זכריה זביידי לאחר תפיסתו, 11 בספטמבר 2021 (צילום: משטרת ישראל)
משטרת ישראל

סיום המצוד הציף את מאבקי הירושה ברשות הפלסטינית

בציבור הפלסטיני גוברת הביקורת כלפי יו"ר הרשות בטענה לשיתוף פעולה עם ישראל ● המצוד אחר האסירים הנמלטים מכלא גלבוע אולי כבר הסתיים, אבל שאלת הירושה של עבאס צפה מחדש ● בין לבין גובר הניכור שבין הרחוב הפלסטיני להנהגה ● פרשנות

עוד 714 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 3 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שלושה צעדים חיוביים כנגד שלושת הלאווים של בנט

בכל הקשור לסכסוך הישראלי-פלסטיני, לרבים בישראל נוח להדחיק את הסימנים למתיחות האלימה הגוברת ולסולידריות הפנימית הנפרמת ● אצל הפלסטינים, ככל שהם משתוקקים להקלת ההגבלות של ישראל, השאיפה לסיום הכיבוש נותרת חזקה יותר ● שני הצדדים נמצאים על מסלול התנגשות ● ניתן להמנע ממנה באמצעות סדרה של צעדים חיוביים לפני שיהיה מאוחר מדי ● דעה

עוד 1,331 מילים

למידת מבוגרים - השעון המעורר של המאה ה-21 מצלצל

שלוש פעמים לאורך הקריירה התעסוקתית שלי החלפתי תחום מקצועי. האם זוהי התאמה לעולם משתנה, חוסר יציבות או התפתחות מתמדת? כיום, מתוך עמדת ניהול מערך גדול ללמידת מבוגרים במוסד אקדמי מוכר, מתבהרת תפיסה המחברת את היכולות האישיות, הזהות ודינמיקת השינוי של המאה ה-21.

שלוש פעמים לאורך הקריירה התעסוקתית שלי החלפתי תחום מקצועי. האם זוהי התאמה לעולם משתנה, חוסר יציבות או התפתחות מתמדת?

הכנה לעולם התעסוקה של המאה ה-21 היא הכנה לעולם התעסוקה של היום, לא של המאה הבאה. ההבנה הזו מחייבת עדכון הפרספקטיבה על פיתוח מקצועי והכשרות מקצועיות של מבוגרים שכבר נמצאים במעגל התעסוקה ורוצים להתמקצע, להתקדם או לשנות כיוון.

הטכנולוגיה היא מציאות קיימת, וקורונה שטרפה את הכללים היא לא משבר אלא מציאות של שינוי. עולם התעסוקה והמציאות כולה משתנים כל העת ועוד ישתנו:  בתכנים, באופן העבודה ובאקוסיסטם המשלב עבודה, חברה וחשיבה שוחרת קיימות. מי שלא משכיל להתפתח ישאר מאחור.

מודלים של חברת מקינזי ושל ה-OECD מדברים על סל כישורים, מיומנויות וגישות הנדרשים מאזרחי המאה הנוכחית. כבר לא מדובר רק על אוריינות דיגיטלית או על עבודה בצוות, אלא על כישורים חברתיים רכים נרחבים, חוללות עצמית ותודעה פוליטית.

גורמי הכשרת המבוגרים, כולל גופים פרטיים ומערך ההכשרות והפיתוח המקצועי של ממשלת ישראל, חייבים להתוות מדיניות הכשרה תעסוקתית המותאמת למציאות של היום. עליהם לנטוש את התפיסות השמרניות המקבעות רבים ורבות מדי בהכשרות מסורתיות ומצמצמות אופקים. כאלה שחסרות את ההיבטים החשובים ביותר להתאמת האדם למציאות הנוכחית.

יש הטוענים שמערכת חינוך תמיד נבנית על ניסיון העבר. בחינוך מבוגרים אין את הפריווילגיה הזו, שכן הבוגרים נמצאים בשוק העבודה כנראה גם בזמן ההכשרה. אין גם צורך בפריווילגיה הזו, כי אותם מבוגרים הם אזרחי המאה ה-21 ומכירים רבים מהצרכים מתוך ניסיונם והידע שלהם. בהתאמה, גם תחלופת המקצוע והקריירה קורית באופן תדיר, כולל מעבר מתחום לתחום, לעיתים ללא קשר לעיסוק הקודם.

מאזרחי המאה הנוכחית נדרשים כיום סל כישורים, מיומנויות וגישות. כבר לא מדובר רק על אוריינות דיגיטלית או על עבודה בצוות, אלא על כישורים חברתיים רכים נרחבים, חוללות עצמית ותודעה פוליטית

חינוך מבוגרים ופיתוח מקצועי מכתיבים אפוא חשיבה שונה, שיטות עבודה ומודלים חדשים, דיאלוג מקצועי בפלטפורמות שונות ופיצוח בעיות בחשיבה שוחרת חדשנות ומקוריות.

בתכנון המדיניות להכשרה תעסוקתית ועידוד נושאי למידה יש להביא בחשבון את התובנות המלוות אותנו, במה שנהוג לכנות "למידה של המאה ה-21": הכל הנו חלק מהקשר, קונטקסט רחב יותר. מתודה שמביאה את החיים שמחוץ לכיתת הלימוד ומשלבת אותם בחומר האקדמי הנלמד.

בשוק התעסוקה זה מתורגם לחוויה האישית והתרומה היחודית של העובד.ת, שהופך מנהל מטעם עצמו בסיטואציית התעסוקה בה נדרשת ממנו יצירתיות, חשיבה עצמאית או צוותית, הצעות לחדשנות והתייעלות.

הלמידה ברוח  זו כוללת תהליכים נוספים המעניקים רלוונטיות עדכנית: תפיסות ולמידת מושגים חדשים המעניקים לנו תובנות אודות עצמנו, מעגלי החיים שלנו ובחברה בכלל. כל אלו הם היבטים חשובים בשימור – לא רק של הרלוונטיות בשוק העבודה – אלא גם שימור מקורות העניין וחידוש המוטיבציה ובניית איכות חיים כוללת.

בתוך כך, גם על דרכי ההכשרה לשלב יזמות ומודעות אישית. אקטיביות הנדרשת בתהליך הלמידה כחלק מהמהלך להכרת והפנמת עולם הערכים, ובכדי להפוך אותו חלק מהזהות והתודעה של האדם. כל זאת כדי לשמור על רלוונטיות ולהיות גורם פעיל בקהילה התעסוקתית אליה רוצים להשתייך.

בתכנון המדיניות להכשרה תעסוקתית יש להביא בחשבון "למידה של המאה ה-21": הכל הנו חלק מהקשר, קונטקסט רחב יותר. מתודה שמביאה את החיים שמחוץ לכיתת הלימוד ומשלבת אותם בחומר האקדמי הנלמד

למידת מבוגרים ופיתוח מקצועי שונה גם מהכשרה אקדמית של צעירים. אלו האחרונים מבקשים קרקע ראשונית להשכלה אקדמית או מקצועית כדי להיכנס לעולם התעסוקה. הם גם הפנימו מזמן את מה שרבים מהמבוגרים טרם למדו. מאידך, המבוגרים מגיעים עם שכבות של ניסיון מקצועי, ארגוני ועולם ערכים מגובש, הנשען על ניסיון חיים ותפיסות של תקופות עבר. מעבר לחשיבות התוכן הנלמד, הלמידה עצמה משקפת דינמיקה של התפתחות החשובה כל כך בשוק העבודה.

החובה להיות מעודכנים טכנולוגית ומרושתים ברשתות החברתיות, כחלק בלתי נפרד מקהילה מקצועית, כמו למשל ניהול פרופיל ברשת לינקדאין, היא אחת המעטפות.

עולם הערכים והמושגים הוא שפה גלובלית המכילה מונחים שלא היו קיימים עד לפני כמה שנים ואליהם מתווספים חדשים כל העת: קיימות, דייוורסיטי (גיוון), אחריות אישית, אחריות קהילתית, זהות וערך תאגידי, פדגוגיה של זהויות, ניעות מגדרית, תהליכי עבודה כמו ניהול אג׳ילי ועוד.

מי שצמחו בעולם התעסוקה של סוף המאה ה-20 חיו בעולם מושגים שונה לחלוטין וחייבים לאמץ את השפה ולהכיר את המושגים ברמת הפנמה תודעתית עמוקה, אחרת הם עלולים להיכשל במרקם החברתי של העבודה, גם אם הם עובדים טובים.

מי שהמשיך להתפתח מקצועית בראשית המאה הנוכחית יודע שעליו לשכלל יכולות אלו כל הזמן. מגוון הערכים הללו הינם חלק בלתי נפרד מעולם התעסוקה כיום ומשמשים לא פעם כאקסלרייטור ארגוני וארגז כלים חיוני בתהליכי חשיבה ופיתוח.

מי שצמחו בעולם התעסוקה של סוף המאה ה-20 חיו בעולם מושגים שונה לחלוטין וחייבים לאמץ את השפה ולהכיר את המושגים ברמת הפנמה תודעתית עמוקה, אחרת הם עלולים להיכשל במרקם החברתי של העבודה

זוהי קריאה לכל בוגר להסתכל על התפתחות מתמדת ולמידה לאורך החיים כערך, לכל מי שלמידה לאורך החיים היא ערך עבורו – לשלב בה גם מיומנויות ותפיסות לצד ידע מקצועי, ולכל הגופים המכשירים לספק מענה הוליסטי, ברוח התקופה.

דני עבודי הוא מנהל מרכז ק.מ.ה באורנים. הוא בוגר תכנית מנדל למנהיגות חינוכית במסגרתה חקר את נושא המצויינות כערך ופיתוח אישי כמנוף לשינוי חברתי. הקים וניהל את חברת ההייטק "שארפ מינד סולושנס" לפיתוח יכולות חשיבה. בהמשך פנה לחינוך, והקים מיזמים חינוכיים וטכנולוגיים לקידום החינוך הציבורי על בסיס מקומי. עבודי בוגר הפקולטה להנדסה, בעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב. מתגורר באבן יהודה, נשוי ואב לשניים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 771 מילים

"יש פה הטיה לשיקולים ואינטרסים מתוך הממשלה"

הסמכויות שתקבל רשות הרגולציה החדשה ייקבעו במושב החורף של הכנסת, ויש מי שחושש מכוח עודף למשרד רה"מ על חשבון המשרדים המקצועיים והאינטרס הציבורי ● ח"כ אלון טל: "אני יכול להרים יד בעד רשות הרגולציה בלי ייסורי מצפון" ● ד"ר אור קרסין: "צריך רשות שתתאם בין רגולטורים, תפחית רגולציה, תחשב עלויות מול תועלות ותבחן חלופות"

עוד 1,627 מילים

דיווח: הקונסוליה בירושלים תיפתח אחרי אישור התקציב

משרד הבריאות: בשל התקלות – התו הירוק הקודם יישאר בתוקף בימים הקרובים ● מהבוקר: שביתה במעונות היום המפוקחים ● ח"כ רינאוי־זועבי: "ציון אפס בטיפול בפשיעה במגזר הערבי ובקורונה" ● מנכ"ל משרד הבריאות: לא נדרוש החמרת הגבלות בקבינט ● חברי מרצ ייפגשו הערב עם יו"ר הרשות הפלסטינית ברמאללה ● החלה ישיבת השרים למאבק בפשיעה בחברה הערבית

עוד 33 עדכונים

למקרה שפיספסת

איראן מנהלת בימים האחרונים תרגיל צבאי נרחב בגבול הארוך שלה עם אזרבייז'ן, מה שמעלה את רף המתיחות בין שתי המדינות ● איראן מתרצת את התרגיל בקשרים בין ישראל לאזרים, ובירושלים עוקבים אחר הנעשה שם בתשומת לב רבה ● אלא שמאחורי התרגיל הצבאי מסתתרים מניעים אחרים של שלטון האייתוללות בטהרן ● פרשנות

עוד 691 מילים

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

השמש זורחת בבועה היהודית שלנו

נפתלי בנט גילה לעולם את הסוד שלנו:
״הישראלים לא מתעוררים בבוקר במחשבה על הסכסוך״.

כשבנט אומר ״הישראלים״ הוא מתכוון כמובן לישראלים היהודים. הפלסטינים אזרחי ישראל ותושבי הקבע קמים בבוקר והדבר הראשון שמכה בהם כמו אבן שסודקת גולגולת זה ה״סכסוך״. מילה נחמדה שמכבסת אפליה, הזנחה, השפלה, התעלמות, אלימות, התעללות, כאב, זעם, נורמליזציה, יאוש ו…כיבוש.

כשבנט אומר ״הישראלים לא מתעוררים בבוקר במחשבה על הסכסוך״, הוא מתכוון ליהודים. הפלסטינים אזרחי ישראל ותושבי הקבע קמים בבוקר והדבר הראשון שמכה בהם כאבן שסודקת גולגולת זה ה״סכסוך״

אבל רוב הישראלים היהודים חיים כמו במופע של טרומן. אנחנו מתעוררים לשמש זורחת בבועה היהודית שלנו, פותחים עיתון לאנשים חושבים, בו הסכסוך מקשט את העמודים האחרונים כמו הערת שוליים שלא קוראים. אחר כך אנחנו נכנסים לאוטו ומדליקים את הרדיו ושומעים חדשות יהודיות מכובסות. מסיעים את הילדים לבית הספר היהודי, איפה שבפינת הלאום היהודי כתוב ״להיות עם חופשי בארצנו״, לצד מפת ארץ נרניה השלמה.

אם מנהל או מורה לאזרחות מזכירים את הסכסוך בצורה שעלולה לגרום לתלמידים להתעורר בבוקר ולחשוב עליו (מילת ה-נ שלנו היא נכבה), מזמינים אותם בבהלה לשימוע. אם בעבודה אנחנו פוגשים ערבים, אנחנו לא חושבים על הסכסוך שלא יהיה לא נעים. ברשתות החברתיות אם משהו מזכיר את הסכסוך, שולחים אותו להאנס בעזה או חזרה לברלין. במהדורת החדשות כל ערב ישראלים חושבים על הסכסוך בדיוק מספיק כדי להזכר שאנחנו תמיד הקרבנות.

מי שחושב שזה פשוט להתעורר כל בוקר ולא לחשוב על הסכסוך משלה את עצמו. אתם יודעים כמה קשה להסתיר מיליוני פלסטינים? את המאמצים המטורפים שצריך להשקיע כדי שלישראלים לא יהיה מושג איך נראים גבולות המדינה שלהם? את הפירוטכניקה המשוכללת שמונעת מישראלים לראות בפלסטינים בני אדם עם צרכים לגיטימיים?

רוב הישראלים היהודים חיים כמו במופע של טרומן. אנחנו מתעוררים לשמש זורחת בבועה היהודית שלנו, פותחים עיתון לאנשים חושבים, בו הסכסוך מקשט את העמודים האחרונים כמו הערת שוליים שלא קוראים

ישראל יכולה להתגאות בהרבה הישגים. עגבניית השרי. הדיסק-און-קי. אבל יותר מכל ישראלים יכולים להתגאות, ועכשיו בזכות בנט גם מתגאים, שהיהודים שביננו קמים בבוקר כמו אפריקאנרים בשנות ה-50.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 309 מילים
עודכן לפני 11 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בנט: "האלימות בחברה הערבית הגיעה לנקודה בלתי נסבלת"

יואב סגלוביץ' יציג לרה"מ תכנית לטיפול בפשיעה בחברה הערבית ● עיריית כפר קאסם מגנה את תקיפת השוטרים אתמול ● ממחר שביתה במעונות היום המפוקחים ● שרת הכלכלה ברביבאי: "אי אפשר לקצר תורנויות לכל המתמחים, קבעתי מודל מדורג" ● הממשלה תצביע מחר על סריקת הברקוד בבתי עסק ● ראש עיריית אום אל-פאחם הודיע שיבדוק מה ניתן לעשות כדי להסיר את ציור הקיר של הנצחת המחבלים

עוד 17 עדכונים

ג'ורג' קובאל נולד בארה"ב למשפחה רוסית ובמלחמת העולם השנייה גויס לצבא ארה"ב והפך לחלק מקבוצת המדענים בפרויקט מנהטן ● בכל הזמן הזה, קובאל ריגל עבור הסובייטים וסייע להם לפתח פצצת אטום בתוך זמן קצר ● אחרי מותו זכה לאות כבוד מפוטין ● בספר חדש, העיתונאית אן הגדורן יצאה לחקור כיצד אחד המרגלים החשובים של המאה ה-20 חמק מעיני שלטונות ארה"ב

עוד 1,315 מילים

שלא בפעם הראשונה, הנשים התוניסאיות מובילות את המהפכה המגדרית בעולם הערבי ● ירדן מחדשת את קו הטיסות לדמשק - בעידוד ארה"ב ● משטרת ישראל מתמקמת בדובאי, שהפכה לגן עדן לפושעים ישראלים ● כנס פרו-ישראלי בעיראק מחמם את הלב, אך אינו צפוי להביא לפריצת דרך ● וגם לפני 25 שנים, אנשי הטליבאן נכנסו לקאבול ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,272 מילים

כך חמקו חיילים נאצים מדין על טבח אזרחים באיטליה

חיילי אס אס רצחו באכזריות מאות אזרחים איטלקים – רובם נשים, קשישים וילדים – בכפר סנטה אנה, אך חמקו מעונש שוב ושוב ● הסופר והעיתונאי הבריטי כריסטיאן ג'נינגס חקר מה בדיוק הוביל את מדיניות חוסר הצדק, וחושף הכול בספרו החדש: "סמל לכישלון האדיר של מערכת אכיפת החוק ביחס לפשעי המלחמה שביצעו הגרמנים באיטליה"

עוד 1,927 מילים ו-1 תגובות

זה ציפור? זה מטוס? לא, זאת ווילו צימרמן

מאז 1977 לא היה ל־DC קומיקס גיבור־על יהודי אמיתי ● וויסל, נערה אקטיביסטית, שכנה של באטמן ובעלת יכולת לדבר עם כלבים - לא מתביישת לשים את יהדותה במרכז ● "סופרמן, באטמן וספיידרמן - כולם נוצרו בידי יוצרים יהודים, אבל וויסל היא הגיבורה הראשונה מזה עשרות שנים שנוצרה כיהודייה"

עוד 572 מילים ו-2 תגובות

היהודי שרצה לנקום ברוצח קנדי והצית גלי קונספירציה

בספרם החדש, "הנוקם של קנדי", דן אברמס ודיוויד פישר צוללים עמוק לתוך משפטו של ג'ק רובי ● רובי, בעלים של מועדון לילה, ירה בלי הארווי אוסוואלד לעיני מיליוני צופים בשידור חי, והצית אינסוף תיאוריות קונספירציה ● "אדם פגום מתחנן שמישהו ישים אליו לב, זה שובר לב"

עוד 1,180 מילים ו-1 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

ההחמצה של בנט

הגלובוס השחור הולך לראש הממשלה, שלא הקדיש ולו שנייה אחת מנאומו באו"ם למשבר האקלים או לנושאי סביבה בכלל ● הגלובוס הירוק מוענק לבית חולים "מאיר" בכפר סבא, עבור שלט אחד שנתלה על עץ בחנייה ● והטיפ: ספר לילדים על סביבה - בלי קלישאות והטפות

עוד 404 מילים ו-1 תגובות

אין לטעות בהודעה המשותפת שיצאה אתמול, אחרי פגישת הסולחה בין ראש הממשלה לראשי משרד הבריאות ● בנט יזם את המריבה באופן מחושב - והוא יחזור אליה בהזדמנות הראשונה ● למעשה, התיעוב של בנט כלפי הפקידים הבכירים של המשרד מתגלגל אצלו כבר הרבה זמן ואת שורשיו אפשר למצוא עוד בספר שהוציא כשהיה שנה עברה באופוזיציה ● פרשנות

עוד 646 מילים

30 מיליון ערכות בדיקה בדרך לישראל ויחולקו להורים

הממשלה אישרה: החל מיום שני אין יותר מדינות אדומות ● עימות בקבינט: גנץ, סער ואלקין נגד החובה לסרוק את התו הירוק בכניסה לעסק, ההצבעה נדחתה ליום ראשון ● מהשבוע הבא התו הירוק לא תקף למחוסנים בשתי מנות ומחלימים שלא חוסנו ● מעונות היום יפתחו ביום א' בשביתה ● פעילי שמאל יצעדו מחר בהר חברון ויספקו מים לתושבים, חשש מאלימות ● הורי הפלסטיני בן השלוש שנפצע מאבן יוכלו לבקר אותו בישראל

עוד 37 עדכונים

לוי, תרצה ועזרא: יותר ויותר הורים הולנדים בוחרים להעניק לילדיהם שמות יהודיים מובהקים ● חלקם עושים זאת בגלל המצלול, חלקם בגלל הזיקה לדת הפרוטסטנטית וחלקם סתם בגלל היופי ● ברקע העלייה באנטישמיות באירופה הורים מעידים: "שקלנו את האפשרות שיציקו לילדים שלנו ויתגרו בהם כי יש להם שמות יהודיים"

עוד 976 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה