תובנות מהמסע האמריקאי שלי - פרק ראשון

ג'ו ביידן באייפאק, 2016 (צילום: AP Photo/Cliff Owen)
AP Photo/Cliff Owen
ג'ו ביידן באייפאק, 2016

להלן שילוב של הסיפור האישי שלי ושל התובנות הרבות שאספתי במהלך המסע הארוך שלי כתייר, כסַבָּל, כסטודנט וכדיפלומט ישראלי בארצות הברית. המגמות שאציג לגבי יחסי ארה"ב-ישראל ולגבי יחסי ישראל והקהילה היהודית האמריקאית הן מדאיגות, אך אינן בלתי הפיכות.

להלן סיפורי האישי והתובנות הרבות שאספתי במסעי הארוך כתייר, סַבָּל, סטודנט ודיפלומט ישראלי בארה"ב. המגמות שאציג לגבי יחסי ישראל-ארה"ב והקהילה היהודית האמריקאית מדאיגות, אך לא בלתי הפיכות

אני מאמין כי באמצעות חתירה משותפת לשלום, צדק ודמוקרטיה, ניתן לשקם את מערכת היחסים בין ארה"ב לישראל ובין ישראל לקהילה היהודית האמריקאית ככוח חיובי רב עוצמה.

הגעתי לארצות הברית בפעם הראשונה בשנת 1986 לאחר 10 חודשים של טיול תרמילאים בדרום אמריקה. התאהבתי מיד בניו יורק והבנתי מדוע ארה"ב נחשבה בעיני היהודים ל"די גאלדענע מדינה" (מדינת הזהב ביידיש).

כקיבוצניק עם חינוך סוציאליסטי ו-5 שנים בצבא, ארה"ב הייתה ההיכרות הראשונה שלי עם המושגים של קפיטליזם ויוזמה חופשית. נחשפתי לליברטריאניזם על ידי הספרים של איין ראנד ותרבות האינדיבידואליזם שראיתי ברחובות ניו יורק. זה היה ניגוד מוחלט לכל מה שהכרתי בישראל (ספוילר – לא הפכתי לליברטריאני).

עבדתי קשה בחברת הובלה בניסיון לחסוך כסף, מתוך ידיעה שלא אחזור לקיבוץ ואצטרך לשלם בעצמי על השכלה גבוהה. בימים בהם לא עבדתי בהעברת רהיטים פקדתי את מרכזי התרבות של העיר כדי ללמוד עוד על אמריקה.

הפעם השנייה שלי בארה"ב הייתה בשנת 1990, כשאשתי רונית התקבלה לתואר שני בחינוך במחול באוניברסיטת קולומביה. כל כך שמחתי לקבל הזדמנות נוספת לגור בניו יורק.

כקיבוצניק עם חינוך סוציאליסטי ו-5 שנים בצבא, ארה"ב הייתה ההיכרות הראשונה שלי עם מושגי קפיטליזם ויוזמה חופשית. נחשפתי לליברטריאניזם בספרי איין ראנד, ניגוד מוחלט למה שהכרתי בישראל

ניצלנו כל דקה של זמן פנוי כדי לצרוך תרבות אמריקאית. שמענו תרבות אמריקאית במועדוני הג'אז של ניו יורק – בלו נוט, ווילג' ואנגארד, סוויט באזיל, פאט טיוזדייז ועוד רבים אחרים. קראנו תרבות ב-Village Voice, הקשבנו לקונצרטים ואופרות בקרנגי הול ובמטרופוליטן אופרה עם כרטיסים זולים בעמידה. צפינו בלהקות המחול המודרני הטובות בעולם כסדרנים מתנדבים בתיאטרון ג'ויס. נחשפנו לאומנות פלסטית במוזיאונים ובגלריות המדהימים של העיר. כשהבת שלנו מאיה נולדה כאזרחית אמריקאית, האטנו קצת אבל עדיין נהנינו מהעיר ככל שיכולנו.

התשוקה שלי לספורט הייתה תמיד אמצעי יעיל במיוחד לחיבור עם אנשים. עוד בישראל הייתי אוהד NBA מושבע, והתחברתי לכדורגל האמריקאי של ה-NFL והמכללות מיד כשהגעתי לארה"ב, אך לעומת זאת, לא התחברתי לבייסבול. לא הבנתי את קסמו של הספורט הפופולרי כל כך בארה"ב. מטאפורות הבייסבול התכופות ששמעתי מפוליטיקאים אמריקאים הפכו את הבנת המשחק לצורך הכרחי עבורי כדי להבין טוב יותר את התרבות האמריקאית.

בשנת 1997, הגעתי בפעם השלישית לארה"ב לתפקידי הראשון בחו"ל כדיפלומט המוצב בשגרירות ישראל בוושינגטון. שם, בבירת העולם החופשי, נחשפתי לרזי הפוליטיקה והדיפלומטיה האמריקאית וספגתי ידע רב מאוד מדי יום.

נדהמתי מהאפשרויות של ישראל לקדם את האינטרסים שלה כבעלת ברית של האומה המשפיעה ביותר בעולם. העוצמה שהפעילו ארגונים פרו-ישראליים והגישה שהייתה לנו הדיפלומטים הישראלים לקונגרס ולממשל הרשימו אותי. בכנס AIPAC הראשון שלי ראיתי איך דיפלומטים משגרירויות אחרות צפו בקנאה בנבחרי הציבור האמריקאי מתחרים ביניהם מי יפגין קירבה רבה יותר לישראל.

הגישה שהייתה לנו, הדיפלומטים הישראלים, לקונגרס ולממשל הרשימו אותי. בכנס AIPAC הראשון שלי ראיתי דיפלומטים אחרים צופים בקנאה בנבחרי הציבור האמריקאי מתחרים מי יפגין קירבה רבה יותר לישראל

בניסיון שלי באותה עת להבין את המרכיבים הבסיסיים של מערכת היחסים הייחודית בין ישראל לארה"ב שהייתי עד לה ממקור ראשון, ארגנתי אותם בראשי סביב שלושה מרכיבים עיקריים שכיניתי בקיצור:

"VIP – (Values, Interests, Politics)"

הערכים העומדים בבסיס היחסים בין ישראל לארה"ב

הפוריטנים הפרוטסטנטים שהגיעו לראשונה לפלימות' רוק על גבי המייפלאוור בשנת 1620 דמיינו את עצמם בירושלים החדשה וכמגשימי חזון הנביאים המקראיים העבריים. אתוס זה אומץ על ידי האבות המייסדים של ארה"ב והונצח בהצהרת העצמאות ובחוקה.

למעלה ממאה שנה לאחר מכן, רוח המהפכה האמריקאית ועקרונות החוקה סיפקו השראה למנהיגי התנועה הציונית. אמריקאים רבים רואים בישראל מדינה "אחות" שבדומה לזו שלהם מאוכלסת במהגרים שהקימו חברה צודקת, דמוקרטית, וליברלית בעקבות ההתנגדותם המוצלחת לשליטה האנגלית.

האינטרסים המשותפים

מאז ההכרה של הנשיא טרומן בישראל, 11 דקות לאחר הכרזת בן-גוריון על עצמאותה, מנהיגי ישראל שאפו להדק קשרים עם מנהיגת העולם החופשי. מרבצי אנרגיה במפרץ הערבי/הפרסי היו קריטיים לכלכלה האמריקאית והעולמית והפכו את המזרח התיכון למוקד אסטרטגי של מדיניות החוץ של ארה"ב.

מאז הכרת הנשיא טרומן בישראל, דקות לאחר הכרזת עצמאותה, מנהיגי ישראל שאפו להדק קשרים עם מנהיגת העולם החופשי. מרבצי האנרגיה באזור, הקריטיים לכלכלת ארה"ב, הפכו את המזה"ת למוקד מדיניות חוץ

ישראל הייתה שותפה אמינה של ארה"ב במלחמה הקרה ובמלחמה בטרור. שותפות שאפשרה לארה"ב להימנע מ"מגפיים על הקרקע", להבדיל מהברית שלהם בהגנה על דרום קוריאה או מערב גרמניה.

העומק והרוחב של מערכת היחסים הנוכחית בין ארה"ב לישראל, הפורומים המשותפים בעיקר בתחומי הביטחון והמודיעין, ההתחייבות לשמור על היתרון הצבאי האיכותי (QME) של ישראל ושלושת הקרנות הבילטרליות (BARD, BIRD, BSF) הן תולדה של אינטרסים משותפים.

ההשפעה הפוליטית של ישראל

ישראל נהנתה מתמיכה דו-מפלגתית בארה"ב במשך שנים, כאשר הדמוקרטים והרפובליקנים התייחסו אל מערכת היחסים עימה ככזאת שחורגת מהוויכוח הפוליטי. דיפלומטים ישראלים וארגונים יהודיים ביקשו לשמור על מערכת היחסים בין ארה"ב לישראל כדו-מפלגתית, למרות שרוב היהודים היו דמוקרטים.

הכוחות הפרו-ישראליים היו ועודם מאורגנים היטב ומעורבים עמוקות בפוליטיקה ובתקשורת של ארה"ב. הקהילה היהודית האמריקאית מהווה רק כ-2 אחוזים מהאוכלוסייה (קצת יותר במדינות מתנדנדות קריטיות כמו פלורידה, פנסילבניה, אוהיו ומישיגן), אבל יש לה השפעה פוליטית חסרת פרופורציה לגודלה בתרומות ובמעורבות פוליטית: קרוב למחצית מהתרומות שניתנות למפלגה הדמוקרטית ורבע מאלה שמוקדשות למפלגה הרפובליקנית מקורן בתורמים יהודים.

הכוחות הפרו-ישראליים היו ועודם מאורגנים ומעורבים עמוקות בפוליטיקה ובתקשורת בארה"ב. הקהילה היהודית שם מהווה כ-2% מהאוכלוסייה, אבל יש לה השפעה פוליטית חסרת פרופורציה לגודלה

מאז הקמתה ב-1963 הפכה איפאק לשדולה החזקה והיעילה ביותר בתחום מדיניות החוץ בארה"ב. בנוסף לכך, התפתחה שדולה למען ישראל של אוונגליסטים נוצרים שהם ברובם הגדול מצביעים לרפובליקנים. מספרם הגדול, כ-80 מיליון, והיכולות הארגוניות שלהם – מרשימים, בלשון המעטה. עבורם תמיכה בישראל היא ציווי דתי שיביא לפי אמונתם לתחיית ישוע (אחרי שאנחנו היהודים נמות בקרב בני אור בבני חושך בארמגדון, או שנתנצר).

גם בוושינגטון המשכתי לפתח את תשוקתי לספורט ככלי דיפלומטי, וההכרח להבין בייסבול הפך לחשוב יותר. באותה תקופה לא הייתה קבוצת בייסבול בוושינגטון, ולפיכך נאלצתי לנסוע לבולטימור כדי לראות את האוריולס משחקים בקמדן יארדס. למרות שלמדתי הרבה במהלך התקופה שלי בארה"ב, הבייסבול נשאר ספורט אניגמטי עבורי, אבל התובנה לגבי ערכו של להבנת התרבות האמריקאית גדלה.

נדב תמיר מכהן כמנכ"ל בישראל של JStreet - הבית הפוליטי של אמריקאים תומכי ישראל ותומכי שלום, חבר הועד המנהל של מכון מתווים למדיניות אזורית וכיועץ לעניינים בינלאומיים למרכז פרס לשלום וחדשנות. לשעבר דיפלומט בנציגויות ישראל בוושינגטון ובוסטון ויועץ מדיני לנשיא המדינה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 954 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 14 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

תיעוד מהשטח חציית הדונץ

צבא אוקראינה נאלץ להרוס את הגשרים המובילים לכפר זדונצקה לאורך נהר הדונץ כדי להאט את הכוחות הרוסיים, מה שיצר בעיית אספקה חריפה ● סטארט־אפ של יזם ישראלי מצא דרך נוספת לחציית הנהר ● לייזר ברמן הצטרף למתנדבים מחארקיב כל הדרך עד לגדה השנייה ושמע על המצב במדינה: "האנשים האלה באמת צריכים עזרה"

עוד 1,213 מילים

לקראת סבב לחימה נוסף ברצועה?

הג'יהאד האסלאמי מאיים כי אם ישראל לא תשחרר את שני פעיליו העצורים בישראל, יביא הדבר להסלמה ביטחונית חדשה. ישראל ממשיכה לעצור את פעילי הארגון בגדה. גורם ביטחוני בכיר אומר כי ישראל לא תאפשר ליישם את אסטרטגיית "איחוד הגזרות" של הג'יהאד האסלאמי.

ישראל יצאה מעודדת ממבצע "עלות השחר" ברצועת עזה נגד הג'יהאד האסלאמי, עם תחושה של ביטחון עצמי וחיזוק ההרתעה, דבר שמדאיג מאוד את הפלסטינים.

ישראל יצאה מעודדת ממבצע "עלות השחר" ברצועת עזה נגד הג'יהאד האסלאמי, עם תחושה של ביטחון עצמי וחיזוק ההרתעה, דבר שמדאיג מאוד את הפלסטינים

צה"ל ממשיך את מבצע "עלות השחר" בשטחי הגדה וממשיך מדי יום במעצרים של פעילי הג'יהאד האסלאמי שם. המשימה היא לחשוף את התשתית החשאית של הארגון, בעיקר בצפון הגדה, כדי לחסל את פעילותה לאחר שדחקה לגמרי את רגלי הרש"פ והרחיקה אותה מאזורי ג'נין, שכם וטול כרם.

זיאד אלנח'אלה, מנהיג הג'יהאד האסלאמי, קרא לסבב הלחימה הקצר ברצועה בשם "איחוד הגזרות" למרות שארגון חמאס לא השתתף בלחימה. אלנח'אלה רצה להראות שכל פלגי ההתנגדות מאוחדים מול האויב הישראלי למרות העמדות השונות שלהם.

הג'יהאד האסלאמי טוען שאילץ את ישראל לשחרר את האסיר המנהלי השובת רעב ח'ליל אל-עוואוודה ואת בסאם א-סעדי, בכיר הג'יהאד האסלאמי בג'נין.

ישראל מכחישה את הדברים ואומרת כי מעולם לא התחייבה לשחררם במסגרת הבנות הפסקת האש.

העיתון "אל-קודס אלערבי" דיווח ב-11 באוגוסט כי משלחת של בכירי המודיעין המצרי תגיע השבוע לישראל ולרצועת עזה כדי לדון בשחרורם של השניים.

הכישלון של הג'יהאד האסלאמי

האסיר המנהלי ח'ליל אלעוואדה הועבר בסוף השבוע שעבר לבית החולים אסף הרופא אחרי שחלה הדרדרות במצבו הרפואי. הוא שובת רעב כבר 164 ימים ומסרב לקבל טיפול רפואי.

הג'יהאד האסלאמי טוען שאילץ את ישראל לשחרר את האסיר המנהלי השובת רעב אל-עוואוודה ואת א-סעדי, בכיר הג'יהאד האסלאמי בג'נין. ישראל מכחישה ואומרת כי מעולם לא התחייבה לשחררם

הג'יהאד האסלאמי מנהל כבר כמה שנים מאבק באמצעות פעיליו שנעצרו על ידי ישראל במעצר מנהלי בשיטה של שביתות רעב ארוכות. השיטה הזו נקראת "המעיים הריקים".

שביתות הרעב של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא הישראלים היו במשך עשרות שנים כלי נשק במאבק של האסירים הביטחוניים לשפר את תנאי המאסר שלהם בבתי הכלא הישראלים. בשנים האחרונות אימצו אותן גם העצירים המנהליים כדי להפעיל לחץ על ישראל לקצר את תקופת המעצר המנהלי או  לא לחדשו.

היו כמה פעמים שישראל התקפלה מול כמה אסירים ביטחוניים של הג'יהאד  האסלאמי מחשש שמותם יתסיס את השטחים והגיעה עמם להבנות על הקדמת שחרורם בתנאי שיפסיקו את שביתת הרעב.

לפני כמה חודשים הדרג המדיני והביטחוני נכנע, והסכים שלא להאריך את צו המעצר המנהלי של פעיל הג'יהאד האסלאמי הישאם אבו הוואש, ששבת רעב במשך 141 ימים במחאה על מעצרו, בתמורה לכך שיפסיק את שביתת הרעב שלו. הוא שוחרר ושביתת הרעב שלו גרמה לישראל נזק מדיני בעולם ואיימה להביא לירי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל והפרות סדר נרחבות בשטחי הגדה.

בחודש יולי 2021 שוחרר מהכלא הישראלי בכיר ארגון הג'יהאד האסלאמי חדר עדנאן בעקבות שביתת רעב שבה פתח, הייתה זו שביתת הרעב ה-6 במספר שלו. הוא שבת במשך 25 ימים כדי למנוע את מעצרו המנהלי והצליח לקפל שוב את ישראל.

הג'יהאד האסלאמי מנהל כבר כמה שנים מאבק באמצעות פעיליו שנעצרו על ידי ישראל במעצר מנהלי בשיטה של שביתות רעב ארוכות. השיטה הזו נקראת "המעיים הריקים"

הפעם ממשלת לפיד-גנץ לא התקפלה מול הג'יהאד האסלאמי שדרש את שחרורו של האסיר ח'ליל אלעוואוודה ודחתה גם את דרישתו לשחרר את בכיר הארגון בסאם א-סעדי שנעצר בג'נין.

ישראל לא מצמצה והלכה עד הסוף גם במחיר סבב לחימה קצר ברצועת עזה, שבמהלכו נורו לעבר ישראל יותר מאלף רקטות, ולא איפשרה לג'יהאד האסלאמי ליצור משוואה חדשה ולשנות את כללי המשחק שהיו נהוגים עד כה.

גורמי ביטחון בישראל מדגישים כי אין בכוונת השב"כ להפסיק ולהשתמש  בכלי המעצר המנהלי.

אסטרטגיית "איחוד הגזרות"

מבחינת זיאד אלנחאלה, פירוש המונח "איחוד הגזרות" הינו ירי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל, אינתיפאדה בשטחי הגדה ואינתיפאדה של הדור הצעיר של ערביי ישראל בתחומי הקו הירוק.

זוהי האסטרטגיה של הג'יהאד האסלאמי ל"שחרור כל פלסטין", המערכה נגד ישראל צריכה להיות יום יומית שתוביל למלחמה כוללת בכל הגזרות.

גורם ביטחוני בכיר אומר כי ישראל לא תאפשר לג'יהאד האסלאמי לשנות את כללי המשחק וליישם את אסטרטגיית "איחוד הגזרות" של הג'יהאד האסלאמי.

מבחינת זיאד אלנחאלה, פירוש המונח "איחוד הגזרות" הינו ירי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל, אינתיפאדה בשטחי הגדה ואינתיפאדה של הדור הצעיר של ערביי ישראל בתחומי הקו הירוק

ההערכה של ארגון הג'יהאד האסלאמי היא כי בעקבות מה שישראל מפרשת כניצחון שלה בסבב הלחימה האחרון ברצועה, היא תגביר כעת את מבצעי המעצרים של המחבלים המבוקשים בשטחי הגדה, שמכונה בצה"ל "כיסוח דשא", במיוחד באזורי ג'נין, שכם וטול כרם.

האתגר הביטחוני הישראלי הוא לסכל את אסטרטגיית הג'יהאד האסלאמי ל"איחוד הגזרות".

הג'יהאד האסלאמי קורא לפעילי פת"ח בגדה להתאחד מאחורי הקריאה שלו ולחזור לרעיון "המאבק המזויין" נגד ישראל, כפי שקרה בשנת 2000 באינתיפאדה השנייה. אז הוביל את האסטרטגיה הזו בכיר פת"ח מרואן אלברגותי, בהנחייתו של יאסר ערפאת, והוא שייסד את קבוצת "גדודי חללי אלאקצא" בגדה, שהחליפה את חוליות "הפנתר השחור" של פת"ח שהיו פעילות באינתיפאדה הראשונה.

מי שהוביל את קבוצת "גדודי חללי אלאקצא" היה פעיל פת"ח נאצר עוויס ממחנה הפליטים בלאטה באזור שכם והיא ביצעה מאות פיגועים נגד חיילי צה"ל והמתנחלים במהלך האינפאדה השנייה. פעיליה הבולטים היו עאטף עביאת, ראיד אלכרמי ונאיף אבו שרח'.

לאחר שאבו מאזן נבחר לתפקיד יו"ר הרש"פ ב-2005 הוא השיג לקבוצת המבוקשים מ"גדודי חללי אל-אקצא" חנינה כללית מהשב"כ הישראלי תמורת מסירת נשקם למנגנוני הביטחון של הרש"פ. מאות מבוקשים הסכימו להסדר החדש.

בשטח, באזורי שכם וג'נין יש עדיין פעילים חמושים של "גדודי חללי אל-אקצא" מדובר בדור צעיר וחדש שחסרה לו הנהגה מרכזית.

מדובר בצעירים הפועלים על דעת עצמם, בניגוד לעמדת הרש"פ והם אינם מחויבים למדיניותה.

הג'יהאד האסלאמי קורא לפעילי פת"ח בגדה להתאחד מאחורי הקריאה שלו ולחזור לרעיון "המאבק המזויין" נגד ישראל, כפי שקרה בשנת 2000 באינתיפאדה השנייה

למרות שהרש"פ מתנערת רשמית מפעילותה, כשנהרג מישהו מהם, בכירי הרש"פ מגיעים לשכם ולג'נין כדי לנחם את המשפחות מכיוון שהם רואים בהם חלק מתנועת פת"ח.

בג'יהאד האסלאמי טוענים כי ישראל מעוניינת בהמשך המתיחות ברצועת עזה כדי להסיט את תשומת הלב ממה שקורה בשטחי הגדה ומזרח ירושלים, שהם בעצם החזית העיקרית של הפלסטינים במיוחד בכל הקשור למסגד אלאקצא.

זעם בג'יהאד האסלאמי על מצרים

בצמרת הג'יהאד האסלאמי יש זעם גדול על המודיעין המצרי על התפקיד שהוא מילא כמה שעות לפני הפעולה הישראלית נגד בכיר הארגון תייסיר אלג'עברי ואנשיו.

גורם בכיר בארגון הג'יהאד האסלאמי אומר כי מצרים בגדה בארגון וכי היא הייתה חלק מהמשחק הישראלי. לדבריו, 4 שעות לפני התקיפה הישראלית המודיעין המצרי הודיע לג'יהאד האסלאמי, כי ישראל איננה מעוניינת בהסלמה וכי היא תשיב ב"אופן" חיובי על הדרישה לשחרר פעילים של הג'יהאד האסלאמי מהכלא.

מי שהרגיע את הג'יהאד האסלאמי היה הגנרל אחמד עבד אלח'אלק, אחראי  התיק הפלסטיני במודיעין המצרי אשר העביר את המסרים לח'אלד אלבטש חבר הלשכה המדינית של הארגון.

כתוצאה מכך שהמודיעין המצרי הרגיע את הג'יהאד האסלאמי – הוא לא נערך להתקפה האווירית הישראלית.

גורם בכיר בג'יהאד האסלאמי אומר כי מצרים בגדה בארגון וכי הייתה חלק מהמשחק הישראלי. לדבריו, 4 שעות לפני התקיפה הישראלית, המודיעין המצרי הודיע לג'יהאד האסלאמי כי ישראל איננה מעוניינת בהסלמה

לעומת זאת, הג'יהאד האסלאמי מרוצה מתפקידה של קטאר ומשידורי ערוץ אל-ג'זירה במהלך סבב הלחימה האחרון.

מצרים מנסה כעת להרגיע את הג'יהאד האסלאמי והיא תשגר השבוע משלחת של המודיעין המצרי לישראל כדי לנסות ולהביא לשחררורם של ח'ליל אלעוואוודה והשיח' בסאם א-סעדי.

מבצע "עלות השחר" בעיני הג'יהאד האסלאמי

מבצע "עלות השחר" של צה"ל נמשך שלושה ימים ובעיני הג'יהאד האסלאמי הארגון הפגין יכולות התגוננות מצויינות מפני "התוקפנות הישראלית".

לטענת בכירי הארגון, לוחמי הגי'האד האסלאמי הצליחו במשימת "איחוד הגזרות". בשטחי הגדה החלה תסיסה, במיוחד באזורי ג'נין ושכם, וגם בקרב המגזר הערבי בישראל החלו הפגנות קטנות. אילו לא הייתה מושגת הפסקת אש התסיסה הזו הייתה מתרחבת מאוד ומקשה על יכולת הפעולה של צה"ל.

ישראל הצליחה להשאיר את חמאס מחוץ למעגל הלחימה וניסתה להכות חזק את הג'יהאד האסלאמי ולהחלישו. אולם הארגון המשיך בשיגור מאות רקטות לעבר ישראל עד לרגע כניסת הפסקת האש לתוקף, ואף הגביר את עוצמת מטחי הרקטות, למרות חיסול הדרג הבכיר של ההנהגה הצבאית על ידי ישראל.

"היכולת הצבאית שלנו לא נפגעה כפי שטוענת ישראל", אומרים בג'יהאד האסלאמי, למרות מותם של ח'אלד מנצור ותייסיר אלג'עברי, שני המפקדים הבכירים של הזרוע הצבאית.

לטענת בכירי הארגון, לוחמי הגי'האד האסלאמי הצליחו במשימת "איחוד הגזרות". בשטחי הגדה החלה תסיסה, במיוחד באזורי ג'נין ושכם, וגם בקרב המגזר הערבי בישראל החלו הפגנות קטנות

גורם בכיר בג'יהאד האסלאמי אומר כי ארגונו איננו מורתע כתוצאה מסבב הלחימה האחרון נגד ישראל וכי "המערכה עדיין לא הסתיימה ואין הכרעה".

לטענתו, אם ישראל לא תשחרר את שני האסירים הביטחוניים ח'ליל אלעוואוודה ובסאם א-סעדי כפי שהתחייבה למצרים, המערכה תתחדש.

לוחמה פסיכולוגית ישראלית

בג'יהאד האסלאמי טוענים כי מערכת הביטחון הישראלית הפעילה לוחמה פסיכולוגית אינטנסיבית במהלך מבצע "עלות השחר" כדי לפצל ולפלג בין הפלגים הפלסטינים ברצועה.

היא גם עשתה מבצע הונאה על גבול רצועת עזה כדי להסתיר את כוונתה האמיתי לחסל את בכיר הג'יהאד האסלאמי תייסיר אלג'עברי.

 

לטענת הארגון, אמצעי התקשורת הישראלים סייעו למערכת הביטחון הישראלית בהפצת פייק ניוז כדי להסתיר את הכוונות האמיתיות של ישראל.

המסר הישראלי היה כי ארגון הג'יהאד האסלאמי הוא ארגון תוקפני שמסכן את חיי תושבי הרצועה ואת פרנסתם בגלל "בעיה קטנה" של מעצר בכיר בארגון באזור ג'נין שאפילו לא נהרג.

ישראל הצליחה להטמיע את המסר הזה ועשתה קמפיין הונאה כדי לפתוח במתקפת פתע על רצועת עזה מבלי שהג'יהאד האסלאמי תקף אותה.

ישראל ניסתה לתקוע טריז בין חמאס והג'יהאד האסלאמי והימרה על כך שהם יתחילו בחילופי האשמות בתקשורת על כך שחמאס איננה משתתפת בלחימה, אולם זה לא קרה. לעומת זאת לישראל הייתה הצלחה בנושא הזה ברשתות החברתיות, שם הייתה התקפה חריפה על חמאס ועל מנהיגו אסמעיל הניה.

ישראל הזהירה את חמאס כי כניסת חמאס למערכה תביא להסגת המצב ההומניטרי ברצועת עזה לאחורה בעשר שנים, לייבוש מקורות המימון, הפסקת המענק הקטארי החודשי, מניעת כניסת הארגונים הבינלאומיים לרצועת עזה וביטול אישורי העבודה בישראל של 15 אלף פועלים עזתיים.

זאת בנוסף לאיומים כי ישראל תפציץ את המגדלים ברצועת עזה ואת התשתיות שלה כפי שהיה במבצע "שומר החומות".

הג'יהאד האסלאמי ניטרל את הלוחמה הפסיכולוגית הישראלית בכך שמנהיגו זיאד אלנח'אלה הודיע כי פעולות הארגון "מתואמות עם חמאס" ואף שיבח את חמאס בתום סבב הלחימה כי הוא "עמוד השדרה והחיק של ההתנגדות הפלסטינית".

הג'יהאד האסלאמי ניטרל את הלוחמה הפסיכולוגית הישראלית בכך שמנהיגו אלנח'אלה הודיע כי פעולות הארגון "מתואמות עם חמאס" ואף שיבח את חמאס בתום סבב הלחימה כי הוא "עמוד השדרה של ההתנגדות"

בסוף סבב הלחימה התברר כי הג'יהאד האסלאמי איבד 12 לוחמים במערכה נגד ישראל, שניים מהם בכירים ביותר, תייסיר אלג'עברי וח'אלד מנצור שחוסלו באמצעות מודיעין מדוייק.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,590 מילים

לפיד: השירים שהותיר ימשיכו להתנגן שנים ארוכות

נתניהו: היה ויהיה חלק בלתי נפרד מפסקול חיינו ● איזנקוט מצטרף לגנץ וסער, מתן כהנא מגיע בעקבותיו - ירוצו ברשימת ״המחנה הממלכתי״ ● גפני: צירוף כהנא טעות חמורה; ש״ס: עכשיו כולם יודעים שהם לא יכולים להיות שותפים שלנו ● כהנא: דרך האחדות של גנץ היא הפיתרון לעם ישראל ● מצב הפצועים מהפיגוע הלילה עדיין קשה ● הממשלה אישרה את מינוי מזוז ליו"ר ועדת המינויים

עוד 28 עדכונים

כספים קואליציוניים חריגים הוקצו לחרדים שתומכים בקליש-רותם

תחקיר זמן ישראל חברי הקואליציה המצומקת של קליש-רותם מקבלים כספי תרבות תורנית עבור ציבור תומכיהם במקביל לנאמנותם הפוליטית – ללא קריטריונים ובגובה מיליוני שקלים ● ההקצבות כוללות ימי כיף מחוץ לעיר, הסעות והטבות ● אפילו נציגי המגזר הדתי־לאומי לא מודעים לאירועים המסובסדים ולא מוזמנים אליהם ● נציג דגל התורה במועצה: "העיסוק בכספים מהווה ניסיון לגזילת כבשת הרש"

עוד 1,546 מילים

למקרה שפיספסת

מדובאי לירושלים: איש העסקים שחצה את המזה"ת ברכב

38 שעות נהיגה, על פני 3,580 ק"מ: זה המרחק שגמע איש העסקים האמריקאי ברוס גורפיין מביתו בדובאי ועד שהגיע בסוף השבוע לירושלים ● המסע של גורפיין משיק את החממה האזורית שהקים, המיועדת לחבר בין עסקים בתחומי הפודטק, חקלאות ומידבור - ובפרט להביא חברות ישראליות לפעילות עסקית בערב הסעודית ● ובריאיון לזמן ישראל הוא מגלה: כבר יש חברות ישראליות שפועלות שם

עוד 1,026 מילים

יאיר לפיד (כבר לא) כתב עיתון במחנה

"אל נירתע מלראות את המשטמה המלווה וממלאת חיי מאות אלפי ערבים, היושבים ומצפים לָרגע בו תוכל ידם להשיג את דמנו. אל נסב את עינינו פן תחלש ידנו. זו גזרת דורנו; זו ברירת חיינו – להיות נכונים וחמושים חזקים ונוקשים, או כי תישמט מאגרופנו החרב – ויכרתו חיינו… רועי רוטברג, הנער הבלונדיני אשר הלך מתל אביב לבנות ביתו בשערי עזה, להיות חומה לנו. רועי – האור שבליבו עיוור את עיניו, ולא ראה את בְּרק המאכלת. הערגה לשלום החרישה את אוזניו, ולא שמע את קול הרצח האורב. כבדו שערי עזה מכתפיו וָיוכלו לו".

כמה ימים לאחר סיום מבצע "עלות השחר" נגד הג'יהאד האסלאמי, ההספד שנשא בשנת 1956 הרמטכ"ל משה דיין ז"ל על קברו של החייל רועי רוטברג ז"ל, חבר קיבוץ נחל עוז שנרצח על ידי מסתננים פלסטינים מרצועת עזה – נשמע אקטואלי מתמיד. הנאום מתאר בפשטות את העמדה הישראלית בסכסוך עם הפלסטינים – כמו אז בשנת 1956 גם היום בשנת 2022.

קצת לאחר סיום מבצע "עלות השחר" ההספד שנשא בשנת 1956 הרמטכ"ל דיין ז"ל על קבר החייל רועי רוטברג ז"ל, חבר קיבוץ נחל עוז שנרצח ע"י מסתננים פלסטינים מרצועת עזה – נשמע אקטואלי מתמיד

הגברים והנשים בישראל, הם, אבותיהם, בניהם ובנותיהם – התנסו בצורה כזאת או אחרת בשירות צבאי/ביטחוני. חלקים נרחבים מהווייתם של רבים ורבות בישראל התעצבו במהלך שירות צבאי פעיל, במלחמות ובפעילויות ביטחוניות.

מאז מלחמת ששת הימים (1967) הפעילות הצבאית הישראלית כוללת גם פעולות שיטור בשטחים הכבושים ודיכוי מרי אזרחי, כמו גם לחימה כנגד ארגוני טרור. היהודי הישראלי חווה חוויה צבאית כחייל, כבן של חייל, כאח של חייל, כהורה של חייל, כהורה שכול או כאלמנת מלחמה, כקורא עיתון או צופה בטלוויזיה, ומעל לכל כבן ה"שבט היהודי". 

זוהי חוויה משותפת לכל הדורות, לכל העדות, דתיים ושאינם דתיים, ילידי הארץ ומהגרים, לבעלי דעות ימניות או שמאליות, למנהיגים ולמונהגים, למשכילים ולהדיוטות, לנשים ולגברים.

בין אם נרצה בכך ובין אם לאו — אנו חיים בחברה מיליטריסטית במובהק. המיליטריזם הוא העיקרון המרכזי המארגן סביבו את האופן בו החברה הישראלית פועלת, קובעת את גבולותיה, את זהותה ואת כללי המשחק הנהוגים בה.

מיליטריזם הוא אידאולוגיה אשר מגדירה את הצבא והביטחון כערך עליון. זוהי אידאולוגיה המאדירה את הערכים והאתוס המלחמתי, עם או בלי קשר למצב בטחוני נתון. החברה היהודית בישראל רואה בתגובות צבאיות פעולה נורמלית ובמלחמות כבלתי נמנעות. החברה הישראלית רואה בהשתלבות ובהתקדמות של אנשים בתפקידי הנהגה ושירות ציבורי תלויים גם (ולעיתים בעיקר) בעברם הביטחוני/צבאי.

אם נרצה או לא — אנו חיים בחברה מיליטריסטית במובהק. המיליטריזם הוא העיקרון המרכזי המארגן את האופן בו החברה הישראלית פועלת, קובעת את גבולותיה, את זהותה ואת כללי המשחק הנהוגים בה

ביטוי למשמעות הניתנת בחברה הישראלית לעברם הצבאי של נבחרי ציבור, ול"הכשר" לשרת את הציבור במשרות הבכירות ביותר כנגזרת מעבר ביטחוני – מצאתי בקריקטורה היומית שפרסם העיתון ידיעות אחרונות מיד עם כניסתו של יאיר לפיד ללשכת ראש הממשלה.

דבריו הבוטים של ראש האופוזיציה בנימין נתניהו מעל בימת הכנסת והדגשת עברו של יאיר לפיד ככתב העיתון הצבאי במחנה ממחישים היטב נקודה זו.

"יאיר לפיד, אני מביא זאת לתשומת לבך. היית כתב 'במחנה', היום אתה צייצן המחנה. יש עוד כמה דברים שאתה צריך לעשות באמצע כדי להיות ראש ממשלה".

יאיר לפיד, היית כתב ״במחנה״. היום אתה צייצן המחנה. יש עוד כמה דברים שאתה צריך לעשות באמצע.

Posted by ‎Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‎ on Wednesday, August 5, 2020

בניגוד ליאיר לפיד, הממעט לדבר על שירותו הצבאי, ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט ניצל כל הזדמנות להזכיר את עברו המפואר כלוחם בסיירת מטכ"ל וכמפקד ביחידת מגלן בטרם הליכתו לתעשיית ההייטק ומשם לחיים הפוליטיים.

סיירת מטכ"ל היא יחידת העילית החשובה ביותר מבין היחידות המבצעיות בצה"ל. כיאה לחברה מיליטנטית, מבוגריה של יחידה זו צמחו כמה מהמפקדים והמנהיגים הבכירים ביותר של מדינת ישראל, בהם שלושה ראשי ממשלה: אהוד ברק שהיה מפקד היחידה, ולימים הרמטכ"ל ה-14 של צה"ל, בנימין נתניהו שהיה מפקד צוות, ונפתלי בנט שהיה לוחם וקצין ביחידה. גם ראש השב"כ רונן בר שירת כלוחם וקצין בסיירת מטכ"ל, וגם דוד (דדי) ברנע ראש המוסד שירת כלוחם ביחידה.

סיירת מטכ"ל היא יחידת העילית החשובה ביותר מבין היחידות המבצעיות בצה"ל. כיאה לחברה מיליטנטית, מבוגריה של יחידה זו צמחו כמה מהמפקדים והמנהיגים הבכירים ביותר של מדינת ישראל

יאיר לפיד לא שירת בסיירת מטכ"ל. לפיד כלל לא שירת כלוחם. הוא שירת ככתב צבאי. על מנת שיוכל להתאים לשדרת ההנהגה הבכירה ביותר, לפיד חייב למצוא דרך שתעמיד אותו בעיני הציבור כמי שיש ביכולתו להחזיק גם ב"מעלות" הביטחוניות הנדרשות מההנהגה הבכירה ביותר במדינת ישראל.

נראה כי נפתלי בנט עשה שירות מצוין עבור שותפו להנהגת הממשלה בכך שפינה את כיסא העומד בראש ממשלת המעבר עבור יאיר לפיד. לפיד ניצל את ההזדמנות והוא החתום על מבצע "עלות השחר".

המבצע הצבאי ברצועת עזה וביו"ש נגד הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, שהחל ב-5 באוגוסט, חייב את ראש האופוזיציה נתניהו להיפגש לראשונה עם יאיר לפיד לעדכון ביטחוני. נתניהו הצטלם לראשונה בתפקיד יו"ר האופוזיציה, מקבל עדכון ביטחוני מראש הממשלה יאיר לפיד.

ישיבתו של יאיר לפיד על כיסא ראש הממשלה בזמן פעולה צבאית בעזה ויכולתו לנהל את האירוע כראוי, הם כנראה ה-game changers שעשויים ל"הכשיר" בעיני הציבוריות הישראלית את הרובד הביטחוני החסר בביוגרפיה של יאיר לפיד. בכך הם מעמידים אותו כמי שיכול לשמש בתפקיד ראש ממשלת ישראל.

נפתלי בנט נעלם. אבל מי שהחל את דרכו בפוליטיקה כראש המטה של נתניהו, מי שכנראה מכיר הכי טוב את נתניהו, הפך למשך שנה לראש ממשלת "רק-לא-ביבי", והעביר את המפתחות וההגה של המדינה ליאיר לפיד ובכך סלל בפניו את הדרך גם לראשות ממשלת ישראל הבאה.

נראה שבנט עשה שירות מצוין לשותפו להנהגת הממשלה בכך שפינה את כיסא העומד בראש ממשלת המעבר עבור לפיד. לפיד ניצל את ההזדמנות והוא החתום על מבצע "עלות השחר"

האתוס הביטחוני הישראלי כולל יסוד נוסף הנמצא תמיד בקונצנזוס מוחלט בעיני הציבור כולו – הערך המקודש ביותר במיליטריזם הישראלי הוא שלא מפקירים חיילים בשטח, גם לא פצוע גם לא גופה. כולם צריכים לחזור הביתה.

כזכור, ב-2011 נתניהו ניצל היטב את שחרורו של החייל השבוי גלעד שליט מידי החמאס למטרות פוליטיות. 

אהוד ברק, ששימש כשר הביטחון עת שוחרר גלעד שליט, אמר כי נתניהו התנגד לאורך כל הדרך לביצוע העסקה שתשיב את שליט הביתה. לטענתו, הדבר שהיה הכי חשוב לנתניהו היה להשיג את התמונה הראשונה עם החייל המשוחרר.

ארגון הטקס בבסיס חיל האוויר בתל נוף, לשם הגיע שליט לאחר שחרורו, היה אמור להיות באחריות הצבא, אך לשכת ראש הממשלה הייתה זו שכיוונה את המהלכים.

"הלשכה שלו שלחה צוותים כדי לארגן את זה והכול היה מכוון לדבר אחד: שהתמונה תהיה התמונה הראשונה כשהילד [הכוונה לשליט] יורד והיא תהיה רק עם ביבי בפריים".

בתום מבצע "עלות השחר" גוברת בקרב גורמי ביטחון ההערכה שמלבד השקט בדרום, המבצע שבו ארגון החמאס נמנע מלהשתתף עשוי לשפר את הסיכויים להחזרת הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, המוחזקים בידי ארגון הטרור חמאס. ההבנה הישראלית היא שיש כעת רצון מצד חמאס להתקדם במשא ומתן. יש אופטימיות שמגיעה מהצלחתו של המתווך המצרי להשיג הפסקת אש והתקווה היא שאולי הוא ימשיך במלאכה גם לעבר עסקת שבויים.

ברק, שר הביטחון עת שוחרר שליט, אמר כי נתניהו התנגד לאורך כל הדרך לביצוע העסקה שתשיב את שליט הביתה. לטענתו, מה שהיה הכי חשוב לנתניהו זה להשיג את התמונה הראשונה עם החייל המשוחרר

יאיר לפיד מבין שאם יצליח במקומות בהם נכשלו לפניו נתניהו ובנט כראשי ממשלה, הוא עשוי לזכות בהילת "פודה השבויים" ובכך לזכות במקום של כבוד באתוס הביטחון של ישראל ולחזק את מקומו בהתמודדות הקרובה על ראשות ממשלת ישראל.

נראה כי גישתו של לפיד בנוגע לשבויים ולנעדרים שונה מזו של קודמיו. לפיד מגיע עם גישה אחרת, מקלה יותר ומאפשרת. הוא אומר לעוסקים במלאכה: "לכו קדימה, תביאו עסקה, ותנו לי להיות בדילמה. עד היום היינו בצד המגיב להצעות חמאס, בואו נהיה בצד היוזם".

מי ייתן ויקוים בנו הכתוב:

"כֹּ֣ה  אָמַ֣ר יְהֹוָ֗ה מִנְעִ֤י קוֹלֵךְ֙ מִבֶּ֔כִי וְעֵינַ֖יִךְ מִדִּמְעָ֑ה כִּי֩ יֵ֨שׁ שָׂכָ֤ר לִפְעֻלָּתֵךְ֙ נְאֻם־יְהֹוָ֔ה וְשָׁ֖בוּ מֵאֶ֥רֶץ אוֹיֵֽב׃". 

נשוי ואב לחמישה. איש חינוך – מורה להיסטוריה ואזרחות. מנהל קמפוס ברשת החינוך אנקורי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,174 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני שעה

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לפיד: "תקיפת רושדי היא מתקפה על הערכים שלנו, וזו תוצאה של הסתה איראנית"

איימן עודה נבחר למקום הראשון בחד"ש, עאידה תומא-סלימאן - לשני ועופר כסיף - לשלישי ● הממשלה צפויה למנות מחר את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה; שקד והנדל יתנגדו, לא ברור האם בנט יתמוך במינוי ● איזנקוט צפוי להודיע בתחילת השבוע האם יתמודד בבחירות לכנסת; ייתכן שמתן כהנא יצטרף יחד עימו אל המפלגה שאליה יחבור

עוד 16 עדכונים

"פורד, מה יש לך נגד יהודים?"

מאה שנים אחרי שתעשיין הרכב הנרי פורד פרסם את סדרת הספרים האנטישמית שלו "היהודי הבינלאומי", הקולנוען אנדי קירשנר החליט להעלות אותו באוב כדי לשאול אותו 10 שאלות קשות על עברו הנאצי ● בריאיון לזמן ישראל מספר הבמאי: "לא הייתי מודע להשפעה שהייתה לו על הנאצים המוקדמים"

עוד 1,274 מילים

בריטניה מלכודת הממתקים של רחוב אוקספורד

בזמן סגרי הקורונה, שלל חנויות ממתקים נפתחו ברחוב הקניות המיתולוגי במקביל לסגירת חנויות ותיקות ● מדבריות הסוכר הענקיות, הניצבות שוממות במהלך רוב שעות היום, עומדות עתה במרכזן של חקירות פליליות ● במקביל, הניסיונות להחיות את האזור כשלו אבל עוד מוקדם להספיד את הרחוב שקם לתחייה פעמים רבות בעבר

עוד 1,066 מילים

מדינות האזור האמינו שהנורמליזציה תזרז את ההסדרה עם הפלסטינים אך התמונות של הילדים שנפגעו בעזה כבר הספיקו לאיים על המשך התהליך. ישראל חייבת לנצל את הרגיעה למטרות מדיניות ● דוח חמור בלבנון חושף כי הממשלה התנהלה בהפקרות עם כספי ציבור ● גם בעיראק אין עדיין ממשלה מתפקדת ● וגם: השבוע לפני כמאה שנה נחתמו הסכמי סוור ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,211 מילים

המריונטה של היטלר

תערוכה חדשה חושפת את סיפורה של משפחת הבובנאים אוזנוביץ' ושל הצאצא המפורסם שלה – פרנק אוז, מי שהמציא, בין היתר, דמויות אייקוניות כמו מיס פיגי ופוזי הדוב ● המשפחה שברחה מהנאצים בשנות ה־30 קברה מריונטה סאטירית של היטלר, שעתה מוצגת בתערוכה מיוחדת במוזיאון ליהדות בת־זמננו בסן פרנסיסקו

עוד 1,315 מילים

אחרי מלחמת העולם השנייה רווחה הטענה בחוגים הספרותיים בדבר הגמוניה יהודית בתחום ההוצאה לאור ● ג'וש למברט, פרופסור ללימודי יהדות ואנגלית, מוכיח בספרו החדש כי הסיפור האמיתי הרבה יותר מורכב ונגוע גם באנטישמיות ● בריאיון לזמן ישראל הוא מספר: "אנטישמים יכולים לקחת כל דבר למטרות שלהם"

עוד 931 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פְּרַיְמֵרִיז 144

עם פרוץ עונת הבחירות המקדימות וסגירת רשימות המתמודדים לקראת הבחירות הקרובות, הנה כמה מועמדים שצפויים להפתיע בכנסת הבאה

עוד 1,124 מילים

רגע לפני שהיא מסיימת קדנציה כנשיאת בתי משפט השלום במחוז מרכז, השופטת עינת רון הזכירה מדוע היא נחשבת לבבת עינם של השוטרים ● את הקביעות השיפוטיות בדבר ניגוד עניינים שבג"ץ הפנה השבוע כלפי מערכת בתי הדין הרבניים - אפשר לסובב בקלות ולהפנות כלפי בתי המשפט ● והחלטת בג"ץ בעניין ראש המוסד לשעבר יוסי כהן תורמת את תרומתה לעקרונות של שקיפות ציבורית

עוד 1,683 מילים

דיווח: בצה"ל מעריכים כי השקט בעזה עשוי להימשך שנים

גנץ תקף את בכירי הליכוד: "הביטויים והמעשים של האנשים שמובילים את התנועה הפכו לסמל של דריסת שלטון החוק" ● דיווח בסוריה: צה"ל תקף עמדת תצפית של חזבאללה, שני אזרחים נפגעו ● דיווח: איזנקוט יכריע בשבוע הבא אם יצטרף לפוליטיקה ● המודיעין הבריטי: 8 מטוסי קרב רוסיים נהרסו בפיצוץ בקרים ● הנדל: לא נצטרף לממשלת 61 עם נתניהו או עם השמאל–מרכז

עוד 26 עדכונים

מי למעלה, מי למטה

למרות כישלון המדגמים, תוצאות הפריימריז בליכוד מסמנים מגמה של חילופי דורות בתנועה ● ועדיין, הדילים עבדו וקבלן הקולות הראשי חיים כץ הצליח לעצב חלק מהרשימה ● נתניהו יכול לחייך בסיפוק על שהצליח לתקוע טריז בין כץ וכ"ץ, נושאי התפקידים הבכירים בליכוד ● ואחרי 45 שנה, היריבות שליוותה את הפוליטיקה הישראלית בין ישראל כ"ץ וצחי הנגבי הגיעה לסיומה העגום

עוד 850 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה