הקרבן הכלכלי הראשון? הקורונה עשויה לרסק את דלק

דלק מתקרבת להסדר חוב: הנאמן יכנס אסיפה של מחזיקי האג"ח

פרסום ראשון השילוב בין משבר הקורונה לצניחת מחירי הנפט עשוי להיות קטלני לקבוצה של תשובה ● מי שנחשב לטייקון האחרון בישראל הימר על אנרגיה בלבד ועכשיו פגיע מתמיד - וציבור המשקיעים באג"ח עלול לשלם מחיר כבד ● מניית החברה טיפסה השבוע, אבל איבדה 60% מתחילת החודש ● מחזיקי האג"ח ידרשו הסברים באסיפה, אך עשויים לצאת ממנה מוטרדים עוד יותר ● דלק: "לכל המלעיזים, החברה איתנה ותפרע התחייבויותיה"

יצחק תשובה, ארכיון (צילום: משה שי פלאש 90)
משה שי פלאש 90
יצחק תשובה, ארכיון

באמצע העשור הקודם, בגיוס חוב לחברת נדל"ן פרטית שבבעלותו, יצחק תשובה אמר בשיחה סגורה כי "האג"ח שלי טובה ובטוחה יותר מהאג"ח של ישראל". האמירה הזו טפחה על פניו בפעם הראשונה בהסדר החוב בדלק נדל"ן לפני 8 שנים, שבו ציבור החוסכים ויתר לחברה על 64% מחוב של 2.15 מיליארד שקל.

השופטת ורדה אלשייך כתבה אז שהתספורת מותירה "יותר מאשר טעם רע", ושתשובה "הסתתר מאחורי עקרון היישות המשפטית", ועולות נגדו טענות קשות על הפרדת החברה מיתר הנכסים באופן ש"הותיר את הנושים וידיהם על ראשם".

עכשיו, האמירה היהירה ההיא של תשובה, על כך שהחוב שלו בטוח יותר מזה של מדינת ישראל, ככל הנראה תופרך בפעם השנייה, בהסדר חוב שלפי כל ההערכות צפוי להיות גבוה אף יותר מהתספורת הענקית ההיא של דלק נדל"ן.

דלק חייבת למשקיעים, בעיקר קרנות פנסיה ומוסדיים אחרים, יותר מ-6 מיליארד שקל, ועוד 2.6 מיליארד שקל לבנקים ואחרים, (נכון לדוח האחרון שפורסם).

כינוס אספת מחזיקי אג"ח

בימים האחרונים התחילו להתארגן מחזיקי האג"ח של קבוצת דלק, שלה שבע סדרות בסך הכל. הנאמן של 5 מהסדרות האלה, הרמטיק, יודיע לבורסה בשבוע הבא, ככל הנראה ביום שני, על כינוס אספת מחזיקי אג"ח, כך אישר גורם בנאמן לזמן ישראל. הנאמנים לסדרות האחרות, רזניק-פז-נבו ומשמרת סרבו להגיב.

הנאמן צפוי להוציא באסיפה כתבי הצבעה למינוי עורכי הדין שייצגו את שלל מחזיקי האיגרות. "מחזיקי האג"ח הם עדר מפוזר", אומר עורך דין שמעורב בהתארגנות המחזיקים. "הנאמן יפנה לעדר הזה, וישאל אותו איך לפעול", הוא מוסיף. פרקליט נוסף אישר ש"מחזיקי האג"ח התחילו להתארגן והאירוע מתגלגל".

בדלק מאשרים שתהיה אסיפה כזו, אך לטענתם יהיה בה רק עדכון שוטף, והכל בסדר. אלא שאחרי הירידות החדות, סדרת האג"ח הגדולה ביותר של החברה, לא, נסחרת עכשיו בתשואה של כ-50% וסדרות אחרות, כמו יג, כבר בתשואה של מעל 200%. צריך לקרות נס מיוחד כדי שעסק כלשהו יצליח לעמוד בריביות כאלה על החוב. במלים אחרות, השוק אמר את דברו: תהיה כאן תספורת.

אסדת הדיקוח לוויתן (צילום: Flash90)
אסדת הקידוח לוויתן (צילום: Flash90)

שליטה במשק האנרגיה

על הנייר, תשובה עדיין נחשב לטייקון האחרון בישראל, כמי ששלט במונופול הגז של מאגרי לווייתן ותמר, ובמידה רבה במשק האנרגיה בישראל. את הפעילויות האחרות של החברה הציבורית הוא מכר בשנה שעברה (יבואנית מאזדה ופורד דלק רכב, וחברת הביטוח הפניקס), ומיקד אותה באנרגיה ותשתיות בלבד.

מעבר לכך, בעל השליטה בדלק הגדיל את ההימור שלה על אנרגיה בצורה דרמטית באביב שעבר, כשרכש נכסי הפקת נפט בים הצפוני ב-1.65 מיליארד דולר. כבר אז עסקת הענק הממונפת הזו גרמה להרמת גבות בשוק ההון, שהביע אי אמון ביכולת לשרת את החוב הגדול שהחברה לקחה, לאחר שכשלה בצירוף שותפים.

תשובה הגדיל את ההימור של קבוצת דלק על אנרגיה בצורה דרמטית באביב שעבר, כשרכש נכסי הפקת נפט בים הצפוני בסכום גדול של 1.65 מיליארד דולר. כבר אז עסקת הענק הממונפת הזו גרמה להרמת גבות בשוק ההון

באותו זמן, אי האמון מצא את ביטויו בתשואות מטרידות של מעל 10% על האג"ח. ואז הגיעה הקורונה. מחיר חבית נפט נחתך באופן ברוטלי בחצי בחודש האחרון, וירד מ-51 דולר ל-25 דולר כיום. מחירי הגז הטבעי נחתכו בשיעור נמוך יותר, אבל זה כבר לא משנה הרבה לחברה שכל המיקוד שלה מוכוון לאנרגיה.

כך שהצניחה במחירי הנפט והגז שלחה את התשואות על האג"ח של דלק למספרים תלת ספרתיים, כאמור. המשמעות: מחזיקי החוב של דלק ושל תשובה עצמו כבר לא יראו חלק גדול מהכסף בחזרה, וצריך להיערך לתספורת. מטבע הדברים גם מניית החברה צללה מתחילת החודש ב-60%.

המניות האלה הן חלק מהבטוחה שהמלווים מחזיקים בידיים למקרה שהחברה לא תשרת את החוב. תשובה מקווה ששוק הנפט יתאושש. מי יודע, אולי רוסיה וסעודיה יתפשרו על הורדת התפוקות ומחירו יעלה. אלא שהשיתוק הכלכלי לא ירחם על מי שהתמנף יותר מדי, וגם לבעלי החוב כבר אין סבלנות לחכות.

סיטיבק (צילום: AP Photo/Mark Lennihan))
סיטיבק (צילום: AP Photo/Mark Lennihan))

סיטיבנק היה הראשון לפעול, ודרש פירעון מיידי של מלוא החוב של החברה כלפיו, או שיתחיל לממש את הבטוחה. דלק ביקשה צו מניעה למכירה, בטענה שאין עילה מוצדקת לממש את הבטוחה של החברה הזו, ששולטת באופן ישיר במאגר הגז לווייתן ושותפה גם בתמר. אבל בסיטי לא חיכו, ומכרו את רוב הבטוחה שבידיהם – 12% מהחברה הבת, דלק קידוחים, למשפחת דיין, בחצי ממחיר השוק.

גם מיליארדר ההימורים טדי שגיא הציע לרכוש את המניות האלה מסיטי. וזו הסיבה שמניית קבוצת דלק דווקא זינקה באמצע השבוע (ד׳) ב-30%, למרות שהבורסה בתל אביב בכלל ירדה בעוד 6%.

תשובה עצמו מנסה למזער את הנזק, וקנה ממשפחת דיין בחזרה 7% מהמניות. הוא מביע אמון בחברה ומנסה לאותת למשקיעים שיש לו מקורות כספיים פרטיים, בדומה למה שנוחי דנקנר ניסה לעשות, כאשר רכש עוד ועוד מניות אי.די.בי לפני איבוד החברה. אבל אלה זוטות שכבר לא ישנו את התמונה הגדולה.

החוב האישי של תשובה לבנקים מוערך בקרוב ל-1.5 מיליארד שקל, ואילו שווי אחזקותיו בקבוצת דלק מסתכם בכמיליארד שקל בלבד. הוא ככל הנראה בתת בטחונות, ויתקשה לגשר על הפער הזה, לאחר שאיבד השנה לבדו 3 מיליארד שקל משווי המניות האלה בבורסה. האחזקה של תשובה בדלק משועבדת, ככל הנראה, לבנק הפועלים, שהלווה לו את רוב הכסף יחד עם מזרחי ודיסקונט.

עוד לפני המשבר פורסם שהבנקים דרשו ממנו להגדיל בטחונות, ועכשיו הוא כבר החל לממש נכסים פרטיים בניסיון להקטין מינוף ולהרגיע את הבנקאים. לפני שבוע הוא כבר מכר 70% מחברת הנדל"ן אלעד ב-205 מיליון שקל לישראל קנדה.

החוב האישי של תשובה לבנקים מוערך
ב-1.5 מיליארד שקל, ואילו שווי אחזקותיו בקבוצת דלק מסתכם בכמיליארד שקל בלבד. הוא יתקשה לגשר על הפער הזה, לאחר שאיבד השנה 3 מיליארד שקל משווי המניות

בקבוצת דלק עצמה המצב דומה. החברה מכרה השבוע את אחזקתה בחברת ההתפלה IDE תמורת 170 מיליון שקל. המכירה שנעשתה במחיר נמוך, יחסית לעסקות קודמות, נעשתה אף היא בלחץ הבנקים.

חברת הדירוג מעלות הכניסה את החוב של החברה לרשימת מעקב, וציינה כי קיימת אי וודאות באשר למקורות הזמינים לחברה לצורך פירעון התחייבויותיה ומחזור קווי אשראי. זו לשון המעטה, שכאמור, אומרת שקרנות הפנסיה וקופות הגמל, שהשקיעו עבורנו בדלק, לא יראו בחזרה חלק גדול מההלוואה. גם במדרוג פרסמו השבוע הערכה דומה לכלל חברות הגז, לפיה יתקשו לעמוד בהחזרי חובות.

דלק עברה השנה לניהולו של עידן ולס הצעיר, שנחשב ליד ימינו של תשובה במשך שנים רבות, ודי ברור שהוא פועל בתיאום הדוק עם בעל השליטה, שגם מכהן בה כדירקטור. לנוכח המשבר והאפשרות הכמעט וודאית שקבוצת דלק לא תשרת את מלוא החוב, החלה לחלחל בשוק ההבנה שהגרזן עלול לרדת על הקבוצה, והיא כבר צריכה לחשוש מלפעול בדרך שעלולה להיחשב בהמשך כהעדפת נושים.

זה אומר שבחברה מתחדדת הדילמה באשר לכל הוצאה ותשלום שוטף, החל מגמול דירקטורים ועד תשלום למחזיקי האג"ח, כדי שאחר כך יוכלו להשיב למי שישאל שאלות, מדוע נבחר עיתוי התשלומים האלה בסיטואציה הנוכחית.

המשבר הנוכחי בדלק מוצא את ביטויו בירידה תלולה במניה ובאג"ח, ובעקבות עצירת גלגלי המשק הגלובלי, שמשנים באבחה אחת את הפרדיגמה למי שבדרך פלא כל הכוכבים הסתדרו עבורה כדי שתוכל לייצא גז למצרים ולירדן, ותשלם כמה שפחות מסים ותמלוגים למדינת ישראל.

דלק ותשובה נראו עד לפני כמה חודשים כאימפריה עסקית שבעשור האחרון משכה את האש של השיח הציבורי על הון ושלטון, בעיקר במתווה הגז, שבו סוכם על החלק שהמדינה תראה בחזרה מבארות הגז.

יובל שטייניץ (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
יובל שטייניץ (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

הפגישות התכופות של תשובה עם נתניהו לפני המתווה, הרגולטורים ואנשי המשטרה הרבים שהחלו לעבוד בקבוצת דלק, לצד ההתגייסות המוחלטת של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, לטובת האינטרסים של דלק ושאר חברות הגז, מיקדו בידי תשובה כוח מופרז ביחס לדמוקרטיה הישראלית.

אחת האחזקות הקטנטנות של תשובה, חמישית ממניות קשת, היא זו שגם מקנה לו חלק גדול מהכוח העצום הזה, שמבטיח לו סיקור מתון ולא ביקורתי מדי בערוץ החדשות הנצפה ביותר בישראל.

הפגנה נגד אסדת הקיידוח לוויתן. דצמבר 2019 (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
הפגנה נגד אסדת הקידוח לוויתן. דצמבר 2019 (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

חשש מפליטת מזהמים מהאסדה

בתחילת השנה, כאשר הגז מלווייתן החל לזרום ליבשה, תושבי חוף הכרמל נכנסו לכוננות ספיגה מחשש לפליטת חומרים מזהמים מאסדת הזיקוק, והפרשנים הכלכליים התריעו על כך שישראל טרם ראתה שקל מקרן העושר המובטחת של הגז, שהייתה אמורה לקום בשנה הבאה, אבל ספק רב אם זה יקרה. אלא שבחברת החדשות, ניסו לשדר שתחילת הפקת הגז היא אירוע שאמור לשמח את כולנו.

ולא חסרו עוד אירועים שהצריכו סיקור ערני יותר. רק השבוע, כאשר הממשלה סוף-סוף פרסמה את חבילת הפיצויים המוזרה והלא ברורה שאמורה להציל את 100 אלף המובטלים החדשים ועשרות אלפי בעלי העסקים מקריסה, נמצא מקום תמוה ומכעיס גם למתנה יקרה לדלק, נובל אנרג'י וחברות הגז האחרות: ישראל תממן חצי מהצינור מאשדוד לאשקלון, שבאמצעותו הם רוצות לייצא גז למצרים.

דווקא השבוע, כאשר עסקים קטנים מדווחים על קריסה, נמצא מקום תמוה ומכעיס גם למתנה יקרה לדלק ונובל: ישראל תממן חצי מהצינור מאשדוד לאשקלון, שבאמצעותו הן רוצות לייצא את הגז למצרים

קשה להאמין: בשעה שמאות אלפי ישראלים שואלים את עצמם איך ישלמו שכר דירה ואוכל, ומתי יצליחו להירשם באתר שירות התעסוקה, למשה כחלון חשוב להבטיח לחברות הגז מתנה של 400 מיליון שקל עבור חצי מעלות הצינור הזה.

נתניהו וכחלון (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
נתניהו וכחלון (צילום: Aharon Krohn/Flash90)

זאת ועוד. רק מעטים בציבור יודעים על השערורייה שבה הישראלים ויתרו על הורדת תעריפי הגז של עצמם, כדי שמצרים תסכים לקנות את הגז מדלק ונובל.

עד כה לא היו עדויות ללחץ ישיר של גורם במונופול הגז על חברת החשמל, אך לפי פרסומים בתקשורת המצרית, אין מקום לספק: הם דרשו מחברת החשמל הישראלית לוותר על 2 מיליארד דולר חוב בתמורה לכך שירכשו גז מישראל.

במה שנוגע לאספת בעלי האג"ח שצפויה בקרוב, בדלק משדרים שהכל כרגיל, והם רק יגיעו לשם כדי לתת עדכון שוטף, כאילו הנפט לא נחתך בימים האחרונים בחצי והעולם נכנס להדממה. לא ברור את מי דלק תשלח לאסיפה, אבל ניסיון העבר מאספות דומות של חברות במשבר מלמד, שנציג החברה לא יענה לכל השאלות שמנקרות בקרב בעלי החוב, והם עלולים לצאת משם מוטרדים עוד יותר.

מצד שני, תמיד קיימת האפשרות הקלושה יותר, שתשובה יעביר את המסר, שאם דלק תתקשה לשרת את החוב, הוא יביא כסף מהבית.

מי שחוששים עכשיו במיוחד, הם מחזיקי סדרות האג"ח שמועד הפירעון שלהן מאוחר יותר (האחרונה אמורה להיפרע ב-2028), שכן אם דלק תשלם את הריביות לאג"ח הקצרות, הסיכון הוא שלא יישאר ממה לתת לארוכות בהמשך.

למרות כל זאת, חשוב לציין שבימי המסחר האחרונים מניית דלק דווקא קפצה בשיעורים דו ספרתיים חריגים, בניגוד למגמה, כאשר הנפט המשיך לצלול. העליות האלה נובעות בעיקר מעניין של גורמים חיצוניים, ובמיוחד של הטייקון טדי שגיא.

נוכח האירוע האקסוגני שמהמם את כלכלת העולם, ברור שמניית דלק מתנהגת כאן קצת כמו אופציה, שכן לפי הערכות, גם אחרי הצניחה, שווי השוק לא באמת משקף את הנכסים פחות ההתחייבויות של החברה. העליות של דלק בימים האחרונים לא מרגיעות את חששות המשקיעים לגבי החוב, אבל בהחלט ייתכן שגביר עם נזילות בנוסח שגיא, יבוא להציל חלק ממנו בהמשך.

תגובת קבוצת דלק:

"דלק, מהקבוצות החזקות והמובילות במשק, צפויה ליהנות בשנת 2020, ובשנים שלאחר מכן, מתזרימי מזומנים משמעותיים מהפעילות של חברות הבנות, ובכללן איתקה ונכסי שברון, כמו גם משורת פעולות עסקיות שבכוונתה לבצע ולהשלים.

"מגיפת הקורונה, שגרמה לחוסר יציבות מתמשך בשווקים העולמיים ולירידה חדה במחירי הגז והנפט אמנם יצרה אי וודאות ובהלה גדולה בשווקים, אך יחד עם זאת, דלק ממוקדת במטרות, ביעדים ובאסטרטגיה העסקית שקבעה לעצמה. בכוונתנו להשתמש בתזרימים שהקבוצה צפויה לקבל בשנה הקרובה ובשנים שלאחר מכן, כדי לפרוע את כל ההתחייבויות לצד המשך פיתוח פעילות הקבוצה.

"לכל המלעיזים, ולכל המבקרים, שמתעלמים מהמצב העולמי בשווקים בעקבות מגיפת הקורונה יש לנו מסר ברור להעביר – קבוצת דלק איתנה וחזקה ובעלת יכולות פיננסיות, והיא ותעבור את המשבר העולמי הנוכחי בהצלחה".

עוד 1,684 מילים
כל הזמן // יום שני, 30 במרץ 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כחול-לבן טובלת בביצת הקואליציה ושרץ גדול בידה

מלחמה על הדמוקרטיה? מאבק בשחיתות? גנץ ומפלגתו מיישמים למעשה את פסקת ההתגברות, שהפכה לאחד מסמלי ההתנגדות שלהם לממשלת נתניהו ● ואם לא די בזה, אין להם שום בעיה עם הממשלה המפלצתית שהם הולכים להקים עם נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 719 מילים ו-1 תגובות

תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה של ישראל

בממשלה המתגבשת, כך מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים בזמן ש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים בלי שום תמיכה.

מדובר כנראה ב-15 תיקים לחוסן לישראל. סיעה בת 15-16 חברי כנסת חסרי ניסיון פוליטי ברובם (בתוספת הנדל והאוזר, כנראה).

ייתכן מאד גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיושב ראש הכנסת אחרי שסירב לכבד את רצון הרוב הפרלמנטרי ולאחר מכן הפר צו בג"צ.

בממשלה המתגבשת, מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים, כש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים ללא תמיכה.ייתכן גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיו"ר הכנסת אחרי שהפר צו בג"צ

לפי הפרשן רביב דרוקר, גנץ יסכים לחקיקת ביטול הלכת דרעי-פנחסי, כלומר לאפשרות כהונת שר שנאשם במשפט פלילי. זאת כדי לאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקומו לאחר מימוש הרוטציה (שלעולם לא תתממש, אבל החוק הפרסונלי והמביש הזה כבר יהיה עובדה מוגמרת).

ליצמן יישאר שר הבריאות. דרעי יישאר שר הפנים.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי. אני מתפלל שהדבר לא יתרחש.

סיעת היחיד של אורלי לוי-אבוקסיס תקבל את תיק השוויון החברתי (או: תיק אי השוויון החברתי, אם לדבר בכנות).

אני מבין שהחשש מהתפשטות נגיף הקורונה הוא עמוק ורציני. ואני מבין את החשש להיות במצב הקריסה של איטליה וספרד. במיוחד אחרי הזנחת מערכת הרפואה הישראלית לאורך עשור.

אבל זו בדיוק הייתה הסיבה למנות יושב ראש פרלמנט מכחול-לבן, לאייש ועדות פרלמנטריות לפיקוח פרלמנטרי על הממשלה, לתמוך בכל צעד חיובי של הממשלה במאבקה בקורונה ולהתנגד לכל שיקול פוליטי מצד נתניהו או לצעדים פסולים או שגויים שמטרתם הסתרת מחדל הפקרת מערכת הבריאות לאורך עשור.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי

בואו נתמקד רגע בתסריט הדמיוני והמופרך שלא יתתמש: נניח שהרוטציה תתקיים (כאמור: אין מצב). ואז מה? גנץ יעמוד בראש ממשלה שנתמכת בידי 58 חברי כנסת מגוש פולחן האישיות. לצדו רק 15-16 חברי כנסת מטעם חוסן לישראל. ואולי עמיר פרץ ושמולי.

בממשלתו יכהנו יריב לוין, ישראל כץ, ניר ברקת, מירי רגב, דוד אמסלם, נפתלי בנט, יעקב ליצמן, אריה דרעי ובצלאל סמוטריץ'. ונתניהו.

אז נסכם: עכשיו, כך מדווחים בתקשורת, מתקיים מו"מ בלתי נתפס על עיגון בחוק יסוד של הלכת דרעי-פנחסי. כלומר: לא רק ראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום. גם שר יוכל לכהן גם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. הפוך ב-180 מעלות מכל הבטחותיו של גנץ. מתשתיתה הרעיונית של כניסתו לפוליטיקה.

וכל זה מתרחש מיד לאחר שנתניהו ואדלשטיין ניסו לנטרל את בחירת הרוב הפרלמנטרי שמבטא את בחירת רוב האזרחים, לאחר שהם ביזו את פסק דינו של בג"צ תוך ששרי נתניהו משתלחים בבג"צ, לאחר שנתניהו לא הפסיק לרגע ליצור דלגיטימציה לכל ממשלה אפשרית בתמיכת הרשימה המשותפת (כלומר: דלגיטימציה הן לשוויון הפוליטי והאזרחי של 20 אחוז מאזרחי המדינה והן לכל אפשרות להקמת ממשלת שמאל), ובתום עשור שבמהלכו כל מי שנכנס משמאל או ממרכז לממשלות נתניהו, התאדה והפך לגוויה פוליטית.

ומעל הכל: ההתנהלות המדהימה של גנץ ואשכנזי, העצימה את חוסר האמון של האזרחים בנבחרי הציבור ובכך פגעה אנושות בתשתית החברתית החיונית לקיום מדינה דמוקרטית.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות

קשה לחשוב על הפרת אמונים פוליטית חמורה מזו של גנץ ואשכנזי. קשה לחשוב על שבירת אמון יותר חזקה. קשה גם להפריז בעוצמת הנזק שחוללו גנץ-אשכנזי לתשתית שעליה בנויה חברה שמתיימרת להיות דמוקרטית: עמידה בעקרונות הכי יסודיים שלך ובהתחייבויות הכי יסודיות שלך. והם גם הנציחו את מעמדו ההרסני של נתניהו בעיני תומכיו כקוסם בלתי מנוצח שלא ניתן להעמיד מולו שום אלטרנטיבה.

זוהי תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה שעוברת מדינת ישראל. נזק עצום ומקיף לדמוקרטיה. והפרת אמון איומה של מיליוני אזרחים.

חבל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים

יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים נדבקה בקורונה

מטעם ראש הממשלה נמסר: נפעל לפי הנחיות משרד הבריאות ● מגעים מתקדמים של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי להצטרפות לממשלת נתניהו-גנץ ● בשמאל זועמים על ההחלטה ● דיווח על הקמת שני משרדי ממשלה: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים

08:52 עריכה

ועדת הקורונה בכנסת, בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד), תתכנס היום לדיון בנושא רכש מכונות הנשמה וציוד רפואי.

08:34 עריכה

ח"כ איילת שקד (ימינה) בראיון בגל"צ: "אנחנו מבינים שאי אפשר היה להקים ממשלת ימין כמו שרצינו, אבל לא יכול להיות שיימכר לשמאל בשביל 17 מנדטים כל מה שחשוב לימין. גם הימין צריך לשמור על ערכיו".

על השאלה האם ישנה אפשרות שמפלגתה לא תיכנס לממשלה ענתה שקד: "אף אחד מאיתנו לא נולד שר, אופוזיציה היא לא מילה גסה. הלכנו דרך ארוכה עם המפלגות החרדיות והליכוד, אך השותפות הזו לא תישמר בכל מחיר".

איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:12 עריכה

ח"כ אורנה ברביבאי (יש עתיד): "פוחדים מהקורונה? השבוע למדתי כי שררה היא מגפה הרבה יותר מסוכנת".

08:05 עריכה

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הגיב בראיון בכאן רשת ב' על המגעים להקמת ממשלת נתניהו-גנץ. 

"המדיניות של הממשלה הזאת לא שונה בשום דבר מכל מה שרצו לעשות קודם. אנחנו רואים ממשלה שתטוס לשום מקום, בלי שום כיוון ובלי שום אג'נדה. חשבתי שגנץ רץ לראשות הממשלה בסוף מסתבר שהוא רץ להיות יו"ר הכנסת", אמר פורר.

07:43 עריכה

ח"כ לשעבר עמר בר לב ממפלגת העבודה על רק הדיווח כי הח"כים פרץ ושמולי ממפלגתו צפויים להיכנס לממשלת נתניהו-גנץ: "אמרנו שלא ניכנס, ובאמת לא נכון להיכנס. אמרנו שתחת נאשם בפלילים לא ניכנס, ברמה העקרונית והפרקטית, ודבר שני אמרנו שלא ניכנס כי אנחנו רוצים לשנות את המדיניות".

עוד הוסיף בר לב בראיון בגל"צ: "רק לפני שבוע אורלי לוי-אבקסיס התנתקה ממפלגת העבודה וקראנו לה בוגדת. היינו המומים מהמהלך הבוגדני הזה, ולפני מספר ימים בני גנץ הצטרף, וזה שכולם בוגדים בעקרונות שלהם זה לא סיבה בשבילנו לעשות מהלך דומה. אני מקווה שעמיר לא ייכנס לממשלה".

07:39 עריכה

ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן התראיין הבוקר בגל"צ ודחה את הביקורת על גידול תיקי השרים בעקבות המשא ומתן הקואליציוני: "בחירות חדשות יעלו כמו 900 משרות של שרים".

כמו כן, על רקע הדיווח שיועצת ראש הממשלה לענייני חרדים, רבקה פאלוך, נדבקה בקורונה, אמר ביטון כי הוא נפגש איתה לאחרונה.

מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
07:19 עריכה

ח"כ יאיר גולן ממרצ: "אם 'צו התנועה' של העבודה הוא זחילה לממשלה מנפוחת ובזבזבנית בראשות נאשם בפלילים, עמיר פרץ ואיציק שמולי מפרקים אותה סופית מכל נכסיה הערכיים. המפלגה שהקימה את המדינה טבעה בביצה של ציניות פוליטית. אף אחד כבר לא יציל אותה".

07:17 עריכה

משרדי הממשלה החדשים שעומדים לקום בעקבות החלוקה הנרחבת של תיקי שר: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים. כמו כן, משרדים נוספים יתפצלו לשניים.

07:15 עריכה

שיחות המשא ומתן בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבני גנץ להקמת ממשלה נתקלו באי הסכמות סביב שאלת החלת הריבונות ביהודה ושומרון. 

לפי הדיווח בכאן חדשות בליכוד דורשים להכניס זאת להסכם, אך בכחול לבן מתנגדים, ולא מסתמנת הסכמה סביב הסוגייה.

07:13 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "אם קולות הליכוד לא יבואו לעבודה, העבודה תלך לליכוד. הרשימה המשותפת היא הרשימה היחידה שנאבקת בנתניהו וחשוב מכך בדרכו".

07:12 עריכה

על רקע הדיווחים על הצטרפותם של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי לממשלה, יו"ר מרצ מבהיר: "הכל סביב מתפורר, הכל מסחרה, אבל מרצ לא בוגדת, לא עורקת, ותמיד נאמנה לערכים ולבוחרים שלה".

07:10 עריכה

יו"ר העבודה-מרצ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי נמצאים במגעים מתקדמים לקראת כניסה לממשלה – בניגוד להתחייבותו הנחרצת של פרץ שלא לכהן תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כחול לבן מציעים לשניים תפקיד של שר וסגן שר, אך פרץ מתעקש שגם שמולי יקבל משרד בראשותו. מקורביו של פרץ אישרו אמש את דבר המגעים – אך הוסיפו כי שום דבר עדיין לא נסגר. נכון לעכשיו פרץ מיועד לקבל את תפקיד שר הכלכלה, ולשמולי מייעדים את תיק הרווחה.

עוד 12 עדכונים

חדר 808 רק המתים חופשיים באמת

המחשבה הראשונה, הלא מעובדת, אחרי האזנה אחת לשיר החדש של בוב דילן – שהוא לא בדיוק "שיר" וגם לא ממש "חדש" – היתה שזה יהיה השיר האחרון של דילן. עם השיר הזה הוא בוחר להיפרד מאיתנו ומהעולם.

אמנם יכול כמובן להיות שבהמשך יתברר שזה עוד אחד מתמרוני התעתוע הדילניים הידועים. אבל ייתכן שהפעם המקרה שונה. אולי דילן כבר יודע משהו שאנחנו עוד לא יודעים, וכמו דיוויד בואי וליאונרד כהן לפניו, החליט להיפרד מאיתנו עם צוואה מוקלטת. רקוויאם לעידן הפולק. נפנוף שלום אחרון לנו ולעולם של אתמול. זה שהוא היה אחד מגיבוריו וכנראה גדול מנסחיו.

אז הנה הוא לובש עוד פעם אחת אחרונה את חליפת קולו-של-הדור משנות השישים, ויוצא לנסיעה ארוכה, מוזרה ועצובה במרחבי העשור המכונן ההוא. חוזר לביקור פרידה בתחנות המרכזיות של הסיקסטיז ושל חייו. ובראשן רצח קנדי, שסביבו ועליו הוא שר.

כמעט 17 דקות נמשך השיר שכותרתו – murder most foul – שאולה מ"המלט" של שייקספיר. דילן מדקלם, ממלמל, מהמהם את בתיו הארוכים, כמעט ללא מלודיה. מלווה בפסנתר, קונטרבס, תופים מרוחקים, נגיעות כינור. גם אחרי כמה האזנות רצופות זה לא הופך לשיר שאפשר להתיידד איתו. זה לא שיר שאפשר לשיר. זה גם לא שיר שצריך לשיר. זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. מארש אבל. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון פיצג'רלד קנדי? על אמריקה? על הרוח של שנות השישים? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון קנדי? על אמריקה? על רוח שנות ה-60? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה השיר המקורי הראשון שדילן מוציא מאז "טמפסט" ב-2012, שהיה אלבום האולפן המקורי האחרון שלו. בשמונה השנים שחלפו מאז הוא שקע בהקלטת אלבומי כיסוי – חלקם נפלאים ממש – לקלאסיקות אמריקאיות, בעיקר מאוצר השירים של פרנק סינטרה. והנה הוא חוזר, ודווקא כך. העיתוי של הוצאת השיר – כשברקע אמריקה והעולם מתמודדים עם המשבר החמור ביותר של זמננו – לא יכול להיות מקרי, גם אם ברור שהשיר נכתב והוקלט הרבה לפני משבר הקורונה.

ביום שישי בבוקר בישר דילן על השיר החדש בחשבון הטוויטר שלו במין פורמאליות יבשושית: "ברכות למעריצי ולעוקבי, ברגשי תודה על התמיכה והנאמנות לאורך השנים. זה שיר שהקלטנו לפני זמן רב ולא הוצאנו עד כה ואתם עשויים למצוא בו עניין. שמרו על עצמכם, הישארו דרוכים, ואלוהים ישמור עליכם".

אין טעם להקשיב ל-murder most foul סתם כך ברקע. האזנה כזו היא כמעט חסרת תוחלת. הדרך היחידה להתייחס לשיר ברצינות, שבה ראוי להתייחס לשיר חדש באורך 17 דקות של גדול כותבי השירים בזמננו, היא עם המילים מול העיניים. לעקוב אחרי פיתוליו כמו אחרי סיפור, פואמה, הספד.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה. הוא מתחיל עם רצח קנדי ותיאוריות הקונספירציה שמלוות אותו ("מישהו כבר כאן לתפוס את מקומך") , רומז לפרל הארבור ("יום שייזכר לדיראון עולם") ואווירת האסון הקודרת הזאת מחזירה אותו אל השירים, הסרטים, האמנים והאייקונים התרבותיים של העידן ההוא.

למי שמצפה לטיול רווי געגועים ולחלוחית בעיניים בהדרכת איש הטמבורין, מחכה אכזבה גדולה. דילן אף פעם לא היה פרטנר למסע סנטימנטלי ונוסטלגי, ואין לו כוונה להתחיל עכשיו, כשהעולם עצר מלכת. כדרכו,  הוא שומר על פיכחון כמעט יבשושי, עד שלרגעים נדמה שהוא פשוט מניח למרגלותינו את הצוואה התרבותית שלו, מונה בזה אחר זה את מי שהוא חושב שראוי שנזכור.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה

קודם כל הביטלס, כמובן. הלהקה שהגיחה בראש הפלישה הבריטית ו"הלכה על הצוואר". ואז וודסטוק, הפסטיבל ההיפי שנערך לא רחוק מביתו של דילן. ואלטמונט, הפסטיבל הטראגי שבא בעקבותיו והסתיים ברציחתו של מרדית' האנטר בן ה-18 על ידי כנופיה של מלאכי הגיהנום, באירוע שנחשב מאז לאקורד הסיום הקודר של שנות השישים.

"אם אתם רוצים לזכור, אתם צריכים לרשום את השמות", אומר דילן ומצעיד בסך את "המי" של אופרת הרוק טומי, את "האנימלס" ("נגנו את 'אל תתנו לי להיות לא מובן', נגנו את זה לגברת הראשונה, היא לא מרגישה כל כך טוב") , מגייס את דון הנלי וגלן פריי מ"האיגלז", את קרל ווילסון מ"הביץ' בויז", את לינדזי בקינגהם וסטיבי ניקס מ"פליטווד מק", את נט קינג קול, צ'רלי פרקר וגיטר סלים (הכינוי של גיטריסט הבלוז אדי ג'ונס), את אטה ג'יימס, סטן גץ, ג'ון לי הוקר ותלוניוס מונק. אפילו להקת קווין מבליחה לרגע וגם מרילין מונרו כאן.

דילן מפזר שובל ארוך ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא בטוח שנבוא בעקבותיו. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר.

דילן מפזר שובל ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר

יש להם זמן פנוי, והם כבר יעוטו על הרמזים, יהפכו בהם, ינתחו אותם, יחפשו בהם משמעויות נסתרות, בתקווה שאולי דווקא עכשיו, דווקא ברגע הטראגי הזה בזמן, הנביא המוכתר שלהם, שוויתר מזמן על כס המלוכה, אבל מעולם לא הודח, יצליח עוד פעם אחת אחרונה לומר להם משהו משמעותי על חייהם. יגלה להם את האמת. ודילן אומר את זה, להם ולנו, בצורה החדה והפשוטה ביותר: "לא נעים לי להגיד לך את זה, אדוני / אבל רק המתים חופשיים באמת".  

אמיר בן-דוד אוהב מוזיקה מאז סוף שנות השישים. כותב, מלחין, מנגן ושר ב״אבטיפוס״ מאז שנות השמונים. כותב בכיר וחבר מערכת בזמן ישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המהלך של גנץ: הגזענות ניצחה את המאבק בשחיתות

חוקר השחיתות ד"ר דורון נבות לא רואה בהצטרפות של גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו שינוי כיוון, ומזכיר שמתוך רביעיית הקוקפיט, ״מי שבאמת מתעניין בשחיתות הוא בוגי, אבל הוא האיש הכי חלש שם״ ● גם כל הסיפור עם המשותפת היה תרמית לדעתו, ואפילו ההליכה עם מרצ ● ״המחויבות ללאומיות היהודית ניצחה כל דבר אחר, עד כדי כך שמתברר גם שהיא היתה יותר חשובה מ'רק לא ביבי׳״

עוד 789 מילים

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

העולם מרוכז בקורונה, אבל תכנית המאה, הסיפוח והאג עדיין כאן

בית הדין בהאג והאיחוד האירופי משהים - אבל לא מקפיאים - את הדיונים על יחסי ישראל ופלסטין ● ישראל וארה"ב אומרות שהן עדיין עובדות על יישום תכנית המאה, כולל סיפוח, אך מסרבות לנקוב בלוח זמנים ● כך שינתה הקורונה את סדר היום במזרח התיכון ● פרשנות

עוד 856 מילים

"נגיף הקורונה ממשיך לחיות בדם לאחר המוות"

"המתים אמנם לא משתעלים, אבל הם יכולים לפלוט נוזלי גוף כשמזיזים אותם או כשמעבירים אותם ממקום למקום" ● כך אומרת לזמן ישראל פתולוגית אמריקאית בכירה, שקוראת לעולם לאמץ נהלים מחמירים בנוגע לטיפול בגופות ● ראיון

עוד 852 מילים

על פי הנתונים הרשמיים, מספר חולי הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה עדיין נמוך, ולמעשה הפלסטינים הם שחוששים מזליגת המחלה מההתנחלויות לשטחים ● בינתיים, ארגון רופאים למען זכויות אדם קורא לישראל להכיר באחריותה לנעשה שם - הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינה מוסרית ● "התפרצות בעזה תהיה קטסטרופה, בריאות לא פחות חשובה מביטחון"

עוד 1,504 מילים

השר בנט חתם על הקצאת 700 חיילים לסיוע למשטרה

נתניהו לראשי מפלגות הימין: הפרסומים בנושא המו"מ הם פייק ניוז מוחלט ● שקד: מסירת משרדי הביטחון והמשפטים לשמאל, פירושו שעבוד אידיאולוגי לשמאל ● אושרה בקשת יש עתיד להתפלג מסיעת חוסן לישראל, גנץ נשאר עם השם כחול לבן ● בעלה של יועצת נתניהו לענייני חרדים, עמה נפגש בסוף השבוע שעבר, התגלה כחולה קורונה

עוד 61 עדכונים

היוזמה לביטול הלכת דרעי-פנחסי מחרבת כל נורמה שלטונית ראויה

מ״לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום״, בני גנץ חתך בחדות למו״מ על ביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי, על מנת שנתניהו יוכל לכהן כמ״מ ראש הממשלה בזמן שהוא עומד לדין, אם וכאשר תיכנס הרוטציה בין שניהם לתוקף ● מעבר לעובדה שמדובר בחקיקה פרסונלית פסולה, הרי שהיוזמה מאיימת למחוק את ההישג הגדול ביותר של אותה הלכה וכל זכר להקפדה על ניקיון כפיים ציבורי ● פרשנות

עוד 900 מילים ו-1 תגובות

הנחש, האריה והחמור

פרשנות הרבה לפני שמגפת הקורונה הפכה לתירוץ הרשמי להקמת ממשלת חירום, ובזמן שבכחול-לבן עוד קיוו להקים ממשלת מיעוט או לכל הפחות להגיע למו״מ מול הליכוד עם הכנסת בידיהם, אשכנזי כבר בישל עם דרעי את הצטרפות גנץ ואנשיו לממשלה בראשות נתניהו ● הרמטכ״ל לשעבר ראה את תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, וקיבל החלטה ● רק ביום חמישי, הבינו שותפיו לשעבר לאן פניו מועדות ● משרד הביטחון זו רק תחנה ראשונה ● הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא

עוד 2,917 מילים ו-10 תגובות

"אבי מת לבדו, ועכשיו אני לא יכולה אפילו לנחם את אמי"

"אנחנו מביאים מצרכי מזון לקשישים ומנסים לספק מילות נחמה לאלו שמודאגים במיוחד" ● "למרבה הצער, גם בתוך הקהילות שלנו יש אנשים שנדבקו בנגיף" ● יהודי איטליה מספרים על החיים והמוות בלב אזור האסון של הקורונה באירופה ● הקושי הרגשי הגדול, הם אומרים, הוא האיסור להיפרד מיקיריהם או ללוות אותם בדרכם האחרונה

עוד 877 מילים

גנץ ואשכנזי פוגשים את נתניהו במעון ראש הממשלה

ליברמן: נלך לאופוזיציה ● לפיד: גנץ ואשכנזי בחשו מאחורי גבי ● כחלון רוצה לחלק מענקים של 5 מיליארד שקל ● ניסנקורן: זחילה והליכה על 4 זה קשקוש, הולכים לממשלה שוויונית ● יורם יובל קורא להדחת ליצמן: הסגר חזק מדי וגורם לסטרס ● מחאת הדגלים השחורים הגיעה לבתים של גנץ, שפע, חיימוביץ' וזמיר ● האוזר תומך בממשלת חירום, רדיר מריח מתנדנדת

עוד 30 עדכונים

הושק שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ

על מאגר מים שסמוך לקיבוץ שמיר הוקם לאחרונה שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ ● סוף-סוף מתחילים לנצל את השטחים העצומים של המאגרים ● אביב לביא נחלץ מהסגר כדי לבקר בגולן, שבימים אלה ירוק וריק מתמיד

עוד 629 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה