על הונאת התודעה הגדולה של "רוב העם בימין"

כרזות בהפגנה נגד בנימין נתניהו בכיכר רבין, 4 ביוני 2020 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
תומר נויברג/פלאש90
כרזות בהפגנה נגד בנימין נתניהו בכיכר רבין, 4 ביוני 2020

נוכח הסקרים האחרונים, לציון רצח רבין, ובכלל נוכח הבחירות שתבואנה במהרה אמן, אבקש להתייחס לאחת מהונאות התודעה הגדולות ביותר לפיה "רוב העם בימין".

אני שמאלני. אני מאמין שלשמאל בישראל 2020 יש שלושה עקרונות:

 1. היפרדות בהסכם מהפלסטינים
 2. הפרדת דת ומדינה
 3. כלכלה של מדינת רווחה סקנדינבייה-סטייל.

אני מעריך שהרוב המכריע של אנשים שמגדירים את עצמם אנשי שמאל מזדהים עם שלושת העקרונות הללו. גם היפרדות מהפלסטינים, גם הפרדת דת ומדינה, גם מדינת רווחה. גם וגם וגם. מנגד, ובהתאם, גם לימין בישראל יש שלושה עקרונות:

 1. א"י השלמה
 2. מדינת ישראל כמדינה יהודית
 3. כלכלה קפיטליסטית ארה"ב-סטייל

אז בואו נבדוק את הימין, וכשאני אומר 'נבדוק' אני מתכוון להתעלם לחלוטין מהדברים שאנשי ימין אומרים, ומתייחס אך ורק למה שהם עושים. אז את קואליציית ה"ימין" מרכיבים כבר שנים שלושה גושים עיקריים: ליכוד, כיפה סרוגה (ובתוכם המתנחלים), חרדים.

אז מי בימין תומך בא"י השלמה?

כאן אנחנו מוצאים בעיקר את המתנחלים. הם מוכיחים את חשיבות א"י השלמה עבורם גם בהתיישבות בעזה (כשהתאפשרה להם), גם ביו"ש, וגם במאבקים שהם מנהלים נגד פינוי מאותם מקומות.

לעומתם, הליכוד – לא רק שלא כבש אף דונם בכל שנותיו, הוא מוסר שטחים שנכבשו. אדם שמצביע לליכוד לפיכך אינו תומך בא"י השלמה אלא להפך.

החרדים אדישים לא"י השלמה, הם מעוניינים בשטחי יו"ש רק במידה וזה מאפשר להם לבנות דיור זול, אבל בזו מסתכמת מחויבותם לעיקרון זה. אדרבא, סביב הנסיגה מעזה, אם אריאל שרון הליכודניק היה האדריכל של הנסיגה, ונתניהו, גם ליכודניק, קבלן עבודות העפר שלו בכנסת, הרי שמר"ן עובדיה יוסף העניק לנסיגה את תעודת הכשרות.

אז מי בימין תומך במדינה יהודית?

פה כמובן החרדים מובילים בראש, שוב, כפי שהם מוכיחים באורח חייהם ובמאבקים שהם מנהלים – הם רוצים מדינת הלכה. כיפה סרוגה גם הם בעניין אם כי במידה פחותה, רבים מהם הם יהודים-לייט לעומת החרדים.

והליכוד? ללא ספק אצל רבים מהם יש משקל רב למסורת אבל הם מתנגדים למדינת הלכה, ובמיוחד אינם מעוניינים בשום מגבלות בשבת. הם נוסעים, וקונים, ומבלים, וממנגלים בשבת. במיוחד בשבת! ליברמן ובוחריו גם נחשבים ימין, עד לפני יומיים הם היו חלק מהקואליציה של הימין, והם מתנגדים לדת אפילו יותר מרוב השמאל.

החרדים, כפי שמוכיחים באורח חייהם ובמאבקיהם, רוצים מדינת הלכה. כיפה סרוגה בענין אך במידה פחותה. והליכוד? אצל רבים מהם יש משקל רב למסורת, אך התנגדות למדינת הלכה ובמיוחד למגבלות בשבת

אז מי בימין תומך בכלכלה קפיטליסטית ארה"ב סטייל?

זה הכי מורכב. החרדים כמובן מתנגדים לכך מפני שהם מתקיימים בעיקר מקיצבאות על חשבון משלם המיסים. בקרב כיפה סרוגה יש את המעמד הבורגני שלדעתי רוצים כלכלה אולטרה-קפיטליסטית.

אבל יש גם את המתנחלים. אני מודה שלא בדקתי את העניין לעומק אבל אני לא מכיר מפעלים גדולים בשטחים. בגושים הגדולים יש קצת תעשייה, פה ושם עוד כמה דברים קטנים, אם אני צריך לנחש המתנחלים מקבלים לפחות 10 שקלים מהמדינה על כל שקל שהם מייצרים – זה לא עושה חשק להיות קפיטליסט בסידור כזה.

ויש את הליכוד, ששוב, נשים בצד את האמירות, רק הגביר את אחיזת המונופולים והוועדים הגדולים בכלכלה הישראלית, הגביר את הבירוקרטיה וחוסר היעילות של הממשלה, וכמובן, משלם את כל אותם כספי מיסים לחרדים ומתנחלים באופן לא קפיטליסטי בעליל. זאת ועוד, מאחר ורבים בקרב מצביעי הליכוד נזקקים לקיצבאות מסוגים שונים (למשל עקב שיעור האבטלה הגבוה בקרב מצביעי הליכוד), יש להניח שגם הם לא באמת רוצים כלכלה קפיטליסטית טהורה.

אז מי נשאר בימין שהוא באמת ימני?

מי בישראל גם פועל לטובת א"י השלמה, גם חי אורח חיים דתי, וגם מקדם כלכלה קפיטליסטית?

בנט? בנט מבין היטב שמשמעות מדינת הלכה היא סוף המפעל הציוני, הוא רוצה כלכלה קפיטליסטית, לא קיצבאות, והאיש גר ברעננה – שייספר לחברים שלו שהוא בעד סיפוח. שקד? הנ"ל דוחפת לכלכלה קפיטליסטית (חזירית) – אם זה היה תלוי בה לא היו שום קצבאות, לאף אחד. שקד יותר צפונבונית מבנט ואינה דתייה כלל. דרעי? כן רוצה מדינת הלכה, נייטרלי לגבי השטחים, מתנגד לקפיטליזם. ליצמן? לא. סמוטריץ'? לא.

אז מי כן? אני אישית מכיר אדם אחד כזה, שמו ארז צדוק. מתנחל, דתי, בעלים של קרן השקעות (מיוחדת במינה לטובה). הגם שאיני מסכים עם דעותיו במספר תחומים, אני מחזיק ממנו אדם ערכי אשר מגשים בחייו את שלושת ערכי הימין. גם וגם וגם. ד.א. אותו ארז צדוק ניסה להכנס למערכת הפוליטית אבל מהר מאד נפלט ממנה (חבל) מפני שאין שם שום ביקוש לאנשים כמותו במפלגות הימין.

מי בישראל גם פועל לטובת א"י השלמה, גם חי אורח חיים דתי, וגם מקדם כלכלה קפיטליסטית? אני אישית מכיר אדם אחד כזה, שמו ארז צדוק. מתנחל, דתי, בעלים של קרן השקעות

לא בכדי אין ביקוש לעיתונות מהימין ואידלסון נאלץ להפסיד מיליארדים כדי לממן את שטיפת המוח היומית הימנית, בחינם, שהרי איש לא ישלם אפילו שקל על נייר מסוג זה. לא בכדי כל התוכניות בערוצי התקשורת שעוברות השתלטות על ידי אנשי ימין מאבדות מאזינים, ולערוץ ימני פרופר יש אפס רייטינג. וההוכחה הברורה ביותר קיימת בשטח: למעט מספר ביביסטים, אף אחד לא בא "להגן על שילטון הימין".

רוצה לומר, מפלגת שמאל קלאסי שכל המועמדים שלה לכנסת היו מתחייבים עם ערבות בנקאית אישית ע"ס 10 מיליון ש"ח גם להיפרדות מהפלסטינים, גם להפרדת דת ומדינה, וגם למדינת רווחה, מפלגה כזו הייתה מקבלת לדעתי מעל 40 מנדטים.

לעומת זאת, מפלגת ימין קלאסי, שכל המועמדים שלה לכנסת היו מתחייבים עם אותה ערבות בנקאית גם לסיפוח, גם למדינת הלכה יהודית, וגם לכלכלה קפיטליסטית על מלא, לא הייתה עוברת את אחוז החסימה.

אז רוב העם הוא לא בימין. זו אחת הפיקציות הגדולות שמשווקים לנו כבר שנים. מה שמחבר את קואליציית הימין, זה לא אידיאולוגיה ימנית משותפת, להפך, מבחינה אידיאולוגית אנחנו מוצאים שם ניגודים: חרדים עם חופשיים, אנשי ארץ ישראל השלמה ומוסרי שטחים, קפיטליסטים ומקבלי קיצבאות.

מה שמביא אותנו לנתניהו והאמירה של ינון מגל ודומיו "בשמאל מנסים להפיל את מנהיג הימין". למרבה הפלא, בעוד שבקואליציית ה"ימין" חברים פוליטיקאים שמחזיקים ומקיימים לפחות חלק ממה שמגדיר את הימין, וכן יש בינהם חפיפה מסויימת (למשל ליברמן והמתנחלים סביב א"י השלמה, כיפה סרוגה וליכוד סביב המסורת), הרי שבראש קואליציית ה"ימין" עומד אדם שלא מקיים ולו עיקרון אחד של הימין.

אדרבא, הוא ההפך הגמור: למעט בגין, שנסג משטח גדול בפעם אחת (לזכותו יאמר שבתמורה להסכם שלום עם מצריים), נתניהו הסיג את הריבונות הישראלית מהכי הרבה שטחים: עזה, חברון, הכנסיה הרוסית, הר הבית, צופר, נהריים, שלא לדבר על אובדן הריבונות הישראלית במזרח ירושלים, דרום ת"א, והפזורה הבדואית. ועכשיו הוא ויתר על יו"ש.

מבחינת יהדות נתניהו הוא כנראה הפוליטיקאי הישראלי הרחוק ביותר מהיהדות באורח חייו. מדובר באדם שמקבל נכשל בעשרת הדיברות, עם שם לועזי ואישה נוכריה, לא היה חסר הרבה שיתבולל בניכר.

ונתניהו הוא ראש הממשלה שהזרים הכי הרבה קיצבאות לאנשים צעירים שאינם עובדים, ושהצמיח את הממשלה והממשל הכי בזבזנים והכי לא יעילים בתולדות המדינה – קפיטליזם זה לא.

מפלגת ימין קלאסי, שכל מועמדיה לכנסת היו מתחייבים עם ערבות בנקאית גם לסיפוח, גם למדינת הלכה יהודית, וגם לכלכלה קפיטליסטית על מלא, לא הייתה עוברת את אחוז החסימה

כך, בניגוד לשמאל אשר אכן מחובר בזכות ערכים משותפים, יש דבק אחר שמדביק את גוש הימין, ויש סיבה אחרת לכך שנתניהו הוא העומד בראש הגוש הזה כבר שנים – הדבק הזה מורכב מתערובת של שחיתות, בכיינות, ואימפוטנציה. אך טבעי שמי שעומד בראש הגוש הוא המושחת, הבכיין, והאימפוטנט הגדול ביותר שקם בתולדות עם ישראל.

אני כותב את הדברים הללו ראשית כדי שבשמאל לא יפחדו מבחירות. כדי להזכיר לכולם, שאם יש איזושהי קבוצה גדולה עם בסיס ערכי משותף ולא חפיפה דלה בין מרכיביה הרי שזה השמאל.

אדרבא, עם השנים השמאל דווקא גדל: יותר אנשים הבינו שיש להפרד מהפלסטינים, יותר אנשים מבינים שיש להפריד בין דת למדינה, ויותר אנשים מבינים שהמדינה צריכה אפילו להרחיב ולשפר את רשת תמיכה לאזרח. יותר אנשים, ובמיוחד נוכח הקורונה.

הסיבה השנייה שאני כותב את הדברים הללו, היא כדי לציין שעל מנת לחולל שוב מהפך, בכיוון ההפוך, השמאל צריך ללמוד לשתף פעולה כמו בגוש העאלכ-ימין. לגוש השמאל הגדול בקרב האוכלוסיה היהודית, יש מכנה משותף הרבה יותר גדול עם אזרחי המדינה הלא יהודים, מאשר המכנה המשותף הקיים בין דרעי ונתניהו.

לשמאל יש מכנה משותף הרבה יותר גדול עם הציונות הדתית (לפחות בתחומי הקו הירוק) ממה שהיה לליצמן וליברמן, וניתן לבנות גשרים אפילו עם חלק ניכר מהחרדים שמבינים, בעיקר היום, לאן הובילו אותם הפוליטיקאים שלהם עם הגוש: עוני, מחלות, ובלי אף "גדול תורה" שיחליף את אלו שהלכו לעולמם מזיקנה או קורונה, וזאת למרות המיליארדים שנשפכו על הישיבות.

אף אחד לא מבטיח שנתניהו לא יצליח לייצר רוב פרלמנטרי ולהרכיב שוב ממשלה, אבל זה שוב לא יהיה על בסיס רוב בימין אלא על ידי שימוש באותו דבק. מצביעי השמאל צריכים להפסיק עם הטהרנות, ולהצביע למישהו בשמאל שהם מכירים, גם אם הם לא מרוצים ממנו ב 100%.

בחירה בבנט היא בחירה בנתניהו באופן גלוי, הצבעה לרשימה המשותפת היא בחירה בנתניהו באופן סמוי – המשותפת מתואמת עם נתניהו כבר שנים, מבחינה פרלמנטרית מדובר במותג הליכוד למגזר הערבי. מי שלא מבין זאת, שיבדוק איזו מפלגה באופוזיציה הפילה את החוק שמונע מנאשם בפלילים לשמש כנשיא, ועוד שלל דוגמאות בעבר בהן הם הצביעו או נמנעו לטובת נתניהו, תמיד מהאופוזיציה.

בניגוד לשמאל שמחובר בערכים משותפים, יש דבק אחר שמדביק את גוש הימין – תערובת שחיתות, בכיינות ואימפוטנציה. אך טבעי שהעומד בראש הגוש הוא המושחת, הבכיין, והאימפוטנט הגדול ביותר בתולדות עם ישראל

מחנה השמאל הוא המחנה הגדול. אלמלא בגידה של נבחריו הוא היה היום בשלטון והמדינה הייתה יכולה להחלץ. לא משלטון הימין, אלא משלטון נתניהו, המקרב את המדינה אל קיצה מדי יום ביומו. זה אפשרי, זה יקרה.

ד"ר זיו יקותיאלי הוא מהנדס אלקטרוניקה וחוקר מוח. מנכ"ל ומייסד של חברת מונפורט המספקת בדיקות נוירולוגיות ע"י שימוש בסמארטפון. אוהב פירות יער וגלישת רוח, בינתיים מסתפק בצהוב של ביצה וקיפול כביסה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
רוב העם ע"פ דעותיו נמצא במרכז משמאלו ומימינו , עקומת גאוס קלאסית. הבעיה שכל ראש מפלגה הבונה קואליציה , חושב שמאל או ימין , ונוח לו משיקולי אגו ואינטרסים מפלגתיים לזכות בכל הקופה , ולעש... המשך קריאה

רוב העם ע"פ דעותיו נמצא במרכז משמאלו ומימינו , עקומת גאוס קלאסית. הבעיה שכל ראש מפלגה הבונה קואליציה , חושב שמאל או ימין , ונוח לו משיקולי אגו ואינטרסים מפלגתיים לזכות בכל הקופה , ולעשות כרצונו במדינה. על זה מוכן לשלם הרבה . בשנים האחרונות עושה זאת נתניהו, אבל גם מנהיג משמאל הי עושה אותו דבר. אם היו ראשי המפלגות ליכוד ויש עתיד( כחול לבן שהתפרקה), רואים את טובת המדינה ואזרחיה בראש סדר העדיפויות , ומכירים בכך שאין הבדלים מהותיים כיניהם, היו מקימים ממשלה בקלות וברוב מוחץ בשילוב מפלגה או שתיים וזהו!

עוד 1,431 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 4 בדצמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: ניסיון להקים "מפלגת מקצוענים" חדשה

עמוס ידלין עשוי לחבור ליעלון, שאומר שאם אייזנקוט יתמודד, זה יהיה כמספר 2 ● גנץ: "תקציב מיד או בחירות" ● ישראל שילשה את כמות החיסונים שהוזמנו ממודרנה ● דיווח: ממונה הקורונה חושב שפתיחת הקניונים הייתה החלטה פוליטית ● דיווח: גורמים חרד"ליים מתכננים להריץ מפלגת ימין ● חולדאי מגייס כסף לקמפיין לראשות הממשלה

עוד 31 עדכונים

להוציא לחל״ת את מודל החל״ת

הויכוח על הצורך בסגר חוצה מגזרים וקבוצות בישראל. לכל אחד מאתנו דעה רפואית  מנומקת בעד או נגד הסגר וכמה ישפיע, אם בכלל, על מצב התחלואה. אבל רובנו מפספסים נקודה קריטית לא פחות – המגפה הכלכלית והחל"ת המחודש שבא בעקבותיה יישארו כאן גם אחרי שהקורונה תלך, והם עלולים לפגוע ביותר ישראלים.

ערב חנוכה תשפ"א, מדינת ישראל והעולם כולו מציינים שנה בדיוק להופעת נגיף הקורונה בחיינו. אך אם ציפינו שבשלב זה הממשלה תיעזר בניסיון שצברה בחודשים שחלפו כדי לנהל את המשבר הבריאותי והכלכלי באופן שונה מהדרך בה התנהלו הדברים עד עכשיו ותבצע הפקת לקחים – אנו (שוב) צפויים להתאכזב.

ערב חנוכה תשפ"א, ישראל והעולם יציינו שנה לקורונה. אך אם ציפינו שהניסיון שנצבר יסייע לממשלה לנהל בשלב זה את המשבר הבריאותי והכלכלי אחרת מכפי שהדברים נוהלו עד כה, אני שוב צפויים להתאכזב

אנחנו מצויים בפתחו של גל שלישי שלא באמת מפתיע אף אחד, רק שהפעם אנו מצויים גם בתחילת עונת החורף, והגל העולה יצטרף לנגיף השפעת המבקר קבוע באזורנו בין החודשים דצמבר ומרץ ומעמיס בכל שנה מחדש על מערכת הבריאות הרזה והרעבה גם ככה.

יותר מכל, הגל השלישי בפרט וההיערכות לקראתו בכלל מצד קבינט הקורונה והממשלה, מעיד יותר מכל על כישלונם של אלה בטיפול בכל הקשור למגיפה. מערך החקירות האפידמיולוגיות לא עשה את ההבדל כמצופה, והיחס כלפי תוכנית הרמזור ידוע. לכל זה תוסיפו את העובדה שממשלת ישראל, על שני ראשי הממשלה שלה, לא השכילה בחצי שנה האחרונה ליצור רשת ביטחון כלכלית יציבה ומתפקדת, שתגן עלינו ותעניק לנו – השכירים והעצמאים כאחד – חומת הגנה כלכלית. ועכשיו, כאילו כל זה לא הספיק לנו – אנחנו בדרך, כאמור, לסוג של סגר נוסף.

על מקבלי ההחלטות להבין כי הסגרים הקודמים המיטו חורבן כלכלי על אלפי עסקים, גדולים בינוניים וקטנים, וגרמה לסגירת רבים מהם. קברניטי המדינה חייבים להבין ששימוש חוזר במודל החל"ת הבעייתי, עד לבואם של החיסונים בעוד ארבעה חודשים במקרה הטוב, יכניס בכל כורחם מאות אלפי ישראלים נוספים למעגל האבטלה.

כדי לצאת ממנו יידרש פרק זמן ארוך ומייאש. עליהם להבין גם כי סגר בכל צורה שהיא, ללא טיפול כירורגי ומקיף במערכת הבריאות הגוססת, לא יועיל כנראה אלא עלול לעשות את הפעולה ההפוכה – להביא הלכה למעשה את המערכת למצב של אי ספיקה ואי יכולת להאבק במגיפה

קחו את כל אלה, ערבבו יחד, והנה לכם מתכון בטוח לוועדת חקירה ממלכתית.

עד כה רשת הביטחון הכלכלית שפרסה ממשלת ישראל מתחת לרגלי האזרחים הייתה קמצנית ודלה במיוחד, בניגוד למדיניות בה נהגו מרבית הממשלות בעולם. המסקנה מהסגר הראשון (והשני) ברורה – אין יציאה מהמשבר הבריאותי בלי שינוי כיוון במדיניות הכלכלית. לקראת הבחירות המסתמנות בקרוב עלינו לדרוש מכל מפלגה ומתמודד: מה שהיה לא יהיה.

רשת הביטחון הכלכלית שפרסה ממשלת ישראל לרגלי האזרחים הייתה קמצנית ודלה במיוחד ביחס למרבית ממשלות העולם. המסקנה מהסגרים ברורה – אין יציאה מהמשבר הבריאותי בלי שינוי כיוון במדיניות הכלכלית

מודל החל"ת out מודל השתתפות בשכר – in

כפי שראינו כבר בגלים הקודמים, רעיון החל"ת לא הוכיח את עצמו ורק חיזק את חוסר הוודאות של המעסיקים  והעובדים, שלמעלה מחצי מיליון מהם עדיין מצויים בחל"ת של למלעלה משמונה חודשים. מה שמכעיס יותר מכל הוא שהממשלה ("ממשלת קורונה" להזכירכם) עודדה את המעסיקים להוציא עובדים לחל"ת במקום למצוא פתרון הוגן והגיוני יותר ולמנוע ממאות אלפי אזרחים להגיע למצב בו הם בעצם מפוטרים באופן מעשי, ואין להם לאן לחזור. 

את המצב האבסורדי הזה צריך להפסיק, ועכשיו. במקום להוציא שוב עובדות ועובדים לחל"ת, על המדינה ליצור שיתופי פעולה עם ארגוני העסקים ולעודד עסקים להנהיג מדיניות של השתתפות בשכר. המשוואה פשוטה: המעסיקים מתאימים את היקף משרות העובדים לשעות ולתפוקה הנדרשת מהם בתקופה זאת, גם אם זה מצריך התאמה של העסק לעבודה מהבית. בתמורה, המדינה תיקח על עצמה לשלם את הפרש השכר שהעובדים הפסידו.

במצב כזה גם נרוויח את המשך פעילות המשק ללא פגיעה בעובדים מחד, ומאידך המדינה תחסוך תשלומי דמי אבטלה (מביכים ולא מספיקים) למאות אלפי אנשים, כשבתווך אותם עובדים ירוויחו שכר גבוה יותר מאותם דמי חל"ת. וכל זה מבלי לפגוע בבעלי העסקים, ועם מתן תנופה אדירה לגלגלי המשק הישראלי המקרטע ומתן מוטיבציה אדירה לציבור העובדים בישראל.

מאיר מישאל שמואלי הוא פעיל חברתי, עוסק בדוברות וייעוץ תקשורתי לגופים חברתיים. דתי וסוציאל-דמוקרט שמאמין בערכי שלום שיוויון וצדק וביהדות מקרבת. נשוי למלי ויחד מגדלים ארבעה ילדים מתוקים. פועל בכל דרך להציג יהדות מתונה שדרכיה דרכי נועם ועל נתיבותיה שלום ולהרחיק כל כפייה וסיאוב מעסקני דת.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 619 מילים

סרט גרמני מצליח לטפל בטראמפ והיטלר מבלי ליפול למלכודות

בסרטם החדש, "המשמעות של היטלר", בוחנים צמד הקולנוענים פטרה אפרליין ומייקל טאקר את האידאולוגיה הנאצית ומשרטטים קווים מקבילים בין שנות ה-40 לימינו ● בין האתגרים שאיתם מתמודדים שני הבמאים - איך ליצור סרט מעניין ומלהיב על הנאצים מבלי להפוך את האידאולוגיה הנאצית עצמה למלהיבה

עוד 1,879 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 47 ימים להשבעה

בלי דרמות ובאופן מסודר, ג'ו ביידן מתחיל לעבוד

צוות המעבר של ביידן עובד במלוא הקצב, והנשיא הנבחר הציג עד כה סדרת מנויים שנותנת אינדיקציה לגבי הכיוון שהוא מנסה להתוות בצורת הממשל שלו ● במקביל, בג'ורגי'ה נערכים לסיבוב השני על שני הכיסאות שיקבעו איזו מפגלה תשלוט בבית הנבחרים ● ופסק הדין הראשון של איימי קוני בארט רחוק מלהיות שמרן ● אור רפל-קרויזר מסכם את אירועי השבוע בדרך לבית הלבן

עוד 1,980 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶדֶק

כשפרקליטי ראש הממשלה מבקשים מבית המשפט "הגנה מן הצדק" הם לא מהססים לצטט פסק דין של בג"ץ שאסר את השימוש ב"טלטולים" בחקירות שב"כ - החלטה שנתניהו עצמו התנגד לה נחרצות ● הם גם לא מתביישים לגייס את חנוך לוין, שבלי ספק היה בז להם ● לא הגנה על הצדק דרושה כאן, אלא הגנה על הצדק הפואטי

עוד 1,695 מילים

איראן לא ממהרת לנקום את מות המדען פחרי זאדה

איראן איננה ממהרת להגיב צבאית נגד ישראל לאחר שהאשימה אותה בחיסול מדען הגרעין מוחסן פחרי זאדה. ישנם סימנים כי איראן תעכב את תגובתה הצבאית נוכח חששה מתגובה אמריקנית-ישראלית חריפה ומתוך רצון להתחיל ברגל ימין את יחסיה עם ממשל ביידן.

 איראן היא מדינת טרור המפעילה טרור בכל רחבי המזה"ת ובעוד כמה מדינות בעולם, לכן היא האחרונה שיכולה להאשים את ישראל כי היא "מדינת טרור".

ישראל לא המציאה את שיטת ההתנקשויות והחיסולים. לאיראנים יש ניסיון עשיר בתחום הזה החל מחיסול מתנגדיהם במדינות ערב באמצעות השלוחות של איראן בלבנון, עיראק, סוריה ותימן, ועד חיסול גולים ופעילי אופוזיציה איראנים בחו"ל על ידי המודיעין האיראני.

ישראל לא המציאה את שיטת ההתנקשויות והחיסולים. לאיראנים יש ניסיון עשיר בתחום, מחיסול מתנגדים במדינות ערב באמצעות שלוחות איראן באותן מדינות, ועד חיסול גולים ופעילי אופוזיציה בחו"ל ע"י המודיעין האיראני

ההנהגה האיראנית היא שנותנת את ההנחיות לאסטרטרגיית הטרור שלה ומשתמשת בה ליצוא "המהפכה הח'ומיינסטית".

מבחינתה, הטרור הוא חלק מאסטרטגיה ודרך מקובלת להשגת מטרותיה והאינטרסים שלה, היא משקיעה בדרך הטרור כסף רב אך משתמשת בו בצורה מושכלת ומשתדלת כי פעולות הטרור שהיא יוזמת יבוצעו "ללא טביעות אצבע" כדי לשמור על מרחב ההכחשה.

נשק החיסולים הפך לחרב פיפיות ועכשיו המשטר האיראני חווה על בשרו את הנשק שכה הרבה להשתמש בו נגד מתנגדיו ואויביו.

הכלה אסטרטגית

לאיראן אין שום הוכחות הקושרות ישירות את ישראל וארה"ב להתנקשות בחיי "אבי פצצת הגרעין", המדען מוחסן פחרי זאדה, למרות האשמות של בכירים איראניים כי סעודיה ועוד מדינה ערבית היו מעורבות בחיסול, לא מחזיקה בשום ראיות לכך.

חיסולו של פחרי זאדה היווה מכה קשה לאיראן ולמערכת הביטחון שלה, הוא פגע במעמדה האזורי כמובילת "ציר ההתנגדות" ובמורל של העם האיראני, אבל לאיראנים יש סבלנות רבה והם אינם ממהרים להגיב בשטח למרות ההתלהמות התקשורתית של כמה בכירים איראנים.

משפט המפתח הינו דברים שאמר נשיא איראן חסן רוחאני:

"התגובה תינתן בזמן המתאים".

זהו מונח שבו השתמשו בכירים איראנים גם בעבר ופירושו שאיראן איננה ממהרת לשום מקום, היא מתכננת את צעדיה בקפידה ובזהירות ואיננה מחפשת שום הרפתקאה צבאית, במיוחד בתקופה רגישה כזו, בין שני ממשלים אמריקנים, כאשר, להערכתה, הנשיא טראמפ אורב להזדמנות נאותה להנחית מכה צבאית חזקה על מתקני הגרעין שלה לפני שהוא עוזב את הבית הלבן.

איראן איננה מחפשת שום הרפתקאה צבאית, במיוחד בתקופה רגישה כזו, כשלהערכתה הנשיא טראמפ אורב להזדמנות נאותה להנחית מכה צבאית חזקה על מתקני הגרעין שלה לפני שיעזוב את הבית הלבן

גם האיראנים עוקבים אחרי הדיווח בעיתון "דיילי ביסט" שבו נמסר אמש כי הנשיא טראמפ אמר לבכירי ממשלו:

"תענישו את הממשל האיראני ככל שניתן בשבועות הקרובים אך אל תציתו מלחמת עולם שלישית".

ניתן להעריך, לאור נסיון העבר, כי איראן נוטה לגלות "הכלה אסטרטגית" ואיפוק לאחר חיסולו של פחרי זאדה לאור חששה מממשל טראמפ, היא רואה בפעולת החיסול חלק ממלכודת ומזימה אמריקנית-ישראלית לגרור אותה לעימות צבאי שיוביל להשמדת מתקני הגרעין שלה לפני שטראמפ יעזוב את הבית הלבן.

בינתיים היא עושה הרבה רעש תקשורתי מלווה באיומים. הפרלמנט האיראני התכנס בתחילת השבוע ואישר שתי הצעת חוק כי על הממשלה להעשיר אורניום לרמה של 20 אחוזים וכי עליה להשהות את הפיקוח על המתקנים הגרעיניים עד להסרת הסנקציות, אולם אין לו שום יכולת לכפות את ביצוע החוק על הממשלה.

ההחלטה הביאה לעימות פומבי בין הפרלמנט האיראני לבין הממשלה. דובר ממשלת איראן עלי אלרביעי הודיע כי:

"הסכם הגרעין והתוכנית הגרעינית הם בטיפול של המועצה לביטחון לאומי והפרלמנט איננו יכול לטפל בנושא הזה באופן נפרד".

הרצון האיראני לנקום את הפגיעה בכבוד הלאומי וחיסולו של פחרי זאדה הוא גדול אך להנהגה יש יכולת פרגמטית לא פחות גדולה להכיל את הדברים והיא לא תסתבך במהלך שישרת את ממשל טראמפ וישראל וימנע מג'ו ביידן לחזור להסכם הגרעין  ולהסיר את הסנקציות מעליה.

איראן ספגה בשנה האחרונה כמה מהלומות קשות: חיסולו של קאסם סולימאני בעיראק, פיצוץ גדול במתקן הצנטרפוגות המתקדמות בנתנז, חיסול בכיר אלקאעדה אבו מוחמד אלמצרי בלב טהראן, חיסול אבי תוכנית הגרעין חוסאן פחרי זאדה  ומכות צבאיות ישראליות חזקות על כוח "קודס" והמליציות הפרו-איראניות בסוריה.

בינתיים איראן עושה הרבה רעש תקשורתי מלווה באיומים. הפרלמנט האיראני התכנס השבוע ואישר 2 הצעת חוק לגבי העשרת אורניום והשהיית הפיקוח על המתקנים עד להסרת הסנקציות, אך ללא סמכות לכפות את ביצוען על הממשלה

למרות זאת, היא לא שברה את כללי המשחק משתי סיבות:

 1. האחת, היא יודעת כי לישראל יש עליונות מודיעינית וצבאית עליה שמגובה בסיוע צבאי אמריקני במידת הצורך,
 2. והסיבה השניה היא שההנהגה האיראנית תעשה הכל כדי להתחיל את יחסיה עם ממשל ביידן ברגל ימין כדי להביא להסרת הסנקציות הכלכליות הכבדות שהוטלו עליה על ידי ממשל טראמפ בארבע השנים האחרונות.

אפשר שההנהגה האיראנית תעתיק בינתיים את מודל התגובה האיראני על חיסולו של קאסם סולימאני בעיראק ותגביר את ההתקפות על היעדים האמריקנים בעיראק, מבלי למתוח את החבל וללא קורבנות אמריקנים, ובכך תימנע מתגובה אמריקנית קשה אך תצטייר כמי שמנסה לנקום את מותו של פחרי זאדה.

במקביל היא תנסה לפגוע בישראל באמצעות חזבאללה או המליציות הפרו-איראניות משטח סוריה אשר באחרונה הטמינו זירת מטענים בשטח ישראל ברמת הגולן.

גם לאחר חיסולי מדעני הגרעין האיראניים ב-2010 וב-2012, איראן נזהרה מאוד בתגובותיה. לא היו לה שום הוכחות כי ישראל אחראית למעשה. גם הפעם היא מאשימה, בנוסף לישראל ולארה"ב, את ארגון האופוזיציה "מוג'אהדון ח'לק" כי סייע בחיסולו של פחרי זאדה. הארגון פירסם הודעת הכחשה חריפה והאשים את איראן ב"שנאה ושקרים".

הקצנת עמדות

נראה שמי שחיסל את מדען הגרעין פחרי זאדה הצליח להשיג מטרה חלקית, החיסול יקשה על הנשיא החדש ג'ו ביידן לחזור להסכם הגרעין או לנהל משא ומתן על הסכם גרעין חדש. החיסול חיזק את הקו הקיצוני באיראן המתנגד לכל משא ומתן עם הנשיא החדש על הסכם חדש. החיסול חיזק את התחושה בקרב ההנהגה האיראנית כי אי אפשר לבטוח בארה"ב וכי גם ג'ו ביידן עלול להתהפך על איראן ולנקוט כלפיה בקו נוקשה למרות הצהרותיו במערכת הבחירות בדבר רצונו בדיאלוג וחזרה להסכם הגרעין.

מדינות המפרץ חוששות מאוד מתגובה איראנית כלפיהן, חמש מהן כבר גינו את חיסולו של המדען פחרי זאדה, אך סעודיה, מנהיגת המפרץ, שמרה במשך כמה ימים על שתיקה.

עבדאללה אלמעלמי, הנציג הפלסטיני באו"ם אמר בראיון לערוץ RT:

"סעודיה מתנגדת לפשע של רצח המדען האיראני מוחסן פחרי זאדה, מדובר באבידה לכל האומה האסלאמית".

אך עאדל ג'ביר, שר המדינה לענייני חוץ של סעודיה, שפך צוננים על דבריו ואמר:

"המשטר האיראני בנוי על חיסולים מסביב לעולם, סעודיה איבדה אזרחים רבים בגלל התנהגותה הפושעת והבלתי חוקית של טהראן".

הוא דחה את דבריו של שר החוץ ג'וואד זריף, שהאשים את סעודיה כי היתה לה מעורבות בחיסול פחרי זאדה ביחד עם ישראל וארה"ב ואמר כי סעודיה איננה תומכת בשום צורה בחיסולים וכי היאוש הוא שדחף את שר החוץ האיראני להאשים את סעודיה במה שקורה בארצו.

שר המדינה הסעודי לענייני חוץ דחה את דברי שר החוץ האיראני, שהאשים את סעודיה במעורבות בחיסול פחרי זאדה עם ישראל וארה"ב, ואמר כי סעודיה איננה תומכת בחיסולים וכי היאוש הוא שדחף את שר החוץ האיראני להאשימה במה שקורה בארצו

פרוייקט הגרעין האיראני ימשך למרות חיסולו של פחרי זאדה, אבי הפצצת הגרעין האיראנית, ואולי אף יואץ. לפחרי זאדה היו עוזרים רבים ומדובר בפרוייקט שאיננו מסתמך על אדם אחר, יהא בכיר ככל שיהא.

על פי בדיקה של הרשתות החברתיות ודיווחים מאיראן, כרגע אין לחץ עממי כבד על המשטר לנקום את מותו של פחרי זאדה, כפי שהיה בשנה שעברה לאחר חיסולו של קאסם סולימאני. זה מאפשר למשטר לקבל החלטות שקולות יותר, שלא תחת לחץ. לא מן הנמנע שהוא שומר את הנקמה על מותו של פחרי זאדה כקלף מיקוח במשא ומתן עם ג'ו ביידן כדי לנסות ולהסיר את הסנקציות מעל איראן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,132 מילים
עודכן לפני 23 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בעוד כשלושה שבועות יתכנס הרכב של 11 שופטי בג"ץ לדון בשלל עתירות נגד חוק הלאום ● כשנחקק חוק היסוד, נאמר כי מדובר בחוק הצהרתי שאינו צפוי לייצר שינוי במארג הזכויות האזרחיות ● אבל המציאות טפחה על פניהם של המחוקקים התמימים ● השבוע קבע רשם בית המשפט בקריות כי "כרמיאל היא עיר יהודית" תוך שהוא מצטט את חוק הלאום ● ההחלטה הזו עשויה לשחק לידי העותרים ● פרשנות

עוד 915 מילים

כ"ץ קבע פגישה עם גנץ, שלא מבין שהוא הולך לקנוסה

אתמול הודיעה כחול-לבן כי שר האוצר פנה אל גנץ וקבע עמו פגישה ביום ראשון על תקציב 2020/2021 ● לא בכדי יצאה ההודעה מהצד של גנץ ● שר הביטחון שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ ומקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה שתשאיר אותו במסלול לרוטציה ● כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, אבל האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר רק תצטרף לשאר מפחי הנפש ● פרשנות

אתמול בערב (חמישי) הפיצה הדוברות הרשמית של כחול-לבן הודעה לתקשורת. "שר האוצר ישראל כ"ץ פנה כעת לשר הביטחון בני גנץ בבקשה לקיים פגישה להצגת תקציב המדינה לשנים 2021/2020. השניים צפויים להיפגש ביום ראשון הקרוב. טרם נקבעה שעה".

לא בכדי ההודעה יצאה מבני גנץ. שר הביטחון מסרב לאבד תקווה. הוא קורע את החבל אבל משאיר חוט מחבר אחד. הוא עדיין מתחנן לאיזה נס, שישאיר את הרוטציה בחיים.

גנץ הרי כל כך קרוב למעון הרשמי ברחוב בלפור. יש לו אפילו משרד של ראש הממשלה החליפי עם מנכ"ל שאישרה הממשלה. ההסכם הקואליציוני מעגן כיאות את התנאים המופלגים שלו, אחד לאחד. איך אפשר לוותר על כל זה?

גנץ שם את מבטחו עכשיו בכ"ץ. הוא מקווה שיוכל לצאת מהפגישה ביום ראשון עם בשורה. הוא לא מבין שהוא הולך לקנוסה. האכזבה שמחכה לו במשרד האוצר מצטרפת לשורה של מפחי נפש, שהובילו אותו לנאום הממורמר שנשא ביום שלישי בכנסת. בפגישה באוצר, גנץ לא יצליח לעצור את "הפיגוע הכלכלי שנתניהו עושה באזרחי ישראל", כלשונו.

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון על ההסכם עם בחריין, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת - שמוליק גרוסמן)
בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת, 10 בנובמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת – שמוליק גרוסמן)

כ"ץ יקבל את גנץ בלבביות, כדרכו. סביר להניח שהשניים יחליפו כמה מלים על מושב כפר אחים שבו גדלו. כ"ץ מתגורר שם עד היום. בהמשך יציג שר האוצר לגנץ את לוח הזמנים שלו להעברות התקציב וחוקי ההסדרים. ביום שני האחרון הוא הציג את הלו"ז הזה לנתניהו:

 • 9 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בממשלה.
 • 17 בדצמבר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בממשלה.
 • 23 בדצמבר 2020: אישרור תקציב 2020 בכנסת.
 • פברואר 2020: אישור תקציב 2021 וחוקי ההסדרים בכנסת.

גנץ לא מבין הרבה בתקציב, כמו שהוא לא בקיא בסעיפים נסתרים בהסכמים פוליטיים, כפי שראינו. הוא יודע בגדול שהוא חתם על הסכם קואליציוני עם נתניהו באפריל האחרון, ושם מתחייב ראש הממשלה להעביר תקציב דו-שנתי. ההסכם הזה הפך לתיקון בחוק יסוד הממשלה, אבל התקציב  המובטח לא עבר באוגוסט וקיבלנו את הדחייה שרקמו יועז הנדל וצבי האוזר, עד ה-23 בדצמבר.

הנדל והאוזר רוצים עכשיו לפוצץ את התקציב וללכת לבחירות כי מקומם מובטח ברשימה של נפתלי בנט. גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. כ"ץ יגחך. הוא יגיד לו שגלגלי הממשלה והכנסת לא עובדים כל כך מהר. יש תהליכים, יש הצבעות, יש עבודת משרדים, יש ועדות בכנסת. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. לאט, לאט. אחר כך נראה.

גנץ מנהל מלחמת מאסף שנראית אבודה. הוא יתבע משר האוצר להעביר את תקציב 2021 מיד, בשלוש קריאות, עד סוף החודש. "בוא נעביר את תקציב 2020 ב-23 בדצמבר ונמנע בחירות", יאמר כץ לגנץ. אחר כך נראה

כ"ץ יודע שנתניהו לא רוצה תקציב לא בדצמבר ולא בפברואר. אם יש תקציב, יש ממשלה, ואם יש ממשלה, יש רוטציה. נתניהו רוצה בחירות, אבל במועד שנוח לו, ורק אחרי פיצוץ תקציב. "אם לא היה משפט – היה תקציב", אמר גנץ השבוע בנאומו, וכל כך צדק.

למה בכל זאת הוא הולך לפגוש ביום ראשון את שר האוצר? למה הוא מוציא הודעה ועושה בושות לעצמו? הפתרונים הם לא מתחום ההיגיון הפוליטי והמעשי.

עוד 462 מילים

"ההדבקה ירדה כי החרדים הגיעו לעומק חיסוני גבוה"

מגפת הקורונה ההדבקה בקורונה במגזר החרדי הפכה מהגבוהה ביותר לנמוכה ביותר בישראל ויש כבר מי שמדבר על חסינות עדר ● פרופ׳ אודי קימרון: "כשחלקים גדולים מהאוכלוסייה נדבקים, ההדבקה יורדת" ● פרופ׳ גבי ברבש מודה שאין הסבר טוב יותר לתופעה אבל מזהיר: "השיח על חסינות העדר מסוכן ביותר" ● החדשות הרעות: התפתחות דומה במגזר החילוני תעלה בחיי אלפי בני אדם

עוד 2,189 מילים

הפתרון של משרד התחבורה לסכנה בבתי הספר: תמרורים חמודים

משרד התחבורה חשף השבוע שלושה תמרורים חדשים הנמצאים בתהליך אישור אשר יוצבו בקרבת בתי הספר ● המדובר בתמרורים כחולים, לא אפקטיביים וחסרי כל סיכוי להשפיע על מצב הבטיחות בדרכים הרעוע בסביבת מוסדות החינוך ● "אור ירוק" לזמן ישראל: "תמרור לבדו לא יכול לאלץ את הנהג להוריד את המהירות ליד בתי ספר, והפחתת המהירות זה הדבר העיקרי שיציל את הילד הבא"

עוד 983 מילים

לגליזציה 20 שנה בכלא על כמה עציצים ומנורה צמודה

תזכיר החוק לאסדרת שוק הקנאביס אמור להיות ציון דרך משמעותי בדרך ללגליזציה ● אלא שהמרוויחים העיקריים עומדים להיות החברות המסחריות, שיזכו לבלעדיות על שוק שמגלגל כ-7 מיליארד שקל בשנה, בעוד שמיליון וחצי הישראלים שצורכים כיום את החומר באופן לא חוקי יעמדו מול מגבלות דרקוניות ועונשים חסרי פרופורציה ● גם מטופלי הקנאביס הרפואי חוששים שיידחקו לסוף התור

עוד 1,895 מילים ו-1 תגובות

הממשלה לא תדון ביום א' בתקציב ובמינוי מפכ"ל

בג"צ הודיע למדינה כי עליה "לפעול במהירות למינוי מפכ"ל", אבל הנושא לא מופיע בלו"ז ישיבת הממשלה הקרובה ● כ"ץ הבטיח לגנץ לזרז את תקציב המדינה - אבל גם התקציב לא נמצא בלו"ז ● מנדלבליט לבג"צ: מתנגד להתערבות שיפוטית בחוק הלאום ● משרד הבריאות הפתיע את קופות החולים: תוך חודשיים יגיעו חיסונים לשני מיליון ישראלים ● ירדן מודיעה בעקבות בחירתו של ביידן: נחדש את השיחות ושיתוף הפעולה עם ישראל

עוד 67 עדכונים

מה שהיה עד כה זה כלום לעומת מה שיהיה בממשלת המעבר

נתניהו עצמו הרי לא מאמין לאף מילה שהוציא מפיו אתמול במסיבת העיתונאים בכנסת ● הוא יודע שההסכם הקואליציוני שחתם עם כחול-לבן היה מעשה רמייה אחד גדול ● הממשלה הנוכחית תכהן עד הבחירות, וכבר לא משנה מתי הן יתקיימו ● וכל מה שראינו עד היום, ייראה כמו אידיליה לעומת מה שצפוי לנו בממשלת מעבר לפני בחירות סוערות בימים של משבר הקורונה ● פרשנות

עוד 449 מילים ו-1 תגובות

אוסף היוזמות האחרונות של נתניהו וחבורתו מערער את המצב האזורי ההפכפך ממילא, ומתעלם מהערכים המשותפים של ישראל וארה"ב ● התרברבות בכוחו של צה״ל עלולה לגרור בסופו של דבר לתגובות קטלניות ולאיים על יחסיה ארוכי השנים של ישראל עם ארה"ב ● אם לא תהיה הבנה כי שותפות מתמשכת בין ישראל לארה״ב היא דרך דו-סטרית, יכולת הקיום של ישראל נתונה בסכנה ● דעה

עוד 1,233 מילים ו-1 תגובות

כפי שניצל את העתירות לבג"ץ נגד מינויו ליועמ"ש כדי להשיג הצהרות שיפוטיות שמנקות אותו בפרשת הרפז, כך ניצל מנדלבליט עתירה שהוגשה לאחרונה בדרישה לפסול את השתתפותו בוועדת האיתור לפרקליט המדינה, לאותה מטרה ממש ● וגם הפעם - תוך הטעיית השופטים ורתימת הפרקליטות להשמיע בבג"ץ מידע שגוי ● פרשנות

עוד 1,024 מילים ו-1 תגובות

הם מתקשים להתארגן, לנהל את הזמן, להתרכז במשך יותר מ-10 דקות רצוף, או לזכור לאכול ולשתות בזמן סביר ● כ-10% מתלמידי ישראל סובלים מהפרעת קשב, והמעבר ללמידה חלקית בזום הפך עבורם לאסון של ממש ● מסמך שהפיק משרד החינוך הציג את הקשיים וההזדמנויות בלמידה מרחוק, אבל אפילו ההמלצה להקליט את השיעורים בכיתה לא מיושמת

עוד 1,503 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה