קול הרעם מיפו

מונולוג של יעקב ברדוגו נגד הפגיעה בחופש הביטוי בפיטוריו מגל"צ, צילום מסך מערוץ 14
מונולוג של יעקב ברדוגו נגד הפגיעה בחופש הביטוי בפיטוריו מגל"צ, צילום מסך מערוץ 14

אני מאזין קבוע לגל"צ מאז שעמדתי על דעתי. יש לי במצטבר אלפי שעות האזנה לאורך עשרות שנים. כמו ישראלים רבים התחנה הזו היא חלק מ – אם לצטט ראש ממשלה עתידי – "מה שישראלי בעיני".

הקשבתי לה כנער, כחייל, כסטודנט, כשומר לילה במפעל, כמילואימניק, כצוער במשרד החוץ, ובכל תפקידי בשירות המדינה לאורך שני עשורים. המשכתי להקשיב לה גם בשנים האחרונות, אבל הגלים השתנו, השתנו מאוד. את מה שהיה פעם "איזון" החליפה נטייה חדה ימינה. ואת מי שהיו פעם פרשנים מוערכים ששתיתי את דבריהם בצמא, החליף אחד, יעקב ברדוגו.

המשכתי להקשיב לגל"צ גם בשנים האחרונות, אבל הגלים השתנו, השתנו מאוד. את מה שהיה פעם "איזון" החליפה נטייה חדה ימינה. ואת מי שהיו פעם פרשנים מוערכים החליף אחד, יעקב ברדוגו

מי שנושא בתואר "הפרשן הפוליטי של גלי צה"ל", ובשנים הרעות האחרונות השתלט על עוד ועוד משבצות שידור קבועות ופרשנויות מזדמנות בענייני השעה הבוערים, הוא בכלל עסקן פוליטי ותיק, מאכער ואיש עסקים.

אדם שפילס את דרכו במסדרונות הכוח של הליכוד עוד מימי דוד לוי, והצליח – בסוג של כישרון, יש להודות – להוון ולמנף היטב היטב את קשריו ואת נכונותו לשפרר מסרים בשירות נתניהו. זאת בעוצמות ובדרכים שמעולם לא נראו במקומותינו, בוודאי לא בכלי תקשורת ממלכתי, כל שכן בתחנה הצבאית היחידה בישראל, על מורשתה הייחודית.

ברדוגו משדר כבר שנים ארוכות במשבצת "מחשבות בע"מ" של שישי בבוקר, אבל בשנים האחרונות בלט בעיקר במשבצת היומית שנקראה בעבר "יומן הערב", מוסד גל"צניקי הזכור לטוב מן העבר. מהימים שהיה אכן ראוי לשמו כיומן חדשות לסיכום ארועי היום, עם חן וקצב גל"ציים שעלו בהרבה על הכבדות של המתחרה הממלכתי "קול ישראל ברשת ב'".

ברדוגו השתלט על המשבצת הזו משל היה נער גבעות המתנחל ב"אדמות מדינה" ועושה בהן כבשלו. ברגל גסה התעמר בעמיתיו לשידור ירון וילנסקי או אמיר בר-שלום, מתעלם מניסיונותיהם האומללים "לאזן" את דבריו או לפחות לעצור את נאומיו המשתלחים ולעבור לאייטם הבא.

ברדוגו השתלט על המשבצת משל היה נער גבעות המתנחל ב"אדמות מדינה" ועושה בהן כבשלו. ברגל גסה התעמר בעמיתיו לשידור וילנסקי או בר-שלום

הוא ידע תמיד לקטוע גם את דיווחי הכתבים הפוליטיים, המדיניים, הבטחוניים, המשפטיים והכלכליים, לנזוף בהם, לשלול בידענות את דיווחיהם ולהביא "מידע אישי" ידיעות שהיו לעיתים מדויקות יותר, שכן הגיעו "מפי הסוס" או סייסיו.

ברדוגו הגיע תמיד מוכן לשידורים. מצויד בדפי מסרים כתובים שמהם היה מקריא מילה במילה או מאלתר, ומועשר בנתונים מהונדסים לתמיכה וחיזוק המסרים.

ניכר היה שגם בזמן אמת הוא מסתייע במכונה המשומנת של נתניהו, ולעיתים קרובות מאוד היה מעדכן תוך כדי השידור בנתונים נוספים, בתגובות מפי סביבת הגבורה, או בהשתלחויות במרואיינים לא-ביביסטים, תוך כדי או מיד אחרי שירדו מהשידור.

הליינאפ של "חדשות הערב" היה מורכב מפתיח ארוך ארוך שלו, שנתן את הטון למשדר כולו, וממש כמו הכותרת הראשית ב"ישראל היום", היה בבירור מוכתב מילה במילה מלשכת נתניהו.

אחר כך דיווחים מהירים של כתבי גל"צ, פלוס הערות ברדוגו, ואז הראיון המרכזי עם הביביסט/ית-דה-ז'ור. הראיונות הללו היו מתארכים ומתמשכים ללא הגבלה, כשהדינמיקה היא ברדוגו מרים להנחתה, הביביסט/ית התורן/ית מנחית/ה, ברדוגו מרים שוב, וחוזר חלילה.

אחר כך, או לקראת סוף השעה הראשונה, או בתחילת השנייה, כשהמאזינים כבר נוטים לנטוש, היה נדחק אל הליינאפ איש המחנה הלא-ביביסטי, ואז דינמיקת הראיון משתנה באחת והופכת עוינת, ווכחנית וחסרת סבלנות. לאחר כחמישית מהזמן שהוקצה למרואיין המרכזי נחתך הראיון, עוברים לעוד כמה פרפראות, ותמו שידורינו לערב זה. וכך ערב ערב (חוץ מיום חמישי), במשך שנים.

ליינאפ "חדשות הערב" הורכב מפתיח ארוך שלו, שנתן את הטון למשדר, וממש כמו הכותרת הראשית ב"ישראל היום" הוכתב מילה במילה מלשכת נתניהו. בהמשך היה הראיון המרכזי עם הביביסט/ית-דה-ז'ור

שאלה ברדוגואית אופיינית היא הצגת עמדתו, במילותיו ובמטבעות לשונו – מעניין כמה מהן היו באמת שלו, וכמה מתוצרת מפעל הנדסת התודעה שליד בית ראש הממשלה – והצבת סימן שאלה בסופה. למשל: "אז אתה אומר בעצם שהיתה כאן הפיכה שלטונית, נכון? אני מבין נכון?".

ממש כפי שכתוב במדריכי תעמולה בסיסיים, ברדוגו הקפיד לחזור שוב ושוב ושוב ושוב על אותם מסרים בכל תוכנית, ולשלב מטבעות לשון קליטות ומסברות-אוזן.

כך, עם כל אזכור של אביגדור ליברמן יתווסף הדימוי הציורי "עם כוס השבלי ביד". ובכל פעם שיושמע שמה של איילת שקד תתווסף התיבה "עם הכלת המתים". משרד המשפטים הוא לעולם "צלאח-א-דין" או "מפלגת צלאח א-דין", ומנדלבליט הוא "מי שאוחזים בגרונו".

ברדוגו בנה עולם שלם של דימויים ציוריים וחדים, ובהתמדה ובחריצות החדיר אותם עמוק עמוק לאוזני מאזיניו. ירידת פטרונו ועליית ממשלת השינוי השילה ממנו את אחרוני המעצורים.

ברדוגו בנה עולם שלם של דימויים ציוריים וחדים, ובהתמדה ובחריצות החדיר אותם עמוק עמוק לאוזני מאזיניו. ירידת פטרונו ועליית ממשלת השינוי השילה ממנו את אחרוני המעצורים

נדמה כי הוא חווה "בגידה" אישית מבנט ושקד, עליהם העיד פעמים רבות בשידור כי "יש לי מאות שעות של שיחות אישיות עם כל אחד מהם, אף אחד לא מכיר את בנט כמוני. יש לי 3500 וואטסאפים ממנו, אם רק הייתי יכול להראות אותם".

הוא גם הבין אל נכון כי ימי גדולתו הרדיופונים עומדים לחלוף לבלי שוב, ולכן הגביר עוד יותר את מינוני ההסתה וההמרדה כנגד יריבי נתניהו, ובראשם מנדלבליט, שי ניצן, אלשייך, וכמובן בנט, לפיד ושקד.

גם לאחר הרחקתו ממשבצת יומן הערב אמור היה ברדוגו להמשיך לחלוש על משבצת שישי בבוקר ואולי לשמור על תואר "הפרשן הפוליטי של גל"צ". אך את הורדתו המתבקשת ממשבצת יומן הערב, שגלית אלטשטיין, מ"מ מפקדת גל"צ, מנסה להחזיר לידיים עיתונאיות ומקצועיות, הוא הפך למופע התקרבנות בשם "חופש העיתונות" ו"חופש הביטוי", כולל נטישת השידור בלייב.

במקביל הוא עדיין משדר ב"גלי ישראל", בערוץ 14, וכותב מאמרי-מפתח ב"ישראל היום". לפני מספר חודשים הוזכר שמו כמי שיקים מפלגה חדשה, או ירוץ בביתו הפוליטי משכבר הימים, הליכוד.

תהא אשר תהא המשך דרכו הפוליטית-תקשורתית-עסקית, האיש יזכר לתמיד כמי שהפך את גל"צ, כמעט במו ידיו בלבד, מתחנת שידור ממלכתית ומוערכת, לשבר-כלי תקשורת שרבים וטובים מעדיפים לסגור.

הוא גם הבין אל נכון כי ימי גדולתו הרדיופונים עומדים לחלוף לבלי שוב, ולכן הגביר עוד יותר את מינוני ההסתה וההמרדה כנגד יריבי נתניהו, ובראשם מנדלבליט, שי ניצן, אלשייך, וכמובן בנט, לפיד ושקד

משימתה של גלית אלטשטיין היא כבדה מאוד. לנקז מן התחנה את הרעל הביביסטי, את התרבות הארגונית של התקרנפות והתבטלות בפני באי-כוחו של נתניהו, ולהשיב את גל"צ לימי זוהרה. נחזיק לה אצבעות.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 936 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 16 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מאה ערים נבחרו להשתתף בתוכנית האיחוד האירופי שמטרתה להפוך אותן לירוקות, ביניהן נציגה מפתיעה מישראל: אילת ● כדי לעמוד בציפיות, עיר הנופש הדרומית תצטרך לעבור מהפך תחבורתי ועוד שורה של שינויים ● החדשות המשמחות מגיעות דווקא כשמפרץ אילת מאוים על ידי הובלת הנפט של קצא"א ותכנית חדשה של הממשלה להחזיר את כלובי הדגים למים

עוד 860 מילים

מלחמת ההתשה של חמאס

חמאס מנהל מלחמת התשה מתמשכת נגד ישראל באמצעות פיגועי טרור והפרות סדר במזרח ירושלים ובשטחי הגדה. מבצע "שומר החומות" היה מבחינת חמאס רק השלב הראשון במערכה לשחרור ירושלים ומסגד אל-אקצא. ישראל תהייה חייבת להכריע את המערכה.

מי שעקב דרך מסכי הטלוויזיה אחר הלווית הענק של כתבת ערוץ אל-ג'זירה, שירין אבו עאקלה, בוודאי שם לב לכך שבהלוויה הונפו דגלי "פלסטין" בלבד ולא היה שום אפילו דגל אחד של תנועת חמאס.

מי שעקב בטלוויזיה אחר הלווית הענק של כתבת ערוץ אל-ג'זירה, שירין אבו עאקלה, בוודאי שם לב לכך שבהלוויה הונפו דגלי "פלסטין" בלבד ולא היה שום אפילו דגל אחד של תנועת חמאס

זאת לאחר שבמהלך חודש רמדאן שלט הצבע הירוק של דגלי חמאס בכל האירועים כמעט ובמיוחד באירועים בהר הבית.

מותה של שירין אבו עאקלה נפל כרעם ביום בהיר על הרש"פ, אך היא התעשתה, מיהרה למנף אותו לצרכיה הפוליטיים ואף הקדימה את תנועת חמאס.

הרש"פ השתמשה במותה של שירין אבו עאקלה, שהייתה נוצרייה במוצאה, כדי להפוך אותה לסמל לאומי חילוני שיאחד את הפלסטינים, ללא הסימנים הדתיים של תנועת חמאס.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מיהר לאמץ אותה אל חיקו כסמל של תנועת פת"ח. הוא ערך לה הלוויה רשמית בטקס צבאי במוקטעה ברמאללה, סמוך לקברו של יאסר ערפאת, ומשם יצא  מסע ההלוויה למזרח ירושלים, כשכל הדרך מונפים הדגלים הפלסטינים בצבעי שחור, לבן, ירוק ואדום.

בתנועת חמאס מודאגים מהמהלך של יו"ר הרש"פ שלהערכתם מקלקל להם את המומנטום של המהלך שהחל לפני שנה במבצע "שומר החומות", שהוא ההתמקדות בשחרור ירושלים ומסגד אל-אקצא.

גורמים בחמאס מעריכים כי המהלך של הרש"פ למנף את מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה כדי להוקיע מדינית את ישראל כמי שמבצעת "פשעי מלחמה", נדון לכישלון מראש. אין שום סיכוי שישראל תועמד לדין בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג והפרשה תרד מסדר היום הבינלאומי.

אולם כלפי חוץ הם מביעים תמיכה במהלך של הפניה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

הרש"פ השתמשה במותה של שירין אבו עאקלה, שהייתה נוצרייה במוצאה, כדי להפוך אותה לסמל לאומי חילוני שיאחד את הפלסטינים, ללא הסימנים הדתיים של חמאס

תנועת חמאס רוצה להחזיר את סדר היום הפלסטיני להתמקדות בירושלים ובמסגד אל-אקצא. זהו הדלק שמדליק את הרחוב ודוחף אותו לקראת אינתיפאדה חדשה. לא מותה של העיתונאית אבו עאקלה שהייתה מזוהה כאחד השופרות של הרש"פ באמצעות ערוץ אל-ג'זירה.

ח'אלד משעל, מנהיג חמאס בחו"ל, העניק ראיון ב-15 במאי לעיתון "אל-קודס" המזרח ירושלמי שבו קבע, כי "ירושלים ומסגד אל-אקצא הם הכותרת של המאבק (נגד ישראל)", וכי פרשת "הריגתה של שירין אבו עאקלה הוכיחה את שבריריות הכיבוש".

סדר היום הפלסטיני יחזור מטבע הדברים לקו המנחה שקבע חמאס בעניין ירושלים ומסגד אל-אקצא עם התקרבות "יום שחרור ירושלים", "יום הנכסה" (פרוץ מלחמת ששת הימים ב-1967) וחג השבועות.

ירושלים ומסגד אל-אקצא שוב יהיו במוקד ההתרחשויות.

חמאס איננו מתייחס למבצע "שומר החומות" שנמשך 11 ימים כסבב לחימה קצר אלא כפרק ראשון במערכה הכוללת לשחרור  ירושלים ומסגד אל-אקצא.

הוא קורא לה מערכת "חרב ירושלים" (סיף אל-קודס) שתימשך עד למטרה הסופית. מנהיג חמאס יחיא סינוואר אומר כי "החרב נשלפה ולא תוחזר לנדנה עד אשר יושגו כל המטרות".

חמאס רוצה להחזיר את סדר היום הפלסטיני להתמקדות בירושלים ואל-אקצא, הדלק שמדליק את הרחוב ודוחף לאינתיפאדה חדשה. לא מות העיתונאית שהייתה מזוהה כאחד משופרות הרש"פ באל-ג'זירה

כלומר, תנועת חמאס נמצא במערכה פתוחה מול ישראל, מעין מלחמת התשה מיום אזכור אחד למשנהו. המצב הזה מחייב הכרעה ברורה מצד ישראל באיזשהו שלב. ישראל לא יכולה להתנהל במצב שבו כוחות הביטחון שלה מתוחים עד הקצה במשך כמה חודשים. צריך לזכור כי חודש רמדאן וימי האזכור הפלסטינים קיימים בכל שנה ואי אפשר להסכים לכך שמדינת ישראל תהייה נתונה לאיומי טרור כמה חודשים ברציפות בכל שנה.

במלאת שנה למבצע "שומר החומות" תנועת חמאס מציינת את 4 הישגיה העיקריים.

  1. איחוד כל הזירות הפלסטיניות נגד ישראל – במיוחד במגזר הערבי ובערים המעורבות.
  2. מיצוב תנועת חמאס כ"מגן ירושלים ומסגד אל-אקצא" בעיני הפלסטינים והערבים בעולם.
  3. חיזוק מעמדה של חמאס ברחוב הפלסטיני על חשבון הרש"פ.
  4. חשיפת נקודות התורפה של מערכת "כיפת ברזל".

הנהגת חמאס רוצה להוביל כעת את מלחמת ההתשה נגד ישראל באמצעות פיגועי טרור והתפרעויות במזרח ירושלים ובשטחי הגדה, כדי לאפשר את שיקומה האזרחי של רצועת עזה מנזקי המלחמה האחרונה ואת שיקום תשתית המנהרות שנהרסה וחידוש מלאי הרקטות.

הנהגת חמאס רוצה להוביל מלחמת התשה נגד ישראל עם פיגועי טרור והתפרעויות במזרח ירושלים וגדה, כדי לאפשר לשקם את הרצועה מנזקי המלחמה, לשקם את תשתית המנהרות שנהרסה ולחדש את מלאי הרקטות

יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועה אמר לפני כמה ימים בפורום פנימי ברצועה:

"לא נאפשר לישראל בשום מצב לכרסם בשום הישג מהישגי מערכת 'חרב ירושלים'. נשמור על ההישגים ולא נאפשר לגרור את רצועת עזה למעגל האלימות. אנו שומרים על שלמות עמנו ומנהלים את המאבק עם האויב על פי האינטרסים של עמנו".

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 711 מילים

כלפון נפל קורבן לפרנויות של בנט

אתמול בלילה פינה יום טוב כלפון את חדרו בכנסת ונסע בעצב לביתו ● כלפון היה אחד הח"כים הנאמנים ביותר בימינה ובסביבתו מרגישים שראש הממשלה עשה לו עוול ● בנט מצדו מנסה לתקן את המצב על ידי מינוי ניר אורבך לשר לענייני התיישבות ● הבעיה: התפקיד הובטח ליו"ר הבית היהודי חגית משה ● היא אינה רוצה בו, אבל היא גם לא מעוניינת שיריבה אורבך יקבל את הכיסא ● פרשנות

עוד 819 מילים ו-1 תגובות

המשטרה מבקשת לפתוח בחקירה פלילית נגד טיבי וכסיף

שקד: נטיל וטו על שינויים בחוקי יסוד ● אבידר: גוש השינוי נופל קורבן לאיומיה של פוליטיקאית חסרת אלקטורט ● נתניהו על עדכון כתב האישום: זה מה שנקרא "In your face" ● גנץ: המדינה היהודית בדרך לגבולות גדרה-חדרה ● שר הרווחה: שירותים הופרטו ולא נבנה מערך פיקוח ● המשטרה עצרה בשומרון פלסטיני עם גרזן שתכנן לבצע פיגוע ● אלקין: אם נתמיד בהגרלות - כולם יגיעו לדירה

עוד 18 עדכונים

למקרה שפיספסת

בישראל, כמו במקומות אחרים, הזכות להפלה תמיד נקשרה לשליטה של נשים על גופן ועל גורלן ● מאמצים להגביל את הזכות הזאת מסיבות דתיות, לאומיות ותרבותיות הולכים יד ביד עם ניסיונות לצמצם את מעמדן של נשים בחברה ולמעשה להפוך אותן, למרות כל הישגיהן, לאזרחיות סוג ב' ● דעה

עוד 1,300 מילים

יום הזעם ה-211 השנה

מותה של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה הוא טרגי לא רק מהסיבות הגלובליסטיות, אלא גם מהטעמים הנוסטלגיים הרגשיים. יש דמויות שנוכחותם העל-זמנית על מסך הטלוויזיה נותנת לנו את התחושה שהכל שלם, שיש הווה קפוא שהוא כאן ועכשיו אתנו. כשהאנשים האלה נעלמים, החיים מזכירים לנו שהזמן מפרק הכל.

יש דמויות שנוכחותם העל-זמנית על מסך הטלוויזיה נותנת לנו את התחושה שהכל שלם, שיש הווה קפוא שהוא כאן ועכשיו אתנו. כשהאנשים האלה נעלמים, החיים מזכירים לנו שהזמן מפרק הכל

שירין הייתה פורצת דרך גם בהבאת הקול הנשי לשטח. בעוד שהורגלנו לראות נשים לבושות בחולצת וי בתוך אולפן, היא חבשה קסדה ויצאה לסקר. מותה עורר המון תחושות, המון כאב, בקרב ערבים שגדלו על ערוצי טלוויזיה ערביים. אבל התחושה שנבחרה לבטא הכל היא: זעם.

זה לא המקום שלי לשפוט אנשים בעת כאבם ולהציב דרישות איך לגיטימי בעיני שיבטאו את הכאב הזה. אבל זה נראה כאילו מנעד הרגשות הקולקטיבי שהערבים מסוגלים לבטא מסתכם בטווח הבינארי זעם-לא זעם.

כשמישהו מת, זה לא אבל, אלא זעם. וזה מחזיר אותי למשפט בשיר שנכתב בזמנו בתקופת מבצע ענבי זעם בלבנון. "לאן תברחו מהזעם הנגדי, הבוער בחזה של עם שלם שמתמקצע בזעם", אותו שרה הזמרת מאג'דה אלרומי, מלווה במלודיה אימתנית.

אם יוכרז פעם "יום הרוגע", זה יהיה תרחיש פנומנלי במזרח התיכון. אנחנו הערבים מרגישים כל הזמן זעם על המנהיגים שלנו, על הכיבוש, על מתינו, על נפילת הממלכה האסלאמית, על האלימות, על אובדן הערכים, על ענייני כבוד, על העבר היפה שעבר ועל העתיד השחור שיבוא.

אנחנו נמצא סיבה לזעם. הפעם זה אל-אקצא, שבפעם האלף במאה השנים האחרונות נטען שהוא "בסכנה", קריאת זאב זאב שאף פעם לא ממצה את עצמה.

פעם זה הכיבוש, שמישהו שכח לעדכן אותנו שהוא נגמר בעזה ב-2006 ושבשנות התשעים נחתמו הסכמי אוסלו ושהתהליך המשיך הרבה לאחר מכן. פעם זה מותו של אדם כזה או אחר, שאנחנו הופכים לשהיד של גאו-פוליטיקה.

זה לא המקום שלי לשפוט אנשים בעת כאבם ולהציב דרישות איך לגיטימי בעיני שיבטאו את הכאב הזה. אבל זה נראה כאילו מנעד הרגשות הקולקטיבי שהערבים מסוגלים לבטא מסתכם בטווח הבינארי זעם-לא זעם

אנחנו לא עצובים, לא שמחים, לא נושאים עינינו בתקווה לעתיד טוב יותר. אנחנו זועמים ומקווים שהנקמה תרגיע את הזעם. אבל תסמכו עלינו שנמצא סיבה לזעם חדש.

מהחוויה האישית שלי, כמי שגדל בסביבה ערבית, ראיתי איך מאדירים את האדם הזועם. אצלנו הערבים, אדם שזועם מגיע לרוב למצב של השתוללות ואובדן עשתונות.

ילד רואה את הגברים הזועמים סביבו, מבין שאדם שזועם הוא אדם "שאכפת לו", ושזה לגיטימי להגיע למצב ש"הוא לא רואה מה קורה סביבו" מרוב זעם. הילד הזועם רואה איך הסביבה מסתכלת על הכאב שלו בחמלה ומנסה להרגיע אותו, במקום לתת לו סטירה ולהגיד לו "אצלי אתה לא תתנהג ככה".

מי ייתן לנו את הסטירה הזאת קולקטיבית? מי יעזור לנו להבין שחוסר שביעות רצון מהעולם הוא מצב נורמלי שאמורים לחתור לתקן אותו באמצעים תרבותיים?

עם שלמד להתקרבן בזעם, צריך לשאול את עצמו למה זה ככה. לא שאין סיבות לזעום. ישראל בטיפשותה נותנת לפעמים מספיק חומר מצולם.

אנחנו לא עצובים, לא שמחים, לא נושאים עינינו בתקווה לעתיד טוב יותר. אנחנו זועמים ומקווים שהנקמה תרגיע את הזעם. אבל תסמכו עלינו שנמצא סיבה לזעם חדש

אבל כשהסיבות מתחילות להיראות כמו תירוץ לזעם מתמשך ואינסופי, צריך להסתכל פנימה, קולקטיבית, ולחפש דרכי הסתכלות ופעולה אחרות.

עלי עדי הוא פעיל פוליטי וחברתי מרקע מוסלמי, מזוהה עם הימין הקפיטליסטי בישראל. בעל תואר בקולנוע וכלכלה באוניברסיטת תל אביב. שימש כעוזר עריכה ומפיק פוסט בהפקה "לבנון - גבולות הדם". טוויטר: @AliAdiOK

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 498 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בפסק דין שניתן היום, דחה בג"ץ את העתירות נגד הקמת הרכבל לעיר העתיקה בירושלים, תוך קביעה כי אין בחסמים בעלי אופי דתי כדי לעצור את הפרויקט ● בכך מאותת בית המשפט כי במקרה של התנגשות בין החלטות של רשויות השלטון לבין שמירה על אינטרסים דתיים - ידן של הרשויות על העליונה ● פרשנות

עוד 840 מילים

"בישראל לא מבינים את חשיבות השיח כאמצעי להפגנת כבוד כלפי האחר"

מהמלחמה באוקראינה, דרך הגרעין האיראני ועד לעליית האנטישמיות בגרמניה: ג'רמי יששכרוף, שגריר ישראל היוצא בגרמניה, מסכם ארבע שנים דרמטיות ומסביר למה סירב לדבר עם מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" ומה דעתו על המלחמה הקרה החדשה ● "בעידן שאחרי המלחמה, אנשים התביישו להיות אנטישמים, אבל אם תגרד את פני השטח, תגלה שהיא צפה ועולה"

עוד 1,279 מילים

רע"ם: הושגה הסכמה עם הקואליציה, שתאפשר בנייה ביישובים הלא מוכרים בנגב

לראשונה מאז התעוררה פרשת ילדי תימן ייפתח קבר כדי לערוך בדיקה גנטית ● הותר לפרסום שההרוג במבצע בחאן יונס ב-2018 הוא מחמוד ח'יר א-דין ● על רקע הפרסומים על א-דין קרא ליברמן לשינוי חוק הלאום ● הפרקליטות ביקשה לתקן את כתב האישום נגד נתניהו כך שייכתב שפגישת ההנחיה נערכה "במועד לא ידוע" ● גנץ נגד בנט: לרבים מגיע קרדיט ואתה אומר רק אני ואני

עוד 51 עדכונים

"המאכל הלאומי של ישראל הוא חומוס, לא סטייק"

צריכת הבשר בישראל קפצה בשנים האחרונות ב-50% ומדרגת אותנו בצמרת הקרניבורים בעולם ● למעשה, הישראלי הממוצע צורך בשנה 20 ק"ג בשר ו-64 ק"ג עוף ● הממשלה התחייבה לעודד מעבר למזון מהצומח, אך בפועל מעודדת יבוא בשר בזול ● ארגוני סביבה ובריאות אומרים כי הנתונים הם קריאת השכמה דחופה לפעולה מה גם שהפחתת צריכת בשר היא תנאי למאבק במשבר האקלים

עוד 1,512 מילים

סער נגד גנץ: חידוש הכנסת פועלים - לא צודק ולא נכון

פריג׳: צעד חכם ונכון ● זעם במשטרה על בר-לב על רקע ההוראה לחקור את התנהלות השוטרים בהלווית אבו עאקלה ● סמוטריץ׳: אבו עאקלה - חלק ממכונת המלחמה הערבית ● הנשיא הרצוג ייצג את ישראל בהלוויית נשיא איחוד האמירויות ● יאיר לפיד ספד לאורי סביר: תרומתו למדינת ישראל עצומה ומורגשת עד היום ● רם שפע על חיבור למרצ: שיתכבדו ויחברו למשותפת

עוד 18 עדכונים

ישראל צריכה לדאוג לכך שעיתונאים המתעדים את מה שמתרחש בשטחים לא ייפגעו בעת מילוי תפקידם ● לבנון הולכת לבחירות: אלפים המתגוררים בחו"ל כבר הגיעו לקלפיות ● הרומן בין המדינות הערביות לרוסיה ממשיך לפרוח ● תיירות זרות הוטרדו מינית באזור הפירמידות ● והשבוע לפני 55 שנה, שר סובייטי העביר מידע שגוי לבכירי הצבא המצרי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,351 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

בחזרה לשנות השמונים

הוועידה הלאומית לאנרגיה תתקיים השבוע בלי נציגות לירוקים ובלי אף מילה על אנרגיות מתחדשות ● בשביל לדעת שישראל מוצפת במינים פולשים לא צריך את דוח המבקר, מספיק להסתכל מהחלון ● משרדי הממשלה יפסיקו לקנות חד"פים אבל טובעים בכלים שמגיעים עם המשלוחים ● קליפורניה חוותה "רגע קצר נוצץ" של 100% אנרגיה מתחדשת ● ובבית ספר בהולנד יוצאים לטיול שנתי באופניים

עוד 1,393 מילים

שגרירי ארה"ב הזהירו מעליית היטלר לשלטון – הממשל התעלם

ריאיון שגריר ארצות הברית לשעבר דיוויד מק'קין טוען בספרו החדש, "לחזות ברדת החשכה", כי אנטישמיות, אדישות ופוליטיקה פנימית עיכבו את ארה"ב מלהתערב במלחמה בגרמניה הנאצית ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר: "אזרחי ארה"ב לא חשבו שהממשלה צריכה להתעניין בזה"

עוד 1,326 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַכְחָשָׁה 132

בעולם שבו המציאות עצמה מוכחשת - אין ולא יכולות להתקיים עובדות, אין ולא יכולה להיות "אמת". יש מקום רק לסיפורים, מיתוסים ונרטיבים. להכחשות ולהכחשות שכנגד. לתיאוריות ולתיאוריות קונספירציה

עוד 1,433 מילים ו-1 תגובות

לכולם יש מה לומר על חוק יסוד זכויות הנאשם של סער

חוק יסוד: זכויות במשפט הפלילי עלה לדיון בוועדת החוקה השבוע, או אז התברר כי החוק מושך תשומת לב מאין-ספור גורמים בעלי אינטרס - מהסנגוריה הציבורית, דרך מכון קהלת ועד המכון הישראלי לדמוקרטיה - וספק אם גרסתו הסופית תדמה לנקודת ההתחלה ● בנושא אחר הקרוב לליבו של סער, מתברר שהיועמ"שית מתנגדת לפיצול התפקיד ● והשופט חאלד כבוב עשה השבוע היסטוריה כפולה

עוד 1,304 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה