מכתב אישי ליצחק הרצוג

יצחק הרצוג (צילום: Hadas Parush/Flash90)
Hadas Parush/Flash90
יצחק הרצוג

איננו מכירים אישית, אך עם אימך, הגב' אורה הרצוג, זכיתי לעבוד. בשנים 2000-2002. שימשתי כדובר וכאיש יחסי הציבור של "המועצה לישראל יפה", שאימך הייתה ועודנה הרוח המייסדת בה, וכיום מכהנת בה כנשיאה בינלאומית אמריטה.

מפעלותיה במועצה זכורים לי היטב. מתחרויות בית חולים נאה ו"מרפאה נאה", תחרות "קריה יפה" של השלטון המקומי, דרך מבצע זריעת פרחי הבר בישראל, ועד לחנוכת הגן הציבורי ע"ש אסתר רובין בשכונת עמל בהרצליה, והגנים הטיפוליים בכפר עידוד ובבית חולים רעות ובמקומות נוספים.

איננו מכירים אישית, אך עם אימך, הגב' אורה הרצוג, זכיתי לעבוד כששימשתי כדובר ואיש יח"ץ של "המועצה לישראל יפה". אימך הייתה ועודנה הרוח המייסדת בה, וכיום מכהנת בה כנשיאה בינלאומית אמריטה

אבל רגע אחד זכור לי יותר מכול, והוא רגע מרגש הנצור בליבי. אינני זוכר איזה מן האירועים שיזמה המועצה לישראל יפה התקיים במשכן הנשיא, הרבה אחרי שאביך עליו השלום כבר הלך לעולמו. אבל אני זוכר רגע אחד, בסיום האירוע, שבו הבחנתי בקהל היוצאים מבית הנשיא באימך, המשתהה ליד פסל הראש של אביך ז"ל, בשדרת פסלי נשיאי ישראל, מוציאה מתיקה מטפחת, ושחוחה מצער עומדת ומקנחת את אבק הימים מן הפסל של פני אביך.

הרגע הזה, שבו רעיית הנשיא ה-6 של מדינת ישראל, גב' אורה הרצוג, מתעכבת, מלאת אהבה וגעגוע והערכה, ליד הפסל של ראש בעלה, ומקנחת אותו במטפחתה, נחרת בזיכרוני ולא יישכח ממני.

כאשר נבחרת לנשיא שמחתי מאד, לא מעט בזכות ההיכרות עם אימך, וגם זיכרונותיי מאביך, עוד מדברי ההרגעה שלו ב"קול ישראל", כשהייתי בן שבע, במהלך מלחמת ששת הימים, ודאי גם מן האופן שבו קרע לגזרים בעצרת האו"ם, את ההחלטה המשווה את הציונות לגזענות. שמחתי, כי זכרתי מהו כור מחצבתך, מאיזו משפחה באת ולאילו ערכים אתה מחויב בנפשך.

ואז הגיעה החלטתך למנות את נאור יחיא לדובר בית הנשיא.

מיהרתי לכתוב לך, אישית, לווטסאפ שלך. כך עשו גם כמה וכמה מחבריי וחברותיי לקבוצת "מבצר הדמוקרטיה". ואתה טרחת וענית לכולנו אישית. זה ריגש ושימח אותי. הסקתי מכך שתהיה נשיא קשוב, בלי מחיצות, נשיא נגיש ולבבי. לכן גם כול כך נדהמתי כאשר התגלה שאתה עומד על מינויו של יחיא לדוברך, אחרי חשיפת כול דברי ההסתה והבלע שהפיץ לתקשורת בשירות מעסיקו הקודם, הנאשם בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים.

טרחת וענית לכולנו אישית. זה ריגש ושימח אותי. הסקתי מכך שתהיה נשיא קשוב. לכן נדהמתי כשהתגלה שאתה עומד על מינויו של יחיא לדוברך, אחרי חשיפת כול דברי ההסתה והבלע שהפיץ בשירות מעסיקו הקודם

התעקשותך על המינוי עוררה במחנה שאני חלק ממנו חשש גדול, שמא בחירתך לכהונת הנשיא כרוכה באיזה הסכם חשאי בינך לבין הנאשם, בכול הנוגע לחנינה. כול יום שעובר, בו אתה מתבצר בהחלטתך, בטענה לפיה לנאור יחיא יש סיפור חיים מורכב ומופלא, לפיה אתה בוחר באדם על פי מידת מקצועיותו או לפיה אתה עומד בהחלטתך כדי לייצג בצוות שיקיף אותך את כול העם, כול יום שבו אתה ממנה עוד מישהי ממי שהקיפו את הנאשם (כעת זו האחראית על סיורים) לצוותך, מחריפים את החשש, שמא כהונתך היא פרי דיל חשאי בינך לבין הנאשם.

עצם החשש הזה יש בו משום הטלת דופי והוצאת לשון הרע לא רק כלפיך אישית, אלא כלפי מוסד הנשיאות, שהוא המשרה הרמה ביותר בציבוריות הישראלית, המסמלת את ריבונות העם היהודי במולדתו. ולכן כול כך רע הדבר. רע לא רק לך, אלא למדינת ישראל, לכולנו.

נבחרת לכהונתך בתום שנים קשות בחברה הישראלית. יו"ר האופוזיציה, בכהונתו הממושכת כראש ממשלה, פגע אנושות בערכי השוויון, הצדק, החירות והערבות ההדדית, שעליהם מיוסדת ישראל, כמדינה יהודית דמוקרטית. הוא פרע את סדרי השלטון ומוסדותיו, הזניח את המערכת השלטונית לכול רוחבה, הסית ופילג ושיסה והדיח עדות וקבוצות, חברות ויחידים אלה באלה, כול זאת במטרה לשמר את כוחו הפוליטי ולמלטו מאימת הדין.

למרבה הצער, נאור יחיא, מוכשר ומקצועי ככל שיהיה, היה חלק מהותי מצוות דובריו של ראש הממשלה ומפיצי רעתו. הוא גם פעל באלה בניגוד גמור לקוד האתי הנהוג בכול הנוגע לדוברות בשירות הממשלתי.

ייתכן שנאור יחיא הוא צעיר קשה יום, שהיה לאיש מקצוע מוכשר ומקושר. ייתכן שכוכבו דרך ועתידו לפניו. הלוואי שכך הדבר. שישגה וירבה ויפרח. אבל אי אפשר שיעשה זאת כדוברו של בית הנשיא, המוסד שתעמוד בראשותו, ואני מקווה שגם תעשה בו לאיחוי הקרעים בעם היהודי בישראל ובתפוצות, וגם בתוכנו פנימה, בין כול אזרחי ואזרחיות ישראל, יהודים וערבים גם יחד.

למרבה הצער, יחיא, מוכשר ומקצועי ככל שיהיה, היה חלק מהותי מצוות דוברי רה"מ ומפיצי רעתו. הוא גם פעל באלה בניגוד גמור לקוד האתי הנהוג בכול הנוגע לדוברות בשירות הממשלתי

התבונה והמוסר חשובים לא פחות ממראית העין, כשמדובר במוסד נכבד כמו בית הנשיא. אם נאור חסר את אלה, מתחבא מאחורי גוום של עיתונאים או אנשי שררה, ואין בו ישרות לב ואומץ לב לעמוד בפני הציבור, ולהכות על חטא ולהבטיח שינהג אחרת, או למצער לוותר על תפקידו, אין בידך הברירה אלא להורות לו על זה.

אתה, יצחק הרצוג, בנם של חיים הרצוג עליו השלום ואורה הרצוג תיבדל לחיים ארוכים וטובים, אינך יכול להרשות לעצמך להישבע ביום רביעי הקרוב למלא תפקידך למען ישראל, בשעה שחשד כזה כרוך בעקביך. לא כך אתה אמור להתחיל את כהונתך כנשיא ישראל ה-11 של מדינת ישראל.

ראוי אתה, ראוי אביך ז"ל וראויה אימך, שברבות הימים יתנוסס גם פסלך בשדרת נשיאי ישראל, נקי מאבק וטהור מכול רבב.

עלה והצלח, מר הרצוג. ויהיה השם בעזרך, שתדע לאחד את תפוצות ישראל

אילן שיינפלד (1960) הוא סופר ועורך, לשעבר עורך ספרותי ב"על המשמר" ודובר "הקאמרי," כיום עורך ומורה לכתיבה, ואב יחידני גאה לתאומים שנולדו בפונדקאות בהודו. חתן פרס ראש הממשלה לסופרים (1990, 2015), ותושב הגליל המערבי. ממייסדי וחברי המפלגה הדמוקרטית. מרגיש שהדמוקרטיה היא מה שלוקחים לך כשאתה עסוק בגידול ילדים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אין זה משנה כלל אם היה לכאורה הסכם בין נתניהו להרצוג על חנינה. זה אמנם גרוע כשלעצמו (אם זה כך), אבל לא זה העניין אלא הנראות והגהות הציבורית. כדובר הליכוד ונתניהו השחית נאור יחיא כל חלקה... המשך קריאה

אין זה משנה כלל אם היה לכאורה הסכם בין נתניהו להרצוג על חנינה. זה אמנם גרוע כשלעצמו (אם זה כך), אבל לא זה העניין אלא הנראות והגהות הציבורית. כדובר הליכוד ונתניהו השחית נאור יחיא כל חלקה טובה של הגינות, רצון טוב, עשייה ציבורית לשמה וערכים בריאים. מי שהיה שותף לליבוי השנאה והשטנה, לפגיעה בעיתונות חופשית ולדיכוי חופש המחשבה, לא אמור לכהן בתפקיד ציבורי רם מעלה גם לא כדובר. שייקח חופשת צינון ויעשה פעולות לכפרת עוונות על מה שעשו הוא וחבריו. אחר כך נראה.

עוד 798 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // שבת, 24 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

עצה לראש המוסד לשעבר יוסי כהן

יוסי כהן היה ראש מוסד מוצלח אך הנרקיסיזם שלו ותאוות הפרסום האישית עלולים להביא למפלתו. טוב יעשה אם יודיע כי אין בכוונתו להיכנס למערכת הפוליטית באף שלב. הוא נמצא על הכוונת של יריביו ועדיף שיתמקד בעשייה לביתו.

היועץ המשפטי לממשלה בוחן מספר תלונות נגד ראש המוסד לשעבר שעוסקות בעבירות לכאורה בתחום טוהר המידות, ביטחון מידע ומנהל תקין.

התלונות עוסקות בדברים הבאים:

  1. חשד לקבלת מתנה לחתונת בתו בסך 20 אלף דולר מהמיליארדר ג'יימס פאקר.
  2. תרומה שניתנה על ידי ידידו, איש העסקים רמי אונגר, באמצעות חברה מפנמה, לבית הכנסת שבו הוא מתפלל, והתערבות בסכסוך עסקי שבו מעורב רמי אונגר.

בעקבות הראיון בתוכנית "עובדה" פנתה עמותת "הצלחה" ליועמ"ש של המוסד וליועץ המשפטי לממשלה כדי לברר האם אכן קבלת טובות ההנאה אושרה על ידי הייעוץ המשפטי ומתי.

היועמ"ש בוחן תלונות נגד ראש המוסד לשעבר שעוסקות בעבירות לכאורה של טוהר המידות, ביטחון מידע ומנהל תקין. בעקבות הראיון ב"עובדה" התבקש הייעוץ המשפטי להשיב אם קבלת טובות ההנאה אושרה על ידו

"שני אירועים התרחשו בעודו מכהן בתפקידו כראש המוסד והם מעלים לכאורה שאלות כבדות של תקינות, מניעות וחשש להפרת הדין", נכתב בפניה. עוד ביקשו לברר בעמותת "הצלחה" אם היו מקרים נוספים בהם התעורר חשש לניגוד עניינים.

יוסי כהן שהיה קצ"א (קצין איסוף) מזהיר במוסד, אשר יודע היטב לגייס במהירות סוכנים, לאחר שהוא מאתר במומחיות את נקודות התורפה שעליהן ניתן ללחוץ אצלם, הלך צעד אחד רחוק מדי כשהתראיין בתוכנית "עובדה" ותקע את הצלחתו והישגיו, ללא שום בושה וצניעות, בעיניהן של יריביו ואויביו במוסד ומחוצה לו.

הוא עגב במיומנות על אילנה דיין וגייס אותה בקלות למכונת היחצ"נות שלו. היא פשוט נמסה מול הסוכן, שמחשיב את עצמו, בגלל מראו החיצוני וכישורי הריגול שלו, למרגל בכיר יותר מאשר ג'יימס בונד האגדי.

כך הוא גם גייס בשנה האחרונה בתפקידו כראש המוסד שורה של פרשנים ועיתונאים באמצעי התקשורת השונים שאכלו מכף ידו סיפורים, לפעמים גם ספינים, כשהם מציגים את המידע שקיבלו ממנו כ"חשיפה" או דיווח "בלעדי", כדי להצביע כביכול על כישוריהם העיתונאיים המיוחדים וקשריהם הביטחוניים העמוקים.

התמורה להדלפות ולתדרוכים של יוסי כהן הייתה כמות גדולה של כתבות מפרגנות לו ולמוסד והאדרת שמו. הייתה גם לפחות כתבה טלוויזיונית אחת שהייתה פשוט כתבת ליקוקים מראשיתה ועד סופה.

לכן, אין זה פלא שראש המוסד המוצלח הקים עליו את אויביו ויריביו. הקנאה והנקמנות מדברות כאן. יש רבים במערכת הביטחונית וגם הפוליטית שאינם רוצים בהצלחתו והחליטו להכשילו.

כך גם גייס בשנה האחרונה בתפקידו כראש המוסד שורת פרשנים ועיתונאים באמצעי התקשורת השונים שאכלו מכף ידו סיפורים, לפעמים גם ספינים, כשהם מציגים את המידע שקיבלו ממנו כ"חשיפה" או דיווח "בלעדי"

בתוכנית "עובדה" הלך יוסי כהן צעד אחד רחוק מדי והצליח לעורר את חמתם של בכירים לשעבר באמ"ן שהגישו נגדו תלונה למשטרה. גם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק מתח ביקורת נוקבת על הראיון שהעניק לאילנה דיין.

מיהם אויביו ויריביו של יוסי כהן שמתדרכים עכשיו כמה עיתונאים נגדו, מלכלכים עליו ללא שום בושה ומושכים בחוטים מאחורי הקלעים כדי לפגוע בו?

אחרי כמה שיחות עם יודעי דבר אפשר למפות את התשובה לכך בכמה אפשרויות.

  1. עובדים במוסד בהווה ובעבר. אחד מהם בכיר מאוד, שמטילים בו רפש ומתארים אותו באזני עיתונאים כ"מושחת גדול" בגלל קשריו לכאורה עם שורה של אנשי עסקים ונסיעותיו "המפוקפקות" לחו"ל. יודגש כי הכל הוא בגדר "לכאורה" וליוסי כהן עומדת זכות החפות המלאה.
  2. פוליטיקאים שחוששים מכניסתו למערכת הפוליטית בתום תקופת הצינון, לא מדובר בפוליטיקאים ממפלגת הליכוד, שמה דוקא רוצים אותו כשחקן חיזוק חשוב וכ"מגנט מנדטים". מדובר במפלגה אחרת שבה יש בכירים לשעבר ממערכת הביטחון.
  3. עיתונאים נקמנים שלא קיבלו נתח מההדלפות

למרות שיוסי כהן איננו ראש המוסד היחיד שעסק ביחסי ציבור, כפי שפירסם העיתונאי אמיר אורן במאמר מרתק ב"ליברל", אחת הטענות שמושמעות נגדו בענין היחצ"נות המוגזמת שלו היא, שהוא רוצה בעיקר להאפיל על שני ראשי מוסד לשעבר, על מאיר דגן ז"ל ועל שבתאי שביט יבדל לחיים ארוכים.

בתוכנית "עובדה" הלך יוסי כהן צעד אחד רחוק מדי והצליח לעורר את חמת בכירים לשעבר באמ"ן שהגישו נגדו תלונה למשטרה. גם רה"מ לשעבר אהוד ברק מתח ביקורת נוקבת על הראיון שהעניק לאילנה דיין

אלה שטוענים כך אומרים כי חשוב מאוד ליוסי כהן להצטייר ציבורית ולהירשם בהיסטוריה כראש המוסד הכי טוב שהיה אי פעם למדינת ישראל. אפילו יותר טוב ממאיר דגן שהיה פטרונו ונחשב לראש המוסד המוצלח ביותר בשנים האחרונות.

המקטרגים עליו אומרים כי הוא הפך את המוסד לתיאטרון. ההצגה של חשיפת ארכיון הגרעין עם "קלסרים ודיסקים" כשנתניהו הוא הפרזנטור הייתה מיותרת לחלוטין. החשיפה התקשורתית לא תרמה דבר לביטחון ישראל. להיפך, היא הזיקה לו.

יוסי כהן הוא אדם מתוחכם שהתקדם כמטאור במוסד עד לצמרת. למען הגילוי הנאות, פגשתי אותו רק פעם אחת במקרה כשהיה ראש המל"ל לשיחה של כמה דקות. הוא היה בעיקר עסוק במהלך הפגישה בשיחות מסתוריות בטלפון כשהוא יוצא ונכנס אל החדר.

התחכום שלו התבטא, בנוסף לכישוריו המקצועיים, ועל כך אין מחלוקת, ביכולתו להפעיל מנופים שונים, כולל של פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים המקושרים לצמרת השלטון ומכבבים באמצעי התקשורת, כדי לקדם את עצמו לצמרת הארגון. יריביו טוענים כי הצליח "לגייס" לצדו את רעיית ראש הממשלה.

גורמים בכירים בליכוד טוענים כי ראש הממשלה לשעבר נתניהו התלבט קשות עד היום האחרון לפני שהחליט למנות אותו לתפקיד ראש המוסד. הוא הציע את התפקיד לבכיר המוסד המכונה נ' וביקש ממנו הצהרת נאמנות אישית. כשלא קיבל אותה הוא בחר ביוסי כהן בלית ברירה, וגם זאת לאחר שורה של מנופי לחץ שהופעלו עליו ועליהם יסופר במאמר אחר.

כהן המתין בעצבנות בבית הוריו, ועל ההחלטה של נתניהו למנותו לתפקיד שמע באמצעי התקשורת.

תחכומו התבטא, בנוסף לכישוריו המקצועיים, ביכולתו להפעיל מנופים, כולל של פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים המקושרים לצמרת השלטון ומכבבים בתקשורת. יריביו טוענים כי הצליח "לגייס" לצדו את רעיית רה"מ

לדברי הגורמים, נתניהו בקי מאוד במניעיו האמיתיים של יוסי כהן ובשאפתנות שלו. יש לו חושים חדים, הוא ראה כבר כמה בכירים במערכת הביטחון שמתהפכים במהירות מצד לצד ברגע שהם נכנסים לעולם הפוליטי. אם נתניהו ישאר עוד זמן רב במערכת הפוליטית סביר להניח שיחזיק את יוסי כהן קצר אם הוא יחליט להתפקד לליכוד.

נתניהו לא אוהב כוכבים זוהרים לצידו. מבחינתו, הוא הכוכב היחידי.

בימים אלה יש שטף מתגבר של לכלוכים ורכילויות על מעלליו של יוסי כהן כראש המוסד, שזורם אל עיתונאים ופוליטיקאים במגמה שיתפרסמו ואף יגיעו למערכת אכיפת החוק.

יש גם כמה תחקירים בהכנה, ואמצעי התקשורת הערביים כבר מבליטים את הפירסומים בישראל בנושא. לא אתפלא אם גם איראן תתגייס למערכת ההכפשה נגד יוסי כהן. הוא היה אויב מר לאיראן שעשה לה את המוות והפך אותה בעולם לחוכא ואיתלולא. המודיעין האיראני גם עלול לנסות ולתפור לו תיק.

אני מציע ליוסי כהן להביט נכוחה למציאות בעיניים. כל הפרשנים והעיתונאים שאכלו מכף ידו לא יעזרו לו אם ייחלש ויסתבך. הם לא יציעו לו אפילו כוס מים. הם יתרחקו ממנו כמו מאש ואח"כ אף ימתחו עליו ביקורת.

יותר מדי גורמים קמו נגדו. הוא לא יוכל לנצח אותם בקרב התקשורתי והפוליטי. זוהי זירה שונה לחלוטין מהזירות שבהן הוא מתמחה.

לכן, הוא צריך להודיע לאלתר ובפומבי כי אין לו שום כוונה עתידית להיכנס למערכת הפוליטית באף שלב בחייו. הוא צריך לעשות לביתו, להנות מהפנסיה המכובדת ומהג'וב החדש והמפנק בקרן ההון סיכון הגדולה בעולם "סופט בנק" ואף להשתלב בפעילות ציבורית התנדבותית.

כך ישקם את תדמיתו הציבורית.

נתניהו לא אוהב כוכבים זוהרים לצידו. מבחינתו, הוא הכוכב היחיד. כעת יש שטף מתגבר של לכלוכים על מעללי יוסי כהן כראש המוסד, שזורם לעיתונאים ופוליטיקאים כדי שיפורסמו ויגיעו למערכת אכיפת החוק

יוסי כהן חייב לרסן את הדחף הבלתי נשלט שלו לפירסום עצמי, זהו עקב אכילס שלו שגורם לו את כל הצרות. הוא חייב להתאפק ולרדת למדרון אחורי. אם לא יקבל את העצה הזו הוא עלול להצטער בהמשך הדרך, כי המערכה נגדו רק התחילה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,155 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים

למקרה שפיספסת

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 795 מילים

האם מג'אדלה ישרוד בפריים טיים גם בלי הקואליציה הנוכחית?

ההחלטה למנות את מוחמד מג’אדלה לפרשן קבוע בחדשות 12 היא התנהגות חריגה ומבורכת של גוף תקשורת ישראלי גדול. למעשה מאז ימיה של לוסי אהריש לא כבש אף ערבי את שעת הפריים טיים. מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. לגיטימציה שממשלת בנט ידעה למנף יפה. התקשורת הגיבה בהתאם לרוח הפוליטית החדשה, אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי אד הוקי או שינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד בהרכבה הנוכחי מג'אדלה ישאר במקומו.

מג’אדלה, שבולט בכישרונו ורהיטותו, הגיע על כנפי הלגיטימציה שהעניק ביבי לערבים להיות חלק מהקואליציה. אך קשה לדעת האם מדובר בשינוי מהותי, והאם במקרה שהקואליציה לא תשרוד מג'אדלה ישאר במקומו

אזרחי ישראל הערבים מהווים כ-20% מהציבור הישראלי, אבל שיעור ההופעה שלהם בתקשורת עומד על אחוזים בודדים בלבד. למרבה הצער, למרות פתיחתו של שוק התקשורת והמינוף שנתנו הרשתות החברתיות לקולן של קבוצות מיעוט, עדיין הזירה המרכזית מונחית על ידי עוד מאותו דבר. המנחים המרכזיים הם לא ערבים, וגם לא רוסים או מזרחים. אלו בדרך כלל צריכים להוכיח כישרון יוצא דופן כדי להשתחל במקרה הטוב ככתבים וכפרשנים.

בהשתלמויות לאנשי תקשורת שנערכו במכון "זולת" בנושא זכויות אדם בתקשורת, אמר מג’אדלה:

”נשים וגברים המשתייכים לקבוצות מיעוט בדרך כלל לא יופיעו בתקשורת כמומחים לנושאים שאינם קשורים להשתייכותם הסטריאוטיפית”.

כך, למשל, בעת משבר הקורונה הארוך כמעט שלא מרואיינים רופאים ערבים ישראלים. התקשורת נוטה להתמקד באזרחי ישראל הערבים כמעט אך ורק כשהדברים נוגעים לטרור ולפשיעה – וכתוצאה מכך מחזקת את הסטריאוטיפים השליליים ומגביהה עוד יותר את חומת החשדנות בין יהודים לערבים.

הבעיה של העדר ייצוג בתקשורת המיינסטרים היא בעלת השלכות חברתיות אך גם אזרחיות-פרסונליות. המיינסטרים התקשורתי יוצר תמונה מעוותת של "הנורמלי", ומי שאינו נחשף לבני דמותו או שבני דמותו מקובעים על המרקע רק בהקשרים מסוימים ומוטים, יתקשה לפלס דרכו בחברה מחוץ להשתקפויות אלו.

החשיבות של מג'אדלה על המרקע היא כפולה. ראשית במישור המקצועי, כמי שמהווה חלק מהחברה הערבית ומעורה בפוליטיקה שלה עד דק, איש אינו יכול לחלוק על הבנתו המעמיקה את התחום אותו הוא מסקר ומפרשן.

ברמה החברתית, הופעתו מאפשרת ליהודים, כמעט לראשונה, להכיר את הפוליטיקה ואת החברה הערבית באופן בלתי מתווך ובלתי סטריאוטיפי. הוויכוחים שלו בפאנל מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בדרך כלל את המחלוקות בין יהודים לערבים ומקהים את המתח שהורגלנו בו שנים.

הופעתו מאפשרת ליהודים להכיר את הפוליטיקה והחברה הערבית באופן בלתי מתווך ולא סטריאוטיפי. ויכוחיו מול אנשי ימין ובכלל מפשיטים את הדמוניזציה המלווה בד"כ מחלוקות בין יהודים לערבים

יש לקוות שנוכחותו של מג’אדלה בפריים טיים לא תהיה בגדר אופנה רגעית וחולפת ושהוא ישרוד בפריים טיים גם ללא קשר להרכב הקואליציה. בהמשך לכך יש לקוות שיתפנו מקומות נוספים לכישרונות חדשים מקבוצות שונות ומגוונות בחברה הישראלית, אשר ירעננו את ההרכבים המשמימים ולא אחת הרדודים שאנו נאלצים לצפות בהם מדי ערב.

השוויון בייצוג התקשורתי הוא ערך חשוב בפני עצמו וגם אמצעי לשיכוך מתחיה של החברה הישראלית המפולגת. אם שר התקשורת יועז הנדל אכן , כפי שהוא מצהיר לא אחת, מעוניין לאחות את הקרעים הוא חייב לפעול למען שוויון זה.

ד”ר רויטל עמירן ריכזה את פרויקט השתלמויות העיתונאים במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. עמירן, ד"ר במדע המדינה והייתה חברה בוועדות ציבוריות שונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 463 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני 9 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים

בנט: "סרבני החיסונים מסכנים את כולנו. לכו להתחסן!"

הקבינט אישר את התו הירוק והמליץ לאסור טיסה גם לבריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה ● מכה לגלנט: מנדלבליט קבע שיש להעניק פרס ישראל לפרופ' גולדרייך ● בג"ץ דחה עתירות לחקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות ● ועדת המחירים ממליצה לבטל פיקוח על מחיר הלחם ● בג"ץ ליועמ"ש: להסביר מדוע נתניהו לא מחזיר את הכסף למיליקובסקי ● אש נגד נתניהו: "יש לנו קשר עם חברות החיסונים, לא זקוקים לעזרה"

עוד 57 עדכונים

מעל עשרה פסקי דין ניתנו בחודשים האחרונים בהרכבים מורחבים בעליון, חלקם על חודו של קול ● אפשר שהסיבה לריבוי התיקים הללו הוא תמהיל השופטים הנוכחי, עם נטייה ליברלית בקרב הוותיקים ● אלא שהתמהיל הזה עשוי להשתנות כבר בסבב בחירת השופטים הבא ● אולי זו הסיבה לנדיבותה של הנשיאה חיות ביחס למינוי הרכבים מורחבים: זמנם של פסקי הדין העקרוניים הוא עכשיו ● פרשנות

עוד 823 מילים ו-1 תגובות

114 אלף עצים כבר יועדו לכריתה רק מתחילת השנה

בבאר שבע נערכה השבוע הלווייה ל-14 עצים, ותושבי עכו ומטה אשר יפגינו ביום ראשון נגד כריתת שדרה של 50 אקליפטוסים ● רישיונות הכריתה מוחבאים באתרי הרשויות ופקידי היערות ניגפים בפני תנופת הבנייה והתשתיות ● הטמפרטורה מזנקת, התושבים מיואשים ובממשלה גוררים רגליים ● אל מול מגיפת הכריתה, עמותה אחת רוצה לשטוף את הארץ בגני עיר-יער

עוד 2,841 מילים

עשה לך רב-פעמי

כשמשפחה מוציאה על חד"פים יותר מאלף שקל בחודש, זה אובדן שליטה מוחלט ● להטיל מס בחוק זה ראוי, אבל מה עם דוגמה בבית המחוקקים? ● אחרי שנת קורונה, פריחת הסטוק ומשלוחי וולט, הסיכוי לבלום את מגפת החד"פ פחת משמעותית ● כל עוד בישראל אין מבוכה חברתית להשתמש בחד"פים, ספק אם מיסוי יעזור ● ואם חשבתם ששימוש בחד"פים מתכלים הוא הפתרון - תחשבו שוב

עוד 1,308 מילים ו-1 תגובות

כלכלת המוזיקה סקס, סמים ותוכן גולשים

שירותי הסטרימינג מספקים שירים בכל זמן, בכל מקום, ובהצלחה גדולה ● אבל מתוך המיליארדים שהתעשייה מגלגלת, המוזיקאים מקבלים נתח קטנטן ● עכשיו מנסה הפרלמנט הבריטי לעשות סדר חדש בבלאגן הישן ● אמיר בן-דוד צלל לנתונים ושוחח עם המומחים כדי להבין מה מצפה לעולם המוזיקה, למה ספוטיפיי לא רווחית, לאן נעלם הלהיט - ומדוע הבשורה תבוא כנראה מהגיימינג

עוד 3,226 מילים

דיווח: לבקשת בנט, ארה"ב תדחה את פתיחת הקונסוליה בירושלים עד אישור התקציב

בהסתדרות המורים מאיימים לשבות אם הלימודים לא ייעשו בקפסולות ● הקבינט עתיד לאשר את החזרת התו הירוק לאירועים שבהם ישתתפו יותר ממאה איש; הדרישה שכל הנוסעים המגיעים מחו"ל ייכנסו לבידוד - לא צפויה לעלות לדיון ● מ-1 באוגוסט בני 18 ומעלה יחוסנו בחיסון של מודרנה ● בג"ץ נתן למדינה ארכה של שישה שבועות להגיש את עמדתה בעניין פינוי חאן אל-אחמר

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה