הנובל הראוי ביותר

נשיא ארה"ב ומסביבו נציגי ישראל, האמירויות ובחריין לקראת החתימה על הסכם השלום, 15 בספטמבר 2020 (צילום: אבי אוחיון / לע"מ)
אבי אוחיון / לע"מ
נשיא ארה"ב ומסביבו נציגי ישראל, האמירויות ובחריין לקראת החתימה על הסכם השלום, 15 בספטמבר 2020

זה היה נראה מאוד מוזר אז באוקטובר 2009, כאשר ועדת פרס נובל החליטה להעניק את פרס נובל לשלום לנשיא האמריקאי שנבחר זמן קצר לפני כן – ברק אובמה. זה היה מוזר לשמוע את טיעוני הועדה על כך שאובמה קיבל את הפרס על "מאמציו לחיזוק הדיפלומטיה ולשיתוף פעולה בין העמים". יו"ר ועדת הפרס הסביר את הבחירה בו למרות שטרם הגיע להישג משמעותי, ברצון להגביר את התמיכה במאמציו.

אובמה לא הביא שלום. הוא הביא מלחמה, צער ובכיה לדורות. הנחות היסוד המדיניות שלו, שעיקרן כניעה לקיצוניים – הוכחו כאסון. מי יודע כמה אנשים נרצחו בשל המדיניות הזאת. אין תימה שיו"ר ועדת הפרס התבטא ב–2015 ואמר שהוא מתחרט על הפרס.

אובמה לא הביא שלום אלא מלחמה, צער ובכיה לדורות. הנחות היסוד המדיניות שלו, שעיקרן כניעה לקיצוניים – הוכחו כאסון. מי יודע כמה נרצחו בשל מדיניות זו. אין תימה שיו"ר ועדת הפרס אמר ב–2015 שהוא מתחרט על הפרס

להבדיל מאובמה, בשבוע שעבר נתבשרנו כי הנשיא דונלד טראמפ הוגש כמועמד לקבלת פרס נובל לשלום על ידי חבר פרלמנט נורבגי, הודות לשלום שהביא בין ישראל לאיחוד האמירויות. אני בטוח שיש המון שמאלנים בעולם שלא רואים בעין יפה את המועמדות הזאת ולא חושבים שטראמפ צריך לקבל את הפרס. הם בכלל לא מבינים איך טראמפ עדיין מכהן כנשיא ובשבילם זאת מציאות נוראית. אותם אנשים רואים בטראמפ מחרחר מלחמה ואדם שהפך את העולם, ובייחוד את ארצות הברית, למקום נוראי הרבה יותר. על כך יש לשאול, האמנם?

כאשר מביטים על המציאות בצורה אובייקטיבית, קשה שלא להעריך את טראמפ. הוא לא הגורם הישיר להסכם שלום אחד – אלא אחראי באופן בלעדי לשלושה הסכמי שלום: לא רק בין ישראל לאיחוד האמירויות אלא גם בין ישראל לבין בחריין ולהסכם נורמליזציה בין סרביה לבין קוסובו.

לא זו אף זו, טראמפ הציע לפני שנה תוכנית שלום – תוכנית המאה – שמנסה לפתור את הסכסוך הישראלי פלשתיני העקוב מדם בצורה מאוד יצירתית. הוא גם עושה לילות כימים יחד עם מזכיר ההגנה שלו פומפאו על מנת להביא לשלום בין ישראל לבין סודן. ובהקשר המזרח אסייתי הוא גם ניסה להביא גישה שונה ויצירתית לגבי צפון קוריאה. חייבים לשים לב לזה: כל המדינות שהזכרתי היו מעורבות בעוינות. כולן שינו גישה – גם אם לא בצורה מוחלטת.

בסיכומם של 4 שנים לא יהיה זה מופרך לומר: העולם של היום, בכל הקשור למלחמות, טוב יותר מהעולם שהיה לפני בחירתו של טראמפ, ולנשיא ארצות הברית יש תרומה ניכרת לכך.

ניסיתי למצוא מדינאי בשלושת הדורות האחרונים שאחראי לשלושה הסכמי שלום או הסכמים ששינו לחלוטין את מצב המלחמה באזורים מסוימים ולא מצאתי. אבל טראמפ לא לבד. בנוסף אליו חייבים לקבל את הפרס את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ומנהיג איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד. שניהם עשו צעדים מרחיקי לכת על מנת להוביל את המדינות שלהם לכיוון שלום. לא פחות חשוב מכך, שניהם מובילים את המזרח התיכון בכיוון שונה מאשר זה היינו רגילים אליו בעבר. הם הופכים את האזור מאזור של איבה לאזור של שלום ושל שיתוף פעולה שישפיע מאוד על העמים החיים במרחב. כאשר אנו מתמודדים עם האתגר הבלתי רגיל של מגיפת הקורונה יש לזה חשיבות אדירה.

ניסיתי למצוא מדינאי ב-3 הדורות האחרונים שאחראי ל-3 הסכמי שלום ולא מצאתי. אבל טראמפ לא לבד. בנוסף אליו חייבים לקבל את הפרס רה"מ ישראל בנימין נתניהו ומנהיג איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד

הענקת פרס נובל לשלום לאישים הללו ישדר גם מסר מאוד חשוב לעולם: עדיף לכם להיות בצד של עושי השלום כמו ישראל, איחוד האמירויות ובחריין ולא בצד של מחרחרת המלחמה איראן.

לסיכום, מעשיו של טראמפ מעידים כי הוא מנהיג היסטורי. לא פחות. וראוי שכמו מנהיגים היסטוריים אחרים הוא יקבל את הפרס שהוא כל כך ראוי לו.

אלי ורד חזן הוא מנהל אגף קשרי חוץ של הליכוד. מוסמך החוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית, עוסק בהיסטוריה, כלכלה, תרבות, פוליטיקה והקשר ביניהם. נשוי לגילה, אבא לזהר, בעלים של ויוה ואוהד מושבע של מכבי תל אביב.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 559 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 17 ביולי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־285 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

נתניהו לאופוזיציה: תפנו את הלחץ שלכם לסנוואר - לא אליי

לפיד לנתניהו: אם אתה לא מקבל את העסקה - אל תיסע לוושינגטון ● נסראללה מאיים: אם ייפגעו אזרחים - נתקוף עוד יישובים ● שירה אלבג: קיבלתי אות חיים מלירי לפני כחודש וחצי; אלי אלבג: במאי הייתה עסקה מוכנה לחתימה ואחד מחברי הקבינט חיבל בה ● דיווח: נתניהו בוחן קידום חוק ״ועדת חקירה ממלכתית מיוחדת״ שתיבחר על ידי הכנסת ● דיווח: בישראל בודקים אם בניסיון חיסול דף נהרג גם אחיו של סנוואר

עוד 20 עדכונים

שיטת הסנקציות כואבת אבל אולי מחטיאה את המטרה

משיחות עם פעילי ימין קיצוני וגורמים פיננסיים עולה כי הסנקציות מקשות את החיים לחלקם, לאלה המנהלים אורח חיים נורמטיבי ● אבל הן לא עוצרות את הבנייה במאחזים או את ההתנכלויות לפלסטינים ● גורם במערכת הפיננסית: "הסנקציות הן כסת"ח אחד גדול"

עוד 2,335 מילים
אמיר בן-דוד

בוושינגטון לא קולטים את הסכנה בברית הרוסית-חות'ית

רוסיה יוצרת בריתות עולמיות חדשות, שישפיעו קשות על האינטרסים של ארה"ב באזורים רבים בעולם, כולל במזרח התיכון. גורם ביטחוני ישראלי אמר, כי וושינגטון ממשיכה שלא להבין חלק מהתהליכים בזירה הבינלאומית.

על פי דיווח באתר האינטרנט של מכון המחקר לתקשורת המזרח התיכון (MEMRI) ב-3 ביולי 2024, חבר הלשכה המדינית החות'ית, מוחמד אל-בוכאיתי, פרסם בחשבון ה-X שלו תמונה של פגישה שהתקיימה יום קודם לכן במוסקבה בין דובר החות'ים מוחמד בדולסלאם, לבין השליח המיוחד של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין למזרח התיכון ואפריקה, מיכאיל בוגדנוב.

אריה אגוזי הוא כתב לענייני ביטחון. עבד בעבר בידיעות אחרונות. מתמחה בדיווח על טכנולוגיות ביטחוניות ישראליות ועל האתגרים עימן צריכות טכנולוגיות להתמודד, בעיקר מול האיומים החדשים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 309 מילים

מפלגת המפץ הגדול של הימין תישאר בינתיים על המדף

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן החליט לאפסן את התוכניות הפוליטיות שלו לעת עתה, ובמקביל ליברמן ובנט לא מגיעים להכרעה מי יוביל מפלגת ימין משותפת ● מסתמן כי השניים ירוצו בנפרד אם וכאשר יתקיימו בחירות ומפלגת הימין הפוטנציאלית החדשה תישאר בהקפאה, ללא מנהיגות ותוכן ● פרשנות

עוד 590 מילים

למקרה שפיספסת

אין לנו יותר את הפריווילגיה להתעלם מגידולי הפרא

באמצע המאה ה-20 כתב יוג'ין יונסקו את מחזהו "הקרנפים", אשר צייר את הפיכתם של אנשי העיירה לקרנפים דורסים, בזה אחר זה. ב"התקרנפותם", פועל שנכנס לעברית מאוחר יותר בעקבות המחזה, הם מצטרפים לכוח הדורס, הכוחני, ושוכחים את אנושיותם.

בימים אלה, כשנדמה שעלינו נכתב המחזה, דבריו של אלוף פיקוד מרכז היוצא, יהודה פוקס, הם דברי אמת. בימים כאלה, אמירת אמת אנושית הופכת למעשה חריג הדורש אומץ, למלחמה בקרנפים.

הרבה רותי בידץ היא יו״ר הוועד המנהל של עמותת קול רבני לזכויות אדם (לשעבר רבנים לזכויות אדם), הפועלת לסייע לקהילות פלסטיניות בגדה המערבית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אמת לאמיתה. אמנם, בזמן כהונתו של האלוף פוקס חלה החמרה באלימות המתנחלים, ללא תגובה הולמת של צהל עליו פיקד, אך מוטב, לפחות בהודאה מאוחרת. מתי קציני צהל יפסיקו להתקרנף ויפעילו את ערכיהם כב... המשך קריאה

אמת לאמיתה. אמנם, בזמן כהונתו של האלוף פוקס חלה החמרה באלימות המתנחלים, ללא תגובה הולמת של צהל עליו פיקד, אך מוטב, לפחות בהודאה מאוחרת. מתי קציני צהל יפסיקו להתקרנף ויפעילו את ערכיהם כבר בתפקידם ולא יחכו עם זה לסוף תפקידם. קוראים לזה טהרנות. רוצים אתכם פעילים נגד ההתבהמות, לא מתריאים. מחר יהיה בתפקיד בוגר מכינת עלי וכל האלימות תהיה חלק אינהרנטי מסדר ביום הצהלי, ללא מצמוץ.

עוד 518 מילים ו-1 תגובות

מתניהו אנגלמן מתעקש לקיים בדיקה מקיפה מטעמו בנוגע למלחמת 7 באוקטובר, אולם היועמ"שית טוענת כי ביקורת בנושאי מדיניות הביטחון של המדינה "אינה עולה בקנה אחד עם תפקידו המשטרי" ● ההתקוטטות בין שני שומרי הסף מגיעה הבוקר לדיון בבג"ץ, כשהמטרה היא לא לסכל הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית ● פרשנות

עוד 897 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

שנים מדברים על זה שישראל טובעת בפסולת ● עכשיו המטאפורה הופכת למציאות: רשויות מקומיות ברחבי הצפון קיבלו השבוע הודעה שנגמר המקום באתרי ההטמנה ועליהן לצמצם בחדות את מספר משאיות האשפה שהן שולחות ● בניסיון למצוא פתרון עלה הרעיון להעמיס את האשפה של יישובי הצפון על רכבות ולשגר לנגב ● "זה מחדל מטורף. חלם זה כאן"

עוד 1,230 מילים

"משתמשים בילדינו כדי לייצר הון עתידי למועצה"

העימות בין נציגי הנהגות ההורים והמליאה לבין הנהלת מועצה אזורית אשכול ומשרד החינוך על מיקום הלימודים ביישובי העוטף בשנת הלימודים הבאה הגיע השבוע לשיא ומהווה חרך הצצה להתארגנות הקלוקלת של המדינה לשיקום העוטף וליצירת אמון מחודש במוסדות ● "הנוער שלנו מפורק. יש אלכוהול, סמים, נשירה – והמועצה מתעקשת להחזיר אותנו אל קו האש"

עוד 2,292 מילים ו-1 תגובות

הסיעות החרדיות, שפועלות בחסות רבניהן להשתמטות, עלולות להצביע בעד חוק הכבדת הנטל בקריאה ראשונה ● במחנה הממלכתי הציבו תנאים חדשים לתמיכה בחוק אך עשויים להיעדר מההצבעה ולהקל על הקואליציה ● במקביל, ועדת חוץ וביטחון הולכת על ביצים בניסיון לא לפגוע ברגשות הציבור החרדי המסרב להתגייס ● פרשנות

עוד 832 מילים

פזשכיאן מחזר אחר אירופה אך מאיים לזנוח את האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני

שבוע אחרי שנבחר, נשיא איראן הטרי הציג את תפיסת יחסי החוץ שלו במאמר נרחב ב"טהרן טיימס" ● בדרכו שלו, פזשכיאן מנסה להישמע פרגמטיסט ● הוא פונה במתק שפתיים למדינות השכנות לאיראן, משגר מסרים למדינות אירופה ותוקף בחריפות את ארצות הברית ● והוא שולח למערב מסר ברור: איראן חתומה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני בזמן שהיא עדיין תחת משטר סנקציות, ולכן אולי שווה לה לשקול יציאה מהאמנה ● פרשנות

עוד 596 מילים
היום ה־284 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

דיווח: אחרי הביקורת על תחקיר הקרב בבארי – צה"ל דחה את פרסום התחקיר על ניר עוז

אב שכול מחה נגד נתניהו בטקס הזיכרון לחללי צוק איתן: "1,800 הרוגים, אתה אשם!" ● צה"ל הודיע שבשבוע הבא יחל בשליחת זימוני צו ראשון למיועדים לשירות מהמגזר החרדי ● יוסי כמיסה, שטען שליברמן הציע לשלם לו אם יתנקש בסגן המפכ"ל טען שהקלטת השיחה בינו לבין יושב ראש ישראל ביתנו נגנבה ממנו ● בשל בעיות בנשיאת משקל כנף ציון יטוס לארצות הברית פעמיים

עוד 44 עדכונים

ביקור בחורבות שג'אעיה

השכונה העזתית נמצאת במרחק הליכה מקיבוץ נחל עוז ● הקרבה הזאת הוכחה כקטלנית ב־7 באוקטובר ● צה"ל פועל עכשיו "בהילוך חמישי" כדי לנסות למנוע התארגנות מחודשת של חמאס באזור ● "לא הרגנו את כולם. הם יחזרו. וכשהם יחזרו נתמודד עם זה" ● דיוויד הורוויץ בביקור בלב קן הטרור של חמאס

עוד 1,585 מילים

"קראו לי מטומטם, התנכלו לי ומנעו חופשות"

מעקב זמן ישראל עובד נוסף ממוצא אתיופי חושף טענות קשות על התעמרות ואפליה על רקע גזעני לכאורה בבית החולים הדסה ● תלונתו למבקר המדינה מצטרפת לשתי תלונות קודמות ● עד כה הצטברו טענות של שבעה עובדים ועובדות במסגרת תחקיר זמן ישראל המצביעות על בעיה שורשית ביחס של המוסד הירושלמי לבני העדה ● הדסה: "גאים בתמהיל העובדים וביחס שוויוני ומכבד לכל"

עוד 1,157 מילים

נתניהו ניצל את ניסיון ההתנקשות בנשיא לשעבר טראמפ כדי להסיט את תשומת הלב ממהלכיו לסיכול עסקת החטופים לעבר איום מדומיין: רצח בידי מפגינים ● העובדה שהיורה בטראמפ היה מהמחנה שלו לא שינתה דבר ● האלימות האופפת את המחאה באה משני כיוונים: מצד חלק מהשוטרים ומצד פעילי ימין המתעמתים עם מפגינים ● פרשנות

עוד 870 מילים ו-1 תגובות
הפגנה נגד נפתלי בנט באלקנה, מאי 2022

נתניהו עושה שימוש ציני בהסתה ושוכח מה עשו הוא ואנשיו לבנט

הקמפיין "ההסתה נגד ראש הממשלה" יימשך מעתה ועד הבחירות, ונתניהו ישתמש בו כדי להסיט את תשומת הלב מכל מחדליו הרבים ● אין מהלך ציני מזה: לא יכולה להיות הסתה כל כך קשה וגם אפקטיבית כמו זו שהביאה את נתניהו לשלטון ● ראש הממשלה ושותפיו בימין הפילו את ממשלת בנט-לפיד בשיטות של לחץ והפחדה בריונית שיטתית, שבסוף מוטטה את הקואליציה ההיא ● פרשנות

עוד 874 מילים ו-4 תגובות
היום ה־283 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

צוות ישראלי יצא השבוע להמשך השיחות על עסקת חטופים

צה"ל מודה: יש מחסור בטנקים רבים שנפגעו במלחמה ומחסור בתחמושת ● גלנט למשפחות התצפיתניות החטופות: "אין מכשול בלתי עביר לעסקה" ● גורמים ביטחוניים: איש עסקים סורי בולט נהרג בתקיפה ישראלית ליד גבול לבנון-סוריה ● אגם גולדשטיין אלמוג: "החטופות ביקשו ממני, תספרי הכול רק שהוא לא ייגע בנו שוב" ● טראמפ בחר בסנאטור ג'יי.די ואנס מאוהיו כמועמדו לסגן הנשיא

עוד 52 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה