הדרך לנורמליזציה עם סעודיה ארוכה

שר החוץ הסעודי פייצל בן פרחאן מברך את מזכיר המדינה פומפאו בניום (צילום: AP Photo/Patrick Semansky, Pool)
AP Photo/Patrick Semansky, Pool
שר החוץ הסעודי פייצל בן פרחאן מברך את מזכיר המדינה פומפאו בניום

סעודיה מקיימת מאחורי הקלעים נורמליזציה חשאית שמתבטאת בתיאום ביטחוני ואזורי הדוק עם ישראל נגד איראן והאיסלאם הקיצוני. הנושא הפלסטיני הוא אבן הנגף העיקרית בדרך לנורמליזציה גלויה בין שתי המדינות, מלך סעודיה איננו מוכן לוותר על יוזמת השלום הערבית.

הודעתו של הנשיא טראמפ על כינון יחסים דיפלומטים מלאים בין מרוקו לישראל מעוררת מחדש הערכות בעולם הערבי, כי גם סעודיה עשויה להצטרף בקרוב לתהליך הנורמליזציה עם ישראל. במיוחד לאור העובדה שיורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בירך בסוף השבוע שעבר על ההתקרבות המחודשת בין מרוקו לישראל. גם ג'ארד קושנר, יועצו של הנשיא טראמפ, אמר כי הנורמליזציה בין סעודיה לישראל היא "עובדה מוגמרת" וכי זו רק שאלה של זמן.

הודעת הנשיא טראמפ על כינון יחסים דיפלומטים מלאים בין מרוקו לישראל מעוררת מחדש הערכות בעולם הערבי, כי גם סעודיה עשויה להצטרף בקרוב לתהליך הנורמליזציה עם ישראל

עד לפני שהתבררו תוצאות הבחירות לנשיאות בארה"ב שררה בבית הלבן ובירושלים אופטימיות גדולה בכל הקשור לאפשרות שסעודיה תצטרף לתהליך הנורמליזציה עם ישראל, הצטרפותה של מנהיגת העולם הסוני באופן פומבי לתהליך הייתה אמורה להביא ל"אפקט דומינו", להצטרפותן של עוד מדינות ערביות ומוסלמיות להסכמי נורמליזציה עם ישראל, ולהקמתה של ברית אזורית מדינית וצבאית חזקה נגד איראן השיעית.

בחודש אוקטובר האחרון העניק הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן, ראש המודיעין הסעודי לשעבר והשגריר בוושינגטון, ראיון מקיף  לערוץ "אל-ערביה", שבו תקף בחריפות את ההנהגה הפלסטינית הנוכחית והאשימה בשחיתות, בהכשלת התהליך המדיני עם ישראל ובכפיות טובה כלפי סעודיה. הרושם היה שהוא נשלח על ידי בית המלוכה הסעודי כדי להכשיר את דעת הקהל הסעודית לקראת הנורמליזציה עם ישראל. במקביל הסכים בית המלוכה הסעודי לפתוח לראשונה את המרחב האווירי הסעודי לטיסות מסחריות של ישראל.

כמו כן, באמצעי התקשורת השונים התפרסמו הצהרות אופטימיות של הנשיא טראמפ, שר החוץ פומפיאו, השליח המיוחד ג'ארד קושנר וראש המוסד יוסי כהן, שיצרו את הרושם כי הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה מתקרבת וכי היא בבחינת "עובדה מוגמרת" הממתינה לרגע המתאים כדי שיכריזו עליה רשמית.

חשש מממשל ביידן

ניצחונו של גו' ביידן בבחירות פוגג אט אט את האופטימיות של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, התומך הנלהב של הנורמליזציה עם ישראל. ביידן הביע במהלך קמפיין הבחירות שלו חוסר שביעות רצון מהמדיניות האמריקנית כלפי בית המלוכה הסעודי. הוא איננו מרוצה, בלשון המעטה, מהמדיניות שלו כלפי איראן, מהטיפול שלו בזכויות האדם ומפרשת הרצח האכזרי של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י, שבה מעורב יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן.

ניצחון ביידן בבחירות פוגג אט אט את האופטימיות של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, התומך הנלהב של הנורמליזציה עם ישראל. ביידן הביע במהלך הקמפיין חוסר שביעות רצון מהמדיניות האמריקנית כלפי בית המלוכה הסעודי

גורמים אמריקנים בממשל טראמפ מצביעים על תוצאות הבחירות בארה"ב כגורם חשוב בהאטת ההתלהבות הסעודית מהנורמליזציה עם ישראל. הן הביאו להיסוסים כבדים אצל יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, שהחליט להמתין עד להתבהרות המדיניות האמריקנית החדשה כלפי סעודיה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבחין בשינוי במהלך ביקורו החשאי בניום בסעודיה כדי לפגוש את יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ביחד עם מזכיר המדינה מייק פומפיאו. על פי גורמים יודעי דבר, הפגישה הייתה טובה מאוד בכל הנושאים מלבד בנושא הנורמליזציה עם ישראל. מוחמד בן סלמאן סירב להתקדם צעדים נוספים בנושא הזה עד שתתבהר המדיניות של הממשל החדש בארה"ב כלפי סעודיה.

הסעודים חוששים שג'ו ביידן יסיר את הסנקציות נגד איראן, דבר שיאפשר לה להעביר עוד כספים למורדים החות'ים בתימן, שעמם היא נמצאת במלחמה ושתוקפים השכם והערב את סעודיה בטילים בליסטיים ומל"טים מדוייקים.

סעודיה חוששת גם מתגובה איראנית ישירה קשה נגדה במקרה שתסכים לנורמליזציה עם ישראל וגם מכך שגורמי אופוזיציה סעודים יתסיסו את הרחוב הסעודי נגד בית המלוכה.

המלך הוא הקובע

המציאות מוכיחה שהגורם החשוב ביותר הקובע את היחס של סעודיה לנורמליזציה עם ישראל הוא המלך סלמאן בן עבד אלעזיז, הדבק באופן מסורתי ביוזמת השלום הערבית כבסיס להשקת תהליך הנורמליזציה עם ישראל. הוא גורס כי רק לאחר הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בקווי 67' ופתרון בעיית הפליטים ניתן לקיים נורמליזציה עם ישראל.

יורש העצר מוחמד בן סלמאן נתפס בישראל, בעולם הערבי ובמדינות המערב כ"האיש החזק" בסעודיה, אולם מסתבר שלמרות רצונו בנורמליזציה עם ישראל הוא איננו יכול להוביל את המהלך הזה כל עוד אביו בן ה-85 יושב על כס המלוכה. כוחו מוגבל בכל הקשור לטיפול בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. גם ההנהגה הפלסטינית למדה זאת מזמן ותמיד מצאה את הדרך לעקוף אותו ולהגיע לאביו בכל פעם שחשה כי הוא פועל לקדם את ישום תוכנית "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ.

על פי גורמים אמריקנים, בין ישראל לסעודיה עבר באחרונה "חתול שחור" בעקבות ההדלפות בישראל על הפגישה החשאית בניום בין ראש הממשלה נתניהו ליורש העצר מוחמד בן סלמאן שהביכה מאוד את סעודיה ואילצה את שר החוץ שלה פייצל בן פרחאן לפרסם הכחשה רשמית.

עפ"י גורמים אמריקנים, בין ישראל לסעודיה עבר "חתול שחור" בעקבות ההדלפות בישראל על הפגישה החשאית בין נתניהו ליורש העצר, שהביכה מאוד את סעודיה ואילצה את שר החוץ שלה לפרסם הכחשה רשמית

על פי גורמים במפרץ, סעודיה ראתה בהדלפה פגיעה קשה באמון בין שתי המדינות ודחתה הצעה של ישראל לשלוח נציג בכיר לריאד כדי ליישר את ההדורים.

האם יש קשר בין הכעס הסעודי לבין ההתקפה הארסית על ישראל של הנסיך הסעודי טורקי אלפייצל, ראש המודיעין הסעודי לשעבר, בכינוס הביטחון במנאמה בירת בחריין?

פרשנים בעולם הערבי חלוקים בשאלה  הזו. ישנם הטוענים כי מדובר בעמדות קבועות של הנסיך הסעודי נגד ישראל והוא איננו מייצג את בית המלוכה בעניין הזה. לעומת זאת גישה אחרת של הפרשנים בעולם הערבי טוענת כי הנסיכים הסעודיים אינם נוהגים להתבטא פומבית בנושאים כל כך רגישים מבלי לתאם זאת עם בית המלוכה הסעודי במיוחד בועידה כה חשובה בבחריין הנחשבת לחצר האחורית של סעודיה.

גם שר החוץ הסעודי, פייצל בן פרחאן חזר באחרונה על הקו הרשמי של מלך סעודיה בנושא הנורמליזציה עם ישראל והיתנה אותה בהגשמת השאיפות הלאומיות של הפלסטינים והקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

המסר ששידרו שר החוץ הסעודי פייצל בן פרחאן והנסיך טורקי אלפייצל לישראל ולעולם הערבי היה, כי הדרך של סעודיה לנורמליזציה עם ישראל היא עדיין ארוכה ועל ישראל למלא תחילה את חלקה על פי יוזמת השלום הערבית.

המלך סלמאן מייחס חשיבות גדולה ליוזמת השלום הערבית של אחיו המנוח, המלך עבדאללה בן עבד אלעזיז, ודבק בה מבלי שום נכונות להתפשר, למרות שאין שום סיכוי שישראל תקבל אותה, הוא רוצה שסעודיה תמשיך להיות מי שמובילה את הקונסזוס הערבי בנושא השלום עם ישראל.

על פי גורמים מדינים בכירים, יש הבדל גדול בין הגלוי לעין לבין הסמוי ביחסי ישראל עם סעודיה, הנורמליזציה האמיתית מתקיימת מאחורי הקלעים בכל הקשור לתיאום האיזורי והסכנות מצד איראן והטרור האסלאמי הקיצוני.

על פי גורמים מדינים בכירים, יש הבדל גדול בין הגלוי לעין לבין הסמוי ביחסי ישראל עם סעודיה. הנורמליזציה האמיתית מתקיימת מאחורי הקלעים באשר לתיאום האיזורי והסכנות מצד איראן והטרור האסלאמי הקיצוני

הנושא הפלסטיני ממשיך להיות אבן הנגף העיקרית בדרך לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה, ממשלת סעודיה הדגישה בשבוע שעבר בהודעה מיוחדת את חשיבות הבעיה הפלסטינית כבעיה ערבית בסיסית וכי סעודיה לא תפסיק להגן עליה.

לבחירתו של גו' ביידן לנשיא יש כנראה השפעה גדולה על האפשרות לקידום תהליך הנורמליזציה בין סעודיה לישראל, הדברים יתבררו כנראה רק בחודשים הראשונים לכהונתו של הנשיא החדש בבית הלבן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,075 מילים
כל הזמן // יום שישי, 22 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מהנעשה בימים אלה במפלגת השלטון: לוי-אבקסיס טרם החליטה אם לפרוש מפוליטיקה או לקבל את הצעת ראש הממשלה, אך בקרב אנשי הליכוד היא מעוררת התנגדות גדולה וכבר יש קמפיין מושקע נגדה ● במקביל, נתניהו כופה על חברי המפלגה דממת קמפיין ● לסער עדיין יש השפעה אצל המתפקדים ● והאסטרטגיה החדשה של נתניהו היא להבטיח גוש של 56 מנדטים ● פרשנות

עוד 864 מילים

לילה של הפגנות סוערות בבני ברק

הפשיטות על ישיבות שהפרו הוראות וההפגנות נגדן נמשכו עד 4:00 לפחות ● דיווחים על אלימות קשה מצד המפגינים והשוטרים כאחד ● המערכת הפוליטית כולה נגד המפגינים ● נתניהו: "מגנה בחריפות את הפרות הסדר" ● סער: "נתניהו מעודד את אלימות החרדים" ● יצחק פינדרוס: "חילול שם שמיים" ● ח"כים מש"ס: "פורעים מחופשים לחרדים" ● רק יעקב אשר גינה את האלימות המשטרתית ● דיווח: 3% מההדבקות בקורונה - במוקדי החיסונים

עוד 3 עדכונים

רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ

ההתנהגות העולה בחיי-אדם רבים ובסבלם של אלפי חולים בחצרות חסידיות וקהילות ליטאיות מעלה שאלה נוקבת: כיצד חברה האמונה על קדושת-החיים, ששבת-בשבתו נדחית אצלה מפני ספק-פיקוח-נפש בהבהלת חולים ויולדות לבית החולים, שהקימה את "יד שרה", "עזר מציון", "עזרא למרפא" (הרב פירר) ועוד עשרות מפעלים מצילי-חיים לטובת הכלל, הידרדרה להפקרות ולהפקרה של חייהם וחיי זולתם?

ההתנהגות העולה בחיי-אדם רבים ובסבלם של אלפי חולים בחצרות חסידיות וקהילות ליטאיות מעלה שאלה נוקבת: כיצד חברה האמונה על קדושת-החיים הידרדרה להפקרת חייהם וחיי זולתם?

המשבר הזה מוביל בהכרח לדיון רחב יותר על אחריותם של אדמו"רים ורבנים ולשאלות כגון:

  • מהי מהותה של חסידות בזמננו ומהן מטרותיה?
  • מי שומעים ל"דעת תורה" ומי אינם שומעים?
  • למי יש "אמונת חכמים" ולמי היא חסרה?
  • האם משמעותן התעוותה ואבדה ממשקלן ההלכתי והמוסרי?

מתחילת התפשטות המגפה יצאו פוסקים גדולים והודיעו ברבים הלכה פשוטה ומובנת מאליה:

"חמירא סכנתא מאיסורא" – חמורה סכנה שאדם מסכן עצמו ואחרים יותר מעבירה על איסור-תורה.

התורה ציותה על שמירת החיים:

"וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם". המצוות נתנו "אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם" ולא שימות בהם.

חובה הלכתית להימנע מקיום המצווה, חשובה ככל שתהיה, על מנת שלא להידבק או להדביק אחרים. חייבים להישמר, להימנע מהתקהלויות, לעטות מסכה ולשמור על מרחק והיגיינה. יש להתפלל ביחידות או במניין מצומצם תוך הקפדה על הזהירות הנדרשת, לסגור בתי כנסת ובתי מדרש, לקיים שמחות בצמצום וכו'.

גם כמה אדמו"רים נתנו דוגמא אישית, סגרו את החצר והורו לקהילתם להישמר. לכאורה דברים פשוטים וידועים, כמו לומר לציבור החרדי: שמרו שבת, כשרות וטהרת המשפחה. מסתבר שלא. רבים עברו על הנחיות הרבנים.

אדמו"רים לא מעטים התעלמו והמשיכו בעסקים כרגיל. היו רבנים שפרסמו הוראה ומיניה וביה חזרו בהם או הפרו אותה בעצמם. המספר הגדל והולך של חולים ונפטרים כמעט ולא שינה דבר. זילות של חיי אדם.

אדמו"רים רבים התעלמו והמשיכו בעסקים כרגיל. היו רבנים שפרסמו הוראה וחזרו בהם או הפרו אותה בעצמם. המספר הגדל של חולים ונפטרים כמעט לא שינה דבר. זילות של חיי אדם

האחריות לחולים ולמתים מוטלת על כל פרט שלא נשמר ולא שמר. יסוד בשמירת המצוות הוא שאין אדם בר-דעת שיוכל להפיל את האחריות על הרב או האדמו"ר שלו. הפרט נכשל בכך ששמע לרבותיו ועבר עבירה בשמירת הנפש. אחריותם של האדמו"רים והפוסקים נוגעת להכשלת הציבור.

א"ר אבהו אמר רב הונא אמר רב מאי דכתיב (משלי ז', כ"ו): כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ?

כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה – זה תלמיד-חכם שלא הגיע להוראה ומורה.
וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ – זה תלמיד חכם שהגיע להוראה ואינו מורה (סוטה כ"ב ע"א).

ועצומים – לשון עֹצֵם עֵינָיו (ישעיהו ל"ג, ט"ו) – שסוגרים פיהם ואינם מורים לצורכי הוראה (רש"י).

תלמיד-חכם שלא הגיע להוראה ומורה – עליו נאמר: כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה – יכול להיות באמת ידען גדול, מנהיג רוחני של קהילה או אדמו"ר של חצר חשובה. אלא שהוראותיו אינם מתוך הדיון ההלכתי אלא משיקולים אחרים. הוא בבחינת:

מְּגַלֶּה פָנִים בַּתּוֹרָה שֶׁלֹּא כַּהֲלָכָה, אַף עַל פִּי שֶׁיֵּשׁ בְּיָדוֹ תּוֹרָה וּמַעֲשִׂים טוֹבִים (אבות ג', י"א).

ועל זה הזהיר אבטליון במשנה (שם, א', י"א):

וְיִשְׁתּוּ הַתַּלְמִידִים הַבָּאִים אַחֲרֵיכֶם וְיָמוּתוּ, וְנִמְצָא שֵׁם שָׁמַיִם מִתְחַלֵּל.

אך גם על מי שהגיעו להוראה ומצויים יום-יום בתהליך הפסיקה אמרו חז"ל שהם עלולים לסטות ולא להורות בדרך ההלכה. כך מסביר רש"י: הפוסקים הללו, גדולים ככל שהם, עוצמים עיניהם למציאות, דבר שאסור לפוסק לעשות. אם היו שותקים ולא אומרים דבר, ניחא. אבל הם סוגרים פיהם לדיון ההלכתי "ואינם מורים לצורכי הוראה" אלא לצרכים אחרים.

חלק מה"הוראות" האלה הוצגו בווידאו לציבור הרחב. מנהל תלמוד-תורה נכנס למי שנחשב "גדול הדור" כדי לברר אם להמשיך בלימודים כרגיל. נתונים לא מוצגים, בירור לא נערך ובפחות מדקה ניתנת הוראה: ממשיכים כרגיל. אין מרבותינו ז"ל מי שיחשיב תופעה כזו ל"דעת תורה" ואת הנענים לה לבעלי "אמונת חכמים". מכאן ואילך ישלוט הכאוס. פוליטיקאים ינסו ולעתים יצליחו לחלץ הוראות הפוכות. הרב מורה לסגור. חלק גדול מהמוסדות אינם נשמעים לו יותר. הורים אחראיים משאירים את הילדים בבית. אבדן-הדרך נגלה לעין-כל.

מנהל תלמוד-תורה נכנס למי שנחשב "גדול הדור" כדי לברר אם להמשיך בלימודים כרגיל. נתונים לא מוצגים, בירור לא נערך ובפחות מדקה ניתנת הוראה: ממשיכים כרגיל. מכאן ואילך ישלוט הכאוס

בחודשים האחרונים, כשנדמה שבני-ברק ניצחה את התחלואה וכי גל המתים נעצר, עוד הלעיטו דוברים חרדים את הציבור הרחב בהסברים סוציולוגים כמו צפיפות וחוסר-מודעות, אך לא הסבירו איך ייתכן שה"גדולים" אינם מודעים לכך.

היו שדברו על ה"סכנה הרוחנית" הגוברת על סכנת המוות והעזו להשוות את המצב לגזירות השמד תוך חילול זכרו של רבי עקיבא. ההצטדקות כללה גם השוואות מקוממות בין זלזול בשמירת הבריאות בריכוזים חרדיים לבין הצפיפות בהפגנות ומסיבות בתל-אביב, ואף טענות על אכיפת-יתר אצל חרדים והתעלמות מהערבים.

האם שומרי תורה ומצוות זקוקים להוראות המדינה כדי לשמור מצוות-יסוד כמו שמירת הנפש? זה לא מובן מאליו? האם לא היו חייבים להחמיר במצווה זו מלכתחילה, לשמש דוגמה חיה ליהדות שמקדשת את החיים ולהראות לכולם כיצד שמירה קפדנית על הלכות פיקוח-נפש יכולה לנצח את המגפה?

הסכנה עוד קיימת. שערי תשובה לא ננעלו ועדיין ניתן להציל חיים אם ינהג כל אדם באחריות המחויבת מדין תורה.

הרב נפתלי רוטנברג הוא רב המועצה המקומית הר אדר, עמית מחקר במכון ון ליר בירושלים, וחוקר בתוכניות על אהבה ודת וחוק ודת בריג'נט פארק קולג', באוניברסיטת אוקספורד. תחומי התעניינותו העיקריים: חוכמת האהבה; הלכה ומדרש; חינוך דמוקרטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
התשובה ברורה. ה"גדולים" מעדיפים שהנוער יהיה תחת השגחתם בתלמודי התורה ולא יהיו בפלאפון (זה שמוצנע בכיס שאף אחד לא רואה) ובפורנו. המצב ממחיש את סדר העדיפויות של הרבנים. העדפת הכוח של הקהי... המשך קריאה

התשובה ברורה. ה"גדולים" מעדיפים שהנוער יהיה תחת השגחתם בתלמודי התורה ולא יהיו בפלאפון (זה שמוצנע בכיס שאף אחד לא רואה) ובפורנו.
המצב ממחיש את סדר העדיפויות של הרבנים. העדפת הכוח של הקהילה והמשכיותה, על פני כל דבר אחר.

עוד 750 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ביום עיון על גידולי שקד, הציג מומחה ממשרד החקלאות, ד"ר שאול בן יהודה, רשימה ארוכה של תכשירים רעילים הנמצאים בשימוש במטעי השקד ● הכימיקלים אמנם לא מגיעים אל הפרי שאנחנו אוכלים, אבל פוגעים בסביבה ובבריאות העובדים במטעים ● בשיחה עם זמן ישראל, בן יהודה דווקא אופטימי: לאחרונה הושלם פיילוט בהדברה מקיימת שעשוי לשפר מאוד את המצב

עוד 930 מילים

מה ישראל רוצה, מה ארה"ב תיתן - ולמה איראן תסכים

פרשנות הממשל החדש בוושינגטון החל לעבוד, ולפי כל הסימנים בקרוב ייכנס להילוך גבוה החזרה להסכם הגרעין עם איראן ● ישראל לא הייתה שותפת סוד כשנחתם ההסכם המקורי ב-2015, וכניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן היא הזדמנות לתקן את הסעיפים החלשים ולהתעקש על האיומים החשובים ● השאלה היא כמה הממשלה בירושלים תסכים להתפשר - ועד כמה האמריקאים יצליחו לכפות על משטר האייתוללות

עוד 1,133 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

אוחנה: פשע של נבלים ברשות התורה, התגובה תבוא מהר

דרעי: לעצור את הפורעים ● דיווח: נתניהו מעוניין לבקר באמירויות ובבחריין בפברואר ● דוח העוני: רמת החיים בישראל ירדה לשפל של 20 שנה ● גורמים באוצר: החוב גדל לכטריליון שקל ● ביקורת במשרד הבריאות על תכנית נתניהו לפתיחת התרבות ● הספורט התחרותי ייפתח ממחר ● בני בגין הצטרף לתקווה חדשה של גדעון סער ● גנץ החליט על הוצאת גלי צה"ל ממערכת הביטחון

עוד 40 עדכונים

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה