קרב המוחות בין המוסד לבין ראש המודיעין האיראני

ראש הממשלה נפתלי בנט וראש המוסד דדי ברנע בלשכת רה"מ בירושלים, 15 ביוני 2021 (צילום: חיים צח / לע"מ)
חיים צח / לע"מ
ראש הממשלה נפתלי בנט וראש המוסד דדי ברנע בלשכת רה"מ בירושלים, 15 ביוני 2021

המצוד אחרי חברי תשתית הטרור של איראן בטורקיה נמשך ובישראל מעריכים שאיראן נחושה להוציא פיגועים נגד ישראל בכל מחיר. ראש המודיעין האיראני חוסיין טאיב מנהל קרב מוחות נגד המוסד הישראלי והמודיעין הטורקי, אולם עד לרגע זה הוא לא הצליח לבצע את זממו.

באיסטנבול שבטורקיה נמשך המצוד של המודיעין הטורקי "מיט", בסיוע המוסד הישראלי, אחרי תאים טורקיים שגייס המודיעין האיראני, בניסיון להוציא לפועל פיגועי נקם נגד אזרחים ישראלים. זאת בעקבות גל החיסולים של בכירים איראניים מ"משמרות המהפכה" ומדעני גרעין וטילים בליסטיים – המיוחס לישראל.

באיסטנבול נמשך המצוד של המודיעין הטורקי "מיט", בסיוע המוסד הישראלי, אחרי תאים טורקיים שגייס המודיעין האיראני, בניסיון להוציא לפועל פיגועי נקם נגד אזרחים ישראלים

בשטח טורקיה נוכחים אנשי ביטחון ישראלים, המסייעים למודיעין הטורקי במודיעין ובמצוד עצמו אחרי תשתית הטרור האיראנית.

על פי דיווחים של גורמי ביטחון בכירים בישראל בסוף השבוע, המצב הסתבך עוד יותר מכיוון שעל פי המודיעין הטורקי קשה לאתר את חברי התאים האלה. מדובר בטורקים מקומיים ממוצא אזרי או פקיסטני, המופעלים על ידי יחידה 4000 במודיעין של "משמרות המהפכה" האיראניים, או פעילים המשתייכים לכוח "קודס" האיראני בראשותו של הגנרל אסמעיל קאא'ני ואולי אפילו גם אנשי העולם התחתון הטורקי.

המודיעין האיראני גייס את הפעילים הטורקים המקומיים לשורותיו באמצעות כסף או סמים כדי שיבצעו בטווח הזמן המהיר ביותר פיגועים נגד ישראלים השוהים באיסנטבול, הכוללים פגיעה פיזית בהם או חטיפתם.

מדובר בתשתית טרור איראנית גדולה הפועלת כבר כמה חודשים באיסטנבול ונמצאת תחת מעקב המודיעין הטורקי.

מדובר בכמה תאי טרור שיש מידור ביניהם וזו אחת הסיבות שקשה לאתרם.

על פי ההערכה בישראל, בטורקיה נמצאים כעת כ-2000 ישראלים, אשר למרות קריאת שר החוץ יאיר לפיד והאזהרות של המל"ל שישובו מיד ארצה, הם החליטו להישאר שם מסיבות אישיות וכלכליות.

בגלל חומרת ההתראות המודיעיניות על כוונת איראן להוציא פיגועים נגד ישראלים בטורקיה בכל מחיר ביומיים הקרובים, קרא המל"ל לישראלים השוהים באיסטנבול להסתגר בחדריהם בבתי המלון שבהם הם מתאכסנים ולא לפתוח את הדלת לזרים.

בגלל חומרת ההתראות המודיעיניות על כוונת איראן לפגע בכל מחיר בישראלים בטורקיה ביומיים הקרובים, קרא המל"ל לישראלים השוהים באיסטנבול להסתגר בחדריהם בבתי המלון ולא לפתוח את הדלת לזרים

במקביל גוייסו לקמפיין ההסברה קצינים בכירים ואנשי ביטחון בדימוס, כדי לפנות לישראלים השוהים בטורקיה באמצעות התקשורת הישראלית לשוב ארצה לאלתר, מכיוון שמדובר בסכנה ממשית לחייהם.

המודיעין הטורקי עושה מאמץ עליון, על פי הוראת הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, לאתר את תאי הטרור של המודיעין האיראני בטורקיה. הנשיא ארדואן חושש מפגיעה אפשרית בתיירות הזרה בארצו, אם ייפגעו תיירים ישראלים על ידי טרוריסטים, שתשפיע לרעה על הכלכלה הטורקית והוא נחוש להראות שארצו בטוחה.

בנוסף לכך, הוא קיבל החלטה אסטרטגית לפני כמה חודשים להתקרב מחדש לישראל בגלל שיקולים כלכליים ואזוריים. הוא יודע שממשלת ישראל רואה במצוד הטורקי אחרי חברי התשתית האיראנית הטרוריסטית בטורקיה מבחן לרצינות כוונותיו לשפר את היחסים עם ישראל.

בין ראש המודיעין הטורקי הקאן פידאן לבין ראש המוסד הישראלי דוד ברנע יש יחסי עבודה טובים שנים רבות, שנשמרו גם בתקופה של מתיחות קשה ביחסים בין שתי המדינות. קיים שיתוף פעולה הדוק בין ישראל לטורקיה בתחום המלחמה בטרור.

גורמי הביטחון הבכירים בישראל תדרכו בסוף השבוע את אמצעי התקשורת בישראל כי מי שעומד בראש המאמץ האיראני לפגוע בישראלים בטורקיה הוא חוסיין טאא'ב, ראש המודיעין האיראני ב"משמרות המהפכה".

לאור החלטתו האסטרטגית להתקרב מחדש לישראל משיקולים כלכליים ואזוריים, ארדואן יודע שממשלת ישראל רואה במצוד הטורקי אחרי חברי תשתית הטרור האיראני בטורקיה מבחן לרצינות כוונותיו לשיפור היחסים

לדבריהם, הוא נתון בלחץ רב בגלל הדרישה של הממסד הביטחוני באיראן להדיחו מתפקידו על רקע כישלונותיו המבצעיים.

מיהו חוסיין טאא'ב?

שמו של חוסיין טאא'ב אינו מוכר באיראן עצמה, אבל הוא מוכר היטב למוסד הישראלי, למודיעין הטורקי ולמנגנוני המודיעין בארה"ב הברית, באיחוד האירופי ובמדינות ערב.

על פי גורמי מודיעין מערביים, הוא נחשב לאחד מהאנשים המסוכנים ביותר באיראן לאור המשימות שהוא מבצע בתוך איראן ומחוצה לה ובגלל שהוא מכיר היטב את כל סודות המשטר.

הוא נולד בטהראן באפריל 1963 והצטרף לבאסיג' האיראני בגיל 16 לאחר המהפכה החומיינסטית ב-1979.

הוא למד לימודי שריעה אסלאמית ועבד בבאסיג' בכמה מחוזות באיראן בקום, משהד, ח'רסאן וטהראן.

שמו  הפרטי האמיתי הוא חסן, אבל הוא נושא כמה שמות מסיבות ביטחוניות, בהם חוסיין נג'את וחסן טאא'ב או את הכינוי "מית'ם".

הוא עבר לעבוד כחוקר במודיעין של "משמרות המהפכה" וחקר פעילי אופוזיציה, משם התקדם במהירות והפך למנהל משרד המודיעין של "משמרות המהפכה" במחוז ח'רסאן.

אחר כך קיבל את תפקיד כיועץ לראש אגף הריגול הנגדי במשרד המודיעין בתקופתו של עלי פלאחיאן והיו לו הישגים בחקירת מתנגדי המשטר מארגון "מוג'אהדון חלק".

על פי גורמי מודיעין מערביים, חוסיין טאא'ב נחשב לאחד מהאנשים המסוכנים ביותר באיראן, לאור המשימות שהוא מבצע באיראן ומחוצה לה, ובגלל שהוא מכיר היטב את כל סודות המשטר

המנהיג העליון עלי ח'מינאי שם עליו עין וקידם אותו והוא עבד כאחד מהיועצים בלשכתו של ראש לשכתו של חמ'ינאי בשם מוחמד כלבאיכאני ב-1995.

משם הוא התקדם במהירות בתחום ביטחון הפנים וסייע לנשיאים מוחמד חאתמי ואחמדי נג'אד במלחמה נגד האופוזיציה האיראנית.

ב-2009 הוא הצליח לחסל את פעילות "התנועה הירוקה" שהתנגדה לתוצאות הבחירות הכלליות במדינה ועצר את מנהיגי התנועה הרפורמיסטית מהדי כרובי וחוסיין מוסווי.

עקב הצלחתו מינה אותו המנהיג העליון עלי' ח'מינאי באוקטובר 2009 לראש המודיעין של "משמרות המהפכה".

יש לו קשר מצוין עם קטאר. הוא זה ששלח  כוחות של "משמרות המהפכה" בלבוש אזרחי ובדרכונים פקיסטניים לקטאר ב-2017 כדי להגן על שליטה, השיח' תמים בן חמד, בעקבות החרם שהטילה עליה "הרביעייה הערבית".

בחודש אוקטובר 2016 הוא עצר את זהראא' לאריג'אני, בתו של צאדק לאריג'אני, ראש מערכת המשפט באיראן, בגין מסירת מידע לשגרירות בריטניה בטהראן והעברת מידע הפוגע בביטחון הלאומי של איראן ובתוכנית הגרעין שלה.

הוא נחשב למי שהעביר למורדים החות'ים בתימן טילים בליסטיים שאותם הוא הבריח בסירות מהבסיס הימי האיראני מאריתריאה לנמל חדידיה בתימן.

הוא נחשב ל"מוח המתכנן" של פעולות כוח "קודס" בעיראק, סוריה ולבנון.

לאחר חיסולו של קאסם סולימאני הוא הגיע לעיראק לתכנן את תגובת הנקם האיראנית של שיגור 30 טילים בליסטיים לעבר בסיס עין אלאסד שבו שהו חיילים אמריקאים ושיגור מזל"ט ממולכד לעבר השגרירות האמריקאית ב"מתחם הירוק" בבגדאד.

הוא נחשב למי שהעביר למורדים החות'ים בתימן טילים בליסטיים שהבריח בסירות מהבסיס הימי האיראני מאריתריאה לנמל חדידיה בתימן. הוא נחשב ל"מוח המתכנן" של פעולות כוח "קודס" בעיראק, סוריה ולבנון

הוא אחד מהאחראים מטעם השליט העליון ח'מינאי להביא לסילוק הכוחות הזרים מעיראק באמצעות התקפות עליהם על ידי המליציות הפרו איראניות, כעונש על חיסולו של קאסם סולימאני.

משרד האוצר האמריקאי הטיל עליו באוקטובר 2010 סנקציות בגלל הפרות חמורות של זכויות האדם במהלך הבחירות לנשיאות איראן ב-2009 ודיכוי אכזרי של מפגיני "התנועה הירוקה". גם האיחוד האירופי הטיל עליו סנקציות בגלל הפעילות הזו.

כאמור, חוסיין טאא'ב נחשב לאחד מבכירי "משמרות המהפכה" המסוכנים ביותר באיראן, יש לו ניסיון מודיעיני ומבצעי עשיר ומוטיבציה גדולה לפגוע בישראל. מולו מתמודדים מוחות מודיעיניים מנוסים מאוד כמו ראש המודיעין הטורקי הקאן פידן וראש המוסד דוד ברנע.

"הוא נמצא בסכנת הדחה על ידי המנהיג העליון עלי ח'מינאי", אומר גורם ביטחוני בכיר "ולכן הוא מסוכן שבעתיים".

גורמים בכירים בישראל אומרים כי אם יצליח חוסיין טאא'ב לפגוע באזרח ישראלי כלשהו באיסטנבול או לחטוף אותו יהיו לכך השלכות חמורות על המשך המלחמה החשאית בין ישראל לאיראן, ישראל תהייה חייבת להגיב על המעשה.

אי אפשר לפסול את האפשרות שבתרחיש כזה נראה שורה של חיסולים של בכירים איראניים בחו"ל ובתוך איראן עצמה. ישראל תהייה חייבת להגיב בעוצמה כדי לייצר הרתעה.

שר הביטחון בני גנץ פירסם אמש הודעה קצרה שבה נאמר: "ישראל נערכת להגיב בעוצמה על כל פגיעה באזרחיה בכל מקום".

מדובר ב"מלחמת מוחות" ארוכה. להערכת גורמי הביטחון בישראל, טורקיה איננה היעד היחיד שבו ינסה חוסיין טאא'ב לפגוע בישראלים. הוא יפעיל גם את מנגנון הפיגועים של חזבאללה ושל השלוחות של איראן בסוריה, עיראק ותימן כדי להוציא פיגועים נגד ישראל מכל מקום אפשרי.

המנהיג העליון ח'מינאי מפעיל לחץ כבד על חוסיין טאא'ב לראות תוצאות בקרוב נוכח הדמורליזציה באיראן בעקבות הפעולות המוצלחות המיוחסות למוסד הישראלי, לכן הוא עלול לעשות מעשים נמהרים וטעויות, שיהיו בעוכריה של איראן אך עלולים להיפגע בהם ישראלים.

מדובר ב"מלחמת מוחות" ארוכה. להערכת גורמי הביטחון בישראל, טורקיה אינה היעד היחיד שבו ינסה טאא'ב לפגוע בישראלים. הוא יפעיל גם את מנגנון הפיגועים של חזבאללה ושל השלוחות של איראן בסוריה, עיראק ותימן

מדובר במצב מורכב שעלול אפילו להסתבך עוד יותר בימים הקרובים, הרבה תלוי ביכולת של המודיעין הטורקי, שנחשב למודיעין יעיל וטוב, לבלום בהקדם את התוכניות של המודיעין האיראני בטורקיה.

ימים יגידו.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,249 מילים
סגירה