יש ממשלה חלופית - ממשלת התנקות

בוגי יעלון כשר הביטחון, 2016 (צילום: Miriam Alster/Flash90)
Miriam Alster/Flash90
בוגי יעלון כשר הביטחון, 2016

במהלך השבוע הבא יוכרע גורלה של "ממשלת החילופין", המוטציה הדו-ראשית שנולדה בחטא ועלולה לעוות ולהשחית את יסודות הדמוקרטיה הישראלית עד לבלי הכר.

הנראטיב שהשתיל נתניהו, שאליו הצטרפו לאחר חתימת ההסכם גם גנץ ואשכנזי, מבקש להכניס את הישראלים ל'קוראלס' – אותו נתיב-בהמות שהיה כה חביב על אריאל שרון ז"ל, המוביל אותן לשחיטה – שבסופו 'בחירות רביעיות'. זהו הנימוק המרכזי בו משתמשים חוצי-הקווים מכחולבן, והוא ניקנה בחדווה וללא ספקות ושאלות גם ע"י רובה המכריע של התקשורת.

במהלך השבוע הבא יוכרע גורלה של "ממשלת החילופין", המוטציה הדו-ראשית שנולדה בחטא ועלולה לעוות ולהשחית את יסודות הדמוקרטיה הישראלית עד לבלי הכר

אבל האמת היא שגם בצומת הזו, כמו בצמתים הקודמים בנתיב המפותל שבו נעה הפוליטיקה הישראלית בשנה האחרונה, יש יותר מפנייה אפשרית אחת. ממש כשם שפיזור הכנסת אחרי הסבב הראשון לא היה הכרחי, ממש כמו שאי-הקמת ממשלת מיעוט אחרי הסבב השני והשלישי היתה תוצאה של בחירה, ולא חוק טבע. כך גם הפעם, ואפילו ביתר שאת, יש ביכולתם של חברי הכנסת למנוע את מה שנתניהו וסייעניו הישנים והחדשים מתארים כ'גזירת גורל'.

כידוע, המנדט להרכבת קואליציה נמצא בידי הכנסת, ולא בידי ח"כ ספציפי. על פי החוק כל חבר כנסת שיגייס 60 חתימות עבור מועמדותו/ה לראשות הממשלה, יקבל אוטומטית את המנדט ויעמדו לרשותו 14 יום להרכבת קואליציה.

בתרחיש שבו בג"צ יפסול את ההסכם הקואליציוני בין נתניהו לגנץ ולאשכנזי, כולו או חלקו, והמערכת תגיע אל סיפה של התפזרות נוספת, רביעית במספר בתוך שנה, של כנסת ישראל, האינטרס הציבורי המובהק הינו מניעת בחירות רביעיות, ולא תנועה חסרת-אונים אליהן, משל היו חברי הכנסת פרים ופרות בתוך קוראלס.

יש ביכולתם של 61 ח"כים וח"כיות להקים ממשלה חלופית ל"ממשלת-החילופין". מהי אותה ממשלה ועל איזו בסיס יש להקימה?

מדובר בממשלת-התנקות. ממשלה שמשימתה תהיה הצלת הדמוקרטיה והמשילות הישראלית מפני הדרדרות נוספת במדרון אי-היציבות והשחיתות השלטונית.

הממשלה תוקם על בסיס קווי היסוד הבאים:

 • חיזוק המשילות והדמוקרטיה, ומלחמה בשחיתות
 • מאבק מקצועי ורב-מערכתי במגיפת הקורונה ובמשבר הכלכלי-חברתי שיצרה
 • הגדרה מחודשת של יחסי דת ומדינה
 • הממשלה תימנה 14 שרים בלבד, ולא יותר מ-4 סגני שרים, על פי החוק הקיים.

יש ביכולתם של 61 ח"כים להקים ממשלה חלופית ל"ממשלת-החילופין". מהי אותה ממשלה ועל איזו בסיס יש להקימה? זו ממשלת-התנקות שמשימתה הצלת הדמוקרטיה

 • הממשלה תפעל להעברת חוק גורף נגד שחיתות ציבורית, שיבטיח כי אדם שכנגדו תלוי ועומד כתב אישום, לא יוכל להתמודד לשום מישרה ציבורית, ובכלל זה גם לא להיבחר לכנסת. כמו כן יתוקנו החוקים הקיימים כך שחבר כנסת, שר, או ראש ממשלה שבמהלך כהונתו הוגש כנגדו כתב אישום – יחוייב להתפטר מיידית מתפקידו, ואם יסרב לעשות כן, יודח אוטומטית בתוך שבועיים מיום הגשת כתב האישום.
 • הממשלה תמנה מיידית, על פי החוקים הקיימים ובמידת הצורך תוך דה-פוליטיזציה של וועדות האיתור והליכי המינויים, את כלל בעלי התפקידים במערכת אכיפת החוק ובמערכות הממשל השונות – פרקליט מדינה, מפכ"ל וכיו"ב.
 • כמו כן הכנסת תפעל, ככל שהדבר יתאפשר, להדחת מבקר המדינה (נדרש רוב מיוחס של 90 חברי כנסת) והחלפתו בשופט בדימוס שיאותר בהליך מקצועי.
 • הממשלה תכריז על תהליך פרלמנטרי וציבורי שיימשך שנה, ושבסופו יוצע "חוק המשילות". חוק זה יאזן מחדש בין עבודת שלוש הרשויות – המבצעת, המחוקקת והשופטת – באופן שיבטיח מינהל תקין, טוהר מידות, איזונים ובלמים, ויציבות שלטונית לטובת כלל האזרחים והתושבים. בין היתר תיבחן במסגרת תהליך ציבורי ושקוף זה גם סוגיית כינון חוקה לישראל, תוך לימוד הנסיונות הקודמים שנעשו בנושא בישראל, ותהליכי כינון חוקה במדינות דמוקרטיות מתקדמות בעולם.
 • בנושא המאבק בקורונה, הממשלה תמנה שר בריאות מקצועי ותטיל עליו את האחריות הכוללת לטיפול במגיפה. השר ידווח לוועדת השרים לענייני בטחון לאומי ('הקבינט'), בראשות ראש הממשלה.
 • מאמצי החילוץ הכלכליים והפיננסיים יוכוונו לעסקים קטנים ובינוניים, ולהתמודדות עם שיעורי האבטלה. הממשלה תבחן את האפשרות למעבר לשכר-יסוד (Basic income) לכל זכאי/ת, ותבוא בדברים עם הגורמים הממשלתיים והמקצועיים השוקלים כעת מודלים שונים במדינות רווחה מתקדמות, כולל בארה"ב.
 • הממשלה תראה במשבר הקורונה הזדמנות לביצוע רפורמות מבניות במשק הישראלי, בדגש על שבירת מונופולים, דיגיטליזציה של שירותים ממשלתיים, פתיחת שוק הבנקאות לתחרות, האצת השקעות בתשתיות, צמצום ביורוקרטיה והקטנת פנסיות תקציביות החורגות מתקרה מסוימת.
 • בתחומי דת ומדינה, הממשלה תבקש מבג"ץ דחייה אחרונה בהחלט בסוגיית גיוס החרדים, ותבטיח לגבש בתוך שנה מודל חדש וכוללני לשירות צבאי, אזרחי ולאומי, שיחול על כלל אזרחי ואזרחיות ישראל, יהודים וערבים, מוסלמים ונוצרים, חילונים וחרדים, דתיים לאומיים, גברים ונשים. את המודל תגבש וועדה ציבורית שתכלול או תבוא בדברים עם נציגי כלל המגזרים בחברה.
 • ה"סטטוס קוו" בסוגיות דת ומדינה ישונה בהתאם לרצונו של רוב הציבור, תוך התחשבות ברצון המיעוט החרדי – תחבורה ציבורית בשבת תתאפשר על בסיס משאלים מחייבים ברמה המוניציפלית והאזורית.
 • תבוצע רפורמה אזרחית בתחומי הנישואין, הגירושין, והקבורה, באופן שיאפשר תחרות ויסיים את המונופול של הרבנות הראשית.
 • בשאר הסוגיות שעל הפרק, ובכללן נושא סיפוח שטחים, הממשלה תאפשר חופש הצבעה למרכיביה. יבחנו משמעויות הבאת כל סיפוח שטחים למשאל עם מחייב, בדומה לחוק הקיים באשר לוויתור על שטחים ריבוניים, המחייב משאל עם או רוב של 80 חברי כנסת.

אילו מפלגות עשויות לתמוך בממשלת-התנקות מעין זו?

על פניו, כל המפלגות שאינן חברות בבלוק של נתניהו, קרי רוב העם, 62 המנדטים בבחירות. בניכוי אורלי לוי-אבקסיס שגנבה מנדט אחד, ובהנחה ששני הח"כים של "דרך ארץ" לא יהיו מעוניינים בבחירות נוספות, 61 חברי כנסת.

מי חבר/ת הכנסת העשוי לזכות באמונם של ה-61 הללו כראש הממשלה?

ברור שהאדונים גנץ ואשכנזי אינם באים עוד בחשבון. מבין ראשי המפלגות נראה שגם לפיד וליברמן, כל אחד ומתנגדיו האישיים ו/או האידאולוגים, ובוודאי עודה, וכן הורוביץ, לא יוכלו לקוות לגייס 60 חתימות.

מי עשוי לזכות באמון ה-61 כרה"מ? ברור שהאדונים גנץ ואשכנזי אינם באים עוד בחשבון. מבין ראשי המפלגות נראה שגם לפיד וליברמן, כל אחד ומתנגדיו, ובוודאי עודה, וכן הורוביץ, לא יוכלו לקוות לגייס 60 חתימות

אז מי נשאר? חבר הכנסת בוגי יעלון, איש ימין-מרכז, רמטכ"ל ושר בטחון לשעבר, חבר כנסת מזה 12 שנים, העומד כיום בראש מפלגה זעירה (תל"ם). יעלון יכול לשמש בתפקיד גולדה מאיר או יצחק שמיר, קרי חבר כנסת שאין לו בסיס-כוח עצמאי גדול, ולכן אינו מאיים על עמיתיו לטווח ארוך. הוא הוכיח יושרה, כושר ביצוע ועמידות גם בשדה הפוליטי. עמדותיו ממקמות אותו בקונסנזוס רחב למדי, ונסיונו הניהולי והפוליטי עשוי להבטיח תפקוד יעיל של הממשלה.

אלמלא בגידתו הקולוסאלית בבוחריו, יכול היה גם עמיר פרץ, זקן חברי הכנסת, שר בטחון לשעבר, אדם שנסיונו הפוליטי עצום, והרקע הייחודי שלו כתושב שדרות מקנה לו יתרונות מובהקים, המגיע ממפלגה שורשית ומכובדת-לשעבר, להיות גם הוא מועמד ראוי. אולם בחתימתו על ההסכם הקואליציוני המכשיר את נתניהו, הוא איבד את עולמו הציבורי.

האם יש ביכולתו של יעלון לגייס את חתימותיהם של כל חבריו הנוכחיים והלשעברים בכחולבן? את ליברמן – מי שיעלון השתלח בו קשות בעבר – וצייתניו? וגם את כל קולותיהם של חברי הרשימה המשותפת? זוהי משימה קשה ביותר. אבל אם וכאשר המערכת תיכנס לקוראלס, וחברי כנסת רבים יראו בבעתה את כסאותיהם הולכים ונמוגים בערפל בחירות רביעיות, יתכן שהם יחשבו מסלול מחדש.

האופציה להקמת ממשלת-התנקות שתבטיח יציבות שלטונית, משילות משופרת והתמודדות עם אתגרי הקורונה, ממשלה רזה ויעילה שתחדש את אמון הציבור בדמוקרטיה ובמוסדות השלטון, ושתנוהל באופן שיתופי ומכובד, ע"י רמטכ"ל ושר בטחון לשעבר, שהחל את הקריירה הפוליטית לצד נתניהו אך השכיל להתנתק ולהתנקות ממנו, האופציה הזו איננה דמיונית. היא לחלוטין בידיהם של 61 חברי כנסת, שיביאו בכך לידי ביטוי את רצונו הדמוקרטי של העם.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
צודק בכל מילה , אבל זה , לצערי, לא יקרה... נכון שההצעה הזאת היא בדיוק מה שהמדינה זקוקה לה. זה לא יקרה מאחר שהמושחת השקרן והמסית מבלפור, הצליח בשיטת ״הפרד ומשול״ לרסק את החברה הישראלית. ... המשך קריאה

צודק בכל מילה , אבל זה , לצערי, לא יקרה…
נכון שההצעה הזאת היא בדיוק מה שהמדינה זקוקה לה.
זה לא יקרה מאחר שהמושחת השקרן והמסית מבלפור, הצליח בשיטת ״הפרד ומשול״ לרסק את החברה הישראלית.
מאחר נתניהו מוכן למכור את המדינה לדי להשאר בשילטון , הוא נענה לכל דרישות החרדים ובכך יש לו מיד 16 ח״כים שתומכים בו (איך אמר גפני ללא בושה ״ היה זה המו״מ הקל ביותר שניהלנו״!!!!)
חברי הליכוד וימינה הולכים אחריו בצורה עיוורת, למרות שאחדים מהם התחייבו של יתנו יד לרוה״מ עם כתבי אישום.
הכניעה , ללא תנאי, של גנץ למושחת מבלפור , השלימה את התמונה העגומה.
לצערי, ההצעה הראויה הזאת , תשאר בגדר של הצעה בלבד. עצוב!

עוד 1,101 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 29 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

שיקום האמון? לפחות תקרעו את התחת למעננו

הפוסט הזה צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, חריפות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה החמור שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות. לכאורה. לא מקללים במאמרים מכובדים.

אבל האם המעשה שביצעו עשרות פוליטיקאים בהחלטתם למעול באמון הציבור שבחר בהם, אינו מעשה אלים? חריף? בוטה? חסר תרבות? האם השקר ששיקרו גנץ, אשכנזי, שמולי ופרץ, אורלי אבקסיס לוי וחבריהם לכחול לבן העבודה ודרך ארץ, אינו מעשה שמחייב תגובה חריפה בהתאם לחומרת מעשיהם?

הפוסט צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות, לכאורה

השבר שנגרם לאמון הבוחר אינו ניתן לתיקון במצב החוקתי הנוכחי בישראל. אין חוק שמונע מפוליטיקאים לקחת את פתק הבוחר ולעשות בו כרצונם דקה אחרי הבחירות. שבר האמון הזה ילווה אותנו עוד שנים אחרי שגנץ יהפוך לאבק היסטורי ונתניהו לאסיר היסטורי. 

עשרות נבחרי ציבור בגדו באמון בוחריהם והם יושבים כיום בפרלמנט, מחוקקים כאוות נפשם ומשחקים את המשחק הדמוקרטי כאילו יש להם מנדט ציבורי לכך. ההיפך הוא הנכון. אין להם מנדט. המנדט שניתן להם ניתן למטרות אחרות ולערכים אחרים. הם עצמם התחייבו פומבית לערכים הללו ובגדו בהם. התחייבו לא לשבת תחת נאשם בפלילים והפרו את הבטחתם.

גם אם כחול לבן יציגו סקרים המצביעים על תמיכת  60% מבוחריהם במהלך ההצטרפות לממשלת "נתנימינהו", הרי ברור שעם 60% מבוחריהם הם לא היו מגיעים ל"הישג" של ממשלה פריטטית. ואולי בכלל לא היו יכולים להצטרף לממשלת אחדות שוויונית. המנדט הוא של כלל בוחרי המפלגה ולא רק של חלק מהם.

לכן הבגידה כה מקוממת. לכן התיקון חייב להיעשות לעומק – בחקיקה, הסברה, ובהפיכת הליך הבחירות להליך מחייב מבחינה משפטית. כל עוד נבחר ציבור לא חותם על מחוייבות למצע הבחירות ולהתחייבות שנתן לבוחרים תמורת המנדט שקיבל מהם, אי אפשר יהיה להחזיר את האמון לדמוקרטיה הישראלית ולשיטת הבחירות.

המעשה הנדרש כעת מחברי הכנסת הוא לשנות את חוק הבחירות, על מנת לשקם את אמון הבוחרים. כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל.

כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל

בבחירות השיקום הבאות, אם אכן יתרחשו, תיאלץ כל מפלגה לבחור את נבחריה בפריימריס פתוחים דמוקרטיים כפי שיקבע חוק חדש. כל מפלגה תהיה חייבת להחתים את נבחריה על מצע מחייב. חתימה חוזית על פי חוק חדש. כל חבר כנסת או מועמד לכנסת, יהיה  חייב לחתום על התחייבות חוזית מול בוחריו שתאפשר להם לתבוע אותו בביהמ"ש במידה ויפר את התחייבויותיו הבסיסיות היסודיות.

בחירת מועמדים בשיטה של מועמד יחיד, הבוחר את רשימת המועמדים לפי רצונו ובכך הם חייבים לו את בחירתם, חייבת לעבור מן הארץ. בכל המפלגות. הסכנה מרוחה לנגד עינינו כל יום שבו סמרטוטי נתניהו מתחנפים אליו ובועטים בכל ערך למענו ובכל יום שנאמני גנץ שותקים וסותמים את אפם מול ההתקפות הפרועות על מוסדות החוק, רק כדי להישאר בממשלת החירום אחדות המזויפת שנוצרה כאן.

כדי לשוב ולהיבחר יהיה עליהם לתקן את המעוות. לתקן את מה שהם עצמם קילקלו.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שכל מפלגה תציג מצע בפרק זמן סביר לפני הבחירות, תאפשר דיון ציבורי אודותיו, תתחייב עליו בחוק מול יו"ר ועדת הבחירות (רצוי שופט עליון שלא ישב בין ה-11 שאישרו את כהונת נאשם בפלילים כרה"מ), תבחר את נציגיה באופן דמוקרטי ותחתים אותם על המצע.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שפתק הבוחר ישתנה ויוחלף בדף אלקטרוני שבו הבוחרים יבחרו (דיגיטלית מהבית או במחשב בקלפי) שלושה דברים מרכזיים – מפלגה, רשימת נבחרים ורשימת נושאים לאומיים לטיפול מיידי של הממשלה. זה יהיה סדר העדיפות הלאומי לממשלה שתוקם אחרי הבחירות.

קורות חייהם של נבחרי הרשימה במפלגה המועדפת על הבוחרים יפורסמו מראש, אלה יצטרכו להיות אנשים עם רזומה ציבורי ראוי. אחרי כן יבחרו הבוחרים בדף האלקטרוני את הנושאים החשובים ביותר לדעתם, המחייבים את טיפולה של הממשלה שתיבחר.

מיד לאחר הבחירות יפורסמו התוצאות. שמות חברי הכנסת שנבחרו, המפלגות שנבחרו והנושאים שמחייבים את הממשלה שתורכב מקואליציה של מפלגות. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים מכל המפלגות.

לאחר הבחירות יפורסמו שמות החכ"ים, המפלגות והנושאים שנבחרו, ומחייבים את הממשלה. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים

ממשלת ימין לא תוכל לקדם רק סיפוח כאשר בוחרי המפלגות המרכיבות את הקואליציה ובוחרי יתר המפלגות, יצביעו קודם כל על שיקום כלכלי ועל הורדת מחיר הדיור ויוקר המחיה. הבוחרים מכל המפלגות ייצרו בעצם סדר עדיפות לאומי לכל ממשלה שתקום וזהו הסדר שיחייב את הממשלה בחוק.

חינוך מתקדם לכל, בתי חולים ראויים וחדשים, הורדת יוקר המחיה, דיור במחיר סביר, הפסקת ההסתה נגד מוסדות החוק, גיוס שוויוני, השקעות במחקר ומדע, מינוי אנשי מקצוע לתפקידים בממשלה ולא עסקנים פוליטיים, הגנה על ערכי הדמוקרטיה, הסכמים מדיניים שיקדמו שלום, מאבק בגזענות, שמירה על משאבי הטבע של המדינה ועל תשתיות אנרגיה ומים, שחרור כשלים ביורוקרטיים, תמיכה בניצולי שואה וקשישים ועוד.

הבחירות בשיטה החדשה לא יסמנו רק את זהות אנשי השלטון הבאים כתוצאה מבחירת המפלגות לקואליציה, אלא הן יסמנו את רצון כל העם בתחומים ובנושאים שאותם הממשלה חייבת לקדם. מעין משאל עם שיתקיים אחת לארבע שנים שאחריו הממשלה פועלת לפי רצון העם ולא רק לפי רצון מרכיבי הקואליציה.

הליך השיקום של אמון הציבור הוא המשימה הראשונה כעת לטיפולם של חברי הכנסת שהעדיפו לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ייאלצו לסכן את עכוזם בעוד מערכת בחירות. אם כך – לפחות תקרעו את התחת חברים, בניסיון להחזיר את אמוננו. למהלך כזה יתכן שגם חבריכם לשעבר יצטרפו ויהיה לכך רוב בכנסת הנוכחית.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 866 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

למקרה שפיספסת

השמאל וסיפוח - עמוק בבור וממשיכים לחפור

השמאל בישראל לא מפספס הזדמנות להחמיץ הזדמנות. הנה שוב: אחרי שבמשך שנים הוא הזניח את ניסוחה של עמדה מדינית חדשנית שעשויה לאתגר את פיתרון שתי המדינות (2SS) הדועך, על ידי קבלת המציאות ופיתוחה של הצעה חלופית פרוגרסיבית, בטוחה וישראלית – הוא חוזר כעת על הגישה השלילית שלו בהתמודדות עם הסיפוח.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש במידה זו או אחרת, כחלק מאותה תוכנית טראמפ.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש

כל המאמצים לקדם את מימוש פיתרון שתי המדינות בזמן שחלק הולך וגדל של הציבור הישראלי הפך להיות יותר ויותר ספקן לגבי ישומו, ובוודאי שאין לו עניין לקבל רבים מהתנאים הכרוכים בו, רק גרמו לצמצום התמיכה הציבורית בשמאל.

באופן דומה, המאמצים להילחם בסיפוח בלי להתחשב בכך שחלק גדול מהציבור תומך בסיפוח חלקי לפחות, אינם מציאותיים וחמור מכך, הם פוגעים בקידום הערכים של השמאל.

בכך שהוא ממשיך לקדם פיתרון שתי מדינות שאינו ניתן ליישום ודוחה את הסיפוח על הסף, השמאל מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא. בעיני חלק גדול מהציבור זו עמדה שמקלה ראש בשיקולי ביטחון רלוונטיים ומתעלמת מרצון חלק ניכר מהאוכלוסייה היהודית בישראל, שלא מוכנים לוותר על גישה חופשית ליהודה ושומרון. המשך קידום גישה זו לא יאפשר לשמאל להחזיר לעצמו את אמון הציבור שאותו איבד במהלך השנים האחרונות.

הנחישות של השמאל לפעול למען היפרדות שתי מדינות, אחת יהודית ואחת פלשתינית מסמלת את הדחיה של ערכי השמאל המסורתיים. השמאל פועל למען הלאומיות הפלסטינית ביותר נחישות מאשר הפלסטינים עצמם. אלה לרוב רק רוצים לחיות חיים נורמליים ובעצם לא כל כך חשוב להם מה כתוב על הדרכון כל עוד יש להם שיוויון זכויות.

כמו כן תמיכת השמאל בהיפרדות כאילו מדובר בתנועה אתנוצנטרית וקידום חלוקה על בסיס אתני עומדת בסתירה לערכיה. מה קרה לשמאל המסורתי הקורא לאיחוד העמים ופועל למען זכויות אדם ואזרח ושגשוג כלכלי לכולם ללא קשר לאתניות, דת או השתייכות לאומית?

כשהשמאל ממשיך לקדם פיתרון 2 מדינות בלתי ישים ודוחה את הסיפוח על הסף, הוא מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא ונתפש כמקל ראש בשיקולי ביטחון וכמי שמתעלם מרצון חלק ניכר מהעם

השמאל הגיע לסוף דרכו כי פעל באופן עקבי ומתמשך נגד הערכים שלו ונגד רחשי ליבו של הציבור. אין זה מפתיע אם כן שיחד עם הרשימה המשותפת הוא אפילו לא השיג 20 אחוז מהמושבים בכנסת.

הדרך היחידה להחזיר לעצמו את הכוח הפוליטי הניכר שאבד במשך השנים היא באמצעות קידום מדיניות פרגמטית למדינת ישראל דמוקרטית בין נהר הירדן לים התיכון, הנושקת למדינת עיר פלסטינית עצמאית ברצועת עזה. שום אפשרות אחרת לא תספק את הביטחון הדרוש לישראל, את הלגיטימיות שבלעדיה ישראל לא יכולה לשגשג, את ההזדמנות הכלכלית שתיתן ליהודים ולפלסטינים סיבה לגרום לזה לקרות והבטחה לעתיד משותף בשלום בארץ ישראל / פלסטין.

עמנואל שחף הוא מהנדס, מנהל, איש מוסד, פעיל פוליטי וחברתי, בעל ניסיון רב תרבותי יוצא דופן, מעוניין במיוחד בחלופות מדיניות ומקדם היום פדרציה בארץ ישראל. חי עם שוש באזור השרון, אבא לשנים וסבא ל-8

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 465 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-1 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים

נתניהו נגד רגב: "התבטאויותייך פוגעות באחדות הממשלה"

פורסם פסק הדין המלא של בג"ץ בעניין הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו וההסכם הקואליציוני; השופט מזוז: הרכבת ממשלה בידי נאשם בפלילים משקפת כשל מוסרי ● סקר: מחנה נתניהו - הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה - מקבל 67 מנדטים ● נתניהו פנה למח"ש בדרישה לחקור מי הגורם המשטרתי, שלדבריו, איים עליו ● מנהל ביה"ח ברזילי חזי לוי יתמנה למנכ"ל משרד הבריאות

עוד 45 עדכונים

כחול-לבן מאיימים ללכת הביתה אם נתניהו יציג סיפוח חד-צדדי. בליכוד מגחכים בתגובה

ככל שמתקרב המועד שהציב נתניהו להעביר את חוק החלת הריבונות בגדה המערבית, כך מתקרב לכאורה העימות העקרוני הגדול בין כחול-לבן והליכוד ● "אם נתניהו ילך לסיפוח חד-צדדי, גנץ יארוז את חפציו וילך הביתה", מאיימים בכחול-לבן ● "נתניהו יעשה מה שהוא רוצה עם הסיפוח, והם יסתמו את הפה", מגיבים בליכוד ● אם לשפוט לפי התנהלות גנץ עד כה, גם הפעם הוא לא יעשה כלום ● פרשנות

עוד 584 מילים

פרשת וילה שוקן: עיריית ירושלים נדרשת להתערב בסיפוח המתחם לבית רה"מ

מעקב זמן ישראל בעקבות חשיפת "סיפוח" וילה שוקן למעון רה"מ בבלפור, ועדת השימור של עיריית ירושלים נדרשת לסוגיית ההשתלטות על הנכס, שחלקים ממנו מיועדים לשימור ולשימוש הציבור ● מגישת השאילתה, ציפי רון: "לאיש אין מושג מה קורה שם. אם בונים שם, זה לא תקין"

עוד 621 מילים
שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן (רביעי מימין) מסייר בהתנחלות אפרת עם ראשי המתנחלים, 20 בפברואר 2020

מיוחד המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

עוד 3,260 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה