תיקונים בזום – הרהורים על חג השבועות המתקרב

טקס ביכורים באשדות יעקב מאוחד (צילום: אליהו כהן ז"ל)
אליהו כהן ז"ל
טקס ביכורים באשדות יעקב מאוחד

בחג הקרוב אשתתף גם אני בתיקון ליל שבועות.

אדבר שם בין השאר על המסע שעשיתי בעקבות 3 יצירות של עגנון.

אחת גדולה ומונומנטלית – עלילותיו של יצחק קומר והכלב בלק ברומן "תמול שלשום", ושתיים קצת יותר "קטנות" (כל יצירה של עגנון היא תמיד מבחינת יהלום לא קל לפיצוח).

בחג הקרוב אשתתף גם אני בתיקון ליל שבועות. אדבר שם בין השאר על המסע שעשיתי בעקבות 3 יצירות של עגנון

"המלבוש" –סיפור קצר בן שלושה פרקים, שהוא מעין אלגוריה מזהירה למצבו של האדם בעולם ולמערכת יחסיו עם הקב"ה, ו"מזל דגים" – סאטירה אכזרית וגם משעשעת שכתב עגנון על בוטשאטש, עיר הולדתו, ויצאה בספר "עיר ומלואה", שלוש שנים אחרי מותו.

יהיה מן הסתם ערב מעניין ומלהיב (מתנצל – אי אפשר להעלות היום טקסט בלי קורטוב של שיווק עצמי) ואני כבר כמה ימים נלהב מאוד מעצם ההכנות שאני עושה לקראת המפגש, ומנסה לחשוב איך לדחוס תמונות וקטעים מתוך ההצגות והעיבודים שעשיתי ליצירות של עגנון, לתוך המסגרת המעט מוגבלת והמצומצמת של ה"זום".

אבל ההכנות שאני עושה מביאות איתן גם הרהור נוסף על טיבו של חג השבועות והדרך שבה הוא מצוין בשנים האחרונות.

אני לא בדיוק היסטוריון של תופעות תרבותיות, אבל נדמה לי שהראשונה להתחיל במסורת הזאת של ה"תיקונים", הייתה מכללת עלמא, ושל ד"ר רותי קלדרון שעמדה בראשה, לפחות בשנים הראשונות.

אחריה, כמו פריחה משונה ואדמומית שמתפשטת לאט על העור, נדלקו כאן עוד ועוד תיקונים, עד שנדמה היה לרגע שלכל מקום שאליו תפנה, בטח בעיר העברית הראשונה, תיפול חלילה אם לא תשגיח לתוך סוג של "תיקון", עד כדי כך שכל חיפוש פשוט ב"גוגל" (מוזמנים לנסות בבית), אחרי המילה "שבועות", ישלח אותך ישר להיכנס או לצאת מתוך ארון הספרים היהודי.

כמו פריחה אדמומית שמתפשטת על העור, נדלקו כאן עוד ועוד תיקונים, עד שנדמה כי לכל מקום שאליו תפנה תיפול לתוך תיקון, וכל גיגול של המילה "שבועות", ישלח אותך להיכנס או לצאת מארון הספרים היהודי

והמחשבות האלה נשאו אותי גם לימים אחרים, רחוקים, שבהם הייתי איש התנועה הקיבוצית – סוג של חקלאי, פלאח, או מוז'יק – אתם יכולים למחוק או להוסיף כל מילה מיותרת שאתם רוצים – אבל היו אלה ימים שבהם החג הזה נשא אופי שונה לחלוטין.

עכשיו שלא תהיה טעות – אין בתוכי כמעט גרם של נוסטלגיה לימים האלה. גם הטקסים שעושים עדיין בתנועה הקיבוצית נראים לי כבר די נבובים וחלולים – מעין מוצר תיירותי שהראשון להצביע עליו, אמנם בהקשר אחר, היה הסופר מאיר שלו, בספר הראשון שלו, "רומן רוסי", שבסופו הופכים בתי הקברות של החלוצים ואנשי העלייה השנייה, למעין מוקדים של עליה לרגל, רחוקים מאוד מהערך והמשמעות אותם הם באו מלכתחילה לייצג.

ובכל זאת – טקסט נטול אדמה שווה אולי לפעמים לטקסט נטול שורשים.

מעכשיו טקסטים הם "אין", ואדמה, או יבולים, או חקלאי מיוזע שנוסע על הקטפת החדשה של הכותנה הם "אאוט". במקום להפוך את האדמה עם מחרשה או קלשון, הופכים והופכים בדף גמרא כזה או אחר.

טקסט הוא דבר שאפשר להכניס למחשב, או ללפטופ או לטאבלט – סביר להניח שכדי לקרוא את הדברים האלה שאני כותב כאן (אם החזקתם מעמד עד עכשיו) אתם עושים שימוש באחד מהאמצעים האלה, אבל טקסט הוא גם הדבר הראשון שאפשר להכניס לתוך מזוודת הנדודים, רחוק מאוד מכל סכסוכי האדמה הישנים והארוכים שעליהם הקיזו פה לא מעט דם בשבעים ושתיים שנות קיומה של המדינה.

מעכשיו טקסטים הם "אין", ואילו אדמה, או יבולים, או חקלאי מיוזע שנוסע על קטפת הכותנה החדשה הם "אאוט". במקום להפוך את האדמה עם מחרשה או קלשון, הופכים והופכים בדף גמרא

אני אוהב מאוד את הטקסט העגנוני גם משום שיש בתוכו לא מעט "ארכאולוגיה", שכבות על שכבות ורבדים על רבדים. את סיפור "המלבוש" למשל, פותח עגנון במילים: "חייט אחד היה יושב ועוסק במלבוש עם פנות היום", וכבר בצמד המילים האלה "פנות היום", הוא שולח אותנו ישר לרגע השיא בתפילת הנעילה של יום הכיפורים שבה נאמר: "פתח לנו שער בעת נעילת שער כי פנה היום".

יש משהו מסחרר אני מודה, בלימוד הזה, וב"התכתבות" בין טקסים חדשים לישנים, אבל החיבור הזה בעיני הוא גם סוג של מעשה תעתועים, ואם לא חטאתי עד עכשיו במין "ירחמיאליות" משונה, אני הולך לנעול עכשיו מגפיים מטאפוריים ולהגיד את הדברים הבאים:

הציונות היא בראש וראשונה ביטוי לחיבור של עם נודד עם המולדת ולא עם המקלדת. לחיבור הזה יש גם פנים מעט גרוטסקיות, כמו למשל תחרויות משיכת החבל וה"רד ומשוך", שהיו נערכות בחגיגות הקיבוציות אותן הזכרנו קודם או כל מופעי הזיעה האחרים, אבל הרגע הזה שבו הפכנו אולי משועבדים לגמרי ל"טקסט" קאנוני ככל שיהיה, ונמחק כמעט לגמרי ההקשר (הסימבולי – דרך החג) בין אדם לאדמתו, הוא רגע ששווה לעצור ולהרהר עליו מעט.

הציונות היא בראש וראשונה ביטוי לחיבור של עם נודד עם המולדת ולא עם המקלדת. הרגע הזה שבו השתעבדנו ל"טקסט", קאנוני ככל שיהיה, ונמחק ההקשר בין אדם לאדמתו, שווה עצירה והירהור

ואם כל זה לא מספיק ברור, תוכלו לשמוע על כך עוד, ביום חמישי הקרוב בלילה, הפעם לא במתבן של הרפת, ישובים על חבילות חציר, אלא איך לא –מול מסכים מהבהבים. שיהיה לכולנו חג שמח.

אודי בן סעדיה למד בימוי בחוג לתאטרון באוניברסיטת תל אביב. מחזות פרי עטו הוצגו בפסטיבל לתאטרון אחר בעכו, בתאטרון צוותא, הסמטה ותמונע בתל אביב. כתב בטור הסאטירי "בוקר טוב מעריב", ובעיתונים "חדשות" ו"העיר". פרסם סיפורים קצרים במוספים ספרותיים שונים וספר שלו יצא בהוצאת הקיבוץ המאוחד. בן קיבוץ אשדות יעקב. גר היום בבית דגן. משתדל לרוץ בשדות אם אפשר ולהביט על עצמו ועל העולם קצת מהצד. לפעמים זה כואב ולא מעט פעמים זה גם משעשע.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 761 מילים
כל הזמן // יום שישי, 22 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בגיל 25 בחר לאנס אופנהיים לכוון את העדשה עמוק לתוך קהילת הפנסיונרים הגדולה בעולם ● הוא גילה שבדיסנילנד של המבוגרים מככבים נוודים, נוכלים, מועדונים וסמים ● ראיון עם אחד מהבמאים הצעירים היותר מעניינים היום שמסביר מתי, למרות הכל, חייבים לצלם טייק שני בסרט תיעודי

עוד 1,064 מילים

קריקטורה ביבי האופוזיציונר גירסת 2021

מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / אפילוג

עידן טראמפ תם ולא נשלם

התחושה הכללית ביום ההשבעה של נשיא ארה"ב ה-46 ג'ו ביידן הייתה כי הדמוקרטיה האמריקאית הצליחה לעמוד במבחן הגדול ביותר שלה מאז 1865 ● אבל סיומה הפאתטי של כהונת טראמפ איננה הסוף לעידן הטראמפיזם, שהחל הרבה לפניו ● ביידן שאב השראה מלינקולן בנאום ההשבעה שלו, וכמוהו מביט קדימה לעבר השיקום ● המירוץ לבית הלבן הגיע לסופו אך הסיפור האמריקאי ימשיך להיכתב

עוד 1,221 מילים

המפכ"ל מגבה את השוטרים: "עוצמת האכיפה לפי עוצמת ההפרות"

רב ישיבת ויזנ'יץ-מרכז שממנה יצאו הנערים שתקפו שוטרים אתמול, מגנה את תלמידיו: "אירוע חמור ומצער שנוגד את דרך התורה, אנשי שוליים" ● צעיר נורה למוות באום אל פחם על רקע פלילי בזמן הפגנה נגד אזלת היד המשטרתית מול האלימות ● השר כ"ץ משתלח בטרנר-אייל ומרידור: "פקידות כושלת ומתלהמת" ● קופות החולים נערכות לחיסון הנערים בני 16-18, שיתחיל בשבוע הבא ● במשרד הבריאות שוקלים לדרוש איסור טיסות מלא

עוד 26 עדכונים

למקרה שפיספסת

מהנעשה בימים אלה במפלגת השלטון: לוי-אבקסיס טרם החליטה אם לפרוש מפוליטיקה או לקבל את הצעת ראש הממשלה, אך בקרב אנשי הליכוד היא מעוררת התנגדות גדולה וכבר יש קמפיין מושקע נגדה ● במקביל, נתניהו כופה על חברי המפלגה דממת קמפיין ● לסער עדיין יש השפעה אצל המתפקדים ● והאסטרטגיה החדשה של נתניהו היא להבטיח גוש של 56 מנדטים ● פרשנות

עוד 864 מילים ו-1 תגובות

מספרים במקום אנשים

״תביאי 100 ש״ח ונסגור את החשבון״, את המילים האלה שמעתי היום באגף הגבייה של אחד מבתי החולים המרכזיים בישראל.

אירנה (שם בדוי) היא חולה כרונית, ובעת ביקור שגרתי בבית החולים השבוע נאלצה להתאשפז. זו לא חוויה חדשה עבורה והיא קיבלה אותה בצער אך בהבנה. כשניגשה אליה המזכירה ודרשה ממנה לשלם חוב על סך 1500 ש"ח היא הבינה כבר הרבה פחות, ולא רק בגלל קשיי השפה.

כמה חודשים לפני כן, אירנה פגשה במקרה באדם שהיה מצוי בכאבים גדולים. הלסת שלו הייתה פרוקה, פניו מעוותים, הוא נאנק מכאבים והזיל ריר. בקושי רב אמר לה שהוא פוחד ללכת לבית החולים כי הוא גיי מהגדה המערבית ושוהה בעיר באופן בלתי חוקי מחשש לביטחונו.

אירנה פגשה במקרה באדם עם כאבים גדולים, לסתו פרוקה ופניו מעוותים, שנאנק מכאבים והזיל ריר. בקושי רב אמר לה שהוא פוחד ללכת לביה"ח כי הוא גיי מהגדה המערבית ושוהה בעיר באופן בלתי חוקי מחשש לביטחונו

אירנה לא היססה למראה סבלו ולקחה אותו מיד למיון. למרות שחל איסור על התניית טיפול חירום במעמד החוקי של המטופל, כשהגיעו למיון, אירנה נדרשה לחתום בשמה כדי לערוב לחשבונו. יותר מכך, המזכירה דרשה ממנה לשלם במזומן 400 ש"ח כמקדמה לפני קבלתו לטיפול. אירנה, שהייתה מבולבלת ולחוצה, חששה שהאדם שליוותה לא יקבל טיפול, פתחה את ארנקה ואמרה על סף בכי שיש לה רק 200 ש"ח. המזכירה התרצתה ולקחה ממנה את הכסף.

בתום הביקור בבית החולים, המטופל המשיך לדרכו ואירנה נותרה עם חוב שאין ידה משגת לשלם. כשפנתה למחלקת הגבייה של בית החולים בבקשה לבטל את החוב שהשיתו עליה הם סירבו. "את חתמת ואת אחראית", הם אמרו, "או שתשלמי או שתגשי למשטרה להגיש תלונה".

בשל קשיי השפה ותחושת חוסר האונים למול פקיד בית החולים, אירנה נותרה ללא מילים. כשליוויתי אותה למחרת למחלקת הגבייה הסברתי שוב לפקיד כי אין שום קשר בין אירנה לבין המטופל. היא עזרה לאדם בצרה, ובית החולים נהג בניגוד לנהלים כשלחץ עליה לחתום ולשלם מקדמה.

הפקיד השתכנע שאירנה נקלעה למצב ביש והציע פתרון: "תביאי 100 ש״ח ונסגור את החשבון". אירנה הופתעה לראות איך נוכחותי שינתה את הדין, נעצבה מכך שמחלקת הגבייה מתנהלת כדוכן בשוק, אך הבינה שאינה יכולה להסתכן בחוב פתוח בבית החולים אותו היא פוקדת דרך קבע. היא הוציאה 100 ש"ח מארנקה ומסרה לפקיד.

אך הסיפור של אירנה הוא תסמין למחלה מפושטת בהרבה במערכת הבריאות בישראל. לפי הנתונים שבידי 'רופאים לזכויות אדם', בתי החולים בישראל צוברים "חובות אבודים" של למעלה מ-70 מיליון ש"ח בשנה. חובות אלו נצברים על ידי מטופלים חסרי מעמד וביטוח רפואי.

המדינה מושכת ידיה מהאחריות לטיפול באנשים החיים בינינו, עד שאלו מגיעים למצבי קיצון ופוקדים את חדרי המיון בבתי החולים. בתי החולים מצדם נותרים עם החובות ונאלצים לצמצמם בדרכים לא דרכים. התמקחות על דמי מקדמה בהתאם למצוי בארנקה של המלווה, או סכום נוסף ל"סגירת החשבון" והחוב בן עשרות המיליונים צומצם בהצלחה ב-300 ש"ח נוספים. לרוב, כך הפקיד הודה, לאחר שהוא שולח את הקורבנות התורנים למשטרה להגיש תלונה הם מתייאשים ומשלמים.

לפי נתוני 'רופאים לזכויות אדם', בתיה"ח בישראל צוברים "חובות אבודים" של למעלה מ-70 מיליון ש"ח בשנה. חובות אלו נצברים ע"י מטופלים חסרי מעמד וביטוח רפואי

ערלות הלב של הברגים במערכת היא תוצאה של מדיניות אכזרית מונחית מלמעלה. הזכות לבריאות היא זכות יסוד של כל אדם ללא תלות במעמדו האזרחי. התנערות המדינה מזכות זו והזנחתם של אנשים לגורלם, לקושש טיפול במצב של חוסר ודאות, מובילה להשחתה מוסרית של המערכת כולה.

כשפקיד רואה לנגד עיניו את שורת המספרים התחתונה בחוב הנצבר של המוסד, ולא את אירנה, האישה שמולו, כל שקל שתוסיף לחשבון הסופי עולה על המוסר הבסיסי. בצומת שבין בני אדם ללא ביטוח רפואי, לפגיעה תקציבית חמורה בבתי החולים של כולנו, לקורבן אקראי שנהגה באנושיות כלפי האחר, עומד פקיד גביה. וכשטוב ליבה וחולשתה של מטופלת מנוצלים לתגרנות קטנונית, נראה שההשחתה כבר הושלמה.

ד"ר גיא שלו הוא אנתרופולוג רפואי בתכנית עמיתי בובר באוניברסיטה העברית. המחקר שלו עוסק בפוליטיקה של הרפואה ובתפקיד של הרפואה בפוליטיקה לאומית בישראל/פלסטין. גיא הוא חבר הועד המנהל בעמותת 'רופאים לזכויות אדם' ופעיל בארגון 'אקדמיה לשוויון'.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 577 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ביום עיון על גידולי שקד, הציג מומחה ממשרד החקלאות, ד"ר שאול בן יהודה, רשימה ארוכה של תכשירים רעילים הנמצאים בשימוש במטעי השקד ● הכימיקלים אמנם לא מגיעים אל הפרי שאנחנו אוכלים, אבל פוגעים בסביבה ובבריאות העובדים במטעים ● בשיחה עם זמן ישראל, בן יהודה דווקא אופטימי: לאחרונה הושלם פיילוט בהדברה מקיימת שעשוי לשפר מאוד את המצב

עוד 930 מילים

מה ישראל רוצה, מה ארה"ב תיתן - ולמה איראן תסכים

פרשנות הממשל החדש בוושינגטון החל לעבוד, ולפי כל הסימנים בקרוב ייכנס להילוך גבוה החזרה להסכם הגרעין עם איראן ● ישראל לא הייתה שותפת סוד כשנחתם ההסכם המקורי ב-2015, וכניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן היא הזדמנות לתקן את הסעיפים החלשים ולהתעקש על האיומים החשובים ● השאלה היא כמה הממשלה בירושלים תסכים להתפשר - ועד כמה האמריקאים יצליחו לכפות על משטר האייתוללות

עוד 1,133 מילים ו-1 תגובות

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

אוחנה: פשע של נבלים ברשות התורה, התגובה תבוא מהר

דרעי: לעצור את הפורעים ● דיווח: נתניהו מעוניין לבקר באמירויות ובבחריין בפברואר ● דוח העוני: רמת החיים בישראל ירדה לשפל של 20 שנה ● גורמים באוצר: החוב גדל לכטריליון שקל ● ביקורת במשרד הבריאות על תכנית נתניהו לפתיחת התרבות ● הספורט התחרותי ייפתח ממחר ● בני בגין הצטרף לתקווה חדשה של גדעון סער ● גנץ החליט על הוצאת גלי צה"ל ממערכת הביטחון

עוד 40 עדכונים

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה