יש פיקוד עורף להגנה מתקיפות מבחוץ, לא ממתקפה כימית מבפנים

נתניהו בביקור באסדת לוויתן (צילום: Marc Israel Sellem/POOL)
Marc Israel Sellem/POOL
נתניהו בביקור באסדת לוויתן

‏יש לנו את פיקוד העורף להגנה מפני התקפות מבחוץ, נראה לי שצריך גם פיקוד עורף להגנה בפני מתקפה כימית מבפנים.

סמוך לשעה 22:00 ב-23 לדצמבר, 4 שעות לפני מועד התחלת שלב ה'נישוב' בהרצת אסדת לוויתן, הודיע המשרד להגנת הסביבה כי חברת נובל אנרג'י לא עמדה בתנאים עד לשעה זו ומשום כך, פעולת הנישוב תידחה למועד אחר. על חברת נובל להשלים את הדברים החסרים עד למועד הנישוב הבא, ולקבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה כי היא עומדת בכל התנאים לתוכנית הנישוב, ולפרסם הודעה באתר האינטרנט שלה על המועד החדש – בהתאם להתחייבות לעדכן את הציבור שני ימי עסקים מראש. זאת, בתנאי שתעמוד בכל התנאים שהמשרד הציב.

‏יש לנו את פיקוד העורף להגנה מפני התקפות מבחוץ, נראה לי שצריך גם פיקוד עורף להגנה בפני מתקפה כימית מבפנים

טוב עשו אנשי משרד להגנת הסביבה שדחו את הנישוב. זה מראה שהלחץ של התושבים אפקטיבי, שאפשר וצריך לפעול אחרת ולא להיכנע ללחצים של תאגידי הגז.

הדחייה מורה גם שהבהילות לקדם את הדיונים הייתה שקרית.

שהטיעונים בדיון של הפרקליטה מטעם המדינה, כוכבית נצח דולב, כי "כל עיכוב עלול להביא אותנו למצב שאנו לא נצליח להזרים את הגז ביום ראשון [22 לדצמבר]. מבחינתנו הגז גורם נזק בשלושה מישורים עיקריים – האחד הוא ביחסינו עם ממשלת ירדן, העיכוב בהזרמה של הגז עלולה לגרום למשבר ביחסים בין ישראל לירדן."  לא היו מדויקים.

מסתבר שלא קרה שום דבר מהותי ביחסים עם ירדן כתוצאה מהדחיה במועד ההרצה, ומכך שהגז לא זרם ביום ראשון ה-22 לדצמבר, וככל הנראה לא יקרה שום דבר מהותי ביחסים עם ירדן אם מועד ההרצה ידחה. ואזכיר שירדן חיה עד היום בלי גז מישראל ועם גז ממצרים, והיא יכולה להמשיך כך בעתיד.  גרוע מזה, נראה שהשיקול של בריאות תושבי מדינת ישראל הוא משני לשיקול של הזרמת גז לירדן, ולרווחיות של תאגידי הגז.

מסתבר שלא קרה שום דבר מהותי ביחסים עם ירדן כתוצאה מהדחיה במועד ההרצה, ומכך שהגז לא זרם ביום ראשון ה-22 לדצמבר, וככל הנראה לא יקרה שום דבר מהותי ביחסים עם ירדן אם מועד ההרצה ידחה

מעניין איך מרגישה עכשיו עו"ד כוכבית נצח דולב כאשר צריך להיות לה ברור שהזינו אותה בטיעונים שקריים בדבר היחסים עם ירדן, והשתמשו בה בצורה מכוערת.

רקע

הגז הגלמי הנמצא בשדות גז ובשדה הגז לוויתן מעורב עם מים ובהם מומסים חומרים רעילים, ועם ערפל של מעין בנזין קל הנקרא קונדנסט. באסדת הטיפול בה מדובר מנקים את הגז מהמים ומהקונדנסט.

שדה הגז לויתן נמצא בים העמוק, כ-120 ק"מ מערבית לחיפה. את אסדת הטיפול בגז הקימו במקום הלא נכון, כ-10 ק"מ מחוף דור נחשולים במקום ליד שדה הגז 120 ק"מ מהחוף, זאת בניגוד למה שנובל תכננה, ובניגוד למה שמקובל בעולם.

שדה הגז לויתן נמצא בים העמוק, כ-120 ק"מ מערבית לחיפה. את אסדת הטיפול בגז הקימו במקום הלא נכון, כ-10 ק"מ מחוף דור נחשולים, במקום ליד שדה הגז, זאת בניגוד למה שנובל תכננה, ובניגוד למקובל בעולם

המיקום של האסדה בקרבת החוף, לעומת האפשרות למקם אותה 120 ק"מ מהחוף מעל שדה הגז, מסכן את תושבי האזור בפרט, ואת תושבי המדינה בכלל.  ועכשיו כולנו צריכים לשאת בתוצאות.

מה זה נישוב?

תאגידי הגז ומשרדי הממשלה משתמשים במילה נישוב, כמו הרוח נושבת קלילה, אבל המילה הנכונה לתיאור המצב היא Exhaust הוצאת גזים מסוכנים ומסרטנים לאוויר.

תאגידי הגז ומשרדי הממשלה משתמשים במילה נישוב, כמו הרוח נושבת קלילה, אבל המילה הנכונה לתיאור המצב היא Exhaust הוצאת גזים מסוכנים ומסרטנים לאוויר

הרצת האסדה החלה לפני כחודש. השלב המשמעותי ביותר בהרצה הוא השלב המכונה 'נישוב', ובו תתחיל הזרמת הגז מהמאגר.

מבארות הגז בשדה לוויתן הונחו שני צינורות תת ימיים באורך 130 ק"מ לאסדת הטיפול בגז, בהם יוזרם הגז משדה הגז לוויתן. כיום הצינורות מלאים בחנקן למניעת תופעה של פיצוץ גז. בשלב הנישוב, פותחים את שסתומי הגז בעומק הים מעל ארבע בארות הגז שנקדחו בשדה לוויתן, וזרימת הגז דוחפת את החנקן הנמצא בצינורות למתקן מפלט. בתחילה יפלט מהצינורות החנקן, ואח"כ תערובת של חנקן וגז, עד שריכוז החנקן ירד ל-5%.  ברמה זו של 95% גז ו-5% חנקן ניתן יהיה לשרוף את הגזים הנפלטים בלפיד במתקן המפלט. יהיו שני נישובים, אחד לכל צינור גז ושתי בארות גז בהפרש של 3-4 ימים.

פליטת תערובת הגז והחנקן לאוויר במשך כ-3 שעות, לפני הדלקת הלפיד, תיצור פיזור חומרים מזהמים ורעילים בהיקף גדול וחריג, הדומה לזו המותרת בהפעלה שגרתית של האסדה במשך שנה ורבע עד שנתיים וחצי.

פליטת תערובת הגז והחנקן לאוויר במשך כ-3 שעות, לפני הדלקת הלפיד, תיצור פיזור חומרים מזהמים ורעילים בהיקף גדול וחריג, הדומה לזו המותרת בהפעלה שגרתית של האסדה במשך שנה ורבע עד שנתיים וחצי

נציגי המדינה ונובל אנרגי אומרים לנו שאין כל סכנה, שהסכנה אפסית, שאין צורף להתפנות. יתכן שהם צודקים, אז הייתי רוצה לראות את בכירי דלק ונובל ורציו באים לגור באזור, אפשר בבתי התושבים שעזבו, למשך לשבוע בתקופת ההרצה.

הייתי רוצה לראות את המומחים שאומרים שאין כל בעיה, באים לגור באזור למשך לשבוע בתקופת ההרצה.

הייתי רוצה לראות את בכירי ובעלי התפקידים הרלבנטיים במשרד להגנת הסביבה ובמשרד הבריאות ובמשרד האנרגיה, משטייניץ ומטה שאומרים לנו שהסכנה אפסית, באים לגור באזור בתקופת ההרצה.

נציגי המדינה ונובל אנרג'י אומרים לנו שהסכנה אפסית, שאין צורף להתפנות. יתכן שהם צודקים. אז הייתי רוצה לראות את בכירי דלק ונובל ורציו באים לגור באזור שבוע, בתקופת ההרצה, אפשר בבתי התושבים שעזבו

משרדי הממשלה והמומחים נסמכים בסופו של דבר על הנתונים של נובל. ולנובל יש אינטרסים אחרים. ואני לא רוצה להרחיב דברים על המצב הקשה בו נמצאים מומחים אלו, שיש להם 'חמישה ילדים לפרנס', שצריכים להתיישר לפי 'רוח המפקד'.

יתרה מזאת, יש לנו נסיון רע מאוד עם האמינות של גופים אלו כאשר המדובר בגז, וביחסים בין תאגידי הגז, משרדי הממשלה והנהגת המדינה. ויש לנו נסיון רע מאוד עם הגשת מידע לא אמין ע"י נובל, וצריך להתייחס בספקנות הראויה לנתונים שנובל מספקת ולדוחות המומחים שהיא מביאה.

בדצמבר 2018 החליט המשרד להגנת הסביבה על סרוב למתן היתר פליטה לאסדת לוויתן, בשל נתונים לא אמינים שהגישה נובל.

בהודעת הסרוב נכתב: "השתלשלות העניינים מעלה תהיות קשות לגבי אמינות כלל הנתונים בבקשה להיתר הפליטה….בהעדר ודאות לגבי מהימנות הנתונים לא ניתן לתת היתר פליטה."

משרדי הממשלה והמומחים נסמכים בסופו של דבר על הנתונים של נובל. ולנובל יש אינטרסים אחרים. יתרה מזאת, יש לנו נסיון רע עם אמינות גופים אלו כאשר מדובר בגז, וביחסים בין תאגידי הגז, משרדי הממשלה והנהגת המדינה

אזכיר גם את אסדת תמר שם התברר שהיקף הפליטות גבוה פי 30 מהתחזיות שנובל מסרה לפני הפעלת האסדה.

עכשיו מבקשים מאתנו לסמוך על נובל שגם תבצע את הניטור של החומרים המזהמים, המסרטנים. נתנו לחתול לשמור על השמנת.

עמדתם של אנשי המקצוע מטעם המדינה, המומחים של נובל, ומודל פיזור המזהמים שהם השתמשו בו, מתבססים על נתונים שסיפקה ומספקת נובל אנרג'י. לנתונים האלו יש תכונה שהם משתנים עם הזמן.

גרוע מזה, עד היום גם במקומות שיש ניטור, המשרד להגנת הסביבה לא עשה ולא עושה דבר כאשר יש חריגה. וכמויות החומרים המסרטנים, הרעילים עולה על המותר.  צריך רק להסתכל על מפרץ חיפה.

גרוע מזה, עד היום גם במקומות שיש ניטור, המשרד להגנת הסביבה לא עשה ולא עושה דבר כאשר יש חריגה. וכמויות החומרים המסרטנים, הרעילים עולה על המותר.  צריך רק להסתכל על מפרץ חיפה.

בנושא זה כדאי לקרוא את דברי פרופ' עדי וולפסון

 

חיפה-חיפה-חיפהבהמשך לפוסט שלי מסוף השבוע על ניטור הבנזן מבז"ן במפרץ חיפה (תחנה ניידת מס' 6-קישור לפוסט בתגובה…

פורסם על ידי ‏‎Adi Wolfson‎‏ ב- יום שני, 23 בדצמבר 2019

לפי מאמר מדעי בלתי תלוי שנכתב בידי מומחים ועבר ביקורת עמיתים בכתב העת  Environmental Impact Assessment Review הערכת ההשפעה הסביבתית שסיפקה נובל אנרג'י בנוגע לאסדת הגז לווייתן היא הערכת חסר גסה של כמות פליטת החומרים המזהמים לאוויר של ישראל, מכילה שורה של פגמים, מתבססת על מודלים פשטניים מדי וצריכה להתבצע בצורה מקצועית יותר.

עיקרי הדברים במאמר:

"אנו מספקים הוכחות לשורה של ליקויים בהערכת ההשפעות על הסביבה של אסדת הטיפול בגז בים התיכון.

"מודל הפליטות בו נעשה שימוש לא היה שמרני, והניח רק פליטות רציפות בלבד.

"מודל פיזור הפליטות הוא פשטני מדי וחסרה בו אינטראקציה בין שכבות גבול ימיות-יבשתיות.

"הערכת השפעות על הסביבה מלמטה למעלה, לעתים קרובות מעריכה בחסר את הפליטות האמיתיות.

"פליטות לסירוגין מאסדות עיבוד נפט וגז הן חוזרות על עצמן ונפוצות."

חוות דעת מומחים חדשה של כותבי המאמר, פרופ' דוד ברודאי (הטכניון) ופרופ' אורי דיין (האונ' העברית) מונה ארבעה ליקויים עיקריים בדו"ח אבי מושל ("דו"ח מושל") של נובל, בו השתמש המשרד להגנת הסביבה בקבעו כי אין סיכון לתושבים כתוצאה מהנישוב הצפוי באסדת לוויתן, ליקויים המוכיחים כי הדו"ח איננו יכול להוות בסיס איתן לקביעה מעין זו.

עקרון הזהירות המונעת בפרויקט חדש שכזה, דורש כי ההנחות השמרניות חייבות להיות המכריעות בביצועו של מודל פיזור המזהמים, עליו צריך להיות מושתת דו"ח זה , דבר אשר לא בוצע במקרה דנן.

עקרון הזהירות המונעת בפרויקט חדש שכזה, דורש כי ההנחות השמרניות חייבות להיות המכריעות בביצועו של מודל פיזור המזהמים, עליו צריך להיות מושתת דו"ח זה , דבר אשר לא בוצע במקרה דנן

בהודעת המשרד להגנת הסביבה על הדחיה בנישוב, נאמר ש"ריכוזי המזהמים בחוף ינוטרו באופן רציף ובמקרה הבלתי סביר שתתגלה בזמן אמת עלייה בזיהום האוויר העלולה לסכן את האוכלוסייה – הפעילות באסדה תופסק."

כאן טמון הכלב, זו הבעיה, מדוע צריך מישהו שיקבע כי העלייה בזיהום האוויר עלולה לסכן את האוכלוסייה?  בשביל זה נקבעו תקנים ברורים לרמות הזיהום, ואם הניטור יראה עלייה בזיהום האוויר מעבר לתקן – יש להפסיק מיידית את הפעילות באסדה.  

את הרצת מתקני האסדה צריך לעשות כאשר תנאי מזג האויר מתאימים, כאשר יש רוח מזרחית.

הקביעה של משרדי הממשלה שאין כל סכנה או סיכון אפסי בתהליך ההרצה, נשענת על בסיס רעוע, ובעיקר על הנתונים שמספקת נובל. את הבדיקות והניטורים צריכים לבצע המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה בשיתוף משרד הבריאות, ולא להטיל זאת ולסמוך, כפי שקורה עכשיו, על נובל אנרג'י.

מדוע צריך מישהו שיקבע כי העלייה בזיהום האוויר עלולה לסכן את האוכלוסייה?  בשביל זה נקבעו תקנים ברורים לרמות הזיהום, ואם הניטור יראה עלייה בזיהום האוויר מעבר לתקן – יש להפסיק מיידית את הפעילות באסדה 

תחנות הניטור ושיטות הניטור צריכות להיות אמינות ומתאימות לניטור כל המזהמים הנפלטים מהאסדה בעת  ההרצה והפעילות השואפת של האסדה. לא יתכן שמתקני הניטור יכוילו במשך זמן ארוך כאשר המערכת פועלת. במידה ויש מכשירי מדידה המחייבים כיול כזה, יש להתקין מכשיר נוסף, כך שלא תהייה הפסקה בניטור.

גם אם יהיה ניטור מלא של המערכת, הוא לא יהיה שווה כלום, אם התוצאות לא יגיעו בזמן למקום או לאנשים המתאימים שיבינו את משמעות הנתונים ויוכלו לפעול בהתאם לכך. לכן חייבים לוודא שיש אחראי לקריאה שוטפת של תוצאות הניטור, עם אחריות וסמכות לפעול מיידית לפי תוצאות הניטור, או לדווח על תקלות ומקרים בהם ריכוז המזהמים עולה באופן חשוד גם אם לא עבר עדיין את הריכוז המותר לפי התקן, ולבטח כאשר הריכוז עבר את התקן.

ובעיקר צריך לחזור ולבדוק היטב את הסיכונים בהפעלה השוטפת של האסדה.

חברת Ramboll הדנית, נחשבת לאחת החברות המובילות בעולם בתחום הייעוץ ההנדסי לאיכות אוויר בתעשיות הגז והנפט,  הכינה עבור עמותת "שומרי הבית" דוח ובו נבחנה הבקשה החוזרת להיתר פליטה של אסדת הגז לוויתן שהגישה נובל אנרג'י למשרד להגנת הסביבה ביום 20.1.2019.

הדו"ח מפרט חוסרים, טעויות, כשלים וחריגות מנהלים וסטנדרטים הנהוגים בעולם, ומטיל ספק באמינות ובסבירות של ההערכות המוצהרות בבקשה להיתר הפליטה של זיהום האוויר הצפוי מאסדת לוויתן.

הדו"ח מפרט חוסרים, טעויות, כשלים וחריגות מנהלים וסטנדרטים הנהוגים בעולם, ומטיל ספק באמינות ובסבירות של ההערכות המוצהרות בבקשה להיתר הפליטה של זיהום האוויר הצפוי מאסדת לוויתן

לפי הדוח, בין השאר:

ניתן להעריך כי אסדת לוויתן תפלוט מזהמים בכמות גבוהה מהמוצהר, בעוד יעילות המערכות למניעת זיהום תהיה נמוכה מהמוצהר.

ה'מערכת הסגורה' שמתוכננת להיות מותקנת באסדת לוויתן לא נמצאת בשימוש בעולם עבור אף אסדת גז, ובוודאי שלא באסדות בעלות תפוקה גבוהה כמו זו המתוכננת לאסדת לווייתן. שימוש במערכת דומה קיים באופן מועט מאוד בעולם ורק באסדות להפקת נפט.

המומחים של רמבול מטילים ספק רב באמינות ההערכות שצוינו בבקשה להיתר לגבי יכולת המערכת הזו למנוע זיהום האוויר במידה עליה הצהירה נובל אנרג'י. וקובעים שחובה לבצע מעקב קפדני הכולל ניטור רציף על מנת לבחון את עמידת המערכת הניסיונית הזו בהצהרות החברה.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,787 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 27 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

יוצר הסרטים דיוויד שולמן ניגש בחיל וברעדה לפרויקט המדובר של צביעת צילומים ממחנות ההשמדה הנאציים, כדי להנגיש אותם לדור הצעיר ● אבל אחרי שהתגבר על החששות שלו, הוא משוכנע כי יצר פרויקט רלוונטי מתמיד ● "עליית הלאומנות סביב העולם והמורכבות של האנטישמיות בימינו הפכה את הסדרה שלי לאקטואלית" ● ראיון

עוד 950 מילים

נתניהו מדבר לעצמו

לו בנימין נתניהו היה מכין לעצמו קפסולה של אמירות תקשורתיות, כדי לפתוח אחרי 25 שנה, כמו שמייעצים בספרים למתבגרות, אפשר היה לכנות אותה "שיחותיי עם עצמי".

ביבי מהעבר מטיף מוסר ודברי תוכחה לביבי של העתיד. כלומר, לעצמו הנוכחי, בהווה שלנו. ותמיד יש לקח נאה במסרים הברורים, החדים והנחרצים שהוא משגר לעצמו.

למעשה, מדובר בנביא זעם. מוכיח בשער. יודע כל. אדם בעל שיעור קומה שמרשה לעצמו ללעוג ולהתנשא על אחרים. אביר הדמוקרטיה ושלטון החוק. רודף הצדק, הממלכתיות, והתקינות הפוליטית והשלטונית. המגן המסור ביותר של רשויות החוק והצדק.

לו נתניהו היה מכין לעצמו קפסולה של אמירות תקשורתיות, כדי לפתוח אחרי 25 שנה, כמו שמייעצים בספרים למתבגרות, אפשר היה לכנות אותה "שיחותיי עם עצמי". ביבי מהעבר מטיף מוסר ודברי תוכחה לביבי של העתיד

אם לדייק, נתניהו לא כיוון את המסרים והתובנות הללו לעצמו במקור. הם נוסחו תמיד כביקורת נוקבת, שיעור לחיים או לקח חריף – למנהיג אחר, שכשל או סרח לטעמו.

הטפותיו מנוסחות תמיד כהבטחה, מרומזת או מפורשת, לעתיד טוב יותר, נכון יותר, תקין יותר, ממלכתי יותר, ישר יותר, הגון יותר – בהנהגתו שלו. אם רק נאמין לו וניטול את הסמכות השלטונית מאותו אדם פחות ערך, חלש וטועה, ונעביר אותה אליו – או-אז הכל יהיה אחרת.

הגבלה חקוקה בסלע לשתי קדנציות

מי לא זוכר את ההבטחה ה"חקוקה בסלע" להגבלת כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות מאותו ראיון עם דן שילון ב-1996?

"יש לי תשובה חקוקה בסלע עבורך […] אם לא תעשה את זה בקדנציה הראשונה, אולי תעשה מה שצריך בקדנציה השניה, אבל יותר מזה אתה לא צריך. תעשה את הדברים ולך, לא הביתה, אבל במובן הפוליטי לך הביתה" (בנימין נתניהו)

אין מנדט לרה"מ השקוע עד צוואר בחקירות

ומה בדבר הראיון עם דני קושמרו משנת 2008, בענין תיפקודו המדיני של ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, כשזה היה תחת חקירת משטרה? חקירת משטרה, כן? לא שלושה כתבי אישום פליליים.

"מדובר על ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, ואין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל. קיים חשש, אני חייב להגיד אמיתי – לא בלתי מבוסס, שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי. הוא נמצא במצוקה המיוחדת הזו – הכול כך עמוקה" (בנימין נתניהו)

לנסוע לוושינגטון לפני בחירות זה פאתטי

לרגל נסיעתו הנוכחית של נתניהו לפגישה עם טראמפ, בדיוק במועד בו אמורה להתכנס וועדת הכנסת שתדון בחסינותו, בן כספית העלה קטע וידאו משנת 1996, שם לועג נתניהו לפרס שנסע לוושינגטון לנאום בקונגרס לפני הבחירות:

"זה דבר מדהים. משעשע, יש בו גם משהו פאתטי. פרס מרגיש כנראה שאין לו תמיכה, הוא מרגיש כנראה שהציבור רואה דרך כל התרגילים, הוא חושב: טוב, נעשה איזה קונטרה אחרונה, ניסע לוושינגטון, נתזמן את מסיבות העיתונאים, ואולי אולי הדבר הזה סוף סוף ירים אותנו. אבל הכל למען המפלגה, הכל למען הבחירות" (בנימין נתניהו)

צריך רשות שופטת עצמאית וחזקה

המגן הגדול של הרשות השופטת בפרט ורשויות החוק בכלל, ח"כ נתניהו, בכנס ירושלים השלישי לאיכות השלטון ביוני 2008, עומד בגאון על חשיבות המאבק לשמירה על שלטון החוק, על המסגרת הדמוקרטית בישראל, על עקרון הפרדת הרשויות בישראל ועל עצמאות הרשות השופטת:
"שמירה על שלטון החוק ועל המסגרת הדמוקרטית היא היינו הך, וזה מחייב אותנו לשמור כל הזמן על הפרדת הרשויות […] וזה נכון בראש ובראשונה בעיקר לרשות השופטת. צריכים רשות שופטת עצמאית וחזקה וצריכים לתמוך בה […] אנחנו צריכים לשמר אותה כגוף עצמאי שנהנה מלגיטימיות ומאמונו של הציבור כחלק מאותו מבנה תלת ראשי ששומר על הדמוקרטיה שלנו. זה אחד מהיסודות החשובים של הדמוקרטיה שלנו" (בנימין נתניהו)

צריך למוטט את שלטון החמאס. אנחנו לא נעצור בעזה

נתניהו במסר היומי שלו מ-2009, כשנסע לאשקלון לרגל נפילת גראד (אבל רק כשנפילת הטיל התרחשה בקדנציה של מישהו אחר):

"אנחנו לא יכולים לסמוך על ניסים. אנחנו צריכים פעולה, ופעולה שתסיר את האיום. יש רק פעולה אחת שתעשה את זה, וזה למוטט את שלטון החמאס בעזה […] אז אני רוצה להגיד כאן ועכשיו. אנחנו לא נעצור את צה"ל, אנחנו נשלים את המלאכה, אנחנו נמוטט את שלטון הטרור של החמאס, אנחנו נחזיר את הביטחון לתושבי אשקלון, ותושבי אשדוד, ותושבי שדרות ובאר שבע ויבנה, אנחנו נחזיר את הביטחון לתושבי ישראל" (בנימין נתניהו)

חיי אומה אינם מסלול השרדות אישי של ראש ממשלה

והנאום חוצב הלהבות מכולם, שבו נתניהו של פעם, עם פרסום דו"ח וינוגרד על מלחמת לבנון השניה ב-2008, אומר בעצם הכל לנתניהו של היום. על הצרכים ההישרדותיים שקודמים לצרכי המדינה, על השקרים, התכסיסים, המניפולציות, השמירה על הכסא, על אובדן הערכים ושיקול הדעת. הנאום הזה עלה לרשת עם טוויסט קטן: אזרח יצירתי שיבץ לתפקיד המאזין את נתניהו עצמו.

"חיי אומה אינם מסלול השרדות אישי של ראש ממשלה, אבל זה מה שקורה כשלראש ממשלה אין שיקול דעת ואין ראיה אסטרטגיה. כשהכל רדוד, חסר עומק ותועלתני, ומשתנה חדשות לבקרים לפי הצרכים הפוליטיים.

איזה הסבר אתם מציעים לציבור כשאתם נצמדים למשרדים שלכם? טובת המדינה לנגד עיניכם, אתם אומרים, כשבעצם אתם מתכוונים לטובתכם אתם.

יציבות שלטונית אתם אומרים, כשבעצם אתם מתכוונים ליציבות שלטונכם. שמירה על הביטחון אתם אומרים, כשבעצם אתם מתכוונים לשמירה על כסאותיכם.

מדינת ישראל איננה יכולה להרשות לעצמה להמשיך עם מנהיגות כושלת וחסרת אחריות כזאת. אזרחים רבים מכל חלקי העם מבקשים מנהיגות אחרת. מנהיגות שאינה משנה את דרכה על פי צרכי ההישרדות שלה.

שאיפה זו מאחדת היום בעלי דעות שונות מימין ומשמאל, כולל כמה חברי כנסת אמיצים. הם כבר מאסו בתרגילים ובתכסיסים.

בעולם שבו הפוליטיקה היא חזות הכל, כי על השיח הציבורי בישראל השתלטה לאחרונה תרבות של רמייה שאסור לנו לקבלה. שקר הוא אמת, רע הוא טוב, כישלון הוא הצלחה.

איפה הערכים, איפה האידאות, איפה האידאלים? זו המנהיגות שנציב בפני ילדינו? זו הדוגמא? הציניות הזו? חוסר האחריות? המניפולטיביות הזו?

אדוני ראש הממשלה, לא תוכל לאורך זמן לחמוק ממשפט הציבור. הבחירות יגיעו, ושם נפגוש כולנו את רצון העם" (בנימין נתניהו).

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 875 מילים

חברת הכנסת היבא יזבק מבל"ד מבהירה את אמירותיה: "אין בדבריי קריאה לאלימות"

יושב ראש בל"ד אומר שהוא מעריך שהרשימה המשותפת לא תמליץ לנשיא על גנץ ● נשיא ארצות הברית ייוועד היום עם ראש הממשלה ולאחר מכן עם יושב ראש כחול לבן, לקראת הצגתה מחר של תוכנית השלום ● אבו מאזן סירב לקיים שיחת טלפון עם הנשיא האמריקאי ● מליאת הכנסת תצביע מחר על הקמתה של ועדת הכנסת; חברי מפלגות הבלוק של נתניהו צפויים להיעדר מההצבעה

16:09 עריכה

איילת שקד שיגרה בצהריים עקיצה לעבר השר דרעי, כשהעלתה לרשתות חברתיות תמונת ילדות שלה עם ההאשטג "אמא של שבת" ב-1980.

אריה דרעי עקץ את איילת שקד מוקדם יותר היום במהלך סיורו בבקעה, ואמר שבתקופת אוסלו (שבשנות ה-90), היא עוד שיחקה ב'אמא של שבת' בגן. דרעי הגיב לאיום של שקד, שהזהירה את ש"ס שלא לתקוף את אנשי ימינה בקמפיין הבחירות, שכן אחרת ש"ס תותקף בחזרה תוך התייחסות לתמיכתה בהסכמי אוסלו.

15:14 עריכה

הנשיא ריבלין פתח את ביקורו בפולין בפגישה עם מקבילו הפולני אנדז'יי דודה, ודיבר על הקשר בין שני העמים, ועל כך שמוטב להשאיר את העיסוק בעבר להיסטוריונים, בצל ההרעה ביחסים בין שתי המדינות בשל הפוליטיזציה של הסוגיות ההיסטוריות. נשיא פולין הסביר שלא הגיע לפורום השואה הבינלאומי שהתקיים בסוף השבוע בירושלים, מאחר שהאירוע לא נתן ביטוי להשתתפות של ארצו במאבק נגד הנאצים.

13:58 עריכה

במערכת הפוליטית והציבורית מציינים את יום השואה הבינלאומי, החל היום.

13:23 עריכה

יושב ראש ש"ס, השר אריה דרעי, סייר יחד עם חברים במפלגתו בבקעת הירדן וקרא להחיל את הריבונות על האזור בהקדם האפשרי.

13:07 עריכה

בכיר רבני הציונות הדתית, חיים דרוקמן, ורבנים בולטים נוספים, בהם אליקים לבנון ודב ליאור, שיגרו לראש הממשלה נתניהו מכתב, שבו קראו לו – לקראת הצגת תוכנית המאה – להתנגד להקמתה של מדינה פלסטינית.

במכתב, שאותו יזם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, הביעו החותמים – כארבעים רבנים – התנגדות להקמתן של מובלעות יהודיות בשטח פלסטיני. את המכתב חשפה כרמל דנגור בתאגיד השידור כאן.

12:40 עריכה

יושב ראש בל"ד, חבר הכנסת מטאנס שחאדה: "אני מניח שהרשימה המשותפת כולה לא תמליץ על גנץ לנשיא אחרי שהסיר את המסיכה שלו, הוא משתף פעולה עם התוכנית של טראמפ".

מטאנס שחאדה (צילום: גילי יערי, פלאש 90)
שחאדה בתל אביב באוגוסט האחרון (צילום: גילי יערי, פלאש 90)

בראיון לבן כספית וינון מגל ב-103FM אמר שחאדה שיושב ראש כחול לבן "מנסה לרצות את הימין בישראל".

12:12 עריכה

חברת הכנסת היבא יזבק מבל"ד הגיבה לפנייתו אליה של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה שתבהיר את עמדותיה: "אין בדבריי קריאה לאלימות נגד חיילים".

מסמך: התצהיר המלא של חברת הכנסת יזבק.

11:00 עריכה

המרכז המוניציפלי של הבית היהודי יתכנס מחר כדי לבחור את נציגיו לוועדת הבחירות של המפלגה – כך דווח הבוקר באתר "סרוגים". בשבוע הבא יתכנס מרכז הבית היהודי כדי לאשר את יוזמת יושב הראש רפי פרץ לקיים בחירות לראשות המפלגה בחודש יוני.

10:12 עריכה

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן סירב לקיים שיחה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. לדבריו, הנשיא האמריקאי היה מבקש ממנו להגיע לבית הלבן, וכדי שלא ייאלץ לסרב, מוטב שלא יקיים את השיחה כלל. כך דיווחה העיתונאית שמרית מאיר.

09:11 עריכה

השימוע של חבר הכנסת דוד ביטן לא צפוי להיערך לפני חודש יוני. אתמול הודיעה הפרקליטות לביטן על ההחלטה להעמידו לדין בכפוף לשימוע בעבירות של שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון.

חבר הכנסת עתיד לבקש שחומרי החקירה בעניינו לא ימסרו למעורבים לפני הבחירות לכנסת – כדי שלא ידלפו לתקשורת וכך יפגעו בליכוד. היועץ המשפטי לממשלה, לפי ההערכות, צפוי להיענות לבקשה. בעבר אמר ביטן, ששמר על שתיקה בחקירתו, שלא יבקש חסינות מפני העמדה לדין.

08:29 עריכה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יאמר לראש הממשלה נתניהו וליושב ראש כחול לבן גנץ בפגישות שיקיים עימם, שיש להם שישה שבועות להתניע את התוכנית – כך אמר לסוכנות רויטרס גורם אמריקאי.

אתמול אמר גנץ לתאגיד השידור כאן שאין לממש את התוכנית לפני הבחירות.

08:05 עריכה

בפגישות, שיקיים נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, בנפרד, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יושב ראש כחול לבן בני גנץ, ייקחו חלק גם מזכיר המדינה מייק פומפאו וסגן הנשיא מייק פנס.

בני גנץ (צילום: אלעד מלכה)
גנץ לאחר נחיתתו בוושינגטון (צילום: אלעד מלכה)
07:58 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן על תוכניתו של הנשיא טראמפ: "מבחינת נתניהו ברור שמדובר בחלק מתוכנית הישרדות ותו לא. מבחינת גנץ, אדון כן ולא, הוא טרם החליט".

מבלי לקרוא את התוכנית שהנשיא טראמפ יציג היום, אין לי ספק שתהיה בה הבנה אמיתית לאינטרסים של מדינת ישראל בהסדר עתידי עם…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום ראשון, 26 בינואר 2020

07:27 עריכה

מליאת הכנסת תצביע מחר על הקמה של ועדת הכנסת. חברי הכנסת מטעם סיעות כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, העבודה-גשר ומרצ – המונים יחדיו 65 מחוקקים – צפויים לתמוך במהלך. אתמול קרא יושב ראש סיעות הליכוד מיקי זוהר לחברי הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה להיעדר מההצבעה.

07:18 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש כחול לבן בני גנץ ייפגשו היום, בנפרד, עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לקראת פרסום תוכנית השלום של הממשל האמריקאי. הפגישה עם ראש הממשלה תיערך בשעה 18:00 (שעון ישראל), ועם יושב ראש כחול לבן – ב-19:30. גנץ ימריא היום, מספר שעות לאחר הפגישה, לישראל, ואילו נתניהו ישוב וייפגש גם מחר עם הנשיא האמריקאי.

בני הזוג נתניהו בנתב"ג, 26 בינואר 2020 (צילום: קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית)
ראש הממשלה נתניהו ואשתו שרה בנמל התעופה בן-גוריון, אתמול (צילום: קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית)
עוד 15 עדכונים

החסכונות של הישראלים הגיעו לשיא של 1.8 טריליון שקלים ● המוסדיים שמנהלים את הכסף, מעבירים יותר ויותר להשקעות אלטרנטיביות, שלא נסחרות בבורסות ואינן מפוקחות ● הטרנד הלוהט הוא קרנות השקעות פרטיות ונוצצות, עם מנהלים סלבריטאים שמשוחררים מהגבלות שכר ולא מחויבים בדין וחשבון לציבור ● איך קרה שבכירי עולם העסקים עברו לקרנות האלה, ואיזה תחום מתלקח במיוחד

עוד 2,279 מילים

אבא רצח את אמא. הילדים נותרו עם הבירוקרטיה

ילדי נשים שנרצחו מתקשים למצות את זכויותיהם מול המדינה ● נטל רב נופל על כתפי סבים או דודים שמכניסים את היתומים לביתם ● והילדים מתקשים לקבל את הטיפול והמענה הדרוש - נפשית וכלכלית ● "רק פעם בשנה מגיעה נציגה של משרד הרווחה, ממלאה מסמכים ויוצאת" ● משרד המשפטים: "רואים הבדל עצום בין המשפחות שמקבלות את הסיוע לאלה שלא"

עוד 1,700 מילים

למקרה שפיספסת

אי אפשר בלעדיה

שוב ושוב היא עולה לצידו. עומדת לצידו. מחייכת לצידו. מחזיקה בידו. מברכת בשתיקה במנוד ראש מישהו בצד, מנופפת למעריץ סמוי, עולה למטוס ויורדת. לצידו. אורזת מזוודות ופורקת. וחוזר חלילה.

אין לה מחויבות לעבודה? אין לה חיים משל עצמה? רק להיות לצידו. יומיום. בארץ ובחו"ל. בכל טיסה לחו"ל. בכל כנס. בכל מפגש בכל מלון ובכל שדה תעופה. כמו חליפה שניה המחוברת לגופו היא תמיד שם.

שוב ושוב היא עולה לצידו. עומדת לצידו. מחייכת לצידו. מחזיקה בידו. מברכת בשתיקה במנוד ראש מישהו בצד, מנופפת למעריץ סמוי, עולה למטוס ויורדת. לצידו. אורזת מזוודות ופורקת. וחוזר חלילה

צריך או לא צריך. ליום אחד או לשבוע. במפגש עם הנשיא האמריקאי או יו"ר הרשות הפלשתינית. עם נשיא רוסיה או נשיא ישראל. היא תמיד שם.

כמו המיקרופונים של חברות החדשות. כמו צבע השמים. כמו המדרגות העולות למטוס. אי אפשר בלעדיה. אי אפשר בלעדיהם. החיים שלנו בלי תמונתה בכל אירוע חשוב או שולי, לא יכולים כנראה להתנהל אחרת. זה פשוט חלק מהמציאות. השמש זורחת השמש שוקעת. היא שם. נרצה או לא.

הוא ידבר וינאם. היא תשתוק ותהנהן. תקרוץ למישהו עלום בצד ובזה יסתיים תפקידה. מעולם לא אמרה משהו מהותי, חשוב, ערכי. מעולם לא השאירה חותם כלשהו במאות ימי הטיולים ברחבי העולם. בהודו וכוש בסין וביפן, ברוסיה וגווטאמלה. כמו בובת חרסינה שילדים לוקחים לגן, היא תמיד על המדף. לצידו. רק לצידו. הוא יסתובב חצי ימינה לעיתונאים ויחזור אליה כי ידה מחוברת לידו והוא לא יכול לעולם להסתובב לאחור.

הוא ידבר וינאם. היא תשתוק ותהנהן. תקרוץ למישהו עלום בצד ובזה יסתיים תפקידה. מעולם לא אמרה משהו מהותי, חשוב, ערכי. מעולם לא השאירה חותם כלשהו במאות ימי הטיולים ברחבי העולם

אתה מביט משתאה בסצינה האין סופית הזו במחזוריות האינרציאלית של תנועתה לצידו ואין לזה הסבר. כמו לופ של תמונות ארכיון. כמו תקליט שבור שמישהו שכח על פטיפון ישן. וזה מדהים כל פעם מחדש כמו תופעת טבע מוזרה. כמו נחיתת חייזרים ממאדים כמו התפרצות לא מוסברת של גייזר או לבה. מדהים כל פעם מחדש. כבר אמרנו?

כבר היינו. כבר צחקנו. כבר סיפרנו בדיחות והתעללנו בדמותה ותדמיתה.. וזה נמשך. ונמשך.

הנה אם חלילה ינתק את כף ידו מכף ידה העולם יזדעזע. היקום יקרוס. איש כבר לא שואל אותה מדוע ולמה? איש לא מתעניין מה היא עושה שם כשהוא נפגש עם הנשיא ההוא או ראש הממשלה ההוא. זה כבר לא מעניין. היא פשוט שם. תקועה בפריים. בכל פריים. בכל כתבה בכל צילום.

הנה אם חלילה ינתק את כף ידו מכף ידה היקום יקרוס. איש כבר לא שואל אותה מדוע ולמה? איש לא מתעניין מה היא עושה שם כשהוא נפגש עם הנשיא ההוא או רה"מ ההוא. היא פשוט שם. תקועה בפריים. בכל פריים. בכל כתבה בכל צילום

ובכל זאת היא הרי אשתו. אז מה לכל הרוחות תפקידה? מה היא עושה שם שוב ושוב ושוב. הוא הרי עובד בזה. מקבל משכורת וזה לכאורה תפקידו. אבל מדוע היא לא יכולה להישאר בבית? מדוע היא מצטרפת לכל טיסה? לכל נסיעה? כמעט לכל יום עבודה שלו?

היא הרי לא רל"ש או דובר או מזכירה או ראש מל"ל או יועץ. ואולי היא כל אלה ביחד. אבל תעלומת היותה שם בכל תמונה יד ביד שותקת מחייכת ונבלעת במטוס…תישאר איתנו כנראה לנצח נצחים.

תמיד מביטה בו מדבר, זחוח, משתחצן, מתלהם, ומסכימה עם כל מילה. מחליפה שמלות וז'קטים, תסרוקות ותכשיטים, ונשארת לצידו. תמיד באותו צד אגב. אותה היד. נדמה שאין לנו תמונה בעשר שנות ראש ממשלתיותו שהיא לא מופיעה בה.

מה היא עושה שם? מישהו יכול פעם אחת להסביר לציבור מדוע היא שם? מה היא תורמת? מדוע היא ממומנת? בשביל מי היא עובדת? מה, הוא ילד שזקוק למטפלת? באמת.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 554 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יומן וושינגטון נתניהו מבטיח לעשות היסטוריה, אבל בימין לא יקבלו פחות מסיפוח

נוכחותם של ראשי הרשויות ממועצת יש״ע בשדה התעופה הבהירה לראש הממשלה כי בלי לפחות ריבונות על הבקעה או על מעלה אדומים, אין מה לדבר ● ״ביום שלישי נעשה היסטוריה״, הבטיח להם נתניהו ● היום הוא יקבל מטראמפ שעה וחצי של טקסי קבלת פנים ופגישות רשמיות, לפני שנשיא ארה״ב יקדיש לבני גנץ 45 דקות אישיות ● פרשנות

עוד 758 מילים

כל תכנית שלום שמציג גורם בעל השפעה היא חדשות טובות ● זה נכון אפילו כאשר ברור שהתכנית בעייתית מאוד, ושהיא חלק מתרגיל פוליטי שנועד לסייע לשני מנהיגים פופוליסטים המסכנים את הדמוקרטיות בארצותיהם ● החלופה היא לחכות לאסון או סתם לחכות עשרות שנים, בזמן שהכיבוש מפורר את הדמוקרטיה הישראלית ● פרשנות

עוד 1,118 מילים

הישראלים משלמים אגרות ב-7 מיליארד שקל בשנה

אין תמורה לאגרה על האגרה שמושתת על יתומים ואלמנים טריים שמעתם? אגרה על הגשת תלונה על הטרדה מינית? או 22 אגרות הנדרשות כדי לעבוד כחשמאלי? וזוהי רק ההתחלה ● הישראלים משלמים אגרות שרבות מהן כפולות ומיותרות, אחרות נגבות ברגעים קשים במיוחד בחייהם ● ואי אפשר להתעלם מאגרות הרכב המנופחות ● רגע לפני הבחירות, נתניהו הכריז על רפורמה בנושא, שבו לא התערב שנים ● האם יש סיבה לאופטימיות, או שמדובר בעוד ספין מבלפור? ● הרשימה המלאה בכתבה

עוד 1,194 מילים

בניגוד להנחיות: חומרים רעילים ונדיפים יישלחו מלוויתן לכבישי הארץ

פרסום ראשון המשרד להגנת הסביבה התיר לשותפות לוויתן להוביל חומר נדיף ורעיל במיכליות כביש למשך חודש בלבד ● אך בחברה צפויים לעשות זאת לאורך זמן ● המיכליות יעמיסו את הקונדנסט שהוזרם מהאסדה לאתר אחסון באזור רמות מנשה, ומשם ייסעו כ-140 ק"מ דרומה, לאשקלון ● שומרי הבית: "ההובלה בכביש כדבר שבשגרה מנוגדת להוראות"

עוד 1,053 מילים

יממה לפני פגישתו עם טראמפ מבהיר גנץ: מימוש תוכנית הנשיא ייעשה אחרי הבחירות

היועץ המשפטי לממשלה החליט להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את חבר הכנסת דוד ביטן באשמת שוחד, מרמה והלבנת הון ● מסתמן שהליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה יחרימו את דיון החסינות שיתקיים במליאת הכנסת מחרתיים ● נתניהו חייב לעורכי דין שייצגו אותו כמיליון שקלים וחצי; ראש הממשלה מסר שישלם את חובותיו

עוד 52 עדכונים

כמו הודיני, גנץ הצליח להשתחרר מהמלכודת שטמן לו נתניהו

יו״ר כחול-לבן ניצל את הקשרים החבריים שיצר במהלך החודשים האחרונים עם הבית הלבן, ואירגן לעצמו הזמנה לפגישה אישית עם טראמפ, לפני שזה ייפגש עם נתניהו ● כך הצליח גנץ להשתחרר מהמלכודת שטמן לו רה"מ ולשדרג את מעמדו המדיני ● פרשנות

עוד 585 מילים

גנץ נענה להזמנת טראמפ, ייפגש איתו ביום שני

מפקד חיל האוויר לשעבר, אמיר אשל, מייעץ לגנץ ● נתניהו ייפגש עם טראמפ בשני ובשלישי ● גנץ: בתום הפגישה אשוב לישראל לדיוני החסינות ● נתניהו: עסקת המאה, הזדמנות שלא תחזור ● עמיר פרץ: טראמפ מתערב בבחירות ● טיבי מאשים את עיריית ירושלים במות הילד שנמצא מת בבור מים ● ליברמן: עיתוי פרסום העסקה קצת חשוד

עוד 17 עדכונים
ששה מהמועמדים הדמוקרטיים המובילים בעימות האחרון ביניהם בחודש ינואר. מימין: איימי קלובישר, פיט בוטיג׳ג׳, ברני סנדרס, ג׳ו ביידן, אליזבט וורן, טום סטייר

היום שאחרי טראמפ? מה חושבים המועמדים הדמוקרטים על איראן

שבעת המועמדים המובילים של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב מסכימים על דבר אחד: יש לעשות הכול כדי להימנע מעימות צבאי עם איראן ● אבל בנוגע להסכם הגרעין וללחץ שיש להפעיל על הרפובליקה האסלאמית, יש ביניהם הרבה חילוקי דעות ● מצאו את ההבדלים

עוד 885 מילים

הקצין הנאצי ששלף אותי מהטרנספורט והציל את חיי

40 שנה לאחר מותו, הלמוט קלייניקה, ששמר בסוד את העובדה שנתן מחסה לעובדי כפייה יהודים וסייע להם להימלט מגירוש למחנות המוות, קיבל את אות חסיד אומות העולם ● כתב זמן ישראל נכח בטקס המרגש

עוד 575 מילים

בשביל זה יש "חברים": המשמר האזרחי החרדי במונסי, ניו יורק, התמחה עד כה בתיקון פנצ'רים ובהשבת תשמישי קדושה אבודים ● אחרי הפיגוע הרצחני בבית הרב שם, הם מתמקדים בניסיונות להציל חיים של יהודים

עוד 982 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה