ובכל זאת ברני ינצח

ברני סנדרס (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite,)
AP Photo/J. Scott Applewhite,
ברני סנדרס

את כל המועמדים הדמוקרטיים מלבד סנדרס אפשר להגדיר "ממסדיים" – כלומר משרתים את החזקים בחברה, התאגידים ושליטי ההון.

יש הסוברים שאם המועמדים הממסדיים יפרשו, כך שיוותר רק מועמד ממסדי יחיד/ה מול סנדרס האנטי-ממסדי – סנדרס יפסיד לו/ה

את המועמדים הדמוקרטיים מלבד סנדרס אפשר להגדיר "ממסדיים" – כלומר משרתים את החזקים בחברה, התאגידים ושליטי ההון. יש הסוברים שאם אלו יפרשו, ויוותר מועמד ממסדי יחיד/ה מול סנדרס האנטי-ממסדי – סנדרס יפסיד לו/ה. זו טעות

זו טעות, אי אפשר לענות על השאלה הזו רק על סמך חיבור פשוט של האחוזים בסקרים שמקבלים המועמדים.

על מנת לענות על שאלה כזו צריך לבדוק בקרב תומכיו של כל מועמד/ת, מי המועמד/ת *השני* המועדף/ת עליהם, ומי המועמדים שהכי ירוויחו מפרישתו/ה. האתר הזה משיב לשאלה הזו. 

הסקר מהאתר הנ"ל מגלה (לכל הפחות רומז) שמקרב המועמדים, ברני הוא האופציה השניה האהודה ביותר, ובמקרים בהם המועמדים החזקים (חזקים אחרי ברני כמובן) ביידן ו/או וורן פורשים, ברני הוא המועמד שיעברו אליו הכי הרבה מהמצביעים שלהם

הסקר הזה מגלה (לכל הפחות רומז) שמקרב המועמדים, ברני הוא האופציה השניה האהודה ביותר, ובמקרים בהם המועמדים החזקים (חזקים אחרי ברני כמובן) ביידן ו/או וורן פורשים, ברני הוא המועמד שיעברו אליו הכי הרבה ממצביעיהם

עוד חשוב לזכור, שאמנם ריבוי המועמדים מוסיף משתנים לשאלה, אבל ב-2016 ברני התמודד מול מועמדת ממסדית אחת – הילרי קלינטון. ב-2016 ברני נכנס למירוץ רק חצי שנה לפני הפריימריז, לא מספיק זמן כדי להפוך לשם מוכר בכל ארה"ב, ובכל זאת ברני היה מנצח את קלינטון והופך למועמד לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית, אילולי המפלגה הדמוקרטית (שקלינטון בשר מבשרה לעומת סנדרס האאוטסיידר) הטתה את התוצאות לטובתה.

אגב, הטיית התוצאות לטובת קלינטון על חשבון סנדרס, גרמה למשבר אמון בין המפלגה הדמוקרטית למצביעיה הפוטנציאלים, ולכן נשארו בבית ב-2016 לא פחות מתשעה מיליון אמריקאים שהצביעו לדמוקרטים ב-2012. העדרם הוא שהעניק למפלגה הרפובליקנית את הניצחון.

מקווה שאין ציפיות שהמפלגה הדמוקרטית תלמד מהשיעור שעברה. הקשרים הפיננסים המושחתים בין שליטי-ההון למנגנון המפלגה חזקים מידי. בכאב אפשר לומר בביטחון ובפשטות, שהמפלגה הדמוקרטית מעדיפה לא רק להפסיד בבחירות, אלא להפסיד בבחירות לאדם המסוכן ביותר לדמוקרטיה, לדמגוג אוטוריטר כמו טראמפ, מאשר לאפשר לסוציאל-דמוקרט לההפך לנשיא, גם כשאותו סוציאל-דמוקרט רץ מטעמה ותחת שמה של מפלגתם.

הטיית התוצאות לטובת קלינטון על חשבון סנדרס גרמה למשבר אמון בין המפלגה הדמוקרטית למצביעיה הפוטנציאלים. ב-2016 נשארו בבית לא פחות מ-9 מיליון אמריקאים שהצביעו לדמוקרטים ב-2012. העדרם העניק למפלגה הרפובליקנית את הניצחון

ובכל זאת ברני ינצח.
איך?
כי הרשתות החברתיות סוף סוף מגשימות את הפוטנציאל החיובי הגלום בהן, כחלופה עממית לשלטון התקשורת הממסדית כאמצעי התיווך בין העם למידע.

מספר רב של אנשי ניו-מדיה חדשים ועצמאיים, באמצעות הרשתות, מגיעים לכל סמארטפון, ומרימים מסך מעל המציאות המבוימת שמוקרנת במסכי הטלויזיה.

כמובן שיש שמנצלים מעקף זה של הרשתות את התקשורת לשלילה כמו טראמפ שמתעתע באזרחים תמימים באמצעות דמגוגיה שפורטת על חרדות, אבל זה מה שהופך את בחירות 2020 להיסטוריות.

בחירות 2020 הן כבר לא בחירות בין רשתות תקשורת והאנשים מאחוריהן שמנצחים על תודעת אזרחים שבויים. אלו בחירות בין תנועות עממיות, והאנשים שמנהיגים אותן.

ובכל זאת ברני ינצח. איך? כי הרשתות החברתיות מגשימות את פוטנציאל החלופה העממית לשלטון התקשורת הממסדית – כמתווכת בין העם למידע. אנשי ניו-מדיה חדשים ועצמאיים מגיעים לכל סמארטפון, ומרימים מסך מעל המציאות המבוימת שבטלויזיה

טראמפ הדמגוג מוביל לזירה הדמוקרטית תנועה של אזרחים שאת הזעם שלהם, ככל דמגוג, הצליח להפנות כלפי המיעוטים בחברה, בלי לגלות לאזרחים העצבנים שדוקא למטרותיהם הכי פחות כוח פוליטי וממון.

ברני הישר מוביל לזירה הדמוקרטית תנועה של אזרחים שאת הזעם שלהם, כנביא אמת, הצליח עם הרבה הגיון להפנות כלפי האשמים האמיתיים במצבם, אלו שמחזיקים בהכי הרבה כוח פוליטי, כפי שמוכיחים חשבונות הבנק שלהם – אלו כמובן שליטי-הון.

תנועה של צדק, תקווה, וחיבורים-אנושיים לתיקון עולם – נגד תנועה של פראנויה כמניע להתבדלות התבצרות והתחמשות למלחמה בשונים מהם.

אצל ברני זו תנועה של צדק, תקווה, וחיבורים אנושיים לתיקון עולם – מול תנועת הפראנויה שמוביל טראמפ כמניע להתבדלות, התבצרות והתחמשות למלחמה בשונים מהם

ונישא עיניים ונזכור כל העת את אותה הרוח בהשראתה הגתה ייסדה ובנתה התנועה הציונית את מדינת ישראל, כמענה לתנועה האחרת שבשעתו אותנו רדפה בגלל שונותנו.

מי ינצח? חרף ניצחון הרוח החופשית את הכוחות המדכאים לאורך כל ההיסטוריה האנושית – הפסימיים יאמינו שזה לא יהיה סנדרס. שיאמינו. מה שחשוב זה שידעו באיזה צד נכון לעמוד ועם מי נכון שיצעדו במלחמה על התודעה, בכל פעם שהמציאות תכפה עליהם הכרעה כזו. ביום יום, הרבה לפני שדה הקרב בקלפיות.

כי אותה זירה בין שתי תנועות מתחוללת בישראל כל יום: בין התנועה הסוציאליסטית / החילונית שמקדמת דמוקרטיה ומרחיבה לנו זכויות – לתנועה הקפיטליסטית / המלוכנית / הדתית שמקדמת מלוכנות ומצמצמת מאיתנו חירויות.

נמרוד גז-חבר הוא איש שמאל פרוגרסיבי. סוציאל-דמוקרט. אתאיסט. רודף צדק אמת ושוויון בין בני האדם כולם. תובע אחריות על החלשים. ציוני שמאמין שהעם היהודי חייב להיות אדון לגורלו. נולד בעיר. גדל במושב. התחנך בעיקר בחינוכית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אינני יודע מי כתב את המאמר הבולשוויקי הזה, הקומוניסטי מטורף הזה, והוא עוד מדבר בשם הצדק, יזה צדק, כמו של לנין וסטלין. והעיקר השנאה והבוז שהוא מפגין כנגד הידיד הגדול ביותר שקם לישראל ולע... המשך קריאה

אינני יודע מי כתב את המאמר הבולשוויקי הזה, הקומוניסטי מטורף הזה, והוא עוד מדבר בשם הצדק, יזה צדק, כמו של לנין וסטלין. והעיקר השנאה והבוז שהוא מפגין כנגד הידיד הגדול ביותר שקם לישראל ולעם היהודי, הנשיא הדגול דונלד טראמפ. מעניין השמאלנים שלנו תמיד אבל תמיד אוהבים את שונאי ישראל ושונאים את אוהביה. אמור לי מי הם השנואים עליך ואומר לך מי אתה, ואכן אתה שונא ישראל בולשוויק בוגדני.

עוד 697 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 17 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כוכבי: "היערכות לפעולה צבאית נגד הגרעין האיראני נמצאת במוקד ההכנות של צה"ל"

גנץ צמצם לשניים את רשימת המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל והותיר בה את הרצי הלוי ואת אייל זמיר ● שוטר נדרס למוות בשרון; החשוד במעשה - נער פלסטיני ● לפיד הנחה את אגף התקציבים לגבש תוכנית לעצירת העלייה במחיר הלחם האחיד ● סקר: בן גביר משיג 13 מנדטים בראשות הציונות הדתית לעומת 10 שמקבל סמוטריץ'; מרצ בראשות גלאון מקבלת 5 מנדטים לעומת 4 בראשות גולן

עוד 39 עדכונים

שליחותה של העוזרת האישית בשירות אשליית העוצמה 

תהום עמוקה שוררת במפגש בין פרקליטו של בנימין נתניהו עמית חדד לבין העוזרת האישית של ארנון מילצ'ן (ולעיתים גם של ג'יימס פאקר) הדס קליין, תהום הנובעת מחוסר הבנת כוחה של העוזרת האישית. עו"ד עמית חדד טועה בגישתו לקליין, לא מבין את נקודת המוצא שלה ואת עוצמתה, ורק מרים לה להנחתה.

תהום עמוקה שוררת במפגש בין פרקליט נתניהו, עמית חדד, לבין העוזרת האישית של מילצ'ן (ולעיתים גם של פאקר) הדס קליין, תהום הנובעת מחוסר הבנת כוחה של העוזרת האישית

גדולה היא הבדידות בצמרת ובעמדת הכוח. אפילו מפחידה. העוצמה המעמדית נשענת בעיקר על כסף, קשרים, וצוות המתחזק את אשליית הבועה. הבועה הולכת ומנתקת את הלכודים בה מהחיים עצמם ועמה נעלמות הפרופורציות והחיבור למציאות.

לא בכדי מוצאים עצמם כל מיני בעלי כוח ושררה פונים לרועים רוחניים אופנתיים והופכים תלויים וסוגדים לכל מיני כוהני ניו אייג', באבות, רנטגנים ומקובלים, כמו גם מגידי עתידות, פותחות בקלפים ובקפה ומתקשרות. כמו הבדידות כך גדלים הצימאון לחוש נאהבים, תחושת ביטחון וחיזוק אישי. לשם כך נשכרים אנשי אמון והמובילה בהם היא העוזרת האישית.

לא צריך להתבלבל. זו עסקה לכל דבר. הרבה מאותם אנשי אמון עובדים עבור כסף מעולה, תנאים מתגמלים או מקפצת קריירה מובטחת. אחרת איך אפשר להיות בטוחים שהם ימשיכו להיות אנשי אמון?

העוזרת האישית נהנית מעמדת עוצמה וכוח. רבים מתבלבלים בהבנת תפקידה וסבורים כי הוא בעיקר לתאם פגישות, להכין קפה ולהיות הפנים המחייכות בפתח הלשכה. בפועל, העוזרת האישית היא עמוד השדרה, החיבור למציאות, צומת המידע, ספקית רשת הביטחון, שריון החוצץ בין בעל/ת השררה לבין המציאות כולה.

העוזרת האישית נהנית מעמדת עוצמה. רבים מתבלבלים וסבורים שתפקידה בעיקר לתאם פגישות, להכין קפה ולחייך. בפועל, היא עמוד השדרה, החיבור למציאות, השריון החוצץ בין בעל/ת השררה לבין המציאות

יכולה ההכלה שלה היא סוג של פלא, ואולי אפשר לייחס זאת למודעות העצומה שהיא מפתחת לצורך הייצוג של הגורם המעסיק, בהפרדה מוחלטת מדעותיה ורגשותיה. היא חייבת להיות חכמה, בעלת אינטליגנציה רגשית גבוהה ואישיות חזקה ומכילה.

מי שרוצים להגיע לבעלי עמדות החלטה וכוח מבינים כי מוטב שיתיידדו עם העוזרות האישיות וישאו חן בעיניהן. כמובן שאלו לא מתבלבלות מנחמדות פתאומית ומבינות בדיוק מה עומד מאחוריה, אולם כאן בדיוק נמצאת ההבנה של עמדת הכוח המדהימה: העוזרת האישית היא המפתח. יש לה את הידע והמידע שאחרים מתים לשים עליהם יד, היא אשת האמון והמשענת והיא זו שבמקרים רבים יוצרת מציאות לכאן ולכאן.

זוג כמו נתניהו, שסיפר לעצמו שהם מלכי העולם והכל מגיע להם, נפלו בפח של עצמם. נתניהו, שהיה מוקף בעשרות אנשי ביטחון ומכוניות משוריינות לכל מקום אליו הלך, לא מקבל שיחות טלפון ישירות אלא רק מיחידי סגולה. אותו נתניהו, השמור מכל משמר, נהג לנהל שיחות טלפון אישיות עם הדס קליין, לעדותה.

הם שוחחו, לדבריה, על אודות הגודיז שהוא ורעייתו השתוקקו אליהם ואלו שחיכו לו בבגאז' של מכוניתה או במרתף הבית. לעדותה, הוא תיאם עמה ישירות את אספקת השמפניות, הסיגרים, התכשיטים וגם חטף ממנה שיחה צוננת ופחות סימפטית כאשר פנתה אליו במסר נחוש המבהיר לו שהיא לא עובדת אצל אשתו.

כעת הוא בידיה של העוזרת האישית לשבט או לחסד, כמו שאולמרט היה בידיה של שולה זקן. כל זה מתחוור כעת בעדויות במשפט תיק 1000.

נתניהו גם חטף ממנה, לעדותה, שיחה צוננת יותר, כשהבהירה לו שאינה עובדת אצל אשתו. כעת הוא בידי העוזרת האישית לשבט או לחסד, כמו שאולמרט היה בידי שולה זקן. כל זה מתחוור כעת בעדויות תיק 1000

חשוב להזכיר בנשימה זו גם את אב הבית מני נפתלי, שעבר גיהנום והכפשה אישית קשה משום שחשף את נורמות והרגלי החיים של משפחת נתניהו. כמי שהיה שם, נמאס לו לחזות ביהירות האכזרית, לשמור על לויאליות מקצועית, להיתפס כמשרתם של האדונים ולעבור דברים בלתי ראויים בעצמו.

קוראים לזה העסקה מתעללת. נפתלי קרע את המסכה מעל פני משפחת נתניהו והציג את עוצמת העליבות והחמדנות. למרות התותחים המשפטיים שגויסו והתחזיות הלועגות והפסימיות, מני נפתלי יצא מנצח מהמאבק המשפטי.

הדס קליין, בתוקף מחוייבותה ומקצועיותה, שומרת על כבוד מעסיקיה (שבפועל הם לדעתי אסופה של אנשים חסרי ערכים, מרופדים בכסף, הנצמדים לדמויות שלטון עוצמתיות עבור קידום האינטרסים שלהם), עונה תשובות מאופקות ואותנטיות ואינה נגררת לביבים שחדד מנסה לגרור אותה.

מי שמנהלת מקרוב ומרחוק את חייהם של אנשים בעלי עוצמה כלכלית ומעמדית כמו מילצ'ן ופאקר הסומכים עליה בעיניים עצומות, יודעת בדיוק איך נראים עמית חדד ושולחיו ברגעים שהם נותרים לנפשם מאחורי הדלת הסגורה לחששותיהם ופחדיהם.

מי שיודעת לספק בתוקף תפקידה תחושת ערך לזוג חמדנים כמו הזוג נתניהו תוך שהיא שומרת על טון חביב וחיוך נעים המשדר חביבות וחום, היא לא פחות משחקנית מעולה הראויה לכל האוסקרים. העובדה שהזוג נתניהו התבלבלו לחשוב שקליין היא הפייה הטובה והאוהבת, בשליחותו של הסנטה קלאוס התורן שלהם, שמישהו מהחבורה הזו אוהב אותם ומעניק להם מתנות מתוך נדיבות ורוחב לב – מעמידה אותם בעמדת אינפנטיליות ושיפוט מציאות לקוי.

זה שהזוג נתניהו התבלבלו לחשוב שקליין פייה טובה ואוהבת, בשליחות הסנטה קלאוס התורן שלהם, ושמישהו אוהב אותם ומעניק להם מתנות מתוך נדיבות – מעמידה אותם בעמדת אינפנטיליות ושיפוט מציאות לקוי

עמית חדד, המנסה להוביל קו כזה בו הוא מנסה להוכיח כי הייתה כאן אהבה אמיתית ורצון להשפיע מתנות במאות אלפי שקלים על זוג שלא יודע שובעה, רק מחדד את הפתטיות במעמד. מדובר בזוג שסברו כי הם על-אנושיים וראויים למימוש כל רצונם וגחמותיהם, מול אשה היודעת בדיוק איך נראים ומתנהגים באמת, לכאורה, חובב הסיגרים היקרים וצרכנית השמפניה הוורודה. שמפניה שהייתה, לעדותה, ארוזה בניילון שחור בתא המטען של המכונית שלה בדרך לעוד סיבוב מתנות לנתניהוז. היא גם זו השולטת במידע, בתיוק החשבוניות, ומחזיקה בידה את כל הממצאים המפלילים.

מכרה שלי, העובדת כעוזרת אישית, אמרה לי כי אם המנכ"ל שהיא עוזרתו האישית היה יודע עד כמה היא מתעבת אותו, הוא היה בשוק טוטלי. אין קשר בין דעתה הפרטית עליו לבין יחסה המקצועי של אותה עוזרת אישית, המפגינה חום, פרגון ועוטפת את המנכ"ל במעטפת הביטחון והנינוחות שהוא כל כך זקוק לה.

זוהי עבודתה והיא זקוקה לה כדי להתפרנס. היא יודעת למלא את משימתה בכל היבט על הצד הטוב ביותר. מבחינתה זה הסכם קר וברור בו היא עובדת עבור משכורת טובה ונמצאת בעמדת כוח, מחשבת את מסלולה בחיים ויודעת כיצד להפריד בין רגשות לעבודה כדי להתקדם.

מכרה שלי, העובדת כעוזרת אישית, אמרה לי כי אם המנכ"ל שהיא עוזרתו האישית היה יודע עד כמה היא מתעבת אותו, הוא היה בשוק טוטלי. אין קשר בין דעתה הפרטית עליו לבין יחסה המקצועי החם והמפרגן

אם המנכ"ל חושב שמותר לו להיות גועלי ומשוכנע שעדיין כולם יאהבו אותו, זו הבעיה שלו והוא עשוי להיות מופתע אם יעבור את הגבול. גם הדמות ב"השטן לובשת פראדה" חשבה שהיא מעל כולם. רק העוזרת האישית שלה תפסה אותה ברגעיה הקשים, ידעה לשמור על דיסקרטיות, לצמוח מהמקום הזה וללכת לדרכה.

בסופו של דבר הכל מאוד בסיסי ובנאלי: גם השמפניה הכי יקרה משכרת עד אובדן שליטה, עודף האלכוהול נותן באדם את סימניו והופך לשתן, גם הסיגרים הכי יקרים גורמים לנשימה סרוחה ומזהמים את הריאות. כל מנקה ממוצעת יודעת את הסודות הכי אינטימיים של מעסיקיה ולא חשוב כמה הם חשובים.

נשיא, ראש ממשלה ושרים לשעבר, רבנים, נבחרי ציבור, מנכ"לים בכירים וטייקוני הון כבר נכנסו לכלא והופשטו ממחלצות מעמדם הרם והנישא, כך שאין חדש תחת השמש.

אם מישהו עושה דברים בעייתיים מוטב שישלוט בכך לבדו ולא יסמוך על אנשי אמון וצוות שיחפו עליו בכל מחיר. צריך להיות מאוד נחמדים ומתגמלים כלפי אנשי אמון כאלו וגם אז לדעת, כי ברגע בו יצטרכו להחליט בין טובתם האישית לבין טובת הבכיר, הם יבחרו את מה שטוב להם.

הנחיתה על קרקע המציאות מגובהי המעמד הזמני, מחדדת את האשלייה בה בעלי השררה והעוצמה חיים. למעשה, הם תלויים ונשענים על דמויות היכולות לערער את מציאות חייהם בקלות רבה יותר משיכולים היו לדמיין.

כל מנקה ממוצעת יודעת את הסודות הכי אינטימיים של מעסיקיה ולא חשוב כמה הם חשובים. נשיא ורה"מ ושרים לשעבר, רבנים, נבחרי ציבור, מנכ"לים בכירים וטייקוני הון כבר נכנסו לכלא והופשטו ממחלצות מעמדם הרם

הדמויות האלה הן אלו הרואים את המציאות האמיתית ומבינים היטב מי החוליה החזקה בסיפור הזה ומי דמיין שהעולם בכף ידו והתעורר למציאות שבישל לעצמו.

גילה לבני זמיר היא חיפאית,רכזת חממת חיפה לחקר דתות, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, ועוד. בוגרת התכנית למנהיגות חברתית במרכז מנדל צפון. בעלת BA בתקשורת, רוח וחברה. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה. יו״ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,215 מילים

כל הכותרות מביקור נשיא ארה"ב במזרח התיכון היו צפויות ולא מפתיעות ● ביידן לא יצר מומנטום כפי שעשה טראמפ אבל חיזק את ההכרה שארה"ב חוזרת לאזור – בתנאים שלה ● טראמפ לא הניח את האופציה הצבאית על השולחן כשיצא מהסכם הגרעין וביידן יתקשה לממש אותה על רקע ההתקרבות בין רוסיה לאיראן – זאת בזמן שאיחוד האמירויות ממהרת לפייס את טהרן לנוכח איומיה ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות

"מותר לעבור, לא לעמוד"

פרסום ראשון האטריום המרשים של מלון קמפינסקי החדש בתל אביב מחבר בין רחוב הירקון לחוף הים ומיועד לשימוש הציבור ● אבל המעבר נעול והציבור לא יודע על כך ● כמו במקרים דומים בעבר, שוב העניקה עיריית ת"א הטבות ליזמים בתמורה לשטחים ציבוריים - אשר בפועל אינם נגישים או ידועים לציבור ● בעקבות פניית זמן ישראל, פתח המלון את האטריום למעבר ציבורי - והעירייה תשלח צוות פיקוח למקום

עוד 1,173 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

היעד באמ"ן: 30% נשים בדרגות סא"ל עד סוף השנה

50% מהמתגייסים לחיל המודיעין הן נשים – ועדיין, רק 16% מהן מגיעות לקצונה הבכירה ● גיליון מחקרי מיוחד בנושא שילוב נשים ביחידות אמ"ן מנסה להבין מה גורם לפער – וקורא לשנות את המצב: "עמיתיי הגברים – העיוורון התרבותי הזה הוא שלנו ונובע מחוסר הבנה" ● גם במוסד מנסים לתקן ומדגישים כי שילוב נשים "מביא לפריצות דרך" בשל החשיבה השונה

עוד 1,189 מילים

האלוף יאיר פארקס

בראיון לאתר זמן ישראל, סגן שרת הכלכלה והמועמד לראשות מפלגת מרצ, יאיר גולן, אמר "עצם הביטוי 'שמאלן' הוא ביטוי מקטין, אין מקביל לזה בימין. זה קצת כמו לקרוא לכהה עור 'ניגר' בארצות הברית. זה דבר שנועד להשפיל ולרמוס – צריך להילחם בזה".

בראיון לזמן ישראל, סגן שרת הכלכלה והמועמד לראשות מרצ, יאיר גולן, אמר "עצם הביטוי 'שמאלן' הוא ביטוי מקטין, אין מקביל לזה בימין. זה קצת כמו לקרוא לכהה עור 'ניגר' בארה"ב. זה נועד להשפיל ולרמוס"

קל ללעוג לגולן על האמירה ההזויה התורנית שלו, אלמלא זו הייתה מחדדת את האמת עליו ועל קבוצות הגנרלים והשמאל הציוני שאליהן הוא משתייך.

לא במקרה גולן בחר להשוות את עצמו לאפרו-אמריקאי הסובל מאפליה בארה"ב. בדומה למופז, ליעלון, לגנץ ולגנרלים אחרים, גם גולן כנראה מאמין שנועד להיות מלך על ישראל, או לפחות ראש ממשלה. כל יום שחולף והמינוי שלו מתעכב, הוא פגיעה חמורה לא רק בייעודו האישי, אלא גם בזכויות האדם שלו. להבדיל מרוזה פארקס שסירבה לפנות את כיסאה כנוסעת באוטובוס לאיש לבן ונעצרה, גולן אינו מסתפק בכיסא של נוסע ומצפה לממש את זכותו לנהוג באוטובוס של מדינת ישראל.

בעוד שבארה"ב הכוונה בגיוון (diversity) היא שילוב של נשים או מיעוטים אתניים, דתיים ומגדריים, בגרסת השמאל-הציוני מדובר בשילוב גנרלים.

גולן יודע מראש שלא משנה מה הוא יגיד או יעשה, מוענקת לו הפריווילגיה שבמרצ לא ינקטו כלפיו בחיסול פוליטי ואישי כפי שנהגו בח"כ ג'ידא רינאווי-זועבי.

ראש מרצ ניצן הורוביץ לא יכנה אותו "הגבר הנבזי הזה" (הורוביץ כינה את רינאווי-זועבי "האישה הזאת" ואת התנהגותה "נבזית"), בכירים במרצ לא יטענו שגולן הוא "משטובה" (כינוי למכונית שמספר הרישוי שלה מחוק וצריך להורידה מהכביש – כינוי שנעשה בו שימוש במרצ לגבי רינאווי-זועבי), או "בלתי צפוי ובלתי רצוי" (כך אמרו במרצ על רינאווי-זועבי כאשר היא סירבה לתמוך בהארכת התקנות שהחילו את החוק הישראלי בהתנחלויות).

מבחינת גולן, עיכוב מינויו הוא פגיעה חמורה לא רק בייעודו האישי, אלא גם בזכויות האדם שלו. להבדיל מרוזה פארקס שסירבה כנוסעת לפינוי כסאה באוטובוס לאיש לבן ונעצרה, גולן מצפה לנהוג באוטובוס המדינה

גולן יודע שהורוביץ וחברי הכנסת האחרים במרצ לא יעזו לטעון שהוא נטע זר במפלגה, שכן ברור שישנם לא מעט בין מצביעי מרצ ששמחים שסוף סוף גם למפלגתם יש את גנרל הבית שלה.

גולן סיכם את פרשת רינאווי-זועבי בראיון לאתר YNET, "יש נשים ערביות מרשימות ומדהימות בתוך מרצ, לא הייתה שום סיבה לקנות חתול בשק" וטען כי "צריך ייצוג של אישה מוסלמית בתוך מרצ".

לאחר האכזבה מרינאווי-זועבי וגם הפרישה של השר עיסאווי פריג' מהחיים הפוליטיים, אפשר לדמיין את מועצת צדקני מרצ דנה בהיסטריה כיצד לבנות את גרסת השמאל הציוני לפרנקנשטיין – לייצר אישה ערביה מוסלמית ללא מיתרי קול ונטולת מוח, כדי שלא תביע דעה, וגם ללא אצבעות, כדי שחס וחלילה לא תצביע פעם בכנסת על פי מצפונה והציבור אותו היא מייצגת.

לכן גם לא מפתיע שהרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט, שגולן היה סגנו, הפך לקלף המבוקש לבחירות הקרובות עבור מפלגות השמאל-מרכז. הוא מוגדר כ"ישר". מה הופך את אייזנקוט לישר למעט המיתוג שעשו עבורו פרשנים פוליטיים וצבאיים שמסייעים לנפח את שווי המניה הציבורית שלו?

כל הרמטכ"לים הישראלים היו אחראים לפשעי המלחמה נגד האוכלוסייה האזרחית בשטחים הפלסטינים הכבושים ובמדינות אחרות, אך לא ידוע שאחד מהם היה גנב.

אפשר לדמיין את מועצת צדקני מרצ דנה בהיסטריה בבניית גרסת שמאל ציוני לפרנקנשטיין – לייצר אישה ערביה מוסלמית ללא מיתרי קול ומוח, שלא תביע דעה, וללא אצבעות כדי שחלילה לא תצביע עפ"י מצפונה

אולי הכוונה ביושרה שלו לכך שהוא לא הסתתר ולקח קרדיט על "דוקטרינת הדאחיה", דוקטרינה שאפשר לעשות ממנה גזור-הדבק לכתב אישום בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג.

אייזנקוט בתפקידו כאלוף פיקוד הצפון הציג את הדוקטרינה בראיון ל"ידיעות אחרונות" שפורסם ב-3.10.2008. בעימות הבא, אמר, תרחיב ישראל את יכולת ההרס שהפגינה בשנת 2006 בדאחיה, הרובע השיעי בביירות.

"בכל כפר שממנו יירו לעבר ישראל, נפעיל כוח לא פרופורציונלי ונגרום שם נזק והרס אדירים. מבחינתנו, מדובר בבסיסים צבאיים".

אייזנקוט דיבר על החרבת הכפרים השיעיים בדרום ועל שיטת ענישה דומה גם נגד סוריה, במקרה של מלחמה. "זו לא המלצה. זו התוכנית והיא כבר אושרה". כלומר, אייזנקוט התגאה במדיניות אדמה חרוכה של הפעלת כוח לא פרופורציונלי על מטרות ותשתיות אזרחיות, תוך גרימת סבל רב לאזרחים.

לעומת מפלגות השמאל-מרכז, הימין ונתניהו חוששים מהגנרלים, הן בשל החשש מהשאיפות הפוליטיות שלהם וההיסטוריה של השתלבותם דווקא במפלגות השמאל-מרכז לאחר פרישתם מהצבא, והן בשל החשש ש"יירו וייבכו" – יביעו חרטה על פשעים כלשהם שנעשו תחת פיקודם תוך פגיעה בכבוד הלאומי.

אולי הכוונה ביושרה שלו לכך שהוא לא הסתתר ולקח קרדיט על "דוקטרינת הדאחיה", דוקטרינה שאפשר לעשות ממנה גזור-הדבק לכתב אישום בביה"ד הפלילי הבין-לאומי בהאג

אך מה יגידו אזובי הקיר במפלגות השמאל-הציוני, אם גם ארגוני זכויות האדם הישראלים מחפשים את חיבוק הגנרלים? בימים האחרונים פורסמה ה"יוזמה לביטחון וזכויות האדם" המנוהלת על ידי קואליציה הכוללת בין היתר את הארגונים קול רבני לזכויות אדם, אדם – המדרשה לדמוקרטיה ולשלום ע"ש אמיל גרינצווייג, הברית הישראלית וארגון אמנסטי אינטרנשיונל ישראל שיזם את ההתארגנות החדשה.

לפי הפרסום של הקואליציה "היוזמה לביטחון וזכויות האדם פועלת להנגיש את הידע שהצטבר אצל מומחי ביטחון ואנשי זכויות האדם על מנת ולקדם את התפישה לפיה זכויות אדם וביטחון אינם סותרים זה את זה, ולמעשה, במקרים רבים, הם אף תורמים זה לזה".

כמובן, בהתאם לגרסת ה"גיוון" הישראלית, הגנרלים לשעבר נקראו לדגל – האלוף (במיל') עמרם מצנע – שעל אף שפעל למען קידום הסכם שלום עם הפלסטינים, היה מפקד פיקוד מרכז בתקופת האינתיפאדה הראשונה ובכך אחראי לפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות שבוצעו לדיכוייה האכזרי – והאלוף (במיל') עמירם לוין אשר אמירותיו ההזויות יכולות להתחרות אולי רק באלה של גולן. שניהם חברים במועצה הציבורית של היוזמה.

אף שמצנע עדיין פופולרי בשמאל הציוני, הרי שיש הבדל בין מעורבותו בזירה הפוליטית-ציבורית כדי לקדם הסכם שלום עם הפלסטינים, לבין אימוצו לפרויקט של זכויות אדם.

להבדיל מדרום אפריקה או חלק ממדינות אמריקה הלטינית, מדינת ישראל לא נמצאת במצב של פוסט-הסכסוך, לאחר סיום תהליכים של צדק מעברי ועבודת ועדת אמת, שבמסגרתם הגנרלים הישראלים הודו במעשיהם, התנצלו ושילמו מחיר מוסכם. אין לשמאל הישראלי זכות להמשיך הלאה, בעוד שהפלסטינים ממשיכים לסבול מהיעדר צדק ומהימשכות הפשעים כלפיהם.

מה יגידו אזובי הקיר במפלגות השמאל-הציוני, אם גם ארגוני זכויות האדם הישראלים מחפשים את חיבוק הגנרלים ומקדמים תפישה לפיה "זכויות אדם וביטחון אינם סותרים, ובמקרים רבים אף תורמים זה לזה"?

בדומה לאנשי צבא רבים, עסקיו של לוין בשנים הקודמות בתחום הייצוא הביטחוני עטופים במעטה הסודיות שמעניק משרד הביטחון. אך בכנס ליצואנים ביטחוניים ויצרני נשק, המתועד בסרט "המעבדה" של העיתונאי והבמאי יותם פלדמן, לוין הרצה על שיטות ואמצעי לחימה ישראליים מתקדמים, ואמר כי "רוב החבר'ה האלה כשהם נולדו הם נועדו למות, אז צריך לעזור להם".

בשנת 2006 לוין הודיע על תמיכתו באביגדור ליברמן ובמפלגתו, בעת שליברמן קידם בכל הכוח את תכנית הטרנספר שלו לאזרחים ערבים המתגוררים באזור "המשולש".

באוגוסט 2018, כאשר ליברמן כשר ביטחון היה מבודד בתמיכתו במבצע קרקעי ברצועת עזה, לוין פרסם בטוויטר תמיכה בו.

בראיון למעריב ב-16.12.2017, לוין הציע טיפול בפלסטינים שניתן לפרשו כתמיכה בטיהור אתני:

"הרבה פעמים אני אומר שאם יפרו הסכמים, בפעם הבאה שנילחם הם לא יישארו פה, נעיף אותם מעבר לירדן. ככה צריך להילחם. היינו יותר מדי טובים ב–67'. לכן גם רמת הגולן צריכה להישאר אצלנו. לא נשאר שם כפר סורי אחד עם סורים אמיתיים. אין סיבה להחזיר".

בהמשך לוין ניסה להשתלב במפלגת העבודה, אך הודיע על פרישתו בינואר 2019. ממפלגת העבודה נמסר אז, "אנו מעריכים את פעילותו של לוין למען ביטחון המדינה. במקום להתמודד מול הבוחרים, עמירם דרש שריון במפלגה וסורב".

ברור מה יש ללוין ולמצנע להרוויח מחותמת הכשרות של אחד מארגוני זכויות האדם החשובים בעולם, אך קשה להבין את ההיגיון של אמנסטי אינטרנשיונל ישראל אשר מנהל בשנים האחרונות קמפיין שנועד לעורר מודעות ציבורית בעניין ה"דלת המסתובבת" של גנרלים ישראלים – אחראים לביצוע פשעים כלפי הפלסטינים, אחר כך הופכים ליצואנים ביטחוניים ומקנחים במעבר לפוליטיקה.

בכנס ליצואנים ביטחוניים ויצרני נשק, המתועד בסרט "המעבדה", לוין הרצה על שיטות ואמצעי לחימה ישראליים מתקדמים, ואמר כי "רוב החבר'ה האלה כשהם נולדו הם נועדו למות, אז צריך לעזור להם"

במקרה אחר אמנסטי אינטרנשיונל החליט לנקוט בגישה מחמירה וכן לבדוק בציציות – בפברואר 2021 הארגון החליט לשלול ממנהיג האופוזיציה הרוסי אלכסיי נבלני את המעמד של "אסיר מצפון" בשל התבטאויות שלו מן העבר.

בהשאלה מחז"ל, אמור לי מי הגנרל שלך ואומר לך מי אתה.

עו"ד איתי מק הוא פעיל ועורך דין לזכויות אדם, שימש כיועץ המשפטי לכתיבת דוח "פייק ניוז והפגיעה בזכויות אדם: אתגרים והתמודדות" של מכון "זולת לשוויון וזכויות אדם".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
כל מדינה שדורשת מתושביה ללכת לצבא, לא יכולה לפסול אנשים שפעלו למען הצבא. יאיר גולן בעיניי ראוי מאוד להוביל את נושא ההשתעבדות לכיבוש בציבור הישראלי. זה לא הזמן להביא את זהבה גלאון שהחליט... המשך קריאה

כל מדינה שדורשת מתושביה ללכת לצבא, לא יכולה לפסול אנשים שפעלו למען הצבא. יאיר גולן בעיניי ראוי מאוד להוביל את נושא ההשתעבדות לכיבוש בציבור הישראלי. זה לא הזמן להביא את זהבה גלאון שהחליטה שסיימה את תרומתה לפוליטיקה.

עוד 1,251 מילים ו-2 תגובות
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

כחצי שנה מאז מונתה לתפקיד היועמ"ש, גלי בהרב-מיארה עמדה מול האתגר המשמעותי הראשון - ונכשלה בו ● האישור שנתנה לשר הביטחון למנות רמטכ"ל בתקופת הבחירות הוא צפוי והגיוני ● אבל הדרך שבחרה כדי להלבין את האישור, כשהיא בוחרת לשחק את אותו משחק העמדת פנים שמתקיים מאז ומתמיד, כאילו יש "שיקולים ביטחוניים", מעידה שבהרב-מיארה לא באה כדי לשנות ● פרשנות

עוד 700 מילים ו-2 תגובות

אחרי הודעת סעודיה על פתיחת השמיים - חברת אל על ביקשה לטוס השבוע בשטח המדינה

במשרד החוץ הסעודי אומרים שאין לראות בפתיחת השמיים צעד של נורמליזציה ביחסים עם ישראל ● ארבע רקטות נורו בלילה מהרצועה לישראל; צה"ל תקף בתגובה, וגנץ הקפיא 1,500 היתרי עבודה של פלסטינים בארץ ● כוכבי יבקר השבוע במרוקו, ובכך יהיה לרמטכ"ל הישראלי הראשון שעורך ביקור פומבי במדינה ● הערכות: זהבה גלאון תודיע השבוע על התמודדות לראשות מרצ

עוד 17 עדכונים

המזרח התיכון שוב מנסה למשוך את האמריקאים פנימה ● האם טורקיה תציל את העולם מרעב (ותסגור דיל עם פוטין)? ● ירדן אינה ממהרת להצטרף לנאט"ו הערבי ● ולפני 64 שנים, התרחשה ההתערבות הצבאית האמריקאית הראשונה באזור ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,149 מילים

טירות, מזקקות ונופים עוצרי נשימה

הגבלות הקורונה אמנם הוסרו, אך במקום להיתקע בנמל תעופה עמוס לעייפה, שאול אדר החליט להגשים חלום ישן ולהשלים את מסלול ה־NC500 בצפון סקוטלנד ● הוא ראה טירות, אגמים, מדרגות מסולעות, נופים עוצרי נשימה ועוד קצת טירות – ויצא עם כמה תובנות והמלצות למטיילים הבאים

עוד 3,438 מילים

פיוס ה־12 הנחה את הכנסיות באיטליה להציל יהודים בשואה

הסופר הבריטי כריסטיאן ג'נינגס טוען כי 80% מיהודי איטליה הצליחו לחמוק מהפתרון הסופי בסיוע כנסיות ומנזרים ברחבי המדינה ● בניגוד למחקרים האחרונים, הוא טוען ש"האפיפיור של היטלר" היה אומנם זהיר במיוחד אבל גם הפיץ הנחיות סודיות להצלת יהודי רומא

עוד 2,403 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
חֲבֵרוּת 140

לפיד מגדיר את ביידן "חבר קרוב של ישראל" (מה זה בכלל אומר להיות חבר של מדינה?) ועו"ד חדד מתאמץ לשכנע את בית המשפט שהנתניהוז הם חברים קרובים של מילצ'ן ● הגיע הזמן לבדוק מה קרה למושג החברות

עוד 1,974 מילים

שירת הברבור של נתניהו

אם לא יצליח להרכיב ממשלה בפעם החמישית, הסקרים מראים כי מנהיג הליכוד עתיד למצוא את עצמו נטוש תומכים בסבב שישי ועם נכונות הולכת וגוברת לקריאת תיגר על מנהיגותו בתוך מפלגתו. הפעם הוא חייב לנצח ● פרשנות

עוד 2,140 מילים

דיווח: סעודיה הסכימה לדון בקיום טיסות ישירות מישראל לחאג׳ - מהשנה הבאה

ביידן הודיע כי האיים סנפיר וטיראן יפונו מהכוח הרב לאומי בסוף השנה ● מוחמד בן סלמאן קיבל את פני ביידן בארמון בג׳דה - ביידן נמנע מלחיצת יד רשמית ● לפיד: לביקור הישגים שייקח שנים עד שאפשר יהיה לדבר עליהם ● דיווח: זהבה גלאון החליטה סופית להתמודד על ראשות מרצ מול יאיר גולן ● תמר זנדברג לא תתמודד בבחירות הקרובות; "לוקחת הפסקה מהפוליטיקה״

עוד 32 עדכונים

מסע הייאוש של איילת שקד

בימים הקרובים אמורה איילת שקד לקבל תוצאות של מחקר עומק הבוחן את כל האפשרויות העומדות בפניה, קהל היעד שאליו צריך לפנות ומה המסרים שעליה להשמיע ● בימינה אומרים כי שקד שמה על המחקר הזה חצי מיליון שקל, והוא יקבע את המשך דרכה ● על אופציה אחת, המתאימה ביותר, לא מדברים מספיק: היא צריכה ללכת הביתה, ולחכות לזמנים טובים יותר ● פרשנות

עוד 613 מילים ו-1 תגובות

תם עידן הפרופסור, דרוש מנכ"ל חדש

כצפוי, מנכ"ל מובילאיי הודיע השבוע לעובדי החברה על דחיית ה-IPO ● גם אם ההנפקה תחזור לעמוד על הפרק, אין כל סיכוי שהחברה תשיג את שווי השוק ששעשוע הצהיר עליו: 50 מיליארד דולר ● בינתיים מצבת כוח האדם צמחה פי-5 ורווחי החברה רחוקים מלהספיק כדי למממן פעילות פיתוח נהיגה אוטונומית ● ככה זה כשמוותרים על מנכ"ל מקצועי ומעבירים את הניהול לאיש הטכנולוגיה ● פרשנות

עוד 585 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה