אילוסטרציה, מפגינות נגד ממשלת נתניהו מול ביתו של אמיר אוחנה בתל אביב, 28 ביולי 2020, למצולמות אין קשר לנאמר (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)

ארבע האמהות של המחאה נגד נתניהו

ראיון

ארבע נשים לקחו על עצמן את האתגר לאחד את הקולות השונים במחאה נגד נתניהו לצעקה קולקטיבית אחת גדולה ● לא כל ארגוני המחאה מכירים אותן, חלק אף מזלזלים ביכולותיהן וביומרות שלהן ● אבל ילי פרי, דפנה אילן, עדן צולי וגלי רז לא מתרגשות ● בראיון מרובע לזמן ישראל הן אומרות: "הקורונה דורשת לשנות סדרי עדיפויות, זה לא סתם שמדינות בהובלה נשית מתמודדות טוב יותר"

בבוקר שאחרי ההפגנה הגדולה נגד ממשלת נתניהו במוצאי שבת (25 ביולי), ילי פרי, אמא לילדה בת 11 ובעלת עסק קטן מגבעת עדה, התעוררה עם תקווה.

"למרות הפחד הגדול שיש לי מאלימות, אני רואה שזה עבר בשלום", היא אומרת לי. "ראיתי קהל מגוון, גם חובשי כיפות וחרדים. למרות שאנחנו במשבר שמנוהל בצורה שהיא מתחת לכל ביקורת, והתקופה קשה ומסוכנת, כשאנשים רעבים ללחם וזה קורע לכולם את הצורה, אני מתחילה לראות את האחדות בעם שלנו".

בשגרה החדשה של פרי היא קמה בבוקר, וקודם כל מבקרת בכל קבוצות הווטסאפ של המחאות שאיתן היא משתפת פעולה. קבוצת הצעירים, והמסעדנים, ואמני הרחוב, והדגלים השחורים, והעצמאים, ומי לא. היא מבינה את הלך הרוח, ומתכוננת לשיחת הזום עם שלוש השותפות שלה. יחד הן מנסות לגבש אג'נדה שאיתה יבואו לשיחה עם ראשי המחאות השונות שתתנהל בשעות הערב.

"לפעמים אני מזהה שכמה קבוצות מחאה מדברות על אותן בעיות, או שהתשובה לבעיה של אחת מהן נמצאת דווקא אצל השנייה. השטח תמיד מכתיב את העשייה של אותו היום, ואנחנו מנסות לענות על צורכי ההתארגנויות השונות, ולחבר ביניהן", היא מסבירה לי. "הבוקר שמעתי, למשל, שיש צעיר שנעצר, וניסיתי לעזור להפעיל קשרים כדי לשחרר אותו. ראיתי שיש צורך לבנות טבלת מתנדבים, שילוו את אחת הפעילות שמקבלת איומים על חייה, אז טיפלתי גם בזה".

מפגינים נגד אוחנה ונתניהו בתל אביב. 28 ביולי 2020 (צילום: Flash90)
מפגינים נגד אוחנה ונתניהו בתל אביב. 28 ביולי 2020 (צילום: Flash90)

יש אין ספור מנהיגים למחאה המבוזרת שמתקיימת בימים אלה ברחבי המדינה. מה שהחל כמחאה על המצב הכלכלי, נצבע בצבעים פוליטיים עזים, ואין-סוף קולות נשמעים בתוך ההמון. אבל ארבע הנשים שאיתן שוחחתי אינן טוענות לכתר המנהיגות. הן חברו יחדיו רק בשבועות האחרונים, במטרה לסייע ולחבר בין מנהיגי המחאה השונים. בהתאם לחזון הזה, הן קוראות לעצמן "איחוד המחאות".

"אנחנו לא העניין פה. יש יותר מ-30 קבוצות מחאה שאנחנו משוחחות איתן, וכל הזמן קמות מחאות חדשות נוספות. כמובן שיש עוד ניסיונות לאיחוד מחאות שנעשים על ידי קבוצות אחרות, וזה לא משנה מי עושה את זה", מסבירה לי פרי.

"הקמנו קבוצת ווטסאפ שכוללת את ראשי המחאות, ויש לנו שיחת זום משותפת איתם אחת לשבוע. אנחנו עוזרות לפתור בעיות שמתעוררות בשטח, ומתעסקות גם לא מעט בענייני מנהלה ולוגיסטיקה", היא מוסיפה.

"הקמנו קבוצת ווטסאפ שכוללת את ראשי המחאות, ויש לנו שיחת זום משותפת איתם אחת לשבוע. אנחנו עוזרות לפתור בעיות שמתעוררות בשטח, ומתעסקות גם לא מעט בענייני מנהלה ולוגיסטיקה"

בעבר הייתה פרי חלק ממחאת הפלפלים (צוות חקלאות חברתית ישירה), ופעילה בקבוצות נשים. במחאה הנוכחית, היא החלה לרכז את הפעילות של הדגלים השחורים בפרדס חנה, עד שהצטרפה ליוזמת איחוד המחאות לפני כ-3 שבועות.

"זה התחיל קצת לפני 'הפגנת הזעם' הכלכלית שהתקיימה בכיכר רבין במוצ"ש, 9 ביולי, והמשיך למחאת 'חוק ההסמכה'. יצרנו אירוע בפייסבוק שעליו חתומים 29 ארגוני מחאה, ביניהם מחאת הדגלים השחורים, קריים מיניסטר, אני אזרחיסט, ארגון המסעדנים ואמני הרחוב. אבל אם את רוצה לדעת איך זה התחיל באמת דברי עם גלי רז, שהייתה הראשונה שפתחה את הקבוצה", היא מפנה אותי הלאה.

הצוואה של סבא

גלי רז, נערת ישראל לשנת 1999, ברוקרית מצליחה בעברה שפתחה חברה לגיוס הון ופיתוח לסטארטאפים רגע לפני שהקורונה טרפה לה את הקלפים, מתחילה את השיחה שלנו כשהיא מזהירה אותי שבין לבין תצטרך לעצור ולענות ללקוחות.

כשאני שואלת איזה לקוחות, היא מסבירה שהיא עובדת במוקד הזמנות אוכל, אחרי שכבר הספיקה לעבוד כקופאית ולא הצליחה למצוא שום עבודה אחרת.

הרצון ליזום פעילות חברתית שתאחד בין המחאות נולד כשביקרה באנדרטת השריון בלטרון, בטנק שהיה שייך לסבא שלה, פליקס באטוס, ממקימי חיל השריון וממקימי המדינה, והיא העלתה פוסט לעמוד הפייסבוק שלה:

"עמדתי ולא זזתי. לבי נכמר וקפאתי במקומי. חשבתי לעצמי מה קורה פה לעזאזל? מה קורה למדינת ישראל היפה? הדמעות הציפו את עיניי, הצוואה שהוריש לי סבי ז"ל, לא כסף לא יהלומים, לא תכשיטים. צוואה אחת בלבד, והיא: "תשמרי על מדינת ישראל היפה, כי אין לך מדינה אחרת ללכת אליה.

"אתם היושבים בראש מדינת ישראל, אתם שקיבלתם מאיתנו מנדט לשמור עלינו האזרחים, לשמור עלינו העם, בעתות משבר, בעתות מלחמה, נכשלתם! במקום לאחד אותנו בימים קשים אלה שיש כמיליון מובטלים וכן אני אחת מהם, שהקורונה הפכה לשגרת היום וחבישת מסיכה היא חלק מפריט לבוש יומיומי, משסים אותנו אחד בשנייה.. אתם עסוקים בלפצוע, לפגוע, ולהמית את נפש העם הזה.

"ומכאן קמה הצעקה לאחדות כל המחאות, ומאיתנו תצא הבשורה כי אנחנו העם ולא ניתן לכם לקחת לנו, את מה שמלכתחילה הוא שלנו.

"סבא אני עומדת מולך פורשת ידיים לשמיים ואומרת הנה תראה, אני כן מנסה, אני כן מאמינה שאפשר לקיים את הצוואה שלך…"

זמן קצר לאחר מכן קיבלה רז החלטה לפעול בעניין, והחלה לפנות לאנשים ולאסוף טלפונים של ראשי המחאות. אחד הטלפונים הראשונים שהרימה היה לגיסתה, דפנה אילן, תושבת פרדס חנה בשנות ה-60 לחייה. היא אם לשלושה וסבתא לאחד, ולפני הקורונה עבדה כמדריכת טיולים בחו"ל.

ילי פרי (צילום: אפרת סטרטינר)
ילי פרי (צילום: אפרת סטרטינר)

"זה התחיל מזה שכולנו היינו מקטרי כורסה", מספרת לי אילן. "היו המון קבוצות בפייסבוק שגלי הייתה מצרפת אותי אליהן. למשל, קשת ענפי הזית, וקבוצת הפעילים למען הדמוקרטיה, וכל הזמן קמו עוד ועוד קבוצות חדשות. אז אמרנו רגע, אין מצב למצוא נקודה אחת משותפת לכל המחאות האלה כדי לחבר אותן?"

דפנה חיברה את גלי לעדן צולי, תושבת גבעת עדה, וזו הובילה לאחותה ילי פרי, שאיתה פתחנו.

צולי, בת 60 ואם לשתיים, היא מורה לקולנוע שיצאה לפנסיה מוקדמת, ופעילה בפסטיבלים לקולנוע בישראל, וכן בפסטיבלים באזור מגוריה. לפני שהצטרפה ליוזמה, ארגנה יחד עם פרי הפגנות של הדגלים השחורים בפרדס חנה.

צולי: "כשגלי אמרה לי שצריך לחשוב איך מאחדים את המחאות, אמרתי לה שאצלנו זה עובד בשיטת הצעת-ביצעת. הצעתי גם לה לפעול כך, וכך היא עשתה".

כ-4 ימים לפני הפגנת הזעם, נפתחה קבוצת ווטסאפ של ראשי המחאות השונות. "זו הייתה מחאת הלחם, תחת החלק הכלכלי של ממשלה שלא מתפקדת. אבל כשהשולמנים עומדים עם הקריים מיניסטר יש לזה הרבה יותר כוח", אומרת רז.

האנדרטה הצבאית בלטרון (צילום: Hadas Parush/Flash90)
האנדרטה הצבאית בלטרון (צילום: Hadas Parush/Flash90)

לא מפרגנים

בניסיון לברר מה כובד משקלו של "איחוד המחאות", בהובלת הארבע, אני פונה לפעילים מההפגנות האחרונות שהתקיימו כאן בשבועות האחרונים, ושומעת לא מעט קולות מבטלים. "אף אחד לא מכיר אותן!", "ולמה שמישהו ינסה לחבר בין המנהיגים שמכירים אחד את השני?", "ראשי המחאות לא צריכים מתווכים".

גלי רז

השיחה עם ישי הדס, מנהיג מחאת הקריים מיניסטר, שדווקא מכיר את פעילות איחוד המחאות, שופך אור על פוליטיקת המחאות, שמתגלה כלא פחות מורכבת מהפוליטיקה המוכרת.

"זו קבוצה שמצליחה להחזיק כמה שיותר אנשי מחאות עם פערים מאוד גדולים בדעות. יש שם ליכודניקים, כאלה שאינם ביביסטים ועצמאים שלא מוכנים לצאת נגד ביבי, לצד אנשים שמבינים שלהוריד אותו זה תנאי הסף במחאה", הוא אומר לי.

"אבל אני אישית חושב שבסוף זה קשקשת ברשת", סבור הדס, "אי אפשר לצאת לפעולה עם כזה מגוון דעות. הסצנה הכי חשובה במחאה מתקיימת בבלפור. מה שקורה בקיסריה ובתל אביב זה נחמד, אבל לא יותר מזה".

"אני חושב שבסוף זה קשקשת ברשת. אי אפשר לצאת לפעולה עם כזה מגוון דעות. הסצנה הכי חשובה במחאה מתקיימת בבלפור. מה שקורה בקיסריה ובתל אביב זה נחמד, אבל לא יותר מזה"

אבל יש גם קולות אחרים. שקמה שוורצמן, ממובילות מחאת הדגלים השחורים, דווקא מוקירה את הפעילות של איחוד המחאות. "כאשר השלטון עובד בשיטת הפרד ומשול, כאשר הוא מחפש כל העת כיצד להחליש את כוחם של המוחים.

"אין ספק שיצירה והעמקה של המכנה המשותף בין המוחים השונים וקידום פעילות משותפת, חשובים מאין כמותם", היא אומרת לי.

מחאת הדגלים השחורים נגד השחיתות השלטונית, נפרסה בכ-170 צמתים ברחבי הארץ. 11 ביולי 2020 (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
מחאת הדגלים השחורים נפרסה בכ-170 צמתים ברחבי הארץ. 11 ביולי 2020 (צילום: מחאת הדגלים השחורים)

מילא המחאות הקטנות, אבל למה הגדולים צריכים אתכם כדי לתווך ביניהם? למה שיפנו אליכן? הם לא יכולים לדבר ביניהם בצורה ישירה?

רז: "אנחנו נשים א-פוליטיות, לא מחוברות לשום מחאה קונקרטית, לא מייצגות סקטור או אינטרס, ויש לנו סבלנות. כשהשטח מתחמם אנו מרגיעות, כי אין לנו אגו. אנחנו רק רוצות שיהיה לנו יותר כוח מול השלטון, לטובת האזרחים".

דפנה אילן

אבל יש כל הזמן ניסיונות לאחד בין המחאות, למה דווקא אתן תצליחו?

צולי: "כי מובילות אותנו נשים. בצניעות אני אומרת את זה, אבל עובדה שמשהו פה עובד. יש הרבה אגו במחאות. כולם חושבים שהם יותר צודקים, שהפתרון שלהם הוא הפתרון, ושהמתכון שלהם לפתרון בעיות בארץ הוא הנכון והצודק מכולם. אנחנו מנסות כל הזמן למצוא את המכנה המשותף הרחב ביותר ולחבר בין כולם, כדי שיהיה לנו כוח".

פרי, שפעילה גם בקבוצת הפייסבוק "תפילת אחיות", של אקטיביזם נשי מקומי, מזכירה שמדינות בניהול נשי התמודדו טוב יותר עם המשבר: "הקורונה הראתה לאנשים שצריך להסתכל על סדרי העדיפויות אחרת. יש משהו בהובלה הנשית שהפך רלוונטי מתמיד. זה לא סתם שמדינות בהובלה נשית הצליחו להתמודד טוב יותר. הגיע הזמן לפוליטיקה חדשה ואחרת, חיבור ואחווה במקום פחד והפרדה.

"כאשר השלטון עובד בשיטת הפרד ומשול, כשהוא מחפש כל העת כיצד להחליש את כוחם של המוחים, אין ספק שיצירה והעמקה של המכנה המשותף בין המוחים השונים וקידום פעילות משותפת, חשובים מאין כמותם"

"אחד הדברים הראשונים שלקחנו בו חלק היה קמפיין 'שוטרים ואזרחים אחים'. הרי מי אלה השוטרים? הם משלנו, הם השכנים שלנו והחברים שלנו. כשאני רואה את התמונות של המכת"זיות והיס"מניקים מצד אחד, ומצד שני אני חברה בקבוצה שאוספת תרומות של פרחים ממשתלות כדי לחלק לשוטרים בהפגנה, אני מבינה שמישהו צריך לתווך את שני הקצוות של המציאות הזו".

המשטרה משתמשת במכת"זית לפיזור ההפגנה בבלפור ב-23 ביולי 2020 (צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש90)
המשטרה משתמשת במכת"זית לפיזור ההפגנה בבלפור ב-23 ביולי 2020 (צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש90)

אבל בסוף זו מחאה פוליטית. זו המחאה של השמאל?

פרי: "זה הרבה יותר נוח לכנות אותה המחאה של השמאל, אבל היא של כולם. אין לי מנדט לדבר בשם כל המחאות, אבל אתמול ראיתי את החבר'ה הדתיים שעמדו לידי בקיסריה וביקשתי את רשותם לצלם, והם ביקשו שלא אצלם אותם. אז אמרתי להם, 'טוב שבאתם', והם ענו לי, 'ברור, זה של כולנו'. פגשתי מצביעי ליכוד שרופי ביבי שאמרו 'התפקחנו'. לא יכול להיות שהממשלה תהיה כל כך מנותקת".

מדוע אתן עושות את זה? מה המסר האישי שלכן?

"באחת ההפגנות, כשאנשים כבר התפזרו לקראת חצות, ראיתי אישה מבוגרת, בשנות ה-70 לחייה כשהיא אוספת בקבוקים, ונקרע לי הלב. למה אישה בגילה לא יכולה לשים את הראש בלילה, וצריכה לאסוף 30 אגורות ועוד 30 אגורות כדי שיהיה לה מה לאכול? אנו חיים במדינה מדהימה עם עם מדהים, ואחרי שנצליח לאחות את השברים ונבין שאין מה לפחד אחד מהשני, נוכל לבנות פה גן עדן.

עדן צולי (צילום: אילן שריף)
עדן צולי (צילום: אילן שריף)

"אני לא מדברת אפילו על שינוי, אלא על תקווה ואחדות. אני חושבת שיש כאן אובדן דרך ורמיסת ערכים עד דק. אני לא מצליחה להבין את העובדה שאנשים ממשיכים להתנהל בצורה כאילו נורמלית כשראש הממשלה נאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים.

"אבל ביבי פחות מעניין אותי מאשר נקודות החיבור בין כולם, שמתמקדות בהתנהלות של הממשלה. כולנו רוצים לחיות במדינה עם רווחה לאזרחים. כולם רוצים להחזיר את הערכים לראש סולם העדיפויות".

אילן: "זה נכון שהדיבייט העיקרי היום והרעיון המרכזי בהפגנות זה ׳אנטי ביבי׳, אבל זה פוגע במהות האמיתית של המחאה. אני בעד ממשלה שאינה מנותקת, בעד מינהל תקין, בעד פרנסה טובה וכלכלה. אני רוצה עתיד לדור הצעיר כאן ואני כמובן מגנה את האלימות בהפגנות".

צולי: "אני מרגישה מחויבות אישית גם לילדות שלי וגם לאמא שלי, שאוטוטו חוגגת 90. אני מרגישה שאני חייבת לנסות לעשות פה שינוי, ואני מתביישת מאמא שלי שהגענו עד הלום. אמרתי לה שאעשה הכל".

"אני מרגישה מחויבות אישית גם לילדות שלי, וגם לאמא שלי שאוטוטו חוגגת 90. אני מרגישה שאני חייבת לנסות לעשות פה שינוי, ואני מתביישת מאמא שלי שהגענו עד הלום. אמרתי לה שאעשה הכל"

עוד 1,655 מילים
כל הזמן // יום שני, 10 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"איבדנו שליטה על המגפה"

הגל השני הפלסטינים ממזרח ירושלים עברו את הגל הראשון של הקורונה ללא פגע, ברובם ● בתחילת מאי דווחו רק כ-150 מקרים של הידבקות בנגיף באזורים הפלסטיניים של העיר ● ירושלים שחררה אנחת רווחה והתחילה להיפתח מחדש ● אבל זאת הייתה הנקודה שבה דברים התחילו להשתבש ● מנגנוני התיאום הרפואיים בין ישראל לרשות הפלסטינית קרסו בזה אחר זה, והתושבים נדבקו בהמוניהם בנגיף ● כרוניקה של אסון ידוע מראש

עוד 1,857 מילים

יאיר לפיד לא יהיה ראש ממשלה

צריך להגיד את זה ברור, על השולחן. יאיר לפיד לא יהיה לעולם ראש ממשלה ואנשי המרכז-שמאל צריכים להבין שעד שהוא לא ילך הם לא יגיעו לשלטון.

יש בעיה קטנטונת. ברגע שהוא יחליט ללכת, ואולי עפר שלח איתו, "יש עתיד" תתאייד. ככה זה היום, כשמפלגות קמות ונופלות על בסיס פרסונלי. מעין תכנית "ריאליטי פוליטי" שכזו בה האידאולוגיה היא משנית. אם עופר שלח יישאר ויבנה את עצמו ואת המפלגה על תפישות עולם אידיאולוגיות, אולי יום אחד "יש עתיד" תהיה מפלגה לדורות.

כפוליטיקאי מתחיל, יאיר לפיד בנה את עצמו על שנאת חרדים ורכב עליה עד שהבין את הטעות שעשה וניסה לעשות סיבוב פרסה, אבל מאוחר מדי. אלא אם כן תהיה איתם סולחה גדולה – אני לא רואה איך הוא יכול לבנות קואליציה. תרחיש תזוזה של 10-15 מנדטים מגוש המרכז-ימין לא בא בחשבון בינתיים.

בני גנץ היה יכול להיות ראש ממשלה אם יאיר לפיד לא היה בסביבה. בלעדיו היה סיכוי שהחרדים ישתפו איתו פעולה. החרדים ישבו בממשלות ימין ובממשלות שמאל לאורך ההיסטוריה, כל עוד כיבדו אותם ודאגו לאינטרסים החשובים להם.

גנץ היה יכול להיות רה"מ אם לפיד לא היה בסביבה. בלעדיו היה סיכוי שהחרדים ישתפו איתו פעולה. החרדים ישבו בממשלות ימין ובממשלות שמאל לאורך ההיסטוריה, כל עוד כיבדו אותם ודאגו לאינטרסים החשובים להם

ביבי הבין את זה לפני כולם ונתן להם חיבוק גדול עם הרבה תפנוקים ומאז הם שלו כבר יותר מ-10 שנים. במהלך השנים הללו חלה גם תזוזה ימינה של הסקטור הזה, אבל גם תחושת הזדהות ושייכות לתנועת הליכוד.

ציפי לבני לא השכילה לשבור את הקשר הזה ופספסה הזדמנות היסטורית. זו הטעות הגדולה שעשה השמאל. אפילו כעת, בשעת שבר מול נתניהו, מנהיגי הציבור החרדי היו יכולים לנצל את המשבר ולסחוף את אנשיהם לחבור לגוש השמאל. אי אפשר לעשות זאת כשיאיר לפיד נמצא שם.

הנה אנחנו עומדים על סיפן של בחירות רביעיות, בהן בני גנץ, וכחול לבן איתו, בהתרסקות, גוש המרכז-שמאל ללא מנהיג חדש באופק (אני מקווה שאייזנקוט לא יתפתה לזה), כשיאיר לפיד מצהיר שהפעם הוא זה שיוביל.

התוצאה ברורה – תמונת הגושים לא תשתנה דרמטית. אנשי השמאל ימשיכו להצביע למי שיהיה שם מחוסר ברירה או שלא יצביעו כלל. אנשי הימין ימשיכו בהצבעה המסורתית שלהם. גוש המרכז-שמאל (מפוצל ל4-5 מפלגות) יגרד במקרה הטוב את ה-50 ומשהו מנדטים כולל הרשימה המשותפת. במקרה הטוב יצליח להשיג מנדט מהנשיא. עם מי יאיר לפיד יבנה קואליציה? בלי החרדים אין לו סיכוי.

במקרה הגרוע החרדים, ביחד עם ימינה, עם קצת מזל של מנדט אחד או שניים שיזלגו ימינה, יצטרפו לממשלת הליכוד לעוד 4 שנים. ביבי בחלון ההזדמנויות האחרון הזה לא יהסס וידאג כבר לסגור את כל הפינות.

גוש המרכז-שמאל (מפוצל ל4-5 מפלגות) יגרד במקרה הטוב את ה-50 ומשהו מנדטים כולל הרשימה המשותפת. במקרה הטוב יצליח להשיג מנדט מהנשיא. עם מי יאיר לפיד יבנה קואליציה? בלי החרדים אין לו סיכוי

מה עושים?

בונים אלטרנטיבה אידיאולוגית ארוכת טווח. אף מנהיג אינו גדול מהמפלגה ומדרכה (הליכוד ישלם את המחיר על כך בבוא היום. למרות שקשה לתפוס את זה, אי אפשר לעצור את הזמן ויום אחד ביבי לא יהיה בשלטון).

קמפיין הבחירות חייב להיות אידיאולוגי מתוך מטרה להציב בפני העם מתווה לפתרון הבעיה המדינית, שיפור רווחת האזרחים, חינוך וכולי. באופן מודע חשוב לא להיכנס לענינים עדתיים, סקטוריאליים, הכפשות של מנהיגי ציבור וסקטורים בעם. מפלגה שמכבדת את עצמה משרתת את כלל הציבור. עם הזמן זה יוכיח את עצמו.

החרדים הם אמנם סקטור עם צרכים ותפישת עולם רחוקים משלנו, החילונים, אולם החילונים צריכים לכבד את תפישת עולמם, למצוא דרך לקיים עמם דיאלוג במטרה להבינם ולדאוג לצרכיהם, ולהסביר להם את הרצון שלנו שיהיו שותפים בבניית הארץ. פשרה היא לחם חוקה של אומה מגוונת כל כך.

עמנואל כהן הוא אגרונום עם תואר שני בביוטכנולוגיה. עסק בעבר בהשבחת פרי האבטיח וכיום המלון (מטפח בשפה פשוטה). מלבד חקלאות הוא מתענין מאוד במוסיקה ולמספר שנים היה סולן בלהקה מקומית. עוסק הרבה באיכות סביבה ופתרונות לבעיות אקולוגיות שהאדם יוצר. עיקר הדרייב שלו זה מציאת פתרונות. חוסר צדק וחוסר יושרה יכולים להוציא אותו מדעתו, אז אפשר להגיד שהוא חם מזג, אבל זה מתבטא בדיבור בלבד. .

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 555 מילים

נתניהו הסכים לפשרת התקציב כדי למנוע תמיכה בחוק של לפיד

הצעת החוק של האוזר והנדל, הדוחה את העברת התקציב ב-100 ימים, תעלה למליאה ביום ברביעי ● באותו יום יעלו לפיד וזנדברג את הצעת החוק שלהם המונעת מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה ● בליכוד הסכימו אמש לתמוך בפשרת התקציב רק בקריאה טרומית ● זה קונה לנתניהו זמן, ובעיקר מבטל את האפשרות שכחול-לבן תתמוך בחוק של לפיד-זנדברג ● איום הבחירות טרם הוסר ● פרשנות

מעולם, כנראה, לא התקבלה הצעת פשרה כלשהי בסקפטיות רבה כל כך.

בנימין נתניהו מוכן להצעת החוק של סיעת דרך ארץ לדחות לנובמבר את מועד האישור על תקציב המדינה – אבל שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון.

פוליטיקאי בכיר בימין נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים. עד כדי כך הפכה המערכת הפוליטית לכר מרעה של גנבי סוסים.

שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון. פוליטיקאי בכיר נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים

כדי שהחוק של צבי האוזר ויועז הנדל יעבור, צריך רוב בקריאה טרומית, דיון בוועדות, חזרה למליאה לצורך קריאה שנייה ושלישית ודיון ארוך בכנסת לפני האישור הסופי. הכול צריך להיעשות תוך שבועיים, בלוח הזמנים המקוטע של הכנסת. לא בלתי אפשרי, אם נתניהו לא יטרפד את הכול ברגע האחרון.

בשלב זה נתניהו והליכוד תומכים בחוק שיעלה למליאה ביום רביעי, אבל רק בשלב הקריאה הטרומית. באותו יום יעלו חברי הכנסת יאיר לפיד ותמר זנדברג את הצעת החוק שלהם שמונעת מראש ממשלה לכהן תחת כתבי אישום.

לפי ההערכה, נתניהו רוצה למנוע את התמיכה של כחול-לבן בחוק הזה, ולכן הסכים לדחות את אישור התקציב. אחרי שהחוק הזה ייפול, הוא ימצא דרך להפיל גם את חוק התקציב של האוזר.

שאלתי אתמול את האוזר אם הוא לא נופל למלכודת שטומן לו נתניהו. "הכל יכול להיות", הוא ענה.

בגדול, נתניהו לא שינה את האינטרס שלו. הוא רוצה לטלטל את המערכת הפוליטית לפני המשפט שלו, שמתחיל את שלב ההוכחות שלו בינואר 2021. הוא עדיין רוצה בחירות וממשלת 61 כדי שיוכל להעביר באמצעותה את החוקים שנוחים לו נגד המשך המשפט. זו הייתה תכנית הפעולה שלו בשנתיים האחרונות. נתניהו עדיין רוצה לעשות את הכל לפני הרוטציה עם גנץ בנובמבר 2021.

בקיצור, נתניהו לא מצמץ, כפי שצייצו אמש עמיתיי עמית סגל ורביב דרוקר. פיזור הכנסת לא בוטל לפי שעה. הוא לכל היותר נדחה ב-100 ימים, אם החוק של האוזר אכן יעבור, וזה בכלל לא בטוח.

יוזם החוק צבי האוזר אמר הלילה כי המטרה שלו היא ליצור יציבות פוליטית וכלכלית לקראת החורף. הוא טען כי מטאור הקורונה והשפעת המשולבים זה בזה מתקרב לכדור הארץ, עומד להתפוצץ ואנחנו לא מוכנים. הוא עצמו יצביע נגד ההחלטה של לפיד וזנדברג כדי לא להסיט את תשומת הלב מהדבר העיקרי.

"כל מה שלא מייצב את המערכת, לא צריך להתעסק בו", אמר האוזר, אבל הוא רק שכח שבינתיים המדינה תתנהל עוד שלושה חודשים בלי תקציב. איזו יציבות מרשימה.

עוד 394 מילים

גנץ: ישראל צריכה אחדות; נתניהו: צריך לעשות כל מאמץ להימנע מבחירות

ראש הממשלה דיבר בכנס השלטון המקומי ואילו וראש הממשלה החליפי נשא דברים בוועדת החוץ והביטחון ● יריב לוין: ״לא נותנים לנתניהו לעבוד״ ● ניסקורן: אם שותף רוצה בחירות ממניעים לא הגיוניים - נלך לבחירות ● סקר: גוש הימין על 59 מנדטים ● עמיר פרץ: לא אצביע נגד החוק שימנע מנאשם בפלילים לכהן ● גלנט: שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר ● תלמידי א׳ עד ד׳ ילמדו 5 ימים בשבוע ● גנים ילמדו כרגיל

11:54 עריכה

אל מכשול הקורונה מצטרפת גם הסתדרות המורים. האם הנושא יפתר עד פתיחת שנת הלימודים?

11:43 עריכה

השרה מירב כהן מכחול לבן הצטרפה לקבינט הקורונה

יחד איתה צורף גם שר השיכון ליצמן.

11:40 עריכה

שרת התפוצות עומר ינקלביץ׳ מנחמת את בנות השירות הלאומי שלא יטוסו לחו״ל עקב הקורונה.

11:10 עריכה

שר האוצר ישראל כץ ואדם במסכה פעלו למען הכלכלה.

 

10:35 עריכה

דברי ראש הממשלה נתניהו בכנס השלטון המקומי: 

הממשלה הקודמת הייתה יותר רזה ויעילה. קיבלנו החלטות נכונות וקיבלנו אותם בזמן וזה עזר לנו להתגבר על הגל הראשון של הקורונה. גם בממשלה הזאת, שהיא יותר מורכבת, קיבלנו החלטות חשובות.

אתמול כבר 90% מהאזרחים קיבלו את המענק לכל אזרח. הארכנו את תקופת הזכאות לקבלת דמי אבטלה, את החל״ת, הבאנו תוכנית מקיפה מענקים לעסקים ועצמאיים, אתמול פתחנו את עולם התרבות. אנחנו מקבלים את ההחלטות האלה. יש עוד 8 וחצי מיליארד שקל עכשיו שאמורים להגיע לאזרחי ישראל למטרות רבות. אלה דברים חשובים שאנחנו צריכים להמשיך אותם. לכן מלבד הביטחון אני עוסק כל הזמן בשתי משימות ענקיות: שמירה על הבריאות, החיים, ולצד זה פתיחת הכלכלה.לצורך זה צריך לייצב את הממשלה כדי שהיא תוכל לפעול במהירות.

לכן כשפנה אליי אתמול ח״כ האוזר מטעם סיעת ״דרך ארץ״ וביקש לתת עוד הזדמנות לנסות להגיע לייצוב המערכת הפוליטית כדי שנוכל להמשיך להילחם בקורונה, אמרתי שאני מוכן. אני חושב שצריך לעשות כל מאמץ להימנע מבחירות, לייצב את הממשלה, להילחם נגד הקורונה מבחינה בריאותית ולהילחם למען פתיחת הכלכלה.

10:25 עריכה

שר החינוך גלנט מבטיח ששנת הלימודים תיפתח כרגיל ב-1 בספטמבר בהתאם למתווה הקורונה שהציג, זאת למרות דבריו של מנכ״ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי שאמר ש-"ייתכן שכיתות ד' ומעלה לא יחזרו לבתי הספר ב-1 בספטמבר".

דברי גלנט:

 

10:08 עריכה

שר הביטחון בני גנץ הופיע בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת והתייחס למשבר בקואליציה. הוא קרא לשמור על יציבות פוליטית ו"לא להסתחרר בחוסר היציבות שבאזור״

הבוקר בכנסת, אני מעביר סקירה לוועדת החוץ והביטחון. הצטרפו אליי לשידור החי.

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום ראשון, 9 באוגוסט 2020

גנץ התריע שללא תקציב יציב לשנים 2020 – 2021, לא יוכלו לקדם במערכת הביטחון תוכניות ארוכות טווח, כולל התכנית הרב שנתית שהציג הרמטכ״ל כוכבי. "אני אומר את זה כרמטכ"ל שהגיש שלוש תכניות שכולן התקבלו ואף לא אחת תוקצבה, וזה דבר נפשע" הוסיף. "המערכת מסוגלת להיות יעילה כשיש לה תקציב יציב יעיל".

על האסון בלבנון אמר גנץ:

"בעוד נסראללה הוא האויב העיקרי שלנו בצפון, הוא גם הבעיה של לבנון וראינו איזה אסון קרה כתוצאה מהפיצוץ. לא תהיה לנו בעיה להילחם באיזורים כאלו כפי שעשינו בעבר, אך יכול להיות לדבר הזה השלכות קשות".

09:52 עריכה

עמיר פרץ התארח באולפן ynet ואמר שלא יצביע נגד ההצעה למנוע מנאשם בפלילים לכהן כראש הממשלה אבל גם לא בעדה. עוד הוסיף שר הכלכלה "המשבר לא נפתר אלא רק נדחה. אנחנו מגלים אחריות. ראש הממשלה נתניהו, פניו לבחירות משיקולים זרים, ברור לנו שזה לא משיקולים כלכליים אלא פוליטייים לחלוטין ואישיים".

09:43 עריכה

מתי כספי פרסם סרטון נגד מדיניות הממשלה, קיבל איומים והסיר אותו.

ברשת ב׳ הוא אמר: נתניהו הפך את הקערה על פיה. הוא גרם לנזק עצום בכלכלה והוציא לחל״ת בלתי ידוע את עולם התרבות. 

מתי כספי מכחיש את מגיפת הקורונה ואומר שמדובר בשפעת ושמוליכים את הציבור שולל.

בסרטון שהסיר כספי נאמר בין השאר: "אני מציע שהדיקטטור ינהג על פי מה שהחליט, מאחר שסגר את כל הקשור לתרבות והרס את חיי כל העוסקים ביצירת התרבות, שיסיר מהקירות את כל התמונות התלויות שם, שייקח את כל יצירת האמנות המצויות בביתו וישמיד אותן מיד". כספי לא חסך בביקורת והוסיף: "כך יעשה גם לכל התקליטים, הדיסקים והדי.וי.די. שנמצאים ברשותו וברשות הפרזיט שגר אצלו, ושישרוף את כל הספרים שיש לו, ושלעולם לא יצפה יותר בסרטים ולא יאזין למוזיקה אף פעם. כך הוא ייהנה יותר מהחיים שכפה על אזרחיו".

הפוסט עם ההסבר שעלה לאחר מכן.

שלום לכולם, לאור איומים שהאומן קיבל על חייו מיצורים נאלחים ששמם נרשם והנושא בטיפול, נאלצנו להסיר את הסרטון של האומן בו…

פורסם על ידי ‏מתי כספי – העמוד הרשמי‏ ב- יום ראשון, 9 באוגוסט 2020

09:28 עריכה

יו״ר הקואליציה מיקי זוהר ממשיך בקו של אנשי הליכוד.

מצד שני, הוא מתנגד לתקציב חד שנתי.

09:17 עריכה

ח״כ ברקת מתעקש על קונספט התקציב החד שנתי. בנוגע לגנץ בראשות הממשלה, יש לו דיסוננס בין קיום הסכם למה שטוב לישראל.

08:28 עריכה

האם סיעת דרך ארץ בדרך לפיצול מכחול לבן? הכתב הפוליטי של כאן מנבא על פי סימנים.

במצב של בחירות דרך-ארץ אינה קרובה אפילו לאחוז החסימה. סביר להניח שכחול לבן לא תרצה לרוץ עם הנדל והאוזר, כך שאולי הם יחפשו בית פוליטי חדש בזמן שנותר.

08:13 עריכה

שר האוצר ישראל כץ מאשים את כחול לבן שעושה שימוש בתקציב כדי שראש הממשלה יקיים את הרוטציה שחתם עליה.

08:10 עריכה

במעריב פורסם סקר מנדטים לנוכח איום הבחירות. לפי התוצאות הליכוד מקבל 29 מנדטים. יש עתיד־תל"ם על 19 מנדטים, ימינה 14, הרשימה המשותפת 14, כחול לבן 13, יהדות התורה 9, מרצ 8, וש"ס וישראל ביתנו – 7 מנדטים כל אחת. שאר הרשימות אינן עוברות את אחוז החסימה. גוש הימין: 59 מנדטים 

07:54 עריכה

גם שר המשפטים אבי ניסקורן יודע שלא בטוח בכלל שהמשבר נגמר.

07:26 עריכה

יריב לוין דיבר בגלי צה״ל על החוק של דרך ארץ לדחיית הצבעת התקציב. ״יש הבנה אצל כל הצדדים שצריך לעשות מאמץ גדול כדי לדחות את הבחירות״, אמר. ״מה שראש הממשלה זו מחווה של רצון טוב שיתן זמן לחפש פתרונות״. 

על השאלה האם זה עוד תרגיל של נתניהו שנועד לגרום לכחול לבן לדחות את החוק של יש עתיד ומרצ, שימנע מנאשם בפלילים להקים ממשלה המתוכנן לעלות ביום רביעי, אמר לוין ״אני מעריך שהיכולת לשנות חוק כזה במשך שבועיים,  חוק שישנה את הכללים – גם כך הסיכוי שזה יקרה זה אפסי״.  

לוין סבור שלא רק התקציב מהווה בעיה אלא כל דרך העבודה בממשלת האחדות. לדבריו ״כשהקמנו את הממשלה היה ברור שלא יהיה פשוט, אבל שצו השעה מחייב את זה. הצדדים יכולים לוותר אחד לשני, או לחלופין ללכת למקום של שיתוק ונטרול, המצב הוא שאי אפשר לעבוד – ממש לא מאפשרים לנתניהו לעבוד. במקום שיתוף פעולה – אנחנו נמצאים בשיתוק. לא לזה התכוונו״. 

יריב לוין במועד חתימת ההסכם בין בנימין נתניהו ובני גנץ, ב-20 באפריל 2020
יריב לוין במועד חתימת ההסכם בין בנימין נתניהו ובני גנץ, ב-20 באפריל 2020
07:06 עריכה

האם החוק של דרך ארץ יציל את הממשלה?

עוד 17 עדכונים

טובת מדינת ישראל על פי בני גנץ

בני גנץ חוזר שוב ושוב על המנטרה הקבועה שלו: אני עושה מה שלדעתי טוב למדינת ישראל. עם ישראל. לאזרחי ישראל. בווריאציות שונות ומשונות הוא מצדיק כל מעשה או מחדל, כל חוק חברתי שנזרק לפח, כל הבטחה שהופרה וכל מעילה באמון בוחריו, בכך שהוא, בני גנץ, דואג רק למדינת ישראל וטובתה. לא לעצמו חלילה. לא לכספו. לא למפלגתו. לא לעתידו הפוליטי.

גנץ חוזר על המנטרה הקבועה שלו: אני עושה מה שלדעתי טוב למדינה, לעם ישראל, לאזרחי ישראל. בווריאציות שונות הוא מצדיק כל מעשה או מחדל, כל חוק חברתי שנזרק לפח, כל הבטחה שהופרה וכל מעילה באמון בוחריו

לכן נותר לשומע לשאול: מהי טובתו של העם בישראל על פי משנתו של בני גנץ? חודשים ארוכים טרח בני גנץ לנסח מצע, להבטיח הבטחות, לשכנע מעל מיליון ומאתיים אלף אזרחים להצביע עבורו ועבור מפלגתו, על מנת שיבצעו ויקיימו את הבטחותיהם – והנה לפתע מכריז גנץ שרק הוא לבדו יודע מה טוב.

אופוזיציה זה מיותר על פי גנץ. כי באופוזיציה לא מקבלים החלטות ולא עושים. אלא שבני גנץ שכח או מעולם לא הבין מהו תפקידה של האופוזיציה בדמוקרטיה.
כניסה לממשלה תחת נאשם בפלילים היתה טאבו ייהרג בל יעבור במשך 3 מערכות בחירות, ולפתע טובתו של עם ישראל היא דוקא כן לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ללכת לעוד מערכת בחירות.

אבל אופסי… הנה רק חלפו 100 ימי ממשלת החירום-פיוס-אחדות ומחדלי הקורונה, וכבר בחירות רביעיות מעבר לפינה.

בני גנץ גמיש כמו לוליינית גומי בקרקס.

פרשת הצוללות? החמורה בפרשיות השוחד שעליה יש להקים ועדת חקירה ממלכתית, אבל בני גנץ, שבזכות הבטחותיו אלה קיבל מאות אלפי קולות, ברח מאולם המליאה בעת ההצבעה על ועדת חקירה ממלכתית ולמעשה התנגד להקמת הוועדה. כי הוא, בני גנץ, פועל רק לפי דעתו, תמיד תמיד לטובת העם בישראל.

פרשת הצוללות? החמורה בפרשיות השוחד שעליה יש להקים ועדת חקירה ממלכתית, אבל בני גנץ, שבזכות הבטחותיו אלה קיבל מאות אלפי קולות, ברח מאולם המליאה בעת ההצבעה על ועדת חקירה ממלכתית

הפגנות נגד השחיתות? בני גנץ לא שם. לטובת עם ישראל.

רה"מ נואם בפתח משפטו בביהמש המחוזי ותוקף את כל מערכות המשפט, בני גנץ נאלם. לטובת עם ישראל.

נתניהו מכנה את המפגינים מפיצי מחלות, אנרכיסטים, משלח בהם את השר אוחנה. בני גנץ לטובת עם ישראל , לא מתערב. ברור.

שלושה מחבלים מגורשים ממוצב הר דב? בני גנץ מתנפח מגאווה לטובת ישראל. פיצוץ חומר כימי בנמל ביירות? בני גנץ כבר על הסוס לטובת הדמוקרטיה בישראל והמאבק בקורונה, הוא ישלח סיוע, ברור.

בתי החולים קורסים, מיליון מובטלים, בני גנץ נשאר בממשלה ולא דופק על שום שולחן לטובת עם ישראל.

תקציב חד שנתי או דו שנתי? בני גנץ מתעקש. בינתיים. עוד שבועיים. רגע. הוא מלא בטיעונים על חשיבותה של כחול לבן בממשלה הרחבה הזו. מאמין שהבוחרים יבינו ויחזרו בבחירות.

כל הציניות הזו לא נועדה אלא לשרטט את דמותו של מי שהתיימר להיות אלטרנטיבה לנתניהו. בעצם אדם שאינו מבין את מהותה של דמוקרטיה. לא מוכן לשבת דקה אחת באופוזיציה. רק שולחן הממשלה מעניין אותו כי שם עושים, ובאופוזיציה מדברים.

על פי גנץ ערכים אפשר לקפל. הם נכונים לזמנם. הבטחות אפשר לשנות, למחוק, למסמס, לאדות, לשכוח. בני גנץ ושותפיו מכחול לבן נושאים השקפת עולם מעוותת. אנטי דמוקרטית. למעשה לא רחוקה מזו של נתניהו. השלטון הוא העיקר.
כיצד ישרתו את עם ישראל? זו כבר שאלה של קוניוקטורה פוליטית, קומבינה, סחר מכר ברצון הבוחר, דיל כזה או אחר.

על פי גנץ ערכים אפשר לקפל. הם נכונים לזמנם. הבטחות אפשר לשנות, למחוק, למסמס, לשכוח. גנץ ושותפיו מכחול לבן נושאים השקפת עולם מעוותת. אנטי דמוקרטית. למעשה לא רחוקה מזו של נתניהו

בני גנץ לא ראוי להיות ראש ממשלה ולא שר ביטחון. לא חליפי ולא ראשי. כישוריו כאיש ביטחון ורמטכ"ל בעבר ממש לא חשובים. תפקידו היה להיות שליחם של מיליון ורבע בוחרים בהחלפת שלטון מושחת, כושל, הפוגע בכל שומרי הסף למען ראש ממשלה הנאשם בשלושה כתבי אישום. במשימה הזו, העיקרית, בני גנץ נכשל והכשיל את בוחריו. לכן אינו ראוי יותר לשום תפקיד במערכת הפוליטית.

בחירות רביעיות עלולות להעלות את נתניהו ל-61 מנדטים ולהעמיד ממשלת חורבן, סיפוח והרס מוחלטים. אבל היעדר תקווה ואלטרנטיבה שלטונית חמורים יותר.

מנחם בגין שירת באופוזיציה 29 שנים. בני גנץ וכחול לבן לא מוכנים לשרת באופוזיציה גם לא 29 דקות.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 636 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מנהלי בתי ספר מאיימים: נפסיק את התנדבות תלמידינו במגן דוד אדום

מעקב מנהלי בתי ספר באזור השפלה יוצאים למאבק נגד ההתעמרות בתלמידים במד"א, שנחשפה בזמן ישראל ● במכתב חריף הם דורשים את פיטוריו של אחראי המתנדבים בתחנת רחובות, ציון בוארון ● "כל עוד בוארון יוותר בתפקידו, נפעל להעברת התלמידים המתנדבים מתחנת רחובות"

עוד 630 מילים ו-5 תגובות

שתי אצבעות מביירות כאן זה לא שווייץ, אבל גם ממש לא לבנון

בעקבות הפיצוץ הענק בביירות, ריכוז המפעלים הפטרוכימיים בחיפה מושך את עיקר תשומת הלב ● המפרץ בהחלט דורש מעקב צמוד, אך כמו תמיד במלחמות, צריך לקחת בחשבון שההפתעה עלולה לבוא דווקא מכיוון אחר ● למשל, מהרכבות והמשאיות שמובילות חומרים מסוכנים בסמוך לבתי מגורים ● ויש גם את המפעל בדימונה, שעליו איש לא מדבר

עוד 806 מילים

השופט התחנן: הגנו על הציבור

תחקיר זוג יהודי-אמריקאי מבוגר נעקץ ברבע מיליון דולר על ידי נוכלים ישראלים בענף המסחר במטבע חוץ - וזהו רק קצה הקרחון ● ישראלים רבים פועלים בזירה הפרוצה הזו, ששבה לפרוח לאחר שחשיפות בזמן ישראל הביאו לדעיכת היקף ההונאות באופציות הבינאריות ● השופט מגן אלטוביה, שדן בתיק, הפציר במדינה לטפל בתופעה ● אך קריאתו לא זכתה למענה עד היום

עוד 1,868 מילים

מחאת בלפור זוכה לרוח גבית מפרקליטות המדינה

לפני שלוש שנים, התייצבה הפרקליטות בבג"ץ והצהירה כי תדרוש רשיון לכל הפגנה, ולא תאפשר הפגנות מול ביתו של היועמ"ש ● השבוע הפתיעה הפרקליטות בעמדה הפוכה לגמרי, בתשובה לעתירת דיירים באזור בלפור, המבקשים להגביל או להעביר את פעולות המחאה שמתקיימות שם ● פרשנות

עוד 852 מילים

נתניהו יתמוך בקידום החוק, שיידחה את המועד האחרון לאישור תקציב המדינה

גנץ שאל בקבינט הקורונה את שר האוצר כ"ץ, איך, כבר לפני חודשיים, הנחה להכין הצעת תקציב ל-2020, אף שהדבר מנוגד להסכם הקואליציוני וצעק שמלכתחילה לא הייתה כוונה לקיים את ההסכם; נתניהו בתגובה ביקש בלעג להגביר את הווליום ● מגעים מתנהלים לריצה משותפת של כחול לבן והעבודה ● המשטרה פתחה בחקירה נגד יונה אברושמי בחשד להסתה לאלימות

עוד 44 עדכונים

בנט הוא הכוכב העולה היום ברחובות הימין: בכמה סקרים הוא מקבל בין 16 ל-19 מנדטים ● אבל בנט באמת לא רוצה בחירות עכשיו ● הוא יודע שהוא תמיד מצטיין בסקרים, אבל בפועל נתניהו שותה לו את המנדטים ככל שמתקרבים לבחירות ● כדי למנוע זאת, בנט צריך להפוך לאלטרנטיבה ● אך בניגוד ללפיד, הוא עדיין לא מוכן להצהיר על עצמו כמועמד לראשות הממשלה ● פרשנות

איש אינו יודע עדיין על מה יהיו הבחירות בנובמבר, אם יהיו, אבל קמפיין ההאשמות התחיל עוד לפני שהגענו ל-24 באוגוסט ולפיזור הממשלה בגלל שהתקציב אינו עובר. כל הלילה, למשל, התנצחו הליכוד וכחול-לבן סביב השאלה מי אשם בביטול התקדימי של ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון), ולמה התוכנית לסיוע והאצה לאוכלוסיות מיוחדות אינה עולה לדיון.

הקרע בין המפלגות הגדולות רק ילך ויתרחב. ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה בחירות, זה ברור. כחול-לבן לא רוצה בחירות, אבל אין לה ברירה. אם היא תסכים לתקציב חד-שנתי היא משחקת לידיו של נתניהו, ומעניקה לו נקודת יציאה לבחירות. זו הסיבה שבני גנץ אינו מתפשר. הוא פשוט ממולכד מכל כיוון. חבל רק על השרים של כחול-לבן שיוכלו לציין ברזומה שלהם שכיהנו פעם באיזו ממשלת מעבר, אבל את הטענות הם יוכלו להפנות רק לעצמם.

נתניהו היה מכן לוותר על בחירות בנובמבר או בכלל רק בתנאי אחד, שיש לו עכשיו ממשלת 61 שאיתה הוא יכול לעשות רצונו. לשם כך הוא מנסה להמיר את דתם הפוליטית של כמה בכירים בכחול-לבן, אחרי שגייס לליכוד את גדי יברקן. נתניהו נפגש ל"שיחות מקצועיות" עם השרות פנינה תמנו שטה ועומר ינקלביץ'. גם אם יצליח להעביר אותן לצדו (והוא לא) אין לו ממשלת 61: יו"ר ימינה נפתלי בנט לא מוכן לבוא, ובלי בנט אין לנתניהו כלום.

נתניהו נפגש ל"שיחות מקצועיות" עם השרות פנינה תמנו שטה ועומר ינקלביץ'. גם אם יצליח להעביר אותן לצדו (והוא לא) אין לו ממשלת 61: יו"ר ימינה נפתלי בנט לא מוכן לבוא, ובלי בנט אין לנתניהו כלום

בנט הוא הכוכב העולה היום ברחובות הימין. בכמה סקרים הוא מקבל בין 16 ל-19 מנדטים, מספרים שהוא לא חלם עליהם. דיברתי אתו בסוף השבוע. בנט באמת לא רוצה בחירות, ולא רק בגלל שמדובר בטירוף לאומי ברור.

ראשית, בנט עדיין אחוז בטראומה מאפריל 2019, אז הוא לא עבר את אחוז החסימה; שנית, בנט יודע שהוא תמיד מצטיין בסקרים, אבל בפועל נתניהו יודע לשתות לו את המנדטים ככל שמתקרבים לבחירות.

זו גם הסיבה שבנט, בניגוד ליאיר לפיד, לא ממהר להכריז על עצמו כמועמד לראשות הממשלה. מעבר לאי הוודאות ביחס לכוחו האמיתי, בנט לא יכול לתקוף את נתניהו חופשי ובכל נושא, כמו לפיד.  בנט יכול לדבר על הקורונה, וזה הקלף המנצח שלו ברגע זה – אבל אסור לו לומר מילה על השחיתות ועל המשפט של נתניהו, מכיוון שגם המפלגה שלו, ימינה, מנהלת קמפיין נגד המערכת המשפטית ומריצה בכל הזדמנות את פסקת ההתגברות.

בנט יכול לדבר על הקורונה, וזה הקלף המנצח שלו ברגע זה – אבל אסור לו לומר מילה על השחיתות ועל המשפט של נתניהו, מכיוון שגם המפלגה שלו, ימינה, מנהלת קמפיין נגד המערכת המשפטית

לפיד, לעומת בנט, קופץ לזירה בכל הכוח. יו"ר האופוזיציה הכריז אתמול (שבת) בראיון מהוקצע לערוץ 13 כי הוא רואה את עצמו כמועמד לראשות הממשלה. נתניהו שמח לשמוע את הבשורה ואפילו מעודד את הסיטואציה, כפי שראינו בשבוע שעבר בכנסת. מבחינת נתניהו, לפיד הוא משקל נוצה, וכך גם הסקרים מראים בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה.

בהפגנה אתמול בכיכר פאריז, אולי הגדולה שהתקיימה עד עתה מול בית ראש הממשלה, הניפו הצעירים את השלט "רוצים לגדול בדמוקרטיה". הבחירות בנסיבות האלה לא באות מתוך חיוב לאומי, אלא מתוך צורך אישי ומשפטי של איש אחד בימים של אסון בריאותי, כלכלי וחברתי. זו לא הדמוקרטיה שהם מבקשים.

עוד 496 מילים

מחדל התקציב גנץ משתף פעולה עם ההונאה של נתניהו

בעוד נתניהו מבקש להימנע מפסיקה של בג"ץ על יציאתו לנבצרות, גנץ עדיין מקווה להגיע לרוטציה נגד כל הסיכויים ● בינתיים הם מנהלים ריקוד טנגו סוער, שנועד להסתיר מהציבור את העובדה כי הדיון על התקציב הוא הכל מלבד כלכלי-מקצועי ● חברי ועדת הכספים בעבר מבהירים כי מי שמפסיד מכך הוא הציבור הישראלי ● ובין לבין, הקואליציה רומסת את חוק יסוד הכנסת ● פרשנות

עוד 1,660 מילים

"בהנצחת היהודים שנרצחו, אכפר מעט על הפשעים של משפחתי"

ספרם של אפרים זורוף ורוטה ונאגייטה עורר סערה בליטא ובישראל, כאשר חשף את הזוועות שביצעו אזרחים ליטאים נגד יהודים במהלך השואה ● עכשיו, המסע העולמי שלהם מגיע לשיאו עם פרסום הספר באנגלית ● בשיחה עם זמן ישראל הם מדברים על הניסיונות המתסכלים לשכנע את הליטאים להכיר בפשעי אבותיהם - וגם על מערכת היחסים המיוחדת שהתפתחה ביניהם במהלך העבודה המשותפת ● ראיון זוגי

עוד 2,179 מילים

כ-20 אלף מפגינים בירושלים; מעל אלף מפגינים גם בקיסריה

חילופי האשמות בין הליכוד וכחול-לבן על ביטול ישיבת הממשלה ● נתניהו: "ערוץ 12 עושה הכל כדי לעודד את הפגנות השמאל הקיצוני של לפיד ואיימן עודה, שמסיתות לרצח נגד ראש הממשלה ומשפחתו" ● גנץ: לא אתפשר בנושא התקציב ● ינקלביץ' ותמנו-שטה מכחישות כי בכוונתן לערוק לממשלת ימין צרה ● תנועת "קריים מיניסטר" הגישה תלונה למשטרה נגד יונה אברושמי בגין הסתה לרצח

עוד 14 עדכונים

ראיון וופי גולדברג עולה למתקפה

"בארצות הברית אנחנו צריכים להזכיר לאנשים שחיים של שחורים נחשבים, משום שזה קל מדי לסיים חיים של שחורים, קל מדי לירות בהם ברכב. אף אחד לא משתגע מזה, כי זה סוג של 'אה, הם שוב כועסים'" ● "טראמפ גילה חוסר שפיות בנוגע לקורונה, אפשר היה לחסוך את זה מאיתנו" ● השחקנית והמנחה וופי גולדברג היא כבר סבתא-רבתא, והיא רוצה שהנינה שלה תגדל באמריקה אחרת ● בראיון אישי היא מספרת על החיים החדשים שלה

עוד 1,923 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה