היום שאחרי

האם התקווה הגדולה ביותר של גנץ ונתניהו היא להפסיד בבחירות? ● יו"ר המפלגה הגדולה ביותר, שיקבל ראשון את המנדט מהנשיא, צפוי להתקשות בהרכבת קואליציה ולהזדקק לחסדי היריב שיתברג במקום השני ● בתרחיש כזה, דווקא המפסיד בבחירות עשוי לכהן ראשון בממשלת האחדות שתקום ● ובבחירה בין גנץ כראש ממשלה, לבין מועמד אחר מהליכוד - נתניהו יבחר בגנץ ● פרשנות

בני גנץ (צילום: Tomer Neuberg/FLASH90)
Tomer Neuberg/FLASH90

האם התקווה הגדולה ביותר של גנץ ונתניהו היא להפסיד בבחירות? ● יו"ר המפלגה הגדולה ביותר, שיקבל ראשון את המנדט מהנשיא, צפוי להתקשות בהרכבת קואליציה ולהזדקק לחסדי היריב שיתברג במקום השני ● בתרחיש כזה, דווקא המפסיד בבחירות עשוי לכהן ראשון בממשלת האחדות שתקום ● ובבחירה בין גנץ כראש ממשלה, לבין מועמד אחר מהליכוד - נתניהו יבחר בגנץ ● פרשנות

ישראל הולכת מחר (שלישי) לבחירות, וחלק מההיבטים במירוץ ידועים כבר:

  1. הליכוד וכחול לבן לא צפויות לגבש בקלות קואליציה. הקרע בין הליכוד לישראל ביתנו ימנע, ככל הנראה, מהליכוד את הרוב הברור של גוש הימין.
  2. ההרגל המשונה של התקשורת להתייחס אל המרכז, השמאל והרשימה המשותפת כ"גוש" מנוגד לכוונות ולהיסטוריה של המפלגות הערביות: רק לעתים נדירות (למשל, בעת אישור הסכמי אוסלו) הן תמכו במפלגות ציוניות.
  3. שתי המפלגות המובילות עושות הכל כדי להפוך למפלגה הגדולה ביותר. להערכתן, המפלגה הגדולה תקבל את המנדט מריבלין להקמת ממשלה, והן מנסות לשתות את המנדטים של המפלגות הקטנות: בנימין נתניהו פעל ופועל נגד ימינה ועוצמה יהודית, ובני גנץ נגד המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר.
  4. הרבה תלוי באחוז ההצבעה: הבחירות השניות השנה צפויות למשוך פחות מצביעים לקלפיות, במיוחד מהזרם הפוליטי המרכזי. הדתיים והחרדיים ימשיכו לנוע בהמוניהם לקלפיות, וגם אחוזי ההצבעה בקרב הערבים צפויים לגדול.
  5. הדרמה בשיעור ההצבעה תהיה במפלגות הגדולות: שינוי בשיעור ההצבעה של 10% למעלה או למטה, יקבע ככל הנראה מי תקבל את המנדט מהנשיא.

נתניהו יעשה כל שבכוחו כדי להבטיח שגנץ, וגנץ בלבד, יהיה ראש ממשלה, כאשר החלופה עשויה להיות שמחוקק אחר מהליכוד יזכה בראשות הממשלה, התפתחות שתשים את נתניהו בצד ותשלח אותו לספרי ההיסטוריה

אבל מכאן הדברים מקבלים תפנית ביזרית, מכיוון שמדובר בבחירות יוצאות דופן:

  1. זו פעם ראשונה זה עשור שבה יש איום ממשי על שלטון הליכוד.
  2. ישראל ביתנו התנתקה, לכאורה, מהימין ודורשת ממשלת אחדות חילונית.
  3. מצביעי השמאל מתקבצים סביב מפלגה שמפחדת מהמילה "שמאל".
  4. הליכוד מתייג את היריבים שלו, לרבות הימין, כ"שמאלנים" ו"בוגדים".
תעמולה של הליכוד וכחול לבן, אפריל 2019 (צילום: AP Photo/Oded Balilty)
תעמולה של הליכוד וכחול לבן, אפריל 2019 (צילום: AP Photo/Oded Balilty)

אירוניות חדשות למשוואה

כל אלה מביאים אירוניות חדשות למשוואה, ובראשן, האפשרות שהאדם שיעמוד בראש המפלגה השנייה בגודלה יהיה בעל סיכויים טובים יותר להרכיב ממשלה.

בנוסף, אם גם לגנץ וגם לנתניהו לא יהיו 61 מנדטים הדרושים להרכבת קואליציה, וכל ההשמצות של המירוץ יתאדו בן רגע, כשיבינו השניים שהם זקוקים אחד לשני להרכבת קואליציה יציבה, ושזה שיתברג במקום הראשון יגלה לפתע את חולשתו.

הניחו לרגע שהליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר, ונתניהו מקבל אור ירוק מריבלין להקים קואליציה. המנדט מהנשיא מתקבל בדרך כלל כשבוע לאחר יום הבחירות, והוא מעניק למועמד 42 יום (כולל ארכה) להרכבת ממשלה.

אם במהלך התקופה הזו נתניהו לא יצליח לגבש קואליציה, וליברמן יתעקש על אחדות – כפי שהבטיח לבוחריו – תפקיד ראש הממשלה המיועד יעבור לגנץ.

אם נתניהו ישכנע את גנץ להיפרד משותפיו, גנץ עשוי להביא איתו נדוניה של כ-15 ח"כים ולהעניק לנתניהו רוב קואליציוני ברור. במקביל, ישנה אפשרות תאורטית שנתניהו יצליח לשכנע גם את ליברמן להיכנס לקואליציה שלו

כאן הוא נתקל בבעיה: החרדים הצהירו כי הם לא יישבו עם מספר 2 של גנץ, יאיר לפיד, כך שנתניהו צפוי לנסות לפרק את כחול-לבן למפלגות המרכיבות אותה: חוסן לישראל של גנץ, יש עתיד של לפיד ותל"מ של משה יעלון.

אם נתניהו ישכנע את גנץ להיפרד משותפיו, גנץ עשוי להביא איתו נדוניה של כ-15 ח"כים (חלקה הצפוי של כחול לבן בסיעה), ולהעניק לנתניהו רוב קואליציוני ברור. במקביל, יש אפשרות תאורטית שנתניהו יצליח לשכנע גם את ליברמן להיכנס לקואליציה שלו, יחד עם יעלון והח"כים של תל"ם.

ראש הממשלה החדש-ישן בוודאי יציע לשותפיו הקואליציוניים הפוטנציאליים את הירח, החל מתפקידי שר בכירים, דרך הקפאת ההבטחה שלו לסיפוחים בגדה המערבית, ועד (במקרה של גנץ) מגעים כלשהם עם הפלסטינים.

אבל ממה שאנחנו יודעים על גנץ, אנחנו יכולים להגיד במידה מסוימת של ודאות שהוא לא צפוי להתפתות לחיזורים של נתניהו: עדיף לו לחכות שנתניהו ייכשל.

אין בחירות בפעם השלישית

הכנסת ה-22 לא צפויה להתפזר בפעם השנייה השנה בעקבות נתניהו מיואש, שדוחף את המדינה לבחירות בפעם השלישית. אם גנץ יציע לליברמן הבטחות מספיקות מבחינת משרדים, תקציבים והשפעה על מדיניות, ייתכן מאוד שליברמן לא יתפתה להיכנס לממשלת נתניהו, ויחכה לגנץ – מה שהופך את ראש ישראל ביתנו לממליך המלכים של ישראל.

גם לפיד ויעלון התחייבו להביא להחלפת נתניהו, והם יתקשו להיראות כמי שבגדו בגנץ, דווקא כשנראה שהוא סוגר את הפער מול נתניהו, ועשוי עוד לנצח אותו.

כשהדד-ליין של נתניהו יגיע בסוף אוקטובר או בתחילת נובמבר (תלוי בארכות), והוא יהיה נטול קואליציה ויתקשה לגייס רוב לעוד בחירות (מהלך שאפילו הליכוד לא צפוי לתמוך בו), הכדור יחזור לריבלין – שצפוי להעביר את המושכות לגנץ.

הרבה אירוניות טמונות בתרחיש הזה, שנתפס כראלי בשתי המפלגות הגדולות.

אחת מהעובדות האירוניות היא זו: זה השמאל, לא הימין, שעשוי להציל את נתניהו. האם העבודה או המחנה הדמוקרטי יעשו את העבודה בשבילו, ויסגרו את הקואליציה של נתניהו בזמן שהמרכז שם אותו בעמדה פגיעה?

אחת מהעובדות האירוניות היא זו: זה השמאל, לא הימין, שעשוי להציל את נתניהו. אפילו העבודה-גשר, שהתרסקה בסקרים האחרונים, תוכל להביא את נתניהו מעל ל-61 מנדטים. האם העבודה או המחנה הדמוקרטי יעשו את העבודה בשבילו, ויסגרו את הקואליציה של נתניהו בזמן שהמרכז שם אותו בעמדה פגיעה?

האם הבטחה של נתניהו, למשל, לחידוש שיחות השלום והקפאה של הסיפוחים בגדה, ייתנו להם כיסוי פוליטי מספיק כדי לעשות את המהלך?

לכאורה, האפשרות הזו לא סבירה. מצד שני, סתיו שפיר – שערקה מהעבודה למחנה הדמוקרטי – הזהירה את בוחרי השמאל שעמיר פרץ מתכונן למהלך הזה בדיוק; מצד שלישי, מפלגת "עצמאות" של אהוד ברק מהמחנה הדמוקרטי החזיקה בשיניים את הקואליציה של אותו נתניהו בעבר.

ויש את אורלי לוי-אבקסיס, ראשת מפלגת גשר שרצה כעת עם העבודה. אם העבודה תזכה בשבעה מנדטים, מספרים 2 ו-7 יהיו של גשר, ולוי תוכל להיפרד מפרץ ולהצטרף לקואליציה של הליכוד. לבתו של שר החוץ לשעבר מטעם הליכוד, ועד לאחרונה מחוקקת מטעם ישראל ביתנו, אין סנטימנטים מיוחדים לשמאל.

אבל בחזרה לנראטיב המרכזי, שמניח כי מפלגות השמאל לא יקלקלו לגנץ. לאחר שיעבור את הדד ליין בתחילת נובמבר, וכשיעמוד מול כנסת מפוחדת מדי מזעם הציבור באשר לפיזור נוסף, נתניהו רואה כעת את ראש הממשלה המיועד, בני גנץ, עם אותה בעיה שהוא עמד מולה. הוא חייב לקושש קואליציה בכנסת מפולגת.

התקווה הגדולה ביותר של נתניהו בנקודה זו היא להיכנס למגעים על ממשלת אחדות בשיתוף עם גנץ – ממשלה שבה גנץ יהיה ראש הממשלה הראשון, משום שהוא יהיה בעל המנדט מהנשיא.

התקווה הגדולה ביותר של בנימין נתניהו בנקודה זו היא להיכנס למגעים על ממשלת אחדות בשיתוף בני עם גנץ – ממשלה שבה גנץ יהיה ראש הממשלה הראשון, משום שהוא יהיה בעל המנדט מהנשיא ריבלין

אם נתניהו לא ירוץ לזרועותיו של גנץ, גם הדד-ליין שיינתן לגנץ יפקע (בדצמבר), מה שיכפה בחירות נוספות. במקרה כזה, נתניהו עשוי להיות מואשם בכך ציבורית ופוליטית (למרות שהכישלון יהיה של גנץ), ועלול להתעורר נגדו מרד בליכוד; מרד בעוצמות שלא נראו שם מאז ששרון נדחק להקמה של קדימה לאחר ההתנתקות.

אם נתניהו לא יראה נכונות להצטרף לממשלה של גנץ לאחר שנכשל בהקמת ממשלה משלו, ניתן להניח בביטחון כי כל 42 היום שיינתנו לגנץ להרכבת ממשלה יוקדשו לדבר אחד בלבד: שכנוע הליכוד להיפרד מנתניהו, שיהפוך אז מהנכס הגדול ביותר של המפלגה למכשול המונע ממנה שלטון, גם אם זה בממשלת אחדות.

אבל נתניהו כבר קידם שינוי בתקנות של הליכוד לפני הבחירות באפריל, המקשה על המפלגה להיפטר ממנו מבלי לקיים פריימריז מלא לכל הרשימה לכנסת. המשמעות – חברי הכנסת שירצו להוריד אותו יסתכנו באיבוד הכיסא שלהם.

יאיר לפיד (מימין) ובני גנץ, כחול לבן (צילום: AP Photo/Oded Balilty)
יאיר לפיד (מימין) ובני גנץ, כחול לבן (צילום: AP Photo/Oded Balilty)

סיטואציה בעייתית – ודומה

אז איפה זה מותיר את המערכת הפוליטית של ישראל? גם נתניהו וגם גנץ נערכים לאותה סיטואציה בעייתית: כנסת שתקשה עליהם מאוד להקים קואליציה.

זה מה שהנחה את הקמפיינים שלהם.

נתניהו נמצא בעמדה שאי אפשר לקנא בה, של קמפיין שרוצה להבטיח כי הליכוד תהיה גדולה (בעיקר על חשבון מפלגות ימין אחרות) ולהבטיח קואליציה של 61 מושבים, כדי להימנע מתרחיש יום הדין שתואר לעיל. מדובר על יעדים שכמעט אין ביניהם חפיפה, וכדי להשיג את שניהם הוא חייב ללכת על קו מאוד דק.

יש לומר: אם הוא יצליח להגיע לרוב הקטן ביותר של 61, מה שאף סקר לא נותן לו כבר כמה שבועות, העניינים יסתדרו בקלות יחסית עבורו.

ברגע שלנתניהו יהיו 61, לליברמן לא תהיה סיבה משמעותית להישאר נאמן לגנץ, לגשר לא תהיה סיבה אמיתית להמשיך להיות צמודה לעבודה וכו'. הקמפיין של גנץ פשוט יותר: כחול לבן צריכה להיות גדולה ככל האפשר

ברגע שלנתניהו יהיו 61, לליברמן לא תהיה סיבה משמעותית להישאר נאמן לגנץ, לגשר לא תהיה סיבה אמיתית להמשיך להיות צמודה לעבודה המרוסקת וכו'.

הקמפיין של גנץ פשוט יותר: כחול לבן צריכה להיות גדולה ככל האפשר. המפלגה בכל מקרה תצטרך מפלגות ימין כדי להרכיב קואליציה, ואין תועלת פוליטית בהבטחה של מרכז או שמאל גדולים יותר, מעבר לחברי המפלגה עצמה.

הסיכוי הטוב ביותר של נתניהו להשאיר את תפקיד ראש הממשלה בידו עשוי לבוא לקראת סיום תקופת בניית הקואליציה, כשהוא יפנה בייאושו לגנץ.

בתרחיש כזה, גנץ יודע שנתניהו צריך אותו ושנתניהו עשוי להצליח לחבל בקואליציה משלו בהמשך. ולכן, גנץ עשוי לבחור לנצל את הייאוש של ראש הממשלה כדי לקבל שורה של הטבות בכניסה לקואליציה.

בנקודה הזו, לקראת סוף אוקטובר, בה אנחנו עשויים לראות נקודת איזון מעניינת המתפתחת בין שני ראשי המפלגות, כאשר נתניהו מציע לגנץ (וליברמן, משום שגנץ לא יפעל ללא ליברמן, כדי להבטיח שליברמן לא יעשה עסקה ללא גנץ) כל הבטחה אפשרית כדי לשריין את התמיכה שלו, לרבות רוטציה. עד אז, גנץ צפוי לשלוט במשרד הביטחון, החוץ והאוצר ולהוביל את המדיניות מול הפלסטינים.

באותה נקודה, מי שיתברג שני עשוי, בסופו של דבר, להחזיק את המנצח בעמדה פגיעה. ייתכן מאוד שהמעשה החכם מבחינת נתניהו, אם כזה שידרוש אומץ בלתי רגיל, הוא לנסות לקבל את המנדט שני מהנשיא, תוך כדי הכשלת הסיבוב הראשון על גנץ.

אכן, אם הוא יעזוב את משרד ראש הממשלה מסיבה כלשהי, בין אם בעקבות הבעיות המשפטיות שלו או שיחות הקואליציה שייטו לטובת גנץ, האינטרס האישי של נתניהו יהפוך פתאום מניצחון בבחירות להבטחה כי הוא יישאר יו"ר הליכוד, משם הוא עשוי לצאת למאבק חוזר על ראשות הממשלה בעתיד.

אם הוא יעזוב את משרד ראש הממשלה מסיבה כלשהי, האינטרס האישי של נתניהו יהפוך פתאום מניצחון בבחירות להבטחה כי הוא יישאר יו"ר הליכוד, משם הוא עשוי לצאת למאבק חוזר על ראשות הממשלה בעתיד

כדי לעשות זאת, הוא יעשה כל שבכוחו כדי להבטיח שגנץ, וגנץ בלבד, יהיה ראש ממשלה, על מנת להבטיח ששום ח"כ אחר מהליכוד לא יזכה בראשות הממשלה, התפתחות שעלולה לשים סוף לקריירה של ראש הממשלה הוותיק.

באופן כללי, לא מנצחים את הבחירות בישראל ביום הבחירות, אלא בתהליך המורכב של בניית קואליציה.

נתניהו לא ניצח במירוץ של ה-9 באפריל, והוא ככל הנראה היה מפסיד ממש אילו היה נותן לנשיא להעביר את שרביט הרכבת הקואליציה למועמד הבא בתור, גנץ. כדי להימנע מכך, הוא דחף את המדינה לבחירות חדשות.

גם גנץ וגם נתניהו לא מאמינים שיהיה להם אופציית "אתחול" שכזו בסבב הקרוב של המגעים. אם אף אחד מהם לא יקבל את תמיכתם הברורה של 61 ח"כים, הדרך לשלטון תהיה קשה ורוויית מכשולים.

עוד 1,585 מילים
כל הזמן // שבת, 19 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים
עודכן לפני 2 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים
גיא זהר גיא זהר

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

תגובות אחרונות

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-1 תגובות

כיסוי וטעייה עיר ענק מתקופת הברונזה תיקבר שוב

שרידים ארכאולוגיים של עיר ענקית מתקופת הברונזה ישובו וייקברו, לטובת בניית מחלף שישרת את העיר חריש - אבל יונצחו בהדמיית תלת-ממד ● הממצאים מלמדים על עבר בן 5,000 שנה, ואף קדום יותר ● עכשיו הארכאולוגים מסבירים מדוע הם חיים עם זה בשלום

עוד 1,224 מילים

הליכוד לגנץ: תכהן ברוטציה כראש ממשלה, גם אם רק חלק מכחול לבן יצטרף לקואליציה

יושב ראש כחול לבן דחה את ההצעה, שפורסמה בחדשות 12 ● מוקדם יותר הציע נתניהו מתווה לממשלת אחדות, אך כחול לבן הביעה התנגדות ליוזמה, שבבסיסה המשך הסטטוס קוו ● ג'ארד קושנר יבקר בישראל בסוף החודש וייפגש לראשונה עם גנץ ● גדעון סער: אתמודד בפריימריז הקרובים על ראשות הליכוד ● עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ' התנצלו על דברים שאמרו אתמול בשידור

עוד 33 עדכונים

רוסיה שוב נכנסת לוואקום האמריקאי, ויש סיבה לדאגה

השבועיים האחרונים בסוריה מוכיחים עד כמה המזרח התיכון יכול להיות הפכפך ● בשיחת טלפון אחת, הפך טראמפ את אסד מרוצח המונים למושיע הכורדים ● רוסיה מצידה מפגינה נוכחות בצפון סוריה ומשדרת לארדואן מי הבוס ● ובישראל עוקבים בדאגה במיוחד אחרי מובלעת טאנף שעל גבול סוריה-ירדן ● פרשנות

עוד 487 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה