בנימין נתניהו (צילום: Alex Kolomoisky/Pool via AP)
האישה שעוקבת אחרי כל תנועה של רה"מ:

"נתניהו נראה כועס וכבוי"

ראיון

חוקרת הרטוריקה, ד"ר מישל שטיין טיר, עוקבת אחר הופעותיו של נתניהו, ומנתחת לפיהן את אישיותו והלך רוחו ● לדבריה, קריאותיו לאחדות הן רק משחק מול מצלמה, שנועד לעורר סימפטיה ולהנמיך התנגדות ● "אני נדהמת מהיכולת שלו להחזיק עד עכשיו, אבל זה נותן אותות בגוף. הוא ירד במשקל, וממש אפשר לראות את העצב בעיניים. בכל פעם הוא נופל וקם, אך יש תחושה שנתניהו עומד לפני סוף דרכו"

לילאן ויילדר, מורתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להופעה מול קהל, סיכמה את תורתה בשבעה צעדים: הכר את קולך (הפיזיולוגי), הבנה את מחשבותיך כדי להשיג תגובה, צור דיאלוג, השתמש ביצירתיות, למד לשכנע, התמקד בהשגת מטרתך, ודבר מתוך שכנוע עמוק. בימים האחרונים ממחיש נתניהו שגם יותר משלושה עשורים לאחר שהשתלם אצלה בארה"ב, הוא נותר תלמידה המובהק.

מאז נאומו המפויס במוצ"ש ה-17 באוקטובר, שעליו הודיע בהתראה קצרה מיד לאחר נאום סמכותי ואופטימי לאומה של פרויקטור הקורונה רוני גמזו, ראש הממשלה לא מפספס הזדמנות לקרוא לשימור האחדות – מטרתו העליונה בימים אלה. כאשר מסרים אלה מגיעים ממי שמעולם לא התאפיין בקידום אחדות בעם, אם להשתמש בלשון ההמעטה של העשור, מדובר בסימן מצוקה. מאחורי שכבות האיפור וכישורי המשחק העילאיים שנועדו לתחזק את דימוי העוצמה שלו, ראש הממשלה מתחנן למעשה בפני כחול-לבן שלא לנטוש אותו בשעתו הקשה.

הצהרה חשובה של ראש הממשלה נתניהו – שידור חי:

הצהרה חשובה של ראש הממשלה נתניהו – שידור חי:

Posted by ‎Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‎ on Saturday, October 17, 2020

"זה שהוא נאם נאום אחדות זה יופי, אבל זה אינטרסנטי לחלוטין", אומרת ד"ר מישל שטיין טיר, מנהלת התכנית לאמנות הרטוריקה במרכז הבינתחומי, וחוקרת רטוריקה, תקשורת ופסיכולוגיה פוליטית באוניברסיטת בר אילן.

לדבריה, "אולי הוא הבין עכשיו שהוא פילג אותנו עד הסוף, שעוד רגע יהיה פה רצח של אזרח ומלחמת אחים נוראית ואיומה, אז הוא עושה צעד אחורה. אבל מחר הוא יחזור להיות מסית ומפלג, לרוב הוא מעדיף את זה הרבה יותר".

שטיין טיר עוסקת במקביל לעבודתה האקדמית בהדרכת בכירים במגזר הציבורי ובמגזר העסקי בהופעה מול קהל. בעבודת הדוקטורט שלה היא ניתחה נאומים של נתניהו וברק אובמה באו"ם, במטרה להבין מה הופך נאום ליעיל. השכנוע העמוק שבו מעביר נתניהו את מסרי האחדות לא פועל עליה.

מישל שטיין טיר
מישל שטיין טיר

"זאת טכניקת משחק מול מצלמה", היא אומרת. "ב-2003 כתבתי על זה ספר עם רותי דייכס, המורה שלי והמורה הראשונה בארץ למשחק מול מצלמה. אז התעניינו בזה בעיקר שחקנים, בימאים ורק קצת פוליטיקאים בני דמותו של נתניהו. היום, בעידן הזום, כשכולנו מול המצלמות, טכניקות המשחק האלה הפכו ממש לצורך, ונתניהו סופר-סופר מודע. מורתו הייתה מורה משובחת ביותר, שלימדה אתו היטב, והוא הפנים כנראה את המסר של השכנוע העמוק ברמה מאוד גבוהה, עד כדי איבוד קשר עם המציאות".

היכולת שלו להיתמם ולדבר במתינות ובטון נעים מרשימה. כמעט מפתה להרגיש כלפיו אמפתיה.
"מה שנראה לציבור הרחב כספונטני זאת טכניקה רטורית, רק טכניקה. גם לטראמפ שנראה כשולף מהשרוול יש את הטכניקות הקבועות שלו, של לתקוף את השליח, לזרוק בוץ על היריבים, לעשות הסחות דעת, ולהפריח בלוני ניסוי ולהגיב עליהם. שניהם ממציאים סיפורים ונרטיבים לפי הצורך והאינטרס הרגעי והאישי.

"טכניקות המשחק האלה הפכו לצורך, ונתניהו סופר-סופר מודע. הייתה לו מורה משובחת ביותר, שלימדה אתו היטב, והוא הפנים כנראה את המסר של השכנוע העמוק ברמה מאוד גבוהה, עד כדי איבוד קשר עם המציאות"

"הגוף של נתניהו יודע את העבודה היטב, ואז גם כשהוא בסטרס בלתי אנושי – שלכל אדם אחר שאני מכירה, אישה או גבר שהיה במצבו, היה מאוד קשה לעמוד בו – הוא ממשיך לעמוד. בגלל זה אתה חש אמפתיה כלפיו. האמפתיה שלי באה מהכיוונים האלה. הוא מן נחום תקום כזה שכל פעם מרים את עצמו".

דונלד טראמפ לועג לג'ו ביידן בעת נאומו, נובמבר 2019 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
דונלד טראמפ לועג לג'ו ביידן בעת נאומו, נובמבר 2019 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

החלוקה שהמציא ארתור פינקלשטיין

האסטרטגיה הפוליטית של נתניהו מבוססת כמעט כולה עוד משנות ה-90 על הפרד ומשול: החלוקה בין "יהודים" (ימנים פטריוטים) לכל השאר (שם קוד: "השמאל"), שאימץ כעצת האסטרטג ארתור פינקלשטיין. אחר כך באה האמירה המפורסמת על "אנשי השמאל ששכחו מה זה להיות יהודים", ולכל אורך הדרך סומנו האליטות, התקשורת ("הם מ-פ-ח-ד-י-ם") וכל מי שאינו בעדו – כולל ראשי מערכות שלטון החוק – כאנשי שמאל, לעתים קיצוני, רמז למסוכנותם.

לפני כל אחת ממערכות הבחירות האחרונות התחייב נתניהו כי לא יקים ממשלת אחדות עם כחול-לבן – שגם לה הדביק שמאלנות ואהבת ערבים. אך לאחר הכישלון בבחירות ספטמבר, כאשר בלוק הימין השיג 55 מנדטים בלבד, הוא חיזר נמרצות אחרי בני גנץ במטרה להקים ממשלה משותפת, מחשש שהאחרון יקים ממשלה בלעדיו. כך נהג גם לאחר בחירות מרץ השנה, כאשר חרב החקיקה נגדו התהפכה מעל ראשו, מבלי לחסוך בפאתוס על נפלאות האחדות.

בנימין נתניהו וארתור פינקלשטיין ב-1999 (צילום: פלאש90)
בנימין נתניהו וארתור פינקלשטיין ב-1999 (צילום: פלאש90)

בסוף אוגוסט השנה שוב נקלע נתניהו למצוקה, ושוב פנה לרטוריקה מתונה בניסיון להתגבר על המשבר. בערב אישור פשרת האוזר בכנסת נשא גנץ נאום תקיף נגדו, בו תיאר אותו לראשונה מאז הקימו יחד ממשלה כמי שמעדיף את האינטרס האישי שלו על פני האינטרס הלאומי. הדברים נאמרו ערב לאחר פרסום סקר מדאיג מבחינת נתניהו, ממנו עלה כי חצי מהציבור סבור שהוא פועל ממניעים אישיים בלבד, ורק שליש סברו כי שיקוליו ראויים.

נתניהו הגיב במהירות לדברי גנץ בהצהרה לעיתונות במסדרון הכנסת, בה תיאר כמה קשה הוא עובד וכמה קשה לו להתנהל כאשר הוא סופג מתקפות מתוך הממשלה. טון דיבורו היה רגוע ושקט, כמעט כאוב, כשל קורבן המבקש אמפתיה:

"אני לא זוכר שפעם אחת דיברתי על בני גנץ מאז הקמת הממשלה במונחים כאלה. אני לא שומע רגע אחד, פעם אחת, שמפסיקים את ההתקפות האלה שהן בלתי פוסקות עליי, על הליכוד, מתוך הממשלה. אבל אני חושב שמה שצריך לעשות עכשיו זה לשלב ידיים. יש לנו משימות ענקיות לפנינו… אני מקדיש את חיי לזה, תוך כדי התקפות בלתי פוסקות".

בנאום במוצאי שבת שעברה שוב דיבר נתניהו במתינות ובשקט, ניגוד מובהק להופעות התוקפניות והמשלהבות שבהן הוא מצטיין. אחרי שהתפאר בהצלחתו האדירה לכאורה במאבק בקורונה, וטען שגם מדינות אירופה מוכות הנגיף צועדות לקראת סגרים בלתי נמנעים, פנה להשיב לשאלות עיתונאים. אחת מהן עסקה באולטימטום של כחול-לבן בעניין תקציב 2021:

"אני מציע להוציא את הפוליטיקה כרגע ואת כל האיומים האלה וההתחשבנויות האלה, ולהפסיק את העניין של ממשלה בתוך ממשלה. אנחנו עובדים יחד, דרך אגב, בימים האחרונים, לא רע, חייב להגיד, לא רע. בשיתוף פעולה, פה אחד מקבלים את ההחלטות, זה סימן טוב. צריך להמשיך בכיוון הזה… אני מציע שוב להפסיק עם האיומים, להפסיק עם הממשלה בתוך הממשלה, לעבוד יחד. יש לנו את נושא הקורונה, בואו נעשה מה שצריך כדי לצאת מזה יחד".

אותם מסרים מובנים היטב חזרו גם בישיבת סיעת הליכוד. שוב הוא פתח בתיאור ההצלחה הכבירה לדעתו של הסגר, שוב טען כי אירופה נמצאת במצב גרוע יותר, והפעם הוסיף גם דברי הלל ל"מהפכה האמיתית" שצופן ההסכם עם האמירויות. "אני לא צופה שנשמע את זה עכשיו בדיון של 40 חתימות, אבל זאת האמת", אמר בהתייחס לדיון שיזמה יש עתיד על "הכישלון המחפיר" של המאבק בקורונה.

שידור חי | רה"מ נתניהו נואם בפתח ישיבת סיעת הליכוד

Posted by ‎NEWS !וואלה‎ on Monday, October 19, 2020

"קורים כאן דברים כל כך גדולים, כל כך משמעותיים, שאני הייתי מוציא עכשיו את הפוליטיקה בצד", הוסיף. "אני אומר את זה גם לאופוזיציה וגם למי שאיתנו בממשלה: שימו את הפוליטיקה בצד, יהיה לנו מספיק זמן לפוליטיקה. אנחנו עושים כאן שינויים היסטוריים, ואנחנו ביחד מנצחים את הקורונה… ביחד ננצח".

את הכותרת הבולטת של ישיבת הסיעה סיפק מקורבו של נתניהו, יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, שהביע חרטה על הסגנון התוקפני המאפיין אותו. בנאום בכנסת באותו יום המשיך זוהר בקו המפויס של מנהיגו, ואמר כי "השמאל תורם את חלקו למדינה וימשיך לתרום את חלקו למדינה תמיד. אין לי שום דבר נגד השמאל".

לכל אורך השבוע שעבר המשיכו לצאת מהליכוד אותם מסרים של אחדות ופיוס, ולדברי אחד משרי כחול-לבן, נתניהו ושריו הפגינו את גישתם החדשה גם בישיבת הממשלה, שבה התקבלו החלטות בהסכמה רחבה. "הייתה ישיבה עניינית לחלוטין, ברוח טובה ועם שורת החלטות שמיטיבות עם האזרחים", אמר. לשאלה אם היה בכך משהו חריג, השיב שעצם קיום הישיבה היה החריג.

התחייבויות נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ לאשר את תקציב 2020 בממשלה ובכנסת עוד קודם לשבוע האחרון של השנה, מלמדות כי ככל הנראה גמלה בלבו של ראש הממשלה ההחלטה לוותר על נקודת היציאה לבחירות בסוף דצמבר, שסיפקה לו פשרת האוזר. המחאה המתעצמת למרות הקמפיין שיזם נגדה, הצניחה החופשית בסקרים, והחשש מסירוב של נפתלי בנט המתחזק להיכנס לממשלה בראשותו לאחר בחירות במרץ, כפו עליו למשוך זמן ולכוון לבחירות בחודש יוני, בתקווה שמצבו ישתפר עד אז.

הרגע שבו הוא נוגע באף

עדות לקושי שגורמות לנתניהו ההפגנות נגדו מצאה שטיין טיר בנאומו במוצאי שבת שעברה: "כשהוא מדבר על החרדים הקול שלו אמפתי וסמכותי, אבל כשהוא מדבר על המפגינים, שהוא לא סובל אותם, אפשר להבין את זה היטב גם בקולו ובהבעות הפנים. הוא מכווץ את האף כשהוא מדבר עליהם.

"יש שם בשלב השאלות רגע אחד שהוא נגע באף, שגם קשור למפגינים. נתניהו יודע שלא כדאי לו לגעת באף בזמן שהוא מדבר. כל נגיעה כזאת נקראת מיקרו-מחווה (micro gesture), והיא מסגירה שנאמר משהו שמעורר טריגר רגשי של מבוכה. לעומת הטון הנחמד והמבין והמכיל ביחס לחרדים, מול המפגינים התחושה היא שהם גורמים לו למבוכה קשה. הוא אומר: 'מה שדיברנו עליו הוא לא הזכות להפגין', ואז הוא נוגע באף, שהיא מחווה אוטומטית וברורה.

"יש שם בשלב השאלות רגע אחד שהוא נגע באף, שגם קשור למפגינים. נתניהו יודע שלא כדאי לו לגעת באף בזמן שהוא מדבר. כל נגיעה כזאת נקראת מיקרו-מחווה, והיא מסגירה שנאמר משהו שמעורר טריגר רגשי של מבוכה"

"בהמשך, הוא אומר שהוא לא מתרגש מההפגנות, ושכולם מבינים שהן פוליטיות ולכן לא משפיעות עליו. הוא יודע היטב שלשאלות קשות צריך לתת תשובות קצרות, וזה מה שהוא עושה. הוא מנפנף את זה מעליו ואפשר לראות תנועות קצרות בידיים. שומעים את זה גם בטון המאוד מזלזל".

נאום ראש הממשלה ב-17 באוקטובר. בדקה 13:01 נתניהו נוגע באף (צילום מסך)
נאום ראש הממשלה ב-17 באוקטובר. בדקה 13:01 נתניהו נוגע באף (צילום מסך)

על פי סקר עדכני של המכון הישראלי לדמוקרטיה, 10% מהישראלים השתתפו עד כה במחאה נגד נתניהו, כלומר 900 אלף איש. על כל אחד מהם יש כמה תומכי הפגנות שנשארו בבית. סקר קודם, מתחילת ספטמבר, העלה כי 26% מהמוחים, כ-230 אלף איש, הם אנשי ימין, 27.5% אנשי מרכז ו-46.5% אנשי שמאל. הנתונים הללו מלמדים על קריסת הנרטיב שמפיצים נתניהו ומקורביו, על כך שכל התנגדות אליו רק מחזקת אותו.

לדברי בכיר בליכוד ששוחח עם זמן ישראל, השיח המפלג עובד רק על הבייס האדוק והמצטמק של נתניהו והליכוד, ונתוני הסקרים וההפגנות מספקים הסבר נוסף, אסטרטגי יותר מטקטי, לשיח האחדות החדש. על פי ניתוחו, נתניהו ומקורביו מתחילים להפנים שללא קשר למועד הבחירות הבאות, הפילוג הפסיק להיות אסטרטגיה פוליטית משתלמת.

"הקו המיליטנטי של לנגן על רגש ההיעלבות ולהילחם באגרסיביות בכל מי שחושב אחרת, יכול להשאיר אותנו עם ערוץ 20 בלבד", אמר. "אם אתה רוצה להגדיל את בסיס התמיכה של הליכוד, אתה צריך לשכנע את מי שלא משוכנע. וכדי לרכוש את הלב של האנשים, אתה צריך לדבר בצורה מכובדת".

לדברי בכיר בליכוד ששוחח עם זמן ישראל, השיח המפלג עובד רק על הבייס האדוק והמצטמק של נתניהו והליכוד, ונתוני הסקרים וההפגנות מספקים הסבר נוסף, אסטרטגי יותר מטקטי, לשיח האחדות החדש

לדברי הבכיר, תומכי הליכוד מחולקים לשלוש קבוצות דומות בגודלן: ביביסטים, שמבחינתם נתניהו חשוב יותר מהליכוד; תומכי נתניהו, שלמרות זאת מעדיפים את טובת הליכוד; וקבוצה של מתנגדים נחושים לנתניהו, הרואים בהדחתו משימה חשובה יותר מהצלחת הליכוד בטווח הקצר.

מהניתוח הזה, הוא מוסיף, גוזרים חברי הכנסת של המפלגה את האסטרטגיה שלהם במבט צופה פני פריימריז. נאמני נתניהו כמו זוהר, מירי רגב ושלמה קרעי, בונים קודם כל על הבסיס הבטוח של הביביסטים, ואחרים, כמו גדעון סער, מתבססים בעיקר על המתנגדים. בתווך נמצאים רוב הפוליטיקאים בליכוד, המנסים לפנות ליותר מקהל אחד.

"עד לפני שבועיים חשבתי שההחלטה מתי יהיו בחירות היא רק בידיים של נתניהו", אומר בכיר הליכוד. "בשבועיים האחרונים אני מתרשם מההתנהלות של כחול-לבן שזה תלוי גם בהם. הם מסתכלים קדימה, ומסיקים שאין סיכוי שתהיה רוטציה. למרות שגנץ הוא גווייה פוליטית, הם אומרים לעצמם שאם ממילא נתניהו ישחט אותנו כשנוח לו, עדיף לנו לשחוט אותו כשנוח לנו וכשהוא לא רוצה לצאת לבחירות, ואולי נציל קצת מכבודנו האבוד. ולכן בסבירות גבוהה מאוד מישהו בכחול-לבן ילחץ על הכפתור".

אתה רואה אותם תומכים בפיזור הכנסת בעוד שבועיים?
"לא כל כך מהר, אבל אני חושב שזה בהחלט יכול לקרות בתוך חודש-חודשיים".

הישיבה בידיים משולבות

את הפגיעות הגדולה של נתניהו בימים אלה זיהתה שטיין טיר באופן בולט גם במהלך הנאום התוקפני האחרון בכנסת של יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד נגדו.

"אפשר לראות את ההתנהגות של נתניהו גם כשהוא מקשיב ולא מדבר. הוא ישב שם בידיים משולבות וזה הסיפור. זה לשמור על אזור הלב, והבטן והרגש. הוא מרגיש מותקף לחלוטין והוא צריך לשמור על עצמו. אין לו מי שישמור עליו יותר. הישיבה הזאת בידיים משולבות היא משהו שנתניהו כל כך מודע אליו, ולאורך השנים מעט מאוד פעמים תפסתי אותו ככה. הוא כמעט אף פעם לא סוגר ידיים.

"ופה הוא ישב עם המסכה על הפרצוף, וממש אפשר לראות את העצב בעיניים. ולמה את העצב? כי אם תמשיך לראות אחר כך, תראה שפתאום הוא צוחק על לפיד, כאילו מלגלג על השטויות שלו. אבל צחקוק זה לא תמיד כי משהו מצחיק אותנו או דרך להביע גיחוך, אלא סימן למבוכה".

נראה שלא צריך להיות חוקרי רטוריקה כדי להבין זאת. לפיד ויועציו חתכו קטע מנאומו לסרטון קצר, הכולל כמה צילומי תקריב של פני ראש הממשלה במהלך הנאום, בין השאר כאשר חייך.

נתניהו משלב ידיו בעת נאומו של יו״ר האופוזיציה. 5 באוגוסט 2020 (צילום: (צילום מסך מתוך כתבתה של יערה שפירא, בחדשות הערב))
נתניהו משלב ידיו בעת נאומו של יו״ר האופוזיציה. 5 באוגוסט 2020 (צילום מסך מתוך כתבה בכאן 11)

"המסכה לוקחת לנו שליש מהרגשות", אומרת שטיין טיר. "אנחנו מעבירים רגשות דרך העיניים, הפה והידיים, וכשהפה מכוסה נשארות רק העיניים והידיים. יש מחקרים עדכניים שמראים שנותני שירות – מלצרים למשל – שעובדים בתקופת הקורונה עם מסכה, מקבלים פחות טיפים כי הם פחות יכולים להחצין חיוכים. אבל למרות שהפה של נתניהו מוסתר, עדיין אפשר לקרוא את הרגשות שלו דרך הידיים והעיניים. הוא נראה שם כועס, כבוי, כמו מנסה להיכנס לתוך הבית של עצמו".

מה בלט לך בנאום שלו במוצאי שבת שעברה?
"מה שבלט לי מאוד היה ההבדל בין תחילת הנאום לבין חלק השאלות, שבו הוא כביכול קצת יותר ספונטני אבל לא לגמרי. גם בתשובות הוא נצמד לסאונד בייט. כל פוליטיקאי מכין לעצמו את התשובות מראש אם הוא חכם.

"דבר נוסף שמיד קפץ לי לעין הוא שבזמן האחרון הוא ירד במשקל והרבה מהחליפות גדולות עליו. התקופה לא פשוטה לו וזה בוודאות. הגוף שלנו מגיב ואפשר לראות את זה בירידת המשקל, שנראתה גם כשהוא נאם כשמינו את רוני גמזו. נתניהו, החליפות תמיד היו מדויקות עליו, הוא נורא מדויק בנראות שלו, ושם הוא משך פעמיים את המכנסיים, כמו שגברים עושים כשהמכנסיים גדולות עליהם קצת. זה לא דבר שראיתי אצלו בעבר.

נתניהו, החליפות תמיד היו מדויקות עליו, הוא נורא מדויק בנראות שלו, ושם הוא משך פעמיים את המכנסיים, כמו שגברים עושים כשהמכנסיים גדולות עליהם קצת. זה לא דבר שראיתי אצלו בעבר"

"זה כמו בפוליגרף. כדי לדעת מתי בנאדם משקר אתה צריך לדעת קודם איך הוא מתנהג בדרך כלל; מה הדיפולט (ברירת המחדל), מה הרגיל שלו. ורק על סמך זה שואלים את השאלות. כך אתה לומד תבניות התנהגות, ונתניהו בדרך כלל מתוקתק מול המצלמות. החליפה הגדולה היא הסימן הראשון לירידה במשקל".

לפעמים אנשים עולים במשקל כשהם בצרות.
"זה נורא תלוי, לא כולם אוכלים. לפעמים אנשים כשהם בצרות צרורות יורדים מאוד במשקל. להיפך, כשהוא מדושן עונג והכל טוב, יותר כיף לאכול וגם יש יותר זמן לזה. כאן הוא מנהל את המאבק המשפטי שלו לצד ניהול המדינה, וההפגנות, והסגר, והקורונה, והפוליטיקה, והממשלה המנופחת. זה נותן את אותותיו".

קודם לנאום של נתניהו דיבר גמזו, שהביא חדשות טובות על הקורונה והיה סמכותי מאוד. ברגע שנתניהו הודיע שהוא עומד לדבר, היה די ברור שהוא לא אהב את הקרדיט שלקח גמזו ורצה לנכס לעצמו את הירידה בתחלואה.
"הוא נטרף, נטרף, נטרף. בערב המינוי של גמזו, הנאום של נתניהו היה 'אני אני ואני', אחרי זה הכלכלה ואחרי זה הבריאות. גם בנאום האחרון תראה ממה הוא מתחיל. אני עוד פעם; 'כמה אני ידעתי לנהל את הגל הראשון וכולם למדו מאיתנו' – חזרה על אותו נרטיב – 'ואני שמח שהתעקשתי – אני – על ההחלטה לצאת לסגר השני'; ואז הוא נתן את המספרים שמראים את שיפור המצב.

"רק אחר כך, כשהוא גומר לספר כמה הוא נפלא ונהדר ולהשריש עוד יותר את הסיפור שלו, הוא אומר 'אני רוצה להודות לכם אזרחי ישראל, כי זה לא הולך בלעדיכם', ויש לו צחקוק כזה (דקה 4:37). יש לו שני מקרים מעניינים של צחקוק בנאום הזה: כשהוא מדבר על האזרחים רק אחרי שדיבר על עצמו, וכשהוא מדבר על עולם התורה בשלב השאלות, ואומר 'אני מכבד מאוד את עולם התורה' (8:56).

"בשני המקרים הוא אומר את זה יותר כדי לצאת ידי חובה מאשר באמת מתכוון לתת לנו קרדיט, והצחקוק מסמן שהוא לא באמת מרגיש את זה, אפרופו השכנוע העמוק. זה בניגוד למקרים שנתניהו באמת מאמין באמונה עמוקה בדברים שלו".

ובכל זאת, הנאום היה מפויס ברובו ונתניהו השיק בו קמפיין לשימור האחדות.
"בכל הנאום, לפני שלב השאלות, הוא אמר את המילה אחדות רק פעם אחת, בסוף. 'אנחנו רואים את הסוף, אבל צריך להגיע אליו בצורה מאוחדת. שמרו על המסכות, שמרו על המרחק'. זהו, זה היה נאום האחדות הגדול שלו.

"אבל הקול, הטון שלו לאורך כל הנאום באמת הרבה יותר פייסני. הוא לא צועק, וגם כשהוא מדבר על עצמו הוא מדבר בטון סמכותי יותר, ממלכתי יותר. כאילו חזר לטון הנשיאותי. בדוקטורט שלי אני מדברת על ארבע אינטליגנציות רטוריות שיש לבני אדם: מערכתית, יצירתית, יישומית ורגשית. הנאום של נתניהו היה בסגנון המערכתי, שהוא נשיאותי, ממלכתי. אני לא צועק, אני לא עושה הרבה מדי תנועות עם הידיים, הקול שלי רגוע. זה הופך את הנאום ליותר משעמם.

"עד שטראמפ עלה לזירה, נתניהו היה אחד המנהיגים הכי יצירתיים בעולם – בפוסטרים, בשקפים, בשאלות, במשחקי מילים, בארכיון מאיראן; הכל בדרמטיות אין קץ, כדי שיהיה לתקשורת הרבה על מה לכתוב, כי 70% מהתקשורת שאנחנו סופגים היא במסרים לא מילוליים. הרטוריקה המערכתית לא נותנת לתקשורת דברים מספיק מעניינים לכתוב עליהם, ואז מתחילים להקשיב יותר למילים.

"עד שטראמפ עלה לזירה, נתניהו היה אחד המנהיגים הכי יצירתיים בעולם – בפוסטרים, בשקפים, בשאלות, במשחקי מילים, בארכיון מאיראן; הכל בדרמטיות אין קץ, כדי שיהיה לתקשורת הרבה על מה לכתוב"

"נתניהו לא דיבר הרבה בשנים האחרונות במסרים לא מילוליים שקטים. הוא לא נתן מקום למערכתי. הוא נתן מקום ליישומי, לשורות התחתונות, אני קובע, אני יודע, אני נהדר ונפלא, והוא מנסה מדי פעם לשלב את האינטליגנציה הרגשית, אבל היא קשה לו. הוא הכי אוהב את היישומית והיצירתית, אבל הוא כל כולו אומר מערכתיות. הוא בנה במשך שנים את הנראות של ראש ממשלה. הוא לא צריך להתאמץ ולעבוד קשה מדי כדי להיראות ממלכתי. יש לו קול מאוד סמכותי, החליפה התמידית, השיער, המייקאפ, הכל פיקס".

מה שמסייע לו למכור ביעילות רבה יותר את שאיפות האחדות שלו.
"אין לו בעיה לשנות מסרים. גם עניין השלום, מה זה? פתאום הוא נכנס לחיינו ונמחק הסיפוח; וכולם שמחים שיש שלום אז איש לא מציק לו. היכולת שלו לייצר הסחות דעת מדהימה, כמו הקמפיין המתוכנן נגד ההפגנות כדי שידברו רק על זה.

"אבל הסחת הדעת לא הצליחה. המנדטים יורדים, ואם הם יורדים צריך לנסות טקטיקה אחרת. אז עכשיו הוא מדבר על אחדות, אחרי שהוא הפך אותנו לימין ושמאל, חילונים דתיים, רעים וטובים, שחורים ולבנים במשך כל כך הרבה זמן. רק כשהוא צריך הוא עושה פאוזה, אומר 'לא לא, אנחנו עם ישראל, אנחנו מאוחדים'.

"הוא אמר עוד דבר בנאום. הוא הזכיר פעמיים את המילה אופטימיות בהקשר לחיסון נגד הקורונה. אבל תגיד לי אם כשהוא אומר את זה יש משהו אופטימי בקול שלו. אצל נתניהו, בנאדם עם ניסיון חיים כל כך גדול כמוהו בתחום הרטוריקה, יש שליטה טובה בגוף כשהוא מערכתי. ככה זה אצל מערכתיים.

"תחשוב על אביגדור ליברמן, על ולדימיר פוטין. הם שולטים בעצמם ברמה מאוד גבוהה. זה משדר סמכותיות, אני בשליטה עצמית מאוד גבוהה. אבל ברגע שאתה מדבר על אופטימיות, ואתה אומר את זה כאילו אנחנו עומדים להתנגש באיזה קיר, זה לא משכנע. הפעם המערכתיות לא עבדה".

כמי שעוקבת אחרי נתניהו במשך שנים, כמה תקדימית המצוקה שהוא משדר?
"אני חושבת שכמו כל דבר בחיים מדובר פה בתהליך מתמשך שנותן את אותותיו. אנחנו אחרי שלוש מערכות בחירות מתישות שהוא עבד בהן קשה מאוד. יש לו על הראש שלושה אישומים פלוס צוללות מרחפות ברחבי הארץ. יש את כל התיקים הרגילים, הקורונה, הממשלה, שום דבר לא עובד כמו שצריך. יש לו רק 26-28 מנדטים בסקרים, שזה הבייס שלו שמאוד הצטמק.

"אני נדהמת מהיכולת שלו להחזיק עד עכשיו, אבל זה נותן את האותות בגוף. מה שאנחנו מרגישים בא לידי ביטוי. אם אני מתבססת בעיקר על הנאומים שלו, והיו לו כל כך הרבה, הוא אחד החזקים והוא מצליח להחזיק. בכל פעם הוא נופל וקם, נופל וקם. ובכל זאת יש תחושה שגם טראמפ וגם הוא עומדים לפני סוף דרכם".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
9
ובכן, כמה אותיות בשביל להבין שכל אדם מעל גיל 70 מתקרב לסוף. אפילו אם הוא ביבי המשיח. תזכרו את בגין. אם לא שרה ויאיר, שדוחקים בזקן החביב, ביבי מזמן היה קונה חכה ויושב בפלורידה, לדוג דג... המשך קריאה

ובכן, כמה אותיות בשביל להבין שכל אדם מעל גיל 70 מתקרב לסוף. אפילו אם הוא ביבי המשיח. תזכרו את בגין.
אם לא שרה ויאיר, שדוחקים בזקן החביב, ביבי מזמן היה קונה חכה ויושב בפלורידה, לדוג דגים.

מכול האנליזה שלך סופר ינטליגנטית עדכנית הבנתי שנתניהו אישיות ענקית שכולכם בשמאל ממש גמדים לידו . ירד במשקל ? כניראה שהמנהיג לא מזמין יותר חמגשיות כי הוא באמת משתדל שיפסיקו לבדוק לו את ה... המשך קריאה

מכול האנליזה שלך סופר ינטליגנטית עדכנית הבנתי שנתניהו אישיות ענקית שכולכם בשמאל ממש גמדים לידו . ירד במשקל ? כניראה שהמנהיג לא מזמין יותר חמגשיות כי הוא באמת משתדל שיפסיקו לבדוק לו את הצלחות בבית בדיוק לפני שהוא מתחיל לאכול . למרות כול מה שהיה לומר כדי לעודד את השמאלנים שנתניהו" נראה כבוי וחלש ורזה ונגע באף" נמשיך לבחור רק ימין וגם עדיף נתניהו וזה אני משוכנע שהרבה שמאלנים יעשו כך כי הרבה מבינים היום את שכול שונאי נתניהו רוצים ממשלה פולנית וזה כמובן לא יקרה . בחירות בקרוב .הללו את היושב במרום ושומר את המנהיג שהעם בחר בו

איזה קישקושים!!! נתניהו הוא מנהיג וכמו משה רבינו צריך לסבול את כל חורשי המזימות והמסיתים . זה לא קל אבל זה מראה שוב את כוחו . גם משה רבינו רצה להתפטר מרוב טרוניות המסיתים אבל התגבר והמש... המשך קריאה

איזה קישקושים!!! נתניהו הוא מנהיג וכמו משה רבינו צריך לסבול את כל חורשי המזימות והמסיתים . זה לא קל אבל זה מראה שוב את כוחו . גם משה רבינו רצה להתפטר מרוב טרוניות המסיתים אבל התגבר והמשיך בשליחותו החשובה.

חחחח מה שאני אוהבת......שכל המנתחים למינהים , וכל הפרשנים של נתניהו , בסופו של דבר נשמעים כמפטזים ! הם מנתחים ומפרשים את מה שהיו רוצים שיקרה ! נתניהו בחוכמתו מנפץ להם את הטזה !! לגבח הט... המשך קריאה

חחחח מה שאני אוהבת……שכל המנתחים למינהים , וכל הפרשנים של נתניהו , בסופו של דבר נשמעים כמפטזים ! הם מנתחים ומפרשים את מה שהיו רוצים שיקרה ! נתניהו בחוכמתו מנפץ להם את הטזה !!
לגבח הטענה שנתניהו מסית ומפלג ,שכץקר וכזב , מעולם לא שמענו אותו מנבל פיו מתלהם כלפי משהוא , ובעיקר באופן אישי או משפחתי כפי שעושים זאת השקם וערב מתנגיו ומתחריו ! לא יעזור שום ניתוח או כתבה , נתניהו ירשם בהיסטוריה כמנהיג הגדול של מדינת ישראל !
נ.ב. הלואי שהייתה חצי מהניתוח והביקורת של נתניהו כלפי "מניהיגי" אוסלו התמימים והנאיבים , אולי היינו חוסכים את האבודן של 3000 אזרחים "קורבנות השלום" !
מצפה לקרוא ניתוח אופי והסתה של אנשי האופוזיציה…….!!!!

מספיק לעקוב אחרי כל פעולה שלו הוא ידוע כאדם בעל סגולות אל אנושיות לפיכך הקודים משתנים את מדברת על שפת הגוף אשר אין ספק שהיא שונה לגמרי מהקודים של האדם הפשוט ההסבר שונה לחלוטין אין ספק... המשך קריאה

מספיק לעקוב אחרי כל פעולה שלו הוא ידוע כאדם
בעל סגולות אל אנושיות לפיכך הקודים משתנים את מדברת על שפת הגוף אשר אין ספק שהיא שונה לגמרי מהקודים של האדם הפשוט ההסבר שונה לחלוטין
אין ספק

כתבה מעניינת מאוד רק חבל שאין הצעות והמלצות איך להוריד אותו מהעץ הגבוה עליו הוא טיפס.הדגשתם מספר פעמים את הקשר שלו לטראמפ מאז ביקורו של טראמפ בארץ ביבי מנסה לחקות אותו. גם יש צורך לנתח ... המשך קריאה

כתבה מעניינת מאוד רק חבל שאין הצעות והמלצות איך להוריד אותו מהעץ הגבוה עליו הוא טיפס.הדגשתם מספר פעמים את הקשר שלו לטראמפ מאז ביקורו של טראמפ בארץ ביבי מנסה לחקות אותו. גם יש צורך לנתח את התנהגותו של גנץ שמראה כמה הוא תמים ופחדן.תודה

עוד 3,001 מילים ו-9 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 4 בדצמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: ניסיון להקים "מפלגת מקצוענים" חדשה

עמוס ידלין עשוי לחבור ליעלון, שאומר שאם אייזנקוט יתמודד, זה יהיה כמספר 2 ● גנץ: "תקציב מיד או בחירות" ● ישראל שילשה את כמות החיסונים שהוזמנו ממודרנה ● דיווח: ממונה הקורונה חושב שפתיחת הקניונים הייתה החלטה פוליטית ● דיווח: גורמים חרד"ליים מתכננים להריץ מפלגת ימין ● חולדאי מגייס כסף לקמפיין לראשות הממשלה

עוד 31 עדכונים

להוציא לחל״ת את מודל החל״ת

הויכוח על הצורך בסגר חוצה מגזרים וקבוצות בישראל. לכל אחד מאתנו דעה רפואית  מנומקת בעד או נגד הסגר וכמה ישפיע, אם בכלל, על מצב התחלואה. אבל רובנו מפספסים נקודה קריטית לא פחות – המגפה הכלכלית והחל"ת המחודש שבא בעקבותיה יישארו כאן גם אחרי שהקורונה תלך, והם עלולים לפגוע ביותר ישראלים.

ערב חנוכה תשפ"א, מדינת ישראל והעולם כולו מציינים שנה בדיוק להופעת נגיף הקורונה בחיינו. אך אם ציפינו שבשלב זה הממשלה תיעזר בניסיון שצברה בחודשים שחלפו כדי לנהל את המשבר הבריאותי והכלכלי באופן שונה מהדרך בה התנהלו הדברים עד עכשיו ותבצע הפקת לקחים – אנו (שוב) צפויים להתאכזב.

ערב חנוכה תשפ"א, ישראל והעולם יציינו שנה לקורונה. אך אם ציפינו שהניסיון שנצבר יסייע לממשלה לנהל בשלב זה את המשבר הבריאותי והכלכלי אחרת מכפי שהדברים נוהלו עד כה, אני שוב צפויים להתאכזב

אנחנו מצויים בפתחו של גל שלישי שלא באמת מפתיע אף אחד, רק שהפעם אנו מצויים גם בתחילת עונת החורף, והגל העולה יצטרף לנגיף השפעת המבקר קבוע באזורנו בין החודשים דצמבר ומרץ ומעמיס בכל שנה מחדש על מערכת הבריאות הרזה והרעבה גם ככה.

יותר מכל, הגל השלישי בפרט וההיערכות לקראתו בכלל מצד קבינט הקורונה והממשלה, מעיד יותר מכל על כישלונם של אלה בטיפול בכל הקשור למגיפה. מערך החקירות האפידמיולוגיות לא עשה את ההבדל כמצופה, והיחס כלפי תוכנית הרמזור ידוע. לכל זה תוסיפו את העובדה שממשלת ישראל, על שני ראשי הממשלה שלה, לא השכילה בחצי שנה האחרונה ליצור רשת ביטחון כלכלית יציבה ומתפקדת, שתגן עלינו ותעניק לנו – השכירים והעצמאים כאחד – חומת הגנה כלכלית. ועכשיו, כאילו כל זה לא הספיק לנו – אנחנו בדרך, כאמור, לסוג של סגר נוסף.

על מקבלי ההחלטות להבין כי הסגרים הקודמים המיטו חורבן כלכלי על אלפי עסקים, גדולים בינוניים וקטנים, וגרמה לסגירת רבים מהם. קברניטי המדינה חייבים להבין ששימוש חוזר במודל החל"ת הבעייתי, עד לבואם של החיסונים בעוד ארבעה חודשים במקרה הטוב, יכניס בכל כורחם מאות אלפי ישראלים נוספים למעגל האבטלה.

כדי לצאת ממנו יידרש פרק זמן ארוך ומייאש. עליהם להבין גם כי סגר בכל צורה שהיא, ללא טיפול כירורגי ומקיף במערכת הבריאות הגוססת, לא יועיל כנראה אלא עלול לעשות את הפעולה ההפוכה – להביא הלכה למעשה את המערכת למצב של אי ספיקה ואי יכולת להאבק במגיפה

קחו את כל אלה, ערבבו יחד, והנה לכם מתכון בטוח לוועדת חקירה ממלכתית.

עד כה רשת הביטחון הכלכלית שפרסה ממשלת ישראל מתחת לרגלי האזרחים הייתה קמצנית ודלה במיוחד, בניגוד למדיניות בה נהגו מרבית הממשלות בעולם. המסקנה מהסגר הראשון (והשני) ברורה – אין יציאה מהמשבר הבריאותי בלי שינוי כיוון במדיניות הכלכלית. לקראת הבחירות המסתמנות בקרוב עלינו לדרוש מכל מפלגה ומתמודד: מה שהיה לא יהיה.

רשת הביטחון הכלכלית שפרסה ממשלת ישראל לרגלי האזרחים הייתה קמצנית ודלה במיוחד ביחס למרבית ממשלות העולם. המסקנה מהסגרים ברורה – אין יציאה מהמשבר הבריאותי בלי שינוי כיוון במדיניות הכלכלית

מודל החל"ת out מודל השתתפות בשכר – in

כפי שראינו כבר בגלים הקודמים, רעיון החל"ת לא הוכיח את עצמו ורק חיזק את חוסר הוודאות של המעסיקים  והעובדים, שלמעלה מחצי מיליון מהם עדיין מצויים בחל"ת של למלעלה משמונה חודשים. מה שמכעיס יותר מכל הוא שהממשלה ("ממשלת קורונה" להזכירכם) עודדה את המעסיקים להוציא עובדים לחל"ת במקום למצוא פתרון הוגן והגיוני יותר ולמנוע ממאות אלפי אזרחים להגיע למצב בו הם בעצם מפוטרים באופן מעשי, ואין להם לאן לחזור. 

את המצב האבסורדי הזה צריך להפסיק, ועכשיו. במקום להוציא שוב עובדות ועובדים לחל"ת, על המדינה ליצור שיתופי פעולה עם ארגוני העסקים ולעודד עסקים להנהיג מדיניות של השתתפות בשכר. המשוואה פשוטה: המעסיקים מתאימים את היקף משרות העובדים לשעות ולתפוקה הנדרשת מהם בתקופה זאת, גם אם זה מצריך התאמה של העסק לעבודה מהבית. בתמורה, המדינה תיקח על עצמה לשלם את הפרש השכר שהעובדים הפסידו.

במצב כזה גם נרוויח את המשך פעילות המשק ללא פגיעה בעובדים מחד, ומאידך המדינה תחסוך תשלומי דמי אבטלה (מביכים ולא מספיקים) למאות אלפי אנשים, כשבתווך אותם עובדים ירוויחו שכר גבוה יותר מאותם דמי חל"ת. וכל זה מבלי לפגוע בבעלי העסקים, ועם מתן תנופה אדירה לגלגלי המשק הישראלי המקרטע ומתן מוטיבציה אדירה לציבור העובדים בישראל.

מאיר מישאל שמואלי הוא פעיל חברתי, עוסק בדוברות וייעוץ תקשורתי לגופים חברתיים. דתי וסוציאל-דמוקרט שמאמין בערכי שלום שיוויון וצדק וביהדות מקרבת. נשוי למלי ויחד מגדלים ארבעה ילדים מתוקים. פועל בכל דרך להציג יהדות מתונה שדרכיה דרכי נועם ועל נתיבותיה שלום ולהרחיק כל כפייה וסיאוב מעסקני דת.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 619 מילים

סרט גרמני מצליח לטפל בטראמפ והיטלר מבלי ליפול למלכודות

בסרטם החדש, "המשמעות של היטלר", בוחנים צמד הקולנוענים פטרה אפרליין ומייקל טאקר את האידאולוגיה הנאצית ומשרטטים קווים מקבילים בין שנות ה-40 לימינו ● בין האתגרים שאיתם מתמודדים שני הבמאים - איך ליצור סרט מעניין ומלהיב על הנאצים מבלי להפוך את האידאולוגיה הנאצית עצמה למלהיבה

עוד 1,879 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 47 ימים להשבעה

בלי דרמות ובאופן מסודר, ג'ו ביידן מתחיל לעבוד

צוות המעבר של ביידן עובד במלוא הקצב, והנשיא הנבחר הציג עד כה סדרת מנויים שנותנת אינדיקציה לגבי הכיוון שהוא מנסה להתוות בצורת הממשל שלו ● במקביל, בג'ורגי'ה נערכים לסיבוב השני על שני הכיסאות שיקבעו איזו מפגלה תשלוט בבית הנבחרים ● ופסק הדין הראשון של איימי קוני בארט רחוק מלהיות שמרן ● אור רפל-קרויזר מסכם את אירועי השבוע בדרך לבית הלבן

עוד 1,980 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶדֶק

כשפרקליטי ראש הממשלה מבקשים מבית המשפט "הגנה מן הצדק" הם לא מהססים לצטט פסק דין של בג"ץ שאסר את השימוש ב"טלטולים" בחקירות שב"כ - החלטה שנתניהו עצמו התנגד לה נחרצות ● הם גם לא מתביישים לגייס את חנוך לוין, שבלי ספק היה בז להם ● לא הגנה על הצדק דרושה כאן, אלא הגנה על הצדק הפואטי

עוד 1,695 מילים

איראן לא ממהרת לנקום את מות המדען פחרי זאדה

איראן איננה ממהרת להגיב צבאית נגד ישראל לאחר שהאשימה אותה בחיסול מדען הגרעין מוחסן פחרי זאדה. ישנם סימנים כי איראן תעכב את תגובתה הצבאית נוכח חששה מתגובה אמריקנית-ישראלית חריפה ומתוך רצון להתחיל ברגל ימין את יחסיה עם ממשל ביידן.

 איראן היא מדינת טרור המפעילה טרור בכל רחבי המזה"ת ובעוד כמה מדינות בעולם, לכן היא האחרונה שיכולה להאשים את ישראל כי היא "מדינת טרור".

ישראל לא המציאה את שיטת ההתנקשויות והחיסולים. לאיראנים יש ניסיון עשיר בתחום הזה החל מחיסול מתנגדיהם במדינות ערב באמצעות השלוחות של איראן בלבנון, עיראק, סוריה ותימן, ועד חיסול גולים ופעילי אופוזיציה איראנים בחו"ל על ידי המודיעין האיראני.

ישראל לא המציאה את שיטת ההתנקשויות והחיסולים. לאיראנים יש ניסיון עשיר בתחום, מחיסול מתנגדים במדינות ערב באמצעות שלוחות איראן באותן מדינות, ועד חיסול גולים ופעילי אופוזיציה בחו"ל ע"י המודיעין האיראני

ההנהגה האיראנית היא שנותנת את ההנחיות לאסטרטרגיית הטרור שלה ומשתמשת בה ליצוא "המהפכה הח'ומיינסטית".

מבחינתה, הטרור הוא חלק מאסטרטגיה ודרך מקובלת להשגת מטרותיה והאינטרסים שלה, היא משקיעה בדרך הטרור כסף רב אך משתמשת בו בצורה מושכלת ומשתדלת כי פעולות הטרור שהיא יוזמת יבוצעו "ללא טביעות אצבע" כדי לשמור על מרחב ההכחשה.

נשק החיסולים הפך לחרב פיפיות ועכשיו המשטר האיראני חווה על בשרו את הנשק שכה הרבה להשתמש בו נגד מתנגדיו ואויביו.

הכלה אסטרטגית

לאיראן אין שום הוכחות הקושרות ישירות את ישראל וארה"ב להתנקשות בחיי "אבי פצצת הגרעין", המדען מוחסן פחרי זאדה, למרות האשמות של בכירים איראניים כי סעודיה ועוד מדינה ערבית היו מעורבות בחיסול, לא מחזיקה בשום ראיות לכך.

חיסולו של פחרי זאדה היווה מכה קשה לאיראן ולמערכת הביטחון שלה, הוא פגע במעמדה האזורי כמובילת "ציר ההתנגדות" ובמורל של העם האיראני, אבל לאיראנים יש סבלנות רבה והם אינם ממהרים להגיב בשטח למרות ההתלהמות התקשורתית של כמה בכירים איראנים.

משפט המפתח הינו דברים שאמר נשיא איראן חסן רוחאני:

"התגובה תינתן בזמן המתאים".

זהו מונח שבו השתמשו בכירים איראנים גם בעבר ופירושו שאיראן איננה ממהרת לשום מקום, היא מתכננת את צעדיה בקפידה ובזהירות ואיננה מחפשת שום הרפתקאה צבאית, במיוחד בתקופה רגישה כזו, בין שני ממשלים אמריקנים, כאשר, להערכתה, הנשיא טראמפ אורב להזדמנות נאותה להנחית מכה צבאית חזקה על מתקני הגרעין שלה לפני שהוא עוזב את הבית הלבן.

איראן איננה מחפשת שום הרפתקאה צבאית, במיוחד בתקופה רגישה כזו, כשלהערכתה הנשיא טראמפ אורב להזדמנות נאותה להנחית מכה צבאית חזקה על מתקני הגרעין שלה לפני שיעזוב את הבית הלבן

גם האיראנים עוקבים אחרי הדיווח בעיתון "דיילי ביסט" שבו נמסר אמש כי הנשיא טראמפ אמר לבכירי ממשלו:

"תענישו את הממשל האיראני ככל שניתן בשבועות הקרובים אך אל תציתו מלחמת עולם שלישית".

ניתן להעריך, לאור נסיון העבר, כי איראן נוטה לגלות "הכלה אסטרטגית" ואיפוק לאחר חיסולו של פחרי זאדה לאור חששה מממשל טראמפ, היא רואה בפעולת החיסול חלק ממלכודת ומזימה אמריקנית-ישראלית לגרור אותה לעימות צבאי שיוביל להשמדת מתקני הגרעין שלה לפני שטראמפ יעזוב את הבית הלבן.

בינתיים היא עושה הרבה רעש תקשורתי מלווה באיומים. הפרלמנט האיראני התכנס בתחילת השבוע ואישר שתי הצעת חוק כי על הממשלה להעשיר אורניום לרמה של 20 אחוזים וכי עליה להשהות את הפיקוח על המתקנים הגרעיניים עד להסרת הסנקציות, אולם אין לו שום יכולת לכפות את ביצוע החוק על הממשלה.

ההחלטה הביאה לעימות פומבי בין הפרלמנט האיראני לבין הממשלה. דובר ממשלת איראן עלי אלרביעי הודיע כי:

"הסכם הגרעין והתוכנית הגרעינית הם בטיפול של המועצה לביטחון לאומי והפרלמנט איננו יכול לטפל בנושא הזה באופן נפרד".

הרצון האיראני לנקום את הפגיעה בכבוד הלאומי וחיסולו של פחרי זאדה הוא גדול אך להנהגה יש יכולת פרגמטית לא פחות גדולה להכיל את הדברים והיא לא תסתבך במהלך שישרת את ממשל טראמפ וישראל וימנע מג'ו ביידן לחזור להסכם הגרעין  ולהסיר את הסנקציות מעליה.

איראן ספגה בשנה האחרונה כמה מהלומות קשות: חיסולו של קאסם סולימאני בעיראק, פיצוץ גדול במתקן הצנטרפוגות המתקדמות בנתנז, חיסול בכיר אלקאעדה אבו מוחמד אלמצרי בלב טהראן, חיסול אבי תוכנית הגרעין חוסאן פחרי זאדה  ומכות צבאיות ישראליות חזקות על כוח "קודס" והמליציות הפרו-איראניות בסוריה.

בינתיים איראן עושה הרבה רעש תקשורתי מלווה באיומים. הפרלמנט האיראני התכנס השבוע ואישר 2 הצעת חוק לגבי העשרת אורניום והשהיית הפיקוח על המתקנים עד להסרת הסנקציות, אך ללא סמכות לכפות את ביצוען על הממשלה

למרות זאת, היא לא שברה את כללי המשחק משתי סיבות:

  1. האחת, היא יודעת כי לישראל יש עליונות מודיעינית וצבאית עליה שמגובה בסיוע צבאי אמריקני במידת הצורך,
  2. והסיבה השניה היא שההנהגה האיראנית תעשה הכל כדי להתחיל את יחסיה עם ממשל ביידן ברגל ימין כדי להביא להסרת הסנקציות הכלכליות הכבדות שהוטלו עליה על ידי ממשל טראמפ בארבע השנים האחרונות.

אפשר שההנהגה האיראנית תעתיק בינתיים את מודל התגובה האיראני על חיסולו של קאסם סולימאני בעיראק ותגביר את ההתקפות על היעדים האמריקנים בעיראק, מבלי למתוח את החבל וללא קורבנות אמריקנים, ובכך תימנע מתגובה אמריקנית קשה אך תצטייר כמי שמנסה לנקום את מותו של פחרי זאדה.

במקביל היא תנסה לפגוע בישראל באמצעות חזבאללה או המליציות הפרו-איראניות משטח סוריה אשר באחרונה הטמינו זירת מטענים בשטח ישראל ברמת הגולן.

גם לאחר חיסולי מדעני הגרעין האיראניים ב-2010 וב-2012, איראן נזהרה מאוד בתגובותיה. לא היו לה שום הוכחות כי ישראל אחראית למעשה. גם הפעם היא מאשימה, בנוסף לישראל ולארה"ב, את ארגון האופוזיציה "מוג'אהדון ח'לק" כי סייע בחיסולו של פחרי זאדה. הארגון פירסם הודעת הכחשה חריפה והאשים את איראן ב"שנאה ושקרים".

הקצנת עמדות

נראה שמי שחיסל את מדען הגרעין פחרי זאדה הצליח להשיג מטרה חלקית, החיסול יקשה על הנשיא החדש ג'ו ביידן לחזור להסכם הגרעין או לנהל משא ומתן על הסכם גרעין חדש. החיסול חיזק את הקו הקיצוני באיראן המתנגד לכל משא ומתן עם הנשיא החדש על הסכם חדש. החיסול חיזק את התחושה בקרב ההנהגה האיראנית כי אי אפשר לבטוח בארה"ב וכי גם ג'ו ביידן עלול להתהפך על איראן ולנקוט כלפיה בקו נוקשה למרות הצהרותיו במערכת הבחירות בדבר רצונו בדיאלוג וחזרה להסכם הגרעין.

מדינות המפרץ חוששות מאוד מתגובה איראנית כלפיהן, חמש מהן כבר גינו את חיסולו של המדען פחרי זאדה, אך סעודיה, מנהיגת המפרץ, שמרה במשך כמה ימים על שתיקה.

עבדאללה אלמעלמי, הנציג הפלסטיני באו"ם אמר בראיון לערוץ RT:

"סעודיה מתנגדת לפשע של רצח המדען האיראני מוחסן פחרי זאדה, מדובר באבידה לכל האומה האסלאמית".

אך עאדל ג'ביר, שר המדינה לענייני חוץ של סעודיה, שפך צוננים על דבריו ואמר:

"המשטר האיראני בנוי על חיסולים מסביב לעולם, סעודיה איבדה אזרחים רבים בגלל התנהגותה הפושעת והבלתי חוקית של טהראן".

הוא דחה את דבריו של שר החוץ ג'וואד זריף, שהאשים את סעודיה כי היתה לה מעורבות בחיסול פחרי זאדה ביחד עם ישראל וארה"ב ואמר כי סעודיה איננה תומכת בשום צורה בחיסולים וכי היאוש הוא שדחף את שר החוץ האיראני להאשים את סעודיה במה שקורה בארצו.

שר המדינה הסעודי לענייני חוץ דחה את דברי שר החוץ האיראני, שהאשים את סעודיה במעורבות בחיסול פחרי זאדה עם ישראל וארה"ב, ואמר כי סעודיה איננה תומכת בחיסולים וכי היאוש הוא שדחף את שר החוץ האיראני להאשימה במה שקורה בארצו

פרוייקט הגרעין האיראני ימשך למרות חיסולו של פחרי זאדה, אבי הפצצת הגרעין האיראנית, ואולי אף יואץ. לפחרי זאדה היו עוזרים רבים ומדובר בפרוייקט שאיננו מסתמך על אדם אחר, יהא בכיר ככל שיהא.

על פי בדיקה של הרשתות החברתיות ודיווחים מאיראן, כרגע אין לחץ עממי כבד על המשטר לנקום את מותו של פחרי זאדה, כפי שהיה בשנה שעברה לאחר חיסולו של קאסם סולימאני. זה מאפשר למשטר לקבל החלטות שקולות יותר, שלא תחת לחץ. לא מן הנמנע שהוא שומר את הנקמה על מותו של פחרי זאדה כקלף מיקוח במשא ומתן עם ג'ו ביידן כדי לנסות ולהסיר את הסנקציות מעל איראן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,132 מילים
עודכן לפני 42 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בעוד כשלושה שבועות יתכנס הרכב של 11 שופטי בג"ץ לדון בשלל עתירות נגד חוק הלאום ● כשנחקק חוק היסוד, נאמר כי מדובר בחוק הצהרתי שאינו צפוי לייצר שינוי במארג הזכויות האזרחיות ● אבל המציאות טפחה על פניהם של המחוקקים התמימים ● השבוע קבע רשם בית המשפט בקריות כי "כרמיאל היא עיר יהודית" תוך שהוא מצטט את חוק הלאום ● ההחלטה הזו עשויה לשחק לידי העותרים ● פרשנות

עוד 915 מילים

כ"ץ קבע פגישה עם גנץ, שלא מבין שהוא הולך לקנוסה

אתמול הודיעה כחול-לבן כי שר האוצר פנה אל גנץ וקבע עמו פגישה ביום ראשון על תקציב 2020/2021 ● לא בכדי יצאה ההודעה מהצד של גנץ ● שר הביטחון שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ ומקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה שתשאיר אותו במסלול לרוטציה ● כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, אבל האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר רק תצטרף לשאר מפחי הנפש ● פרשנות

אתמול בערב (חמישי) הפיצה הדוברות הרשמית של כחול-לבן הודעה לתקשורת. "שר האוצר ישראל כ"ץ פנה כעת לשר הביטחון בני גנץ בבקשה לקיים פגישה להצגת תקציב המדינה לשנים 2021/2020. השניים צפויים להיפגש ביום ראשון הקרוב. טרם נקבעה שעה".

לא בכדי ההודעה יצאה מבני גנץ. שר הביטחון מסרב לאבד תקווה. הוא קורע את החבל אבל משאיר חוט מחבר אחד. הוא עדיין מתחנן לאיזה נס, שישאיר את הרוטציה בחיים.

גנץ הרי כל כך קרוב למעון הרשמי ברחוב בלפור. יש לו אפילו משרד של ראש הממשלה החליפי עם מנכ"ל שאישרה הממשלה. ההסכם הקואליציוני מעגן כיאות את התנאים המופלגים שלו, אחד לאחד. איך אפשר לוותר על כל זה?

גנץ שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ. הוא מקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה. הוא לא מבין שהוא הולך לקנוסה. האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר מצטרפת לשורה של מפחי נפש, שהובילו אותו לנאום הממורמר שנשא ביום שלישי בכנסת. בפגישה באוצר, גנץ לא יצליח לעצור את "הפיגוע הכלכלי שנתניהו עושה באזרחי ישראל", כלשונו.

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון על ההסכם עם בחריין, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת - שמוליק גרוסמן)
בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת – שמוליק גרוסמן)

כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, כדרכו. סביר להניח שהשניים יחליפו כמה מלים על מושב כפר אחים שבו גדלו. כ"ץ מתגורר שם עד היום. בהמשך יציג שר האוצר לגנץ את לוח הזמנים שלו להעברות התקציב וחוקי ההסדרים. ביום שני האחרון הוא הציג את הלו"ז הזה לנתניהו:

  • 9 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בממשלה.
  • 17 בדצמבר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בממשלה.
  • 23 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בכנסת.
  • פברואר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בכנסת.

גנץ לא מבין הרבה בתקציב, כמו שהוא לא בקיא בסעיפים נסתרים בהסכמים פוליטיים, כפי שראינו. הוא יודע בגדול שהוא חתם על הסכם קואליציוני עם נתניהו באפריל האחרון, ושם מתחייב ראש הממשלה להעביר תקציב דו-שנתי. ההסכם הזה הפך לתיקון בחוק יסוד הממשלה, אבל התקציב  המובטח לא עבר באוגוסט וקיבלנו את הדחייה שרקמו יועז הנדל וצבי האוזר, עד ה-23 בדצמבר.

הנדל והאוזר רוצים עכשיו לפוצץ את התקציב וללכת לבחירות כי מקומם מובטח ברשימה של נפתלי בנט. גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. כ"ץ יגחך. הוא יגיד לו שגלגלי הממשלה והכנסת לא עובדים כל כך מהר. יש תהליכים, יש הצבעות, יש עבודת משרדים, יש ועדות בכנסת. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. לאט, לאט. אחר כך נראה.

גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. אחר כך נראה

כ"ץ יודע שנתניהו לא רוצה תקציב לא בדצמבר ולא בפברואר. אם יש תקציב, יש ממשלה, ואם יש ממשלה, יש רוטציה. נתניהו רוצה בחירות, אבל במועד שנוח לו, ורק אחרי פיצוץ תקציב. "אם לא היה משפט – היה תקציב", אמר גנץ השבוע בנאומו, וכל כך צדק.

למה בכל זאת הוא הולך לפגוש ביום ראשון את שר האוצר? למה הוא מוציא הודעה ועושה בושות לעצמו? הפתרונים הם לא מתחום ההיגיון הפוליטי והמעשי.

עוד 462 מילים

"ההדבקה ירדה כי החרדים הגיעו לעומק חיסוני גבוה"

מגפת הקורונה ההדבקה בקורונה במגזר החרדי הפכה מהגבוהה ביותר לנמוכה ביותר בישראל ויש כבר מי שמדבר על חסינות עדר ● פרופ׳ אודי קימרון: "כשחלקים גדולים מהאוכלוסייה נדבקים, ההדבקה יורדת" ● פרופ׳ גבי ברבש מודה שאין הסבר טוב יותר לתופעה אבל מזהיר: "השיח על חסינות העדר מסוכן ביותר" ● החדשות הרעות: התפתחות דומה במגזר החילוני תעלה בחיי אלפי בני אדם

עוד 2,189 מילים

הפתרון של משרד התחבורה לסכנה בבתי הספר: תמרורים חמודים

משרד התחבורה חשף השבוע שלושה תמרורים חדשים הנמצאים בתהליך אישור אשר יוצבו בקרבת בתי הספר ● המדובר בתמרורים כחולים, לא אפקטיביים וחסרי כל סיכוי להשפיע על מצב הבטיחות בדרכים הרעוע בסביבת מוסדות החינוך ● "אור ירוק" לזמן ישראל: "תמרור לבדו לא יכול לאלץ את הנהג להוריד את המהירות ליד בתי ספר, והפחתת המהירות זה הדבר העיקרי שיציל את הילד הבא"

עוד 983 מילים

לגליזציה 20 שנה בכלא על כמה עציצים ומנורה צמודה

תזכיר החוק לאסדרת שוק הקנאביס אמור להיות ציון דרך משמעותי בדרך ללגליזציה ● אלא שהמרוויחים העיקריים עומדים להיות החברות המסחריות, שיזכו לבלעדיות על שוק שמגלגל כ-7 מיליארד שקל בשנה, בעוד שמיליון וחצי הישראלים שצורכים כיום את החומר באופן לא חוקי יעמדו מול מגבלות דרקוניות ועונשים חסרי פרופורציה ● גם מטופלי הקנאביס הרפואי חוששים שיידחקו לסוף התור

עוד 1,895 מילים ו-1 תגובות

הממשלה לא תדון ביום א' בתקציב ובמינוי מפכ"ל

בג"צ הודיע למדינה כי עליה "לפעול במהירות למינוי מפכ"ל", אבל הנושא לא מופיע בלו"ז ישיבת הממשלה הקרובה ● כ"ץ הבטיח לגנץ לזרז את תקציב המדינה - אבל גם התקציב לא נמצא בלו"ז ● מנדלבליט לבג"צ: מתנגד להתערבות שיפוטית בחוק הלאום ● משרד הבריאות הפתיע את קופות החולים: תוך חודשיים יגיעו חיסונים לשני מיליון ישראלים ● ירדן מודיעה בעקבות בחירתו של ביידן: נחדש את השיחות ושיתוף הפעולה עם ישראל

עוד 67 עדכונים

מה שהיה עד כה זה כלום לעומת מה שיהיה בממשלת המעבר

נתניהו עצמו הרי לא מאמין לאף מילה שהוציא מפיו אתמול במסיבת העיתונאים בכנסת ● הוא יודע שההסכם הקואליציוני שחתם עם כחול-לבן היה מעשה רמייה אחד גדול ● הממשלה הנוכחית תכהן עד הבחירות, וכבר לא משנה מתי הן יתקיימו ● וכל מה שראינו עד היום, ייראה כמו אידיליה לעומת מה שצפוי לנו בממשלת מעבר לפני בחירות סוערות בימים של משבר הקורונה ● פרשנות

עוד 449 מילים ו-1 תגובות

אוסף היוזמות האחרונות של נתניהו וחבורתו מערער את המצב האזורי ההפכפך ממילא, ומתעלם מהערכים המשותפים של ישראל וארה"ב ● התרברבות בכוחו של צה״ל עלולה לגרור בסופו של דבר לתגובות קטלניות ולאיים על יחסיה ארוכי השנים של ישראל עם ארה"ב ● אם לא תהיה הבנה כי שותפות מתמשכת בין ישראל לארה״ב היא דרך דו-סטרית, יכולת הקיום של ישראל נתונה בסכנה ● דעה

עוד 1,233 מילים ו-1 תגובות

כפי שניצל את העתירות לבג"ץ נגד מינויו ליועמ"ש כדי להשיג הצהרות שיפוטיות שמנקות אותו בפרשת הרפז, כך ניצל מנדלבליט עתירה שהוגשה לאחרונה בדרישה לפסול את השתתפותו בוועדת האיתור לפרקליט המדינה, לאותה מטרה ממש ● וגם הפעם - תוך הטעיית השופטים ורתימת הפרקליטות להשמיע בבג"ץ מידע שגוי ● פרשנות

עוד 1,024 מילים ו-1 תגובות

הם מתקשים להתארגן, לנהל את הזמן, להתרכז במשך יותר מ-10 דקות רצוף, או לזכור לאכול ולשתות בזמן סביר ● כ-10% מתלמידי ישראל סובלים מהפרעת קשב, והמעבר ללמידה חלקית בזום הפך עבורם לאסון של ממש ● מסמך שהפיק משרד החינוך הציג את הקשיים וההזדמנויות בלמידה מרחוק, אבל אפילו ההמלצה להקליט את השיעורים בכיתה לא מיושמת

עוד 1,503 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה