• כח צה"ל על גבול לבנון, ליד קריית שמונה, ב-1 בספטמבר 2019 (צילום: Basel Awidat/Flash90)
  Basel Awidat/Flash90
 • כח צה"ל על גבול לבנון, ליד קריית שמונה, ב-1 בספטמבר 2019 (צילום: Basel Awidat/Flash90)
  Basel Awidat/Flash90
 • כוח צה"ל בגבול לבנון, ב-1 בספטמבר 2019 (צילום: דובר צה״ל)
  דובר צה״ל
 • עשן באזור היישוב אביבים בעקבות תקיפה מלבנון, ה-1 בספטמבר 2019
 • שריפה שפרצה בעקבות ירי הטילים בסמוך למושב אביבים, ב-1 בספטמבר 2019 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
  דוד כהן/פלאש90

פרשנות סבב הלחימה בצפון: הצלחה של שני הצדדים

נסראללה הבטיח שהחיזבאללה ינקום על תקיפת צה״ל בסוף השבוע - וצה״ל, כך נראה, איפשר לו לרדת מהעץ בסבב לחימה נטול נפגעים ● אחרי ארועי אתמול, שני הצדדים יכולים להיות מרוצים ● אבל אף אחד לא משלה את עצמו שהסיבוב הבא לא מחכה מעבר לפינה

סבב הלחימה הקצר אתמול (ראשון) בין ישראל לחיזבאללה לא חרג מכללי המשחק שגובשו ב-13 השנים האחרונות בין ארגון הטרור הגדול במזרח התיכון לבין הצבא החזק במזרח התיכון.

גם חסן נסראללה וגם בנימין נתניהו יכולים להביט לאחור בסיפוק: הראשון הבטיח לנקום והצליח לקיים בהשמדת כלי משוריין של צה"ל בשטח הישראלי, והשני הצליח (על פי פרסומים זרים) לפגוע בפרויקט הטילים המדויקים ועדיין להישאר מתחת לסף מלחמה כוללת. בכדורגל קוראים לזה תיקו מכובד.

כוח צה
כוח צה"ל בגבול לבנון, ב-1 בספטמבר 2019 (צילום: דובר צה"ל)

ואם בכדורגל עסקינן, הרי שהכדור נמצא עכשיו במגרש הישראלי. מה יקרה כשבעתיד מודיעין מדויק יצביע על שיקום פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה? האם ישראל תחשוש לתקוף מטרות על אדמת לבנון? על פי תכיפות ועוצמת ההצהרות שקדמו למתקפת הטילים של חיזבאללה על אביבים אתמול, לא בטוח שבאירוע הבא חיזבאללה יסתפק בתקיפה מינורית של מה שנראה כמטרות פתיון שהשאיר לו צה"ל.

בכלל, האירוע אתמול מזכיר מאד אירוע קודם שבו חיזבאללה נלחץ אל הקיר, בעקבות מה שהוא פירש כפגיעה ישראלית לא מידתית.

בינואר 2015, על פי פרסומים, חיסלה ישראל ברמת הגולן את ג'יהאד מורנייה, בנו של עימאד מורנייה. חיזבאללה הגיב אז בירי טילים לעבר סיור של חטיבת גבעתי בהר דב, שני חיילים נהרגו ובפיקוד הצפון הסיקו מסקנות. במתיחות הבאה, צה"ל ינקוט במדיניות של "אפס מטרות": פחות תנועה על הגדר, פחות פעילות לא נחוצה.

בדצמבר 2015 חוסל ליד דמשק סמיר קונטאר, רוצח משפחת הרן בנהריה ואחד המשוחררים בעסקת רגב-גולדווסר ב-2008. על מקורות זרים, ישראל עמדה מאחורי החיסול. חיזבאללה הגיב במתקפת טילים בהר דב לעבר סיור של צה"ל. הושמד כלי משוריין. לא היו נפגעים.

כח צה
כח צה"ל על גבול לבנון, ליד קריית שמונה, ב-1 בספטמבר 2019 (צילום: Basel Awidat/Flash90)

אתמול צה"ל הגיב בתקיפה נרחבת יחסית של אזור התקרית בכפרים בינת ג'ביל ומרון א-ראס. תוך כדי חילופי האש קרא ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי לאו"ם להתערב ולעצור את הלחימה. כביכול מדובר במהלך צפוי, אלא שמבחינת ישראל הושג כאן יעד מדיני חשוב.

חלק מההרתעה הישראלית נשען על תקיעת טריז בין חיזבאללה לשאר העדות בלבנון. תקיפת שני הכפרים השיעים אתמול הייתה רמז. ישראל רואה עצמה פטורה מהאבחנה בין חיזבאללה למדינת לבנון. המשוואה הזו, שנכפתה על ישראל ב-2006 על ידי ארצות הברית, איננה קיימת עוד. חרירי ומאות אלפי תושבי דרום לבנון מבינים היטב שבעימות הבא לבנון כולה תשלם מחיר.

אף אחד לא משלה את עצמו באשר לנחישות של חיזבאללה ואיראן לשנות את מאזן ההרתעה מול ישראל, עם הצבת טילים מדויקים על אדמת לבנון.

עשן באזור היישוב אביבים בעקבות תקיפה מלבנון, ה-1 בספטמבר 2019
עשן באזור היישוב אביבים בעקבות תקיפה מלבנון, ה-1 בספטמבר 2019

ניסיון העבר מלמד שאחרי אירועים כאלה, איראן עוצרת לכמה חודשים את התהליך, מתחקרת את האירועים ומיישמת לקחים. כך קרה אחרי התקיפות התכופות של משלוחי הנשק מסוריה ללבנון, כך קורה עם תקיפות מצבורי נשק ותשתיות ייצור טילים בעיראק וכך סביר להניח יקרה גם בלבנון.

בעניין הזה ישראל לא מתכוונת לוותר. עצירת פרויקט הטילים המדויקים מוגדר כיעד אסטרטגי. לכן, זה מתכון בטוח להתנגשות נוספת שאף אחד, כולל מקבלי ההחלטות, לא יכול לצפות את עוצמתה.

עוד 421 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 18 ביוני 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־256 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

כדי להשיג רוב: חברי הליכוד שהתנגדו לחוק הרבנים יוחלפו

החוק יעלה מחר בבוקר להצבעה בוועדת החוקה ● חזבאללה פרסם תיעוד אווירי של נמל חיפה שצולם ע"י כטב"ם; שר החוץ כ"ץ: מתקרבים מאוד לרגע ההחלטה על שינוי כללי המשחק מול חזבאללה ולבנון ● בג"ץ דן ב"חוק בן גביר"; המפכ"ל: קיים חשש כבד לעתיד המשטרה ● נתניהו: "עיכוב משלוח הנשק מארה"ב בלתי מתקבל על הדעת"; בלינקן: "בוחנים העברה של משלוח אחד, השאר עובר כרגיל"

עוד 42 עדכונים
אמיר בן-דוד

לעצור את בן גביר

הדיון על מה שמכונה "חוק בן גביר" המתנהל בשעות אלה בבג"ץ, הוא כבר מזמן לא דיון תיאורטי ואקדמי בלבד - ודי לראות את האלימות החריגה שהפעילו השוטרים אמש בהפגנה בירושלים ● וגם: חוק הג'ובים של ש"ס ● עדכוני מלחמה ● דובר צה"ל נגד ברדוגו ● עדכוני ספורט ● שיר חדש ליהודית רביץ ● ועוד...

שוטרים מכים מפגינה במחאה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, 17 ביוני 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90

דברי גנץ נגד המחאה פוסלים אותו כאלטרנטיבה

אפילו כאשר הודיע על פרישתו מהממשלה, בחר בני גנץ להשתלח ברבבות הישראלים היוצאים לרחובות כדי למחות נגד בנימין נתניהו, ואשר נמנים על מחנהו של גנץ עצמו.

"נצא להפגין על פי חוק, ולא מתוך שנאה", הכריז גנץ מעל הפודיום. מלות קוד ברורות לכך שהמחאה הנוכחית מתנהלת בניגוד לחוק, ומונעת משנאה. נתניהו ובנו היושב במיאמי לא היו מנסחים זאת טוב יותר.

עמירם גיל הוא משפטן, יועץ ומרצה. עומד בראש המיזם מוסדות, הפועל לחיזוק המוסדות הדמוקרטיים בישראל. לשעבר מנהל תכנית קלינית ומרצה למשפטים באוניברסיטת רייכמן, עורך דין בפירמות בישראל ובארצות הברית, וחבר ועד מנהל ואחראי על מדיניות בארגוני חברה אזרחית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 535 מילים ו-1 תגובות

אחרי יותר מעשור שבו התושבים השליכו את שאריות המזון לפח נפרד כדי שיהפכו לקומפוסט, מועצה אזורית מנשה הורידה את הדגל הירוק לחצי התורן ואספה לאחרונה את הפחים החומים מבתי התושבים ● כישלון הפרדת הפסולת במועצה הקטנה הוא תמצית מזוקקת של המחדל הלאומי בתחום הטיפול בפסולת ● "כל העולם הולך קדימה ורק אנחנו הולכים אחורה"

עוד 1,857 מילים

הדרוזים צריכים להפסיק את השיח המאשים ולהתחיל בבדק בית

לאחרונה, קולם של הדרוזים מקבל תהודה ובולטות ברשתות החברתיות, בכנסים ובאמצעי התקשורת. לראשונה בתולדות המדינה אף קמה לה תכנית רדיו שעוסקת ב"קול הדרוזים" ברדיו צפון.

אחת הסיבות לכך הינה מה שמכונה "ברית הדמים" בין היהודים לדרוזים. צמד מילים שהיווה שנים רבות, וגם בהווה, אסטרטגיה של הנציגים הדרוזים לקבל את מבוקשם. אבל צריך להבין שצמד המילים הזה כבר מזמן אינו רלוונטי, כי הדרוזים נאמנים למדינה מיום היווסדה ובכל זאת מצבם לא משתפר. צריך לשנות את אסטרטגיית המאבק, ועל מנת ליישם זאת הלכה למעשה, בראש ובראשונה צריך לשנות את המערכת הפועלת.

עירן קייס הוא דרוזי ערבי ישראלי. עמית במרכז מנדל צפון בתוכנית למנהיגות חברתית בצפון, פעיל חברתית וחוקר עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 708 מילים

למקרה שפיספסת

העולם חוזר לשירות חובה

השוואה בינלאומית רוב המדינות באירופה ביטלו בעבר את גיוס החובה ● כעת, בצל האיום הרוסי ורוחות המלחמה בעולם, אחדות מהן חידשו אותו, ובאחרות – כולל גרמניה, בריטניה וצרפת – הממשלות מציגות תוכניות לחידושו ● בניגוד לעבר, באירופה מגייסים גם נשים ● גם מדינות ערביות כמו ירדן וקטאר הנהיגו גיוס חובה

עוד 1,812 מילים

משמר גבול חרדי וחסל

בראייה של ריאל פוליטיק, כאשר כלו כל הקיצין, אין לשאול מה ראוי או מה צודק, ואפילו אין לשאול מהו הפתרון ההגיוני לקונפליקטים. השאלה היחידה שניתן להתקדם איתה היא: מה בכל זאת אפשרי, ואילו פשרות ניתן לדרוש מכל הצדדים לקבל על עצמם.

עם החלת דין הרציפות-השתמטות, ובמערך הפוליטי המקדם את אי-השוויון בנטל, נותרה כעת רק ההתערבות המתבקשת של בג"ץ לפסילת החוק. יהיה בכך דלי מים בודד על בניין שלם בוער בלהבות של חוסר שוויון מקומם.

שלומי ששון הוא ד"ר לפילוסופיה פוליטית מהאוניברסיטה העברית. מחבר הספרים: "החילוניות החדשה – אידיאולוגיה, פילוסופיה, אקטיביזם" (רסלינג), "לנשים בירושלים אין גלגיליות" (ספרא), ו"כולנו יצורים פילוסופיים - על אומנות הפילוסופיה היישומית לחיים הטובים" (פרדס)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 949 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

המבחן של אדלשטיין

ועדת החוץ והביטחון תחל היום לדון ב"חוק ההשתמטות" לקראת הקריאה השנייה והשלישית ● ההצבעה על דין הרציפות הסתיימה ב"תמונת הניצחון" הפרטית של נתניהו אך יו"ר הוועדה אדלשטיין הבטיח כי החוק יותאם לצרכים של צה"ל ● שמונה ח"כים מהקואליציה ושמונה מהאופוזיציה ייאבקו על כל פסיק וסעיף – ואדלשטיין עשוי להיות האצבע המכרעת ● פרשנות

עוד 932 מילים ו-2 תגובות

נתניהו צריך להתמודד עם סיום הפעולה ברפיח

ההערכה בצה"ל היא כי המהלך ברפיח יסתיים בשבועות הקרובים – לכל היותר חודש ● אחרי זה, צה"ל יוכל להכריז כי סיים את משימת פירוק יכולותיו של חמאס כצבא והחזיר אותו להיות ארגון גרילה ● ההכרזה תגלגל את הכדור למגרש של נתניהו, שיצטרך לקבל החלטות שהוא נמנע מהן מזה זמן רב ● פרשנות

עוד 754 מילים

המוסדות הגריאטריים לקשישים מבקשים להגדיל את התקציב

בשבועיים הקרובים ייצא לדרך מכרז הרכש החברתי הגדול במדינה ● 22 אלף מבוגרים סיעודיים ותשושי נפש מתוקצבים לפי מחירים שנקבעו לפני יותר מעשור ● המוסדות הגריאטריים פועלים בגירעון לפי דרישות המדינה אך הוצאותיהם גבוהות בכ־30% מהתקציב הממשלתי – והם דורשים לעדכן את התעריף: "אסור לצאת לדרך עם הפערים האלה"

עוד 1,008 מילים

ככה לא בונים אלטרנטיבה

ריאיון רונן צור, לשעבר היועץ האסטרטגי של גנץ, מותח ביקורת חריפה על מחנה המרכז–שמאל וממליץ להפסיק להתבכיין: "אין לגוש הליברלי אלטרנטיבה, אין פלטפורמה ואין מנהיגות מוסכמת" ● הוא מציע לבחור את מנהיג המחנה בבחירות פנימיות דמוקרטיות ולהתמקד בגיוס מנהיגים עם יכולות מגוונות וחשיבה עצמאית

עוד 1,857 מילים ו-5 תגובות

הסיכום בין היועמ"שית לגלנט עלול להסתיים במפח נפש

היועמ"שית בהרב־מיארה אומנם הודיעה כי קידום הצעת החוק בעניין הכבדת נטל שירות המילואים לוקה ב"מניעה חוקתית", אך הסכימה להאריך את הוראת השעה המעלה את גיל הפטור ממילואים למשך שלושה חודשים נוספים בתנאי שמערכת הביטחון תפעל למיצוי פוטנציאל הגיוס ● זאת כשבימים הקרובים ממילא אמור להינתן פסק דינו של בג"ץ בעניין גיוס תלמידי הישיבות ● פרשנות

עוד 858 מילים

גוברת ההערכה שחוק הגיוס לא יגיע לקריאה שנייה ושלישית

מחר יעבור תפוח האדמה הלוהט לוועדת החוץ והביטחון שאמורה להכין את חוק הגיוס להצבעה בקריאה שנייה ושלישית ● יו"ר הוועדה אדלשטיין הודיע כבר לפני חודש כי יסרב להעביר חוק חסר משמעות, ואתמול העריכו גורמים בסביבתו כי הוא ימסמס את התהליך בוועדה, כך שהחוק לא יחזור בזמן הקרוב להצבעה במליאת הכנסת ● פרשנות

עוד 676 מילים
היום ה־255 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: כחודש לפני המלחמה הופץ בצבא דוח על כך שחמאס מתרגל חטיפת 200–250 איש

לפי הפרסום בתאגיד השידור, בחיבור המודיעיני, שהיה מוכר לצמרת אוגדת עזה ופיקוד הדרום, תוארו התוכניות להשתלט על מפקדות של צה"ל, על מערכות רואה־יורה ועל מגורי החיילים והחיילות בבסיסי הצבא ● שיקלי: "לחוק הרבנים מטרה אחת, סידורי עבודה והרבה – כאלף רבני ערים ושכונות, שיתמנו לעשרות שנים" ● חבר הכנסת אליהו רביבו מהליכוד: "אנחנו ממשלה ללא הישגים"

עוד 43 עדכונים

חגיגת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים

תשלום לאדריכלים בסכום של כמיליון שקל, חניות במאות אלפי שקלים – והחלפת מנעול ב־23 אלף שקל: כל אלה הם חלק מרשימת הבזבוזים של משרדי הממשלה המיותרים מאז פרוץ המלחמה ● מסתבר שלפחות חלק מהשרים טרם הפנימו את המצב בישראל ● פרשנות

עוד 826 מילים ו-1 תגובות

הפעיל הפוליטי סאמר סינג'ילאווי מאמין שהדרך הטובה ביותר להבטיח את ביטחון הישראלים ואת הקיום בכבוד של הפלסטינים אחרי המלחמה היא שמנהיגי שני הצדדים יהפכו לחברים טובים: "נשיא פלסטיני צריך להפוך את ראש הממשלה הישראלי לחבר הכי טוב שלו"

עוד 2,631 מילים

המשבר עם צרפת מחריף

הזעם בישראל על ההחלטה לאסור עליה להשתתף בתערוכת הנשק "יורוסאטורי" לא יכול לעוור את עיני ההנהגה עד כדי הודעות אגרסיביות נגד מעורבות צרפת בלבנון ● ההודעות הסותרות בין המשרדים הביטחון והחוץ מראות שהממשלה מתנהלת בראשים מפוצלים ● בינתיים, בניגוד לעמדה המוצהרת של צרפת, ביהמ"ש הורה על איסור השתתפותם של ישראלים או מתווכים מטעמה בתערוכת הנשק ● פרשנות

עוד 876 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה