שום מחלקה נוירוכירורגית לא תתקן עמוד שדרה כזה

אורנה פרץ (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
Noam Revkin Fenton/Flash90
אורנה פרץ

לפני כשנה, בהפרש של כחודש, ערכתי שתי שיחות לא קצרות עם אורנה פרץ. הראשונה היתה בסוף אוקטובר שעבר, ימים אחדים אחרי שפרצה סערת ה"את משעממת". השנייה, בתחילת דצמבר שאחריו.

הרקע לשיחות היה הזמנה שלי לפרץ לבוא לדבר במסגרת המאבק בשחיתות השלטונית והרס הדמוקרטיה. תוכן שתי השיחות מובא כאן לראשונה. אבל קודם, רקע הכרחי:

לא במקרה זכה הרגע ההוא לתשומת לב כה גדולה. הוא סיפק הצצה כנה ונדירה, נטולת פילטרים, שכבות איפור ומסכות, נאומי תועמלנים ולהטוטי מסיבות עיתונאים, לנפשו, מוחו ותודעתו של נתניהו. הוא היה רגע נדיר של כנות.

לא במקרה זכה הרגע ההוא לתשומת לב כה גדולה. הוא סיפק הצצה כנה ונדירה, נטולת פילטרים, שכבות איפור ומסכות, נאומי תועמלנים ולהטוטי מסיבות עיתונאים, לנפשו, מוחו ותודעתו של נתניהו

במילותיו ביטא נתניהו לא רק אטימות, גם לא רק את מה שהוא באמת מרגיש כלפי "הבייס"-המזרחי שלו, הביביסטי (לביבי יש כמה "בייס'ס"); אלא גם את תפיסת עולמו המזוככת חברתית-כלכלית. הם, תושבי הפריפריה, באמת משעממים אותו, כשם שתחומי הבריאות, הרווחה והחינוך הופקרו באופן מכוון בידי מדיניותו הכלכלית האלימה והמיטיבה עם בעלי הון.

רוב תחלואי מערכת הבריאות הם תולדה של מדיניותו הישירה של נתניהו עוד מהקדנציה הראשונה שלו. שתי החלטות קריטיות מוטטו את חוק ביטוח בריאות ממלכתי ורוקנו אותו מתוכן: האחת, ביטול מס המעסיקים המקביל לבריאות, השנייה, ביטול סעיף תוספת תקציב שנתית קבועה בגובה שני אחוזים בגין הזדקנות אוכלוסיה והגידול הדמוגרפי.

שני סעיפי גידול תקציבי אוטומטי, ללא קשר לתוספות תקציב הכרחיות אחרות. אלה היו שניים מארבעת מקורות תקציב הבריאות, וביטולם – ללא יצירת מקורות תקציב תואמים חלופיים – הביא לייבוש המערכת ולמצב בו אנו נמצאים היום. בפשטות, למצב בו אין שירותי רפואה הולמים העומדים בדרישות חוק הבריאות. למציאות "המשעממת" שפרץ ביקשה לדבר עליה עם נתניהו.

רוב תחלואי מערכת הבריאות הם תולדה של מדיניותו הישירה של נתניהו עוד מהקדנציה הראשונה שלו, עם שתי החלטות קריטיות שמוטטו את חוק ביטוח הבריאות הממלכתי ורוקנו אותו מתוכן

חוק הבריאות הממלכתי חוקק, בין היתר, בעקבות דוח הסיכום של ועדת החקירה הממלכתית למערכת הבריאות. בראש הוועדה עמדה השופטת בדימוס שושנה נתניהו, דודתו של נתניהו מנישואים. החוק נכנס לתוקף בינואר 1995. שנתיים בלבד מאוחר יותר, בינואר 1997, בוטלו שני מקורות התקציב האמורים. באישון ליל בכנסת, בחסות החוק המשחית והלא-דמוקרטי, "חוק ההסדרים", כגנבים בלילה, אושר הדבר בכנסת. בסך-הכל תשעה חודשים מבחירתו של נתניהו לראשות-הממשלה.

כל השבילים האלה, שיצאו לדרכם בינואר 1997, הלכו והתארכו, כשמדי שנה גדל החסר בתקצוב הנדרש למערכת הבריאות בצעדי ענק (שני אחוזים מדי שנה, עשרים-ושתיים שנים) – ונפגשו בנקודה העירונית הצפונית ביותר, קריית-שמונה, באירוע ההוא באוקטובר בשנה שעברה.

פרץ מחתה בפני נתניהו על היעדרו של חדר מיון בקריית-שמונה והוא ענה: "את פשוט לא מעניינת, את משעממת אותנו. אנחנו רוצים לדון בדברים שמעניינים אותנו. תביאי דברים מעניינים".

"אני בוחרת בך כל ארבע שנים וככה אתה עונה לי? תתבייש", היא ענתה. שאר הנוכחים באולם השתיקו אותה, קראו לה פרובוקטורית והיא הוצאה מהאולם בידי שוטרים

"אני בוחרת בך כל ארבע שנים וככה אתה עונה לי? תתבייש", היא ענתה. שאר הנוכחים באולם השתיקו אותה, קראו לה פרובוקטורית והיא הוצאה מהאולם בידי שוטרים.

כמה ימים מאוחר יותר הופיעה בשדולה לעידוד נשים בפריפריה בכנסת. כך היא נשמעה אז, באותו דיון בכנסת: "כשמחאו כפיים לנתניהו – אני הרגשתי שם חשופה, עירומה, כי דחפו אותי, כי הרביצו לי, כי קיללו אותי. ומאותו יום המשפחה שלי, אחותי התאומה – עוברים מסכת של התעללות. אני רוצה להגיד לכם שהצד"לניקים שברחו מלבנון הם המשפחה שלי כיום, הם חברים שלי ואותי לא מעניינת פוליטיקה. ערבי, ציוני, חרדי, מעניין אותי בני-אדם. תפסיקו לעשות עלינו פוליטיקה ותתנהגו אלינו כאל בני-אדם. אני לא אתן שישברו אותי, אני לא אתן שאף-אחד ידרוך עליי, שאף-אחד ירמוס אותי… כולנו נלחמים למען כולם. בואו, תאחדו את העם הזה. זרקו עליי אבנים, זה צריך להסתיים ברצח? יכלו לפגוע בי, יכלו לרצוח אותי. בואו נאהב אחד את השני".

פרץ סובלת ממחלה כרונית. היא נזקקת לטיפולים קבועים בבית-חולים, שלפחות באותה תקופה קיבלה בבית-חולים ביליניסון בפתח-תקווה, שש-שבע שעות, הלוך-חזור מהבית. מזה כעשור הולכים ומצטמצמים שירותי הרפואה הציבורית שמקבלים תושבי קריית-שמונה והסביבה.

וכשם שהרגע ההוא עם ביבי היה רגע כנות מזוכך ומשקף נאמנה, ככה שתי השיחות עם פרץ, כחלק מהתהליך שעברה בתוך שנה אחת, מספקות הצצה נדירה, כנה ומזוככת, מייצגת נאמנה, לפרופיל "הביביסטי", מקדש המנהיג.

כשם שהרגע ההוא עם ביבי היה רגע כנות מזוכך ומשקף נאמנה, ככה שתי השיחות עם פרץ, כחלק מהתהליך שעברה בתוך שנה אחת, מספקות הצצה נדירה, כנה ומזוככת, מייצגת נאמנה, לפרופיל "הביביסטי", מקדש המנהיג

יש לי השערה מה גרם להתהפכות של פרץ. לא צריך לקרוא בין השורות, המילים כתובות על גבי השורות עצמן, באותן שתי שיחות מלפני שנה, כדי להבין מה קרה כאן. היא היתה אדיבה מאד כשדיברנו, חביבה, ובאמת אפשר היה להתרשם שימנים ושמאלנים מסוגלים להתעלות על חילוקי דעות מסוימים למען משהו חשוב יותר, שוויוני וצודק יותר.

פרץ, אגב, לא הגיעה לדבר במסגרת המחאה. היא נימקה את אי-יכולתה להגיע בסיבות טכניות. בחודש האחרון היא משתתפת קבועה בהפגנות למען נתניהו בכיכר גורן ובמקומות אחרים. בתחילת החודש הזמין אותה נתניהו ל"סולחה" מצולמת היטב במשרדו ומדווחת בהרחבה ב"ישראל היום", "סרוגים", ערוץ 20 וערוץ 7. "עכשיו אני מבינה את שרה", סיפרה פרץ ל"מעריב" אחרי הסולחה. היא הסכימה לפני שנה שאפרסם את תוכן השיחות שלנו. חיכיתי לעיתוי מתאים.

שיחה ראשונה (28 באוקטובר 2018)

"כל המעורבות שלי היא לא פוליטית, היא חברתית, לאנשים כמוני", היא סיפרה, "אני מרגישה את המציאות על בשרי. חליתי לפני שנתיים. אני צריכה לנסוע לבילינסון, כל שלושה חודשים, שש-שבע שעות נסיעה בדרכים. אם אין לי מכונית, אני נוסעת באוטובוסים. לפני עשר שנים פלוס עוד היה לנו לפחות את המינימום בקריית-שמונה. היו פה די רופאים שהיה אכפת להם".

הטרגדיה שהסיפור פה הוא בכלל לא של דעה פוליטית. קורת גג, בריאות ורווחה הם לא מותרות, אלא חיים בכבוד.

"בדיוק. מותר לנו לצפות לזה. אני הקמתי את מאבק הדירות בקריית-שמונה, על-מנת שאנשים כאן יידעו את הזכויות שלהם. כי אנשים כאן אטומים, לא מבינים הרבה דברים מהחיים שלהם. זה נראה להם הזוי מה פתאום קמה להם פעילה חברתית. פתאום אני מקבלת כל מיני כינויים. 'שמאלנית', 'בוגדת', כי יצאתי נגד הליכוד. שואלים אותי, 'אוי ואבוי, מה קרה לך?'

ואני אומרת שהליכוד של היום הפך למפלגה של קפיטליסטים. ביבי זה פוטין מספר שתיים. אסור לך לדבר, אסור לך להביע דעה. אם את מביעה דעה – אוי ואבוי לך. אם את מעלה פוסט – אוי ואבוי

"ואני אומרת שהליכוד של היום הפך למפלגה של קפיטליסטים. ביבי זה פוטין מספר שתיים. אסור לך לדבר, אסור לך להביע דעה. אם את מביעה דעה – אוי ואבוי לך. אם את מעלה פוסט – אוי ואבוי. יש כאלה שמעדיפים לחיות בחושך, העיקר לתמוך בביבי המלך. הם יתעוררו עוד כמה שנים. כמו בת-יענה לטמון את הראש בחול".

הרבה אנשים אומרים, "עכשיו היא מדברת ככה – בבחירות היא תצביע ביבי"

"אני ממש לא אצביע לביבי בבחירות הקרובות. כל חיי כאן, מאז שהיתה לי זכות בחירה, עבדתי עם הליכוד בבחירות. השנה יצאתי נגד ראש-העירייה, בגלל השחיתות שיש כאן. בליכוד העדיפו שלא לקיים כאן פריימריס. אנשים שלא עושים דבר למען הציבור. אל תשאל מה אני עוברת בגלל זה. שיימינג, מה לא. הנה, תוך כדי שאנחנו מדברים, אני מקבלת הודעת וואטסאפ מחברת ליכוד בקריית-שמונה שמצטטת לי פוסט שאומר שאני שמאלנית, אחת מ'שוברים שתיקה', שאני מקבלת כסף מהקרן החדשה להשמיד את ישראל. אין לי מושג אפילו מי יושב בקרן-החדשה ולפני שלושה חודשים ארגנתי כאן הפגנה נגד 'שוברים שתיקה'. אבל זה יעבור להם. אף-אחד לא יפיל אותי".

תוך כדי שאנחנו מדברים, אני מקבלת הודעת וואטסאפ מחברת ליכוד בקריית-שמונה שמצטטת לי פוסט שאומר שאני שמאלנית, מ'שוברים שתיקה', שאני מקבלת כסף מהקרן החדשה להשמיד את ישראל

"אני לא עשיתי משהו רע. רחמנא לצלן, אבי גבאי הרים לי טלפון לתמוך בי. אוי-אוי-אוי. פתאום אני שמאלנית, נו, באמת. כי אסור להגיד חס וחלילה מילה לא במקום על הליכוד. מה הפכנו להיות? ביבי הרי אומר שהוא ראש-ממשלה של כולנו. שמאלנים, ימנים, חילוניים, דתיים, ערבים. קודם כל, אתה רוצה לכבד? תכבד את כולם. מי אתה חושב שאתה – שליט יחיד, נגמר העולם?

"אני מקווה שהוא לא יקבל יותר מספרים כאלה בבחירות, שיקבל בעיטה. ואני רוצה להגיד לך, שמי שגורם לפילוג בעם הזה – אני התכחשתי לזה עד לפני כמה ימים, אבל אחרי מה שחוויתי, האלימות, השיימינג – זה הוא. הוא לא ביזה אותי, הוא ביזה את כל העם".

שיחה שנייה (3 בדצמבר 2018)

"אני עדיין באש הלהבות", היא סיפרה והדגישה שוב, ש"זה ממש לא עניין לימין או שמאל. לי יש אג'נדה אחת: הגיע הזמן שנוכל להביע את דעתנו, בלי שיקראו לנו ימין או שמאל. שירותי רפואה בקריית-שמונה או בפריפריה זה לא עניין לימין או שמאל. צריך לעשות מהלך במערך הרפואה כאן. שינוי במאה-שמונים מעלות. לך תדע כמה אנשים נפגעו מהמצב הזה. רופאים שבקושי מסיימים לימודים, בקושי מסיימים סטאז', אז עושים להם, כביכול, טובה במשרד הבריאות ומביאים אותם לקריית-שמונה".

אז תבואי לדבר במחאה. המקום שלך איתנו. גם על זה המחאה, בסופו של דבר.

"אני נורא פוחדת שיקטלגו אותי עוד פעם כ'שמאל', 'מני נפתלי'. אני מקבלת המון קללות ואיומים. אין לי כח לזה. אותי לא מעניינת הפוליטיקה ולא ביבי-כן ביבי. אנשים צריכים להבין שאנחנו נופלים לידיים של הפוליטיקאים כשאנחנו מקוטלגים ימין או שמאל. המדינה צריכה להסתכל עלינו כשווים אל שווים. אתה יכול להיות שמאלן ואני יכולה לחבק ולאהוב אותך, ולהיפך. יש ויכוח לא יאומן בימין אם יגאל עמיר רצח את רבין או אם זה הגיע לרבין. אני לא תמכתי ברבין, אבל מה פתאום רצח?! (עמיר) המנוול הזה גרם לקרע בעם. אנשים מאבדים פרופורציות".

לביבי יש תרומה לזה. בפילוג, בסימון של אנשים כבוגדים.

"נכון. אני רוצה להגיד לך שאני הייתי עיוורת. עיוורת ברמות שאתה לא מבין. וגם אני הייתי אומרת 'רק ביבי' ו'ביבי המלך'. אבל כשנכנסתי לעומק בפעילות הפוליטית שלי וראיתי מה קורה בליכוד, רמת השחיתות פה בקריית-שמונה, הקמתי קבוצת פייסבוק שהיום מונה תשעת-אלפים איש מהעיר, ושיקפתי בפרסומים את כל מה שקורה בעיר. ובלי פחד. על הגרעון של העירייה, איך העלו שכר לבכירים בעירייה, העברתי ישיבות מועצה בשידור חי. חשפתי איך ראש-העירייה מנוהל מבחוץ בידי הליכוד, בנייה לא-חוקית, איך הכניסו את המשפחות שלהם לתפקידים בעירייה, לבתי-הספר, לשיטור העירוני. הכל קומבינות".

"קיבלתי איומים ולא דפקתי חשבון לאף-אחד. שתבין, אנשים פחדו לעשות לייק לפוסטים שלי. הייתי הולכת ברחוב ומקבלת איומים. כל יום העלו עלי פוסטים בפייסבוק. אבל היום יש כאלה שמחבקים אותי, מדברים, מבינים לאט-לאט".

מגיע לנו משהו אחר

"אנחנו לא צריכים לפחד מאף פוליטיקאי. אני לא תמכתי ביאיר לפיד, אבל פעם הייתי בכנס שלו וגם הכניסו אותו לקבוצת הוואטסאפ שלהם. בגלל שפעם אחת כתבתי הודעה שביקרתי בה את לפיד, אתה לא מבין מה הם עשו לי. אמרתי להם, 'אתם לא שונים מביבי'. פתאום עכשיו, כשנהייה העניין הזה עם ה'משעממת', אמרו לי במפלגה שלו, 'בואי תרוצי איתנו'. אמרתי, 'נראה לכם?! אחרי מה שעשיתם לי אז?' הכל שם מתנהל ביהירות ו'אני ואני ואני'. להגיד לך משהו, עמיר פרץ עשה המון לקריית-שמונה ובסוף בגדו בו פה".

בגלל שפעם אחת כתבתי הודעה שביקרתי בה את לפיד, אתה לא מבין מה הם עשו לי. אמרתי להם, 'אתם לא שונים מביבי'. פתאום עכשיו, כשנהייה העניין הזה עם ה'משעממת', אמרו לי במפלגה שלו, 'בואי תרוצי איתנו'

"חברת-הכנסת לאה פדידה מהמחנה הציוני הזמינה אותי לכנסת לשדולה שהוא הקימה, נשים למען הפריפריה. אישה מדהימה. היא דוגמא לזה שיש אנשים מעולים מכל הקצוות. אני אוהבת אנשים מכל הצדדים. חבל שיש אחרים שמתנהגים אחרת. יש הצעות חוק חברתיות מעולות, אבל על מה הן נדחות? על אגו של קואליציה. אם אני הייתי חברת-כנסת בקואליציה, לא הייתי מקשיבה לקואליציה. הייתי פועלת על-פי צו מצפוני.

"אם אני יודעת שיש ציבור שמת מרעב ואתם רואים את המצב שלו – איך אני יכולה להפיל הצעת-חוק לשיפור המצב שלו? יש פה קשישים שחיים מתחת לקו העוני. אני אחת שחיה מקצבת ביטוח לאומי. אבל מה הדבר הראשון שהם עשו כשחזרו מהפגרה למושב החורף? העלו לעצמם את שכר הח"כים. הם הרי אומרים, 'אנחנו נמשיך לדרוך עליהם והם ימשיכו לבחור בנו'. לא איכפת להם".

"יש אנשים פה בקריית-שמונה שאומרים לי, 'נכון, מה שביבי עשה לך לא בסדר, אבל במי נבחר?' ואני אומרת, 'איך זה שמתוך הליכוד לא יוצאים נגדו ושמים מישהו אחר?' כבר לא מעניין אותי שמאל או ימין. אני רואה את האנשים, איך הם מתמוטטים, אני הרי באה מהמקום הזה".

יש פה קשישים שחיים מתחת לקו העוני. אני אחת שחיה מקצבת ביטוח לאומי. אבל מה הדבר הראשון שהם עשו כשחזרו מהפגרה למושב החורף? העלו לעצמם את שכר הח"כים

"נסעתי ביום חמישי לבית-חולים בצפת לעשות MRI ולקבל את התרופה שלי. יושבים שם אנשים בקרוון, קטן, מסריח, חולי סרטן, שתיים-עשרה שעות מחכים בתור לקבל את התרופה שלהם – אתה קולט? אני סובלת ממחלה שלפעמים אני לא קמה מהמיטה לשבוע שלם. סחרחורות וכאבי ראש. ואם אני יכולה לפתוח את הפה ולדבר בשביל אנשים שלא יכולים, אני אעשה את זה. נמאס לי לראות את זה. פשוט נמאס לי".

ינסו לקנות אותך

"אני לא אחת שנופלת בקלות לבורות. רצו לעשות ביני לביבי סולחה. כשבאתי לדיון בשדולה בכנסת, דיבר איתי מישהו במשרד שלו וביקש ממני להתנצל בפני ביבי. אמרתי לו, 'תפתח את הדלת, מה חשבת שאני פראיירית שלך או של מישהו?' הוא אמר לי שהוא חושב שצריך להרגיע את הרוחות, שמה שעשיתי הוא לא בסדר ושאני אתנצל. אמרתי לו שאני יכולה לדבר איתו בשפה גבוהה וגם בשפה כמו אלה מקריית-שמונה. 'אתה רוצה שאני אדבר אליך כמו האלה מקריית-שמונה? תפתח את הדלת, אני לא רוצה להתנצל ואני לא מתנצלת בפני אף-אחד'. ככה אמרתי לו".

הבעיה שאותו אחד לא לבד. הרבה כמוהו חושבים שדווקא את זאת שצריכה להתנצל.

"זה כבר לא הדור של ההורים שלהם. עדיין יש כאלה דור שני או שלישי, פנאטיים שהולכים עם ההורים שלהם ומצביעים 'ליכוד-ליכוד-ליכוד', ואני אומרת, בסדר, גם אני ליכוד – אבל איפה הליכוד?! הליכוד של היום רוצה להיות קומבינאטור. כמו אצלנו שיש אנשים שפעם יצאו נגד ביבי והיום הם יד ימינו, כי קיבלו תמורת זה דברים. למה לא, גם אני רוצה.

באו אלי לפני כמה זמן, ראו שיש לי כח, אמרו לי 'אורנה, מה הבעיה שלך, רוצה לשבת במועצה? נארגן לך, רק תרדי מזה'. עניתי להם שהבעיה שלי זה אנשים כמוהם שנמצאים בתוך העירייה

"אני גרה באותה דירת עמידר שלושים-וחמש שנה ואני לא מקבלת כלום. למה, כי אני לא יודעת לדבר? כי אני לא יודעת להיות מושחתת? באו אלי לפני כמה זמן, ראו שיש לי כח, אמרו לי 'אורנה, מה הבעיה שלך, רוצה לשבת במועצה? נארגן לך, רק תרדי מזה'. עניתי להם שהבעיה שלי זה אנשים כמוהם שנמצאים בתוך העירייה. אנשים כאלה צריכים לשבת בבית-סוהר. את השחיתות חייבים למגר".

*     *     *

בחודש האחרון, בדיוק שנה לאירוע ה"את משעממת", פרסמה פרץ שורה ציוצים בטוויטר. "לצערנו השמאל שכח מה זה להיות בני-אדם"; "על מי מגנים המושחתים מהשמאל" בצירוף לינק לכתבה על… רות דוד; על "כמה אהבה יש בנשמה. עם ישראל הגיע לכיכר גורן להעניק אהבת אמת לראש-הממשלה שלנו. רק ביבי. העם דורש לסגור את תיקי נתניהו מיד"; או "בשמאל נחצו קווים אדומים… עברתם כל צלם אנוש. הימין רקד והפגין אהבה, בשמאל כרגיל מלא שנאה", ועוד-ועוד.

הרגשתי שהגיע העיתוי לפרסם את השיחות איתה. גם לנהל איתי את השיחות שניהלה וגם לטנף אחר-כך על אותם אנשים – שום מחלקה נוירוכירורגית לא תתקן עמוד שדרה כזה

וכשפרץ התחילה לטנף לפני כמה זמן בתגובות לפוסטים בדף של הקריימיניסטר, הרגשתי שהגיע העיתוי לפרסם את השיחות איתה. גם לנהל איתי את השיחות שניהלה וגם לטנף אחר-כך על אותם אנשים – שום מחלקה נוירוכירורגית לא תתקן עמוד שדרה כזה.

חיים שדמי עושה סרטים, כותב ספרים והרבה שנים שהוא עיתונאי (לרוב בפרינט או בכתובה, אבל גם בטלוויזיה). הוא פיראט מחבורת הקריים-מיניסטר גאנג ובסוף יפליג בנחת אל האופק, אבל עד אז – יש לו כמה עניינים לסדר

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 2,347 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 22 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
שׁוֹחַד

הקרקס הלאומי גאה להציג: נתניהו קיסר, מחזה מאת וויליאם מנדלבליט ● אל הארמון אשר בבלפור נקבצים מלך סגול שיער, ליידי נתניהו, יורש עצר נוירוטי, מכשפות הטלוויזיה, יועץ סתרים ערמומי, אחשדרפן דיגיטל - ועורך ספרותי בעניבת פרפר

עוד 400 מילים

בזכות הקומץ

נתניהו שלט בישראל, במצטבר, 23 שנים. 4 קדנציות, מתוכן 3 ברצף. הוא שבר שיאים רבים, כולל את שיא הכהונה הארוכה ביותר, שהחזיק האב המייסד בן-גוריון.

במרוצת כהונותיו הוא שבר שוב ושוב את כללי המשחק הפוליטי, במעין טור הנדסי של הסרת מעצורים – מנע קיום פריימריס בליכוד, ביצע סחר-מכר מושחת בכמעט כל כלי תקשורת במדינה, באופן שעיוות לחלוטין את סיקור ענייניו המשפטיים, ואף היטה את תוצאות הבחירות.

הוא הפעיל את המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, ואת צה"ל, באופן המעורר חשד עמוק לניגוד עניינים בינו לבין אזרחי המדינה, ונבלם ע"י מערכת המשפט בכוחותיה הכמעט-אחרונים.

הוא הפעיל את המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, ואת צה"ל, באופן המעורר חשד עמוק לניגוד עניינים בינו לבין אזרחי המדינה, ונבלם ע"י מערכת המשפט בכוחותיה הכמעט-אחרונים

בבחירות של אפריל 2019, ניצלה הדמוקרטיה הישראלית בעור שיניה – 1400 הקולות שחסרו ל"ימין החדש" – מקואליצייית חסינות-התגברות שהיתה משנה את פני המדינה. בבחירות של ספטמבר נעה המטוטלת מעט יותר בכיוון ההפוך מנתניהו.

*  *  *

אבל גם בערב המעודד של ליל אמש, לאחר שמערכת המשפט ואכיפת החוק מילאה את חובתה המקצועית, המוסרית והערכית, והגישה את 3 כתבי האישום נגד נתניהו, יש הלכה למעשה רוב פרלמנטרי תומך-שחיתות.

ליברמן שייך במובהק לגוש החסינות-התגברות, המונה על הנייר 63 חברי כנסת צייתנים וחפויי ראש. ראשי מפלגות הגוש – נתניהו, דרעי, ליצמן – הם מושחתי-עבר, מושחתי-הווה ו/או מורשעי-עתיד. כך גם שני שרים מן הליכוד (כץ ואמסלם), ועוד ח"כ בולט (ביטן).

פרקליט המדינה מסיים את תפקידו בחודש הקרוב, מפכ"ל משטרה אין, מבקר המדינה עוסק בטיהור קיני הביקורת במשרדו, ולפי פרסומים אף מעביר חומרים חסויים לידי המבוקר הראשי. נשיא המדינה מורתע ומבוהל

פרקליט המדינה מסיים את תפקידו בחודש הקרוב, מפכ"ל משטרה אין, מבקר המדינה עוסק בטיהור קיני הביקורת במשרדו, ולפי פרסומים אף מעביר חומרים חסויים לידי המבוקר הראשי. נשיא המדינה מורתע ומבוהל, ופועל בניגוד לאינטרס הציבורי למען "שקט תעשייתי", כמעט בכל מחיר.

כך שישראל הגיעה אל הצומת הזה לא בזכות מוסדותיה, אלא למרות כישלונם. היא הגיעה אליו בעיקר בזכות אזרחיה, אותו קומץ פטריוטים שהתקבץ באופן ספונטני, מן היקב ומן הגורן, אל כיכר גורן בפתח תקווה, ונאחז בה שלוש שנים תמימות, ערב ערב, "כל מוצ"ש אצל היועמ"ש", עם "חולצות ישעיהו" שיצר אורן סימון, ועליהן פסוק כ"ג מפרק א' –  "שָׂרַיִךְ סוֹרְרִים וְחַבְרֵי גַּנָּבִים כֻּלּוֹ אֹהֵב שֹׁחַד וְרֹדֵף שַׁלְמֹנִים יָתוֹם לֹא יִשְׁפֹּטוּ וְרִיב אַלְמָנָה לֹא יָבוֹא אֲלֵיהֶם".

זו היתה מחאה בהנהגה נשית, עם הלביאה הזועמת עורכת הדין סיגלית קסלר, הלוחמת החברתית חני קים, והנמרה במגפיים ובמגפון אורלי בר לב. שואגות על הבמה קיץ, חורף, סתיו ואביב, לעיתים מול עשרות, לעיתים מול מאות, ובמספר נקודות קריטיות גם מול אלפים. והיה שם מני נפתלי, הלוחם, המאבטח, אב-הבית קשה העורף וזקוף הקומה, וגם לאלדד יניב, השנוי במחלוקת, מגיע קרדיט על חלקו החשוב במחאה, שצמחה בהובלתו לתהלוכות של עשרות אלפים בשדרות רוטשילד בואך כיכר הבימה.

כך שישראל הגיעה אל הצומת הזה לא בזכות מוסדותיה, אלא למרות כישלונם. היא הגיעה אליו בעיקר בזכות אזרחיה, אותו קומץ פטריוטים שהתקבץ באופן ספונטני, מן היקב ומן הגורן, אל כיכר גורן בפתח תקווה

בנוסף למוחים בכיכרות, העם הישראלי חייב חוב גדול לקומץ עיתונאי-מופת, ואלו שמותיהם: רביב דרוקר, גידי וייץ, בן כספית, גיא רולניק, גור מגידו, אביעד גליקמן, מוטי גילת. להם, לעורכיהם ולבעלים של כלי התקשורת שתמכו בהם למול מתקפות אדירות, ישירות ועקיפות, ששיגרו נתניהו וסייעניו.

נתניהו של מחר איננו נתניהו של היום. הוא פצוע אנוש, ומסוכן עוד יותר. ההסלמה שייצר במו ידיו מול איראן מאיימת לצאת משליטה, ולדרדר את ישראל לעימות קשה בתנאים של אי-וודאות פוליטית חסרת תקדים.

עם ראש ממשלה במאבק הישרדות ותחת שר ביטחון זמני, שמינויו ספק-חוקי, מי ששר הביטחון לשעבר יעלון כינה בזלזול "המ"פ האסטרטגי". בנט חותר מיומו הראשון בתפקיד ליצירת דימוי לוחמני, ולנטיעת הרושם שבמו ידיו גרם לצה"ל "להכות בראש הנחש", באיראן עצמה ולא רק בשלוחותיה.

נתניהו של מחר איננו נתניהו של היום. הוא פצוע אנוש, ומסוכן עוד יותר. ההסלמה שייצר במו ידיו מול איראן מאיימת לצאת משליטה, ולדרדר את ישראל לעימות קשה בתנאים של אי-וודאות פוליטית חסרת תקדים

מחריד לחשוב באילו נסיבות עלולה ישראל להגיע להתנגשות הסטורית עם המעצמה האזורית האיראנית, ולשלם מחירים חסרי תקדים.

אפשר אמנם להכין מראש את ועדת אגרנט 2, אבל מומלץ מאוד לשלישיית הגנרלים של כחולבן להתעשת ולמצות את סמכויותיהם הפורמליות כראשי המפלגה הגדולה בכנסת, מנצחת-הבחירות, ואת סמכויותיהם הבלתי פורמליות, המקצועיות-בטחוניות, כדי לחסום את יצר ההרפתקנות המופקר של השר הזוטר, ואת הנתיב האובדני שבו עלול לפסוע הנאשם הבכיר מבלפור.

המערכת הפוליטית גולשת בסללום פוליטי-משפטי חלקלק לעבר בחירות שלישיות בתוך שנה, מצב שכמוהו אירע רק פעמיים בתולדות העמים – ברפובליקת ויימר בשנות ה-30 של המאה ה-20, וביוון הקורסת כלכלית ופוליטית בשנת 2009. שישה אנשים ובג"ץ אחד יכולים עדיין לשנות את המסלול –

הנשיא ריבלין, ע"י קביעה נשיאותית כי לא יטיל את הרכבת הממשלה על נאשם בשוחד, מירמה והפרת אמונים. גדעון סער, ע"י אזירת אומץ וקריאת תיגר על נתניהו, איסוף 61 חתימות בתיאום עם גנץ, והקמת ממשלה.

המערכת הפוליטית גולשת בסללום פוליטי-משפטי חלקלק לבחירות שלישיות בתוך שנה, מצב שכמוהו אירע רק פעמיים בתולדות העמים – ברפובליקת ויימר בשנות ה-30 של המאה ה-20, וביוון הקורסת כלכלית ופוליטית בשנת 2009

מנדלבליט ושי ניצן, ע"י קביעה משפטית שתפסול מיידית כהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום, ולמיצער תקבע כי הנאשם נתניהו לא יוכל לקבל מנדט מחודש בעקבות בחירות.

ליברמן, שיכול להודיע כי בנסיבות החדשות על נתניהו לצאת לנבצרות, כפי שהוא עצמו עשה כשהוגש כתב האישום נגדו.

גנץ, שיכול ללחוץ את נתניהו ליציאה לנבצרות מיידית, ע"י הצעות נדיבות ומתוחכמות לליכוד.

נתניהו וחסידיו סוברים בטעות כי חלק גדול מהעם ימשיך לתמוך בו במלחמתו במוסדות המדינה. אבל מה שהתחיל לפני שלוש שנים כקומץ בכיכר גורן, הפך כבר לרוב. הוא עדיין דומם, אבל לא יישאר כך לאורך זמן

ובג"ץ, שבמענה לעתירות שתוגשנה, עשוי להחיל את הלכת דרעי-פנחסי (המחייבת הפסקת כהונת שרים עם הגשת כתבי-אישום) גם על ראשי ממשלה, שהם כידוע שרים בממשלה, במעמד של "ראשון בין שווים".

נתניהו וחסידיו סוברים בטעות כי חלק גדול מהעם ימשיך לתמוך בו במלחמתו במוסדות המדינה. אבל מה שהתחיל לפני שלוש שנים כקומץ בכיכר גורן, הפך כבר לרוב. הוא עדיין דומם, אבל לא יישאר כך לאורך זמן. גם אם לא תיווצר הקוניונקטורה הפוליטית להחלפתו של נתניהו ב-21 הימים הקרובים, העם יאמר את דברו ברחובות, בכיכרות ובקלפיות.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 944 מילים

החורף מגיע החלו מאבקי הירושה על ראשות הליכוד

החלטתו של מנדלבליט אמש סימנה את יריית הפתיחה של משחקי הכס במפלגת השלטון ● גדעון סער הקדים והצהיר על כוונותיו עוד בשעות הבוקר ● מקורביו של ברקת הדליפו בלילה שגם הוא במירוץ ● ודווקא ישראל כ״ץ, איש השטח החזק בליכוד, הצהיר לזמן ישראל: לא אתמודד מול נתניהו ● פרשנות

עוד 624 מילים

היועמ״ש צפוי לקבוע: נתניהו לא יכול להרכיב ממשלה

על פי ynet מנדלבליט יקבע בשבוע הבא כי "קשיים משפטיים ניכרים" במסוגלות של ראש הממשלה לכהן ולהרכיב ממשלה לנוכח האישומים ● כחול לבן דורשת כי נתניהו יוותר על מינויו לשר הבריאות, הרווחה, החקלאות והתפוצות ● במשטרה חוששים מהפגנות משולהבות לאחר הודעת מנדלבליט ● ראש הממשלה ממשיך בקו של נאומו אמש ומאשים ברדיפה ● בצמרת הליכוד דנים בעריקה וקמפיין 2020 ● ישראל כץ ורפי פרץ הביעו תמיכה בראש הממשלה

12:49 עריכה

לאחר ההחלטה הדרמטית על כתב האישום נגד נתניהו, אתר ynet מפרסם כי בשבוע הבא יפרסם מנדלבליט חוות דעת לפיה יש קשיים ניכרים ביכולתו להקים ממשלה במצבו ב-21 הימים עד לפיזור הכנסת, ובבחירות שלישיות במרס 2020 במידה וייבחר. במקרה דומה (גלנט) ראש הממשלה ויתר על המינוי לנוכח קביעה שכזו.

11:53 עריכה

סיעת כחול לבן פנתה נתניהו וליועמ״ש בדרישה כי לנוכח כתב האישום על נתניהו להתפטר מתפקידיו כשר, זאת בהתאם לפסיקה של בג״ץ מ-1993

10:45 עריכה

נחום ברנע הפרשן הבכיר מידיעות אחרונות כתב הבוקר לנוכח נאום ביבי כי הוא צופה שהסערה תישאר בגבולות האינטרנט: ״נאום נתניהו נועד להסית את תומכיו לצאת לרחובות, להפגין, להסתער על הבניין ברחוב צלאח א־דין. אולי אני אופטימי מדי, אבל אני לא חושב שזה ייקרה. הם יסתערו על שי ניצן בפייסבוק ויקללו את מנדלבליט בטוויטר. ״

ברנע ציין גם כי על נוני מוזס להדיר את עצמו מעיסוק בתוכן בקבוצת ידיעות.

 

10:19 עריכה

שר החינוך בהתייחסות ראשונה להגשת כתב האישום נגד נתניהו.

10:14 עריכה

כתב ערוץ 12 מפרסם כי ״במשטרה חוששים כעת כי ההפגנות שהחלו אתמול הן יריית הפתיחה של מחאה ציבורית – גורם בכיר אמר כי קיימות הערכות שהחלטות היועמ"ש יתרמו לחימום האווירה במחאת הרחוב למען נתניהו ונגדו״.

10:07 עריכה

פעילי העבודה גשר יפגינו היום ( שישי 22.11.19) בשעה 12:00, מול בית הליכוד במצודת זאב, ברח׳ המלך ג׳ורג׳ 38 בתל אביב, בדרישה להתפטרות מיידית של נתניהו, ותחת הכותרת: די ביבי – פשוט די! תפרוש, ואין בחירות!

ערן חרמוני, מזכ"ל מפלגת העבודה:"אנחנו לא נוותר לנתניהו ולא נאפשר לו לגרור את המדינה לתהום.אני פונה אל חברי הליכוד: הגיע הזמן שתעשו מעשה. רחמו על עם ישראל. אי אפשר בגלל האינטרסים המשפטיים האישיים והצרים של נתניהו, לגרור את המדינה לבחירות שלישיות, ולהכניס את הדמוקרטיה הישראלית לכאוס שלא היה כדוגמתו.למדינת ישראל יש את כל הזכות לתפקד כמדינה נורמטיבית ולא כרפובליקת בננות.על נתניהו לשחרר אותנו מהעוול הזה, ואם הוא לא עושה כן, אזי זו החובה של חברי הכנסת,  מכל המפלגות כולל מהליכוד וחברי "הבלוק" – לשלוח אותו הביתה, ולהחזיר את המדינה למסלול.

09:06 עריכה

שלום ירושלמי: מפלגת השלטון מבעבעת. בין הבכירים, השיח הוא על הקמפיין הנגטיבי הבעייתי שצפוי להם בבחירות, על הפריימריז לראשות המפלגה מול נתניהו, ואפילו על עריקה של שליש מחברי סיעת הליכוד כדי לחבור אל כחול-לבן ולהכתיר את בני גנץ כראש ממשלה במסגרת רוטציה שלטונית – אבל לא עם נתניהו. במלים אחרות: מסלול עוקף ראש הממשלה בדרך לממשלת אחדות בלעדיו.

08:44 עריכה

שר החוץ ממשיך לתמוך בנתניהו ואומר כי הוא יכול להמשיך לכהן כראש ממשלה עד אשר יפסל משפטית.

07:52 עריכה

עמיר פרץ מנסה להתיר את הפלונטר הפוליטי משפטי.

07:47 עריכה

חבר הכנסת מיקי זוהר טוען כי כל חבר ליכוד שינסה להתמודד נגד ראש הממשלה יפסיד.

07:27 עריכה

ראש הממשלה משתף טור של רן ברץ מלפני כשבועיים. התמה והשיתוף בטוויטר ממשיכים את הקו של נאומו אתמול: נעשה מאמצים כדי להפליל את נתניהו, יש ״לחקור את החוקרים״

עוד 11 עדכונים

ערב בלי שמפניה ורודה

"אני מבקשת חקירה על כל ראשי הממשלה הקודמים, כל הנשיאים כולל האחרון, ונשותיהם לשעבר ובהווה וכולם…" (שרה נתניהו, תמליל חקירה ינואר 2017, פורסם בערוץ 13)

בזחילה איטית הגיע הערב אביחי מנדלבליט אל הרגע המזכך – "בלב כבד אך שלם" של הגשת כתבי אישום נגד ראש ממשלת ישראל היוצא, המכהן, וצריך להוסיף המסית והמתקרבן.

תהליך ארוך ומייגע העביר היועמ"ש את הציבור הישראלי ואת מערכת המשפט. קשה להיזכר אבל הוא השתהה, התמהמה וסחב את עצביהם של אזרחי ישראל כבר בפתיחת החקירות.

אחר כך החזיק חודשים ארוכים את ההקלטות שהגיעו לידיו. אחר כך איחד תיקים למרות שהיה יכול להאשים את נתניהו כבר בתיק המתנות.

בהמשך הוא התעלם מתיק הצוללות ותיק המניות והדיווחים השקריים למבקר בעניין הצהרת ההון ופיטורי ועדת ההיתרים, ולאחרונה אף מגרירת המדינה כולה למערכת בחירות מוקדמת ועוד אחת, וממינויים של חמישה שרים בממשלת מעבר, ועוד ועוד מרעין ובישין שנתניהו האכיל את אזרחיה של המדינה כולם, את ממשלתו ואת נבחרי הציבור בכנסת ופקידי המדינה ומערכותיה ומוסדותיה.

תהליך ארוך ומייגע העביר היועמ"ש את הציבור הישראלי ואת מערכת המשפט. קשה להיזכר אבל הוא השתהה, התמהמה וסחב את עצביהם של אזרחי ישראל כבר בפתיחת החקירות

זהו ערב שאי אפשר לשמוח לאידו ואסור לפתוח שמפניות. ודאי לא ורודות. הערב, להגנתו כדאי אולי לנסות להבין מאין הוא בא ולאן הוא חוזר כל ערב. בין אישור הפצצה בסוריה, למו"מ עם חמאס ומינוי בנט או אוחנה לשרי האלפים והמאות של ממלכתו, הוא נאלץ להיפגש בלילה, מאוחר, כשהוא עייף, מותש ורעב עם פסיכולוגית ילדים וילד שמחפש פסיכולוגים מומחים.

"אתם מתנהגים בצורה מחפירה. אני לא צריכה לקבל כאן התקפת לב… אפי ברכה (מפקד יאח"ה לשעבר) החבר שלכם… כשעשו לו חלקיק ממה שעושים לי התאבד. אם אני הייתי אפי ברכה, הייתי מתאבדת וזה יהיה עליכם" (שרה נתניהו, חקירה ינואר 2017).

הבית שבו חי ראש ממשלת ישראל לא מאפשר שום קבלת החלטות סבירות, מוסריות, ציבוריות. כל מי שקורא את ציטוטיו המתפרעים של הבן ואת תמלילי החקירות של רעייתו, מבין שזו סביבה לא נורמאלית. לא רק החלטות סבירות לא ניתן לקבל באווירה בה חי רה"מ, מסתבר שגם אי אפשר לקבל החלטות חוקיות.

הבית שבו חי ראש ממשלת ישראל לא מאפשר שום קבלת החלטות סבירות, מוסריות, ציבוריות. כל מי שקורא את ציטוטיו המתפרעים של הבן ואת תמלילי החקירות של רעייתו, מבין שזו סביבה לא נורמאלית

כתב האשמה בתיק 4000 מעיד על מעורבותם של בני משפחת נתניהו ודרישות הסיקור שלו ושלהם במאות פעמים, והתמורה כפי שמפרט היועמ"ש מאות מיליוני שקלים מכספי משלם המיסים הישראלי. תיק המתנות הוא שיאו של נהנתניזם משותף משפחתי, ותיק 2000 הוא שוחד מתוכנן בתודעת ציבור שלם כדי לזכות שוב בשלטון במרמה.

אי אפשר לרחם על בנימין נתניהו. אחרי נאומי ההסתה והשנאה הגזעניים שבהם קרא להבעיר את הכל, ותקף את אזרחיה הערבים של ישראל כי הם רוצים "להשמיד" את המדינה, אחרי שתקף לאורך 3 שנים את המשטרה והפרקליטות, את בג"צ ואת היועמ"ש, את השמאל והתקשורת, אי אפשר לרחם עליו. אבל הערב אפשר לבקש ממנו למענו ולמעננו ללכת לטפל במתרחש בביתו. להתפטר. לקחת אחריות וללכת לנהל את הגנתו המשפטית.

זו הפעם הראשונה שעליו לעמוד באומץ מול רעייתו ובנו. לא מול אזרחי ישראל. הדברים ברורים לכל אזרח. צלולים כמו כלי קריסטל בוהקים. עבירות חמורות של שוחד מרמה והפרת אמונים שעלולות לשלוח אותו לכלא לשנים ארוכות ומשפילות.

כל בר דעת מבין שככה הוא לא יכול להישאר ראש ממשלה אפילו דקה אחת אחרי דברי מנדלבליט. עכשיו הוא חייב לעמוד מול רעייתו ולומר לה – זה נגמר! אל תצעקי ואל תאיימי בהתאבדות או בשריפת המדינה

כל בר דעת מבין שככה הוא לא יכול להישאר ראש ממשלה אפילו דקה אחת אחרי דברי מנדלבליט. עכשיו הוא חייב לעמוד מול רעייתו ולומר לה – זה נגמר! אל תצעקי ואל תאיימי בהתאבדות או בשריפת המדינה. אל תתקשרי לשום אדם ואל תנזפי בשוטרים או בפרקליטים. יש כאן גם מדינה. החיים יימשכו גם אחרינו. עכשיו צריך לדאוג לעתיד המשפחה. שחררי. הירגעי. קחי אוויר.

אותך הצלחנו לחלץ ממשפט וכלא, מתיקי המעונות וממעורבות בתיק המתנות ותיקי בזק וואלה. עכשיו אני נמצא בחזית ואני אלחם על חפותי.

בנימין נתניהו נפל הערב על חרב לשונו – סיסמאות שקריות "לא יהיה כלום כי לא היה כלום". נפל על חרב השחצנות, היוהרה, הזלזול במבקריו ובחוקי המדינה.

נתניהו הפיל את נתניהו. אנשיו עומדים לדין בתיק הצוללות. אנשיו הפכו לעדי מדינה בתיקים הפליליים שבהם הואשם הערב. האיש שהוא בחר ליועמ"ש הוא האיש שעמד הערב בלב כבד אך שלם ונעץ את כתבי האישום בליבו ובמעשיו

נתניהו הפיל את נתניהו. אנשיו עומדים לדין בתיק הצוללות. אנשיו הפכו לעדי מדינה בתיקים הפליליים שבהם הואשם הערב. האיש שהוא בחר ליועמ"ש הוא האיש שעמד הערב בלב כבד אך שלם ונעץ את כתבי האישום בליבו ובמעשיו.

"תשמעו גם את היהודים בשואה לקחו ושחטו אותם אבל לא, אבל אי אפשר היה לשלוט על הרגשות והמחשבות שלהם. זה דיקטטורה של תקשורת שמאלנית. להפיל את הדמוקרטיה וממש לעשות הפיכה שלטונית" (שרה נתניהו , חקירה בתיק 4000, פורסם ע"י רביב דרוקר בערוץ 13)

"נטילת שוחד, הפרת אמונים ועבירות אחרות …אשר יסוד השחיתות טבוע בהן, מסוכנות הן לחברה והן לסדרי הממשל. הן מכרסמות בעבותות הקושרות אותנו כבני חברה אחת. הן מפרות את האמון של פרט בפרט ושל הפרט בשלטון. הן מעודדות זלזול ברשויות הציבור ובעובדי הציבור. הן מטפחות ציניות כלפי רשויות המנהל וכלפי הסדר החברתי הקיים…" (השופט אהרון ברק /בג"צ 7074/93)

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 809 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ייקח לעיתונות הרבה זמן להחלים מהטראומה

העיתונאים צריכים לנסח לעצמם ובעצמם מחדש את העקרונות שלהם: איפה עוברים הקווים האדומים, איך מהדקים את השורות וכיצד דואגים שהביזיון המטונף שנחשף בכתבי האישום, לא יחזור ● לא די פה בהפקת לקחים

עוד 604 מילים

חינוך בעוטף עזה מבקשים הקלה בבגרויות

בשנים האחרונות חלה ירידה בהישגים של תלמידי עוטף עזה, ועלייה ברמת האלימות בבתי הספר שם ● אנשי חינוך בדרום: "הילדים גדלים באווירת מלחמה, וזה משפיע על המצב הלימודים שלהם" ● במשרד החינוך טרם הגיבו לפנייה

עוד 720 מילים

בשורות טובות נהרות הג׳יפה נלכדו ברשת

לראשונה מזה כמה שנים, הגשם הראשון לא הביא עמו נהרות של ג'יפה לחופי תל אביב ● רשתות מיוחדות שהותקנו על פתחי תעלות הניקוז לכדו 3 טונות של פסולת ● במקום לזרום לים - הזבל הושלך לאשפה

בשנים האחרונות זה הפך למחזה קבוע – ולא המלבב – שסימן את בוא החורף: אשד רב עוצמה של מים שחורים ומגעילים פרץ מתעלות הניקוז של עיריית תל אביב מיד אחרי הגשם הראשון, הציף את חופי העיר וצבע את הים בגוון כהה ודוחה. זה קורה מדי סוכות, לפעמים מוקדם יותר, וכבר נראה כמו גזירת גורל.

הסרטונים שתיעדו את נהרות הג'יפה שברו שיאי צפייה, המתרחצים הרימו קול זעקה – ובשנה שלאחר מכן המראה חזר על עצמו בדייקנות מטרידה. עד השנה.

מאיה יעקובס, מנכ"לית "צלול", מאשרת שאל העמותה שמובילה את המאבק בזיהום החופים לא הגיעו השנה תלונות או תיעוד של זיהום מהסוג הזה.

גם גולשים קבועים בים אומרים שהשנה לא נתקלו בתופעה. זה כמובן עדיין יכול לקרות, אבל מכיוון שכבר ירדו כמה גשמים חזקים, הסיכוי לכך נמוך מאוד.

הסכנה העיקרית טמונה בגשם המשמעותי הראשון, ששוטף את כל הפיח, השמן וסתם לכלוך שהצטבר בחודשי הקיץ הארוכים על כבישי העיר, אל תעלות הניקוז, ומשם אל המקום הנמוך ביותר בסביבה – הים.

בחורף הזה, צריך לקוות, יהיו עוד הרבה גשמים – אבל גשם ראשון כבר לא יהיה. ייתכן שהשינוי המבורך טמון במהלך שעשה השנה "מי אביבים".

בקיץ שעבר ערך תאגיד המים של תל אביב פיילוט,  כשהתקין רשת צפופה על פתח אחת מתעלות הניקוז הגדולות בעיר. היה חשש שאם הרשת תיסתם לחלוטין בפסולת מוצקה הזרם האדיר יעלה בחזרה ויציף את הרחובות, אך זה לא קרה.

הניסוי עבר בהצלחה, והשנה הפך לנוהל, כך שהפתחים של כל תעלות הניקוז הגדולות בעיר כוסו בסבכות. התוצאה (בתמונות): 3 טונות של פסולת נלכדו ונשלחו לפחי האשפה במקום להגיע אל החוף והים, כמו בשנים קודמות.

זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)
זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)

יעקובס אומרת שצלול דורשת להתקין רשתות כאלה כבר שנים, שהמשרד להגנת הסביבה הערים קשיים בגלל החשש מתחזוקה לקויה, ושרק העיריות של תל אביב ושל הרצליה הרימו בינתיים את הכפפה.

ועדיין, לא ברור אם הרשתות לבדן יכולות להסביר את היעלמות הזרם השחור.

"אני מניח שהפסולת שנלכדה הייתה אחראית לחלק מהתופעה", אומר שרון קרן, מנכ"ל מי אביבים, "בגלל הלכלוך שדבק בה, ובגלל שחלקה התפוררה במים. אבל לא בטוח שזה כל ההסבר. יכול להיות שהגשם החזק הראשון בכלל ירד בלילה".

אל התקנת הרשתות צריך להוסיף את המאמצים שעיריית תל אביב משקיעה בשטיפה ובניקוי של תעלות הניקוז, ועדיין קיימת האפשרות (הקלושה, ככל הנראה) שגם השנה הים נצבע בשחור – רק שאיש לא היה שם כדי לתעד.

כנראה נצטרך להמתין עוד חורף או שניים כדי לדעת אם הבעיה באמת נפתרה, או שמכת הזיהום השנתית תחזור להיות להיט ויראלי ברשתות החברתיות.

זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)
זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)
עוד 375 מילים

פעיל בלי זכויות כך הפכתי מאקטיביסט ל"פצצה מתקתקת"

ליית' אבו-זיאד (28) הוא פעיל מוכר למען זכויות אדם של "אמנסטי" בשטחים ● אבל כשביקש ללוות את אמו החולה לטיפול בישראל גילה שהוא מוגדר כמסורב כניסה ● בהמשך, נאסר עליו גם לצאת מהשטחים ● התוצאה: בפועל, הוא אסיר של השב"כ בגדה המערבית ● ליית' וחבריו מספרים כי המגבלות הוטלו עליו זמן קצר לאחר שאמנסטי הוציאה דוח המבקר שיווק תיירות בהתנחלויות ללא גילוי נאות ● בשב"כ אומרים: "אנו פועלים מטעמים ביטחוניים משמעותיים" ● ראיון

עוד 2,195 מילים ו-1 תגובות

סיכומו של יום חסר תקדים במשכן הכנסת

יום האתמול ייכנס להיסטוריה של מדינת ישראל ● מהתבטאויותיו של ליברמן נגד החרדים והערבים, דרך ההנחיות שהוציא היועץ המשפטי של הכנסת לתקופת 21 הימים, עבור בנאומו של גנץ, שאף האשים את נתניהו בהסתה לרצח רבין, ועד לרעיון חסר התוחלת של בנט לקדם בחירה ישירה בין נתניהו וגנץ ● ובתוך כל הכאוס, דווקא כחול-לבן רשמה רגעים של אחדות נכספת ● פרשנות

עוד 785 מילים

שוחד, מרמה והפרת אמונים

מנדלבליט הכריע נתניהו בתגובה להחלטה להגיש נגדו כתב אישום: מתבצע כאן ניסיון להפיכה שלטונית; יש לחקור את החוקרים ● מנדלבליט: זהו יום קשה, אך גם יום חשוב. אני שלם עם ההחלטה ● כתב אישום יוגש גם נגד מו"ל "ידיעות אחרונות" מוזס בעבירה של הצעת שוחד ונגד הזוג אלוביץ' בעבירות של מתן שוחד ושיבוש הליכי משפט ● בשמאל ובמרכז קוראים לנתניהו להתפטר ● בליכוד שומרים על שתיקה

עוד 63 עדכונים

אלה יהיו חיינו ב-21 הימים הקרובים: נקבל עוד מנה גדושה של ספקולציות, הטעיות, ספינים, הצעות מדומות למו"מ ומשחקי האשמות ● וככל שנתקרב לסוף המועד שקובע החוק, תתגבר ההיסטריה סביב בחירות נוספות ● פרשנות

עוד 568 מילים

חסידות סאטמר איננה פועלת נגד מדינת ישראל

פייק ניוז ביקורת רבה הושמעה אתמול על כניסתו של האדמו"ר מסאטמר לישראל ● בין הטענות: המדובר בחסידות עוינת לישראל, המשתפת פעולה עם איראן ● אך האמת היא שזה פשוט לא נכון וכולם מתבלבלים בין סאטמר לנתורי קרתא ● המשרד לעניינים אסטרטגיים: "לא ידוע לנו על השתתפות של האדמו"ר בפעילות אנטי-ישראלית בכלל" ● נציג סאטמר: "אנחנו מכירים בקיום המדינה ובקיומם של הרבה דברים טובים שיצאו ממנה"

עוד 962 מילים

מכה כפולה בני זוג להט"בים מופלים גם במותם

הומואים ולסביות שמאבדים את בני ובנות זוגם נתקלים בקשיים כלכליים, ביורוקרטיים וחברתיים שאינם מנת חלקם של אלמנים ואלמנות סטרייטים ● "שאלות כמו 'איך הכרתם ובאיזה נסיבות?', הן שאלות שלא שואלים הטרוסקסואלים כשהם באים למצות את זכויותיהם המשפטיות" ● כך הם מתמודדים עם הקשיים, וכך ניתן להימנע מחלק מהם מראש

עוד 1,900 מילים

ראיון "אם נלך לאופוזיציה, אז נלך בראש מורם"

אחרי שהכריז על עצמו כיורש הפוטנציאלי של נתניהו, ניר ברקת חושף את התכנית הכלכלית שהציג בפני ג'ארד קושנר: הקמת אזורי תעשייה ישראלים-פלסטינים ופיתוח אתרי תיירות בשטחים בהשראת התנ"ך ● בראיון נרחב, הוא מציג את החזון שלו ליחסי שגשוג עם הפלסטינים, מתחייב להשקיע בערביי ישראל, מותח ביקורת על הפרקליטות, עוקץ את ליברמן ומעדיף שגנץ יבשיל לפני שיהיה ראש ממשלה ● אך בניגוד לראש מפלגתו, הוא שומר על גישה ממלכתית

עוד 2,848 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה