פארק אריאל שרון (צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)

הר השחיתות

תחקיר זמן ישראל

הטמנת מאות טונות של פסולת בניין בלתי חוקית, גופים מסחריים שלוטשים עין לנדל"ן היקר, מינויים פוליטיים שנויים במחלוקת, נהגים שמסכנים את חיי המבקרים המעטים, קומבינות, פדיחות, חקירות, תביעות ודוחות משטרה ● מסמכים חדשים חושפים כיצד הפך פארק אריאל שרון (הגלגול האקולוגי של חירייה) מגאווה לאומית לביזיון עמוס מחדלים

הכניסה המערבית לפארק אריאל שרון, זאת שמציצה מהכביש הראשי של שכונת הארגזים, אינה כניסה באמת, ולמעשה כלל אינה מתחזה לכזאת.

קל מאוד לפספס את מרבץ העפר, שמוקף בבולדוזרים העצומים החוסמים את שביל הכניסה היפה, שיוצא משום מקום, לעבר אואזיס מופלא.

על הנייר, פארק שרון אמור להיות הסנטרל פארק של מדינת ישראל – 8,000 דונם נקיים מנדל"ן, חפים ממסחר, וזכים מאינטרסים זרים.

מה שהתחיל לפני 14 שנה כאחד הפרויקטים הסביבתיים החשובים בתולדות המדינה, נראה יותר כמוזיאון לשחיתות, הקובר תחתיו מנכ"לים, יו"רים, מבקרי פנים, דירקטורים, דוחות וחקירות – וכמובן, הררים של פסולת בלתי חוקית.

פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)
פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)

שדירת הכניסה היפה לפארק נתקעה ב-2017 יחד עם שאר הפרויקטים המרהיבים שתוכננו במקום, ובהם המתחם המרשים של "חוות שלם", הכולל שלד לפרגולה ענקית, שהייתה אמורה לשמש כניסה ראשית לאלפי כלי רכב.

בפועל, הקירוי לא בוצע, והפרגולה הענקית נותרה מיותמת, כמו עצמות של דינוזאור במוזיאון טבע. שלט שהותקן במקום מבהיר שהכניסה מכאן אסורה, והשומר מרחיק אותנו בנפנופי יד מהירים.

ביום בהיר ניתן לראות מהמרפסת הצפונית את גורדי השחקים של תל אביב, ואף את הים. אבל מתחת למרפסת משתרע כ-90% מהשטח, שעדיין אינו מפותח, ושבמרכזו ניצבת "הסוללה", אותה רמפה ידועה לשמצה שתחתיה קברו, באקט של שחיתות ממוסדת, עשרות אלפי טונות של פסולת בניין מזהמת.

פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)
פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)

בדוחות פנימיים שהגיעו לידי המשטרה ומתפרסמים כאן לראשונה, מופיע המספר 176 מיליון שקל, המסכם את הסכום שחסכו יחדיו כמה חברות קבלניות, להערכת גורמים משפטיים בפארק, כאשר טמנו זבל בסוללות שם, בניגוד לחוק.

הפרקטיקה הלכאורה עבריינית הזאת נמשכה כמה שנים תחת עיניהן המנומנמות של ההנהלות הקודמות. לפי הערכות בפארק, כשיבוא היום ומישהו ירצה לנקות את החרפה, יצטרכו להשקיע לפחות 20 מיליון שקל רק כדי להכשיר את השרץ.

השבת המקום למצב "הנקי", כפי שהופיע בתכנון המקורי, תעלה כנראה פי עשרה.

התכניות המקוריות דיברו על קילומטרים על גבי קילומטרים של מרחבי עד עם עצים, נחלים זורמים ופינות פיקניק, שיחבקו את גוש דן כולו.

שטח הזהה בגודלו לזה של בת ים, שמשתרע בין תל אביב, רמת גן, חולון, אזור ואור יהודה, ירושת בשבילי טיולים עד מבואות ראשון לציון מדרום.

זה היה אמור להיות המפלט הגדול האחרון מהצפיפות האורבנית, שכולו שלנו, הציבור. ללא דריסת רגל של נציגי עיריות חמדניות, קבלנים חסרי מצפון, או גורמים אינטרסנטים המממנים את מקורביהם. פרויקט לאומי.

פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)
פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)

"פארק אריאל שרון הוא מהמיזמים הגדולים בעולם בתחום השיקום הסביבתי", מכריז בגאווה שלט חלוד ומתפרק המוצב. אבל גם ביום יפה אין כאן כמעט נפש חיה. בשעתיים של סיבוב ספרתי במתחם אנשים בודדים בלבד, קומץ בעלי כלבים, ורכב אבטחה שנדמה היה שעוקב אחרינו לכל מקום, אולי פשוט מתוך שעמום.

בשלב מסוים, אל מול עינינו המשתאות, חתך רכב האבטחה בפראות את השביל ועלה על המדשאה המטופחת, כשהוא מותיר אחריו סימני צמיג מכוערים לכל אורך הדשא. לא ברור מה הרוויח בדיוק מקיצור דרך של עשרה מטרים, אבל ההתנהגות המופקרת הזאת מזכירה כמה תלונות שהגיעו בתקופה האחרונה ממטיילים בפארק, על דריסת כלבים, בידי נהגי משאיות שגונבים את השביל.

כיתות הלימוד במתחם סגורות ומסוגרות, והטחב צומח בדלתות הכניסה אליהן. גם בצריפי העץ היפהפיים, שמהם ניתן להשקיף על ציפורים בביצה הקסומה, מתחילה לכרסם העזובה, והוונדליזם.

פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)
פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)

השלט האירוני "אל המסעדות" לא מוביל לאף מסעדה, וב"תצפית המטרופולינית", מרצה מדריכה צעירה את אותה ההרצאה, כמו בעשר השנים האחרונות, על חזונו של אדריכל הנוף הגרמני פיטר לאץ' ועל איך יבוא היום ויפריחו פה את השממה.

החלקים שקרמו עור וגידים מהתכנית האדריכלית של לאץ' אכן יפים מאוד, אך שוחרי הפארק מתחילים לאבד את התקווה כי המשכו של החזון הפיוטי ימומש.

עוקפים את היועצת המשפטית של הפארק

לא, זהו לא שיר ישן-נושן וגם לא פיוט של מחבקי-עצים. כמעט כל פינה של עזובה כאן כיכבה איפשהו בדוח ביקורת, בחקירת משטרה, במופע של שחיתות, לכאורה.

כל אלה מתקבצים למה שנראה כמו ספר הלימוד של השחיתות הארגונית במדינת ישראל, עם שכבות על גבי שכבות של חשדות ותקלות לאורך השנים האחרונות. כל זאת עד שב-2017 הוקפא התקציב, ההנהלה הלכה הביתה, הדירקטוריון התפזר בחלקו, והפארק שקע, לפחות לטענת שומרי הסף שלו, לקיפאון מצמית.

קחו, למשל, את הפרגולה הענקית, שמככבת בחומרי החקירה שהועברו למשטרה והגיעו לידינו. כמו הרבה מהפרויקטים של הבינוי, מתברר כי גם קירוי הפרגולה הופנה אל "קבלני המסגרת", אותם קבלנים שנחשדו בהטמנת פסולת, והפכו לבעלי הבית בפועל של הבינוי בפארק, כשהם שואבים אליהם את מרבית הפרויקטים, אגב צפצוף של גורמי הנהלה על החוק והנהלים.

פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)
פארק אריאל שרון (צילום: אבנר הופשטיין)

עלות הקירוי הוערכה ב-3 מיליון שקל והיועצת המשפטית הנחתה את הנהלת הפארק לצאת למכרז חיצוני. מה עשו מנהלי הפארק? על פי החומר שהצטבר במשטרה עקפו את היועצת המשפטית של הפארק, ופנו לייעוץ משפטי חיצוני.

למרבה האירוניה, גם היועץ המשפטי החיצוני לא אישר את המחטף, והקירוי לא בוצע עד עצם היום הזה. החברה שבנתה את הפרגולה תבעה לאחרונה את הנהלת הפארק בגין עיכוב בתשלומים על ביצוע העבודה.

"הסכמי המסגרת" עם חברות קבלניות, אשר זכו להתנגדות נמרצת מצד גורמים משפטיים בפארק גם בזמן אמת, מככבים אף הם בחומרים שהגיעו למשטרה.

מחומרי החקירה עולה כי "במשך 6.5 שנים מחולקות כל העבודות בפארק בין אותם קבלנים". החומרים מצביעים, לכאורה, על מניעים זרים של גורמים בהנהלה בחלוקת העבודות הללו.

חומרי החקירה מעלים מעין קומבינה: חברות קבלניות זכו לניקוד עודף על פני חברות אחרות בזכות, איך לא, ניסיונם המצטבר בבנייה בפארק. כך מתקבל מעגל סגור שלא מאפשר כניסה לספקים נוספים

אם לא די בכך, הרי שאחד הקבלנים הללו אף תועד על ידי נציג איגוד ערים דן לתברואה כשהוא משליך פסולת בניין לאתר, ואגב כך פוגע בסביבה.

הטמנת פסולת בניין במקומות אסורים חוסכת לקבלנים כסף רב, ומהווה עבירה פלילית. ואולם, למרות ההתרעות הפרקטיקה הזאת נמשכה זמן רב, והמסמכים שהצטברו במשטרה מעידים כי כך הוטמנו במתחם רבבות טונות של פסולת.

פסולת בנייה (תצלום ארכיון) (צילום: Yaakov Naumi/Flash90)
פסולת בנייה (תצלום ארכיון) (צילום: Yaakov Naumi/Flash90)

ואיפה נציגי הציבור בסיפור הזה? מהמסמכים עולה כי כחלק מהשיטה המושחתת הוטעו נציגי ארגוני הסביבה בדירקטוריון, כדי שלא ידעו על המחדל.

כך, למשל, בפרוטוקול הסיור שערכו חברי הדירקטוריון בינואר 2017, כלל לא מוזכרת הטמנת הפסולת הפלילית. אפילו לא במילה.

חברת הדירקטוריון לשעבר, חגית שמאי, שכיהנה כנציגת ארגוני הסביבה בדירקטוריון, אך התפטרה באפריל 2018 במחאה על ההתנהלות הקלוקלת של הפארק, והכשלת מינוי מנכ"ל קבוע לפארק. פנינו אליה כדי לברר אם ידעה על נסיונות הטיוח.

"כשהתחלתי לכהן כדירקטורית, שאלתי על נושא הסוללות ונעניתי כי מאחר שמתקיימת חקירת משטרה הוחלט להמתין עד להשלמתה, ולא לדון בנושא כעת.

"אלא שבפועל כן התקיימו דיונים על השאלה איך מתמודדים עם החריגות מהיתר הבנייה שיצרו הסוללות, וההצעות נשמעו לי בלתי סבירות מבחינה ציבורית.

מבקר הפנים הקודם של הפארק חשף לאורך כל כהונתו ממצאים קשים על התנהלות חברת הפארק, מקורביזם שיטתי, בזבוזים וניפוחי תקציב מופרכים, עריכת מכרזים קלוקלת ועוד. אבל חלק מדוחותיו כלל לא זכו להתפרסם

"בדיעבד גילינו שכנראה כל הגורמים בפארק העבירו לידינו מידע שהתברר כמוטה. אני שמחה שבכל זאת הצלחנו, תודות לפעילות ועדת הביקורת דאז וקבוצת עובדים אמיצים, לשאול את השאלות הנכונות, ולגבות את מבקר הפנים בביצוע הביקורת החקירתית.

מכעיס אותי לשמוע ממך מה קורה בפארק היום. לו היה שם מנכ"ל מכהן והרכב דירקטוריון רחב, אני חושבת שהציבור היה יכול ליהנות היום מפארק עם תקציבים שחוזר למצב של פיתוח".

לידי המשטרה הגיע דוח מבקר הפנים לשעבר של החברה, עו"ד שמואל רוזנבלום, שכותב כך:

"מדובר, לכאורה, בהפקת טובות הנאה מהותיות ביותר. פינוי פסולת כמו גם הטמנתו, כרוכים בעלויות אדירות. מדובר בהסתרת מידע קריטי, פלילי, העומד במרכז חקירות פליליות, תוך הסבת נזק לאתר ופגיעה בכספי ציבור, נזק אקולוגי ופגיעה במטרות החברה…. מלבד השלכת פסולת בניין, התקבל במשרדנו מידע אודות משאיות רבות עמוסות חול היוצאות משטח הפארק, אף כאן מדובר בהפקת טובות הנאה לגורמים לא ידועים, בשווי כספי רב".

המנהלים טוענים: אנחנו לא אחראים

מבקר הפנים הקודם של הפארק חשף במהלך כהונתו ממצאים קשים על התנהלות חברת הפארק, מקורביזם שיטתי, בזבוזים וניפוחי תקציב מופרכים, עריכת מכרזים קלוקלת ועוד. אבל חלק מדוחותיו כלל לא זכו להתפרסם, אך ב-2016 נפתחה חקירה של להב 433 נגד הנהלת הפארק, נגד קבלנים שעבדו מול הפארק ונגד גורמים נוספים.

המבקר סימן כמה גורמים האחראים למחדלים, בראשם המנכ"ל לשעבר, משה בורוכוב, מנהל האתר לשעבר, יהודה הרוש, והמנכ"לית שבאה אחרי בורוכוב, שרון רז. שלושתם נחקרו במשטרה, והתיק בעניינה של רז ממתין בפרקליטות עם המלצה של המשטרה להגיש כתב אישום בתחום טוהר המידות, בין היתר, בגלל חשד לניסיון להטות מכרזים לצורך קידום מקורבים. מרז לא התקבלה תגובה לכתבה זו.

בכירים בפארק הביעו תרעומת על תוצאות החקירה, שהסתפקה בהמלצות על כתבי אישום בענייני מכרזים ומינויים, והתעלמה, לכאורה, משערוריית הר הזבל.

התיק בעניינם של בורוכוב והרוש נסגר, אך הנהלת הפארק החדשה לא הרימה ידיים והגישה לפני שנה (עם איגוד ערים דן) תביעה אזרחית בסך 20 מיליון שקל, נגד בורוכוב והרוש ונגד חברת אקולוג'י, שסיפקה את חומרי המילוי לסוללה.

התביעה כוללת שורה ארוכה של טענות על הונאה, רשלנות ופגיעה בסביבה ובאינטרס הציבורי. בתביעה נטען כי אקולוג'י, ומנכ"לה דאז, מומי צח, היו שותפים להשלכת פסולת אסורה בכמויות עודפות של 6 מיליוני מ"ק בסוללות ההיקפיות ובשטח הפארק, פרקטיקה שנמשכה "גם חודשים רבים לאחר הקמת הסוללות".

"תוצאת הדברים מדברת בעד עצמה. כפועל יוצא מהשלכת הפסולת האסורה בשטח הפארק, בשטח הסוללה הדרומית לבדה מצויים עודפי פסולת בניין שיש לפנותם בהיקף של כמיליון וחצי מ"ק (!). בשטחי הסוללות המערבית והצפונית קיימים עודפי פסולת המוערכים בחצי מיליון מ"ק נוספים. בהערכה ראשונית שנערכה עבורה חברת הפארק עלות פינוי פסולת הבנין העודפת שהושלכה בשטח הפארק נאמדת בסך של כשמונים מיליון ש"ח!!!" (סימני הקריאה במקור, א"ה).

נגד בורוכוב והרוש נטען בתביעה כי השניים "מעלו בתפקידם" כאחראים על ניהול הפארק וכי "שיתפו פעולה" עם אקולוג'י בהשלכת הפסולת "תוך הפרת חובות האמון והזהירות ו/או עצמו עיניהם בכוונת תחילה ו/או התרשלו התרשלות קיצונית בחובתם לפקח על הנתבעים ולא מנעו את השכלת הפסולת העודפת".

עוד מפרטת התביעה כיצד במקום להפעיל פיקוח בזמן אמת ולעצור את זרם המשאיות המשליך פסולת בפארק, אישרו בורוכוב והרוש "באופן פוזיטיבי קליטה נוספת של פסולת גרוסה בשטח הסוללות, בכסות אספקת חומרי מילוי לפארק, וזאת חודשים רבים לאחר השלמת הקמת הסוללה הדרומית (בחודש מרץ 2014)".

בכתבי ההגנה דחו הנתבעים את הטענות. בורוכוב טען כי הטענה לפיה התרשל בדיווח מופרכת. "מר בורוכוב היה הגורם היחיד שפעל, בעוד יתר הגורמים הרלוונטיים לא נקפו אצבע", טוענים פרקליטיו של בורוכוב.

"בורוכוב דרש מהאיגוד, מהמשרד להגנת הסביבה וממשרד הפנים לפקח על פעילותה של נתבעת מספר 1 (חברת אקולוג'י) ולהפעיל אמצעי אכיפה כנגדה".

עוד טוענים פרקליטיו של בורוכוב כי "הנהלת הפארק העלתה טענות עובדתיות סותרות", ומזכירים כי תיק החקירה בעניינו נסגר.

פרקליטיו של הרוש דוחים אף הם את הטענות לפיהן ידע על ההתנהלות הפושעת וטייח אותה, ומכנים גם הם את התביעה כ"מופרכת".

לטענתם, הרוש (שהיה מנהל האתר) כלל לא היה הגורם האחראי על שמירת הסדר בפארק. "(הרוש) היה מקבל את האחריות על אזורים שונים בפארק (ששטחו עצום) לאחר שהושלמו עבודות הפיתוח באזורים אלו. האחריות על עבודות הפיתוח עצמן הייתה מסורה למחלקה ההנדסית של חברת הפארק".

לטענתם, הרוש "מעולם לא היה אחראי" על העבודות למילוי הסוללה הדרומית או על פעילותה של חברת אקולוג'י. בעת שאקולוג'י עבדה על מילוי הסוללה הרוש עסק לדברי עורכי הדין שלו "בפרויקטים אחרים ורחבי היקף בפארק, במקומות אחרים ומרוחקים משטח הסוללה הדרומית". עוד תוקף הרוש בכתב ההגנה שלו את הסתירה בין גובה התביעה (20 מיליון שקל) לטענת הנזק (80 מיליון שקל).

חברת אקולוג'י טוענת בהגנתה כי פעילותה בהר נעשתה כולה ברשות ובסמכות: "משרדי התובעת (הנהלת הפארק, א"ה) מצויים מרחק מאות מטרים בודדים (100-200 מ"ר) מההר, ועובדתית התובעות היו בוחנות כניסת כל משאית מדי יום, והוציאו מסמכי ביקורת כאשר דברים לא נעשו לפי רצונם".

עוד טוענים בחברה כי הנהלת הפארק הסירה בעבר כל טענה מחברת אקולוג'י במסגרת הליך משפטי קודם, וכי הטענות העולות בתביעה מבוססות על מפרט מקורי שגוי, שהיה צריך לבצע בו התאמות: "לצורך החיזוק דרשה התובעת מהנתבעת חיזוק ההר ע"י הסוללות, שפיכת חומר בניין במורדות ההר, ועוד".

התיק עדיין לא התברר בבית המשפט, ולמעשה גם הליכי הקדם משפט נדחו כבר כמה פעמים. גורמים בהנהלת הפארק הביעו באוזנינו חשש מכך שהנהלה והדירקטוריון יבטלו את התביעות, או יגיעו לפשרות, שימנעו את חשיפת האמת.

תופרים את המכרז למבקר הבא

רוזנבלום, המוכר גם בזכות מזגו החריף, מתאר בדוחות הביקורת שכתב את ההתרחשויות בפארק בשפה צבעונית, ומן הסתם קיווה שחומרי הדישון הריחניים שפרסם יולידו חקירה מסועפת ומשמעותית יותר.

ואולם כשזו לא קרתה, רוזנבלום הביע צער באוזני מקורביו על צמצום החקירות למינוי מקורבים וניגודי עניינים בלבד, תוך התעלמות בוטה מנתיב הכסף של מאות מיליוני שקלים, שנטמנו בפארק יחד עם הזבל, והזיקו לסביבה כנראה לנצח.

החקירות הפליליות האטו את הפעילות בפארק, והדירקטוריון העביר החלטה לעצור התקשרויות חדשות לנוכח עדויות על שחיתות במקום.

מאז נעצרה התפתחות הפארק, וזה שנתיים שהדירקטוריון פועל ללא קוורום מינימלי, ונציגי סביבה קובלים על העדר ייצוג מספק של האינטרס הציבורי.

למרות האטת הפיתוח, הרוחות מאחורי הקלעים בפארק ממשיכות לסעור, ולא בגלל מזג האוויר. הפיתוח אולי זוחל, אבל קרבות הכוח נמשכים במלוא עוזם.

לידי זמן ישראל הגיע פרוטוקול חסוי מוועדת המכרזים, שחושף חשד ניסיון להטיית מכרז לתפקיד הרגיש ביותר בחברה: מבקר הפנים. האם קיוו גורמים בהנהלה או בדירקטוריון למנות בעתיד מבקר נוח יותר מרוזנבלום, כזה שיסור למרותם? פרוטוקול ישיבת ועדת המכרזים מיולי 2018 מרמז לכך.

ועדת המכרזים התכנסה כדי לדון בבקשות של חברת הדירקטוריון ויו"ר ועדת הביקורת, סטלה אבידן, לשנות את תנאי הסף של המכרז למבקר פנים.

אבידן מוזכרת בעתירה שהוגשה בימים האחרונים לבג"ץ כפעילת ליכוד המקורבת לשר (ועל כך בהמשך), וכמי שקודמה לתפקיד נציגת ארגוני הסביבה בדירקטוריון על חשבון מועמדים מתאימים ממנה.

לתדהמת חלק מהנוכחים בדיון, אבידן ביקשה לשנות את חלוקת הניקוד אחרי שכבר פורסמה חוברת המכרז המעודכנת, ובסמוך מאוד לסיום קבלת ההצעות.

היועצת המשפטית של הארגון, עו"ד מיכל זילכה, התריעה בפני הנוכחים: "חברי דירקטוריון אינם רשאים על פי החוק להיות מעורבים בהליך המכרז בשל החשש כי מעורבות זו תפגע בשיקול הדעת העצמאי של חברי הוועדה".

לאחר שהבהירה את התנגדותה העקרונית, חשפה זילכה כי בקשות התיקון של אבידן תואמות באופן חשוד לתנאי הסף של מתמודד אחר. "קיים דמיון בין חלק מהערותיה לאלו של המציע הפוטנציאלי, באופן המעורר חשד לכאורה לקיומו של קשר ביניהם, ואשר עלול להטות את הכף לטובתו. מעיון בהערות שהתקבלו מיתר המציעים אין כלל דמיון לבקשת יו"ר ועדת ביקורת", מעירה היועצת המשפטית.

חלק מחברי הוועדה מסכימים שהממצא חשוד.

"האם השאלות של יו"ר ועדת הביקורת סטלה אבידן מעידים על קשר עם אחד המציעים?", שואל המשפטן פרופ' עומר דקל, ומשיב: "אכן קיים דמיון חשוד בין חלק מהשאלות לבין חלק מהבקשות של אחד המציעים".

ברוב קולות מחליטה הוועדה לדחות את השינויים המוצעים, ומציינת כי קיים "דמיון מטריד" בין הצעות יו"ר ועדת הביקורת, לבין הבהרות המציע המדובר.

המועמד שתשובותיו תואמות לכאורה לאלה של אבידן, מצהיר כי לא היה בקשר עם אף גורם בפארק, אך בעקבות ההחלטה נבחר מבקר פנים אחר.

בתגובה לטענה סביב המכרז הפגום למבקר פנים אמרה אבידן: "המבקר הקודם התפטר מהיום למחר, ואז היה מכרז, ואני לא מוכנה להתייחס לזה. כרגע יש מבקר ויש הנהלת פארק, עם הדברים האלה אתה יכול לגשת להנהלת הפארק".

באשר לטענה של ועדת המכרזים כי ביקשה לשנות תנאי-סף במכרז המבקר באופן המעלה "דמיון מטריד" בינה לבין אחד המציעים אמרה אבידן: "זאת טענה שקרית, הפרוטוקול לא אותנטי. באף שלב לא ביקשתי שינוי בתנאי הסף".

קאמבק להולילנד

החשש הגדול של ארגוני הסביבה ושוחרי הפארק היא מניצול המצב המביך: שחיתות מחד, וקיפאון פוליטי (המעכב גם מינוי הנהלה קבועה והעברת תקציבים מסודרת) מאידך, כדי למסור בשיטת הסלמי חלקים מהפארק לגורמים בעלי אינטרס, לצורך הקמת שכונות או מיזמים מסחריים.

כל הגורמים בפארק מאשרים שלאורך השנים עולות עוד ועוד הצעות כאלה, בין השאר, מגורמים עירוניים, ובהם עיריית תל אביב. ככל שכישלון החברה הממשלתית מתעצם ומתמשך, כך החשש מ"סינדרום הולילנד" מתגבר.

בעמותת "אדם, טבע ודין" טוענים זה מכבר כי הממשלה ממנה את החתול לשמור על השמנת, ונותנת דריסת רגל דווקא לגורמים שהוכיחו את נכונותם לפגוע בסביבה, בין היתר, בפרשת הולילנד.

פרויקט הולילנד (צילום: Yossi Zamir/Flash90)
פרויקט הולילנד (צילום: Yossi Zamir/Flash90)

בשבוע שעבר הגישה "אדם, טבע ודין" עתירה בדרישה להדיח את יו"ר דירקטוריון הפארק, אברהם נתן, לשעבר נציב שירות המדינה, איש ליכוד ותיק, ולטענתם מקורב לראש הממשלה, ששימש כ"מאכער בפרשת הולילנד", ונשכר על ידי עד המדינה שמואל דכנר תמורת "סכומי עתק לצורך קידום הפרויקט".

נתן, חשוב לציין, לא הואשם בפרשת הולילנד, אך בעמותה טוענים כי למינויו יש "קונוטציה שלילית מבחינה ציבורית", וכותבים בעתירה: "מי שבוחר לפעול ככזה (כמאכער) אין זה ראוי להציבו כשליח הציבור האחראי על אינטרסים ציבוריים".

בפסק הדין של פרשת הולילנד מוזכר נתן כמי שלא אמר אמת בעדותו. השופט דוד רוזן קובע בהחלטתו:

"עדות נתן הותירה באולם בית המשפט תחושה קודרת ועכורה. עד נכבד התפתל על דוכן העדים וביקש להסתיר ולהעלים עובדות שעליהן סיפר במשטרה…אברהם נתן התייצב בבית-המשפט כמי שגמר אומר שלא להאיר התמונה העובדתית שנתרחשה לנגד עיניו, גם במחיר אי אמירת אמת בעדות בבית-משפט".

עוד מציינים בעתירה כי יש להרחיק את נתן מהפארק כיוון ש"קידום פרויקטים חדשים של בנייה הינו עדיין האיום הגדול ביותר על שלמות הפארק, ועל מי שעסק בכך (במעכעריות, א"ה), התרועע, וודאי פיתח קשרים עם מי שעוסקים בכך, והרוויח (הרבה) מכך – לא ניתן לסמוך שיגן על הפארק מפני פעילות כזו בדיוק".

זאב אלקין (צילום: Flash90)
זאב אלקין (צילום: Flash90)

הבסיס של הפארק רעוע

בעתירה מזכירים נציגי אדם, טבע ודין כי בפרשת הולילנד כבר עלתה במסגרת העדויות תכנית לגרוע חלקים מפארק אריאל שרון, על ידי חברת "הזרע", לטובת בניית 10-12 אלף יחידות דיור ואזור מסחר. במילים אחרות, טוענים העותרים כי הקישור לא רק סמנטי, אלא שהחשש מקומבינות על גבו הכפוף של הפארק ממשי.

"אדם, טבע ודין" הגישו אשתקד עתירה קודמת נגד מינויו של אברהם נתן ושל יעקב אפרתי לדירקטוריון. אפרתי, לשעבר מנכ"ל רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) שהיה נאשם בהולילנד אך זוכה מחמת הספק, ויתר על המינוי, והעתירה הקודמת בעניינו של נתן נדחתה על ידי בג"ץ.

"בתקופה כזאת ממנה השר שני אנשים שהיו קשורים לפרשת הולילנד, ועוצר מינוי של דירקטורים מטעם הציבור. אחד מהאנשים שמונה לדירקטוריון היה נאשם וזוכה מחמת הספק, והשני התגלה כלא אומר אמת"

עם זאת טוענים באדם טבע ודין כי מאז הגיע מידע חדש שמטיל צל על נתן, שמונה ליו"ר הדירקטוריון ונחשב לאיש החזק בפארק, בהעדר מנכ"ל קבוע.

"אנו מדברים על תקופה שבה הבסיס של הפארק רעוע במיוחד", אומר אלי בן-ארי, יועמ"ש "אדם, טבע ודין". "בתקופה כזאת ממנה השר שני אנשים שהיו קשורים לפרשת הולילנד, ועוצר מינוי של דירקטורים מטעם הציבור.

"אחד מהאנשים שמונה לדירקטוריון היה נאשם וזוכה מחמת הספק, והשני התגלה כלא-אומר אמת מעל דוכן העדים. הציבור צריך להיות מודאג מאוד כי יש לי תחושה שהפארק לא מעניין את נבחרי הציבור מהסיבות הנכונות.

"אלקין צריך להחליט: האם הוא שר להגנת הסביבה הוא השר למינוי ג'ובים".

בעתירת "אדם, טבע ודין" מוזכרות שתי פרשיות נוספות שבהן התנהלותו של נתן פוגעת בכשירותו לתפקיד. הראשונה מקורה בסכסוך אישי על רקע מכירת רכב, שנחשפה בזמנו על ידי העיתונאי מוטי גילת.

בפסק הדין ציין השופט כי "עדותו של נתן רצופה סתירות וזיכרון סלקטיבי… בין כנות לבין תשובותיו לא היה כלום אלא התחמקות משאלות מביכות…".

הפרשה השנייה משמעותית יותר: נתן היה חברו של רואה החשבון קובי בן-גור, שהורשע ונגזרו עליו לשמונה חודשי מאסר ב"פרשת רשות המיסים". נתן מתואר בפסק הדין של הפרשה כמי שפנה לבן-גור, כדי לקדם את גיסו, עמוס שמעונוב לתפקיד בכיר ברשות המסים, זאת חרף העדר כישורים מתאימים.

יעקב אפרתי (צילום: Yossi Zeliger/FLASH 90)
יעקב אפרתי (צילום: Yossi Zeliger/FLASH 90)

פסק הדין בפרשה מתאר כיצד נתן אכן הפעיל את קשריו, כדי לקדם את המינוי הפסול, וכיצד נענו ראשי רשות המסים, הנאשמים בפרשה, למלא אחר בקשתו. הניסיונות לא צלחו, והמינוי לא יצא לפועל, אך באדם, טבע ודין טוענים כי את "כדור השלג הבעייתי הזה החל לגלגל נתן".

לידי זמן ישראל הגיעו טענות נוספות נגד התנהלותו הציבורית של נתן. כך, למשל, נפסלה מועמדותו ליו"ר חברת "חוצה ישראל" בעקבות הביקורת שנמתחה עליו על ידי בית המשפט בפרשת הולילנד.

גם ברשות השידור נשמעו טענות קשות על תפקודו. כך כתב פרופ' דן כספי ז"ל, שהיה בוועד המנהל של רשות השידור בעשור הקודם, כשנתן שימש יו"ר הרשות:

"מתמיה… כיצד נתן יו"ר הרשות יד לשיבושים צורמים בעריכת מכרזים והחריש לנוכח מיסוד נפוטיזם, אשר מבקר המדינה חוזר ומתריע עליו. הרי אברהם נתן היה צריך לשלוף ראשון כרטיס אדום נגד ניסיון המנכ"ל להוריד את תנאי-הסף במכרזים. הכיצד נציב שירות המדינה לשעבר, אשר הדאגה לנהלים תקינים היא לכאורה נר לרגליו, לא מנע את החיזיון המביש שבו אנשים עם השכלה תיכונית חלקית זוכים במשרות ניהול בכירות ו/או מקודמים על סמך קשרים ולא כישורים. גרוע מזאת, נתן חבר למנכ"ל הרשות במלחמת ההתשה שהוא מנהל נגד החשב החיצוני, נגד היועצת המשפטית של רשות השידור ונגד עמיתיו במליאה שמתחו ביקורת על שיטות הניהול שלו. לא במקרה העיר מבקר המדינה שבתקופתו, התאייד מנגנון הפיקוח של רשות השידור והיטשטשו הגבולות בין ההנהלה לבין המוסדות הציבורים".

"פעילת ליכוד כנציגת סביבה"

בעתירה מוזכרת גם אבידן, חברת הדירקטוריון, שנטען בוועדת המכרזים כי ניסתה להשפיע לרעה, לכאורה, על מכרז למבקר הפנים. אבידן נבחרה למשבצת של נציגת "ארגון הגג" של ארגוני הסביבה בדירקטוריון, אך לטענת העותרים:

"מוקמה רביעית ברשימת המועמדים, וקיבלה 4 קולות תומכים בלבד בוועד המנהל של הארגון הממליץ, לעומת 9 ו-10 לשני הראשונים ברשימת המועמדים. ודאי שלא במקרה… היא גם פעילת ליכוד ותיקה, אותה מפלגה ממנה מגיע השר".

בן-ארי חושש מההשלכות של הקיפאון בפיתוח הפארק. "אני מודאג שברקע עומדים גורמים שונים ומחכים להזדמנות לנגוס נתחים בפארק. מצד אחד לא מקדמים מינוי של מנכ"ל קבוע. מצד שני ממנים יו"ר שיש לו יותר ניסיון בפגיעה בסביבה מאשר בפיתוחה, ומצד שלישי הפיתוח של הפארק לא מתקדם.

"הקיפאון הזה הוא קרקע פורייה לפגיעה בפארק. הדרך היחידה להגן עליו היא להמשיך לפתח אותו כפרויקט לאומי, ומה שלא מפותח נמצא בסכנה מתמדת".

נתן: "הפארק אינו משותק"

בשיחה עמו טוען נתן כי הפארק אינו משותק. "150 משאיות מטיילות ביום בפארק, אז הפארק אינו משותק. הפארק חזר לפעילות מלאה".

מה החזון שלך לפארק בשנה-שנתיים הקרובות?

"לא הבנתי את השאלה. לפארק יש מטרות שהוכתבו בתקנון שלו".

מתי ימונה מנכ"ל קבוע לפארק?

"להערכתי בתוך כחודש. כרגע המצב בעייתי כי עוד אין ממשלה, אז ההליכים לוקחים יותר זמן".

האם אתה מכיר את הטענות על המכרז הלקוי סביב מינויו של מבקר פנים?

"אם במקרה היה תהליך סביב בחירת מבקר אשר בוטל, וחידשו אותו – מה זה משנה? יש מבקר פנים לפארק. זה מה שחשוב".

בתגובה לעתירת בית המשפט ולטענות על שיוך פוליטי העביר נתן את ההתייחסות הבאה:

"מר נתן היה בסה"כ עד מטעם התביעה במשפט הולילנד, ובערעור לביהמ"ש העליון זוכה אולמרט בעניין זה, אשר נגע לעדותו במשפט. לכן יש הטעיה וחשש ללשון הרע בהצגת דברי השופט בבית המשפט המחוזי מבלי לציין כי אולמרט זוכה וקביעותיו בוטלו ע"י בית המשפט העליון.

"לפני כשנה הוגש כבר בג"ץ ע"י עמותת אדם, טבע ודין בעניין מינויו של נתן. בג"ץ בראשות הנשיאה חיות דחה את העתירה ופסק 20 אלף שקל פיצוי למדינה ולנתן – מה שמצביע על תביעה קנטרנית ובלתי-צודקת ציבורית.

"נתן הנו דירקטור מקצועי מתוך מאגר רשות החברות. מר נתן אושר ע"י הועדה למינויים בראשות שופט כאשר כל העובדות הונחו לפניה. נתן הוא נכס לחברה ויכולותיו המקצועיות וניסיונו הרב מצליחות להבריא את החברה שהייתה בקשיים רבים, ולהעלותה על דרך המלך. מינויו אושר גם ע"י רשות החברות והשרים".

אבידן: "לא נאמר לי על בעיה עם הארגונים"

סטלה אבידן סירבה להתייחס לעתירה לבג"ץ: "לא קראתי אותה".

באשר לטענה כי לא הייתה המועמדת המועדפת על הארגונים הירוקים וכי הם אינם מיוצגים כיאות, אמרה: "יש לי שיח שוטף עם הארגונים הירוקים, כולל השבוע על מנת לשמור על השטחים הירוקים, להילחם נגד המשרפה שרוצים לשים בפארק ולהילחם על כוונות להשתלט על חלקים מהפארק.

"בשום רגע לא נאמר לי על בעיה עם הארגונים. אם יש בעיה, שיפנו אלי ואני בטוחה שנוכל להסביר. נולדתי בתנועה הסביבתית וקיבלתי גיבוי לכל מעשיי".

תגובת השר אלקין: "הליך המינוי תקין"

מלשכת השר נמסר בתגובה: "הטענה לגבי אבידן מגוחכת. אדם טבע ודין הגישו לשר רשימת מועמדים, ואבידן נבחרה לדירקטוריון מתוכה. בין השיקולים שעמדו לנגד עינינו: היותה פעילה סביבתית, שזכתה בפרס הגלובוס הירוק מטעם המשרד להגנת הסביבה בטרם תקופת אלקין. בנוסף, אבידן גרה בסמוך לפארק, וכתושבת המקום הייתה מעורבת בפעילות סביבתית הקשורה בו. סברנו שיש יתרון גדול אם בדירקטוריון תכהן נציגת ציבור שמגלה עניין רב בפארק ותהיה לתושבי שכונות דרום ת"א נציגות. כמו כן קיים צורך להתחשב בקריטריון מגדרי במינוי דירקטורים.

"מתוך אותה רשימה בחרנו גם את ד"ר מרטין וייל, אך מועמדותו נפסלה על ידי רשות החברות בגלל זיקתו הפוליטית לשר. וייל הופיע במקום ה-29 ברשימה המוניציפלית של השר, שהתמודד כמה חודשים לפני כן לראשות עיריית ירושלים.

"לגבי הטענות כלפי אברהם נתן ויעקב אפרתי – שניהם נבחרו מתוך רשימת מומלצי רשות החברות. לצערנו, אפרתי הסיר את מועמדותו לאחר שהעדיף להתמנות לתפקיד הדירקטור של דואר ישראל.

"באשר לטענות כלפי נתן, צר לנו שאט"ד בוחרים להכפיש ולהשחיר את שמו עם טענות ממוחזרות שנדחו על הסף על ידי בית המשפט. לפני כשנה עמותת אט"ד הגישו בקשה דומה לבג"צ וביקשו לעצור את המינוי של נתן. באותה עתירה הועלו טענות דומות לטענות שמועלות בעתירה החדשה ואנו מאמינים שגם הפעם בית המשפט ידחה טענות אלו. נתן הוא איש ראוי, שכיהן בחברות ובדירקטוריונים ומינויו אושר ע"י כל הגורמים הרלוונטיים. חטאו היחיד הוא שביהמ"ש המחוזי לא קיבל את עדותו בפרשת הולילנד, אך מן הראוי שאט"ד יציינו גם כי העליון הפך את ההחלטה של המחוזי בערעור שהגיש אולמרט וקיבל את גרסת נתן. נתן לא יכול לערער על אותה קביעה של המחוזי, ולא עומדת לו הזכות להגן על שמו.  משכך סבר השר וכל הגורמים בשרשרת המינויים כולל המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר שבחנה באופן אישי את מועמדותו וקבעה כי הליך המינוי תקין".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ובכן? ... אנו גרים באזור הסמוך בתל אביב. במשך כמה שנים אחרונות אנחנו ישנים עם חלונות סגורים באביב ובסתיו, כשמזג ​​האוויר נוח, כי פח הזבל הזה מסריח נורא. וכמעט תמיד בלילה. בנוסף, הם גנבי... המשך קריאה

ובכן? …
אנו גרים באזור הסמוך בתל אביב. במשך כמה שנים אחרונות אנחנו ישנים עם חלונות סגורים באביב ובסתיו, כשמזג ​​האוויר נוח, כי פח הזבל הזה מסריח נורא. וכמעט תמיד בלילה. בנוסף, הם גנבים, שהם גונבים את בריאותנו ואת כספנו, מכיוון שאנו משתמשים במיזוג אוויר כל הזמן בלילה.
התקשרנו בקביעות בלילה בשירות החירום של המשרד לאיכות הסביבה, התקשרנו וכתבנו מכתבים רשמיים. אין תוצאה. פשע. שוחד. סירחון המזבלה הזה הוא סירחון ישראל הרקיבה.

עוד 3,773 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 29 במרץ 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

על פי הנתונים הרשמיים, מספר חולי הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה עדיין נמוך, ולמעשה הפלסטינים הם שחוששים מזליגת המחלה מההתנחלויות לשטחים ● בינתיים, ארגון רופאים למען זכויות אדם קורא לישראל להכיר באחריותה לנעשה שם - הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינה מוסרית ● "התפרצות בעזה תהיה קטסטרופה, בריאות לא פחות חשובה מביטחון"

עוד 1,504 מילים

פייק ניוז? גם בישראל, הכתובת מוכרת

פייק ניוז, פייק ניוז בכל מקום. מה אתם יודעים על פייק ניוז? המונח עצמו קיבל את תהילתו הודות לדונאלד טראמפ, שנוהג להתייחס לכל אייטם שלא לרוחו כ״פייק ניוז״ בלי לתמוך את טענותיו במשהו, בלי להתייחס לגופו של עניין, ובלי דין וחשבון על דבריו או מעשיו. טראמפ מכנה בעצם את התקשורת הממוסדת "פייק ניוז", כי התקשורת מדווחת על דברים שלא לרוחו.

עם זאת, המשמעות המקורית של המושג נועדה להתייחס למצבים בהם מפברקים ידיעות חדשותיות. בתקופה של לפני המירוץ לנשיאות ארה״ב, למשל, הסיפורים החדשותיים המזויפים והבדויים לחלוטין, קיבלו יותר חשיפה באינטרנט מדיווחי חדשות עיתונאיות אמיתיים. המציאות החדשה היא שידיעות מזויפות מתערבבות כל הזמן ברשתות החברתיות עם ידיעות אמיתיות, ונהיה קשה יותר להבדיל.

המשמעות המקורית של "פייק ניוז" התייחסה לפיברוק ידיעות חדשותיות. לפני המירוץ לנשיאות ארה״ב, למשל, הסיפורים החדשותיים הבדויים קיבלו יותר חשיפה באינטרנט מדיווחי חדשות עיתונאיים אמיתיים

השבוע עלה ביס דוקו סרט בשם ״פוסט אמת: המחיר של פייק ניוז״. הסרט מתאר מספר מקרים של אנשים שפשוט ״עובדים״ בייצורן של פייק ניוז, ידיעות חדשותיות מומצאות וחסרות בסיס לחלוטין.

אולם מה שנאמר בסאב-טקסט של הסרט, הוא שהשימוש בכלי הזה של פייק ניוז מהווה נחלתם הכמעט בלעדית של השמרנים: הסרט מתאר טרולים כדוגמת אלכס ג׳ונס שממציאים סיפורים הזויים לחלוטין, ואחרי שהם מקבלים תהודה, לך תוכיח עכשיו שאין לך אחות. סיפור אחד, לפיו הילארי קלינטון מנהלת רשת פדופיליה במרתף פיצריה בוושינגטון, הצליח כל כך, עד שאדם חמוש ברובה נכנס לפיצריה הזאת כדי לחפש שם מרתפים בהם הילארי מענה ילדים. החדשות מזויפות, אך ההשלכות לפעמים אמיתיות.

האם אכן פייק ניוז הם כלי של השמרנים?

קודם כל, שיהיה ברור שלליברליזם אין מונופול על האמת. וברור שמשטרים משמאל וימין, דיקטטורים יותר או פחות, ממציאים ומזייפים ידיעות חדשותיות ברמה כזאת או אחרת. אולם – ואני אנסה לצלוח ככל האפשר את השלמת הטענה הזאת – אני סבור כי אכן בכל הנוגע להפרטה של פייק ניוז על ידי המגזר הפרטי, במדינות ליברליות ופתוחות יחסית, נראה שיש צדק מסוים בטענה לפיה יותר סביר שפייק ניוז יגיעו מפי גורמים שמרניים מאשר מגורמים ליברליים.

בהנחה שאני צודק, השאלה היא מדוע זה כך? קודם כל, שליטים שמרניים בכל העולם, דוגמת טראמפ ונתניהו, מחזקים את האמון של הציבור שלהם בהם על ידי הטלת דופי בכל המוסדות הקיימים בחברה: האקדמיה, המשפט, הדרג הביורקרטי והתקשורת. בנוגע לזו האחרונה, הקהל השמרני שנאמן למנהיג שלו, נוטה לקבל כל ראיה לכך שהתקשורת מציגה מציאות מעוותת, כדי לשמר את השקפת העולם שבנה לעצמו.

קהל כזה הוא קרקע פורייה לשתילת ידיעות מזויפות, ותמיד יהיה מי שיעשה זאת. כשיש ביקוש, יש היצע. שנית (וכאן אני ממש מסתכן בגינויים אבל ניחא), נראה שהתפיסה של השמרנים לגבי פטריוטיות היא שמי שמבקר את המדינה לא אוהב אותה. עם זאת, משום שהם אלו שבאמת אוהבים את המדינה, הם יודעים שלפעמים היא צריכה מעט ״עזרה״, ולכן ראוי לעגל פינות בשבילה.

נראה שתפיסת השמרנים לגבי פטריוטיות היא שמי שמבקר את המדינה לא אוהב אותה. עם זאת, משום שהם אלו שבאמת אוהבים אותה, הם יודעים שלפעמים היא צריכה מעט ״עזרה״, ולכן ראוי לעגל פינות בשבילה

מקרה מעניין בהקשר הזה היה השבוע עם בחורה צעירה בשם ורד סבן. ורד נקנסה בחמשת אלפים שקלים בגין הפרת בידוד ביתי, וקיבלה הזדמנות להתראיין על כך אצל ניב רסקין בחדשות הבוקר. ורד לקחה את ההזדמנות ״בשתי ידיים״, אבל משום ש״פחדה לצאת אהבלה״ התייעצה בווצאפ עם פעילי ליכוד ושאלה אותם מה כדאי להגיד. חבריה ״הנאמנים״ לקבוצה ייעצו לה: "לא משנה מה, לא לצאת על ביבי, תצאי על השמאל" אמר פלוני. "תנסי לצאת מזה בזה שאת מפילה את האשמה על לפיד וכל 'לוחמי' הדמוקרטיה למיניהם. יעני אם לא לפיד, את היית נשארת בבית". אמר אלמוני.

האמת כבר לא חשובה

ורד לא ראתה את יאיר לפיד בטלוויזיה אומר שום דבר על הפרת בידוד. עם זאת, זה לא הפריע לעיתונאים שמרניים, בזה אחר זה, לצטט אותה כמקור לכך שיאיר לפיד אמר שצריך להפר בידוד. בשביל נתניהו, כמו בשביל ארץ ישראל, מותר לשקר. מותר גם פשוט להמציא.

שום דבר לא חשוב כמו שמירה על הערך של אהבת המדינה, ואהבה למדינה, היא אהבה ללא סייג וללא תנאים (גם החוק לא חשוב כמו האהבה למדינה: אם חצי מהעם בחר בנתניהו, אז צריך לזכות אותו). ראינו המצאות נוספות של חדשות בשם האהבה למדינה מן המגזר הפרטי בזמן האחרון: ״התצהיר הכוזב״ של הפרקליטה ליאת בן ארי, פרשת המימד החמישי, פרשיית נאווה ג׳ייקובס ודברים נוספים. נצח ישראל לא ישקר. אבל בשביל נצח ישראל, מותר לשקר.

זו המשמעות האמיתית של פוסט אמת: ההבנה כי האמת כבר אינה חשובה עוד. כשהאמת לא מתאימה, אפשר לשפץ אותה או לעזור לה. בעידן הזה של פוסט-אמת, חלפה לה האשליה הישנה לפיה אנשים מעצבים את השקפת עולמם בהתאם למה שהם תופסים כאמת. כלומר, התפיסה הפוליטית שלהם לא נובעת מהבנה של איך שהדברים עובדים במציאות, אלא נובעת מאיך שהם חושבים שהמציאות צריכה להיות. בעשורים האחרונים חלחלה ההבנה לפיה אנשים מעדיפים ״אמת״, רק כאשר היא נוחה עם תפיסתם הפוליטית, אפילו שהיא מעוצבת לפי משאלות ליבם.

בין החדשות המומצאות שראינו בשם האהבה למדינה: ״התצהיר הכוזב״ של הפרקליטה ליאת בן ארי, פרשת המימד החמישי, פרשיית נאווה ג׳ייקובס וכדומה. נצח ישראל לא ישקר. אבל בשביל נצח ישראל מותר לשקר

אולם הנזק האמיתי של פנייה לפוסט אמת, הוא שהוא מדבק: כאשר צד אחד שובר את הכללים ומצליח לנצח על ידי כך, הוא מדרדר את המשחק כלפי מטה. נוצר מירוץ לתחתית של שימוש בטענות רגשיות ועובדות בדויות במקום שאיפה לשיח רציונלי. אי אפשר לומר, אוקי, אני אשתמש עכשיו בשקרים וסילופים, כדי להגיע לשלטון, ואחר כך נטהר את השיח. כפי שנאמר במשנה:

הָאוֹמֵר, אֶחֱטָא וְאָשׁוּב, אֶחֱטָא וְאָשׁוּב, אֵין מַסְפִּיקִין בְּיָדוֹ לַעֲשׂוֹת תְּשׁוּבָה.

אי אפשר לחטוא היום מתוך כוונה לכפר על כך מחר. על הפנייה לפוסט אמת אין כפרה.

עומר כהן הוא משפטן וכותב תוכן מראשון לציון. מנהל את הבלוג ״תשובת השמאל״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 868 מילים

היוזמה לביטול הלכת דרעי-פנחסי מחרבת כל נורמה שלטונית ראויה

מ״לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום״, בני גנץ חתך בחדות למו״מ על ביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי, על מנת שנתניהו יוכל לכהן כמ״מ ראש הממשלה בזמן שהוא עומד לדין, אם וכאשר תיכנס הרוטציה בין שניהם לתוקף ● מעבר לעובדה שמדובר בחקיקה פרסונלית פסולה, הרי שהיוזמה מאיימת למחוק את ההישג הגדול ביותר של אותה הלכה וכל זכר להקפדה על ניקיון כפיים ציבורי ● פרשנות

עוד 900 מילים

ליצמן מתעקש על הבריאות, חוסן לישראל מוותרת על החוץ, ומחלוקת לגבי מינוי שר משפטים

התקדמות במגעים בין הליכוד וחוסן לישראל: נתניהו וגנץ קיימו פגישה במשך כשמונה שעות, והם צפויים להיוועד שוב היום ● פנינה תמנו-שטה, שמבקשת לעזוב את יש עתיד ולהצטרף לחוסן לישראל, צפויה להתמנות לשרת העלייה והקליטה, אף שהמשרה הובטחה לגדי יברקן ● בנט מעוניין להתמנות לשר האוצר ● הוועדה המסדרת תדון בצהריים בבקשת פיצול כחול לבן

11:13 עריכה

גורמים ביש עתיד אומרים ל-The Times of Israel שהם מופתעים מכך שפנינה תמנו-שטה החליטה לעזוב את המפלגה ולהצטרף לממשלת נתניהו יחד עם חוסן לישראל. לדבריהם, הצעד של תמנו-שטה "מאוד מאכזב". עוד אמרו במפלגה שחברת הכנסת "נטשה אנשים שלחמו לצידה במשך שנים".

11:01 עריכה

יושב ראש ימינה, השר נפתלי בנט, מעוניין לקבל לידיו את משרד האוצר – כך דיווח מיכאל שמש בתאגיד השידור כאן.

10:59 עריכה

דפנה ליאל דיווחה ב-N12 על המשא ומתן הקואליציוני –

• מסתמן ששר המשפטים, שיהיה בידי חוסן לישראל, יאויש על ידי מי שאיננו חבר כנסת. זאת בעקבות תביעת הליכוד.

• לשר הבריאות יעקב ליצמן הוצע לעמוד בראש משרד הבינוי והשיכון – שאף יורחב – אך יושב ראש יהדות התורה דחה את ההצעה.

פנינה תמנו-שטה תתמנה לשרת העלייה והקליטה, אף שהמשרה הובטחה לגדי יברקן.

• עומר ינקלביץ' צפויה להתמנות לשרת ירושלים ומורשת.

10:46 עריכה

יושב ראש ימינה, השר נפתלי בנט, הציג תוכנית להתמודדות עם מגפת הקורונה. התוכנית הוגשה לראש הממשלה נתניהו ולמטה לביטחון לאומי.

תוכנית בנט להתמודדות עם הקורונה.

10:27 עריכה

בחוסן לישראל העלו את שמותיהם של גבי ברבש ויצחק קרייס כמועמדים לתפקיד שר הבריאות – כך דיווח ירון אברהם מחדשות 12. ברבש שימש כמנכ"ל משרד הבריאות וניהל את בית החולים איכילוב. קרייס מנהל את המרכז הרפואי שיבא ושימש כקצין הרפואה הראשי בצה"ל.

10:21 עריכה

בשעה 13:00 תקיים חברת הכנסת מרב מיכאלי כנס וירטואלי נגד הצטרפות מפלגת העבודה לממשלת נתניהו.

10:11 עריכה

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן גינה את ההלוויה ההמונית שנערכה בבני ברק.

10:05 עריכה

בשעה 12:00 תדון בכנסת הוועדה המסדרת בפיצול כחול לבן.

זו החלוקה הנוכחית בתוך סיעת כחול לבן:
• 15 חברים בחוסן לישראל, מפלגתו של גנץ;
 13 חברים ביש עתיד, מפלגתו של לפיד;
 5 חברים בתל"ם, מפלגתו של יעלון.

חוסן לישראל, יש עתיד ותל"ם יבקשו להתפצל לשתי סיעות, כשהאחרונות יבקשו להמשיך לפעול כסיעה אחת. יועז הנדל וצבי האוזר יבקשו להתפצל מתל"ם. פנינה תמנו-שטה תבקש לעזוב את יש עתיד ולהצטרף לחוסן לישראל. ע'דיר כמאל מריח מסתייגת מהצטרפות מפלגתה לממשלת נתניהו; לא ברור אם תבקש דבר מה מהוועדה.

השאלה העיקרית נוגעת לחברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר, שאמנם חברים בתל"ם – שלא תצטרף לממשלה – אך, לפי מספר דיווחים, מעוניינים לקחת בה חלק.

(1) בני גנץ – חוסן לישראל
(2) יאיר לפיד – יש עתיד
(3) משה (בוגי) יעלון – תל"ם
(4) גבי אשכנזי – חוסן לישראל
(5) אבי ניסנקורן – חוסן לישראל
(6) מאיר כהן – יש עתיד
(7) מיקי חיימוביץ' – חוסן לישראל
(8) עפר שלח – יש עתיד
(9) יועז הנדל – תל"ם; מעוניין להתפצל יחד עם האוזר ממפלגתם
(10) אורנה ברביבאי – יש עתיד
(11) מיכאל ביטון – חוסן לישראל
(12) חילי טרופר – חוסן לישראל
(13) צבי האוזר – תל"ם; מעוניין להתפצל יחד עם הנדל ממפלגתם
(14) אורית פרקש-הכהן – חוסן לישראל
(15) קארין אלהרר – יש עתיד
(16) מירב כהן – חוסן לישראל
(17) יואל רזבוזוב – יש עתיד
(18) אסף זמיר – חוסן לישראל
(19) יזהר שי – חוסן לישראל
(20) אלעזר שטרן – יש עתיד
(21) מיקי לוי – יש עתיד
(22) עומר ינקלביץ' – חוסן לישראל
(23) פנינה תמנו-שטה – יש עתיד; מעוניינת להצטרף לחוסן לישראל
(24) ע'דיר כמאל מריח – חוסן לישראל; מסתייגת מהצטרפות מפלגתה לממשלה
(25) רם בן ברק – יש עתיד
(26) אלון שוסטר – חוסן לישראל
(27) יואב סגלוביץ' – יש עתיד
(28) רם שפע – חוסן לישראל
(29) בועז טופורובסקי – יש עתיד
(30) אורלי פרומן – תל"ם
(31) איתן גינזבורג – חוסן לישראל
(32) אנדרי קוז'ינוב – תל"ם
(33) עידן רול – יש עתיד

אגב, אם מי מחברי הכנסת של כחול לבן יתפטר מהכנסת, מי שייכנס במקומו יהיה חבר יש עתיד יוראי להב הרצנו (גם אם המתפטר הוא חבר חוסן לישראל או תל"ם).

09:50 עריכה

יושב ראש אגודת ישראל יעקב ליצמן הודיע לראש הממשלה נתניהו שלא יוותר על תפקידו כשר הבריאות – כך דיווח מיכאל שמש בתאגיד השידור כאן. בין הליכוד לחוסן לישראל מתנהל משא ומתן קואליציוני, שבמסגרתו דרשו האחרונים לקבל לידיהם את המשרה.

09:42 עריכה

אחרי שחברת הכנסת פנינה תמנו-שטה הודיעה על עזיבת מפלגתה, ביש עתיד מבהירים שהם בדקו היטב ולא יהיו עוד עריקות מקרבם – כך דיווחה אנה רייבה ברסקי מ"מעריב".

09:19 עריכה

הודעתה של חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה על עזיבת יש עתיד והצטרפות לחוסן לישראל.

החלטתי להישאר בכחול לבן במסגרת חוסן לישראל ולתת גיבוי מלא לראש המפלגה, חבר הכנסת בני גנץ, בממשלת האחדות שתוקם בקרוב. גנץ הוא מנהיג ששם את ישראל לפני הכל וזו לא סיסמה אלא עובדה.

אני מאמינה שבעת המורכבת הזו, הן בשל משבר הקורונה, הפלונטר הפוליטי והשסעים החברתיים – האינטרס הציבורי הוא ממשלת אחדות שתתפקד בצורה מיטבית מול האתגרים העומדים לפנינו למען ישראל. חונכתי על ערבות הדדית ואחדות העם ואני בוחרת בדרך הזו מתוך הבנה שאנחנו חייבים ללכד ולאחד את החברה הישראלית בעת הקשה הזו.

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לחבר הכנסת יאיר לפיד מעומק הלב על שנים של חברות ועשייה משותפת ולכל חברי הכנסת של יש עתיד, לפעילי המפלגה ולכל האנשים המדהימים שפגשתי לאורך השנים.

לא אסתיר, לא קל להיפרד מהמסגרת הפוליטית הראשונה שלי, שהייתה לי בית פוליטי אך בניגוד להחלטה שנלקחה ביש עתיד שלא להיכנס לממשלת אחדות כעת, אני סברתי אחרת ועל כן בשעת מבחן זו אני בוחרת לתת אמון וחיזוק למהלך זה.

אני סומכת על הרמטכ"ל וחבר הכנסת בני גנץ שבאמת עבורו ישראל לפני הכל, ואהיה לו לעזר כשליחה ונבחרת ציבור.

אני תקווה שעוד היום נצא לתקופה פוליטית חדשה, תקופה של אחדות, שבה נתמודד יחד עם האתגרים שלפנינו.

כולי תפילה שבעזרת השם נצליח יחד להתגבר במהירות על משבר הקורונה והשלכותיו ונדע בשורות טובות בכל התחומים.

09:01 עריכה

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה מיש עתיד הודיעה ליושב ראש מפלגתה, יאיר לפיד, שבכוונתה להצטרף לחוסן לישראל. לפי דיווח של יובל קרני ב-ynet, לפיד נתן את הסכמתו למהלך. לדברי תמנו-שטה, גנץ עשה את הדבר הנכון כשהחליט להצטרף לממשלת נתניהו.

08:45 עריכה

ביו הליכוד לחוסן לישראל ישנן מחלוקות לגבי תיקי החוץ, הבריאות, הגנת הסביבה ואיוש משרת יושב ראש הכנסת – כך דיווח יואב קרקובסקי בתאגיד השידור כאן. בעוד שבתחילה פורסם כי משרת שר החוץ תוחזק על ידי חוסן, עתה מסתמן שהמפלגה תוותר על התפקיד. בחוסן לישראל מעוניינים במשרד להגנת הסביבה כדי שמיקי חיימוביץ' תכהן כשרה בתיק זה. בנוסף, במפלגה מסתייגים ממינוי יולי אדלשטיין ליושב ראש הכנסת.

מיכאל שמש דיווח שבין המפלגות ניטשת מחלוקת על המשרד לביטחון הפנים. בחוסן לישראל מעוניינים במעוזי שלטון חוק, ולצד תיק המשפטים שואפים במפלגה להחזיק גם במשרד זה.

08:21 עריכה

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה צפויה לעבור מיש עתיד לחוסן בישראל.

פינה תמנו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
תמנו-שטה בכנסת, 2018 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
07:58 עריכה

אחרי שגבי אשכנזי אמר שאינו מעוניין לכהן כשר החוץ, בחוסן לישראל הביעו נכונות במשא ומתן הקואליציוני לוותר על התפקיד. במפלגה מבקשים לקבל לידיהם את משרד הבריאות, המשרד לביטחון הפנים או שבליכוד יוותרו על התעקשותם למנות את יולי אדלשטיין ליושב ראש הכנסת. כך דיווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

07:43 עריכה

הוועדה המסדרת של הכנסת, בראשות אבי ניסנקורן, תתכנס היום בשעה 12:00 כדי לדון בבקשת הפיצול של כחול לבן, שהגישו המפלגות יש עתיד ותל"ם. זאת על רקע כוונתה של חוסן לישראל, בראשות בני גנץ, להצטרף לממשלת נתניהו.

07:13 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש חוסן לישראל גנץ קיימו פגישה שנמשכה כשמונה שעות, ובה חלה התקדמות במשא ומתן בין הצדדים. הפגישה נערכה במעון ראש הממשלה ולקח בה חלק גם חבר הכנסת גבי אשכנזי. נתניהו וגנץ צפויים לשוב ולהיפגש היום.

עוד 17 עדכונים

הנחש, האריה והחמור

פרשנות הרבה לפני שמגפת הקורונה הפכה לתירוץ הרשמי להקמת ממשלת חירום, ובזמן שבכחול-לבן עוד קיוו להקים ממשלת מיעוט או לכל הפחות להגיע למו״מ מול הליכוד עם הכנסת בידיהם, אשכנזי כבר בישל עם דרעי את הצטרפות גנץ ואנשיו לממשלה בראשות נתניהו ● הרמטכ״ל לשעבר ראה את תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, וקיבל החלטה ● רק ביום חמישי, הבינו שותפיו לשעבר לאן פניו מועדות ● משרד הביטחון זו רק תחנה ראשונה ● הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא

עוד 2,917 מילים ו-6 תגובות

החורים השחורים של הדמוקרטיה הישראלית

סערות הקורונה והפוליטיקה הישראלית כמו התאבכו זו בזו, וחשפו – כפי שכל משבר חושף – את מערומינו וגם את חוזקותינו בו-זמנית.

דווקא במהלכו של משבר הקורונה, מתגלות יוזמות מדהימות של פיתוח מהיר (שבועות בודדים) של מכונות הנשמה, של מערכות טיפול נמרץ שניתן יהיה לשכפל אותן, ובכך לבלום את האיום על חיינו. ומי נחלץ לטובתנו? היזמים מהעולם האזרחי, למרות שגדלו ביחידות המיוחדות של צה"ל. היכולת לחשוב בגדול, לשבור קירות זכוכית שנראים כמו מגבלות לא עבירות, אלה הן תכונות שמתפתחות בעולם האזרחי החדש – להבדיל מהעולם הצבאי, מתקדם כל שיהיה.

היכולת לחשוב בגדול, לשבור קירות זכוכית שנראים כמו מגבלות לא עבירות, אלה הן תכונות שמתפתחות בעולם האזרחי החדש – להבדיל מהעולם הצבאי, מתקדם כל שיהיה

המערכת הפוליטית, לעומת זאת, נחשפה במערומיה שנבטו עוד בימי הקמת המדינה. עוד בימים שדוד בן גוריון ויתר על האספה הלאומית, ויתר על הגדרתה של חוקה והסתפק בהכרזת העצמאות – כשהמילה דמוקרטיה לא קיימת בה בכלל – והחטא הקדמון בהקמתה של מפלגה שכונתה בשם מפא"י, מפלגת פועלי ארץ ישראל, מפלגה ששלטה ללא מיצרים עד המהפך ב-1977.

מפא"י היא מפלגה שקמה על שני מרכיבי תודעה שאבד עליהם הכלח: התודעה הסוציאליסטית בהשפעת "האדומים" של בריה"מ, והתודעה הצבאית של "אחרי" מלחמת העולם השנייה–  בסך הכל 2-3 שנים אחרי תום המלחמה הנוראה הזאת. מפא"י הריצה את מדינת ישראל (ונודה לה על כך) על שני הדגלים הללו.  לכן משרד הביטחון היה מעל הכל (לעומת משרד ראש הממשלה), ולכן גם "הבולשביזם" הבלתי נסבל שהיה נוכח ולא נפקד עד להתמוטטותה של מפא"י.

התמוטטות שהתממשה בזכות מפלגה שקמה בלילה לא שקט בשם דש, שנעלמה כמעט במחי יד של ההיסטוריה הפוליטית של ישראל. היא יצרה את הגשר שאפשר לליכוד לנצח את מפא"י האימתנית.

החטא הגדול של מפא"י טמון בעובדה שהיא לא הייתה דמוקרטית. הייתה ועדה מסדרת שמילאה אחרי הוראותיו של מטבחון בן 3-4 אנשים, וזהו. רק ב-1992 חזרה מידה מסוימת של דמוקרטיזציה למפלגה הזאת בדמות הפריימריז לבחירת יו"ר המפלגה.

החטא הגדול של מפא"י טמון בעובדה שהיא לא הייתה דמוקרטית. הייתה ועדה מסדרת שמילאה אחרי הוראותיו של מטבחון בן 3-4 אנשים, וזהו. רק ב-1992 חזרה מידה מסוימת של דמוקרטיזציה למפלגה הזאת בדמות הפריימריז לבחירת יו"ר המפלגה

גם ההתפתחות הזאת ארעה בזכות הצורך של כמה מאנשי יצחק רבין (ואני ביניהם) להביא למהפך בתוך מפלגת העבודה שיאפשר לרבין לגבור על שמעון פרס, מהלך שאכן הצליח והביא את רבין לראשות מפלגת העבודה ומכאן גם לניצחון על הליכוד בבחירות 92. אלמלא המעבר לפריימריז ב-1991, פרס היה יו"ר מפלגת העבודה עד היום…

אבל הפריימריז במפלגת העבודה איבדו את המשמעות העיקרית – של יצירת פתיחות למועמדים חדשים להתמודד על הנהגת המפלגה שהידרדרה והלכה  מ-44 מנדטים ב 92 להישג בלתי נתפס של 3 מנדטים במרץ 2020. הסיבה:  מפלגת העבודה אמנם עברה לפריימריז, אבל בתוכה לא התקיים שום נוהל שאיפשר לכל מי שרצה להתבטא או להשפיע.

המפלגה נותרה סגורה בתוך עצמה, מנוהלת על ידי מספר גושי כוח שהתבצרו במחוזות (תל אביב ונתניה ובאר שבע וחיפה וכולי) והפכו להיות בעלי הבית. כל מחוז כזה מנוהל על ידי בעלי הבית הללו כבר לפחות 25 שנים, ואיש אינו יכול לערער עליהם או לקחת מהם את המפתחות למבנה המחוז, שהפך כבר מזמן למועדון הווי מקומי ממומן.

מול התופעה הבצקתית הזאת נולדה כחול-לבן. שלושה חברים שהיו להם פעם דרגות על הכתפיים, החליטו שהם יודעים איך להושיע במרחב הפוליטי שהיה ועדיין עודנו מבוך לא מובן עבורם. עם כמה יועצי תקשורת שמכנים עצמם יועצים אסטרטגיים, יצרו כמה נאומים והופעות סטנד-אפ מגוחכות, ועפו על גלי ה"רק לא ביבי" שתודלק על ידי כתבי אישום כבדים כנגד בנימין נתניהו.

שלושה חברים שהיו להם פעם דרגות על הכתפיים, החליטו שהם יודעים איך להושיע במרחב הפוליטי שהיה ועדיין עודנו מבוך לא מובן עבורם. עם כמה יועצי תקשורת יצרו הופעות מגוחכות, ועפו על גלי ה"רק לא ביבי"

ללא תפיסה חברתית וללא תפיסה מדינית או תפיסה בכלל, כחול-לבן הייתה סתם ערימה של חבר'ה עם זכויות. אבל ללא כל זיקה למבנה פנימי דמוקרטי – הוכתה שוק על ירך על ידי הנאשם.

קל מאוד לשנוא את נתניהו. קל מאוד להאשימו בהחרבת הדמוקרטיה. קל להכות בראשו של בני גנץ – שהמהלך האחרון שלו איכזב את כל אוהדי "רק לא ביבי". אבל למעשה מהלך הכניעה שלו היה המהלך היחיד שיכל לבצע.

גנץ הגיע לסיטואציה הזאת – של מהלך כניעה – בדיוק כמו במהלך האחרון של משחק שח, שהרבה לפני הצעד האחרון שני השחקנים כבר יודעים מי יכנע ומי ינצח, רק מקווים לאיזו שגיאה של הצד השני, ולפעמים גם לא מחכים לצעד האחרון, והמפסיד עוצר את המשחק עוד בשלב מוקדם. במשחק הפוליטי האחרון היה משחק שח שבו צד אחד ידע את התוצאה שהוא ישיג, והצד המובס לא מבין מה קרה לו… יכול להיות שעד היום.

גנץ הגיע לסיטואציה הזאת – של מהלך כניעה – בדיוק כמו במהלך האחרון של משחק שח, שהרבה לפני הצעד האחרון שני השחקנים כבר יודעים מי יכנע ומי ינצח

במשחק שחמט אפשר להטיל על הצעד האחרון של הנכנע את כל האשמה בהפסד. אבל למעשה, הכניעה הייתה כמו מוות ידוע מראש. היא נבנתה על ידי שני הצדדים צעד אחר צעד, כשהמובל אל הכניעה לא מודע כלל לגורלו שכמו נחרץ מראש, אולי בגלל שלא רצה להקשיב לאנשים הנכונים, אולי בגלל שהיה צעיר מדי במרחב הפוליטי ולא יכול היה לבחור בחבורת אנשים שהיא מעבר ליועצי תקשורת – כי כמו שאמר פעם פואד: "המומחיות שלי היא לדעת לבחור את המומחים הנכונים, אני מומחה למומחים".

כל איש צבא שמשתחרר מוקסם מעוצמתה של התקשורת. הוא ממש נכנע לה, מאוהב בה, וכל מי שמקשר אותו אליה הופך לרב או גורו או שניהם ביחד. רביעיית הקוקפיט התהלכה על אחד מהרחובות בגני התערוכה, בצעדים של "המושיעים הלאומיים". הם חשבו בליבם שהם אכן המושיעים. המאוהבות בכוח התקשורתי עיוור את עיניהם ונטל מהם את יכולת החשיבה.

כל פוליטיקאי בכיר מהזן הקודם – כמו רבין או אריאל שרון ואפילו יצחק שמיר – היה בועט במצג המטופש והריק הזה בלי אפילו לחשוב יותר משתי שניות. זה היה כל כך מגוחך שבא לבכות, אבל לא ניתן היה לומר דבר כי כל ביקורת נחשבה כתמיכה בנאשם שמנגד.

אולי יתבגרו הטייסים בקוקפיט המפורק ויבינו שהתהליך עד להשגת השלטון הוא הרבה יותר מורכב ועמוק, ובעיקר – ארוך. כל אחד מהם חייב להבין, שהסיכוי שלו להיחלץ מהמרתף הפוליטי שאליו הם הושלכו הוא נמוך מאוד, אולי אפסי, אלא אם כן יעשו איתחול מחדש להמשך דרכם הפוליטית.

אולי יתבגרו הטייסים בקוקפיט המפורק ויבינו שהתהליך עד להשגת השלטון הוא הרבה יותר מורכב ועמוק, ובעיקר – ארוך. כל אחד מהם חייב להבין, שהסיכוי שלו להיחלץ הוא נמוך מאוד, אולי אפסי, אלא אם כן יעשו איתחול מחדש להמשך דרכם הפוליטית

כדי להיות מומחה למומחים נדרש ניסיון רב, נדרשת תבונה פוליטית שנרכשת בהרבה מאוד שנים של התנסות, ומי שנדמה לו שיבוא מהמערכת הצבאית או המשטרתית וייקח את הקופה בזכות כמה אמירות שדופות ויועצים "אסטרטגיים" – שישכח מזה. אפילו כנגד מועמד המואשם בשלוש עבירות פליליות.

אנחנו צריכים ללמוד לקח ממשחק השחמט הזה.  אם לא נלמד, החברה הישראלית תונהג עוד הרבה מאוד שנים על ידי צד פוליטי אחד, והצד המפסיד ייבב על "חורבן הדמוקרטיה". כדי לעצור את הדמעות ולהפסיק את היבבה האיוולתית הזאת, על הציבור המכנה עצמו מרכז-שמאל להקים מחדש את הארגון הפוליטי החדש, הנכון, המתאים לתקופה הזאת, יחד עם תפיסות של שוויון ההזדמנויות (וצמצום דראסטי של הפערים החברתיים), והצורך בהסדרים מדיניים עם כל העולם.

אבל יש עוד כמה חורים שחורים שניבעו עוד בימים הראשונים לקום המדינה.

זה לא משנה אם ההסתכלות על המשבר שהגיע לשיאו בעימות בין בג"ץ ליו"ר הכנסת היא משמאל או מימין. עצם אי הבהירות, עצם העובדה ששני הצדדים מרגישים צודקים – מצביעה על כך שיש כאן שבר עמוק המתקשר לאי-כיסוי ברור של מערכת היחסים שבין הרשות המחוקקת והמערכת השיפוטית.

האם אמנם בג"ץ, ששופטיו לא נבחרו על ידי העם, יכול להורות ליו"ר הכנסת – שכן שנבחר על ידי העם – לבצע צעד כלשהו? או האם יכול אותו יו"ר לסרב לבצע את הוראת הבג"ץ?  מהי המשמעות של הפרדת רשויות בעולם הדמוקרטי? חור שחור שלא נסגר מעולם.

עלינו לסגור אותו ביחד. ימין ושמאל ואלה שצורחים שאין יותר ימין או אין יותר שמאל – אנחנו חייבים להיעזר בסובלנות כל צד כלפי יריבו, ולהבין, שמחשבה פוליטית היא זכותו של כל אדם שהוא אזרח של החברה הדמוקרטית.

אז בואו נשתה מים ונרגע… ונתחיל לעבוד.

חיים אסא היה אסטרטג הקמפיין של יצחק רבין (1992) וציפי לבני ( 2009). הוא כיהן כיועץ לביטחון לאומי בממשלת רבין. יו"ר חברת סייקן וראש המעבדה למשחקי מלחמה אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,257 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אבי מת לבדו, ועכשיו אני לא יכולה אפילו לנחם את אמי"

"אנחנו מביאים מצרכי מזון לקשישים ומנסים לספק מילות נחמה לאלו שמודאגים במיוחד" ● "למרבה הצער, גם בתוך הקהילות שלנו יש אנשים שנדבקו בנגיף" ● יהודי איטליה מספרים על החיים והמוות בלב אזור האסון של הקורונה באירופה ● הקושי הרגשי הגדול, הם אומרים, הוא האיסור להיפרד מיקיריהם או ללוות אותם בדרכם האחרונה

עוד 877 מילים

גנץ ואשכנזי פוגשים את נתניהו במעון ראש הממשלה

ליברמן: נלך לאופוזיציה ● לפיד: גנץ ואשכנזי בחשו מאחורי גבי ● כחלון רוצה לחלק מענקים של 5 מיליארד שקל ● ניסנקורן: זחילה והליכה על 4 זה קשקוש, הולכים לממשלה שוויונית ● יורם יובל קורא להדחת ליצמן: הסגר חזק מדי וגורם לסטרס ● מחאת הדגלים השחורים הגיעה לבתים של גנץ, שפע, חיימוביץ' וזמיר ● האוזר תומך בממשלת חירום, רדיר מריח מתנדנדת

עוד 30 עדכונים

הושק שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ

על מאגר מים שסמוך לקיבוץ שמיר הוקם לאחרונה שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ ● סוף-סוף מתחילים לנצל את השטחים העצומים של המאגרים ● אביב לביא נחלץ מהסגר כדי לבקר בגולן, שבימים אלה ירוק וריק מתמיד

עוד 629 מילים ו-1 תגובות

הקורונה מאיימת לכלות את מלאי הציוד הרפואי בעולם, והראש הפלסטיני ממציא פטנטים ● מפעל בגדים ברצועת עזה ומפעל נעליים בחברון עברו הסבה מהירה לייצור מסכות וציוד מיגון נוסף - ועושים עסקים גם עם ישראלים ● כתב זמן ישראל שוחח עם התעשיינים הפלסטיניים רבי-התושייה ● "אנחנו תורמים את תרומתנו"

עוד 607 מילים

עדות אישית בהולנד החיים נמשכים כרגיל, ואני מפחד למות

"שרדתי 4 או 5 מתקפות טילים גדולות, שתי אינתיפאדות ושירות קרבי בישראל, ובעבודתי ככתב בכמה אזורי מלחמה. אבל התמונות מאיטליה גרמו לי לראשונה לחשוש לחיי" ● העיתונאי כנען ליפשיץ מספר על מציאות החיים ההזויה בהולנד - שבחרה להמשיך בשגרה כמעט רגיל ● התחבורה שם פועלת כסדרה וחופש התנועה כמעט מוחלט ● טור מיוחד

עוד 903 מילים ו-2 תגובות

באיראן מגרשים רופאים, ומנסים לתפוס טרמפ גרעיני על הקורונה ● בטורקיה מאשימים את ישראל בהפצת הנגיף ● בחברון מגשימים חלומות מקסימים ● מה הסיכוי לקאמבק של קדאפי ● ומה קרה כאן לפני 18 שנה בדיוק ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,042 מילים

ד"ר כרמי שפר, הרופא הישראלי שמטפל בחולי קורונה בפדובה, מספר על תרופות חדשות שהוכנסו לשימוש וכבר מוכיחות את עצמן ● בראיון אופטימי לזמן ישראל הוא אומר שבימים האחרונים חולים החלו להבריא, בין השאר כתוצאה מהכנסת תרופות מפתיעות לשימוש ● ״זו תקופה שבה הרופאים נאלצים להיות יצירתיים. בעיר פארמה הצליחו להנשים אנשים באמצעות מסיכת צלילה של דקתלון, לאחר שיצרו במדפסת בתלת מימד את החלק שמחבר אותה למכונת ההנשמה״

עוד 1,736 מילים ו-2 תגובות

כלכלת הקורונה הבנקאים חייבים לחשוב כמו רופאים

ישראל מפספסת זמן יקר בטיפול במשק החולה, משום שהיא מתקשה לחשוב מחוץ לקופסה ● אבל זה בדיוק מה שנחוץ, וגם למערכת הבנקאית יש תפקיד מרכזי בכך ● על הבנקאים לנהוג כמו רופאי הקורונה בבתי החולים, ולהגיש עזרה ראשונה דווקא לעסקים שמצבם קשה ביותר (אך יש להם עדיין סיכוי לחיות) ● ועל המדינה להקים מנגנונים פיננסיים שיגבו את ההתנהלות ההכרחית הזו ● כלכלת הקורונה, פרק שלישי

עוד 2,409 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
100 מֶטֶר

על הזוועה האמיתית בכלל לא מדווחים עכשיו בטלוויזיה. היא לא מופיעה בשקפים, לא נדונה בישיבות הממשלה, לא קשורה לצעדי החירום של מערכת הבריאות וגם לא לפליק-פלאק התבוסתני של גנץ, שהתחיל בתור רץ מרתון פוליטי מבטיח ובסוף השלים בקושי את 100 המטרים הראשונים

עוד 1,315 מילים ו-1 תגובות

עוד בטרם תקום, ממשלת נתניהו-גנץ תצטרך להתמודד עם כמה אתגרים משפטיים

אחרי שהאבק ישקע וההסכמים בין נתניהו לגנץ ימוצו, ראש הממשלה ושר החוץ החדש שלו יצטרכו להתמודד עם מספר מכשלות משפטיות ● התחנה הראשונה תהיה בבית הנשיא, שם גנץ יצטרך להחזיר את המנדט שקיבל - ומשם, כולם יעברו לבג״ץ, כדי לדון אחת ולתמיד בשאלה האם נאשם בפלילים יכול להקים ממשלה ● ובינתיים, דווקא האוזר והנדל עלולים למצוא את עצמם ללא אפשרות להצטרף לקואליציה ● פרשנות

עוד 812 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה