יאיר בן־חור: משבר מנהיגות

נתניהו באירוע הדלקת נרות (צילום: Tomer Neuberg/FLASH90)
Tomer Neuberg/FLASH90
נתניהו באירוע הדלקת נרות

הבחירות המקדימות (הפריימריז) לבחירת יושב ראש הליכוד שגדעון סער כפה על הליכוד בראשות הנאשם נתניהו הוכיחו לנו באופן סופי שני דברים: הראשון, שהליכוד איננה מפלגה דמוקרטית באמת אלא רק למראית עין; והשני, שבליכוד מודל 2020-2019 אין מנהיגים ואין מנהיגות.

בליכוד מודל 2010-2019 יש רובוטים, בובות על חוט ופחדנים מהצל של עצמם. אפילו גדעון סער שלכאורה "העז" להתמודד מול "המנהיג העליון", הנאשם נתניהו, אינו מנהיג. הוא מנסה להתנהל כמנהיג אך מתבטא ברפיסות מול נתניהו ואף הצהיר שימליץ עליו לנשיאות. לא כך מתנהל מי שמתכוון להחליף מנהיג בבחירות מקדימות.

אפילו סער שלכאורה "העז" להתמודד מול "המנהיג העליון", אינו מנהיג. הוא מנסה להתנהל כמנהיג אך מתבטא ברפיסות מול נתניהו ואף הצהיר שימליץ עליו לנשיאות. לא כך מתנהל מי שמתכוון להחליף מנהיג

גם גלעד ארדן, שר כושל, וניר ברקת, ראש עיר כושל וגרוע בעברו ורובוט תומך נתניהו בהווה, אינם מנהיגים. ואין צריך לציין את כל הנאמנים והסוגדים האחרים של נתניהו. הם כולם אינם מנהיגים.

ומדוע הליכוד אינה דמוקרטית אלא למראית עין בלבד? מסיבות רבות ואת מקצתן פירטתי ברשומות קודמות. והסיבות הרלוונטיות לימינו אלה: משום שהבחירות המקדימות האלה נכפו עליה וכל מתנגדי סער תקפו ותוקפים אותו על ה"טעות" לכאורה שעשה כשביקש להתמודד באופן דמוקרטי נגד נתניהו, ומשום שנאמני נתניהו הצהירו שבליכוד לא מדיחים מנהיגים.

אותם אלה שתוקפים את סער על "טעותו" ואלה שהצהירו שבליכוד לא מדיחים מנהיגים לא שמו לב לסתירה הפנימית בדבריהם. שכן אם סער עשה טעות לשיטתם, למה בכל זאת היו בחירות? ועוד: אם בליכוד לא מדיחים את המנהיג אז לשם מה עורכים שם בחירות מקדימות? אם בליכוד לא מדיחים את המנהיג אז מה הופך את הליכוד למפלגה דמוקרטית? אם המנהיג מעל הכול ואסור לצאת נגדו, אסור להביע ביקורת ואסור להתמודד נגדו בבחירות – מה בדיוק דמוקרטי בזה? ואידך זיל גמור.

אם בליכוד לא מדיחים את המנהיג אז מה הופך את הליכוד למפלגה דמוקרטית? אם המנהיג מעל הכול ואסור לצאת נגדו, אסור להביע ביקורת ואסור להתמודד נגדו בבחירות – מה בדיוק דמוקרטי בזה?

אבל משבר המנהיגות אינו נחלתה של מפלגת הליכוד בלבד, זהו משבר כללי שתקף את כלל הימין בממשלות האחרונות, ובאחרונה גם השמאל לקה בו. אפשר לספור על אצבעות יד אחת את מנהיגי השמאל, שניים מהם לצערי אינם רלוונטיים וכנראה לא יתמודדו בכנסת הקרובה, ואחת רלוונטית ומתמודדת אך ראשי השמאל מדירים אותה ומבקשים לדחוק אותה מהמקומות הראליים בכנסת, ואני מתכוון כמובן לאהוד ברק שהודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים, לציפי לבני שפרשה לא מכבר ולסתיו שפיר.

למעשה, המנהיגים היחידים מן הימין שנמצאים בסביבה כרגע הם ארבעת מנהיגי מפלגת כחול לבן בני גנץ, משה יעלון, יאיר לפיד וגבי אשכנזי. לכן במצב הנוכחי מי שמעוניין למגר את שלטון האימים, השחיתות והפשע של נתניהו מחויב להצביע למפלגת כחול לבן ורק לה. ככל שהפער בין כחול לבן לליכוד יגדל לטובת כחול לבן (למשל, 42 מנדטים לכחול לבן, 30 מנדטים לליכוד) כך ימי נתניהו ייגמרו מהר יותר והסיוט ייגמר גם הוא.

מי שמעוניין למגר את שלטון האימים של נתניהו מחויב להצביע למפלגת כחול לבן ורק לה. ככל שהפער יגדל לטובתה (למשל, 42 מנדטים לכחול לבן, 30 מנדטים לליכוד) כך ימי נתניהו ייגמרו מהר יותר

צר לי לחזור ולומר, או נכון יותר לחזור ולכתוב, אבל ראש ממשלת ישראל הזמנית והזמני, הנאשם נתניהו, מתנהל לכאורה כעבריין נמלט, פושע הבורח מן הדין ומן הכלא. יותר מזה, הנאשם נתניהו עומד לכאורה בראש ארגון פשע, מאפיה, ומתנהל כמַפיונר לכל דבר ועניין. טובת המדינה ממש לא לנגד עיניו אלא טובתו האישית בלבד, וזאת אנו רואים בכל מהלך ומהלך שלו, לרבות המהלך של מינוי החשוד בפלילים יעקב ליצמן לשר הבריאות במשרה מלאה. ונדמה לי שאין צורך להרחיב מדוע מינוי זה בעייתי בלשון המעטה.

בקצרה: סגן שר כושל (על מערכת הבריאות הקורסת אין צורך להרחיב, הדברים ידועים) החשוד בפלילים ועומד לפני הגשת כתבי אישום בגין שורה של מעשים פליליים, בהם סיוע לפדופילית ואיומים על פסיכיאטרים הוא לא האדם הנכון והראוי לעמוד בראש משרד הבריאות.

דוגמה נוספת היא מינוי מבקר המדינה מתניהו אנגלמן שמיום ליום מתברר כמינוי של מחסל המדינה, ואם תרצו – מחבל המדינה – שמונה אך ורק כדי לרוקן מכל תוכן את מוסד מבקר המדינה ולייתר אותו, מלשון מיותר. ואני מרשה לעצמי לשער שהנאשם נתניהו החליט על מינויו בעקבות הדוחות הקשים והנוקבים של מבקר המדינה הקודם על מערכת הבריאות הקורסת ומערכת התחבורה הציבורית בישראל.

דוגמה נוספת היא מינוי מבקר המדינה מתניהו אנגלמן שמיום ליום מתברר כמינוי של מחסל המדינה, ואם תרצו – מחבל המדינה – שמונה אך ורק כדי לרוקן מכל תוכן את מוסד מבקר המדינה ולייתר אותו, מלשון מיותר.

ובכלל, לא מוזר בעיניכם שדווקא אלה האמונים על הדת, הדתיים והחרדים, דווקא מי שאמורים להקפיד על קלה כחמורה ולהתרחק מדבר שקר, מרמה, שוחד ועבירה – דווקא אצלם מוצאים לעיתים מזומנות פושעים מכל מיני סוגים, שותפים לפשעים או למצער אדישות וחוסר אכפתיות לפשעים?

הרי היית מצפה שאדם חובש כיפה יהיה ישר, הגון, הוגן ומוסרי, יפחד ממעשים רעים ופליליים ויתרחק מהם כמו מאש – והינה אתה נתקל באנשים הנחשבים לדתיים והם חובשי כיפה דוגמת דרעי, ליצמן, אנגלמן ("מבקר" המדינה), הרב רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ', הד"ר אביחי מנדלבליט ועוד רבים אחרים, שאם אינם פושעים בעצמם הרי שאין להם שום בעיה לתמוך בחשודים, בנאשמים במעשי פשע או בפושעים שכבר הורשעו כמו דרעי.

שלא לדבר על כל אותם ה"רבנים" הפדופילים מכל מיני חסידויות ("חסידים") שאין להם שום בעיה לבצע מעשים מגונים, מעשי סדום ואף מעשי אונס בילדים ובנערים – ובחברה החרדית משתיקים את זה.

אני באמת ובתמים לא מבין איך אנשים יראי שמיים מסוגלים להתנהג ככה. הכיפה שלראשם לא מפחידה אותם? מה עושה אותם יראי שמיים ודתיים, הכיפה? הציציות? השטריימל? החיצוניות? עם "דתיים" ו"חרדים" כאלה עדיף להיות חילוני גמור ולא לפשוע.

אני באמת ובתמים לא מבין איך אנשים יראי שמיים מסוגלים להתנהג ככה. הכיפה שלראשם לא מפחידה אותם? מה עושה אותם יראי שמיים ודתיים, הכיפה? הציציות? השטריימל? החיצוניות?

יובהר כאן מייד שאינני מכליל חלילה את כל הדתיים והחרדים, יש הרבה מאוד דתיים וחרדים ישרים, הגונים ומוסריים המתרחקים מפשעים ומפושעים ועושים רק טוב, צדקה וחסד. אלא שלעומתם יש לא מעט דתיים וחרדים כאמור, החשודים לצערי בפלילים, פושעים בעצמם או תומכים באנשים כאלה, ורק לאותם דתיים וחרדים התכוונתי.

ועכשיו מר "לא יהיה כלום כי אין כלום", איש המכירות הנוכל והשקרן, שבתשובה לשאלה אם יבקש חסינות שיחק גרוע מול המצלמה ב"מה? מה פתאום?" משווק לנו היום שחסינות היא "אבן יסוד של הדמוקרטיה". לא שוויון בפני החוק, לא זכויות המיעוט, לא חופש הביטוי ולא זכות ההפגנה אלא חסינות היא אבן יסוד של הדמוקרטיה, לפי הנאשם נתניהו. מי הפתיים שעדיין מאמינים לו, לצערם?

ועכשיו מר "לא יהיה כלום כי אין כלום", איש המכירות הנוכל והשקרן, שבתשובה לשאלה אם יבקש חסינות שיחק גרוע מול המצלמה ב"מה? מה פתאום?" משווק לנו היום שחסינות היא "אבן יסוד של הדמוקרטיה"

לסיום, אחזור למשבר המנהיגות הכללי שפוקד אותנו. צר לי מאוד לכתוב שמפלגת העבודה ומפלגת מרצ סיימו את תפקידן ההיסטורי. לדעתי, שתי המפלגות מיצו את עצמן ואינן מציעות שום תחליף לשלטון האימים של הימין בראשות הנאשם נתניהו. צירופה של אורלי לוי־אבקסיס, פוליטיקאית ילדותית, רדודה, שטחית וריקנית, המלאה סיסמאות חלולות ורגשי נחיתות לא פתורים, סָתם את הגולֵל על מפלגת העבודה והוביל אותה אל סופה. והטעויות האיומות שביצעה ועדיין מבצעת תמר זנדברג מכחידות לצערי הרב את מפלגת מרצ.

על חורבותיהן של העבודה ומרצ חייבת לקום מפלגת שמאל חדשה, רעננה ומגובשת שתהווה נגדה (אופוזיציה) לוחמת ותוכל להחליף את שלטון הימין בבוא היום.

יאיר בן־חור הוא עורך ספרות, עורך לשון, נקדן, עורך שירה ומשורר. פרסם עד כה ארבעה ספרי שירה פרי עטו וספר מאמרים פילוסופיים, וערך וניקד מאות ספרים אחרים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,127 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 23 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כולם מדברים על ביבי, אף אחד לא מדבר על שלום

בזירה הפוליטית והמדינית מעריכים כי טראמפ ישלוף את תכנית המאה מהכובע, רגע לפני הבחירות ● אבל פרסום התכנית על ידי נשיא מקרטע, בשיאה של מערכת בחירות מכוערת, רק יזיק לישראל ויפגע בסיכויים לתהליך אמיתי ● כדי להקדים תרופה למכה, על גנץ וחבריו בשמאל להתחיל לספר לבוחריהם מה החזון שלהם - ולא לתת לנתניהו להשתלט בציניות על השיח המדיני ● דעה

עוד 1,048 מילים

השר כץ על הסיכויים לשחרור נעמה יששכר: אני אופטימי

בשעה 09:00 ינחת נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ב-09:30 ינחת סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ● פוטין צפוי להיפגש עם ראש הממשלה ועם יפה יששכר, אמה של נעמה

07:21 עריכה

השר ישראל כץ, התראיין לגל"צ בעוד הוא בדרכו לקבל את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואת סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס בנמל התעופה בן גוריון. 

כץ התייחס לסיכויים להודעה על שחרורה של נעמה יששכר: "אני אישית אופטימי. מי שמטפל בזה באופן ישיר מול נשיא רוסיה זה ראש הממשלה. יש מערך שלם של דברים שקשורים ליחסים בין המדינות וטוב שנתניהו מטפל בזה. אני מקווה, כמו כל האזרחים, שהביקור הזה יתווה את הדרך ויאפשר להחזיר את נעמה הביתה. האינטרסים הפנימיים של ישראל לא ייפגעו". 

בתגובה לראיון שערכו בכאן 11 עם נשיא פולין שאמר שיסרב להיפגש עם כץ כל עוד לא יתנצל אמר: "הסיבה שהוא לא בא היא לא אותה אמירה שלי. את האמת ההיסטורית כל אחד ייקח איתו לכיוונים שלו. אני נושא עימי את זכר השואה. אנחנו היום באירוע מלכד".

07:07 עריכה

פורום השואה הבינלאומי. נשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי נחת לפנות בוקר בישראל לקראת השתתפותו בפורום השואה העולמי. את פניו קיבל השר זאב אלקין. בהמשך היום ייפגש זלנסקי עם הנשיא ראובן ריבלין ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

06:59 עריכה

אירועי פורום השואה הבינלאומי. הבוקר ינחתו בישראל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וסגן ארצות הברית מייק פנס. פוטין, שיינחת בשעה 09:00 צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם אמה של נעמה יששכר, יפה.

ב-13:30 ייערך בבית הנשיא האירוע המרכזי לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ בירקנאו, בהשתתפות 50 מנהיגים מכל העולם. בירושלים צפויות חסימות כבישים רבות ועומסי תנועה כבדים.

עוד 3 עדכונים

מת בגלל החטאים שלנו

"הלכתי לבית-מטבחיים לצפות במה שמכונה "שחיטה חשמלית", וראיתי שהצמידו לרקותיהם של החזירים מלקחי מתכת גדולים שחוברו לזרם חשמלי (125 וולט). ברגע שהמלקחיים תפסו בחזירים הם איבדו את הכרתם, התקשחו, ואחרי שניות אחדות נתקפו פרכוסים, כמו כלבי הניסוי שלנו. ברגעים אלה של אבדן ההכרה (תרדמה אפילפטית), השוחט דקר את החיות והקיז את דמן בלא קושי". (אוגו צ'רלטי, פסיכיאטר, מתאר כיצד "המציא" את שיטת הטיפול בהלם חשמלי, 1954, צוטט בספר "דוקטרינת ההלם" של נעמי קליין)

בוודאי ראיתם את התמונה, או לפחות שמעתם את הסיפור הנוראי. פארק שעשועים סיני פרסם את עצמו על ידי השלכתו של חזיר אומלל בכבל בנג'י מגובה של כמעט שבעים מטרים. החזיר היה עטוי גלימה סגולה, וזעק זעקות אימה, אימה אמיתית, כאשר הופל מטה. לאחר מכן נלקח החזיר למשחטה. אנשים שונים בוודאי כבר אכלו מבשרו.

פארק שעשועים סיני פרסם עצמו ע"י השלכת חזיר אומלל בכבל בנג'י מגובה של כמעט 70 מטרים. החזיר היה עטוי גלימה סגולה וזעק זעקות אימה, אימה אמיתית, כשהופל מטה. לאחר מכן נלקח למשחטה

לא מזמן כתבתי שאינני מאמין בקיומם של סרטי אימה, שכן הצופים בהם לעולם חשים אימה אמיתית. אני לא ממליץ על כך, אבל מי שרוצים לדעת איך נשמעת אימה אמיתית מוזמנים לצפות ולהקשיב לוידאו המתעד את החזיר המסכן.

את דה סאד קראתי לראשונה בתיכון, אני חושב. הדבר הכי נורא שנכתב שם, או אולי – הדבר היחיד שנצרב בזיכרוני עד היום, היה אמירה של אחת הדמויות, לפיה זה בסדר לעולל לאישה כל מה שאנחנו, הגברים, נרצה, כל עוד הורגים אותה אחר כך. זו אמירה איומה, נכון. אבל הנה דוגמא לכך – לחזיר כבר לא אכפת שכך התעללו בו, נכון?

אני כותב טענה קשה זו  – לא על מנת להגן על ההתעללות בחזיר (או באישה, כמובן!), אלא כדי לטעון שהזעם הכללי כלפי המעשה הוא לא זעם בגלל הפגיעה בחזיר, שמיליונים ומיליארדים מבני מינו סובלים מי פחות, אבל גם מי יותר, לפני שהם הופכים לארוחה עבור אלו שזועמים על מעשה ההתעללות בסין. הזעם הוא על *התנהגותם של בני האדם*.

לא מזמן כתבתי שאינני מאמין בקיומם של סרטי אימה, שכן הצופים בהם לעולם חשים אימה אמיתית. אני לא ממליץ, אבל מי שרוצים לדעת איך נשמעת אימה אמיתית מוזמנים לצפות ולהקשיב לוידאו המתעד את החזיר

במילים אחרות, לא על כך שחזירים לא צריכים לסבול (באופן הזה), אלא על כך שבני אדם לא צריכים להתעלל בצורה הזו, לפני שהם אוכלים את קורבנותיהם. דרך ארץ קדמה לתורת העליונות האנושית.

החזיר עבר מסכת התעללות איומה, ואז נלקח למשחטה. אנשים שונים כבר אכלו מבשרו. אולי סיפורו הוא סיפורו של ישו – מי שסבל על מנוף הבנג'י כדי שלקוחות סיניים זועמים לא יעשו זאת, כאות מחאה.

כך או כך, חשוב להבין, שהחזיר עצמו הוא שקוף לחלוטין בסיפור הזה. ההזדהות הרבה עם הקורבן (ומה נגיד, המבורכת? כן! זה חשוב!) נגועה בסופו של דבר גם היא בסוגנות, על פיה זה בסדר להרוג חזירים, רק לא ככה. לא בראוותנות כזו, אלא בהיחבא ובמחשכים.

החזיר עצמו שקוף לחלוטין בסיפור הזה. ההזדהות הרבה עם הקורבן נגועה בסופו של דבר גם היא בסוגנות, על פיה זה בסדר להרוג חזירים, רק לא ככה. לא בראוותנות כזו, אלא בהיחבא ובמחשכים

איננו רוצים לראות את מי שאנו אוכלים ואיננו רוצים לראות אותו סובל. זה לא אומר, אבל, שאסור לו לסבול. פשוט לא מול עינינו. אינספור חזירים הסובלים יום יום יעידו על כך, לו יהיו מי שיקשיבו להם.

בשנת 2012 התגלה קוף שנשמר אצל וטרינרית אחרי שקטעה את שתי רגליו ויד אחת שלו, כך גיליתי בצילום שראיתי היום ומי יודע אם אי פעם אשכח. אני נזכר עכשיו בספרם של אדורנו והורקהיימר, על הדיאלקטיקה של הנאורות, בו הם כותבים שעל ידי פגיעה בבעלי החיים במעבדות, החוקרים מכריזים שרק הם עצמם, מבין כל הבריאה, פועלים באופן רצוני, מול האופן המכאני והעיוור בו חיות המעבדה מתעוותות על שולחן המעבדה. בני האדם מתייחסים לעצמם, כותבים אדורנו והורקהיימר, כאילו התבונה שייכת רק להם, בעוד בעלי החיים מלאים רק באימה צרופה וחסרת בינה ובדחף לברוח.

אדורנו והורקהיימר כותבים שע"י פגיעה בבעלי החיים במעבדות, החוקרים מכריזים שרק הם עצמם, מבין כל הבריאה, פועלים באופן רצוני, מול האופן המכאני והעיוור בו חיות המעבדה מתעוותות על שולחן המעבדה

בספר "דוקטרינת ההלם" מצטטת נעמי קליין את מילטון פרידמן כשהוא כותב לגנרל פינושה: "אם תאומץ הגישה הזו של טיפול בהלם, אני סבור שיש להכריז עליה בפומבי בפירוט רב, ולהתחיל ביישומה במועד קרוב מאד. ככל שהציבור יקבל מידע מלא יותר, כך יקל עליו להסתגל".

אני חושב על אמירה מפחידה זו גם ביחס להלם הציבורי מהחזיר שהופל ממנוף הבנג'י. אולי אפשר לקרוא את הפעולה האיומה הזו כטיפול בהלם שמצריך את הציבור להסתגל לעובדה הפשוטה שבעלי החיים הלא אנושיים סובלים בידינו, שיש להם פנים ושהם משמיעים קול.

בסין, אני מאמין, נעשתה הפעולה הזו מתוך מחשבה שהציבור אמור להיות קהה חושים ולבוז לאימתו של החזיר. אולי זו הזדמנות, אבל, לעשות את ההיפך.

גם ביחס להלם הציבורי מהחזיר שהופל ממנוף הבנג'י, אולי אפשר לקרוא את הפעולה האיומה הזו כטיפול בהלם, שמצריך הסתגלות לעובדה הפשוטה שבעלי החיים הלא אנושיים סובלים בידינו, שיש להם פנים ושהם משמיעים קול

אז כן. בואו ונדבר קודם כל על האסון שבשחיטת החזיר, ורק לאחר מכן על כך שהופל ממנוף כפעולת ראווה. כמה שפעולת ראווה זו בזה לרצונו של החזיר, שחיטתו בזה לו הרבה יותר.

 

פעיל למען בעלי חיים, ספרו הראשון - "ראו את החיה" יצא בהוצאת דרור וספרו השני - "חיה ללא תכלית" יצא בהוצאת רסלינג. מורה לאמנות שחי עם זוגתו אורי שביט ושני הכלבים בלה ולארי

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 800 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

סוגרים עשור

מלחמת העולם השנייה כולה נגרמה בעקבות שנאת יהודים, כך אומר פרופ' יהודה באואר, אחד מומחי השואה המובילים בעולם, שיישא הרב דברים בבית הנשיא ● באואר אומר כי זה "מצער" שנשיא פולין דודה לא יהיה נוכח בטקס לכבוד שחרור מחנה אושוויץ, וטוען כי העלייה הנוכחית באנטישמיות נובעת מתחייה לאומנית אחרי הגירה מסיבית

עוד 1,089 מילים

להתראות אספלט מתקן הביטומן היחידי בארץ יושבת בגלל שהוא מזהם

המשרד להגנת הסביבה הודיע לבזן שהמתקן לייצור ביטומן, החומר שממנו מייצרים אספלט, חורג במאות אחוזים מתקני זיהום האוויר, והוציא צו לסגירתו ● במשרדי התחבורה והכלכלה טוענים שהמשק לא יכול להישאר בלי חומר לסלילה ותיקון כבישים ● יו"ר איגוד ערים מפרץ חיפה: "עם כל הכבוד לצרכי המשק, המתקן ממשיך לזהם וכל יום נוסף מעמיד את תושבי המפרץ בסיכון״

עוד 850 מילים

למקרה שפיספסת

״אנטישמיות היא לא בעיה יהודית בלבד״

ראיון בלעדי לקראת הכינוס ההיסטורי של קרוב ל-50 מנהיגים מרחבי העולם לציון 75 שנה לשחרור מחנה אושוויץ, נשיא המדינה מסביר מדוע האירוע מתקיים בירושלים ולא בפולין ● הוא מותח ביקורת נוקבת על מדינות שמתחמקות מחלקן בשואה ● וקורא למנהיגי העולם לקחת אחריות על ביטחון האזרחים היהודים במדינותיהם ● "שום דבר לא יצדיק אי פעם אדישות או הססנות מול אנטישמיות"

עוד 1,071 מילים

ריבלין: היסטוריונים הם שצריכים לעסוק במחלוקות היסטוריות, לא פוליטיקאים

בביקור בעיר העתיקה נזף נשיא צרפת באנשי ביטחון ישראליים, אך מאוחר יותר התנצל ● נתניהו חזר בו מהלעג לדיבורו המקוטע של בני גנץ: "אם יש מי שנפגע מדבריי - אני מאוד מצטער" ● עוזר של שר נחקר בחשד לביצוע עבירות שחיתות ציבורית ● עוצמה יהודית הגישה בקשה לפסול מהתמודדות לכנסת את הרשימה המשותפת, לריסה טרימבובלר - את העבודה-גשר-מרצ

עוד 53 עדכונים

נתניהו בחר בקמפיין פוזיטיבי. את העבודה המלוכלכת הוא ישאיר לפרובוקטורים

לצלילי השיר Eye of the Tiger, התייצב אמש נתניהו לארוע השקת קמפיין הבחירות של הליכוד ● נתניהו לא הזכיר במילה את החסינות, האכיפה הבררנית או תפירת התיקים - את זה הוא ישאיר לאוחנה, רגב, אמסלם וזוהר ● אבל, כמאמר השיר, נתניהו הוא ״רק אדם עם רצון לשרוד״, וכרגע כל מה שמעניין אותו זה לשרוד את ועדת הכנסת, ולא להגיע לבחירות הבאות על ספסל הנאשמים ● פרשנות

עוד 571 מילים

ראיון איש רציני מאד

לקראת הגעתו לישראל מחר, הקומיקאי שהפך לנשיא מדבר עם דיוויד הורוויץ על הכול ● על באבי יאר, השואה והאנטישמיות באוקראינה כיום ● על הפלת המטוס האוקראיני באיראן ● על האכזבה שלא יורשה לנאום בישראל ● על חיבוק הדוב של רוסיה והיחסים המורכבים עם פוטין ● וגם על שיחת הטלפון המפורסמת עם דונלד טראמפ ● בלעדי

עוד 2,816 מילים

למיכל הלפרין, הממונה על התחרות העסקית בארץ, יש כוח אדיר בידיים: היא יכולה לחקור התנהגות לא נאותה של טייקונים וחברות ענק, ואף להפעיל נגדם סנקציות פליליות ● אבל במקום להיכנס בענקיות המזון, הבנקאות ותאגידי הגז הגדולים, רשות התחרות פעלה למיגור ״קרטל המכבסות״ ו״קרטל פיפא 17״ ● למה זה קרה ומי מרוויח מכך ● פרשנות

עוד 1,401 מילים

מתקני שעשועים במיליוני ש"ח שוכבים שנים במחסן

חשיפה חמש שנים לאחר מכרז ענק להתקנת מתקני שעשועים בפארק אריאל שרון, נדנדות ומגלשות מתוחכמות מאוחסנות ללא שימוש מאחורי סוגר ובריח ● מסמכים סודיים שהגיעו לידי זמן ישראל חושפים סדרה של מפגשים תמוהים של מנכ״ל הפארק עם מנכ״לית החברה הזוכה, רכישה זריזה של מתקנים - וזינוק חד בעלויות רגע אחרי ההכרזה על הזוכה ● כעת, החברה שהפסידה במכרז דורשת לחשוף מסמכים פנימיים של הפארק

עוד 2,441 מילים

נתניהו מבטיח מגה-סיפוח: נחיל את החוק על כל ההתיישבות

גנץ הבטיח את סיפוח הבקעה אחרי הבחירות, ומאוחר יותר הבהיר שזה לא יהיה חד צדדי ● נתניהו ובנט קראו לו לעשות זאת כבר עכשיו ● דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ יתחילו בחמישי הבא ● שמולי מבקש לפסול את אשת יגאל עמיר ● דיכטר על כינוס המליאה בידי אדלשטיין: כנראה לקחת כדור נגד בחילה ואישר ● טיבי מבטיח שלהצהרת הסיפוח של גנץ יהיה מחיר פוליטי

עוד 46 עדכונים

בעיית האמינות של נפתלי בנט

הרב רפי פרץ (״מילה זאת מילה״) משך אליו את כל תשומת הלב והלעג בשבוע שעבר, למזלו של נפתלי בנט ● אלמלא פרץ, אולי היו מצביעי הימין שמים לב לדיבורים הריקים ולהבטחות שהופרו מצדו של יו״ר ימינה ושר הביטחון ● פרשנות

עוד 697 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה