שוד שהסתבך, לכאורה

נתניהו וגנץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יונתן זינדל, פלאש 90
נתניהו וגנץ

מה שישראל עוברת עכשיו, לכאורה, זה שוד שהסתבך והפך להיות ארוע עם בני ערובה. התסריט מוכר: כנופיה פורצת לבנקים בזה אחר זה, הפריצות נעשות מורכבות יותר והסכומים גדלים. השודדים כבר שדדו מיליונים, פיזרו את הנכסים והכסף בכל העולם, הם יכולים לפרוש ולחיות בנעימים, אבל עם הכסף בא התאבון, וראש הכנופיה מאמין שהוא ימשיך לחמוק ממאסר.

מה שישראל עוברת עכשיו, לכאורה, זה שוד שהסתבך והפך להיות ארוע עם בני ערובה. התסריט מוכר: כנופיה פורצת לבנקים בזה אחר זה, הפריצות נעשות מורכבות יותר והסכומים גדלים

אבל הפעם זה הסתבך. לגמרי במקרה האזעקה החלה לפעול, ועכשיו הבניין מכותר. אם השודד נתפס, הוא והכנופיה שלו ייתנו את הדין לא רק על השוד האחרון אלא על כל האחרים, ויבלו את שארית חייהם בכלא. ראש הכנופיה מחליט להפוך את לקוחות הבנק לבני ערובה, משא ומתן מתחיל – חייהם של בני הערובה, בתמורה להמלטות השודד מאימת הדין.

השוד, לכאורה, נמשך כבר שנים. נתניהו וגרורותיו חוגגים לנו על כספי המיסים, שותים לנו את הגז, את הפנסיות, את העתיד שלנו ושל ילדינו. פרשה אחרי פרשה, מה שמאפיין את כולן זה שנתניהו מספסר, לכאורה, באינטרסים של הציבור לטובתו האישית.

חלק מהאינטרסים הללו נמכרים, לכאורה, עבור רווח מזומן, חלק נמכרים עבור פוטואופ חיובי ותקשורת אוהדת, שישאירו אותו בבלפור על השיבר של הכסף. חלק מהפרשות כבר התבררו כפליליות והגיעו למשפט. כאשר נתניהו ייעקר מבלפור עדי המדינה ינהרו ללהב 433 באוטובוסים, ושאר הפרשות תתבררנה.

במקביל, נתניהו מחרב את שלטון החוק, הוא חיבל במשטרה, במיועמ"ש, במבקר המדינה, במערכת המשפט, בכנסת, והכל כדי להקטין את הסיכוי שלו להתפס. תנאים אלו הבשילו, לכאורה, לפרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה, פרשת הספסרות בצוללות, כלי השיט, ושוד הגז. פרשה אחת, מסועפת, על ידי אותה כנופייה ובאותן שיטות.

ואז הגיעה הקורונה. האזעקה פתאום החלה לפעול, באמצע השוד.
פתאום אנשים הבינו שכספי המיסים ששתו לנו לא נשמרו עבורנו לטובת משבר מסוג זה, אלא שולמו בתור אתנן פוליטי לשותפות הקואליציה. "מאות המיליארדים" תמלוגים מהגז, שהיו מסייעים להניע מחדש את הכלכלה, זרמו לטייקונים במקום ל"קרן העושר".

ואז הגיעה הקורונה. האזעקה החלה לפעול באמצע השוד. אנשים הבינו שכספי המיסים לא נשמרו עבורנו לעת משבר, אלא שולמו כאתנן פוליטי לשותפות הקואליציה. "מאות המיליארדים" תמלוגים מהגז זרמו לטייקונים

פתאום אנשים הבינו על מה הרופאות והאחים בבתי החולים צועקים במשך שנים, כאשר כל צוללת מיותרת עולה כמו בית חולים שחסר. פתאום אנשים הבינו מהי אותה "צמיחה" שמוכרים לנו כבר שנים, כאשר מאות אלפי אנשים קורסים אחרי חודש אחד ללא עבודה. הסיפורים על הדאגה לחלשים ולפריפריה התבררו כאגדות, כספים שנשפכים על שלל מכרזים עלומים כדי לקנות מחשבים בעלות של פי 5 ממחירם בשוק, וברגע האמת אין למידה מרחוק, ואין מחשבים, ואין אפילו אינטרנט לעשרות אלפי תלמידים בישראל 2020.

הקורונה היא לא מלחמת העצמאות, לא החורף של שנת 50, לא גלי העלייה, לא מלחמת יום כיפור. במונחים של עם ישראל הקורונה יכולה וצריכה היתה להיות משבר קטן ובר חלוף, מפני שכל הנתונים הגאוגרפיים והדמוגרפיים הם לטובתנו:

 1. ראשית, ישראל מנותקת מכל עבריה, ומחוברת לשאר העולם דרך פקקטה נמל תעופה אחד. הוא יפה והוא שלנו וזה, אבל הוא אפילו לא נכלל ברשימת 100 נמלי התעופה העמוסים בעולם. אין פה כנסים בינלאומיים, אין ארועי ספורט, אין פה איזה מרכז עיסקי גלובלי, לא מגיעות לפה מאות ספינות עמוסות בתיירים או מטען כמו בשאר נמלי העולם, ולעומת מדינות אחרות המחוברות זו לזו בשלל רכבות ואוטוסטראדות, ישראל מנותקת לגמרי ביבשה. במונחים בינלאומיים אנחנו אי קטן ומבודד, במקרה של קורונה זה מצויין כי זה אומר שניתן משמעותית להקטין את קצב ההדבקה.
 2. הגורם השני הקריטי הוא גיל האוכלוסיה, וגם כאן הקלפים היו לטובתנו – אוכלוסיית ישראל צעירה בכמעט דור ממדינות אחרות ב-OECD.
 3. ולבסוף, יש פה מוחות מבריקים, בתעשייה, באקדמיה, בבתי החולים, עם יכולת לייצר קשרים במהירות ולמצוא פתרונות מקוריים. על הנייר, היו לנו כל הסיכויים לא רק להיות עם הנזק הכי קטן מכל מדינות העולם, אלא אף להוביל את העולם בהתמודדות עם הקורונה בקצב הבדיקות, באיתור וניתוק שרשראות ההדבקה, בטכנולוגיות חיטוי, ואולי אפילו בחיסון. היינו פייבוריטים בראש הטבלה של ההתמודדות עם הקורונה.

היו לנו כל הסיכויים – לא רק להיות עם הנזק הקטן במדינות העולם, אלא להוביל את העולם בקצב הבדיקות, באיתור וניתוק שרשראות ההדבקה, בטכנולוגיות חיטוי, ואולי אפילו בחיסון. היינו פייבוריטים בראש טבלת ההתמודדות עם הקורונה

מה שהוריד אותנו למטה בטבלה הוא מצבן של מערכת הבריאות ושל הכלכלה הישראלית ערב הקורונה. גם ללא קורונה, בתי החולים בישראל על סף קריסה בכל חורף רגיל, עם מחסור אדיר במיטות ותקנים, עם אלפי חולים מתים כתוצאה מזיהום שהם חוטפים בבית החולים.

עוד לפני הקורונה אחוזי האבטלה האמיתיים בישראל (לא חירטוטי הלמ"ס שהממשלה מתגאה בהם) היו גבוהים – מאות אלפי ישראלים שלא עובדים ואינם זכאים לדמי אבטלה כי הם מיצו את תקופת האבטלה, אנשים שעובדים בחלקיקי משרה, צעירים חרדים, בעלי מוגבלויות ועוד רבים אחרים שאינם נספרים.

התחלנו את המשבר עם גרעון רחב ועמוק, החל מתקציב המדינה, דרך כמעט כל הרשויות המקומיות, עד רמת משק הבית הבודד שהגיע לחוב ממוצע של מעל 100,000 ש"ח. לפני המשכנתא.

לבסוף, ולא פחות חמור, מדינת ישראל תחת שלטון נתניהו הפכה להיות מדינה על סף האנרכיה. שלטון החוק מותקף מכל עבר והריבונות הישראלית הוסגה מעוד ועוד שטחים, ואני מדבר על שטחים בתוך הקו הירוק. שכונות וערים חרדיות, הבדואים בנגב, ישובים ערבים – ממשלת נתניהו הסירה את הפיקוח ואת האחריות לנעשה שם כמעט לחלוטין. מרבית העניינים מתנהלים שם לפי שרירות ליבם של ההנהגה המקומית. לא בכדי אותם מגזרים מהווים מדגרות קורונה שפוגעות ביושביהן ומעמיסות על כולנו. מי שחושב שאפשר, בין לילה, להשליט בחזרה את הריבונות הישראלית על כל אותן אקס-טריטוריות חי בסרט.

סיבות אלו יכולות להסביר מדוע ישראל ירדה בטבלה, אבל לא איך מדינה מבודדת, צעירה, startup nation, יורדת ליגה. בשביל זה צריך להבין מה הייתה התגובה למשבר כשהוא כבר התחיל, ולהבין מה מנחה את פעולותיו, ואי-פעולותיו של נתניהו.

 • אדם שדואג למערכת הבריאות, מלכתחילה לא ממנה שר בריאות שלא יודע מה ההבדל בין חיידק לנגיף, אדם שחושב שמגיפה היא תוצאה של מצעד הגאווה. ואם הוא ממנה כזה אדם לתפקיד הוא מעיף אותו מיד כשפוקדת אותנו מגיפה גלובלית. נתניהו יכול היה למנות כל אדם, כולל פרופסור מחוץ לפוליטיקה לתפקיד שר הבריאות, ואיש לא היה פוצה פה ומצפצף. עד שהוא העיף את ליצמן, לא רק שהנזק כבר נגרם, הוא ממנה תחתיו עוד אדם חסר כל הבנה או עניין בתחום הרפואה.
 • אדם שרוצה להגדיל את קצב הבדיקות, ראשית משלם לעובדי המעבדות משכורת ראויה, מגייס ומכשיר במהירות תגבורת כדי שהמעבדות הקיימות תעבודנה במלוא ההספק 24-7. נתניהו מביא להשבתת המעבדות בשבת, משלם לעובדי המעבדות המוכשרים והחרוצים משכורת ביזיונית עד שהם נאלצים לשבות, ולא מביא שום תגבורת לעזרתם.
 • היו במדינה שלל רעיונות מהאקדמיה, התעשייה, קופות החולים, איך להגדיל את קצב הבדיקות, לשפר את האוטומציה, למנוע את שרשרת ההדבקה, מדינת ישראל יכולה היתה לעמוד על קצב של עשרות אלפי בדיקות ליום. אבל ממשלת נתניהו מזדחלת לה באיטיות.
 • אדם שרוצה להגן על הכלכלה הישראלית לא דוחה שוב ושוב את תקציב המדינה.
 • 70% מההדבקות בישראל מקורן בחולים שהגיעו מארה"ב, מדוע נתניהו אפשר לייבא חולים משם?
 • מדוע אין ריכוז של ההתמודדות עם המשבר תחת גורם אחד?
 • מדוע לא מופעל משק לשעת חירום? מדוע עורמים קשיים בדרך לקבלת פיצויים והסכומים המגוחכים?
 • ומה עם העדר הסיוע לעסקים? הזיגזג בהנחיות? האנדרלמוסיה המוחלטת?

אדם שדואג למערכת הבריאות, מלכתחילה לא ממנה שר בריאות שלא יודע מה ההבדל בין חיידק לנגיף, שחושב שמגיפה היא תוצאה של מצעד הגאווה. ואם הוא ממנה כזה אדם לתפקיד – מעיף אותו מיד כשפוקדת אותנו מגיפה גלובלית

המסקנה המתחייבת היא שלא מדובר באילוצים פוליטיים. זו לא אוזלת יד. זו לא מיקריות. זה הכל מעשה ידיו של נתניהו באופן מכוון ומתוכנן. הקורונה הגיעה, האזעקה פעלה, אנשים התעוררו, וכעת הם מבינים את המשמעות של השחיתות על חייהם.

האנשים הללו יוצאים לבלפור, לרחובות ולגשרים. הפעם לא מתוך מחאה כללית כמו בקיץ 2011 – הפעם אנשים שמו את האצבע על שורש הבעיה והולכים על הראש של מי שאשם בנקודת הפתיחה של המשבר ובהתדרדרות, וצריך לתת את הדין.

נתניהו לא רוצה לתת את הדין. הוא יודע טוב מאיתנו מה יתברר ברגע שנוציא אותו מבלפור. הוא הסתימה בביוב של המדינה. אז נתניהו תפס את אזרחי המדינה כבני ערובה ומנסה כמה מהלכים.

האופציה הראשונה היא הסכם שכבר החלו לגלגל "חנינה תמורת פרישה", שלמעשה פירושו "המלטות מדין בתמורה לזה שנתניהו ישחרר את המדינה מעונשו". צריך לזכור שבבית הנשיא נמצא אדם שהוא אומנם סבא'לה ירושלמי חביב, אבל מדובר בסך הכל בפוליטיקאי קטן מהליכוד, שייזכר בעיקר על ידי תרומתו לשיר של עידן רייכל. שום דבר בקריירה של רובי רבלין לא הכשיר אותו להתמודד עם גודל השעה. יש להניח שהוא כבר עומד מול הראי ומתרגל בקול ממלכתי ומלא פתוס: "נוכח המשבר הכלכלי והבריאותי החריף הפוקד את עמנו, וכדי להמנע מבחירות נוספות, החלטתי להעניק לנתניהו חנינה מראש בלה בלה בלה.. ".

אופציה אחרת היא שנתניהו עצמו ימונה לנשיא או איזושהי קונסטלציה אחרת של חוק צרפתי, חוק טוניסאי, חוק טזמני, שיאפשר לו להמלט מאימת הדין, כאשר כאן הדיל שנתניהו יציע יהיה "המלטות מדין תמורת זה שלא נלך לבחירות נוספות ואז את הכנסת הבאה תראו שוב רק בטלוויזיה".

בזכות הלחץ של המגיפה, כאמור לחץ שנתניהו בעצמו אחראי לו מלכתחילה והחמיר אותו בכוונה, לכאורה, נתניהו כבר שבר את כחול לבן והצליח להקים עוד ממשלה בראשותו. בשוד הבנק שלנו גנצשכנזי הם כמו שני שוטרים עם כוונות טובות, שמתנדבים להכנס לבנק כדי שהשודד המבוצר יואיל לשחרר חלק מבני הערובה, רק כדי לגלות שהם הופכים להיות בני ערובה בעצמם. מה שמחזק עוד יותר את כוח המקח של השודד ומחליש את כוחות הביטחון בחוץ.

משזה לא הספיק, השודד מודיע שבכל שעה בה תנאיו לא נענים, בני ערובה ישלמו בחייהם. הגידול בתחלואה ומספר המתים העולה, הנזק הגדל לכלכלה, העדר התקציב, החשש מירידה בדירוג האשראי שתזניק את הגרעון, הוא המנוף שנתניהו מפעיל כדי להגדיל את הלחץ עד שהוא יקבל סידור נוח ובטוח מחוץ למעשיהו.

בשוד הבנק שלנו גנצשכנזי הם כמו שני שוטרים עם כוונות טובות, שמתנדבים להכנס לבנק כדי שהשודד המבוצר יואיל לשחרר חלק מבני הערובה, רק כדי לגלות שהם הופכים להיות בני ערובה בעצמם

את שילטון השחיתות של נתניהו יש למגר מהראש, עד הגרורה האחרונה. אם נתניהו לא ישמש דוגמא למה קורה למושחתים, המושחתים שכבר תומכים בו בהמוניהם ירימו עוד יותר את ראשם ולא תהיה לנו תקומה.

ריבלין, גנצשכנזי וכל אלה ששוקלים לסייע לנתניהו להימלט מאימת הדין באמתלה ש"עם ישראל חייב לצאת לדרך חדשה" צריכים לדעת שאין דרך חדשה בלי מיצוי הדין עם נתניהו. הם צריכים לקחת בחשבון שההפגנות שרואים היום נגד נתניהו יהיו מופע החימום למה שייקרה מול הבית שלהם, אם הם יתמכו במהלך מסוג זה. "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה", זוכרים? אם צריך, שייקח עוד 1000 שנה. אם צריך, שייקח עוד 1000 מערכות בחירות, עם נתניהו נבוא חשבון ואז נתחיל במלאכת התיקון והאיחוי.

רַסְבַּן עַנוּ.

ד"ר זיו יקותיאלי הוא מהנדס אלקטרוניקה וחוקר מוח. מנכ"ל ומייסד של חברת מונפורט המספקת בדיקות נוירולוגיות ע"י שימוש בסמארטפון. אוהב פירות יער וגלישת רוח, בינתיים מסתפק בצהוב של ביצה וקיפול כביסה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
9
מילים כדורבנות , ישירות , מנתחות , מעמיקות . השאלה כיצד לפשט זאת , כדי שיגיעו לאוזניים ולראש של אנשי ובוחרי הליכוד ,שיבינו שהוא פוגע בהם בכולנו , שבעזרתם נוכל לשנות את המצב , משם תפתח ה... המשך קריאה

מילים כדורבנות , ישירות , מנתחות , מעמיקות . השאלה כיצד לפשט זאת , כדי שיגיעו לאוזניים ולראש של אנשי ובוחרי הליכוד ,שיבינו שהוא פוגע בהם בכולנו , שבעזרתם נוכל לשנות את המצב , משם תפתח התקווה !

עוד 1,642 מילים ו-9 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 29 בנובמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"מענק לכל אזרח" חשף את הבלוף הכלכלי של נתניהו

42% מכספי המענק שחולקו ביולי הוזרמו לכיסוי חובות ● רק כרבע מהמענק שימש ל"הנעת גלגלי הכלכלה" על ידי צריכה, כפי שקיווה ראש הממשלה ● מחקר של האוניברסיטה העברית מאשש את החשש: הזרמת חלק כה גדול מהמענק להחזר חובות מלמד על התדרדרות המצב הכלכלי של משקי הבית מאז נכנס נתניהו לתפקידו ב-2009, וחושף את הבלוף הכלכלי שמכר לאזרחים ● פרשנות

עוד 636 מילים

שאלות מתחום המוסר וההגיון הן לא מותרות

יש לשאול בכנות וברצינות: האם אכן מדובר במי שעומד בראש תוכנית לפיתוח נשק גרעיני או שמא הוא עומד בראש תוכנית להעשרה גרעינית למטרות אזרחיות?

אם נכונה האפשרות הראשונה, נשאלת השאלה אם מוסרי ונכון להתנקש בחייו. אם נכונה האפשרות השנייה, מדובר ברצח אכזרי וחסר כל צידוק.

האם אכן מדובר במי שעומד בראש תוכנית לפיתוח נשק גרעיני או שמא בראש תוכנית להעשרה גרעינית למטרות אזרחיות? אם נכונה האפשרות השנייה, מדובר ברצח אכזרי וחסר כל צידוק

במידה שאכן עמד בראש תוכנית לפיתוח נשק גרעיני שעלול לאיים על מדינת ישראל, נשאלת השאלה האם מדובר בהתנקשות שתוליד תגובה איראנית נגד מטרה צבאית ישראלית או נגד מטרה אזרחית ישראלית חלילה.

אם חלילה מדובר בתגובה שתתמקד במטרה אזרחית, האם תהיה זו מטרה אזרחית בתחום מדינת ישראל או שמא בנציגות דיפלומטית ישראלית במדינה אחרת חלילה, או אפילו נגד מרכז קהילה יהודית כלשהי במדינה אחרת, בשל הצמדת מדינת ישראל הן בעיני עצמה והן בעיני חלק מאויביה ליהודים ברחבי העולם.

הניסיון מלמד שישנן התנקשויות שלא הולידו פיגועי תופת בתגובה (ההתנקשות במלטה באוקטובר 1995 בחיי ד"ר פתחי שקאקי שהנהיג את הג'יהאד האיסלמי) אך ישנן התנקשויות שהולידו פיגועי תופת מחרידים ביותר וקטלניים ביותר בתחום מדינת ישראל (ההתנקשות בחיי מהנדס חמאס יחיא עייאש בינואר 1996 הולידה פיגועי תופת איומים בלב ירושלים ובלב ת"א במרס 1996).

הניסיון מלמד גם שישנן התנקשויות שהולידו הן פיגועי תופת מטעם חמאס וג'יאהד איסלמי (למשל: בשנת 2002 המחרידה מכל והקטלנית מכל במסגרת ההתלקחות הישראלית-פלסטינית שהתחוללה בין השנים 2000-2004) והן השתלבות של פלגים מאש"פ (פתח-תנזים) בביצוע פיגועי התופת (גם כן בשנת 2002).

מאידך, הניסיון מלמד שישנן התנקשויות שלא הולידו בהכרח פיגועי תופת קטלניים (ההתנקשויות בחיי בכירי חמאס ברצועת עזה בשנת 2004: השייח' אחמד יאסין וכן ד"ר עזיז אל-רנטיסי).

ישנן התנקשויות שהולידו פיגועי תופת מחרידים ביותר וקטלניים ביותר בתחומי הדינה (ההתנקשות בחיי מהנדס חמאס יחיא עייאש בינואר 1996 הולידה פיגועי תופת איומים בלב ירושלים ובלב ת"א במרס 1996)

וישנו מבט רחב יותר מהמבט שממוקד באש"פ, חמאס וג'יאהד איסלמי (התנקשויות שבעקבותיהן התחוללו פיגועי תופת מחרידים וקטלניים בלב ת"א, בלב ירושלים ובלב חיפה בין השנים 2000-2004 כאמור לעיל. 4 שנים איומות שבמהלכן בוצעו פיגועי תופת הן בתחום מדינת ישראל הריבונית, הן בגדה המערבית והן ברצועת עזה). ישנו מבט אוניברסלי יותר שמלמד גם הוא הן על תגובה קטלנית לעתים והן על העדר תגובה קטלנית לעתים אחרות.

למשל: ההתנקשות בחיי מזכ"ל חיזבאללה, עבאס מוסאווי (שנרצח בידי מדינת ישראל במחיצת אשתו וילדיו בלבנון למרבה הזוועה) הולידה הן פיגוע תופת קטלני בשגרירות ישראל בארגנטינה (12 הרוגים) בקיץ 1992 והן פיגוע נקמה מחריד מכל וקטלני מכל בלב בירת ארגנטינה (95 נרצחים בפיצוץ מתחם הקהילה היהודית בבואנוס-איירס) בקיץ 1994. מעשי הטבח הללו מיוחסים לחיזבאללה בגיבוי המודיעין האיראני. הם נחשבים למעשי נקמה מטעם חיזבאללה (בגיבוי המודיעין האיראני) אך עדיין רב הנסתר על הגלוי בנדון.

כך גם ההתנקשות בחיי בכיר המערך הצבאי של חיזבאללה בלב דמשק בשנת 2008 (עימאד מורנייה שכונה רמטכ"ל חיזבאללה). היא הולידה פיגוע תופת איום בעיר בורגאס שבבולגריה בשנת 2011. בפיגוע זה נרצחו 5 אזרחים (4 ישראלים ובולגרי אחד).

מאידך, ההתנקשות בחיי בכיר מערך הרקטות של ממשל חמאס ברצועת עזה, מחמוד אל-מבחוח בדובאי בשנת 2010 (אל-מבחוח היה גם אחראי לחטיפת ורצח שני חיילי צה"ל בשנת 1989, אבי סספורטס ואילן סעדון ז"ל) לא הניבה פיגועי תופת.

בכלל, מאז עליית עבאס לראשות הרשות הפלסטינית בסוף שנת 2004 וגם מאז הנסיגה הקרקעית מרצועת עזה (בקיץ 2005) נבלמו פיגועי התופת (הם נפסקו סופית בשנת 2006) אך האיום על אזרחי מדינת ישראל התמקד מאז בעיקר בהמטרת רקטות (למעט גל פיגועי הדקירה, פיגןעי הדריסה ופיגועי הירי בין השנים 2016-2018. גל שכונה גם אינתיפאדת הבודדים).

מאז עליית עבאס לראשות הרש"פ בסוף 2004 והנסיגה הקרקעית מרצועת עזה (ב-2005) נבלמו פיגועי התופת אך האיום על אזרחי המדינה התמקד בעיקר בהמטרת רקטות (למעט גל פיגועי הדקירה, פיגןעי הדריסה ופיגועי הירי)

לא בכדי נרשמו התלקחויות איומות, שטמנו בחובן המטרת רקטות בין מדינת ישראל לבין ממשל חמאס ברצועת עזה, שבמסגרתן נהרגו אלפי פלסטינים מתוכם תושבים בלתי חמושים רבים מספור, בהם מאות ילדים, פעוטות ותינוקות פלסטינים. במקביל הומטרו רקטות על אזרחים ישראלים חפים (אף שלא ישראלים רבים נהרגו בהשוואה למספר ההרוגים בפיגועי התופת מהעבר, אך כל הרוג הוא עולם ומלואו). זאת בדצמבר 2008, נובמבר 2012 וכמובן קיץ 2014 (ההתלקחות המחרידה מכל. הקטלנית מכל. ומשפחות גולדין ושאול ממתינות מאז לגופות יקיריהן).

אגב, התלקחויות במהלכן הומטרו רקטות נרשמו לא אחת גם בשנתיים האחרונות (2018-2020) אך התגובה הישראלית הייתה מכילה יחסית. מאידך, נרשמו 200 הרוגים ואלפי פצועים פלסטינים בלתי חמושים מירי צלפי צה"ל בין השנים 2017-2019 במסגרת הפגנות השיבה בגבול רצועת עזה. ושוב: פיגועי תופת לא נרשמו בתגובה לכך, הן בשל הסתייגותו המוחלטת של עבאס מפיגועי תופת נגד אזרחים, הן בשל תיחום ממשל חמאס ברצועת עזה, הן בשל אחריות שקשה להודות בה בהקשר זה מטעם ממשל חמאס ברצועת עזה והן בשל פעילות צה"ל ושב"כ. אין צורך להדגיש שהרוב המוחלט של הפלסטינים היו ועודם במרחק שנות אור מכל מעשה התנגדות אלים לצבא הישראלי או מכל מעשה טרור כלפי אזרחים ישראלים. שנות אור.

ושוב במבט על שחורג מהמתחם הישראלי-פלסטיני: במהלך העשור שבו התחוללה מלחמת האזרחים הסורית הבלתי נסבלת ולאחר שנבנו בסיסים צבאיים איראניים בסוריה ובעיקר לאחר שהחלו להגביר את קצב העברת הנשק המתקדם והטכנולוגיות החדישות לחיזבאללה בציר טהרן-דמשק, החלה ישראל להגביר את קצב התקיפות שלה בסוריה. מדובר בתקיפות שממוקדות במטרות צבאיות בלבד.

מאחר שלא מדובר בפגיעה באזרחים סורים או איראנים, לא קיימת הדילמה המוסרית שמוכרת מההתלקחויות בין מדינת ישראל לחיזבאללה (קיץ 1993, חורף 1996 וכמובן מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006) וכמובן מההתלקחויות בין מדינת ישראל לבין ממשל חמאס ברצועת עזה כאמור לעיל (דצמבר 2008, נובמבר 2012 וקיץ 2014): החשש מפגיעה בתושבים חפים מעזה או באזרחים חפים בלבנון אינו קיים בהקשר להפצצות הישראליות ליד דמשק. אך נשאלת השאלה האם מתישהו לא יגיעו פיגועי נקמה איראניים או פעולת תגמול איראנית בדמות המטרת רקטות.

מדינת ישראל התנקשה זה מכבר בחיי מדענים איראניים שנטען מפי המודיעין הישראלי וכן מפי המודיעין בארצות הברית ובחלק ממדינות אירופה, כי הם עוסקים בפיתוח תשתית צבאית גרעינית. בין השנים 2011-2013 וכן בשנתיים האחרונות (2019-2020) נרשמו מספר התנקשויות כאלה. עד כה לא נרשמה פעולת תגמול מוכרת שצלחה מהצד האיראני.

פורסם שבאוגוסט 2020 בוצעה התנקשות בחיי מי שנטען כי הוא מספר 2 בארגון אל-קעידה בטהרן (בהנחה שזה נכון, הרי שהקשר בין הארגון הסוני הקיצוני לבין הממשל השיעי הקנאי אינו ברור). עוד נטען שהמוסד הישראלי אחראי להתנקשות זו. במידה שהדבר נכון, עלולה ישראל לעלות גם על הכוונת של ארגון איסלאמיסטי זה (שבעשור האחרון אינו מאיים עוד כמו בעשור שקדם לו. במידה רבה, דעאש תפס את מקומו. וגם הוא נחלש).

בינואר 2020 התנקשה ארצות הברית בחיי ראש כוח אל-קודס במשמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימני. נטען שמדובר במי שריכז את מאמצי הממשל האיראני לממן ולהדריך מיליציות שיעיות קנאיות במדינות רבות במזרח התיכון. איראן ניסתה בתגובה לשגר רקטות על שגרירות ארצות הברית בריאד. מספר אזרחי ארצות הברית נפצעו שם אך לא נרשמו הרוגים למרבה המזל.

נסכם: במידה שהמדען האיראני שהתנקשו בחייו לא היה קשור בתכנית לפיתוח תשתית צבאית גרעינית, מדובר ברצח אכזרי שאין לקבל. הרי מדובר בבן זוג, אב, סב ובן אנוש. במידה שהוא כן עמד בראש תוכנית איראנית כזו, מותר עדיין לשאול אם מדובר במעשה מוסרי. ולאור ניסיון העבר הדואלי, נשאלת השאלה אם מדובר גם במעשה נבון.

כי ייתכן שהוא יוליד עיכוב בפיתוח תוכנית הגרעין הצבאית (ככל שהיא בכלל קיימת) אך מאידך ייתכן שהוא יאיץ אותה (כשם שההתנקשות בחיי עבאס מוסאווי בלבנון לא החלישה את חיזבאללה אלא להפך. התנקשות זו הולידה את עליית מזכ"ל חיזבאללה הכריזמטי והמסוכן מכל: חסן נסראללה בן ה-32 דאז ובן ה-60 כיום).

ייתכן שההתנקשות תוליד עיכוב בפיתוח תוכנית הגרעין הצבאית (ככל שקיימת) אך ייתכן שתאיץ אותה (כשם שההתנקשות בחיי מוסאווי בלבנון לא החלישה את חיזבאללה אלא להפך. הולידה את עליית מזכ"ל חיזבאללה הכריזמטי והמסוכן מכל: נסראללה

שאלות מתחום המוסר וכן מתחום ההגיון שטמון בהתנקשויות, הן שאלות יסוד חשובות. הן לא מותרות של יפי נפש. להפך: התעלמות משאלות מוסריות וכן מחשיבה הגיונית הן פתח ליצירת אסונות. הניסיון מול אש"פ, חמאס וג'יאהד איסלמי מחד והניסיון מול ציר טהרן-דמשק וכמובן מול חיזבאללה מאידך, מלמד שהתנקשויות יכולות גם להניב אסונות. נתפלל שזה לא יהיה המקרה בעקבות ההתנקשות בחייו של המדען האיראני שנטען כי עמד בראש התכנית לפיתוח תשתית גרעינית צבאית באיראן.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,256 מילים

דיווח: גנץ נוטה לתמוך בהצעה לפיזור הכנסת ביום רביעי

שטייניץ: "אני מקווה שבכחול-לבן לא רוצים להוביל לבחירות" ● ראש המל"ל לשעבר, יעקב נגל, מגיב לקריאות לוועדת חקירה בפרשת כלי השיט: "לא נפל שום פגם ברכש הצוללות, אנחנו כבר באיחור" ● 400 אלף תלמידי תיכון יחזרו הבוקר ללימודים ומנהלי בתי הספר טוענים שמתווה החזרה לא ישים ● ראש שירותי בריאות הציבור קראה אמש להפסיק את פתיחת הקניונים

08:48 עריכה

ח"כ מנסור עבאס, (רע"מ, המשותפת), הבהיר הבוקר בגלי צה"ל שהמגעים לו מול הליכוד וראש הממשלה נעשים בשקיפות ואם דרישותיו ייענו הוא ישקול בחיוב את דרישות הליכוד.

"אין דיל ואין דרישה מראש הממשלה לתמיכה בנושא מסויים. מי שבא לקראתנו נבוא לקראתו. אם יציע משהו ראוי, אבל בינתיים אף אחד לא דרש משהו. מי שבא לקראת החברה הערבית ועונה לדרישות הצודקות שלנו, דברים בסיסיים. לא אשקול בחיוב חוק צרפתי, כל הצעה שתבוא נבחן אותה ונחליט בהתאם לאינטרס של החברה הערבית. אני מבקש דברים ראויים ואם הם מבקשים דברים ראויים מאיתנו, אז נשקול בחיוב.

"הרשימה המשותפת הכי טובה לרוץ בה אבל אנחנו לא רק רוצים מנדטים אלא להשיג דברים לטובת החברה הערבית … הדרך של המשותפת צריכה לשרת השגת מטרות לא להיות בעמדה חלשה … לא נהיה בכיס של אף אחד והעמדה הזאת תאפשר לנו דלתות חדשות כדי שנוכל להשיג דברים לטובת החברה.

"באתי למפלגה בדרישה לקיים דיון פוליטי על הדרך והגישה שלנו בחודשים הקרובים. צריכים לשקול את הדרך שלנו אחרת נאבד את התמיכה של החברה הערבית כי החברה מחפשת מי יוציא אותה מהבוץ, גם קורונה, גם פשיעה גם מצוקת דיור. המשותפת צריכה לתת מענה ולהשתחרר משיטת הפעולה הישנה שלא הביאה לבשורה.

על הביקורת לראיון שלו בערוץ 20:

"הדרך והגישה של מנסור זה לדבר עם כולם, אני מופיע בכל אמצעי התקשורת גם ימין גם שמאל וזו גישה נכונה שכל אזרחי ישראל יבינו את הציבור הערבי ויקבלו מסרים חיוביים שאנחנו רוצים את טובת הכלל והחברה הערבית.

"יש ראש ממשלה אחר? אנחנו במגע עם ראש הממשלה. אני לא במגע עם יו"ר הליכוד כי אני רוצה במגעים עם הליכוד. הם מופקדים על הנהגת המדינה. אני עושה את זה בשקיפות מלאה. לא ישבנו בחדר סגור אלא מול הקהל מנהלים את זה בצורה שקופה ללא דילים ובצורה שקופה. אפילו ראש הממשלה אמר שאלה זכויות בסיסיות של האזרחים הערבים.

08:36 עריכה

שר המדע יזהר שי אומר הבוקר לגלי צה"ל שהוא עדיין בעד פתיחת הקניונים. "יש חצי מיליון איש בישראל שתעסוקתם תלויה בקניונים. ברור שצריך לאפשר את חזרתם לתעסוקה. נכון שביום שישי זה לא נראה טוב אבל מכאן ועד סגירה … מה שלמדנו ביום שישי לא מועיל הרבה לאפשרות לבחון את זה.

"צריכים להסיק מסקנות לראות איך בכל זאת פותחים באופן מסודר. צריכים להעמיק את ההסברה והאכיפה במקומות שבהם יש תחלואה. משתלדים לעשות את זה בשיתוף ראשי יישובים ומועצות. נכון שיש הבדלים במגזרים. מנסים להבין את זה.

"יש מעין אפקט של חיסון עדר. זה נושא רגיש ואנחנו לא יודעים בדיוק. במגזר החרדי יש תחלואה נמוכה. לא רואים שם תת בדיקות יש היענות יפה לבדיקות. במגזר הכללי 90% יישובים ירוקים.

"ביחס להצבעתו בהצעת האי אמון שתעלה ביום רביעי אמר שי כך: "אני לא מצביע בכנסת כי אני שר נורווגי. הייתי מנסה למצות את האפשרויות הקיימות אבל הסיכוי שנצביע בעד פיזור הכנסת הם לא רעים. אני לא חושב שכתוצאה מהבחירות האלה תהיה תוצאה טובה יותר, הפוליטיקאים משני הצדדים צריכים למצוא פתרון בצורה של ממשלה מתפקדת. כנציג המרכז-שמאל אני רוצה לראות שהגוש הזה מקבל ייצוג הולם בכנסת ובממשלה.

"אינטרסים פוליטיים צרים של אדם אחד גורמים לא לנו לא לשתף פעולה … יש לנו כוח פוליטי מוגבל ובו אנחנו מנסים למנוע את המשך ההתעללות הזו.

07:45 עריכה

בכחול-לבן החליטו לתמוך בהצעה של יאיר לעתיד לפיזור הכנסת, שתעלה להצבעה ביום רביעי. לפי דיווח בגלי צה"ל, גנץ לא יגיש הצעה משלו לפיזור הכנסת, כך שלא הוא יתפס כמי שיזם את סוף דרכה של הממשלה. למרות זאת, ועדת השרים לענייני חקיקה תתכנס היום ובליכוד הסכימו לאשר בוועדה מספר הצעות חוק, בהן כאלה של כחול-לבן.

07:31 עריכה

ראש המל"ל לשעבר, יעקב נגל, נשאל הבוקר בכאן ב' אם יש מקום לוועדת חקירה ממלכתית בפרשת כלי השיט. "אני לא מבין בוועדות חקירה אלא בעובדות … אני מדבר על רכש הצוללות החדשות שכבר עכשיו אנחנו באיחור, לא נפל שום פגם ברכש, 3 צוללות יסיימו את שירותם בסוף העשור ואנחנו כבר באיחור בהזמנה של החדשות".

07:23 עריכה

בוקר טוב! כ-400 אלף תלמידי תיכון חוזרים היום ללימודים ביישובים ירוקים וצהובים. הלמידים תימשך לפחות חצי שבוע בחצאי כיתות. מנהלי בתי הספר מותחים ביקורת על מתווה החזרה וטוענים שהוא לא ישים. עוד הם קוראים לצמצם את בחינות הבגרות.

מתווה הקניונים יימשך אך ייבחנו צעדים להקטנת ההתקהלויות, כך הוחלט בדיון אמש, שבו השתתפו ממונה הקורונה ונציגי הבריאות והאוצר. ראש שירותי בריאות הציבור, שרון אלרעי פרייס, קראה להפסיק את הניסוי.

בטהרן מפנים אמצבע מאשימה לעבר ישראל בחיסול ראש תכנית הגרעין האיראנית, מוהסן פחריזאדה, ובנציגויות ישראל בחו"ל מתגברים את האבטחה מחשש לנקמה.

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר הבוקר לכאן ב' "שכמו תמיד האיראנים מאשימים את ישראל, הם מגששים באפילה ואין להם מושג, גם לי אין מושג מי עשה את הפעולה הזאת. חיסול כזה עשה אותו מי שעשה אותו משרת לא רק את ישראל, האמריקאים, האירופאים, מדינות ערב המתונות, סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות, קטר ובחריין.

"אנחנו צריכים להיות בכוננות, האיראנים תמיד מנסים לפגוע בנו על ידי פרוקסיז, חיזבאללה וגם חמאס בעזה וצריך להתכונן לאפשרויות נוספות … בלי להתייחס לחיסול הזה שאני מודה, אין לי מושג מעבר למה ששמעתי בתקשורת, הדבר הכי קריטי לשגשוגה של ישראל הוא למנוע נשק גרעיני מאיראן. אלמלא בנימין נתניהו שם את איראן ומניעאת ההתגרענות שלה בראש מעייניו לאיראן היתה פצצת אטום לפני 6-7 שנים.

"… אם אתה שואל אם יש מחליף באותה רמה של אפקטיביות התשובה היא לא … אני לא חושב שהמטרה היתה למנוע מביידן לחזור להסכם הגרעין עם איראן … זה תלוי בהתנהגות האיראנית.

בהקשר לקריאה של אלוף וראשי מוסד לשעבר לפתוח ועדת חקירה ממלכתית בפרשת כלי השיט:

"שכחת להזכיר שני אנשים נוספים האלוף יעקב עמידרור ופרופ' יעקב נגל. אצל חלק זה פוליטי אצל חלק זו טעות בהבנת הנקרא. יש בישראל יועמ"ש שהוא ראש התביעה והוא הודיע מספר פעמים שלגבי נתניהו לא נמצאה שום סיבה לחקירה. היתה חקירה פלילית מקיפה שנמשכה שנתיים שכללה מאות עדים.

"אני מאוד מקווה שאנחנו לא בדרך לבחירות רביעיות שיכולות להביא לבחירות חמישיות ושישיות. בשבוע הבא שר האוצר יביא תקציב לאישור הממשלה והכנסת. בלתי אפשרי לסיים הכל בשלושה שבועות. אפשר לסיים הכל בסוף ינואר או תחילת פברואר … מבחינה טכנית מאחר שהכנסת דורשת 7 שבועות לדון בתקציב אז דרוש לפחות חודשיים מהיום. אני מקווה שאף אחד לא רוצה להוביל אותנו לבחירות ואני מקווה שגם לא בכחול-לבן. אנחנו על סוף תהום, עברנו את האלף נדבקים, צריך להכריז מצב חירום אם לא רוצים סגר שלישי צריך להטיל עוצר לילה.

עוד 5 עדכונים

איוולת חיסול המחסלים התמימים

האם חיסול מדען הגרעין האיראני מוחסן פחריזאדה היה הכרחי? מנע פיגוע מיידי או מלחמה? האם מנע את השימוש בידע שאגר במוחו של המדען הבכיר? האם החיסול מעכב או מחסל את פרויקט הגרעין האיראני?

סביר להניח שהתשובה לכל השאלות הללו שליליות. הידע כבר קיים. הרי המוסד עצמו הביא את ארכיון הגרעין האיראני לישראל וכל המידע נמצא שם, פתוח לפני כל מדען גרעין אחר באיראן ולפני כל הנהגה צבאית או פוליטית באיראן.

מדען גרעין הוא לא רב-מחבלים כמו מוחמד מורנייה שמייצר פיגועים מתוחכמים נגד ישראל וברחבי העולם. מדען גרעין גם לא מפתח לבדו את פרויקט הגרעין ואין שום ערך לשום סוד שהוא מחזיק, כמו שאין שום ערך לשום "סוד" שמחזיק ראש ממשלת ישראל, אם הוא לא  משתף בו את ראשי מערכת הביטחון שלו.

מדען גרעין לא מפתח לבדו את פרויקט הגרעין ואין שום ערך לשום סוד שהוא מחזיק, כמו שאין שום ערך לשום "סוד" שמחזיק ראש ממשלת ישראל, אם הוא לא  משתף בו את ראשי מערכת הביטחון שלו

הרי בנימין נתניהו לבדו לא יכול לשלוח צוללת לנמל איראני או להורות לחיל האוויר להפציץ מתקן גרעיני בלי שמפקדי החילות הללו והרמטכ"ל ושר הביטחון יודעים מהו ה"סוד". ואם רה"מ יודע סוד שמאיים על ישראל ואינו  מגלה אותו לראשי מערכות הביטחון שלו, הרי הוא פשוט פושע ובוגד.

גם פחריזאדה לא יכול לבדו לעשות שום דבר. לכן חיסולו הוא בגדר סיכול ממוקד שיש לשאול את מקבלי ההחלטות לגביו האם המחיר עבורו היה ויהיה כדאי.

כאשר תגיע הנקמה האיראנית, ושגרירות ישראלית או אמריקאית תעלה בעשן ותחת הריסותיה יקברו עשרות אזרחים חפים מפשע או חיילים או דיפלומטים, דמותו של מוחסן שחרזאדה תעמוד מול עיני הציבור.

כמו אז, כאשר חוסל השייח מוסאווי בלבנון 1992 וחודש אחר כך בגמר ימי האבל – 17.3.92 למען הדיוק – פוצץ ונחרב בניין השגרירות הישראלית בבואנוס איירס, ארגנטינה, כשהוא קובר תחתיו 29 בני אדם. זה לקח עוד שנים רבות עד שמוחמד מורנייה, מתכנן הפיגוע, חוסל בעצמו – ב-12.2.2008 למען הדיוק.

אבל מי שתכנן לחסל את מזכ"ל חזבאללה השייח מוסאווי בלבנון, לא חשב על בחירתו של השייח מוחמד נסראללה במקומו. ישראל קיבלה מנהיג אכזר יעיל ומתוחכם יותר ממוסאווי. נסראללה הוביל את הלחימה ברצועת הביטחון נגד ישראל וגרם לה לדמם קשות ולמעשה גרם לה לסגת מלבנון. מקבלי ההחלטה על חיסול מוסאווי הביעו מאז את צערם על ההחלטה הזו.

מי שתכנן לחסל את מזכ"ל חזבאללה השייח מוסאווי בלבנון, לא חשב על בחירתו של השייח מוחמד נסראללה במקומו. ישראל קיבלה מנהיג אכזר יעיל ומתוחכם יותר ממוסאווי

חיסול ממוקד נגד מנהיג טרור הוא עניין אחד וחיסול ממוקד נגד מדען גרעין של מדינת אויב הוא עניין אחר לחלוטין. השיקולים אם לבצע מבצע חיסול נגד מדען גרעין בכיר של איראן חייבים להכיל שורה של שאלות קריטיות כלפי מקבלי ההחלטות.

לאיראן יש יכולות רבות לתגובה ונקמה. מנהיגיה כבר סימנו את ישראל כאחראית ולכן זה כבר לא חשוב אם יד אמריקאית הייתה אחראית למבצע – כמו חיסולו של קאסם סולימאני, מפקד משמרות המהפיכה של איראן, שחוסל ב-3.1.20 בהפצצה על שיירה שנסע בה – או יד נעלמה, ישראלית או אחרת. האחראים סומנו ומי שישלם את המחיר על כך סומן.

היכולות האיראניות ברחבי העולם וגם באזור עלולות לגרום לחיסול רבים מ"המחסלים" התמימים – אזרחים ישראלים, המזוהים עם האחראים לחיסול ונחשבים כעת יעד לנקמה בעקבות ההחלטה על חיסול פחריזאדה.

היכולות האיראניות ברחבי העולם וגם באזור עלולות לגרום לחיסול רבים מ"המחסלים" התמימים – אזרחים ישראלים, המזוהים עם האחראים לחיסול ונחשבים כעת יעד לנקמה בעקבות ההחלטה על חיסול פחריזאדה

החיסול הזה לא יעצור את פרויקט הגרעין, גם לא יעכב אותו. הוא בוודאי יאדיר את שמו של המוסד ושל רה"מ – אם אכן ישראל היא האחראית, כפי שדווח אתמול ב"ניו יורק טיימס".

החיסול הזה בעיקר מעיד על כיוון המחשבה שהוביל את ההנהגות בישראל בעשרות השנים שחלפו מאז חיסול מוסאווי. המחשבה שחיסול מנהיג אחד ישנה את המציאות. ובכן, חיסול השייח יאסין לא פגע בכוחו של חמאס. חיסול יאסין לא דומה לחיסול מחבלים המהווים "פצצה מתקתקת" כמו יחיא עייש. את מקומו של יאסין תפסו מנהיגים אחרים אידאולוגים ונחושים לא פחות.

דווקא בצד המחסל, מתברר שחיסול מנהיג אחד שינה את המציאות. רצח רה"מ יצחק רבין שינה את המציאות. והוא לא נרצח בידי אויבי ישראל .

מעט מאוד מנהיגים בעלי אומץ לשנות מציאות הצליחו להגיע אל יעדם. אנואר סאדאת הצליח להחזיר למצרים את האדמות שנכבשו ב-67' ולחתום על הסכם שלום עם ישראל. הוא נרצח אחר כך, אך מפעל חייו עומד על תילו עשרות שנים מאז ומצרים היא כיום שותפה אסטרטגית של ישראל במאבק מול חמאס ומול האסלאם הקיצוני.

דווקא באיראן יש צדדים שונים, מתונים וקיצוניים, שהדרך להגיע להסכמה איתם לא עוברת דרך קנה האקדח או מבצע החיסול, אלא דרך מדיניות שקולה, מורכבת וחכמה.

דווקא באיראן יש צדדים שונים, מתונים וקיצוניים, שהדרך להגיע להסכמה איתם לא עוברת דרך קנה האקדח או מבצע החיסול, אלא דרך מדיניות שקולה, מורכבת וחכמה

נשיא ארה"ב ברק אובמה הבין זאת כאשר הוביל את הסכם הגרעין מול איראן. למרות תדמית הדמון הנורא והמופרע שהייתה להנהגת איראן במערב, הצליח אובמה להביא את האיראנים ב-2015 לחתימה על הסכם שעיכב את פרויקט הגרעין לשנים.

המהלך הזה היה כרוך בסנקציות כלכליות מחד ולחצים פוליטיים, מדיניים אחרים מאידך, אבל גם בהבנה מי ממנהיגי איראן יותר שקול והגיוני – רוחאני לעומת אחמדינג'אד – וגם בתגמול כלכלי ופוליטי שהיה חשוב להנהגת איראן. עובדה היא שבסופו של המהלך האיראנים חתמו ועמדו בהסכם עד שהנשיא המטורלל דולנד טראמפ נסוג ממנו.

מכאן דומה שחזרנו לאחור אל ימי המלחמה שבה נדמה למקבלי ההחלטות שהם יכולים לשכנע ולהכניע את אויביהם באמצעות כוח צבאי או באיום ישיר על חייהם.

זהו כמובן מצעד איוולת שרק מי שלא לומד מההיסטוריה צועד בו מחדש.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אנשים כמו האזרח המודאג כותב המאמר הזה, שהינו חסר הבנה בסיסית בתהליכים, אסור להם שיכתבו כלום, למעט רשימת קניות למכולת.. אולי.. כי במה מדובר?? במדינה כמו איראן, יכולת ההנהגה, הקשרים וההכ... המשך קריאה

אנשים כמו האזרח המודאג כותב המאמר הזה, שהינו חסר הבנה בסיסית בתהליכים, אסור להם שיכתבו כלום, למעט רשימת קניות למכולת.. אולי..

כי במה מדובר?? במדינה כמו איראן, יכולת ההנהגה, הקשרים וההכשר לייצר תהליכים הם עיקר העניין.. ומנהיג כמו זה שחוסל אתמול, או סולמאני שחוסל בינואר השנה.. הדרך שטוו מבוססת על אישיותם והיותם בסיס לכל המתרחש סביבם.. עם חיסולם, כל הלגיטימיות הנתונה בידיהם תעבור לאחרים שלא יהיו מסוגלים להתקרב ליכולתם… ובזה עיקר העניין.. כתב האלוף ידלין היום על המחליף שאיננו תחליף..

מי שיפחד מקורבנות התגובה ויימנע בשל כך להכות בנחש, סופו שיוכחד.. אין לנו עסק עם אוייבים המגיעים מחוגי העשרה ומקרמה, כמו עם צמאי דם שלא יעצרו בגלותם כל סימן של חולשה.. וההצעות במאמר הזה הן חולשה אחת גדולה.. הכותב הזה, יחד עם עוד אחרים רפי הבנה ברזי העמידה על זכות החיים הלפותה היטב במוכנות לשלם מחיר חי בסרט.. במציאות המתנהלת במזרח התיכון, שם הכל מותר באין הרתעה.. באין מוכנות לשלם מחיר בעבור זכות החיים..

בהתקיים תהליך ביצור הגרעין, וכן המוכנות האיראנית, הן דקלרטיבית והן מעשית להשמיד את מדינת ישראל כמטרה עיקרית, יש להמשיך ולהכות באיראנים ושלוחיהם בכל מקום.. בסוריה, לבנון ובאיראן עצמה עד יזעקו די… למנוע מהם קיום כלכלי ולהסיט נגדם את כל מי שיהיה מוכן לשמוע.. פצצת אטום אחת על גוש דן וישראל תחדל מלהתקיים.. זה עד כדי כך פשוט!

עוד 855 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

קרעי מחמיא לעבאס: "דואג לאינטרס של הערבים, מקרב אותם"

הח"כ המקורב לנתניהו: "אנחנו דואגים לערבים יותר מממשלות השמאל, אבל לא נשב עם תומכי טרור בקואליציה" ● משרד הבריאות דן בביטול פתיחת הקניונים בעקבות תמונות של תורים צפופים ומאשים את הקניונים בחריגה ממתווה הפתיחה - הקניונים שלפו נתונים שמראים שהם נהגו לפי המתווה ● יעלון "ממשיכים לנסות להחליף את נתניהו בלי בחירות" ● ההפגנות נגד נתניהו נמשכות, 2,000 מפגינים בכיכר פריז

עוד 23 עדכונים

תגובות אחרונות

ריק דבלין

בשנה הבאה צפוי ה-FDA לאשר שימוש רפואי ב-MDMA לטיפול בנפגעי פוסט טראומה ● זאת, אחרי שתוצאות שלב 3 בניסוי הנערך בחלקו בישראל הראו כי החומר הפעיל באקסטזי יעיל באופן מובהק בטיפול במגוון הפרעות נפשיות ● המדובר בהישג אישי של ריק דבלין, שהקדיש מעל 40 שנה לחקר סמי הזייה ● "עברנו עשורים של תעמולה ופחד. אבל מדיקליזציה מובילה ללגליזציה"

עוד 1,986 מילים

חיסול פחריזאדה לא יגרום לאיראן לוותר על הפצצה

חיסולו שלשום של מי שכונה אבי הפצצה האיראנית מגיע בעיתוי מורכב, כשכל השחקנים במזה"ת ממתינים לחילופי השלטון בארה"ב ● ההתנקשות מציבה את ביידן בנקודת פתיחה שונה ממה שתיכנן - ואי אפשר שלא לתהות האם רק הזדמנות מבצעית נדירה היא שגרמה להחלטה לחסל את פחריזאדה, או שמא מישהו רצה לטרוף את הקלפים לפני לכתו של טראמפ ● פרשנות

עוד 884 מילים ו-1 תגובות

חלמוני ביצה, חציל, יוגורט וחמאת בוטנים הם רק חלק מהמרכיבים שמופיעים ב"מניפסט למרק עוף" שמציע מגוון פרוע למנה המאוד מסורתית ● "מרק עוף יהודי? זה משהו מיוחד", אומרת מחברת ספרי הבישול ג'ן לואיס, "אבל כל אחד מסביב לעולם חושב שמרק העוף שלו הוא ה-מרק עוף" ● ויש גם מתכון למרק עוף פלסטיני

עוד 763 מילים

למרות מאמצי ישראל, איראן ממשיכה להתבסס בסוריה ● איש משרד החוץ ביקש לברר למה תמונה של זמר מצרי עם עומר אדם מסעירה את המדינה: "ממה אתם כל כך מפחדים?" ● באיחוד האמירויות עשויים להקדים את חגיגות היום הלאומי השנה, לאחר ששרה בממשלה נבחרה על ידי ה-BBC לאחת ממאה הנשים המשפיעות בעולם ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,095 מילים

סיור חורפי בטיילות של ירושלים

מסלולי טיול באוויר הפתוח של בירת ישראל מציעים סיפורים על בני מלוכה מרוסיה, נזירים מימי הביניים וקורבנות מתקופת התנ"ך, לצד גינות פורחות, פסלים מודרניים ונופים אורבניים ● מהכנסייה האורתודוקסית בעין כרם, דרך בית החולים לטיפול במצורעים ועד מטה האו"ם שבארמון הנציב

עוד 1,236 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 54 ימים להשבעה

לכבוד החג, הברווז הצולע העניק חנינה לאמריקה

דונלד טראמפ הכיר השבוע סוף-סוף בכישלונו, גם אם לא הודה רשמית בהפסד ● כעת יכולה ארה"ב להתקדם לעידן חדש ולחשב את הנזקים וההשלכות של ארבע שנות ממשל טראמפ ● לא הכל הפיך, לא הכל התחיל אצל טראמפ ולא הכל נורא כל כך ● אבל יותר מהכל, אמריקה זקוקה כעת לחזור לערכים של מוסר בסיסי, כבוד הדדי ואמפתיה

עוד 1,389 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פַאוּדָה

הצצה נדירה לסשן טיפול פסיכולוגי של ראש הממשלה החליפי בני גנץ

עוד 958 מילים ו-1 תגובות

לוועדת הבדיקה של גנץ אין שום סמכות ושום חשיבות

ועדת הבדיקה שגנץ הקים השבוע בפרשת הצוללות נידונה מראש לכישלון ● הוועדה לא תצליח לחקור כלום, עדי מפתח לא יתייצבו בפניה והיא לא תציף שום ראיה שלא עלתה כבר בתחקירים עיתונאיים או במסגרת החקירה הפלילית בתיק 3000 ● בנוסף לזה, היועמ"ש כבר תפס בעלות על עבודת הוועדה והבהיר כי הוא זה שיגדיר את גבולות הגזרה שלה ● ועדת וינוגרד לא תהיה פה ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

הניו יורק טיימס: ישראל עומדת מאחורי חיסול המדען האיראני

אהוד ברק: הרברבנות בצמרת הפוליטית הנוכחית היא הפקרות ● אעידה תומא-סלימאן: הסלמה מסוכנת ● שקד: לא יהיו בחירות, גנץ יתקפל ● חברה בוועדת הבדיקה לצוללות פרשה בשל חשש לניגוד עניינים ● אדלשטיין: נשקול המשך פתיחת הקניונים עקב העומסים ● סקר מנדטים: הליכוד 30, ימינה 20, מפלגה בראשות חולדאי: 7 מנדטים ● לבני מעוניינת לשוב לפוליטיקה

עוד 38 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה