לקראת מרחץ דמים ב"יום שאחרי"?

פלסטינים חמושים בג'נין. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)
AP Photo/Majdi Mohammed
פלסטינים חמושים בג'נין. אילוסטרציה

גורמי הביטחון בישראל מודאגים מאוד מהתגברות קרב הירושה ברש"פ. בשטחי הגדה החל מאמץ מוגבר לאגור נשק בלתי חוקי עבור המליציות של בכירי פת"ח ולגייס חמושים מ"התנזים" של התנועה. גורם בכיר בפת"ח מעריך כי אם לא יחולק השלטון מראש ברש"פ לקראת "היום שאחרי" אבו מאזן, עלול המצב הביטחוני בגדה להתדרדר עד למלחמת אזרחים.

בשב"כ הישראלי עוקבים בעניין רב ובאדיקות אחר ההתפתחויות בצמרת תנועת פת"ח לאחר שיו"ר הרש"פ מחמוד עבאס סימן לאחרונה בהחלטה של הועדה המרכזית של התנועה את יורשיו האפשריים והחל בהכנות למנותם לתפקידים בכירים באש"ף, במסגרת החלטה נוספת של המועצה המרכזית של אש"ף בתחילת השבוע הבא.

גורמי ביטחון בישראל אומרים כי המהלך האחרון של יו"ר הרש"פ האיץ את תופעת אגירת הנשק הבלתי חוקי בגדה. זאת בנוסף לעשרות אלפי כלי הנשק החוקיים שנמצאים בידי אנשי הביטחון של הרש"פ, הכפופים ישירות או בעקיפין לגנרל מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי ומקורבו של מחמוד עבאס.

גורמי ביטחון בישראל אומרים כי המהלך האחרון של יו"ר הרש"פ האיץ את תופעת אגירת הנשק הבלתי חוקי בגדה. זאת בנוסף לעשרות אלפי כלי הנשק החוקיים שנמצאים בידי אנשי הביטחון של הרש"פ

בכירים בפת"ח שמתנגדים לקידומם של חוסיין א-שיח', מאג'ד פרג', עזאם אלאחמד ורוחי פתוח אוגרים כלי נשק ל"יום שאחרי", כלומר ליום שבו יירד מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית. מדובר באלפי כלי נשק שנקנים במיליוני שקלים ב"שוק השחור" של ערביי ישראל או לחלופין בירדן, ומוברחים לשטחי הגדה כדי לחזק את המיליציות החמושות של בכירי פת"ח.

כך למשל, לחוסיין א-שיח' יש מליציה חמושה באזור רמאללה, לג'בריל רג'וב מיליציה חמושה באזורי ג'נין וחברון, למחמוד אלעאלול מיליציה חמושה באזור שכם, למוחמד דחלאן מיליציה חמושה במחנות הפליטים בצפון הגדה ולמרוואן ברגותי מיליציה חמושה באזור רמאללה.

בנוסף לכך, בכירי הפת"ח המתחרים על תפקיד היורש של מחמוד עבאס מגייסים חמושים של "התנזים" של תנועת פת"ח שיעמדו לצדם בשעת המבחן.

המינויים שעליהם הכריז יו"ר הרש"פ של מקורביו לתפקידי המפתח באש"פ יצרו שני מחנות עיקריים בפת"ח:

  • המחנה המקורב והנאמן ליו"ר הרש"פ שכולל את מאג'ד פרג', חוסיין א-שיח', עזאם אלאחמד, רוחי פתוח וג'מאל מוחייסן.
  • ומולם האופוזיציה בפת"ח, הנאמנה לאינטרסים שלה בלבד, הכוללת את מזכ"ל פת"ח ג'בריל רג'וב, מחמוד אלעאלול סגן ראש תנועת פת"ח, תוופיק טיראווי חבר הוועדה המרכזית של פת"ח, ומרוואן ברגותי וכרים יונס – שני חברי הועדה המרכזית של פת"ח המרצים עונשים של מאסרי עולם בכלא הישראלי.

מוחמד דחלאן, שגורש ב-2011 ע"י מחמוד עבאס משורות תנועת פת"ח בוחש בעניינים מבחוץ, הוא מתגורר באבו דאבי ומשמש כיועץ הביטחוני של השיח' מוחמד בן זאיד, יורש העצר של אבו דאבי.

ההערכה היא כי אם יפרצו התנגשויות מזויינות בשטחי הגדה בין המליציות השונות של פת"ח, אנשיו יחברו למיליציה של מרוואן ברגותי, למרות שברגותי מתנער ממנו כעת.

בכירים בפת"ח שמתנגדים לקידום מקורבי אבו מאזן אוגרים כלי נשק ל"יום שאחרי", כלומר ליום שבו יירד מהבמה הפוליטית. מדובר באלפי כלי נשק שנקנים במיליוני שקלים ב"שוק השחור" ומוברחים לגדה

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לא יצר שום מנגנון מסודר של ירושה, הוא סירב למנות לעצמו סגן, הוא טוען שלמרות גילו המתקדם (86) כוחו עדיין במותניו, אולם יש חשיבות רבה למהלך האחרון שהוא עשה כשסימן את יורשיו האפשריים שנהנים מתמיכה גדולה של ישראל, ארה"ב, ומדינות ערב המתונות. הכוונה היא למאג'ד פרג' ולחוסיין א-שיח'.

חוסיין א-שיח' ימונה בשבוע הבא לתפקיד חבר הועד הפועל של אש"פ וראש צוות המשא ומתן עם ישראל במקום צאיב עריקאת שמת ממחלת הקורונה ואילו מאג'ד פרג' יקודם לחברות בוועדה המרכזית של פת"ח במהלך הוועידה ה-8 של תנועת פת"ח, שתתכנס ברמאללה בחודש מרץ הקרוב.

ביקורת ומחלוקות בצמרת פת"ח

העיתון "ראי אליום" דיווח ב-30 בינואר מפי גורמים בכירים בפת"ח על מחלוקות עמוקות ופילוג בצמרת פת"ח בגלל שאלת הירושה. על פי הדיווח יש  חוסר שביעות רצון גדול מהפרסומים באמצעי התקשורת על הכוונות של מחמוד עבאס למנות את מקורביו לתפקידי מפתח באש"ף ולהכשיר את חוסיין א-שיח' ליורשו האפשרי.

גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי קרב הירושה עדיין לא הוכרע וכי חוסיין א-שיח' הינו יציר התקשורת הישראלית, והעיתונות הערבית מצטטת את דיווחיה ומעניקה לו משקל יתר בהנהגת פת"ח, שהוא אינו ראוי לו.

לפי בכירים בפת"ח, קרב הירושה עדיין לא הוכרע וחוסיין א-שיח' הוא יציר התקשורת הישראלית, שהעיתונות הערבית מצטטת את דיווחיה ומעניקה לו משקל יתר שאינו ראוי לו

בשורות תנועת פת"ח גוברים הקולות לקדם את מועמדותו של מרוואן ברגותי, המרצה עונש של חמישה מאסרי עולם בכלא הישראלי לקראת הפיכתו ליורשו של מחמוד עבאס, דבר שיסייע גם לשחרורו מן הכלא הישראלי. ברגותי מוביל בסקרי דעת הקהל הפלסטינים כמועמד המועדף על הציבור להיות יו"ר הרש"פ הבא.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לא מגלה סימנים שהוא מתרגש מהביקורת והסערה בצמרת פת"ח. אף בכיר בצמרת התנועה לא מעז לצאת נגדו, אבל האופוזיציה בתנועת פת"ח מתארגנת כבר בשטח ל"יום שאחרי".

בכירים בפת"ח אומרים כי ברגע שמחמוד עבאס יירד מהבמה הפוליטית קיים חשש גדול לפרוץ מעשי אלימות קשים בין המליציות השונות של בכירי פת"ח מכיוון שמתנגדיהם של חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' לא יסכימו להמלכתם כראשי הרש"פ.

לכן, בכיר בפת"ח מעריך כי למעשה קיימים שני תרחישים מרכזיים:

1

לפי התרחיש הראשון, כל בכירי תנועת פת"ח המובילים יתכנסו לאחר ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית ויחלקו באופן זמני את השלטון ביניהם עד לעריכת בחירות ביניהם, מדובר ב 4 תפקידים מרכזיים: יו"ר הרש"פ, ראש אש"ף, יו"ר תנועת פת"ח ויו"ר הפרלמנט ( המועצה המחוקקת).

רוחי פתוח ימונה לנשיא הזמני, בהסכמת תנועת חמאס, עד לעריכת הבחירות לנשיאות.

2

לפי התרחיש השני, יתחולל קרב ירושה עקוב מדם בשטח בין המליציות השונות של בכירי פת"ח עד להכרעה צבאית. מי שינצח הוא זה שיהיה השליט בפועל עד שהשטח יירגע וייערכו בחירות לנשיאות, דבר שעלול לקחת זמן רב.

במערכת הביטחון הישראלית מודאגים מאוד מהתרחיש השני שיגביר את האנרכיה הביטחונית בשטחי הגדה. גם היום, כשמחמוד עבאס עדיין בחיים, יש אנרכיה ביטחונית מלאה באזור חברון. אירועי ירי חי מתרחשים שם באופן יום יומי בין החמולות, שהרש"פ לא מצליחה להשתלט עליהן, ובאזור ג'נין, בה פועלות 3 קבוצות חמושים עיקריות: "גדודי חללי אלאקצא" של פת"ח, "עז א-דין אלקסאם" של תנועת חמאס ו"סראיא אלקודס" של תנועת הג'יהאד האסלאמי.

במערכת הביטחון הישראלית מודאגים מאוד מתרחיש קרב הירושה העקוב מדם, שיגביר את האנרכיה הביטחונית בשטחי הגדה. כבר היום היא מתקיימת באזור חברון, עם אירועי ירי חי יומיומיים בין החמולות

גורמי ביטחון בכירים בישראל חוששים שבמסגרת קרב הירושה המזויין בין המליציות של פת"ח, המצב הביטחוני עלול להתדרדר עד למלחמת אזרחים כשתנועת חמאס מלבה את המצב כדי להגביר את האנרכיה הביטחונית בגדה, הדבר עלול לפגוע בביטחונם של 700 אלף אזרחים ישראלים הגרים מעבר לקו הירוק, שנעים בכלי הרכב שלהם על הצירים הראשיים בגדה.

 

פעילי טרור עלולים לנצל את האנרכיה הביטחונית ולנסות לפגוע באזרחים הישראלים הנעים על הצירים או לתקוף את ההתנחלויות.

תרחיש נוסף הוא מהומות ושביתות בקרב האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל, במיוחד אם יוזנח מעמדו של מרוואן ברגותי בתנועת פת"ח בחלוקת השלטון.

המצב הביטחוני עלול להתדרדר למלחמת אזרחים כשחמאס מלבה את המצב כדי להגביר את האנרכיה הביטחונית בגדה. הדבר עלול לפגוע בביטחון 700 אלף אזרחים ישראלים הגרים מעבר לקו הירוק

בתרחיש של הסלמת האירועים בגדה, צה"ל בהחלט נערך לאפשרות כי הוא יצטרך לכבוש מחדש את כל שטחי הרש"פ כפי שעשה במבצע "חומת מגן" במרץ 2002, כדי להשליט סדר ולהמליך באופן זמני את ההנהגה המתונה של פת"ח עד לעריכת בחירות כלליות בשטחים.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,083 מילים ו-1 תגובות
סגירה