ג'אהיליה עד חודיבייה - תולדות השקר הפלסטיני

שער טיטוס ברומא המנציח את בזיזת בית המקדש השני (צילום: Image by WikimediaImages from Pixabay)
Image by WikimediaImages from Pixabay
שער טיטוס ברומא המנציח את בזיזת בית המקדש השני

"עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל" (יגאל אלון)

אני בא מבית שהצביע למפלגות השמאל. כל זה השתנה עם פרוץ האינתיפאדה השנייה בשנת 2000 – כאשר נודע שערפאת מממן התקפות טרור ותומך במחבלים ובמשפחותיהם (וזאת אחרי שכבר חתם על הסכם אוסלו). לצערנו הרב למדנו על בשרנו את המשפט שהיה הכי שנוא עלינו – כהנא צדק; ואנו ממשיכים ללמוד את זה על בשרנו גם כיום.

רבות נכתב ועוד ייכתב על הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אני אישית חושב שאין כאן פתרון, אלא אם יוחלט להתפשר טריטוריאלית. כמובן שכל ניסיון כזה בעבר כבר כשל אינספור פעמים, כולל כאשר אהוד ברק היה מוכן להחזיר 97% מהשטחים – ונענה בסירוב מוחלט.

אני אישית חושב שאין כאן פתרון, אלא אם יוחלט להתפשר טריטוריאלית. כמובן שכל ניסיון כזה בעבר כשל אינספור פעמים, כולל כשברק היה מוכן להחזיר 97% מהשטחים – ונענה בסירוב מוחלט

אבל האם בכלל מגיעה ל"פלסטינים" מדינה? ומאיפה מגיע השם הזה, פלסטין?

מערכה 1 – ג'אהיליה

האזכור הראשון לקיומו של עם בשם "ישראל" במקורות חוץ מקראיים, מופיע במצבת ישראל, שנכתבה בימי פרעה מרנפתח (Merneptah) בשנת 1,209 לפני הספירה (לפני כ-3,200 שנה). אז עדיין היינו שבטים מפוזרים בארץ ישראל, שהייתה תחת שלטון מצרי.

בין המאות ה-9 וה-6 לפני הספירה (לפני 2,800 עד 2,500 שנה) – מלכי אשור ובבל כבשו את ממלכות ישראל ויהודה בסדרת מלחמות, והגלו אותנו החוצה (גלות אשור וגלות בבל). כיבוש נוסף של ישראל ויהודה בוצע על ידי מישע, מלך מואב.

לתיאור ניצחונותיהם הם השאירו תיעודים כתובים באבן המציינים את שמותיהם של מלכי ישראל, שנפלו בשבי או העלו להם מיסים: עמרי, אחאב, חזקיה, יהויכין וכן הלאה. כל השמות הללו, אגב, מופיעים בתנ"ך.

אפשר להמשיך עם עוד ועוד ממצאים ארכאולוגים המוכיחים את קיומנו כאן; אבל הנקודה היא שבכל אותו הזמן, שקדם לאסלאם באלפי שנים (תקופת הג'אהיליה), הערבים עוד ישבו בחצי האי ערב ועבדו אלילים.

במאה ה-7 לספירה צבאות מוחמד כבשו את ישראל ושמו את מסגד אל אקצא על הר הבית ההרוס – בטענה שקרית שמדובר ב"מסג'יד אל אקצא", המוזכר פעם אחת בקוראן (סורה 17, פסוק 1). אבל אפילו גורמים ערבים מודרנים מכירים בכך שאל אקצא לא נמצא בירושלים, אלא בחצי האי ערב.

אפשר להמשיך עם עוד ועוד ממצאים ארכאולוגים המוכיחים את קיומנו כאן; אבל הנקודה היא שבכל אותו הזמן, שקדם לאסלאם באלפי שנים (תקופת הג'אהיליה), הערבים עוד ישבו בחצי האי ערב ועבדו אלילים

אי אפשר לבוא בטענות על שטחים כבושים, כי אי אפשר לכבוש מקום שבו חיים כבר אלפי שנים. למרות גלות אשור, גלות בבל וגלות רומא – תמיד נשארו כאן יהודים, שהיו צאצאי הממלכות הראשונות ואולי אף לפני כן.

מלומד סורי טוען כי אל-אקצא לא נמצא בירושלים:

מערכה 2 – פלשתינה

"פלשתינה" הוא שם יווני-רומאי שניתן לארץ הפלשתים (המאה ה-12 עד המאה ה-7 לפנה"ס), והוא נזכר לראשונה בכתבי הרודוטוס ואריסטו. "סוריה פלשתינה" הוא השם שנתן הקיסר הרומאי אדריאנוס לארץ ישראל, אחרי שכבש אותה מהיהודים במאה ה-2 לספירה (500 שנה לפני האסלאם). זה נעשה כדי להעניש את העם היהודי ולנתק את הקשר שלו לארץ ישראל.

אי אפשר להשתמש בשם היווני-רומאי העתיק "פלשתינה", ולהפוך אותו פתאום למדינה פלסטינית. מעולם לא הייתה מדינה או ישות בשם פלסטין בארץ ישראל. כמו כן, הפלשתים והכנענים אינם אבותיהם של הפלסטינים, וכמובן שגם ישו הנוצרי לא היה פלסטיני כפי שנטען בשנים האחרונות; כל זאת בניסיון להמציא מחדש היסטוריה לא קיימת.

אי אפשר להשתמש בשם היווני-רומאי העתיק "פלשתינה", ולהפכו למדינה פלסטינית. מעולם לא הייתה מדינה או ישות בשם פלסטין בא"י. כמו כן, הפלשתים והכנענים אינם אבותיהם של הפלסטינים, וישו הנוצרי לא היה פלסטיני

אם כבר, אז יש עדויות ארכאולוגיות לקיומה של ממלכת פאלאסטין בצפון סוריה. כל מי שטוען שהוא "פלסטיני" יכול לוותר על האזרחות הישראלית הנוראה שמעיקה עליו – ולקבל אזרחות פלסטינית, ירדנית, סורית, לבנונית וכן הלאה.

אל תאמינו רק לי. מנהיגים ערבים, כולל ערפאת ואסד, אמרו זאת במפורש במשך שנים – אין עם פלסטיני. הנה מישהו שאומר זאת בערבית צחה וברורה ממש לאחרונה, לצד מישהו נוסף (קצת יותר מוכר) שאמר דברים דומים לפני עשרות שנים.

ח"כ לשעבר עזמי בשארה אומר שאין דבר כזה עם פלסטיני:

מערכה 3 – חודיבייה

האסלאם מתיר לעשות הסכמי שלום, רק כדי להרגיע את האויב ואז לתקוף אותו כשהוא לא מוכן. כך עשה הנביא מוחמד לחלק מאויביו במאה ה-7, וכך ממשיכים לעשות כיום גם ראשי ההנהגה הפלסטינית, התנועה האסלאמית והמפלגות הערביות.

לא סתם יאסר ערפאת קרא להסכם עם ישראל "הסכם חודיבייה"; הוא ידע טוב מאוד מה המשמעות, ושידר זאת לעם שלו כדי שיבינו את המסר: "אנחנו עובדים על היהודים".

מצרים לא עשתה לנו תרגיל בסגנון חודיבייה; גם לא ירדן. אבל הפלסטינים עושים זאת כבר עשרות שנים – החל מערפאת וכלה באבו מאזן, שגם הוא חותם על הסכמים ומשלם למחבלים (כמו גם ראשי המפלגות הערביות בכנסת, שדורשים את שחרור "פלסטין" מהכובש הציוני בכל הזדמנות).

האסלאם מתיר הסכמי שלום להרגעת האויב ואז תקיפתו כשאינו מוכן. כך עשה הנביא מוחמד לחלק מאויביו במאה ה-7, וממשיכים לעשות ראשי ההנהגה הפלסטינית, התנועה האסלאמית והמפלגות הערביות

גם אם אי פעם נרצה לעשות כאן שלום – עם דו-פרצופיות כזו, אי אפשר לבוא לישראל בטענות. הדו-פרצופיות הזו מתגלה גם לפני "הנכבה" של 1948 או "הכיבוש" של 1967. גם בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 נרצחו פה יהודים על ידי חוליות מחבלים (פרעות תר"פ עד תרצ"ט). למה? הרי אז לא היה "כיבוש".

עם סיום המנדט הבריטי בארץ ישראל ב-1948 ותחילת מלחמת העצמאות – ירדן כבשה את יהודה, שומרון ומזרח ירושלים ומצרים כבשה את עזה. הכיבוש הירדני והמצרי נמשך עד 1967, ובמהלכו לא שמענו ולו בדל של "פלסטין" או "שחרור מהכובש".

רק כאשר ישראל החזירה לעצמה את השטחים במלחמת ששת הימים, פתאום התעוררו הערבים ה"פלסטינים" והחלו לדרוש דרישות. אבל ישראל כבשה את ירושלים ויו"ש מהירדנים ואת עזה מהמצרים. לא מה"פלסטינים".

שר הדתות ברש"פ מודה שההסכמים הם במתכונת הסכם חודיבייה:

ביקורת

יש מי שיגיד שאין שום רלוונטיות בין ההיסטוריה שלנו – ובין מציאת פתרון למצב הקיים. אפילו בן גוריון אמר בריאיון ב-1970: אין דבר כזה עם פלסטיני, אבל צריך למצוא פתרון למשבר.

אבל אם אין שום רלוונטיות לטיעונים היסטוריים – מדוע מוכנים לקבל בעיוורון ובצורה אוטומטית את הטיעונים ההיסטוריים של הפלסטינים?

יש שההיסטוריה לא רלוונטית למציאת פתרון למצב הקיים. אפילו בן גוריון אמר ב-1970: אין דבר כזה עם פלסטיני, אבל צריך למצוא פתרון למשבר. אבל אם טיעונים היסטוריים לא רלוונטים, למה של הפלסטינים כן?

אם טוענים שעובדות היסטוריות לא רלוונטיות לתיקון המצב הקיים, אז אין להתייחס גם לטיעון ההיסטורי של בעלות הפלסטינים על שטחי ישראל. או שאולי רק הטיעונים שלנו לא רלוונטיים, והטיעונים של הצד השני מתקבלים אוטומטית ובברכה.

בריג'יט גבריאל מסכמת 1,400 שנות אסלאם:

לסיום

יש כאן מדינה אחת, שכוללת את כולם – גם מיליוני ערבים ישראלים שחלקם הולך לצבא, עושה שירות לאומי ומגיע למשרות בכירות בצבא, במערכת המשפט ובמסדרונות השלטון. לא יהיו כאן עוד מדינות, חד משמעית.

ומה עם הפלסטינים בעזה, ביהודה ובשומרון? כפי שאמרתי בהתחלה, לדעתי אין למצב הזה פתרון. יצחק רבין ניסה; אהוד ברק ניסה; אהוד אולמרט ניסה; אריאל שרון התנתק מעזה וקיבל מדינת טרור; גם דונלד טראמפ ופרופ' מרדכי קידר הציעו הצעות הגיוניות.

נחשו מי סירב סירוב מוחלט, וממשיך לדרוש את שחרור יפו, תל אביב, לוד, רמלה, חיפה ובאר שבע? נחשו מי חותם על הסכמים ביד האחת, וממשיך לממן טרור ביד השנייה?

סקר של המרכז הפלסטיני למדיניות וסקרים, שפורסם במרץ 2022, מצא כי 58% מהפלסטינים לא תומכים בשתי מדינות לשני עמים; כמו כן 44% תומכים במאבק מזוין בישראל כדי לסיים את הכיבוש ולבנות מדינה עצמאית אחת.

יש כאן מדינה אחת, שכוללת את כולם – גם מיליוני ערבים ישראלים שחלקם הולך לצבא, עושה שירות לאומי ומגיע למשרות בכירות בצבא, במערכת המשפט ובמסדרונות השלטון. לא יהיו כאן עוד מדינות, חד משמעית

המקום הזה הוא נוף מולדתם של יהודים, ערבים, בדואים, דרוזים, צ'רקסים, ארמנים, שומרונים ועוד. אבל זה לא אומר שיהיו פה 10 מדינות.

לפלסטינים אין שום עילה לקבל כאן מדינה. פלסטין היא המצאה מפוברקת, ואין שום הצדקה לקיומה – לא היסטורית, לא פוליטית ולא מעשית.

אז למה מוכנים לוותר להם? פשוט מאוד – כי הטרור ניצח. זו הסיבה הפשוטה שהודות לה, בסופו של דבר, ככל הנראה יהיה פה הסדר כלשהו בעתיד.

ברוכים הבאים למוזיאון לתולדות פלסטין:

עמית אדלר הוא איש דיגיטל, גרפומן בלתי נלאה, בעל תואר שני בפילוסופיה והיסטוריה של המדע

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
זה לא הטרור שניצח , זה השמאל הישראלי שניצח , כנראה .. כאנטי תזה לשלטון הימין וארץ ישראל השלמה , הליכוד . עד אז השמאל הישראלי [ מפא"י ] דווקא היו די ימניים , וטענו תמיד, כי אין מקום לשת... המשך קריאה

זה לא הטרור שניצח , זה השמאל הישראלי שניצח , כנראה .. כאנטי תזה לשלטון הימין וארץ ישראל השלמה , הליכוד . עד אז השמאל הישראלי [ מפא"י ] דווקא היו די ימניים , וטענו תמיד, כי אין מקום לשתי מדינות בין הים לירדן .

עוד 1,227 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 18 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

וושינגטון ביקשה מישראל הבהרות בעניין סגירת משרדיהם של ארגוני זכויות אדם בגדה

קנצלר גרמניה שולץ שוחח עם לפיד וגינה את דברי עבאס על כך שישראל חוללה "50 שואות" ● אין התקדמות במגעים בין הסתדרות המורים ומשרד האוצר; שאשא ביטון קראה ללפיד לכנס דיון חירום בעניין פתיחת שנת הלימודים ● בהרב-מיארה: לא ניתן למנות כעת מפקד לגל"צ ● יאיר גולן על קבר יוסף: "הזיה מטורפת; חיילים מסכנים עצמם כדי להגן על חרדים שכלל לא שירתו בצבא"

עוד 48 עדכונים

"גורל של בשר תותחים"

המערב מכין לאוקראינה ״גורל של בשר תותחים״: השבוע נשא הנשיא פוטין נאום בפני אורחי ״וועידת מוסקבה לביטחון בינלאומי״ (אירוני משהו) במוסקבה, ורוח דבריו באופן כללי מעידה על החרפת הגישה הניצית כלפי המערב ובמיוחד ארה״ב, תוך ניסיון להטיל על אלה את גורלה המסתמן של אוקראינה.

המערב מכין לאוקראינה ״גורל של בשר תותחים״: השבוע נשא פוטין נאום בפני אורחי ״וועידת מוסקבה לביטחון בינלאומי״ (אירוני משהו) במוסקבה, ורוח דבריו מעידה על החרפת הגישה הניצית כלפי המערב

בנאומו קבע פוטין בין השאר:

״המצב בעולם משתנה באופן דינמי, ומולנו מתהווים קווי המתאר של סדר עולמי רב קוטבי. יותר ויותר מדינות ועמים בוחרים בדרך של התפתחות חופשית וריבונית על סמך זהותם, המסורות והערכים שלהם״.

ואז הדגיש פוטין מי מתייצב נגד התהליכים הללו ומנסה לבלום אותם. אל מול תהליכים אובייקטיביים אלו מתייצבות אליטות גלובליסטיות מערביות, מעוררות כאוס, סכסוכים ישנים וחדשים, מיישמות מדיניות של מה שנקרא בלימה, ולמעשה – מערערות כל נתיב התפתחות חלופי וריבוני. לפיכך, הן מנסות בכל כוחן לשמר את ההגמוניה והכוח שחומקים להן מידיהן ולשמור על מדינות ועמים באחיזת סדר ניאו-קולוניאלי.

ההגמוניה שלהן פירושה קיפאון עבור העולם כולו, עבור הציוויליזציה כולה, אטימות וביטול התרבות, טוטליטריות ניאו-ליברלית״. פוטין מציין שארה״ב ו״הווסאלים שלה״ פועלים יחד בשלל דרכים לשימור הדומיננטיות של המערב בעולם בכוח. זו לדידו הסיבה למה שמתרחש כעת.

לדבריו:

״המערב הקולקטיבי הורס במכוון את מערכת הביטחון האירופית, כורת בריתות צבאיות חדשות. גוש נאט"ו נע מזרחה, בונה את התשתית הצבאית שלו, כולל פריסת מערכות הגנה מפני טילים והגדלת יכולות התקיפה של כוחות התקפיים. ההסבר המילולי מוצהר בצביעות כצורך לחזק את הביטחון באירופה, אבל במציאות קרה בדיוק ההיפך. במקביל, ההצעות בדבר אמצעי ביטחון הדדיים שהציגה רוסיה בדצמבר אשתקד פשוט זכו להתעלמות פעם נוספת״.

לפי פוטין, אליטות גלובליסטיות מערביות מעוררות כאוס וסכסוכים, ולמעשה מערערות כל נתיב התפתחות חלופי וריבוני. לפיכך, הן מנסות בכל כוחן לשמר את ההגמוניה והכוח שחומקים להן מידיהן

אליבא דפוטין, מטרת הקונפליקט שיזם המערב הוא כאמור שימור ההגמוניה שלו, ובתנאים הללו החליטה רוסיה, דהיינו פוטין, לצאת ל״מבצע מיוחד באוקראינה שמטרתו להבטיח את ביטחונם של רוסיה ואזרחינו, להגן על תושבי דונבאס מפני רצח עם״ (ולא חלילה לבטא שאיפות אימפריליסטיות להקמת ברה״מ או האימפריה הרוסית מחדש).

פוטין טוען שארה״ב מנסה להאריך את העימות באוקראינה, בין השאר ע״י אספקת נשק מתמשכת לקייב, ואז מחבר בין מעשייה באירופה להתנהלותה באסיה מול סין:

״כידוע, לאחרונה ניסתה ארה״ב שוב, במכוון, להוסיף שמן למדורה ולהסלים את המצב באזור אסיה-פסיפיק. ההרפתקה האמריקאית ביחס לטייוואן היא לא רק טיול של פוליטיקאי חסר אחריות אינדיבידואלי, אלא חלק מאסטרטגיה אמריקאית תכליתית ומודעת לערער את היציבות ולהחריף את המצב באזור ובעולם – הפגנת חוצפה של חוסר כבוד לריבונות מדינות אחרות ולהתחייבויותיה הבינלאומיות. אנו רואים בכך פרובוקציה מתוכננת בקפידה״.

פוטין מציין את ברית ההגנה של אוסטרליה, בריטניה וארה״ב (AUKUS) כדוגמה נוספת לברית אגרסיבית שמטרתה לפעול מול סין, בדיוק כמו נאט״ו נגד רוסיה, ושב ומבהיר:

״אני חוזר שוב, עידן הסדר העולמי החד-קוטבי הוא נחלת העבר. לא משנה איך הנהנים מהמודל הגלובליסטי הנוכחי נאחזים במצב העניינים הרגיל – הוא נחרץ. השינויים הגיאופוליטיים בקנה מידה היסטורי הולכים לכיוון אחר לגמרי״.

פוטין טוען שארה״ב מנסה להאריך את העימות באוקראינה, בין השאר ע״י אספקת נשק מתמשכת לקייב, ואז מחבר בין מעשייה באירופה להתנהלותה באסיה מול סין

פוטין מתכוון לומר, למעשה, שהמערב מנצל את אוקראינה לצרכיו במחשבה שהארכת המלחמה תחליש את רוסיה, אבל בפועל מי שמשלמת את המחיר זו אוקראינה, שאזרחיה הפכו לבשר תותחים לשגיונות המערב וארה״ב. בכך, הוא כמובן מנסה לתקוע טריז בין קייב למערב.

עיתונאי "ידיעות אחרונות" ופרשן לענייני רוסיה, לשעבר כתב ״קול ישראל״ ו״ידיעות אחרונות״ במוסקבה, יליד ירושלים, אוהב מאוד כדורגל אנגלי בכלל ואת ליברפול בפרט, חיית ספרים, אקטואליה וחדשות חוץ במיוחד, שנהנה לסקר מה מתרחש בעולם ואיך הכל קשור אחד לשני. התגורר בעשרים השנים האחרונות בחמש מדינות - בריטניה, צרפת, ספרד, רוסיה וכעת הולנד. איש העולם הגדול:)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 526 מילים

שלושה רופאים מרומא המציאו מגפה מדבקת כדי להציל עשרות יהודים בזמן הכיבוש הנאצי ● היוצר הדוקומנטרי סטיבן אדוארדס נדהם לגלות שמעטים מכירים את הסיפור מאחורי "תסמונת K" – וראיין את אחד משלושת הרופאים כשנה לפני מותו: "הנאצים חשבו שמדובר בשחפת וברחו כמו שפנים" ● עתה אדוארדס מספר שהוא שוקל להפוך את הסיפור גם לסרט עלילתי

עוד 878 מילים ו-2 תגובות

הרכבלית בחיפה הפכה לאטרקציה - והנוסעים הקבועים סובלים בתור

לא בכל יום משרד התחבורה מתחנן בפני הציבור להימנע משימוש בכלי תחבורה ציבורית בגלל עומס יתר ● הצפיפות ותורי הענק שנרשמו השבוע ברכבלית בחיפה מעוררים שאלה: האם מדובר בתחבורה ציבורית או באטרקציה תיירותית? ● בינתיים, באוסטריה עורכים פיילוט וייתכן שבקיץ הבא יטפס על הכרמל הרכבל הממוזג הראשון בעולם

עוד 1,005 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

גם זו סיבה ליוקר המחיה: 13 סבבי הלחימה בין ישראל ועזה, והירי בין הסבבים שנמשך 21 שנה, עלו לישראל סכומי עתק ● תחמושת, דלק, פגיעות ברכוש, אבדן עבודה, פגיעה בעסקים ובתוצר, שדרוג הגדרות, כיפת ברזל וההטבות לתושבי העוטף - שורפים הרים של כסף ● המידע שנמסר או הודלף חושף עלות כוללת של כ-60 מיליארד שקל - ומיליארדים רבים נוספים נותרו עלומים

עוד 2,931 מילים

האם צפויה נורמליזציה טורקית – סורית?

בימים האחרונים ניתן לשמוע מכיוונה של אנקרה זמירות חדשות ביחס למשטר אסד בסוריה. החל בכך שר החוץ הטורקי, שגילה בשבוע שעבר כי נפגש עם עמיתו הסורי באוקטובר אשתקד בשולי מפגש המדינות הבלתי-מזדהות בבלגרד. לדבריו, הוא אמר לעמיתו הסורי, שכדי להימנע מחלוקתה של סוריה יש צורך בשלטון חזק במדינה, שיהא מסוגל לשלוט בכל פינה של השטח, ואת זה ניתן להשיג רק באמצעות "אחדות וסולידריות". החרו החזיקו אחריו שורה של קולות נוספים בזירה הפוליטית, הן מאלו הנמנים על תומכיו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, והן מקרב האופוזיציה.

בימים האחרונים ניתן לשמוע מכיוונה של אנקרה זמירות חדשות ביחס למשטר אסד בסוריה. החל בכך שר החוץ הטורקי, שגילה בשבוע שעבר כי נפגש עם עמיתו הסורי באוקטובר אשתקד

מה עומד מאחורי מה שמסתמן כהכנתה של דעת הקהל בטורקיה ומחוצה לה למהלך פיוס סורי-טורקי? חשוב להזכיר, כי רק לפני שבועות ספורים נשמעו קולות אחרים, שרמזו על פעולה טורקית צפויה בצפון סוריה, על-מנת לייצב "אזור ביטחון" בעומק של 30 ק"מ. כזה שיאפשר לאנקרה להתמודד באופן אפקטיבי יותר עם האתגר הכורדי (מאמרו של הח"מ ב"זמן ישראל" מה-7 ביוני 2022).

ובכן, את התשובה יש לחפש בשני מפגשי פסגה שהתקיימו לאחרונה: פגישתו של ארדואן עם ולדימיר פוטין ב-5 באוגוסט בסוצ'י, וקודם לכן ב-19 ביולי במפגש המשולש בטהרן בין שלושת הנשיאים: הרוסי, הטורקי והאיראני.

על המדוכה נדונו שורה של סוגיות כבדות משקל: שיתוף פעולה בתחום האנרגיה, המלחמה באוקראינה והשלכותיה על כל אחת מן המדינות, סוגיות הנוגעות לשיתוף-פעולה כלכלי בילטרלי ביניהן, וכמובן הסוגייה הסורית.

ניתן להניח, שהנשיא הטורקי ניסה לגייס תמיכה בשאיפתו לפעול (צבאית) נגד הכורדים בצפונה של סוריה. חשוב גם לזכור, שנוכחותם של הפליטים הסורים בטורקיה מהווה סוגייה שמעיקה על המשטר, לנוכח התגברות הקולות בזירה הפנימית בטורקיה נגדם. מבחינתה של טורקיה מדובר בסוגייה ראשונה במעלה, המשליכה על ביטחונה, ויש לה השלכות רלוונטיות לקראת הבחירות הצפויות בשנה הבאה.

ניתן להניח, שהנשיא הטורקי ניסה לגייס תמיכה בשאיפתו לפעול (צבאית) נגד הכורדים בצפון סוריה. חשוב גם לזכור, שנוכחות הפליטים הסורים בטורקיה מעיקה על המשטר

ההתנגדות האיראנית והרוסית למהלך צבאי טורקי בצפונה של סוריה ברורה ואיננה מפתיעה. טהרן חוששת כי מבצע צבאי טורקי נוסף יערער את שליטתו של הנשיא בשאר אל אסד במדינה, וירחיב את השליטה הטורקית בצפון המדינה. מוסקבה מתייחסת אמנם בהבנה ל"דאגותיה הביטחוניות של טורקיה", אולם בעינה עומדת התנגדותה לצעדים שעלולים לפגוע ב"שלמותה הטריטוריאלית והפוליטית" של סוריה, כפי שהבהיר דוברו של הנשיא פוטין ערב הגעתו של ארדואן לסוצ'י. דיווחים לאחר המפגש בין השניים, שנמשך כארבע שעות, ידעו לספר שמוסקבה הציעה לאנקרה להתחיל בשיח ישיר עם המשטר הסורי.

התמונה שמתבהרת לפי שעה מצביעה על כך שארדואן הבין כי עדיף, בשלב זה לפחות, "לקבל את העצה הרוסית", ולהתחיל במה שנראה כ"נורמליזציה" אפשרית עם משטר אסד, מהלך שהחלו בו כבר מספר מדינות ערביות כאיחוד האמירויות וקטר.

ארדואן הבין, שלמרות מרחב התמרון שלו מול מוסקבה וטהרן, ומיקודה של הזירה הבינלאומית במלחמה באוקראינה – התנגדות איראנית, ובעיקר רוסית, למהלך צבאי מצידו בסוריה איננה משרתת את האינטרסים שלו, לפחות לפי שעה.

המצב הכלכלי הרעוע בטורקיה, וכאמור ערב בחירות בשנה הבאה, מחייב שיתוף-פעולה בהקשר זה עם מוסקבה. טורקיה הפכה בשבועות האחרונים לצינור מרכזי דרכו רוסיה מקיימת עדיין קשרים עם העולם החיצון. זאת כאשר ארדואן מצליח, כך נראה, להלך בין הטיפות – לשמור על האינטרסים הטורקיים הכלכליים מחד ועל קשריו עם המערב מאידך (טורקיה, כזכור, חברה מרכזית וחשובה בנאט"ו).

לפי שעה נראה כי ארדואן הבין שעדיף, בשלב זה לפחות, "לקבל את העצה הרוסית", ולהתחיל במה שנראה כ"נורמליזציה" אפשרית עם משטר אסד, מהלך שהחלו בו כבר מדינות ערביות כאיחוד האמירויות וקטר

עיקרו של דבר, מפגשי הפסגה הללו המחישו את המארג המורכב במיוחד של מערכת היחסים והאינטרסים בין רוסיה, טורקיה ואיראן. בחלק מן הסוגיות מתקיים מפגש אינטרסים – הן ביחס להפגנת מרחב התמרון שלהם מול המערב והן סביב אינטרסים כלכליים כבדי משקל – אולם לצד חילוקי דעות וחשדנות לא מבוטלים.

מהלכי נורמליזציה טורקיים מול משטר אסד עשויים אם-כן, בנסיבות הנוכחיות, לשרת את האינטרס הטורקי. יש בהם כדי לבוא לקראת מוסקבה תוך מוכנות לבחון האם ניתן לשמור על האינטרסים הטורקיים באמצעות שיח מחודש עם המשטר הסורי, כמו גם לאותת לוושינגטון שמרחב התמרון הטורקי מגוון למדי. זאת בעיקר לנוכח חוסר הנחת באנקרה מן התמיכה האמריקאית הנמשכת בכורדים בצפונה של סוריה. יש בכך גם היענות לרחשי הלב הנשמעים בזירה הפנימית נגד נוכחותם המתמשכת של הפליטים הסורים במדינה, ולמאמץ לעודד את עזיבתם באמצעות דיאלוג ישיר עם המשטר הסורי.

מה זה אומר מבחינתה של ישראל?

לא הרבה, למען האמת, לבד מן העובדה שתמרונים מדיניים, המרחיקים את טורקיה מן המערב, אינם משרתים כמובן את האינטרס הישראלי. המהלכים האחרונים מעידים על שקידתו, המרשימה יש לומר, של ארדואן להמחיש את מרחב התמרון ממנו הוא נהנה, את חשיבותה של טורקיה לכל השחקנים בזירה הבינלאומית ואת יכולתה לנהל דיאלוג קונסטרוקטיבי (מבחינתה לפחות) עם כל השחקנים באזור. ארדואן מנסה, כידוע, גם לתווך בין רוסיה ואוקראינה (דווח על ביקור קרוב שהוא צפוי לקיים בקייב). בכך הוא מנסה להזרים רוח חיובית לכלכלה הטורקית שכל כך זקוקה לה.

מפגשי הפסגה המחישו את המארג המורכב של מערכת היחסים והאינטרסים בין רוסיה, טורקיה ואיראן. לצד מפגש אינטרסים – כלכליים ובהפגנת מרחב התמרון מול המערב, לצד חילוקי דעות וחשדנות

הזירה הסורית היא סיפור אחר. בראייה הטורקית, נוכחות הכורדית בצפון סוריה מהווה אתגר ביטחוני ראשון במעלה. מבחינה זו, נרמול השיח הצפוי מול המשטר הסורי מהווה צעד טקטי מחושב (יש שיאמרו, ציני להפליא), שתכליתו להצטייר כמי שניסה כל דרך אפשרית בטרם פנה, כצעד אחרון, למהלך צבאי.

השגריר בדימוס מיכאל הררי הוא עמית מדיניות במיתווים – המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ולשעבר שגריר ישראל בקפריסין. הררי כיהן בתפקידים בכירים בחטיבה לתכנון מדיני ובמרכז למחקר מדיני במשרד החוץ. כיום הוא מרצה בחוג למדע המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל. https://www.mitvim.org.il/he/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 827 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

היחסים בין טורקיה וישראל עדיין לא חזרו לתקופת תור הזהב, אבל שדרוג היחסים והחזרת השגרירים הוא צעד משמעותי ● לא פחות משמעותי: המנוע הכלכלי שהביא את ארדואן לבחור בחימום היחסים עם ישראל, כמו גם עם מדינות אחרות ● ובינתיים, לאינדונזיה אין עדיין יחסים רשמיים עם ישראל - אבל קבוצת אנשי עסקים ישראלית חזרה משם עם תוצאות מבטיחות ● פרשנות

עוד 934 מילים

ארגוני הסיוע ליהודי אוקראינה עוברים לרכבים חשמליים

ברקע משבר הדלק העולמי והאינפלציה, עמותות הסיוע היהודיות באוקראינה החליטו להצטייד בצי של רכבים חשמליים כדי להתמודד עם גל של נזקקים חדשים ברחבי המדינה ● "אפשר בקלות להמתין שש או שבע שעות בתחנות הדלק. זה מאוד קשה"

עוד 782 מילים ו-1 תגובות

אדוני הסטטוס קוו: האבולוציה של חמאס

הימנעות חמאס מלהתערב במבצע "עלות השחר" לצד המגעים העקיפים הנמשכים בשנים האחרונות בין הארגון לישראל מעלים את השאלה האם חמאס יכול להפוך לפרטנר למו"מ על הסדרי קבע מול הפלסטינים, במיוחד כשאבו מאזן עשוי להותיר אחריו ואקום בעתיד הקרוב ● קסניה סבטלובה, המלווה את הארגון מיום הקמתו, שוחחה עם מומחים ומשרטטת את תהליך התבשלותו של הארגון

עוד 2,347 מילים

הסיכון של עידית סילמן

החוק לא מחייב את סילמן להתפטר - אבל אם לא תעשה זאת, היא משאירה את גורלה בידי ועדת הבחירות ● בעבר, קיבלו ראשי הוועדה החלטות שונות - מחשין שדחה בקשת פסילה על הסף, דרך ביניש שדחתה בצורה מנומקת, ועד הנדל שקיבל החלטה הקובעת כי הוועדה תוכל לפסול ח"כ גם אם לא הוכרז כפורש ● סילמן יכולה להמר, אבל עשויה למצוא את עצמה מחוץ למערכת הבחירות כליל ● פרשנות

עוד 1,596 מילים

שאשא-ביטון: "בהיעדר הסכמות, אדרוש דיון בממשלה"

לפיד שוחח עם ארדואן והשניים סיכמו על חידוש הטיסות בספטמבר ● נתניהו: "לפיד וגנץ, תפסיקו להתחנף למכחיש השואה אבו מאזן" ● גנץ: "דברי אבו מאזן בזויים. טוב שחזר בו" ● ליברמן: "מוכן ונחוש לחתום עם הסתדרות המורים כבר היום" ● ישראל וטורקיה החליטו להחזיר שגרירים וקונסולים ● עבאס מבהיר: השואה היא הפשע הנתעב בהיסטוריה – ישראל ביצעה מעשי טבח; לפיד: חרפה מוסרית, ההיסטוריה לא תסלח לו

עוד 49 עדכונים

כהנא וטרופר יכולים להיכנס לוואקום שהותירו בנט ושקד

היו ימים שאיילת שקד הייתה אחת הדמויות החשובות בציונות הדתית והמעמד שהגיעה אליו היה חסר תקדים, במיוחד עבור אישה חילונית מתל אביב ● עכשיו הכל התאדה ● שקד בונה על הימין לייט, אבל הם לא איתה ● מי שכן יכולים למשוך את הקהל הזה הם חילי טרופר ומתן כהנא, שרצים עכשיו יחד במחנה הממלכתי ● פרשנות

עוד 551 מילים

תושבים ופעילים מירושלים למוש בן ארי: בטל הופעה בגיא בן הינום

מאות אנשים חתמו ביממה האחרונה על עצומה הקוראת לזמר לבטל את הופעתו הערב בחוות אלע"ד ● לפני שלוש שנים ביטלו דני רובס וארקדי דוכין הופעה באתר אחר של עמותת הימין במתחם ● החווה הוקמה כדי לטפח חקלאות קדומה ובפועל הופכת למתחם הופעות ● יוזמי העצומה: "החווה מונעת מפלסטינים גישה לאדמתם ומכשירה את הגזל"

עוד 914 מילים ו-1 תגובות

לטירה יש אגם, והוא הרבה פחות פסטורלי ממה שזה נשמע

צמרת המשרד להגנת הסביבה יצאה השבוע לסיור במשולש, ומצאה את עצמה על שפת אגם ליד העיר טירה ● ההיקף העצום של פרויקטים בתחום התחבורה והתשתיות מייצר כמויות גדולות של עודפי עפר, וכרגיל בישראל אלה מוצאים את דרכם לחיק הטבע, סותמים אפיקי נחלים ויוצרים דור חדש של אגמים וביצות

עוד 1,103 מילים

המדינה ממשיכה להזניח חיזוק מבנים מסוכנים

הכתובת על הקיר מעל 610 אלף יחידות דיור בנות לפחות 40 שנה עלולות לסכן חיי אדם ● עשרות אלפי מבנים צריכים חיזוק, אך מחוץ לאזורי הביקוש הסיכוי שזה יקרה נמוך - כי אין קרן סיוע למימון וברשויות המקומיות לא ערכו סקרים למיפוי הסיכון ● במשרד הפנים טוענים שמשרד השיכון אחראי, אך משרד השיכון לא מגיב ● יו"ר אגוד המהנדסים: "כולם מודעים לבעיה אבל מטאטאים אותה ומקווים לטוב"

עוד 1,600 מילים

הסוף המשפיל של ימינה

המפגש האחרון של ימינה אתמול בוועדת הכנסת היה מגוחך, ובסופו הסיעה התפרקה לרסיסים - כשמי שהקים אותה ובחר את חבריה, נפתלי בנט, מסיים לבדו בסיעת יחיד עם השם האירוני "ביחד" ● עידית סילמן קיבלה מנת נקמה קרה מחברי הקואליציה - ואף אחד מחבריה החדשים בליכוד לא היה שם כדי לעזור לה ● ועכשיו הם גם רוצים להעביר אותה בכלל לציונות הדתית ● פרשנות

עוד 744 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה