עצה לראש המוסד לשעבר יוסי כהן

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן בעובדה, צילום מסך מערוץ 12
ראש המוסד לשעבר יוסי כהן בעובדה, צילום מסך מערוץ 12

יוסי כהן היה ראש מוסד מוצלח אך הנרקיסיזם שלו ותאוות הפרסום האישית עלולים להביא למפלתו. טוב יעשה אם יודיע כי אין בכוונתו להיכנס למערכת הפוליטית באף שלב. הוא נמצא על הכוונת של יריביו ועדיף שיתמקד בעשייה לביתו.

היועץ המשפטי לממשלה בוחן מספר תלונות נגד ראש המוסד לשעבר שעוסקות בעבירות לכאורה בתחום טוהר המידות, ביטחון מידע ומנהל תקין.

התלונות עוסקות בדברים הבאים:

  1. חשד לקבלת מתנה לחתונת בתו בסך 20 אלף דולר מהמיליארדר ג'יימס פאקר.
  2. תרומה שניתנה על ידי ידידו, איש העסקים רמי אונגר, באמצעות חברה מפנמה, לבית הכנסת שבו הוא מתפלל, והתערבות בסכסוך עסקי שבו מעורב רמי אונגר.

בעקבות הראיון בתוכנית "עובדה" פנתה עמותת "הצלחה" ליועמ"ש של המוסד וליועץ המשפטי לממשלה כדי לברר האם אכן קבלת טובות ההנאה אושרה על ידי הייעוץ המשפטי ומתי.

היועמ"ש בוחן תלונות נגד ראש המוסד לשעבר שעוסקות בעבירות לכאורה של טוהר המידות, ביטחון מידע ומנהל תקין. בעקבות הראיון ב"עובדה" התבקש הייעוץ המשפטי להשיב אם קבלת טובות ההנאה אושרה על ידו

"שני אירועים התרחשו בעודו מכהן בתפקידו כראש המוסד והם מעלים לכאורה שאלות כבדות של תקינות, מניעות וחשש להפרת הדין", נכתב בפניה. עוד ביקשו לברר בעמותת "הצלחה" אם היו מקרים נוספים בהם התעורר חשש לניגוד עניינים.

יוסי כהן שהיה קצ"א (קצין איסוף) מזהיר במוסד, אשר יודע היטב לגייס במהירות סוכנים, לאחר שהוא מאתר במומחיות את נקודות התורפה שעליהן ניתן ללחוץ אצלם, הלך צעד אחד רחוק מדי כשהתראיין בתוכנית "עובדה" ותקע את הצלחתו והישגיו, ללא שום בושה וצניעות, בעיניהן של יריביו ואויביו במוסד ומחוצה לו.

הוא עגב במיומנות על אילנה דיין וגייס אותה בקלות למכונת היחצ"נות שלו. היא פשוט נמסה מול הסוכן, שמחשיב את עצמו, בגלל מראו החיצוני וכישורי הריגול שלו, למרגל בכיר יותר מאשר ג'יימס בונד האגדי.

כך הוא גם גייס בשנה האחרונה בתפקידו כראש המוסד שורה של פרשנים ועיתונאים באמצעי התקשורת השונים שאכלו מכף ידו סיפורים, לפעמים גם ספינים, כשהם מציגים את המידע שקיבלו ממנו כ"חשיפה" או דיווח "בלעדי", כדי להצביע כביכול על כישוריהם העיתונאיים המיוחדים וקשריהם הביטחוניים העמוקים.

התמורה להדלפות ולתדרוכים של יוסי כהן הייתה כמות גדולה של כתבות מפרגנות לו ולמוסד והאדרת שמו. הייתה גם לפחות כתבה טלוויזיונית אחת שהייתה פשוט כתבת ליקוקים מראשיתה ועד סופה.

לכן, אין זה פלא שראש המוסד המוצלח הקים עליו את אויביו ויריביו. הקנאה והנקמנות מדברות כאן. יש רבים במערכת הביטחונית וגם הפוליטית שאינם רוצים בהצלחתו והחליטו להכשילו.

כך גם גייס בשנה האחרונה בתפקידו כראש המוסד שורת פרשנים ועיתונאים באמצעי התקשורת השונים שאכלו מכף ידו סיפורים, לפעמים גם ספינים, כשהם מציגים את המידע שקיבלו ממנו כ"חשיפה" או דיווח "בלעדי"

בתוכנית "עובדה" הלך יוסי כהן צעד אחד רחוק מדי והצליח לעורר את חמתם של בכירים לשעבר באמ"ן שהגישו נגדו תלונה למשטרה. גם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק מתח ביקורת נוקבת על הראיון שהעניק לאילנה דיין.

מיהם אויביו ויריביו של יוסי כהן שמתדרכים עכשיו כמה עיתונאים נגדו, מלכלכים עליו ללא שום בושה ומושכים בחוטים מאחורי הקלעים כדי לפגוע בו?

אחרי כמה שיחות עם יודעי דבר אפשר למפות את התשובה לכך בכמה אפשרויות.

  1. עובדים במוסד בהווה ובעבר. אחד מהם בכיר מאוד, שמטילים בו רפש ומתארים אותו באזני עיתונאים כ"מושחת גדול" בגלל קשריו לכאורה עם שורה של אנשי עסקים ונסיעותיו "המפוקפקות" לחו"ל. יודגש כי הכל הוא בגדר "לכאורה" וליוסי כהן עומדת זכות החפות המלאה.
  2. פוליטיקאים שחוששים מכניסתו למערכת הפוליטית בתום תקופת הצינון, לא מדובר בפוליטיקאים ממפלגת הליכוד, שמה דוקא רוצים אותו כשחקן חיזוק חשוב וכ"מגנט מנדטים". מדובר במפלגה אחרת שבה יש בכירים לשעבר ממערכת הביטחון.
  3. עיתונאים נקמנים שלא קיבלו נתח מההדלפות

למרות שיוסי כהן איננו ראש המוסד היחיד שעסק ביחסי ציבור, כפי שפירסם העיתונאי אמיר אורן במאמר מרתק ב"ליברל", אחת הטענות שמושמעות נגדו בענין היחצ"נות המוגזמת שלו היא, שהוא רוצה בעיקר להאפיל על שני ראשי מוסד לשעבר, על מאיר דגן ז"ל ועל שבתאי שביט יבדל לחיים ארוכים.

בתוכנית "עובדה" הלך יוסי כהן צעד אחד רחוק מדי והצליח לעורר את חמת בכירים לשעבר באמ"ן שהגישו נגדו תלונה למשטרה. גם רה"מ לשעבר אהוד ברק מתח ביקורת נוקבת על הראיון שהעניק לאילנה דיין

אלה שטוענים כך אומרים כי חשוב מאוד ליוסי כהן להצטייר ציבורית ולהירשם בהיסטוריה כראש המוסד הכי טוב שהיה אי פעם למדינת ישראל. אפילו יותר טוב ממאיר דגן שהיה פטרונו ונחשב לראש המוסד המוצלח ביותר בשנים האחרונות.

המקטרגים עליו אומרים כי הוא הפך את המוסד לתיאטרון. ההצגה של חשיפת ארכיון הגרעין עם "קלסרים ודיסקים" כשנתניהו הוא הפרזנטור הייתה מיותרת לחלוטין. החשיפה התקשורתית לא תרמה דבר לביטחון ישראל. להיפך, היא הזיקה לו.

יוסי כהן הוא אדם מתוחכם שהתקדם כמטאור במוסד עד לצמרת. למען הגילוי הנאות, פגשתי אותו רק פעם אחת במקרה כשהיה ראש המל"ל לשיחה של כמה דקות. הוא היה בעיקר עסוק במהלך הפגישה בשיחות מסתוריות בטלפון כשהוא יוצא ונכנס אל החדר.

התחכום שלו התבטא, בנוסף לכישוריו המקצועיים, ועל כך אין מחלוקת, ביכולתו להפעיל מנופים שונים, כולל של פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים המקושרים לצמרת השלטון ומכבבים באמצעי התקשורת, כדי לקדם את עצמו לצמרת הארגון. יריביו טוענים כי הצליח "לגייס" לצדו את רעיית ראש הממשלה.

גורמים בכירים בליכוד טוענים כי ראש הממשלה לשעבר נתניהו התלבט קשות עד היום האחרון לפני שהחליט למנות אותו לתפקיד ראש המוסד. הוא הציע את התפקיד לבכיר המוסד המכונה נ' וביקש ממנו הצהרת נאמנות אישית. כשלא קיבל אותה הוא בחר ביוסי כהן בלית ברירה, וגם זאת לאחר שורה של מנופי לחץ שהופעלו עליו ועליהם יסופר במאמר אחר.

כהן המתין בעצבנות בבית הוריו, ועל ההחלטה של נתניהו למנותו לתפקיד שמע באמצעי התקשורת.

תחכומו התבטא, בנוסף לכישוריו המקצועיים, ביכולתו להפעיל מנופים, כולל של פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים המקושרים לצמרת השלטון ומכבבים בתקשורת. יריביו טוענים כי הצליח "לגייס" לצדו את רעיית רה"מ

לדברי הגורמים, נתניהו בקי מאוד במניעיו האמיתיים של יוסי כהן ובשאפתנות שלו. יש לו חושים חדים, הוא ראה כבר כמה בכירים במערכת הביטחון שמתהפכים במהירות מצד לצד ברגע שהם נכנסים לעולם הפוליטי. אם נתניהו ישאר עוד זמן רב במערכת הפוליטית סביר להניח שיחזיק את יוסי כהן קצר אם הוא יחליט להתפקד לליכוד.

נתניהו לא אוהב כוכבים זוהרים לצידו. מבחינתו, הוא הכוכב היחידי.

בימים אלה יש שטף מתגבר של לכלוכים ורכילויות על מעלליו של יוסי כהן כראש המוסד, שזורם אל עיתונאים ופוליטיקאים במגמה שיתפרסמו ואף יגיעו למערכת אכיפת החוק.

יש גם כמה תחקירים בהכנה, ואמצעי התקשורת הערביים כבר מבליטים את הפירסומים בישראל בנושא. לא אתפלא אם גם איראן תתגייס למערכת ההכפשה נגד יוסי כהן. הוא היה אויב מר לאיראן שעשה לה את המוות והפך אותה בעולם לחוכא ואיתלולא. המודיעין האיראני גם עלול לנסות ולתפור לו תיק.

אני מציע ליוסי כהן להביט נכוחה למציאות בעיניים. כל הפרשנים והעיתונאים שאכלו מכף ידו לא יעזרו לו אם ייחלש ויסתבך. הם לא יציעו לו אפילו כוס מים. הם יתרחקו ממנו כמו מאש ואח"כ אף ימתחו עליו ביקורת.

יותר מדי גורמים קמו נגדו. הוא לא יוכל לנצח אותם בקרב התקשורתי והפוליטי. זוהי זירה שונה לחלוטין מהזירות שבהן הוא מתמחה.

לכן, הוא צריך להודיע לאלתר ובפומבי כי אין לו שום כוונה עתידית להיכנס למערכת הפוליטית באף שלב בחייו. הוא צריך לעשות לביתו, להנות מהפנסיה המכובדת ומהג'וב החדש והמפנק בקרן ההון סיכון הגדולה בעולם "סופט בנק" ואף להשתלב בפעילות ציבורית התנדבותית.

כך ישקם את תדמיתו הציבורית.

נתניהו לא אוהב כוכבים זוהרים לצידו. מבחינתו, הוא הכוכב היחיד. כעת יש שטף מתגבר של לכלוכים על מעללי יוסי כהן כראש המוסד, שזורם לעיתונאים ופוליטיקאים כדי שיפורסמו ויגיעו למערכת אכיפת החוק

יוסי כהן חייב לרסן את הדחף הבלתי נשלט שלו לפירסום עצמי, זהו עקב אכילס שלו שגורם לו את כל הצרות. הוא חייב להתאפק ולרדת למדרון אחורי. אם לא יקבל את העצה הזו הוא עלול להצטער בהמשך הדרך, כי המערכה נגדו רק התחילה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,155 מילים ו-1 תגובות
סגירה