השר להגנת נובל אנרג'י

זיהום אויר (צילום: iStock-Ulianna)
iStock-Ulianna
זיהום אויר

אם מפקד בכיר בצבא ההגנה לישראל היה מועל בתפקיד הגנת המדינה ומאפשר לצד שכנגד לפעול נגד אזרחי המדינה, כיצד הייתם קוראים לו?
עכשיו בואו נדבר על זאב אלקין, השר להגנת הסביבה.

בימים אלו טרודים מאות אלפי תושבי מישור החוף הצפוני בשאלה מתי מתכננת נובל אנרג'י להפציץ את האזור בכמות עצומה של גזים רעילים ועד כמה הם חשופים לסכנה.

בימים אלו טרודים מאות אלפי תושבי מישור החוף הצפוני בשאלה מתי מתכננת נובל אנרג'י להפציץ את האזור בכמות עצומה של גזים רעילים ועד כמה הם חשופים לסכנה

בשפה המקצועית, נקרא התהליך "נישוב" (נשמע רומנטי כמעט) ואותם גזים הנפלטים כתוצאה מתהליך הזיקוק ("הנקי" כביכול) נקראים 'חומרים אורגנים נדיפים' ומכילים חומרים הידועים כמסרטנים באופן וודאי, כדוגמת בנזן, אתיל-בנזן ומרעין בישין אחרים ועוד חבריה' שלמה של גזים ש"רק" חשודים כמסרטנים.

בכל הקשור לזיקוק גז, באופן טבעי תערובת זו מחושבת ללא גז מתאן ובכך למעשה, מסתיים כל החלק ה-"טבעי" של סיפור הגז.

ב-3.12 דווחה נובל כי לא מתקיימת פעילות על האסדה. מצלמה טרמית של ארגון "שומרי הבית" חושפת תמונה שונה.

 

אבל השאלה האמיתית היא אינה מהי הכמות של אותם גזים רעילים שתפלט בתהליך הנישוב (כל הצדדים מסכימים כי ב-8 שעות עומדת להיפלט כמות השווה לכמות אשר תפלוט האסדה במשך קרוב לשנתיים תמימות בעת הפעלה בשגרה) או מה היא רמת החשיפה בפועל לגזים הרעילים – גם כאן הצדדים מסכימים כי אומנם הסיכון נמוך, אך הוא עדיין קיים.

השאלה האמיתית היא מדוע חלקים נבחרים בציבור חשים כי הופקרו על ידי מי שהיה אמור לשמור על בטחונם הבריאותי והסביבתי?
מדוע בחרו אזרחים רבים לא להשמע להנחיות המשרד להגנת הסביבה ולהקריב את שגרת החיים שלהם ושל משפחתם, לאבד יום עבודה ולימודים ולהתפנות מבתיהם ביום הנישוב? האם מדובר בזריעת "פאניקה מיותרת" כפי שמגדיר השר שמאפשר לנובל לפעול בניגוד להיתר הפליטה שהוא עצמו חתום עליו?

מדוע חלקים מהציבור חשים מופקר ע"י מי שאמורים לשמור על בטחונם הבריאותי והסביבתי? מדוע בחרו אזרחים רבים לא להשמע להנחיות המשרד להגנת הסביבה, להקריב את שגרת החיים שלהם ולהתפנות מבתיהם באותו יום?

התשובה, מטרידה.

משרתם של שתי אסדות

תפקידו של המשרד להגנת הסביבה והעומד בראשו הוא להגן על הציבור וסביבתו מפני מפגעים ומזהמים המסכנים אותו. בין היתר הוא אומר לאכוף את "חוק אוויר נקי" ולייצג את האינטרסים הסביבתיים והציבוריים אל מול הגורמים המזהמים.

רוב הציבור, בצדק, רוצה להאמין שהמשרד הממשלתי מייצג את האינטרס הציבורי. זה נכון ברוב מוחלט של המקרים בכל הקשור לדרג המקצועי במשרד. הבעיה מתחילה בדרג הפוליטי.

בואו נניח שחברה מסחרית מסוימת, נניח חברה אמריקאית להפקת גז, נתפסת שוב ושוב בשקרים ודווחים כוזבים עד שהדרג המקצועי במשרד עצמו מגדיר אותה "כסובלת מבעיית אמינות קשה". הייתם בוודאי מצפים שהשר ינהג בה ביתר חשדנות, לכל הפחות?
במיוחד כאשר מדובר בחברה המחזיקה בשיא המפוקפק של שיאנית תקלות השפך בארה"ב במשך שנים וכעת, מחזיקה את מדינת ישראל באשכיה הבטחוניים, הבטיחותיים והכלכליים. נכון?
אז אלקין.

נניח שחברה מסחרית מסוימת להפקת גז נתפסת שוב ושוב בשקרים ודווחים כוזבים, עד שהדרג המקצועי מגדיר אותה "כסובלת מבעיית אמינות קשה". הייתם מצפים שהשר ינהג בה בחשדנות?

במשך שנים החזיקה נובל אנרג'י בשיא שלילי של תקלות מסוגים שונים, בראשם תקלות שפך, בארה"ב. בין השנים 2010-2017 נדרשה החברה לשלם מעל 70 מיליון דולר(!) כפיצוי וקנסות על נזקים סביבתיים וציבורים שנגרמו כתוצאה מעשרות תקלות חוזרות ונשנות במתקניה.

כאן בישראל, מלבד פרסומים אגרסיביים בתקשורת בדבר שקיפות ואמינות, נדמה שנובל עושה כל שניתן להתרחק מדימוי זה. החל בדיווחים כוזבים לרשויות, דרך הסתרת נתונים קריטיים כמו הרכב החומר המזהם (קונדנסט) המשפיע על הכמות והחשיפה לגזים מסרטנים, ועד הגשת תלונות שווא במשטרה כנגד אזרחים אשר הקשו עליה בשאלות.
ואלקין? אל תטרידו אותו בעובדות זניחות.

אומנם מעל לבמת הכנסת – ואם במקרה מישהו בתקשורת מתעניין בו – דואג כבוד השר להצהיר שהוא יעצור את פעולת האסדה, אם זאת תחרוג מהיתר הפליטה שניתן לה.

אבל במציאות, כאשר התגלה כי אסדת תמר פולטת את אותם חומרים אורגניים נדיפים מפורסמים בכמות העולה על יותר מפי 30(!) מהמותר לה, היה זה אותו האלקין בדיוק, אשר בחר לאפשר לה להמשיך ולזהם את האזור כולו באין מפריע למשך שנים.

כאשר התגלה כי אסדת תמר פולטת את אותם חומרים אורגניים נדיפים מפורסמים בכמות העולה על יותר מפי 30(!) מהמותר לה, היה זה אלקין, אשר בחר לאפשר לה להמשיך ולזהם את האזור כולו באין מפריע

אלקין אומנם הבין שכמיליון תושבי אשקלון והאזור נחשפים כתוצאה מכך לחומרים מסרטנים המסכנים את בריאותם, אך בחר להתייחס אליהם כבעיה "זניחה".

אז מה אם תושבי האזור כלל לא היו אמורים להחשף לאותם חומרים מסוכנים אם השר היה מקפיד לבצע את תפקידו הציבורי?

אז מה אם מדובר בכמות מדהימה של 1,160 טון, כמות העולה על סך כל הפליטות של כל המפעלים המזהמים בארץ ביחד, כולל בתי הזיקוק בחיפה?

אז מה אם בנזן מסרטן בכל רמה של חשיפה? אז מה אם אשקלון תופסת בשנים האחרונות את הבכורה בתחלואת הסרטן במדינה?

אז מה אם מדובר ב-1,160 טון, כמות העולה על סך כל הפליטות של כל המפעלים המזהמים בארץ ביחד, כולל בתי הזיקוק בחיפה? ובנזן מסרטן בכל רמת חשיפה? ואשקלון תפסה את הבכורה בתחלואת הסרטן במדינה?

אז מה אם מי שסיפק לאלקין את הנתונים בדבר החשיפה "הזניחה", היא נובל אנרג'י בעצמה?
אז אלקין.

"סובלת מבעיית אמינות קשה"

על הרומן המתמשך שבין אלקין לנובל אנרג'י יכתב יום אחד ספר. או, כתב אישום.

ממש בזמן שאסדת תמר מרעילה את אזור הדרום בחסות השר להגנת הטייקון, הולכת ומוקמת לה אסדת לוויתן בצפון.

לא פחות מ-5 בקשות שונות להיתר פליטה מגישה נובל אנרג'י למשרד להגנת הסביבה. בכל פעם נתונים קריטיים משתנים, בכל פעם לא טורחת נובל להציג מסמכים, אסמכתאות או הסברים סבירים כלשהם לשינוי בדיווחים.

רק בעקבות לחץ ציבורי (של אותם אזרחים "זורעי פאניקה") נאלץ המשרד לערב חברה חיצונית לבדיקת הנתונים וזאת מגלה כי מספר הרכיבים המזהמים על האסדה אינו 14 כפי שדווחה בראשונה, וגם לא 1,440 כפי שדווחה בפעם השניה, אלא מעל ל-8,800 רכיבים!
מתחילים להבין את התמונה?
לא אלקין.

רק בעקבות לחץ ציבורי של אזרחים "זורעי פאניקה", נאלץ המשרד לערב חברה חיצונית לבדיקת הנתונים, שגילתה כי מספר רכיבי האסדה המזהמים אינו 14 כפי שדווחה בראשונה, וגם לא 1,440 כפי שדווחה בשניה, אלא מעל ל-8,800 רכיבים!

אומנם המשרד לא בוחל במילים קשות כלפי התנהלות החברה: "השתלשלות העניינים במסגרתה דרישות חוזרות של המשרד להצגת מידע מהימן […] מעלה תהיות קשות לגבי אמינות כלל הנתונים בבקשה להיתר הפליטה", הוא משיב לה במכתב דחיית הבקשה. בהודעה לתקשורת הוא מוסיף כי נובל אנרג'י "סובלת מבעיית אמינות קשה".

אבל אל דאגה, אלקין ידאג לספק לנובל את ההיתר המבוקש, כמה מפתיע, בדיוק בזמן המתאים לה.

את ההיתר המיוחל העניק אלקין לנובל אנרג'י לפני כחודש, תוך כדי שהוא מתעלם מהחוק, לכאורה, ולא חושף אותו לציבור כפי שמגדיר חוק אויר נקי במפורש.
היה צפוי כי לאחר כל תקלותיה ודיווחיה הלא אמינים של החברה ולאור גודלה וקרבתה לחוף של האסדה, ינהג בה אלקין בחשדנות רבה.

היה צפוי שידרוש להקים מערך ניטור רציף על האסדה, ידרוש לקבל לידיו דגימות קונדנסט העומדות בתנאים שהמשרד שלו עצמו הגדיר, יפעל להקים תחנות ניטור שנמצאות בשליטותו ובפיקוחו המלא. היה צפוי?
אז אלקין.

איה אלקין

אלקין דווקא ממשיך לדברר את נובל אנרג'י, שממשיכה לדברר אותו מדברר אותה. ממש כך. השר להגנת הסביבה של ממשלת ישראל, ממשיך לאפשר לחברה בעלת רמת אמינות מפוקפקת להוביל אותו באף. ממשיך להצהיר כי "על פי הצהרות המפעילה לא קיימת סכנה", ממשיך להתייחס לתושבים כבעיה "זניחה".

מאז הפעלתה של לוויתן שוב ושוב צפות ועולות חריגות מהיתר הפליטה. נישובים מבוצעים ללא התראה, נתונים מתחנות הניטור נמחקים ומתעדכנים בדיעבד, תחנות הניטור פועלות באופן חלקי בלבד ומה עם אלקין? עמד במילה שלו ועצר את פעילות האסדה?

מאז הפעלתה של לוויתן צפות ועולות שוב ושוב חריגות מהיתר הפליטה. נישובים מבוצעים ללא התראה, נתונים מתחנות הניטור נמחקים ומתעדכנים בדיעבד, תחנות הניטור פועלות באופן חלקי בלבד

מדינת ישראל מבקשת את עזרת הציבור באיתור שר לאיכות הסביבה, הנ"ל נראה לאחרונה בכיס הקטן של יצחק תשובה, עטוף באפרוריות משמימה.

רוצים להבין את כל הסיפור כולו בפשטות?
נסו לדמיין מצב בו שוטר תנועה עוצר נהג שטס במהירות 270 קמ"ש. במקום לשלול את רשיונו במקום, להטיל עליו קנס משמעותי ולהוריד אותו מהכביש, בוחר השוטר לאפשר לו להמשיך להתפרע על הכביש, רק כי הנהג מבטיח לפגוע בכמה שפחות אנשים בזמן הדהירה.
הייתם מסכימים לנסוע עם המשפחה ליד נהג כזה?
הייתם סומכים על שוטר שכזה?

אז אלקין.

לירז רימון הוא אדם מן הישוב. פועל חברתי, ידידותי לסביבה ומיודד עם החברה. יועץ פוליטי של ח"כ (לשעבר) יעל כהן פארן. כותב, עורך ומייצר תוכן לפרנסתו. שואף ליותר ונהנה ממה שיש.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
כמה משונאינו צוחקים מקיברם. כבר מזמן מתקבל הרושם שניתן לבטל את ההסכמים עקב הפרתם. וגם אם לא, אפשר לראות בדברים עובדות חדשות המהוות עילה לביטול. לעצור את כל סיפור הגז ולחשב מסלול מחדש.
כתבה מצויינת! הגיע הזמן שכל הנוגעים בדבר יבינו שאי אפשר לסמוך על נובל אנרג'י (באמת שיש אינסוף הוכחות רישמיות לכך, כמה עוד צריך??) ולצערנו גם אי אפשר לסמוך על אלקין ומשרדו, כי הם לא בודק... המשך קריאה

כתבה מצויינת! הגיע הזמן שכל הנוגעים בדבר יבינו שאי אפשר לסמוך על נובל אנרג'י (באמת שיש אינסוף הוכחות רישמיות לכך, כמה עוד צריך??) ולצערנו גם אי אפשר לסמוך על אלקין ומשרדו, כי הם לא בודקים את הדברים באופן מקצועי, עצמאי ובלתי תלוי.. אז על מי נסמוך?

כתבה מעולה החושפת אור על החור השחור של התנהלות השר אלקין המתייחס לתושבים שכבר נפגעים (אשקלון) והמועדים לפגיעה עוד יותר מסיבית כ"זניחים". כמו שנתניהו מגדיר אזרחים אכפתים כ"משעממים".
עוד 1,238 מילים ו-4 תגובות
כל הזמן // יום שני, 27 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אבא רצח את אמא. הילדים נותרו עם הבירוקרטיה

ילדי נשים שנרצחו מתקשים למצות את זכויותיהם מול המדינה ● נטל רב נופל על כתפי סבים או דודים שמכניסים את היתומים לביתם ● והילדים מתקשים לקבל את הטיפול והמענה הדרוש - נפשית וכלכלית ● "רק פעם בשנה מגיעה נציגה של משרד הרווחה, ממלאה מסמכים ויוצאת" ● משרד המשפטים: "רואים הבדל עצום בין המשפחות שמקבלות את הסיוע לאלה שלא"

עוד 1,700 מילים

יומן וושינגטון נתניהו מבטיח לעשות היסטוריה, אבל בימין לא יקבלו פחות מסיפוח

נוכחותם של ראשי הרשויות ממועצת יש״ע בשדה התעופה הבהירה לראש הממשלה כי בלי לפחות ריבונות על הבקעה או על מעלה אדומים, אין מה לדבר ● ״ביום שלישי נעשה היסטוריה״, הבטיח להם נתניהו ● היום הוא יקבל מטראמפ שעה וחצי של טקסי קבלת פנים ופגישות רשמיות, לפני שנשיא ארה״ב יקדיש לבני גנץ 45 דקות אישיות ● פרשנות

עוד 758 מילים

מי שמפחד מאמין

אחרי כמה שבועות בקהיר, סוף-סוף הגיעה השאלה מברנש מקומי פתוח מספיק כדי לשתות וויסקי יקר מאד ולפנות לזרים על הבר אצל חאלד: מהי הדת שלך?

יכולתי לבחור בשקר הנוח ולהשיב שאני יהודי. אבל אני חילוני גמור, ובחרתי לענות בכנות. מה גרם לטיפשות שכזו אני לא יכול לומר. אולי, בעצם, הוויסקי תרם את חלקו.

הבחנתי בהלם שלו וניסיתי לרכך את העניין בהסברים על ההבדל בין אגנוסטי לאתאיסט. אגנוסטי זה מדויק יותר, כי באמת אני פשוט לא יודע, וזה גם נשמע פחות אגרסיבי. האיש נפנף את הניואנסים והתעקש להיות מזועזע.

הבחנתי בהלם שלו וניסיתי לרכך את העניין בהסברים על ההבדל בין אגנוסטי לאתאיסט. אגנוסטי זה מדויק יותר, כי באמת אני פשוט לא יודע, וזה גם נשמע פחות אגרסיבי. האיש נפנף את הניואנסים והתעקש להיות מזועזע

"ידידי," אמר, בעודו נאבק להישאר רגוע. "הרשה לי לתת לך עצה מאוד מאוד טובה. מוטב, מאוד מאוד מוטב, כששואלים אותך שאלה פשוטה זו, לומר שאתה יהודי. במצרים אין לנו בעיות עם היהודים. שום בעיות בכלל. אבל עם הלא מאמינים, יש בעיות".

במהלך שנותיי בארץ הנילוס המופלאה הבנתי עד כמה העצה אכן הייתה טובה. החיים קצרים מדי מכדי לריב עם אנשים שמתעקשים שתגדיר לעצמך דת. אמרתי לכולם שאני יהודי, וחלאס.

האם זה כל כך שונה במערב?

אני נדהם מיכולת ההישארות של הדת. הנחתנו אנשים על הירח והבאנו את ויוואלדי וגרהם גרין ואיינשטיין וברי סחרוף – אינספור הישגים במדע ואמנות ופילוסופיה. ועם זאת הדת עדיין כאן, על סיפוריה וחוקיה וסיבוכיה, ואנשים אינטליגנטיים שאמורים להבין מתי לסתום את הפה עדיין מנהלים את אותו ויכוח כבר אלפי שנה ולא בא לציון אפילו שמץ של גואל.

אני נדהם מיכולת ההישארות של הדת. הנחתנו אנשים על הירח והבאנו את ויוואלדי וגרהם גרין ואיינשטיין וברי סחרוף – אינספור הישגים במדע ואמנות ופילוסופיה. ועם זאת הדת עדיין כאן, על סיפוריה וחוקיה וסיבוכיה

אני די בטוח שברק אובמה רק העמיד פנים שהוא מעט דתי, לצד רוב הפוליטיקאים האמריקניים בני זמננו. גם בנימין נתניהו ודונלד טראמפ, אם כי בקושי. אני מעריך שכולם חשים שאנשים דתיים רבים ייעלבו מביטויי אי אמונה יותר מאשר החילונים יעלבו מהעמדת פנים. החילונים נמצאים במגננה, משום מה. כך קורה שמתארים בפרהסיה אנשים שמתקרבים לדת כ"מתחזקים", ואין פוצה פה.

לכן רבים מרשים לעצמם לעשות שימוש גשמי קלוקל בענייני שמיים. כך למשל "בעזרת השם", כמו "אינשאללה" בעולם הערבי, מהווה את התירוץ האולטימטיבי של נותני השרותים. האדם הסביר רוצה לצעוק: לא! אם תרצה אתה, יא נוכל מתחסד! השם, אם יש דבר כזה, לא מתעסק בקיר גבס שלי.

מדי פעם אני פורס את משנתי באוזני דתיים אמיתיים.

אני מעריך שכולם חשים שאנשים דתיים רבים ייעלבו מביטויי אי אמונה יותר מאשר החילונים יעלבו מהעמדת פנים. החילונים נמצאים במגננה, משום מה. כך קורה שמתארים בפרהסיה אנשים המתקרבים לדת כ"מתחזקים", ואין פוצה פה

אני מודה בפניהם שיש לי בעיה בסיסית עם רעיון האמונה. נראה שלא הוגן לדרוש דבר כזה מאדם שמנסה להיות רציונלי בשאר תחומי חייו. אני מבין מה זה ידע (או ידע משוער), ומבין הערכה, ומבין תקווה. אני לא מבין אמונה. מה היא באה להביע?

בואו ננסה את זה: אני יודע שאני לא מיליארדר; אני מעריך שלא אהיה מיליארדר; אני מקווה שאהיה מיליארדר. באופן דומה, אינני יודע אם יש אל; אני מעריך שאין אל; אני מקווה שיש אל. כשאנשים אומרים שהם מאמינים שהם ייעשו מיליארדים, או בהתאמה שיש אלוהים שמשגיח מלמעלה, אני לא יודע על מה הם מדברים.

האם זו סוג של תקווה? אני נוטה לחשוב שכן – אבל בדרך כלל הם לא מסכימים. זה שכיף לחשוב שיש השגחה עליונה שמעניקה משמעות לחיים – או שאתה מיליארדר שיכול לרכוש מטוס פרטי ואי בקריביים – לא עושה את זה נכון. השקר הנוח הוא עדיין שקר (כנראה – לא בטוח. אני אגנוסטי).

זה שכיף לחשוב שיש השגחה עליונה שמעניקה משמעות לחיים – או שאתה מיליארדר שיכול לרכוש מטוס פרטי ואי בקריביים – לא עושה את זה נכון. השקר הנוח הוא עדיין שקר

יש הטוענים כי חיים ללא אמונה הם איכשהו ריקים מתוכן. אני אומר לא ממש, כי יש עוד דברים בעולם, כמו מוזיקה טובה, ספרות משובחת, סקרנות אינטלקטואלית ותענוגות לא מעטות בכל התחומים.

אחרים שואלים: איך אתה מאמין שהמדע מסביר הכל? אני לא מאמין בזה, אני עונה. רב הנסתר מן הגלוי, וספק אם זה ישתנה. אשמח לדעת את סודות הקיום והיקום, אבל אני מעריך שזה לא יקרה בקרוב ואני חי עם זה בסדר.

המחמירים גם מקשים: כיצד ייתכן שהעולם הנפלא והמורכב נוצר יש מאין? ברור שעולם כזה נוצר בידי בורא! אני עונה שאם כל דבר מופלא מחייב קיום של בורא, אז מה ברא את הבורא? מדהים אותי שזה לא מסיים את הדיון. אבל הם בשלהם: לא, הכל דורש בורא חוץ מהבורא! ועוד רואים בזה פלפול.

המחמירים מקשים: כיצד ייתכן שהעולם הנפלא והמורכב נוצר יש מאין? ברור שעולם כזה נוצר בידי בורא! אני עונה שאם כל דבר מופלא מחייב קיום של בורא, אז מה ברא את הבורא? מדהים שזה לא מסיים את הדיון. אבל הם בשלהם: לא, הכל דורש בורא חוץ מהבורא!

פגשתי אנשים נורמטיביים שלא נעים להם להגיד שאינם "מאמינים" וכתוצאה מכך מסתבכים בהגדרות הזויות של ליברלים על המושג אלוהים דוגמת האל הוא יצר טוב שבכולנו. זה נחמד שנפרדו מהדוד המזוקן, אבל נראה קצת מאולץ.

יש גם פרקטיים שכמובן פשוט מפחדים, ומשכנעים את עצמם "להאמין" כדי לא לעצבן את אלוהים למקרה שהוא גם קיים וגם רגזן, סוג של טראמפ השוכן במרומים.

איזו בלאגן! ספקנות עיקשת מביאה רק צרות; העמדת פנים נראית כדבר רופס; ולא כולם יודעים לשקר לעצמם בהצלחה.

לאחרונה נגררתי לדיון עם הרב הרשל גרוסמן, חוקר ואיש צוות בישיבה ירושלמית. הוא כתב לי בעקבות אמירה אפיקורוסית באחד ממאמרי וטען שהיהדות אינה מבוססת על אמונות אלא על "הערכה לניתוח של התורה והמציאות האמפירית". זאת ועוד: "ידע אולי לא מבטיח אושר, אך הוא בהחלט יכול לעזור לאדם להבין את החיים".

זה מוזר: יכולתי לומר את אותו דבר על המדע. אין לי את הנטייה להצטרף לעולמו כדי להשיג מומחיות במה שקורה שם באמת. לעיתים הבנת העיקר מספיקה.

אני מעריך את הסיכויים שיש אלוהים שמתאים למודל הקלאסי של בורא עולם המתעצבן משטויות ומתערב בשם הצדק כקטנים יותר מסיכויי להיות מיליארדר. אבל לא אפס, כמובן. רק למקרה שאלוהים מקשיב, אמשיך לקרוא לעצמי אגנוסטי ולא אתאיסט ממש. יש לי ספקות, אבל אני מקווה להתבדות. אשמח לשמוע מהבורא ישירות, בלי תיווכה של הדת, בתנאי שהתשובה איננה נוראית.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 964 מילים

רויטרס: טראמפ יאמר לנתניהו ולגנץ שיש להם שישה שבועות להתניע את תוכניתו

נשיא ארצות הברית ייוועד היום עם ראש הממשלה ולאחר מכן עם יושב ראש כחול לבן, לקראת הצגתה מחר של תוכנית השלום ● אבו מאזן סירב לקיים שיחת טלפון עם הנשיא האמריקאי ● מליאת הכנסת תצביע מחר על הקמתה של ועדת הכנסת; חברי מפלגות הבלוק של נתניהו צפויים להיעדר מההצבעה

11:00 עריכה

המרכז המוניציפלי של הבית היהודי יתכנס מחר כדי לבחור את נציגיו לוועדת הבחירות של המפלגה – כך דווח הבוקר באתר "סרוגים". בשבוע הבא יתכנס מרכז הבית היהודי כדי לאשר את יוזמת יושב הראש רפי פרץ לקיים בחירות לראשות המפלגה בחודש יוני.

10:12 עריכה

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן סירב לקיים שיחה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. לדבריו, הנשיא האמריקאי היה מבקש ממנו להגיע לבית הלבן, וכדי שלא ייאלץ לסרב, מוטב שלא יקיים את השיחה כלל. כך דיווחה העיתונאית שמרית מאיר.

09:11 עריכה

השימוע של חבר הכנסת דוד ביטן לא צפוי להיערך לפני חודש יוני. אתמול הודיעה הפרקליטות לביטן על ההחלטה להעמידו לדין בכפוף לשימוע בעבירות של שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון.

חבר הכנסת עתיד לבקש שחומרי החקירה בעניינו לא ימסרו למעורבים לפני הבחירות לכנסת – כדי שלא ידלפו לתקשורת וכך יפגעו בליכוד. היועץ המשפטי לממשלה, לפי ההערכות, צפוי להיענות לבקשה. בעבר אמר ביטן, ששמר על שתיקה בחקירתו, שלא יבקש חסינות מפני העמדה לדין.

08:29 עריכה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יאמר לראש הממשלה נתניהו וליושב ראש כחול לבן גנץ בפגישות שיקיים עימם, שיש להם שישה שבועות להתניע את התוכנית – כך אמר לסוכנות רויטרס גורם אמריקאי.

אתמול אמר גנץ לתאגיד השידור כאן שאין לממש את התוכנית לפני הבחירות.

08:05 עריכה

בפגישות, שיקיים נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, בנפרד, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יושב ראש כחול לבן בני גנץ, ייקחו חלק גם מזכיר המדינה מייק פומפאו וסגן הנשיא מייק פנס.

07:58 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על תוכניתו של הנשיא טראמפ: "מבחינת נתניהו ברור שמדובר בחלק מתוכנית הישרדות ותו לא. מבחינת גנץ, אדון כן ולא, הוא טרם החליט".

מבלי לקרוא את התוכנית שהנשיא טראמפ יציג היום, אין לי ספק שתהיה בה הבנה אמיתית לאינטרסים של מדינת ישראל בהסדר עתידי עם…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום ראשון, 26 בינואר 2020

07:27 עריכה

מליאת הכנסת תצביע מחר על הקמה של ועדת הכנסת. חברי הכנסת מטעם סיעות כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, העבודה-גשר ומרצ – המונים יחדיו 65 מחוקקים – צפויים לתמוך במהלך. אתמול קרא יושב ראש סיעות הליכוד מיקי זוהר לחברי הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה להיעדר מההצבעה.

07:18 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש כחול לבן בני גנץ ייפגשו היום, בנפרד, עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לקראת פרסום תוכנית השלום של הממשל האמריקאי. הפגישה עם ראש הממשלה תיערך בשעה 18:00 (שעון ישראל), ועם יושב ראש כחול לבן – ב-19:30. גנץ ימריא היום, מספר שעות לאחר הפגישה, לישראל, ואילו נתניהו ישוב וייפגש גם מחר עם הנשיא האמריקאי.

בני הזוג נתניהו בנתב"ג, 26 בינואר 2020 (צילום: קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית)
ראש הממשלה נתניהו ואשתו שרה בנמל התעופה בן-גוריון, אתמול (צילום: קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית)
עוד 8 עדכונים

על הקשר בין טפטופי הירי מעזה להתאבדויות הרופאים בסורוקה

שישה מקרי קריסה נפשית שהובילו לארבע התאבדויות ושני אישפוזים פסיכיאטרים בקרב רופאים, תוך שנה וחצי, בבית החולים סורוקה בב"ש. לו הדבר היה קורה במקום אחר בעולם הוא היה יכול להיות תסריט חזק לסדרת מתח אפלה בנטפליקס. אבל בגלל שמדובר במקרה מקומי, ההקשר מובהק, והוא פוליטי.

6 מקרי קריסה נפשית, שהובילו ל-4 התאבדויות ו-2 אישפוזים פסיכיאטרים בקרב רופאים, תוך שנה וחצי, בבית החולים סורוקה בב"ש. בכל מקום אחר בעולם זה היה יכול להיות תסריט חזק לסדרת מתח אפלה בנטפליקס

ביה"ח סורוקה כמו כל יתר בתי החולים בישראל, כולל אלו הנחשבים מובילים – סובל מתת תקינה, ואלו חדשות ישנות מאד. תת תקינה היא אחד מעמודי הטווח של מערכת הבריאות כבר שנים ארוכות וזו לא נולדה אתמול.

הסטודנטים מוותרים על חלום לימודי הרפואה לאור מצבה העגום של מערכת הבריאות והצפי לעתיד (העגום עוד יותר) מחד, מתמחים ורופאים עוזבים לחו"ל למקומות בהם התנאים שפויים מאידך, והמערכת בארץ נותרת ללא כוח עבודה.

הצוותים עצמם – אחים ואחיות, סניטריים ועובדי מנהלה, לרוב מגיעים מאוכלוסיות מיעוטים, עובדים בשכר נמוך, ועם זאת עושים את המקסימום להקדיש את תשומת הלב לכל מטופל.

בשל מגבלות הצפיפות והזמן, לרופאים אין יכולת להידרש באמת לטיפול מיטבי בכל חולה. החולים מצידם מתוסכלים, מעבר לטיפול, גם התנאים, במחלקות מסוימות אין אפילו סבון ידיים בשירותים בחדר. שואלת באמת, זו פריבילגיה? זה כלא או בית חולים?

בשל מגבלות הצפיפות והזמן, לרופאים אין יכולת להידרש באמת לטיפול מיטבי בכל חולה. החולים מצידם מתוסכלים, מעבר לטיפול, גם התנאים, במחלקות מסוימות אין אפילו סבון ידיים בשירותים בחדר

אז למה דווקא סורוקה? כי סורוקה הוא בית החולים הגדול ביותר בדרום ואחראי גם על העיר, גם על כל מי שנמצא בתווך בעוטף עזה ואת כל אוכלוסית הנגב. מעבר לקנה המידה העצום, זהו כנראה בית החולים היחיד בארץ שרוב ימי השנה נמצא בכוננות בגלל "הטפטופים" האלו. עבורם כוננות חירום היא שגרה. מכאן קל להבין שהשחיקה והעומס לא נובעים רק מתת תקינה ממנה סובלים כל בתי החולים בארץ.

המצב הביטחוני בעזה אותו נתניהו משמר בגאווה כבר שנים הוא רעה חולה שמכרסמת בפריפריה הדרומית ומלבד האזרחים הנפגעים בגוף ובנפש ממלחמת ההתשה אותה מנהל מולם חמאס – הנה, נוספו למצבה גם הרופאים. 

אפשר אחרי הכל להבין אותם. כנראה זה פשוט לא מה שהם ציפו לו. הם קיוו להיות מצילי חיים ולא שקי אגרוף של אוכלוסיה הלומת קרב. הם ביקשו לעבוד בתנאים הגיוניים ולא לעבור מחולה לחולה מבלי להספיק לאבחן, להבין, לדבר, לחייך.

הם בטח גם ציפו לגמול כספי רב יותר ולהכרה בזכויותיהם מהארגון בו הם עובדים, משרד הבריאות. בראש המשרד עמד נתניהו בשנים האחרונות והוא זה שאמור לתת את הדין אבל אנחנו כבר יודעים שהפריפריה משעממת אותו, לכן מומלץ לא לצפות. 

המצב הביטחוני בעזה אותו נתניהו משמר בגאווה כבר שנים הוא רעה חולה שמכרסמת בפריפריה הדרומית, ומלבד האזרחים הנפגעים בגוף ובנפש ממלחמת ההתשה אותה מנהל מולם חמאס – הנה, נוספו למצבה גם הרופאים

אוכלוסית הרופאים היא לא היחידה המועדת למקרי קריסה נפשית לאור שחיקה בעבודה. מי שנמצאים עוד בסיכון הם גם המורים, כמעט מאותן סיבות. הם לא יכולים באמת ללמד או לחנך בכיתות כל כך גדולות. הם רצים מכיתה לכיתה, מדקלמים חומרים שבמקרים מסוימים הם כלל לא מאמינים בהם.

הם פועלים במערכת אנכרוניסטית שלא רואה את צרכיהם ובטח לא את צרכי התלמידים. הם מתפקדים כמטחנות ציונים, ואם משרד החינוך היה מעביר היום משוב מצב נפשי למורים, איזה אחוז מהם לדעתכם היה נמצא בחרדות או דיכאון? אני מניחה שלא נמוך.

אוכלוסיה נוספת הסובלת משחיקה קשה היא השוטרים. זה תמיד היה כך משום החיכוך עם אוכלוסיות קצה, השעות המרובות והחשיפה המתמדת לאלימות. היום במצבו הנוכחי של הארגון – על אחת כמה וכמה.

אין מפכ"ל כבר שנה וחצי, ראשי אגפים פורשים, שוטרים שהתגייסו מתוך אמונה בדרך מוצאים עצמם מכלים אנרגיות באותם תפקידים לאורך שנים ארוכות מבלי להחליף ולרענן. ברמה הפיקודית הם לא מוצאים יציבות ואת השקט שנחוצים להם בכדי להתמודד עם כל הקשיים האלו ולפתח מוטיבציה. פלא שהם עצמם הופכים אלימים? לא. לא ממש.

אוכלוסיה נוספת הסובלת משחיקה קשה היא השוטרים. זה תמיד היה כך משום החיכוך עם אוכלוסיות קצה, השעות המרובות והחשיפה המתמדת לאלימות. היום במצבו הנוכחי של הארגון – על אחת כמה וכמה

ומלבד כל הקשיים האדירים הכרוכים בהתמודדות בתוך מערכות מהסוג הזה, מה שעוד משותף לשלושת הארגונים האלו – הוא שחוסנה הלאומי של ישראל תלוי בהם, דבר שלא משאיר להם ברירה. זה או לתפקד, או להתאבד.

אחה"צ פורסם בווינט כי רופא שפוטר מבית החולים טוען שעבר התעללות מרופאים בכירים בבית החולים. במקביל קראה חברת הכנסת אורלי לוי אבוקסיס לחקור את האירועים.

דפנה גלפז, אשת תכן, חוקרת תרבות ומנהלת קהילת צרכניות הקנאביס "נשים בירוק" 

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 695 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

כל תכנית שלום שמציג גורם בעל השפעה היא חדשות טובות ● זה נכון אפילו כאשר ברור שהתכנית בעייתית מאוד, ושהיא חלק מתרגיל פוליטי שנועד לסייע לשני מנהיגים פופוליסטים המסכנים את הדמוקרטיות בארצותיהם ● החלופה היא לחכות לאסון או סתם לחכות עשרות שנים, בזמן שהכיבוש מפורר את הדמוקרטיה הישראלית ● פרשנות

עוד 1,118 מילים

הישראלים משלמים אגרות ב-7 מיליארד שקל בשנה

אין תמורה לאגרה על האגרה שמושתת על יתומים ואלמנים טריים שמעתם? אגרה על הגשת תלונה על הטרדה מינית? או 22 אגרות הנדרשות כדי לעבוד כחשמאלי? וזוהי רק ההתחלה ● הישראלים משלמים אגרות שרבות מהן כפולות ומיותרות, אחרות נגבות ברגעים קשים במיוחד בחייהם ● ואי אפשר להתעלם מאגרות הרכב המנופחות ● רגע לפני הבחירות, נתניהו הכריז על רפורמה בנושא, שבו לא התערב שנים ● האם יש סיבה לאופטימיות, או שמדובר בעוד ספין מבלפור? ● הרשימה המלאה בכתבה

עוד 1,195 מילים

בניגוד להנחיות: חומרים רעילים ונדיפים יישלחו מלוויתן לכבישי הארץ

פרסום ראשון המשרד להגנת הסביבה התיר לשותפות לוויתן להוביל חומר נדיף ורעיל במיכליות כביש למשך חודש בלבד ● אך בחברה צפויים לעשות זאת לאורך זמן ● המיכליות יעמיסו את הקונדנסט שהוזרם מהאסדה לאתר אחסון באזור רמות מנשה, ומשם ייסעו כ-140 ק"מ דרומה, לאשקלון ● שומרי הבית: "ההובלה בכביש כדבר שבשגרה מנוגדת להוראות"

עוד 1,053 מילים

יממה לפני פגישתו עם טראמפ מבהיר גנץ: מימוש תוכנית הנשיא ייעשה אחרי הבחירות

היועץ המשפטי לממשלה החליט להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את חבר הכנסת דוד ביטן באשמת שוחד, מרמה והלבנת הון ● מסתמן שהליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה יחרימו את דיון החסינות שיתקיים במליאת הכנסת מחרתיים ● נתניהו חייב לעורכי דין שייצגו אותו כמיליון שקלים וחצי; ראש הממשלה מסר שישלם את חובותיו

עוד 52 עדכונים

כמו הודיני, גנץ הצליח להשתחרר מהמלכודת שטמן לו נתניהו

יו״ר כחול-לבן ניצל את הקשרים החבריים שיצר במהלך החודשים האחרונים עם הבית הלבן, ואירגן לעצמו הזמנה לפגישה אישית עם טראמפ, לפני שזה ייפגש עם נתניהו ● כך הצליח גנץ להשתחרר מהמלכודת שטמן לו רה"מ ולשדרג את מעמדו המדיני ● פרשנות

עוד 585 מילים

גנץ נענה להזמנת טראמפ, ייפגש איתו ביום שני

מפקד חיל האוויר לשעבר, אמיר אשל, מייעץ לגנץ ● נתניהו ייפגש עם טראמפ בשני ובשלישי ● גנץ: בתום הפגישה אשוב לישראל לדיוני החסינות ● נתניהו: עסקת המאה, הזדמנות שלא תחזור ● עמיר פרץ: טראמפ מתערב בבחירות ● טיבי מאשים את עיריית ירושלים במות הילד שנמצא מת בבור מים ● ליברמן: עיתוי פרסום העסקה קצת חשוד

עוד 17 עדכונים
ששה מהמועמדים הדמוקרטיים המובילים בעימות האחרון ביניהם בחודש ינואר. מימין: איימי קלובישר, פיט בוטיג׳ג׳, ברני סנדרס, ג׳ו ביידן, אליזבט וורן, טום סטייר

היום שאחרי טראמפ? מה חושבים המועמדים הדמוקרטים על איראן

שבעת המועמדים המובילים של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב מסכימים על דבר אחד: יש לעשות הכול כדי להימנע מעימות צבאי עם איראן ● אבל בנוגע להסכם הגרעין וללחץ שיש להפעיל על הרפובליקה האסלאמית, יש ביניהם הרבה חילוקי דעות ● מצאו את ההבדלים

עוד 885 מילים

הקצין הנאצי ששלף אותי מהטרנספורט והציל את חיי

40 שנה לאחר מותו, הלמוט קלייניקה, ששמר בסוד את העובדה שנתן מחסה לעובדי כפייה יהודים וסייע להם להימלט מגירוש למחנות המוות, קיבל את אות חסיד אומות העולם ● כתב זמן ישראל נכח בטקס המרגש

עוד 575 מילים

בשביל זה יש "חברים": המשמר האזרחי החרדי במונסי, ניו יורק, התמחה עד כה בתיקון פנצ'רים ובהשבת תשמישי קדושה אבודים ● אחרי הפיגוע הרצחני בבית הרב שם, הם מתמקדים בניסיונות להציל חיים של יהודים

עוד 982 מילים

העולם הערבי מתחיל להכיר בהתרחשות השואה ● בישראל מדברים על סיפוח - בירדן מאיימים בביטול השלום ● שש שרות חדשות מככבות בממשלת לבנון, כולל שרת ביטחון ● ובלוב מצאו דרך מקורית להילחם בהטרדות המיניות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 828 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה