קרב המוחות בין המוסד לבין ראש המודיעין האיראני

ראש הממשלה נפתלי בנט וראש המוסד דדי ברנע בלשכת רה"מ בירושלים, 15 ביוני 2021 (צילום: חיים צח / לע"מ)
חיים צח / לע"מ
ראש הממשלה נפתלי בנט וראש המוסד דדי ברנע בלשכת רה"מ בירושלים, 15 ביוני 2021

המצוד אחרי חברי תשתית הטרור של איראן בטורקיה נמשך ובישראל מעריכים שאיראן נחושה להוציא פיגועים נגד ישראל בכל מחיר. ראש המודיעין האיראני חוסיין טאיב מנהל קרב מוחות נגד המוסד הישראלי והמודיעין הטורקי, אולם עד לרגע זה הוא לא הצליח לבצע את זממו.

באיסטנבול שבטורקיה נמשך המצוד של המודיעין הטורקי "מיט", בסיוע המוסד הישראלי, אחרי תאים טורקיים שגייס המודיעין האיראני, בניסיון להוציא לפועל פיגועי נקם נגד אזרחים ישראלים. זאת בעקבות גל החיסולים של בכירים איראניים מ"משמרות המהפכה" ומדעני גרעין וטילים בליסטיים – המיוחס לישראל.

באיסטנבול נמשך המצוד של המודיעין הטורקי "מיט", בסיוע המוסד הישראלי, אחרי תאים טורקיים שגייס המודיעין האיראני, בניסיון להוציא לפועל פיגועי נקם נגד אזרחים ישראלים

בשטח טורקיה נוכחים אנשי ביטחון ישראלים, המסייעים למודיעין הטורקי במודיעין ובמצוד עצמו אחרי תשתית הטרור האיראנית.

על פי דיווחים של גורמי ביטחון בכירים בישראל בסוף השבוע, המצב הסתבך עוד יותר מכיוון שעל פי המודיעין הטורקי קשה לאתר את חברי התאים האלה. מדובר בטורקים מקומיים ממוצא אזרי או פקיסטני, המופעלים על ידי יחידה 4000 במודיעין של "משמרות המהפכה" האיראניים, או פעילים המשתייכים לכוח "קודס" האיראני בראשותו של הגנרל אסמעיל קאא'ני ואולי אפילו גם אנשי העולם התחתון הטורקי.

המודיעין האיראני גייס את הפעילים הטורקים המקומיים לשורותיו באמצעות כסף או סמים כדי שיבצעו בטווח הזמן המהיר ביותר פיגועים נגד ישראלים השוהים באיסנטבול, הכוללים פגיעה פיזית בהם או חטיפתם.

מדובר בתשתית טרור איראנית גדולה הפועלת כבר כמה חודשים באיסטנבול ונמצאת תחת מעקב המודיעין הטורקי.

מדובר בכמה תאי טרור שיש מידור ביניהם וזו אחת הסיבות שקשה לאתרם.

על פי ההערכה בישראל, בטורקיה נמצאים כעת כ-2000 ישראלים, אשר למרות קריאת שר החוץ יאיר לפיד והאזהרות של המל"ל שישובו מיד ארצה, הם החליטו להישאר שם מסיבות אישיות וכלכליות.

בגלל חומרת ההתראות המודיעיניות על כוונת איראן להוציא פיגועים נגד ישראלים בטורקיה בכל מחיר ביומיים הקרובים, קרא המל"ל לישראלים השוהים באיסטנבול להסתגר בחדריהם בבתי המלון שבהם הם מתאכסנים ולא לפתוח את הדלת לזרים.

בגלל חומרת ההתראות המודיעיניות על כוונת איראן לפגע בכל מחיר בישראלים בטורקיה ביומיים הקרובים, קרא המל"ל לישראלים השוהים באיסטנבול להסתגר בחדריהם בבתי המלון ולא לפתוח את הדלת לזרים

במקביל גוייסו לקמפיין ההסברה קצינים בכירים ואנשי ביטחון בדימוס, כדי לפנות לישראלים השוהים בטורקיה באמצעות התקשורת הישראלית לשוב ארצה לאלתר, מכיוון שמדובר בסכנה ממשית לחייהם.

המודיעין הטורקי עושה מאמץ עליון, על פי הוראת הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן, לאתר את תאי הטרור של המודיעין האיראני בטורקיה. הנשיא ארדואן חושש מפגיעה אפשרית בתיירות הזרה בארצו, אם ייפגעו תיירים ישראלים על ידי טרוריסטים, שתשפיע לרעה על הכלכלה הטורקית והוא נחוש להראות שארצו בטוחה.

בנוסף לכך, הוא קיבל החלטה אסטרטגית לפני כמה חודשים להתקרב מחדש לישראל בגלל שיקולים כלכליים ואזוריים. הוא יודע שממשלת ישראל רואה במצוד הטורקי אחרי חברי התשתית האיראנית הטרוריסטית בטורקיה מבחן לרצינות כוונותיו לשפר את היחסים עם ישראל.

בין ראש המודיעין הטורקי הקאן פידאן לבין ראש המוסד הישראלי דוד ברנע יש יחסי עבודה טובים שנים רבות, שנשמרו גם בתקופה של מתיחות קשה ביחסים בין שתי המדינות. קיים שיתוף פעולה הדוק בין ישראל לטורקיה בתחום המלחמה בטרור.

גורמי הביטחון הבכירים בישראל תדרכו בסוף השבוע את אמצעי התקשורת בישראל כי מי שעומד בראש המאמץ האיראני לפגוע בישראלים בטורקיה הוא חוסיין טאא'ב, ראש המודיעין האיראני ב"משמרות המהפכה".

לאור החלטתו האסטרטגית להתקרב מחדש לישראל משיקולים כלכליים ואזוריים, ארדואן יודע שממשלת ישראל רואה במצוד הטורקי אחרי חברי תשתית הטרור האיראני בטורקיה מבחן לרצינות כוונותיו לשיפור היחסים

לדבריהם, הוא נתון בלחץ רב בגלל הדרישה של הממסד הביטחוני באיראן להדיחו מתפקידו על רקע כישלונותיו המבצעיים.

מיהו חוסיין טאא'ב?

שמו של חוסיין טאא'ב אינו מוכר באיראן עצמה, אבל הוא מוכר היטב למוסד הישראלי, למודיעין הטורקי ולמנגנוני המודיעין בארה"ב הברית, באיחוד האירופי ובמדינות ערב.

על פי גורמי מודיעין מערביים, הוא נחשב לאחד מהאנשים המסוכנים ביותר באיראן לאור המשימות שהוא מבצע בתוך איראן ומחוצה לה ובגלל שהוא מכיר היטב את כל סודות המשטר.

הוא נולד בטהראן באפריל 1963 והצטרף לבאסיג' האיראני בגיל 16 לאחר המהפכה החומיינסטית ב-1979.

הוא למד לימודי שריעה אסלאמית ועבד בבאסיג' בכמה מחוזות באיראן בקום, משהד, ח'רסאן וטהראן.

שמו  הפרטי האמיתי הוא חסן, אבל הוא נושא כמה שמות מסיבות ביטחוניות, בהם חוסיין נג'את וחסן טאא'ב או את הכינוי "מית'ם".

הוא עבר לעבוד כחוקר במודיעין של "משמרות המהפכה" וחקר פעילי אופוזיציה, משם התקדם במהירות והפך למנהל משרד המודיעין של "משמרות המהפכה" במחוז ח'רסאן.

אחר כך קיבל את תפקיד כיועץ לראש אגף הריגול הנגדי במשרד המודיעין בתקופתו של עלי פלאחיאן והיו לו הישגים בחקירת מתנגדי המשטר מארגון "מוג'אהדון חלק".

על פי גורמי מודיעין מערביים, חוסיין טאא'ב נחשב לאחד מהאנשים המסוכנים ביותר באיראן, לאור המשימות שהוא מבצע באיראן ומחוצה לה, ובגלל שהוא מכיר היטב את כל סודות המשטר

המנהיג העליון עלי ח'מינאי שם עליו עין וקידם אותו והוא עבד כאחד מהיועצים בלשכתו של ראש לשכתו של חמ'ינאי בשם מוחמד כלבאיכאני ב-1995.

משם הוא התקדם במהירות בתחום ביטחון הפנים וסייע לנשיאים מוחמד חאתמי ואחמדי נג'אד במלחמה נגד האופוזיציה האיראנית.

ב-2009 הוא הצליח לחסל את פעילות "התנועה הירוקה" שהתנגדה לתוצאות הבחירות הכלליות במדינה ועצר את מנהיגי התנועה הרפורמיסטית מהדי כרובי וחוסיין מוסווי.

עקב הצלחתו מינה אותו המנהיג העליון עלי' ח'מינאי באוקטובר 2009 לראש המודיעין של "משמרות המהפכה".

יש לו קשר מצוין עם קטאר. הוא זה ששלח  כוחות של "משמרות המהפכה" בלבוש אזרחי ובדרכונים פקיסטניים לקטאר ב-2017 כדי להגן על שליטה, השיח' תמים בן חמד, בעקבות החרם שהטילה עליה "הרביעייה הערבית".

בחודש אוקטובר 2016 הוא עצר את זהראא' לאריג'אני, בתו של צאדק לאריג'אני, ראש מערכת המשפט באיראן, בגין מסירת מידע לשגרירות בריטניה בטהראן והעברת מידע הפוגע בביטחון הלאומי של איראן ובתוכנית הגרעין שלה.

הוא נחשב למי שהעביר למורדים החות'ים בתימן טילים בליסטיים שאותם הוא הבריח בסירות מהבסיס הימי האיראני מאריתריאה לנמל חדידיה בתימן.

הוא נחשב ל"מוח המתכנן" של פעולות כוח "קודס" בעיראק, סוריה ולבנון.

לאחר חיסולו של קאסם סולימאני הוא הגיע לעיראק לתכנן את תגובת הנקם האיראנית של שיגור 30 טילים בליסטיים לעבר בסיס עין אלאסד שבו שהו חיילים אמריקאים ושיגור מזל"ט ממולכד לעבר השגרירות האמריקאית ב"מתחם הירוק" בבגדאד.

הוא נחשב למי שהעביר למורדים החות'ים בתימן טילים בליסטיים שהבריח בסירות מהבסיס הימי האיראני מאריתריאה לנמל חדידיה בתימן. הוא נחשב ל"מוח המתכנן" של פעולות כוח "קודס" בעיראק, סוריה ולבנון

הוא אחד מהאחראים מטעם השליט העליון ח'מינאי להביא לסילוק הכוחות הזרים מעיראק באמצעות התקפות עליהם על ידי המליציות הפרו איראניות, כעונש על חיסולו של קאסם סולימאני.

משרד האוצר האמריקאי הטיל עליו באוקטובר 2010 סנקציות בגלל הפרות חמורות של זכויות האדם במהלך הבחירות לנשיאות איראן ב-2009 ודיכוי אכזרי של מפגיני "התנועה הירוקה". גם האיחוד האירופי הטיל עליו סנקציות בגלל הפעילות הזו.

כאמור, חוסיין טאא'ב נחשב לאחד מבכירי "משמרות המהפכה" המסוכנים ביותר באיראן, יש לו ניסיון מודיעיני ומבצעי עשיר ומוטיבציה גדולה לפגוע בישראל. מולו מתמודדים מוחות מודיעיניים מנוסים מאוד כמו ראש המודיעין הטורקי הקאן פידן וראש המוסד דוד ברנע.

"הוא נמצא בסכנת הדחה על ידי המנהיג העליון עלי ח'מינאי", אומר גורם ביטחוני בכיר "ולכן הוא מסוכן שבעתיים".

גורמים בכירים בישראל אומרים כי אם יצליח חוסיין טאא'ב לפגוע באזרח ישראלי כלשהו באיסטנבול או לחטוף אותו יהיו לכך השלכות חמורות על המשך המלחמה החשאית בין ישראל לאיראן, ישראל תהייה חייבת להגיב על המעשה.

אי אפשר לפסול את האפשרות שבתרחיש כזה נראה שורה של חיסולים של בכירים איראניים בחו"ל ובתוך איראן עצמה. ישראל תהייה חייבת להגיב בעוצמה כדי לייצר הרתעה.

שר הביטחון בני גנץ פירסם אמש הודעה קצרה שבה נאמר: "ישראל נערכת להגיב בעוצמה על כל פגיעה באזרחיה בכל מקום".

מדובר ב"מלחמת מוחות" ארוכה. להערכת גורמי הביטחון בישראל, טורקיה איננה היעד היחיד שבו ינסה חוסיין טאא'ב לפגוע בישראלים. הוא יפעיל גם את מנגנון הפיגועים של חזבאללה ושל השלוחות של איראן בסוריה, עיראק ותימן כדי להוציא פיגועים נגד ישראל מכל מקום אפשרי.

המנהיג העליון ח'מינאי מפעיל לחץ כבד על חוסיין טאא'ב לראות תוצאות בקרוב נוכח הדמורליזציה באיראן בעקבות הפעולות המוצלחות המיוחסות למוסד הישראלי, לכן הוא עלול לעשות מעשים נמהרים וטעויות, שיהיו בעוכריה של איראן אך עלולים להיפגע בהם ישראלים.

מדובר ב"מלחמת מוחות" ארוכה. להערכת גורמי הביטחון בישראל, טורקיה אינה היעד היחיד שבו ינסה טאא'ב לפגוע בישראלים. הוא יפעיל גם את מנגנון הפיגועים של חזבאללה ושל השלוחות של איראן בסוריה, עיראק ותימן

מדובר במצב מורכב שעלול אפילו להסתבך עוד יותר בימים הקרובים, הרבה תלוי ביכולת של המודיעין הטורקי, שנחשב למודיעין יעיל וטוב, לבלום בהקדם את התוכניות של המודיעין האיראני בטורקיה.

ימים יגידו.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,249 מילים
כל הזמן // שבת, 25 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הקצין השנוא באמריקה

איש לא רצה לשרת לצד האדמירל היהודי היימן ריקובר ● אופיו הקשוח והלא מתפשר הפך אותו לדמות שנויה במחלוקת אך גם לאדם שהנשיא קרטר כינה "המהנדס הגדול ביותר אי פעם" ● הסופר מארק וורטמן מגולל את הסיפור הלא ייאמן של אבי הצוללת הגרעינית ומספר בריאיון לזמן ישראל: "היו אנשים שהוא פשוט התעלל בהם, אין לזה מילה אחרת"

עוד 1,333 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַחֲמִישִׁית 137

האזנה מודרכת לסימפוניה החמישית לקמפיין ותזמורת מאת לודוויג ואן נתניהו

עוד 1,073 מילים

קריב הצהיר כי יקיים דיון בראשון על הצעות החוק לפיזור הכנסת וחוק הנאשם - אך לוועדה שלו אין כל סמכות לעשות זאת, ומדובר בניסיון פוליטי להפעיל לחץ על ניר אורבך, יו"ר ועדת הכנסת האמונה על הטיפול בהצעות החוק הללו ● אין למעשה מניעה משפטית למנות רמטכ"ל, וגם בג"ץ יאשר מינוי כזה ● וגם: פסק הדין נגד סנ"צ גואטה הוא סנונית ראשונה וחשובה במאבק באלימות המשטרתית

עוד 1,204 מילים

לילה ראשון בסרייבו

בפרק הקודם במסע: מאי 1993, בעיר הגדולה בבוסניה-הרצגובינה, עוד פיסת מדינה שנקרעה מהרפובליקה המדממת של יוגוסלביה – תחת מצור כבד כבר למעלה משנה. אנחנו, צוות טלוויזיה של רשת הטלוויזיה האמריקאית NBC News, מגיעים בטיסה לסרייבו ושמים את פעמינו במכונית המשוריינת שלנו אל עבר המלון שישמש לנו בית ומשרד לשבועיים הקרובים.

את הצילומים בסרייבו אנחנו מתחילים בבית הכנסת האשכנזי הגדול עם כמה ״צילומי אווירה״ ופנייה למצלמה של מרטין הכתב, שמסכם לצופה בבית את המצב בעיר אחרי 400 ימים של מצור. דֵּנִי, הפיקסר שלנו, מזרז אותנו לסיים ולהיכנס למכונית המשוריינת. הוא כבר מרגיש בבטן שהגיע הזמן לעזוב, למהר ולחפש מסתור.

בית הכנסת האשכנזי בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)
בית הכנסת האשכנזי בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)

מרטין הכתב מסכם לצופה בבית את המצב בעיר סרייבו אחרי 400 ימי מצור. דֵּנִי, הפיקסר שלנו, מזרז אותנו לסיים ולהיכנס למכונית המשוריינת. הוא כבר מרגיש בבטן שהגיע הזמן לעזוב, למהר ולחפש מסתור

כשאנחנו חולפים במהירות ברחובה הראשי של סראייבו אל עבר ההולידיי-אין, רק אז אפשר להבין בדיוק מה היא עיר רפאים. רק שכאן, בשדרת הצלפים, אפילו רוחות הרפאים חוששות להסתובב.

אף אחד לא יוצא מפתח הבית למעט, כפי שדֵּנִי מסביר – כשמוכרזת הפסקת אש. או אז הרחובות מתמלאים בנשים וגברים, צעירים וזקנים וילדים. כולם יוצאים להתאוורר לזמן קצר של הפוגה מהצליפות וההפגזות. המאושרים מצליחים אפילו לקנות מעט מהמצרכים החיוניים בשוק, לאחר עמידה ארוכה בתור ארוך ומתפתל כמו נחש אנושי.

תורים למצרכים בזמן הפסקת אש בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)
תורים למצרכים בזמן הפסקת אש בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)

דווקא אז, מעשה השטן, הסרבים הסובבים את העיר יורים. רק פגז אחד או שניים, אבל תמיד יכוונו אל מרכזו של התור למים או זה של הלחם, במטרה לגרום לכמה שיותר נפגעים.

הפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)
הפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)

ליד תור כמו זה שצילמתי באחת הפעמים בהם הוכרזה הפסקת אש בעיר למספר שעות, נחתו בסוף השבוע האחרון שני פגזים. שלושה ילדים נהרגו במקום מרסיסי הפגזים, ושני מבוגרים, אולי אמא ואבא, הגיעו ללא דופק לבית החולים לאחר שמתו מאובדן דם.

ליד תור כמו זה שצילמתי באחת מהפסקות האש שהוכרזו לכמה שעות, נחתו בסופ"ש האחרון שני פגזים. 3 ילדים נהרגו במקום מרסיסי הפגזים, ושני מבוגרים, אולי אמא ואבא, הגיעו ללא דופק לבית החולים

אנשים ברחוב בהפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)
אנשים ברחוב בהפסקת אש בסרייבו, 1993 (צילום: חנני רפופורט)

בחזרה להולידי-אין. שעת ערב מוקדמת יחסית ואנחנו נכנסים לחדר האוכל לארוחת ערב ראשונה. המלון שהיה פעם מהמפוארים בעיר זכה לארח את הבכירים באנשי הוועד האולימפי והספורטאים שלקחו חלק בתחרויות אולימפיאדת החורף שנערכו בעיר בחורף של 1984.

מסימני העבר המפואר שלו נשאר רק הסכו״ם על השולחן. סכו״ם כסף כבד, שבכל כף, מזלג וסכין מוטבע הסמל האולימפי. חמש הטבעות המסמלות את כל מה שלא קיים כבר כאן בסרייבו מאז תחילת המלחמה.

בעיר יש האפלה בלילות כבר למעלה משנה, ועל החלונות הגדולים של חדר האוכל בקומת הכניסה וילונות כבדים שעוצרים מבעד האור הצהבהב לצאת החוצה. לאורך הקיר מבחוץ שקי חול.

לשולחן מצטרף גם דיויד, עורך הוידאו שהגיע מלונדון שבוע לפנינו. דיויד היה איתנו באולפנים בהרצליה במלחמת המפרץ ב-1991. צחקנו כשבכל אזעקת נחש צפע הוא היה היחיד שמיהר לרכוס את חליפת המגן, הכפפות ומסכת האב״כ והקפיד לשמור על בריאותו. פעם אחת היינו יחד גם במוגדישו שנה לאחר מכן. דיויד נפטר מסיבוכי צהבת כמה שנים מאוחר יותר.

השיחה ליד השולחן משוחררת ממתח או חשש, שיחה שלא מרמזת אפילו בשמץ על הסכנה שבחוץ, מעבר לקיר שקי החול.

התפריט מציע בשר או עוף עם שתי תוספות. אחת מהן תפוחי אדמה. מישהו שואל אם אין לנו ייסורי מצפון לאכול לבוסנים את מעט האוכל שיש להם כאן. אנחנו צוחקים ואני מצטט להם דוח של קרן המזון הבינלאומית של האו״ם, לפיו מנת בשר לאדם היא 60 גר׳.

התפריט מציע בשר או עוף עם תפ"א. מישהו שואל אם אין לנו ייסורי מצפון לאכול לבוסנים את מעט האוכל שנשאר. אני מצטט דוח של קרן המזון הבינלאומית של האו״ם, לפיו מנת בשר לאדם היא 60 גר׳

מישהו מצלם במצלמת וידאו קטנה. אנחנו שותים בירה. יין מקומי ומעשנים סיגריות. יש קומפוט תפוחי עץ כמו של אמא בבית וקפה שחור שרוף בלקני. אנחנו יושבים ומקשקשים, מעלים זכרונות ממקומות אחרים ממלחמות קודמות.

חבורה של עיתונאים שאנחנו, משהו בין חבורת אומני קרקס נודד לבין  קבוצה של שכירי חרב של הממלכה השביעית. חבורה שממאנת להתבגר, סובבת בעולם ממלחמה למלחמה ומתגרה בסכנה. אנחנו מורידים גם כוסית של סליבוביץ׳, ברנדי שזיפים בלקני, 35% אלכוהול, עם עוד סיגריה אחרונה והולכים לישון.

אור בחדר לא מדליקים כמובן ואין גם תריס להגיף. יקיצה עם אור ראשון בכל מקרה כי הימים קצרים והמלאכה מרובה. ובכלל, מי רוצה להיות לבד בחדר בקומה גבוהה בלי חלונות ובלי תריסים. חדר שיש בו מכשיר טלפון המחובר לקבלה, מטף כיבוי, שולחן ושני כסאות.

חושך בחוץ, ליל ירח, אין אנשים ברחוב. לא מעז לעמוד ליד החלון אבל מגניב מבט מהצד. אמבולנס עובר במהירות בצומת הקרובה למלון, פנסיו צבועים בצבע כחול כמו אצלנו במבצע סיני של 56'. אני נזכר בחוויות ילדות של תל-אביב במלחמה הראשונה שלי, עם סבא ואמא ליד קיר המגן בחדר המדרגות בבית ברחוב אחד-העם. פקחים של הג״א עוברים ברחוב וצועקים לדייר בקומה ראשונה מעל לחנות של דב החשמלאי שיכבו שם את האור הדולק.

אור בחדר לא מדליקים כמובן ואין גם תריס להגיף. יקיצה עם אור ראשון בכל מקרה כי הימים קצרים והמלאכה מרובה. ובכלל, מי רוצה להיות לבד בחדר בקומה גבוהה בלי חלונות ובלי תריסים

הד של יריה בודדת מתגלגל מההרים, ולאחריו עוד הד ועוד אחד. מישהו שלא נרדם מנסה כנראה את הרובה שלו. המיטה גדולה כמו שמלון חמישה כוכבים מציע לאורחיו. אני שוכב על הגב, אור הירח נכנס ומאיר את רצפת החדר. בחדר ליד מישהו מוריד את המים בשירותים.

ברדיו הקטן שלי אני מנסה לשמוע באוזניה את מהדורת החדשות האחרונה של ה-BBC באנגלית ולא מצליח. תחנה רדיו מקומית משדרת מוזיקה אתנית. מזכירה מוזיקה מזרחית שלנו, יוונית או טורקית. בלקנית. בתחנה אחרת משוחחים שיחת לילה רגועה גבר ואשה בשפה לא מזוהה. מתהפך על הבטן, מנסה להירדם מחבק את הכרית.

לא הצלחנו לקבל 4 חדרים צמודים, בקומה איתי רק דובי. יוסי בקומה מעלינו, אני חושב שבחדר לא רחוק ממרטין. קבענו שבמידה ותהיה אזעקה במהלך הלילה ניפגש ארבעתנו למטה בלובי, ליד הירידה למרתף הבניין.

אני שומע צעדים במסדרון. דלת החדר נעולה. הצעדים מתרחקים במסדרון. מישהו יורה צרור מנשק אוטומטי שמהדהד במרחק. זה רק ההד שמתגלגל ונכנס דרך הפתח הקרוע בחלון אל תוך החדר. כבר אחרי חצות, עוד לא כיבו את הירח. אני שומע אנחה ועוד אחת ושלישית. גבר ואשה שמוציאים לשון ומראים אצבע משולשת למלחמה בסרייבו. מחר בבוקר אנסה לנחש מי היה הגבר ומי הייתה בת הזוג לרגע של אינטימיות שמתעלמת מהכאוס מסביב.

מישהו יורה צרור מנשק אוטומטי שמהדהד במרחק וההד נכנס מהפתח הקרוע בחלון לחדר. כבר אחרי חצות, עוד לא כיבו את הירח. אני שומע אנחה ועוד אחת ושלישית. גבר ואשה שמראים אצבע משולשת למלחמה

מלחמה מצמיחה רגעים חד פעמיים. מזווגת זיווגים של רגע. כבר ראיתי זיווג של קופסת סיגריות בטימישוארה הרעבה, שלא היה דומה לאינטימיות בחדריו של האינטרקונטיננטל בבלגראד. במלחמה כמו במלחמה תמיד יהיו מרוויחים, ואחרים שינסו רק לעבור את הלילה בשלום כדי להביא לילדים בבית לחם טרי בבוקר.

המוזיקה הבלקנית מתחלפת במוסיקה קלאסית באוזניה. אני סופר כבשים ומתעורר עם אור ראשון – בוקר טוב סרייבו.

רחוב הרוס בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)
רחוב הרוס בסרייבו (צילום: חנני רפופורט)

חנני רפופורט היה עד לא מזמן מנכ״ל חברת התקשורת ״JCS אולפני הבירה״, מפיק ברשתות הטלוויזיה האמריקאיות ABC News & NBC News וזוכה פרס EMMY לכתבת חדשות לטלוויזיה. כיום סבא במשרה מלאה ומספר סיפורים מנקודת מבט מאד מאד אישית. כל תמונות הסטילס צולמו על ידו במהלך עבודתו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,052 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הדילמה של יולי אדלשטיין

אדלשטיין הודיע לפני שנה שיתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד - אולם התקופה הייתה אחרת וכיום נתניהו בשיא כוחו ● בקרבתו של אדלשטיין חלוקים מה יגרום לו פחות נזק - להפסיד בגדול או לא להתמודד בכלל ● גורמים בפלג הירושלמי החרדי מקימים מפלגה חדשה שתרוץ בבחירות ● וגם: משלחת לפיד באנקרה המשיכה את הדיונים עם הטורקים על החזרת כתובת השילוח ● פרשנות

עוד 609 מילים

תגובות אחרונות

דיווח: גנץ וסער בוחנים את האפשרות לרוץ ביחד בבחירות

דרמה בארה"ב: ביהמ"ש העליון ביטל את הזכות להפלות; מיכאלי: שלטון חשוך ושונא נשים ● האו"ם: שירין אבו עאקלה נהרגה מירי צה"ל; גנץ: תחקיר חסר אחיזה במציאות; צה"ל: מציעים לפלסטינים להעביר את הקליע ● בנט: "עוד לא החלטתי אם אני רץ בבחירות" ● שקד: אפסו הסיכויים לממשלה חליפית – הולכים לבחירות ● המלחמה באוקראינה: רוסיה השלימה את כיבוש לוהנסק

עוד 37 עדכונים

האפיפיור שוחח עם היטלר, סייע למוסוליני וידע על השואה

פיוס ה־12 נמנע לצאת באופן פומבי נגד הנאצים ונגד ההשמדה השיטתית ● ההיסטוריון דיוויד קרצר חושף בספרו החדש חומרי ארכיון שמוכיחים את "אדישות" הוותיקן ביחס לרצח העם היהודי ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר: "ההיסטוריה האנטישמית של הכנסייה – וחוסר הגינוי של האפיפיור – תרמו להצדקת הקמפיינים האנטי־יהודיים"

עוד 847 מילים
הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן מתקבל באנקרה, 22 ביוני 2022

מי היה מאמין שנסיך הכתר הסעודי יחזור כל כך מהר למרכז העניינים? ● בטהרן עוקבים אחר מסע הדילוגים שלו בין קהיר, עמאן ואנקרה ומבינים היטב: הברית הסונית מצופפת שורות ומהדקת את הקשר עם ישראל ● וגם: גנץ אומנם שיפר את כישוריו הפוליטיים אבל לא שמע את פעמוני האזהרה ופספס ככל הנראה את ההזדמנות למנות רמטכ"ל ● פרשנות

עוד 953 מילים

הממשלה הפחיתה את הפשיעה בחברה הערבית? תלוי את מי שואלים

לא ברור עדיין אם התוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית עובדת ● הנתונים על ירידה במספר הנרצחים הם בעלי ערך סטטיסטי קלוש ● אנשי הציבור הערבי חלוקים בדעתם: ראשי רשויות מעידים על פעילות משטרתית נחרצת אבל הפעילים החברתיים ספקניים יותר ● אולם, כולם מסכימים: המלחמה הזאת דורשת זמן – והרבה

עוד 2,571 מילים

דיווח: בית ראש הממשלה במצב ירוד, שלא מאפשר להתגורר בו

לפיד מעוניין לעבור לגור במעון מייד עם מינויו לראש הממשלה, אך בשל מצב הבית ספק אם הדבר יסתייע ● אוקראינה מועמדת להיות חברה באיחוד האירופי ● טורקיה: סיכלנו ניסיון איראני לחטוף את שגריר ישראל לשעבר ואשתו ● הסתדרות המורים הקפיאה את העיצומים ● בניסיון לעקוף את ועדת הכנסת תדון ועדת החוקה בפיזור הכנסת ובחוק שימנע מנתניהו לכהן כראש הממשלה

עוד 35 עדכונים

בחירות חמישיות ברצף הן ההגדרה של אי־שפיות

במשך ארבע מערכות בחירות רצופות, גוש הליכוד השיג בין 55 ל-59 מנדטים ● דבר מהותי לא השתנה באוכלוסייה הישראלית מאז הבחירות ב-2021 והבחירות הבאות לא צפויות להשיג תוצאה שונה ● מה שעשוי לשנות את המפה הפוליטית, גם אם לא את גודל הגושים, הוא המהלך שמובילים ביהדות התורה להורדת אחוז החסימה - שני המחנות ירוויחו מכך ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
אחוזי הצבעה בני ברק 74%. אלעד 81%. אין מנדט נוסף לחרדים האשכנזים. אין ינהרו–לקלפיות. כי הם תמיד נוהרים. הפוטנציאל הגדול באחוזי הצבעה הוא בשמאל תל אביבי עם 60% והמגזר הערבי 46%. חלקו של... המשך קריאה

אחוזי הצבעה בני ברק 74%. אלעד 81%. אין מנדט נוסף לחרדים האשכנזים. אין ינהרו–לקלפיות. כי הם תמיד נוהרים. הפוטנציאל הגדול באחוזי הצבעה הוא בשמאל תל אביבי עם 60% והמגזר הערבי 46%. חלקו של המגזר הערבי באוכלוסיה – 25 מנדטים!!! (מעל 21%, שיום אחד יצאו לקלפי)

נראה שמפספסים את הנקודה, הימין ועכשיו גם השמאל פשוט נהנים מהמשחק החדש שנפל לידהם. הם נלחמים מלחמה מדומה אחד בשני על גב האזרחים המוסתים. התקשורת מתמוגגת כי יש אקשן והאזרחים חושבים שיש פ... המשך קריאה

נראה שמפספסים את הנקודה, הימין ועכשיו גם השמאל פשוט נהנים מהמשחק החדש שנפל לידהם. הם נלחמים מלחמה מדומה אחד בשני על גב האזרחים המוסתים. התקשורת מתמוגגת כי יש אקשן והאזרחים חושבים שיש פה משהו מהותי ובפועל חברי הכנסת חברים ועושים קירקס מכולנו.

עוד 1,003 מילים ו-3 תגובות

עם האישור להקמת שני יישובים פרבריים חדשים ברמת הגולן, איילת שקד יכולה לסמן וי על משימה שהושלמה לפני שהממשלה מתאיידת ● פוליטיקאים אוהבים לנפנף ב"עשייה", אבל מה גרם לנציגי מנהל התכנון ומשרד התחבורה להצביע בעד? ● החברה להגנת הטבע: "מדובר בשיקולים פוליטיים שלא נועדו להיטיב עם תושבי הגולן"

עוד 989 מילים

גם אם "חוק הנאשם" יעבור, זה אינו סוף פסוק עבור נתניהו

הצעת החוק שמטרתה למנוע מנאשם בפלילים לקבל את המנדט להרכיב ממשלה - שוב על הפרק, והיא עשויה לעלות להצבעת הכנסת בשבועות הקרובים ● השאלה האם ראוי ואיך ניתן לחוקק חוק כזה בשלהי הכנסת הנוכחית, תעמוד בוודאי בכל עתירה נגד החוק - לו יעבור ● וגם אם נניח שכל המשוכות המשפטיות ייפתרו, מה מונע מ-61 ח"כים פשוט לבטל את החוק אחרי הבחירות? ● פרשנות

עוד 1,192 מילים

רכבת ישראל בונה ומממנת מנחת פרטי מכספי הציבור

תחקיר זמן ישראל חברת הרכבת הממשלתית סוללת ומממנת עבור המנחת הפרטי "פרדייב" שליד חוף הבונים מסלול תעופה משודרג בעלות של כ־50 מיליון שקל על חשבון הציבור ● זאת, על אף שמדובר בעסק פרטי ובניגוד לכאורה לנכתב בתוכנית המקורית ● היזם: "ההסכם ביני לבין הרכבת סודי" ● רכבת ישראל: "בין הרכבת ליזם אין התקשרות עסקית. אנחנו פועלים בהתאם לאישורים" ● הבונים לטיס: כתבה חמישית בסדרה

עוד 2,321 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה