משמאל: מרסלה מוריס בצעירותה, רות מוריס בספר המחזור של התיכון שלה, סלמה מוריס כאישה צעירה (צילום: באדיבות ג'ולי קלאם)
באדיבות ג'ולי קלאם
אגדת האחיות מוריס יוצאת לאור

שקרניות עם סגנון

הסופרת ג'ולי קלאם נדהמה במשך שנים לשמוע את הסיפורים המרהיבים על קרובות משפחתה, האחיות מוריס ● רק שאז התברר לה שתשעים אחוז מהסיפורים על  המיליונריות המשונות היו כזבים גמורים ● היא יצאה למסע חובק עולם כדי לגלות את האמת, שנחשפת בספרה החדש ● "ככל שמצאתי יותר מידע סותר כך הערצתי אותן יותר"

עוד 917 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 11 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: ממשל ביידן פועל לחקירה ישראלית-פלסטינית משותפת של הירי בשירין אבו עאקלה

הפלסטינים סירבו לניתוח פתולוגי משותף ● ישראל ביקשה את הקליע כדי לקבוע מי ירה באבו עאקלה ● כוכבי הקים צוות בדיקה בראשות קצין בדרגת אלוף משנה ● רע"ם הודיעה שאינה פורשת מהקואליציה ● פרקליט נתניהו הראה ש"פגישת ההנחיה" לא נערכה במועדים שבהם נקב פילבר ● יאיר גולן נעדר לצורך ראיון, והאופוזיציה אישרה בקריאה טרומית הקמה של ועדת חקירה לפרשת פגסוס

עוד 56 עדכונים

תמונת המצב אחרי מצעד ה-9 במאי

בני אדם לא אוהבים חוסר ודאות, מה שגורם לציפייה דרוכה לכך שהתמונה תתבהר בכל אירוע סימבולי קרוב. דבר מזה לא קרה שלשום בנאומו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הוא לא הכריז על מלחמה כוללת, גם לא על גיוס כללי וגם לא דיבר על שימוש בנשק גרעיני. מדבריו לא ניתן היה להבין שרוסיה מתכוננת לשלב חדש במלחמה.

דבר לא התבהר בנאומו של פוטין שלשום. הוא לא הכריז על מלחמה כוללת, גם לא על גיוס כללי וגם לא דיבר על שימוש בנשק גרעיני. מדבריו לא ניתן היה להבין שרוסיה מתכוננת לשלב חדש במלחמה

בשונה מהציפייה שנבנתה לכך שהוא יכריז על הישג או ניצחון כלשהו, איני סבור שניתן היה להתרשם מכך שהרוסים מנסים להשיג כזה בשדה הקרב. אחרי הנסיגה ממרחב קייב היה רושם לפיו לפני כשלושה שבועות נפתח שלב חדש במלחמה, שמטרתו השלמת הכיבוש של דונבאס ולוהנסק והרחבתו מערבה לאודסה. אבל בשטח לא היה שינוי דרמטי, למעט המשך קרבות שחיקה והתקדמות קטנה של צד אחד כאן, ושל הצד האחר שם.

מצעד הניצחון של ה-9 במאי הפך בתקופת פוטין למפגן של עוצמה והצלחה. בחגיגות הספונטניות של הניצחון ב-9 במאי 1945 במוסקבה התגודדו מוסקבאים רבים ליד שגרירות ארה"ב וחיבקו את החיילים ששומרים עליה.

חגיגות אלה הפחידו את סטאלין, שחשש מכל ביטוי רגשות שעלול להתפרש כפוליטי. תחת סטאלין המצעד הצבאי הגדול נערך ב-7 בנובמבר, יום המהפכה הבולשביקית. מצעד הניצחון של מלה"ע הורד בדרגה, וצויין שוב רק ביום ה-20 שנה לניצחון, ב-1965, תחת ליאוניד ברז'נייב.

הפעם הבאה שזה קרה הייתה 1985, ורק מ-1995 הוא מתקיים בכל שנה. עד 2008 המצעד כלל רק חיילים ולא ציוד צבאי, אבל החל משנת הפלישה לגיאורגיה המצעד מציג גם את כלי הנשק החדישים של מוסקבה. אבל השנה המצעד היה קטן יותר, וגם המטס האווירי בוטל בגלל מזג אוויר, שהיה דרך אגב בהיר ואביבי.

מפת המלחמה באוקראינה ב-9 במאי
מפת המלחמה באוקראינה ב-9 במאי

מה כן היה בנאום של פוטין? נרטיב הצדקה ליציאה למבצע המיוחד, שמתובל בשקרים רבים וחדשים לעומת ההצדקות עד עכשיו.

לראשונה הוא טען שזאת מלחמת מנע לאור ריכוז כוחות של נאט"ו וכוונות פלישה לרוסיה. כך גם הטענה שקייב חתרה להשגת נשק גרעיני, שמחליפה את הניסיון לספר על מעבדות לנשק ביולוגי וכימי של ארה"ב באוקראינה.

פוטין טען לראשונה שזו מלחמת מנע לאור ריכוז כוחות נאט"ו וכוונות פלישה לרוסיה. כך גם הטענה שקייב חתרה להשגת נשק גרעיני, טענה שמחליפה את הסיפור על מעבדות לנשק ביולוגי וכימי של ארה"ב באוקראינה

לאור הסטטוס קוו היחסי מאז נפתח השלב החדש במלחמה, המשמעות, בראייתי, היא ששני הצדדים לא יהיו מסוגלים להכריע את המלחמה בשבועות הקרובים, ככל הנראה גם לא בחודשים הקרובים וספק אם בכלל.

יתר החלופות האסטרטגיות הן: קריסת הצבא הרוסי והפיכה נגד פוטין – שהסיכוי להן נמוך מאוד, וקריסת הצבא האוקראיני – חלופה שסיכוייה נמוכים עוד יותר.

בזהירות הראויה להערכות מסוג זה, נכון לעכשיו ירד לדעתי הסיכון לשימוש רוסי בנשק גרעיני משני טעמים עיקריים: ראשית, אם הרוסים לא עשו שימוש בנשק גרעיני כשהחליטו לסגת מקייב, זה מחזק את ההערכה שעבור הישג מבצעי הם לא יעשו בזה שימוש; שנית, כיוון שאיני סבור שזה שיקול ריאליסטי לקחת סיכון גדול כל כך עבור כיבוש עיר קטנה כלשהי בדרום/מזרח אוקראינה".

בבסיס ההערכה הזאת עומדת ההנחה שפוטין הוא ריאליסט, והשגיאות שעשה עד עכשיו היו שגיאות לגיטימיות בהערכת המצב ולא מנותקות מהמציאות:

  • ראשית, לגבי עצם הפלישה, רוב ההערכות במערב היו שפוטין ינצח במהירות. ארה"ב אפילו הציעה לזלנסקי חילוץ לפני המלחמה והוא סירב.
  • שנית, הנסיגה מקייב, במקום התעקשות היטלראית כמו בסטלינגרד, מעידה על שיקול דעת מפוכח וקיום של הערכת מצב ריאליסטית, לפיה ההתקפה לא יכולה להצליח.
  • שלישית, כדאי לזכור שכמחצית מהאוקראינים הצביעו מאז העצמאות שלה למנהיגים שהקו שלהם היה לכיוון מוסקבה ופחות למערב. ככה שזה לא מופרך לחשוב שלא תהיה התנגדות כל כך חריפה לפלישה רוסית, בעיקר אם זה המידע שאתה מעוניין לשמוע.

לאור הסטטוס קוו היחסי מאז נפתח השלב החדש במלחמה, המשמעות, בראייתי, היא ששני הצדדים לא יהיו מסוגלים להכריע את המלחמה בשבועות הקרובים, ככל הנראה גם לא בחודשים הקרובים, וספק אם בכלל

בשבועות האחרונים האספקה של המערב שינתה את צורתה בהתאם לשינוי בסטטוס המלחמה. כעת היא כוללת הרבה יותר כלים התקפיים והרבה מאוד ארטילריה מערבית, שהאוקראינים כבר התחילו להפעיל. ארה"ב עשתה מאמץ לוגיסטי אדיר והעבירה עשרות תותחי הוביצר והכשירה כ-200 אוקראינים להפעיל אותם.

 

כפי שקרה במלחמות רבות בעבר, ככל שחולף הזמן יש פחות תפניות והחלטות אסטרטגיות חדשות, והשלבים הופכים לארוכים יותר.

בזמן שהצדדים עצמם מקיזים דם, נשחקים ומוגבלים מאוד ביכולתם להשפיע על הזירה העולמית, יתר השחקנים בזירה הבינ"ל מנסים לנצל את המציאות החדשה שנוצרת כדי לשפר את מצבם האסטרטגי.

מבחינה אסטרטגית רוסיה נמצאת בצד המפסיד, בשבועות הקרובים סביר שפינלנד ושבדיה יבקשו להצטרף לנאט"ו. 3/4 מהציבור הפיני תומך במהלך, אחרי שלאורך שנים רבות מחצית מהציבור התנגד ופחות מרבע תמך.

לדברי שר החוץ הפיני, בראיון ל-Foreign Policy, שלושה גורמים מרכזיים השתנו בהערכת המצב של פינלנד:

  1. הנכונות של רוסיה לקחת סיכונים.
  2. היכולת שלה לגייס 100K חיילים בלי גיוס כללי.
  3. הרטוריקה בנוגע להפעלת נשק גרעיני.

המשמעות היא שהגבול של רוסיה עם נאט"ו יוכפל כעת, ואם רוסיה יצאה למלחמה כדי להרחיק את נאט"ו מגבולותיה, היא מקבלת יותר נאט"ו בגבול.

ממשל ביידן מחויב כעת באופן מלא להצלחתה של אוקראינה במלחמה, ופועל לחיזוק מעמדה של ארה"ב כמובילת המערב. לא עוד הובלה מאחור. עושה רושם שארה"ב מנסה למנף את המלחמה לעיצוב מחדש של הסדר העולמי הליברלי, כדי להשיג יתרון על סין ע"י הצבת חזית אחידה לכאורה של הדמוקרטיות מולה.

מבחינה אסטרטגית רוסיה נמצאת בצד המפסיד, בשבועות הקרובים סביר שפינלנד ושבדיה יבקשו להצטרף לנאט"ו. 3/4 מהציבור הפיני תומך במהלך, אחרי שלאורך שנים רבות מחצית מהציבור התנגד ופחות מרבע תמך

זה גרם לסין להסתייג בצורה זהירה מהמלחמה באוקראינה ולהימנע מתמיכה ברוסיה, אבל ספק אם סין תתכופף לנוכח המהלך האמריקאי, שמנסה להדיר אותה מעיצוב הסדר הגלובלי הזה. מעניין יהיה לראות מה יהיו המהלכים הסיניים להפחתה האפקט של המהלך האמריקאי.

המלחמה עברה לשלב סטטי, שבו צריך להמתין ולחפש האם יש סימנים לשינוי במבוי הסתום. כך גם לגבי המהלכים המשמעותיים במערכת הבינ"ל.

עמר דנק הוא סא\"ל במיל\', שירת בבחטיבה האסטרטגית באג\"ת ובמחלקת תכנון המערכה חיל האוויר. מהנדס מערכות מידע, תואר שני ביחסים בינ\"ל בניהול מו\"מ וקבלת החלטות ומרתוניסט. הבלוג של עמר, \'עמר אסטרטגיה\' עוסק בניתוח תהליכי קבלת החלטות בסוגיית בטחון מנקודת מבט אסטרטגית, והשפעות הפוליטיקה הפנימית על קבלתן, בתפיסת הבטחון של ישראל ובתהליכי קבלת החלטות בכלל. http://www.omerdank-strategy.com/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 890 מילים

החוק הישראלי לא חל על העצים של אלקנה

אם נדמה שבישראל עצים נכרתים בקלות לטובת אינטרסים נדל"ניים ואחרים, זה עוד כלום לעומת המציאות בשטחים ● תושבי אלקנה יצאו למאבק נגד כריתת עצים בשדרה המרכזית של ההתנחלות, אחרי שגילו את תוכניות הכריתה באתר נידח ● אולם אותו גורם שדן בערעור, הוא זה שאישר את הכריתה ● שלא במפתיע, הערעור נדחה

עוד 821 מילים

אמנות או נמות

עיר ואוּם בישראלאי אפשר לבקר באום אל-פחם ולא לשמוע על "הגלריה" - המוסד האמנותי שהוקם בעיר לפני כ-25 שנה והפך לגאוות המקום ● יוקו אונו הציגה שם ב-1999, במקום מוצגות תערוכות של אמנים יהודים וערבים, והאמנית רינה פלג מעבירה שם סדנאות קרמיקה לנשות העיר ● ראש עיריית אום אל-פחם: "הגלריה היא הרבה יותר מאלפיים מטר של אומנות"

עוד 2,093 מילים

למקרה שפיספסת

בזמן שממשלת ישראל נושאת עיניה בחרדה לעבר מועצת השורא בהמתנה להחלטתה האם רע"ם תצביע בעד פיזור הכנסת או לא, בליכוד פצחו במתקפת פייק ניוז על אנשי תקווה חדשה ובראשם זאב אלקין ● עידית סילמן, לעומת זאת, זוכה לאקסטרה חיבוק-ליטוף, עם ליווי צמוד של מירי רגב ● אבל בשורה התחתונה, זה לא משנה מה סילמן תעשה היום: את גורל הממשלה יכריעו חברי רע"ם ● פרשנות

עוד 1,128 מילים

פרשת דיסני מוכיחה - אנשים חושבים שלהט"ביות מדבקת

החוק בישראל אוסר על מחזירים בתשובה לפעול בבתי ספר וגני ילדים. זה רק לגיטימי אם הלך הרוח בציבור ייטה לאותו כיוון גם כשמדובר בתכנים להט"בים ולמסרים של קבלת האחר מבחינת מגדר ומיניות. אבל משום מה, כשמדובר בתכנים פטריוטיים, צבאיים או אחרים שמשרתים את המדינה – פתאום כל אינדוקטרינציה מתקבלת בברכה.

כל מי שמתעדכן תדיר במתרחש בעולם ודאי שמע על פרשת דיסני בפלורידה. המדינה החליטה לאסור תכנים בנושאי מגדר ומיניות במוסדות חינוך, בעיקר עד כיתה ג' (גיל 9). הורי הילדים אף יוכלו לתבוע מוסדות שיפרו את החוק.

מן הצד השני, חברת דיסני מתנגדת למהלך בכל אמצעי העומד לרשותה. בעקבות זאת פלורידה החליטה לבטל את הטבות המס של דיסנילנד בשטחה, שהתקיימו מאז 1967.

"דיסני" החליטה להתנגד להחלטת פלורידה – לאסור תכני מגדר ומיניות במוסדות חינוך – אז פלורידה ביטלה את הטבות המס של דיסנילנד בשטחה, שהתקיימו מאז 1967

דו-פרצופיות מתמשכת

מצד אחד ניתן להבין מדוע הורים, מחנכים ורבים מקרב הציבור לא רוצים שינחילו לילדים קטנים תכנים שאינם ראויים לגילם – דת, מיניות וכן הלאה. מצד שני, מספיק מבט אחד במתרחש בכמה מגני הילדים בארץ (וכנראה ברחבי העולם), כדי להבין שכל ה"דאגנות" הזו היא רק עלה תאנה רקוב. כי יש אינדוקטרינציות מסוימות, כך מסתבר, שנכנסות לגני ילדים ולכיתות הנמוכות באין מפריע.

לדוגמה – ברבים מגני הילדים מגדילים לעשות ומביאים מדי פעם חיילים וחיילות שידברו בפני הילדים, בדרך כלל ביום העצמאות. אף אחד לא יטען שמדובר במחזירים בתשובה או בלהט"בים, האומרים, חלילה, שזה בסדר להיות מי שאתה, אלא באינדוקטרינציות המשרתות את הנרטיב המיליטנטי של המדינה, וכאן מסתבר שהכול קביל. דוגמה נוספת היא טקס קבלת ספר תורה בכיתה ב' – האדרה רשמית לאחד מייצוגי הדת, כחלק מגוף הידע שילדים נדרשים ללמוד במסגרת מערכת החינוך הממלכתית שלהם.

בארצות הברית אין שום בעיה להתחיל את יום הלימודים בבית הספר בשירת ההמנון ובהצדעה לדגל. התכנים הפטריוטיים והצבאיים ייכנסו גם ייכנסו אל מוחם הרך של בני 9 ומטה, וככל הנראה יהיו הזרע הבראשיתי שיסייע להפוך אותם לחיילים וחיילות בעתיד.

אבל תוכן "להט"בי" שיעזור לקבל את השונה ואולי יסייע לאחרים להיות שלמים עם עצמם? עד כאן!

מי קובע מהו תוכן ראוי לילדים?

למעשה אפשר לטעון שכמעט כל תוכן לימודי הוא אינדוקטרינציה כלשהי במסווה:

  • שיעורי תנ"ך = הדתה
  • שיעורי אזרחות = פטריוטיות / לאומנות
  • שיעורי מתמטיקה ומדע = טכנוקרטיות

ועוד ועוד. הלך-הרוח הציבורי יכול לפנות לכאן ולכאן, אבל מי שקובע מה ייכנס ולא ייכנס לתכני הלימוד בגנים ובבתי הספר – הוא לא אחר מאשר משרד החינוך. הוא זה שאישר להציג תכנים צבאיים על ידי חיילים בגני ילדים, כמו גם תכנים להט"בים בבתי ספר על ידי עמותות כגון חושן. משרד החינוך הוא זה שגם החליט שמקומם של מחזירים בתשובה אינו יכול להיות בשטחי מוסדות חינוך.

התכנים הפטריוטיים והצבאיים ייכנסו אל מוחם הרך של בני 9 ומטה, ויסייעו להפוך אותם לחיילים וחיילות בעתיד. אבל תוכן "להט"בי" שיעזור לקבל את השונה ואולי יסייע לאחרים להיות שלמים עם עצמם? עד כאן!

הרי לא מדובר בחינוך מיני, שמסביר לילד מה עושים ואיך – אלא בחינוך להבנה שיש סוגים שונים של אנשים. אבל עיתונים ומובילי דעה רבים כגון ערוץ 7, סרוגים ואחרים – מנסים דרך קבע להטיל צל כבד על עמותת חושן וגורמים דומים אחרים, שמחנכים ילדים לסובלנות כלפי האחר (ובעיקר כלפי אחרים מבחינת נטייה מינית או מגדרית). הם קוראים לזה "להט"ביזציה" או "להט"ביסטן".

כל אותם "אנשי מוסר ודעת", שאין להם בעיה לחנך ילדים על ברכיו של נחש מדבר בגן עדן – שוכחים שכל התכנים ה"להט"ביסטנים" הללו אושרו מלכתחילה על ידי משרד החינוך, שלא מצא בהם טעם לפגם. כי לחנך לסובלנות ולקבלת האחר בחברה – זה כנראה המעשה הכי שפוי ואנושי שאפשר לעשות בימינו.

ולכל המתלוננים שאני "מעז" להשוות בין תכנים להט"בים לתכנים פטריוטיים-צבאיים – הרי לחלק ניכר מהאוכלוסייה "מותר" להשוות בין תכנים דתיים לתכנים פטריוטיים (כלומר הם מספיק חשובים כדי להכניס אותם למוסדות חינוך בצורת שיעורי תנ"ך, קבלת ספר תורה ועוד).

כל אותם "אנשי מוסר ודעת", שאין להם בעיה לחנך ילדים על ברכי נחש מדבר בגן עדן – שוכחים שהתכנים ה"להט"ביסטנים", המחנכים לסובלנות ולקבלת האחר בחברה, אושרו ע"י משרד החינוך

להט"ביות מדבקת

הסיבה העיקרית לכל הנושא הזה מתומצתת בטענה המגוחכת להפליא, לפיה להט"ביות מדבקת. לפיכך גם תכנים להט"בים בגנים ובבתי ספר יגרמו לכך ש"הילדים יידבקו" ויהפכו להיות "כאלה". זה אולי לא נאמר מפורשות, כי היום כבר יודעים לדבר בתחכום של זאב בלבוש כבש – אבל זה הסאב-טקסט שעולה מרוב הטענות נגד להט"בים.

אי אפשר למנות כאן את כל הממצאים המעידים שנטייה מינית ומגדרית הן מולדות ולא ניתנות "לרכישה" מהסביבה. אבל כן אציין דבר אחד: אם נטייה מינית עוברת מאחד לשני על ידי חינוך חיצוני, לא היו צריכים להתקיים להט"בים בכלל. התכנים ה"סטרייטיים" במוסדות החינוך ובבית ההורים היו אמורים לוודא את זה, לא?

נטייה מינית או מגדרית אינה דת, ואי אפשר להמיר מנטייה אחת לשנייה, במודע או שלא במודע. אם נדמה לכם שניתן להפוך להיות להט"ב מרצון, כמו שטוענים התומכים בטיפולי המרה ובחוקים משונים כמו בפלורידה – נסו זאת בעצמכם. אני מבטיח לכם, כמה שתתאמצו – לא תצליחו להיות מי שאתם לא.

אז אולי זה בהחלט לא לגיטימי להכניס נושאי מגדר ומיניות למוסדות חינוך עד גיל מסוים. אבל במקרה כזה – גם השחלת אינדוקטרינציות דתיות, פטריוטיות, צבאיות ואחרות בגנים ובבתי הספר אינה מהלך קביל, מאותה סיבה בדיוק.

עמית אדלר הוא איש דיגיטל, גרפומן בלתי נלאה, בעל תואר שני בפילוסופיה והיסטוריה של המדע

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 798 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גדעון סער נוטה להתפאר בכל הצעת חוק שהעביר בממשלה - אבל את הצעת החוק שתאפשר למשטרה לעקוב אחר כל אזרחי המדינה באמצעות מערכות צילום ביומטריות, שר המשפטים העביר ללא הגה ● סער יודע: מדובר בהצעת חוק לא פופולרית, קיצונית בהיקפה, שנתקלה בביקורת חריפה מכל גורם רציני העוסק בפרטיות - כולל הרשות הממשלתית להגנה על הפרטיות ● פרשנות

עוד 883 מילים

מדינות מפותחות כבר קיצצו משמעותית את מספר הבגרויות

מורים חוששים כי הרפורמה שמובילה שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, שבמסגרתה יבוטלו בחינות הבגרות במקצועות ההומניים ויוחלפו בעבודות, תוביל להזנחת הלימודים ולבורות ● אבל במדינות רבות התלמידים נבחנים בבחינות ספורות בלבד, בעיקר בשפות ובמקצועות הריאליים ● ויש גם מדינות שאין בהן בחינות בגרות בכלל ● מומחים לחינוך: יש בעיה עם בחינות הבגרות, אבל הרפורמה הזו אינה הפתרון

עוד 2,503 מילים

"האוקראינים עוברים תופת וזוועות שקשה לתאר, אנו צריכים לעמוד לצדם"

מייק אוונס מסייע לניצולי שואה יהודים באוקראינה כבר יותר מעשור ● מתחילת הפלישה הרוסית, האוונגליסט הציוני עוזר ליהודים רבים להימלט מאזורי הקרבות ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר למה בחר לקשור את קמפיין התמיכה באוקראינה לרצח ג'ורג' פלויד ועל המהפך שעבר בקשר לראש הממשלה בנט: "אמרתי כמה דברים שלא הייתי צריך לומר"

עוד 2,008 מילים

התמונות החבריות של לפיד וגפני שיצאו אתמול מהכנסת הפתיעו רבים ● השניים, מתברר, בקשר טוב ועמוק מאז שגפני עבר צנתור בשנה שעברה ● אך למרות שהקרבה הזו הרגיזה את דרעי, אין בכך כדי להעיד על שום כוונה מצד יהדות התורה להצטרף לקואליציה ● וגם: מה עשתה עידית סילמן בישיבת סיעת ימינה? ● פרשנות

עוד 655 מילים

שר החוץ הירדני: לישראל אין ריבונות באתרים הקדושים בירושלים; זהו שטח כבוש

מועצת השורא טרם הכריעה לגבי צעדיה הבאים של רע"ם ● ועדת ביטחון הפנים אישרה את התקנות לקיום ההילולה במירון בשבוע הבא ● שגריר רוסיה בישראל עזב את ישיבת הכנסת לציון הניצחון על הנאצים בשל ביקורת שנמתחה על ארצו ● החלה חקירתו הנגדית של פילבר בידי פרקליטו של נתניהו, בן צור ● מבקר המדינה: מספר ההרוגים בתאונות בנייה בארץ כפול ממספרם באיחוד האירופי

עוד 54 עדכונים

יותר מעשרים שנה אחרי שפלשה לישראל, רופאים בכירים מ"שיבא" קובעים: העקיצה של נמלת האש הקטנה עלולה לגרום להתקף אלרגיה ברמה מסכנת חיים ● הגילוי, שפורסם בכתב העת "הרפואה", נחשף בזכות נער בן 15 מרמת גן, שהגיע שלוש פעמים לבית החולים עם התקף קשה ללא הסבר - עד שהצליחו למצוא את האחראית ● הנמלה כבר התנחלה במאות יישובים בישראל

עוד 986 מילים

9 במאי כך הרג פוטין את יום הניצחון על הנאצים

הניצחון במלחמת העולם השנייה קיבע את מעמדה של ברית המועצות - ובהמשך רוסיה - כמעצמת-על ● אולם כעת, אחרי מה שנראה כהפסד צורב במערכה נגד אוקראינה, רוסיה עשויה לאבד את התואר ● יוצאי בריה"מ שגדלו על מסורת ה-9 במאי, נמצאים השנה בדילמה האם יש בכלל סיבה לחגיגה - והאם בכלל ניתן לחגוג את הניצחון על הנאציזם, כשאירופה שוב במלחמה מול דיקטטור

עוד 2,459 מילים

דיווח: בר-לב והמשטרה מסכימים להגדיל ב-50 את מספר שומרי הווקף באל-אקצא

הכנסת דחתה את הצעות אי האמון נגד הממשלה; עידית סילמן וחברי סיעת רע"ם נעדרו מההצבעות, הרשימה המשותפת נמנעה מלתמוך בהן ● פינדרוס: החלום שלי - לפוצץ את בניין בית המשפט העליון; בהמשך אמר שדבריו היו מטפוריים ● סקר חדשות 13: רע"ם לא עוברת את אחוז החסימה ● דיווח: בפגישה שקיים בסוף החודש העריך בנט שהממשלה תיפול בתוך מספר שבועות

עוד 49 עדכונים

פסק הדין של מינץ תחת אש ויעבור כנראה לדיון נוסף בהרכב מורחב

החלטת בג"ץ משבוע שעבר להתיר גירוש תושבי מסאפר יטא שבדרום הר חברון נתקלה בביקורת משפטית חריפה מכל עבר ● בין המבקרים, מומחי משפט בינלאומי מכל הפקולטות בארץ, אשר תקפו את פסק הדין על השגיאות המשפטיות החמורות שלכאורה נכללו בו ● בשבוע הבא תוגש בקשה לדיון נוסף בהרכב מורחב ● אם חיות תאשר זאת, בית המשפט העליון רק ירוויח מכך ● פרשנות

עוד 777 מילים

שרשרת המזון המזיק

התקשורת וראשי מערכת הבריאות יצאו נגד שטראוס אחרי שזו כבר קיבלה על עצמה את מלוא האחריות לאירוע הריקול הענק ונראה שפועלת ברצינות לתיקון הנזקים ● קודם לכן, בימי שגרה, המוטיבציה של התקשורת והרגולטור להיאבק בתאגידי המזון המזיק הייתה הרבה יותר נמוכה - וממש לא במקרה ● פרשנות

עוד 843 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה