ישראל כבר מזמן לא צד פה

שלט בהפגנה בבלפור (צילום: איתי לנדסברג נבו)
איתי לנדסברג נבו
שלט בהפגנה בבלפור

כמעט מידי יום נתקלים אנו בפרסומים, בעיתונות הזרה והישראלית כאחת, לפיהם "ישראל תקפה", "ישראל הגיבה", "ישראל שוקלת", "ישראל תשלח או לא תשלח משלחת לקהיר".

ביטויים אלה חסרי אחיזה במציאות. כשוולדימיר פוטין נלחם באוקראינה – איש אינו מייחס את מעשיו לאמא רוסיה. לא צפון קוריאה עושה ניסויים בנשק גרעיני ומדכאת את אזרחיה, אלא קים ג'ונג און. לא סוריה היא שטבחה ב-600,000 מאזרחיה אלא בשאר אל-אסד. לא איראן היא שמענה, כולאת ומוציאה להורג מתנגדי משטר או סתם כאלה שמפירים את קוד הלבוש הנכפה בה, אלא משטר האייתוללות.

הגיע הזמן שהעולם כולו, ובראש ובראשונה העם היושב בציון, ייגמל מההרגל לייחס לישראל מעשים המבוצעים ע"י זו המתכנה ממשלתה. ישראל כבר מזמן איננה במשחק. אינה מחליטה, אינה פועלת, אינה מיוצגת. אינה צד לדבר. היחס היחיד הקיים בינה לבין השליט המשתמש בה לצרכיו והמתחזה והמתיימר לפעול בשמה, הוא יחס הפוך.

הגיע הזמן שהעולם, ובראש ובראשונה העם היושב בציון, ייגמל מההרגל לייחס לישראל מעשים המבוצעים ע"י זו המתכנה ממשלתה. ישראל כבר מזמן אינה במשחק. אינה מחליטה, אינה פועלת, אינה מיוצגת

בעוד כלי התקשורת עודם מייחסים לישראל, כאמור, את פעולותיה של הממשלה המושלת בה, אחדים ממנהיגי מדינות העולם כבר מבינים שיש לשנות הן את היחס והן את הטרמינולוגיה.

נשיא ארה"ב מבהיר זאת בלשון ברורה כשהוא מבדיל בין ישראל והתחייבותו המוחלטת לביטחונה, לבין ממשלתה. ולא רק בדיבור, אלא אף במעשים. ישראל זוכה לסיוע ביטחוני משמעותי. אחדים משריה, לעומת זאת, צפויים למצוא את עצמם נתונים להליכים משפטיים לא רק בהאג, אלא אף כתוצאה מיוזמה של הממשל האמריקאי.

אך עוד לפני שנרעה בשדות זרים, עלינו לראות את המציאות כהווייתה ולומר את הדברים בעצמנו, ובראש ובראשונה לעצמנו: אין מי שמייצג אותנו. ישראל כבר מזמן אינה צד פה.

ראשית, זהות בין מדינה לפעולות המבוצעות על ידה או בשמה, תיתכן רק בדמוקרטיה. במדינות טוטליטריות, כישראל של היום – המדינה, משאביה ואזרחיה אינם אלא כלים לרשותו ומאווייו של השלטון. ביזת תקציב המדינה והתנהלותה של משטרת בן גביר, לענייננו, אינן אלא דוגמאות.

שנית, אין בישראל שלטון לגיטימי. הוא איבד את הלגיטימציה שלו כבר ב-4 בינואר 2023, עת הודיע השר יריב לוין לאזרחים שהפכו לנתינים, על קץ הדמוקרטיה הישראלית, ועל אחת כמה וכמה ב-7 באוקטובר עת קצרו אויבינו את פירות ההפיכה המשטרית.

זהות בין מדינה לפעולות המבוצעות על ידה או בשמה, תיתכן רק בדמוקרטיה. במדינות טוטליטריות, כישראל של היום – המדינה, משאביה ואזרחיה אינם אלא כלים לרשותו ומאווייו של השלטון

שלישית, במדינות שהן עשירית מתוקנות ואלפית לגיטימיות, שלא להזכיר דמוקרטיות, מנהיגים מתפטרים בעצמם אחרי שכשלו ולו במיליונית הפרומיל ממה שכשל ועולל בנימין נתניהו, ובוודאי אינם מתיימרים עוד לדבר בשם מדינותיהם או לעצב את מדיניותן.

רביעית, תנאי בסיסי ללגיטימיות של שלטון הוא שיפעל למען מדינתו ואזרחיו. זו הסיבה הבסיסית להתאגדות כמדינה ותנאי-בלעדיו-אין ללגיטימיות של הנהגתה. כשראש ממשלה מפעיל את מכונת הרעל שלו נגד יריביו, מבקריו, הצבא ומערכת המשפט, קורבנותיו בנפש ובני משפחותיהם; כשכספנו ומשאבינו משמשים את הממשלה נגדנו; כשאחינו ואחיותינו מופקרים למותם בעזה לנוחות השלטון; כשבנינו ובנותינו נשלחים לקרב בעוד בנו של השליט מפיץ מחו"ל את תרעלתו כשהוא מאובטח בכספנו, והממשלה פוטרת משרות צבאי כה רבים מתומכיה; כשהממשלה נכונה לחסל את החזון הציוני כדי להבטיח את המשך שלטונה; כשתחת להילחם באויב היא נלחמת באזרחיה ובעתידם – תנאי בסיסי זה אינו מתקיים. הוא מופר. בגלוי ובמוצהר.

*  *  *

חובה עלינו להדגיש את הדברים, גם כלפי פנים, גם כלפי חוץ. שלטון נתניהו וממשלתו אינו לגיטימי. בלשון משפטית, ניתן לומר כי הוא בבחינת void להבדיל מ-voidable. אזרח אינו מורשה להתנגד למשמורת חוקית, אך הוא רשאי, וכבן אנוש אף חייב, להתנגד לחטיפה או כליאת שווא. כולנו חטופים וכלואים במשמורת בלתי חוקית. נתניהו אינו מסתפק עוד במלחמתו בחזון הציוני, בשומרי הסף, בדמוקרטיה ובערכי מגילת העצמאות. הוא נחוש להבטיח את קיומו הפוליטי גם במחיר עצם קיומנו. הפיזי.

שלטון נתניהו וממשלתו אינו לגיטימי. בלשון משפטית, ניתן לומר כי הוא בבחינת void להבדיל מ-voidable. אזרח אינו מורשה להתנגד למשמורת חוקית, אך רשאי, וכבן אנוש אף חייב, להתנגד לחטיפה או כליאת שווא

גם באוזני עולם ומלואו חובה עלינו להצהיר: זו אינה ממשלתנו. מעשיה אינם מעשינו. מטרותיה אינם מטרותינו. הפלסטינים אינם יחיא סנוואר, האיראנים אינם אבראהים ראיסי, הישראלים אינם נתניהו.

ישראל שלנו איננה צד. כמדינה הפועלת למען אזרחיה – היא כבר מזמן לא קיימת. ואם לא נשחרר אותה במהרה מידי מחריבה מבית – גם לא תהיה לה תקומה.

ד"ר גל לברטוב, עו"ד, מרצה למשפטים וסופר. לשעבר מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. הוא בוגר המכללה לביטחון לאומי של צה"ל והפקולטה למשפטים של אונ' בר-אילן, מוסמך הפקולטה למשפטים של אונ' תל-אביב והפקולטה למדעי החברה של אונ' חיפה ובעל תואר דוקטור לפילוסופיה מטעם הפקולטה למשפטים והסנט של האוניברסיטה העברית. מאז הצהרת יריב לוין בינואר 2023 על תוכניותיו לריסוק הדמוקרטיה הישראלית מקדיש גל את מרב זמנו, לצד אלפי אזרחים מודאגים כמוהו, להגנה על ישראל ואזרחיה מפני ממשלתם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
איזה בלבולי שכל. קודם כל, לגיטימיות של מדינה אינה נקבעת על פי שיטת הממשל. הממלכה הערבית הסעודית היא מדינה לגיטימית (אם כי חלק מחוקיה אינם לגיטימיים). הממלכה ההאשמית של ירדן - לגיטימית.... המשך קריאה

איזה בלבולי שכל.

קודם כל, לגיטימיות של מדינה אינה נקבעת על פי שיטת הממשל. הממלכה הערבית הסעודית היא מדינה לגיטימית (אם כי חלק מחוקיה אינם לגיטימיים). הממלכה ההאשמית של ירדן – לגיטימית. הממלכה של אנגליה בימי הביניים – לגיטימית. אחרת, כמעט כל מדינה לפני המאה הקודמת היא בלתי לגיטימית; שלא לדבר על מדינת ישראל, שמחוץ לגבולות 1966 יש לה נתינים רבים ללא אזרחות עוד מימים ימימה.

בנוסף, אם השלטון בישראל בלתי לגיטימי החל מה 04.01.2023, זה מציב בעיה ענקית לכל החיילים שנלחמים בשבילו. אל תטעו, כל עוד צה"ל מכיר בממשלת ישראל ה37 וכפוף אליה, אין דרך להפריד בינהם.

אז נכון, יש בעיות, יש שרים שצריך לפטר, ועל הכנסת מוטלת חובה מוסרית לפרק את הממשלה הזו. אינני ביביסט, ואני ממש אנטי-כהניסט. אבל המדינה נותרה לגיטימית כשהיתה, אין הצדקה למרד של בודדים, אלה יש לתקן אותה מבפנים.

עוד 655 מילים ו-3 תגובות
סגירה