כדורגל ופוליטיקה - סלט ארגנטינאי

הנשיא מקרי במשחק כדורגל של בוקה ג׳וניורס (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
AP Photo/Natacha Pisarenko
הנשיא מקרי במשחק כדורגל של בוקה ג׳וניורס

ב-10 בדצמבר יפנה הנשיא היוצא של ארגנטינה את כסאו לאחר שנכשל בניסיונו להבחר לקדנציה שניה. את מקומו יתפוס שוב נשיא מהמפלגה הפרוניסטית.

אבל יומיים לפני סיום המנדט יערכו בארגנטינה בחירות חשובות נוספות. אומרים שעבור מקרי להפסיד בבחירות האלה יהיה שקול להפסד הבחירות באחת מן הפרובינציות של ארגנטינה.

מאוריציו מקרי, בן לתעשיין מיליארדר שצבר את הונו בעסקים מפוקפקים עם המדינה, החל את הקרירה הפוליטית שלו כנשיא מועדון הכדורגל הגדול בארגנטינה, ומהמפורסמים בעולם

מדובר כמובן בבחירות לנשיאות מועדון הכדורגל בוקה ג׳וניורס.
מאוריציו מקרי, בן לתעשיין מיליארדר שצבר את הונו בעסקים מפוקפקים עם המדינה, החל את הקרירה הפוליטית שלו כנשיא מועדון הכדורגל הגדול בארגנטינה, ומהמפורסמים בעולם.

ארגנטינה היא מעצמת כדורסל, נבחרת הרגבי שלה ממוקמת לא רע בצמרת העולמית, גם בכדורעף היא לא קוטלת קנים. הטניסאים הארגנטינאים מספקים  אף הם מידי פעם נציגות לטופ 10 ואפילו זכיה בגביע דיוויס יש באמתחתם.

אבל כל זה לא כל כך מעניין את רוב רובם של הארגנטינאים, בארגנטינה ספורט זה עדיין כמעט אך ורק כדורגל, וכדורגל שיסלחו לי השונאים, זה קודם כל בוקה ג׳וניורס. (גילוי נאות, החתום מטה הוא אוהד בוקה)

אבל כל הענפים המצליחים הללו לא כ"כ מעניינים את רוב הארגנטינאים, בארגנטינה ספורט זה עדיין כמעט אך ורק כדורגל, וכדורגל שיסלחו לי השונאים, זה קודם כל בוקה ג׳וניורס (גילוי נאות, החתום מטה אוהד בוקה)

עוד לא יצא לי להפגש בעשרים ושתיים שנים בארגנטינה אדם, שאם תשאל אותו איזו קבוצת כדורגל הוא אוהד, הוא לא יענה לך עם שם של קבוצה. זה בכלל לא משנה אם הוא אוהב כדורגל או לא. ואני מדבר על גברים, נשים, זקנים וטף. לכולם יש קבוצת כדורגל איתה הם מזדהים, זה כמעט כמו מס׳ תעודת זהות. כתבתי על זה במקום אחר.

מועדוני הכדורגל הגדולים ביותר נמצאים כמובן בבואנוס איירס, ובראשם שתי הגדולות, היריבות המושבעות – בוקה ג׳וניורס וריבר פלייט. גם אם על ההישגים הספורטיביים שלהן אפשר להתווכח, בעיקר לאור השנים האחרונות המזהירות של ריבר פלייט בהן היא דורסת כל קבוצה במדינה וביבשת, כולל את יריבתה המושבעת.
בוקה ג׳וניורס כמועדון, ככח כלכלי, פוליטי וסימבולי בארגנטינה נותרת ללא תחרות.

בוקה ג׳וניורס כמועדון, ככח כלכלי, פוליטי וסימבולי בארגנטינה, נותרת ללא תחרות. (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
בוקה ג׳וניורס כמועדון, ככח כלכלי, פוליטי וסימבולי בארגנטינה, נותרת ללא תחרות.(צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)

מקרי כבר מזמן לא נשיא המועדון, אבל מאז שנבחר בפעם הראשונה הוא מנהל אותו מאחורי הקלעים, והנשיאים שבאו אחריו סרים למרותו.

מקרי מזמן לא נשיא המועדון, אך מאז נבחר לראשונה – מנהל אותו מאחורי הקלעים, והנשיאים שבאו אחריו סרים למרותו. נשיא בוקה הנוכחי הוא עו"ד, שמשמש במקביל כזרוע השלטון אצל הרשות השופטת

שיא בוקה הנוכחי שפורש בדצמבר בתום שתי כהונות רצופות, הוא עורך דין, שבנוסף לעיסוקו בכדורגל משמש כזרוע של השלטון אצל הרשות השופטת. שמועות על סחיטת שופטים, שוחד, כיבודים ולחצים מצידו של דניאל אנג׳ליסי באות לא רק מצד האופוזיציה אלא מצד מקורות בתוך מפלגת השלטון עצמה.

עבור מקרי לאבד את האחיזה במוקד הכח העצום הזה, פירושו לא רק פגיעה עצומה באגו, אלא פגיעה פוליטית ממש. חלק גדול מהתמיכה העממית הראשונית שהשיג היה בזכות אוהדי בוקה שלא שכחו לו את שלל הגביעים והתארים שזכתה בהם הקבוצה בתקופת כהונתו השניה כנשיא.

קשה לראות איך בן העשירים המפונק ותכול העיניים הזה, היה משיג תמיכה משמעותית מהשכבות החלשות של פרברי העוני, בלי התמיכה של אוהדי בוקה ג׳וניורס.

עבור מקרי, לאבד את האחיזה במוקד הכח העצום הזה, פירושו לא רק פגיעה עצומה באגו, אלא פגיעה פוליטית ממש. חלק גדול מהתמיכה העממית הראשונית שהשיג היה בזכות אוהדי בוקה

אבל גם אם מקרי היה נשיא בתקופת הזוהר של הקבוצה, הרי מי שהביא את הגביעים במו רגליו לא היה הוא אלא האליל מספר אחת של בוקה – חואן רומן ריקלמה.

 האליל מספר אחת של בוקה – חואן רומן ריקלמה (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
האליל מספר אחת של בוקה – חואן רומן ריקלמה (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)

השבוע זרק ריקלמה פצצה שגרמה לנדודי שינה אצל מקרי כמעט כמו הפצצה שהטילה קריסטינה קירשנר כשמינתה את אלברטו פרננדז למועמד לנשיאות.
ריקלמה, שמעולם לא היה מתומכיו של מקרי, הצטרף לאופוזיציה כמועמד לסגן נשיא, ובמשחק האחרון הקהל כולו שאג שירי תמיכה במועמדותו של הכוכב האהוב ביותר בהיסטוריית המועדון.

מקרי יודע שהוא עלול להפסיד את פרובינצית בוקה, אפשרות ההפסד כל כך ממשית עד כדי כך שבסביבתו הועלתה האפשרות המופרכת לנסות ולגייס לשורותיו את הכוכב הגדול מכולם הלא הוא דייגו ארמנדו מרדונה.

מקרי יודע שהוא עלול להפסיד את פרובינצית בוקה, אפשרות ההפסד כל כך ממשית עד כדי כך שבסביבתו הועלתה האפשרות המופרכת לנסות ולגייס לשורותיו את הכוכב הגדול מכולם הלא הוא דייגו ארמנדו מרדונה

יש רק שתי בעיות עם הרעיון הזה. דייגו הוא אכן כוכב הכדורגל הגדול ביותר בהיסטוריה של ארגנטינה (כן כן, יותר ממסי) והוא אכן שיחק בבוקה, אוהד של בוקה ומזוהה עם בוקה, אבל ריקלמה אהוב יותר על אוהדי בוקה. השניים כבר התעמתו חזיתית על לב האוהדים כשמרדונה היה מאמן הנבחרת, ומרדונה יצא עם הזנב בין הרגליים. כתבתי על זה כאן.

מרדונה, חבר של הוגו צ׳אבז. לא חבר של מקרי (צילום: AP Photo/Marcelo Hernandez)
מרדונה, חבר של הוגו צ׳אבז. לא חבר של מקרי (צילום: AP Photo/Marcelo Hernandez)

הבעיה השניה היא, שמרדונה ומקרי זה לא ממש שידוך פוליטי מתקבל על הדעת. מרדונה מתעב את מקרי בכל ליבו,  ונטייתו הפוליטית הברורה היא לכיוון קריסטינה קירשנר שנואת נפשו של מקרי, ולכיוונם של הוגו צ׳אבז וקסטרו המנוחים. ההיפך המוחלט מכל מה ששלטונו של מקרי מייצג.

מרדונה מתעב את מקרי בכל ליבו, ונטייתו הפוליטית הברורה היא לכיוון קריסטינה קירשנר שנואת נפשו של מקרי, ולכיוון הוגו צ'אבס וקסטרו המנוחים, ההיפך מכל מה ששלטון מקרי מייצג

הכדורגל תמיד שיחק תפקיד מרכזי בפוליטיקה הארגנטינאית, גם אם לפני מאוריציו מקרי לא היה נשיא שהתחיל את הקריירה הפוליטית שלו כמנהל מועדון כדורגל, אינספור פוליטיקאים בכל הדרגים עשו שימוש בכח, בכסף ובפופולריות שהאובססיה הלאומית מייצרת עבורם.

אחד מהאנשים החזקים במדינה, הוגו מוז׳אנו' מנהיג ארגון העובדים של נהגי המשאיות, או אם תרצו ״ג׳ימי הופה הארגנטינאי״ (למי שלא יודע או לא זוכר מי היה ג׳ימי הופה שירוץ לראות את סרטו האחרון של מרטין סקורסזה, בעצם אין צורך לרוץ, אפשר לשבת, משדרים אותו בנטפליקס) הוא שליטה הלא מעורער של קבוצת אינדפנדינטה, אחד מהמועדונים הגדולים בארגנטינה והמתחרה של בוקה על תואר ״מלך הגביעים הבינלאומיים״.

הוגו מוז׳נו - ג׳ימי הופה הארגנטינאי (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
הוגו מוז׳נו – ג׳ימי הופה הארגנטינאי (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)

הגנרל פרון דאג בזמנו להפוך את ארגוני העובדים לכח עצום בארגנטינה, ויותר מכל הוא הפך אותם לארגונים מפלגתיים המשויכים למפלגה הפרוניסטית. כמות השביתות הכלליות שמשתקות את המדינה בזמן שלטונו של נשיא לא פרוניסטי, גדולה באופן משמעותי מכמות השביתות תחת שלטון פרוניסטי.

מי שקובע אם שביתה כללית היא אכן שביתה כללית, הוא אדון מוז׳נו, מכיוון שברגע שהתחבורה הציבורית שובתת, גם העובדים שרוצים להגיע לעבודה לא יכולים לעשות זאת, ומי שמשבית את התחבורה הציבורית הוא מוז׳נו.

הוגו מוז׳נו מחזיק כח פוליטי וכלכלי עצום גם ללא מועדון הכדורגל, אבל אינדפנדינטה מוסיפה לו חוזים במיליונים לחברות שבשליטתו, וחשוב מכך, צבא האוהדים השרופים – שבארגנטינה הם ארגוני פשע לכל דבר ועניין

הוגו מוז׳נו מחזיק בידיו כח פוליטי וכלכלי עצום גם ללא מועדון הכדורגל, אבל אינדפנדינטה מוסיפה לו חוזים במיליונים לחברות שבשליטתו, וחשוב מכך, צבא של Barras Bravas כמו שקוראים כאן ל״אולטרס״ – האוהדים השרופים – שבארגנטינה הם ארגוני פשע לכל דבר ועיניין, המשמשים כשכירי חרב לפוליטיקאים ביחסי גומלין שכולם שחיתות, כסף, אלימות ועוצמה פוליטית.

האולטרס הם המחלה העיקרית של הכדורגל הארגנטינאי. יש שטועים ורואים בהם חלק מהפולקלור. הם אלה שנוכחים בכל המשחקים, מעודדים בכל מצב, לא מפסיקים לשיר ומספקים חלק מהחוויה שאין דומה לה שהיא משחק כדורגל בארגנטינה.

יש שטועים ורואים באולטרס חלק מהפולקלור (צילום: גיא נבו)
יש שטועים ורואים באולטרס חלק מהפולקלור (צילום: גיא נבו)

אבל האולטרס הם לא אוהדים, הם פשע מאורגן. אלה קבוצות של עבריינים עם מנהיג והיררכיה ברורה, שהשליטה בהן משמעותה הרבה מאד כסף, והמאבקים בין הפלגים מסתיימים בדרך כלל בקרבות יריות עם הרוגים.

האולטרס הם ״בעלי הזכויות״ על הספסור בכרטיסים, כרטיסים אותם הם מקבלים ישירות מידי הנהלת המועדון, איתו הם מתחלקים ברווחים ממכירתם במחירים מופקעים. הם גם האחראים כמובן על מכירת הסמים במגרש ובכל האזור סביב לו, בעצימת עין מוחלטת מצד המשטרה ובגיבוי הפוליטיקאים המקורבים למועדון.

האוהדים האלה מעורבים בהחלטות ההנהלה על בחירת מאמן ושחקנים, וכשמצב הקבוצה לא מזהיר הם לא נרתעים מלאיים ואף לפגוע בשחקנים, מאמנים ואנשי ניהול.

האוהדים האלה מעורבים בהחלטות ההנהלה על בחירת מאמן ושחקנים, וכשמצב הקבוצה לא מזהיר הם לא נרתעים מלאיים ואף לפגוע בשחקנים, מאמנים ואנשי ניהול

הסיבה שאף אחד בארגנטינה לא עושה שום דבר כדי לבער את הנגע של ה-Barras Bravas היא שהם כלי שימושי עבור הפוליטיקאים.

כשפוליטיקאי מקורב זקוק לקהל עבור עצרת פוליטית, האולטרס יספקו אותו. כשהוא זקוק לאבטחה מפני מפגינים, האולטרס יהיו שם כדי לשבור עצמות, או לפזר הפגנות או לשבור שביתות. האולטרס הם פלוגות מחץ פוליטיות שבתמורה עושות ככל העולה על רוחן במועדונים שנאלצים לשתף איתם פעולה.

בשנות נשיאותה של קריסטינה קירשנר הוקם ארגון גג שכלל את כל האולטרס של המועדונים החשובים, ממש כמו ארגון משפחות המאפיה. אנשים שבימים ״כתיקונם״ יהרגו איש את רעהו בקטטות רחוב, התאגדו למען אינטרסים משותפים, בין היתר נציגיהם של כל הארגונים הוטסו לגביע העולם בדרום אפריקה 2010 על חשבון המדינה. מה חבל שהון-שלטון-כדורגל זה לא חרוז.

ארגנטינה ייצאה לאורך השנים כשרונות כדורגל לא מעטים. גם אם יש וויכוח מי יותר גדול מרדונה או פלה (ברור שמרדונה), מסי או רונלדו (ברור שמסי) הרי אין ספק שלאורך השנים ארגנטינה היתה והינה חממת כשרונות יוצאת דופן.

אם ההישגים של הנבחרת לא מתקרבים לאלה של ברזיל או גרמניה למשל, הרי זה לאו דווקא בגלל מחסור בכשרון, אלא בעיקר משום שבארגנטינה הכל נעשה בחובבנות פושעת חוץ מאשר הפשע והשחיתות, אלה דווקא מתבצעים במקצוענות ברמה הגבוהה ביותר.

אם הישגי הנבחרת לא מתקרבים לאלה של ברזיל או גרמניה, זה לא בגלל מחסור בכשרון, אלא בעיקר משום שבארגנטינה הכל נעשה בחובבנות פושעת, חוץ מהפשע והשחיתות, שמתבצעים במקצוענות ברמה הגבוהה ביותר

לא רק כדורגלנים מקצועיים מיצאת ארגנטינה לעולם, אחת מה״תרומות״ הגדולות שלה לתרבות הכדורגל העולמית היא שחיתות ברמה גבוהה לא פחות משל גדולי הכוכבים.

ההשחתה המוחלטת של פיפ״א, אחד הארגונים החזקים והמסואבים בעולם, התבצעה לא מעט בזכות איש אחד, שלימד את פיפ״א הגדולה להתנהל ממש כמו התאחדות הכדורגל הארגנטינאית, ואשר נפטר קצת לפני התפוצצות הסקנדל הידוע בארגנטינה כפיפ״א-גייט, או סקנדל השחיתות בפיפ״א.

חוליו גרונדונה, הסנדק (צילום:De Damian Zanini from Villa Regina, Argentina)
חוליו גרונדונה, הסנדק (צילום:De Damian Zanini from Villa Regina, Argentina)

האיש הזה הוא חוליו גרונדונה, הסנדק של הכדורגל הארגנטינאי. מי שניהל את התאחדות הכדורגל הארגנטינאית AFA מתקופת שלטון הגנרלים ב 1979 ועד יום מותו ב 2014.

ב 1988 התמנה "הסנדק" גרונדונה לסגן יו״ר פיפ״א, שם יישם בהצלחה את ״השיטה״ הארגנטינאית של צירוף קבוצות קטנות תמורת שיריון ההצבעה שלהן עבורו לצורך התחפרות בכסא היו״ר, ספסור בזכויות השידור, ושוחד כמעט גלוי במכירה ״פומבית״ של הזכות לארח את משחקי גביע העולם.

דייגו מרדונה, נלחם בפיפ״א בזמן המונדיאל במקסיקו 1986 לשינוי שעת המשחקים, כדי לא לאלץ את השחקנים לשחק בחום כבד רק בגלל שעות השידור באירופה. בזכות ״הסנדק״ גרונדונה, במונדיאל הבא השחקנים ישחקו בטמפרטורה של 50 מעלות, בקטאר

דייגו מרדונה, כשרון ארגנטינאי ענק, נלחם בפיפ״א בזמן המונדיאל במקסיקו 1986, על מנת לשנות את שעת המשחקים כדי לא לאלץ את השחקנים לשחק בחום כבד רק בגלל שעות השידור באירופה.

בזכות הכשרון הארגנטינאי האחר -״הסנדק״ גרונדונה, במונדיאל הבא השחקנים ישחקו בטמפרטורה של 50 מעלות, בקטאר, אשר לפי הטענות שילמה מיליונים רבים לכיסיהם של בכירי פיפ״א.

השמונה בדצמבר יהיה יום משמעותי לנשיא מקרי ולעתידו הפוליטי.
עבור בוקה ג׳וניורס, עבור הכדורגל הארגנטינאי והפוליטיקה הארגנטינאית בכלל, מה שהיה הוא שיהיה. עירבוב של אינטרסים, שחיתות, אלימות, כסף גדול ויצרים לוהטים. זהו הסלט הארגנטינאי.

גיא נבו הוא יליד 1964, עורך דין לשעבר, יזם סדרתי בהווה. גרוש מאד, אב לשתי בנות, חי בארגנטינה מאז רצח רבין אותו לקח באופן אישי. לכלב שלו קוראים רון.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,631 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 4 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לקראת הצטרפות לממשלה? פרץ הודיע להורוביץ על תום האיחוד של העבודה ומרצ

משרד הבריאות הורה למחזר ציוד מגן משומש בשל מחסור ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה ● מתחמי היבדק וסע בתל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע לא פעלו בשבת ● ליברמן: "נתניהו משדר היסטריה" ● במשרד הבריאות ידרשו מהממשלה לחייב את האוכלוסייה לעטות מסכות מגן במרחב הציבורי

21:49 עריכה

חברת הכנסת תמר זנדברג הגיבה להודעתו של עמיר פרץ על פירוק סיעת העבודה-מרצ.

עמיר פרץ סיים קריירה פוליטית מכובדת כאופורטוניסט ונוכל ויירשם ככזה בספרי ההיסטוריה. פרץ רימה את הבוחרים, רימה את מרצ ורכב על גבי השמאל הישראלי לעבר ג׳וב עלוב בממשלה בזויה.

מרצ תמשיך להיאבק בשחיתות, הגזענות והסיפוח כמו שתמיד נלחמה ותמשיך לשרת את בוחריה כפי שתמיד עשתה. אני קוראת למרב מיכאלי להצטרף אלינו ולהוביל יחד איתנו את השמאל האידאולוגי בכנסת.

21:28 עריכה

20:40 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התייחס למחסור בציוד. לדבריו, מדובר במחסור עולמי ושישראל נעשות יותר בדיקות, ביחס לגודל האוכלוסייה, בהשוואה לרוב מדינות העולם. בר סימן טוב אמר את הדברים בראיון בחדשות 12.

20:35 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט קרא להעביר את ניהול משבר הקורונה לידי מערכת הביטחון וצה"ל. בנט אמר אמר את הדברים בראיון לדנה ויס בחדשות 12.

20:32 עריכה

סיעת יש עתיד-תל"ם פרסמה "תוכנית כלכלית לחילוץ המשק מהמשבר".

20:14 עריכה

בליכוד חושדים שבגלל מחלוקת בין גנץ ואשכנזי מתעכבת החתימה על על הסכם קואליציוני – כך דיווח עמית סגל ב-N12. אשכנזי היה מעוניין להתמנות לתפקיד שר הביטחון.

19:59 עריכה

נתניהו ובנט שוחחו לפני כניסת השבת. "אני רוצה אתכם בממשלה", אמר ראש הממשלה, לפי דיווח של יערה שפירא בתאגיד השידור כאן. על כך השיב יושב ראש ימינה: "רוצים ייצוג הולם. אפשר לשרת את העם מהאופוזיציה".

19:44 עריכה

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, הנחה את בתי החולים להיערך למחזר מסכות N-95 וסרבלים משומשים.

19:18 עריכה

משרד הבריאות ידרוש מהממשלה לחייב את האוכלוסייה לעטות מסכה במרחבים ציבוריים – כך דיווחה קרן מרציאנו ב-N12.

19:04 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תקף הערב את הממשלה המתהווה: "זה לא ממשלת אחדות, זה ממשלת נתניהו". הוא ביקר את כחול לבן על שוויתרו על שליטתם בכנסת. לדבריו, היה על המפלגה להתעקש להחזיק בשלושה תפקידים: יושב ראש הכנסת, יושב ראש ועדת הכנסת ויושב ראש ועדת הכספים. "אין להם שום שליטה", הוסיף. בראיון ב"פגוש את העיתונות" אמר ליברמן שמכחול לבן "נשאר רק דגל לבן".

חבר הכנסת תקף את "הממשלה המנופחת", שעתידה לקום. הוא ביקר את היוזמה להקים מעון ציבורי לממלא מקום ראש הממשלה. ליברמן קרא לנבחרי הציבור להוות "דוגמה אישית" ולקצץ בשכרם, כפי שעשו חברי ישראל ביתנו.

לגבי המחלוקת בעניין החלת הריבונות על השטחים שמעבר לקו הירוק אמר ליברמן ש"לראש הממשלה יש רוב להעביר סיפוח". לדבריו, "מי שתוקע, מונע, העברת חוק זה בנימין נתניהו". הוא הוסיף ש"אין לו שום סיבה לא להעביר את זה".

ליברמן נדרש גם למשבר הקורונה. הוא טען ש"ראש הממשלה משדר היסטריה" וכן קבע ש"ליצמן נכשל כישלון חרוץ". לדבריו, צריך היה להעביר את ניהול האירוע לפיקוד העורף. במלחמת המפרץ חילקו לציבור מסיכות אב"כ, אמר, ואילו היום אין מסיכות מגן.

18:19 עריכה

חברת הכנסת תמר זנדברג בביקורת על כך שמענקים כספיים יינתנו רק אחרי פסח –

17:25 עריכה

מסתמן שיגובש מנגנון מוסכם למינוי שופטים – כך דיווחה דפנה ליאל ב-N12 לגבי הפגישה שקיימו אתמול נתניהו וגנץ. עד כה נציג הממשלה בוועדה למינוי שופטים אמור היה להיות עצמאי.

נתניהו מתעקש על החלת הריבונות בשטחים, גנץ מעוניין שהחלטה בנושא תתקבל בהסכמה של ראש הממשלה וממלא מקום ראש הממשלה.

השאלה האם כחול לבן תקבל את תיק החוץ או את משרד החינוך, ככל הנראה, תלויה ברצון של ימינה.

הפגישה בין השניים נערכה במעון ראש הממשלה, כשנתניהו, הנתון בבידוד, ישב בחדרו, ובפטיו, במרחק של כשישה מטרים ממנו, ישב גנץ.

16:49 עריכה

משרד הבריאות הנחה את מגן דוד אדום לא לשלוח בדיקות לנבדקים, אלא אם הם באו במגע עם חולה מאומת או אם שבו ארצה מחו"ל – כך דיווח נדב איל בחדשות 13. לפי הפרסום, הסיבה לכך היא מחסור במטושים ובריאגנטים.

16:45 עריכה

מתחמי היבדק וסע בתל אביב, ירושלים, באר שבע, חיפה ומודיעין ייפתחו היום רק אחרי צאת השבת. בתאגיד השידור כאן דווח שגורם במערכת הבריאות אמר שבשל מחסור בחומרי בדיקה הם לא מצליחים להשתלט על מספר הבדיקות הגבוה.

16:31 עריכה

16:15 עריכה

יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, מתח ביקורת על הבדיקות החלקיות שנעשות בקרב הציבור הערבי.

עוד 16 עדכונים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

תגובות אחרונות

תרמית המאה

ככל שחולפים הימים התמונה מתבהרת והמציאות הרעה מתבררת: בני גנץ מעולם לא התכוון להיות ראש ממשלת ישראל. בני גנץ הונה אותנו, רימה את בוחריו ואת חברי מפלגתו. בני גנץ אינו האדם הישר שחשבנו שהוא.

כל הקלפים כבר הסתדרו לטובת גוש המרכז־שמאל. גנץ קיבל 61 המלצות ואת המנדט להרכיב ממשלה, הרשימה המשותפת כולה כולל בל"ד המליצה על גנץ לראשות הממשלה. ליברמן התפשר והיה מוכן ללכת לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. רק הנדל והאוזר עשו בעיות אבל היה אפשר לטפל גם בזה. הניצחון נראה ממש מעבר לפינה. ימיו של הנאשם נתניהו בשלטון נראו לקראת סופם. ואז בא המעשה המכוער והפחדני של גנץ, טרף את כל הקלפים והחזיר את כל הכוח לנתניהו.

כל הקלפים כבר הסתדרו לטובת גוש המרכז־שמאל. הניצחון נראה מעבר לפינה. ימי הנאשם נתניהו בשלטון נראו ספורים. ואז בא המעשה המכוער והפחדני של גנץ, טרף את כל הקלפים והחזיר את הכוח לנתניהו

האמת חייבת להיאמר: גם כשהאמנו לגנץ מעולם לא חשבנו שהוא המנהיג המוחלט ואין בלתו. ידענו את מגרעותיו אבל העדפנו בימים טרופים אלו להתמקד בעיקר, או במה שטעינו לחשוב שהוא העיקר, והוא יושרתו של גנץ.

סלחנו לו על ה"גמגומים", סלחנו לו על חוסר ניסיון פוליטי, סלחנו לו על עברו כרמטכ"ל, ואפילו מחלנו לו על תגובות אנמיות ומוזרות ועל טעויות ילדותיות שעשה במסעות הבחירות שלו. המצב חמור, אמרנו לעצמנו, ישראל במצב חירום, זה לא הזמן להתעקש על ניסיון פוליטי מול הפוליטיקאי הוותיק נתניהו.

ראינו את גנץ ואת תגובותיו ההססניות והמאוחרות, שלא פעם היו לא רלוונטיות ותמוהות – ובחרנו להתעלם, לעצום עיניים. בתוך הלב חשנו שגנץ לא באמת רוצה להיות ראש ממשלה, האש בעיניים לא הייתה אצלו. אבל הדחקנו את המחשבה הזאת. ימים לפני הבחירות ואחריהן הוא נפגש עם אנשי רוח ומנכ"לים למיניהם, ואנחנו תמהנו מה הדחיפות בכך ומדוע אחרי שקיבל מנדט הוא לא פועל כבר להרכבת ממשלה.

על הכול סלחנו לגנץ כי האמנו שבסופו של דבר מדובר באדם אכפתי, אוהב ישראל ובעיקר בעל מוסר, יושרה פנימית וכנות. בתמימותנו חשבנו שזה מספיק כדי להביס את הנאשם נתניהו.

אבל נפלנו בפח. כולנו. בני גנץ הערים על כולנו כאחד. איש לא ידע מה עובר בראשו ומה הוא מתכנן, איש לא תיאר לעצמו שבעוד חברי מפלגתו המורחבת מתכננים לבחור במאיר כהן ליו"ר הכנסת כדי להחזיר את הרשות המחוקקת לתפקוד עצמאי הוא עצמו מתכנן לשמש יו"ר הכנסת, לפרק את כחול לבן, לחבור לנתניהו ולשמש לו אסקופה נדרסת, סמרטוט שימושי שנזרק לפח לאחר השימוש.

על הכול סלחנו לגנץ כי האמנו שבסופו של דבר מדובר באדם אכפתי, אוהב ישראל ובעיקר בעל מוסר, יושרה פנימית וכנות. בתמימותנו חשבנו שזה מספיק להבסת הנאשם נתניהו. אבל נפלנו בפח. כולנו. גנץ הערים על כולנו

זוכרים את הרוטציה בין גנץ ללפיד? זוכרים שהרבה אנשים איימו שלא להצביע לכחול לבן בגלל אותה רוטציה ואז לפיד ויתר עליה בבחירות הקודמות כשדובר על אחדות? אז עכשיו מתברר שגנץ היה צריך לוותר, לא לפיד. גנץ היה צריך לוותר על ראשות כחול לבן לטובת יאיר לפיד. אילו עשה זאת הייתה היום ממשלה בראשות לפיד.

המעשה שעשה גנץ לא יסולח. אין מדובר רק בפחדן מוג לב שנבהל מעצמו וברח, אין מדובר באדם שקלט מה עומד לקרות וקיבל פיק ברכיים. מדובר בדבר חמור וקשה הרבה יותר. מדובר בנוכל רמאי שתכנן את צעדיו בקפידה מתחת לפני השטח. לא אגזים אם אומר שגנץ מתברר כנוכל ושקרן לא פחות מנתניהו, לפחות ממה שמתפרסם בתקשורת.

המעשה שעשה גנץ לא יסולח. הוא פירק את החלופה השלטונית היחידה לשלטונו הארוך והארור של נתניהו תמורת כלום ושום דבר. הוא חבר לנתניהו, ניהל ומנהל עימו משא ומתן ללא כוח פוליטי וללא קלפי מיקוח כלל, ונתניהו כמו נתניהו "אוכל אותו בלי מלח".

גם אם נניח – ולשם הנחה זו נצטרך לשחק לרגע אנשים תמימים מאוד על גבול הטיפשים – גם אם נניח שנתניהו יעמוד בכל ההתחייבויות שלו לגנץ ואחרי שנה וחצי גנץ אכן יהיה ראש הממשלה כאן – מה אחר כך? מה יהיה אחרי זה? איזו חלופה שלטונית תהיה כאן אחרי שלוש שנים? התשובה: לא תהיה. גנץ פורר אותה.

נתניהו יכול לסמן ניצחון על עוד יריב שלו. לקח לו קצת זמן אבל לנתניהו יש סבלנות וראייה לטווח רחוק. הוא ידע שהיום הזה יגיע, הוא תכנן אחת לאחת בקפידה יתרה את כל המהלכים לקראת היום הזה. נתניהו הצליח לפורר לא רק את כחול לבן אלא את כל מחנה המרכז־שמאל – העבודה־גשר־מרצ שמתפוררת בעצם ימינו אלה. לא בכדי תומכיו מכנים אותו קוסם.

המעשה של גנץ לא יסולח. הוא פירק את החלופה השלטונית היחידה לשלטונו הארוך והארור של נתניהו תמורת כלום ושום דבר. חבר לנתניהו, מנהל עימו מו"מ ללא כוח פוליטי או קלפי מיקוח, ונתניהו כמו נתניהו "אוכל אותו בלי מלח"

גנץ לא יהיה ראש ממשלה. גם שר בממשלתו המושחתת של נתניהו הוא לא יהיה. נתניהו יעיף אותו הרבה לפני כן. זו אינה נבואה אלא הסתכלות נכוחה במציאות נוכח ניסיון העבר.

מבחינתו של גנץ זו תוצאה מעולה, שהרי האיש מעולם לא התכוון להיות ראש ממשלה. הוא גם מעולם לא התכוון להיבחר לתפקיד כלשהו, כפי שלחש לאוזנה של מיקי חיימוביץ ביום בחירתו ליו"ר הכנסת ("מעולם כל כך לא רציתי להיבחר למשהו", ניסוח חופשי שלי מהזיכרון).

גנץ שבר את התקווה. הוא בגד באמון שלנו בו ובאמון של חברי מפלגתו בו. פתאום התברר לנו שהאיש הנחמד והחביב הזה שטוען שישראל לפני הכול אינו מי שחשבנו שהוא. גילינו שאין לו טיפת יושרה ולא שמץ של הגינות. שהרי אדם ישר והגון היה מתפטר מייד כשמרגיש שהתיק גדול עליו בכמה מידות – ומעביר את הפיקוד ליאיר לפיד.

הבעיה העיקרית אינה פניית הפרסה שגנץ עשה והסיבוב 180 מעלות בגישתו ובתפיסת עולמו, מותר לאדם לשנות את דעתו, להתחרט מסיבותיו־שלו. הבעיה העיקרית אצל גנץ היא היעדר היושרה הפנימית לבוא לחברי מפלגתו ואז לבוחריו ולומר: טעיתי, חשבתי שזה מתאים לי וגיליתי שזה גדול עליי ולכן אני פורש ומעביר את ראשות המפלגה ליאיר לפיד. אבל גנץ, כפי שנחרדנו לגלות, אינו אדם ישר.

את הנעשה אין להשיב, קל להרוס וקשה מאוד לבנות, בעיקר אמון. אפשר רק לנסות למזער נזקים. שום דבר אינו חתום עדיין, גנץ וצוותו יכולים בכל רגע לחזור בהם מההסכמות המתגבשות ומהמו"מ המתנהל – ולהעביר את הלפיד ליאיר, שהתברר כמנהיג אמיתי שלומד מטעויות ונאמן לערכיו ועקרונותיו.

יאיר בן־חור הוא עורך ספרות, עורך לשון, נקדן, עורך שירה ומשורר. פרסם עד כה ארבעה ספרי שירה פרי עטו וספר מאמרים פילוסופיים, וערך וניקד מאות ספרים אחרים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 935 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
שרי קאהן

טור אישי איך המוות של בעלי הכין אותי למגפת הקורונה

"אני מתכוננת למגפת הקורונה כבר שנה. לא שאני פחדנית, נביאה או אגרנית. אני אימא בת 39 לארבעה ילדים קטנים מווסט האמפסטד, ניו יורק. ואני אלמנה" ● אשת החינוך היהודיה-אמריקאית שרי קאהן כותבת על דרכי ההתמודדות שלה עם מצבי קיצון, אותן פיתחה לאחר מות בעלה

עוד 1,127 מילים

כרוניקה של אסון ידוע מראש

המשבר בקהילה החרדית על פי ההערכות, מעל שליש מתושבי בני ברק - העיר הכי צפופה בישראל - יידבקו בווירוס הקורונה ● למעשה, כבר עכשיו מספר החולים בעיר מהווה כמעט שישית ממספר החולים בכל המדינה ● קל להאשים את החרדים בכך שהגיעו למצב הנוכחי - אבל מבט עמוק יותר מגלה היערכות לקויה של הרשויות, התעלמות מאופיה המגוון והמורכב של הקהילה החרדית, והתבטלות בפני דמויות מפתח במקום לגייס אותם לשינוי המצב ● כעת כל הצדדים מנסים לתקן את המצב, אבל האסון כבר בלתי נמנע - והשנאה בוודאי לא עוזרת

עוד 2,101 מילים

מגפה אחת, מאה מסרים

בדיקת זמן ישראל דובר אחד שקורס תחת כמות השאלות ● מגזרים שלמים שלא מקבלים דיווחים נאותים ● רשויות מקומיות שנאלצות לאסוף מידע ממקורות שונים ● וכל פקיד מציע הסברה משלו תחת כל מיקרופון רענן - לרוב בסתירה מוחלטת מהקו הרשמי, אם כזה קיים בכלל ● במלחמה כמו במלחמה - אסטרטגיה תקשורתית והעברת המידע לציבור לא פחות חשובים מציוד רפואי ● אבל במשבר הנוכחי, פשוט לא הוקם מערך הסברה ● בימים האחרונים מנסים לתקן את הנזק, אבל לא בטוח שדי בכך

עוד 3,009 מילים

בר סימן-טוב: ליצמן אמר לי שהוא הקפיד על ההוראות

כחול-לבן והליכוד הודיעו שהושגו הבנות והתקדמות במגעים הקואליציוניים ● הפוליטיקאים מביעים הזדהות עם החרדים, איילת שקד: הביקורת נגדם הפכה להסתה ● משרד הבריאות: "לפנות 80% ממיטות האשפוז" ● יעלון: "הבוחרים לא ציפו שנהיה חלק מחורבן הדמוקרטיה" ● משרד הבריאות מסרב לפרסם פרטי חקירה אפידמיולוגית של ליצמן

עוד 36 עדכונים

נתניהו סוגר דיל עם גנץ ומתפנה להתעלל בבנט

בליכוד מספרים על התקרבות בין ראש הממשלה וגנץ, עד כדי הסכמה של יו"ר כחול-לבן לתמוך בנתניהו לנשיאות בעוד שנה וחצי ● עם הסכם כמעט סגור, נתניהו פנוי עתה לעסוק בתחביב הקבוע שלו: למשוך את ראשי ימינה עד לרגע האחרון ● כרגע המפלגה מאיימת ללכת לאופוזיציה ואפילו מנופפים שם בהבטחה ״להלחם בשחיתות״ ● אז מה נתניהו מציע להם בינתיים? בנט לזמן ישראל: ״כלום״ ● פרשנות

עוד 646 מילים

מדי שעה, ישראלי נוסף עובר אירוע מסכן חיים - אך חושש להגיע לבי"ח

חולים קשים לא פונים לחדר מיון ונשארים בבית - לעתים עד אבדן הכרה - מחשש להידבק בנגיף הקורונה ● התופעה כבר גרמה לכמה מקרי מוות בודדים בישראל, וההערכה היא שהמספרים האמיתיים גבוהים בהרבה ● רופאים בכירים מזהירים: ביטול בדיקות וטיפולים יחמיר את מצבם של רבים, ויגרום למספר עצום של מקרי מוות ונכות ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,527 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה