כחצי מיליון איש עזבו את ישראל בשנה החולפת

מעקב זמן ישראל מספר אזרחי ישראל שיצאו מהארץ מאז יולי 2023 ועד אפריל השנה, גדול ביותר מחצי מיליון ממספר הישראלים שנכנסו לארץ באותה תקופה ● ובניגוד לתחזיות, גם העלייה לארץ נמוכה בהרבה מאשר לפני המלחמה, ועומדת על כ־2,500 עולים לחודש בלבד

תמונות החטופים והשבויים בעזה בנמל התעופה בן גוריון. 19 בפברואר 2024 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
נתי שוחט/פלאש90
תמונות החטופים והשבויים בעזה בנמל התעופה בן גוריון. 19 בפברואר 2024

האם המלחמה והמצב במדינה מבריחים אזרחים מישראל? מספר הישראלים שיצאו מהארץ מאז חודש יולי אשתקד ועד סוף אפריל השנה גדול במעל לחצי מיליון ממספר הישראלים שחזרו באותה תקופה. כך עולה מנתונים שנמסרו לזמן ישראל מרשות האוכלוסין וההגירה.

לפי נתוני הרשות, ברבעון הראשון של 2024 יצאו מישראל כמיליון ו־50 אלף ישראלים ונכנסו אליה כמיליון ו־30 אלף ישראלים, כך שמספר היוצאים היה גדול בכ־20 אלף ממספר הנכנסים. באפריל יצאו מישראל כ־645 אלף ישראלים ונכנסו כ־580 אלף, כך שמספר היוצאים באפריל היה גדול יותר בכ־65 אלף.

בסך הכל, מאז השבעה באוקטובר נכנסו לישראל 51 אלף יותר ישראלים מאשר יצאו.

אולם כפי שנחשף בזמן ישראל בדצמבר אשתקד, מספר הישראלים שיצאו מישראל בחודשי הקיץ והחגים עד לשבעה באוקטובר היה גדול בכ-625 אלף ממספר הישראלים שנכנסו לארץ באותה תקופה. כלומר, בסך הכל בשנה החולפת יצאו 575 אלף ישראלים יותר משחזרו, ומה שהיה עשוי להיות בריחה זמנית או קושי טכני לחזור לארץ עם פרוץ המלחמה, מתברר כעת כמגמה.

מספרם הכולל של האזרחים שיצאו מהארץ ולא חזרו גדול ביותר מחצי מיליון ממספרם הכולל של האזרחים שחזרו, כך שמה שהיה עשוי היה להיות בריחה זמנית, מתברר כעת כמגמה

חודש נכנסו (באלפים) יצאו (באלפים) הפרש
יולי 2023 847 959 -112
אוגוסט 2023 989 1084 -95
ספטמבר 617 1073 -456
1-6 באוקטובר 174 137 37
7-30 באוקטובר 302 230 72
נובמבר 194 140 54
דצמבר 256 250 6
ינואר 294 284 10
פברואר 325 346 -21
מרץ 414 419 -5
אפריל 580 645 -65
סך הכול: -575

בספטמבר ובשבוע הראשון של אוקטובר יצאו מישראל, כמו בכל תקופת חגים, כמיליון ישראלים לנופש, טיולים וביקורי משפחות בחו"ל. כ־400 אלף מהם חזרו לארץ עוד בזמן החגים; כ־600 אלף עדיין נמצאו בחו"ל ב־7 באוקטובר.

הרשויות אינן עוקבות אחרי הכניסות והיציאות של כל אזרח, אלא רק אחרי המספר הכולל. לכן, אין דרך לדעת כמה מאלה שנפשו בחו"ל בחגי תשרי חזרו מאז. ההערכה היא שחלק ניכר מהם – מאות אלפים – חזרו. אליהם נוספו רבבות ישראלים שנמצאו אשתקד ברילוקיישן, טיולים ארוכים ולימודים בחו"ל וחזרו לארץ כדי להתגייס, להתנדב או להימצא עם משפחתם וחבריהם בעת מלחמה.

אבל במקביל לחוזרים, אזרחים רבים יותר עזבו את ישראל. בחודשים האחרונים התפרסמו ריאיונות לא מעטים בתקשורת עם אזרחים שהחליטו לעזוב את הארץ, ערבים ויהודים, ביניהם גם עקורים מעוטף עזה ומגבול הצפון.

אין דרך לדעת כמה מהישראלים שנפשו בחו"ל בחגים חזרו. ההערכה היא שחלק ניכר חזרו. אליהם נוספו רבבות ישראלים שנמצאו בחו"ל וחזרו לארץ להשתתף במלחמה. אבל במקביל לחוזרים, אזרחים רבים יותר עזבו

בשורה התחתונה, לפי נתוני הרשות, מספרם הכולל של האזרחים שיצאו מהארץ ולא חזרו (אלה שנסעו בקיץ ובחגי תשרי ואלה שעזבו אחר כך בזמן המלחמה) גבוה בכ־550 אלף ממספרם הכולל של האזרחים שחזרו לארץ (אלה שחזרו משהיות ארוכות בחו"ל ואלה ששבו מחופשת החגים, גם יחד).

אזור כפר סולד בקרבת הגבול עם לבנון, 14 ביוני 2024 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
אזור כפר סולד בקרבת הגבול עם לבנון, 14 ביוני 2024 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)

בחודשים הראשונים של המלחמה, מספר החוזרים היה גדול ממספר העוזבים; אחר כך המגמה התהפכה. מ־7 באוקטובר עד סוף אותו חודש חזרו לישראל כ־70 אלף ישראלים יותר ממספר הישראלים שיצאו מהארץ באותו זמן. בנובמבר חזרו 55 אלף יותר ממספרם של אלה שיצאו. בדצמבר נכנסו כ־6,000 יותר ממספר היוצאים, ובינואר כ־10,000.

בפברואר יצאו מישראל כ־20 אלף אנשים יותר ממספר הנכנסים; במרץ יצאו כ־7,000 יותר ממספר החוזרים. אם מצרפים למאזן הכולל את הנכנסים והיוצאים באפריל, עולה כי הפער לטובת מספר היוצאים גדול עוד יותר והגיע לכ־550 אלף.

עם זאת, עדיין לא ברור כמה מהיוצאים באפריל ישובו. חג הפסח והחופשה במקומות העבודה ובבתי הספר הסתיימו ב־29 באפריל, וסביר שחלק מהנופשים חזרו לארץ כמה יומים אחר כך. לרשות האוכלוסין עדיין אין נתונים על מאי.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ־60 אלף אזרחים שעזבו את ישראל ב־2022 לא חזרו במשך כל 2023, למעט לביקורים קצרים, ונרשמו ברישומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כ"יורדים". לפי הלשכה, מספר ה"יורדים" ב־2023 הגיע לכ־60 אלף, לעומת כ־40 אלף בממוצע בשנים שקדמו לה.

מייירטי כיפת ברזל נעים לכיוון רקטות מרצועת עזה מעל אשקלון. 1 בדצמבר 2023 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
מיירטי כיפת ברזל נעים לכיוון רקטות מרצועת עזה מעל אשקלון. 1 בדצמבר 2023 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)

בצל התגברות האנטישמיות, פורסמו תחזיות רבות על התגברות העלייה לישראל. בינתיים התחזיות לא התממשו, ומספר העולים קטן מאוד ביחס לשנים שלפני המלחמה

העלייה ההמונית לא הגיעה

בצל התגברות האנטישמיות בעולם והמחאות נגד ישראל, ההסתדרות הציונית וארגונים המסייעים בעלייה פרסמו במהלך המלחמה תחזיות רבות על התגברות העלייה לישראל, והיו אף שנקבו במספר "מיליון עולים". בינתיים, התחזיות לא התממשו, ומספר העולים נמוך משמעותית ממספרם לפני המלחמה.

מנתונים שחשף בשבוע שעבר משרד העלייה והקליטה בדיון בכנסת, עולה כי מתחילת השנה הגיעו לארץ 14,982 עולים, רובם מרוסיה. מדובר, בממוצע, בכ־2,500 עולים בחודש. זהו שיפור בנתוני העלייה לעומת החודשים הראשונים למלחמה, שבהם הגיעו לישראל כ־1,000 עולים בחודש, אך ירידה לעומת החודשים ינואר–ספטמבר אשתקד, שבהם הגיעו כ־4,500 עולים בחודש.

התכווצות העלייה החלה עוד לפני המלחמה. לפי נתוני משרד הקליטה, ב־2022 וברבעון הראשון של 2023 הגיעו לישראל בממוצע כ־6,500 עולים בחודש. מדובר בשיא של כשני עשורים, בעיקר בגלל המלחמות באוקראינה ובאתיופיה. אבל ברבעון השני והשלישי של 2023 המצב באתיופיה ובאוקראינה התייצב ומספר העולים ירד לכ־4,000 בממוצע בחודש.

דווקא האזרחים הזרים, שעזבו את ישראל בהמוניהם עם פרוץ המלחמה, החלו בחודשים האחרונים לחזור אליה.

עובדים זרים עובדים בחקלאות סמוך לגבול ישראל עם רצועת עזה, דרום ישראל, במהלך מלחמת חרבות ברזל, 25 בדצמבר 2023 (צילום: Moshe Shai/Flash90)
עובדים זרים עובדים בחקלאות סמוך לגבול ישראל עם רצועת עזה, 25 בדצמבר 2023 (צילום: משה שי/פלאש90)

לפי נתוני רשות האוכלוסין, כ־17 אלף עובדים זרים עזבו את ישראל באוקטובר ונובמבר, מהם כ־9,800 עובדי חקלאות, רובם מתאילנד, וכ־3,000 עובדי סיעוד, רובם מהפיליפינים. רבבות תיירים, אנשי עסקים ודיפלומטים עזבו גם הם.

נתוני רשות ההגירה מראים על ירידה חדה בנסיעות של ישראלים לטיולים ועסקים בחו"ל מאז פרוץ המלחמה, אף כי בחודשים האחרונים מספרם החל לגדול בחזרה

אבל בדצמבר נכנסו לישראל כ־107 אלף זרים ויצאו כ־91 אלף, כך שמספר הזרים הנכנסים היה גדול ממספר היוצאים בכ־16 אלף; בינואר נכנסו לארץ כ־11 אלף יותר זרים ממספר היוצאים. בפברואר הפער עמד על כ־12 אלף ובמרץ נכנסו כ־10 אלף יותר ממספר היוצאים. אולם, באפריל יצאו מישראל 6,000 יותר זרים מאלה שנכנסו.

בסך הכול, נכנסו לישראל בחודשים דצמבר–אפריל כ־43 אלף זרים יותר ממספר הזרים שיצאו מהמדינה. לא כל האנשים הללו הם מהגרי עבודה, יש ביניהם דיפלומטים, אנשי עסקים, עיתונאים, קרובים של ישראלים שבאו לביקור – ואפילו תיירים. בענפי החקלאות והבנייה עדיין מדווחים על מחסור קשה בעובדים, ולו בגלל שכ־120 אלף עובדים פלסטינים מהשטחים הפסיקו לעבוד בישראל

נתוני רשות ההגירה מראים על ירידה חדה בנסיעות של ישראלים לטיולים ועסקים בחו"ל מאז פרוץ המלחמה, אף כי בחודשים האחרונים מספרם החל לגדול בחזרה.

נמל התעופה בן גוריון, 6 ביוני 2022 (צילום: Gili Yaari/Flash90)
נמל התעופה בן גוריון, 6 ביוני 2022 (צילום: Gili Yaari/Flash90)

לפני המלחמה, בחודשים שבהם אין חגים וחופשות, יצאו לישראל וחזרו אליה מדי חודש יותר מ־800 אלף אזרחים (לא כולל אלה שיצאו ולא חזרו). בחודשי החגים והחופשות יצאו וחזרו כמיליון. בחודשים הראשונים של המלחמה, מחזור האזרחים שיצאו וחזרו התכווץ לכ־200 אלף איש בחודש.

בפברואר מספר התיירים הישראלים שטסו וחזרו עלה לכ־300 אלף; במרץ, שבו החל חודש רמדאן, הוא הגיע לכ־400 אלף ובאפריל, שבו חלו גם רמדאן וגם פסח, יצאו מישראל וחזרו אליה כ־580 אלף איש.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
17
מגמה שעולה בקנה אחד ובהתאמה מלאה עם התפרקות המדינה היהודית. עוד שנתיים המדינה היהודית תעשה טרנספורמציה מהמציאות הקיומית לספרי ההיסטוריה. מי שלא יברח ישחט, בדיוק כמו שקרה לכם בבית ראשון,... המשך קריאה

מגמה שעולה בקנה אחד ובהתאמה מלאה עם התפרקות המדינה היהודית. עוד שנתיים המדינה היהודית תעשה טרנספורמציה מהמציאות הקיומית לספרי ההיסטוריה. מי שלא יברח ישחט, בדיוק כמו שקרה לכם בבית ראשון, בבית השני ועכשיו הבית השלישי ואחרון בטרילוגיה היהודית.

מאד מוזר, הכל מפוצץ כרגיל ואפילו יותר. הכבישים, המסעדות, הקניונים. אני מכיר המון משפחות ואף אחד לא עזב, לא מהדרום, לא מהצפון ולא מהמרכז, מוזר. הלוואי שיעזבו חצי מיליון או מיליון, יהיה ה... המשך קריאה

מאד מוזר, הכל מפוצץ כרגיל ואפילו יותר. הכבישים, המסעדות, הקניונים. אני מכיר המון משפחות ואף אחד לא עזב, לא מהדרום, לא מהצפון ולא מהמרכז, מוזר. הלוואי שיעזבו חצי מיליון או מיליון, יהיה הרבה פחות צפוף. כנראה שניתוח הנתונים מבוסס על טעות, כרגיל

אם הייתי צעיר ב 20 שנה גם הייתי יוצא ולא חוזר. משאיר את עדר המטומטמים עם המלך ביביהו ויורש העצר ילדז. חוזר רק כשממשלת החורבן תיפול. אם תיפול לפני שהמדינה תתפרק. בגילי נשאר רק ללכת להפגנ... המשך קריאה

אם הייתי צעיר ב 20 שנה גם הייתי יוצא ולא חוזר. משאיר את עדר המטומטמים עם המלך ביביהו ויורש העצר ילדז. חוזר רק כשממשלת החורבן תיפול. אם תיפול לפני שהמדינה תתפרק. בגילי נשאר רק ללכת להפגנות ולקוות לטוב.

בבניין שלי ולפי מה שהבנתי בשאר השכונה עזבו לחו"ל משפחות של כאלו שבאו מברה"מ לשעבר משנות התשעים ואילך, כאלו שכנראה מלכתחילה באו לכאן בגלל סל הקליטה גם אם לא היו יהודים לפי ההלכה, בעיקר מ... המשך קריאה

בבניין שלי ולפי מה שהבנתי בשאר השכונה עזבו לחו"ל משפחות של כאלו שבאו מברה"מ לשעבר משנות התשעים ואילך, כאלו שכנראה מלכתחילה באו לכאן בגלל סל הקליטה גם אם לא היו יהודים לפי ההלכה, בעיקר מכוח "חוק הנכד", הם עזבו.

יהודים ישראלים שהיו כאן כבר, לא מכיר אחד שעזב.

מה כל כך מפחיד יאיא שאתה משתלח בעיתונאי? אתה יורה בשליח, אבל את העובדות המרות צריך לדעת ולא לטמון את הראש בחול. אנשים עוזבים כשלוקחים מהם את התקווה, והממשלה הארורה הזו עושה ככל יכולתה ל... המשך קריאה

מה כל כך מפחיד יאיא שאתה משתלח בעיתונאי? אתה יורה בשליח, אבל את העובדות המרות צריך לדעת ולא לטמון את הראש בחול. אנשים עוזבים כשלוקחים מהם את התקווה, והממשלה הארורה הזו עושה ככל יכולתה להצמית כל בדל תקווה לעתיד טוב יותר.

לא ברור מאיפה הנתונים האלה ("הגיעו לידי זמן ישראל מרשות האוכלוסין וההגירה"). נכון לדוחות של נתב"ג המספרים אחרים לגמרי (לינק לאתר ממשלתי, אפשר לחפש גם בגוגל אם מפחדים מוירוסים): https://... המשך קריאה

לא ברור מאיפה הנתונים האלה ("הגיעו לידי זמן ישראל מרשות האוכלוסין וההגירה"). נכון לדוחות של נתב"ג המספרים אחרים לגמרי (לינק לאתר ממשלתי, אפשר לחפש גם בגוגל אם מפחדים מוירוסים):
https://www.iaa.gov.il/about/aeronautical-information/annualreport/
לפי הנתונים באתר, סה"כ עד סוף מאי נכנסו כ-4000 איש יותר משיצאו, בכל 2023 יצאו 40 אלף יותר משנכנסו.

עוד 953 מילים ו-17 תגובות
סגירה