כדורגל ופוליטיקה - סלט ארגנטינאי

הנשיא מקרי במשחק כדורגל של בוקה ג׳וניורס (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
AP Photo/Natacha Pisarenko
הנשיא מקרי במשחק כדורגל של בוקה ג׳וניורס

ב-10 בדצמבר יפנה הנשיא היוצא של ארגנטינה את כסאו לאחר שנכשל בניסיונו להבחר לקדנציה שניה. את מקומו יתפוס שוב נשיא מהמפלגה הפרוניסטית.

אבל יומיים לפני סיום המנדט יערכו בארגנטינה בחירות חשובות נוספות. אומרים שעבור מקרי להפסיד בבחירות האלה יהיה שקול להפסד הבחירות באחת מן הפרובינציות של ארגנטינה.

מאוריציו מקרי, בן לתעשיין מיליארדר שצבר את הונו בעסקים מפוקפקים עם המדינה, החל את הקרירה הפוליטית שלו כנשיא מועדון הכדורגל הגדול בארגנטינה, ומהמפורסמים בעולם

מדובר כמובן בבחירות לנשיאות מועדון הכדורגל בוקה ג׳וניורס.
מאוריציו מקרי, בן לתעשיין מיליארדר שצבר את הונו בעסקים מפוקפקים עם המדינה, החל את הקרירה הפוליטית שלו כנשיא מועדון הכדורגל הגדול בארגנטינה, ומהמפורסמים בעולם.

ארגנטינה היא מעצמת כדורסל, נבחרת הרגבי שלה ממוקמת לא רע בצמרת העולמית, גם בכדורעף היא לא קוטלת קנים. הטניסאים הארגנטינאים מספקים  אף הם מידי פעם נציגות לטופ 10 ואפילו זכיה בגביע דיוויס יש באמתחתם.

אבל כל זה לא כל כך מעניין את רוב רובם של הארגנטינאים, בארגנטינה ספורט זה עדיין כמעט אך ורק כדורגל, וכדורגל שיסלחו לי השונאים, זה קודם כל בוקה ג׳וניורס. (גילוי נאות, החתום מטה הוא אוהד בוקה)

אבל כל הענפים המצליחים הללו לא כ"כ מעניינים את רוב הארגנטינאים, בארגנטינה ספורט זה עדיין כמעט אך ורק כדורגל, וכדורגל שיסלחו לי השונאים, זה קודם כל בוקה ג׳וניורס (גילוי נאות, החתום מטה אוהד בוקה)

עוד לא יצא לי להפגש בעשרים ושתיים שנים בארגנטינה אדם, שאם תשאל אותו איזו קבוצת כדורגל הוא אוהד, הוא לא יענה לך עם שם של קבוצה. זה בכלל לא משנה אם הוא אוהב כדורגל או לא. ואני מדבר על גברים, נשים, זקנים וטף. לכולם יש קבוצת כדורגל איתה הם מזדהים, זה כמעט כמו מס׳ תעודת זהות. כתבתי על זה במקום אחר.

מועדוני הכדורגל הגדולים ביותר נמצאים כמובן בבואנוס איירס, ובראשם שתי הגדולות, היריבות המושבעות – בוקה ג׳וניורס וריבר פלייט. גם אם על ההישגים הספורטיביים שלהן אפשר להתווכח, בעיקר לאור השנים האחרונות המזהירות של ריבר פלייט בהן היא דורסת כל קבוצה במדינה וביבשת, כולל את יריבתה המושבעת.
בוקה ג׳וניורס כמועדון, ככח כלכלי, פוליטי וסימבולי בארגנטינה נותרת ללא תחרות.

בוקה ג׳וניורס כמועדון, ככח כלכלי, פוליטי וסימבולי בארגנטינה, נותרת ללא תחרות. (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
בוקה ג׳וניורס כמועדון, ככח כלכלי, פוליטי וסימבולי בארגנטינה, נותרת ללא תחרות.(צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)

מקרי כבר מזמן לא נשיא המועדון, אבל מאז שנבחר בפעם הראשונה הוא מנהל אותו מאחורי הקלעים, והנשיאים שבאו אחריו סרים למרותו.

מקרי מזמן לא נשיא המועדון, אך מאז נבחר לראשונה – מנהל אותו מאחורי הקלעים, והנשיאים שבאו אחריו סרים למרותו. נשיא בוקה הנוכחי הוא עו"ד, שמשמש במקביל כזרוע השלטון אצל הרשות השופטת

שיא בוקה הנוכחי שפורש בדצמבר בתום שתי כהונות רצופות, הוא עורך דין, שבנוסף לעיסוקו בכדורגל משמש כזרוע של השלטון אצל הרשות השופטת. שמועות על סחיטת שופטים, שוחד, כיבודים ולחצים מצידו של דניאל אנג׳ליסי באות לא רק מצד האופוזיציה אלא מצד מקורות בתוך מפלגת השלטון עצמה.

עבור מקרי לאבד את האחיזה במוקד הכח העצום הזה, פירושו לא רק פגיעה עצומה באגו, אלא פגיעה פוליטית ממש. חלק גדול מהתמיכה העממית הראשונית שהשיג היה בזכות אוהדי בוקה שלא שכחו לו את שלל הגביעים והתארים שזכתה בהם הקבוצה בתקופת כהונתו השניה כנשיא.

קשה לראות איך בן העשירים המפונק ותכול העיניים הזה, היה משיג תמיכה משמעותית מהשכבות החלשות של פרברי העוני, בלי התמיכה של אוהדי בוקה ג׳וניורס.

עבור מקרי, לאבד את האחיזה במוקד הכח העצום הזה, פירושו לא רק פגיעה עצומה באגו, אלא פגיעה פוליטית ממש. חלק גדול מהתמיכה העממית הראשונית שהשיג היה בזכות אוהדי בוקה

אבל גם אם מקרי היה נשיא בתקופת הזוהר של הקבוצה, הרי מי שהביא את הגביעים במו רגליו לא היה הוא אלא האליל מספר אחת של בוקה – חואן רומן ריקלמה.

 האליל מספר אחת של בוקה – חואן רומן ריקלמה (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
האליל מספר אחת של בוקה – חואן רומן ריקלמה (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)

השבוע זרק ריקלמה פצצה שגרמה לנדודי שינה אצל מקרי כמעט כמו הפצצה שהטילה קריסטינה קירשנר כשמינתה את אלברטו פרננדז למועמד לנשיאות.
ריקלמה, שמעולם לא היה מתומכיו של מקרי, הצטרף לאופוזיציה כמועמד לסגן נשיא, ובמשחק האחרון הקהל כולו שאג שירי תמיכה במועמדותו של הכוכב האהוב ביותר בהיסטוריית המועדון.

מקרי יודע שהוא עלול להפסיד את פרובינצית בוקה, אפשרות ההפסד כל כך ממשית עד כדי כך שבסביבתו הועלתה האפשרות המופרכת לנסות ולגייס לשורותיו את הכוכב הגדול מכולם הלא הוא דייגו ארמנדו מרדונה.

מקרי יודע שהוא עלול להפסיד את פרובינצית בוקה, אפשרות ההפסד כל כך ממשית עד כדי כך שבסביבתו הועלתה האפשרות המופרכת לנסות ולגייס לשורותיו את הכוכב הגדול מכולם הלא הוא דייגו ארמנדו מרדונה

יש רק שתי בעיות עם הרעיון הזה. דייגו הוא אכן כוכב הכדורגל הגדול ביותר בהיסטוריה של ארגנטינה (כן כן, יותר ממסי) והוא אכן שיחק בבוקה, אוהד של בוקה ומזוהה עם בוקה, אבל ריקלמה אהוב יותר על אוהדי בוקה. השניים כבר התעמתו חזיתית על לב האוהדים כשמרדונה היה מאמן הנבחרת, ומרדונה יצא עם הזנב בין הרגליים. כתבתי על זה כאן.

מרדונה, חבר של הוגו צ׳אבז. לא חבר של מקרי (צילום: AP Photo/Marcelo Hernandez)
מרדונה, חבר של הוגו צ׳אבז. לא חבר של מקרי (צילום: AP Photo/Marcelo Hernandez)

הבעיה השניה היא, שמרדונה ומקרי זה לא ממש שידוך פוליטי מתקבל על הדעת. מרדונה מתעב את מקרי בכל ליבו,  ונטייתו הפוליטית הברורה היא לכיוון קריסטינה קירשנר שנואת נפשו של מקרי, ולכיוונם של הוגו צ׳אבז וקסטרו המנוחים. ההיפך המוחלט מכל מה ששלטונו של מקרי מייצג.

מרדונה מתעב את מקרי בכל ליבו, ונטייתו הפוליטית הברורה היא לכיוון קריסטינה קירשנר שנואת נפשו של מקרי, ולכיוון הוגו צ'אבס וקסטרו המנוחים, ההיפך מכל מה ששלטון מקרי מייצג

הכדורגל תמיד שיחק תפקיד מרכזי בפוליטיקה הארגנטינאית, גם אם לפני מאוריציו מקרי לא היה נשיא שהתחיל את הקריירה הפוליטית שלו כמנהל מועדון כדורגל, אינספור פוליטיקאים בכל הדרגים עשו שימוש בכח, בכסף ובפופולריות שהאובססיה הלאומית מייצרת עבורם.

אחד מהאנשים החזקים במדינה, הוגו מוז׳אנו' מנהיג ארגון העובדים של נהגי המשאיות, או אם תרצו ״ג׳ימי הופה הארגנטינאי״ (למי שלא יודע או לא זוכר מי היה ג׳ימי הופה שירוץ לראות את סרטו האחרון של מרטין סקורסזה, בעצם אין צורך לרוץ, אפשר לשבת, משדרים אותו בנטפליקס) הוא שליטה הלא מעורער של קבוצת אינדפנדינטה, אחד מהמועדונים הגדולים בארגנטינה והמתחרה של בוקה על תואר ״מלך הגביעים הבינלאומיים״.

הוגו מוז׳נו - ג׳ימי הופה הארגנטינאי (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
הוגו מוז׳נו – ג׳ימי הופה הארגנטינאי (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)

הגנרל פרון דאג בזמנו להפוך את ארגוני העובדים לכח עצום בארגנטינה, ויותר מכל הוא הפך אותם לארגונים מפלגתיים המשויכים למפלגה הפרוניסטית. כמות השביתות הכלליות שמשתקות את המדינה בזמן שלטונו של נשיא לא פרוניסטי, גדולה באופן משמעותי מכמות השביתות תחת שלטון פרוניסטי.

מי שקובע אם שביתה כללית היא אכן שביתה כללית, הוא אדון מוז׳נו, מכיוון שברגע שהתחבורה הציבורית שובתת, גם העובדים שרוצים להגיע לעבודה לא יכולים לעשות זאת, ומי שמשבית את התחבורה הציבורית הוא מוז׳נו.

הוגו מוז׳נו מחזיק כח פוליטי וכלכלי עצום גם ללא מועדון הכדורגל, אבל אינדפנדינטה מוסיפה לו חוזים במיליונים לחברות שבשליטתו, וחשוב מכך, צבא האוהדים השרופים – שבארגנטינה הם ארגוני פשע לכל דבר ועניין

הוגו מוז׳נו מחזיק בידיו כח פוליטי וכלכלי עצום גם ללא מועדון הכדורגל, אבל אינדפנדינטה מוסיפה לו חוזים במיליונים לחברות שבשליטתו, וחשוב מכך, צבא של Barras Bravas כמו שקוראים כאן ל״אולטרס״ – האוהדים השרופים – שבארגנטינה הם ארגוני פשע לכל דבר ועיניין, המשמשים כשכירי חרב לפוליטיקאים ביחסי גומלין שכולם שחיתות, כסף, אלימות ועוצמה פוליטית.

האולטרס הם המחלה העיקרית של הכדורגל הארגנטינאי. יש שטועים ורואים בהם חלק מהפולקלור. הם אלה שנוכחים בכל המשחקים, מעודדים בכל מצב, לא מפסיקים לשיר ומספקים חלק מהחוויה שאין דומה לה שהיא משחק כדורגל בארגנטינה.

יש שטועים ורואים באולטרס חלק מהפולקלור (צילום: גיא נבו)
יש שטועים ורואים באולטרס חלק מהפולקלור (צילום: גיא נבו)

אבל האולטרס הם לא אוהדים, הם פשע מאורגן. אלה קבוצות של עבריינים עם מנהיג והיררכיה ברורה, שהשליטה בהן משמעותה הרבה מאד כסף, והמאבקים בין הפלגים מסתיימים בדרך כלל בקרבות יריות עם הרוגים.

האולטרס הם ״בעלי הזכויות״ על הספסור בכרטיסים, כרטיסים אותם הם מקבלים ישירות מידי הנהלת המועדון, איתו הם מתחלקים ברווחים ממכירתם במחירים מופקעים. הם גם האחראים כמובן על מכירת הסמים במגרש ובכל האזור סביב לו, בעצימת עין מוחלטת מצד המשטרה ובגיבוי הפוליטיקאים המקורבים למועדון.

האוהדים האלה מעורבים בהחלטות ההנהלה על בחירת מאמן ושחקנים, וכשמצב הקבוצה לא מזהיר הם לא נרתעים מלאיים ואף לפגוע בשחקנים, מאמנים ואנשי ניהול.

האוהדים האלה מעורבים בהחלטות ההנהלה על בחירת מאמן ושחקנים, וכשמצב הקבוצה לא מזהיר הם לא נרתעים מלאיים ואף לפגוע בשחקנים, מאמנים ואנשי ניהול

הסיבה שאף אחד בארגנטינה לא עושה שום דבר כדי לבער את הנגע של ה-Barras Bravas היא שהם כלי שימושי עבור הפוליטיקאים.

כשפוליטיקאי מקורב זקוק לקהל עבור עצרת פוליטית, האולטרס יספקו אותו. כשהוא זקוק לאבטחה מפני מפגינים, האולטרס יהיו שם כדי לשבור עצמות, או לפזר הפגנות או לשבור שביתות. האולטרס הם פלוגות מחץ פוליטיות שבתמורה עושות ככל העולה על רוחן במועדונים שנאלצים לשתף איתם פעולה.

בשנות נשיאותה של קריסטינה קירשנר הוקם ארגון גג שכלל את כל האולטרס של המועדונים החשובים, ממש כמו ארגון משפחות המאפיה. אנשים שבימים ״כתיקונם״ יהרגו איש את רעהו בקטטות רחוב, התאגדו למען אינטרסים משותפים, בין היתר נציגיהם של כל הארגונים הוטסו לגביע העולם בדרום אפריקה 2010 על חשבון המדינה. מה חבל שהון-שלטון-כדורגל זה לא חרוז.

ארגנטינה ייצאה לאורך השנים כשרונות כדורגל לא מעטים. גם אם יש וויכוח מי יותר גדול מרדונה או פלה (ברור שמרדונה), מסי או רונלדו (ברור שמסי) הרי אין ספק שלאורך השנים ארגנטינה היתה והינה חממת כשרונות יוצאת דופן.

אם ההישגים של הנבחרת לא מתקרבים לאלה של ברזיל או גרמניה למשל, הרי זה לאו דווקא בגלל מחסור בכשרון, אלא בעיקר משום שבארגנטינה הכל נעשה בחובבנות פושעת חוץ מאשר הפשע והשחיתות, אלה דווקא מתבצעים במקצוענות ברמה הגבוהה ביותר.

אם הישגי הנבחרת לא מתקרבים לאלה של ברזיל או גרמניה, זה לא בגלל מחסור בכשרון, אלא בעיקר משום שבארגנטינה הכל נעשה בחובבנות פושעת, חוץ מהפשע והשחיתות, שמתבצעים במקצוענות ברמה הגבוהה ביותר

לא רק כדורגלנים מקצועיים מיצאת ארגנטינה לעולם, אחת מה״תרומות״ הגדולות שלה לתרבות הכדורגל העולמית היא שחיתות ברמה גבוהה לא פחות משל גדולי הכוכבים.

ההשחתה המוחלטת של פיפ״א, אחד הארגונים החזקים והמסואבים בעולם, התבצעה לא מעט בזכות איש אחד, שלימד את פיפ״א הגדולה להתנהל ממש כמו התאחדות הכדורגל הארגנטינאית, ואשר נפטר קצת לפני התפוצצות הסקנדל הידוע בארגנטינה כפיפ״א-גייט, או סקנדל השחיתות בפיפ״א.

חוליו גרונדונה, הסנדק (צילום:De Damian Zanini from Villa Regina, Argentina)
חוליו גרונדונה, הסנדק (צילום:De Damian Zanini from Villa Regina, Argentina)

האיש הזה הוא חוליו גרונדונה, הסנדק של הכדורגל הארגנטינאי. מי שניהל את התאחדות הכדורגל הארגנטינאית AFA מתקופת שלטון הגנרלים ב 1979 ועד יום מותו ב 2014.

ב 1988 התמנה "הסנדק" גרונדונה לסגן יו״ר פיפ״א, שם יישם בהצלחה את ״השיטה״ הארגנטינאית של צירוף קבוצות קטנות תמורת שיריון ההצבעה שלהן עבורו לצורך התחפרות בכסא היו״ר, ספסור בזכויות השידור, ושוחד כמעט גלוי במכירה ״פומבית״ של הזכות לארח את משחקי גביע העולם.

דייגו מרדונה, נלחם בפיפ״א בזמן המונדיאל במקסיקו 1986 לשינוי שעת המשחקים, כדי לא לאלץ את השחקנים לשחק בחום כבד רק בגלל שעות השידור באירופה. בזכות ״הסנדק״ גרונדונה, במונדיאל הבא השחקנים ישחקו בטמפרטורה של 50 מעלות, בקטאר

דייגו מרדונה, כשרון ארגנטינאי ענק, נלחם בפיפ״א בזמן המונדיאל במקסיקו 1986, על מנת לשנות את שעת המשחקים כדי לא לאלץ את השחקנים לשחק בחום כבד רק בגלל שעות השידור באירופה.

בזכות הכשרון הארגנטינאי האחר -״הסנדק״ גרונדונה, במונדיאל הבא השחקנים ישחקו בטמפרטורה של 50 מעלות, בקטאר, אשר לפי הטענות שילמה מיליונים רבים לכיסיהם של בכירי פיפ״א.

השמונה בדצמבר יהיה יום משמעותי לנשיא מקרי ולעתידו הפוליטי.
עבור בוקה ג׳וניורס, עבור הכדורגל הארגנטינאי והפוליטיקה הארגנטינאית בכלל, מה שהיה הוא שיהיה. עירבוב של אינטרסים, שחיתות, אלימות, כסף גדול ויצרים לוהטים. זהו הסלט הארגנטינאי.

גיא נבו הוא יליד 1964, עורך דין לשעבר, יזם סדרתי בהווה. גרוש מאד, אב לשתי בנות, חי בארגנטינה מאז רצח רבין אותו לקח באופן אישי. לכלב שלו קוראים רון.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,631 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 14 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ליברמן: כל מה שהליכוד נתנו לחרדים, בכחול לבן יתנו כפול

במערכת הפוליטית נידונות האפשרויות שהעבודה-גשר תרוץ עם המחנה הדמוקרטי או עם כחול לבן; הבית היהודי והאיחוד הלאומי עשויות להתמודד יחד עם הימין החדש; למרות זאת ההערכה היא שאף מיזוג לא יבשיל עד מחר ● ראש הסגל של לשכת ראש הממשלה, אשר חיון, לקח אתמול, ככל הנראה, חלק באירוע פוליטי, אף שכעובד ציבור - הדבר נאסר עליו

19:53 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "כל מה שהליכוד נתן לחרדים – כחול לבן יתנו כפול". 

ליברמן נכנס לאולפן "פגוש את העיתונות" בחדשות 12, מיד אחרי השר בצלאל סמוטריץ', שתקף אותו. "סמוטריץ' הוא בסך הכל בן אדם מסכן ולא רלוונטי. הוא האחרון שמייצג את הציונות הדתית".

"אנחנו הוכחנו שאנחנו קו ההגנה היחידי והאחרון מפני הסחיטה של החרדים בצד ימין ומפני כניעה לגיס החמישי בצד שמאל", אמר ליברמן על מפלגתו. "הרי מה רצו להקים? ממשלה צרה שכל סדר היום שלה היה חסינות לנתניהו, ממשלה צרה מדממת שלא מתפקדת, כזאת שהייתה גורמת לשיסוי בתוך העם".

לטענת ליברמן, הבחירות הקרובות יביאו להכרעה. "כל הסיפור של הבלוקים נגמר. אני כן חושש מכחול לבן, אני חושב שכל מה שהליכוד נתן לחרדים, הם ייתנו כפול. אנחנו נכריע בעד מדינה נורמלית, מדינה שפויה. אין שום סיבה שאנחנו נטמון ראש בחול מול איימן עודה וחבריו, שהתייצבו בעימות הצבאי האחרון לצד הג'יהאד האיסלאמי וקראו לצה"ל פושעי מלחמה".

"שתי המפלגות – כחול לבן והליכוד – מרוצות מהבחירות, ושתיהן אשמות בכך שאנחנו הולכים לבחירות שלישיות", הוסיף ליברמן.

18:13 עריכה

לקראת הפריימריז בליכוד: ראש הממשלה בנימין נתניהו יערוך הערב כינוס בחירות בביתה של ח"כ קטי שטרית בבית שמש, כך דווח בכאן חדשות.

18:12 עריכה

השר יואב גלנט (ליכוד), נשאל האם ראוי שנתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה למרות כתבי האישום. כתשובה לכך ענה: "מדינת ישראל היא מדינת חוק, את הכרעת הדין מקבלים בבית המשפט. כל אדם הוא זכאי כל עוד לא הוחלט שהוא אשם, כולל ראש ממשלה עתיר זכויות כמו נתניהו".

"אתמוך בו כי הוא האיש הנכון להוביל את מדינת ישראל", הוסיף גלנט. "בענייני אסטרטגיה, מדיניות חוץ, ביטחון וכלכלה. הוא יביא את גוש הימין ואת הליכוד לניצחון".

18:09 עריכה

ח"כ שרן השכל: "אני מאמינה שבסופה של הסערה שבה אנו נמצאים בשבועות האחרונים, תנועת הליכוד תצא מחוזקת, ותמשיך להנהיג את המדינה גם בשנים הבאות".

16:16 עריכה

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת: "ממשלת ישראל מפקירה 20% מהאזרחים".

"כשהמשטרה מעלימה עין הפשע משגשג ונבחרי הציבור בסכנה", אמר על רקע הירי שבוצע הלילה לעבר ביתו של ראש עיריית סכנין, ד"ר ספואת אבו ריא. "זה מחייב התערבות אישית של שר הפנים כדי להבטיח את שלומם של נבחרי הציבור".

14:07 עריכה

בשורה של אירועי שבתרבות הופיעו חברי כנסת מכחול לבן והתייחסו לבחירות הקרובות ולהעמדתו לדין של ראש הממשלה נתניהו.

13:57 עריכה

ג'והר אבו ג'אבר נורה למוות בכפר קאסם. בסכנין נורו יריות לביתו של ראש העירייה ספואת אבו ריא ורכבו הוצת. חברי הכנסת איימן עודה, עופר כסיף ועאידה תומא סלימאן – שלושתם חברים ברשימה המשותפת מטעם חד"ש – גינו את האירועים שהתחוללו ביממה האחרונה.

 

13:16 עריכה

מחר ידון בית המשפט העליון בערעורם של יועצי נתניהו על ההחלטה להתיר למשטרה לבצע חיפוש בטלפונים הניידים שלהם. ביום שני האחרון פסק שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון, בניגוד לעמדת הפרקליטות ובהתאם לבקשתם של יונתן אוריך, עופר גולן, יוסי שלום וישראל איינהורן, שבית המשפט העליון ידון בהחלטה, אף על פי שבית משפט השלום ובית המשפט המחוזי כבר הכריעו בה.

12:11 עריכה

ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, אשר חיון, לקח – ככל הנראה – חלק באירוע פוליטי שערך אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת אף על פי שכעובד ציבור הדבר אסור עליו; כך דיווח חיים לוינסון מ"הארץ".

אתמול קיים נתניהו, המתמודד לראשות הליכוד, אירוע תמיכה בבית ראש הממשלה בירושלים. לדברי נתניהו, באירוע לקחו חלק יותר מ-300 מבכירים המפלגה, ובהם שרים, חברי כנסת, ראשי עיריות וראשי סניפים. מי שבלטו בהיעדרם הם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין והשר לביטחון פנים גלעד ארדן. ככל הנראה גם יושב ראש מרכז הליכוד חיים כץ וחברת הכנסת שרן השכל נעדרו מהאירוע.

הפריימריז לראשות התנועה ייערכו ביום רביעי, 26 בדצמבר, ובהן עתידים להתמודד נתניהו וחבר הכנסת גדעון סער.

11:55 עריכה

מחר יחול המועד האחרון שבו יוכלו סיעות הכנסת להתפצל או להתמזג ועדיין ליהנות מיחידות מימון המפלגות. את ההודעה על כך מסר היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, לאחר שמליאת הכנסת אישרה, בלילה שבין יום רביעי לחמישי, בשלוש קריאות, את התפזרותה.

איל ינון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ינון בכנסת בשנה שעברה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

במערכת הפוליטית נידונות מספר התמזגויות אפשריות, אך ספק אם יבשילו עד מחר. העבודה-גשר, שלה שישה מנדטים, עשויה לרוץ ברשימה אחת עם המחנה הדמוקרטי, שלה חמישה מושבים בכנסת. שתי הסיעות קיבלו את מספר הקולות הנמוך ביותר מבין הרשימות שעברו את אחוז החסימה בבחירות האחרונות, וישנו חשש שאחת מהן, או שתיהן, לא תעבור את אחוז החסימה. אופציה אחרת שנשקלת היא שהעבודה-גשר תרוץ ברשימה אחת עם כחול לבן. במערכות הבחירות האחרונות התנהל משא ומתן בין חברי הכנסת אורלי לוי-אבקסיס ואיציק שמולי, מס' 2 ו-3, בהתאמה ברשימת העבודה-גשר, לבין גורמים בכחול לבן.

גם בצידה הימני של הזירה הפוליטית התמונה איננה ברורה. בבחירות האחרונות רצו הבית היהודי בראשות רפי פרץ, האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ' והימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד ברשימה אחת תחת השם ימינה וזכו בשבעה מנדטים. מבין הרשימות שלא עברו את אחוז החסימה עוצמה יהודית הייתה המפלגה שקיבלה את מספר הקולות הרב ביותר, כשזכתה בלמעלה משמונים אלף פתקי הצבעה. אתמול הודיע משה פייגלין שמפלגתו, זהות, לא תתמודד בבחירות הקרובות. שתי המפלגות האחרונות שהוזכרו, עוצמה יהודית וזהות, אינן רלוונטיות ישירות להחלטה שתתקבל מחר – כי אינן מיוצגות בכנסת, אך הקונסטלציה שבה ירוצו יתר מפלגות הימין עשויה להשפיע על בוחריהן.

לרשות המפלגות והמועמדים שמעוניינים להתמודד בבחירות חודש עד מועד מסירת רשימות המועמדים לוועדת הבחירות המרכזית. אולם מיזוגים ופיצולים בין סיעות בכנסת שייערכו החל ממחרתיים לא יאפשרו למי שייקח בהן חלק ליהנות, כאמור, מיחידת מימון מפלגות.

עוד 10 עדכונים

"כשאין יציבות פוליטית, לאזרחים יש יותר בעיות נפשיות"

ד"ר גאבור מאטה חוזר לטראומה הפרטית שלו כתינוק בשואה, ומאבחן את הבעיות הפסיכולוגיות שמאפיינות לדבריו את החברה הישראלית ● "ילדיהן של אימהות ישראליות, שהיו בהיריון בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, היו בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בסכיזופרניה"

עוד 1,172 מילים

יהדות היא לא רק דת

לא יכולתי לוותר על ההזדמנות הנדירה כל כך להסכים עם נשיא ארה"ב, כשחתם בשבוע שעבר על צו נשיאותי נגד אנטישמיות – צו שבעקיפין מגדיר את היהדות כלאום.

בא לציון גואל, ושמו דונאלד טראמפ!

הנושא אקוטי מהרגיל, על רקע הבחירות בבריטניה בשבוע שעבר, בהן האנטישמיות בלייבור היוותה גורם בהפסד הצורב של המפלגה, וכמובן אחרי פיגוע קטלני נגד הקהילה היהודית בניו ג'רזי.

איסור על רוע זה דבר בעייתי עבור הליברלים המתמעטים – שנלחצים מימין על ידי מסורתיים שונאי שינוי, ומשמאל על ידי פרוגרסיבים שלא אכפת להם מחופש הביטוי (או אפילו המחשבה)).

לרסן את האנטישמיות זה רצוי, כי היא אמיתית וקטלנית. אך אפשר לעשות שימוש נלוז בהאשמת האנטישמיות. זה לא צריך להיות נגד החוק להעליב יהודים או כל אחד אחר. אי אפשר לאסור על סטריאוטיפים – לא הכוזבים ובוודאי לא הנכונים. וציונים לא צריכים להניח שכל התנגדות למדיניות ישראל – או אפילו לזכות קיומה של המדינה – מקורה באנטישמיות. עושים זאת יותר מדי וזה מהווה זילות גם לזכרם של קורבנות אנטישמיות אמיתיים (כמו שני הוריי המנוחים, ניצולי השואה).

לאחר שפרסמתי פוסט אוהד על הצו בפייסבוק, התנפלה עלי קולגה לשעבר בסוכנות איי פי שהביעה זעזוע מהאפשרות שאסכים עם טראמפ באופן כללי– וגם טענה שהמהלך עסק "בהשתקת ביקורת על ישראל" ולא הגנה על יהודים. הלוואי ויכולתי לומר שהיא טועה. ייחוס כוונות טובות לטראמפ זה באמת נאיבי – אבל זאת לא הייתה כוונתי.

אני התכוונתי לניסוח הצו בו הוכרז כי "אפליה נגד יהודים עלולה להוביל להפרה (של חוק זכויות האזרח מ-1964) אם היא מבוססת על גזע, צבע או מוצא לאומי". כך נראה היה שטראמפ מגדיר את היהדות כמוצא לאומי. זה הוכחש מייד על ידי חתנו-יועצו היהודי ג'ארד קושנר – דבר אשר רק העניק לפרשנות אמינות רבה עוד יותר.

זה שימח יהודים מסויימים ועיצבן אחרים, דוגמת הרב מייקל הארווי שטען ב"טיימס אוף ישראל" טיעון משולש כמיטב המסורת הצה"לית: ממשלות שהגדירו יהודים כלאום השתמשו בכך כדי להזיק להם; ההיסטוריה היהודית מורכבת מכדי לאפשר סיווגים פשוטים; ו"יהודים אמריקאים רואים עצמם אמריקאים".

אני מבקש לחלוק על הדברים. זה שדבר אינו נוח או שניתן להשתמש בו לרעה אינו הופך אותו ללא נכון. זה שעניין הוא מורכב לא אומר שלא נוכל בכל זאת לנסות להבין את המהות.

אני יהודי כי הוריי היו יהודים. זו גם הסיבה שהם היו יהודים, וכך לאורך הדורות. איש לא בחר בדת היהודית. מעטים מאבותיי עסקו בדת בכלל. יש לי שאלות רבות על משמעות החיים ועל מקורות היקום, אך לא מצאתי תשובות בדת.

התמונה הזו מתיישרת עם אתניות – לא עם דת. וככה הוריי התייחסו אל עצמם. כך גם התייחסו רוסיה, אוקראינה ורומניה אליהם ואל קרוביהם. באמריקה, כמובן, הכל התבלבל.

סוגיה זו מטרידה אותי מאז שלמדתי באוניברסיטת פנסילבניה, שם לראשונה פגשתי יהודים-אמריקאים רבים. שותפי לדירה תאר בעקשנות את הוריו כצ'כים בדת היהודית. הבנתי עם הזמן שהגישה הזו פופולרית בקרב היהודים כאמצעי להתקבל באמריקה. אבל זה לא הופך את זה לאמיתי.

כתבתי בפייסבוק כי "יהודי-אמריקאי זה מושג מקביל לאיטלקי-אמריקאי או פולני-אמריקאי. מעטים הפולנים בפולין שראו ביהודים פולנים רגילים בני דת אחרת. זה מעליב את ההיסטוריה להעמיד פנים שזה היה כך".

כמובן שעיסוק בדת אצל רבים נחשב איכשהו לנעלה; זה קשור לרעיונות. אבל לא בבית ספרי. אם היהדות היא דת בלבד אז זה מדיר אותי ואת מיליוני האחרים שאין להם דת. לא בסדר.

למגינת לבם של הוריי (כי היו הם "רומנים" שעדיין כעסו על הרומנים האמיתיים), ביליתי כמה שנים ברומניה אחרי מהפכת 1989 שהפילה את הקומוניזם. לא פגשתי שם איש אשר ראה ביהדות כדת. היהודים ברומניה היו משולים לצוענים ולהונגרים ולגרמנים – כולם "מיעוטים לאומיים". לעיתים קרובות, אך לא תמיד, ניתן היה לזהותם באופן ברור; את הצוענים בעיקר, כמובן, אבל גם את היהודים. זה כמובן נושא טעון. אמור שמישהו נראה שוודי והכל בסדר. אמור שהוא נראה יהודי ועוד תואשם, באמיריקה לפחות, בגזענות.

העם היהודי מגוון למדי לאחר נישואי התערובת והגיורים והקהילות המרוחקות וכדומה. אבל כך גם הפלסטינים. וכך גם האיטלקים וכך גם הצרפתים, ועדיין איש אינו מכחיש את קיום הלאומים הללו. וכנראה שניתן לזהות יהודי ביתר קלות מאשר פלסטיני או איטלקי או צרפתי (אלא אם כן הוא נושא עימו באגט או חובש בארט).

זה היה די תקף לגבי האשכנזים, שלפני מאה שנים היוו את הרוב המכריע של היהודים. פחות מכך כיום בישראל, בה יש קבוצות מוצא שונות ודי ברורות. זה גרם לבלבול גדול בארץ בקרב הצעירים. מרוב שזה "מרוקאי" וזו "עיראקית" ואני כביכול "רומני" הם עוד עשויים בהחלט לחשוב ששמעון פרס היה סתם "פולני". הרצל מתהפך בקברו, ואולי גם דרייפוס.

כמובן שנוצר גם פיצול מסוים, הולך וגדל, בין העם היהודי-ישראלי ומקבילו הגדול בארה"ב. אבל עדיין ישנם מספיק גורמים משותפים, כולל היבטים תרבותיים שחלקם אך לא כולם קשורים לדת, ואולי גם גאווה משותפת מסויימת בהצלחותיהם הרבות של יהודים (ולאחרונה גם בושה משותפת בביזיונות אחדים).

הדת מסבכת את התמונה, כמובן. אתה רשאי לוותר על הדת היהודית, אך אם תאמץ דת אחרת, רוב היהודים יעיפו אותך מהעם. לאלבני זה לא היה קורה. לא אמרתי שהעניין פשוט.

בסופו של דבר קבוצה היא עם אם היא חושבת שהיא עם.

יש יהודים במערב, במיוחד המשכילים, שחשים שלא בנוח להתעסק בסוגיית הלאום. הם שואלים: מה זה חשוב? אני אומר: תנוח דעתכם. לא הכל חייב להיות חשוב.

זה נהדר שהרב הארווי מציין שיהודים-אמריקאים מרגישים אמריקאים. אבל זה לא סותר את עניין המוצא הלאומי. לכל האמריקנים יש אחד כזה, או אף יותר. אם זה בסדר לחגוג את היותך אירי-אמריקאי, זה בסדר להיות יהודי-אמריקאי, ללא קשר לדת.

להסס ולפחד בעניין מקרין חולשה וחוסר ביטחון לגבי מקומנו תחת השמש. לא צריך להיות לאומן, או יהודי, להבין שזה בכלל לא מכובד.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 847 מילים

חיפש קשר בין ספורט להצלחה בלימודים - ועלה על משהו אחר

פרופסור ג'פרי גרוסמן מ-MIT גילה שסטודנטים שישנים יותר מקבלים ציונים טובים יותר ● בראיון לזמן ישראל הוא מספר כיצד המסקנות שלו התקבלו לגמרי בטעות, מגלה מה השעה המומלצת ללכת לישון כדי להצליח בלימודים, ומסביר למה הוא לא נותן דוגמה אישית לתלמידיו

עוד 624 מילים

סיפורה של אנה סאקס נסיכת הזבל המסתורית של ניו יורק

אנה סאקס, יהודיה-אמריקאית יפהפייה בת 28, היא עוף מוזר ברחובות ניו יורק ● בניגוד לאנשים חסרי בית שמחפשים מזון ומציאות בזבל, היא מחטטת באשפה מתוך אג'נדה ירוקה ● המטרה שלה: להציל מוצרים ומצרכים שמישים לחלוטין שהושלכו לאשפה, ולחלק אותם למי שזקוק להם ● "אם לא הייתי לבנה ומסורקת, היו מתייחסים אלי אחרת לגמרי"

עוד 1,077 מילים

למה אבו מאזן רוצה להעמיד את עצמו לבחירה, לראשונה מזה כ-15 שנה ● ישראל מתרפקת על היחסים החמים עם מדינות המפרץ, אבל משם לא תבוא הישועה ● המתיחות בין טורקיה לארצות הברית עולה מדרגה ● ובעזה מנסים ליהנות לרגע מהחיים, אבל לא ממש מצליחים ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון

עוד 866 מילים
עודכן לפני 58 דקות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מסתמן: יער רמות ומצפה נפתוח ניצלו מפני תוכניות הבנייה

ייתכן שהשבוע הוכרע אחד המאבקים הסביבתיים החשובים שמתנהל בירושלים בשנים האחרונות, כשראש העירייה משה ליאון התחייב כי "לא תהיה שם שום בנייה בלי הסכמה של הירוקים" ● המדובר בריאה ירוקה, שוקקת חי-בר וצמחייה נדירה, המשמשת גם כאתר מבוקש של פעילות פנאי ונופש לתושבי עיר הבירה

עוד 752 מילים

אבו מאזן במסר לערביי ישראל: תנהרו לקלפיות

בלעדי בשיחה פרטית שנערכה בספטמבר, הפציר יו"ר הרשות הפלסטינית בערבים הישראלים להצביע בהמוניהם לכנסת: "יכולים להוות גורם עם השפעה גדולה" ● בהקלטה שהגיעה לידי כתבנו אדם רזגון, אבו מאזן תוקף את הח"כים מהרשימה המשותפת ("שמתווכחים על דברים טריוויאליים"), אומר כי יפר את ההסכמים עם ישראל אם בקעת הירדן תסופח (אבל ימשיך להילחם בטרור), ומעריך כי הקמת מדינה פלסטינית היא חזון רחוק ● במקביל, נרשמה התרחקות בינו לבין הח"כים הערבים ● איימן עודה סירב להגיב לדברים

עוד 943 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
3

בתוך שנה, יתקיימו בחירות שלישיות - ועוד בחודש השלישי - ורק בגלל שלראש הממשלה יש שלושה סעיפי אישום בשלוש פרשיות ● בתנ״ך, שלוש היה מה שהחוקרים מכנים "מספר טיפולוגי" ● וכל מה שיש לעם הספר היושב ברשתות החברתיות לומר, זה ״פעם שלישית גלידה״?

עוד 808 מילים

שי ניצן: לא תפרנו תיקים לנתניהו

בראיון לחדשות 12 הגיב ניצן להתקפות נגדו מצד ראש הממשלה: "מה המשמעות של 'תפרו תיק?' את השיחות של ראש הממשלה עם נוני מוזס אני יזמתי?" ● ח"כ יעלון: "מה שחשוב לנתניהו זה חסינות והתגברות. לא נפלנו במלכודת שלו" ● השר הנגבי על תמיכתו בנתניהו: "בשעותיי הקשות הוא לא נטש אותי, ואני לא נוטש אותו בשעותיו הקשות"

עוד 28 עדכונים

השר לבטחון פנים בדילמה - אולי אחת הקשות שליוותה אותו אי פעם ● ארדן, אחד הבכירים האהודים בליכוד, קרוע בין תמיכה בראש ממשלה שלא סובל אותו לבין תמיכה במועמד שהוא עצמו לא אוהב ● פרשנות

עוד 701 מילים

"קשה לראות את מה שקורה במדינה ולשתוק"

לדברי מנכ"ל תנובה לשעבר, האיומים של יאיר נתניהו בחרם צרכנים על אסם בעקבות ההתבטאויות של יו״ר אסם אינם רציניים ● "אני יכול להבין את דן פרופר, אני מזדהה איתו"

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה ופס ייצור של שערוריות רשת, הכריז השבוע חרם צרכנים על חברת המזון אסם. הסיבה: יו"ר חברת אסם, דן פרופר, כינה את ראש הממשלה נתניהו "גוליבר" ואת תומכיו "הגמדים". זאת, בשבוע שבו בכירים נוספים במשק החלו להניע קמפיין ביקורתי נגד המשך כהונתו של נתניהו.

הקריאה של יאיר נתניהו לחרם על אסם עוררה הדים ואהדה במעגלי התמיכה הקרובים של בנימין נתניהו, אבל (לפי בדיקת דה-מרקר) הציבור הרחב הגיב באדישות והמשיך לקנות בהמוניו את הבמבה והפסטה של החברה.

אין זו הפעם הראשונה שבה חברת מזון מובילה בישראל ניצבת בפני איום בחרם צרכנים בעקבות התבטאות פוליטית של אחד מראשיה.

דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

ההתכתשות בין פרופר לאוהדי נתניהו נשמעה מוכרת מאוד למנכ"ל המיתולוגי של ענקית מזון אחרת – תנובה. רייכמן, חבר קיבוץ גליל-ים, שניהל את תנובה מ-1998 עד 2010 וכיום הוא פנסיונר, סיבך אותה בחרם צרכנים משלו ב-2004.

בראיון אצל כותב שורות אלה באתר ynet אמר רייכמן "ההתנתקות מסרטן הכיבוש טובה לכלכלה". בעקבות זאת, הכריזה מועצת יש"ע חרם על תנובה, ומוצריה כמעט נעלמו מהמדפים בהתנחלויות האידאולוגיות.

תנובה הצהירה אז שדבריו אינם מייצגים אותה כחברה – אבל רייכמן המשיך לעמוד מאחורי דבריו. התעשיינים איימו להפסיק לספק מזון בהתנחלויות, ולבסוף התקיימה "סולחה", שבה רייכמן הצהיר כי דבריו כוונו עניינית נגד מפעל ההתנחלויות ולא נגד המתנחלים עצמם, שאותם כינה "מלח הארץ", והבטיח לא להתבטא יותר בנושאים פוליטיים (אבל לא חזר בו מהתבטאותו), והחרם הוסר.

יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)
יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)

"כן, זה הזכיר לי נשכחות, מה שקורה עכשיו לדן (פרופר)", אמר רייכמן השבוע לזמן ישראל, "אני יכול להבין את דן, אני מזדהה איתו. אבל אני מניח שלא יקרה עם החרם הזה שום דבר. ימשיכו לקנות כרגיל".

לדברי רייכמן: "קשה מאוד לראות את מה שקורה היום במדינת ישראל ולשתוק. תעשיין הוא גם אזרח וזה לא קל לשתוק".

עוד 268 מילים

"קונים כאן אקדח במחיר של פלאפל"

הסיוט של שפרעם עאדל חטיב בן ה-17 היה פעיל בפרויקט "עיר ללא אלימות", שחלם להוציא רישיון ולמצוא אהבה ● בשבוע שעבר נמצאה גופתו בשטח פתוח בעיר שלו, שפרעם, ומאז המקום כמרקחה ● עומר שרביט יצא בעקבות סיפור חייו הקצרים של עאדל, והרצח שפתח את כל הפצעים בעיר הוותיקה: מהטבח שביצע שם חייל יהודי, דרך הקיצוצים בחינוך וברווחה, ועד התחושה הכללית שמדינה שלמה רואה את הקשיים במגזר הערבי - אבל מעדיפה להסיט את מבטה

עוד 2,270 מילים ו-1 תגובות

בתוך עשור זינק היקף הרכישות ברשת מ-1.5 מיליארד ל-22 מיליארד ש״ח ● את ההשלכות של המעבר לקניות באינטרנט ספגו ענפי הקמעונאות המסורתית ● בזו אחר זו קרסו רשתות אופנה ובערי המרכז נסגרות מדי חודש בין 50 ל-100 חנויות ● אבל כשבחוץ פקקי תנועה וללא תחבורה ציבורית, לצרכנים הרבה יותר נוח לפתוח אפליקציה ולהזמין שליחות עד הבית ● סוגרים עשור: כתבה שלישית

עוד 1,504 מילים

גנץ תקף את נתניהו: "הושטתי יד לפיוס אך ניסית להכיש, התרגלת לשקר ולשטות"

● בליכוד הגיבו: נתניהו הסכים לקבל כל ויתור ● סקר חדשות 12: 35 מנדטים לכחול לבן, 32 לליכוד ● מרכז הליכוד אישר פריימריז לראשות ב-26 בדצמבר● נתניהו יתמקד במעוזי הליכוד בהם לא יצאו להצביע ● חיים כץ נמנע מלהבטיח כי יתמוך בנתניהו ● ריבלין: "אסור שנאבד את האמון בשיטה הדמוקרטית" ● 'זהות' לא תרוץ בבחירות הקרובות ● גנץ על חנינה: "כשיהיה הדבר רלוונטי נשקול"

עוד 48 עדכונים

שלב ההכרעה של נתניהו עשוי להגיע הרבה לפני הבחירות במרץ

בשבועיים הקרובים, נתניהו צריך לצלוח שני מאבקים גורליים שעלולים להשפיע על עתידו אף יותר מהבחירות לכנסת ● בעוד שבועיים יתמודד על ראשות הליכוד ואף שהוא צפוי לנצח - תבוסה פושרת תפגע קשות במעמדו ● ובשבוע הבא יאלץ היועץ המשפטי לממשלה להשיב לבג״ץ מהי עמדתו באשר לכשירותו של נאשם בפלילים להקים ממשלה - תפוח אדמה לוהט שכולם מפחדים להתמודד איתו ● פרשנות

עוד 1,088 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה