נחל אלכסנדר ליד קיבוץ עין החורש בעמק חפר (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

הסיפור המסריח של זיהום נחל אלכסנדר

תחקיר

עם כניסתה לתפקיד, השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל הפשילה שרוולים וסימנה את הגורם האחראי לזיהום נחל אלכסנדר ברפש דוחה: "יש לקנוס את הרשות הפלסטינית בגין הזיהומים הנגרמים לנחל על ידי קיזוז בכספי הסיוע" ● בפועל, פרויקט לשדרוג המכון לטיהור שפכים ביד חנה, שאמור לפתור את הבעיה, אושר ותוקצב, אבל תקוע 7 שנים דווקא בצד הישראלי ● בינתיים הטיפול בשפכים נותר על הנייר, מעין בן ערובה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני

החודש נכנסה לתפקידה השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, ובאחת מפעולותיה הפומביות הראשונות האשימה את הרשות הפלסטינית בזיהום מי נחל אלכסנדר. זה קרה בעקבות אזהרות רחצה על חוף בית ינאי, שאליו זורמים מי הנחל.

מאז חג הפסח הולכים ומתרבים הדיווחים על שפכים מזוהמים שמגיעים משטחי הרשות הפלסטינית, בעיקר באזור טולכרם, חולפים על פני קו ההפרדה הסמוך לכביש 6, ומשם זורמים הישר אל הנחל האומלל. טיבו של הזיהום מגוון, אך את עיקר תשומת הלב הציבורית מושך רפש דוחה במיוחד המכיל זרמים של דם, נוצות ופגרי עופות, שמקורם ככל הנראה משאריות של תעשיית הבשר.

הזיהום בחוף בית ינאי בתחילת החודש מוכיח כי למי השפכים המזוהמים אין לאן לברוח: הם יעשו את דרכם עד למי הים התיכון או יחלחלו למי התהום של ישראל.

אז גמליאל, אקטיביסטית כתמיד, פנתה בפומבי למשרד הביטחון ודרשה לקנוס את הרשות הפלסטינית על ידי קיזוז הכספים המועברים אליה מישראל.

"בהיעדר אחריות של הגורמים ברשות בסוגיה, יש חשש כבד להמשך זיהום הנחל", כתבה גמליאל בהודעתה בתגובה לפניית כאן רשת ב׳. "יש לקנוס את הרשות בגין הזיהומים הנגרמים לנחל על ידי קיזוז בכספי הסיוע. מדובר בפגיעה בסביבה ובטבע, לצד פגיעה באזרחים המעוניינים לרחוץ בנחל ובחוף".

בני גנץ, קנוס את הרשות!גורמים ברשות הפלסטינית מזהמים את נחל אלכסנדר ומזרימים אליו שפכי ביוב ודם מהמשחטות במשך שנים….

פורסם על ידי ‏גילה גמליאל – Gila Gamliel‏ ב- יום שישי, 5 ביוני 2020

בכך מצטרפת גמליאל לפוליטיקאים נוספים לפניה, שהטילו בחודשים האחרונים את האחריות המלאה על זיהום המים באזור על הרשות הפלסטינית.

ח"כ קטי שטרית (גם היא מהליכוד), למשל, שצייצה כי "מקומם לראות שנחל אלכסנדר הפך להיות תעלת הביוב של הפלסטינים. בזמן שאנחנו היינו עסוקים במיגור מגיפת הקורונה, הרשות הזרימה דם מהמשחטות לנחל".

לו המציאות הייתה כמו בדמיונן של גמליאל ושטרית, החיים לצד הפלסטינים היו נראים אחרת: יש זיהום – קונסים את הרשות, והכל שב למסלולו. אלא שקריאתה של גמליאל משרתת אולי מטרות של יח"צ, ומביאה לידי ביטוי עשייה ונחישות, אך אין בכוחה לשנות את הזיהום והצחנה בתוואי של נחל אלכסנדר ולו במעט.

נחל אלכסנדר (צילום: Hadas Parush/Flash90)
נחל אלכסנדר (צילום: Hadas Parush/Flash90)

חלוקת השטח בין ישראל לרשות

מבדיקת זמן ישראל עולה כי החלוקה הדיכוטומית הקבועה בין "טובים" (אלה שנלחמים בקורונה) ל"רעים" (אלה שמזהמים את הנחלים), מעוותת את המציאות המורכבת של הטיפול במפגע. מבדיקה שערכנו עולה כי "הרשות" עצמה אינה מזרימה דם ממשחטות הבשר לנחל, אלא אם כבר משחטות ועבריינים שפועלים על דעת עצמם בשטחי הרשות.

למעשה, גורמים המקורבים למינהל האזרחי אומרים כי המשחטה העירונית של טולכרם, ששייכת לרשות, מקפידה על טיהור המים ומשתפת פעולה עם המינהל האזרחי. לדבריהם, עיריית טולכרם עצמה רוצה לפעול נגד המזהמים, אך הרבה פעמים אין לה את היכולת המודיעינית או הכלכלית לעשות זאת.

בעיה נוספת היא החלוקה של השטח בין ישראל לרשות, שלא מקלה על הטיפול בבעיה: האכיפה בשטחי A היא בסמכות הרשות בלבד, כך שמענה אפשרי לבעיית המשחטות הפרטיות והעבריינים שפועלים בשטחה, הוא השקעה בשדרוג המכון לטיהור שפכים (מט"ש), שפועל ביד חנה ונמצא באחריותה המלאה של ישראל.

בנסיבות אלה, הטלת קנסות על הרשות אולי נשמעת טוב ומביאה כותרות, אך רחוקה מלהביא לפתרון קבע של הבעיה. במילים פשוטות: עד שהבעיה לא תטופל בצד הישראלי, אי אפשר יהיה לעצור את הרפש שמגיע מהצד השני.

גילה גמליאל וזאב אלקין, בטקס החלפת השרים. מאי 2020
גילה גמליאל וזאב אלקין, בטקס החלפת השרים. מאי 2020

אנשי מקצוע מעידים כי ישראל הייתה יכולה לפתור את הבעיה הזו מזמן. כבר בשנת 2015 הטיל בג"ץ את האחריות על הטיפול בשדרוג מכון השפכים שפועל בשטחי C על ממשלת ישראל, ואף קבע תקציב לצורך זה. במסגרת ההליך המשפטי, המדינה התחייבה להעמיד את מלוא המימון הדרוש לביצוע פרויקט שדרוג מכון טיהור השפכים, בהיקף של 250-300 מיליון שקל.

ואולם המדינה לא פירטה מהיכן היא צפויה להביא את המימון הזה, וככל הנראה היו צורכי תקציב דחופים יותר. אחרת קשה להבין מדוע 5 שנים אחרי הפסיקה, מתוך מאות מיליוני השקלים שהובטחו לביצוע פרויקט שדרוג הטיהור, שיטפל בשפכים וימנע את הגעתם לנחל אלכסנדר, הועברו עד כה רק 7 מיליון שקל.

האכיפה בשטחי A היא בסמכות הרשות הפלסטינית, כך שפתרון אפשרי נגד משחטות פרטיות ועבריינים שפועלים בשטחה, הוא שדרוג המכון לטיהור שפכים, שפועל ביד חנה ונמצא באחריותה של ישראל

כל הצדדים מכירים את הפתרון לזיהום בנחל אלכסנדר, וכל הצדדים מכירים גם את המחויבות של המדינה לבצע את הפרויקט וגם את הדחיפות לטפל בנחל המזוהם, ובכל זאת הכל מתקדם בעצלתיים.

בינתיים נחל אלכסנדר מהווה מטרד ריח לכל אורכו וממשיכים לזרום בו מים מזוהמים. לפי התחזיות האופטימיות ביותר שלב התכנון של הקמת מתקן הטיהור החדש יסתיים ב-2021, כך שהשלמת העבודות צפויה ב-2024, במקרה הטוב.

דם, נוצות וחלקי בהמות

בחודשיים האחרונים נשלח לזמן ישראל כמעט מדי שבוע סרטון חדש, שמתעד זרימה של דם ופסולת היישר מהרשות אל שטחי הקו הירוק.

מיד בתום הפסח תועדו חלקי עופות, רקמות עור, נוצות ונהרות של דם נשטפים הישר אל המתקן לטיהור שפכים ביד חנה. "תודה לכל מי שמאפשר את זה", אמר בסרקזם הבחור שתיעד את ערימות הגועל שעושות דרכן לנחלים ולמי התהום.

שבוע אחר כך, סביב חג עיד אל-פיטר, תיעד מנהל המכון ביד חנה זרם מים אדום מדם מעורבב עם מי ביוב. "אפשר לראות בבירור את השילוב בין שני הזרמים", נשמע מנהל המכון, הומברטו יעקב, ברקע. "עוד מעט יגיעו חלקי העופות".

בתיעוד של השבוע העוקב כבר מופיעים בירור חלקים פנימיים ונוצות, שנערמים ומאיימים לסתום את התעלות והצינורות. "בוקר טוב, יום ראשון, אחרי סוף שבוע ארוך", מכריז המנהל. "רואים מעיים של משחטות, ביוביות ששפכו לתוך הנחל.

"זה הגיע אלינו (אל מט"ש יד חנה) וסתם אותנו. אין אפשרות לטפל בדברים האלו וזה זורם לתוך התעלה לצד כביש 57 לתוך בארותיים, עולש ועד נחל אלכסנדר. זה קורה אחרי החגיגות בצד הפלסטיני – המשחטות (שלהם) עשו ניקיונות והכל (זרם) לנחל. כל שנה זה חוזר על עצמו".

הדיווחים האלה לא נעלמו מעיניה של ראשת מועצת עמק חפר, ד"ר גלית שאול, ובפסח האחרון, בשיא משבר הקורונה, היא פנתה לשר להגנת הסביבה דאז זאב אלקין, ולמתאם הפעולות בשטחים והתריעה על המפגע הסביבתי החמור:

"אנו מוצאים עצמנו ניצבים מול משבר קשה: מכת דם ופגרי עופות הזורמים בנחלי עמק חפר אל הים ומציפים את השטחים מסביב. כל אלו מגיעים הישר מהרשות הפלסטינית שמזרימה לנחלי המועצה האזורית עמק חפר שפכי משחטות, דם, חלקי בהמות ופגרי עופות. אנו נאבקים כל העת באופן סיזיפי כדי לעצור את הזיהום, ולמנוע את גלישתו לים ולכל שטחי החקלאות והמגורים, לחלחל לתוך מאגרי המים וליצור התפרצויות משנה של תופעות קשות".

הפנייה של שאול הצטרפה לעשרות אזהרות קודמות על זיהום הנחל, בין השאר, מצד החברה להגנת הטבע, שפנתה ביוני 2019 לשר להגנת הסביבה לאור "תיעוד מחריד של שפכי משחטה, ככל הנראה מאזור טולכרם: זרמי מים אדומים מדם, מלאי נוצות וחלקי פנים, שחדרו כבר לנחלי ישראל ועושים דרכם לנחל אלכסנדר".

"התרגלנו לריח ולמראה הזוועתי"

אבל נראה כי תושבים לאורכו של נחל אלכסנדר התרגלו למפגע עם השנים, או נואשו מטיפול רלוונטי של הרשויות בתלונותיהם. רועי שטיינוורץ, תושב בארותיים – לשעבר מורה למדעי הסביבה בבית ספר קדם הממוקם בפתח נחל אלכסנדר וכיום מורה בחוות הנוער בית ספר חקלאי – אומר כי מדי יום מקדם את פניו ניחוחו הרע של הנחל. "כשאתה הולך ליד הנחל אתה מרגיש את הריחות היטב. הם הפכו להיות חלק מחיינו, כמו שמתרגלים לריח של רפת או לול.

"התרגלנו גם למראה הזוועתי של הזבל שמגיע מהנחל. וזה עצוב שהתרגלנו, כי מהמקצוע שלי אני יודע עד כמה הזיהום של הנחל משפיע על המדינה כולה: על זיהום הים, על מי התהום ועל האקולוגיה של הסביבה.

רועי שטיינוורץ
רועי שטיינוורץ

"ביחד עם הילדים של בית הספר היינו יוצאים, מנקים ומרוקנים מהנחל ערימות זבל שמילאו בכל פעם מכולה שלמה. אני מצפון הארץ במקור, ורגיל לנחלי הצפון הנקיים. כשהגעתי לפה מהצפון וביקשתי לשכשך רגליים בנחל הזדעזעתי. מבחינתי זה היה שוק לראות נחל במצב כזה".

בתקופת פסח, עיד אל-פיטר והחגים שבאים אחריהם, מרגישים את הזיהום באופן מיוחד. "הקצף המטורף נוצר במפלים מלאכותיים שעיצבו לאורך הנחל בשביל להכניס חמצן למים", מסביר שטיינוורץ. "השפעות הזיהום שם גדולות, ונוצר קצף בגובה עצום, כאילו שמדובר באמבטיית קצף של סבון.

"מדובר בזיהום מסיבי שיחסל את חלקת החיים האחרונה של הנחל ואת כל המגוון הביולוגי, שאחראי על פירוק החומרים האורגנים ועל שיפור מצב הנחל. אין לי ספק שאת ההשפעות הקשות באמת של הזיהום נראה בשנים הבאות".

אין עם מי להילחם

במהלך סיור במכון טיהור השפכים ביד חנה מקבל את פנינו תומר בר-דוד, עובד המט"ש. לדבריו, גם בימים שבהם אין הזרמה של פסולת משחטות מרגישים את ההשפעה של הזיהום. "מריחים כאן ריח ביוב רע מאוד. גם תעשייתי וגם מהמשחטות. האנפות מגיעות לאכול את הבשר. בכל פעם שיש פרסום בתקשורת בישראל, אז המשחטות נעצרות לשבועיים-שלושה, אולי מהחשש שייתפסו, אבל מחדשות את ההזרמה מיד לאחר מכן", הוא אומר.

תומר בר-דוד, עובד במטש
תומר בר-דוד, עובד במכון טיהור השפכים

כשאנחנו עולים על הגבעה הסמוכה לנקודת תצפית הוא אומר: "איפה היו כולם ארבע שנים? אנחנו מתלוננים ומתלוננים. אני כתבתי מיילים, אבל אף אחד לא הגיב. כולה שעה מתל אביב, אבל אנחנו פריפריה שלאף אחד לא אכפת ממנה".

בר-דוד מזכיר כי בעיית הזיהום בנחל אלכסנדר תפחה לכדי כמעט-אסון אקולוגי, ב-2013, כשנחל שכם המשתרע ממזרח, עלה על גדותיו וגל מים ענק מעורב בבוץ משטחי הרשות הפלסטינית פרץ את חומת הביטחון. כתוצאה מכך נשטפו מאות בתים ביישוב הקהילתי בת-חפר הנושק לחומת הביטחון.

"איפה היו כולם ארבע שנים? אנחנו מתלוננים ומתלוננים. אני כתבתי מיילים, אבל אף אחד לא הגיב. כולה שעה מתל אביב, אבל אנחנו פריפריה שלאף אחד לא אכפת ממנה"

"ירד אז גשם מאוד חזק. הפלסטינים זרקו כמויות אדירות של זבל לנחל כדי לסתום את מעבר המים, עד שהמים הגיעו לגובה החומה והפילו אותה לצד השני. ואז, כשנפלה החומר, חלק מהבתים של בת חפר התמלאו בפסולת בוצה ושפכים".

הבעיה היא שבשבע השנים שחלפו מאז הכמעט-אסון אקולוגי לא השתנה הרבה, וממשלת ישראל עדיין ממסמסת את השדרוג של מכון טיהור השפכים, כך שיצליח להתמודד עם כמויות המים הגדולות ועם מסות הפסולת האמורות לעבור דרכו.

מבט על העיר הפלסטינית טול-כרם, בצפון הגדה המערבית (צילום: Gili Yaari/Flash90)
מבט על העיר הפלסטינית טול-כרם, בצפון הגדה המערבית (צילום: Gili Yaari/Flash90)

הטיפול בשפכים נותר בן ערובה של הסכסוך

ההסכמות המרכזיות בין הצדדים בנושא המים והביוב עוגנו בהסכם ביניים שנחתם בספטמבר 1995 (המכונה אוסלו ב'). הן כללו הכרה בכך שהפתרון הראוי לנושא הוא טיפול קרוב למקור הזיהום והקמת מפעלי טיהור אזוריים משותפים.

בתכנית המקורית היו אמורים לקום מט"שים גם באזור טולכרם וגם באזור שכם, במטרה לטהר את המים שנכנסים משטחי הרשות הפלסטינית אל תוך תחומי הקו הירוק, וכדי שטיב המים המוזרם לישראל יעמד בסטנדרט המקובל בערי המדינה.

ואולם הסכמות לחוד וביצועים לחוד: נושא הטיפול בשפכים נותר על הנייר, מעין "בן ערובה" של הסכסוך. בסופו של יום המט"ש בשכם הוקם, ואילו המט"ש בטולכרם עדיין נמצא בשלבי התכנון שרחוקים מלהסתיים.

כתוצאה מכך, רק 32.8% מהשפכים שמיוצרים בשטחי הרשות הפלסטינית מטופלים במט"שים הישראלים, מול 53.1% מהשפכים שזורמים לנחלים או לבורות ספיגה, לפי נתונים של מרכז המחקר של הכנסת.

"הגיעו גורמי מימון מהעולם, ביניהם יפנים ואמריקאים, והם הסכימו לממן את מתקני טיהור השפכים שישרתו את הרשות הפלסטינית, כחלק מהראייה של הרשות כמדינת עולם שלישי הזקוקה לסיוע", אומר לנו גורם המצוי בפרטים. "אבל ישראל התעקשה שההתנחלויות מסביב יתחברו לאותו מתקן טהור שאמור לשרת את הפלסטינים, אז התורמים מחו"ל התנגדו והחליטו למשוך את כספם".

"גורמי מימון מהעולם, הסכימו לממן את מתקני טיהור השפכים שישרתו את הרשות הפלסטינית. אבל ישראל התעקשה שההתנחלויות יתחברו לאותו מתקן טיהור, אז התורמים מחו"ל התנגדו ומשכו את כספם"

כך הפך הדיון על טיהור השפכים לחלק מהשיח האידאולוגי על הכיבוש: הפלסטינים וחלק מהתורמים סירבו לממן מפעל טיהור שפכים שישרת התנחלויות וינציח את השלטון הצבאי על שטחי יהודה ושומרון.

בסופו של דבר, המתקן בשכם הוקם בשיתוף פעולה ובמימון של הבנק לפיתוח גרמני (שהשקיע קרוב ל-21 מיליון יורו), תוך החרגת ההתנחלויות, שמספרן נמוך ממספר ההתנחלויות הרלוונטיות באזור טולכרם, מההסדר.

מאז, המט"ש בשכם פועל בדרך כלל לשביעות רצון כל הצדדים כבר כמחצית העשור, ומזרים דרכו קרוב ל-13 אלף קוב מים ביום  – יותר מפי שניים מהמט"ש המיושן ביד חנה הסמוכה לטולכרם.

אורי גינות, מנהל קשרי ממשל בארגון אקופיס – ידידי כדור הארץ במזרח התיכון, אומר כי הדרישה לאכיפה טובה יותר נגד עברייני סביבה בשטחים בעייתית בתנאים הנוכחיים. "קיימת א-סימטריה מטורפת בין אכיפה סביבתית בתוך ישראל לבין מה שקורה בשטחים, כולל בשטח C שנמצא בשליטה ישראלית מלאה.

"בשטחים המנוהלים על ידי הצבא, החקיקה הישראלית והתקנות מתורגמים לצווי אלוף. אבל החקיקה הסביבתית בדרך כלל אינה מתורגמת לצווים כאלה, ולכן הרבה פעמים משתלם למפעל למקם את עצמו בשטחים ולעבור על החוק, שלמעשה כלל לא קיים. הגדה המערבית היא גן עדן למזהמים".

"הרבה פעמים משתלם למפעל למקם את עצמו בשטחים ולעבור על החוק, שלמעשה כלל לא קיים. הגדה המערבית היא גן עדן למזהמים"

מנכ"ל החברה הכלכלית עמק חפר, אלון היימן, אומר כי לא ראוי לקרוא למתקן ביד חנה מט"ש, ומבהיר כי הזמן פועל לרעת המטרה. "המצב בשטח הולך ומחמיר, וארגונים בינלאומיים כבר די נואשו מלתרום בטולכרם.

"הפתרון הכי טוב לבעיה סביבתית הוא טיפול קרוב למקום היווצרות השפכים. זה יעלה פחות ויצור פחות נזק. פעם האמנו בזה ואף שיתפנו פעולה עם מושלי טולכרם ושכם. היום אנו בונים רק על המט"ש החדש שייבנה ויטפל בבעיה".

אריאל אלסנר
עו"ד אריאל אלסנר

היימן תולה את הסיבה לחוסר ההתקדמות בשדרוג המט"ש ביד חנה בריבוי הגורמים המטפלים בו. "יש הרבה אבות חורגים לפרויקט הזה: משרדי האוצר, המשפטים והגנת הסביבה, רשות המים, משרד האנרגיה, המינהל אזרחי ומשרד הביטחון. לכל אחד מהגורמים הללו יש סוג של אחריות, אבל בפועל אף אחד לא אחראי. אנחנו הפרויקטור, אבל אין לנו עם מי להילחם".

עד שיבנה מט"ש חדש, מתי שזה לא יקרה, נסמכים כולם על כרעי התרנגולת של המתקן הישן. "המתקן ביד חנה הוא כמו הסכר שהילד ההולנדי מכניס את האצבע לחור כדי לעצור אותו", אומר עו"ד אריאל אלסנר, ממונה מדע למדיניות בצוות מחקר נחל אלכסנדר.

"במט"ש יד חנה עובדים בתנאים קשים ובגבורה עם ציוד לקוי ובעיות חשמל, ומטפלים בכל השפכים מהצד הפלסטיני שמגיעים עם כל הבא ליד: גרוסת מחצבות, שפכים סניטרים, פסולת משחטות, עקר בעונת מסיק הזיתים, פסולת מוסכים ועוד.

"התוצאה היא שנחל אלכסנדר הופך למפגע תברואתי חמור. אפשר להגיד שנחל אלכסנדר בחלקו התחתון הוא תעלת ביוב. לכן הוא מת מבחינה אקולוגית ומזהם את קו החוף, כולל את הגן הלאומי נחל אלכסנדר-חוף בית ינאי".

רכבת חוצה גשר מעל נחל אלכסנדר, סמוך לפארק גשר הצבים. 2019 (צילום: Hadas Parush/Flash90)
רכבת חוצה גשר מעל נחל אלכסנדר, סמוך לפארק גשר הצבים. 2019 (צילום: Hadas Parush/Flash90)

רשות המים: עד 2024, בעזרת השם

ברשות המים מאשרים בתגובתם את הפרטים ומעריכים כי תהליך השלמת עבודות השדרוג של המט"ש תימשך כארבע שנים. "מדובר בזיהום משפכים המגיעים לשטח מדינת ישראל משטחי הרשות הפלשתינית. המינהל האזרחי, שהוא הריבון בשטח, פועל רבות למניעת תופעה חמורה זו. אך לצערנו הזרמת השפכים ובהיקפים גדולים נמשכת", נאמר בהודעת דובר רשות המים, אורי שור.

"החברה הכלכלית עמק חפר תגיש לוועדת שיפוט ברשות המים תכנית הנדסית עד סוף השנה. בהנחה שהתכנית תאושר, ניתן להניח, בכפוף לאישור מימון הפרויקט, שהביצוע יתחיל ב-2021 וצפוי להסתיים ב-2024. המט"ש ממומן על ידנו בשוטף, במסגרת הקיזוזים. עד כה שולמו כ-7 מיליון שקל מתוך סך עלות התכנון המוערך בכ-12 מיליון שקל".

ומה באשר למשרד להגנת הסביבה? עוד לפני שגמליאל נכנסה לתפקיד והציעה פתרונות קסם בשמות הטלת קנסות על הרשות הפלסטינית, כיהן  במשרד זאב אלקין, במשך ארבע שנים (למרבה האירוניה, היום הוא השר המופקד על המים).

גלית שאול, ראשת המועצה האזורית עמק חפר
גלית שאול, ראשת המועצה האזורית עמק חפר

כששאול פנתה לאלקין סמוך לפסח האחרון והזהירה מההשלכות של הזיהומים המתגברים, אלקין אישר כי האחריות על הטיפול בשפכים נמצאת בידיים ישראליות ונמנע מלהטיל את האחריות על הרשות הפלסטינית, כפי שעשתה מחליפתו. הוא הסכים כי דרוש טיפול מערכתי דחוף, אבל הצביע על המקור הממשלתי לבעיה, והוא משרד המשפטים:

"משרדי עמל במשך תקופה ארוכה על החלטת ממשלה שתקבע את האחריות לנושא הסביבתי בשטח C וכן קבעה צוותי פעולה לסגירת פערים במגוון נושאים סביבתיים כמו פסולת, ביוב, הדברה ועוד", כתב אלקין.

"ההחלטה כללה תקצוב של מעל מיליארד שקל כדי לטפל במפגעים סביבתיים, שחלקם במקור מהרשות הפלסטינית. הצעת החלטה זו אושרה וסוכמה מול משרדי הביטחון ומשרד האנרגיה והמים. לצערי הרב, משרד המשפטים מסרב למעלה משנה להעלות החלטה זו לאישור הממשלה, למרות אזהרותינו הבלתי פוסקות שכל עיכוב באישור החלטת הממשלה גורם לנזק סביבתי כבד".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה, כי "הטענה לפיה המשרד מעכב את ההחלטה אינה נכונה. האחריות על הנושא ועל אישור הקמת מפעלים הוא של המשרד להגנת הסביבה. מאז הוקמה הממשלה החדשה ולמיטב ידיעתנו, לא הובאה הצעת החלטה בנושא זה לממשלה. נציין כי לפני הקמתה, בתקופת ממשלה המעבר, הובאה הצעת החלטה שעסקה בנושא טיפול במפגעים סביבתיים חוצי-גבולות לבחינת משרד המשפטים, לצורך בחינה אם ההצעה עומדת במגבלות האיפוק והריסון החלות על הממשלה בתקופת בחירות וממשלת מעבר.

"במסגרת הבחינה דאז נקבע כי אף בתקופת בחירות ובשים לב למגבלות האמורות, אין מניעה להביא לאישור הממשלה את הצעת ההחלטה על מרבית סעיפיה, ובכלל זאת את הסעיפים שנגעו להקמת צוותי הפעולה, גיבוש תכניות עבודה ארוכות-טווח, ואף הבהרת מסגרת התקציב הייעודית לצורך מימושן.

"לצד זאת, נמצא כי אין מקום להביא לאישור הממשלה בכהונתה כממשלת מעבר את אישורו הסופי של התקציב הנדרש, מאחר שתקציב זה צפוי היה להידרש רק בהמשך לעבודת הצוותים ולגיבוש התכניות, ולפיכך לא התקיימה דחיפות לאישורו, וזאת, בשים לב להיקף התקציבי המשמעותי שבו דובר (קרוב למיליארד שקל) ועל מנת שלא לכבול את שיקול-דעתה של הממשלה הבאה בנושא.

"ההחלטה שלא להביא לאישור הממשלה אף את רכיבי ההצעה שנמצא כי אין מניעה משפטית לקדמם התקבלה על-ידי המשרד להגנת הסביבה. ואולם מגבלה זו אינה קיימת עוד מאז כינונה של ממשלה חדשה, כך שהבאת ההחלטה לאישור הממשלה היא כעת לשיקול דעתו של המשרד להגנת הסביבה.

את ד"ר שאול התשובות האלה לא משכנעות. לשאלת זמן ישראל היא שבה והטילה השבוע את האחריות על הגורמים הביצועיים בממשלת ישראל.

"אנו מתריעים שוב ושוב, בפני כל הגורמים הרלוונטיים, כי מתקן טיהור השפכים ביד חנה נמצא על סף קריסה – אולם עד כה לא קיבלנו כל מענה. המתקן, שהוקם לפני כמעט 20 שנים, מיועד לטפל בכ-6,000 קוב ביממה. בפועל הוא מתמודד עם למעלה מ-30,000 קוב ביממה.

"המתקן, שהוקם לפני כמעט 20 שנים, מיועד לטפל בכ-6,000 קוב ביממה. בפועל הוא מתמודד עם למעלה מ-30,000 קוב ביממה"

"אנו ממשיכים בדרישה ממשרדי הביטחון, איכות הסביבה והבריאות ליצור תכנית מקיפה מול המינהל האזרחי והרשות הפלשתינית לעצירת הזיהום. לצד זאת אנו ממשיכים לדרוש לתקצב תכנית חירום דחופה למתקן הטיהור הישן, במקביל לתקצוב המט"ש החדש. האסון הסביבתי הקשה כבר בעיצומו. נדרשת פעולה מידית, על מנת להציל את הנחל, את הים – ואת הפגיעה הקשה באוכלוסייה".

עוד 2,665 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: נתניהו וגנץ מנהלים מגעים חשאיים לשינוי ההסכם הקואליציוני

לפי הפרסום בחדשות 12, ראש הממשלה דורש לשנות את אופן המינוי של בעלי תפקידים בכירים, בהם המפכ"ל והיועץ המשפטי לממשלה ● נתניהו למנדלבליט: אינך פועל מול הקריאות לרציחתי ולרצח משפחתי; היועץ המשפטי לממשלה: מערכת אכיפת החוק מטפלת באיומים כלפיך וכלפי משפחתך ● בג"ץ דחה, לבקשת הפרקליטות, את הדיון בעתירה נגד הסרת חסינותו של חיים כץ

עוד 48 עדכונים

מחאת בלפור בי נשבעתי שאמחה נגדו עד שייצא מחיינו

חברים – תגידו בעצמכם אם זה לא נראה לכם קצת מופרע. פעמיים בשבועיים האחרונים מצייץ לו ראש ממשלת ישראל, בעמוד הרשמי והייצוגי שלו, שכולנו משלמים עבורו מהמסים שלנו, ציוץ עם תמונתי וסרטון שבו אני מופיע.

לצד התמונה והסרטון, מה "מנהיג העם היהודי" כותב בציוץ? שבהפגנות של השמאל הישראלי קוראים לרצח ראש הממשלה.

חברים – תגידו בעצמכם אם זה לא נראה לכם קצת מופרע. פעמיים בשבועיים האחרונים מצייץ לו ראש ממשלת ישראל, בעמוד הרשמי והייצוגי שלו, שכולנו משלמים עבורו מהמסים שלנו, ציוץ עם סרטון שבו גם אני מופיע

אם זאת לא הסתה נגדי, אני לא יודע זאת הסתה – וממתי ראש ממשלה מסית נגד אזרחים בלי לבדוק? אם הוא מייחס לי דברים כאלה שבחיים לא אמרתי, הוא מוציא עלי דיבה, אבל אני לא יכול לתבוע אותו. אפילו כשהוא מצייץ בזדון וכדי להכפיש ולפגוע בכוונה.

אז כדי להרגיע את הנאשם בשוחד, מרמה, הפרת אמונים – נתחיל בזה שאני לא נאשם בכלום, כי בבמקרה שלי באמת לא היה כלום. אפילו כשנעצרתי יחד עם אמיר השכל וחברים אחרים והמשטרה ניסתה להדביק לי עבירה, בית המשפט קבע שהמשטרה בישלה סירטונים ושיקרה, בדיוק בשיטות של נתניהו.

יש עוד כמה הבדלים ביני לבין הנאשם, שאותו אתם מכירים. אספר קצת על עצמי. אני בן 56, גר בקיבוץ גת ,אבא לילד בן שמונה. סיימתי רק תשע שנות לימוד, ולפרנסתי אני עובד במשרה מלאה כמלגזן במפעל מתכת בקרית גת.

אני מתרגל מדיטציה כבר עשרים שנה, ועיקר עיסוקי בשנתיים האחרונות, בין משמרת למשמרת בעבודה והזמן שאני מקדיש לבני, הוא במחאה נגד נתניהו וחבורת משתפי הפעולה שלו ועושי דברו.

נולדתי בשדרות להורים שהגיעו ממרוקו. בגיל מאוד צעיר עברנו לבת ים. גדלתי בבית שבו לא עודדו אותי להמשיך ללמוד, וכנער, למרות שהמורים אמרו שיש לי פוטנציאל גדול, העדפתי לצאת לעבוד ולהרוויח כסף. חייתי בחו"ל כשבע שנים, וחזרתי לארץ בשנת 2001 לאסון שקוראים לו בנימין נתניהו, אחרי הכהונה הראשונה שלו ולפני השניה.

נולדתי בשדרות להורים שהגיעו ממרוקו. בגיל מאוד צעיר עברנו לבת ים. גדלתי בבית שבו לא עודדו אותי להמשיך ללמוד, וכנער, למרות שהמורים אמרו שיש לי פוטנציאל גדול, העדפתי לצאת לעבוד ולהרוויח כסף

ולמה אני אומר את זה? הרי כולם יודעים מי ומה הוא בנימין נתניהו. אני בטוח שאני לא מחדש שום דבר, אני רק לא מבין למה אנשים מוכנים לחיות עם זה ולא יוצאים לצעוק.

אני לא ישן טוב בשנתיים האחרונות. אני לא ישן טוב מפני שאני רואה לאיזו תהום מוביל אותנו המושחת, וזה לא נותן לי מנוח. בי נשבעתי שאמחה נגדו עד שייצא מחיינו.

בנימין נתניהו הוא שקרן פתולוגי, וסכנה מיידית וברורה למדינת ישראל. אם יחקרו את נושא הצוללות ומתווה הגז ויעמידו אותו לדין, כמו שצריך לדעתי, אני משוכנע שהוא יבלה את שארית ימיו בכלא.

והדבר שהכי מטמטם אותי זה כל מעריציו: חברים, הבן אדם מנהל את המדינה 12 שנים ברציפות. הוא האחראי הבלעדי לקטסטרופה, הוא האחראי לקריסת מערכת הבריאות בישראל, לקריסת מערכת החינוך, להרעבה של מערכת הרווחה ולפגיעה באנשים הכי מוחלשים במדינה: עניים, זקנים, נכים, נוער בסיכון, ילדים עם מוגבלויות.

ממנו מגיע חוסר המוסר שמתפשט בכל המערכות, בצבא, במשטרה, בטח בפוליטיקה. זה הוא שמקדם קריירות של שרים שהם אפסים, אבל מצייתים לו כמו פודלים קטנים. וזה הוא הוא שמינה מנהלים כושלים, אנשים חדלי אישים לתפקידים בכירים, רק על סמך הנאמנות לו – ולא למדינה.

זה הוא שמקדם קריירות של שרים שהם אפסים, אבל מצייתים לו כמו פודלים קטנים. וזה הוא הוא שמינה מנהלים כושלים, אנשים חדלי אישים לתפקידים בכירים, רק על סמך הנאמנות לו – ולא למדינה

אין הרבה נושאי תפקידים וקרובים אליו שלא הואשמו בפלילים או הסתבכו בשערוריה כלשהי לאורך השנים. המוסד והשב"כ הם משרדי משנה של הנאשם הזה – פחד אלוהים. ואחרי כל זה, אני לא מבין איך אף אחד בסביבה שלו לא אומר שהמלך הוא עירום. אז במקומם, אני אומר את זה. ואמשיך ואומר ואצעק כל עוד נשמה באפי, למען הבן שלי ולמען המדינה.

סדי בן שטרית, 56, הוא יליד שדרות ובן להורים שהגיעו ממרוקו. הוא גר בקיבוץ גת, אבא לילד בן שמונה, בוגר תשע שנות לימוד, ועובד לפרנסתו כמלגזן במפעל מתכת בקרית גת. הוא מתרגל מדיטציה כבר עשרים שנה, ועיקר עיסוקו בשנתיים האחרונות, בין משמרת למשמרת בעבודה והזמן שהוא מקדיש לבנו, הוא פעיל במחאה נגד נתניהו וחבורת עושי דברו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
9
כל מילה! מחרידה אותי המחשבה שהשב"כ בידיו בידיעה שמשנת 2000, עפ"י חוק, כל חברות הסלולר מחוייבות לשלוח לשבכ בזמן אמת את כלללל נתוני הגלישה של 100 אחוס מהאזרחים. קשה שלא לתהות האם כך הוא מ... המשך קריאה

כל מילה!
מחרידה אותי המחשבה שהשב"כ בידיו בידיעה שמשנת 2000, עפ"י חוק, כל חברות הסלולר מחוייבות לשלוח לשבכ בזמן אמת את כלללל נתוני הגלישה של 100 אחוס מהאזרחים.
קשה שלא לתהות האם כך הוא מצליח לסחוט את כולם..
ישר כח סדי

אתה נהדר, קול ייחודי שטוב יותר מכל הגנרלים שנדחפים לשורה הראשונה כי נדמה להם שהובלה חברתית היא כמו הובלת גדוד בצבא. תמשיך ותוביל, אתה אחד המנהיגים החשובים שנולדים ברגע זה במחאה הזו. ייש... המשך קריאה

אתה נהדר, קול ייחודי שטוב יותר מכל הגנרלים שנדחפים לשורה הראשונה כי נדמה להם שהובלה חברתית היא כמו הובלת גדוד בצבא. תמשיך ותוביל, אתה אחד המנהיגים החשובים שנולדים ברגע זה במחאה הזו. יישר כוח! יאללה ביבי ולישון!

כרגיל כל מילה שלך בסלע סדי. מנית את רשימת פשעיו אך יש עוד המון שלא ציינת, המדינה חווה לא רק נזק כלכלי אלא נזק ערכי, הילדים שלנו גדלים לתוך אווירה של אלימות ויאוש, החברה כאן ממש אלימה, א... המשך קריאה

כרגיל כל מילה שלך בסלע סדי. מנית את רשימת פשעיו אך יש עוד המון שלא ציינת, המדינה חווה לא רק נזק כלכלי אלא נזק ערכי, הילדים שלנו גדלים לתוך אווירה של אלימות ויאוש, החברה כאן ממש אלימה, אנשים נרצחים בשל חניות ועוד זוטות, מהיכן הכל מגיע? שנים של הפחדות, הפצת ייאוש ושקרים כאילו ניתן לחיות ללא שלום וללא תקוה הובילו לכך שטקענו לעצמנו גול עצמי.

עוד 592 מילים ו-9 תגובות

החלטתו של בית המשפט העליון למנוע את הריסת בית המחבל שהרג את סמ"ר עמית בן יגאל היא נקודת מפנה מבורכת ● אף מדינה מתוקנת לא מענישה פושעים, או מרתיעה פושעים פוטנציאליים, באמצעות פגיעה בבני משפחותיהם ● וגם המתלהמים מימין לא יסוו זאת ● דעה

עוד 1,027 מילים

אפקט הקורונה הישראלים שברחו לטורקיה בקורונה

ישראלים רבים מדירים את רגליהם מטורקיה מאז פרשת המרמרה, אחרים מניחים בטעות שהתפרצות הקורונה שם חמורה יותר מאשר אצלנו ● אבל יש גם כאלה שמצאו באיסטנבול מפלט שפוי מהמשבר הבריאותי והכלכלי החמור בארץ ● עם שיעור תחלואה נמוך, סדר ציבורי מופתי, פטור מבידוד ודוגמה אישית ממנהיגי המדינה, טורקיה מהווה את אחת מהמדינות היחידות שמקבלות אזרחים ישראלים בלי שאלות

עוד 1,381 מילים

משרד האנרגיה משנה כיוון: תבוטל הקמת 4 תחנות כוח גזיות חדשות

המטרה: להתמקד בקידום הפקת אנרגיה מהשמש ● להחלטה קדם מאבק תושבים המתגוררים בסמוך לחלק מהתחנות המבוטלות - שתיים קרובות לעפולה, אחת ליד בית שאן ואחת באזור בית שמש ● הקמת תחנות גזיות אחרות תימשך, אך משרד האנרגיה מתחייב שייעשה בהן שימוש רק אם יהיה צורך חיוני

בכמה אזורים בארץ תושבים יכולים היום לקפל את דגלי המאבק: משרד האנרגיה מודיע על ביטול התכניות להקים ארבע תחנות כוח גזיות בהיקף כולל של 4,680 מגה וואט שעד כה המשרד קידם, בחלק מהמקרים על אף התנגדות עזה של תושבים ושל ארגוני סביבה. התחנות המבוטלות: מבואות גלבוע (דרומית לעפולה, 1,160 מגה וואט), צבאים (ליד בית שאן, 1,740 מגה וואט), שגיא 2000 (מערבית לעפולה, 1,160 מגה וואט) והרטוב (סמוך לבית שמש, 800 מגה וואט).

את התפנית המשמעותית הזו מציג ברגעים אלה אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה, בפני חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

המחלוקת על הצורך בהקמת תחנות גזיות חדשות החריפה אחרי שמשרד האנרגיה הציב לאחרונה יעד מעודכן לאנרגיות מתחדשות לעשור הקרוב – 30% מסך החשמל בישראל עד 2030.

במשרד להגנת הסביבה ובארגוני סביבה טענו שאם הנתח של אנרגיית השמש יהיה כל כך משמעותי, אין סיבה להמשיך לקדם בכל הארץ הקמה של תחנות מבוססות גז בהספק כולל שמתקרב ל-10,000 מגה וואט.

החשש היה שלאחר שהתחנות כבר יוקמו – ייעשה בהן שימוש גם אם לא יהיה בכך צורך, וכך אנרגיית השמש תידחק מפני הגז.

ברחבי הארץ התארגנו תושבים לקבוצות מאבק נגד הקמת תחנות באזור מגוריהם בטענה שאלה יגרמו לזיהום אוויר, מפגעים נופיים ופגיעה בשטחים הפתוחים.

עכשיו מתברר שבמשרד האנרגיה ערכו חשיבה מחודשת וקיבלו לפחות חלק מהטענות. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר הבוקר ש"התכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגיית שמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות ברחבי ישראל".

בהתאם לכך, התכנית לעשור הקרוב כוללת הוספת 12 אלף מגה וואט מאנרגיית שמש, ורק 4,000 מגה וואט מתחנות המבוססות על גז. יחד עם זה, הקמתן של כמה תחנות שנויות במחלוקת – למשל באזור מחלף קסם – תימשך גם לאחר הצמצום המתוכנן במכסת הגז. בהקשר זה, התחייב מנכ"ל המשרד אדירי שהתחנות המבוססות על גז יופעלו רק אם יהיה בכך צורך חיוני.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 280 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מעשה בהריסה (לא של בית המשפט)

אחד הפגמים שהחדיר נתניהו (יחד עם חבורת עושי דברו בליכוד) למערכת הציבורית והפוליטית בישראל, ראוי לכינוי "הכול מטומטם". עיקרו: חוסר עניין מוחלט בעובדות ובידע מינימלי לפני הבעת דעה נחרצת. היום הדבר בא שוב לידי ביטוי בהחלטת הרוב של שופטי בית המשפט העליון מזוז וקרא, כנגד דעתה החולקת של השופטת וילנר – לבטל את הריסת ביתו של המפגע נזמי מחמוד יונס אבו בכר, אשר השליך לבנה והרג בכוונה תחילה (סעיף העבירה שחל לפי הדין הצבאי בשטחים) את החייל סמ"ר עמית בן יגאל ז"ל.

כמו בובות המופעלות עם מפתח באחוריהן, פצחו עדת הצווחנים ובראשם (נכון לשעת כתיבת שורות אלו) אוחנה, קרעי ואדלשטיין, במנטרות הקבועות, שאיני מבקש לחזור עליהן כאן, כלפי בית המשפט העליון. השורה התחתונה שלהן, אם מנסים "לתרגם" אותן ל"דיני הריסה" היא, שיש להרוס את בית המשפט העליון, כי הוא מונע מהמפקד הצבאי להרוס את ביתו של המפגע.

כמובן שלא העובדות מעניינות אותם. גם לא הנמקת השופטים. שכן כל אירוע המתרחש במדינת ישראל הוא מבחינת אותה חבורה רק זרז להוצאת דברי ההשמצה והבלע, הפעם וגם בהזדמנויות רבות אחרות,  כלפי בית המשפט, ובמקרים אחרים כלפי כל מי שאינו חושב כמותם.

אין ספק שניתן לחלוק על החלטת רוב השופטים, והרי השופטת וילנר חלקה עליה, אולם אין בהחלטת השופטים דבר חריג או יוצא דופן, הן מדעותיהם של שופטי הרוב במהלך השנים האחרונות, והן מהחלטות דומות שנתקבלו בקשר להריסת בתי מפגעים מכח תקנה 119 לתקנות ההגנה (שעת חירום).

אין ספק שניתן לחלוק על החלטת רוב השופטים, והרי השופטת וילנר חלקה, אולם אין בהחלטתם דבר יוצא דופן, הן מדעות שופטי הרוב בשנים האחרונות, והן מהחלטות דומות שנתקבלו בקשר להריסת בתי מפגעים

תקנה זו, יש לדעת, היא למעשה "חוק" בריטי שחוקק בישראל בתקופת המנדט בשנת 1945, והיא עדיין בתוקף מאז. המחוקק בישראל כבר 70 שנה לא חשב לבטל חיקוק זה או לחוקק דין אחר במקומו.

עוד ראוי לציין, במיוחד נוכח זה שבחברי מפלגתו של נתניהו עסקינן, כי היה זה מנחם בגין שקרא בדיון בכנסת הראשונה בחודש מאי 1951 לבטל את תקנות שעת החירום הללו, כאשר הוא אומר עליהן את הדברים הבאים:

"אם החוקים ­אלה, חוקי הטרור של שלטון דיכוי, יישארו במדינת ­ישראל, ­ ביום מן הימים לא יימצא חוג שלא ייפגע מהם […] קיום חוקי­ חירום אלה הוא חרפה, הפעלתם ­ פשע. ועל­ כן, לסיום הדיון, אני מציע שתי הצעות החלטה: (א) הכנסת מטילה על הממשלה לבטל ללא דיחוי את צווי המעצר שהיא הוציאה על­פי חוקי חירום; (ב) הכנסת מטילה על ועדת החוקה, חוק ומשפט להביא לפני הכנסת תוך שבוע ימים הצעת חוק לביטול תקנות ההגנה, 1945."

אחת הבעיות בהריסת בתים לפי תקנה 119 היא בדיוק זו שהצביע עליה מנחם בגין בדברים אלו ואחרים שאמר באותה ישיבה. מדובר בסמכות שניתנת לרשות המבצעת לפגוע ברכוש של אדם מבלי שכנגד אותו אדם הוגש ונוהל הליך משפטי שמצא אותו אשם בעבירה, ולמעשה במקרה נשוא פסק הדין של היום אפילו כלפי מי שלא חטא כלל אלא כלפי בני משפחתו.

אחת הבעיות בהריסת בתים לפי תקנה 119, היא שמדובר בסמכות לפגוע ברכוש אדם אשר לא הוגש ונוהל נגדו הליך משפטי שמצא אותו אשם בעבירה. במקרה נשוא פס"ד היום – לא מדובר אפילו בחוטא אלא בבני משפחתו

מהבחינה העקרונית שני מישורים של טענות עולים במקרה של השימוש בתקנה 119 להריסת ביתו של מפגע.

1

במישור אחד נטען שעצם השימוש בתקנה הוא לא חוקי וסותר שלל כללים של המשפט הבינלאומי, אשר מחייבים כמובן גם את השלטון של מדינת ישראל בשטח הכבוש. טענה עקרונית זו מבקשת למעשה לבטל באופן מוחלט את השימוש בכלי של הריסת בתים לצרכי הרתעה. הבסיס ההיסטורי והמוסרי של טענה זו נשען על ההלכה היהודית, האוסרת על הענשת הכלל בגין מעשה של היחיד, כפי שהסביר השופט רובינשטיין באחד מפסקי הדין שעסקו בהריסת בתים:

בהקשר זה מפנים העותרים לפרשת השמדתה של העיר סדום בספר בראשית, בה אומר אברהם לאל:

"חָלִלָה לְּךָ מֵעֲשֹׂת כַּדָּבָר הַזֶּה לְהָמִית צַדִּיק עִם-רָשָׁע וְהָיָה כַצַּדִּיק כָּרָשָׁע חָלִלָה לָּךְ הֲשֹׁפֵט כָּל-הָאָרֶץ לֹא יַעֲשֶׂה מִשְׁפָּט" (בראשית יח כה); וכן לפרשת קורח, בה טוענים משה ואהרן מול אלוהים: "הָאִישׁ אֶחָד יֶחֱטָא, וְעַל כָּל-הָעֵדָה תִּקְצֹף" (במדבר טז כב), ורש"י מבאר שם: "אמר הקב"ה יפה אמרת, אני יודע ומודיע מי חטא ומי לא חטא".

באופן אירוני למדי, כמובן שדבר זה אינו מונע כלל מכל הצווחנים המתיימרים לדבר בשם מסורת ישראל להתעלם לנוחותם מהמקור היהודי הברור של כלל אוניברסלי זה.

2

המישור השני של הטענות עוסק במקרה הספציפי, ומתייחס לשאלת הקשר שבין בני המשפחה ובין הבית שאותו מבקשים להרוס לאותו מפגע. כך למשל קבע בג"צ כי במקרים שבהם בני המשפחה האחרים הביעו תמיכה במעשי המפגע (גם לאחר מעשה), או במקרים שבהם הבית עצמו שימש לאחסון אמצעי לחימה למטרות טרור, אזי בית המשפט מצא שיש קשר ישיר בין הבית לבין מעשי המפגע, ויש הצדקה להריסתו.

הבסיס ההסטורי והמוסרי לביטול השימוש בהריסת בתים להרתעה, נשען על ההלכה היהודית, האוסרת על הענשת הכלל בגין מעשה היחיד. זה לא מונע מהמדברים בשם מסורת ישראל להתעלם מהמקור היהודי

אם נחזור לפסק הדין שניתן בבג"צ, וננסה למקם אותו על הציר של טענות אלו, הדברים מתבהרים יותר. הן השופט מזוז והן השופט קרא נמצאים בקבוצת השופטים (שלמיטב הבנתי אינה מהווה רוב בבית המשפט) הסבורים שיש לשקול את עצם השימוש בתקנה 119, בהתאם לטענה העקרונית שציינתי לעיל.

אולם למרות שזו דעתם האישית, ככל הנראה, הם מקבלים כנתון כי השימוש בתקנה הוא חוקי, עד שלא יוכרע אחרת בהרכב מורחב של בית המשפט העליון ואשוב לזה עוד מעט. מבחינתם לא נמצאה מצד אחד זיקה מיוחדת של הבית למעשה של המפגע, הבית לא שימש לאחסון אמצעי לחימה, משפחתו של המפגע לא הביעה עידוד למעשיו. ומהצד השני הבית של המפגע משמש מקום מגורים לאישה ולשמונת ילדיו שהינם (כפי שנטען) משפחה קשת יום.

בנסיבות אלו דעתם הייתה שאין לבצע את ההריסה אלא לכל היתר אטימה של החדר שבו התגורר המפגע. אפשר כמובן להגיע למסקנה אחרת בנסיבות אלו (והרי כך החליטה השופטת וילנר), אולם אין דבר יוצא דופן ומיוחד בהחלטה של היום, אשר גורמת לעליית קצף מוגברת אצל כל המבקרים הלא ענייניים.

לאחר מתן פסק הדין נשמעה קריאה להגיש בקשה לדיון נוסף על פסק הדין. גם בקריאה זו יש מימד אירוני. מבחינה משפטית אין כל סיבה לקיום דיון נוסף על פסק הדין, שכן הוא נטוע בהלכה הנוכחית ולא קובע כל הלכה חדשה, דבר  שעשוי היה להצדיק דיון נוסף.

מצד שני דווקא שופטים כמו מזוז למשל, קראו עוד משנת 2015 לקיום דיון בהרכב מורחב של בית המשפט העליון על מנת לדון בסוגיה העקרונית של עצם השימוש בתקנה 119, ואולם הנשיאה נאור דחתה בזמנו בקשה לדיון נוסף באחד המקרים של הריסת בתים.

אם אכן תיענה הקריאה הזו בחיוב, אני מתאר לעצמי שהשופט מזוז ואחרים המתנגדים לשימוש בתקנה 119, ישמחו לקראת דיון כאמור. כמובן שלא ניתן לדעת מראש בוודאות מה יחליט בית המשפט ביחס לשאלה העקרונית שטרם עמדה לבחינה בהרכב מורחב מזה שנים רבות. ישנה אפשרות שההרכב המורחב יבטל כליל את השימוש בתקנה 119 כאמצעי להרתעה של מפגעים.

לא נמצאה זיקה מיוחדת של הבית למעשה המפגע, הבית לא שימש לאחסון אמצעי לחימה, משפחתו לא הביעה עידוד למעשיו. ומצד שני, בית המפגע משמש למגורי אשתו ושמונת ילדיו שהם משפחה קשת יום

לסיכום אני מעדיף לחזור למנחם בגין של 1951 ולמקורות היהודים, מאשר לאדונים אוחנה ושות' של הליכוד נוסח 2020. הן מנחם בגין והן המקורות היהודים אמורים ללמד אותנו דבר בסיסי אחד – במדינה יהודית ודמוקרטית, עם דגש על היהודית, לא מענישים אדם (וילד) שלא חטא ולא הואשם והורשע במשפט, על חטאו של האחר.

עורך דין המתמחה בתביעות ייצוגיות ובעתירות חוקתיות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,134 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"משרד הביטחון לא הפיק לקחים מפרשת הצוללות"

פרסום ראשון "איך ייתכן שמשרד הביטחון וצה"ל לא קיימו אפילו דיון אחד או תחקיר פנימי בעקבות פרשת הצוללות?" ● "נוכח כל תהליך קבלת ההחלטות, תמוה בעיני שמבקר המדינה לא נכנס לזה" ● "גוף הרכש במשרד הביטחון ממשיך לקנות, והדורשים המבצעיים ממשיכים לדרוש, ופה הצליחו לכופף את המשרד" ● בכיר לשעבר במשרד הביטחון חושף את המנגנון שאפשר את עסקת כלי השיט המושחתת, ומזהיר: דבר לא השתנה

עוד 2,265 מילים ו-1 תגובות

נתניהו תומך בפשרה של כ"ץ, אך עבור גנץ זה עלול להיות מאוחר מדי

נתניהו החליט לתמוך בהצעה של של האוצר, לפיה תקציב 2020 יעבור בממשלה ובקריאה ראשונה - ובמקביל יעבור גם דחיית מועד הגשת התקציב בשלוש קריאות בכנסת ● אבל ספק אם גנץ יסכים לכך: זה ייראה לו כמו עוד קומבינה של נתניהו ● בינתיים, עמיר פרץ הודיע כי לא יתנגד להצעת החוק של לפיד למנוע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה, וכולם מחכים לראות מה יחליט ליברמן ● פרשנות

עוד 541 מילים
יריב לוין במועד חתימת ההסכם בין בנימין נתניהו ובני גנץ, ב-20 באפריל 2020

אם נתניהו לא יקבל את הצעת הפשרה של האוזר והנדל לדחות את מועד אישור התקציב, מדינת ישראל עשויה להתדרדר בתוך שבועיים לדרמה פוליטית-משפטית, שבמרכזה יו"ר הכנסת יריב לוין ● כל זה, אחרי שלוין כבר הבהיר לפני 5 חודשים, בפרשת אלדשטיין, בדיוק מה הוא חושב שצריך לעשות עם צווים של בג"ץ ● פרשנות

עוד 630 מילים

לזה יש תקציב השרים הוציאו 42 מיליון שקל על תשדירי שירות

מרבית ההוצאות: של שרי הליכוד ● ההשקעה העיקרית: בפרסום בערוץ 12, המושמץ על ידי בלפור ● לפי התשדירים שהופקו עבור האוצר, נראה כי קיים יקום מקביל שבו נתניהו וכ"ץ מגבים אותנו כלכלית שנה קדימה ● כך מהנדסים את התודעה כדי לעמעם את כישלון ניהול המשבר

עוד 1,422 מילים

"איבדנו שליטה על המגפה"

הגל השני הפלסטינים ממזרח ירושלים עברו את הגל הראשון של הקורונה ללא פגע, ברובם ● בתחילת מאי דווחו רק כ-150 מקרים של הידבקות בנגיף באזורים הפלסטיניים של העיר ● ירושלים שחררה אנחת רווחה והתחילה להיפתח מחדש ● אבל זאת הייתה הנקודה שבה דברים התחילו להשתבש ● מנגנוני התיאום הרפואיים בין ישראל לרשות הפלסטינית קרסו בזה אחר זה, והתושבים נדבקו בהמוניהם בנגיף ● כרוניקה של אסון ידוע מראש

עוד 1,857 מילים

מיקי זוהר: אם כחול-לבן יתמכו בחוק של יש עתיד נלך לבחירות

נתניהו ביקר בסופר ברמת השרון, תושבים קראו לעברו ״תתפטר״ ו״עבריין״ ● לפיד: דחיית התקציב עקומה ומזיקה כמו הממשלה כולה ● בג״ץ ביטל הריסת בית של פלסטיני שהרג חייל צה״ל ● הנדל: לא ניתן יד לממשלה צרה ● עמיר פרץ: לא אצביע נגד החוק שימנע מנאשם בפלילים לכהן ● גלנט: שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר

עוד 43 עדכונים

נתניהו הסכים לפשרת התקציב כדי למנוע תמיכה בחוק של לפיד

הצעת החוק של האוזר והנדל, הדוחה את העברת התקציב ב-100 ימים, תעלה למליאה ביום ברביעי ● באותו יום יעלה לפיד את הצעת החוק שלו המונעת מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה ● בליכוד הסכימו אמש לתמוך בפשרת התקציב רק בקריאה טרומית ● זה קונה לנתניהו זמן, ובעיקר מבטל את האפשרות שכחול-לבן תתמוך בחוק של לפיד ● איום הבחירות טרם הוסר ● פרשנות

מעולם, כנראה, לא התקבלה הצעת פשרה כלשהי בסקפטיות רבה כל כך.

בנימין נתניהו מוכן להצעת החוק של סיעת דרך ארץ לדחות לנובמבר את מועד האישור על תקציב המדינה – אבל שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון.

פוליטיקאי בכיר בימין נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים. עד כדי כך הפכה המערכת הפוליטית לכר מרעה של גנבי סוסים.

שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון. פוליטיקאי בכיר נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים

כדי שהחוק של צבי האוזר ויועז הנדל יעבור, צריך רוב בקריאה טרומית, דיון בוועדות, חזרה למליאה לצורך קריאה שנייה ושלישית ודיון ארוך בכנסת לפני האישור הסופי. הכול צריך להיעשות תוך שבועיים, בלוח הזמנים המקוטע של הכנסת. לא בלתי אפשרי, אם נתניהו לא יטרפד את הכול ברגע האחרון.

בשלב זה נתניהו והליכוד תומכים בחוק שיעלה למליאה ביום רביעי, אבל רק בשלב הקריאה הטרומית. באותו יום יעלה יו"ר האופוזיצה יאיר לפיד את הצעת החוק שלו, שמונעת מראש ממשלה לכהן תחת כתבי אישום.

לפי ההערכה, נתניהו רוצה למנוע את התמיכה של כחול-לבן בחוק הזה, ולכן הסכים לדחות את אישור התקציב. אחרי שהחוק הזה ייפול, הוא ימצא דרך להפיל גם את חוק התקציב של האוזר.

שאלתי אתמול את האוזר אם הוא לא נופל למלכודת שטומן לו נתניהו. "הכל יכול להיות", הוא ענה.

בגדול, נתניהו לא שינה את האינטרס שלו. הוא רוצה לטלטל את המערכת הפוליטית לפני המשפט שלו, שמתחיל את שלב ההוכחות שלו בינואר 2021. הוא עדיין רוצה בחירות וממשלת 61 כדי שיוכל להעביר באמצעותה את החוקים שנוחים לו נגד המשך המשפט. זו הייתה תכנית הפעולה שלו בשנתיים האחרונות. נתניהו עדיין רוצה לעשות את הכל לפני הרוטציה עם גנץ בנובמבר 2021.

בקיצור, נתניהו לא מצמץ, כפי שצייצו אמש עמיתיי עמית סגל ורביב דרוקר. פיזור הכנסת לא בוטל לפי שעה. הוא לכל היותר נדחה ב-100 ימים, אם החוק של האוזר אכן יעבור, וזה בכלל לא בטוח.

יוזם החוק צבי האוזר אמר הלילה כי המטרה שלו היא ליצור יציבות פוליטית וכלכלית לקראת החורף. הוא טען כי מטאור הקורונה והשפעת המשולבים זה בזה מתקרב לכדור הארץ, עומד להתפוצץ ואנחנו לא מוכנים. הוא עצמו יצביע נגד ההצעה של לפיד כדי לא להסיט את תשומת הלב מהדבר העיקרי.

"כל מה שלא מייצב את המערכת, לא צריך להתעסק בו", אמר האוזר, אבל הוא רק שכח שבינתיים המדינה תתנהל עוד שלושה חודשים בלי תקציב. איזו יציבות מרשימה.

עוד 391 מילים

מנהלי בתי ספר מאיימים: נפסיק את התנדבות תלמידינו במגן דוד אדום

מעקב מנהלי בתי ספר באזור השפלה יוצאים למאבק נגד ההתעמרות בתלמידים במד"א, שנחשפה בזמן ישראל ● במכתב חריף הם דורשים את פיטוריו של אחראי המתנדבים בתחנת רחובות, ציון בוארון ● "כל עוד בוארון יוותר בתפקידו, נפעל להעברת התלמידים המתנדבים מתחנת רחובות"

עוד 630 מילים ו-6 תגובות

שתי אצבעות מביירות כאן זה לא שווייץ, אבל גם ממש לא לבנון

בעקבות הפיצוץ הענק בביירות, ריכוז המפעלים הפטרוכימיים בחיפה מושך את עיקר תשומת הלב ● המפרץ בהחלט דורש מעקב צמוד, אך כמו תמיד במלחמות, צריך לקחת בחשבון שההפתעה עלולה לבוא דווקא מכיוון אחר ● למשל, מהרכבות והמשאיות שמובילות חומרים מסוכנים בסמוך לבתי מגורים ● ויש גם את המפעל בדימונה, שעליו איש לא מדבר

עוד 806 מילים

השופט התחנן: הגנו על הציבור

תחקיר זוג יהודי-אמריקאי מבוגר נעקץ ברבע מיליון דולר על ידי נוכלים ישראלים בענף המסחר במטבע חוץ - וזהו רק קצה הקרחון ● ישראלים רבים פועלים בזירה הפרוצה הזו, ששבה לפרוח לאחר שחשיפות בזמן ישראל הביאו לדעיכת היקף ההונאות באופציות הבינאריות ● השופט מגן אלטוביה, שדן בתיק, הפציר במדינה לטפל בתופעה ● אך קריאתו לא זכתה למענה עד היום

עוד 1,868 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה