"פעילות נמרצת וחסרת פרופורציה בניסיון לעצור את התחקיר"

"מלחמת העצמאות" של חדשות 13

פרסום ראשון בחדשות 13 טוענים כי מנכ"ל רשת 13 אבי בן-טל הפעיל לחצים כדי לצנזר תחקיר על האחים אמיר ואיציק דיין, החשודים בהעלמת מיסים ובהלבנת הון, ואשר גורמים במשפחתם נמצאים בקשרים עיסקיים עם רשת ● לאחר שהתחקיר שודר, פורסמה ידיעה על כוונה להחליף את מנכ"ל חברת החדשות ישראל טויטו ● רשת 13 בתגובה: "חברת החדשות חזקה, עצמאית ובלתי תלויה"

אלמוג בוקר וליאור קינן מנחים את כנס חדשות 13 בירושלים, 3 ביוני 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
אלמוג בוקר וליאור קינן מנחים את כנס חדשות 13 בירושלים, 3 ביוני 2021

העימות בין חדשות 13 להנהלת רשת 13 סביב עצמאות חברת החדשות רשם בשבועיים האחרונים שיאים חדשים.

לטענת גורמים בחברת החדשות, ניסתה הנהלת רשת לצנזר תחקיר על האחים אמיר ואיציק דיין ממניעים פסולים, תוך הפעלת לחץ מאסיבי ותקיף על עורכי החדשות, וחריגה מכל נורמה של הפרדה נדרשת בין החברות.

לטענת גורמים בחברת החדשות, ניסתה הנהלת רשת לצנזר תחקיר על האחים אמיר ואיציק דיין ממניעים פסולים, תוך הפעלת לחץ מאסיבי ותקיף על עורכי החדשות, וחריגה מכל נורמה של הפרדה נדרשת בין החברות

לעיתונאים בחברת החדשות אף הועברו מסרים ממקורבי המנכ"ל אבי בן-טל, ולפיהם לדיין ולרשת יש "עסקים משותפים".

מדובר בתחקיר של הכתבת מירי מיכאלי העוסק בסכסוך בין איל הנדל"ן אמיר דיין לבין גרושתו ג'ני, המקרין על חקירות בחשד להלבנת הון והונאות מיסים חמורות.

איל הנדל"ן איציק דיין (צילום: תמר מצפי, יח"צ)
איל הנדל"ן איציק דיין (צילום: תמר מצפי, יח"צ)

האחים אמיר ואיציק דיין, מעשירי המשק, נעצרו בנובמבר אשתקד למשך יומיים לצורכי חקירה, והם חשודים ביצירת נאמנות פיקטיבית, תוך שימוש בקשיש צרפתי בן 91, שהכנסותיו זעומות. על פי החשד של רשות המסים, השתמשו האחים דיין בקשיש כדי להסוות הכנסות ענק באמצעות הנאמנות הכוזבת, וכך ליצור מצג שווא לפיו הנאמן הצרפתי דל האמצעים מחזיק בכספם.

התחקיר, ששודר בסופו של דבר, ארך כ-18 דקות וכלל רקע על עלייתם המטאורית של האחים שגדלו בבית צנוע ומרובה ילדים בשכונת התקווה והפכו לימים למיליארדרים, ראיון נרחב עם ג'ני דיין, ופירוט חשדות הנאמנות הכוזבת.

דיין האשימה בין היתר את גרושה אמיר דיין ברדיפה אחריה, שכירה של חוקרים פרטיים ומעקבים מאיימים.

האחים דיין טענו בתגובתם, בין היתר, כי גרושתו של אמיר היא המקור לתלונות, כוזבות לטענתם, ברשות המיסים, וכי היא יזמה את החקירה כדי לשים את ידה על נכסי המשפחה.

כאמור, בחדשות 13 סירבו ללחצים והתחקיר שודר בסופו של דבר במהדורת החדשות במלואו, ולטענת עיתונאי חדשות 13 תוך התעלמות מהדרישות והלחצים של הנהלת רשת, ובראשה המנכ"ל בן-טל.

בחדשות 13 סירבו ללחצים והתחקיר שודר בסופו של דבר במהדורת החדשות במלואו, ולטענת עיתונאי חדשות 13 תוך התעלמות מהדרישות והלחצים של הנהלת רשת, ובראשה המנכ"ל בן-טל

אולם לטענת אנשי חברת החדשות, כבר מהרגע שנודעה הכוונה לשדר את הפרומו לתחקיר החלה "פעילות נמרצת וחסרת פרופורציה", כהגדרת אחד העיתונאים בחברה, כדי למנוע את פרסומו.

אמיר דיין (צילום: יח"צ)
אמיר דיין (צילום: יח"צ)

גורמים ברשת אישרו את הפרטים וסיפרו על ישיבה של ראשי רשת לקראת אישור פרומואים לשידור, במסגרתה הוצג לאישור פרומו לכתבה של מיכאלי. באופן חריג, לטענת גורמים שנכחו בישיבה, בן-טל תקף את הכוונה לשדר את התחקיר, הודיע כי "דבר לא ישודר בלי שיעבור אותי", והכריז כי לתחקיר "אין אישור משפטי".

לדברי אחד מאנשי רשת הוא היה "זועף ורוגז במיוחד, לחוץ בצורה לא רגילה. זה רחוק מלהיות הפרומו הראשון לתחקיר שעולה, וגם בהחלט לא אחד התחקירים הקשים שעלו. התנהגותו נראתה מוזרה".

אולם ההתערבות לא תמה בישיבה זו, ולאחר מכן החלה מסכת של העברת מסרים בין בן-טל ואנשיו לבין ראשי חברת החדשות. לדברי גורמים בערוץ, בן-טל שב וטען כי לכתבה "אין אישור משפטי". לטענת גורמים בחדשות 13 טענה זו אינה נכונה, ובשלב שבו הפרומו הוכן, כבר ניתן אישור משפטי לשידור הכתבה.

בחברת החדשות תהו: ממתי מנכ"ל רשת מתעניין בשיקולים המשפטיים של חברת החדשות בשידור תחקיר? לרשת ולחברת החדשות יש יועצים משפטיים נפרדים, כחלק מההפרדה המכוונת בין שידורי החדשות לשידורים המסחריים, על פי הוראות החוק.

למרות זאת, לטענת העיתונאים ששוחחו עם זמן ישראל, המשיך בן-טל בשיח עצמאי עם היועצים המשפטיים על התחקיר, תוך חזרה על הדרישה שהתחקיר לא ישודר מבלי שהוא עובר דרכו.

באחת מהתכתובות בין מקורבי בן-טל לבכירים בחברת החדשות הועברו מסרים לפיהם העניין של רשת בתחקיר על האחים דיין קשור גם לאינטרסים עיסקיים, ואף צוינה מפורשות העובדה שלרשת יש "כמה מיזמים משותפים" עם האחים דיין. הבכיר בחברת החדשות שקיבל את המסר מיהר לדחות אותו על הסף, והבהיר כי אין בכוונתו להתחשב בכך.

הועברו מסרים לפיהם העניין של רשת בתחקיר על האחים דיין קשור גם לאינטרסים עיסקיים, ואף צוינה מפורשות העובדה שלרשת יש "כמה מיזמים משותפים" עם האחים דיין

בתגובתה לזמן ישראל, רשת מאשרת כי קשר עיסקי אכן קיים, אם כי היא לא מפרטת את טיבו:  "לרשת 13 קיימת אופציה לקיום שת"פ שולי עם חברה שנמצאת בבעלות אחד מבני משפחת דיין, אשר אינו קשור לכתבה".

בצמרת חברת החדשות החליטו לשדר את הכתבה מבלי לעדכן את מנכ"ל רשת, ואף כינו את הסאגה "מלחמת העצמאות שלנו". הכתבה והפרומו אכן שודרו ביום ראשון שעבר, כמתוכנן.

כמה ימים אחר כך, פורסם ב"גלובס" כי רשת מחפש מחליף למנכ"ל חברת החדשות ישראל טויטו לנוכח "הרייטינג הנמוך של החדשות". על פי הידיעה, בן-טל כבר נפגש עם כמה מחליפים פוטנציאליים והציע להם את התפקיד – ביניהם רון ירון, לשעבר עורך "ידיעות אחרונות" וכיום עורך "אולפן שישי" בערוץ המתחרה; טלי בן עובדיה, לשעבר מנכ"לית חדשות 10; רותם דנון, עורך "ליברל" עד לאחרונה; וגיא סודרי, עורך המהדורה בחדשות 12.

מנכ"ל רשת 13 אבי בן-טל (צילום: ינאי יחיאל, יח"צ)
מנכ"ל רשת 13 אבי בן-טל (צילום: ינאי יחיאל, יח"צ)

בצמרת חדשות 13 רואים בפרסום הכוונות להחליף את טויטו נקמה בעקבות אישור התחקיר לשידור והסירוב להיכנע ללחצים.

כללי הרישיון על פיה פועלת רשת אוסרים על חברת השידור (רשת) להתערב בתכני חברת החדשות וקובעים הפרדה ברורה. הכללים השונים מדגישים את עצמאות חברת החדשות משיקולים מסחריים, ואת עצמאות פעולתו של מנכ"ל חברת החדשות כעורך ראשי, המנותק מהשיקולים המסחריים של בעלי ומנהלי הערוץ המסחרי במסגרתו חברת החדשות פועלת.

כך, למשל, כללי הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו (אתיקה בשידורי טלוויזיה ורדיו) קובעים כי "לא יעשה בעל זכיון שימוש לרעה במעמדו, בתפקידו או בכוחו לשדר או להמנע מלשדר… יקפיד בעל זכיון שלא יהיה בשידוריו כדי לקדם במישרין או בעקיפין, את עניינם האישי, הכלכלי או הציבורי שלו או של מנהל או בעל ענין בו".

הכללים השונים מדגישים את עצמאות חברת החדשות משיקולים מסחריים, ואת עצמאות פעולתו של מנכ"ל חברת החדשות כעורך ראשי, המנותק מהשיקולים המסחריים של בעלי ומנהלי הערוץ המסחרי

עוד קובע החוק כי "חברת החדשות תקיים שידורי חדשות מדויקים, מהימנים ומאוזנים ולא ישוקפו בהם עמדותיהם ודעותיהם הפרטיות של מנהלי החברה, עובדיה ובעלי מניותיה".

ההפרדה הזאת, בין הנהלת החברה המסחרית לבין העיתונאים בחברת החדשות (המהווה חברה בת של רשת), הכרחית במיוחד לצורך עריכת ופרסום תחקירים, אשר פרסומם מלווה לעיתים במערכת לחצים חיצונית עזה ואשר עלולים לפגוע גם ביחסים עם מפרסמים בולטים, למגינת ליבם של מנהלי הערוץ ובעליו.

בשנים האחרונות חומת ההפרדה הנדרשת בין שידורי החדשות לבין שידורי הערוץ הולכת ומתפרקת באופן מתמיד, והערוץ "דוחף" עוד ועוד תכנים של פרסום וקידום עצמי לתוך שידורי מהדורות החדשות – במיוחד לחלק השני, הרך יותר, של המהדורה ולמגזינים שלה.

מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו (צילום: אלדד רפאלי, יח"צ)
מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו (צילום: אלדד רפאלי, יח"צ)

בדיקה של עמותת "הצלחה" מיוני אשתקד העלתה כי מספר האייטמים המקדמים תוכניות בידור וריאליטי של רשת במסגרות של חברת החדשות עלה פי חמישה מאז האיחוד בין שתי החברות.

בחדשות 13 מתלוננים בשנים האחרונות גם על התגברות ההשפעות הפוליטיות והלחצים מצד הנהלת רשת על שדרת העורכים של חברת החדשות, ובמהלך החקירות של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו התגלו סימנים לקשר בין הבעלים של רשת, לן בלווטניק, לבין נתניהו.

במהלך גל הפיטורים האחרון בחדשות 13 נטען כי חלק מהמפוטרים נפלו קורבן לסוג של טיהור פוליטי המוכתב מלמעלה. אולם ככל הידוע זאת הפעם הראשונה שבה מתבצעים לחצים מפורשים מצד הנהלת רשת להוריד או לעכב תחקיר בהקשר לקשרים עיסקיים.

מרשת 13 נמסר בתגובה: "חדשות 13 היא חברה חזקה, עצמאית ובלתי תלויה. רשת 13 והנהלתה עושה כל שביכולתה כדי לשמר זאת. התחקיר המדובר שודר על פי החלטת הכתבת והעורכים במהדורת החדשות.

"כידוע, לרשת 13 קיימת אופציה לקיום שת"פ שולי עם חברה שנמצאת בבעלות אחד מבני משפחת דיין, אשר אינו קשור לכתבה. חרף זאת, שודר התחקיר שהיה הנוקב ביותר ששודר כלפי משפחת דיין בתקשורת הישראלית ואנו גאים בתחקיר העיתונאי של הכתבת מירי מיכאלי.

"לפיכך, כל הטענות המועלות על ידכם הינן לא יותר מקונספירציה דמיונית ומופרכת".

מחברת החדשות של ערוץ 13 לא נמסרה תגובה.

לוגו חדשות 13 (צילום: חדשות 13, יח"צ)
לוגו חדשות 13 (צילום: חדשות 13, יח"צ)
עוד 1,139 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 17 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

״היא מותשת כי היא רצה לעשות בוטוקס בקליניקה שלה״

ריי ביטון בתגובה: מצרה על כך ששר האוצר בוחר להתעסק בי במקום לנסות לפתור את המשבר ● בן ברק: אבו הזאז לא שותפה בדיונים ואין לה גישה למחשבים ● אלקין: טעות לרוץ ולקנות דירות חדשות עכשיו ● הממשלה אישרה להרחיב את סמכויות החיפוש של המשטרה ● הקצין שדחף פעיל שמאל בהר חברון לא יקודם שלוש שנים ● נתניהו לא יגיע לטקס לזכרו של רבין

עוד 37 עדכונים

הפוליטיזציה של מפקדי הכוחות בשטחים

אלימות המתנחלים כלפי חיילי צה"ל ומג"ב מתגברת יומיום. המראות זורמים מצילומי עיתונאים ופעילים פלסטינים ואנשי ארגוני זכויות אדם. אי אפשר לטעות. חיילי צה"ל נרגמים באבנים, סופגים גז פלפל, מכות לאור היום, קללות, חוטפים בקבוקים על רכבם ואין מה להכביר במילים על האלימות שמפעילים מתנחלים כלפי פלסטינים. מכריתת עצי זית ועד פוגרום ממש בשבוע שעבר כשעשרות מתנחלים התפרעו בכפר חרבת אל מופקרה באזור חברון.

ירי כלפי פלסטינים הפך לשגרה וירי של מתנחלים על חיילי צה"ל הוא רק עניין של זמן ומקום. זה יקרה. זה ברור. זה כתוב על כל קיר בשטחים.

אלימות המתנחלים כלפי חיילי צה"ל ומג"ב מתגברת יומיום. המראות זורמים מצילומי עיתונאים ופעילים פלסטינים ואנשי ארגוני זכויות אדם

הסיבות הפוליטיות ליד הרכה כלפי המתנחלים האלימים ברורות מהצד האזרחי. ממשלת ימין-מרכז-שמאל נזהרת בגלל הרכבה מלפעול נגד המתנחלים שתומכיהם יושבים בממשלה ובמשרד רה"מ. לא פחות.

אבל מהו חלקו של צה"ל וחלקם של מפקדי מג"ב והמשטרה ביחסם העדין כלפי הפורעים היהודים? מדוע רא"ל כוכבי לא מפעיל יד קשה כלפי ציבור אלים מוכח בשטחים? צה"ל הוא לא ארגון ארבע אימהות שיכולות היו רק להפגין. צה"ל מחזיק חטיבות חמושות שלמות בשטחים. מודיעין, חיל אוויר, אמצעי שיטור ופיזור הפגנות.

מדוע מפקד מג"ב לא עושה זאת? היס"מ והימ"מ וכל היחידות הידועות באומץ ליבן להכות מפגינים מול הבית ההוא בבלפור, הופכים לפתע לחתולי רחוב מבוהלים כשהם מתעמתים עם נוער הגבעות הפרוע. לפתע אין מעצרים מידיים ואין אלות ואין מכתזיות וגז מדמיע. כלום. ליטופים אהבה וחיבה ויש מקרים שבהם נראים חיילים מלווים את נשקם לנער גבעות חצי ערום מכוסה פנים שמשתמש בו לירי על פלסטינים.

התנערות הצבא והמשטרה מחובתם לשמור על החוק והסדר, הביטחון והחוק, החוק הצבאי והחוק האזרחי הישראלי בשטחים, היא התנערות פוליטית. גם שר הביטחון בני גנץ חוטא בכך. גמגומים מאוחרים וגינויים רפים בתקשורת אינם תחליף להפעלת כוחות הצבא והמשטרה למניעת אלימות כלפי חיילי צה"ל עצמם וכלפי הפלסטינים בפרט.

מהו חלקם של צה"ל ומפקדי מג"ב והמשטרה ביחסם העדין כלפי הפורעים היהודים? מדוע רא"ל כוכבי לא מפעיל יד קשה כלפי ציבור אלים מוכח בשטחים? צה"ל הוא לא ארגון ארבע אימהות שיכולות היו רק להפגין.

אי אפשר שלא להסיק שהרמטכ"ל כוכבי קורץ לקריירה הפוליטית שמחכה לו מעבר לתפקיד וכמוהו גם מפכ"ל המשטרה.

אי אפשר שלא לפרש את פחדנותו של גנץ בהפעלת הכוח הצבאי וזרועות החוק שלו הסרים למרותו בשטחים, אלא כקריצה לשותפיו הפוטנציאלים בעתיד. מפלגות הימין שבאופוזיציה.

אבל גנץ הוא פוליטיקאי, ואילו אביב כוכבי וקובי שבתאי אמורים להיות אנשי מקצוע הפועלים ללא משוא פנים וללא שיקולים פוליטיים. שבתאי עומד בימים אלה לחקירת ועדת החקירה של אסון המירון בדיוק בגלל שלא פעל כמצופה ממנו מבחינה מבצעית מקצועית, נכנע לתכתיב פוליטי לפתוח את ההר ללא מגבלה ובכך איפשר את התרחשות האסון במירון.

ממש באותו אופן פועל כוכבי בשטחים. שתיקתו והתעלמותו מהאלימות של פורעי הגבעות עלולה להצית את השטחים באינתיפאדה חדשה, לגרור אלימות ופיגועי נקם מצד הפסלטינים ולדרדר את ישראל לאסון נוסף.

שתיקת הדרג המבצעי מול מחדלי הדרג הפוליטי או האינטרסים של הדרג הפוליטי, לא מזכה אותם בפני ועדת החקירה ולא בפני ההיסטוריה.

אי אפשר שלא לפרש את פחדנותו של גנץ בהפעלת הכוח הצבאי וזרועות החוק שלו הסרים למרותו בשטחים, אלא כקריצה לשותפיו הפוטנציאלים בעתיד. מפלגות הימין שבאופוזיציה

הפחד הזה מלפעול נגד המתנחלים הוא אסון לאזרחי המדינה והוא בושה המרוחה על פניהם של מפקדי הכוחות בשטחים ועל פני הקברניטים שלהם בלשכת הרמטכ"ל בקריה ובמטה השב"כ והמשטרה בירושלים.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 511 מילים

הפלסטינים מוטרדים מניסיונותיה של ישראל לסכל את ההחלטה של ממשל ביידן לפתוח את הקונסוליה למען הפלסטינים בירושלים ● האמריקאים לא קבעו לוחות זמנים לפתיחה, והחשש גובר ברמאללה מפני מסמוס ההחלטה ● עד שהפלסטינים יקבלו בחזרה את הנציגות, אבו מאזן יצטרך להקפיד שלא לעשות טעויות ● פרשנות

עוד 819 מילים

יהודי ארה"ב נושאים עיניים אל בית המשפט העליון בוושינגטון

בית המשפט העליון האמריקאי עומד לדון בסתיו הקרוב בשורה של תיקים בנושאים המעסיקים את יהדות ארה"ב ● חלקם עוסקים בנושאים רגישים כמו הזכות להפלה, וחלקם באומנות בזוזה ● נושא אחד נמצא מחוץ לדיונים המשפטיים אך בראש מעייניה של הקהילה היהודית – מעמדו הציבורי של בית המשפט

עוד 1,812 מילים

למקרה שפיספסת

שליחים של וולט נדרשים להחזיר אלפי שקלים לקבלן שסיפק תלושי משכורת

פרסום ראשון בחודש שעבר הודיעה וולט על הפסקת ההתקשרות מול "3 אחוז" שסיפקה תלושי משכורת למאות שליחים ● בתגובה הודיע הקבלן לשליחים שהוא מקזז להם את השכר ושחלקם חייבים לו כ-6,500 שקלים ● וולט לא מתחייבת לשאת בשכר השליחים או לפצותם ● וולט: "הדרישות של '3 אחוז' הן שערורייתית" ● עו"ד לדיני עבודה: "חשש לפלילים"

עוד 1,758 מילים

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

ההומור של דייב שאפל לא מפצה על הגזענות שלו

מתי הומור מפסיק להיות מצחיק, ועובר את הקו הדק שבין צחוק ובין ביזוי? דייב שאפל כנראה מסרב להבין את מה שאחרים חשים בבטנם, ויש מצב שמישהו צריך לתת לו קצת בראש.

אחת הפעמים הראשונות בהן ראיתי את דייב שאפל, הייתה ביוטיוב לפני כמה שנים. הוא נתן קטע מעולה שצחק על אפרו-אמריקאים, ובעיקר על מילת ה-N הכל כך טעונה רגשית בארה"ב.

הנה בן אדם שאוהב לצחוק על הכול וגם על עצמו, חשבתי לעצמי בתקופה ההיא – בדיוק כמו שאני אוהב. אבל לאורך השנים מסתבר שהאיש מטפטף את משנותיו הלא ממש נחמדות אל תוך המופעים שלו.

הנה בן אדם שאוהב לצחוק על הכול וגם על עצמו, חשבתי לעצמי בתקופה ההיא – בדיוק כמו שאני אוהב. אבל לאורך השנים מסתבר שהאיש מטפטף את משנותיו הלא ממש נחמדות אל תוך המופעים שלו

הוא אמר שישמח להצטרף לאגודות הנשים אם הן ירדו לו; צחק על יהודים, דבר שהקים עליו קול זעקה בליגה נגד השמצה; והסערה האחרונה נגעה לדרך בה הוא מתייחס ללהט"בים בכלל, ולאנשים טרנסים בפרט.

האם מדובר בהומור בלבד? או שאלו תפישות עולם מכוערות שמרימות ראש בכסות של הומור? מצד אחד הוא מדבר בלב רגיש על חברתו, סטנדאפיסטית טרנסית שהתאבדה, ומצד שני הוא מבזה אותה ומתייחס אליה כמה פעמים כאל גבר. כי הוא טרנסופוב, כך הוא אומר בפה מלא כמה פעמים במופע האחרון שלו בנטפליקס.

במופע אחר בנטפליקס הוא התייחס ל"אנשי האותיות", כלומר להט"בים – ותיאר אותנו בהגחכה מוחלטת, כשעיקר הבעיה שלו היא עם טרנסים (The T's כפי שהוא קורא להם במופע). אף אחד לא אוהב את הטרנסים, אפילו לא ההומואים (G's) והלסביות (L's) – ציין החוקר המדופלם שאפל.

אני פריק רציני של הומור, וכמה שיותר ציני ושחור כך אני אוהב אותו יותר. אבל לפעמים יש מצבים בהם מנסים להכניס תפישות עולם בעייתיות תחת כסות של הומור, וזה משאיר טעם רע בפה.

במופע האחרון שלו בנטפליקס – Closer – התלונן שאפל שתנועות הפוליטיקלי קורקט התישו אותו, ושהוא יפסיק לצחוק על טרנסים בפרט ועל להט"בים בכלל. ההתמסכנות והבכיינות הללו לא אופייניות לשאפל, שבדרך כלל דורך על הכול באמצעות ההומור שלו ובועט בכל מי שמנסה להוריד אותו.

במופע אחר התייחס ל"אנשי האותיות", כלומר להט"בים – ותיאר אותנו בהגחכה מוחלטת, כשעיקר הבעיה שלו היא עם טרנסים. אף אחד לא אוהב את הטרנסים, אפילו לא ההומואים והלסביות – ציין החוקר המדופלם שאפל

אבל דבר אחד שוכח מר שאפל הנכבד, ושוכחים גם כל אלו שתומכים בו וחושבים שמשתיקים אותו שלא בצדק. אם בדרן לבן היה מעז לעשות סטנדאפ על מילת ה-N הידועה והרגישה, "כת ה-PC של האפרו-אמריקאים" הייתה קורעת אותו לגזרים. מעניין מה היה קורה אם מישהו היה עולה לבמה, ומכריז בגאווה שהוא תומך בכוח הלבן העליון או שהוא אנטישמי, בדיוק כפי ששאפל מכריז בלי בושה שהוא טרנסופוב.

וזה בדיוק מה ששאפל המתבכיין כנראה לא ממש מבין, או אולי מבין היטב אבל משחק אותה טיפש כדי להמשיך לגרוף פרסום. בצביעות רבה הוא מרשה לעצמו לדחוף משנות גזעניות בכסות של הומור; אבל אם מישהו חלילה יעז להחזיר באותה מטבע, באופן המכוער שתיארתי – תהיה לו בעיה עם חתיכת שחור זועם.

עמית אדלר הוא איש דיגיטל, גרפומן בלתי נלאה, בעל תואר שני בפילוסופיה והיסטוריה של המדע

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 469 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 5 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

דיווח: ההודעה על התפטרותם הרשמית של המתמחים נדחתה, כנראה, עקב התקדמות במגעים

פורסמה עדות נוספת נגד שמעון פרס: "הוא הצמיד אותי אליו והכניס את היד מתחת לחולצה" ● בכ-60% מהכיתות שבהן נערך פיילוט הכיתה הירוקה ואותר בהן חולה קורונה - לא נמצאו עוד תלמידים מאומתים ● מספר חולי הקורונה שמצבם קשה ירד ל-382 ● יושבת ראש הוועדה לביטחון הפנים, מירב בן ארי, על קטי פרי: "לדעתי, היא לא צריכה ללכת הביתה למרות בריחת האסירים"

עוד 17 עדכונים

ראיון "חולית הוא ראי החברה שבה אנחנו חיים היום"

"חולית" הוא אחד הסרטים הכי מצופים השנה - אחרי שגרסה קודמת נחלה כשלון מסחרי ● עם קאסט מרשים והשקעה עצומה בצילומים ברחבי העולם, הבמאי זוכה האוסקר מביא למסך את החזון שלו לרב המכר האהוב של פרק הרברט על טבע, אקולוגיה, הישרדות, נאמנות וכוח ● "זה אחד הספרים שהכרתי הכי טוב כנער", אומר וילנב, "קיימים בו כל המרכיבים שיוצרים אלכימיה מופלאה של סיפור עלילה"

עוד 1,406 מילים

חילופי הירי וההפצצות שנשמעו ברובע פורן אל-שובאכ ביום חמישי הזכירו את המראות הקשים ממלחמת האזרחים שהסתיימה בשנת 1990 ● העולם הערבי מנרמל את אסד ● הבחירות בעיראק: הצעירים לא באו, נאמני איראן הפסידו בגדול ● התלתלים כובשים את מצרים ● והשבוע לפני 34 שנים נחטפה טיסת לופטהנזה 181 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,300 מילים

רבקה דונר משחזרת בספרה, "כל הצרות התכופות של ימינו", את סיפורה האמיתי של דודה רבתא־רבתא שלה – מילדרד הרנק – שהנהיגה את המחתרת הגדולה ביותר שהתנגדה לנאצים ● במקום לברוח למולדתה אמריקה, ריגלה לטובת הרוסים והוצאה בסופו של דבר להורג ● "קצין אמריקאי בכיר פשוט כתב שהעונש שקיבלה הגיעה לה"

עוד 1,335 מילים
מתוך סרטו של סטיבן ספילברג, "רשימת שינדלר", 1993

ריץ' בראונשטיין, מרצה בבית הספר הבינלאומי של יד ושם, צפה ביותר מ־400 סרטי שואה ● אחרי שהזדעזע לגלות סמינר על הסרט "שואה" החליט לכתוב ספר הדרכה מקיף כדי לסייע למחנכים ולמורים להנגיש את הנושא ● הוא גם לא מפחד לבקר את ענקי הז'אנר כמו "רשימת שינדלר" ו"החיים יפים" ● ריאיון

עוד 1,734 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

כמעט מזרח תיכון חדש

בגלובוס הירוק זוכה ההסכם החדש להגדלת אספקת המים לירדן - עיסקה שיש בה רק מרוויחים, פוליטית וסביבתית ● הגלובוס השחור ניתן לרשויות המקומיות הכי עשירות, שצורכות אנרגיה פי 10 מהעניות ● והטיפ: מעבר בפארק המסילה הופך למפגש חברתי מתמשך

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 983 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמַּגְרֵסָה 103

לכבוד עלייתה של "סיינפלד" לנטפליקס, תסריט לפרק חדש ואקטואלי. סיינפלד 2021

עוד 1,276 מילים

דיווח: ברע״ם מצפים להסדרה בעזה אחרי העברת התקציב

קולט אביטל: נפגשתי עם עוד אישה שנפגעה מפרס ● בנט על התעלמות נתניהו ממנו בנאומו: ערעור על לגיטימיות הממשלה היא דבר מסוכן ● הליכוד: בנט כל כך ״ממלכתי״ שהוא ״שכח״ להזכיר את ראש הממשלה נתניהו בטקס האזכרה לנשיא פרס ● מירי רגב: מרב מיכאלי משקרת לגבי החוק נגד שכחת ילדים ברכב ● לפיד ספד לחבר הפרלמנט הבריטי שנרצח: היה ידיד אמת של ישראל

עוד 34 עדכונים

בנט עלה לבמה לנאום, מחפש קהל

אף אחד, גם אלו המכירים את ראש הממשלה היטב, לא יודע לומר האם התבטאותיות נגד החרדים היו בשליפה או מתוכננות היטב ● בנט עלה לבמה במוזאון הסובלנות כשהוא מחפש בסיס תמיכה חדש ● הציונות הדתית ברובה כבר לא איתו, אבל ישנם המתונים מבחינה מדינית ודתית, שנפגעו לאורך השנים מההתנשאות החרדית ● הקהל הזה כרגע תומך בשותפיו הנאמנים של בנט, לפיד וליברמן ● פרשנות

עוד 508 מילים ו-1 תגובות

כשהלן מירן נבחרת לגלם את גולדה מאיר ואת רות ביידר גינסבורג מגלמת פליסיטי ג'ונס – אין זה פלא שיותר אמריקאים תוהים למה שיח הזהויות מדלג דווקא על ייצוג יהודים בקולנוע ובטלוויזיה ● שרה סילברמן: "אפשר לטעון, למשל, שהגויה שמגלמת את ג'ואן ריברס עושה משהו שניתן לגמרי לכנות Jewface"

עוד 1,389 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה