ראש הממשלה בנימין נתניהו ואשתו שרה במקלט לנשים מוכות בירושלים, 25 בנובמבר 2018 (צילום: קובי גדעון/לשכת העיתונות הממשלתית)
זינוק באלימות נגד נשים מאז פרוץ הקורונה

ביבי ושרה הזדעזעו, הוקמה ועדה, וכלום לא השתנה

תחקיר

שבוע אחרי הרצח בחולון, אמש נרצחה בבת ים אישה נוספת על ידי בן זוגה ● בנוסף, הפניות למשטרה עלו ב-16% - ולפי ההערכות הגידול האמיתי גבוה בהרבה ● לרשויות ולעמותות אין מענה, העובדים הסוציאליים לא הוכרזו כ"חיוניים" והפסיקו לעבוד, והוועדה למאבק באלימות נגד נשים שעל הקמתה הכריז נתניהו היא בדיחה עצובה ● כך זינקה האלימות נגד נשים בחסות הקורונה, וכך נכשלה המדינה במתן מענה לבעיה

ישראל הזדעזעה לפני שלוש שנים כאשר מאיר אפרים גולדשטיין, בן 34, נמצא משוטט בשכונה בטבריה כשהוא אוחז בידו את ראשה הכרות של אשתו, אדל.

המקרה של גולדשטיין, שבהסתכלות פסיכיאטרית נקבע כי לא היה אחראי למעשיו, התרחש שלושה חודשים בלבד לאחר שנדב סלע, תושב מגדל, רצח את אשתו דור כרסנטי-סלע, בת 23 ואת שני בניהם, יוסף, כמעט בן שנתיים, ובנימין, בן 8 חודשים, וכן את בן השכנים, נחמן עתיה בן ה-11, בבית המשפחה. במאי 2018 סלע נידון ל-4 מאסרי עולם על מעשי הרצח ולעוד 10 שנים על ניסיון לרצח.

צילית יעקובסון, יושבת ראש עמותת "בת מלך", שמפעילה את שני המקלטים היחידים בארץ לנשים מוכות מהמגזר הדתי והחרדי, הלכה לנחם את הוריה של אדל, שהייתה בת 33 במותה. "הם אמרו לי, 'אם היא רק הייתה יודעת לאן לפנות. לא הבנו את הסכנה שהיא חיה בה'", נזכרת יעקובסון. "זה הכה בי חזק".

שני האירועים היוו תזכורות איומות לתופעה של רצח נשים בישראל – כ-20 בשנה מ-2011 ועד היום (בממוצע), מכל המגזרים, בידי אנשים הקרובים אליהן, כך על פי החשבון הקודר שמנהל עיתון הארץ.

דור כרסנטי-סלע נרצחה בידי בעלה, יחד עם בניה יוסף ובנימין, ב-28 בינואר 2017 (צילום: פייסבוק)
דור כרסנטי-סלע נרצחה בידי בעלה, יחד עם בניה יוסף ובנימין, ב-28 בינואר 2017 (צילום: פייסבוק)

השנה התרחשו שני מקרי רצח דומים, שניהם בינואר. ואז, בדיוק כשהכתבה הזאת עמדה להתפרסם, אישה בשנות השלושים לחייה נמצאה מתה בחדר מדרגות בבניין בחולון, ועל פי הדיווחים בתקשורת, החשד הוא כי היא נרצחה בידי בעלה.

אנשי מקצוע המתמחים בתחום יודעים שיש עלייה באלימות ביתית בתקופות שבהן משפחות מבלות זמן רב ביחד, למשל בחגים. כמה נשות מקצוע ששוחחתי איתן השתמשו באנלוגיה של סיר שמגיע לנקודת רתיחה בזמן המשבר הנוכחי.

מגפה עולמית

ישראל איננה לבד. מדינות בכל העולם מדווחות על גידול בפניות לעזרה בשבועות האחרונים. מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, דיבר על כך בתחילת החודש שעבר.

בהמשך החודש, משטרת ישראל – שהיא בדרך כלל הכתובת הראשונה שנשים פונות אליה אם הן חשות בסכנה מידית – דיווחה על עלייה של 16% בפניות נשים מאז תחילת התפרצות הקורונה (לא היה בידה למסור נתונים מעודכנים יותר). על פי ההערכות, המספרים האלה אינם מגלים את ההיקף האמיתי של התופעה.

לדבריהם, נשים שכבר נמצאות במערכות יחסים מתוחות ממילא, שתקועות עכשיו בבית עם הילדים מסביב לשעון ומתמודדות עם לחץ כלכלי ועם הסכנה לאבד את מקום העבודה שלהן, וכל זה נוסף על החשש מפני הווירוס עצמו, ודאי מתקשות לחייג למשטרה או לרווחה בזמן שהבעלים שלהן נמצאים בסביבה.

הן אינן יכולות להימלט ללימודים, לעבודה, לקניות או למפגש עם חברות. וכשבתי הספר מושבתים והילדים בבית, אי אפשר להגן עליהם מפני הצעקות. בעלים שנוטים לאלימות עשויים כעת לפקח, להתלונן ולהתרגז על כל צעד שעושה כל אחד מבני הבית בניסיון לפצות על אבדן השליטה שהם חשים בגלל המצב.

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית (צילום: פייסבוק)
אורית סוליציאנו (צילום: פייסבוק)

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, מספרת על עלייה של 50% בתקשורת בצ'ט אונליין. על פי מחקרים, בזמני שגרה, אחד מכל 5 ילדים בישראל עובר התעללות מינית, בדרך כלל על ידי קרוב משפחה, אומרת סוליציאנו. נתונים ממדינות המערב בכלל מעידים כי אחת מכל 5 נשים נאנסת במהלך חייה, ואחת מכל 3 חוות צורה מסוימת של תקיפה מינית.

"היו תלונות על ניצול מיני של ילדים ברשת", אומרת סוליציאנו. "למשל, ילדה שהחליפה תלבושות נפלה קרבן לפדופיל. יש ילדים שלהורים שלהם אין זמן בשבילם בזמן הסגר, אז הם מסתגרים בחדר ומחפשים תשומת לב במקום אחר".

"היו תלונות על ניצול מיני של ילדים ברשת. למשל, ילדה שהחליפה תלבושות נפלה קרבן לפדופיל. יש ילדים שלהורים שלהם אין זמן בשבילם בזמן הסגר, אז הם מסתגרים בחדר ומחפשים תשומת לב במקום אחר"

בחודש שעבר, הפניות למוקד 105, שמאפשר לילדים, לבני נוער ולהוריהם לדווח על ניצול מיני ברשת, זינקו ב-50%. בדף הפייסבוק "נתפסו על חם" אפשר לראות תיעוד מקרים של התנהגות פדופילית אונליין בזמן אמת.

מקצוע "לא חיוני"

בתחילת התפשטות הקורונה לא היה טיפול מסודר בנושא, היות שרוב העובדים הסוציאליים לא נכללו ברשימת בעלי המקצועות החיוניים שהורשו להמשיך לעבוד. הרשויות המקומיות שלחו רבים מהם לחל"ת, ולאיגוד העובדים הסוציאליים נדרשו כמה שבועות כדי לשנות את דעתם של מקבלי ההחלטות.

עכשיו משחזרו לעבוד, הם מאיישים את המחלקות המטפלות באלימות במשפחה ברשויות המקומיות. 14 המקלטים לנשים הפזורים ברחבי המדינה פועלים כעת בתפוסה ממוצעת של 90%, וקווי הסיוע של עמותות שונות מקבלים שטף פניות.

המקלטים הם הפתרון הקיצוני ביותר עבור נשים שחשות כי הן וילדיהן נתונים בסכנה. הן צריכות לוותר על שגרת החיים שלהן, לעבור לעיר אחרת ולנתק את ילדיהן מבתי הספר ומהחברים שלהם. כל אחת מהמשפחות מקבלת חדר משלה, והן משתמשות בחדר אוכל משותף ובמתקנים משותפים אחרים.

נעמי שניידרמן היא המנכ"לית של עמותת "אישה לאישה", שמפעילה מקלט ודירות מעבר לנשים מוכות. במקלט זה ביקרו ראש הממשלה בנימין נתניהו ואשתו שרה ביום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים ב-2018. לאחר שאמר שהביקור "השפיע עליו", נתניהו כינס ועדת שרים למאבק באלימות נגד נשים, אבל לאחריה, לדברי אנשי מקצוע שונים מהתחום, לא ראו תוצאות.

נעמי שניידרמן, מנכ"לית עמותת "אישה לאישה" (צילום: Courtesy)
נעמי שניידרמן, "אישה לאישה" (צילום: Courtesy)

שניידרמן אומרת שלא פשוט לשמור על ריחוק חברתי בין קבוצות של עד 12 משפחות עם ילדים שאינם נמצאים במסגרות הרגילות, בשעה שכולן מתגוררות יחד במבנה סגור. המשפחות אוכלות את ארוחותיהן במשמרות, ורבים מהמפגשים הטיפוליים מתקיימים דרך הזום. המתנדבות חוות "כאב לב גדול".

"המקום הזה מבוסס על קרבה ואינטראקציות אנושיות. התגובה האינטואיטיבית כלפי אישה שמגיעה לכאן היא לחבק אותה, אבל עכשיו אנו לא יכולות לעשות זאת", אומרת שניידרמן. "אנחנו מדברים על משפחות שחוות משבר בתוך משבר. הרקע הוא של פוסט-טראומה, והסגר מוסיף לסטרס של האימהות והילדים".

"המקלט הזה מבוסס על קרבה ואינטראקציות אנושיות. התגובה האינטואיטיבית כלפי אישה שמגיעה לכאן היא לחבק אותה, אבל עכשיו אנו לא יכולות לעשות זאת. אנחנו מדברים על משפחות שחוות משבר בתוך משבר"

משפחות שחשבו לעזוב את המקלט השהו את תכניותיהן. משפחות חדשות שמגיעות נדרשות לשהות 14 יום בבידוד. "זה לא תורם לכל הגישה הטיפולית ולתהליך השבת העצמאות והכבוד העצמי. זה כמו להיות בכלא, רק בתנאים טובים יותר", אומרת שניידרמן. כדי לשפר את המצב, משרד הרווחה וארגון ויצו שקדו יחד על פתיחת מתקן מיוחד עבור נשים שצריכות לשהות בבידוד זמני.

עמותת "אישה לאישה" מטפלת כעת ב-16 משפחות המתגוררות בדירות מעבר בקהילה. "הרבה מהנשים עובדות בעבודות כמו ניקיון, ולא זכאיות לדמי אבטלה", אומרת שניידרמן. "חלקן לא עבדו מספיק זמן כדי להיות זכאיות. אנו מגייסות כספים ומנסות לעזור. זה יכול להיות מאבק בשבילן גם בזמנים טובים יותר".

דינה חבלין דהן, יושבת ראש פורום העמותות המפעילות מקלטים, אומרת כי "זה אולי יישמע מוזר, אבל הנשים במקלטים הן בנות מזל, בייחוד בתקופה הזאת. הן נמצאות במקום מוגן ובטוח. הילדים שלהן מועסקים במשך שעות רבות במהלך היום. יש להן אוכל וכל מה שהן צריכות מבחינה פיזית. הן במצב הרבה יותר טוב מאשר קרבנות אלימות שסגורות עכשיו בבית יחד עם המתעללים".

בעיה חוצת מגזרים

חבלין דהן, שמנהלת את אחד משני המקלטים המעורבים לנשים יהודיות וערביות, סבורה שלאחר תקופה ראשונית של לחץ גדול בעקבות התפרצות הקורונה, הדיירות נכנסו לשגרה ו"לתקופת רגיעה" שבה הציפיות שלהן הן שונות.

"הרבה דברים פשוט לא קורים כרגע, כמו דיונים משפטיים או החלטות בנוגע למזונות, קצבאות או תשלום חובות. אנחנו לא מכינות אותן עכשיו לחפש לעצמן דירות, להתחיל ללמוד או לעבוד. זה קצת כמו השקט שלפני הסערה. התסכול יגיע אחר כך, כשההגבלות יוסרו והן יתהו למה לא הייתה שום התקדמות".

"הרבה דברים לא קורים כרגע, כמו דיונים משפטיים או החלטות בנוגע למזונות, קצבאות או תשלום חובות. אנחנו לא מכינות אותן עכשיו לחפש לעצמן דירות, להתחיל ללמוד או לעבוד. זה קצת כמו השקט שלפני הסערה"

למרות שהיקף האלימות במשפחה בחברה החרדית הסגורה דומה לזה שבאוכלוסייה הכללית – כ-200,000 נשים ו-600,000 ילדים מכל מגזרי האוכלוסייה חווים התעללות ביתית – המודעות לשירותי הסיוע הקיימים לרוב אינה רווחת בה כמו במגזרים האחרים, כך על פי עמותת "בת מלך".

דינה חבלין דהן, יושבת ראש פורום העמותות המפעילות מקלטים לקורבנות אלימות ביתית (צילום: פייסבוק)
דינה חבלין דהן (צילום: פייסבוק)

קיים חוסר אמון ברשויות הלא דתיות ולעתים ישנה רתיעה מהמשטרה, כך שחברות הקהילה עשויות להימנע מפנייה לרשויות לקבלת עזרה בענייני משפחה. חלק מהנשים פוחדות שאם ייוודע שבעליהן מכים אותן, הדבר יפגע הן בסיכויי השידוך של ילדיהן והן באופן שבו משפחתן נתפסת בקהילה באופן כללי.

הן גם עשויות להאמין שהן צריכות להמשיך לעבוד על הנישואים שלהן, בהתאם למצוות שלום בית, מבלי להבין שאלימות היא חציית קו אדום.

שני מקרי הרצח מ-2017 – שניהם בוצעו בידי גברים שומרי מצוות, שטענו כי הנרצחים היו "עמלקים" – הניעו את עמותת "בת מלך" לפתוח בקמפיין רחב להעלאת המודעות בחברה החרדית, שכלל הפצת סטיקרים עם שם העמותה ופרטי ההתקשרות עמה ומאוחר יותר פנייה למנהיגי הקהילה בנוגע לאלימות במשפחה ועידודם לבקר במקלטים כדי לשמוע את סיפוריהן של הנשים.

צילית יעקובסון
צילית יעקובסון

שנתיים מאוחר יותר, המודעות בקהילה החרדית עדיין נמוכה בהרבה מאשר בציבור הכללי, אומרת יעקובסון. היא מתארת את הפחד שחוות נשים מכל המגזרים כ"משבר בתוך משבר", שבו אלימות ביתית מבעבעת מתחת לפני השטח כשהמשפחות נאלצות לבלות יחד תקופות זמן ארוכות והמתחים גוברים.

"אנחנו צריכים לעודד את הקהילה לשים יותר לב, להבחין בדברים, לדעת לאן להפנות את הנשים", אומרת יעקובסון. "בזמן הסגר, אנשים לא פוגשים נשים מוכות באוניברסיטה, בגינה, בבית הכנסת. אנחנו עושים ככל יכולתנו כדי להעביר את המסר, להגיע לכל המעגלים שמקיפים את הנשים".

"צריך לעודד את הקהילה לשים יותר לב, להבחין בדברים, לדעת לאן להפנות את הנשים. בזמן הסגר, אנשים לא פוגשים נשים מוכות באוניברסיטה, בגינה, בבית הכנסת. אנחנו עושים ככל יכולתנו כדי להעביר את המסר"

במהלך החודש הראשון למשבר הקורונה, עוד לפני שהוטל סגר מלא, חלה עלייה של כ-35%-40% במספר הפניות לקו הסיוע של "בת מלך". עדיין אין נתונים מדויקים על התקופה שלאחר מכן. חלק מהנשים מתקשרות כדי לקבל מידע משפטי, אחרות חשות מאוימות. כמה דקות לפני הדלקת הנרות בליל הסדר השנה, יעקובסון ענתה לשיחה של אישה שלא הגיבה להודעות ווטסאפ. "כל מה ששמעתי ברקע היו צעקות", היא אומרת. "מיד יצרתי קשר עם שירותי הרווחה".

"להרבה נשים חרדיות אין טלוויזיה או טלפון. אין להן גישה למדיה החברתית. זה לא פשוט להגיע אליהן גם בזמני שגרה, אז על אחת כמה וכמה בתקופת הקורונה", אומרת יעקובסון, עורכת דין ואם לשמונה. "ראינו כמה חיוני לקבל מידע מדויק בעיתוי הנכון. מדובר בעניין של חיים ומוות", מוסיפה יעקובסון בהקשר לבלבול ששרר בשכונות החרדיות בתחילת התפרצות הקורונה.

חדר המשחקים של הילדים במקלט לנשים מוכות בבית שמש, 15 ביולי 2014 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
חדר המשחקים של הילדים במקלט לנשים מוכות בבית שמש, 15 ביולי 2014 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

בחזרה לעתיד

משפחות חרדיות נוטות להיות מרובות ילדים, כך שפתאום יכולים להיות בבית עשרה ילדים, בדירות שהן לרוב קטנות. יעקובסון אומרת שלא יהיה מקצועי מצידה לנבא מה יקרה ברגע שהגבלות הקורונה יוסרו.

חבלין דהן אומרת שהיא מוכנה לגל של פניות, אבל היא לא יודעת אם זה אכן יקרה. "יש מצוקה אדירה, אנחנו שומעים על זה. אבל איך זה יתפתח? התקופה הזאת כל כך משוגעת שאני לא יודעת".

יעל לוין (צילום: Courtesy)
יעל לוין (צילום: Courtesy)

יעל לוין, עובדת סוציאלית שמנהלת מקלט השייך לנעמת ולמשרד הרווחה, אומרת כי היא צופה גידול בדרישה לטיפול, אבל טוענת שמשבר הקורונה חשף את ההשלכות של המחסור במימון ממשלתי במשך שנים.

בעבודה סוציאלית אין תקנות המגבילות את מספר הלקוחות המטופלים, כך שעובד או עובדת סוציאליים יכולים למצוא את עצמם אחראים ל-150 משפחות, לדבריה. המשכורות לאנשי המקצוע נמוכות וישנם מאות תקנים פנויים.

בעבודה סוציאלית אין תקנות המגבילות את מספר הלקוחות המטופלים, כך שעובד או עובדת סוציאליים יכולים למצוא את עצמם אחראים ל-150 משפחות. המשכורות לאנשי המקצוע נמוכות וישנם מאות תקנים פנויים

גם אורית סוליציאנו חוששת שהמערכת לא תוכל להתמודד עם ממדי הבעיה. היא מעירה שהוועדה להתמודדות עם הקורונה לא כוללת נשים, ומוסיפה כי "המדינה לא רואה את האנשים האלה. אני מבינה שהקורונה משפיעה על כולנו, אך קודם כול אנו צריכים לראות את האוכלוסיות החלשות. קל לראות את הצורך במזון, אבל לקהילות יש בעיות מורכבות שהן בדרך כלל שקופות, ועכשיו אפילו יותר".

עוד 1,704 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה"

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 10 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה