ערן עציון
הזמן של
ערן עציון

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

ארבע הערות נבחרות על הבחירות

1

הקולות צפים יותר וצפויים פחות – דפוסי ההצבעה של הישראלים פחות צפויים ויותר נזילים ממה שמקובל לחשוב. עלייתה המטאורית של כחולבן בבחירות הראשונות שלה, ויציבותה בבחירות הנוספות 5 חודשים אח"כ, היא הדוגמה הבולטת לגמישות של האלקטורט הישראלי.

כך גם הכפלת כוחו של ליברמן בתקופה קצרה זו, ומחיקתו של כחלון. הליכוד נותרה המפלגה היחידה שמשמרת מספר גדול של מצביעים לאורך שנים רבות, אבל ברור שבעשור האחרון המנדטים הללו רשומים על שמו של נתניהו. ביום שאחריו יתכן מאוד שמצביעים רבים יעדיפו לתת את קולם למפלגות ימין אחרות.

לא רק הצרכנים הישראלים, גם הבוחרים הישראלים פתוחים לחידושים ולשינויים, מאמצים במהירות מותגים חדשים, ומוכנים גם לתת הזדמנויות נוספות למותגים כושלים

לא רק הצרכנים הישראלים, גם הבוחרים הישראלים פתוחים לחידושים ולשינויים, מאמצים במהירות מותגים חדשים, ומוכנים גם לתת הזדמנויות נוספות למותגים כושלים.

2

דור שלם דורש שילוב – "הדור הזקוף" של אזרחי ישראל הערבים יוצר שינוי בדפוסי ובמניעי ההצבעה של האוכלוסיה הערבית, ומבשר שינוי מהותי בפוליטיקה הישראלית.

הצעירים הערבים דורשים שילוב אזרחי וכלכלי מלא בפוליטיקה הארצית והמקומית, במשרדי הממשלה ובמוסדות המדינה, כמו גם באקדמיה ובמגזר הפרטי.

"הדור הזקוף" של אזרחי ישראל הערבים יוצר שינוי בדפוסי ובמניעי ההצבעה של האוכלוסיה הערבית, ומבשר שינוי מהותי בפוליטיקה הישראלית

אמנם באיחור, אבל המהלך המבריק של אימן עודה – הצבת תנאים פומביים לחבירה לגוש חוסם נתניהו – היה ככל הניראה מענה מדויק לרצונם הקולקטיבי של המצביעים הערביים דורשי ההשתלבות.

הקמת גוש חוסם שכזה, או בחירת עודה לראשות האופוזיציה, יהיו נקודות ציון הסטוריות, אך בכל מקרה נראה כי הכנסת הקרובה תעמוד בסימן הזדקפות קומתם של האזרחים הערבים.

3

חסינות, עדיין על הפרק – הגם שדומה כי תרחיש הבלהות האנטי-דמוקרטי של קואליציית חסינות והתגברות ירד מן הפרק, מומלץ לא להזיז את העיניים מכדור החסינות העגול.

נתניהו היה ונשאר השחקן המיומן, הממומן המתוחכם והנואש ביותר על המגרש, והוא רחוק מלמצות את כל ארסנל התרגילים – חוקיים או לא – שברשותו. שום דבר לא קדוש במלחמת ההישרדות הזו, לא מועד השימוע, ולא הפרדה בין ענייני בטחון ומדינאות לבין ענייניו האישיים.

נתניהו היה ונשאר השחקן המיומן, הממומן, המתוחכם והנואש ביותר על המגרש, והוא רחוק מלמצות את כל ארסנל התרגילים – חוקיים או לא – שברשותו. שום דבר לא קדוש במלחמת ההישרדות הזו

בסיבוב הקודם היו לנתניהו על הנייר 60 אצבעות לחסינות והתגברות. בסיבוב הנוכחי יש לו לכאורה 64. כן, אין להתבלבל מתעתועי ליברמן. האיש מעולם לא התנגד לחסינות, וניתן להניח שיש לו, כמו גם לשאר חברי מועדון להב 433 דרעי, ליצמן, ביטן, כץ ואחרים, עניין אישי לוחץ ביצירת תקדים של חסינות מהותית על עבירות שוחד, מירמה והפרת אמונים.

4

50 גוונים של 'ימין' – בכנסת ה-22 יהיו כ-100 מנדטים ו-10 מפלגות ימין ומרכז-ימין. 25 שנים, דור שלם של הסתה כנגד השמאל, בהובלת נתניהו, הביאו לגימוד המחנה הפוליטי השמאלי לכדי 11 מנדטים של מפלגות ציוניות, ועוד כ-4 של חד"ש.

השיח הפוליטי הישראלי עבר מיסגור-מחדש מכוון ושיטתי, באופן שמדיר את ההשקפה השמאלית, וכמובן את האזרחים הערבים, ומקבע עליונות יהודית-לאומית-ימנית. רובו הגדול של העם מגדיר את עצמו "ימני", בדרך כלל מתוך דחף לאומי-יהודי, בבחינת "יהודי טוב הוא יהודי ימני".

השיח הפוליטי הישראלי עבר מיסגור-מחדש מכוון ושיטתי, באופן שמדיר את ההשקפה השמאלית, וכמובן את האזרחים הערבים, ומקבע עליונות יהודית-לאומית-ימנית

אבל מהו ה"ימין" הזה? הגיע הזמן למיפוי מדויק בהרבה של הספקטרום הפוליטי בישראל, והעשרת מילון המונחים הפוליטי, הציבורי והתקשורתי.

ימים ספורים לפני הבחירות אמר גנץ שהוא "ימין מדיני", ולא הרחיב באשר לשייכותו למחנה הימין הכלכלי, החברתי או הדתי. שקד ובנט ניסו להחדיר אל השיח הימני את המושג האמריקני "שמרנות", אך באותה נשימה לטעון גם לאחיזה בקצה השני של המקל – "ליברליות", מילה שבפי שמרנים אמריקניים אותנטיים מותזת כקללה. ליברמן ונתניהו הטיחו זה בזה אינספור פעמים "הוא לא ימין אמיתי, אין לו שום קשר לימין".

שקד ובנט ניסו להחדיר אל השיח הימני את המושג האמריקני "שמרנות", אך באותה נשימה לטעון גם לאחיזה בקצה השני של המקל – "ליברליות", מילה שבפי שמרנים אמריקניים אותנטיים מותזת כקללה

ד"ר צבי לניר טבע את ההגדרה "מושג-מטרייה", עבור מילים שאיבדו את משמעותן עקב התרחבות-יתר, ונעשה בהן שימוש אינפלציוני ובלתי מדוייק. הצייצן ואיש התקשורת תומך נתניהו שמעון ריקלין הזדרז לקבוע בבוקר שאחרי הבחירות כי הימין נזקק ל"חשבון נפש". אבל כולנו זקוקים לחשיבה מחודשת על המפה הפוליטית הישראלית, ולהמשגה חדשה ומדוייקת בהרבה של מונחים בסיסיים כמו ימין, שמאל, ליברליות, דמוקרטיה, שלטון החוק ועוד.

 

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 652 מילים

דמוקרטיה. יהודית. חלשה.

תרגיל ההונאה שביצע צה"ל מול חיזבאללה בגבול לבנון, ובבית החולים רמב"ם, היה חלק מן "המערכה התודעתית", ההולכת והופכת למימד מכריע בניהול מלחמות בעידן החדש. מערכת הבחירות המסתיימת היום היתה גם היא מערכה תודעתית מתמשכת, רצופה תרגילי הונאה. תרגיל ההונאה הצה"לי הופנה אמנם כלפי האויב, אך השפיע באורח בלתי נמנע גם על 'כוחותינו' – הציבור הישראלי.

המאסה האדירה של מהלכי תודעה, הונאה, הטעיה והסתרה, שהוביל בעיקר נתניהו, נועדה לסכל ולהחליש את יריביו ולחזק את תומכיו, אך השפיעה על תודעת כלל אזרחי ישראל.

תרגיל ההונאה הצה"לי הופנה כלפי האויב, אך השפיע באורח בלתי נמנע גם על 'כוחותינו' – הציבור הישראלי. מערכת הבחירות המסתיימת היום היתה גם היא מערכה תודעתית מתמשכת, רצופה תרגילי הונאה

מלחמות מודרניות מוכרעות פעמים רבות על ידי תוצאות בלתי-מכוונות (Unintended consequences). ענני הסרטונים המאיימים, המילים הארסיות, מסעות-הראווה הריקים לפגישות פיסגה מבוימות, וה"ראיונות" החד-צדדיים שהומטרו עלינו בחודשי הקמפיין, ייצרו גם הם תוצאות שכאלה. אנחנו מוצפים. אנחנו מותקפים. אנחנו מנוכרים. אנחנו מבולבלים.

כן, יש איי-תודעה סלעיים ומוצקים של מצביעים. אי-נתניהו. אי-ש"ס, אי-יהדות התורה או אי-מרצ. אבל רוב הישראלים לא נמצאים עליהם. רובנו כבר הבנו את הפרינציפ, רובנו איבדנו את האמון בפוליטיקאים, בתרגיליהם, במילותיהם, בהונאותיהם הקטנות והגדולות.

לילדינו אנחנו ממשיכים לומר ש"שקר צף על פני המים", אבל צונאמי השקרים של השנים האחרונות הופך את האבחנה בינם לבין ה'מים' לקשה יותר ויותר.

כן, יש איי-תודעה סלעיים ומוצקים של מצביעים. אי-נתניהו. אי-ש"ס, אי-יהדות התורה או אי-מרצ. אבל רוב הישראלים לא נמצאים עליהם. רובנו כבר הבנו את הפרינציפ, רובנו איבדנו את האמון בפוליטיקאים

בעבר עוד נתנו אמון בתחזיותיהם של הסוקרים, באמירותיהם של הפרשנים בעיתונים ובערוצי הטלוויזיה. בתחילת עידן האינטרנט והרשתות החברתיות חשבנו ש"חוכמת ההמונים" היא מעיין האמת החדש. וכיום יש מי שמאמין בגאולה דרך האלגוריתמים של הבינה המלאכותית.

אבל המים עולים והשקרים מציפים, ואנחנו בתוכם.

ההיסטוריה הוכיחה כי דיקטטורות קורסות תחת מאסה קריטית של שקרים. כאשר המשטר כבר אינו מצליח לתחזק את מראית העין, כאשר משוואת-הפחד בין שליטים לנשלטים מתהפכת. בעבר, מדינות דמוקרטיות השכילו להתמודד טוב יותר עם שקרים והונאות, בעזרת שילוב של מוסדות מתפקדים, תקשורת נחושה, וציבור עירני.

אבל ב-2019 גם המנגנונים הדמוקרטים הממוסדים והמפוארים ביותר כמו הפרלמנט הבריטי ומוסד הנשיאות האמריקני מאוימים יותר מאי-פעם. וכאן אצלנו, מוסדות הדמוקרטיה היהודית הראשונה בהסטוריה נמצאים תחת מתקפה אלימה. שילוב של שליט מאקייבליסטי חסר מעצורים, תקשורת מפוחדת וציבור מוצף ומותש.

ההיסטוריה הוכיחה כי דיקטטורות קורסות תחת מאסה קריטית של שקרים. כאשר המשטר כבר אינו מצליח לתחזק את מראית העין, כאשר משוואת-הפחד בין שליטים לנשלטים מתהפכת

האם עברנו את נקודת האל-חזור? תוצאות הבחירות יהיו אמנם אינדיקציה חשובה, אבל יהיו אשר יהיו, יש בישראל כוחות דמוקרטיים וליברליים חזקים מספיק כדי למשוך אותה, בשערות ראשה, מחוץ למים.

את החודשים והשנים הקרובות צריך להקדיש לבנייה-מחדש של הדמוקרטיה. בדמוקרטיה הזו יהיו מנגנוני-ייצוג אמינים לכל חלקי הציבור. יהיו בה מפלגות דמוקרטיות מסוג חדש, שבהם בוחרים ונבחרים מקיימים ביניהם תקשורת רציפה, שקופה, עניינית, מבוססת-עובדות ומוכוונת-החלטה.

יהיו בה מוסדות שלטון ארציים, אזוריים ומקומיים המחויבים לכלל הציבור ולא לקבוצות-אינטרס. תהיה בה תקשורת עצמאית וחופשית המחויבת לבקר את השלטון ולא לרצות אותו. יהיו בה אזרחים פעילים ומודעים. היא תהיה דמוקרטיה. ישראלית. חזקה.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 471 מילים

נתניהו בדרך לעוד שיעור ברוסית

בספר "הקץ לרשע", שחיברו שניים ממובילי זרם הניאו-קונס האמריקני בימי ממשל בוש, מופיע תיאור מרתק של פגישת פוטין-בוש הראשונה.

המחברים מתארים את 'הרגע שאחרי' הפגישה: "הנשיא בוש ואנחנו הבנו, שעם האיש הזה אין כל טעם לדבר על אידאולוגיה, ערכים או אסטרטגיה-רבתי. אצלו יש רק דבר אחד – טרנזאקציות, עיסקאות של תן וקח. זה הכל".

גם ראה"מ המנוח אריאל שרון התנסה בחווייה דומה, בסיום פגישתו הראשונה עם פוטין, בירושלים. שרון היה מוטרד ביותר, שכן בחושיו המוז'יקיים החדים הבין שלא פיצח את החידה האפלה שמולו.

הוא הטיל על המועצה לבטחון לאומי לבצע עבודת מטה מקיפה, שאותה היתה לי הזכות להוביל, בנסיון לעמוד על האינטרסים של רוסיה ושל פוטין, והגורמים המניעים אותו ומשפיעים עליו, למול האינטרסים הישראלים.

בסיום פגישתו עם פוטין, שרון היה מוטרד, כשהבין שלא פיצח את החידה האפלה מולו. הוא הטיל על המועצה לבטחון לאומי לבצע עבודת מטה מקיפה, שאותה היתה לי הזכות להוביל, בנסיון לעמוד על האינטרסים של רוסיה ושל פוטין

את התוצאה – מצגת של 80 עמודים בסיווג 'סודי ביותר' – הצגנו, לייה מורן-גלעד ואני, לפורום מצומצם בראשות ממלא מקום ראה"מ, אהוד אולמרט, קצת לאחר נפילתו של שרון למשכב שממנו לא קם. היא כללה מיפוי מלא של האינטרסים הרוסיים והישראלים והזיקות ביניהם, והראתה שהן מורכבות משנהוג לחשוב.

בנוסף, הצבענו על אפשרויות מעניינות לביצוע טרנזאקציות, עסקאות משמעותיות של תן וקח, בין רוסיה לישראל, באופן שיענה על אינטרסי שני הצדדים. חלקן אף מומשו לאורך השנים, בממשלות אולמרט ונתניהו.

טענתו של נתניהו להיותו "ליגה אחרת" ברמת יחסיו עם פוטין איננה שקרית לחלוטין. אולם ברור שכל ראש ממשלה ישראלי, שהיה נאלץ להתמודד עם חזרתה של רוסיה למזרח התיכון ועם מדיניות החוץ האגרסיבית שלה תחת הנהגתו המתמשכת של פוטין, היה מגיע לרמה דומה של אינטנסיביות בקשריו עם פוטין.

באשר ליחסים אישיים אינטימיים כביכול – נרשה לעצמנו לפקפק באיכות הכימיה בין שני האישים, לאו דווקא באשמת נתניהו. אצל פוטין, לא הסנטימנטים ולא המחוות הבינאישיות קובעות, אלא כאמור מרכיבי הטרנזאקציה.

באשר ליחסים אישיים אינטימיים כביכול – נרשה לעצמנו לפקפק באיכות הכימיה בין שני האישים, לאו דווקא באשמת נתניהו. אצל פוטין, לא הסנטימנטים ולא המחוות הבינאישיות קובעות, אלא כאמור מרכיבי הטרנזאקציה

נתניהו מצידו, מאמין גדול בשימוש במנופי-לחץ מגוונים על אויבים ועל ידידים. גם הוא חושב במושגים של תן וקח, אבל – כפי שחוו הילרי קלינטון, הנשיא אובמה, וכן המלך עבדאללה הירדני ואבו מאזן (רשימה חלקית) מתקשה בסעיפי ה'תן'.

בשנים האחרונות התמקדו יחסי רוסיה-ישראל בזירה הסורית ובסוגיות הקשורות לאיראן, בראשן כמובן הגרעין האיראני.

הטרנזאקציה הבסיסית שגובשה היתה, בפראפרזה על מדיניות צבא ארה"ב באשר לגיוס להט"בים לצבא – Don’t ask – don’t tell. ישראל לא תבקש רשות מפורשת מרוסיה לתקוף בשטח סוריה, ולא תיקח אחריות על התקיפות.

כמו כן ישראל לא תתקוף יעדים של המשטר הסורי ולא תפריע למהלך הרוסי הגדול, של הכרעה אסטרטגית במלחמת האזרחים, לטובת משטר הדמים של פושע המלחמה אסאד.

העיסקה הזו שירתה היטב את שני הצדדים, עד שהפסיקה להלום את האינטרס הרוסי. הפלת המטוס הרוסי ע"י נ"מ סורי שנורה לעבר מטוסי חיל האוויר הישראלי נוצלה ע"י הרוסים ליציאה מהעיסקה, ולניהול משא ומתן על עיסקה חדשה.

הנסיון המוצהר של נתניהו "למנוע התבססות צבאית איראנית בסוריה" נכשל במידה רבה עקב התנגשותו החזיתית עם האינטרס הרוסי, התנגשות שניתן היה לחזות מראש

רוסיה מעונינת למנוע לחלוטין מתקפות של חיל האוויר הישראלי, והחלה לנקוט צעדים כוחניים שיבהירו זאת. הפרעות ה-GPS הנרחבות, ששיבשו לחלוטין את הגישה האווירית לנתב"ג במשך שבועות ארוכים, היו המחשה רוסית בלתי-אלגנטית אך אפקטיבית ליחסי הכוח האמיתיים בין שתי המדינות.

הנסיון המוצהר של נתניהו "למנוע התבססות צבאית איראנית בסוריה" נכשל במידה רבה עקב התנגשותו החזיתית עם האינטרס הרוסי, התנגשות שניתן היה לחזות מראש.

אבל ישראל שגתה באשליות של יכולת תקיעת טריז בין רוסיה לאיראן בסוריה, ומשלמת על כך מחירים. מנגד, מרחב הטרנזאקציות בין רוסיה לאיראן מלא ועשיר תרתי משמע. מדובר במיליארדי דולרים המחליפים ידיים בין ראשי המשטרים ומקורביהם, ובשותפות אסטרטגית אזורית ואנטי-אמריקנית עתיקת-יומין, שאינה צפויה להישבר.

כך גם באשר לסוגיית הגרעין האיראני, החוזרת לשולחן המשא ומתן ותידון בוודאי בפגישה הקרובה. רוסיה הרשמית כבר הנחיתה מכת-מנע על נתניהו, כשהודיעה חד-משמעית בימים האחרונים על צידוד מלא בעמדת איראן בסוגיית הגרעין, תוך התעלמות בוטה מן "החשיפות המודיעיניות" של נתניהו.

ולסיום, מעל כל מפגש בין נשיא רוסי לראש ממשלה ישראלי מרחפת דמותו של נשיא אמריקני. בעידן הכאוס הטראמפי, כאשר ה-CIA נאלץ לחלץ ממוסקבה את המרגל מספר אחת של ארה"ב, שהיה בעל נגישות ישירה לפוטין, לפי התקשורת האמריקנית, עקב חשש שייחשף בציוץ טוויטר נשיאותי – הצלע האמריקנית במשולש ארה"ב-רוסיה-ישראל הפכה לבלתי ניתנת למינוף.

רוסיה הרשמית כבר הנחיתה מכת-מנע על נתניהו, כשהודיעה חד-משמעית בימים האחרונים על צידוד מלא בעמדת איראן בסוגיית הגרעין, תוך התעלמות בוטה מן "החשיפות המודיעיניות" של נתניהו

בכירים לשעבר בממשל טראמפ כבר הודו שאין ולא היה להם מושג מה סוכם בפגישות בארבע עיניים בין טראמפ לפוטין. מקורבים לטראמפ כבר נשפטו ונכלאו על רקע קשרים בלתי-חוקיים עם מקורבי פוטין. ואם לא די בכך, כל סוכנויות המודיעין האמריקניות קבעו כי פוטין התערב לטובת טראמפ בבחירות של 2016.

נראה כי מי ששיווק את עצמו כאמן העסקאות, ושילם לסופר צללים על הספר The art of the deal, כבר גילה את ההבדל בין מיתוג ושיווק לבין דיפלומטיה ואסטרטגיה.

גם אמן השיווק הפוליטי נתניהו לומד זאת, בדרך הקשה, הרוסית.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 788 מילים

על פי פרסומים לא-זרים

בן גוריון, ציוני מעשי עם פרספקטיבה הסטורית, טבע כידוע את המשפט "ההיסטוריה אינה נעשית על-ידי דיבורים – אלא על-ידי מעשים". היה זה בנאומו למול מצעד צה"ל באיצטדיון רמת גן, ביום העצמאות ה-7 למדינת ישראל:

"…ולא נתרברב בנצחונות ובכיבושים […] וגם נתרחק מכל שמץ של יהירות ושחצנות, שכוחה אינה אלא בהבל-פיה…"

"…ולא מתוך כותרות צעקניות וקיקיוניות של עתונים יומיים – אלא מתוך אספקלריה היסטורית מרחיקה ראות – נסתכל לדברים הנעשים סביבנו. מתוך נסיון רב-דורות זה נדע ונכיר מקומנו הצנוע במערכת הכוחות בעולם, ולא נתרברב בנצחונות ובכיבושים […] וגם נתרחק מכל שמץ של יהירות ושחצנות, שכוחה אינה אלא בהבל-פיה; אבל נגיד בכל הגילוי והפשטות והאמת לכל ידידינו […] כי דורות חלוצים עמלו על תקופת מולדתנו העתיקה וטובי בנינו ובנותינו חרפו נפשם למות על עצמאותה – לא על מנת שתהיה מדינת-חסות.

בתחומינו הולכים ומתמידים מעשי-רצח וחבלה, שוד והסגת-גבול על ידי שכנינו, ועלינו להפסיק אותם – גם אם אחרים אינם רוצים או אינם יכולים לעשות זאת.

לא בזירה העולמית, אלא מבפנים יחזק ישראל ויעמוד.  […] הקטנת הזיקה שלנו לכוחות חוץ עד המינימום, ועל הכל – שקידה מתמדת על הגברת כוחותינו ובטחוננו וקיום בטחוננו בכוחותינו-אנו. אלה הם הדברים שיקבעו גורלנו יותר מכל גורם חיצוני בעולם. עתידנו אינו תלוי במה יאמרו הגויים, אלא במה יעשו היהודים!

*  *  *

לפי פרסומים לא-זרים, ביצעה ישראל למעלה מ-200 תקיפות בשטח סוריה בשנים האחרונות. הדוקטרינה שעוצבה באג"ת (אגף התכנון של צה"ל) תחת ראשי התיבות מב"מ (המערכה שבין המלחמות) היתה נגזרת של שתי הצלחות אסטרטגיות גדולות, האחת חד-פעמית, והשנייה מתמשכת. הפצצתו ההסטורית של הכור הסורי בדיר-א-זור, שבוצעה באורח מופתי מבחינה מודיעינית ומבצעית, תוכננה במסגרת "מרחב הכחשה". הרעיון היה ליצור לאויב אפשרות להימנע מתגובה צבאית, ע"י שמירה קפדנית על שתיקה, והימנעות מלקיחת אחריות.

לפי פרסומים לא-זרים, ביצעה ישראל למעלה מ-200 תקיפות בשטח סוריה בשנים האחרונות. הרעיון היה ליצור לאויב אפשרות להימנע מתגובה צבאית, ע"י שמירה קפדנית על שתיקה, והימנעות מלקיחת אחריות

כזכור, היה זה דווקא ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, ששבר את אסטרטגיית השתיקה הישראלית בראיון טלוויזיוני בלתי מתואם. למרות זאת, בזכות השתיקה המוחלטת של כל שאר הפוליטיקאים ואנשי המערכת הישראלים – שנאכפה ביד ברזל גם ע"י הצנזורה –  יכול היה בשאר אסאד להתמיד במדיניות הכלה ואי-תגובה.

במקביל, ניהלה ישראל במשך שנים רבות מערכה חשאית למול פרוייקט הגרעין האיראני, תחת רעיון אסטרטגי דומה של "מרחב הכחשה". זכורים אירועים רבים על אדמת איראן ובמקומות שונים בעולם שבהם מצאו את מותם מדעני גרעין איראנים, או שובשה פעילות מתקני גרעין איראניים בדרכים מגוונות, ללא לקיחת אחריות ע"י ישראל.

בלט במיוחד מבצע הסייבר הישראלי-אמריקני שבמסגרתו הוחדר וירוס ה'סטקסנט' ללב-ליבו של מתקן הצינטרפוגות התת-קרקעי בפורדו, שפגע באורח קשה בפעילותו לאורך זמן.

רשות הדיבור ניתנה למטוסי וטילי חיל האוויר, בעוד קברניטי המדינה, צה"ל ומערכת הבטחון שומרים על שתיקה כמעט מוחלטת

על בסיס הצלחות אלה, נוהלה גם המב"מ מול הכוחות האיראניים והפרו-איראניים בסוריה באופן דומה. רשות הדיבור ניתנה למטוסי וטילי חיל האוויר, בעוד קברניטי המדינה, צה"ל ומערכת הבטחון שומרים על שתיקה כמעט מוחלטת.

*  *  *

כבר לפני כשנתיים החל הסכר להיפרץ, בראיונות של בכירי צה"ל ובהתבטאויות של הדרג הפוליטי. חשיפתו הפומבית של המבצע המזהיר של המוסד להבאת ארכיון הגרעין האיראני היתה אבן דרך משמעותית נוספת, אבל בחודשים ובשבועות האחרונים נראה כי הדוקטרינה כולה מחשבת לקרוס.

גלי התקיפות האחרונים של ישראל כנגד מטרות איראניות ואחרות בסוריה, בעירק (לפי מקורות אמריקניים ורמיזות ישראליות), ובלבנון, לוו בפרופיל תקשורתי והצהרתי שונה. מדוע מוחלפת הנוסחה המנצחת-לכאורה של מרחב הכחשה? מדוע דווקא עכשיו? במה בדיוק היא מוחלפת, ואילו מטרות משרתת האסטרטגיה החלופית? על כך לא נמסר לציבור שום מידע מוסמך.

*  *  *

נראה כי שינוי אסטרטגיה שהביאה הישגים כה רבים נובע ממספר סיבות.

מדוע מוחלפת הנוסחה המנצחת-לכאורה של מרחב הכחשה? מדוע דווקא עכשיו? במה בדיוק היא מוחלפת, ואילו מטרות משרתת האסטרטגיה החלופית?

הראשונה – "הפצצות נופלות והשיירה עוברת" –  למרות המאמץ העצום שמשקיעה ישראל, האתרים הרבים שהופצצו במדויק, ואפילו חללים ופצועים בקרב האיראנים, הסורים, אנשי חיזבאללה וסייעניהם, התבססותה הצבאית של איראן בסוריה והתעצמותו של חיזבאללה בלבנון ממשיכים כל העת.

אין ספק שללא מתקפות ישראל קצב ההתעצמות היה גדול יותר, אולם השורה התחתונה מבחינתה של ישראל לא יכולה להיחשב כהצלחה.

השנייה – מגבלות הטראמפיזם נחשפות – מאז עלייתו של טראמפ לשלטון והפרת הסכם הגרעין ע"י ארה"ב, קיבלה ישראל "כרטיס לבן" ('קארט בלאנש') מן הממשל האמריקני לפעולות נגד איראן. במסגרת מדיניות "הלחץ המקסימלי" שעליה הכריז מזכיר המדינה פומפאו, שימשה ישראל כזרועה הארוכה של ארה"ב למול איראן. כדברי השר צחי הנגבי – "אנו היחידים שהורגים איראנים כבר שנתיים".

אולם הכרטיס הלבן הופך באחרונה בהדרגה לכרטיס צהוב. מורת רוחה הרשמית של ארה"ב באשר להפצצות המיוחסות לישראל בעירק היא איתות מרסן ברור.

לאחר שטיפח בשיטתיות את מיתוס "מר ביטחון", בעיקר מול האיום האיראני, ולאור לו"ז הבחירות וסוגיות ההעמדה לדין והחסינות, נתניהו מעוניין בהעצמה מהירה של העימות הישראלי-איראני, מעשית ורטורית

חשוב מכל, גוברים הסימנים לתפנית במדיניות ארה"ב לכיוון של משא ומתן עם איראן, ללא תיאום עם ישראל. הכרטיס הצהוב עלול להפוך בעתיד הנראה לעין לכרטיס כתום ואולי אף אדום. נראה כי הפרופיל הפומבי המתעצם של מתקפות ישראל נועד להקשות ואף להכשיל התקרבות אמריקנית-איראנית.

השלישית – מצבו הפוליטי-משפטי של נתניהו. 23 שנים מאז נבחר לראשונה לראשות הממשלה, תוך שהוא מנופף כבר אז בקלף האיראני, מנהל נתניהו קרב-הישרדות פוליטי אישי חסר מעצורים. לאחר שטיפח בשיטתיות ובהצלחה את מיתוס "מר ביטחון", בעיקר מול האיום האיראני, ולאור לוחות הזמנים של הבחירות, השימוע וההחלטות באשר להעמדתו לדין או השגת חסינות בדרכים עקלקלות ואנטי-דמוקרטיות, נתניהו מעוניין בהעצמה מהירה של העימות הישראלי-איראני, הן מעשית והן רטורית.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 835 מילים ו-1 תגובות

צבא וביטחון מלחמת איראן הראשונה

חישבו במהירות בלי לגגל – מתי היתה הפעם האחרונה שבה נלחמה ישראל כנגד מדינה עם צבא סדיר?

התשובה היא – לפני 37 שנים. שלושים ושבע שנים לא-תמימות חלפו מאז התנגש צה"ל בצבא סוריה בבקעת הלבנון.

בכל המערכות הצבאיות מאז, כולל מלחמת לבנון השנייה, וכמובן בכל ה"סבבים" שניהלנו מול עזה, התמודד צה"ל מול "שחקנים לא-מדינתיים", ארגונים פוליטיים-צבאיים, שהגדולים שבהם, חיזבאללה וחמאס, מונים כמה עשרות אלפי לוחמי חי"ר, נטולי חילות אוויר ושריון, אם כי בעלי יכולות ירי רקטות וטילים.

חישבו במהירות בלי לגגל – מתי היתה הפעם האחרונה שבה נלחמה ישראל כנגד מדינה עם צבא סדיר?

מלחמה מול איראן היא הרפתקה מסדר גודל שונה לחלוטין, שכמותו לא היכרנו מאז מלחמת יום הכיפורים וקרבות היבשה והאוויר הקשים מול צבא מצרים.

מדובר במעצמה אזורית עם שאיפות גלובליות, מדינה גדולה של 83 מליון איש, המדורגת במקום ה- 19 בעולם מבחינת גודלה הגאוגרפי (ישראל מדורגת במקום ה-153 בטבלה זו). ציווילזציה עתיקה, גאה ועיקשת, השוכנת 5000 שנה על אותו חבל-ארץ, ומחזיקה צבא בעל יכולות משמעותיות, המונה כמעט מליון חיילים.

לאיראן 'אורך נשימה' אסטרטגי גדול במיוחד. כך היא ניהלה מלחמה אכזרית ועקובה מדם מול עירק במשך 8 שנים, שבמסגרתה איבדה כחצי מליון חיילים ועשרות אלפי אזרחים.

מלחמה בין מדינות היא התנגשות בין שתי תרבויות אסטרטגיות. במקרה האיראני תרבות שהתפתחה ברציפות על פני אלפי שנים, וכוללת את המצאת משחק השח, יכולות משא ומתן הנחשבות לטובות בעולם, ויכולת מוכחת לתכנון וביצוע השתלטות מתוחכמת על מדינות שלמות וטריטוריות נרחבות תוך הפעלה מוצלחת ויוצאת דופן של שלוחים (proxies).

איזו תרבות אסטרטגית מביאה ישראל ללוח השח הזה?

לאיראן 'אורך נשימה' אסטרטגי גדול במיוחד. כך היא ניהלה מלחמה אכזרית ועקובה מדם מול עירק במשך 8 שנים, שבמסגרתה איבדה כחצי מליון חיילים ועשרות אלפי אזרחים

השאלה הקרדינלית לגבי כל מלחמה או מערכה צבאית היא שאלת התכלית האסטרטגית. מהי המטרה שלשמה מחליטה אומה לצאת למלחמה? מי מגדיר אותה וכיצד?

לישראל מסורת בעייתית במיוחד בנושא, ועל אף ביקורות של גופים ממלכתיים כמו מבקר המדינה וגופי תכנון צבאיים ומדיניים, הנשמעות מזה עשרות שנים, נראה כי השינויים הנדרשים בתהליכי קבלת ההחלטות ובתרבות המדינית-אסטרטגית לא בוצעו.

המערכה המוגבלת שמנהלת ישראל מול איראן בשטח סוריה בשנים האחרונות, בהובלת נתניהו, היא דוגמא בולטת לכשל מתמשך בהגדרת התכלית האסטרטגית.

היעד שהגדיר ראש הממשלה – "הוצאת כל כוחות איראן מסוריה" – איננו ניתן להשגה בטווח הנראה לעין. איראן נוכחת צבאית בסוריה כבר שלושים שנה, וביתר שאת מאז פרוץ מלחמת האזרחים ב-2011.

המערכה המוגבלת שמנהלת ישראל מול איראן בשטח סוריה בשנים האחרונות, בהובלת נתניהו, היא דוגמא בולטת לכשל מתמשך בהגדרת התכלית האסטרטגית

משטר אסד חב את הישרדותו לפעולתם של משמרות המהפיכה והמיליציות הפרו-איראניות, שפעלו ופועלות על אדמת סוריה, בתיאום הדוק עם רוסיה.

גם אילו – תאורטית – היתה ישראל מטילה למערכה את צה"ל כולו, מניעה אוגדות לתוך שטח סוריה ומנסה להשמיד כל נוכחות איראנית בשטח, קשה להניח שהמערכה היתה מסתיימת בגירוש סופי, מוחלט וארוך טווח של אירן משם.

לא כל שכן כשמדובר במערכה אווירית מוגבלת, המתנהלת בניגוד לאינטרס של המעצמה השולטת במדינה – רוסיה, ובצל מדיניות 'התנתקות פעילה' של ארה"ב מסוריה בפרט ומן המזרח התיכון בכלל.

נתניהו מודע לכך כמובן, עובדה שרק מדגישה את עומק הכשל המערכתי. לפנינו ראש ממשלה ישראלי השולח את צה"ל לשדה הקרב לשם השגת מטרה שהוא יודע שאיננה בת-השגה.

במקביל, הוא משווק לאזרחיו במרץ את 'הישגיו' המדיניים-צבאיים, כשהוא פועל בוואקום פוליטי שיצר לאורך שנים. דיוני הקבינט הישראלי הפכו הלכה למעשה למופע-יחיד. ראש הממשלה הוא גם שר הביטחון והיה עד לא מכבר שר החוץ.

לא נכביר מילים על משקלו הסגולי של שר החוץ הזמני שמונה מטעמו. גם לא על שר המשפטים הזמני, או קודמתו חסרת הנסיון והמשקל בסוגיות אסטרטגיות. די להיזכר בתפקיד המשמעותי שמילאו שרי משפטים כמו דן מרידור או ציפי לבני בדיונים על שלום ומלחמה.

לפנינו ראש ממשלה ישראלי השולח את צה"ל לשדה הקרב לשם השגת מטרה שהוא יודע שאיננה בת-השגה

צידו הפוליטי של שולחן הקבינט נותר הלכה למעשה ריק, למעט כסאו של נתניהו. ומה באשר לצד המקצועי? המועצה לבטחון לאומי, האמורה מכוח החוק להציג "חלופות אסטרטגיות" בפני הקברניטים, נהפכה ע"י נתניהו לשלוחה של לשכתו, נטולת אוטוריטה מקצועית.

גם ראשי הארגונים הממלכתיים הכפופים ישירות לראש הממשלה – המוסד והשב"כ –  שבשנים עברו מילאו את תפקידיהם בראייה ממלכתית ולא היססו לאתגר את עמדות ראשי הממשלה שתחתיהם שירתו, פועלים בשנים האחרונות באופן שונה.

משרד החוץ, גוף מוחלש מאז ומתמיד, הפך לאסקופה נדרסת ונעדר כל מעמד מקצועי עצמאי סביב שולחן קבלת ההחלטות.

צה"ל עדיין משמר עוצמה ובלעדיות מסוימת, מסיבות מובנות, אבל פרשת הצוללות, דו"ח מבקר המדינה על תהליכי קבלת ההחלטות ב"צוק איתן" ודיווחים רבים נוספים מעידים על שחיקת מעמדו המקצועי תחת המכבש הפוליטי.

בחודשים האחרונים נעה ישראל בשני כיוונים מקבילים ומדאיגים. מחד, נתניהו רק מגדיל את סכום ההימור, לכאורה עדיין תחת אותה תכלית אסטרטגית.

הרחבת התקיפות הישראליות לשטח עירק (לפי פרסומים זרים, כולל אמריקניים רשמיים), ויתכן שגם לשטח לבנון, לראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה – אינה מתבצעת כ"ניצול הצלחה" של המערכה בסוריה, אלא כמעין "פיצוי-עצמי" על הכישלון בזירה זו.

במקביל, כרסום האדנים של שיטת המשטר הישראלית, הפרת האיזונים והבלמים בין הרשויות, והחלשתם השיטתית של גורמי המקצוע ושומרי הסף למיניהם, מואצים ומתרחבים אף הם.

סכנת חציית-הסף של מלחמה כוללת בין ישראל לאיראן, הראשונה בתולדות המדינה, מוחשית מתמיד. אזרחי ישראל זכאים לדעת, וחובתה של הממשלה וראשה לומר זאת באופן ברור – מהי התכלית האסטרטגית של מלחמת איראן הראשונה?

לאחר הבחירות יש לאייש את הקבינט המדיני-בטחוני כראוי, להפסיק את המערכה נגד שומרי הסף והגופים המקצועיים, ולהחליפה בתהליכי תכנון אסטרטגי סדורים. אחרת, נגיע חלילה למשחק שח עם קוביות שש-בש

מה שואפת ישראל להשיג? סילוק כוחות איראן מכל המזרח התיכון? שינוי המשטר האיראני? אילו מחירים אנו צפויים לשלם? לאיזה גיבוי אמריקני יכולה ישראל לצפות? וחשוב מכל – אילו חלופות מדיניות-אסטרטגיות הובאו לקבינט ונדונו במלוא כובד הראש בטרם נבחרה חלופת המלחמה?

לאחר הבחירות יש לעמוד על כך שהקבינט המדיני-בטחוני יאוייש בשרים ושרות הראוים לתפקידם, וכי המערכה להחלשת הגופים המקצועיים ושומרי הסף תיפסק מיידית, ותוחלף בתהליכי תכנון אסטרטגי סדורים ומובנים. כולל הצגת תכליות אסטרטגיות ודרכי פעולה חלופיות. אחרת, נגיע חלילה למשחק שח עם קוביות שש-בש.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 913 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 19 בספטמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו
גיא זהר גיא זהר

שידור חי מול השירותים של התחנה המרכזית, הסתה נוספת נגד הציבור הערבי, הפרת חוקי הבחירות והתקנות של פייסבוק, ושורת בכירים שלא מתביישים להדהד את המסרים הגזעניים שלו ● כך נראו הרגעים הדרמטיים של מערכת הבחירות בעמוד הפייסבוק של נתניהו

עוד 864 מילים

חתול ושמו אביגדור

אם נחשוב על זה, אביגדור ליברמן הוא חתול. הוא שורט, לא ברור מה המטרות ארוכות הטווח שלו, והוא נהנה לשחק בציד שלו. ההתנהגות שלו היא נטו המקבילה להליכה על המקלדת שלכם תוך הפניית אתם-יודעים-איזה-חור היישר לפרצופכם.

ויש לו קטע כזה לבקש לצאת מהקואליציה רגע אחרי שהוא ביקש שיכניסו אותו. קלאסי חתול. ולחתול הזה יש כרגע את המפתחות להתפתחויות הפוליטיות בשבועות הקרובים. הם קשורים לו לקולר במקום הפעמון.

ההתנהגות שלו היא נטו המקבילה להליכה על המקלדת שלכם תוך הפניית אתם-יודעים-איזה-חור היישר לפרצופכם. ויש לו קטע כזה לבקש לצאת מהקואליציה רגע אחרי שהוא ביקש שיכניסו אותו. קלאסי חתול

וחתולים הם יצורים לא צפויים. נכון, ליברמן הבטיח שלא ייתן ידו לממשלה צרה, אבל האם צריך להזכיר לכם את רקורד קיום ההבטחות של ליברמן? הסלוגן "מילה זו מילה", שמשמש את ישראל ביתנו מדי מערכת בחירות, בכלל נכתב בלשון סגי נהור. חוץ מזה, ראיתם פעם חתול מקיים הבטחות? אז יכול להיות שלהבטחה הזו ליברמן ייצמד, אבל זה יהיה מהלך מפתיע לא פחות מתקיעת סכין בגב בוחריו.

אז מצד אחד, ליברמן הוא חתול שנהנה לעצבן את מי שאמור להיות הבעלים שלו. נתניהו האמין שליברמן בכיס שלו, אבל הוא מצדו פשוט דחף לרצפה כל ספל שהיה קרוב מדי לשפת השולחן, עשה צרכים מחוץ לארגז החול, ואז עוד הלך לראות אם אצל השכנים יש משהו טעים.

יכול להיות שאם נתניהו יציע מספיק חטיפים מעוררי תיאבון, החתול הזה יחזור, ובתנאי שנתניהו ימשיך לספק את החטיפים. באופן כזה, נתניהו אמנם יישאר לגור בבית ברחוב בלפור, אבל החתול יהיה בעל הבית האמיתי. כמו שבעצם זה עובד בכל מערכת יחסים בין אדם לחתול.

ליברמן הוא חתול שנהנה לעצבן את הבעלים שלו. נתניהו האמין שליברמן בכיס שלו, אבל הוא פשוט דחף לרצפה כל ספל שהיה קרוב מדי לשפת השולחן, עשה צרכים מחוץ לארגז החול, ואז עוד הלך לראות אם אצל השכנים יש משהו טעים

ליברמן הוא גם חתול די אגרסיבי. הוא שרט את הערבים, את החרדים, את השמאלנים, את הציונות הדתית. כלומר, נכון, הוא הקפיד על שריטות די שטחיות, ומול חמאס הוא ידע בעיקר לרשוף.

ועדיין, מהרגלים קשה להיפטר. הוא עלול באותה מידה לשרוט גם את היד שמאכילה אותו. אם אי פעם ליטפתם חתול שנמצא במצב רוח למשחק, אתם יודעים שהם עושים את זה באופן הכי מילולי של הביטוי. או במילים אחרות, לא בטוח שהמצביעים שלו נמצאים בצד הבטוח.

מצד שני, כמו חתול, ליברמן לפעמים משתעמם בקלות ומחפש במה לשחק כדי להתבדר. ואלוהים, כמה בידור עוד מצפה לנו מהניסיונות של נתניהו וגנץ להרכיב ממשלות. הרי בליכוד לא מוכנים להיכנס לממשלה אם היא לא תכלול את נתניהו, ובכחול-לבן לא מוכנים לשבת עם נתניהו כל עוד עומדים מולו כתבי אישום. ואם רק החתול המזד**ן הזה יטרח ללכת לאחד מהם ולהביא לו את המפתחות, יהיה אפשר לפתור את העניין הזה. ליברמן עשוי מאוד להשתעשע מהרעיון שהוא יצטרך לגרום לשתי המפלגות האלו להתפשר על משהו כדי לפתור את המבוי הסתום.

מצד שני, כמו חתול, ליברמן לפעמים משתעמם בקלות ומחפש במה לשחק כדי להתבדר. ואלוהים, כמה בידור עוד מצפה לנו מהניסיונות של נתניהו וגנץ להרכיב ממשלות

מצד שלישי, אם ראיתם מספיק סרטונים של חתולים (ואם לא, אנא הפסיקו לקרוא כעת, ופשוט לכו לצפות בסרטוני חתולים. זה נהדר לנפש), אתם יודעים שחתולים יכולים להתאים את עצמם לכל כלי, בין אם מדובר בקופסת נעליים, קערה או אגרטל.

אז אולי באותה המידה, ליברמן יוכל להתאים את עצמו לאיזושהי ממשלה צרה שמקבלת תמיכה מבחוץ מהרשימה המשותפת. יכול להיות שלאיימן עודה יש אלרגיה לחתולים, אבל אם החתול יהיה בסדר עם זה, בטוח יהיה אפשר למצוא פתרון. ועם ליברמן? לכו תדעו. הוא פתאום גילה שהוא לא אוהב חרדים, למרות שכשזה התאים לו הוא ישב להם בכיף על הברכיים וגרגר.

מצד רביעי, ישנו גם האיום בעוד בחירות. נכון שככל הנראה הפעם ישראל ביתנו והרשימה המשותפת לא ישתפו פעולה עם ניסיון של נתניהו לפזר את הכנסת לפני שמוצו כל האפשרויות – אבל באיזשהו שלב ימוצו כל האפשרויות. ואז יהיה חובה ללכת לבחירות. ואז נצטרך לראות אם ליברמן הוא חתול שבורח כל עוד נפשו בו ברגע שהוא שומע כלב נובח, או שהוא פשוט נשאר במקומו, פוקח עין עצלה לעבר הכלב, וחוזר לנמנם. ליברמן כבר לקח לא מעט הימורים פוליטיים במהלך הקריירה המקצועית שלו, ובהחלט ייתכן שהוא יהיה מוכן לקחת עוד אחד. ואז, נלך לעוד סבב בחירות. כי בסך הכל יותר משנה בממשלת מעבר לא תהרוג אף אחד (אלא אם כן היא תחליט ללכת למלחמה ט.ל.ח). מצד שני, יכול להיות שבשלב הזה הוא ילך לאחד האנשים שמציעים לו חטיפים.

ויכול להיות שכולנו נופתע על-ידי הלמינג שהוא מפלגת העבודה (אני יודע שלמינגים לא באמת מתאבדים, אבל תזרמו), שילך לבלפור עם הבעלים הקודם וישאיר את החתול לחפש שאריות בפחי האשפה.

בקיצור, ברכות לך, מדינת ישראל. את תלויה בחתול.

אוריה בר-מאיר, סטודנט לתואר שני בהיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב, ומתמחה בהיסטוריה פוליטית של בריטניה מאז מלחמת העולם השנייה. מגיע מתחום המדיה החברתית. חובב פוליטיקה וסאטירה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 723 מילים

למקרה שפיספסת

ליברמן: נתניהו נאחז בקרנות המזבח; עליו להודות בכישלונו

יושב ראש ישראל ביתנו טוען כי באמצעות ההסכם של מפלגות הימין והמפלגות החרדיות מוביל ראש הממשלה את ישראל למערכת בחירות נוספת ● כחול לבן שואפת למנות יושב ראש כנסת חדש במקום יולי אדלשטיין ● גנץ: "ניצחנו, אני קורא לממשלת אחדות בראשותי"; נתניהו הביע אכזבה מהדברים ● אחרי ספירת כ-97% מהקולות: 33 מנדטים לכחול לבן, 31 - לליכוד

16:01 עריכה

כחול לבן מתעתדת למנות יושב ראש כנסת חדש כבר בישיבת הפתיחה של הכנסת ה-22 – כך מפרסמת טל שניידר ב"גלובס". לפי הדיווח, גם אם ישראל ביתנו תימנע בהצבעה על המהלך, לכחול לבן יהיה הרוב הדרוש לצעד זה. הסיבה ליוזמה היא הרצון שאת התפקיד הבכיר יאייש אדם שאיננו מקורב לראש הממשלה נתניהו.

לפי החוק כיום, יושב הראש של הכנסת היוצאת – במקרה זה, יולי אדלשטיין מהליכוד – מוסיף לכהן בתפקיד. ישיבתה הראשונה של הכנסת החדשה תיערך ב-3 באוקטובר. ההצבעה על תפקיד יושב הראש היא הצבעה גלויה של מליאת הכנסת.

15:48 עריכה

מישהו פה זרק את הכפפה –

15:30 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תוקף בעמוד הפייסבוק שלו את ראש הממשלה נתניהו ש"החל לעבוד במרץ על הספין החדש שלו, שיוביל את מדינת ישראל לסיבוב בחירות נוסף". בדבריו כיוון ליברמן להתאגדותן יחדיו של הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי – האיחוד הלאומי והימין החדש.

ליברמן כתב כי נתניהו "לא מוכן לקבל את הכרעת הבוחר ולהודות בכישלון שלו" ו"נאחז בקרנות המזבח".

בזמן שתוצאות הבחירות מתחילות להתבהר, נתניהו החל לעבוד במרץ על הספין החדש שלו, שיוביל את מדינת ישראל לסיבוב בחירות נוסף…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום חמישי, 19 בספטמבר 2019

14:57 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להודעת יו"ר כחול לבן בני גנץ, שהצהיר כי החל לפעול להקמת ממשלת אחדות בראשותו. "הופתעתי והתאכזבתי מכך שנכון לעכשיו בני גנץ עדיין מסרב להיענות לקריאתי להיפגש. הצעתי לפגישה בינינו בעינה עומדת. זה מה שהציבור היה מצפה מאיתנו". 

14:47 עריכה

חשיפה ב-ynet: מקורביו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק (המחנה הדמוקרטי) פעלו נגד מפלגת העבודה, תוך שהם מתחזים לאנשי כחול לבן. ממסמך של ועדת הבחירות שהופץ היום עולה כי חברה בשם "אחריות לאומית", שמקורבי ברק הקימו ב-2017 כדי לסייע לו לחזור לפוליטיקה, שלחה כשבוע לפני הבחירות את הסמס: "סקר מיוחד של כחול לבן: לראשונה עמיר פרץ וגשר מתחת לאחוז החסימה. ב-17 בספטמבר מצביעים רק לכחול לבן".

בכחול לבן הכחישו כל קשר למסרון ובמפלגת העבודה עתרו לוועדת הבחירות כדי לחשוף את זהות המפיץ שלו. יו"ר הוועדה חנן מלצר הוציא צו לחברות הסלולר שחייב לחשוף את זהות השולחים וגילה כי מאחורי המסרונים עמדו מקורביו של ברק.

מקורבו של ברק, אושי אלמליח, הודה כי המסרונים אכן נשלחו מטעם "אחריות לאומית", אולם לטענתו מדובר בטעות של עובד זוטר. עוד הוא טען כי ההודעה נשלחה לתשעה טלפונים בלבד – כולם ראשי מטה במפלגת העבודה במטרה להלחיצם בלבד – וכי אין מדובר בהפצת תעמולה.

14:29 עריכה

בני גנץ מצהיר בכינוס הראשון של כחול-לבן מאז הבחירות:"העם הכריע הכרעה ברורה – אחדות. ישראל לפני הכל. כחול לבן ניצחה את הבחירות. היא המפלגה הגדולה ביותר".

בהתייחסו לפעולות שראש הממשלה נתניהו ביצע מאז פרסום המדגמים, הוסיף גנץ: "אני מעוניין להקים ממשלת אחדות רחבה וליברלית בראשותי, שתביא את רצון העם ואת הבטחותינו הבסיסיות לציבור. לא ניכנע לאף תכתיב. כדי להקים ממשלת אחדות לא באים עם בלוקים פוליטיים".

14:09 עריכה

כתב אישום מתוקן הוגש נגד יועץ התקשורת רונן משה בפרשת "ישראל ביתנו", במסגרת הסדר טיעון. משה מואשם בסיוע לעבירה של מרמה והפרת אמונים. לפי כתב האישום, משה נתן כסף לעובדי ציבור במשרד החקלאות על מנת לקדם עסקה לפרסום תכני המשרד בטלוויזיה.

14:06 עריכה

חשיפה בוואלה: יו"ר מפלגת העבודה-גשר עמיר פרץ טס בסוף השבוע האחרון לכנס בחירות בבית ג'אן באמצעות מסוק שמומן על ידי המפלגה. המהלך נחשב לחריג בכל קנה מידה – ובמיוחד במפלגת העבודה, האוחזת בדגל כלכלי-חברתי ונמצאת בקשיים תקציביים חמורים. חובות המפלגה, עוד לפני הקמפיין הנוכחי, מוערכים בכארבעה מיליון שקלים.

לפי ההערכה, עלות הטיסה והמתנה של כמה שעות על הקרקע נעה בין 2,000 ל-10,000 דולר. במטה פרץ סירבו להגיב לידיעה.

14:01 עריכה

נהרו לקניון: מנתוני שב"א עלה כי ביום הבחירות אזרחי ישראל גיהצו בכרטיסי אשראי בסכום כולל של 1.135 מיליארד שקלים – זינוק של 34.1% בסכום ההוצאה לעומת הבחירות באפריל. כמות העסקאות בכרטיסי אשראי עמדה על 4.9 מיליון.

13:51 עריכה

אבי בניהו משגר אזהרה לראשי כחול-לבן: "לראש הממשלה נתניהו יש יתרונות וחסרונות פוליטיים, אבל, הוא מגה-גאון פוליטי, תעלולן ותחבולן רב ניסיון. בתחום הזה של 'הנדסה פוליטית' הוא נסע ברוורס יותר קילומטראז' מאשר ארבעתכם יחד נסעתם קדימה".

13:48 עריכה

דיווח בכאן חדשות: בליכוד הודיעו לשרים ולחכי״ם מטעמם לבטל את כל הריאיונות בתקשורת שתוכננו להיום.

13:32 עריכה

ח"כ יואב קיש (הליכוד): "רצון הבוחר ותוצאות הבחירות הן ברורות- ממשלת אחדות".

13:00 עריכה

בחדשות 13 מתגאים: מדגם הפרופ' קמיל פוקס היה הקרוב ביותר לתוצאות האמת לאחר ספירת 97.6% מהקלפיות.

זה נכון, למעט העובדה שאחרי חצות, פרופ׳ פוקס דווקא ״קילקל״ לעצמו את המדגם עם עדכון שהוגדר כדרמטי, וניבא לרשימה המשותפת 15 מנדטים. את זה, חדשות 13 לא מזכירים.

 

12:58 עריכה

איילת שקד, לאחר סיום הישיבה אצל ראש הממשלה נתניהו: "אני קוראת לבני גנץ להיכנס למו"מ עם בלוק הימין ולהימנע מבחירות".

12:50 עריכה

אהוד ברק באולפן ynet: "גילה גמליאל ואנשי ליכוד נוספים, אני לא רוצה לספר מה אנחנו שומעים מהם בחדרים סגורים. הם לא יחזרו על זה בחוץ, אבל כולם בשלים ליום שאחרי נתניהו.  בשבועות הקרובים יש ליועץ המשפטי לממשלה תפקיד מרכזי. אם הוא יירתם מהר להגיש כתב אישום עד סוף אוקטובר, לפני הרכבת הממשלה, נתניהו עם החלטה להגיש כתב אישום לא יכול לפי החוק הישראלי להרכיב ממשלה"

12:45 עריכה

ח"כ מיקי זוהר לגלי צה"ל: "נדאג שבלוק 55 המנדטים בימין יהיה חלק מכל ממשלה עתידית. העובדה שכל המפלגות האחרות בגוש שלנו פסולות בעיני לא מקובלת עלינו".

12:16 עריכה

מסמך איחוד השורות של מפלגות הימין –

12:14 עריכה

לשכת ראש הממשלה אישרה הבוקר כי נתניהו ייפגש בהמשך היום עם השליח המיוחד של הנשיא האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט. מכחול לבן נמסר כי בני גנץ ישמח להיפגש עם כל נציג של הממשל האמריקאי לכשתתקבל פניה כזו". עד למועד כתיבת שורות אלה, לא התקבלה פנייה כזאת.

.גרינבלט (צילום: פלאש 90)
.גרינבלט (צילום: פלאש 90)
12:07 עריכה

יאיר שרקי, הכתב לענייני דתות של חדשות 12, טוען כי "אתמול אנשי ליצמן אמרו שהווטו שלו על לפיד הוא כמו הוטו של כחול לבן על נתניהו: 'אם הם יסירו, נשקול גם'".

12:04 עריכה

הקריקטורה היומית בידיעות אחרונות ממחישה היטב את מצבו החדש של נתניהו:

11:58 עריכה

מירי רגב מיישרת קו עם ראש הממשלה וקוראת לגנץ: "זה הרגע לשים את האגו בצד".

11:55 עריכה

דיווח בכאן חדשות: בוועדת הבחירות המרכזית חושדים למעשי זיוף ב-15 קלפיות, שלא יכללו בתוצאות שצפויות להתפרסם הערב.

11:52 עריכה

וידאו: לחיצת הידיים של נתניהו וגנץ – 

11:49 עריכה

גורמים בכחול-לבן מסרו לחדשות 13: "על נתניהו להתעורר ולהכיר בתוצאות הבחירות, העם בישראל הכריע שכחול לבן תוביל את הממשלה הבאה. לא פוסלים את נתניהו אישית, הוא יכול לכהן כשר בממשלת גנץ במידה שלא יוגש נגדו כתב אישום".

11:40 עריכה

אריק בנדר ממעריב מדווח שהמגעים (הגופניים) בין נתניהו לגנץ מתקדמים בקצב מהיר מהמצופה:

11:36 עריכה

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בטקס האזכרה לנשיא התשיעי שמעון פרס: "אעשה כל שביכולתי כדי למנוע בחירות נוספות. האחריות לכך מוטלת על נבחרי הציבור ובפרט על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות". ריבלין בירך את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על קריאתו לממשלת אחדות, והוסיף: "כשיגיעו אליי נציגי הסיעות הם יצטרכו להסביר מה בכוונתם לעשות כדי שנזכה לראות בכינונה של ממשלה בישראל מהר ככל הניתן".

11:33 עריכה

דיווח ב-ynet: בכיר בכחול-לבן מסר, בנוגע לקריאה של נתניהו לגנץ להקים ממשלת אחדות, כי "מדובר בתרגיל פוליטי של נתניהו". "ביבי החליט ללכת לבחירות שלישיות", אמר הבכיר, "והוא כבר מנסה לגלגל את האשמה אלינו".

11:31 עריכה

תמר זנדברג מפצירה בגנץ: "אל תשב עם נתניהו".

11:29 עריכה

בצלאל סמוטריץ: "תוצאות הבחירות מחייבות הקמת ממשלת אחדות רחבה. בלי פסילות אישיות או ציבוריות ועם פשרות הדדיות".

11:27 עריכה

הכתבת הפוליטית של וואלה טל שליו מזהה סימבוליות מובהקת בעובדה שנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות יושבת בין גנץ לנתניהו (באזכרה לשמעון פרס ז"ל).

11:25 עריכה

ביוזמת נשיא המדינה ראובן ריבלין: נתניהו וגנץ לחצו ידיים במהלך טקס אזכרה לשמעון פרס ז"ל.

11:13 עריכה

שר החינוך רפי פרץ, בקריאה לבני גנץ: "בני, אני מכיר אותך שנים. אני יודע שיש לך אחריות לאומית לאיחוי הקרעים. בוא עוד היום לממשלת אחדות".

11:09 עריכה

סיעת כחול-לבן תקיים היום בשעה 14:00 ישיבה ראשונה לאחר הבחירות לכנסת ה-22. הישיבה תיפתח בהצהרה לתקשורת של יו"ר כחול לבן בני גנץ.

11:06 עריכה

בכירים בכחול-לבן, בתגובה לקריאתו של נתניהו להקים ממשלת אחדות: "כחול לבן היא המפלגה הגדולה ובני גנץ צריך להרכיב ממשלת אחדות רחבה ולעמוד בראשה. נתניהו החליט ללכת לבחירות שלישיות ומנסה לגלגל את האשמה אלינו. אם יזוז הצידה, תהיה ממשלת אחדות בתוך יום".

10:55 עריכה

דובר הליכוד מסר הבוקר כי ראשי מפלגות הימין חתמו על מסמך, שלפיו מועמדם לראשות הממשלה הוא נתניהו וכי אף מפלגה לא תיכנס לשום ממשלה בלי כל יתר המפלגות בגוש.

10:47 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי לאור תוצאות הבחירות, "אין ברירה אלא להקים ממשלת אחדות רחבה ככל האפשר" וקרא ליו"ר כחול לבן, בני גנץ, להצטרף אליו: "בני, עלינו להקים ממשלת אחדות רחבה עוד היום. העם מצפה משנינו שנגלה אחריות ושנפעל לשיתוף פעולה. לכן אני קורא לך – בוא ניפגש היום כדי להניע את המהלך הזה, שהוא צו השעה. אסור לנו ואין שום סיבה להגיע לבחירות שלישיות".

 

10:43 עריכה

נפתלי בנט: "בני גנץ צריך להיענות מיד לקריאת ראש הממשלה נתניהו להיפגש ולהפסיק עם החרם המטופש הזה. יש להקים ממשלת אחדות לאומית בראשות נתניהו שאליה מוזמן כל מי שמאמין בישראל יהודית ודמוקרטית. אף אחד לא פוסל אף אחד. לא פוסלים את החרדים, את לפיד ובטח לא את נתניהו. העם הכריע אחדות. העם רוצה ממשלה שתקום ותחזור לנהל את הכלכלה, החינוך והביטחון. כולם יצטרכו להתפשר".

09:59 עריכה

כ-97% מהקולות נספרו: כחול לבן עלתה במנדט על חשבון ליברמן, גוש המרכז-שמאל פתח פער של שני מנדטים. החלוקה המעודכנת:

 

09:46 עריכה

עד השעה 8:06 נספרו בוועדת הבחירות המרכזית של הכנסת כ-111 אלף קולות מהמעטפות הכפולות. מהנתונים עולה כי כחול לבן, הליכוד וגם ימינה מקבלות אחוזים גבוהים יותר מאשר הממוצע הארצי. הרשימה המשותפת מקבלת נתונים נמוכים בהרבה ממה שקיבלה במעטפות הרגילות, וכך גם יהדות התורה. בנוסף, נתוני 208 קלפיות ברחבי הארץ טרם הוקלדו בוועדת הבחירות. עם זאת, עד כה אין שינוי בתמונת המנדטים.

09:39 עריכה

יו"ר העבודה לשעבר אבי גבאי לעמית סגל וירון דקל בכאן רשת ב': "הסיפור הוא לא המפלגה. הציבור לא מאמין למה שהוא רואה – הכאוס הזה הוא ממש סכנה לדמוקרטיה, שאנשים יאבדו את האמון שהמערכת הדמוקרטית עובדת בשבילם.

עוד אמר גבאי: "צריך לפתור את הסיטואציה – נתניהו וגנץ צריכים לשבת ביניהם ולהקים ממשלת אחדות ביניהם. הם לא צריכים את ליברמן. הם צריכים לומר לעצמם שהם שני המנהיגים שבחרו בהם הכי הרבה – קודם כל מקימים ממשלה, מפסיקים את הטירוף. אם אי אפשר להקים ממשלה – הדבר האחרון שצריך זה ליברמן כמתווך. הוא האיש הכי מסוכן בפוליטיקה ואם הוא מתווך, בסוף זה ייגמר ברוטציה בינו לבין ביבי".

גבאי גם סיפר למה לא פרסם את ההקלטה של נתניהו בהצעה לעבודה להיכנס לממשלה בראשות נתניהו והצהיר כי הקלטת לא ברשותו. "אני יכול לומר לכם בוודאות שהקלטת הזו לא הייתה פוגעת בנתניהו", אמר "היא הייתה מעבירה מנדטים מכחול לבן לליברמן. יש הרבה אנשים שהתלבטו בין כחול לבן לליברמן, והם היו עוברים לליברמן וכחול לבן הייתה נשארת עם 27-28 והעסק היה גמור".

"הקלטת הזאת לא ברשותי", הבהיר. "היא לא הייתה אמורה להיות מפורסמת. היא נועדה רק לכך כדי לוודא שמה שהובטח שם קורה. לא הובטחו שם לא תיקים ולא תפקידים".

09:29 עריכה

משה פייגלין לגלי צה"ל: "אני מאמין שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה. כמו במשחק שחמט, הוא יודע להקדים אחרים בכמה צעדים. משוכנע שיעמוד בהבטחתו למנות אותי לשר".

נתניהו ופייגלין בכפר המכבייה הערב (צילום: פלאש 90)
נתניהו ופייגלין בכפר המכבייה הערב (צילום: פלאש 90)
09:08 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) מגיב בערוץ הכנסת לטענת איילת שקד ש"הבלוק עוד לא סגור": "זו כותרת מיותרת, אמירה לא נכונה של איילת שקד. יש לאנשים דרישות וכשהן לא מתמלאות מאה אחוז, הם מפוצצים את הנגמ"ש".

09:04 עריכה

איילת שקד, לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב': "הצלחנו רק לשמר את מי שכבר הצביע עבורנו. לא הבאנו קולות חדשים. אני לא בטוחה שהרברפי היה מביא תוצאה טובה יותר". עוד אמרה שקד: "הייתי מעדיפה שהימין היה משיג 61 מנדטים, מה לעשות? אין לי שום בעיה שכחול לבן או שעמיר פרץ יצטרפו. זה עדיף מללכת לבחירות". 

09:02 עריכה

יו"ר סיעת כולנו לשעבר רועי פולקמן, שנחתך מרשימת הליכוד, עוקץ את ראש הממשלה אצל אילנה דיין בגלי צה"ל: "רוב מצביעי הליכוד מחפשים ממשלה שעוסקת בבריאות, לא ממשלה שעוסקת בתקיפות על התקשורת".

08:59 עריכה

נדב אייל בטוויטר: בתל אביב קיבל ליברמן 4.43% מהקולות הפעם. בבחירות הקודמות רק 1.38%. זאת אומרת צמיחה של 320%. הצמיחה שלו בכל המדינה ביחס לבחירות הקודמות הייתה בכ-80% (5 מנדטים ל-9).

08:55 עריכה

יקי אדמקר מוואלה מדווח: חלק מראשי מפלגות הימין צפויים לדרוש בפגישה עם נתניהו לחתום על מסמך שבו יופיעו קווים כללים להסכמים קואליציונים, בתמורה ל"בלוק" שהוא מבקש להוביל מול גנץ ואחרים.

08:48 עריכה

שר התקשורת דוד ביטן, אצל אילנה דיין בגלי צה"ל: "אם 'הליכוד' תקים ממשלה ראשונה, כחול-לבן המתפוררת לא תישאר יחד. בגלל מצבו המשפטי של נתניהו, אין מצב שנסכים לרוטציה שבני גנץ ראשון בה".

ח"כ חילי טרופר (כחול-לבן), בתגובה לדברי ביתן: הרעש הזה מלמד על היסטריה. גם בליכוד מבינים שנתניהו הוא יותר עול מאשר דברים אחרים. אני לא רואה מצב  שנסכים לרוטציה כשנתניהו ראשון. תוהה האם יש רגע בו הוא אומר 'המדינה לפניי'".

08:27 עריכה
תושב ירושלים, בן 19, נעצר בחשד שמסר את תעודת הזהות שלו לחברו בן ה-17, כדי שישתמש בה בהליך הבחירות לכנסת. על פי החשד, חברו הגיע ביום הבחירות לקלפי במרכז ירושלים במטרה להצביע, והזדהה באמצעות תעודת הזהות שאינה שייכת לו.
08:26 עריכה

נתניהו לראשי הימין: "שהנשיא ייתן לגנץ את המנדט, שייתן לו להזיע – לא ייצא מזה כלום". ראש הממשלה אמר את הדברים במהלך פגישתו אתמול לעם בכירי מפלגות הימין.

בצלאל סמוטריץ' שאל אותו: "נניח מחר גנץ מקים ממשלה, אומר לך תהיה רוטציה, בתנאי שאתה בא לבד – מה אתה אומר לו?". נתניהו השיב: "אני אגיד לו שאנחנו גוש".

השר אופיר אקוניס הוסיף בישיבה כי "מפלגות טוטליטריות מחרימות את ראש הממשלה. זו הציניות הגדולה ביותר בפוליטיקה הישראלית. בעיקר על ידי מי שיש אצלם תקנון צפון־קוריאני".

ח"כ דוד ביטן אמר כי "המועמד שלנו לראשות הממשלה זה נתניהו. לא נחליף אותו רק בגלל שמפלגה אחרת שמה וטו. לא עשינו את זה מעולם ולא נעשה עכשיו. מציע שכחול לבן יירדו מהעץ".
08:17 עריכה

דיווח של עמית סגל מחדשות 12: איילת שקד אמרה שבלוק הימין של נתניהו "עוד לא סגור".

08:11 עריכה

מספירת 94.4% מהקולות עולה כי כחול לבן היא המפלגה הגדולה ביותר עם 32 מנדטים, אחריה הליכוד עם 31. מנדט נוסף לרשימה המשותפת. 

 

 

08:08 עריכה

בני גנץ ועמיר פרץ חתמו על התחייבות להשבת החיילים החטופים. בכאן חדשות דווח כי בהתחייבות נאמר שכל ממשלה שישתתפו בה תציג תחילה תכנית מחייבת להשבת החיילים והאזרחים: לא יבוצע שום הסכם עם עזה בלי השבת הבנים תחילה.

08:00 עריכה

השרה גילה גמליאל (הליכוד), לדב גיל-הר בכאן רשת ב': "מי שיציב תנאים – האחריות לבחירות שלישיות תהיה עליו. אני לא רואה שום סיבה לכך שמישהו יחליף את נתניהו, אף אחד לא יכתיב לנו. יש לנו כללים מסודרים, חוקה ובחירות".

07:58 עריכה

ח"כ שרן השכל (הליכוד) ל"העולם הבוקר" בחדשות 13, על האפשרות לממשלת אחדות: "אנחנו מבינים שאלה רחשי הציבור, אנחנו מקבלים את התוצאות ומושיטים את היד לליברמן ולכחול לבן – בואו לדבר".

07:55 עריכה

ח"כ יבגני סובה מישראל ביתנו בריאיון לדב גיל-הר ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב': "לפני ארבעה חודשים אמרו לנו בליכוד שאנחנו עם איימן עודה ועכשיו אומרים שאנחנו מהמחנה הלאומי. אם הם רוצים לשבת עם המפלגות החרדיות זו בעיה שלהם, שלא יבואו אלינו בטענות. אני פונה לליכוד – תתחילו להתייחס ברצינות למה שליברמן אומר".

07:51 עריכה

היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג'ון בולטון אמר כי "במוקדם או במאוחר" בישראל תקום ממשלה חדשה, למרות שהוא מחבב את ראש הממשלה בנימין נתניהו – כך דווח הלילה (חמישי) ב"פוליטיקו". נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ פיטר את בולטון מתפקידו בשבוע שעבר, ברקע חילוקי דעות בין השניים בין היתר בנושא איראן.

בולטון ונתניהו (צילום: מתי שטרן, שגרירות ארצות הברית, פלאש 90)
בולטון ונתניהו (צילום: מתי שטרן, שגרירות ארצות הברית, פלאש 90)
07:47 עריכה

ועדת הבחירות המרכזית מסרה כי ספירת המעטפות הכפולות, שהחלה אמש, נמשכת. "הפעם מדובר בכמות הגדולה ביותר מאי פעם, כ-28,0000 מעטפות כפולות. ספירת הקולות תארך זמן, כולל ספירה, הקלדה, הצלבת התוצאות ובדיקה מדוקדקת שלהן".

07:44 עריכה

אבו מאזן על הבחירות בישראל: "עמדתנו – נגד נתניהו". דבריו של אבו מאזן באים שעות ספורות לאחר ששר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, אמר כי הפלסטינים יהיו מוכנים לדיאלוג עם כל ראש ממשלה שייבחר בישראל. "לא משנה לנו מי יצליח להרכיב את הממשלה, אנחנו מוכנים לשבת עם כל מי שיחפוץ במשא ומתן", אמר אל-מלכי, שהצטרף לאבו מאזן לביקור בבירת נורבגיה, אוסלו.

 

 

07:28 עריכה

בכירים בליכוד: "אם נתניהו ייכשל בהרכבת הממשלה – רק אז ייצאו נגדו".  "אז גם תחלחל ההבנה למצביעי הליכוד והמתפקדים שניתן להרכיב ממשלת ימין – בהובלת הליכוד – ללא נתניהו", הוסיפו הבכירים.

בסביבת נתניהו יש מי שממליצים לו לקיים פריימריז מהירים על ראשות הליכוד – רק במקרה שירגיש כי מתגבש נגדו מרד במפלגה. המטרה של מהלך מסוג זה: לפרק מראש את המוקשים הפוטנציאליים שעלולים להופיע נגדו בהמשך. "זה דבר שנתניהו ישקול אותו, אבל בכובד ראש", העריכו בכירים בליכוד. "שכן יש בכך גם סכנה מאד גדולה לאחר שנתניהו נכשל פעמיים בלהביא שלטון".

07:09 עריכה

שני ח"כים מכחול לבן מצהירים: נעדיף אחדות עם נתניהו על בחירות נוספות. כוונתם של הח"כים, כפי שהסבירו להארץ, היא לחבירה לליכוד בראשות בנימין נתניהו. אחד מהם הבהיר שעמדתו אינה משקפת את עמדתם של ארבעת בכירי הרשימה, אבל העריך שהמהלך עשוי לעמוד למבחן נוסף בשבועות הקרובים אם יתברר שאלו שתי האפשרויות היחידות במשא ומתן הקואליציוני.

"אם נגיע לרגע האחרון והברירה תהיה בין הליכה לבחירות נוספות לבין שיתוף פעולה עם נתניהו, אני חושב שנצטרך לסגת מההתנגדות לנתניהו כאדם, למרות הנזק התדמיתי שייגרם לנו", אמר אחד מחברי הכנסת.

כזכור, בניגוד לכל הנ"ל, בכחול לבן הבהירו פעם אחר פעם כי גנץ דבק בהחלטתו שלא לחלוק את שולחן הממשלה עם נתניהו.

עוד 60 עדכונים

תגובות אחרונות

בחינת זהותם של חברי הכנסת הנבחרים, ותיקים וחדשים, יכולה להעיד על החברה הישראלית, שבחרה בהם ● עם רוב מכריע לגברים יהודים, עירוניים ומשפחתיים, ו-10% נציגי ציבור המעורבים בפרשות פליליות, אפשר כבר לנסות ולנבא איך ייראו החלטותיה

עוד 1,136 מילים

ארבע הערות נבחרות על הבחירות

1

הקולות צפים יותר וצפויים פחות – דפוסי ההצבעה של הישראלים פחות צפויים ויותר נזילים ממה שמקובל לחשוב. עלייתה המטאורית של כחולבן בבחירות הראשונות שלה, ויציבותה בבחירות הנוספות 5 חודשים אח"כ, היא הדוגמה הבולטת לגמישות של האלקטורט הישראלי.

כך גם הכפלת כוחו של ליברמן בתקופה קצרה זו, ומחיקתו של כחלון. הליכוד נותרה המפלגה היחידה שמשמרת מספר גדול של מצביעים לאורך שנים רבות, אבל ברור שבעשור האחרון המנדטים הללו רשומים על שמו של נתניהו. ביום שאחריו יתכן מאוד שמצביעים רבים יעדיפו לתת את קולם למפלגות ימין אחרות.

לא רק הצרכנים הישראלים, גם הבוחרים הישראלים פתוחים לחידושים ולשינויים, מאמצים במהירות מותגים חדשים, ומוכנים גם לתת הזדמנויות נוספות למותגים כושלים

לא רק הצרכנים הישראלים, גם הבוחרים הישראלים פתוחים לחידושים ולשינויים, מאמצים במהירות מותגים חדשים, ומוכנים גם לתת הזדמנויות נוספות למותגים כושלים.

2

דור שלם דורש שילוב – "הדור הזקוף" של אזרחי ישראל הערבים יוצר שינוי בדפוסי ובמניעי ההצבעה של האוכלוסיה הערבית, ומבשר שינוי מהותי בפוליטיקה הישראלית.

הצעירים הערבים דורשים שילוב אזרחי וכלכלי מלא בפוליטיקה הארצית והמקומית, במשרדי הממשלה ובמוסדות המדינה, כמו גם באקדמיה ובמגזר הפרטי.

"הדור הזקוף" של אזרחי ישראל הערבים יוצר שינוי בדפוסי ובמניעי ההצבעה של האוכלוסיה הערבית, ומבשר שינוי מהותי בפוליטיקה הישראלית

אמנם באיחור, אבל המהלך המבריק של אימן עודה – הצבת תנאים פומביים לחבירה לגוש חוסם נתניהו – היה ככל הניראה מענה מדויק לרצונם הקולקטיבי של המצביעים הערביים דורשי ההשתלבות.

הקמת גוש חוסם שכזה, או בחירת עודה לראשות האופוזיציה, יהיו נקודות ציון הסטוריות, אך בכל מקרה נראה כי הכנסת הקרובה תעמוד בסימן הזדקפות קומתם של האזרחים הערבים.

3

חסינות, עדיין על הפרק – הגם שדומה כי תרחיש הבלהות האנטי-דמוקרטי של קואליציית חסינות והתגברות ירד מן הפרק, מומלץ לא להזיז את העיניים מכדור החסינות העגול.

נתניהו היה ונשאר השחקן המיומן, הממומן המתוחכם והנואש ביותר על המגרש, והוא רחוק מלמצות את כל ארסנל התרגילים – חוקיים או לא – שברשותו. שום דבר לא קדוש במלחמת ההישרדות הזו, לא מועד השימוע, ולא הפרדה בין ענייני בטחון ומדינאות לבין ענייניו האישיים.

נתניהו היה ונשאר השחקן המיומן, הממומן, המתוחכם והנואש ביותר על המגרש, והוא רחוק מלמצות את כל ארסנל התרגילים – חוקיים או לא – שברשותו. שום דבר לא קדוש במלחמת ההישרדות הזו

בסיבוב הקודם היו לנתניהו על הנייר 60 אצבעות לחסינות והתגברות. בסיבוב הנוכחי יש לו לכאורה 64. כן, אין להתבלבל מתעתועי ליברמן. האיש מעולם לא התנגד לחסינות, וניתן להניח שיש לו, כמו גם לשאר חברי מועדון להב 433 דרעי, ליצמן, ביטן, כץ ואחרים, עניין אישי לוחץ ביצירת תקדים של חסינות מהותית על עבירות שוחד, מירמה והפרת אמונים.

4

50 גוונים של 'ימין' – בכנסת ה-22 יהיו כ-100 מנדטים ו-10 מפלגות ימין ומרכז-ימין. 25 שנים, דור שלם של הסתה כנגד השמאל, בהובלת נתניהו, הביאו לגימוד המחנה הפוליטי השמאלי לכדי 11 מנדטים של מפלגות ציוניות, ועוד כ-4 של חד"ש.

השיח הפוליטי הישראלי עבר מיסגור-מחדש מכוון ושיטתי, באופן שמדיר את ההשקפה השמאלית, וכמובן את האזרחים הערבים, ומקבע עליונות יהודית-לאומית-ימנית. רובו הגדול של העם מגדיר את עצמו "ימני", בדרך כלל מתוך דחף לאומי-יהודי, בבחינת "יהודי טוב הוא יהודי ימני".

השיח הפוליטי הישראלי עבר מיסגור-מחדש מכוון ושיטתי, באופן שמדיר את ההשקפה השמאלית, וכמובן את האזרחים הערבים, ומקבע עליונות יהודית-לאומית-ימנית

אבל מהו ה"ימין" הזה? הגיע הזמן למיפוי מדויק בהרבה של הספקטרום הפוליטי בישראל, והעשרת מילון המונחים הפוליטי, הציבורי והתקשורתי.

ימים ספורים לפני הבחירות אמר גנץ שהוא "ימין מדיני", ולא הרחיב באשר לשייכותו למחנה הימין הכלכלי, החברתי או הדתי. שקד ובנט ניסו להחדיר אל השיח הימני את המושג האמריקני "שמרנות", אך באותה נשימה לטעון גם לאחיזה בקצה השני של המקל – "ליברליות", מילה שבפי שמרנים אמריקניים אותנטיים מותזת כקללה. ליברמן ונתניהו הטיחו זה בזה אינספור פעמים "הוא לא ימין אמיתי, אין לו שום קשר לימין".

שקד ובנט ניסו להחדיר אל השיח הימני את המושג האמריקני "שמרנות", אך באותה נשימה לטעון גם לאחיזה בקצה השני של המקל – "ליברליות", מילה שבפי שמרנים אמריקניים אותנטיים מותזת כקללה

ד"ר צבי לניר טבע את ההגדרה "מושג-מטרייה", עבור מילים שאיבדו את משמעותן עקב התרחבות-יתר, ונעשה בהן שימוש אינפלציוני ובלתי מדוייק. הצייצן ואיש התקשורת תומך נתניהו שמעון ריקלין הזדרז לקבוע בבוקר שאחרי הבחירות כי הימין נזקק ל"חשבון נפש". אבל כולנו זקוקים לחשיבה מחודשת על המפה הפוליטית הישראלית, ולהמשגה חדשה ומדוייקת בהרבה של מונחים בסיסיים כמו ימין, שמאל, ליברליות, דמוקרטיה, שלטון החוק ועוד.

 

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 652 מילים
עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משבר כלכלי חמור ברשות הפלסטינית

דוח של הבנק העולמי מצביע על ירידה של 70% בכנסות ממיסים ועל הקושי של הרשות הפלסטינית לגייס הלוואות ● צופה פערי מימון של 1.9 מיליארד דולר עד סוף השנה ● הסיבות למשבר: הפחתה בכספי סיוע המגיעים לרשות, ומחלוקת על העברת המסים שישראל גובה עבורה

עוד 420 מילים

האיחוד קטן מסך חלקיו

כבר בערב הבחירות העריך גורם בימינה כי איילת שקד תתפטר מהכנסת אם הרשימה לא תגיע לשמונה מנדטים ● אתמול, אחרי היוודע התוצאות, כבר דיברו על שקד כ״בלון תקשורתי״ ● בשמאל, לעומת זאת, העבודה לא גדלה למרות האיחוד עם גשר - אך כן הצליחה לנגוס בשולי הבייס הימני במעוזים המסורתיים של הליכוד ● פרשנות

עוד 677 מילים

״נציג הליכוד מילא מאות פתקים במעטפות״

חשיפה בלעדי לזמן ישראל: אלמוני הגיע לקלפי בפרדיס, הציג את עצמו כ"נציג ועדת הבחירות" והרחיק מהקלפי את מרבית המשקיפים - בזמן שנציג הליכוד שנשאר בתוך הקלפי ניסה לזייף את ההצבעה

נסיון לזייף קולות באחת הקלפיות בישוב פרדיס נמנע ברגע האחרון – כך נודע לזמן ישראל.

"בתחילת הערב הגיע אדם שהציג את עצמו כ'נציג ועדת הבחירות המרכזית'", מספר נציג של אחת המפלגות בקלפי. "זה נראה מוזר, כי בקלפי היה כבר נציג של ועדת הבחירות (׳נציג טוהר בחירות׳) שלא הכיר אותו ולא ידע שהוא אמור להגיע לשם. בקלפי היו נציגים של חמש מפלגות – הליכוד, הרשימה המשותפת, כחול-לבן, ישראל ביתנו והמחנה הדמוקרטי.

״בשלב מסויים, בסביבות שמונה בערב, האלמוני ביקש מכל נציגי המפלגות לצאת מהקלפי 'לצורך תדריך'. הנציגים של שתיים מהמפלגות יצאו מהקלפי, וכך גם מזכיר הקלפי ונציג ועדת הבחירות האמיתי. ואולם, לתדהמתי, נציג הליכוד נשאר בתוך הקלפי, באישורו של אותו 'נציג ועדת הבחירות' האלמוני״.

״כשאני ונציגה של מפלגה נוספת ראינו שנציג הליכוד נשאר שם והקלפי נשארת בלא השגחה נוספת, דרשנו להיכנס פנימה אבל הוא דחף אותנו החוצה בכוח וניסה לנעול את הדלת", מספר הנציג.

"למרות נסיונות להיכנס, נותרנו בחוץ ובמשך הרבה זמן – כשבכל הזמן הזה הוא היה בפנים עם נציג הליכוד. בסופו של דבר, אני ונציגת המפלגה נוספת הצלחנו להיכנס פנימה.

"ושם, בפנים, ראינו דבר מוזר: נציג הליכוד עמד מאחורי הפרגוד, וכשראה שנכנסנו ושאנחנו מסתכלים עליו ומתקדמים אליו, הוא יצא וסידר את מכנסיו וחגורתו, ויצא משם במהירות ובבהלה. נכנסנו לתא, וראינו שהוא השאיר אחריו ערמה של יותר מ-100 מעטפות חתומות, חלקן פתוחות וחלקן סגורות, ובתוך המעטפות הסגורות היו פתקים של מחל".

נציג הליכוד לא חזר אחר כך לקלפי, וגם אותו "נציג ועדת הבחירות" המזוייף נעלם מיד אחרי המקרה. נציגי המפלגות הגישו תלונה במשטרה והנציג (האמיתי) של ועדת הבחירות המרכזית דיווחו על המקרה לוועדה.

מוועדת הבחירות המרכזית אישרו את הפרטים לזמן ישראל ומסרו כי האירוע נמצא בטיפול.

תגיות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 258 מילים ו-2 תגובות

מרכיבים קואליציה כל התרחישים האפשריים

תוצאות הבחירות המסתמנות הותירו את המערכת הפוליטית והציבור הישראלי מבולבלים מאי-פעם ● נכון לעכשיו, נדמה שהכל פתוח - החל מזהותו של ראש הממשלה הבא ועד להרכב הקואליציה ● אבל למעט ראש הממשלה נתניהו, נראה כי לאף אחד אין אינטרס לגרור את המדינה למערכת בחירות שלישית בשנה

עוד 953 מילים

דעה עם הראש בקיר

במדינת האין-חוקה, אין-אכיפה, אין-אלוהים - הרבה יותר קל לדבר על "העידן שאחרי-ביבי" ולהבטיח ש"אפשר אחרת", בלי להגיד כיצד

בסבב תכניות הבוקר, שכתשו את הכלום שהיה בלילה, התראיין גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. התחזית (המבעיתה) שלו הייתה: הולכים לסיבוב בחירות שלישי, אחרי שנתניהו יפנים שזמנו עבר וייבחר מנהיג חדש לליכוד.

אולמרט תיאר את המערכת הפוליטית ואת הדחת נתניהו באופן שהזכיר לי איך סיינפלד תיאר פעם כיצד מפילים מכונה למכירת ממתקים: מנדנדים אותה אחורה-קדימה שוב ושוב, בכל פעם עוד קצת, עד שבסוף היא נופלת. בדחיפה הראשונה זה לא ילך והמכונה תישאר נטועה במקומה.

הגישה האולמרטית, שבאופן מבהיל אוחזת בעוד ועוד אנשים, מתייחסת לדמוקרטיה כניסוי מדעי רב-שלבי, במקום כאל שיטת בחירות שנסמכת על רוב בסיבוב הראשון, פעם בארבע שנים.

הגישה הזאת מחזירה אותי לרגע אל אחת ה"טראומות" המביכות מימיי בצבא. במהלך הטירונות נדרשנו לעבור מסלול מכשולים, אבל בכל פעם שהגעתי אל "הקיר" – התחנה שבה מאיצים לעבר קיר כדי להיאחז בו גבוה מספיק ולטפס לצדו השני – נתקעתי בו כמו מסמר, ולא הצלחתי לקפוץ מעלה.

כולם כבר השלימו את המסלול, ורק אני המשכתי לרוץ בכל פעם מחדש. בניסיון לעזור לי עודדו אותי החיילים והמפקדים לנסות שוב ושוב. לכל סיבוב הגעתי עייף ומרוט יותר, ובכל פעם נתקעתי בקיר חזק ונמוך יותר, ובכל זאת לא עברתי. היה לי כוח רצון, והייתה לי מהירות, אבל הטכניקה הייתה מחורבנת.

ישראל תקועה כבר שנים בקיר אימתני, ובמקום להחליף את הטכניקה, היא לוקחת בכל פעם כמה צעדים לאחור, ורצה בכל הכוח כדי לנסות ולעבור את הקיר.

המחשבה האווילית ש"הפעם" נתגבר על הקיר ונצא מהצד השני עם ניצחון מובהק – אם רק נצא כולנו להצביע, אם רק נאמין באמת באמת בכוחנו, אם רק נגייס את כל התקוות המפעימות – פשוט לא מוכיחה את עצמה.

ולמרות הייאוש שמתקבל בהאנג-אובר של היום שאחרי, לאף אחד אין אומץ להתייצב מול הקיר ולהוריד אותו באבחת גרזן.

אף אחד מהמועמדים שחדרו לחיינו בשנים האחרונות לא מדבר על שינוי שיטת הממשל, על העבודה הרצינית שיש לעשות כדי להשיב את האמון במערכת הפוליטית, או על מתווה בחירות אחר, שבו יש מנצח ומנוצח

הציבור דווקא משתף פעולה עם הפטליות של הקיר. הוא מבין ששיטת הבחירות היא בלתי-נסבלת ומכיל אותה בהבנה בכל פעם מחדש: נותן כוח לקבוצות סקטוריאליות, מחלק את המנדטים בתוך הגוש, ויוצר שוויון אסטרטגי שלא מאפשר להחליף את ראש הממשלה, אבל גם לא ממש מעניק לו את האמון הנדרש.

אפשר להפיל את האשמה על נתניהו, האיש שממקסם חוליים ומנצל את פחדי-הציבור עד זרא. אולי משום כך אולמרט מייחל להכרעה ברורה בסיבוב השלישי, אי-שם אחרי ינואר, בלי ביבי השד הנורא. אבל האמת היא שאין כל סיבה שהדד-לוק לא יישאר גם אחרי שנתניהו יפרוש לטפל בענייניו המשפטיים.

בשיטה הפרלמנטרית הקיימת, כמעט אף פעם לא יודעים בוודאות מי ניצח ומי הפסיד אחרי שהקלפיות נסגרות. בדיוק כפי שכאשר מטפסים על קיר תמיד קיים הסיכוי שעם עוד קצת מאמץ באצבעות, נמתח את הידיים עד הקצה ונצליח לעבור, רגע לפני שנחליק בחזרה למטה.

מעניין שאף אחד מהמועמדים הגיבורים שחדרו לחיינו בשנים האחרונות לא מדבר באופן אקטיבי על שינוי שיטת הממשל, על העבודה הרצינית שיש לעשות כדי להשיב את האמון במערכת הפוליטית, או על מתווה בחירות אחר, שבו יש מנצח ומנוצח, גם אם הפערים קטנים מאוד.

מדי פעם מישהו משליך אמירה אגבית ובלתי-מחייבת בנושא, אבל ברור שאף אחד לא באמת מתכוון ללוות אותה במעשים. בטח שלא בתכנון לטווח ארוך.

במדינת האין-חוקה, אין-אכיפה, אין-אלוהים – הרבה יותר קל לדבר על "העידן שאחרי-ביבי" ולהבטיח ש"אפשר אחרת", בלי להגיד כיצד.

טוב, אולי זה יקרה אחרי הסיבוב השלישי.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות

החיים על פי ביטן "הבחירות לא זויפו ולא נגנבו, עזוב אותך"

תני גולדשטיין בילה אתמול בחמ"ל של ועדת הבחירות המרכזית, יחד ח"כ דוד ביטן מהליכוד ● בניגוד לטענות הליכוד לכל אורך הקמפיין, ביטן אמר כי אין לו כל חשש לזיופים: "תרדו ממני עם זה. בוא, חלאס, שב, שתה קפה" ● הנשיא ריבלין התמוגג מאחוזי ההצבעה ● ומדוע הוועדה בחרה להסתיר מהציבור את נתוני ההצבעה בזמן אמת בקלפיות השונות

עוד 1,113 מילים

תחבורה אווירת משבר ברכבת הקלה: שכרה את יועץ התקשורת של גנץ

נת"ע, שבונה את הרכבת הקלה בגוש דן, נקלעה לסחרור עם עזיבת המנכ"ל לפני ארבעה חודשים ● מאז הודיעו בכירים נוספים על עזיבתם ● רצף האירועים הזה כנראה הלחיץ את יו"ר הדירקטוריון, שהחליט לשכור את יועץ התקשורת רונן צור

דירקטוריון נת"ע, שבונה את הרכבת הקלה בגוש דן, שכר את שירותי יועץ התקשורת רונן צור. מדובר בצעד שנוי במחלוקת מפני שלנת"ע כבר יש מערך הסברה ודוברת, ולא ברור מדוע צריך לשלם מכספי ציבור גם ליועץ חיצוני.

צור, שייעץ בבחירות לבני גנץ (ועוד קודם לכן שימש כקמפיינר של כחול-לבן בבחירות שנערכו באפריל), נחשב לאחד מיועצי התקשורת היקרים בשוק, אם כי גורם המעורה בפרטים אומר שהוא "עשה מחיר" לנת"ע, ומספק את שירותיו בתעריף ש"לא משתווה לסכומי העתק שרצים במערכת הפוליטית", כהגדרתו.

הפנייה לצור מבטאת את אווירת המשבר שאליו נקלעה נת"ע, וכנראה גם את רצונו של יו"ר הדירקטוריון, רם בלינקוב, לשפר עמדות בחזית התקשורתית.

רם בלניקוב (צילום: Flash90)
רם בלניקוב (צילום: Flash90)

החברה נכנסה לסחרור כשהמנכ"ל המוערך, יהודה בר-און, עזב לפני כ-4 חודשים בעקבות מאבקי אגו וסמכויות עם בלניקוב.

העזיבות הללו תופסות את החברה במצב רגיש, תוך כדי עבודה על מכרזים וחוזים מורכבים, וכשהמועד המוצהר לנסיעת הבכורה של הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן – אוקטובר 2021 – כבר נראה מעבר לפינה

אלא שזו הייתה רק תחילתו של אירוע מתגלגל: לאחר התפטרותו של בר-און שלחו 10 סמנכ"לים בנת"ע מכתב לשרי האוצר והתחבורה והפצירו בהם להחזיר אותו לתפקיד (צעד שמשמעותו בפועל היא הדחתו של בלינקוב).

בלינקוב, בלשון המעטה, לא אהב את הפנייה הזו, ומכאן זה רק הלך והסלים.  בשבועות האחרונים שורה של בכירים בחברה הודיעו על עזיבתם: היועצת המשפטית ומזכירת החברה עו"ד טל דגן, סמנכ"ל המשאבים שרון וולפר, המשנה למנכ"ל שי יפתח, וסמנכ"ל התכנון ניר קוגל.

העזיבות הללו תופסות את החברה במצב רגיש, תוך כדי עבודה על מכרזים וחוזים מורכבים, וכשהמועד המוצהר לנסיעת הבכורה של הקו האדום של הרכבת – אוקטובר 2021 – כבר נראה מעבר לפינה.

לפי דיווח ב"גלובס", בישיבת דירקטוריון שנערכה בשבוע שעבר התבטא מנהל רשות החברות הממשלתיות, ינקי קוינט, בחריפות כלפי המנהלים הנוטשים, ואף שיגר לעברם איום מפורש.

לפי "גלובס", אמר קוינט "אם מישהו כאן מתכוון לעזוב כדי להשאיר מאחוריו אדמה חרוכה, שלא יחשוב שזה לא יובא בחשבון אם הוא ינסה לקבל עבודה בחברה ממשלתית אחרת".

רצף האירועים הזה כנראה הלחיץ את בלינקוב וחברי הדירקטוריון, ודחף להחלטה לשכור את שירותיו של צור. כך נוצר מצב מוזר שבו הדירקטוריון למעשה מתנהל בנפרד מהחברה עצמה מבחינה תקשורתית, וכל זה בעת שוועדת איתור מטעם הדירקטוריון ממיינת מועמדים לתפקיד המנכ"ל.

רונן צור, אגב, הרבה להתראיין בימים האחרונים בענייני הבחירות.

בקשה להתייחסות לדברים הועברה לדוברות נת"ע, אך לא התקבלה תגובה.

הדברים הבאים נמסרו ממשרדו של רונן צור: "נת"ע עוברת בתקופה האחרונה אתגרים משמעותיים, במספר מישורים, המחייבים היערכות ראויה. צירפנו יועץ אסטרטגי מוביל בהתאם לכללי רשות החברות הממשלתיות, כפי שנעשה בעשרות חברות. שכר הטרחה עומד על 18,000 שקל בחודש".

עוד 392 מילים

בחירות 2019 ברשימה המשותפת מודים לנתניהו

חברי הרשימה המשותפת חגגו אתמול את הניצחון בקלפי, ובעיקר את הניצחון על ראש הממשלה ● "בעוד שנתניהו חשב שהאמירות שלו ישכנעו מספר גדול יותר מהתומכים שלו ללכת להצביע לו, הן למעשה עזרו לנו" ● כעת יש השואפים שם להשתלב בהנהגת המדינה, ומקווים שבני גנץ לא יפסול אותם על הסף

עוד 676 מילים

בנימין נתניהו, איילת שקד, נפתלי בנט, בצלאל סמוטריץ' - ואפילו עמית סגל אשמים: במפלגת הימין הקיצונית עוצמה יהודית מתקשים לקבל את הכישלון בבחירות, ויורים לכל הכיוונים ● ג'ייקוב מגיד בילה את הלילה במטה המפלגה שניסתה להיכנס לכנסת עם מצע גזעני במיוחד - ונשארה ככל הנראה בחוץ

עוד 607 מילים

רבנים בניו יורק נאבקים על ארון קודש נדיר בשווי 2 מיליון דולר

ארון קודש ייחודי שנבנה במחנה עקורים מעסיק כעת את בית המשפט בניו יורק ● הרב שהחזיק בו העמיד אותו למכירה פומבית ● בנו של הרב שהביא את הארון מגרמניה לא ממש אהב את זה ● "נרמז כי התביעה הזו היא סביב כסף, וזה שגוי לחלוטין! העניין הוא להבטיח גורל ראוי לארון"

עוד 943 מילים
סגירה