נובל אנרג'י מציגה: סליחה תקלה. ועוד תקלה. ועוד אחת

אילוסטרציה (צילום: iStock-OcusFocus)
iStock-OcusFocus
אילוסרציה

לפני פחות מחודש הושק ברוב פאר בית הזיקוק לוויתן. אתמול בערב נאלצה החברה להפסיק את עבודתו בשל "ירידת לחץ" במתקן. הזרמת הגז הופסקה, והלפיד שמופעל במקרה של חריגות בפליטות הופעל.

נובל אנרג'י מיהרה להבהיר כי מדובר באירוע "אופייני לשלב זה" כאשר היא מכוונת לשלב ההרצה של המפעל. אולם כדאי להבהיר: מדובר באירוע חריג שלא היה צריך לקרות. חשוב גם להדגיש שבכל הפעלה וכיבוי של מתקן זיקוק כזה נפלטות כמויות עצומות של מזהמים לאוויר.

אתמול בערב נאלצה החברה להפסיק את עבודת לוויתן. מדובר באירוע חריג שלא היה צריך לקרות. חשוב גם להדגיש שבכל הפעלה וכיבוי של מתקן זיקוק כזה נפלטות כמויות עצומות של מזהמים לאוויר

מתי יחזור מתקן הזיקוק לעבודה? לדברי נובל, הבוקר אמור בית הזיקוק לחדש את הזרמת הגז. כלומר, החל מאתמול בערב ועד היום בבוקר נתונים תושבי האזור לחסדיה של חברה אשר כזכור הוגדרה על ידי המשרד להגנת הסביבה: כסובלת מבעיית אמינות קשה.

ובינתיים בחוף

במקביל לתקלה באסדה, התרחשה על החוף דרמה לא פחות גדולה. החל משעות הערב נרשמו בתחנות הניטור של איגוד ערים בקיסריה ובמעיין צבי זינוקים משמעותיים בערכי המזהמים ובראשם בנזן, הידוע כמסרטן וודאי. יש לציין כי אומנם לא נרשמו חריגות מהתקן של הזיהום, אולם מדובר בזינוק משמעותי ביחס לערכים הנמדדים בשגרה וחלקם התקרבו מדי לתקן המותר.

במקביל לתקלה באסדה, התרחשה על החוף דרמה דומה. החל משעות הערב נרשמו בתחנות הניטור של איגוד ערים בקיסריה ובמעיין צבי זינוקים משמעותיים בערכי המזהמים ובראשם בנזן, הידוע כמסרטן וודאי

תחנת ניטור נוספת של איגוד ערים הממוקמת בנחשולים, לא פועלת מזה למעלה משבוע, לאחר נסיון להעביר אותה ממקומה בניגוד להסכמים. כרגיל, אזרחים עירניים מנעו ברגע האחרון את העברתה של תחנה זו ממקומה, אך איגוד ערים, אשר אחראי עליה, לא טרח מאז להשמיש אותה מחדש.

אך הסיפור האמיתי מתרחש בתחנת ניטור נוספת, גם היא ממוקמת במעיין צבי ונמצאת בבעלותה של נובל (כחלק מתנאי ההפעלה). בתחנה זו, בדיוק כאשר נובל מדווחת על התקלה באסדה, נרשם מספר קיצוני של ערכי הבנזן, ערך שניתן להגדירו כלא הגיוני. בנובל שוב מיהרו לציין כי מדובר, איך לא… בתקלה.
האם גם זאת תקלה "אופיינית לשלב זה"?

שימו לב לצרוף המקרים המאד יחודי הזה, מתקן הזיקוק מפסיק לעבוד ומתחיל בתהליך כיבוי אשר כאמור, מחייב פליטות עצומות של מזהמים. ממש באותו הזמן, במקרה לגמרי, התחנה שאמורה לנטר את הזיהום הזה מתקלקלת גם היא. בצרוף מקרים מופלא את שני המתקנים מפעילה אותה חברה בדיוק.

שימו לב לצרוף המקרים: מתקן הזיקוק מפסיק לעבוד בתהליך המחייב פליטות מזהמים עצומות. במקביל, התחנה שאמורה לנטר את הזיהום הזה מתקלקלת גם היא. את שני המתקנים מפעילה אותה חברה

חודש אחד, שלוש תקלות

אומנם בקושי חלף חודש מאז ששר הטייקונים והגז, יובל שטייניץ, חנך את בית הזיקוק האימתני, אך נדמה שבנובל אנרג'י עושים כל מאמץ לשמור על המוניטין המפוקפק של החברה. שתי התקלות של אתמול בערב לא היו התקלה הראשונה הקשורה ללוויתן. ממש לא.

בשבוע שעבר, שוב הופתעה מדינת ישראל מהגשם הפתאומי שיורד בכל חורף. ההצפות והאסונות, שגבו חיי אדם, סייעו להצניע אסון פוטנציאלי גדול הרבה יותר. כזכור, כחלק מעסקת קירוב בית הזיקוק אל החוף, נחפרה רשת צינורות להובלה של הקונדנסט מהאסדה, דרך מתקן חגית בפאתי יוקנעם, לבתי הזיקוק של האחים עופר בחיפה. למי ששכח, אזכיר כי הקונדנסט הוא תוצר לואי של הפקת הגז ונחשב לחומר נפיץ ונדיף במיוחד.

בשבוע שעבר, שוב הופתעה מדינת ישראל מהגשם הפתאומי שיורד בכל חורף. ההצפות והאסונות, שגבו חיי אדם, סייעו להצניע אסון פוטנציאלי גדול הרבה יותר

בעקבות הגשמים נחשף קטע מצינור ההולכה של הקונדנסט. מי שגילה את המחדל היה אזרח שעבר במקרה במקום. קשה לדמיין את ההשלכות של הנזק במקרה של פגיעה בצינור החשוף וזליגת הקונדסט ממנו.

מדובר באירוע חמור בכל קנה מידה ומחדל בטיחותי ממדרגה ראשונה. רוב הסיכוי שלא שמעתם עליו כלל. בנוסף, עלה חשש לפיו בחרה החברה לא לבטח את תמר ולוויתן עקב קשיים כלכליים.

הכתובת על הקיר

נובל אנרג'י היא שיאנית תקלות השפך בארה"ב במשך שנים. כאן בישראל נתפסה החברה בדיווחים כוזבים חוזרים ונשנים לרשויות. החל מכמות המזהמים של בית הזיקוק תמר אשר חשפו פער של פי 30 בין ההצהרות החברה לבין הפליטות בפועל (גם זה על פי הצהרת החברה בלבד), דרך דיווחים כוזבים חוזרים ונשנים בעת בקשותיה לקבלת היתר פליטה, והתעקשותה להסתיר נתונים קריטיים על הרכב הקונדנסט של לוויתן, המהווה חלק משמעותי בהערכת היקף הפליטות.

נובל אנרג'י היא שיאנית תקלות השפך בארה"ב במשך שנים. כאן בישראל נתפסה החברה בדיווחים כוזבים חוזרים ונשנים לרשויות, כמו בענין כמות המזהמים של בית הזיקוק תמר, שחשפו פער של פי 30 בין הצהרות החברה לפליטות בפועל

גם בעת הנישוב המפורסם, התגלו פערים עצומים בין דיווחי החברה לגבי התהליך לבין הביצוע שלו בפועל. 

בתוך פחות מחודש אחד מאז הפעלת לוויתן, נאלצה החברה להתמודד עם לפחות 3 תקלות מדווחות. בין אם יד המקרה בדבר ובין אם ניהול רשלני או זלזול משווע בחיי אדם, ברור כי החברה האמריקאית מצדיקה לחלוטין את המוניטין המפוקפק שדבק בה.

בשעה זו איננו יודעים לומר מה קרה אתמול בערב על אסדת הזיקוק ובתחנת הניטור של נובל. מה שבטוח, חששותיהם של תושבי האזור מוכחים כמוצדקים וכעת יותר מתמיד, השאלה הנדרשת היא, לא אם יהיה אסון, אלא מתי הוא יקרה.

לירז רימון הוא אדם מן הישוב. פועל חברתי, ידידותי לסביבה ומיודד עם החברה. יועץ פוליטי של ח"כ (לשעבר) יעל כהן פארן. כותב, עורך ומייצר תוכן לפרנסתו. שואף ליותר ונהנה ממה שיש.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
איך מסבירים שאין עדיין תחנות ניטור עצמאיות פעילות של המדינה באזור החוף אליו קודמה האסדה בניגוד למתווה הגז. איך בכלל יתכן שאין על האסדה תחנת ניטור (כמו הקופסה השחורה במטוסים) שלחברה לא ת... המשך קריאה

איך מסבירים שאין עדיין תחנות ניטור עצמאיות פעילות של המדינה באזור החוף אליו קודמה האסדה בניגוד למתווה הגז. איך בכלל יתכן שאין על האסדה תחנת ניטור (כמו הקופסה השחורה במטוסים) שלחברה לא תהיה נגישות אליה בכלל. אם הממשלה עובדת בשבילנו האזרחים, תוכיחו לנו. אל תרעילו אותנו כדי שנובל אנרג'י ותשובה ירוויחו עוד על הקופון שהם כבר גוזרים. גם כך הוא גדול מדי ומוגזם. אם לא, אנחנו נבוא איתכם חשבון וזה לא רחוק.

עוד 775 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שני, 17 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

תלונות טויוחו, חשש לזיופי ענק בבחירות הקרובות

בדיקת זמן ישראל תלונה שארגון "משמר הבחירות" והתנועה לטוהר הבחירות הגישו למשטרה על מאות זיופי בחירות נסגרה אחרי ארבעה ימים ● מכתב שנשלח לפני שבוע לוועדת הבחירות המרכזית עם התראות ממוקדות על פוטנציאל לזיופים לא נענה ● ב-333 קלפיות לא יהיו נציגים של מפלגות המרכז והשמאל ● פעילים למען טוהר הבחירות: "הזייפנים יודעים שלא יעשו להם כלום, למה שלא יזייפו?"

עוד 1,813 מילים

מה אפשר ללמוד מהחרדים על אושר

בימים האחרונים פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים לגבי שביעות הרצון מהחיים בערים שונות בישראל. בראש הרשימה העיר בית שמש והעיר בני ברק, בהן בעיקר קהילות חרדיות ודתיות. הנתון אינו מפתיע, שכן בכל המחקרים אותם עשינו בישראל מצאנו באופן מובהק כי לאמונה דתית השפעה משמעותית מאד על האושר שלנו.

בימים האחרונים פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים לגבי שביעות הרצון מהחיים בערים שונות בישראל. בראש הרשימה העיר בית שמש והעיר בני ברק, בהן בעיקר קהילות חרדיות ודתיות

ההסבר הבסיסי הוא שאמונה דתית עוזרת לנו להתמודד טוב יותר עם אירועים שליליים בחיינו, מתוך אמונה שכל דבר שקורה לנו הוא חלק ממשהו שגדול מאתנו ולעיתים אפילו מבחן עבורנו. האמונה הדתית מייצרת משמעות לחיים ומשמעות היא "מכונה" חשובה לאושר.

אבל הסיבות לקשר בין אמונה דתית לאושר הן מורכבות יותר. קהילה דתית היא לא רק אמונה היא גם סגנון חיים שמחזק את האושר.

במחקר שעשינו בשנה האחרונה בישראל בקרב כ-1000 ישראלים מצאנו, כי חומרנות ורכישה של עוד ועוד מוצרים פוגעת באושר שלנו ומצד שני הסתפקות במה שיש לנו מגבירה את האושר. "איזהו העשיר – השמח בחלקו" הוא לא סתם פתגם. זה עקרון חשוב מהמקורות שלנו, שמגדיר את האדם המסתפק והפחות חומרני כעשיר אמיתי או למעשה כמאושר יותר. אין ספק כי בקהילה החרדית אורך החיים צנוע יותר ומסתפק יותר, דבר שמעודד את האושר.

במחקר שעשינו בשנה האחרונה בישראל בקרב כ-1000 ישראלים מצאנו, כי חומרנות ורכישה של עוד ועוד מוצרים פוגעת באושר שלנו ומצד שני הסתפקות במה שיש לנו מגבירה את האושר

מעבר לכך, אורח החיים אצל החרדים ואצל הדתיים הוא קהילתי יותר, דבר שמאד תורם לאושר. הספרות בתחום הכלכלה ההתנהגותית טוענת כי אורח חיים הקהילתי מייצר את "אפקט הכרית". על פי אפקט זה, אנשים החיים בקהילה מגובשת יותר נוטים לחוש יותר בטוחים לגבי עתידם, כי הם יודעים שבמידה ויפלו הקהילה תסייע להם (יש להם כרית שתרכך את הנפילה).

אורח החיים הזה בהכרח קשור לצווי הדתי לעזור לחלש ולתרום לקהילה (הגמ"חים הם דוגמה טובה לכך). הקהילה החרדית מגובשת מאד גם בעקרונות שלה, והיא אולי הקהילה היחידה בישראל שמפעילה את כוח הקנייה שלה על מנת לשמר את העקרונות שלה. רק קהילה מספיק מגובשת יכולה לפעול כך.

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מחקרים המצביעים על האפקט השלילי שיש למסכים על האושר שלנו ובמיוחד של ילדנו. דו"ח האושר האחרון של האו"ם הקדיש לכך פרק שלם והצביע על המסכים כגורם המשפיע על דכאון בקרב בני נוער בארה"ב.

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מחקרים המצביעים על האפקט השלילי שיש למסכים על האושר שלנו ובמיוחד של ילדנו. דו"ח האושר האחרון של האו"ם הקדיש לכך פרק שלם, והצביע על המסכים כגורם המשפיע על דכאון בקרב בני נוער בארה"ב

למרות הרצון שלנו בקדמה, דווקא בחברה החרדית, שמעדיפה להכניס את הקדמה באופן איטי יותר, השימוש הפחות במסכים מועיל לאושר. אמנם שמירת השבת היא צווי עתיק באמונה הדתית, אבל אחת ההשפעות הנלוות לשמירת השבת בשנים האחרונות היא שפשוט יש הפסקה מהמסכים. משפחה דתית שיושבת לארוחת ערב בליל שבת תהיה מרוכזת יותר במפגש המשפחתי כי פשוט לא יהיו מסכים ברקע.

גילוי נאות, אני לא אדם דתי ואפילו לא מסורתי, וגם לי כחילוני יש לעיתים ביקורת על החברה החרדית ועל תרומתה לחברה הישראלית. אבל כחוקר ניתן ללמוד הרבה מאד מאורח החיים החרדי ועל "מכונות האושר".

קהילתיות, משפחתיות, צניעות והסתפקות – כל אלו עקרונות שמשפיעים באופן משמעותי על האושר שלנו, ובחברה החרדית עקרונות אלו מיושמים בפועל כחלק מאורך החיים.

גילוי נאות, אני לא אדם דתי ואפילו לא מסורתי, וגם לי כחילוני יש לעיתים ביקורת על החברה החרדית ועל תרומתה לחברה הישראלית. אבל כחוקר ניתן ללמוד הרבה מאד מאורח החיים החרדי ועל "מכונות האושר"

גם לנו החילוניים יש מה ללמוד מאורך החיים החרדי והדתי וליישם חלק מהעקרונות על פי השקפתנו ובדרכנו. ומי יודע, אולי בסוף נהיה קצת יותר מאושרים.

פרופ' טל שביט הוא מומחה לכלכלה התנהגותית ולכלכלת אושר. חבר סגל וחוקר במכללה למנהל. פרופ' שביט שואף לקדם את נושא האושר הלאומי בישראל. נשוי באושר ואבא ל-3 ילדים (צילום: קובי אשכנזי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
נוסיף לכל זה את העובדה שהם גם לא צריכים לעבוד ובכלל, איך הם יכולים לא להיות מאושרים? לנשים בחברה החרדית שוטפים את המוח מגיל צעיר לגבי תפקידה של האשה בחיים, מה שמתמצה בעיקר בלעשות ילדים ... המשך קריאה

נוסיף לכל זה את העובדה שהם גם לא צריכים לעבוד ובכלל, איך הם יכולים לא להיות מאושרים?
לנשים בחברה החרדית שוטפים את המוח מגיל צעיר לגבי תפקידה של האשה בחיים, מה שמתמצה בעיקר בלעשות ילדים ולאפשר לבעל ללמוד תורה ולא להטריח את עצמו לכלום פרט לאותו לימוד תורה.
הבעל מאושר כי הוא רק לומד תורה, האישה מאושרת כי הגשימה את יעודה בחיים והילדים מאושרים כי יזכו לגדול ולהיות עניים, בורים, חסרי שאיפות ויכולת הגשמה עצמית, שוביניסטים, נתונים למרות הרבנים שתקועים עדיין במקרה הטוב בימי הביניים, אבל מאושרים……

עוד 575 מילים ו-1 תגובות

מיכל הלפרין, המקורבות והחשש לניגוד עניינים במיזוג הבנקים

הממונה על התחרות מיכל הלפרין התעקשה לייצג את הציבור במיזוג של אגוד ומזרחי אף על פי שבתחילת התהליך נמנעה להתערב בשל הסדר ניגוד עניינים ● הלפרין ניצבה מול מי שעבדה תחתיה בעבר והובסה בסוף ללא קרב ● את פרוטוקול ההחלטה היא מסרבת לפרסם

עוד 1,044 מילים

גנץ: בקשת החסינות של חיים כץ היא האחרונה שהכנסת תדון בה

לפיד: נשמח לשבת עם ליברמן, יש לנו איתו הרבה במשותף ● מליאת הכנסת תדון היום בחסינותו של ח"כ חיים כץ ● ליברמן: יש פתרונות להקמת ממשלה. לא כל דבר צריך לשים על השולחן ולרוץ לספר לחבר'ה ● בוגי יעלון: ההסלמה היא כלי משחק של נתניהו ● ברקת על ההבטחה שימונה לשר האוצר: המקצוע שלי הוא יזמות, ואני יודע להביא תוצאות

עוד 27 עדכונים

ליברמן דורש להדיח את הראשון לציון, ויש לזה תקדים

יו״ר ישראל ביתנו הגיש אתמול עתירה לבג״ץ בדרישה לחייב את שר המשפטים לפתוח בהליך הדחה נגד הרב הראשי יצחק יוסף, בעקבות שורה של התבטאויות גזעניות נגד יוצאי בריה״מ לשעבר ● אפשר לחשוד בעתירה שהיא נגועה במניעים פוליטיים, אבל זה לא אומר שאין לדרישה שליברמן מעלה בסיס משפטי מוצק ● פרשנות

עוד 916 מילים

למקרה שפיספסת

פרס ישראל לא יכשיר את השרץ בצמרת הרוחנית של הלאומנות הדתית

ביולי 2005 הגיעה ל"פורום תקנה", עמותה שקמה לטפל בתלונות על הטרדה מינית של בני סמכא בלאומנות הדתית, תלונה מפי בחור על תקיפה מינית שחווה, הוא ועוד בחור, מידו של הרב ועבריין מין (שהורשע מאז) מוטי אלון. אלון אז היה ראש ישיבת הכותל וראש עמותת ״מבראשית״, שעד היום מפעילה בבתי ספר את ״מסע ישראלי״.

הוקם הרכב של ארבעה אנשים לדון במקרה, ובהם כבוד זוכה פרס ישראל יעקב אריאל והאיש שכינה להט״בים נכים.

ההרכב דן במקרי התקיפה המינית, ותגובתו היתה להחתים את מוטי אלון על מכתב, בו הוא מבטיח שמעכשיו והלאה יקפיד על הלכות יחוד עם תלמידיו ממין זכר.

בהרכב שדן בתלונות נגד הרב מוטי אלון ישב כבוד זוכה פרס ישראל, יעקב אריאל, שכינה להט״בים נכים. ההרכב החתים את הרב אלון על מכתב, בו הבטיח שיקפיד מעתה על הלכות יחוד עם תלמידיו ממין זכר

ביוני 2006 הגיעה תלונה נוספת על מוטי אלון, הפעם על ״מערכת יחסים״ של שנים עם תלמיד לשעבר, שהתרחשה בין השאר בזמן שחתם לזוכה פרס ישראל על ההתחייבות המשעשעת שלו. מוטי אלון העיד בפני הועדה שהתלמיד הוא בכלל זה שגרר אותו לעשות סקס שוב ושוב במוסדות לימוד ובתי מלון.

שוב התכנסו חכמי חלם ודנו, ובמקום להזהיר את הציבור מפני התוקף המיני הסדרתי המניפולטיבי, החליטו שאם החתימו אותו על התחייבות וזה לא עזר, אז כנראה צריך שוב להחתים אותו על התחייבות. הפעם כזו שדורשת שלא ילמד בשום מוסד 8 שנים.

על פי מסמך שפורסם באתר "פורום תקנה", חברי ההרכב, וביניהם יעקב אריאל, חששו שיש עוד קרבנות: ״לא נכחד כי מקונן בלבנו הספק [השיבוש במקור] שמא ישנם קרבנות נוספים״. ועדיין הגנו על כבודו של התוקף המכובד.

ביוני 2006 הגיעה תלונה נוספת על מוטי אלון, על ״מערכת יחסים״ של שנים עם תלמיד לשעבר, שהתרחשה, בין השאר, כשחתם לחתן  פרס ישראל על ההתחייבות. הרב העיד כי התלמיד הוא זה שגרר אותו לסקס במוסדות לימוד ובתי מלון

מוטי אלון אכן פרש מישיבת הכותל ועמותת ״מבראשית״, ול"פורום תקנה" היה חשוב מאוד להדגיש את ההגנה על התוקף: ״אין צורך לאמר שהפורום נזהר בתכלית הזהירות מפני פרסום העילה לפרישתו של הרב אלון, ואכן הסודיות הגמורה נשמרה במשך שנים״.

רק אחרי שהוסיפו לפורום עוד כמה מלומדים, והללו קיימו במשך שנתיים דיונים כדי ״למנוע את הפרסום ברבים״, ביוני 2008 פרסם "פורום תקנה", שידע על מספר פגיעות וחשד שהיו יותר, אזהרה באתר שלו.

אחרי זה הגיעו עוד עדויות, הוגשו תלונות למשטרה, ומוטי אלון הורשע בעבירות מין.

כלומר, מי שהולך לקבל את פרס ישראל, לא רק בז ללהט״בים ואדיש לאונס קטינות במסכת קידושין, אלא ידע פרטי פרטים על תוקף מיני סדרתי, ובמשך 3 שנים לא הזהיר את הציבור,  למרות שזה היה תפקידו ולמרות שבדיוק לשם כך פנו מתלוננים ל"פורום תקנה" שכיהן בו. כל זאת אחרי פרשת השתקה אחרת, של הרב זאב קופולוביץ. הכל כי היה עסוק בהגנה על כבוד הקולגה שלו, רב ״רם מעלה״.

רק אחרי שהוסיפו ל"פורום תקנה" עוד כמה מלומדים, והם קיימו במשך שנתיים דיונים כדי ״למנוע את הפרסום ברבים״, ביוני 2008 פרסם "פורום תקנה", שידע על מספר פגיעות וחשד שהיו יותר, אזהרה באתר שלו

איך יתכן שזוכה בפרס ישראל אדם, שהיה גורם מרכזי במה שנראה כמו קשר שתיקה של שנים, באחת מפרשיות התקיפה וניצול מיני של רב מוכר הכי ידועות לשמצה במחנה הלאומני דתי?

קריאת הרבנים להצביע לימינה
קריאת הרבנים להצביע לימינה

בספטמבר 2019, רבני הלאומנות הדתית, כולל הרב יעקב אריאל, יצאו במכתב פתוח לשר החינוך הזמני רפי פרץ ושר התחבורה הזמני בצלאל סמוטריץ׳ ובו קריאה נלהבת לכלל הציבור להצביע למפלגת ״ימינה״. חמישה חודשים אחרי, שר החינוך הזמני מתכבד להכריז על יעקב אריאל כזוכה פרס ישראל ליצירה תורנית!

בועדה שמינתה אותו לקבל את הפרס ישב עו״ד אביעד הכהן, מי שהיה חבר ב"פורום תקנה" בזמן שיעקב אריאל נטל חלק באותו קשר השתיקה לכאורה סביב התקיפות של מוטי אלון. אחרי שעדויות של קרבנות דלפו לתקשורת, הוא הפסיק את פעילותו בפורום. על פניו, יש כאן עוד אדם שהיה רוצה להטביל את הפרשייה באקונומיקה ואין דבר שיכול להכשיר שרצים יותר מאשר פרסים ממלכתיים.

בספטמבר 2019, רבנים ובהם יעקב אריאל, יוצאים במכתב פתוח לרפי פרץ ולסמוטריץ' עם קריאה להצביע למפלגת ״ימינה״. 5 חודשים אחרי, שר החינוך הזמני רפי פרץ מתכבד להכריז על אריאל כזוכה פרס ישראל ליצירה תורנית!

ד״ר חנה קטן, חברה אחרת בוועדת הפרס, היא גניקולוגית וגורו עזרה עצמית בחוגים חרדל״ים, בין היתר מרצה במכון פוע"ה, ואף הנחתה את הכנס השנתי לנשים שלהם. מכון פוע״ה הוא מכון פסוודו-מדעי שתפקידו להפיק את המירב מהרחם היהודי ובין השאר מכשיר ״בודקות טהרה״ שמבצעות בדיקות פולשניות לגופן של נשים ללא צורך רפואי בתוך קופות החולים.

חוץ מפעילותו ב"פורום תקנה", יעקב אריאל עומד בראש עמותת גג חרד״לית בשם ״חותם״, שמכון פוע״ה הוא אחד מהארגונים תחתיו. כלומר, יעקב אריאל עומד בראש הארגון שמקבל החלטות ישירות או עקיפות על העסקתה של ד״ר חנה קטן.

רק לפני כחודש מוטי יוגב מ״ימינה״ (במקרה אותה מפלגה שיעקב אריאל המליץ להצביע רק לה) צייץ שהעביר למכון פוע״ה תקציבים. כנסי נשים בהנחיית גורו-גניקולוגית סרוגה לא גדלים על עצים. אזכיר רק למי ששכח שכבר שנה אין ממשלה ואין תקציבים לשירותים חיוניים כמו תרופות בבתי חולים.

הרב אריאל עומד בראש הארגון שמקבל החלטות על העסקת ד״ר חנה קטן (חברת וועדת הפרס) במכון פוע"ה. רק לפני כחודש מוטי יוגב מ״ימינה״ (במקרה המפלגה שאריאל המליץ להצביע רק לה) צייץ שהעביר למכון פוע״ה תקציבים

יעקב אריאל היה כתובת מוצהרת לתלונות על הטרדה ותקיפה מינית. הוא שמע עדויות של קרבנות, אימת אותן מול מוטי אלון, אבל בחר במשך 3 שנים לא להזהיר את הציבור. זאת למרות שבהצהרה שהוציא ההרכב בו ישב כתבו כי יש חשש שתקף אחרים ומדובר בתוקף סדרתי.

הענקת פרס ישראל ליעקב אריאל היא דרך להכשיר שרץ מצחין במיוחד בצמרת הרוחנית של הלאומנות הדתית. האם יש בוועדת הפרס כאלה שנגועים לכאורה בניגוד עניינים? האם שר החינוך הזמני שהכריז על זכייתו – נגוע, לכאורה, בניגוד עניינים?

בשנת 2017 נפתלי בנט, אז שר החינוך, החליט לבטל את הענקת פרס ישראל לאמנות פלסטית לאמן יאיר גרבוז. אם נרצה, אפשר לבטל גם את הפרס ליעקב אריאל שהגן על תוקף מיני ביודעין. ולא לאפשר ללאומנות הדתית לטאטא מאחוריה את המחדל הקשה בפרשת מוטי אלון שיעקב אריאל עומד במרכזה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 924 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני 32 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"בבל"ד תופסים את ישראל כביריון חסר גבולות"

מומחים לפוליטיקה הערבית בישראל סבורים כי למרות דברי יזבק, היא וחברי מפלגתה אינם תומכי טרור, ולכן המהלכים לפסילתם הם "משחק באש" ● לצד זאת הם מבקרים את הבדלנות של בל"ד, שהובילה אותה להיחלשות ושקיעה ● "מצביעי בל"ד חוששים מישראליזציה, והאיימניזם הפך למיינסטרים", אומר החוקר אמיר פאח'ורי

עוד 1,751 מילים

"ללא תכנית המאה, ישראל תשגשג והפלסטינים יסבלו"

ראיון ג'ייסון גרינבלט נחלץ להגנת תכנית המאה - שלא התקבלה בהתלהבות בעולם ● בראיון מיוחד לזמן ישראל הוא מדגיש את יתרונותיה עבור הפלסטינים אך קובע כי הסכסוך יוכל להיפתר רק במשא ומתן ישיר בין הצדדים ● הוא גם נערך לאפשרות שהדמוקרטים יחזרו לבית הלבן, וימהרו להיפטר מהחזון המדיני שהיה שותף מרכזי לניסוחו

עוד 1,325 מילים

ניכור הורי מעל 30 אלף ילדים לא בקשר עם אבא או אמא

זו אחת מתופעות הלוואי הכואבות והמושתקות של סכסוכי גירושים ● עשרות אלפי ילדים בוחרים לנתק קשר עם אחד ההורים, לעתים בלחץ ההורה האחר ● המדינה מתקשה להתמודד עם התופעה, וחלק מההורים המוחרמים נקלעים למשברים קשים ● עמותה הנאבקת בתופעה: "הניכור ההורי פוגע בכולם: גברים, נשים, דתיים, חילוניים, יהודים, ערבים, פרופסורים ופועלים. אף אחד לא חסין"

עוד 1,763 מילים

גנץ: בלוק הימין הוא בלוק הקרח, אחרי הבחירות הוא ימס

ראשי בלוק הימין חידשו את הצהרת הנאמנות לנתניהו ● ברקת תקף את הכלכלה הפקידותית של ניסנקורן, ויו"ר ההסתדרות לשעבר טען שחילץ אותו ממצוקות תקציביות בעיריית ירושלים ● יו"ר צומת פרש מהבחירות ויתמוך בליכוד ● מס' 2 במפלגה, שמייצג את נהגי המוניות, אמר שהדבר לא נעשה על דעתו ● גפני וליצמן תוקפים את גנץ: נגרר להסתה נגדנו

עוד 38 עדכונים

עוקף בסיבוב ברקת הציג סקרים, ונתניהו הבטיח לו את האוצר

בכירי הליכוד זועפים על הבטחתו של ראש הממשלה לתת לניר ברקת את תיק האוצר ● "הם אכולי קנאה", אומרים בסביבת ברקת, "בסקרים שברקת הציג לנתניהו הוא הראה שמינוי שלו לשר האוצר שווה לגוש הימין ארבעה מנדטים" ● למודאגים, ישראל כ"ץ יכול להראות מכתב בחתימת עורכי דין מבחירות 2015, אז הבטיח גם לו ראש הממשלה להתמנות לשר האוצר ● פרשנות

עוד 646 מילים ו-1 תגובות

דבר המועמד היהודים אינם בטוחים בעולם של טראמפ

מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק לשעבר שמתמודד כעת בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית לנשיאות, תוקף בחריפות את טראמפ ומבטיח להגן על זכויות המיעוטים ברחבי העולם ● בטור מיוחד, הוא משיב בהרחבה על חמש שאלות על אנטישמיות ויהדות בארה"ב, מתייצב לצד הקהילה הגאה וכותב גם על חוויותיו כילד יהודי באמריקה

עוד 1,359 מילים

גנץ: לא אשב עם המשותפת, נתניהו: הוא משקר

עמר בר-לב: ממשלה בתמיכת המשותפת לגיטימית ונכונה ● אביגדור ליברמן מביע את משאלת לבו: אנחנו בתום עידן נתניהו, מקווה מאוד שיפרוש ● הליכוד: יצא המרצע מהשק, ליברמן הולך עם גנץ וטיבי ● איימן עודה קיבל את פניה של צעירה ישראלית שחזרה מטורקיה אחרי שעוכבה שם חצי שנה ● עמיר פרץ: לא משנה אם לכחול-לבן יהיו 4-5 מנדטים יותר מהליכוד ● תמר זנדברג ילדה בת

עוד 21 עדכונים

החיים הכפולים של אבא

כשאריאנה נוימן הייתה ילדה בוונצואלה, היא מצאה תעודת זהות ורודה עם תמונה של אביה, בול של היטלר - ושם שכלל לא הכירה ● רק אחרי מותו של האב, היא יצאה למסע בלשי-ספרותי בעקבות התעודה ● אריאנה גילתה שאביה היה יהודי שהסתתר בברלין בזהות בדויה ועבד עבור הנאצים כדי להציל את חייו ● וזו הייתה רק החוליה הראשונה בשרשרת של סודות משפחתיים ● ראיון

עוד 1,227 מילים
טלפון ציבורי שהפך לספריה

הלו, זאת ספריה? הטלפונים הציבוריים מקבלים חיים חדשים

עיריית תל אביב הפכה טלפונים ציבוריים ישנים למיני-ספריות חינמיות לרווחת התושבים ● "אחרי ההתנעה הראשונית זה מתקיים מעצמו, אנשים לוקחים הביתה ספרים ומביאים אחרים שהם לא צריכים"

הערים בישראל, כמו בכל העולם, נעשות צפופות יותר ויותר, המדרכות צרות מלהכיל את כל המשתמשים, והעיריות מחפשות כל דרך לפנות גורמים מיותרים שתופסים מקום על המדרכה.

בנסיבות האלה, זה רק טבעי שעיריית תל אביב התחילה לפנות את תאי הטלפון הציבורי שמפוזרים ברחבי העיר. "העובדים הזרים היו האחרונים שהשתמשו בהם", אומרת נגה שביט, מנהלת מרחב קהילה צפון-מזרח בעירייה, "אבל אפילו הם כבר הפסיקו. לכל אחד היום יש טלפון נייד".

רגע לפני שאחרון תאי הטלפון ייעלם מהמרחב הציבורי, לשביט היה רעיון: להפוך חלק מהם לספרייה קטנה. "זה התחיל בסיור בוקר בשטח עם המשנה למנכ"ל העירייה. ליד הבית שלי יש תא טלפון אחד שאני כל יום עוברת לידו ולא מתייחסת אליו. התרגלנו שהם שם ואנחנו כבר לא רואים אותם.

"כשראיתי תא כזה בסיור סיקרן אותי אם הטלפון עדיין עובד. נכנסתי והרמתי את הטלפון, לא היה צליל חיוג. שאלתי, אם כך, למה הוא שם, והתשובה הייתה שיש תהליך מול בזק שאמור להביא לפינוי של כל התאים.

טלפון ציבורי שהפך לספריה
טלפון ציבורי שהפך לספריה

"מכיוון שהדבר שאני הכי אוהבת בעולם זה לקרוא, ומכיוון שראיתי איך בלונדון עושים שימושים יצירתיים בטלפונים האדומים המיתולוגיים, עלה לי רעיון – להפוך כמה תאים לספריות קטנות ופתוחות לציבור. לשמחתי, קיבלתי אור ירוק".

את הספרים שביט השיגה בעיקר מעודפים מבית אריאלה. בכל תא יש מקום לכ-100 ספרים בערך. "אחרי ההתנעה הראשונית זה מתקיים מעצמו", היא אומרת, "אנשים לוקחים הביתה ספרים ומביאים אחרים שהם רוצים להוציא מהבית. זה עובד מצוין, רוב הזמן אני לא צריכה להתערב".

ארבעה מהתאים שהפכו לספריות ממוקמים בטריטוריה של שביט בשכונות בצפון-מזרח העיר (רמת החייל, אפקה), ארבעה בשכונות הדרום (בשדרות חכמי ישראל שבשכונת שפירא, רחוב מחל בנווה אליעזר ושניים ברחוב נווה שאנן), ושניים ביפו (רחוב הבעש"ט ורחוב פעמונית).

מאות תאים אחרים כבר פונו ממדרכות העיר. עכשיו זה רשמי: מהאסימון שנפל (וגם מהטלכרט) נותר רק הביטוי.

טלפון ציבורי שהפך לספריה
טלפון ציבורי שהפך לספריה
עוד 273 מילים

יורש העצר הסעודי לא משתף פעולה עם הקרקס הנודד של נתניהו ● מצרים מודאגת מהגידול באוכלוסיה ● הפושע הסודאני שישלם על פשעיו ● הנסיך מדובאי שמשגע את הרשת ● ומה קרה לפני 15 שנה

עוד 1,156 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה