אילוסטרציה (צילום: istockphoto/gmast3r)
המירוץ הישראלי לפיתוח תחליפי בשר וחלב

חלבון זבובים, סטייק מודפס ובקטריות

תזונה

אחרי שתחליפים צמחיים לחלב ומוצריו תפסו נתח שוק משמעותי בארץ ובעולם, חברות המזון מנסות להוביל מהלך דומה בשוק תחליפי הבשר ● ללא מהפכה אמיתית בצלחת של כולנו, מזהירים באו"ם, נכלה בקרוב את משאבי כדור הארץ - וגם נישאר רעבים ● במירוץ לתחליף הבשר המושלם משתתפות חברות ישראליות רבות, עם רעיונות שנשמעים כיום דמיוניים, אך עשויים לככב במסעדות ובסופרמרקטים כבר בעתיד הקרוב

בזמן שהעולם ממשיך להתמודד עם האתגר הכפול של הפחתת ההשפעה ההרסנית של חקלאות בעלי החיים והאכלת 10 מיליארד פיות – גודל האוכלוסייה הצפוי בעולם ב-2050 – המרוץ לפיתוח מקורות חלבון חלופיים, שישמשו כחלב ובשר, עולה שלב, כשסטארט-אפים ישראלים מתרבים כמו פטריות אחרי הגשם.

לפי ארגון המזון והחקלאות של האו"ם, תעשיית החקלאות מן החי אחראית ל-14.5% מכל גזי החממה מעשה ידי אדם, כשבקר אחראי ליותר ממחצית הנתון הזה. בדרום ובמרכז אמריקה בעיקר, הצורך במרעה ובשטח לגידול מזון לבעלי החיים הוא גורם מוביל להרס יערות הגשם – תהליך שמשחרר מיליארדי טון של פחמן דו-חמצני לאטמוספירה ומוביל להכחדת אלפי זנים מדי שנה.

יעקב נחמיאס, המייסד והמדען הראשי של החברה הישראלית Future Meat Technologies, אמר בוועידת World Press Clubs Alliance for Climate שארגן לאחרונה מועדון העיתונאים בירושלים (JPC), כי בהמות מבויתות משתמשות ב-77% מהקרקע הזמינה בעולם וב-23% מהמים השפירים.

56 מיליארד בעלי חיים מבויתים נטבחים מדי שנה, ותעשיות החלב והבשר מגיעות לקצה גבול היכולת שלהן. אין עוד מלאי של קרקע או מים. יתרה מכך, הניסיונות לייצר עוד מזון בצורה אינטנסיווית ובמחיר זול הובילה ליותר אכזריות כלפי בעלי חיים, אבל גם ליותר תחלואה, שימוש מוגבר בהורמונים ובאנטיביוטיקה – כל אלו דברים שמגיעים, בסופו של דבר, אל הצלחת שלנו.

עם אוכלוסיית העולם הגדלה כל הזמן והשינויים בתזונה, במיוחד באסיה, הדרישה לבשר ולמוצרי חלב רק גוברת. אבל במערב, סוגיות של בריאות, השלכות סביבתיות ורווחת בעלי החיים מניעות עניין הולך וגובר בחלופות חלבון. תעשיית החלבון החלופי גייסה השקעות בגובה 1.5 מיליארד דולר בשבעת החודשים הראשונים של השנה, שמייצגים עלייה של 80% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, לפי Good Food Institute, ארגון ללא מטרות רווח שהושק בארה"ב ב-2016 כדי לעודד מזון בריא ובר קיימא, עם דגש על חלבון חלופי.

עם אוכלוסיית העולם הגדלה כל הזמן והשינויים בתזונה, במיוחד באסיה, הדרישה לבשר ולמוצרי חלב רק גוברת. אבל במערב, סוגיות של בריאות, השלכות סביבתיות ורווחת בעלי החיים מניעות עניין הולך וגובר בחלופות

בשנה שעברה הקים הארגון סניף בארץ. לדברי מנהל הפיתוח העסקי שלו, אביב אורן, מאה חברות ישראליות מעורבות ברמה מסוימת בחלבון חלופי, בהן יותר מ-30 סטארט-אפים עם טכנולוגיה פורצת דרך שכבר ביצעו סבבי גיוס מוצלחים.

חלופות מבוססות צמחים

הניסיון למצוא חלופות לבשר ולמוצרי חלב הניע חברות כמו ביונד מיט ו-Impossible Foods ליצור חלופות מבוססות צמחים, עם רמות חלבון דומות לבשר, אך בלי הכולסטרול, האנטיביוטיקה וההורמונים, ועם פחות שומן רווי. בישראל, חברות מפתחות תחליפים מבוססי צמחים לבשר, חלב ואפילו ביצים, ובוחנות סויה, אפונה, חומוס ואפילו קינואה.

בעוד שתנובה, יצרנית המזון הגדולה בישראל, כבר מציגה בסופרים את סדרת "אלטרנטיב", משקאות, מעדנים וממרחים מבוססי סויה ותחליפים נוספים, אינובופרו, שגייסה 20.75 מיליון דולר כדי לייצר את רכז חלבון האפונה שלה, שטעמו ניטרלי, מפתחת פודינגים ומיונז ללא ביצים. מנכ"לית החברה, טלי נחושתן, ביקרה לאחרונה בדובאי עם משלחת של סטארט-אפים מהארץ מתחומי הפינטק, הסייבר והפודטק שהוביל מייסד ויו"ר JVP, אראל מרגלית.

מנכ"לית חברת אינובופרו, טלי נחושתן, ביקרה לאחרונה בדובאי עם משלחת של סטארט-אפים נוספים מהארץ מתחומי הפינטק, הסייבר והפודטק שהוביל מייסד ויו"ר JVP, אראל מרגלית

זירו אג מייצרת אבקת תחליף ביצה שמבוססת על חלבון תפוחי אדמה, אפונה, חומוס וסויה ללא GMO. רידיפיין מיט משלבת בין חלבון סויה לאפונה, שומן קוקוס, שמן חמניות וחומרי טעם וצבע טבעיים לכדי פורמולות מזון שאותן היא מדפיסה בשאיפה להגיע לאותו מראה, מרקם וטעם של בשר חיות. החברה המתקדמת ביותר בתחום משתמשת בהדפסות תלת ממד ומתכננת להשיק את האלט-סטייק שלה במסעדות ישראליות עוד השנה, ובאירופה בשנה הבאה.

סייבוראיט לוקחת את הדפסת המזון צעד אחד קדימה. היא עיצבה שף רובוטי שמצויד במדפסת תלת ממד, שיבשל וידפיס עד 8 מנות בשר מבוססות צמחים.

תסיסה

תחום נוסף וצומח לחלבון חלופי, במיוחד בישראל – שנייה רק לארה"ב במספר החברות המעורבות – הוא תסיסה. הטכניקה הזאת, שמשמשת שנים ארוכות לייצור בירה, יין, לחם וגבינה, משמשת עכשיו בשלושה אופנים כדי לנצל את יסודות האלכימיה של מיקרואורגניזמים כמו בקטריה ופטריות (חלבון פטריות משמש כבסיס לתחליף הבשר Quorn, שמיוצר בבריטניה ונמכר בעיקר באירופה).

תסיסה מדויקת משתמשת במיקרובים כ"מפעלי תאים" לייצור חלבונים מסוימים, אנזימים, סוכני טעם, ויטמינים, פיגמנטים ושומנים. באלו ניתן להשתמש כדי לייצר כל דבר, מחלופות לבשר ולפירות ים, דרך חלב, גלידה, חמאה, גבינה וג'לטין. ניתן לייצר מוצרי חלב בלי לקטוז או כולסטרול, ובלי החשש שמלווה את תעשיית המזון מן החי, כמו תנאי מזג אוויר או מגפות שעשויים לפגוע בבעלי החיים ובתנובתם.

הטכניקה שמשמשת לייצור בירה, יין, לחם וגבינה, משמשת עכשיו כדי לנצל את יסודות האלכימיה של מיקרואורגניזמים כמו בקטריה ופטריות, וחלבון פטריות כבר משמש כבסיס לתחליף בשר שמיוצר בבריטניה

מדוח שפרסם לאחרונה Good Food Institute, עולה כי 13 חברות ישראליות עובדות כרגע בענף התסיסה, בהן Remilk, Imagindairy, Kinoko-Tech שמשלבת את החלקים הקוריים בפטריות אכילות (תפטיר) עם קטניות ודגנים; Mediterranean Food Lab שמתמקדת ביצירת טעמים ו-More Foods, שמשתמשת בשמרים כדי ליצור מוצרים דמויי רצועות בקר.

בשר שגדל במעבדה

התחום העתידני ביותר בחלבון חלופי, וכנראה המבטיח ביותר מבחינת הטעם של חלופות לבשר, הוא מה שהישראלים אוהבים לכנות "בשר מתורבת", אבל ידוע בעולם לרוב בתור "בשר נקי". בשר נקי, שזכה לכינויים פחות אטרקטיוויים כמו "בשר מעבדה" ואף "פרנקנמיט" הדוחה, מיוצר מתאי גזע שנלקחו מבעלי חיים – בלי לפגוע בהם. את אלו משכפלים בביוריאקטור שמכיל מגיב ביולוגי מזין לפני שמעודדים אותם להתפתח לסוגים שונים של תאים, כמו שומן או שריר.

ההמבורגר הראשון בעולם שיוצר על ידי תאי פרה ללא שחיטה נחשף בלונדון ב-2013, וייצורו עלה 250,000 יורו. המדען ההולנדי מאחוריו, מארק פוסט, הוא עכשיו חלק מחברת מוסה מיט, שפועלת במאסטריכט, ושואפת לצמצום עלויות הייצור והאצת התהליך, כדי להשיק את מוצריה לשוק בתוך שלוש-ארבע שנים.

לדברי אביב אורן, מנהל הפיתוח העסקי בסניף הישראלי של Good Food Institute, ישראל אחראית ל-4 מתוך 8 הסטארט-אפים הראשונים בתחום הזה.

אביב אורן (צילום: באדיבותו)
אביב אורן (צילום: באדיבותו)

ב-2018 כינה פורבס את ישראל "הארץ המובטחת לבשר נקי". היום, עם 57 חברות שמייצרות בשר מתורבת בעולם, חמש פועלות בישראל, כל אחת עם מיקוד אחר. חלק מהסיבה להצלחת הסטארט-אפים בישראל – וזה נכון למגוון תחומים – הוא הקשרים ההדוקים בין האקדמיה, העולם העסקי והממשלה.

יצרן הבשר הנקי אלף פארמס, למשל, נוסד ב-2017 על ידי הקיטשן, אינקובטור פודטק ישראלי שממומן על ידי שטראוס והרשות לחדשנות. אלף פארמס צמחו ממחקר פורץ דרך של פרופ' שולמית לבנברג מהטכניון, שעבדה על הנדסת רקמות לטובת רפואה שיקומית. ב-2018 כבשה אלף פארמס את השוק בסערה כשהפכה לחברה הראשונה שהצליחה לייצר יותר ממוצרי בשר טחון, וחשפה את הסטייק הראשון שגדל ישירות מתאים. לפני כשבוע, הכריזה החברה שהיא משיקה תוכנית לשיתופי פעולה ארוכי טווח עם חברות טכנולוגיות וסוכנויות חלל כדי לשלב את גידול הבשר החדשני שלה בתוכניות חלל.

אלף פארמס, אחת משש חברות ישראליות ברשימת 100 החלוצות הטכנולוגיות של הפורום הכלכלי העולמי, ואחת מעשר החברות עם מימון ההון סיכון הגבוה ביותר בקרב יצרניות מזון מבוסס צמחים, מתיימרת ליצור סטייק מושלם, שכולו עשוי תאים. לפי המנכ"ל דידייה טוביה, יידרשו שלושה שבועות לגידול הסטייק, בניגוד לשנתיים הנדרשות מחוות בקר מסורתית.

אלף פארמס, אחת משש חברות ישראליות ברשימת 100 החלוצות הטכנולוגיות של הפורום הכלכלי העולמי, ואחת מעשר החברות עם מימון ההון סיכון הגבוה בקרב יצרניות מזון צמחי, מתיימרת ליצור סטייק מושלם

סופר-מיט שואפת לייצר עוף מתאים ומתכננת להציג את המוצרים שלה לשוק בקרוב, במחיר דומה למוצרים עשויים מעופות. מיטק, שנסחרת בבורסה בתל אביב, עשתה צעד אחד נוסף בשוק הבשר הנקי. היא לא רק מגדלת תאי בעלי חיים, אלא גם מדפיסה את הבשר המתורבת בתלת ממד בצורה ובמבנה מדויקים. החברה מתכננת להדפיס בקר, עוף, חזיר ודגים, כמו גם שומן עוף ואווז.

פיוצ'ר מיט טכנולוג'יס, שגייסה 16.5 מיליון דולר וזכתה השנה בתחרות לחדשנות בפודטק של כלכליסט, נערכת לייצור תאי שומן ושריר במעבדה. הריח של שומן שמתבשל על הבשר הוא זה שמגרה את בלוטות הטעם שלנו.

פיוצ'ר מיט מדגימה את מערכות היחסים הקרובות בין האקדמיה והתעשייה בישראל, אחרי שצמחה מתוך חברת ההייטק של האוניברסיטה העברית, יישום.

חרקים

חברות ישראליות ממלאות גם את חלקן בפיתוח חלופות בשר עשירות בחלבון שעשויות מחרקים. אלה כוללות את חרגול פודטק, ששואפת להיות החברה הראשונה בעולם שתגדל חרקים למטרות מסחריות ולייצור חלבון.

כדי לסייע להתגבר על תחושת ה"איכס" המערבית שמתלווה לנגיסה בחרק המטוגן והפריך, החברה מתכננת להשיק תערובת פנקייק מועשרת בחרגולים, ואבקות לשייקים, כמו גם לשתף פעולה עם תנובה כדי לייצר אבקת חלבון מבוססת חרגולים לספורטאים. פליינג ספארק מהמרת דווקא על זחלי זבוב הפירות הים תיכוני בתור המרכיב המרכזי לאבקת החלבון והשמן שלה.

זה כשר?

אף שטרם הגיעו להסכמה בנוגע לסוגיית הכשרות של בשר המיוצר מתאים, ולשאלה האם הוא בשרי או לא, כמה מנהיגים דתיים העזו להסתכן ולהביא את דעתם. הרב דוב ליאור, הרב הראשי של חברון וקריית ארבע, אמר שבשר נקי הוא "בבירור פרווה", כשאין מגדירים בשר שגדל ישירות מתאים בתור "בשר".

כדי לסייע להתגבר על תחושת ה"איכס" המערבית שמתלווה לנגיסה בחרק המטוגן והפריך, החברה מתכננת להשיק תערובת פנקייק מועשרת בחרגולים, ואבקות לשייקים, כמו גם לשתף פעולה עם תנובה

לפני שנתיים, הרב יובל שרלו מארגון צהר ניסה לקדם הכרה בבשר המתורבת, "כדי שאנשים לא יגוועו ברעב, כדי למנוע זיהום ולהימנע מסבל של בעלי חיים". הוא אמר שכאשר משתמשים "בתא של חזיר ובחומר הגנטי שלו כדי לאפשר את ייצור המזון, התא למעשה מאבד את זהותו המקורית, ולכן לא ניתן להתייחס אליו כאל מזון אסור", והוסיף "זה אפילו לא יהיה בשר, אז ניתן לצרוך אותו עם חלב".

הרב מנחם גנק, מנכ"ל חטיבת הכשרות של OU ארה"ב, הגדול והוותיק בארגוני האורתודוקסים שם, שנחשב ל"משגיח הכשרות הגדול בעולם", עדיין מתלבט.

הסוף לחקלאות בעלי חיים?

ארגון המזון והחקלאות של האו"ם צופה שייצור הבשר בעולם ימשיך לעלות, אבל לאט יותר. הארגון צופה צמיחה של 16% עד 2025 בהשוואה לתקופת הבסיס של 2013-2015, האטה מהעלייה שהייתה עד כה, של כמעט 20% בעשור החולף.

יחד עם זאת, חברת הייעוץ AT Kerarney מעריכה כי עד 2040, בשר אמיתי יספק רק 40% מהתעשייה, ו-41% יגיע מבשר מתורבת. עם תחזיות כאלה, ענקי תעשיית הבשר מגדרים את ההימורים שלהם, משקיעים בחברות שמספקות חלופות לחלבון בישראל וברחבי העולם.

קארגיל שמה את הכסף שלה באלף פארמס, בעוד שטייסון (שממתגת את עצמה היום כחברת חלבון ולא כחברת בשר) הלכה דווקא על פיוצ'ר מיט טכנולוג'יס. ענקית העוף הגרמנית PHW השקיעה בסופר-מיט.

גם חברות המזון הגדולות בארץ מתערבות. קבוצת שטראוס הקימה את קיטשן פוד טק האב באשדוד, ושילבה בוועדה המייעצת סגל בכיר מפפסיקו ודנונה. הפורטפוליו שלה כולל את אלף פארמס, פליינג ספארק, רילבייט וזירו אג. החברה המתחרה, תנובה, לא נשארת מאחור וחברה לקרנות פיניסטרה, OurCrowd וטמפו כדי להקים את פרש סטארט, אינקובטור פודטק גלובלי חדש שפועל בקרית שמונה. איי.סי.אל גרופ (לשעבר כיל), חברת כימיקלים ומינרלים, נכנסת גם היא למשחק באמצעות ROVITARIS, טכנולוגיה לייצור חלבון חלופי.

אבל בעוד שהחברות הישראליות מצטיינות בחדשנות ובגיוס כספים, הפרויקטים שלהם נתקעים מאחור בגלל מחסור במתקנים מתאימים ובציוד הולם, אומר אביב אורן מגוד פוד. גוד פוד ישראל מקווה שמכון המזון העתידי במכללת תל חי ישנה את התמונה. "אנחנו מקווים שהם יתמקדו בחלבון חלופי, כפי שעושות רוב חברות טכנולוגיות המזון בעולם כרגע", מוסיף אורן. הוא ציין שרשות החדשנות של ישראל עדיין לא מציעה מענק ספציפי שמתאים לחלבון חלופי.

"סטארט-אפים כאן לא זוכים לגיבוי ומימון ממשלתי מספק – הכסף הפרטי פשוט לא מספיק", הוא אומר. "אנחנו פועלים להגברת המודעות, שזה חלק משמעותי מהפודטק ומהטכנולוגיה החקלאית. יש פוטנציאל אדיר לסטארט-אפים להפוך לחברות ענק. רק תראו את ההצלחה של ביונד מיט בנאסדק".

בארה"ב, 14% משוק החלב כבר מבוסס על חלופות צמחיות. הנתון המקביל בשוק הבשר עומד על 1% בלבד. הציפייה היא שהנתון הזה ישתנה עם כניסתם לשוק של מוצרי תסיסה ובשר מתורבת. "האם זה יחליף בשר אמיתי? אנו מקווים מאוד", אומר אורן. "אחרת, המצב בעולם, מנקודת מבט סביבתית, יהיה עגום ביותר".

עוד 1,742 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים

סופת השלג והקרח בטקסס והאמונה הניאו-ליברלית

סופת החורף הארקטית URI שפגעה בחלקים גדולים במרכז ודרום ארה"ב בשבוע השלישי של פברואר, הביאה לטמפרטורות של הקפאה עמוקה בעיקר בטקסס, לנפילת רשת החשמל למספר ימים במקומות רבים במדינה, פגעה באספקת הגז, באספקת המים, ברשת הסלולרית, ובאינטרנט. הסופה הביאה למותם של מאות בני אדם שקפאו למוות, או שהורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר .

סופת החורף הארקטית בטקסס פגעה באספקת החשמל, הגז, המים, ברשת הסלולרית ובאינטרנט וגרמה למאות לקפוא למוות, או הורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר

בשיא הסערה, ב-14 עד ה-17 לפברואר, כשהטמפרטורות צנחו הרבה מתחת לאפס, היו כארבעה מיליון טקסנים מנותקים מחשמל. גם זרם המים לבתים שובש בשיא הסופה למספר ימים ומאות אלפים התבקשו להרתיח את המים לפני השימוש בהם מאחר שמתקני ההתפלה והטיהור סובלים ממחסור בחשמל. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז על טקסס כאזור אסון.

טקסס העדיפה את השוק החופשי וקבלה משבר חשמל קטסטרופלי

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים. זאת, בשוק אנרגיה שעבר דה-רגולציה והמבודד במידה רבה מרשת החשמל בארה"ב, מה שהשאיר את טקסס לבדה במשבר.

מומחי אנרגיה ומדיניות טוענים מזה שנים שהאופן שבו טקסס מנהלת את תשתיות החשמל שלה הוא מתכון בטוח לקריסה מערכתית. הם הטילו את האשמה בכישלון מערכת החשמל בסופה על המחוקקים ועל סוכנויות המדינה שלא שעו לאזהרות ממדעני האקלים לאחר הסופות הקודמות ולא הכינו את מערכת החשמל לאירועי מזג אוויר קיצוניים יותר. לדבריהם החלטתה של טקסס לא לדרוש ולא לחייב שדרוגי ציוד בכדי לעמוד טוב יותר בטמפרטורות החורף הקיצוניות, והבחירה לפעול במערכת חשמל מבודדת מרשתות אחרות במערכת החשמל בארה"ב, השאירה את טקסס לא מוכנה למשבר החורף.

לדברי רוברט מקלו מחברת הייעוץ מקלו ריסרץ":

"זהו חוסר הכנה שיטתי, זה לא במקרה, הם תכננו את התוצאה הזאת".

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית. וגם לא טורבינות הרוח הקפואות כפי שטענו רפובליקנים מובילים. תחנות כוח, צינורות גז, ורשתות חשמל פועלות היטב בקנדה, באלסקה, בצפון אירופה, בתנאי מזג אויר קשים מאלו שהיו בטקסס. לפי המבקרים, בשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין.

לפי הוול-סטריט ג'ורנל, בעיית הליבה במשבר החשמל בטקסס נובעת מזה שספקי החשמל יכולים לגרוף רווחים על ידי אספקת חשמל ללקוחותיהם בטקסס, אך הם אינם נדרשים או חייבים לספק את החשמל ואינם עומדים בפני קנסות בגין אי אספקה החשמל בעיקר בשעת חירום ממושכת.

זה הוביל לפיאסקו שהשאיר מיליוני אנשים במדינה השנייה באוכלוסיית ארה"ב ללא חשמל, ללא מים, ללא תקשורת, במשך ימים.

סערה קשה שיתקה כמעט כל מקור אנרגיה, מתחנות כוח פחמיות, גזיות וגרעיניות ועד טורבינות רוח, מכיוון שבעליהן לא ביצעו את ההשקעות הדרושות לייצור חשמל בטמפרטורות נמוכות.

המחירים הגבוהים שמפעילים יכולים לגרוף בתקופות של שיא הביקושים היו אמורים להוות תמריץ מספיק עבורם להשקיע בשמירה על הציוד מפני מזג אוויר קשה, אבל זה לא מה שקרה.

כאמור לעיל, אחת הסיבות העיקריות לקטסטרופה בטקסס היא המבנה פיננסי למערכת החשמל בטקסס, המבוסס על השוק החופשי, שתכנן ויליאם הוגאן, פרופסור למדיניות אנרגיה גלובלית בהרווארד. האסטרטגיה פשוטה, ככל שהביקוש לחשמל עולה, כך גם המחיר עולה.

בתיאוריה, ברגעים של ביקוש גבוה לחשמל, כמו במשבר הקפאון הנוכחי בטקסס (פברואר 2021), עם טמפרטורות מתחת לאפס, המחירים הגבוהים מכריחים את הצרכנים להפחית את צריכת האנרגיה שלהם מכיוון שמחיר החשמל עולה והופך לבלתי משתלם.

ביוסטון, לדוגמה, מחיר החשמל נסק מ-22 דולר לכ-9,000 דולר למגוואט לשעה בשיא המשבר ביום השני ושלישי בתקופת הקפאון. עליה שהייתה אמורה להביא לצריכה מופחתת ולמנוע עומס יתר על תחנות הכוח.

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית או טורבינות הרוח הקפואות כטענת רפובליקנים מובילים. טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

בעיצומה של הקטסטרופה בטקסס, אמר הוגאן לניו יורק טיימס כי שוק האנרגיה של טקסס תפקד כמתוכנן:

"זה לא נוח, זה לא נחמד, זה הכרחי".

שוק האנרגיה של טקסס אולי תפקד כמתוכנן לפי התפיסה הניאו-ליברלית ובשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, ותוך הקפדה מוחלטת על יישום הכלכלה הניאו-ליברלית, ללא פשרות, ללא גמישות וללא רחמים, אבל בשטח, מערכת החשמל קרסה ולא סיפקה חשמל.

עשרות האנשים מתו מהפסקות החשמל, כ-4 מיליון בתי אב בטקסס נשארו בלי חשמל, בלי חימום ובלי מים. משקי בית אחרים ניתקו עצמם מהחשמל בעקבות עלית מחירים זו, והנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר. עוד תכנון כזה עוד ניצחון כזה לתפיסה הניאו-ליברלית, ואבדנו.

על דברי הוגאן כתב אלי קוק:

"סוף סוף כלכלן שמבין ענין! השוק עובד אבל אנשים גוססים".

המשבר בטקסס מדגים את הבעיות המהותיות הכרוכות בסגידה ובאמונה המוחלטת בשוק החופשי. אנשים מתו בטקסס מכיוון שבמקום הסדרים כלכליים המשרתים את בני האדם, בני האדם נדרשו לשרת הסדרים כלכליים.

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

הנשיא לינקולן דיבר לפני כ-150 שנה על ממשלה שהיא של העם, על ידי העם, ועבור העם. אבל החל משנות ה–60 של המאה שעברה, מיעוט קטן של מיליארדרים הוציאו מיליוני דולרים להפצת הרעיון הליברטריאני, לפיו הממשלה היא הבעיה, והביא רבים מדי מהאזרחים להאמין שהשוק החופשי הניאו-ליברלי הוא סוג של ציווי מוסרי.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שלעולם אסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, על ידי העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי – הנשלט על ידי "חתולים שמנים", שאינם נותנים דין וחשבון לאזרחים רגילים, הוא התשובה. התשובה היא ממשלה טובה, ולא בלי ממשלה.

כאשר הפונדמנטליסטים של השוק החופשי חושבים שדה-רגולציה מרפאת את כל התחלואים, הם מתעלמים מבעיות שדורשות פתרונות שלעולם לא יהיו רווחיים (במיוחד לטווח הקצר) אלא רק משתלמים לטווח הארוך או משתלמים בדרכים אחרות.

חינוך, טיפול רפואי אוניברסלי והשקעה בשינויי אקלים לא ישלמו על עצמם באופן ישיר יותר ממה שהצבא, המשטרה, מחקרים בסיסיים הממומנים ע"י הממשלה וחקר החלל עושים.

במונחי השקעה, מדובר בהשקעות חכמות עם עלויות גדולות וחסרונות קטנים, כמו שההשקעה בגיבוי של רשת החשמל בטקסס היתה צריכה להיות. אולי האסון בטקסס יבהיר זאת לכולם.

את הדוגמה הטובה לקרדו, להצהרת-האמונה הניאו-ליברלית, נתן טים בויד, ראש עיריית קולורדו סיטי בטקסס, לשעבר, בציוץ מה-16 לנובמבר:

"אף אחד לא חייב לך [או] למשפחתך דבר; וזה גם לא באחריות השלטון המקומי לתמוך בך בתקופות קשות כאלה. לשקוע או לשחות זה הבחירה שלך; העיר והמחוז, יחד עם ספקי חשמל או ספקי כל שירות אחר, אינם חייבים לך דבר. […] רק החזקים ישרדו והחלשים יאבדו".

בעקבות דברים אלו בויד נאלץ להתפטר.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שאסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, ע"י העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי הנשלט על ידי "חתולים שמנים" הוא התשובה

הלקח לישראל ברור. הישמרו מפונדמנטליסטים של השוק החופשי מהתערבות ממשלתית, כמו פורום קהלת, המפרסמים מאמרים, תוכניות פעולה, והצעות חוק ברוח דברי טים בויד.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,116 מילים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-2 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

למקרה שפיספסת

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

הימין מפחד מפוסטים ישנים בפייסבוק. השמאל מפחד מאובדן הדמוקרטיה

בין הרבה מבוכות אחרות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות – משגרים בלון ניסוי עם קצת חומר נפץ, ואנחנו מחבקים אותו לחיקנו ונהנים מכל שבב וגיץ של שלבי הפיצוץ.

בין הרבה מבוכות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות

מאות ראיונות קיימו מועמדי ומועמדות מפלגת העבודה לכנסת ה-24 בשבועות האחרונים, אבל במערכות התקשורת שכבר הפסיקו לדבר אידאולוגיה, ערכים וחזון, על מה נותר לדבר מלבד הבלון ששיגרו לאוויר ליצני החצר מבלפור? אתם מתאריםות לעצמכן מצב שבו בן גוריון, רבין או פרס היו בכלל מתייחסים לדברים הללו ולא זורקים אותם בפרצופו של הימין?

באף אחד מהראיונות הללו, איש מנציגי המחנה הדמוקרטי-ליברלי לא התייצב איתן וחשף את ערוותם וריקנותם הערכית של אותם מפריחי בלונים. אמנם הקולות מתוך מפלגת העבודה לפסילתה של מראענה נותרו חלשים (הישג מרשים כלשעצמו), אבל ראינו הרבה התפתלות והתכדרות עצמית המעידה על בושה ותחושת אשם.

מרב מיכאלי פעלה בגבורה בשנה האחרונה וניכר שהציבור מעריך את זה. אף על פי כן, שאלה אחת פשוטה של אופירה וברקו הצליחה לעשות מה שהצעות לכניסה לממשלה, תביעה משפטית, הימור מסוכן על עתידה הפוליטי ובעיקר תחושת מיאוס מהמערכת המסואבת לא הצליחו לעשות.

התשובה לשאלת אבתסאם מראענה היא ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר במגזר הציבורי, תוך שיסוי וקריעה של המרקם החברתי ושחיקת הדמוקרטיה, או תסריטאית קולנוע שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו? במה אתם מתעסקים למען השם? חדלנו לבלוע את גיבובי המילים שלכם ואת מזימות כוורת בלפור שעובדת מסביב לשעון ביעילות שמעוררת פלצות".

במקום זאת, במהלך שאין דרך אחרת להגדירו מאשר מזוכיזם והפנמה של דיכוי אידאולוגי, מעדיפים רבים מאנשי מחנה המרכז שמאל לטמון שוב את הראש בערימת הרפש של הימין. להתחיל במסע תחקירים לעברה של פוליטיקאית מתחילה, שנכנסה לגוב האריות מתוך רצון אמיתי להילחם בשנאה ובפירוד בין יהודים וערבים. מפקפקים בה ובכוונותיה לדאוג לנשים הערביות שנמצאות בתחתית ההיררכיה החברתית, וצולבים את יושבת ראש המפלגה על שלא נכנעת להמון ולא גירשה את האיום הקיומי מקרב המפלגה שהקימה את המדינה.

התשובה לשאלת מראענה ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר או תסריטאית שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו?

כמה כעס ואכזבה. כעס על שלא הצלחנו להתעלות מעל סימון האיום הקיומי התורן של נתניהו (תמיד מדובר או באישה, או בערבי או בשילוב של השניים). אכזבה מכך שלא למדנו לקח ובחרנו לחבוט שוב בעצמנו, כמו אישה שמרגישה נאורה כי היא סובלנית כלפי בעלה המכה, שהרי יש לנהוג בו בחמלה ובהכלה. כמה טיפשות ששוב לא הבנו את גודל השעה וגודל הסכנה לדמוקרטיה ולדמותה של מדינת ישראל.

אור ארז הוא פעיל חברתי-פוליטי. עוסק בדוברות פוליטית של דמויות וארגונים במחנה המרכז-שמאל. חבר ועידה לשעבר במפלגת העבודה ואקטיביסט גאה. במהלך לימודי פוליטיקה וממשל ומזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון הספיק לארגן את ההפגנה הראשונה נגד נתניהו בבאר שבע, להיפגע מרכב חולף במחאת הפונדקאות ולקבל איומים על חייו כשארגן את מצעד הגאווה בעיר. מאמין בחופש ובשוויון. החלק המרגיע ביומו הוא צפייה במהדורת החדשות לאור נרות לפני השינה.   

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 444 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה