יש פיקוד עורף להגנה מתקיפות מבחוץ, לא ממתקפה כימית מבפנים

נתניהו בביקור באסדת לוויתן (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
Marc Israel Sellem/POOL
נתניהו בביקור באסדת לוויתן

‏יש לנו את פיקוד העורף להגנה מפני התקפות מבחוץ, נראה לי שצריך גם פיקוד עורף להגנה בפני מתקפה כימית מבפנים.

סמוך לשעה 22:00 ב-23 לדצמבר, 4 שעות לפני מועד התחלת שלב ה'נישוב' בהרצת אסדת לוויתן, הודיע המשרד להגנת הסביבה כי חברת נובל אנרג'י לא עמדה בתנאים עד לשעה זו ומשום כך, פעולת הנישוב תידחה למועד אחר. על חברת נובל להשלים את הדברים החסרים עד למועד הנישוב הבא, ולקבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה כי היא עומדת בכל התנאים לתוכנית הנישוב, ולפרסם הודעה באתר האינטרנט שלה על המועד החדש – בהתאם להתחייבות לעדכן את הציבור שני ימי עסקים מראש. זאת, בתנאי שתעמוד בכל התנאים שהמשרד הציב.

‏יש לנו את פיקוד העורף להגנה מפני התקפות מבחוץ, נראה לי שצריך גם פיקוד עורף להגנה בפני מתקפה כימית מבפנים

טוב עשו אנשי משרד להגנת הסביבה שדחו את הנישוב. זה מראה שהלחץ של התושבים אפקטיבי, שאפשר וצריך לפעול אחרת ולא להיכנע ללחצים של תאגידי הגז.

הדחייה מורה גם שהבהילות לקדם את הדיונים הייתה שקרית.

שהטיעונים בדיון של הפרקליטה מטעם המדינה, כוכבית נצח דולב, כי "כל עיכוב עלול להביא אותנו למצב שאנו לא נצליח להזרים את הגז ביום ראשון [22 לדצמבר]. מבחינתנו הגז גורם נזק בשלושה מישורים עיקריים – האחד הוא ביחסינו עם ממשלת ירדן, העיכוב בהזרמה של הגז עלולה לגרום למשבר ביחסים בין ישראל לירדן."  לא היו מדויקים.

מסתבר שלא קרה שום דבר מהותי ביחסים עם ירדן כתוצאה מהדחיה במועד ההרצה, ומכך שהגז לא זרם ביום ראשון ה-22 לדצמבר, וככל הנראה לא יקרה שום דבר מהותי ביחסים עם ירדן אם מועד ההרצה ידחה. ואזכיר שירדן חיה עד היום בלי גז מישראל ועם גז ממצרים, והיא יכולה להמשיך כך בעתיד.  גרוע מזה, נראה שהשיקול של בריאות תושבי מדינת ישראל הוא משני לשיקול של הזרמת גז לירדן, ולרווחיות של תאגידי הגז.

מסתבר שלא קרה שום דבר מהותי ביחסים עם ירדן כתוצאה מהדחיה במועד ההרצה, ומכך שהגז לא זרם ביום ראשון ה-22 לדצמבר, וככל הנראה לא יקרה שום דבר מהותי ביחסים עם ירדן אם מועד ההרצה ידחה

מעניין איך מרגישה עכשיו עו"ד כוכבית נצח דולב כאשר צריך להיות לה ברור שהזינו אותה בטיעונים שקריים בדבר היחסים עם ירדן, והשתמשו בה בצורה מכוערת.

רקע

הגז הגלמי הנמצא בשדות גז ובשדה הגז לוויתן מעורב עם מים ובהם מומסים חומרים רעילים, ועם ערפל של מעין בנזין קל הנקרא קונדנסט. באסדת הטיפול בה מדובר מנקים את הגז מהמים ומהקונדנסט.

שדה הגז לויתן נמצא בים העמוק, כ-120 ק"מ מערבית לחיפה. את אסדת הטיפול בגז הקימו במקום הלא נכון, כ-10 ק"מ מחוף דור נחשולים במקום ליד שדה הגז 120 ק"מ מהחוף, זאת בניגוד למה שנובל תכננה, ובניגוד למה שמקובל בעולם.

שדה הגז לויתן נמצא בים העמוק, כ-120 ק"מ מערבית לחיפה. את אסדת הטיפול בגז הקימו במקום הלא נכון, כ-10 ק"מ מחוף דור נחשולים, במקום ליד שדה הגז, זאת בניגוד למה שנובל תכננה, ובניגוד למקובל בעולם

המיקום של האסדה בקרבת החוף, לעומת האפשרות למקם אותה 120 ק"מ מהחוף מעל שדה הגז, מסכן את תושבי האזור בפרט, ואת תושבי המדינה בכלל.  ועכשיו כולנו צריכים לשאת בתוצאות.

מה זה נישוב?

תאגידי הגז ומשרדי הממשלה משתמשים במילה נישוב, כמו הרוח נושבת קלילה, אבל המילה הנכונה לתיאור המצב היא Exhaust הוצאת גזים מסוכנים ומסרטנים לאוויר.

תאגידי הגז ומשרדי הממשלה משתמשים במילה נישוב, כמו הרוח נושבת קלילה, אבל המילה הנכונה לתיאור המצב היא Exhaust הוצאת גזים מסוכנים ומסרטנים לאוויר

הרצת האסדה החלה לפני כחודש. השלב המשמעותי ביותר בהרצה הוא השלב המכונה 'נישוב', ובו תתחיל הזרמת הגז מהמאגר.

מבארות הגז בשדה לוויתן הונחו שני צינורות תת ימיים באורך 130 ק"מ לאסדת הטיפול בגז, בהם יוזרם הגז משדה הגז לוויתן. כיום הצינורות מלאים בחנקן למניעת תופעה של פיצוץ גז. בשלב הנישוב, פותחים את שסתומי הגז בעומק הים מעל ארבע בארות הגז שנקדחו בשדה לוויתן, וזרימת הגז דוחפת את החנקן הנמצא בצינורות למתקן מפלט. בתחילה יפלט מהצינורות החנקן, ואח"כ תערובת של חנקן וגז, עד שריכוז החנקן ירד ל-5%.  ברמה זו של 95% גז ו-5% חנקן ניתן יהיה לשרוף את הגזים הנפלטים בלפיד במתקן המפלט. יהיו שני נישובים, אחד לכל צינור גז ושתי בארות גז בהפרש של 3-4 ימים.

פליטת תערובת הגז והחנקן לאוויר במשך כ-3 שעות, לפני הדלקת הלפיד, תיצור פיזור חומרים מזהמים ורעילים בהיקף גדול וחריג, הדומה לזו המותרת בהפעלה שגרתית של האסדה במשך שנה ורבע עד שנתיים וחצי.

פליטת תערובת הגז והחנקן לאוויר במשך כ-3 שעות, לפני הדלקת הלפיד, תיצור פיזור חומרים מזהמים ורעילים בהיקף גדול וחריג, הדומה לזו המותרת בהפעלה שגרתית של האסדה במשך שנה ורבע עד שנתיים וחצי

נציגי המדינה ונובל אנרגי אומרים לנו שאין כל סכנה, שהסכנה אפסית, שאין צורף להתפנות. יתכן שהם צודקים, אז הייתי רוצה לראות את בכירי דלק ונובל ורציו באים לגור באזור, אפשר בבתי התושבים שעזבו, למשך לשבוע בתקופת ההרצה.

הייתי רוצה לראות את המומחים שאומרים שאין כל בעיה, באים לגור באזור למשך לשבוע בתקופת ההרצה.

הייתי רוצה לראות את בכירי ובעלי התפקידים הרלבנטיים במשרד להגנת הסביבה ובמשרד הבריאות ובמשרד האנרגיה, משטייניץ ומטה שאומרים לנו שהסכנה אפסית, באים לגור באזור בתקופת ההרצה.

נציגי המדינה ונובל אנרג'י אומרים לנו שהסכנה אפסית, שאין צורף להתפנות. יתכן שהם צודקים. אז הייתי רוצה לראות את בכירי דלק ונובל ורציו באים לגור באזור שבוע, בתקופת ההרצה, אפשר בבתי התושבים שעזבו

משרדי הממשלה והמומחים נסמכים בסופו של דבר על הנתונים של נובל. ולנובל יש אינטרסים אחרים. ואני לא רוצה להרחיב דברים על המצב הקשה בו נמצאים מומחים אלו, שיש להם 'חמישה ילדים לפרנס', שצריכים להתיישר לפי 'רוח המפקד'.

יתרה מזאת, יש לנו נסיון רע מאוד עם האמינות של גופים אלו כאשר המדובר בגז, וביחסים בין תאגידי הגז, משרדי הממשלה והנהגת המדינה. ויש לנו נסיון רע מאוד עם הגשת מידע לא אמין ע"י נובל, וצריך להתייחס בספקנות הראויה לנתונים שנובל מספקת ולדוחות המומחים שהיא מביאה.

בדצמבר 2018 החליט המשרד להגנת הסביבה על סרוב למתן היתר פליטה לאסדת לוויתן, בשל נתונים לא אמינים שהגישה נובל.

בהודעת הסרוב נכתב: "השתלשלות העניינים מעלה תהיות קשות לגבי אמינות כלל הנתונים בבקשה להיתר הפליטה….בהעדר ודאות לגבי מהימנות הנתונים לא ניתן לתת היתר פליטה."

משרדי הממשלה והמומחים נסמכים בסופו של דבר על הנתונים של נובל. ולנובל יש אינטרסים אחרים. יתרה מזאת, יש לנו נסיון רע עם אמינות גופים אלו כאשר מדובר בגז, וביחסים בין תאגידי הגז, משרדי הממשלה והנהגת המדינה

אזכיר גם את אסדת תמר שם התברר שהיקף הפליטות גבוה פי 30 מהתחזיות שנובל מסרה לפני הפעלת האסדה.

עכשיו מבקשים מאתנו לסמוך על נובל שגם תבצע את הניטור של החומרים המזהמים, המסרטנים. נתנו לחתול לשמור על השמנת.

עמדתם של אנשי המקצוע מטעם המדינה, המומחים של נובל, ומודל פיזור המזהמים שהם השתמשו בו, מתבססים על נתונים שסיפקה ומספקת נובל אנרג'י. לנתונים האלו יש תכונה שהם משתנים עם הזמן.

גרוע מזה, עד היום גם במקומות שיש ניטור, המשרד להגנת הסביבה לא עשה ולא עושה דבר כאשר יש חריגה. וכמויות החומרים המסרטנים, הרעילים עולה על המותר.  צריך רק להסתכל על מפרץ חיפה.

גרוע מזה, עד היום גם במקומות שיש ניטור, המשרד להגנת הסביבה לא עשה ולא עושה דבר כאשר יש חריגה. וכמויות החומרים המסרטנים, הרעילים עולה על המותר.  צריך רק להסתכל על מפרץ חיפה.

בנושא זה כדאי לקרוא את דברי פרופ' עדי וולפסון

 

חיפה-חיפה-חיפהבהמשך לפוסט שלי מסוף השבוע על ניטור הבנזן מבז"ן במפרץ חיפה (תחנה ניידת מס' 6-קישור לפוסט בתגובה…

פורסם על ידי ‏‎Adi Wolfson‎‏ ב- יום שני, 23 בדצמבר 2019

לפי מאמר מדעי בלתי תלוי שנכתב בידי מומחים ועבר ביקורת עמיתים בכתב העת  Environmental Impact Assessment Review הערכת ההשפעה הסביבתית שסיפקה נובל אנרג'י בנוגע לאסדת הגז לווייתן היא הערכת חסר גסה של כמות פליטת החומרים המזהמים לאוויר של ישראל, מכילה שורה של פגמים, מתבססת על מודלים פשטניים מדי וצריכה להתבצע בצורה מקצועית יותר.

עיקרי הדברים במאמר:

"אנו מספקים הוכחות לשורה של ליקויים בהערכת ההשפעות על הסביבה של אסדת הטיפול בגז בים התיכון.

"מודל הפליטות בו נעשה שימוש לא היה שמרני, והניח רק פליטות רציפות בלבד.

"מודל פיזור הפליטות הוא פשטני מדי וחסרה בו אינטראקציה בין שכבות גבול ימיות-יבשתיות.

"הערכת השפעות על הסביבה מלמטה למעלה, לעתים קרובות מעריכה בחסר את הפליטות האמיתיות.

"פליטות לסירוגין מאסדות עיבוד נפט וגז הן חוזרות על עצמן ונפוצות."

חוות דעת מומחים חדשה של כותבי המאמר, פרופ' דוד ברודאי (הטכניון) ופרופ' אורי דיין (האונ' העברית) מונה ארבעה ליקויים עיקריים בדו"ח אבי מושל ("דו"ח מושל") של נובל, בו השתמש המשרד להגנת הסביבה בקבעו כי אין סיכון לתושבים כתוצאה מהנישוב הצפוי באסדת לוויתן, ליקויים המוכיחים כי הדו"ח איננו יכול להוות בסיס איתן לקביעה מעין זו.

עקרון הזהירות המונעת בפרויקט חדש שכזה, דורש כי ההנחות השמרניות חייבות להיות המכריעות בביצועו של מודל פיזור המזהמים, עליו צריך להיות מושתת דו"ח זה , דבר אשר לא בוצע במקרה דנן.

עקרון הזהירות המונעת בפרויקט חדש שכזה, דורש כי ההנחות השמרניות חייבות להיות המכריעות בביצועו של מודל פיזור המזהמים, עליו צריך להיות מושתת דו"ח זה , דבר אשר לא בוצע במקרה דנן

בהודעת המשרד להגנת הסביבה על הדחיה בנישוב, נאמר ש"ריכוזי המזהמים בחוף ינוטרו באופן רציף ובמקרה הבלתי סביר שתתגלה בזמן אמת עלייה בזיהום האוויר העלולה לסכן את האוכלוסייה – הפעילות באסדה תופסק."

כאן טמון הכלב, זו הבעיה, מדוע צריך מישהו שיקבע כי העלייה בזיהום האוויר עלולה לסכן את האוכלוסייה?  בשביל זה נקבעו תקנים ברורים לרמות הזיהום, ואם הניטור יראה עלייה בזיהום האוויר מעבר לתקן – יש להפסיק מיידית את הפעילות באסדה.  

את הרצת מתקני האסדה צריך לעשות כאשר תנאי מזג האויר מתאימים, כאשר יש רוח מזרחית.

הקביעה של משרדי הממשלה שאין כל סכנה או סיכון אפסי בתהליך ההרצה, נשענת על בסיס רעוע, ובעיקר על הנתונים שמספקת נובל. את הבדיקות והניטורים צריכים לבצע המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה בשיתוף משרד הבריאות, ולא להטיל זאת ולסמוך, כפי שקורה עכשיו, על נובל אנרג'י.

מדוע צריך מישהו שיקבע כי העלייה בזיהום האוויר עלולה לסכן את האוכלוסייה?  בשביל זה נקבעו תקנים ברורים לרמות הזיהום, ואם הניטור יראה עלייה בזיהום האוויר מעבר לתקן – יש להפסיק מיידית את הפעילות באסדה 

תחנות הניטור ושיטות הניטור צריכות להיות אמינות ומתאימות לניטור כל המזהמים הנפלטים מהאסדה בעת  ההרצה והפעילות השואפת של האסדה. לא יתכן שמתקני הניטור יכוילו במשך זמן ארוך כאשר המערכת פועלת. במידה ויש מכשירי מדידה המחייבים כיול כזה, יש להתקין מכשיר נוסף, כך שלא תהייה הפסקה בניטור.

גם אם יהיה ניטור מלא של המערכת, הוא לא יהיה שווה כלום, אם התוצאות לא יגיעו בזמן למקום או לאנשים המתאימים שיבינו את משמעות הנתונים ויוכלו לפעול בהתאם לכך. לכן חייבים לוודא שיש אחראי לקריאה שוטפת של תוצאות הניטור, עם אחריות וסמכות לפעול מיידית לפי תוצאות הניטור, או לדווח על תקלות ומקרים בהם ריכוז המזהמים עולה באופן חשוד גם אם לא עבר עדיין את הריכוז המותר לפי התקן, ולבטח כאשר הריכוז עבר את התקן.

ובעיקר צריך לחזור ולבדוק היטב את הסיכונים בהפעלה השוטפת של האסדה.

חברת Ramboll הדנית, נחשבת לאחת החברות המובילות בעולם בתחום הייעוץ ההנדסי לאיכות אוויר בתעשיות הגז והנפט,  הכינה עבור עמותת "שומרי הבית" דוח ובו נבחנה הבקשה החוזרת להיתר פליטה של אסדת הגז לוויתן שהגישה נובל אנרג'י למשרד להגנת הסביבה ביום 20.1.2019.

הדו"ח מפרט חוסרים, טעויות, כשלים וחריגות מנהלים וסטנדרטים הנהוגים בעולם, ומטיל ספק באמינות ובסבירות של ההערכות המוצהרות בבקשה להיתר הפליטה של זיהום האוויר הצפוי מאסדת לוויתן.

הדו"ח מפרט חוסרים, טעויות, כשלים וחריגות מנהלים וסטנדרטים הנהוגים בעולם, ומטיל ספק באמינות ובסבירות של ההערכות המוצהרות בבקשה להיתר הפליטה של זיהום האוויר הצפוי מאסדת לוויתן

לפי הדוח, בין השאר:

ניתן להעריך כי אסדת לוויתן תפלוט מזהמים בכמות גבוהה מהמוצהר, בעוד יעילות המערכות למניעת זיהום תהיה נמוכה מהמוצהר.

ה'מערכת הסגורה' שמתוכננת להיות מותקנת באסדת לוויתן לא נמצאת בשימוש בעולם עבור אף אסדת גז, ובוודאי שלא באסדות בעלות תפוקה גבוהה כמו זו המתוכננת לאסדת לווייתן. שימוש במערכת דומה קיים באופן מועט מאוד בעולם ורק באסדות להפקת נפט.

המומחים של רמבול מטילים ספק רב באמינות ההערכות שצוינו בבקשה להיתר לגבי יכולת המערכת הזו למנוע זיהום האוויר במידה עליה הצהירה נובל אנרג'י. וקובעים שחובה לבצע מעקב קפדני הכולל ניטור רציף על מנת לבחון את עמידת המערכת הניסיונית הזו בהצהרות החברה.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,787 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 28 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים

יועצו האסטרטגי של גנץ: "הוא סכנה לעם ישראל, אין לו אומץ לתקוף באיראן"

המשנה לראש המל"ל לשעבר ומקורבו יועמדו לדין בכפוף לשימוע ● לפיד פסל ישיבה עם רפי פרץ: "כמו שלא נקים ממשלה כשהיבא יזבק תביא אותנו ל-61" ● בימינה גינו את דבריו של מס' 2 בכחול לבן: משווה לוחם בצה"ל לתומכת מחבלים ● יזבק: "הגזען מכחול לבן משווה אותי לגזען מימינה"

עוד 48 עדכונים

בין התפילות, קמפיין ימינה השתלט על בתי הכנסת ברחבי הארץ

מועמדי ימינה הסתערו בחודש האחרון על בתי כנסת ברחבי הארץ בערבי שישי, כדי לפגוש בוחרים פוטנציאליים ● לא כל המתפללים אהבו את זה ● ואף מפלגה אחרת לא נקטה באסטרטגיה דומה

עוד 725 מילים

היועצת המשפטית שנלחמה בשחיתות תפוטר

הנהלת פארק אריאל שרון פועלת לפטר את היועצת המשפטית מיכל זילכה, שחשפה שחיתויות במקום וניסתה לעצור מכרזים תפורים ● ב"אדם, טבע ודין" קוראים לרשויות החוק לפתוח בחקירה, ומכנים את המהלך שערורייתי ● חבר דירקטוריון לשעבר: "הרדיפה אחרי שומרי-הסף לא מפתיעה אותי" ● מעקב

עוד 869 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה