נבואות הזעם טעו בעניין ערביי ישראל

בני זוג על חוף הים. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Oded Balilty)
AP Photo/Oded Balilty
בני זוג על חוף הים. אילוסטרציה

נבצר מבינתי איך אנשים ממשיכים לשתף ברשתות החברתיות הגיגים של כל מיני קשישים יוצאי מערכות הביטחון השונות, כשנבואות זעם בפיהם, שלכאורה חזו את מה שקרה ב-7 באוקטובר. כל זה מעין הצבעה על כך שהאסון הנורא היה צפוי – כאשר בפועל נבואות הזעם לא הצביעו על שום דבר דומה לזה, ואף שגו בנקודות מאוד קריטיות.

נכון שבישראל תמיד עדיף להיות חשדן יותר מדי מאשר חשדן פחות מדי. מי שחשדן יותר מדי, יכול לצאת אולי גזען או פרנואיד, אך מי שחשדן פחות מדי יכול למות במתקפת הפתע הבאה, לאחר שנתן אמון נאיבי במי שעומדים מולו. לכן יש יותר ביקוש לנבואות זעם חשדניות ושחורות במיוחד, מאשר לנבואות אופטימיות.

נכון שבישראל תמיד עדיף להיות חשדן מדי מאשר פחות מדי. מי שחשדן מדי יכול לצאת אולי גזען או פרנואיד, אך מי שחשדן פחות מדי יכול למות במתקפת הפתע הבאה, לאחר שנתן אמון נאיבי בעומדים מולו

בין הנבואות השחורות לדוגמה: כשטוענים שיבוא יום וערביי ישראל יקומו כחזית פנימית מתוכה ויצטרפו ללחימה נגד היהודים, מבססים טענה זו על אירועים שכבר קרו, ואכן מבשרים רעות; החל מאירועי אוקטובר 2000 ועד מאי 2021 בשומר החומות. כולנו מסכימים שמה שקרה בשומר החומות אכן היה מקרה שצריך להדאיג כל ישראלי שמעוניין בשלום בית.

אבל אלמנט נוסף התפספס, והוא משנה את כל התמונה ומחליש את הנבואות.

ערביי ישראל "נלחמים" כל עוד זה משחק. הם זועקים "נפדה את פלסטין" כל עוד זה לא בא על חשבון השיעור שתכף מתחיל באוניברסיטה. כשהם מתפרעים, זה יותר נתפס אצלם כמשחק אלים בין אחים, מאשר כלחימת גרילה אמיתית לטובת מטרה לאומית.

רוב הסיכויים כנראה שערביי ישראל לא יהיו גיס חמישי. כי מאחורי כל הסיסמאות והדמגוגיה הפוליטית והתלונות והמחאות, המציאות האובייקטיבית היא שטוב להם כאן. טוב להם, יש להם תקווה ועתיד, הם עושים תארים ובונים משפחות. אין להם סיבה באמת לזרוק הכל במלחמה מיותרת שהם יודעים בתוך תוכם, שאין לה הצדקה.

והראיות בשטח הן רבות: החל מכך שכיום במלחמה הכי קשה של ישראל מול עזה, כאשר הפלסטינים זועקים "טיהור אתני" ולראשונה מזה זמן רב עזה עומדת בפני כיבוש אמיתי, דווקא הפעם ערביי ישראל לא עושים "מאי 2021" בגרסה מחודשת. ההבדל? אירועי מאי היו בעיניי ערביי ישראל חלק ממשחק אגרסיבי שהוא עדיין בגדר משחק, בתוך גבולות הפוליטיקה, בעוד שהפעם זה "אמיתי". והם לא רוצים מלחמה אמיתית.

רוב הסיכויים שערביי ישראל לא יהיו גיס חמישי. כי מאחורי הסיסמאות והדמגוגיה הפוליטית והמחאות, המציאות האובייקטיבית היא שטוב להם כאן. יש להם תקווה ועתיד, הם עושים תארים ובונים משפחות

ערביי ישראל הם חצי הדרך בין הפלסטיני הממוצע ואנשי הקולג' בארה"ב. הפלסטינים הוכיחו שיש בקרבם כאלה שמסוגלים לרצוח ואף להנות מכל רגע. ואנשי הקולג' מהצד השני של העולם מתעסקים בתאוריות פילוסופיות על קולוניאליזם וצפון גלובלי אל מול דרום גלובלי, תאוריות גזע וכדומה, כל עוד זה לא מלכלך.

בין המעשה לבין התאוריה, ערביי ישראל נמצאים באמצע: חלקם יגדירו את עצמם עם כבוש, אבל רק כקלף מיקוח בדיון הדמוקרטי הפנימי על תקציבים ואינטרסים חברתיים אחרים. הם יכולים לצאת להתפרע בהפגנות, אבל רק מתוך שעמום ואגרסיות שמחפשות לצאת. ברגע שזאת מלחמה אמיתית, הם ידעו לקחת צעד אחורה.

ראיה נוספת לכך היא התגובה של מנהיגי הציבור הערבי בכנסת. בכל הקשר אחר, מנהיג פלסטיני היה קורא לעמו להתקומם ולהתנגד בכוח הזרוע. בעוד שהפעם, כל מנהיגי המפלגות הערביות קראו לשמור על הסדר והחוק ולא להרוס את מרקם היחסים העדין הקיים. מנהיגי הציבור הערבי בכנסת לא נוהגים באחריות יוצאת דופן כאן ולא אומרים אמירות אמיצות חריגות. הם סה"כ משקפים את מה שהקהל שלהם מרגיש. קהל שחי בתוך ישראל ולא מעוניין להילחם. וכמו אחים, ברגע שהשעשוע הופך להיות אלים מדי, האח הקטן תמיד יצעק "טוב די די הפסקנו לשחק".

אפילוג: במלחמה הגדולה בין ישראל והפלסטינים, כשפלוגות של חמאס, ג'יהאד, פת"ח, החזית העממית והחזית הדמוקרטית יסתובבו בערי ישראל ויתפסו מוקדי שליטה, ערביי ישראל יצטרפו ללחימה – אך בשונה מהציפיות, דווקא לצד הצבאות הישראליים.

במלחמה הגדולה בין ישראל והפלסטינים, כשפלוגות חמאס, ג'יהאד, פת"ח, החזית העממית והחזית הדמוקרטית יסתובבו בערי ישראל ויתפסו מוקדי שליטה, ערביי ישראל יצטרפו ללחימה – דווקא לצד ישראל

אירועי השבעה באוקטובר נתנו לנו טעימה לאופי היחסים שבין הפלסטינים לבין ערביי ישראל. כשערבים ישראלים הרימו ידיים והתחננו על חייהם "אני מוסלמי", זה לא עזר להם. הם חיים יותר מדי זמן בתוך ישראל, ודמם כבר דם ישראלי.

לערביי ישראל אין מה לחפש בפלסטין העתידית אם תקום, כי הם יוצאו להורג עוד לפני שיעלה הנשיא הפלסטיני לנאום את נאום הניצחון. הם כבר מזמן לא נחשבים לאותו עם. נותרה להם ברירה אחת: לקום ולהילחם לצד היהודים למען שימור המדינה הדמוקרטית המשגשגת שהצליחו לבנות כאן – או למות בכבוד למענה.

עלי עדי הוא פעיל פוליטי וחברתי מרקע מוסלמי, מזוהה עם הימין הקפיטליסטי בישראל. בעל תואר בקולנוע וכלכלה באוניברסיטת תל אביב. שימש כעוזר עריכה ומפיק פוסט בהפקה "לבנון - גבולות הדם"

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
15
אתה מבולבל!!!! ערביי ישראל (לא כולם) ישבו בשקט הפעם כיוון שכוחות הביטחון העבירו את המסר הנכון - אפס סובלנות וכל מעשה או אמירה תטופל בחומרה!!!! מה שלא היה בעבר. כתבה מבולבלת ולא מציאותית... המשך קריאה

אתה מבולבל!!!!
ערביי ישראל (לא כולם) ישבו בשקט הפעם כיוון שכוחות הביטחון העבירו את המסר הנכון – אפס סובלנות וכל מעשה או אמירה תטופל בחומרה!!!!
מה שלא היה בעבר.
כתבה מבולבלת ולא מציאותית

נאיביות לחשוב שבגלל שלערבים טוב בישראל, הם לא יפגעו בנו. זו טעות! למרות שהכלכלה שלהם מצוינת,הם לומדים כאן, ומתקבלים כרופאים ובכל העבודות, ויש להם זכויות יתר, הם לא מסירים את עמדותיהם הל... המשך קריאה

נאיביות לחשוב שבגלל שלערבים טוב בישראל, הם לא יפגעו בנו. זו טעות! למרות שהכלכלה שלהם מצוינת,הם לומדים כאן, ומתקבלים כרופאים ובכל העבודות, ויש להם זכויות יתר, הם לא מסירים את עמדותיהם הלאומיות והרצון שלהם לזרוק אותנו לים.
תזכרו את שומר החומות אינטיפאדה ראדונה שניה,אוטובוסים מתפוצתים, הסכינאות, והפיגועים היום יומיים שלנו.
ואל תגידו זה שוליים
כי אלא ספרי הלימוד
ולא שמענו גינויים אדרבא
במסגדים מטיפים לגיהאד להרג ורצח יהודים.
אל תהיו נאיבים

גם אתה אמרת שכל הסיבה שהם לא השתתפו פיזית זה כי טוב להם פה נטו,וכי הם הבינו שחמאס ירצח אותם(דרך אגב חמאס הבין שהוא טעה בקטע הזה), לכן אין שום עניין אידאולוגי שאכפת להם אם תיהיה פה מדינה... המשך קריאה

גם אתה אמרת שכל הסיבה שהם לא השתתפו פיזית זה כי טוב להם פה נטו,וכי הם הבינו שחמאס ירצח אותם(דרך אגב חמאס הבין שהוא טעה בקטע הזה), לכן אין שום עניין אידאולוגי שאכפת להם אם תיהיה פה מדינה פלסטינית, ברגע שיצר הלאומניות יגבר(שזה משהו שקורה בשנים האחרונות) אתה תיהיה בבעיה, זה בדיוק כמו חמאס לפני כמה שנים שחשבו שהוא רוצה כסף וטוב לו. תתעורר בנאדם הנאיביות שלך מסוכנת לכולנו.בשומר חומות רצחו יהודים בצפון ובמרכז בדואים סקלו עשרות יהודים בדרום, גם אז צעקתם כי "רע להם" ,אתם פשוט לא רוצים לראות את האמת.

מצד שני אתה רואה את השחרור של מחבלים ישראלים על ידי חמאס שתומך בהם, את מכירות הנשק ושיתוף הפעולה בין ערביי ישראל לערביי השטחים (כולל עזה) רק לפני שבועים נתפשו ברהט שתי עזתים שהשתתפו בטב... המשך קריאה

מצד שני אתה רואה את השחרור של מחבלים ישראלים על ידי חמאס שתומך בהם, את מכירות הנשק ושיתוף הפעולה בין ערביי ישראל לערביי השטחים (כולל עזה) רק לפני שבועים נתפשו ברהט שתי עזתים שהשתתפו בטבח אחד מהם מהנוחבה שהוסתרו שם….
את האמירות, ניסיונות הפיגוע, חלקם נסעו לסוריה והתאמנו בשעתו עם דעאש ועוד….
הם פשוט מבינים כח! והחזק מנצח!
וכח מתפרש אצלהם שונה מאצלנו, אנחנו יכולים לראות את ארצות הברית יישות חזקה כאשר אנו יודעים את הכח והטכנולוגיה שיש להם, למרות שאינם משתמשים בו בדרך כלל, ואף יחששו מאד להשתמש בו, ובדרך כלל אם ישתמשו יעשו שימוש שכול זהיר ומאד נקודתי איתו, (החזק חכם ומתון).
ואילו הם יראו בזה כחולשה, מי שיש לו כח ולא יודע להשתמש בו מבחינתם הוא פחדן,
לעומת זאת יראו ברוסיה כיישות חזקה ותקיפה, לא מהססים לתקוף ולהשתמש בכח למרות שבעיני העולם הכח שלהם פחות בהרבה ממה שחשבו ויודעים. (המשוגע שלא מהסס להפוך שולחן ולהשתגע למרות שאין ביכולתו כח כפי שמציג)
מבחינתם הרוסים חזקים מהאמריקאים וכוחות נאט"ו מפני שהם נתפשים כאמיצים יותר,
ראינו איך דעאש סחף אחריו מוסלמים מכל העולם למרות שלכאורה עשה דברים נגד האסלם לדעת מוסלמים רבים וזאת מפני שנתפש כאמיץ חזק ומשוגע שלא מהסס להתנהג באכזריות, כך גם החמאס מנסה להצתייר, ולכן נהג באכזריות שבו נהג, אנחנו מבינים קושי התנהגות שונים,
ולכן כל זמן שחמאס מצתייר כחזק שאף עוזר לערביי ישראל, וכך גם שאר הפלגים כולל פתח יראו בנו כאויב, ברגע שהם יבינו שאנחנו המשוגעים, בלי בגצ, וחוקים שעוצרים את המשוגע אז הם יהיו איתך כי יבינו בשפה שלהם שאתה חזק יותר, וזה ישמר כל עוד תשמור על התדמית הזו, ברגע שתתפש כחלש הכל יחזור,
אולי עד לחינוך דור חדש ונאור יותר בחברה הערבית,
וכן יש יוצאי דופן גם היום!
לגבי אמירתך על ערבים שהותקפו גם בשביעי לאוקטובר, דווקא היו כאלו שלא הותקפו ושוחררו למרות שנתפשו, וזה משום ששרר שם כאוס הרי לא מדובר בצבא מאורגן ומסודר עם קודים ברורים,
(ולכן היו גם ישראלים יהודים ששוחררו)
מבחינתם הם לא יודעים להבדיל היטב בין אויב לאוהב וזו הסיבה שחשדו וחששו, אל תשכח שחלקם עברו חקירות שב"כ ויודעים שיש יהודים דוברי ערבית ללא מבטא ואף חלקם יודעים את הקוראן טוב מהם, והיה להם על מה לחשוד

כמה נאיביות ותמימות... כמה מסוכן להיות כזה באזור כזה שבו אנו חיים בעולם כזה. נעשתה עבודת שטח צבאית בכל הארץ תודה לאל שגרמה לאויבים שלנו להבין שכוחנו עוד כאן וכשהבינו חזרו להדממה. הם עוד... המשך קריאה

כמה נאיביות ותמימות… כמה מסוכן להיות כזה באזור כזה שבו אנו חיים בעולם כזה. נעשתה עבודת שטח צבאית בכל הארץ תודה לאל שגרמה לאויבים שלנו להבין שכוחנו עוד כאן וכשהבינו חזרו להדממה. הם עוד כאן ומחכים לשעת כושר שבה שוב נצית אש ביננו ואז הם שוב ינסו להרים ראש ולשחוט אותנו. זהו זרע טהור של רשע. היה לנו נס גדול ורחמי שמיים על עם ישראל שלא קרה אבל זה עוד לא אומר שלא יקרה. ואסיים באמירה אופטימית אחוז קטן מהם יודע שאם לא ישלטו פה היהודים יהיו להם חיים רעים מאוד ומתוך אינטרס אישי ולא אהבה הם תומכים בנו והם איתנו ונהנים משפע החיים הטובים פה בקירבנו. מאחלת לכולנו חיים שקטים וטובים לצד שכננו שנגזר עלינו לחיות איתם אך הם חייבים להבין שהחיים שלנו כאן הם לנצח כי אין לי ארץ אחרת בניגוד אליהם.

קצת מוזר ששוב משאלת לב שלא מכירה את התרבות המוסלמית והערבית ממשיכה להיות קונספציה. ברור שרוב האוכלוסייה לא לוחמת, אבל אין להתעלם מאימונים של כמה מאות ערבים ,הנהגת התנועה האסלאמית. ראה ... המשך קריאה

קצת מוזר ששוב משאלת לב שלא מכירה את התרבות המוסלמית והערבית ממשיכה להיות קונספציה. ברור שרוב האוכלוסייה לא לוחמת, אבל אין להתעלם מאימונים של כמה מאות ערבים ,הנהגת התנועה האסלאמית. ראה כמה עצורים על הסתה ביניהם משוחררות בעיסקת השבויים. הסיבה לשקט עכשיו היא יד תקיפה מאד של המשטרה מיד ב7 באוקטובר מנעו צעדת תמיכה בנצרת בכוח. הערבים מבינים כחמ והם מיד תפסו שהפעם כל התקוממות שלהם תקבל תגובה חזקה

טיפשים. לא למדתם כלום. ערביי ישראל ישמחו להרוג אותנו..אילו רק יכלו...תמשיכו להאמין להם.. אין אמונה בערבים..אפילו 100 שנים בקבר.. ערביי לוד.. וחיפה..ועוד..לא משנה להם שהם חיים כאן טוב. ה... המשך קריאה

טיפשים. לא למדתם כלום. ערביי ישראל ישמחו להרוג אותנו..אילו רק יכלו…תמשיכו להאמין להם..
אין אמונה בערבים..אפילו 100 שנים בקבר..
ערביי לוד.. וחיפה..ועוד..לא משנה להם שהם חיים כאן טוב. הם כולם רוצחים בנישמתם

עוד 699 מילים ו-15 תגובות
סגירה