השבעת הכנסת ה-21 (צילום: אריאל שליט / AP)
אריאל שליט / AP

המזגזגים חמישית מחברי הכנסת ה-22 לא תמיד היו באותה מפלגה

האם המפלגות בפוליטיקה הישראלית המסוכסכת הן מחנות אידיאולוגיים מוצקים, או מקומות עבודה שבהם ח"כים באים והולכים בהתאם לתנאים ולאינטרסים שלהם? ● עשרות ח"כים, ביניהם בנט ושקד, פרץ ולוי-אבקסיס, כחלון, גלנט, דיכטר, שטייניץ, הנגבי, יעלון, ניסנקורן, גרמן, האוזר, סתיו שפיר, עודד פורר ואחמד טיבי, ענו לשאלה הזאת היטב כשנעו בקלילות ממפלגה למפלגה

המפלגות בישראל כל כך מסוכסכות ביניהן שאינן מסוגלות להרכיב קואליציה. לפי הספינים וההשמצות שהן מפזרות אלה נגד אלה, אפשר לחשוב שמדובר במחנות אידיאולוגיים מוצקים, קנאיים ממש, ושבין הליכוד וכחול-לבן, למשל, שוכנת תהום אידיאולוגית עמוקה.

אבל כשעוקבים אחר קורות החיים של הנבחרים מגלים תמונה שונה. רבים מהם עברו ממפלגה למפלגה, וחלקם יותר מפעם אחת. מעבר בין מפלגות הוא חוקי ולגיטימי, ולחלק מהנבחרים היו הסברים ענייניים לקיומו; אחרים לא טרחו לנסח כאלה.

התמונה שעולה ממפת הזגזוגים מציירת את המפלגות יותר כמקומות עבודה שח"כים באים והולכים מהם לפי צורכיהם, ממש כמו עובדים ומנהלים בחברת הייטק או רשת שיווק.

25 חברי כנסת שנבחרו בשבוע שעבר, היו בעברם במסגרת פוליטית אחרת: 7 בליכוד, 9 בכחול-לבן, 2 בעבודה-גשר, אחד בישראל ביתנו ואחת במחנה הדמוקרטי.

לאלה נוספות סיעות שנדדו בשלמותן בין רשימות שונות, וח״כים שפעלו בצעירותם בתנועות אידיאולוגיות המנוגדות לאלה שמאמצת מפלגתם הנוכחית.

מחליפי המפלגות

משה בוגי יעלון – החל את דרכו הפוליטית בליכוד, נבחר לכנסת והתמנה לשר מטעם המפלגה.

ב-2016, בזמן ששימש כשר הביטחון מטעם הליכוד, עבר חתול שחור ענק בינו לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והם החלו לדבר בשני קולות שונים בסוגיות רבות, במיוחד בפרשת אלאור אזריה, שבה גילה נתניהו אהדה לחייל הסורר בעוד יעלון גיבה את מפקדי הצבא, שהרשיעו אותו.

משה יעלון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
משה יעלון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

הוויכוחים הענייניים הפכו לעוינות אישית נוטפת דם רע, במיוחד אחרי שיעלון גילה שנתניהו ניהל מאחורי גבו מו"מ על החלפתו באביגדור ליברמן. יעלון גילה לפתע את יחסו הבעייתי של נתניהו לחוק, התפטר בחמת זעם ועזב את הליכוד.

ב-2018 הקים את תנועת תל"ם, ועם הקמת רשימת כחול-לבן צירף אליה את תל"ם והפך למספר 3 בכחול-לבן שכידוע היא היריבה המרכזית של נתניהו והליכוד.

הדס פרוש / פלאש 90
עמיר פרץ בוועידת חדשות 12. מכחיש דיל בינו לנתניהו. 5 בספטמבר 2019

עמיר פרץ: יו"ר העבודה-גשר הוא שיאן הכנסת הנוכחית במעבר בין מפלגות. פרץ החל את דרכו וגדל במפלגת העבודה. ב-1998, בעודו יו"ר ההסתדרות מטעם המפלגה, עזב אותה והקים את מפלגת "עם אחד" שבראשה עמד בכנסת ה-14 וה-15.

ב-2005 חזר לעבודה, ניצח בפריימריז והתמנה ליו"ר שלה – ניצחון שהתקבל במפלגה בעוינות, שלא לומר גזענות, והוביל חלק ניכר מהח"כים והמצביעים של העבודה לעבור ל"קדימה".

לקראת הבחירות הבאות וגם אלה שאחריהן התמודד שוב בפריימריז לראשות המפלגה והפסיד. ב-2013 עזב את העבודה והצטרף למפלגת "התנועה" של ציפי לבני – שבעצמה הודחה מראשות "קדימה", ונכנס במסגרתה לקואליציה של נתניהו כשר להגנת הסביבה.

ב-2015 הצטרף עם לבני למחנה הציוני, כלומר, רץ שוב באותה רשימה עם העבודה. שנתיים אחר כך עזב את "התנועה" וחזר למפלגת העבודה עצמה. המהלך הזה שאיפשר לו להימלט מגורלה של לבני שפוטרה בבושת פנים, וגם להתמודד פעמיים מחדש על ראשות העבודה ולנצח בפעם השנייה.

אורלי לוי-אבקסיס – גם מספר 2 בעבודה-גשר היא זגזגנית מוכשרת. בתו של השר לשעבר דוד לוי (שבעצמו החליף שלוש מפלגות) נכנסה לפוליטיקה ולכנסת כח"כית בישראל ביתנו. ב-2016 עזבה את המפלגה והפכה לסיעת יחיד, מה שסיבך אותה עם הביורוקרטיה הפוליטית ולא איפשר לה להיענות להצעות להצטרף לכולנו ולכחול-לבן.

אורלי לוי (צילום: פלאש90)
אורלי לוי (צילום: פלאש90)

לקראת הבחירות לכנסת ה-21 הקימה את גשר, מפלגה שהבטיחה לא להצטרף לשום גוש פוליטי, אלא להיות לשון מאזניים כדי לדרוש רפורמות חברתיות. אחרי שגשר לא עברה את אחוז החסימה, חברה לוי-אבקסיס לפרץ להקמת העבודה-גשר, וכך השלימה את המסלול מהימין העמוק אל השמאל.

יואב גלנט – שר העלייה והקליטה הוא בעצמו "עולה חדש" בליכוד. גלנט התמודד והתמנה לח"כ ולשר השיכון ב-2015 מטעם כולנו, אבל בינואר 2019 התפטר מהכנסת ומהממשלה, התמודד בפריימריז בליכוד ונכנס לממשלה מחדש כשר מטעם הליכוד. לכנסת ה-21 נבחר כח"כ מטעם הליכוד בזמן שכולנו הייתה עדיין רשימה נפרדת.

אבי דיכטר – יו"ר ועדת החוץ והביטחון מטעם הליכוד נכנס לפוליטיקה בסוף 2005 במסגרת מפלגת "קדימה", מפלגת המרכז של אריק שרון, אהוד אולמרט, שמעון פרס וציפי לבני, שהיתה יריבתה המרכזית של הליכוד. דיכטר נבחר לכנסת פעמיים מטעם "קדימה" ושימש כשר לביטחון פנים מטעם המפלגה.

אביגדור ליברמן ואבי דיכטר (צילום: פלאש90)
אביגדור ליברמן ואבי דיכטר (צילום: פלאש90)

ב-2008 התמודד מול לבני על ראשות "קדימה" והפסיד. ב-2009 נכשלה "קדימה" בהרכבת הממשלה והלכה לאופוזיציה, אבל דיכטר עבר ב-2012 לליכוד, וכך זכה לחזור לממשלה ולהתמנות לשר להגנת העורף.

לרוע מזלו, הליכוד התמזג עם ישראל ביתנו, ודיכטר שנכשל בפריימריז של מפלגתו החדשה שובץ לקראת הבחירות לכנסת ה-19 למקום ה-59 ברשימה הממוזגת "הליכוד ביתנו״. אבל "הליכוד ביתנו" התפרקה מהר, ביצועיו של דיכטר בפריימריז השתפרו ובשלוש מערכות הבחירות הבאות הצליח להיכנס לכנסת כח"כ מטעם הליכוד.

זאב אלקין – השר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים היה פעיל בליכוד עוד לפני כניסתו לפוליטיקה, אבל נכנס לפוליטיקה ולכנסת במסגרת "קדימה" עם הקמתה. בסוף 2008 עזב את "קדימה" ועבר לליכוד ומאז הוא ח"כ ושר מטעם הליכוד.

חיים כץ – שר העבודה והרווחה החל את פעילותו הפוליטית במסגרת ועד עובדי התעשייה האווירית וההסתדרות ונכנס לראשונה לכנסת ב-1999 במפלגת "עם אחד" של עמיר פרץ. ב-2003 עבר לליכוד ומאז ניהל חיים כפולים יציבים למדי, כיו"ר ועד עובדים וח"כ במפלגת שלטון ימנית.

.חיים כץ (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
.חיים כץ (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

צחי הנגבי – השר לשיתוף פעולה אזורי עבר דרך ארוכה של זגזוגים. הנגבי החל את דרכו בסוף שנות ה-70 כפעיל במפלגת "התחיה" שבהנהגת אמו, גאולה כהן ז"ל.

באמצע שנות ה-80 עבר לליכוד ונכנס לכנסת ב-1988 כח"כ בליכוד. עם הפילוג בליכוד והקמת "קדימה" ב-2005 עבר ל"קדימה". עם הרשעתו בפלילים ב-2010 התפטר מהכנסת. בבחירות לכנסת ה-19 ב-2013 חזר לליכוד ומאז הוא ח"כ של הליכוד.

סתיו שפיר – הח"כ הפעלתנית הייתה פעילה בארגוני נוער של מפלגת העבודה. את פריצת הדרך הפוליטית שלה עשתה במסגרת "מחאת האוהלים" הבלתי-מפלגתית. ב-2013 נכנסה לכנסת מטעם העבודה. ביוני השנה התמודדה בפריימריז על ראשות המפלגה – והפסידה, וחודש לאחר מכן עברה יחד עם זגזגן נוסף, אהוד ברק, למחנה הדמוקרטי.

סתיו שפיר ואיציק שמולי (צילום: פלאש90)
סתיו שפיר ואיציק שמולי (צילום: פלאש90)

אבי ניסנקורן – יו"ר ההסתדרות לשעבר התפקד ב-2016 למפלגת העבודה, אך ב-2017 התעמת עם המפלגה, כשח"כ שלי יחימוביץ' התמודדה מולו על תפקיד יו"ר ההסתדרות. ב-2018 הצטרף לתנועת תל"ם-עוגן שאחר כך הצטרפה לכחול-לבן.

מאיר כהן – היה פעיל בישראל ביתנו ונבחר לראשות עיריית דימונה ב-2003 מטעם המפלגה. בסוף 2012, כשהחליט לעזוב את ראשות העירייה ולרוץ לכנסת, עבר ליש עתיד ונכנס לכנסת ה-19 מטעמה.

יעל גרמן (צילום: Miriam Alster/Flash90)
יעל גרמן (צילום: Miriam Alster/Flash90)

יעל גרמן – השועלה הוותיקה נכנסה לפוליטיקה בשנות ה-80 כפעילה של שינוי, מפלגה שצורפה למרצ עם הקמתה. בשנים 1998-2013 שימשה כראש עיריית הרצליה מטעם מרצ. עם הקמת יש עתיד בסוף 2012 הצטרפה גרמן למפלגה ונבחרה לח"כ ולשרת הבריאות מטעמה. בתחילת השנה הנוכחית הצטרפה עם כל יש עתיד לכחול-לבן.

עודד פורר – מספר 2 בישראל ביתנו החל את דרכו בכלל בליכוד, ונכנס לכנסת ב-2009 כח"כ מטעמה. לקראת הבחירות ב-2013 התאחד הליכוד עם ישראל ביתנו, ופורר נדחק למקום ה-43 ברשימת "הליכוד ביתנו", ולא נכנס לכנסת.

לאחר הבחירות התמנה פורר למנכ"ל משרד העלייה והקליטה, תחת השרה סופה לנדוור מישראל ביתנו, וכך התקרב למפלגה. שנתיים אחר-כך, התפצלה ישראל ביתנו מהליכוד ופורר התמודד לכנסת במסגרתה. בהתחלה שוב לא נכנס לכנסת, אבל עם פרישתם של הבאים לפניו ברשימה, אילן שוחט ושרון גל, הצליח להיכנס ומאז הוא מכהן כח"כ של ישראל ביתנו.

המפלגות המזגזגות

איילת שקד – יו"ר ימינה החלה את דרכה הציבורית ב-2006 כמנהלת לשכתו של בנימין נתניהו, כשזה שימש כיו"ר הליכוד והאופוזיציה, אחר כך כיו"ר תנועת הימין ישראל שלי, ומאז 2011 – כפעילה פוליטית בליכוד. שנה אחר כך פרשה מהליכוד והצטרפה לתנועת הישראלים שהקים נפתלי בנט.

הישראלים התאחדה עם האיחוד הלאומי והבית היהודי לבית היהודי בראשות בנט, ושקד נבחרה לח"כ ולשרת המשפטים מטעם המפלגה.

עם התפרקות הבית היהודי בשנה שעברה הקימו בנט ושקד את סיעת ימין החדש שלא עברה את אחוז החסימה. אחרי הבחירות באפריל ניסתה שקד לחזור לליכוד, אבל לפי מה שפורסם, נתניהו מנע ממנה להתברג ברשימת הליכוד בשל התנגדות אשתו שרה, מסיבות השמורות עמה.

שקד נבחרה לבסוף ליו"ר הזמנית של רשימת ימינה שאיגדה מחדש את הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, למרות התנגדויות של רבנים ופעילים.

אבל בכך לא הסתיימו נדודיה: בנט, שנשאר יו"ר הבית היהודי, פירק את ימינה מיד לאחר הבחירות, מה שהשאיר את שקד במעמד פוליטי לא ברור. אולי בשל כך שקד היא הראשונה מבין 55 חברי "הבלוק הימני" שהקים נתניהו, שאמרה כי היא אינה שלמה עם הבלוק, וש"צריך לשקול מגעים עם מפלגות שמאל" בהרכבת הממשלה.

איילת שקד ונפתלי בנט ב-2015 (צילום: פלאש90)
איילת שקד ונפתלי בנט ב-2015 (צילום: פלאש90)

נפתלי בנט – בנט, כמו שקד, החל את דרכו בכוורת של נתניהו. הוא התמנה ב-2008 ליו"ר מטה הבחירות של נתניהו – מינוי שנתמך על ידי שקד ששימשה כמנהלת לשכתו של האחרון. ב-2012 הקים בנט עם שקד את "הישראלים" ולאחר מכן מיזוג אותה עם הבית היהודי, והפך לראש האיחוד. עם התפרקות הבית היהודי אשתקד, עמד בנט בראש הימין החדש, חזר עם הימין החדש לימינה, ומיד לאחר הבחירות האחרונות פירק את ימינה וכיום הוא שוב יו"ר הימין החדש.

משה כחלון – שר האוצר היה במשך שנים רבות איש ליכוד, ח"כ ושר מטעם הליכוד ומקורב לנתניהו. כשהליכוד התפצל ב-2005 עם הקמת קדימה נשאר כחלון לצד נתניהו במפלגת-האם. אבל באוקטובר 2012 הודיע כחלון, אז שר התקשורת והרווחה המוערך, שהוא עוזב את הפוליטיקה ושלא יתמנה לשר אחרי הבחירות.

לקראת הבחירות ב-2013 רקם כחלון דיל עם נתניהו, שבמסגרתו היה אמור להתמנות ליו"ר מינהל מקרקעי ישראל. אלא שהדיל לא יצא לפועל וכחלון נותר ללא תפקיד. שנה אחר כך החליט לחזור לפוליטיקה, אבל אמר ש"הליכוד זנח את מחויבויותיו בנושאים החברתיים" והקים את כולנו.

בבחירות ב-2015 השיג כחלון 11 מנדטים, נכנס לכנסת ולממשלה מחדש והפך לשר האוצר ולמוביל המדיניות הכלכלית והחברתית במדינה. אבל בבחירות שהתקיימו באפריל השנה התכווצה כולנו לארבעה מנדטים בלבד, ומיד לאחר הבחירות הודיע על פירוק המפלגה וחזר לליכוד.

משה כחלון ובנימין נתניהו (צילום: (הדס פרוש/פלאש 90))
משה כחלון ובנימין נתניהו (צילום: (הדס פרוש/פלאש 90))

יחד עם כחלון עברו לליכוד גם שר הכלכלה אלי כהן וח"כ יפעת שאשא-ביטון.

אביגדור ליברמן – יריבו הקשוח של נתניהו היה במשך יותר משני עשורים אחד ממקורביו הפוליטיים והאישיים של ראש הממשלה.

עם מינוי נתניהו ליו"ר הליכוד ב-1992 מונה ליברמן למנכ"ל המפלגה, ועם מינוי נתניהו לרה"מ ב-1996, הפך למנכ"ל משרד ראש הממשלה, אבל פרש מהתפקיד שנה אחר כך. לקראת הבחירות ב-1999 הקים את ישראל ביתנו, שהייתה שותפה של הליכוד ברוב הממשלות שקמו מאז.

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן, 1996 (צילום: פלאש 90)
בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן, 1996 (צילום: פלאש 90)

ב-2013 הוביל את ישראל ביתנו, כשהייתה בשיא כוחה, לאיחוד עם הליכוד, שכונה "הליכוד ביתנו", וליברמן התמנה לשר החוץ מטעם המפלגה.

אבל שנה אחר כך, בזמן מבצע "צוק איתן", החלו חיכוכים ומריבות בין ליברמן לנתניהו, ובבחירות הבאות ב-2015 פירק ליברמן את המפלגה וחזר לעמוד בראש ישראל ביתנו. אחרי הבחירות סירב להצטרף לממשלתו של נתניהו, וכינה אותו "שקרן רמאי ונוכל", אף שלאחר מכן הצטרף אליה בכל זאת, ואחר כך עזב שוב.

אחמד טיבי – הח"כ המוכר והוותיק של הרשימה המשותפת החל את דרכו בזגזוג מסוג אחר: בצעירותו היה תומך של אש"ף ואחרי הקמת הרשות הפלסטינית שימש כיועץ לענייני ישראל של יו"ר הרשות לשעבר, יאסר ערפאת, אבל ב-1996 הקים את מפלגתו, תע"ל, והתמודד לכנסת ישראל.

אחמד טיבי (צילום: Sebastian Scheiner, AP)
אחמד טיבי (צילום: Sebastian Scheiner, AP)

תע"ל לא עברה את אחוז החסימה, ומאז לא התמודדה כמפלגה עצמאית, אלא כסיעה שהצטרפה בכל פעם למפלגה אחרת. ב-1999 הצטרפה תע"ל לבל"ד, ב-2003 היא הצטרפה לחד"ש, אחר כך שלוש פעמים לרע"ם, ב-2015 הצטרפה לרשימה המשותפת, באפריל השנה שוב חברה לחד"ש ובספטמבר הצטרפה למשותפת.

כדי להצדיק את הזגזוג ולעודד מפלגות לצרף אותו לרשימתן, טיבי מנופף בעובדה ש"כל מפלגה שאני מצטרף אליה היא הרשימה הערבית הגדולה ביותר". יחד עם טיבי זגזג מרשימה לרשימה במסגרת תע"ל גם גיסו, ח"כ אוסמה סעדי.

המזגזגים האידיאולוגיים

נוסף על ח"כים שנדדו בין המפלגות בזמן כהונתם, יש כמה ח"כים שהיו פעילים בצעירותם בתנועות אידיאולוגיות ועברו אחר כך למפלגות יריבות.

שר האנרגיה יובל שטייניץ היה בצעירותו איש שמאל ופעיל ב"שלום עכשיו" ואף נפצע במהלך הפגנת שמאל מהרימון שהשליך הטרוריסט הימני יונה אברושמי ושבו רצח את פעיל השמאל אמיל גרינצוויג. אחרי הסכמי אוסלו חצה את הקווים והפך לפעיל, ח"כ ושר בליכוד.

שרן השכל (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
שרן השכל (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

גם שרן השכל  מהליכוד הייתה פעילה ב"שלום עכשיו" בצעירותה.

ניר ברקת – היה פעיל של "קדימה" ושימש כראש מטה ירושלים של המפלגה. הוא התמודד ונבחר לראשות עיריית ירושלים מטעם סיעת "ירושלים תצליח", שלא הייתה שייכת לאף מפלגה ארצית. אבל במהלך כהונתו קשר קשרים בליכוד וב-2018 הצטרף לליכוד רשמית ונבחר לכנסת מטעמה.

ח"כ ניר ברקת (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
ח"כ ניר ברקת (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

ח"כ צבי האוזר מכחול לבן עשה מסלול הפוך: האוזר היה איש ימין אידיאולוגי ושימש בשורה של תפקידים מקצועיים בשירות ראש הממשלה נתניהו – יועץ תקשורת לרה"מ, יועץ לשרים מהליכוד ומזכיר הממשלה.  ב-2013 התפטר מתפקיד מזכיר הממשלה במחאה על ההטרדות המיניות שביצע נתן אשל. בסוף 2018 הצטרף לתנועת תל"ם של משה יעלון ודרכה לכחול-לבן.

עוד 1,792 מילים
כל הזמן // יום שני, 19 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הסערה שבדרך האם לבג"ץ יש סמכות להדיח ראש ממשלה נאשם?

בימים הקרובים צפוי היועמ"ש להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו ● מיד אחר כך, יוגשו עתירות לבג"ץ בדרישה לחייב את ראש הממשלה להתפטר ● חוקרי משפט שדנו בנושא השבוע, חלוקים ביניהם בנוגע לסמכות בג"ץ לבצע "הדחה שיפוטית"

עוד 1,449 מילים

אני מסית משמע אני קיים

נאומיו המרגשים ביומיים האחרונים של ראש ממשלתנו על ״ממשלת מיעוט של תומכי טרור, נבחרת החלומות של החמאס״, החזירה אותנו לימים היפים והרחוקים של כהנא חי וכולנו נמות. ובעוד אנו צועדים בדרך הלפידים והצעקות, אין כמו הזמן הזה למשחק הטריוויה – הסתה ראשונה, מי יודע?

במי בחר נתניהו להסתת הבתולין שלו, באיזו שנה ובאיזה עניין?

אה, זה קל, תגידו לי – רבין כמובן, וגם תצדקו, אבל כאן נגיע לשאלה הבאה – באיזו שנה יש קפיצת מדרגה בנאומי השנאה וההסתה, ומי הצטרפו למעגל הזוכים לתשומת ליבו של זה שהסתתו אומנותו?

לפני כשנה בזמן הזה (אוקטובר 2018) מסיבות שלא זכורות כרגע, יצאתי לתחקיר על ההסתה כפי שהכרנו אותה אצל ראש ממשלתנו. את הממצאים תוכלו לראות בהדמיה האינטראקטיבית הזו, שהפעם מומלץ לראות על מסך המחשב כדי שיהיה נוח להקליק על הגרפים ולקבל פרטים מדוייקים על כל אירוע. מתי בדיוק התרחש, איפה ומה נאמר בו.

שימו לב שמאז התחקיר עברה שנה פעילה מאוד מבחינת המסית הראשי, ככה שיש צורך בתחקיר המשך, אבל לא נתפלא אם המנצחים בתחרות קרבנות ההסתה המועדפים ישארו אותם: אזרחי ישראל הערבים.

ובחורבן ירושלים ננוחם.

אסתי סגל מכורה לנתונים ולביג דאטה ומנגישה אותם באינפוגרפיקה והדמיית נתונים (data story telling), אקטיביסטית שלא מפסיקה לנסות לשנות את העולם. חיה בתל אביב אצל פצפונת וסוזנה החתולות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 168 מילים

כבר באוגוסט, חשף זמן ישראל כי נתניהו פועל לקבל מטראמפ תמיכה בהחלת הריבונות על יישובי יו״ש ● נתניהו קיווה לקבל הודעה ברוח זו לפני הבחירות ● במקום זאת, ראש הממשלה קיבל אמש משר החוץ האמריקאי את ההצהרה לה חיכה ● אחרי שעלה חשש כי טראמפ זנח את חברו הטוב מירושלים, נתניהו קיבל זריקת עידוד מדינית ותזכורת שהוא לא לבד בשעתו הקשה ● פרשנות

עוד 810 מילים

הליכוד חזר בו מכוונתו להדיח את ראש עיריית קריית שמונה, אביחי שטרן, משורות המפלגה

"פגישה טובה ועניינית": נתניהו נועד עם ליברמן בלשכתו במשך כשעה ● בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמר השר אוחנה שאין מדובר בהדחה, אך בשיחה עם תומכי ליכוד הודה שפעל להרחקתה ● האיחוד האירופי נגד ארצות הברית: כל פעילות בהתנחלויות פוגעת בסיכוי לשלום ● לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נתניהו וטראמפ

10:58 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ייפגש היום עם יושב ראש הבית היהודי, השר רפי רפץ, עם יושב ראש המחנה הדמוקרטי, חבר הכנסת ניצן הורוביץ, ועם נציגי צוות המשא ומתן של הליכוד.

10:41 עריכה

הודעת הליכוד וישראל ביתנו בתום פגישת נתניהו-ליברמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם יושב ראש ישראל ביתנו חבר הכנסת אביגדור ליברמן במשרד ראש הממשלה בירושלים.

הפגישה הייתה טובה ועניינית והשניים ימשיכו במאמצים להקמת ממשלת אחדות.

10:31 עריכה

בעקבות הפרסום של תני גולדשטיין בזמן ישראל: ראש עיריית קריית שמונה לשעבר, נסים מלכה, משך את העתירה שהגיש בבית הדין הפנימי של הליכוד נגד ראש העירייה הנוכחי, אביחי שטרן.

לאחר הפרסום, הנהלת הליכוד ביטלה את הדיון שנועד להיום (שלישי) בבקשת מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, ועורך הדין של המפלגה, אבי הלוי, להדיח את שטרן מהליכוד וממרכז הליכוד.

שטרן התמודד בבחירות המוניציפליות בשנה שעברה ברשימה עצמאית שנתמכה בידי סיעת "כולנו" מול נסים מלכה שרץ כמועמד הליכוד – ושטרן ניצח. שטרן, עורך דין בן 33, הוא חבר ותיק בליכוד. לדבריו, הוא רצה להפוך למועמד הליכוד, אך הליכוד העדיף להריץ את ראש העיר הקודם, נסים מלכה.

לאחר ששטרן נבחר לתפקיד, מלכה הגיש נגדו תביעה בבית הדין הפנימי של הליכוד. הליך ההדחה המדובר נפתח בהמשך לתביעה.

"שטרן התחייב שאם יפסיד בסקר של הליכוד הוא לא יתמודד על ראשות העיר. הוא הפסיד בסקר וגם לא קיבל את אישור ועדת ההיגוי של הליכוד להתמודד ברשימה עצמאית – אבל התמודד וזכה לתמיכת מפלגת 'כולנו' בסיבוב השני", טען סיסו בבקשה להדחה שבוטלה לבסוף. "לא רק ששטרן שיקר לבית הדין של הליכוד, אלא הוא גם גרם למפלגה להוצאות כספיות ניכרות".

שטרן עצמו אמר לזמן ישראל אתמול: "'כולנו' הריצו מועמד אחר משלהם, והליכוד תמך בנסים (מלכה, ת"ג), בגלל שהם נצמדים לקיים, ומשריינים ראשי עיר מכהנים במקום לתת הזדמנות לאנשים חדשים. זאת בדיחה, זה פשוט מצחיק. מה הם נזכרים עכשיו? במקום להתאחד יחד נגד המתקפות על הליכוד, אנשים מהבית יורים בתוך הנגמ"ש, וגורמים לאנשים לעזוב את הליכוד".

10:04 עריכה

הסתיימה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה. הפגישה נמשכה קרוב לשעה.

09:26 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ייפגש הבוקר בכפר עציון עם ראשי רשויות ביהודה ושומרון, על רקע ההכרזה האמריקאית אמש, שההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

08:37 עריכה

"צריך לבער את הנגע הזה של שיכרון הכוח בפרקליטות, של 'אני ואפסי עוד'. הם יכולים לעשות הכל. מי ייגע בהם?", כך שאל שר המשפטים אמיר אוחנה בכינוס תא הסטודנטים של הליכוד באוניברסיטה העברית. את ההקלטה חשף דורון קדוש בגלי צה"ל.

בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור אמר אוחנה, שאך נכנס אז לתפקידו, כי אין מדובר בהדחה אלא בהליך שגרתי. בפני תא הסטודנטים של הליכוד שר המשפטים נשמע אחרת: "הרחקתי את מי שאני ראיתי כמנכ"לית של ציפי לבני" (פלמור מונתה על ידי שרת המשפטים לבני). "בעיניי היא לא הייתה גורם מסייע לשינויים הללו שאני מדבר עליהם".

אוחנה גם העריך שאם תקום ממשלת ימין הוא יישאר בתפקידו, אך אם תוקם ממשלת אחדות, הוא יעזוב את משרד המשפטים.

אוחנה לא מסר תגובה לדברים.

08:13 עריכה

כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני הוצע לאביגדור ליברמן שהחרדים יוצאו ממוקדי הכוח שהם מאיישים במשך שנים – ראשות ועדת הכספים של הכנסת, משרד הפנים ואף משרד הבריאות. כך מדווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

באופן הזה תוכל מצד אחד ישראל ביתנו לרשום לעצמה הישג ומנגד החרדים לא יידרשו להתפשר בנושאים הלכתיים. בנוסף יאושר מתווה הגיוס שבו תומך ליברמן. מתווה זה עשוי להוביל את ישראל ביתנו לממשלת ימין של נתניהו.

07:44 עריכה

נתניהו תוקף את גנץ – ונענה על ידי כחול לבן.

אגב, שבכחול לבן כתבו "ביבי, תן לעם ישראל לראות את מסי בשקט" – ממש התכוונו לזה.

מסי מול סוארז? אני וגבי לוקחים את שניהם

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שני, 18 בנובמבר 2019

07:19 עריכה

בעולם מגנים את החלטת ארצות הברית, שלפיה ההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

האיחוד האירופי מסר שכל פעילות בהתנחלויות היא לא חוקית ופוגעת בסיכוי למימוש פתרון שתי המדינות. "האיחוד האירופי קורא לישראל לסיים את כל פעילויותיה בהתנחלויות, בהתאם למחויבויותיה ככוח כובש", אמרה שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני.

סגן נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ו ביידן, מהמתמודדים הבולטים בבחירות למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, אמר שההתנחלויות מהוות מכשול לשלום.

גם הסנאטורית אליזבת וורן, מועמדת בולטת נוספת במירוץ הדמוקרטי, מתנערת מההחלטה. וורן אמרה שאם תיבחר לנשיאה – תבטל את הצעד.

07:12 עריכה

לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה נתניהו. האחרון התקשר כדי להודות לטראמפ על החלטתו – שלפיה ההתנחלויות אינן מפירות את החוק הבינלאומי. בשיחתם אמר נתניהו לנשיא ארצות הברית כי בהחלטתו הוא תיקן "עוול היסטורי".

07:09 עריכה

היום בשעה 9:00 ייפגשו ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה בירושלים. לאחרונה ניתנה הנחייה בקרב שותפיו של נתניהו שלא לתקוף את ליברמן בתקשורת.

 

עוד 11 עדכונים

אנשים על ארבע מנדלבליט הצב

בפינתי אנשים על ארבע – שבה אני משווה אנשים לחיות – על פי המהות ולא המראה – שמתי היום על הכוונת אדם חשוב מאוד, הנמצא במוקד האירועים הפוליטיים הסוערים ביותר – אביחי מנדלבליט – היועץ המשפטי לממשלה.
אני משווה אותו לצב.

– למה צב?
משתי סיבות:

1

הוא מתנהל לאט לאט. כל המדינה מחכה כבר חודשים רבים להחלטות שלו והוא עדיין מתחבט ומתלבט.

2

כי הוא זקוק לשריון הגנה צמוד, כי הוא סופג מתקפות משמאל ומימין.
השמאל טוען שהוא איטי ולא מגיע להחלטות. הימין טוען שהוא עוסק באכיפה בררנית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לי ברור שמנדלבליט חושב לעצמו – הלוואי והייתי צב, היכול להתכנס לתוך השריון שלו, ולשכוח את כל ההמולה שמסביב.
הציור הנהדר של יונתן שתיל – ממחיש את המצב.

ד"ר רפי קישון הוא בעל כמה תארים: ווטרינר, מרצה ואיש תקשורת ומדיה. אבל התואר הראשון שלו הוא: הבן הבכור של אפרים קישון - גדול ההומוריסטים ואנשי הקולנוע בישראל. לד"ר רפי קישון יש הופעה הומוריסטית ייחודית, מצחיקה ומצליחה, בשם: ״אפרים קישון - ההומור, הבידור והסרטים״ בתאטרון הקאמרי בתל אביב, וברחבי הארץ, כולל חוגי-בית ואירועי תרבות רבים. רפי מרצה גם על ההומור היהודי , על אהבה מהסרטים , על ההומור שמאחורי הפוליטיקה , וגם על חיות וחיוכים , עולם החיות המופלא, האבולוצייה של האדם הקוף ועוד. לרפי דף פייסבוק פעיל שבו הוא מפרסם יום יום את הגיגיו בכל התחומים. אם אתם רוצים להזמין את המופע שלו - התקשרו או כתבו לו ישירות : 054-7475599, rafi@kishon.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 112 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעה
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בניסיון ההדחה הדרמטי של דונלד טראמפ מככבים כמה שחקני מפתח יהודים ●​​ בישראל הם לא מוכרים, אבל מיליוני אמריקאים עוקבים אחריהם בשידור חי

עוד 727 מילים

לפני כמה שבועות גילתה אורית כי צילומי עירום שלה הופצו בקבוצות טלגרם ונחשפו בפני אלפי גברים ● התמונות צולמו לפני 9 שנים בעת שהחלימה ממחלה שתקפה את גופה ● "התמונות שהצילו אותי אז הן הסיוט שלי היום", היא אומרת ● אבל בקבוצות הטלגרם בה מופצות התמונות, הדקויות האלה לא משנות ● כך הפכו מאות נשים לכוכבות פורנו בעל כורחן, ללא ידיעתן ובניגוד לרצונן

עוד 1,260 מילים

למה היהודים בבריטניה מפחדים מג'רמי קורבין

הוא נתפש כאנטי-ישראלי ואולי גם אנטישמי ● ולמרות שיש לו סיכוי נמוך לזכות בבחירות בבריטניה, בקהילה היהודית חוששים מהאפשרות ● חברי הקהילה עמם שוחחנו לא יודעים כיצד ינהג קורבין כראש ממשלה, אבל מחצית מהם אומרים כי ישקלו לעזוב את בריטניה ● "ראש ממשלה כזה עוין עוד לא היה לנו"

עוד 1,959 מילים ו-1 תגובות

ארצות הברית: ההתנחלויות בגדה המערבית אינן מפרות את החוק הבינלאומי

מזכיר המדינה פומפאו הודיע על ריכוך העמדה האמריקאית לגבי יהודה ושומרון ● החל מהערב פרקליט המדינה מאובטח 24 שעות ביממה ● הרשימה המשותפת פנתה למנדלבליט בדרישה שיפתח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל עבירה של הסתה לאלימות ● גנץ קרא לנתניהו לחזור בו מהשתלחותו בחברי הרשימה המשותפת ● נתניהו קיים פגישה עם גדעון סער

עוד 49 עדכונים

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה." אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החבר... המשך קריאה

"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה."
אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החברתית, מתחבר לסוסים הטרויאנים במיזם שנקרא "כחול לבן".
וכך הסמולופוביה והגזענות של המרכז הקיצוני משמידים את המדינה.

עוד 463 מילים ו-1 תגובות

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה