ההפגנות בבלרוס הן טרגדיה ידועה מראש

ההפגנות ההמוניות מתרחבות במינסק
ההפגנות ההמוניות מתרחבות במינסק

קיימת סבירות גבוהה שבימים הקרובים תתערב רוסיה צבאית באופן לא מוצהר בבלרוס כדי למנוע את "בריחתה" ממרחב ההשפעה שלה

בשבוע האחרון גילתה התקשורת הבינ"ל והישראלית את בלרוס ואיננה מפסיקה לעסוק במשטר העריץ של הנשיא לוקשנקו, בזיוף תוצאות הבחירות לנשיאות שלו, ובהפגנות חסרות תקדים שמתקיימות בימים האחרונים בבירה מינסק וברחבי המדינה.

עם זאת, גורלה של בלרוס לא יוכרע בהפגנות ההמונים, אלא על שולחן הדיונים של נשיא רוסיה פוטין. ככל שההפגנות במינסק מתמשכות ומתרחבות, כך מתחזקת הסבירות, כי בשבועות הקרובים תתפתח לנגד עינינו טרגדיה קשה, שתכלול שפיכות דמים, והידרדרות נוספת ביחסי רוסיה עם המערב.

גורל בלרוס לא יוכרע בהפגנות ההמונים, אלא על שולחן הדיונים של פוטין. ככל שההפגנות במינסק מתרחבות, כך מתחזקת הסבירות, כי בקרוב תתפתח לעינינו טרגדיה קשה, שתכלול שפיכות דמים, והידרדרות ביחסי רוסיה והמערב

בלרוסים הינם העם הקרוב ביותר מבחינה אתנית לרוסיה, ומלבד שלושים השנים האחרונות מעולם לא זכו לעצמאות מדינית. בראיית הנשיא פוטין והאליטה השלטת במוסקבה, העצמאות הבלרוסית הינה טעות היסטורית, עמה הם התקשו להשלים. הם גם מביעים ספקנות לגבי קיומו של העם הבלרוסי כתופעה מובחנת מהלאום הרוסי. גם השליט של בלרוס ב-26 השנים האחרונות, הנשיא אלכסנדר לוקשנקו, חתר לשמר קשרים כלכליים ופוליטיים הדוקים מול מוסקבה, בעיקר נוכח התלות הכלכלית העצומה של בלרוס ברוסיה.

בשנים 1996-1998, עוד בטרם שמעו במערב את השם ולדימיר פוטין, חתמו רוסיה ובלרוס על סדרת הסכמים שכוננו ביניהן "מדינת ברית" – בעצם המידה הגדולה ביותר של אינטגרציה מדינית במרחב הפוסט-סובייטי, לפחות מהבחינה הפורמלית. המרכיב הפוליטי של ההסכם נותר "אות מתה", ובלרוס לא נבלעה בתוך רוסיה, בעיקר בשל עניינו של הנשיא לוקשנקו לשמור על עצמאותו, אולם התלות הכלכלית ברוסיה המשיכה להתחזק.

בשנים האחרונות החל הנשיא פוטין להפעיל לחצים כבדים על מינסק לממש את הרכיבים הפוליטיים של ההסכם, ובעצם להטמיע את בלרוס בתוך רוסיה. היחסים עם מינסק התאפיינו במשברים חוזרים, בעיקר סביב שאלות הסבסוד של אספקת הגז והנפט הרוסיים לבלרוס. פרשנים רבים האמינו, כי פוטין מבקש לבנות בכך נתיב להנצחת שלטונו מבלי להיזדקק לשינוי החוקה הרוסית (מהלך שהוא נאלץ לקדם בסופו של דבר מאז תחילת 2020, נוכח הסרבנות של לוקשנקו). לו היו רוסיה ובלרוס מממשות אינטגרציה מדינית מלאה, פוטין יכול היה להיות מוגדר כנשיא "מדינת הברית" (לוקשנקו החזיק בתואר הפורמלי מאז שנת 2000).

לוקשנקו סירב לכך מחשש לאובדן שלטונו, וטיפח את דימויו הפומבי, כמי שמגן על עצמאותה המדינית של בלרוס מפני הניסיונות הדורסניים של מוסקבה לכרסם בה. עם זאת, הוא גם ניסה למנוע קרע אישי בינו לבין פוטין. בשנים האחרונות לוקשנקו פלירטט עם האיחוד האירופי ועם ארה"ב, בניסיון להרחיב את מרחב התמרון המדיני שלו מול מוסקבה, ולשם כך הרפה מעט מלחצו על האופוזיציה לשלטונו.

לו מימשו רוסיה ובלרוס אינטגרציה מדינית מלאה, פוטין יכול היה להיות מוגדר נשיא "מדינת הברית". אך לוקשנקו סירב מחשש לאובדן שלטונו, וטיפח דימוי פומבי של מגן עצמאותה המדינית של בלרוס מנסיונות הדורסנות של מוסקבה

במישור הפנימי, בבחירות של השבוע החולף התלכדו מספר מגמות של השנים האחרונות. המצב הכלכלי שהחמיר בתקופת הקורונה (לוקשנקו התכחש לקיום המגפה), הנתק בין לוקשנקו למאוויי הציבור לחיים טובים וחופשיים יותר – הביאו להצבעות נגדו. לא ברור היקף הזיוף של הבחירות, אך קרוב לוודאי שלוקשנקו לא זכה ב-80% תמיכה שהוא טוען להם. בחודשים האחרונים לוקשנקו החריף את הרטוריקה האנטי-רוסית, בניסיון לשפר עמדות לקראת הבחירות, בעוד המערב מגביר עליו לחץ לערוך בחירות הוגנות.

ההפגנות ברחבי בלרוס שוברות מדי יום שיאים היסטוריים של מחאה ציבורית. משטר לוקשנקו ניסה אתמול לאזן את התמונה, וכינס עשרות אלפי נאמנים בכיכר במינסק, אך כבר שעות לאחר מכן הפגנה שהוערכה ב120-200 אלף אנשים מטעם האופוזיציה גימדה את המפגן המשטרי.

הפגנות האופוזיציה בבלרוס (צילום: AP Photo/Dmitri Lovetsky)
הפגנות האופוזיציה בבלרוס (צילום: AP Photo/Dmitri Lovetsky)

מוסקבה תתקשה להשלים עם הפיכה עממית נגד לוקשנקו, ולא כל שכן עם התקדמותה של בלרוס בנתיב של אינטגרציה אירופית-מערבית. בראיית הקרמלין, האנלוגיה בין בלרוס לרוסיה עלולה לעודד את הציבור הרוסי להתקומם כנגד שלטון פוטין, ובכך לערער את היציבות הפנימית ברוסיה.

הממסד המדיני-ביטחוני הרוסי רואה בהתרחשות במינסק מזימה מערבית נגד רוסיה, ומתאר אותה כניסיון "הפיכה צבעונית" (מושג שנטבע בראשית שנות האלפיים נגד "המהפכה הכתומה" באוקראינה, "מהפכת הורדים" בגיאורגיה ומהפכת "הצבעונים" בקירגיזסטאן).

לבלרוס תפקיד מפתח בארכיטקטורה הביטחונית הרוסית – זוהי חגורת ביטחון חשובה בין רוסיה לבין נאט"ו. כמו כן, היא רכיב מפתח במדיניות הרוסית לאינטגרציה כלכלית ופוליטית במרחב הפוסט-סובייטי, ובלבה "האיחוד האירו-אסיאתי" ו"הארגון של הסכם ההגנה הקולקטיבית" הביטחוני.

שימור הסטטוס קוו במרחב הפוסט סובייטי ובמסגרתו של הדומיננטיות הרוסית הוא מרכיב מפתח במשנה המדינית של הנשיא פוטין וסביבתו. זהו גם "קו אדום" בוהק מול המערב, שהחצייה שלו כבר היוותה פעמיים "קאזוס בלי", עילה למלחמה. רוסיה יצאה למלחמה ב-2008 כדי להבטיח שגאורגיה לא תעקור למחנה המערבי, וב-2014 ספחה את קרים והתערבה באופן בלתי מוצהר במזרח אוקראינה, כדי למנוע מקייב להצטרף לנאט"ו ולאיחוד האירופי. בלרוס נחשבת במוסקבה כעוד יותר חיונית, והתרחיש של התמערבות שלה משול לתחילת הסוף של שלטון פוטין.

שימור הסטטוס קוו והדומיננטיות הרוסית הוא מרכיב מפתח במשנה המדינית של פוטין וסביבתו, ו"קו אדום" מול המערב, שחצייתו כבר היוותה פעמיים עילה למלחמה. בלרוס נחשבת במוסקבה כחיונית אפילו יותר

הנשיאים פוטין ולוקשנקו מציגים "סולחה" במשחק הוקי קרח ידידותי, פברואר 2020 (צילום: ארכיון אתר הקרמלין)
הנשיאים פוטין ולוקשנקו מציגים "סולחה" במשחק הוקי קרח ידידותי, פברואר 2020 (צילום: ארכיון אתר הקרמלין)

לוקשנקו נאחז בשלטון, והלחצים האמריקניים-אירופיים עליו אינם מותירים לו ברירה, אלא לפנות לעזרת רוסיה. ביומיים האחרונים לוקשנקו דיבר פעמיים עם פוטין. הודעות לתקשורת של שני הצדדים משקפות הכרה רוסית בלגיטימיות של לוקשנקו, הגדרה של ההפגנות בבלרוס כתוקפנות חיצונית בעידוד המערב, ונכונות של רוסיה לסייע ללוקשנקו צבאית, בהתאם להסכם על "מדינת הברית" ו"ההסכם על ההגנה המשותפת".

בימים האחרונים מתרבים הדיווחים על תנועה מוסווית של כוחות רוסיים לכיוון הגבול הבלרוסי, הטלת סגר מצד לוקשנקו על מרחב מיוער בגבול רוסיה-בלרוס, באופן שיכול לאפשר כניסה חשאית של כוחות רוסיים ללא סימני זיהוי למדינה, בדומה למה שקרה באוקראינה ב-2014. כמו כן, החלו תמרונים של צבא בלרוס ליד גבול ליטא, כנראה בניסיון להציג מצג של חשש להתערבות מערבית צבאית במדינה.

בראייה רחבה, יש כאן מצב א-סימטרי. מבחינת המערב – בלרוס אינה מאד חשובה. במערב אומנם נכונים  לעודד את "חגיגת הדמוקרטיה" הבלרוסית, מאיימים בסנקציות נגד לוקשנקו, וצפויים להטיל סנקציות על רוסיה אם תתערב, אך לא נאט"ו, ולא ארה"ב יפעלו צבאית בענין. מבחינת מוסקבה, אין סוגיה חשובה יותר מבלרוס. רוסיה אינה ששה להתערב צבאית. היא היתה מעדיפה שלוקשנקו יסתדר לבד והיתה רוצה להימנע מדיכוי כוחני. בה בעת, גוברים סימנים לקושי של לוקשנקו לדכא את ההפגנות בכוחות עצמו, והמחיר של בריחת בלרוס ממרחב ההשפעה הרוסי נתפס במוסקבה כבלתי נסבל.

מבחינת מוסקבה, אין סוגיה חשובה מבלרוס. רוסיה היתה מעדיפה שלוקשנקו יסתדר לבד, אך מסתמן שהוא מתקשה לדכא את ההפגנות לבד, ובריחת בלרוס ממרחב ההשפעה הרוסי נתפסת במוסקבה כבלתי נסבלת

הסיכום הפסימי הוא, שבסבירות גבוהה אנו בעיצומה של אינטרפרטציה מחודשת לתרחיש ההתערבות הרוסית באוקראינה מ-2014. אומנם העם הבלרוסי מגלה אומץ וכמיהה לשינוי, אולם לרוע מזלו הוא מצוי בתווך בין רוסיה לבין נאט"ו. "הצדק" לו מצפה הציבור במינסק אינו אוניברסלי, ומוגבל על ידי הגיאוגרפיה הפוליטית, כפי שגילו בשנים האחרונות האוקראינים וגם תושבי אזורינו, שלא הצליחו לזכות בגורל טוב יותר חרף הפלת משטרים רודניים.

החרפה נוספת ביחסי רוסיה-מערב בגין המצב בבלרוס יעצים לחצים מערביים גם על ישראל בנוגע לקשריה עם רוסיה. כמו כן, הדבר יערער ביתר שאת את האמון של האמריקאים והאירופים מול רוסיה, באופן שיקשה על ארה"ב והאיחוד האירופי להגיע להסכמות מול מוסקבה בסוגיות בעלות עניין לישראל, בדגש על המרחב הסורי והאיראני.

סא"ל (מיל.) דניאל ראקוב הצטרף למכון למחקרי ביטחון לאומי בשנת 2019. שרת בצה"ל 21 שנים, מרביתן באגף המודיעין. עסק במחקר מודיעיני ועבודת מטה, במיקוד על האתגרים האסטרטגיים והאופרטיביים הבולטים של צה"ל וממשלת ישראל, בזירות גיאוגרפיות מגוונות. מתמחה במעורבות המעצמות במזרח התיכון, בדגש על האסטרטגיה הרוסית באזור ויחסי רוסיה עם ישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,085 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

למקרה שפיספסת

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

קריקטורה בינתים בטרמפיאדה

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה