מה איציק הסיני רוצה מהחיים שלנו בעצם?

צילום מסך מתוך הופעתו הראשונה של איציק הסיני בטלויזיה הישראלית
צילום מסך מתוך הופעתו הראשונה של איציק הסיני בטלויזיה הישראלית

איציק הסיני הוא כוכב רשת שהפך בשנים האחרונות לאורח קבוע כמעט בכל ערוצי הטלוויזיה הממלכתיים. מה עומד מאחורי הדמות הוויראלית, והאם יש קשר להשקעות הסיניות בישראל?

"לנו ברדיו הבינלאומי של סין חשוב לנו שתדעו שאנחנו כאן בשבילכם". כך נשמע איציק הסיני בהופעתו הראשונה בטלוויזיה הישראלית במסגרת תוכנית "צינור לילה" של גיא לרר בערוץ 10 (כיום "הצינור", ערוץ 13). לאחריה יבואו עוד עשרות הופעות בכל ערוצי הטלוויזיה המרכזיים בישראל.

"לנו ברדיו הבינלאומי של סין חשוב לנו שתדעו שאנחנו כאן בשבילכם". כך נשמע איציק הסיני בהופעתו הראשונה בטלוויזיה הישראלית במסגרת תוכנית "צינור לילה" של גיא לרר בערוץ 10 (כיום "הצינור", ערוץ 13)

כוכב הרשת  שזכה כאמור לכינוי איציק הסיני הוא למעשה עובד המחלקה העברית/ישראלית ברדיו הבינלאומי של סין (CRI – China Radio International), תאגיד תקשורת המהווה חלק מקבוצת תקשורת ממשלתית סינית ששותפות בה מספר חברות, הגדולה שבהן היא "הטלוויזיה המרכזית של סין" (CCTV – China Central Television).

שמו האמתי הוא שִי שיאוצ'י (奚啸琪), והוא מעיד על עצמו שהחל ללמוד עברית בשנת 2005 כאשר היה בן 18. בהופעותיו בתקשורת הישראלית הוא איננו מסתיר את עובדת היותו עובד המחלקה העברית ברדיו הבינלאומי של סין.

הרדיו הבינלאומי של סין הוא מעין תאגיד תקשורת ממשלתי הכולל בתוכו עשרות מחלקות בשפות שונות, שמטרתו המוצהרת היא הנגשת התרבות הסינית על כל המורכבות שבה בשפות שונות ולארצות שונות, בהן ישראל. השלוחה הישראלית פועלת באמצעות ערוץ יוטיוב בעברית ("איציק הסיני כאן בבייג׳ינג") ועמוד פייסבוק בעברית, עם עשרות אלפי עוקבים.

בכתבה אודותיו מטעם תאגיד השידור הישראלי כאן 11, שצולמה בבייג'ין, מדגיש שי את חשיבות הנגשת התרבות הסינית בעברית לישראלים, ומבקש לדון בהרגלים הקולינריים של הסינים (בין היתר אכילת כלבים ומאכלי ים) ובנושאים אחרים (כגון חוקי הגבלת הילודה הסינים).

הרעיון שבמרכזו עומדת המחלקה הישראלית ברדיו הבינלאומי של סין הנו "יצירתו של ערוץ תקשורת סיני בעברית", באמצעותו ניתן יהיה לקרב בין התרבויות ולהפיג דעות קדומות ("ישראלים רבים רואים את הסרטונים שלנו, לאט לאט יתחילו להבין מה זה סיני"). הציבור הסיני מונגש באופן בלתי אמצעי לציבור הישראלי באמצעות סרטונים ויראליים, ומנגד התרבות הישראלית מונגשת לציבור הסיני בין היתר באמצעות קורסים ללימוד השפה העברית.

"יצירתו של ערוץ תקשורת סיני בעברית", באמצעותו ניתן יהיה לקרב בין התרבויות ולהפיג דעות קדומות ("ישראלים רבים רואים את הסרטונים שלנו, לאט לאט יתחילו להבין מה זה סיני")

משימת ההנגשה של התרבות הסינית לישראלים ומן העבר השני זו הישראלית לציבור הסיני, היא לכאורה משימת הדגל של המחלקה העברית, שמייצרת ללא הרף תוכן בעברית. עד כה מדובר במאות סרטונים.

אולם אין מדובר אך ורק בערוץ יוטיוב ועמוד פייסבוק. במסגרת הפינה "כאן סין" קיים שיתוף פעולה בין המחלקה העברית ברדיו הבינלאומי של סין וערוץ כאן 11 (תאגיד השידור הישראלי) באמצעות הפקות תוכן משותפות בסין ובישראל.

כשנשאל מדוע שמעצמה כמו סין תגלה עניין כה רב במדינה קטנה כישראל? מדבר שי על כך שעם היהודי טוב בעסקים, בחדשנות ובטכנולוגיה ("לישראל יש כיפת ברזל, מובילאיי, עגבניית שרי, הישראלים מסקרנים את הסינים"), ועל הפוטנציאל הכלכלי הגלום בקשרים שבין המדינות ("לנו יש שוק ענק, אבל אנחנו מחפשים את החידוש").

סין איננה מסתירה את הפעילות הענפה של הרדיו הבינלאומי, שמשימתו על פי וויקיפדיה היא "קידום הידידות בין העם הסיני לבין הציבור הרחב בכל העולם".  המסר חוזר על עצמו גם בעמוד הפייסבוק בעברית: "הרדיו הבינלאומי של סין נוסד במטרה לקדם את ההבנה ההדדית ואת הידידות בין העם הסיני לבין עמי העולם".

כשנשאל מדוע שמעצמה כמו סין תגלה עניין כה רב במדינה קטנה כישראל? מדבר שי על כך שעם היהודי טוב בעסקים, בחדשנות ובטכנולוגיה ("לישראל יש כיפת ברזל, מובילאיי, עגבניית שרי, הישראלים מסקרנים את הסינים") 

החשיפה של רויטרס

ארה"ב מעט יותר חשדנית כלפי פעילותו של הרדיו הבינלאומי של סין. כתבת תחקיר של רויטרס מ-2015 מתארת כיצד נדלקו נורות האזהרה בקרב הרשויות הפדראליות על רקע חדירתו של גוף התקשורת למגוון ארצות, בהן ארה"ב ואוסטרליה, באמצעות רשת של חברות קש. כל זאת תוך ניצול לכאורה של מצבן הכלכלי הרעוע של תחנות הרדיו במדינה, בשיאה של מהפיכת האינטרנט לקראת סוף העשור הקודם.

כך למשל תחנת הרדיו WCRW  בוושינגטון הבירה, שנקלעה לקשיים כלכליים בשנת 2009, והחל מ-2011 החלה לשדר תכנים של הרדיו הבינלאומי של סין. זאת באמצעות בעלות בלתי ישירה של התחנה, תוך שימוש מתוחכם בחברת בת אשר רכשה כ-60 אחוזים ממניות החברה אמריקאית, וזו החכירה בתורה את מרבית שעות השידור של התחנה.

על פי התחקיר, הרדיו הבינלאומי של סין (CRI) עקף או הערים על חוק תקשורת אמריקאי הקובע כי חל איסור על ממשל זר להחזיק יותר מ-20 אחוזים בבעלות ישירה על תחנת רדיו, או יותר מ-25 אחוזים בבעלות תאגיד האם של תחנת הרדיו. לתאגיד התקשורת הסיני בעצם לא הייתה בעלות ישירה אלא בעלות על רוב מניות החברה שהחכירה את מרבית שעות השידור של התחנה, כל זאת באמצעות חברת בת של התאגיד הסיני שרשומה אף היא בבייג'ין.

בעקבות התחקיר נפתחה חקירה של רשות התקשורת הפדראלית (FCC – Federal Communications Commission), שביקשה לברר האם התקיימה הפרה של חוק "רישום סוכני חוץ" (FARA – Foreign Agents Registration Act), הקובע כי כל גוף המבקש לפעול בתחומי ארה"ב ובתוך כך להשפיע על מדיניות או דעת קהל בשם ממשל או ישות זרה כלשהי, מחויב לרשום עצמו במחלקת המשפטים במדינה.

ארה"ב מעט יותר חשדנית כלפי פעילותו של הרדיו הבינלאומי של סין. כתבת תחקיר של רויטרס מ-2015 מתארת כיצד נדלקו נורות האזהרה בקרב הרשויות הפדראליות על רקע חדירתו של גוף התקשורת למגוון ארצות

ממצאי התחקיר חשפו כי מודל ההחזקה העקיפה של חברות על ידי הרדיו הבינלאומי של סין שוכפל למדינות נוספות בארה"ב ובעולם. האיור הבא, צילום מסך מתוך התחקיר של רויטרס, מראה את פריסת הרדיו הבינלאומי של סין ברחבי העולם:

צילום מסך מתחקיר רויטרס
צילום מסך מתחקיר רויטרס

בין חברות הרדיו הללו אפשר למצוא את חברת GBTimes בפינלנד (שבינתיים הממשל הסיני הספיק למשוך את החזקת מניותיו, בין היתר ברקע חקירת עבירות מס של החברה), שסיפקה תוכן לכ-9 תחנות רדיו ברחבי אירופה,  Global CAMG Media Group במלבורן אוסטרליה, שסיפקה תוכן לכ-8 תחנות רדיו ברחבי אסיה, ו-G&E Studio Inc בלוס-אנג'לס קליפורניה, שסיפקה תוכן לכ-15 תחנות רדיו שונות.

נקודת מבט חלופית לגבי התרבות והפוליטיקה הסינית

עוד חשף התחקיר כי הרדיו הבינלאומי של סין הסווה הן את בעלותו החוקית על תחנות השידור, והן את מהותם של מרבית השידורים שהתקיימו ללא גילוי נאות וכחלק מרצועת שידורים רגילה למדי. במהלך השידורים נמנעה השמעת ביקורת או שהובעה תמיכה כלפי הממשל הסיני בסוגיות השנויות במחלוקת; כגון האי המלאכותי שהקימה בים סין הדרומי, המחאות בהונג-קונג, או התקפת הסייבר במסגרתה נגנבו פרטיים האישיים של כ-20 מיליון עובדי ממשל אמריקנים ושהועלו ספקולציות לגביה כי ידו של הממשל הסיני במעל.

עפ"י התחקיר, הרדיו הבינלאומי של סין הסווה את בעלותו החוקית על תחנות השידור, ואת מהות מרבית השידורים שהתקיימו ללא גילוי נאות וכחלק מרצועת שידורים רגילה למדי, וכללו המנעות מביקורת על הממשל הסיני

משיחות שקיימו כתבי רויטרס עם מקורבים לממשל בבייג'ין, הרטוריקה לא הייתה שונה מהותית מהרטוריקה של איציק (שי) הסיני, כאשר הם רואים בפעילותו של הרדיו הבינלאומי של סין פעילות לגיטימית, רחוקה מהמיוחס לה ונעדרת תעמולה כלשהי מטעם המפלגה הקומוניסטית.

כך למשל ג'יימס ינטו סו (James Yantao Su), אזרח אמריקאי אשר נולד בסין והיגר מאוחר יותר לארה"ב והבעלים של חברת G&E Studio, סירב להסביר כיצד חברתו מממנת את פעילותה ללא פרסומות. אך הוא טען כי

"התקשורת האמריקאית מעוותת את התפיסה האובייקטיבית של הציבור האמריקאי את סין, ומעודדת רגשות עוינים", בעוד ותחנות השידור שלו "מציעות נקודת מבט חלופית לגבי התרבות והפוליטיקה הסינית".

כמו כן הוא דוחה את הטענה כי מדובר בתעמולה, אלא שמדובר לטענתו

"בהנגשת חדשות אמתיות וללא מסננים אודות סין בעבור ציבור המאזינים".

כדאי להזכיר שהרקע לחשדנות האמריקאית הנו שינוי שחל ביחס הממשל הסיני לתקשורת, שינוי אותו הוביל מרגע מינוי ב-2013 נשיא סין שי ג'ינפינג, כפי שנצפה בביקור נדיר מסוגו שערך בקרב כלי תקשורת מרכזיים סיניים ושתועד בסוכנות AP, כאשר דרש מהעיתונאים לגלות נאמנות מוחלטת למפלגה הקומוניסטית "ולצעוד בעקבות מנהיגותה במחשבה, בפוליטיקה ובמעש".

בעלי G&E Studio סירב להסביר כיצד חברתו מממנת את פעילותה ללא פרסומות, אך טען כי"התקשורת האמריקאית מעוותת את התפיסה האובייקטיבית של הציבור האמריקאי את סין, ומעודדת רגשות עוינים"

חמש שנים לאחר התחקיר ברויטרס, אתר החדשות "פוליטיקו" מדווח בפברואר השנה כי ארה"ב תחת ממשל טראמפ מתכוונת להכריז על חמש חברות תקשורת סיניות, ובהן הרדיו הבינלאומי של סין, כמשימות או כפרויקטים זרים (Foreign missions), ומחייבת אותם לרשום את עובדיהן ורכושן בממשל האמריקאי, תחת תקן של נציגים דיפלומטים.

נטען לגביהן כי למרות שחברות אלו פועלות בתחומי ארה"ב "הן אינן מהוות גופי תקשורת עצמאיים אם כי נשלטות בפועל על ידי הממשל הסיני" (דובר מחלקת המדינה האמריקאי).

לחץ אמריקאי על ישראל

בחודש מאי השנה ביקר בישראל מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו וביטא את החששות האמריקאים באשר ליחסים בין ישראל לסין:

"אנחנו חוששים מפני השקעות סיניות ברחבי העולם, אנחנו לא מודאגים כשהם עושים את זה בכובע של ישות מסחרית רגילה, אלא כשהם עושים את זה עם מימד פוליטי, כשמדובר בחברה בבעלות ממשלתית, או בישות עם כוונה זדונית".

הפגישה בין פומפאו, נתניהו וגנץ בנושא זה הנה חלק משרשרת התכתבויות בין המדינות בנושא. בדצמבר 2018 דווח באתר כאן חדשות על הקמת צוות מיוחד אשר יכלול גורמים מהמטה לביטחון לאומי, השב"כ ומשרד האוצר, שיעבדו עם צוותים מארה"ב כדי לפקח על השקעות זרות בישראל, ובייחוד השקעותיה של סין. חודש לאחר מכן התבטא ראש השב"כ בעצמו באומרו כי "ההשקעות הסיניות בישראל עלולות לסכן את ביטחון המדינה".

חששות אלו מתבססים בין היתר על האזהרות האמריקאיות, אך גם על נתונים כגון חוקי המודיעין הסיניים. חוקים אלו קובעים חברות מסחריות סיניות מחויבות להעניק ליחידות המודיעין של הצבא גישה חופשית לידע ותשתית, "תוך שיתוף פעולה עם מאבקם באיומים מבפנים ומבחוץ". ארה"ב טוענת כי שיתוף פעולה שכזה למעשה כבר קיים בין הממשל הסיני לחברת וואווי.

שיתוף פעולה בין עיתונאים ישראלים וסינים

נחזור לשי (איציק הסיני). אף על פי שמדובר בעובד של ערוץ תקשורת הנמצא בבעלות של המפלגה הקומוניסטית הסינית, כוונותיו ככל הנראה תמימות והוא פועל מתוך תחושת שליחות, סקרנות ורצון ליצור גשר בין התרבויות הסינית והישראלית. אף על פי כן יש מקום לתהות על עצם שיתוף הפעולה בין הרדיו הבינלאומי של סין לתאגיד השידור הישראלי כאן 11 (ניתן לקרוא על פרטיו השנויים במחלוקת של ההסכם כאן).

בפברואר 2016 פרסם העיתונאי אורן פרסיקו טור ביקורת באתר העין השביעית אודות שיתוף הפעולה שהתקיים דאז בין עיתונאים מגופי תקשורת מרכזיים בישראל לעיתונאים מסוכנות הידיעות הסינית שינחואה:

"עצם הסכמתם של עיתונאים ישראלים לטוס לסין על חשבון ממשלה המדכאת באכזריות את חופש העיתונות היא עלבון לעמיתיהם הסיניים. העובדה שבכתבות שפרסמו עם שובם לישראל הם אינם יוצאים באופן נחרץ דיו נגד רמיסת חופש העיתונות וחופש הביטוי במדינה, מזכירה עד כמה הורגלנו כולנו להתעלם ממה שלא נוח לנו, במרחק אלפי קילומטרים כמו גם בחצר האחורית שלנו".

בתחקיר של פרסיקו הופיע, בין השאר, פוסט מחשבון הפייסבוק של מואב ורדי עם תמונה מביקור עיתונאים ישראלים בשגנחאי

פורסם על ידי ‏מואב ורדי Moav Vardi‏ ב- יום שבת, 2 בינואר 2016

בדצמבר 2015 פורסם דו"ח של הוועד להגנה על עיתונאים (CPJ) המצביע על כך שסין נמצאת במקום הרביעי בעולם בכליאת עיתונאים. בינואר 2016 קרא ארגון עיתונאים ללא גבולות להטיל סנקציות על מספר גופי תקשורת סיניים בגין שידור הודאות שווא לכאורה של מו"ל ספרים מהונג-קונג שהואשם בביקורתיות כלפי המשטר הסיני.

התקשורת הישראלית צריכה להיות גלויה יותר בסיקורה את סין לא רק כאות של סולידריות לעיתונאים, אלא גם לאור ההתקדמות ההדרגתית לעבר הדיון שעתיד לתפוס מקום מרכזי בציבוריות הישראלית. מדינת ישראל מתקרבת לנקודת הכרעה, בה ידרשו מקבלי ההחלטות לבחור בין ההשקעות הסיניות ליחסים עם הממשל האמריקאי. זאת בעקבות טענות הממשל האמריקאי כי השתלטות סין על נכסים אסטרטגיים (כגון נמל חיפה והרכבת הקלה בת"א) עשויה להשפיע על אינטרסים ביטחוניים.

ישראל מתקרבת לנקודה, בה ידרשו מקבלי ההחלטות לבחור בין ההשקעות הסיניות ליחסים עם הממשל האמריקאי. זה טוען כי השתלטות סין על נכסים אסטרטגיים (כנמל חיפה והרכבת הקלה בת"א) עשויה להשפיע על אינטרסים ביטחוניים

ברקע המשבר הכלכלי, בעיצומה של מגפת הקורונה, הוויכוח הציבורי בדבר ההשקעות הסיניות בישראל עשוי להתעצם אף יותר. אין להוציא מכלל אפשרות שפעילותה של המחלקה העברית ברדיו הבינלאומי של סין נועדה להשפיע על דעת הקהל לקראת אירוע שכזה.

ערן שלו הוא כותב תוכן עצמאי, פעיל חברתי ואקדמאי בתחום ההיסטוריה והחינוך

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,799 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 12 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו ומנדלבליט נפגשו הערב לאחר שהתעמתו אתמול

גנץ הורה לצמצם מרחב דיג ברצועה ● ח"כ מש"ס תקף ח"כ מישראל ביתנו: "אתה עדיין עם מבטא רוסי כבד" ● שר החוץ היווני יבקר בישראל מחר ● עימות סוער במליאה בין נתניהו ללפיד ● הצעת החוק לדחיית המועד לאישור תקציב עברה בקריאה טרומית ● נדחתה הצעת החוק לאסור על נאשם להרכיב ממשלה ● ליאת בן ארי הגיעה לדיון בבקשה להוציא צו מניעת הטרדה כלפיה

עוד 37 עדכונים

התואר בוגד - ראוי היה לו להישמר לרע שבאוייבים

הימים האחרונים לוהטים, ולא רק בגלל אוגוסט האכזר שבחודשים. משבר הקורונה, ובעקבותיו המשבר הכלכלי הוציאו אזרחים לרחובות להפגנות המוניות.

ההפגנות לא נותרו ללא מענה – המפגינים כונו בשמות גנאי שונים כמו אנרכיסטים ומפיצי מחלות. הרוצח הפוליטי, יונה אברושמי, זכה לדקות של תהילה, בהן פרש את דעתו המלומדת על המפגינים מתחום הבקטריולוגיה (אגב אברושמי – חיידקים הם אורגניזמים חד תאיים). ואתמול נפרש שלט בעל מימדי ענק בפתח המעון הרשמי של ראש הממשלה: "שמאלנים בוגדים".

המפגינים כונו בשמות גנאי כאנרכיסטים ומפיצי מחלות, הרוצח הפוליטי אברושמי פרש את דעתו המלומדת מתחום הבקטריולוגיה על המפגינים, ואתמול נפרש שלט ענק בפתח המעון הרשמי של רה"מ: "שמאלנים בוגדים"

השלט "שמאלנים בוגדים" היה תלוי במשך שעות ארוכות ולא הוסר באופן מיידי. למיקום בו נתלה השלט יש משמעות רבה: מחד, מדובר באיזור החם של ההפגנות, השלט שנתלה הוא שלט כנגד האזרחים המוחים, ולכן זה אולי מקומו הטבעי. מאידך מדובר במעון הרשמי של ראש הממשלה, ראש הממשלה של כל האזרחים – גם של אלה המפגינים והמממשים את זכות היסוד שלהם להפגנה ולחופש הביטוי [בבג"ץ 73/53 חברת "קול העם" בע"מ נ' שר הפנים הוכר בחופש הביטוי כזכות יסוד הלכתית שאינה כתובה עלי ספר].

וראוי לציין בעניין האזרחות, שאזרחות היא מעמד הניתן לאדם והמגדיר את מערכת היחסים שלו עם מדינה. אזרחות ניתנת לרוב בלידה אבל יכולה להינתן גם כתוצאה מנישואים או מהליך הגירה, ובישראל גם מכוח חוק השבות. במדינה – כל האזרחים שווים במעמדם – אין אזרחים סוג א' ואין אזרחים סוג ב'. האזרחות איננה תלויה בדבר, לא בנאמנות ולא בדעה פוליטית. בג"ץ קבע כי הזכות לאזרחות, אף שטרם עוגנה בחוק יסוד, היא לפי מהותה זכות יסוד [בג”ץ 1227/98 אנטון מלבסקי נ' שר הפנים], כלומר זכות חוקתית.

השופט יצחק זמיר קבע בבג"ץ 754/83 רנקין ואח' נ' שר הפנים כי:

"האזרחות היא זכות יסוד. כך מקובל במשפט הבינלאומי… כך מקובל גם במשפט של מדינות רבות שקבעו את האזרחות כזכות חוקתית… ואף כי בישראל לא זכתה האזרחות למקום של כבוד בחוק יסוד, אין ספק כי היא נמנית עם זכויות היסוד, בין היתר משום שהיא היסוד לזכות הבחירה לכנסת, שממנה צומחת הדמוקרטיה. כידוע, חובה היא על כל רשות מינהלית להימנע מפגיעה בזכות יסוד, והאזרחות בכלל זה, אלא לתכלית ראויה ובמידה ראויה; קל וחומר בשלילת אזרחות, להבדיל מפגיעה אחרת, ובן-בנו של קל וחומר בשלילת אזרחות העושה אדם שיש לו אזרחות מלידה לחסר כל אזרחות".​

והדיון בזכות היסוד לאזרחות מהותי מכיוון שהשלט שנתלה בפתח המעון הרשמי של ראש הממשלה, מאשים אנשים בעלי דעות שמאל בבגידה, האשמה חמורה במיוחד שקנתה לה שביתה בציבור בישראל, כך שאפילו יושב ראש הכנסת לשעבר יולי אדלשטיין טרח וציין בנאום ממלכתי בטקס המשואות כי:

"לא כל שמאלני הוא בוגד"

ציון המעלה תמיהה, שהרי מדוע ששמאלני ייחשב כבוגד?

הדיון בזכות היסוד לאזרחות מהותי מכיוון שהשלט שנתלה בפתח המעון הרשמי של ראש הממשלה, מאשים אנשים בעלי דעות שמאל בבגידה, האשמה חמורה במיוחד שקנתה לה שביתה בציבור בישראל

המילה בגידה היא מילה קשה במיוחד. ראשית, היא מתארת את ההיפך מנאמנות, ההיפך מלויאליות, היא מתארת את מי שיוצא מהשורה. שנית, המשמעות האמיתית שלה היא שלא רק שדעת שמאל איננה דעה לגיטימית, אלא ששמאלנות, כמו בגידה, היא פשע שיש להעניש בגינו – הרי יש להביא את הבוגדים לדין. ואפשר לבחון את ההיסטוריה הקרובה והרחוקה ולראות מה היה דינם של אזרחים שהואשמו בידי מדינותיהן בבגידה, לרוב ההאשמה לוותה בשלילת האזרחות והסתיימה בהוצאה להורג של הבוגדים.

יש לזכור שאזרחים אינם אמורים להיתפס בידי השלטון כחשודים בחוסר נאמנות, ואזרחות איננה פרס הניתן לאזרחים על נאמנותם. למעשה אזרחים כלל אינם צריכים להוכיח את נאמנותם למדינה. אזרחות איננה מוענקת לאזרחים על התנהגות טובה ואיננה נלקחת מהם בשל התנהגות רעה. בתי הכלא מלאים באזרחים שעברו על החוק ועם זאת הם עדיין אזרחים שווי זכויות, זאת על אף שחלק מחרויותיהם ניטלו מהם בשל העונש.

ובפרט – האזרחות איננה תלויה בדעה הפוליטית,  אין זה תפקידו של האזרח לרצות את השלטון. בכל דמוקרטיה יש אזרחים שדעתם, אמונתם, ערכיהם ותפיסת עולמם – נוגדות את אלה של השלטון. כך צריך להיות – זה לא הופך את האזרח לאזרח סוג ב', זה לא הופך אותו ללא נאמן.

ממשלת הענק הזו שנקראת גם ממשלת אחדות – ראוי היה לה לטפל בנגע הזה, בקללה שהפכה נפוצה כל כך, בהאשמה שיש כבר ילדים ההוגים אותה. הכנסת היתה צריכה לכנס ישיבה מיוחדת שתעסוק בכך שכל דעה פוליטית היא דעה לגיטימית – כן, גם כאלה שאינן תואמות את זו של השלטון. היה ראוי לו לראש הממשלה לצאת בנאום תקיף נגד הביטוי שמאלני בוגד. ראוי היה לו לגנות את השלט המבזה הזה והמשולל כל יסוד. ראוי היה לו להיות ראש הממשלה של כל האזרחים.

ובפרט – האזרחות איננה תלויה בדעה הפוליטית,  אין זה תפקידו של האזרח לרצות את השלטון. בכל דמוקרטיה יש אזרחים שדעתם, אמונתם, ערכיהם ותפיסת עולמם – נוגדים את אלה של השלטון. כך צריך להיות

התואר בוגד ראוי היה לו להישמר לרע שבאוייבים, למר שבהם, ויותר מכל – ראוי היה לעשות שימוש מועט שבמועטים בתואר הזה. וודאי שאין להצמידו לאזרחי המדינה, לאזרחים שרבים מהם בנו את המדינה, שרתו אותה וחלקם אף הקריבו עבורה קורבן שאין לו מחיר.

הזכות לאזרחות היא זכות יסוד – יש להגן עליה, אזרחים בשום קונסטלציה אינם יכולים להיקרא בוגדים.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 793 מילים

השבוע הסוער של מירי רגב

שרת התחבורה מירי רגב יצאה השבוע בשתי הכרזות דרמטיות: שדה התעופה הבינלאומי השני של ישראל יקום בדרום, ולא בצפון; ורכבות מהירות יחברו את קרית המודיעין של צה"ל, שעומדת לקום בנגב, למרכז הארץ ● שני הנושאים חשובים מאוד, והעמדות שהציגה רגב ראויות ● אבל לאור חיבתה המוכרת ליחסי ציבור והקדנציה הקצרה שצפויה לה במשרד התחבורה, צריך להתייחס אליהן בחשדנות

עוד 865 מילים

מטאורים ופקקים למרות משבר הקורונה, הישראלים נוהרים למצפה רמון

בעלי צימרים וחוות בודדים בדרום מדווחים על תפוסה מלאה, לקראת הגעת גשם המטאורים לשיאו הלילה ● ברשויות נערכים לעומסי תנועה כבדים, וקוראים למבקרים לשקול לדחות את הנסיעה דרומה לימים הקרובים ● מעריכים: "הרבה אנשים יבואו לשטחים פתוחים במדבר ופשוט ישכבו על הגב בשטח"

עוד 767 מילים

אירה טולצ'ין אימרגליק ממעטת לבקר בבתי כנסת, אבל לפני שבועיים האחיין שלה חגג בר מצווה בבית כנסת בתל אביב ● כאשר ניגשה עם אמו של חתן השמחה לעזרת הנשים, הן הופתעו לגלות שיושב שם גבר ● הוא מנע מהן כניסה למקום, ונימק זאת במגבלות ההתקהלות ● נשות הכותל אומרות כי מדובר בתופעה רחבה: "ברגע שהוטלו מגבלות הקורונה, כבר במרץ, החלו לדחוק יותר ויותר נשים החוצה מבתי הכנסת"

עוד 859 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

אזרחי לבנון מתפכחים מעקרון ה"מוקאוומה" - ההתנגדות

על מנת להבין מה באמת עובר על לבנון, שזה לא פחות ממהפכה, צריך להשוות את לבנון לאשף. מה שמאחד את לבנון עם אשף זה עקרון "ההתנגדות" – "מוקאוומה". אשף מתהדר ב"התנגדות", גם אחרי הסכמי אוסלו, וחיזבאללה מנפנף ב"התנגדות" כלגיטימציה שלו לשלוט על לבנון, ולהיות מדינה בתוך מדינה, כאילו הוא ממלא תפקיד של הגנה על לבנון מפני האוייב הישראלי, ומי ששומר בחיים את הסיכוי להכריע את ישראל.

כדי להבין מה עובר על לבנון, שזה לא פחות ממהפכה, צריך להשוותה לאשף. מה שמאחד את לבנון עם אשף זה עקרון "ההתנגדות", שגם חיזבאללה מנפנף בו לקבלת לגיטימציה לשליטתו בלבנון, כמגן מהאויב הישראלי

הבעיה היא שאי אפשר לקיים מדינה נורמלית כאשר העקרון המוביל אותה הוא "ההתנגדות". בהכרח, מדינה שמרשה למיליציה לשלוט בה תקרוס במוקדם או במאוחר. אם אנו בוחנים את המזרח התיכון, מדינות "המוקאוומה", לוב, עיראק וסוריה (שבה קראו לזה "ממונאעה") קרסו, אלג'יריה ניצלה מן הגורל הזה אחרי מאבק עקוב מדם עם האיסלאם הרדיקלי, שביסס את הממלכתיות האלג'ירית וביטל את עקרון המוקאוומה.

עוד לפני אסון ביירות הייתה לבנון שקועה במשבר שרק הלך והחמיר כאשר חיזבאללה היה המחסום בפני הבראה. מדינות המערב, סעודיה והמיפרץ הודיעו לממשלת לבנון שלא יסייעו למדינה האומללה כל עוד חיזבאללה הוא חלק מן הממשל. כמה ימים לפני אסון ביירות פורסמה תמונה ובה נראית ממשלת לבנון מתכנסת לאור נרות.

כבר אז לבנונים רבים הבינו כי חיזבאללה הוא לא הפתרון, אלא הבעיה, והפגנות נגד חיזבאללה הקיפו גם חוגים שיעיים מרכזיים במעוזיו בדרום לבנון, כאשר מי שהנהיג אותם היה לא אחר מאשר סובחי טופיילי, ממייסדי חיזבאללה. אם כך, כל האיומים של חיזבאללה, שהפחדנו בהם את עצמנו, היו חלולים ולא אמיתיים.

לפיכך, כאשר מיהר נשיא צרפת, עמנואל מקרון, לבקר בביירות, הוא התקבל בהתלהבות, כאשר הקריאות שקיבלו את פניו היו להחזיר את המנדט הצרפתי על לבנון. זה לא קוריוז, אלא העניין הממשי העובר על העולם הערבי – התגבשות דעת קהל רחבה שרעיון המדינה הערבית נכשל.

עוד לפני האסון לבנונים רבים הבינו כי חיזבאללה הוא הבעיה, והפגנות נגדו הקיפו גם חוגים שיעיים במעוזיו בדרום לבנון, בהנהגת סובחי טופיילי, ממייסדי חיזבאללה. איומי חיזבאללה, בהם הפחדנו עצמנו, היו חלולים

ממגעים עם גורמי אופוזיציה סוריים ועיראקיים ברור לי, כי כבר יש מודעות רחבה שעקרון המוקאוומה היה תכסיס של דיקטטורים מושחתים להתעסק בישראל במקום בממלכתיות הכושלת, ולתת לגיטימציה למיליציות הפוגעות בממלכתיות. חוגים מתרחבים בעולם הערבי מתחילים להבין כי הם זקוקים למנטורים מערביים שידריכו אותם איך לקיים מדינה ערבית מסודרת ומצליחה, ולא מדינת מיליציות כושלת.

מה שהלבנונים רוצים זה לא רפורמה במדינה הקיימת, אלא מדינה חדשה לגמרי שתהיה תחת מנדט בינלאומי שיסייע לה לעמוד על הרגליים מחדש. יש לשים לב לקריאות של המפגינים שדרשו לא לתת את כספי הסיוע – אם יגיעו – לממשלה שבחסותה התרחש האסון, אלא למסגרת חיצונית שתיקח אחריות על שיקום המדינה.

למרבה ההפתעה, רוח דומה נושבת ברשות הפלסטינית. הפלסטינים כבר מבינים כי מדינה פלסטינית עם המיליציות של אשף היא אסון, והעמדה הפופולרית בקרבם היא להיות חלק מישראל.

כדי להבין במה מדובר כדאי לשים לב לדוגמאות מן השבועיים האחרונים: בשכונה בקצוות שכם המשטרה הפלסטינית ניסתה לכפות סגר קורונה. תנזים פתח המקומי התנגד, התפתח קרב בין המיליציה לבין כוח הבטחון הממלכתי, ומפקד התנזים נהרג.

בסוף השבוע התפתח קרב יריות בלב רמאללה בין שתי חמולות. הבטחון הממלכתי לא העז להתערב, ואיש תנזים מג'נין הרג את אחיו של בכיר פתח, חוסיין א-שיח'.

ממגעים עם גורמי אופוזיציה סוריים ועיראקיים ברור לי, כי כבר יש מודעות רחבה שעקרון המוקאוומה היה תכסיס של דיקטטורים מושחתים להתעסק בישראל במקום בממלכתיות הכושלת

זה מצב לבנוני, שייגמר אותו הדבר. רעיון המדינה הערבית המטפחת "מוקאוומה" היא סכנה לעצמה ולסכנה לשכנותיה, ואזרחי אותם מדינות כבר בשלב של ההתפכחות.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 555 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

האם מותר לח"כ להיות מושחת במסגרת מילוי תפקידו? לפי הכנסת, מסתבר שכן

הפרקליטות ביקשה מבג"ץ דחייה נוספת בעתירות שהוגשו נגד החלטת הכנסת הקודמת להעניק לחיים כץ חסינות נגד העמדתו לדין על מרמה והפרת אמונים - הצדדים במו"מ על עסקת טיעון, מה שעשוי לייתר את הדיון ● אולם תשובת הלשכה המשפטית של הכנסת בתגובה לאותן עתירות כבר ניתנה, והיא לא פחות ממדהימה ● פרשנות

עוד 1,126 מילים

פרשנות גנץ פשוט לא כשיר להנהגה פוליטית

קשה להסביר תופעה כמו בני גנץ ● שלשום הציב לנתניהו אולטימטום: העברת חוק האוזר תוך 24 שעות, אחרת כחול-לבן תתמוך בהצעת החוק של יאיר לפיד המונעת מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה ● יממה אחרי, לא רק שהחוק של האוזר עדיין לא עבר, ולא רק שכחול-לבן תעדר מההצבעה על חוק לפיד היום - אלא שעכשיו נתניהו עוד יאשים אותם בהפרת ההסכם והליכה לבחירות

בעולם ציבורי ופוליטי הגיוני וסביר אין תופעות כמו בני גנץ וגבי אשכנזי.

ביום שני הרימו השניים את ישיבת סיעת כחול-לבן לשמיים. כולם חיכו להודעה דרמטית שאכן הגיעה. גנץ ניגש לפודיום בכנסת בארשת חשיבות גדולה, לקח לידיו את דפי הנייר, הכין היטב את עצמו מול המיקרופון וקרא בהטעמה גדולה ובדרמה ראויה את נאום האולטימטום לנתניהו.

גנץ דרש שהממשלה תקבל בתוך 24 שעות את הצעת הדחייה של ח"כ צבי האוזר, שנתניהו כבר הסכים לה, ותעביר בשלוש קריאות בכנסת את החוק שיאשר את התקציב רק בנובמבר.

"אזרחי ישראל שבעים מתרגילים פוליטיים שהם, ורק הם, משלמים עליהם את המחיר", הוכיח גנץ. לנאום שלו הוא הוסיף מתווה מפורט, לו"ז צפוף ותוכנית פעולה פרלמנטרית זריזה אחרי שנועץ לדבריו עם גורמים משפטיים מאשרי היתכנות.

כל מי שהיה בסביבה אז הבין שאם נתניהו לא ייענה לתביעה הנחרצת של גנץ, כחול-לבן תתייצב היום (רביעי) כאיש אחד בכנסת ותתמוך בחוק שמונע מראש הממשלה לכהן תחת כתב אישום – בדיוק כפי שחברי כחול-לבן התחייבו במערכות הבחירות שידענו בשנה האחרונה. הצבעה כזו אולי הייתה מחזירה לגנץ, אשכנזי ואבי ניסנקורן שמץ של אמון וחיוניות אחרי חודשים של רפיסות, כמעט אומללות, בממשלת האחדות המדומה שהקימו עם נתניהו.

כל מי שהיה בסביבה הבין שאם נתניהו לא ייענה לתביעה הנחרצת של גנץ, כחול-לבן תתייצב היום כאיש אחד בכנסת ותתמוך בחוק שמונע מראש הממשלה לכהן תחת כתב אישום – בדיוק כפי שהתחייבו בבחירות

אבל ראש הממשלה נתניהו התייחס לגנץ ולמתווה שלו כמו אל בועת אויר, או בלשונו "אבק על החליפה". נתניהו לא כינס את הממשלה, לא העביר את חוק האוזר, לא רץ לכנסת ולא לוועדות הכנסת. גנץ נותר עם הנאום ביד. אילו רק היה יכול לבלוע את המלים.

והאולטימטום? במקום להצביע בעד ההצעה של יאיר לפיד נגד האפשרות שראש הממשלה יהיה נאשם, אנשי כחול-לבן יימלטו היום מאולם המליאה בכנסת, כל עוד נפשם בם. ההצעה תיפול, מן הסתם, ונתניהו עוד יאשים את כחול-לבן בפירוק הממשלה, כיוון שלא הצביעו עם הקואליציה.

לפעמים אתה תוהה על שני הרמטכ"לים שניהלו את הצבא הטוב ביותר בעולם. איפה המודיעין, התחבולה, הכרת השטח, הסיור המקדים, התרגילים על יבש ועל רטוב לפני שיוצאים לפעולה, הבקרה המבצעית והפקת הלקחים.

בני גנץ ואבי אשכנזי (צילום: גילי יערי/פלאש90)
בני גנץ ואבי אשכנזי (צילום: גילי יערי/פלאש90)

לאן נעלמו כל התכונות המחייבות הללו כאשר גנץ ואשכנזי הגיעו לפוליטיקה המעשית? איך הם לא מצליחים לקלוט, לנתח ולהתמודד עם הכוונות האמיתיות של ראש ממשלה שעושה מהם קרקס פעמיים ביום? למה הם אף פעם לא מצליחים מול נתניהו, שמקדים אותם תמיד בשני מהלכים. כמה מפלות אפשר לספוג?

לאן נעלמו כל התכונות המחייבות הללו כאשר גנץ ואשכנזי הגיעו לפוליטיקה המעשית? איך הם לא מצליחים לקלוט, לנתח ולהתמודד עם הכוונות האמיתיות של ראש ממשלה שעושה מהם קרקס פעמיים ביום?

ההודעה שגנץ פרסם אתמול (שלישי), בנוגע להיעדרות כחול-לבן מההצבעה על הצעת החוק של לפיד, הייתה פאתטית כמעט כמו האולטימטום העקר שהגיש: "עמדתנו העקרונית בנושא לא השתנתה ולא תשתנה, אך בעת הזו, מדובר אך ורק בניסיון לערער את יציבותה של המערכת הפוליטית כולה".

גנץ טען שהוא עושה את הכל כדי למנוע בחירות, ואמר שהוא מפציר בראש הממשלה ובסיעות הבית לקבל תקציב לטווח ארוך. ואני נזכרתי בנאום הכלניות שיפרחו בשדות של עוטף עזה, שעכשיו עולים באש מטרור הבלונים.

מה עוד אפשר לעשות כדי להכניס לראש של הרמטכ"לים שתקציב לטווח ארוך (דו-שנתי) מחסל את האסטרטגיה שבנה נתניהו נגד המשפט שלו? איך הם לא קלטו בזמן את סעיפי התקציב בהסכם הקואליציוני שהם בעצם סעיפי הבריחה של נתניהו לעבר בחירות, כלי לוותר על ראשות הממשלה?

אתמול פרסמה דפנה ליאל בערוץ 12 כי נתניהו מבקש עכשיו לפתוח את ההסכם הקואליציוני ולהכניס בו שינויים לטובתו. לא ייאמן. זה מה שמחכה לגנץ אחרי שיעבור את הניתוח בגבו (ואנחנו מאחלים לו רפואה שלמה). אולי אז הוא יבין, בדרך הקשה יש לומר, שהוא פשוט לא כשיר להנהגה פוליטית.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
צריך יהיה להעמיד את גנץ ואשכנזי לדין על מירמה והפרת אמונים. יש מצב שכספי שוחד כבדים הועברו אליהם על מנת ליצור מצג שווא שהם נגד נתניהו כשבפועל , בדיוק כמו אורלי לוי הם סוס טרויאני .
עוד 564 מילים ו-1 תגובות

החלטתו של בית המשפט העליון למנוע את הריסת בית המחבל שהרג את סמ"ר עמית בן יגאל היא נקודת מפנה מבורכת ● אף מדינה מתוקנת לא מענישה פושעים, או מרתיעה פושעים פוטנציאליים, באמצעות פגיעה בבני משפחותיהם ● וגם המתלהמים מימין לא יסוו זאת ● דעה

עוד 1,027 מילים

אפקט הקורונה הישראלים שברחו לטורקיה בקורונה

ישראלים רבים מדירים את רגליהם מטורקיה מאז פרשת המרמרה, אחרים מניחים בטעות שהתפרצות הקורונה שם חמורה יותר מאשר אצלנו ● אבל יש גם כאלה שמצאו באיסטנבול מפלט שפוי מהמשבר הבריאותי והכלכלי החמור בארץ ● עם שיעור תחלואה נמוך, סדר ציבורי מופתי, פטור מבידוד ודוגמה אישית ממנהיגי המדינה, טורקיה מהווה את אחת מהמדינות היחידות שמקבלות אזרחים ישראלים בלי שאלות

עוד 1,381 מילים

משרד האנרגיה משנה כיוון: תבוטל הקמת 4 תחנות כוח גזיות חדשות

המטרה: להתמקד בקידום הפקת אנרגיה מהשמש ● להחלטה קדם מאבק תושבים המתגוררים בסמוך לחלק מהתחנות המבוטלות - שתיים קרובות לעפולה, אחת ליד בית שאן ואחת באזור בית שמש ● הקמת תחנות גזיות אחרות תימשך, אך משרד האנרגיה מתחייב שייעשה בהן שימוש רק אם יהיה צורך חיוני

בכמה אזורים בארץ תושבים יכולים היום לקפל את דגלי המאבק: משרד האנרגיה מודיע על ביטול התכניות להקים ארבע תחנות כוח גזיות בהיקף כולל של 4,680 מגה וואט שעד כה המשרד קידם, בחלק מהמקרים על אף התנגדות עזה של תושבים ושל ארגוני סביבה. התחנות המבוטלות: מבואות גלבוע (דרומית לעפולה, 1,160 מגה וואט), צבאים (ליד בית שאן, 1,740 מגה וואט), שגיא 2000 (מערבית לעפולה, 1,160 מגה וואט) והרטוב (סמוך לבית שמש, 800 מגה וואט).

את התפנית המשמעותית הזו מציג ברגעים אלה אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה, בפני חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

המחלוקת על הצורך בהקמת תחנות גזיות חדשות החריפה אחרי שמשרד האנרגיה הציב לאחרונה יעד מעודכן לאנרגיות מתחדשות לעשור הקרוב – 30% מסך החשמל בישראל עד 2030.

במשרד להגנת הסביבה ובארגוני סביבה טענו שאם הנתח של אנרגיית השמש יהיה כל כך משמעותי, אין סיבה להמשיך לקדם בכל הארץ הקמה של תחנות מבוססות גז בהספק כולל שמתקרב ל-10,000 מגה וואט.

החשש היה שלאחר שהתחנות כבר יוקמו – ייעשה בהן שימוש גם אם לא יהיה בכך צורך, וכך אנרגיית השמש תידחק מפני הגז.

ברחבי הארץ התארגנו תושבים לקבוצות מאבק נגד הקמת תחנות באזור מגוריהם בטענה שאלה יגרמו לזיהום אוויר, מפגעים נופיים ופגיעה בשטחים הפתוחים.

עכשיו מתברר שבמשרד האנרגיה ערכו חשיבה מחודשת וקיבלו לפחות חלק מהטענות. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר הבוקר ש"התכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגיית שמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות ברחבי ישראל".

בהתאם לכך, התכנית לעשור הקרוב כוללת הוספת 12 אלף מגה וואט מאנרגיית שמש, ורק 4,000 מגה וואט מתחנות המבוססות על גז. יחד עם זה, הקמתן של כמה תחנות שנויות במחלוקת – למשל באזור מחלף קסם – תימשך גם לאחר הצמצום המתוכנן במכסת הגז. בהקשר זה, התחייב מנכ"ל המשרד אדירי שהתחנות המבוססות על גז יופעלו רק אם יהיה בכך צורך חיוני.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 280 מילים ו-1 תגובות

"משרד הביטחון לא הפיק לקחים מפרשת הצוללות"

פרסום ראשון "איך ייתכן שמשרד הביטחון וצה"ל לא קיימו אפילו דיון אחד או תחקיר פנימי בעקבות פרשת הצוללות?" ● "נוכח כל תהליך קבלת ההחלטות, תמוה בעיני שמבקר המדינה לא נכנס לזה" ● "גוף הרכש במשרד הביטחון ממשיך לקנות, והדורשים המבצעיים ממשיכים לדרוש, ופה הצליחו לכופף את המשרד" ● בכיר לשעבר במשרד הביטחון חושף את המנגנון שאפשר את עסקת כלי השיט המושחתת, ומזהיר: דבר לא השתנה

עוד 2,265 מילים ו-1 תגובות

דיווח: המשטרה הגדירה את התובעת במשפט נתניהו כמאוימת בדרגה גבוהה

נתניהו למנדלבליט: אינך פועל מול הקריאות לרציחתי ולרצח משפחתי; היועמ"ש: מערכת אכיפת החוק מטפלת באיומים המופנים כלפיכם ● כחול לבן לא תשתתף בהצבעה על החוק שימנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה ● דיווח: נתניהו וגנץ מנהלים משא ומתן חשאי לשינוי ההסכם הקאוליציוני; ראש הממשלה מעוניין לשנות את אופן שיטת מינוי הבכירים ● גנץ התאשפז לקראת ניתוח שיעבור בגבו

עוד 48 עדכונים

נתניהו תומך בפשרה של כ"ץ, אך עבור גנץ זה עלול להיות מאוחר מדי

נתניהו החליט לתמוך בהצעה של של האוצר, לפיה תקציב 2020 יעבור בממשלה ובקריאה ראשונה - ובמקביל יעבור גם דחיית מועד הגשת התקציב בשלוש קריאות בכנסת ● אבל ספק אם גנץ יסכים לכך: זה ייראה לו כמו עוד קומבינה של נתניהו ● בינתיים, עמיר פרץ הודיע כי לא יתנגד להצעת החוק של לפיד למנוע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה, וכולם מחכים לראות מה יחליט ליברמן ● פרשנות

עוד 541 מילים
יריב לוין במועד חתימת ההסכם בין בנימין נתניהו ובני גנץ, ב-20 באפריל 2020

אם נתניהו לא יקבל את הצעת הפשרה של האוזר והנדל לדחות את מועד אישור התקציב, מדינת ישראל עשויה להתדרדר בתוך שבועיים לדרמה פוליטית-משפטית, שבמרכזה יו"ר הכנסת יריב לוין ● כל זה, אחרי שלוין כבר הבהיר לפני 5 חודשים, בפרשת אלדשטיין, בדיוק מה הוא חושב שצריך לעשות עם צווים של בג"ץ ● פרשנות

עוד 630 מילים

לזה יש תקציב השרים הוציאו 42 מיליון שקל על תשדירי שירות

מרבית ההוצאות: של שרי הליכוד ● ההשקעה העיקרית: בפרסום בערוץ 12, המושמץ על ידי בלפור ● לפי התשדירים שהופקו עבור האוצר, נראה כי קיים יקום מקביל שבו נתניהו וכ"ץ מגבים אותנו כלכלית שנה קדימה ● כך מהנדסים את התודעה כדי לעמעם את כישלון ניהול המשבר

עוד 1,422 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה