה שאינה מודעת לקיומה. למעשה, זומבים מהלכים נטולי חשיבה עצמונית

בלתי מודעים לעצמם ובמקרה הגרוע, לא עלינו, משתכנזים של ממש. מומרים בכפיה או מרצון שהעבירו את תמיכתם מנציג השבט הטבעי שלהם לנציגים אחרים שאינם, שומו שמיים, מהשבט הנכון.

התיאוריה שלא יכולה לטעות. הרי אם לא ניתן להסביר את מחשבותיו של אדם עד כדי כך שההסבר היחיד הוא שהוא אינו מודע לעצמו, אין אפשרות אמיתית להתווכח איתו. הרי זה ההסבר האידאלי לכל סטייה מהתקן שקבע אבישי בן חיים. חוסר מודעות מתוק.

גבירותי ורבותי, מהפך

בשנת 1977 התרחש מהפך פוליטי במדינת ישראל. המפלגה "ההגמונית", המערך, ששלטה במדינה מאז הקמתה, הודחה מהשלטון. מנחם בגין הוביל את הליכוד לניצחון מהמם. המערך קיבל רק 32 מנדטים, הליכוד קיבל 43 מנדטים והביס את ההגמוניה הישנה. האמנם?

חיים יבין "מהפך", 1977

"אם כן כנראה, לא פחות מאשר מהפך"אנשי הערוץ הראשון ידעו שליל הבחירות של שנת 1977 יהיה היסטורי אך לא תארו לעצמם עד כמה

Posted by ‎כאן ארכיון – אוצרות השידור הישראלי‎ on Sunday, March 21, 2021

בשנת 1977 קרה עוד משהו שלא קרה לפני כן. קבוצה גדולה מבשרה של "ההגמוניה" החליטה שמספיק זה מספיק. השלטון הקיים חייב לקבל ריענון רציני. שלא לומר פטיש של 10 ק"ג בראש, והבין שזה לא יכול לקרות במבנה הפוליטי הקיים. חבורה של קציני צבא בדימוס, תעשיינים, אנשי אקדמיה ועוד החליטו שהמדינה צריכה לצאת לדרך חדשה.

התיאוריה שלא יכולה לטעות. הרי אם לא ניתן להסביר את מחשבותיו של אדם עד כדי כך שההסבר היחיד הוא שהוא אינו מודע לעצמו, אין אפשרות אמיתית להתווכח איתו. הרי זה ההסבר האידאלי לכל סטייה מהתקן שנקבע

לקבוצה הזאת קראו ד"ש והם קיבלו באותן בחירות 15 מנדטים. קיבלו והעבירו אותם לידי הליכוד של מנחם בגין. הם החליטו לשבת איתו בממשלת שינוי. מאז ועד היום לא ראינו כזאת העברת כוח מסיבית בין המחנות הפוליטיים במדינת ישראל. ואכן, בבחירות הבאות של 1981 ושל 1984, לאחר העלמות ד"ש, הכוחות התאזנו שוב וכוח ההכרעה עבר לאנשי הברית ההיסטורית, המפד"ל, שגם הם העבירו את תמיכתם מצד אחד לצד השני.

לאחר בחירות 77' היו לא מעט קולות "בהגמוניה" הישנה שלא קיבלו בשקט ובכבוד את תוצאות הבחירות. הם לא קיבלו את ההכרעה של הבוחרים שהעבירו את כוחם באמצעות ד"ש לצד השני. הם אפילו טענו שאין  לכבד את הכרעת הבוחר באמצעות נציגיו בכנסת. הם לא ידעו להפסיד בכבוד ולכבד את תוצאות השיטה הדמוקרטית.

דעתי האישית על התיאוריה של אבישי בן חיים היא שהוא טועה בגדול. כמו בכל מדינה יש גם בישראל אליטה. רק שהיא אינה אליטה על בסיס גזע ומוצא כפי שטוען אבישי, אלא אליטה כלכלית כמו זו שקיימת בכל מדינה בעולם.

כך ראינו למשל איך אותה אליטה עומדת על רגליים אחוריות ומונעת את  העברת החוק למיסוי דירה שלישית. פתאום ראינו איך כל הכוחות של האליטה הכלכלית עובדים יחדיו למניעת הגזירה, שתגרע מהם נכסים כלכליים. כך ראינו שיתוף פעולה מושלם בין נציגי הליכוד שניסו לחבל בחוק בחשאי כי הם היו מחויבים להסכם קואליציוני עם שר האוצר כחלון לבין מפלגות האופוזיציה שהתנדבו לרוץ לבג"ץ  לעצירת החוק. אליטה כלכלית על בסיס כלכלי.

דעתי האישית על התיאוריה של אבישי בן חיים היא שהוא טועה בגדול. כמו בכל מדינה יש גם בישראל אליטה. רק שהיא אינה אליטה על בסיס גזע ומוצא כפי שטוען אבישי, אלא אליטה כלכלית כמו זו שקיימת בכל מדינה בעולם

אבל נניח לרגע שקו החלוקה של אבישי הוא הקו הנכון. נניח לרגע שיש כאן שני כוחות מרכזיים המחולקים לפי מוצא היסטורי גאוגרפי. מפלגת המזרח ממזרח אירופה ומפלגת הצפון מצפון אפריקה, נניח שזה המצב. מה הבעיה בזה?

האם העברת הכוח של ד"ש לממשלת בגין הייתה הדמוקרטיה בשיאה ואילו העברת הכוח של של בנט וסער אינה דמוקרטית? מה ההבדל? הרי גם בנט וגם סער נבחרו על בסיס של רצון לשינוי בדרך כזאת או אחרת. נבחרו וקיבלו החלטה להעביר את כוחם. פעולה לגיטימית בשיטה דמוקרטית. הכי לגיטימית שיש.

לכן, המסקנה המתבקשת היא שאבישי בן חיים פשוט אינו יודע להפסיד בכבוד. כקודמו, יצחק בן אהרון ז"ל, הוא מתקשה לקבל ואף לכבד את תוצאות הבחירות כפי שהן מיושמות בכנסת ובממשלה החדשה, מכנה את הממשלה החדשה "ממשלת הדיכוי", וטוען כי מדובר ב"דיכוי המשחק הדמוקרטי", לא פחות.

במקום לעשות חשבון נפש עמוק, להבין מדוע 300,000 בוחרים ששמו את הפתק "הנכון" בבחירות הקודמות החליטו הפעם לא להגיע לקלפי, הוא בוחר לתרץ את התוצאה בעזרת תיאוריה על בסיס גזע ומוצא. או בלשון הנהוגה בכנסת כיום בפיהם של אנשי ישראל השנייה, הוא "מתבכיין כילד קטן", או "חמוץ".

האם העברת הכוח של ד"ש לממשלת בגין הייתה הדמוקרטיה בשיאה ואילו העברת הכוח של של בנט וסער אינה דמוקרטית? מה ההבדל? הרי גם בנט וגם סער נבחרו על בסיס של רצון לשינוי בדרך כזאת או אחרת. נבחרו וקיבלו החלטה

אבישי בן חיים, אם אתה דמוקרט אתה צריך לקבל בהכנעה את הכרעת הבוחר ואת היישום שלה בכנסת ישראל. ככה פשוט, בלי להעמיס עליה תיאוריות שלא ניתן לסתור, רק כי הן אינן מודעות לקיומן.

אזרח ישראל . נשוי , שני ילדים ושני נכדים. ליוויתי את התפתחות בועת הנדל"ן הישראלית מראשיתה בשנת 2010 ועד ימינו. הייתי אחד מכותבי האתר שנסגר "בועת נדל"ן בישראל". חלק ממאמרי פורסמו לאורך השנים באתר הכלכלה אמיתית. בשנים האחרונות הבנתי שהמערכת הכלכלית שלטונית עושה הכל כדי למנוע את ירידת מחירי הדיור ולכן הורדתי פרופיל בתחום זה אבל האמת תמיד תהיה שם על קירות האתרים ולצערנו היא לא תשתנה. להבנתי, לאחר שהוחלפה הממשלה וכוחות רעננים נכנסו לעמדות הביצוע יש הכרח להציף את הנושא הזה שנית ביחד עם עוד נושאים שנחוצה בהם פעולת שינוי מהירה ודחופה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אורי ירון הסבר כה עלוב מזכיר הסברים של משטרים טוטליטריים ללא ההתייחסות לעובדות. פשוט הסבר של אליטה לבנה אשכנזית ולהבנתי גזענית שדוחה כול טענה על גזענות ואפליה ללא התייחסות לעובדות ולנ... המשך קריאה

אורי ירון הסבר כה עלוב מזכיר הסברים של משטרים טוטליטריים ללא ההתייחסות לעובדות. פשוט הסבר של אליטה לבנה אשכנזית ולהבנתי גזענית שדוחה כול טענה על גזענות ואפליה ללא התייחסות לעובדות ולנתונים. ומה מזכיר מהעבר הלא רחוק טענות על אפליית שחורים ואפליית יהודים. להבנתי "מתבכיין כילד קטן או חמוץ" זה אתה וחבריך. להבנתי הנך מייצג משטר אפל וגזעני . המרחק בינך לבין טענת הנאצים אנחנו הגזע הארי הגזע העליון אינו רב.

עוד 801 מילים ו-2 תגובות

אז איך לצאת מהפקק

כל מי שנוסע כיום בכבישי ישראל מרגיש שהמצב הקיים הוא בלתי נסבל וחסר תקנה. שהוא חייב לעבור שינוי מיידי, אחרת המדינה לא תוכל לנוע קדימה, תרתי משמע. המצב אליו הגענו אינו יד המקרה. הוא לא נפל עלינו במפתיע והוא אינו גזירת גורל שלא ניתן היה לצפות אותה, אם רק היה מי שרצה לצפות ולתכנן.

כל מי שנוסע כיום בכבישי ישראל מרגיש שהמצב הקיים הוא בלתי נסבל וחסר תקנה. הוא לא נפל עלינו במפתיע והוא אינו גזירת גורל שלא ניתן היה לצפות אותה, אם רק היה מי שרצה לצפות ולתכנן

בשנת 1993 קמה ממשלת יצחק רבין השנייה. האתגרים שעמדו לפניה היו עצומים. העליה הרוסית הולידה צורך בבניית דירות מסיבית, והיה צורך להמשיך את פועלו הנמרץ של שר השיכון הקודם אריאל שרון. החזית המדינית הייתה עמוסה מתמיד לאחר מלחמת המפרץ, אבל בנושא התנועה בכבישים המדינה הייתה תקועה. תקועה ברמה די דומה למצבה כיום.

מיד כשקמה הממשלה הוחלט להקים בדחיפות שבעה מחלפים בכבישי המרכז במטרה לשחרר את הפקק. כל הגורמים הבינו שמדינה תקועה אינה יכולה להתקיים ברווחה ולנוע קדימה. החלטה התקבלה, ולאחר שלוש שנים המחלפים נפתחו. אחד מהם היה מחלף רבין בכפר שמריהו, הנושא את שמו של ראש הממשלה שידע להחליט.

אחת הבעיות הקשות במדינה המנוהלת על ידי פוליטיקאים נטולי חזון היא, שכל החלטותיהם מתקבלות משיקולים קצרי טווח. או בשפה יותר ברורה, הם רוצים להיות אלה שיגזרו את הסרט ויקבלו את הקרדיט מהעם במטרה להיבחר שוב ולחזור שוב על אותו דפוס פעולה.

הממשלה האחרונה שפעלה ממניעים ארוכי טווח הייתה ממשלת יצחק רבין השנייה. אפשר כמובן להתווכח על פועלה בתחום המדיני, אבל בכל מה שקשור לכלכלת ישראל הם ידעו לראות למרחוק. ממשלת רבין השנייה החליטה להקים את כביש 6. הם הבינו שהפתרון שנתנו בהקמת המחלפים הוא קצר מועד, ואם לא יבנה כביש מקביל שאינו עובר במרכז המדינה המדינה תיתקע שוב עוד בזמנם.

אחת הבעיות הקשות במדינה המנוהלת על ידי פוליטיקאים נטולי חזון היא, שכל החלטותיהם מתקבלות משיקולים קצרי טווח. הם רוצים להיות אלה שיגזרו את הסרט ויקבלו את הקרדיט מהעם

קיבלו החלטה ויצאו לביצוע. לאחר עשר שנים, הרבה לאחר שממשלת רבין הייתה זיכרון רחוק, נחנך הקטע המרכזי של הכביש, ומאז הוא המשיך להיבנות צפונה ודרומה. מקבלי ההחלטות קיבלו זמן יקר להמשיך לקחת החלטות לפיתוח התחבורה. קיבלו ובזבזו את הזמן בחוסר מעש ובקבלת החלטות שאינן רואות למרחוק אלא רק לטווחים בהם אפשר לגזור את הסרט..

התזמון הוא הכל

בחודשים האחרונים ומאז הקמת הממשלה החדשה מרבה שר התחבורה והאוצר הקודם לפרסם את עצמו על רקע פרויקטים שהוא הספיק לחנוך. שר התחבורה והאוצר לשעבר, שלא התבייש לטעון שהוא גדול יותר מהורדוס, מנסה בכל כוחו לשכתב את המציאות שנראית בעיני כל נהג כשהוא יוצא אל הפקק בבוקר ובסוף יום העבודה.

ישראל כ"ץ מפרסם פרויקט שבוצע בתקופתו (צילום: מדף הפייסבוק של ישראל כ"ץ)
ישראל כ"ץ מפרסם פרויקט שבוצע בתקופתו (צילום: מדף הפייסבוק של ישראל כ"ץ)

מדובר כמובן במצג שווא. תקציבו השנתי של משרד התחבורה הוא יותר מעשרים מיליארד ש"ח. שר התחבורה ישראל כ"ץ ניהל את המשרד 9 שנים ברציפות. עמדו לרשותו כמעט 200 מיליארד ש"ח להוציא והוא אכן הוציא. הרי אין אפשרות אחרת. תקציב חייב להיות ממומש. השאלה היא לאן הלך הכסף ומה החזון שהניע את ההשקעה וכאן קבור הכלב או הפקק הגדול.

שר התחבורה והאוצר לשעבר, שלא התבייש לטעון שהוא גדול יותר מהורדוס, מנסה בכל כוחו לשכתב את המציאות שנראית בעיני כל נהג כשהוא יוצא אל הפקק בבוקר ובסוף יום העבודה

בשנת 2016 התגאה שר התחבורה שחצי מהצמיחה במשק מקורה בענף הרכב. הוא התגאה מאד בנתון של 300 אלף רכבים חדשים שעלו על הכביש באותה שנה. הוא ראה בזה יעד ומטרה ולא הבין את העתיד לבוא. לא הבין או שלא התעניין כי אחריו המבול. התוצאה זהה. הפקק הגדול שתוקע את המדינה.

ההגינות מחייבת לציין שבתקופתו התקבלו החלטות חשובות. הקמת הרכבת המהירה לירושלים. העבודה על הקו האדום שהתנהלה במהירות יחסית, ותחילת העבודות על הקווים הסגול והירוק. אבל כידוע לכל, "התזמון הוא הכל". מי שחלם כמה שנים ולא פעל פי חזון ברור ותכנית להוצאתו אל הפועל, סופו שיביא את מדינתו אל הפקק. לא יעזרו תמונות הפרויקטים שכן בוצעו. "את הכסף סופרים במדרגות", ובמבחן התוצאה הציון הוא נכשל.

אז מה אפשר וצריך לעשות עכשיו

את ההיסטוריה כבר לא ניתן לתקן. ממשלה חדשה קמה וביכולתה לקבל החלטות מהירות ונחוצות.

ההחלטה הראשונה שהיא חייבת לקבל היא לתת עדיפות ברורה להקמת מערך המטרו  המתוכנן של גוש דן במטרה לשחרר את הפקק של המדינה. עדיפות בתקציב, עדיפות בתכנון מהיר, עדיפות בהחלטת ממשלה שתקבע מועד לפתיחת המערכת. אם תרצו, המקבילה של החלטת הקמת המחלפים בממשלת רבין השנייה.

3
מפת המטרו של גוש דן

ההחלטה השנייה שהיא חייבת לקבל היא לתקופת הביניים עד שהמערכת תתחיל לעבוד. החלטה להוריד רכבים מהכביש בשעות העומס. מטרה זו חייבת להיות מטרה מידית ועליונה. אפשרויות הביצוע שלה יכולות להיות מגוונות. אציג שתיים עם רקע היסטורי.

רבותי, ההיסטוריה חוזרת

לפני אלפיים שנה בערך הוציא יוליוס קיסר, שליטה של רומא העתיקה, צו שאוסר על עגלות לנוע בשעות היום ברחובות העיר. הסיבה לצו הייתה צפיפות בלתי נסבלת, פקקים ומחנק ברחובות העיר ההומה. העגלות נעו בלילה והפריעו אמנם לשנת התושבים, אבל העיר נפתחה לתנועה בשעות היום.

לפני אלפיים שנה בערך הוציא יוליוס קיסר, שליטה של רומא העתיקה, צו שאוסר על עגלות לנוע בשעות היום ברחובות העיר. הסיבה לצו הייתה צפיפות בלתי נסבלת, פקקים ומחנק ברחובות העיר ההומה. העגלות נעו בלילה

ומה הן העגלות המודרניות? כמובן, המשאיות. מי שתקוע בפקקי הענק של כבישי הארץ לא יכול לפספס את המסלול הימני ולפעמים גם האמצעי, שמלא במשאיות מכל הסוגים והמינים. משאיות שתקועות בפקק ושורפות דלק ובלמים בזחילה האיטית. האם זו עבודה יעילה של הובלת הסחורות? כמובן שלא. רק שמישהו צריך לקחת החלטה ולאסור על תנועת המשאיות בשעות העומס. מישהו צריך להיות יוליוס קיסר, לפחות בהיבט התחבורתי.

ידיעה על השבתת רכבים יום בשבוע, מעריב, 1973
ידיעה על השבתת רכבים יום בשבוע, מעריב, 1973

לפני חמישים שנים בערך, בשיאו של אמברגו הנפט שהפעילו על העולם יצרניות הנפט, היה מחסור אמיתי בדלק במדינת ישראל. הפתרון שניתן היה השבתת רכבים יזומה של יום אחד בשבוע. כל  בעל רכב בחר יום בשבוע עבור רכבו והדביק מדבקה עם שם היום על השמשה הקדמית. מכיוון שהמטרה הייתה מניעת נסיעה ולא מניעת פקקים לא הייתה משמעות לוויסות הימים שנבחרו. אבל התכנית החלה לפעול ופעלה מספר חודשים. את אותו רעיון חייבים ליישם כיום. המטרה, להוריד רכבים מהכביש בשעות היום והעומס.

שיטת הפעולה תהיה שיטה מודרנית. שלא כמו בשנות השבעים, הפעם אנחנו מצוידים באמצעי חישה מתקדמים. אין בעיה למקם על גשרי הכבישים הראשיים אמצעי צילום כמו שקיימים בכביש 6. אין בעיה לארגן וויסות מקסימלי שיחל בבחירת ימים עצמאית אבל תהיה מוגבלת לכמות רכבים לאזור נסיעה ביום. אפשר יהיה אפילו לארגן וויסות און ליין, החלפת ימים באמצעות אפליקציה ועוד פטנטים. מדינה שהוציאה מתוכה את האפליקציה וויז תתגבר על האתגר הטכני בקלות רבה. המטרה, הורדת רכבים מהכביש בשעות היום, שעות העומס.

אפשר יהיה לארגן וויסות און ליין, החלפת ימים באמצעות אפליקציה ועוד פטנטים. מדינה שהוציאה מתוכה את האפליקציה וויז תתגבר על האתגר הטכני בקלות רבה. המטרה, הורדת רכבים מהכביש בשעות היום, שעות העומס

שנת הקורונה לימדה את כולנו לקח חשוב. מה שחשבנו שאינו אפשרי, עבודה יעילה מהבית, התברר כאפשרי ואפילו יעיל יותר מעבודת משרד רגילה. ברור שהאינטראקציה הבין אישית חשובה מאד, אבל אין שום בעיה לשלב בין השתיים. עבודה מהבית יום או יומיים בשבוע שתתמוך בהורדת הרכבים מהכביש, ועבודת משרד בימים הנותרים.

כל שדרוש הוא קבלת החלטה אמיצה כפי שקיבלה ממשלת רבין השנייה.

אזרח ישראל . נשוי , שני ילדים ושני נכדים. ליוויתי את התפתחות בועת הנדל"ן הישראלית מראשיתה בשנת 2010 ועד ימינו. הייתי אחד מכותבי האתר שנסגר "בועת נדל"ן בישראל". חלק ממאמרי פורסמו לאורך השנים באתר הכלכלה אמיתית. בשנים האחרונות הבנתי שהמערכת הכלכלית שלטונית עושה הכל כדי למנוע את ירידת מחירי הדיור ולכן הורדתי פרופיל בתחום זה אבל האמת תמיד תהיה שם על קירות האתרים ולצערנו היא לא תשתנה. להבנתי, לאחר שהוחלפה הממשלה וכוחות רעננים נכנסו לעמדות הביצוע יש הכרח להציף את הנושא הזה שנית ביחד עם עוד נושאים שנחוצה בהם פעולת שינוי מהירה ודחופה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
שורש הבעיה - הקפיטליזם ועידוד תרבות הצריכה ע"י בעלי ההון. התוצאה היא בזיזת חומרי הגלם של כדה"א לצורך ייצור מוצרים ותחזוק המערכת הכלכלית/עסקית, שיגדילו את הונם של הקפיטליסטים עוד ועוד. ה... המשך קריאה

שורש הבעיה – הקפיטליזם ועידוד תרבות הצריכה ע"י בעלי ההון. התוצאה היא בזיזת חומרי הגלם של כדה"א לצורך ייצור מוצרים ותחזוק המערכת הכלכלית/עסקית, שיגדילו את הונם של הקפיטליסטים עוד ועוד. המערכת חולה, רק זעזועים ואסונות יביאו את האנושות לשינוי, הסברה לא תעזור. סין כמשל לשיא החמדנות ממשאבי הקרקע, טיפוסים חלאתיים כמו טראמפ ופוטין וכו', וכל הטייקונים ובעלי ההון, הם הם אלה שמחריבים את עולמנו

עוד 1,090 מילים ו-1 תגובות

מס דירה שלישית, הדרך היחידה להורדת מחירי הדיור

את פני ממשלת השינוי החדשה מקבל, בין היתר, משבר דיור חמור, שהחריף בשנים האחרונות ועלה שוב לכותרות בימים אלה. לפני שש שנים בערך עלה במוחי רעיון, לפיו הדרך הנכונה להתמודד עם בועת הנדל"ן היא על ידי צעדים אקטיביים מול מחוללי הבועה, משקיעי הנדל"ן הכבדים.

אמנם לא הייתי תמים וניחשתי שהדבר יעורר הדים, אבל את עוצמת ההתנגדות חוצת המגזרים והמפלגות לא שיערתי. להפתעתי, שר האוצר משה כחלון אימץ  את הרעיון לחוקק חוק למיסוי  דירות של משקיעי הנדל"ן מהדירה השלישית וצפונה בדיוק כפי שהצעתי.

אף שהחוק כפי שחוקק בכנסת היה מאד מתון באחוז המס ביחס לדרוש באמת, משה כחלון החליט ללכת על העניין בכל הכוח, מתוך הבנה שזה  יהיה צעד שובר שוויון וכי מרגע שיחוקק החוק לא תהיה בעיה לבצע בו התאמות לאחוז המס בהמשך.

אמנם לא הייתי תמים וניחשתי שהדבר יעורר הדים, אבל את עוצמת ההתנגדות חוצת המגזרים והמפלגות לא שיערתי. להפתעתי, שר האוצר דאז כחלון אימץ את הרעיון למיסוי דירות משקיעי הנדל"ן מדירה שלישית ואילך

באותה תקופה, משה כחלון חשב עדיין על עתידו הפוליטי והבין שזה המסלול שיבנה אותו להמשך. אם רק יוכל להראות ירידת מחירים משמעותית במחירי הנדל"ן עתידו הפוליטי מובטח.

את עוצמת ההתנגדות הוא לא צפה. הוא ואחרים נדהמו לראות איך מפלגת הפועלים, מפלגת העבודה, דווקא היא רצה לבג"ץ בטענה "מנהלית" לפסילת החוק. הוא גם לא הבין מדוע בג"ץ, שאינו ממהר לפסול חוקים של כנסת ישראל, החזיר את החוק לחקיקה מחודשת.

אבל באותם הימים הוא היה בטוח שזה מה שצריך לעשות, ולכן הכריז באופן ברור שהחוק יובא לחקיקה מחודשת. חודשיים עברו והתברר שגם הוא נכנע. החוק אופסן בארכיון. כחלון שם את יהבו על תכנית הדיור לזוגות הצעירים, שנתנה פתרון ביניים בלבד, וסיים בכך את דרכו הפוליטית.

הנה שר האוצר של מדינת ישראל דאז אומר בקולו מה צריך לעשות.

מעולם לא התקבלה החלטת ממשלה להורדת מחירי הנדל"ן

לאחר מחאת 2011 החל שיח רצוף של שרי האוצר והשיכון על מחירי הנדל"ן הנושא הפך להיות הנושא המרכזי בכלכלה הישראלית. השיח נגע בעיקר לבעיית ההיצע המתעתעת, שדינה להיחשב כחצי אמת שגרועה משקר. חצי אמת – מכיוון שזו לא השאלה הנכונה. השאלה היא היצע למי. האם למשתכנים חדשים או למשקיעי נדל"ן כבדים?

מאז, כיהנו בישראל ארבע ממשלות. כולן בראשות ראש הממשלה היוצא. ממשלות אלה קיבלו אלפי החלטות כלכליות ואחרות. רק החלטה אחת הן לא קיבלו. הן לא החליטו להוריד את מחירי הנדל"ן.

מאז, כיהנו בישראל ארבע ממשלות. כולן בראשות ראש הממשלה היוצא. ממשלות אלה קיבלו אלפי החלטות כלכליות ואחרות. רק החלטה אחת הן לא קיבלו. הן לא החליטו להוריד את מחירי הנדל"ן

הזכות לקורת גג היא זכות יסוד

בן אדם ומשפחה ללא קורת גג לא יכולים לחיות בעולם המודרני. אין מצב שאוסף אזרחים שהקימו לעצמם מדינה יתעלמו מזכות יסוד זו, רק כדי לקדש זכות קטנה אחרת שתומכת בהתעשרות מעטים על חשבון הרבים.

הגידול העצום בכמות המשקיעים יצר בעיה אקוטית לאזרחי המדינה ולחברה במדינה. הפתרון חייב לעבור דרכם. אין אפשרות אחרת. אפילו שר האוצר המשמעותי הקודם משה כחלון הבין לרגע את העניין כאשר פנה אליהם בקריאה נרגשת: "אין שום סיבה לקנות 4 דירות ולגזול אותן מהזוגות הצעירים".

הוא אמר זאת כשנכנס לתפקידו, אמר ולא ביצע שום פעולה מעשית לגיבוי אותה אמירה. כמות משקיעי הנדל"ן הכבדים עלתה מאד בתקופת ניפוח בועת הנדל"ן. הנתונים פורסמו לאחרונה שוב והם מעידים על לב הבעיה. הביקוש הספקולטיבי שלא מאפשר למחירי הנדל"ן לרדת.

מנתוני רשות המסים עולה כי מספר בעלי הדירות המרובות נמצא בעלייה מתמדת וזינק ב-50% מאז 2015. מעל 3800 ישראלים מחזיקים בבעלות על 6 דירות ומעלה. ל-511 מהם יש מעל 10 דירות.

מנתוני רשות המסים עולה כי מספר בעלי הדירות המרובות נמצא בעלייה מתמדת וזינק ב-50% מאז 2015. מעל 3800 ישראלים מחזיקים בבעלות על 6 דירות ומעלה. ל-511 מהם יש מעל 10 דירות

לאחר צמצום תכנית הדיור לזוגות הצעירים "מחיר למשתכן", נוסף הביקוש של אלה על הביקוש של משקיעי הנדל"ן, ומחירי הדיור החלו לעלות שוב. זו עובדה שאין להכחישה.

העיר הריקה

לפני שנתיים פרסם מרכז המידע והמחקר של  כנסת ישראל את המסמך הזה. כותרתו "דירות רפאים". לפי מסמך זה היו בשנת 2019 163,000 דירות ריקות, מהן 73,000 הן דירות רפאים. עיר בגודל בינוני ריקה מאדם. מי שמבין את המספר הזה מבין שאין שום בסיס לטענת ההיצע. אין בעיית היצע בשוק הדיור. יש אפילו עודף מטורף. כל שדרוש הוא רצון לתעל את העודף הזה לשוק.

כדי להתמודד עם בעיה  צריכים להבין את מקורה. לאחר שמבינים את מקורה צריכים לקבל החלטה האם רוצים להתמודד מולה ולתקן את הדרוש תיקון. נכון לימים אלה וגם לעבר, התשובה לשתי שאלות אלה היא שלילית.

אין רצון להבין ואין רצון לתקן ולשנות את מסלול בועת הנדל"ן. הרצון היחיד הקיים הוא הרצון להתנהל עם הבועה, לנסות לשלוט על יכולת ההחזר והקניה של רוכשי החובות הענקיים, ולגלגל את הבעיה עוד כמה שנים קדימה.

לפני שבוע קמה בישראל ממשלה חדשה. ממשלת שינוי הם קראו לה. שינוי אכן נדרש כאן. שינוי מהיסוד, שינוי ברצון לתקן. האם השינוי יביא למעשים? האם יבינו מקימי הממשלה את הצורך המידי לתקן את שוק הנדל"ן? ימים יגידו.

אזרח ישראל . נשוי , שני ילדים ושני נכדים. ליוויתי את התפתחות בועת הנדל"ן הישראלית מראשיתה בשנת 2010 ועד ימינו. הייתי אחד מכותבי האתר שנסגר "בועת נדל"ן בישראל". חלק ממאמרי פורסמו לאורך השנים באתר הכלכלה אמיתית. בשנים האחרונות הבנתי שהמערכת הכלכלית שלטונית עושה הכל כדי למנוע את ירידת מחירי הדיור ולכן הורדתי פרופיל בתחום זה אבל האמת תמיד תהיה שם על קירות האתרים ולצערנו היא לא תשתנה. להבנתי, לאחר שהוחלפה הממשלה וכוחות רעננים נכנסו לעמדות הביצוע יש הכרח להציף את הנושא הזה שנית ביחד עם עוד נושאים שנחוצה בהם פעולת שינוי מהירה ודחופה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 759 מילים ו-1 תגובות
הכתבה מקדימה את זמנה. המועד הקובע הוא תקציב המדינה שיעבוד בעוד מאה וארבעים ימים. ההסכמים מראים כיוון שהיה צורך לסכמו מראש אבל ירידה לפרטים עיבוי והפחתה מהמסוכם יעשה בתקציב המדינה הקרוב... המשך קריאה

הכתבה מקדימה את זמנה. המועד הקובע הוא תקציב המדינה שיעבוד בעוד מאה וארבעים ימים. ההסכמים מראים כיוון שהיה צורך לסכמו מראש אבל ירידה לפרטים עיבוי והפחתה מהמסוכם יעשה בתקציב המדינה הקרוב . אם לא יעשה כן אפשר יהיה לחדש את הביקורת. ביקורת שלבטח תהיה וטוב שתהיה. בכל מקרה כמה שטוב שאפשר להתחיל לבקר מעשים אמיתיים במקום חוסר מעש פושע..

סגירה
בחזרה לכתבה