יו"ר הרש"פ רואה בבני גנץ את הפרטנר של הפלסטינים לשלום

שר הביטחון בני גנץ, יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, ארכיון (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
Olivier Fitoussi/Flash90
שר הביטחון בני גנץ, יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, ארכיון

עפ"י גורמים ברש"פ, בקרוב יתחדשו המפגשים של בכירים פלסטינים עם שר הביטחון בני גנץ למרות שהוא דחה שורה של בקשות פלסטיניות. הטקטיקה של ההנהגה הפלסטינית היא להתקרב לבני גנץ ככל האפשר, מתוך ההערכה שהוא הדמות העיקרית שיכולה לבוא לקראתם מתוך ההנהגה הישראלית.

גורמים בכירים ברש"פ אומרים כי אחרי כינוס המועצה המרכזית של אש"ף השבוע צפויות פגישות נוספות של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ושל בכירי הרש"פ חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' עם בכירים ישראלים ובראשם שר הביטחון בני גנץ.

לפי בכירים ברש"פ, אחרי כינוס המועצה המרכזית של אש"ף השבוע צפויות פגישות נוספות של אבו מאזן ובכירי הרש"פ חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' עם בכירים ישראלים ובראשם גנץ

גורמים מדיניים בירושלים אומרים כי הדבר תלוי בהחלטות שתקבל המועצה המרכזית של אש"ף וכי אם הן לא יהיו קיצוניות, סביר להניח שימשכו הפגישות כשהדגש, מבחינת ישראל, הוא על הגברת התיאום הביטחוני בין שני הצדדים וצעדים לחיזוק הכלכלה הפלסטינית.

ברש"פ אומרים כי השאיפה היא להביא בסופו ליצירת "אופק מדיני" שיאפשר את חידוש המשא ומתן בין שני הצדדים.

ישראל וארה"ב העבירו מסרים ברורים ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, ושר החוץ בלינקן אף שוחח עמו בשבוע שעבר בטלפון וביקש ממנו לגלות סבלנות ולא להוביל להחלטות קיצוניות במועצה המרכזית של אש"ף.

לקראת הכינוס של המועצה ברמאללה אמר עבאס זכי, חבר הועד המרכזי של פת"ח, כי תנועת פת"ח תדרוש בכינוס את  הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל, נסיגה מההכרה של אש"ף בישראל והגדלת רמת ההתנגדות העממית בכל החזיתות, זאת בתגובה להצהרות של ראש הממשלה נפתלי בנט.

עבאס זכי ידוע כאחד ממובילי הקו הניצי בתנועת פת"ח, אולם ברור לכולם כי את ההחלטות מוביל הציר בראשות יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ומקורביו חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' והשאר מיישרים איתם קו.

אפשר לראות כבר סימנים לתוצאות הפגישות שהיו בין יו"ר הרש"פ אבו מאזן לבין שר הביטחון בני גנץ.

עבאס זכי, חבר הועד המרכזי בפת"ח, אמר כי פת"ח תדרוש בכינוס נסיגה מהכרת אש"ף בישראל, הפסקת התיאום הביטחוני עמה והגברת ההתנגדות העממית – בתגובה להצהרות בנט

העיתון "ראי אליום" דיווח ב-5 בפברואר כי בעקבות הפגישה בין בני גנץ לאבו מאזן קיבלו אנשי הביטחון המסכל הפלסטיני הנחיות מיו"ר הרש"פ לנהוג בשטח על פי הוראות הרש"פ ולא על פי הוראות תנועת פת"ח, למרות שרבים מהם משתייכים אליה. זאת כדי להדק את הפיקוח הביטחוני על מה שקורה בשטח, נוכח המחלוקות הקשות בצמרת פת"ח במסגרת קרב הירושה ולקראת הוועידה ה-8 של תנועת פת"ח בחודש הבא, שבה יחולקו התפקידים במוסדות פת"ח.

בכך למעשה מיישר אבו מאזן קו עם ההמלצות הישראליות והלחצים של ממשל ביידן.

גורמים בכירים ברש"פ מסרו כי יו"ר הרש"פ העביר לשר הביטחון בני גנץ במהלך הפגישות ביניהם 20 בקשות פלסטיניות מישראל.

בראש הבקשות שחרור 25 מחבלים וותיקים מתנועת פת"ח שנעצרו ע"י גורמי הביטחון של ישראל עוד לפני הסכמי אוסלו ב-1993.

אבו מאזן נימק את הבקשות בכך שהיענות להן תחזק את מעמד הרש"פ בגדה ותחליש את תנועת חמאס.

בין הבקשות הנוספות שהגיש אבו מאזן היו הנושאים הבאים:

  1. ביטול המעצרים המנהליים.
  2. השבת הזכויות לאסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל שנשללו מהם באחרונה.
  3. החזרת גופותיהם של מחבלים שביצעו פיגועים ושישראל מחזיקה בהן לצרכי משא ומתן על שחרור השבויים והנעדרים.
  4. חזרה למצב היחסים שהיה בין ישראל לרש"פ עד ה-28 בספטמבר 2000, דהיינו לפני פרוץ האינתיפאדה השנייה.
  5. שמירה על הסטטוס קוו בהר הבית, ביטול ביקורי יהודים במתחם.
  6. הימנעות מהריסות בתים ומפינוי משפחות פלסטיניות מבתיהן.
  7. הפסקת כניסת כוחות צה"ל לשטחי A בגדה.
  8. שינוי ההסכם הכלכלי המכונה "הסכם פריז".
  9. חידוש פעילות הרש"פ במזרח ירושלים, פתיחה מחדש של "האוריינט האוס" ושאר המוסדות הפלסטינים במזרח העיר.

על פי גורם בכיר ברש"פ, שר הביטחון בני גנץ דחה את רוב הבקשות של אבו מאזן ואמר כי הן "כבדות" , אך עדיין לא השיב על הדרישה בעניין שחרור 25 האסירים הביטחוניים הוותיקים של תנועת פת"ח.

לפי בכיר ברש"פ, גנץ דחה את רוב רשימת 20 הבקשות של אבו מאזן ואמר כי הן "כבדות" , אך עדיין לא השיב על הדרישה בעניין שחרור 25 האסירים הביטחוניים הוותיקים של פת"ח

לעומת זאת בני גנץ דרש מאבו מאזן להפסיק את תשלום המשכורות לאסירים הביטחוניים ולבני משפחותיהם.

ספק רב אם ישראל תסכים לשחרר אותם. הדבר תלוי בהחלטת הקבינט הביטחוני, וראש הממשלה נפתלי בנט מתנגד לכך. חילוקי דעות בנושא הזה מסוכנים לשלמות הקואליציה, במיוחד נוכח הכישלון של ממשלת בנט-גנץ להביא לשחרור 4 השבויים והנעדרים הישראלים המוחזקים בידי חמאס ברצועת עזה.

אבו מאזן קבל באוזני שר החוץ האמריקני בלינקן על כך שבקשותיו מישראל נדחו וכי ראש הממשלה בנט איננו מעוניין ביצירת "אופק מדיני" עם הרש"פ. בלינקן הרגיע אותו והדגיש את מחוייבות הממשל לפתרון 2 המדינות וחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי במציאות הנוכחית אבו מאזן תולה תקוות רק בשר הביטחון בני גנץ. שר החוץ יאיר לפיד מסרב להיפגש עמו שלא לדבר על ראש הממשלה נפתלי בנט.

בני גנץ מייצג את העמדות המדיניות שהם רוצים לשמוע מישראל: הקמת מדינה פלסטינית בקווי 67 וחלוקת ירושלים, בדיוק כמו ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

הטקטיקה הפלסטינית היא להשקיע בבני גנץ, ללטף לו את האגו ולומר לו כי בעיני הפלסטינים הוא מנהיג אמיץ רודף שלום ודומה ליצחק רבין ז"ל שהיה מוכן לעשות "שלום של אמיצים" עם יאסר ערפאת.

גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי במציאות הנוכחית אבו מאזן תולה תקוות רק בשר הביטחון בני גנץ. שר החוץ יאיר לפיד מסרב להיפגש עמו שלא לדבר על בנט

התקווה של בכירי הרש"פ היא שהיחסים הטובים שלהם עם שר הביטחון בני גנץ יביאו בסופו של דבר לשינוי, גם אם הוא לא יהיה בטווח הזמן הקרוב. הם משקיעים גם לטווח רחוק בתקווה שתיווצר איזושהי קונסטלציה פוליטית בישראל שבמסגרתה יוכל בני גנץ לדרוש את חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים ואף להובילו.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 848 מילים
סגירה