מהימין החדש ליהודי החדש

איילת שקד (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
Tomer Neuberg/Flash90
איילת שקד

כמו בתסריט דמיוני התנקזו להם השבוע לחדשות שלושה סיפורים שמשקפים את המשבר והסיאוב הערכי חברתי בישראל 2019. את היחס ההפוך בין הישגי ההתפתחות הטכנולוגית אל מול השחיקה בערכים הבסיסיים שלנו.

מחד, בשורת הניסוי המוצלח באלסקה בפרויקט החץ 3 –  בו הצלחנו להבקיע את קו האטמוספירה ולמצוא מענה מפני טילים בליסטיים. שיא טכנולוגי נוסף שמצטרף לשרביט קסמים וכיפת ברזל. מאידך – סיפורם המביש של הנערים, ניצולי אישום האונס שלא היה, שחגגו עם הוריהם את הצלתם מפלילים בחגיגה  יהודית, מלווה בקריאות שבח לבורא עולם.

חבושים בכיפות סאטן, תועדו הנערים ממלמלים מלל יהודי מאוד על חסדי ה' ועזרת ה', ומה לא. אצל חלקם עוררה הנשמה היהודית מאוד, גם נקיפות מצפון יהודי מאוד, שהרי כפי שהתבטא אחד הנערים – הבחורה לא היתה עבריה טהורה אלא, אבוי, גויה.

הערבוב הסמיך בין היהדות ההזויה הזו לתופעות מבישות תוצרת כחול לבן, התכתב היטב בתודעתי עם סיפורה המופלא מאשתקד של חבורת ישראלים בוגרת יותר, בקאסות ובווילות  בקרטחנה שבקולומביה, שנחשדו בניהול רשת סרסרות בנערות מקומיות, שהוצעו לאורחים עם הסמים המקומיים.

השידורים הציגו תמונות משולחן השבת של חבורת הקאסה, עמוס בכל סממני השבת היהודית: מפה צחורה, יין לקידוש  נרות, חלות ומעדני שבת, דגל ישראל, וכמובן אוכל כשר. היתה שם גם שירת "שלום עליכם מלאכי השרת", ששימשה תפאורה לחוויית שבת מוזרה בניחוחות הזנות הפדופילית וערפילי עשן הסמים.

חוט לא ממש נסתר מקשר את חדשות אירועי קפריסין וקולומביה – לסיפור השלישי שכיכב בחדשות השבוע, הנוגע לסוגיית גירוש משפחות תלמידים בני העובדים הזרים: "בניגוד לעמדת סמוטריץ', הרב רפי פרץ מבקש לשקול השארת ילדי העובדות הזרות", הכריזה הידיעה באתר ynet.

הנה לכם עוד סימפטום לבלילה הישראלית המופלאה של יהדות מתובלת בחוסר אנושיות. והפעם מהאגף הפוליטי המאוד יהודי של "איחוד מפלגות הימין" בציונות הדתית.

בעוד הרב, איש שלא ממש מבין פוליטיקה, הגיב תגובה יהודית אנושית בסיסית – שקד וסמוטריץ', פוליטיקאים מיומנים, כיוונו היטב לטעם קולות הבייס הדתי מגזרי שלהם, ותמכו בלי למצמץ בגירוש אכזרי של הילדים על משפחותיהם.

אחרי שבנט ושקד, הנוטשים-חוזרים, לא הצליחו לפרוץ את גבולות מצביעי המגזר בהרפתקת הימין החדש שלהם – איילת שקד, חילונית המחמד של הציונות הדתית – הגדילה לעשות וצייצה לקהל המאוד מגזרי שלה: "מקומם של ילדי השוהים הבלתי חוקיים במולדתם בחיק משפחותיהם המורחבות". והוסיפה שהיא מתנגדת, אבל לא סתם, אלא "נחרצות!", לכל קריאה להשאיר בארץ משפחות שוהים בלתי חוקיים, גם אם ילדיהם לומדים במערכת החינוך בישראל.

"מקומם של ילדי השוהים" הוא אכן "במולדתם", אך בד בבד מנסה שקד להשכיח מאתנו את העובדה שמולדת היא – מקום הולדת. מולדת היא המקום בו אנו נולדים, גדלים, מתחנכים, בו מעוצבת דמותנו, תרבותנו ושפתנו. ומה לעשות שמולדתם של הילדים שנולדו, גדלו והתחנכו כאן – היא ישראל

הציוץ הזה חשף את עומק הפתולוגיה הערכית של שקד וקהל היעד שלה. היא פותחת אמנם בקביעה נכונה, שהרי "מקומם של ילדי השוהים" הוא אכן "במולדתם", אך בד בבד מנסה שקד לטשטש את עוצמת הרוע ולהשכיח מאתנו לרגע את העובדה שמולדת היא – מקום הולדת. מולדת היא המקום בו אנו נולדים, גדלים, מתחנכים, בו מעוצבת דמותנו, תרבותנו ושפתנו. ומה לעשות שמולדתם של הילדים שנולדו, גדלו והתחנכו כאן – היא ישראל.

אבל שקד מכבסת לנו את המילים. הילדים מבחינתה רק "לומדים במערכת החינוך בישראל",  והיא שולחת אותם, ילדים ישראלים דוברי עברית כשפת אם, זועקים, בוכים ודומעים – אל "חיק משפחותיהם המורחבות", אי שם. כך מגדירה השרה לשעבר את העקירה האכזרית הזו. עד כמה "הרוחב המשפחתי" הזה רחב? והאם הוא מאפשר את גירושם ליערות אל חברת הקופים, למשפחה המורחבת מאוד של כולנו? שקד לא ממש מפרטת.

אז הנה קצת תזכורת יהודית לשקד, לסמוטריץ', ולכל בייס הקולות הדתי שלהם: המצווה הנזכרת ביותר בתנ"ך היא לא השבת, גם לא החגים הכיפיים, אלא "אהבת הגר". והנימוק:"כי גרים הייתם בארץ מצרים".

כן, גם אנו היינו פליטים. גירוש משפחות, שאפשרנו להם להתאקלם כאן ולגדל ילדים ישראלים לכל דבר ועניין,  הוא לא רק פשע מוסרי – לא פחות ואולי אף יותר מהגירוש ההוא מגוש קטיף שאתם כה אוהבים להתאבל עליו – הוא עבירה דתית פאר אקסלנס. גרוע מחילול שבת המוני. מסתבר שמי שגדל על סיסמת "יהודי לא מגרש יהודי" – חי בשלום עם יהודי שמגרש גויים קטנים, גם אם דוברי עברית.

ובכל זאת  נערי קפריסין הרכים והמבולבלים, בוגרי חבורת הקאסה בקולומביה, שקד וסמוטריץ', ובייס הקולות המגזרי של הציונות הדתית, לא ממש אשמים. זו היהדות אליה נחשפים במדינת ישראל.

יהדות שהופקרה לקבוצות אולטרה אורתודוקסיות, שמחקו חלקים מהתנ"ך וערכיו כדי לא להתמודד עם תכניו ואתגרי הזמן, והתרכזו בשימור כללים ואיסורים הזויים ובלתי אנושיים, כמו קול באישה ערווה וחוקי הפרדה (ע"ע סקאלת רבני הצניעות: טאו, לוינשטיין, אבינרי, טל וחבריהם – ועד לשיינברג ומצגר) תוך ויתור על ערכי היסוד התנכיים הבסיסים להם הטיפו נביאי ישראל – ענווה, חסד, ואהבת כל אדם באשר הוא אדם. כן, גם גוי, גם גויה.

אז אנחנו יכולים להגיע לירח ולכבוש עוד שיאים טכנולוגיים. אבל בלי תשתית ערכית אמיתית, הצבא האדיר והטכנולוגי שלנו לא יוכל גם לחמאס. זו הדרך שעשינו מששה ימים של הכרעה לחמישים יום ללא הכרעה.

בנצי גיספאן הוא בוגר מדעי המדינה, פילוסופיה ומשפטים, לשעבר יו״ר, מנכ״ל ובעלי קבוצת "מתחתנים", עו״ד ואיש עסקים, מיוזמי תנועת ״מתחברים - יהדות ישראלית״, שהציעה פלטפורמה רעיונית לזהות יהודית-ישראלית. פרסם מאמרים ומקאמות בעיתונות, כותב בימים אלה ספר פרשנות יהודית-ישראלית למקרא

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 756 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 14 באפריל 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־191 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

דובר צה"ל: "עדיין ביממה מבצעית משמעותית"

קבינט המלחמה דן בתגובה הישראלית למתקפה האיראנית; הרצוג: "זו הכרזת מלחמה, ישראל תנהג באיפוק" ● מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס הערב לדיון דחוף במתקפה של איראן על ישראל ● צה"ל הודיע כי שתי חטיבות מילואים יגוייסו בימים הקרובים ללחימה בעזה ● דיווח: התאריך לפעולה ברפיח נדחה; הליכוד בתגובה: "הפעולה לא נדחתה"

עוד 78 עדכונים

קו פרשת המים מול איראן נחצה, אבל לנתניהו אין מנדט להחלטה היסטורית

ליל ה-13/4 ייכנס להיסטוריה, כמועד שבו איראן "הפכה דף" אסטרטגי מול ישראל, ארה"ב, האזור והעולם.

אבל ממשלת ישראל עלולה להכניס את עצמה שוב לבידוד בינלאומי, עם השלכות קשות שבעתיים, אם תתעקש לפרש את המהלך האיראני באופן שונה מן הפרשנות האמריקאית, האירופית והערבית.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 485 מילים
אמיר בן-דוד

לילה היסטורי בשמי ישראל

מה אומרים לעצמם מנהיגי איראן, כשהם בוחנים את השלכות המתקפה חסרת התקדים שפתחו בה אתמול בלילה נגד ישראל? מה אומר לעצמו נתניהו, אחרי שהפך את איראן במו ידיו לאיום על ישראל שהיא היום? מה אומר לעצמו ביידן, אחרי שהוכיח שוב ושוב שאין לישראל ידיד ומגן חשוב ממנו? ומה אומרים לעצמם קרובי החטופים, שנשכחו בעזה וכנראה לא ישוחררו בעתיד הקרוב?

יירוט טילים בליסטיים ששוגרו מאיראן מעל כיפת הסלע בהר הבית, 14 באפריל 2024 (צילום: AFP)
AFP

לישראל אין מספיק כסף לניהול מלחמה כוללת

מאחורי ההצלחה הישראלית בסיכול המתקפה אתמול, התגלה גם נתון מבהיל אחד: יכולת ההגנה האווירית של ישראל היא מצוינת אבל לא בת קיימא מבחינה כלכלית בשביל מערכה גדולה וארוכה הרבה יותר ממה שחווינו הלילה ● פרשנות

עוד 526 מילים

מלחמת עזה – עוד כתבות

אנחנו שוב הולכים כצאן לטבח

ב-7 באוקטובר הציבור התגייס בהמוניו כדי למלא את הוואקום העצום שהותירה המדינה וההנהגה הפושעת שעומדת בראשה. תושבי העוטף הופקרו. עד מהרה גם תושבי הצפון. החיילים נשלחו אל הקרב בלי ציוד מתאים והופקרו בקרב בלי יעדים. המדינה לא סיפקה כל סעד – לא כלכלי, לא נפשי ולא אחר. משפחות החטופים נאלצו להתארגן בכוחות עצמן. גם בתחילת מתקפת הטילים והכטב"מים על ישראל הלילה שידר בנימין נתניהו לאומה מהבונקר האטומי, בשעה שהימר על חיינו.

על רקע ההתאדות המוחלטת של המדינה, העשייה האזרחית הרחיבה את הלב – אבל בה בעת, סימאה את העין. אחרי הקרע הנורא שאליו הגענו ערב ה-7 באוקטובר, היה בהתגייסות האזרחית כדי להפיח אשליה משכרת של אחדות – כה משכרת עד שכעת רבים מתאמצים לשמר את האשליה המסוכנת הזו, גם במחיר אסון נוסף.

יואב גרובייס הוא פסיכולוג קליני. בעל תואר שלישי מאוניברסיטת בר-אילן. כותב על פוליטיקה וחברה. חי, נושם ומתגורר בתל אביב.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 631 מילים

בפעם השנייה מאז מלחמת איראן–עיראק, טהרן הוכיחה שהיא מעצמה אזורית ● האמריקאים הבהירו כי כל תגובה ישראלית תהיה חייבת להיות מתואמת איתם ● העובדה שדובר צה"ל הודה בשעות הבוקר המוקדמות כי חלק מהטילים שנורו לעבר ישראל פגעו בבסיס חיל האוויר בנבטים אפשרה לאיראנים לרדת מהעץ ● פרשנות

עוד 549 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

יש'ך שבע שקל? אני צריך להגיע לבונקר של חבר

יש פתגם עתיק בלדינו שאומר "גם עשה צרכים במכנסיים וגם משוויץ". נזכרתי בו אחרי הלילה הארוך של הבליץ המטורף על ישראל. לילה שהגיע אחרי ערב, בו נראה כי ראש הממשלה שלנו איבד את עשתונותיו ונמצא בתום שעות של חיפושים, אחרי שדובר צה"ל כבר נפל מהרגליים – בטח בבונקר אטומי של חבר מיליארדר, למי אין חבר כזה. שם כנראה קיווה להסתתר עד יעבור כטב"ם. הוא עשה זאת בעוד בני גנץ ויואב גלנט מחזיקים לו את המדינה עם נשיא ארה"ב שהיה בצד השני של הקו. ברלה ברלה צא החוצה, יש לך טלפון מאבא ג'ו ביידן ותגיד לו יפה תודה אחרי שתמצא את הבקע שלך.
אה, ותודה גם לטייסים שהשמצת.

*  *  *

המדינה ננטשה אתמול בערב ע"י בנימין נתניהו. המוצא הישר ביידן תפס אותה באוויר והחזיר אותה לעשתונותיה אחרי ששלח מבוגר אחראי שיחליף לבנימין נתניהו, ברח לו, מסכן.

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
כרמלה רק בקשה משלי אם את יכולה להוסיף . שיפגיזו את כנף ציון שיחרבשו את המטוס כדי ששוב המדינה תשקיע מליארד בתיקון שלו באמצעות התעשיה האווירית כך יהיה להםעבודה ופרנסה ולנו עוד קצת שקט . ר... המשך קריאה

כרמלה רק בקשה משלי אם את יכולה להוסיף . שיפגיזו את כנף ציון שיחרבשו את המטוס כדי ששוב המדינה תשקיע מליארד בתיקון שלו באמצעות התעשיה האווירית כך יהיה להםעבודה ופרנסה ולנו עוד קצת שקט . רק כנף ציון

כמה מגוחכת הכתבה..... כל הכשלונות הם של ביבי זה ברור וידוע לכל אחד!! למי מיחסים הצלחות ? אהה כן, כדי שחס וחלילה לו ידבק בביבי סממן של הצלחה אז מיד מצא מי שמצא שביבי "ברח כמו שפן", חוצפה... המשך קריאה

כמה מגוחכת הכתבה….. כל הכשלונות הם של ביבי זה ברור וידוע לכל אחד!!
למי מיחסים הצלחות ? אהה כן, כדי שחס וחלילה לו ידבק בביבי סממן של הצלחה אז מיד מצא מי שמצא שביבי "ברח כמו שפן", חוצפה שאין דוגמתה!!!
יאיש עבר ניתוח, לא הלך לנוח עסוק כל הזמן בעיניני המדינה חירף נפשו בסיירת מטכל והכתב המלומד שלכם מעיז לכתוב שביבי ברח כמו שפן ? בושה לכם

עוד 778 מילים ו-4 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הברית האזורית נחוצה לישראל כמו אוויר לנשימה

ישראל ובנות בריתה הצליחו ליירט 99% ממתקפת הטילים האיראנית ● הישראלים חייבים להישיר מבט למציאות: לולא הברית האזורית ושיתוף הפעולה עם מדינות כמו ירדן, ישראל הייתה נראית הבוקר אחרת לגמרי ● האפשרות לברית עתידית עם ערב הסעודית – חיונית מאי פעם ● מדינות האזור מבקשות רק דבר אחד בתמורה, שנתניהו ימשיך לשלול ● פרשנות

עוד 607 מילים ו-3 תגובות

עקורים

לא בטוח שישראל היא זו שצריכה להגיב למתקפה האיראנית

בפעם הראשונה בתולדותיה איראן תקפה את ישראל במאות חימושים – והכריזה למעשה על מלחמה רשמית ● לא בטוח שהתשובה הישראלית תגיע מהר ● אחרי האיום של ביידן, ארה"ב חייבת להגיב כדי לשמר את ההרתעה האזורית שלה ● השאלה היא לא האם תהיה תגובה אלא מתי, באיזה עוצמה ומי תלחץ על ההדק ● צה"ל יתקשה להתמודד במקביל גם עם הרצח שמאיים להדליק את הגדה המערבית ● פרשנות

עוד 575 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

"אנחנו עלולים לגלות שאיבדנו את הצפון שהכרנו"

סיור בגבול לבנון בעקבות הנזקים שהמלחמה גרמה לאוצרות הטבע היפים בישראל: הנחלים שהפכו לנתיבי טנקים, הקוצים שהביאו סוללות התותחים. אבל אפשר להתחיל לתקן, ויש כבר מי שעובד על זה ● "פיפיתל", מתקני השירותים האוטומטיים, הגיעו לתל אביב ● הפילים בספארי התכנסו לפרידה אחרונה מוורדה, זקנת השבט ● ומה עושים עם מלפוף ענק שהגיע במשלוח מהמשק האורגני?

עוד 1,545 מילים
היום ה־190 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

איראן שיגרה מאות טילים וכטב"מים לעבר ישראל

המרחב האווירי של ישראל נסגר ב-00:30 ● דיווח: יעדי מתקפת הכטב"מים - רמת הגולן ומטרה צבאית בדרום ● נתניהו: ישראל חזקה, צה"ל חזק, הציבור חזק ● מחר לא יהיו לימודים, אירועים המוניים בוטלו, הנשיא ביידן קטע את חופשת סוף השבוע שלו ● קבינט המלחמה התכנס אחרי חצות, כנף ציון המריא מנבטים כדי למנוע פגיעה בו ● צה"ל תקף עשרות מטרות בשלושה אזורים בלבנון - באמצעות מטוסי קרב וארטילריה

עוד 53 עדכונים
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

אחד המשפטים הפליליים נגד טראמפ סוף-סוף יוצא לדרך

בית המשפט דחה השבוע את ערעורו האחרון של טראמפ באחד ממשפטיו הפליליים והוא צפוי להתחיל ביום שני ● לגבי שאר התיקים, נראה שלא תהיה התקדמות משמעותית לפני שיחלו הבחירות בסוף הקיץ ● באריזונה, חוק ארכאי האוסר כמעט לחלוטין על הפלות הועלה באוב - ואפילו הרפובליקאים מסתייגים ממנו ● ובסנאט, מסתמן שהרפובליקאים יזכו ברוב בנובמבר 2024 ● פרשנות

עוד 1,407 מילים

הקונספציה שהמיטה עלינו את אסון 7 באוקטובר לא נעלמה ולא התפוגגה בעשן המלחמה. היא עדיין כאן, שרירה וקיימת ● האיראנים לא זזים מדמשק למרות פעולות נקם ישראליות ● לבנון סוערת בעקבות חטיפת פעיל נוצרי שביקר את חזבאללה ● טייקון אמירתי מוציא את כספו מבלארוס ● והשבוע לפני 51 שנה התרחש מבצע "אביב נעורים" ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,141 מילים ו-2 תגובות

הסטייק הטוב ביותר בעולם

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: כל הדרכים למציאת הסטייק הטוב ביותר בעולם מובילות לניו יורק ואל מסעדת "פיטר לוגר" ובעליה היהודים, שמגישים על פי הסיפורים העסיסיים ביותר בשר מובחר בגודל של שולחן

עוד 1,697 מילים

"כל מי שיעז לקרוא לנו נאצים, נדווח עליו"

הימין הקיצוני החדש של גרמניה מתרחק לכאורה מהשורשים הנאצים, אך בה בעת דוגל בבניית גרמניה חדשה וסמכותנית ● מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה צפויה להתחזק ו/או לנצח בשלוש מדינות במזרח המדינה בסתיו הקרוב: "זה המבחן של גרמניה" ● עורך ברשת ברלין־ברנדנבורג אומר: "ה־AfD הצליחה לשנות את התפיסה לגבי הימין הקיצוני"

עוד 1,392 מילים

חוק הגיוס היועמ"שית לוקחת את נתניהו לפרוצדורה

מכתבו של המשנה ליועצת גיל לימון אל מזכיר הממשלה יוסי פוקס משקף עמדה שאין בה גרם אחד של התפשרות מול שאיפותיו של נתניהו למשוך זמן נוסף בטרם צה"ל יחויב לגייס בני ישיבות ● בהרב-מיארה איננה ממהרת להיענות לדרישתו של נתניהו - אך היא עושה זאת בדרך מתוחכמת ● פרשנות

עוד 889 מילים

המטרה הבאה של המתנחלים: לבלות את יום העצמאות בעזה

היוזמה להתיישב מחדש ברצועת עזה ממשיכה לנוע קדימה וכעת מתארגנת צעדה של רבבות לעבר הרצועה ביום העצמאות ● המארגנים אף מקווים לקבל אישור מצה"ל להגיע לחורבות ההתנחלות דוגית בצפון הרצועה ● ובינתיים: ש"ס מתנערת מדבריו של השר משה ארבל, אולי הצדיק היחיד בסדום ● פרשנות

עוד 868 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה