בריחה מתוכננת עם הימלטות מאולתרת

מפגין באום אל-פחם מניף כפית לאות הזדהות עם ששת האסירים הביטחוניים שברחו מכלא גלבוע, על רקע דגל פלסטין, ב-10 בספטמבר 2021 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
AP Photo/Ariel Schalit
מפגין באום אל-פחם מניף כפית לאות הזדהות עם ששת האסירים הביטחוניים שברחו מכלא גלבוע, על רקע דגל פלסטין, ב-10 בספטמבר 2021

מבצע הבריחה מכלא גלבוע היה מתוכנן להפליא, אך המחבלים כשלו בניסיון להגיע במהירות לשטחי הרש"פ ורובם נלכדו. הבריחה סייעה לבניית נרטיב המאבק הפלסטיני נגד ישראל, אך האופוריה כבר מתחילה להתפוגג בעקבות לכידת 4 מהמחבלים. מערכת הביטחון הישראלית מתאוששת מחדש.

כוחות הביטחון ממשיכים במרדף אחרי 2 המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע בערב ראש השנה לאחר שבסוף השבוע הצליחו המשטרה והימ"מ לעצור 4 מתוך 6 המחבלים הנמלטים ובהם שתי הדמויות המרכזיות:

מחמוד אלעארדה מהג'יהאד האסלאמי שתכנן והוביל את מבצע הבריחה וזכריא זביידי, מתנועת פת"ח, סלב פלסטיני שהצטרף למבצע הבריחה ביום האחרון.

מחקירה ראשונית של נסיבות הבריחה עולה כי הבריחה מכלא גלבוע תוכננה היטב ובקפדנות, שהולידה את הצלחתה והפתיעה את כל מערכת הביטחון הישראלית בערב ראש השנה. מהבחינה הזו היה זה הישג גדול לארגוני הטרור הפלסטינים.

מהחקירה הראשונית עולה כי הבריחה תוכננה היטב ובקפדנות, שהולידה את הצלחתה והפתיעה את כל מערכת הביטחון הישראלית בערב ראש השנה. מהבחינה הזו היה זה הישג גדול לארגוני הטרור הפלסטינים

אולם 6 הנמלטים לא תכננו היטב מראש את המשך הבריחה וסמכו על אלת המזל ועל כושר האלתור שלהם. מהרגע שהגיחו מפתח המנהרה שחפרו אל מחוץ לחומת הכלא, לא היתה להם שום מערכת תמיכה בשטח שתעביר אותם לתחומי הרש"פ. דבר זה היה בעוכריהם, הם לא הצליחו להגיע במהירות לשטחי הרש"פ ו-4 מהם נלכדו אחרי 5 ימים.

כאמור, לא היה להם סיוע מבחוץ, לכן הם התפצלו ל-3 קבוצות בתקווה שבכך יקשו על המצוד אחריהם. הם סמכו על כך שערבים ישראלים המתגוררים באזור יסייעו להם להסתתר ולקבל מזון עד שיוכלו לתכנן היטב את בריחתם לתוך שטח הרש"פ בעזרת סייענים שיבואו לעזרתם.

אולם כאן נכונה להם אכזבה גדולה. באופן מפתיע ולמרות האירועים האלימים שהיו בין יהודים לערבים במהלך מבצע "שומר החומות", ערביי ישראל גילו אזרחות למופת וחלק מהם אף העביר מידע לכוחות הביטחון על מקום הימצאם של המחבלים.

זוהי הוכחה נוספת כי דו קיום בין יהודים לערבים במדינת ישראל הוא אפשרי. מרבית האזרחים הערבים מעוניינים בדו קיום, בחיים שקטים ובפרנסה בכבוד. הממשלה צריכה להפיק לקחים חשובים מהפרשה בכל הקשור ליחסה לאזרחים הערבים במדינה.

בחזרה למצוד אחר המחבלים, מערכת הביטחון הישראלית התעשתה במהירות מההלם וההפתעה הראשוניים שהותירה בריחת המחבלים, והצליחה להוציא לפועל מצוד ענק בהשתתפות צה"ל, משטרת ישראל והשב"כ. המצוד הוכח כאפקטיבי. הוא מנע את בריחת 4 מהמחבלים לתחומי הרש"פ וסגר היטב את תא השטח באזור נצרת שבו הם הסתתרו.

הנמלטים לא תכננו היטב מראש את המשך הבריחה וסמכו על אלת המזל ועל כושר האלתור שלהם. מהרגע שהגיחו מפתח המנהרה לא היתה להם שום מערכת תמיכה בשטח שתעביר אותם לתחומי הרש"פ

גורמי הביטחון עשו שימוש יעיל במודיעין אנושי, בחקירות, בסייבר וביחידת הגששים של צה"ל וביחד עם עירנות של האזרחים באזור הם הגיעו לתוצאות המקוות.

הסיפור עדיין לא נגמר. שני רוצחים מסוכנים של הג'יהאד האסלאמי עדיין מסתובבים חופשי ובוודאי ינסו להגיע לתחומי הרש"פ. הם יהיו זהירים מאוד, אבל האופוריה הפלסטינית הגדולה מתחילה כבר להתפוגג ומתחיל תהליך של ניחום עצמי.

דובר חמאס פווזי ברהום אמר לאחר תפיסת המחבלים:

"הבריחה מכלא גלבוע העניקה לתושבי הגדה המערבית את הכוח להמשיך את התנגדותם לישראל ולתמוך באסירים, שלכידתם היא רק פרק אחד בסכסוך הפתוח והמתמשך. הבריחה החייתה את התקווה בעם הפלסטיני – הגדה תכריע, והתפוצצותה בפני ישראל היא רק עניין של זמן".

בניית הנרטיב הפלסטיני

לכידת 4 המחבלים פוגעת בהישג הפלסטיני, למרות שפעילים פלסטינים שונים טוענים כי מעצרם באזור נצרת איננו מבטל את "הערך ההיסטורי" שיש לבריחה מכלא מגידו בבניית הנרטיב הפלסטיני של המלחמה נגד ישראל, וכי המעצר לא ימחק את החרפה של מערכת הביטחון הישראלית.

לכידת 4 המחבלים פוגעת בהישג הפלסטיני, למרות שפעילים פלסטינים שונים טוענים כי מעצרם באזור נצרת איננו מבטל את "הערך ההיסטורי" שיש לבריחה מכלא מגידו בבניית הנרטיב הפלסטיני של המלחמה נגד ישראל

גורמי הביטחון חייבים לעשות את מירב המאמצים לאתר את 2 המחבלים הנותרים ולעוצרם גם אם הדבר יקח זמן רב. יש לזה חשיבות רבה בהעברת המסר והנחישות הישראלית בענין "אין הנחות לטרור".

דוברים של הארגונים הפלסטינים השונים אמרו אחרי מעצרם של 4 המחבלים כי ישראל אחראית לחייהם וכי הם נותרו "גיבורים" בעיני בני עמם וישתחררו בעסקת חילופי השבויים הבאה בין ישראל לחמאס.

הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה רשמית, כי שמות 6 המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע יופיעו ברשימת השמות שהארגון ידרוש מישראל לשחרר בעסקה הבאה.

מבחינת הפלסטינים, הם השיגו מטרה חשובה. הם ניצחו ב"קרב המוחות". הבריחה מכלא מגידו ריסקה את תדמית מערכת הביטחון הישראלית כמערכת מסודרת, מתוחכמת ויעילה, וחשפה את ערוותה ואת הריקבון שפשה בשב"ס.

ההערכה בקרב גורמי הביטחון היא כי יהיו ניסיונות בריחה נוספים מבתי הכלא וכי הבריחה מכלא מגידו תהפוך למודל לחיקוי על ידי מחבלים נוספים שינסו לאתגר שוב את ישראל.

מערכת התעמולה הפלסטינית בונה את "נרטיב הכפית", שלטענתה באמצעותה חפרו המחבלים את המנהרה מתחת לכלא. על פי הנרטיב, זוהי הוכחה לכך שהפלסטינים יכולים לנצח את מערכת הביטחון הישראלית באמצעים פרימטיביים כמו אבנים, בקבוקים, סכינים, בלוני תבערה ועוד, עכשיו הגיעה תורה של הכפית ככלי חפירה בבתי הכלא לצורך בריחה.

המצב המתוח בשטח ימשך עד שיתברר גורלם של 2 המחבלים הנותרים שכנראה נמלטו לאזור ג'נין. ארגון הג'יהאד האסלאמי שיגר בסוף השבוע 2 רקטות לעבר ישראל לאות זעם על לכידת 2 מאנשיו, צה"ל הגיב בפצצות אוויריות על מטרות חמאס ברצועת עזה.

המתיחות בשטחים גוברת. יש סכנה לפיגועי בודדים והמשך ירי רקטות מרצועת עזה, תקופת החגים אמורה להיות סוערת מבחינה ביטחונית.

הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי 6 הנמלטים יופיעו ברשימה שהארגון ידרוש מישראל לשחרר בעסקה הבאה. הערכת גורמי ביטחון היא כי הבריחה מכלא מגידו תהפוך למודל לחיקוי

לכידת 4 המחבלים בחיים היא הרע במיעוטו מבחינת ישראל. הריגתם הייתה מביאה להסלמה גדולה. כוחות הביטחון שמרו על טוהר הנשק והנחיות הפתיחה באש למרות שיכלו בקלות להרוג את המחבלים.

הרש"פ התחילה לשתף פעולה עם ישראל באיתורם של 6 המחבלים שברחו מכלא גלבוע מחשש שהבריחה תביא לערעור המצב הביטחוני בגדה ותהווה סכנה ליציבות שלטונה. אולם היא התנתה את שיתוף הפעולה עם השב"כ בכך שישראל לא תחסל פיזית את המחבלים.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 892 מילים ו-1 תגובות
סגירה