52 מטוסי F-35 מסודרים לקראת תרגיל השקה בבסיס חיל האוויר האמריקאי בגבעת יוטה, בהפגנת עוצמה ומוכנות לקרב על רקע המתיחות בין ארצות הברית לאיראן, 6 בינואר 2020 (צילום: חיל האוויר האמריקאי/ר' ניל ברדשאו/צילום מסך מטוויטר)

הסכמי השלום הציתו מירוץ חימוש

המזרח התיכון

מכירת מטוסי F-35 לאמירויות (ואולי אף לבחריין) היא אחד מסעיפיו הלא רשמיים של ההסכם עם ישראל ● אך בכירים בוושינגטון לא מבינים מדוע ה"שלום" מתדלק דווקא את תעשיית המלחמה, וחוששים כי טכנולוגיות קטלניות יגיעו לידי אויביהם ● פקיד בכיר בקונגרס אומר לזמן ישראל: כדי לפצות את ישראל - ניאלץ למכור לה נשק מתקדם אף יותר ● "הצבאות בעולם הערבי נבנו כך שיפסידו לישראל, וזה הסטנדרט שישמש אותנו כדי לבחון את זה"

ממשל טראמפ חזה כי הסכמי הנורמליזציה שנחתמו בספטמבר בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות ובחריין ייצרו אפקט דומינו של שלום אזורי, וכי תשע מדינות נוספות יחתמו על הסכמים עם מדינת היהודים.

אבל בעוד שפרשנים רבים מאמינים כי אכן צפויים להיחתם הסכמי שלום נוספים, קיים גם חשש גובר כי המהלכים הללו עלולים להצית מרוץ חימוש שיכניס נשק צבאי אמריקאי מתקדם יותר ויותר לאזור שכבר חמוש וטעון מאוד ממילא.

חמישה ימים בלבד לאחר שממשל טראמפ הודיע על ההסכם עם איחוד האמירויות, מהדורות החדשות בארץ דיווחו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נתן לארה"ב את ברכתו למכור לאמירויות מטוסי קרב חמקנים מתקדמים מדגם F-35.

נתניהו הכחיש את הדיווחים, אף על פי שבכירים בארצות הברית הודו כי הסכמי הנורמליזציה מציבים את איחוד האמירויות בעמדה טובה יותר לרכישת מטוסי קרב. טראמפ עצמו אמר כי אין לו "שום בעיה" למכור אותם לאבו דאבי.

אולם האמירויות היא לא היחידה שמעוניינת לנצל את הנורמליזציה לשיפור ארסנל הנשק שלה. מקור המצוי בעניין אמר לזמן ישראל, כי בחריין גם היא מקווה לרכוש טכנולוגיה צבאית מתקדמת מארה"ב על רקע חתימת ההסכם עם ישראל.

האמירויות היא לא היחידה שמעוניינת לנצל את הנורמליזציה לשיפור ארסנל הנשק שלה. מקור המצוי בעניין אמר לזמן ישראל, כי גם בחריין מקווה לרכוש טכנולוגיה צבאית מתקדמת מארה"ב על רקע ההסכם

הרשימה הזאת התארכה ביום רביעי שעבר, כאשר על פי דיווח של רויטרס, קטר הגישה בקשה רשמית לרכישת מטוסי F-35 מארצות הברית. קטר לא הייתה בראש רשימת המדינות שהפרשנים ציפו מהן לנרמל את היחסים עם ישראל, בהתחשב בקשרים הקרובים שלה עם טורקיה ואיראן, אבל משלוחי הכסף הסדירים של דוחה לפלסטינים בעזה, שמנעו קריסה מוחלטת של המובלעת המנוהלת בידי חמאס, תמכו בכמה הסכמי הפסקת אש בין ישראל לארגון הטרור, ובעקבות זאת זיכו אותה בהכרת תודה מצד ארצות הברית וישראל.

אילוסטרציה, מטוסי ה-F-35 הראשונים שהגיעו לבסיס המשמר הלאומי של ורמונט בדרום ברלינגטון, ספטמבר 2019 (צילום: AP Photo/Wilson Ring)
מטוסי ה-F-35 הראשונים שהגיעו לבסיס המשמר הלאומי של ורמונט, ספטמבר 2019 (צילום: AP Photo/Wilson Ring)

פגיעה ביתרון

אף על פי שנראה כי האפשרות של שמים צפופים במזרח התיכון לא מטרידה את הבית הלבן, מספר הולך וגדל של חברי קונגרס הביעו חשש ממכירת מטוסי F-35 לשכנותיה של ישראל, בעיקר משום שהם מאמינים כי הדבר עלול לפגוע ביתרון הצבאי של ישראל באזור. מדובר בעיקר במחוקקים דמוקרטים, אבל הם כוללים כמה מבכירי המפלגה, כמו היו"ר היוצא של ועדת יחסי החוץ אליוט אנגל וכל שלושת המועמדים לרשת אותו – גרגורי מיקס, בראד שרמן וחואקין קסטרו.

מיקס היה הנחוש שבהם, ואמר לשדולת הרוב הדמוקרטי למען ישראל: "אני מתנגד למכירה הזאת מכול וכול, מפני שאנחנו לא יודעים מה יקרה בעתיד… אני חושב שיש בכך פגיעה באינטרס האסטרטגי של ישראל ובביטחונה".

בשימוע של ועדת החוץ של הסנאט בחודש שעבר, חבר המפלגה הדמוקרטית הבולט בוב מננדז הסכים עם הדברים ואמר: "לא צריך להיות מדען טילים כדי להבין שאם ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שיש לה מטוסי F-35, מכירתם למישהו אחר מבטלת את היתרון הצבאי האיכותי שלה באוויר".

חבר המפלגה הדמוקרטית בוב מננדז: "לא צריך להיות מדען טילים כדי להבין שאם ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שיש לה מטוסי F-35, מכירתם למישהו אחר מבטלת את היתרון הצבאי האיכותי שלה באוויר"

הסתייגויות בנוגע למכירת המטוסים נשמעו גם מצד חברי המפלגה הרפובליקנית. "כל מכירת נשק פוטנציאלית חייבת לעלות בקנה אחד עם החלטות הקונגרס באשר למחויבותנו לשמור על היתרון הצבאי האיכותי של ישראל ולמלא את הדרישות האחרות של חוק הפיקוח על ייצוא נשק", אמר הסנאטור ג'ים ריש באותו שימוע של הוועדה, שהוא עומד בראשה.

הבטחת העליונות הצבאית של ישראל איננה רק עניין של מדיניות בארצות הברית, אלא היא מעוגנת בחוק מאז שנת 2008, כשהקונגרס העביר את החלטת בית הנבחרים 7177 האוסרת על ארצות הברית למכור נשק למדינה כלשהי במזרח התיכון אם הדבר "ישפיע לרעה" על "היתרון הצבאי האיכותי" של ישראל.

הצעת חוק דו-מפלגתית שהוגשה בחודש שעבר לבית הנבחרים מבקשת להוסיף על החקיקה הקיימת ולדרוש מהנשיא להיוועץ בישראל לפני קידום עסקאות נשק עם מדינות במזרח התיכון שעלולות לפגוע ביתרון הצבאי האיכותי של ישראל.

ההסתייגויות בקונגרס אינן נוגעות רק לצורך בשימור עליונותה של ישראל: יש בקונגרס חשש סביב האפשרות שרוסיה וסין ישיגו גישה לטכנולוגיה אמריקאית מרגע שהיא תגיע לידי איחוד האמירויות וסביב יכולתה של איחוד האמירויות למנוע מהנשק להגיע לידיים הלא נכונות. יש מי שמזכירים את הטענות כי נשק שהועבר באופן לא חוקי מאיחוד האמירויות למיליציות בתימן שימש לביצוע פשעי מלחמה במלחמת האזרחים המתמשכת שם.

בתמונת הארכיון הזאת, מ-12 בדצמבר 2016, ראש הממשלה בנימין נתניהו נוגע באחד משני מטוסי הדור הבא הראשונים מדגם F-35 לאחר נחיתתו במהלך טקס החניכה שנערך עם הגעתו לבסיס חיל האוויר נבטים ליד באר שבע (צילום: AP/Ariel Schalit, File)
ראש הממשלה בנימין נתניהו נוגע באחד משני מטוסי הדור הבא הראשונים מדגם F-35 לאחר נחיתתו במהלך טקס החניכה שנערך עם הגעתו לבסיס חיל האוויר נבטים ליד באר שבע, ארכיון, דצמבר 2016 (צילום: AP/Ariel Schalit, File)

נשק תמורת נשק

המצב הזה מכניס את ארצות הברית לבעיה: איך לתגמל מדינות ערביות שמנרמלות את יחסיהן עם מדינת ישראל, בייחוד אלה שמאחד אותן האיום המשותף מצד איראן, ובד בבד להבטיח שישראל לא תיפגע?

כפי שאמר לי איש צוות דמוקרטי בכיר בקונגרס, "חברי קונגרס רבים רוצים להיות מסוגלים להרגיש בנוח עם מכירת נשק מתקדם למדינות שחולקות סדר עדיפויות משותף עם ישראל במזה"ת, בייחוד כאלה שהעניקו עדיפות גבוהה לנורמליזציה".

איש צוות דמוקרטי בכיר בקונגרס: "חברי קונגרס רבים רוצים להיות מסוגלים להרגיש בנוח עם מכירת נשק למדינות שחולקות סדר עדיפויות משותף עם ישראל, בייחוד כאלה שהעניקו עדיפות גבוהה לנורמליזציה"

עם זאת, לדבריו, אסור שעסקאות נשק כאלה יטו את האיזון במגרש המשחקים של המזרח התיכון. "שגריר לשעבר אמר לי פעם כי 'הצבאות בעולם הערבי נבנו כך שיפסידו לישראל', וזה הסטנדרט שישמש אותנו כדי לבחון את זה", הוא אמר.

על כל פנים, נראה כי בינתיים נרקם פתרון שישכך הן את החששות בקונגרס והן את אלה של ישראל – פיצויה של ירושלים בחבילת נשק גדולה משלה.

שעות לפני החתימה על ההסכמים עם ארצות הברית, האמירויות ובחריין ב-15 בספטמבר, נתניהו ביקש מטראמפ בחדר הסגלגל לאשר עסקת נשק בהיקף של 8 מיליארד דולר עם ישראל, שתכלול מטוסי F-35 נוספים, 12 מטוסי בואינג V-22 ואספקה מהירה של שני מטוסי תדלוק בואינג KC-46, מה שירחיב באופן דרמטי את טווח התקיפה של ישראל, כך דיווח אתר החדשות Breaking Defense.

איש הצוות הדמוקרטי שדיבר עם זמן ישראל הכיר בכך ש"ניתן להקל את החשש" שמכירת מטוסי F-35 לאמירויות עלולה לסכן את היתרון הצבאי האיכותי של ישראל, ואמר: "אנחנו לא מתנגדים לפיצויה של ישראל בטכנולוגיה טובה יותר".

איש הצוות הדמוקרטי הכיר בכך ש"ניתן להקל את החשש" שמכירת מטוסי F-35 לאמירויות עלולה לסכן את היתרון הצבאי האיכותי של ישראל, ואמר: "אנחנו לא מתנגדים לפיצויה של ישראל בטכנולוגיה טובה יותר"

ערוץ 12 דיווח בחודש שעבר כי בכירים ישראלים ניסו לשכנע את מקביליהם האמריקאים למכור לאמירויות "גרסה משונמכת" של המטוסים. אבל עוזר פרלמנטרי רפובליקני בקונגרס אמר לי כי בכל מקרה ייעשו בגבעת הקפיטול מאמצים "להרחיב את הארסנל של ישראל ברגע שמכירת ה-F-35 תצא לפועל".

חברי צוות של חיל האוויר האמריקאי ליד מטוס F-35 לייטנינג II בסלון האווירי בפריז, 18 ביוני 2019 (צילום: AP/Michel Euler)
חברי צוות של חיל האוויר האמריקאי ליד מטוס F-35 לייטנינג II בסלון האווירי בפריז, 2019 (צילום: AP/Michel Euler)

תמיכה דו-מפלגתית

היות שההתנגדות למכירת מטוסי ה-F-35 באה בעיקר מקרב המפלגה הדמוקרטית, יש מי שעשוי להסיק מכך כי היא נובעת ממניעים פוליטיים.

אבל נשיאת הקרן לשלום במזרח התיכון, לארה פרידמן, דוחה את ההנחה הזאת. לדבריה, "תמיכה ביתרון הצבאי האיכותי של ישראל היא משהו שחברי קונגרס – גם אלה שמותחים ביקורת על מדיניות ישראל – מתייחסים אליו מאוד ברצינות.

"הרעיון שישראל חיה בשכונה קשוחה, וזקוקה לסוג הזה של נשק שאין לאחרים, צרוב בתודעה בגבעת הקפיטול", הוסיפה ראשת הארגון היוני מוושינגטון. "אז כשחברי קונגרס שומעים פתאום מהבית הלבן שהם לא צריכים לדאוג, זה צורם".

לארה פרידמן, נשיאת הקרן לשלום במזרח התיכון (צילום: Courtesy)
לארה פרידמן, נשיאת הקרן לשלום (צילום: Courtesy)

פרידמן משערת שאילולא קדם למכירת ה-F-35 המתוכננת הסכם נורמליזציה, ההתנגדות לעסקת הנשק הייתה רחבה אף יותר. עם זאת, היא צופה כי הקונגרס יאפשר בסופו של דבר את מכירת המטוסים, בהתחשב בתמיכה הרחבה בהסכם הנורמליזציה, שנראה כי דובאי קושרת אותו לרכישת המטוסים.

ערוץ 13 דיווח ביום שישי כי הזמנתה של האמירויות את נתניהו לערוך את ביקורו הראשון הרשמי במדינה מותנית בכך שהוא ייתן את ברכתו למכירת ה-F-35.

אבל פרידמן מזהירה כי אספקת נשק מתקדם נוסף לישראל צפויה לעורר אי נוחות בחוגים מסוימים בקונגרס, שתחת חוק הפיקוח על ייצוא נשק יכולים למנוע מהבית הלבן להוציא לפועל עסקאות נשק גדולות. עם זאת, ממשל טראמפ יכול להכריז על מצב חירום כדי לעקוף את הזרוע המחוקקת, כפי שעשה בשנה שעברה על מנת לזרז את עסקאות מכירת הנשק לסעודיה בהיקף של מיליארדי דולרים.

ממשל טראמפ יכול להכריז על מצב חירום כדי לעקוף את הזרוע המחוקקת, כפי שעשה בשנה שעברה על מנת לזרז את עסקאות מכירת הנשק לערב הסעודית בהיקף של מיליארדי דולרים

לדבריה, "אם הרעיון הוא שלא תהיה נורמליזציה אלא אם ארצות הברית תאפשר להם לרכוש את הנשק הזה, וכפועל יוצא מכך וושינגטון תהיה חייבת לתת לישראל יותר כפיצוי, זה עשוי להיות טוב לקומפלקס הצבאי-תעשייתי של ארה"ב, אבל זה יכול להוביל למרוץ חימוש אזורי שבו גם מדינות אחרות דורשות יותר".

איש הצוות הדמוקרטי הוסיף: "אם מחיר הנורמליזציה הוא יותר ויותר נשק במזה"ת, אז אני חושב שאנחנו צריכים להעריך מחדש את סדר העדיפויות שלנו".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,267 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 26 בנובמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לאחר שהתקינו מערכות סולאריות על חשבונם הפרטי, גילו להפתעתם ישראלים רבים שחברת החשמל לא מתכוונת לחבר אותם לרשת החשמל ● בחברה טוענים שהתשתיות בחלק מהאזורים בארץ עמוסות וחלשות ● תושבי הערבה הדרומית, הנגב המערבי והגליל המערבי יצטרכו לחכות בסבלנות עד 2023

עוד 736 מילים

האם אנחנו עדיין נלחמים בנאצים או שאנחנו בסכנה להפוך לנאצים בעצמנו?

כשסדי בן שטרית, אחת הדמויות הבולטות במחאה נגד בנימין נתניהו, התבטא נגד נתניהו במילים: "בשנות ה-30 היה צורר שהתנהג בדיוק כמוך", האמירה, כצפוי, הביאה איתה שלל גינויים מכל הקשת הפוליטית.

אפשר להסכים או לא להסכים עם ההשוואה של בן שטרית, אך אין ספק שדבריו הקשים והלא קלים לעיכול משקפים סנטימנט שקיים בצד השמאלי של המפה הפוליטית, בדרך כזו או אחרת. סנטימנט זה מתקבל בכעס רב בקרב ימנים, ההשוואה לנאצים מקוממת אותם ויש לכך סיבה.

אפשר להסכים או לא להסכים עם ההשוואה של בן שטרית, אך אין ספק שדבריו הקשים לעיכול משקפים סנטימנט שקיים בצד השמאלי של המפה הפוליטית בדרך כזו או אחרת. סנטימנט זה מתקבל בכעס רב בקרב ימנים

היחס לזיכרון השואה הוא דבר שמשתנה מישראלי לישראלי. עם זאת, ניתן לעשות הבחנה די ברורה ביחס למשמעות המושג "נאצים" בשנת 2020, בין אלה שמשתייכים לצד השמאלי של המפה והפוליטית ובין אלו שבצד הימני.

אפשר לומר בבירור שראש הממשלה נתניהו, מאז החל את פעילותו הציבורית, טיפח באדיקות את הנרטיב לפיו יש קשר בין פשעי הנאצים בשואה לאופן שבו ארגוני הטרור הפלסטינים לשיטתו "רוצים להשמיד את מדינת ישראל".

מיד לאחר עליית חמאס לשלטון בעזה ב-2006 אמר נתניהו כי "קם צורר חדש". אותו נתניהו טען כי המופתי הפלסטיני הוא זה ששכנע את היטלר להשמיד את היהודים. בנוסף לכך, במהלך אחד מסבבי ההפגנות על הגדר בגבול עזה דאג נתניהו לפרסם ברשתות החברתיות תיעוד של דגל נאצי מורם בקרב המפגינים העזתים.

מהצד השמאלי של המפה הפוליטית הסיפור שונה לגמרי, אבל גם הוא מתקשר לסכסוך הישראלי פלסטיני. שנים של איבה ופחד הביאו איתם תופעות קשות ואלימות שמתחילות בשולי החברה. השלטון הצבאי על שטחי הרשות הפלסטינית גרמו ללא מעט מקרים מצערים של מוות מיותר. רבים מהישראלים מרגישים כי ההקצנה הזאת מזכירה להם תופעות שהתרחשו בתקופות אפלות בהיסטוריה.

פרופ' ישעיהו לייבוביץ' טען שמאז מלחמת ששת הימים ישראל אינה דמוקרטיה ואף טבע את המושג "יודו-נאצים", שחדר כמטבע לשון לתרבות השמאל הישראלית.

יאיר גולן, בעודו סגן הרמטכ"ל, עורר סערה ציבורית לאחר שאמר כי הוא "מזהה תהליכים שהתרחשו בשואה" בישראל של ימינו. רבים ממנהיגי השמאל גם מביעים חשש מהידידות שנרקמה בין ההנהגה הישראלית למנהיגי מדינות שנויים במחלוקת כמו ויקטור אורבן ההונגרי וז'איר בולסונארו הברזילאי, שיש במשטריהם סממנים טוטליטריים ואלימות שלטונית.

לכן, בעוד שבימין הישראלי מרגישים כי הסכסוך עם הפלסטינים הוא המשך ישיר של הניסיון הנאצי להשמיד את העם היהודי, בשמאל ישנה דאגה כי מדינת ישראל עלולה לאבד את אחיזתה בדמוקרטיה ולהפוך בעצמה למשטר חשוך שמפלה ומדכא אזרחים על רקע גזעני.

בעוד שבימין הישראלי מרגישים שהסכסוך עם הפלסטינים הוא המשך ישיר של הניסיון הנאצי להשמיד את העם היהודי, בשמאל דואגים שהמדינה תאבד את אחיזתה בדמוקרטיה ותהפוך בעצמה למשטר חשוך שמפלה ומדכא אזרחים על רקע גזעני

יכול להיות שכדי להבין את הקרע בין ימין לשמאל בישראל, צריך להכיר בעובדה שיש פער באופן שבה השואה והמשטר הנאצי נתפסים בקרב האזרחים בשנת 2020. מקורו של הפער נמצא בנרטיב שהשמאל והימין דואגים לטפח בקרב המצביעים שלהם. האם אנחנו עדיין נלחמים בנאצים או שאנחנו בסכנה להפוך לנאצים בעצמנו?

עומר חגי גר בתל אביב בארבע השנים האחרונות. לומד קולנוע. בעבר עסק בתחום התקשורת והסאטירה בטלוויזיה ובעתיד ירצה ליצור סרטים דוקומנטריים. אחד הנושאים שמעסיקים אותו הוא פוליטיקה, אבל זה לא תמיד היה ככה. למעשה, בתיכון נכשל בבגרות באזרחות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 459 מילים

היועמ״ש לבג״ץ: הוציאו צו שמורה לממשלה למנות מפכ״ל משטרה

נתניהו: "אם כחול-לבן לא ישנו גישה, זה מוביל לבחירות" ● גנור: להקים ועדת חקירה ממלכתית לצוללות. חלק מנותני התצהירים לוועדה של גנץ היו איתי בקשר עסקי ● שטייניץ: "לעצור את הפתיחה המתוכננת במערכת החינוך" ● ליברמן: להחזיר את האוהדים למגרשים ● אדלשטיין: "כמויות רציניות של החיסון יגיעו במרץ-אפריל" ● נתניהו למקורביו: "תקציב 2021 לא יעבור השנה״

עוד 41 עדכונים

המעבר לעבודה מהבית עלול לגרום לחברות להעדיף עובדים מחו"ל

אהרן אהרן מסיים את תפקידו בתקופה מאתגרת לתעשיית ההייטק ● המעבר לעבודה מבית עלול לפגוע באקו-סיסטם, מספר הסטרטאפים הולך ויורד והגיוסים הראשוניים הופכים לקשים יותר ● אבל הוא אופטימי באשר להזדמנויות שנוצרו באמירויות ותולה תקוות בתחומי הביולוגיה: "הענף הזה עשוי להיות מנוע צמיחה עבור ההייטק הישראלי"

עוד 1,436 מילים

למקרה שפיספסת

אירה טולצ'ין אימרגליק, נובמבר 2020

סדרת הטלוויזיה "גמביט המלכה" החזירה את אירה טולצ'ין אימרגליק לילדותה בברית המועצות, כשהייתה שחקנית שחמט מצליחה בנבחרת העירונית ● בניגוד למתואר באגדה של נטפליקס, במציאות הבנות משחקות בקטגוריה נפרדת, הן לא מתמודדות מול אלוף עולם ורובן מגיעות לגיל שבו דורשים מהן לבחור בפסנתר, כי שח זה לגברים ● סיפור אישי וחשבון נפש - וגעגוע ללוח השחור-לבן

עוד 1,595 מילים

הרפובליקאים מזיקים לידידתנו הטובה

ישראלים רבים התרגלו להתפעל מהמפלגה הרפובליקאית האמריקאית, מתוך הכרת תודה כלפי מה שנתפס כנדיבותו ותמיכתו של הנשיא טראמפ. חייבים לצאת מזה.

הדמוקרטים יהיו בשלטון לפחות ארבע שנים, ועשרות שנים של תוצאות בחירות מצביעות על כך שהם נהנים מהרוב הטבעי באמריקה. שחרור הכספים השבוע על ידי מינהל השירותים הכלליים לטובת מעבר לממשל חדש של ג'ו ביידן צריך להבהיר זאת.

ישראלים רבים התרגלו להתפעל מהמפלגה הרפובליקאית האמריקאית, מתוך הכרת תודה כלפי מה שנתפס כנדיבותו ותמיכתו של הנשיא טראמפ. חייבים לצאת מזה

גם אם הרפובליקאים ימשכו לאחוז בסנאט החזק (הכל תלוי בסיבוב שני על שני המושבים של ג'ורג'יה ב-5 בינואר), מדיניות החוץ באמריקה מכוונת על ידי הבית הלבן.

דונלד טראמפ אכן השתמש בכוח זה כדי להעניק לישראל כמה מתנות מוערכות. במיוחד הכרה בירושלים (המערבית) כבירתה (לאף מדינה אחרת לא אומרים מהי בירתה) ובסיפוח הגולן (שנלקח מדיקטטורה כושלת של מדינה בקריסה). מגיע לו גם קרדיט על שדחף להסכמי שלום עם נסיכויות המפרץ ומדינות ערב אחרות.

עם זאת, הוא גרם נזק נורא לישראל בכך שהוא אפשר לה להתפרע בגדה המערבית והתערב כל הזמן בפוליטיקה הפנימית שלה לטובת ממשלת ימין מושחתת והרסנית של בנימין נתניהו. ובעיקר, טראמפ הוא חבר של טראמפ בלבד: המוטיבציה שלו הייתה כמעט בוודאות לרצות את הבייס האוונגליסטי שלו התומך בימין הישראלי כחלק מתרחישים מטורפים של קץ הימים שאינם מיטיבים עם היהודים.

ברור כי החברה הישראלית הייתה בין המעטות על פני כדור הארץ – והיחידה בעולם המפותח – שהעדיפה את טראמפ על פני ביידן. הכרת תודה היא בדרך כלל סנטימנט חיובי, אך העסקה הפאוסטיאנית הזו לא תיזכר כרגע המוצלח ביותר בהסטוריה הציונית.

ראוי לזכור שכאשר עלה ג'ורג 'וו. בוש לשלטון לפני 20 שנה הישראלים חששו שהרפובליקאים נמצאים בכיסם של הערבים בגלל הנפט, וקיבלו את הנשיא הנכנס בחשדנות. רק ה-11 בספטמבר טרף קלפים אלה.

החברה הישראלית היתה בין המעטות – והיחידה בעולם המפותח – שהעדיפה את טראמפ על ביידן. הכרת תודה היא לרוב סנטימנט חיובי, אך העסקה הפאוסטיאנית הזו לא תיזכר כרגע המוצלח בהסטוריה הציונית

די משעשע לחזות בטראמפ מסרב להודות בהפסדו, כמו פעוט שלא נפרד מהצעצוע. אך הנזק למוניטין הבינלאומי ולחברה האמריקאית הנגרם בשל מאמציו לבטל את תוצאות בחירות 2020, מאמצים שמנהיגי הרפובליקאים של היום שותפים להם עד כאב, אינם מצחיקים כלל.

בשלב זה אנשים סבירים היו אמורים להיפרד מכל הציפיות לפיהן אדם לא ראוי זה עשוי לכבד נורמות, לנהוג בהגינות או בתבונה, לחוש בושה על שקרים או לשים את ארצו בראש סדר העדיפויות. יתרה מזאת: הוא כל כך מאותגר לוגית שהוא בהחלט עשוי היה לשכנע את עצמו שאינו יכול להפסיד בלי הונאה, ולכן הוא ניצח.

לא כך ההנהגה הרפובליקאית. מיטש מקונל, לינדזי גרהאם, טד קרוז ושאר הסנאטורים שתומכים בו יודעים את האמת, כמו גם שרים בכירים כמו מייק פומפאו. הם יודעים שתמיד יש אי סדרים, אך לעתים רחוקות אלה אחראים לתוצאה, ושלטעון שהבחירות נגנבו זה דבר שמערער את היציבות עד כדי בגידה.

אנו שומעים השוואות לקרב בוש-גור משנת 2000, אבל שם היתה דרמה אמיתית שהוכרעה על כמה מאות קולות במדינה אחת. לשם השוואה רלווטית יותר, נצחונו של ביידן על טראמפ גדול יותר בהפרש הקולות (מעל 6 מיליון), אחוזי ההצבעה (מעל 3%) ומניין אלקטורים (306) מאשר של ג'ורג 'וו. בוש על ג'ון קרי. בוודאי היו אי סדרים ב-2004, אך האם מישהו יכול לדמיין את קרי נוהג ככזה תינוק?

צוות טראמפ טוען כי ה"שוד" קשור למספר הגבוה של הצבעות בדואר שנגרמו על ידי המגיפה. ה"ראיה" העיקרית היא שהצבעות הדואר נטו חזק מאוד לג'ו ביידן וכי טראמפ הוביל בליל הבחירות בהמון מדינות שבסוף הפסיד. למעשה אין שום תעלומה: טראמפ עודד תומכים להצביע בקלפיות בעוד הדמוקרטים התייחסו לקוביד ברצינות רבה יותר. מדינות רבות סופרות את הצבעות הדואר אחרי השאר ולכן ההובלה התהפכה.

משעשע לחזות בטראמפ מסרב להודות בהפסדו, כפעוט שלא נפרד מהצעצוע. אך הנזק לחברה האמריקאית ממאמציו לבטל את תוצאות הבחירות, שמנהיגי הרפובליקאים של היום שותפים להם, אינם מצחיקים כלל

מנהיגי הרפובליקאים רואים איך בתי משפט דוחים בסיטונות את ערעורי טראמפ, ודאי מבחינים בדלות הראיות ויכולים לחשב את מיעוט הסיכויים שהפוטש המביך של טראמפ יצלח.

אם מנהיגי הרפובליקאים היו כנים עם הציבור הם היו עומדים יחד ומכריזים שאין שום עדות להונאה נרחבת והבחירות לא נגנבו. הייתה לכך השפעה משמעותית – אם לא על טראמפ, בוודאי על דעת הקהל הימנית.

בכסילותם, מנהיגי הרפובליקאים מעניקים רוח גבית ואף כנפיים לנרטיב הבחירות הגנובות. סקרים מראים שבין 70% ל-90% ממצביעי טראמפ מאמינים כעת בשקרים ויתייחסו לביידן כלא לגיטימי.

בינתיים הם יושבים בלא מעש, תוך כדי שטראמפ מסרב להיפגש עם ביידן או להורות לצוותו להתחיל את המעבר המסודר הנדרש על פי החוק והדרוש שבעתיים בגין המגפה. השבוע סוף סוף מינהלת השירותים הכלליים דחתה את עמדת טראמפ ושחררה את הכספים הדרושים לביידן, בלי שום אינדיקציה לכך שפקידי מפתח של טראמפ ישתפו פעולה.

ייקח זמן עד שהעולם יסמוך שוב על אמריקה להנהיג. למעט כמה יוצאים מן הכלל (במזרח התיכון בעיקר), טראמפ משאיר אחריו אדמה חרוכה. ההנהגה הרפובליקאית משדרת רפובליקת בננות, והמפלגה בכל זאת עשויה לחזור לשלטון ב-2024, אפילו בהנהגת טראמפ.

מצב עגום זה צריך לגרום לנו להיות צנועים יותר בבואנו לשפוט לחומרה חברות אחרות אשר לאורך ההיסטוריה נפלו טרף לאוטוריטריסטים פופוליסטיים שזרעו פלגנות וגם ניזונו ממנה, כפי שטראמפ עשה.

ייקח זמן עד שהעולם יסמוך שוב על אמריקה להנהיג. למעט כמה יוצאים מן הכלל (במזרח התיכון בעיקר), טראמפ משאיר אחריו אדמה חרוכה. ההנהגה הרפובליקאית משדרת רפובליקת בננות

הודות לשני הצדדים, אך בעיקר לימין, השנאה הפוליטית באמריקה נמצאת בנקודה בה רוב הרפובליקאים וחלק ניכר מהדמוקרטים רואים את הצד השני כבלתי מוסרי (לפי סקר פיו). קיטוב רעיל שכזה הוא מתכון לאסון, ונרטיב הבחירות הגנובה עשוי להיות הקש המכריע. ראיתי את זה ככתב זר, מאפריקה ועד העולם הקומוניסטי לשעבר, מהמזרח התיכון ועד מרכז אסיה. זה גורם למלחמות אזרחים.

מנהיגי הרפובליקאים משחקים באש. למה הם עושים את זה?

למרבה הצער, עבור אנשים רבים המפלגה הרפובליקאית הפכה לשם נרדף לרמאות. הם זכו ברוב קולות רק פעם אחת מאז 1988, וכדי לשמר כח כלשהו הם מסתמכים על שרטוטי מחוזות מגמתיים ברגע שזוכים איכשהו לרוב במדינה כלשהי, בדיכוי השתתפות בקרב מיעוטים בכל מיני מזימות שפלות, ובשלל טריקים ושטיקים כמאמר בנימין נתניהו. הכל חוקי וגם מסריח עד השמיים.

יש להניח שהם מאפשרים את נזקי טראמפ בגלל חישובים ערמומיים.

ראשית, נראה כי הבייס של טראמפ כולל את רוב מצביעי הימין. פירוש הדבר שאם ירצה (והוא ירצה) הוא עשוי להמשיך להתסיס חמומי מח ולהמליך מלכים – וגם עשוי לזכות בפריימריז לנשיאות ל-2024. לכן מסוכן לעצבנו.

שנית, הנרטיב הכוזב עשוי לסייע להוציא לקלפיות את שמרני, דתיי וגזעני ג'ורג'יה – ובזאת לשמר את השליטה בסנאט. אם ההנהגה תנטוש את טראמפ, הבסיס שלו עשוי לנטוש אותם. אוי לאותה קטסטרופה!

הפחד מטראמפיזם הוא סביר מספיק, אבל הציניות הזו עשוי לנקום בציניקן: זה עשוי לדרבן את כל האחרים להצביע לדמוקרטים.

למרות שאמריקה היא מעצמה בירידה, היא עדיין מדינה חשובה ביותר, במיוחד לישראל. עם כל הכבוד (ויש כבוד) לעושרה ולעוצמתה המרשימה של ישראל, היא עדיין זקוקה לארצות הברית. ביידן לא יתמוך בכל מהלך של נתניהו אבל הוא חבר, רק בלי החלק הקרקסי.

אם ההנהגה תנטוש את טראמפ, הבייס שלו עשוי לנטוש אותם. אוי לאותה קטסטרופה! הפחד מטראמפיזם הוא סביר, אבל הציניות עשוי לנקום בציניקן: זה עשוי לדרבן את האחרים להצביע לדמוקרטים

כל ישראלי צריך לחגוג את סיומו של פרק אפל בתולדות אמריקה, ולקוות שהרפובליקאים יספגו מהלומה בג'ורג'יה. אולי כך יפסיקו לחבל במדינתם השסועה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,112 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המפתח להבנת פרשת המניות: שנאת הפסדים, לא הגדלת רווחים

היועמ"ש סבור שאי אפשר לצאת מהנחה שבן דודו של ראש הממשלה, נתן מיליקובסקי, הרוויח באופן ישיר מעסקאות כלי השייט והצוללות, באמצעות חברת גראפטק שבבעלותו ● בתנועה לאיכות השלטון חולקים על מנדלבליט - אבל מפספסים את המוטיבציה העיקרית: עצם הגדלת היקפי הרכש של ישראל מטיסנקרופ תרמה להישרדותה של גראפטק כספקית של הענקית הגרמנית ● פרשנות

עוד 1,086 מילים

גם בג"ץ הוא "נציג העם" ותפקידו לשמור על זכויותינו מול השלטון

לישראל אין חוקה. במקום זה יש לה תחליף דהוי - חוקי יסוד, שנכון לחזון משנת 1950, אמורים היו להצטרף פרקים-פרקים לכדי חוקה שלמה ● אין היום מומחה חוקתי אחד שמאמין שזה יקרה ● וזה מצב גרוע מאוד עבור האזרחים: דבר לא מגן עליהם מפני שלטון דורסני ● יובל יועז נכנס לוויכוח סביב סמכויות בג"ץ לפסול חוקי יסוד

עוד 1,422 מילים ו-1 תגובות

"אמרתי לקבינט: נבדוק את כולם והתחלואה תרד. הם לא ענו"

פרופ' ערן סגל, אחד המומחים המוערכים בישראל בנושא הקורונה, הציג לממשלה תוכנית לביצוע בדיקות קורונה לכל האזרחים, מה שיאפשר לזהות את כל הנדבקים בבת אחת ולבטל את כל המגבלות על המשק ● הוא לא קיבל תשובה ● מבצע כזה שנערך בסלובקיה הוריד את התחלואה ב-90% ● מדינות נוספות באירופה בדרך למבצע דומה ● אבל משרד הבריאות גורר רגליים והממשלה מתעלמת מההמלצות

עוד 2,367 מילים

ראיון העבודה מתה. מרב מיכאלי נלחמת להחיות אותה

ח"כים לשעבר סבורים שמפלגת העבודה לא מעניינת ושסיכוייה להשתקם אפסיים ● אבל מרב מיכאלי מתעקשת שניתן להציל את המפלגה ומציבה שלושה יעדים שיאפשרו לה לחזור להנהגת המדינה: היחלצות מהממשלה, הדחת פרץ, ומשיכת מועמדים אטרקטיביים ● "במחנה שלנו יש התמכרות חמורה לייאוש, וזאת אחת הסיבות שבגללן אנחנו שוב ושוב מפסידות ומפסידים"

עוד 3,020 מילים ו-1 תגובות

דיווח: הפרויקטור מזהיר בשיחה פנימית מפני "לחצים עצומים" על השרים לפתוח את המשק

רפי פרץ: אם נצטרך להיות ביחידות מעורבות - הציונות הדתית לא תהיה שם ● הנגבי: נקדם הסדרת מאחזים לא מאושרים ● מפקד חיל הים לשעבר, שמכהן בוועדת הבדיקה לצוללות, קיים קשרים עסקיים עם מיקי גנור ● שר האוצר יציג לנתניהו את עיקרי התקציב ל-2021 בשבוע הבא ● גנץ דורש להביא להצבעה את העלאת הקנסות על הפרת ההנחיות ● השר לשעבר יעקב אדרי חשוד באונס

עוד 57 עדכונים

בהשראת נתניהו ובעידודו, דרעי סוגר חשבון עם גנץ

אריה דרעי החליט להתהפך על גנץ ● יו"ר ש"ס, שהתחייב לשמור על יציבות הממשלה ועל קיומה של הרוטציה, כינס שלשום באופן חריג מסיבת עיתונאים בה השתלח בגנץ ושרף את כל הגשרים שבנה עם כחול-לבן - כולל מערכת היחסים המיוחדת עם גבי אשכנזי ● לדרעי יש מספיק סיבות לשיטתו כדי לרצות להתנקם ביו"ר כחול-לבן - אבל את הטקסט, ההרשאה והעידוד הוא קיבל מראש הממשלה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 622 מילים ו-2 תגובות

תגובת המשיבים "לא יכול להיות שבג"ץ יסמיך את עצמו להיות הפוסק האחרון"

שאלת סמכותו של בג"ץ לפסול חוק יסוד כגון חוק הלאום או ממשלת החילופים הפכה לאחת המחלוקות המרכזיות במאבק על שלטון החוק ● בעוד שהמחנה האקטיביסטי טוען כי בג"ץ שואב את סמכותו לפסול חוק יסוד מתפקידו כ"מגן החוקה", ד"ר אביעד בקשי מזהיר מפני הפיכת בית המשפט ל"מלך אבסולוטי" ● ואילו ד"ר הלל סומר צופה שבג"ץ יתחמק מהכרעה, בזמן שהבחירות מעבר לפינה

עוד 2,763 מילים

מתקן ביוגז שהופך שאריות מזון לגז בישול הותקן לראשונה בבית דירות

למרגלות בניין בטירת הכרמל הוצב מתקן ביוגז ראשון בארץ (ואולי גם בעולם) הפועל בבית דירות משותף ● הדיירים משליכים לתוך מיכל אטום שאריות מזון והבקטריות מסתערות עליהן והופכות אותן לגז בישול ● השימוש בביוגז יחסוך לתושבים כסף על חשבונות גז, הרשות המקומית יחסכו הוצאות על פינוי אשפה - והסביבה תרוויח אנרגיה נקייה

עוד 654 מילים

פחד מוות בדרך לבית הספר

בדיקת זמן ישראל ב-65% מבתי הספר נמצאו ליקויי בטיחות בדרכים במשך שנתיים רצוף ● בכניסה למוסדות חינוך רבים אין מדרכות, והתלמידים נאלצים לרדת לכביש או להסתובב בין רכבים ● משמרות זה"ב לא מתקיימות יותר בגלל הקורונה ● תקציב הרלב"ד קוצץ דרמטית, וסמכויות הפיקוח והאכיפה נלקחו ממנה ● בדיקת זמן ישראל מעלה: הדרך לבית הספר הפכה לסכנת חיים עבור הילדים, ואיש לא מטפל בזה

עוד 1,604 מילים

גנץ: "אם התקציב לא יעבור ב-23 בדצמבר נפזר את הכנסת"

שלב ההוכחות במשפט נתניהו נדחה לפברואר ● לפיד על אשכנזי וגנץ: "אולי נתניהו נהנה להשפיל אותם" ● בג״ץ ידון שוב במצפה כרמים ● מנכ״ל משרד הבריאות: "חושש לגורלנו" ● לראשונה הוגש כתב אישום נגד מפגינים נגד נתניהו ● נשיאת העליון: הממשלה בהפרה של חוק יסוד התקציב ● מקורבי סטרשנוב: אין בסיס לטענות נתניהו נגדו

עוד 62 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה