לקראת מרחץ דמים ב"יום שאחרי"?

פלסטינים חמושים בג'נין. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)
AP Photo/Majdi Mohammed
פלסטינים חמושים בג'נין. אילוסטרציה

גורמי הביטחון בישראל מודאגים מאוד מהתגברות קרב הירושה ברש"פ. בשטחי הגדה החל מאמץ מוגבר לאגור נשק בלתי חוקי עבור המליציות של בכירי פת"ח ולגייס חמושים מ"התנזים" של התנועה. גורם בכיר בפת"ח מעריך כי אם לא יחולק השלטון מראש ברש"פ לקראת "היום שאחרי" אבו מאזן, עלול המצב הביטחוני בגדה להתדרדר עד למלחמת אזרחים.

בשב"כ הישראלי עוקבים בעניין רב ובאדיקות אחר ההתפתחויות בצמרת תנועת פת"ח לאחר שיו"ר הרש"פ מחמוד עבאס סימן לאחרונה בהחלטה של הועדה המרכזית של התנועה את יורשיו האפשריים והחל בהכנות למנותם לתפקידים בכירים באש"ף, במסגרת החלטה נוספת של המועצה המרכזית של אש"ף בתחילת השבוע הבא.

גורמי ביטחון בישראל אומרים כי המהלך האחרון של יו"ר הרש"פ האיץ את תופעת אגירת הנשק הבלתי חוקי בגדה. זאת בנוסף לעשרות אלפי כלי הנשק החוקיים שנמצאים בידי אנשי הביטחון של הרש"פ, הכפופים ישירות או בעקיפין לגנרל מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי ומקורבו של מחמוד עבאס.

גורמי ביטחון בישראל אומרים כי המהלך האחרון של יו"ר הרש"פ האיץ את תופעת אגירת הנשק הבלתי חוקי בגדה. זאת בנוסף לעשרות אלפי כלי הנשק החוקיים שנמצאים בידי אנשי הביטחון של הרש"פ

בכירים בפת"ח שמתנגדים לקידומם של חוסיין א-שיח', מאג'ד פרג', עזאם אלאחמד ורוחי פתוח אוגרים כלי נשק ל"יום שאחרי", כלומר ליום שבו יירד מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית. מדובר באלפי כלי נשק שנקנים במיליוני שקלים ב"שוק השחור" של ערביי ישראל או לחלופין בירדן, ומוברחים לשטחי הגדה כדי לחזק את המיליציות החמושות של בכירי פת"ח.

כך למשל, לחוסיין א-שיח' יש מליציה חמושה באזור רמאללה, לג'בריל רג'וב מיליציה חמושה באזורי ג'נין וחברון, למחמוד אלעאלול מיליציה חמושה באזור שכם, למוחמד דחלאן מיליציה חמושה במחנות הפליטים בצפון הגדה ולמרוואן ברגותי מיליציה חמושה באזור רמאללה.

בנוסף לכך, בכירי הפת"ח המתחרים על תפקיד היורש של מחמוד עבאס מגייסים חמושים של "התנזים" של תנועת פת"ח שיעמדו לצדם בשעת המבחן.

המינויים שעליהם הכריז יו"ר הרש"פ של מקורביו לתפקידי המפתח באש"פ יצרו שני מחנות עיקריים בפת"ח:

  • המחנה המקורב והנאמן ליו"ר הרש"פ שכולל את מאג'ד פרג', חוסיין א-שיח', עזאם אלאחמד, רוחי פתוח וג'מאל מוחייסן.
  • ומולם האופוזיציה בפת"ח, הנאמנה לאינטרסים שלה בלבד, הכוללת את מזכ"ל פת"ח ג'בריל רג'וב, מחמוד אלעאלול סגן ראש תנועת פת"ח, תוופיק טיראווי חבר הוועדה המרכזית של פת"ח, ומרוואן ברגותי וכרים יונס – שני חברי הועדה המרכזית של פת"ח המרצים עונשים של מאסרי עולם בכלא הישראלי.

מוחמד דחלאן, שגורש ב-2011 ע"י מחמוד עבאס משורות תנועת פת"ח בוחש בעניינים מבחוץ, הוא מתגורר באבו דאבי ומשמש כיועץ הביטחוני של השיח' מוחמד בן זאיד, יורש העצר של אבו דאבי.

ההערכה היא כי אם יפרצו התנגשויות מזויינות בשטחי הגדה בין המליציות השונות של פת"ח, אנשיו יחברו למיליציה של מרוואן ברגותי, למרות שברגותי מתנער ממנו כעת.

בכירים בפת"ח שמתנגדים לקידום מקורבי אבו מאזן אוגרים כלי נשק ל"יום שאחרי", כלומר ליום שבו יירד מהבמה הפוליטית. מדובר באלפי כלי נשק שנקנים במיליוני שקלים ב"שוק השחור" ומוברחים לגדה

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לא יצר שום מנגנון מסודר של ירושה, הוא סירב למנות לעצמו סגן, הוא טוען שלמרות גילו המתקדם (86) כוחו עדיין במותניו, אולם יש חשיבות רבה למהלך האחרון שהוא עשה כשסימן את יורשיו האפשריים שנהנים מתמיכה גדולה של ישראל, ארה"ב, ומדינות ערב המתונות. הכוונה היא למאג'ד פרג' ולחוסיין א-שיח'.

חוסיין א-שיח' ימונה בשבוע הבא לתפקיד חבר הועד הפועל של אש"פ וראש צוות המשא ומתן עם ישראל במקום צאיב עריקאת שמת ממחלת הקורונה ואילו מאג'ד פרג' יקודם לחברות בוועדה המרכזית של פת"ח במהלך הוועידה ה-8 של תנועת פת"ח, שתתכנס ברמאללה בחודש מרץ הקרוב.

ביקורת ומחלוקות בצמרת פת"ח

העיתון "ראי אליום" דיווח ב-30 בינואר מפי גורמים בכירים בפת"ח על מחלוקות עמוקות ופילוג בצמרת פת"ח בגלל שאלת הירושה. על פי הדיווח יש  חוסר שביעות רצון גדול מהפרסומים באמצעי התקשורת על הכוונות של מחמוד עבאס למנות את מקורביו לתפקידי מפתח באש"ף ולהכשיר את חוסיין א-שיח' ליורשו האפשרי.

גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי קרב הירושה עדיין לא הוכרע וכי חוסיין א-שיח' הינו יציר התקשורת הישראלית, והעיתונות הערבית מצטטת את דיווחיה ומעניקה לו משקל יתר בהנהגת פת"ח, שהוא אינו ראוי לו.

לפי בכירים בפת"ח, קרב הירושה עדיין לא הוכרע וחוסיין א-שיח' הוא יציר התקשורת הישראלית, שהעיתונות הערבית מצטטת את דיווחיה ומעניקה לו משקל יתר שאינו ראוי לו

בשורות תנועת פת"ח גוברים הקולות לקדם את מועמדותו של מרוואן ברגותי, המרצה עונש של חמישה מאסרי עולם בכלא הישראלי לקראת הפיכתו ליורשו של מחמוד עבאס, דבר שיסייע גם לשחרורו מן הכלא הישראלי. ברגותי מוביל בסקרי דעת הקהל הפלסטינים כמועמד המועדף על הציבור להיות יו"ר הרש"פ הבא.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לא מגלה סימנים שהוא מתרגש מהביקורת והסערה בצמרת פת"ח. אף בכיר בצמרת התנועה לא מעז לצאת נגדו, אבל האופוזיציה בתנועת פת"ח מתארגנת כבר בשטח ל"יום שאחרי".

בכירים בפת"ח אומרים כי ברגע שמחמוד עבאס יירד מהבמה הפוליטית קיים חשש גדול לפרוץ מעשי אלימות קשים בין המליציות השונות של בכירי פת"ח מכיוון שמתנגדיהם של חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' לא יסכימו להמלכתם כראשי הרש"פ.

לכן, בכיר בפת"ח מעריך כי למעשה קיימים שני תרחישים מרכזיים:

1

לפי התרחיש הראשון, כל בכירי תנועת פת"ח המובילים יתכנסו לאחר ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית ויחלקו באופן זמני את השלטון ביניהם עד לעריכת בחירות ביניהם, מדובר ב 4 תפקידים מרכזיים: יו"ר הרש"פ, ראש אש"ף, יו"ר תנועת פת"ח ויו"ר הפרלמנט ( המועצה המחוקקת).

רוחי פתוח ימונה לנשיא הזמני, בהסכמת תנועת חמאס, עד לעריכת הבחירות לנשיאות.

2

לפי התרחיש השני, יתחולל קרב ירושה עקוב מדם בשטח בין המליציות השונות של בכירי פת"ח עד להכרעה צבאית. מי שינצח הוא זה שיהיה השליט בפועל עד שהשטח יירגע וייערכו בחירות לנשיאות, דבר שעלול לקחת זמן רב.

במערכת הביטחון הישראלית מודאגים מאוד מהתרחיש השני שיגביר את האנרכיה הביטחונית בשטחי הגדה. גם היום, כשמחמוד עבאס עדיין בחיים, יש אנרכיה ביטחונית מלאה באזור חברון. אירועי ירי חי מתרחשים שם באופן יום יומי בין החמולות, שהרש"פ לא מצליחה להשתלט עליהן, ובאזור ג'נין, בה פועלות 3 קבוצות חמושים עיקריות: "גדודי חללי אלאקצא" של פת"ח, "עז א-דין אלקסאם" של תנועת חמאס ו"סראיא אלקודס" של תנועת הג'יהאד האסלאמי.

במערכת הביטחון הישראלית מודאגים מאוד מתרחיש קרב הירושה העקוב מדם, שיגביר את האנרכיה הביטחונית בשטחי הגדה. כבר היום היא מתקיימת באזור חברון, עם אירועי ירי חי יומיומיים בין החמולות

גורמי ביטחון בכירים בישראל חוששים שבמסגרת קרב הירושה המזויין בין המליציות של פת"ח, המצב הביטחוני עלול להתדרדר עד למלחמת אזרחים כשתנועת חמאס מלבה את המצב כדי להגביר את האנרכיה הביטחונית בגדה, הדבר עלול לפגוע בביטחונם של 700 אלף אזרחים ישראלים הגרים מעבר לקו הירוק, שנעים בכלי הרכב שלהם על הצירים הראשיים בגדה.

 

פעילי טרור עלולים לנצל את האנרכיה הביטחונית ולנסות לפגוע באזרחים הישראלים הנעים על הצירים או לתקוף את ההתנחלויות.

תרחיש נוסף הוא מהומות ושביתות בקרב האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל, במיוחד אם יוזנח מעמדו של מרוואן ברגותי בתנועת פת"ח בחלוקת השלטון.

המצב הביטחוני עלול להתדרדר למלחמת אזרחים כשחמאס מלבה את המצב כדי להגביר את האנרכיה הביטחונית בגדה. הדבר עלול לפגוע בביטחון 700 אלף אזרחים ישראלים הגרים מעבר לקו הירוק

בתרחיש של הסלמת האירועים בגדה, צה"ל בהחלט נערך לאפשרות כי הוא יצטרך לכבוש מחדש את כל שטחי הרש"פ כפי שעשה במבצע "חומת מגן" במרץ 2002, כדי להשליט סדר ולהמליך באופן זמני את ההנהגה המתונה של פת"ח עד לעריכת בחירות כלליות בשטחים.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,083 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 16 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כלפון נפל קורבן לפרנויות של בנט

אתמול בלילה פינה יום טוב כלפון את חדרו בכנסת ונסע בעצב לביתו ● כלפון היה אחד הח"כים הנאמנים ביותר בימינה ובסביבתו מרגישים שראש הממשלה עשה לו עוול ● בנט מצדו מנסה לתקן את המצב על ידי מינוי ניר אורבך לשר לענייני התיישבות ● הבעיה: התפקיד הובטח ליו"ר הבית היהודי חגית משה ● היא אינה רוצה בו, אבל היא גם לא מעוניינת שיריבה אורבך יקבל את הכיסא ● פרשנות

עוד 814 מילים

בישראל, כמו במקומות אחרים, הזכות להפלה תמיד נקשרה לשליטה של נשים על גופן ועל גורלן ● מאמצים להגביל את הזכות הזאת מסיבות דתיות, לאומיות ותרבותיות הולכים יד ביד עם ניסיונות לצמצם את מעמדן של נשים בחברה ולמעשה להפוך אותן, למרות כל הישגיהן, לאזרחיות סוג ב' ● דעה

עוד 1,300 מילים

בפסק דין שניתן היום, דחה בג"ץ את העתירות נגד הקמת הרכבל לעיר העתיקה בירושלים, תוך קביעה כי אין בחסמים בעלי אופי דתי כדי לעצור את הפרויקט ● בכך מאותת בית המשפט כי במקרה של התנגשות בין החלטות של רשויות השלטון לבין שמירה על אינטרסים דתיים - ידן של הרשויות על העליונה ● פרשנות

עוד 840 מילים

דברים שלמדתי מאורי

אורי סביר, מי שהיה מנכ"ל משרד החוץ וראש משלחת ישראל למשא ומתן עם הפלסטינים ואחר כך עם סוריה, הלך לעולמו בגיל 69. אורי היה גדול הדיפלומטים הישראלים בדורנו, והשתייך לקבוצה מצומצמת ביותר של אישים שהשפעתם על ההיסטוריה הישראלית הייתה מכרעת.

אורי סביר, שהיה מנכ"ל משרד החוץ וראש משלחת ישראל למו"מ עם הפלסטינים ועם סוריה, הלך לעולמו. אורי היה גדול הדיפלומטים הישראלים בדורנו, והשפעתו על ההיסטוריה הישראלית הייתה מכרעת

זכיתי לעבוד לצידו בשנות הגאות והשפל של תהליך השלום, וללמוד מקרוב כמה שיעורי-מפתח על אסטרטגיה, מדינאות ודיפלומטיה. הנה 3 דברים, מתוך רבים, שלמדתי מאורי:

1. כן, אפשר

אם פוליטיקה היא אמנות האפשרי, מדינאות ודיפלומטיה במיטבן הן אמנות הפיכת הבלתי-אפשרי לאפשרי. בשיבתו כמנהל המשא ומתן, הצליח סביר לשנות את נתיב ההיסטוריה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הוא העלה את הסכסוך על פסים של משא ומתן מדיני, תוך שבירת הטאבו על אש"ף כנציגו הלגיטימי היחיד של העם הפלסטיני, והקמתה יש מאין של ישות מדינית פלסטינית בתחומי עזה ואיו"ש, היא הרשות הפלסטינית.

המהלכים הללו נעשו תחת התנגדות קשה, אלימה ועיקשת של מתנגדי ההסדר בצד הישראלי והפלסטיני. אבל העובדה שהסכמי אוסלו שורדים עד היום, ועדיין מהווים את הבסיס למדיניות ישראל ולמדיניות אש"ף והרש"פ, מעידה על מוצקותם האסטרטגית.

הלקח הוא שגם "הדברים הגדולים", אלו שממשלות ישראל ורבים מאזרחי ישראל מעדיפים להדחיק, להזניח, להשאיר במעמד המסוכן והמזיק של "סטטוס קוו" מדומה, הדברים הגדולים הללו כן ניתנים לשינוי.

מהלכי אוסלו נעשו תחת התנגדות אלימה ועיקשת של מתנגדיו בצד הישראלי והפלסטיני. אבל העובדה שהסכמי אוסלו שורדים עד היום כבסיס למדיניות ישראל ולמדיניות אש"ף והרש"פ, מעידה על מוצקותם

הם מחייבים תעוזה, נחישות, התמדה, תשלום מחירים לאומיים ואף אישיים של העוסקים המלאכה, אבל הם אפשריים.

2. חיוניות הפשרה

סכסוכים בין-לאומיים ותוך-לאומיים הם קשים, מורכבים ולעיתים מתמשכים. הסכסוך הישראלי-פלסטיני מתמשך כבר יותר מ-100 שנה, וסופו אינו נראה באופק.

בשיח הישראלי רווח בתקופות קודמות השימוש במושג "פשרה". תוכניתו של יגאל אלון קראה ל"פשרה טריטוריאלית". תוכניתם של משה דיין ושמעון פרס קראה ל"פשרה פונקציונלית". אולם מזה שנים רבות נעלמה המילה הזו מן הלקסיקון הישראלי.

ככל שגברה עוצמתה האבסולוטית והיחסית של ישראל – מול הפלסטינים בפרט והעולם הערבי בכלל – במישור הצבאי, הכלכלי וגם המדיני, כך גוועה ההכרה בצורך ב"פשרה".

אורי היה אמן של פשרות. פשרות מתוחכמות, יצירתיות, נועזות ומרחיקות-ראות. את הפשרות עיצב מתוך ראייה אסטרטגית המבחינה בין ההכרחי, אותם מרכיבים שעליהם לא ניתן להתפשר, לבין אלמנטים אחרים, גם אם חשובים, אבל כאלה שניתן להתפשר עליהם במסגרת "חבילה" של תן וקח סביב שולחן המשא ומתן.

כך למשל, בנושא ערביי ישראל הוא לא היה מוכן להתפשר, והדף כל נסיון לכרוך סוגיות הקשורות בהם ביחד עם המשא ומתן עם אש"ף. כך למשל, הוא התנגד נחרצות לשילובו של ח"כ אחמד טיבי כיועץ לערפאת, ודחה כל גישה שחתרה לטשטוש ההפרדה בין הפלסטינים באיו"ש ובעזה לבין הפלסטינים אזרחי ישראל.

אורי היה אמן של פשרות. פשרות מתוחכמות, יצירתיות, נועזות ומרחיקות-ראות. את הפשרות עיצב מתוך ראייה אסטרטגית המבחינה בין ההכרחי – לבין אלמנטים, גם אם חשובים, שניתן להתפשר עליהם

הוא הבין לעומק, הן כנושא ונותן מדיני מקצועי והן כאדם בעל רגישות ואמפתיה, את המניעים והאינטרסים של הצד הפלסטיני. כנושא ונותן הוא שאף ליצור שיווי משקל חדש ויציב בראייה ארוכת טווח, רב-שלבית. מהצהרת העקרונות של אוסלו, דרך הסכם הביניים, אל הסכם קבע, וידע להקיף בראייתו ובחשיבתו את כל טווח הזמנים ומרחב השיקולים, הסיכונים וההזדמנויות.

אש הממשלה שמעון פרס עם אורי סביר בסיור בבאר שבע, אפריל 1985 (צילום: חנניה הרמן/לע"מ)
אש הממשלה שמעון פרס עם אורי סביר בסיור בבאר שבע, אפריל 1985 (צילום: חנניה הרמן/לע"מ)

משפט מרחיק-ראות שאמר לי לאחר חתימת הסכם הביניים נצרב בזכרוני – "אנחנו הצלחנו יותר מדי. כפינו עליהם דברים שהם לא יוכלו לעמוד בהם".

כן, קשה מאוד להגיע לפשרה ששני הצדדים יראו בה ניצחון ויתמידו לשמור עליה לאורך שנים ודורות. במקום ההכרה בצורך בפשרה, השתלטה מאז סוף שנות ה-90' על השיח הישראלי רוחה הרעה של ה"הכרעה", מונח חסר-שחר במאה ה-21 כמעט בכל הקשר בינלאומי, ובוודאי בהקשר הישראלי-פלסטיני.

כאז כן היום, המדיניות הנכונה מול הסכסוך הישראלי-פלסטיני היא מדיניות של פשרה, שתביא בחשבון את הצרכים והאינטרסים של שני הצדדים ותיצור מציאות חדשה ויציבה.

כן, קשה מאוד להגיע לפשרה ששני הצדדים יראו בה ניצחון ויתמידו לשמור עליה לאורך שנים ודורות. במקום ההכרה בצורך בפשרה, השתלטה מאז סוף שנות ה-90' על השיח הישראלי רוחה הרעה של ה"הכרעה"

3. האנושי הוא הממשי

עבור האזרח/ית הישראלי/ת, או הפלסטיני/ת, מדיניות חוץ ובטחון היא מושג מופשט, עמום ומרוחק. באנגלית משתמשים במונח – High policy, אי שם בגבהים. פוליטיקאים רבים עושים מאמצים כדי למצב את עצמם כ"מורמים מעם", מתוך הנחה שכך יגבירו את הפופולריות שלהם. מדינות משקיעות אמצעים רבים כדי לייצר נראות וסמליות גרנדיוזית למנהיגי/ות ומוסדות האומה.

אבל, כמאמר הקלישאה, "בסוף כולם בני אדם". ההחלטות הגדולות ביותר מתקבלות על ידי אנשים, וכוחם של יחסים בינאישיים לשנות מציאות בינלאומית הוא רב. הדיפלומטים הגדולים בהיסטוריה, דוגמת בנימין זאב הרצל, היו גם אמנים של יחסים בינאישיים.

לאורי הייתה כריזמה שמילאה כל חדר, חוש הומור דק, ויכולת פנומנלית ל"קריאת" בני שיחו וליצירה מהירה של קשרי אמון פוריים. מול בן שיחו העיקרי בצד הפלסטיני, אבו עלא, הוא יצר קשרי חברות של ממש. מול בן שיחו הסורי, וואליד מועלם, הוא יצר מיידית דיאלוג משמעותי, אתגר עצום כשמדובר בשליח של משטר-האימים של אסד. מול בני שיחו האמריקאים, בראשם השליח המיוחד לשיחות השלום דניס רוס, הוא קיים דיאלוג אינטימי שהביא הישגים אדירים לישראל. ועבודתו מול המתווכים הנורווגים טרייה לארסן ומונה יול – שהפכו חברים קרובים גם כן – היא דוגמה ומופת לדיפלומטיית-תיווך אמיתית, הנלמדת בבתי ספר לדיפלומטיה.

בשיאו של המשא ומתן על הסכם הביניים "אוסלו ב'", היו מאות ישראלים ופלסטינים ספונים בבתי מלון בטאבה ובאילת, נושאים ונותנים בעשרות קבוצות עבודה, חיים, אוכלים וישנים באותו מתחם לאורך חודשים ברציפות. הקשרים האנושיים שנוצרו ביניהם, בהשראתם של אורי ואבו עלא, היו חיוניים להצלחת המשא ומתן.

לאורי הייתה כריזמה שמילאה כל חדר, חוש הומור דק, יכולת פנומנלית ל"קריאת" בני שיחו בצד הפלסטיני, הסורי, האמריקאי או הנורווגי, וליצירה מהירה של קשרי אמון פוריים, דיאלוג משמעותי או אינטימי ולעתים חברות

ועכשיו, השתמשו בשלושת הלקחים הללו כסרגל למדידת מצבנו בשעה זו

  1. ממשלת ישראל מודיעה, לא בתדהמה אבל בנחרצות, ש"אי אפשר" לקיים אפילו הידברות מדינית בסיסית עם הפלסטינים.
  2. בראש הממשלה עומד מי שהתוכנית המדינית שלו כונתה "תוכנית ההרגעה, עושים מה שטוב לישראל" – ולעזאזל הצד השני. עמיתו-לשעבר לדרך במפלגת "הבית היהודי", בצלאל סמוטריץ', דוגל ב"תוכנית ההכרעה". אף מנהיג/ה לא נושא/ת את דגל הפשרה, ובשיח הישראלי אין תוכנית פשרה מדינית לסיום הסכסוך.
  3. על פי סקרי דעת קהל הציבור הישראלי הולך ומתרחק מתפיסת הפלסטינים כבני אדם, והגזענות ו"העליונות היהודית" מרימות את ראשן המכוער כלפי ישראלים ערבים, ישראלים יוצאי אתיופיה, יוצאי רוסיה ועוד.

מול המציאות הקשה הזו קל להתייאש. אבל הדבר העיקרי שלמדתי מאורי, וראיתי אותו מבצע פעמים רבות, הוא לעולם לא להתייאש. גם תחת הנסיבות הקשות ביותר, בתקופת פיגועי-התופת ברחובות ירושלים ותל אביב, או כשנדמה היה שכלו כל הקיצין ולא ניתן יהיה להגיע להסכם, כשמשברים מדיניים וביטחוניים היכו שוב ושוב, אורי תמיד חיפש ומצא מהם מוצא. הוא לא ויתר על החתירה לשלום ולעתיד טוב יותר עבור שני העמים והאזור כולו. עבורי, זוהי צוואתו.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,045 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"בישראל לא מבינים את חשיבות השיח כאמצעי להפגנת כבוד כלפי האחר"

מהמלחמה באוקראינה, דרך הגרעין האיראני ועד לעליית האנטישמיות בגרמניה: ג'רמי יששכרוף, שגריר ישראל היוצא בגרמניה, מסכם ארבע שנים דרמטיות ומסביר למה סירב לדבר עם מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" ומה דעתו על המלחמה הקרה החדשה ● "בעידן שאחרי המלחמה, אנשים התביישו להיות אנטישמים, אבל אם תגרד את פני השטח, תגלה שהיא צפה ועולה"

עוד 1,279 מילים

תגובות אחרונות

רע"ם: הושגה הסכמה עם הקואליציה, שתאפשר בנייה ביישובים הלא מוכרים בנגב

לראשונה מאז התעוררה פרשת ילדי תימן ייפתח קבר כדי לערוך בדיקה גנטית ● הותר לפרסום שההרוג במבצע בחאן יונס ב-2018 הוא מחמוד ח'יר א-דין ● על רקע הפרסומים על א-דין קרא ליברמן לשינוי חוק הלאום ● הפרקליטות ביקשה לתקן את כתב האישום נגד נתניהו כך שייכתב שפגישת ההנחיה נערכה "במועד לא ידוע" ● גנץ נגד בנט: לרבים מגיע קרדיט ואתה אומר רק אני ואני

עוד 51 עדכונים

"המאכל הלאומי של ישראל הוא חומוס, לא סטייק"

צריכת הבשר בישראל קפצה בשנים האחרונות ב-50% ומדרגת אותנו בצמרת הקרניבורים בעולם ● למעשה, הישראלי הממוצע צורך בשנה 20 ק"ג בשר ו-64 ק"ג עוף ● הממשלה התחייבה לעודד מעבר למזון מהצומח, אך בפועל מעודדת יבוא בשר בזול ● ארגוני סביבה ובריאות אומרים כי הנתונים הם קריאת השכמה דחופה לפעולה מה גם שהפחתת צריכת בשר היא תנאי למאבק במשבר האקלים

עוד 1,512 מילים

סער נגד גנץ: חידוש הכנסת פועלים - לא צודק ולא נכון

פריג׳: צעד חכם ונכון ● זעם במשטרה על בר-לב על רקע ההוראה לחקור את התנהלות השוטרים בהלווית אבו עאקלה ● סמוטריץ׳: אבו עאקלה - חלק ממכונת המלחמה הערבית ● הנשיא הרצוג ייצג את ישראל בהלוויית נשיא איחוד האמירויות ● יאיר לפיד ספד לאורי סביר: תרומתו למדינת ישראל עצומה ומורגשת עד היום ● רם שפע על חיבור למרצ: שיתכבדו ויחברו למשותפת

עוד 18 עדכונים

ישראל צריכה לדאוג לכך שעיתונאים המתעדים את מה שמתרחש בשטחים לא ייפגעו בעת מילוי תפקידם ● לבנון הולכת לבחירות: אלפים המתגוררים בחו"ל כבר הגיעו לקלפיות ● הרומן בין המדינות הערביות לרוסיה ממשיך לפרוח ● תיירות זרות הוטרדו מינית באזור הפירמידות ● והשבוע לפני 55 שנה, שר סובייטי העביר מידע שגוי לבכירי הצבא המצרי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,351 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

בחזרה לשנות השמונים

הוועידה הלאומית לאנרגיה תתקיים השבוע בלי נציגות לירוקים ובלי אף מילה על אנרגיות מתחדשות ● בשביל לדעת שישראל מוצפת במינים פולשים לא צריך את דוח המבקר, מספיק להסתכל מהחלון ● משרדי הממשלה יפסיקו לקנות חד"פים אבל טובעים בכלים שמגיעים עם המשלוחים ● קליפורניה חוותה "רגע קצר נוצץ" של 100% אנרגיה מתחדשת ● ובבית ספר בהולנד יוצאים לטיול שנתי באופניים

עוד 1,393 מילים

שגרירי ארה"ב הזהירו מעליית היטלר לשלטון – הממשל התעלם

ריאיון שגריר ארצות הברית לשעבר דיוויד מק'קין טוען בספרו החדש, "לחזות ברדת החשכה", כי אנטישמיות, אדישות ופוליטיקה פנימית עיכבו את ארה"ב מלהתערב במלחמה בגרמניה הנאצית ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר: "אזרחי ארה"ב לא חשבו שהממשלה צריכה להתעניין בזה"

עוד 1,326 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַכְחָשָׁה 132

בעולם שבו המציאות עצמה מוכחשת - אין ולא יכולות להתקיים עובדות, אין ולא יכולה להיות "אמת". יש מקום רק לסיפורים, מיתוסים ונרטיבים. להכחשות ולהכחשות שכנגד. לתיאוריות ולתיאוריות קונספירציה

עוד 1,433 מילים ו-1 תגובות

לכולם יש מה לומר על חוק יסוד זכויות הנאשם של סער

חוק יסוד: זכויות במשפט הפלילי עלה לדיון בוועדת החוקה השבוע, או אז התברר כי החוק מושך תשומת לב מאין-ספור גורמים בעלי אינטרס - מהסנגוריה הציבורית, דרך מכון קהלת ועד המכון הישראלי לדמוקרטיה - וספק אם גרסתו הסופית תדמה לנקודת ההתחלה ● בנושא אחר הקרוב לליבו של סער, מתברר שהיועמ"שית מתנגדת לפיצול התפקיד ● והשופט חאלד כבוב עשה השבוע היסטוריה כפולה

עוד 1,304 מילים

דיווח: עודה ניסה לבקר בביה"ח את אחיו של זכריה זביידי שנפצע בחילופי האש בג'נין

מחשש לעריקה נוספת, כהנא התפטר מתפקיד שר הדתות – יחזור לכהן כח"כ ● נקבע מותו של לוחם הימ"מ שנפצע באזור ג'נין; בנט: "מסר נפשו למען ביטחון ישראל" ● השר פריג': "המשטרה ביזתה את הלווייתה וזכרה של שירין אבו עאקלה" ● דיווחים בסוריה: ישראל תקפה מטרות במערב המדינה ● ח"כ כסיף תקף שוטר; רה"מ: מתחבא בפחדנות מאחורי החסינות

עוד 56 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה