ביקור יאיר לפיד בארצות הברית. אילוסטרציה (צילום: יוסי אלוני/פלאש90, איי-פי, עיבוד מחשב)
יוסי אלוני/פלאש90, איי-פי, עיבוד מחשב
באמצע הקמפיין לפיד טס לארה"ב, אבל הוא לא היחיד שמחפש תשובה באמריקה

מר לפיד הולך לוושינגטון

רגע לפני ששערי נתב"ג נסגרים, לפיד חוזר היום מביקור בוושינגטון ● רשמית, יו"ר יש עתיד נסע לארה"ב כדי להיפגש עם יועציו האמריקאים ● אולם ההערכה בזירה הפוליטית היא כי לפיד נסע כדי לגייס תורמים ואולי גם לתכנן מהלך אסטרטגי נרחב ● בינתיים, בישראל, גם במפלגות האחרות לומדים את לקחי הקמפיין בבחירות שהסתיימו בארה"ב ונעזרים ביועצים אמריקאים משלהם

שעות ספורות לפני ששערי נמל התעופה בן גוריון נסגרים הלילה (שני) לחלוטין לטיסות נכנסות, חזר היום לארץ יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מביקור בן כמה ימים בוושינגטון הבירה. מה בדיוק הוא עשה שם, 10 ימים לפני מועד סגירת הרשימות – ובאמצע מערכת בחירות שעשויה להיות קריטית לכל הפחות למפלגתו?

דובריו של לפיד אמרו בסוף השבוע כי נסע לפגישות עם יועצי קמפיין אמריקאים, אך מדובר בנסיעה לא אופיינית בימי מגפת הקורונה, כשרוב המפגשים ממילא מתבצעים בזום ולא פנים אל פנים.

לפיד, כיו"ר האופוזיציה, כבר קיבל את שתי מנות החיסון של פייזר – השנייה שבהן כשבוע לפני הטיסה – כך שאינו נמצא בסכנה לחלות. אך בחירתו לטוס לוושינגטון לשיחות פנים אל פנים עם יועציו מרמזת שאולי מדובר בהכנה למהלך נרחב יותר מאשר רק חיבורים או מיזוגים עם מפלגות אחרות.

אחת הסברות במערכת הפוליטית היא שמטרת הנסיעה של לפיד היא לגייס תורמים מרכזיים בארה"ב לקמפיין הבחירות של יש עתיד – משימה עדינה שדורשת בדרך כלל מפגש יותר אינטימי משיחות וידאו טרנס-אטלנטיות.

יאיר לפיד (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
יאיר לפיד (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

דלת לדלת – מג'ורג'יה לישראל

מאז 2014 לפחות, לפיד מתייעץ באופן קבוע עם הסוקר והיועץ האסטרטגי הדמוקרטי מארק מלמן. בשנים האחרונות נוספו ללפיד קשרים משמעותיים נוספים עם מספר חברי קונגרס דמוקרטים – הבולט בהם הוא טד דויטש מפלורידה.

במסיבת עיתונאים שקיים לפיד ב-10 בינואר, סיפר לפיד כי הוא מקיים קשר עם מספר גורמים דמוקרטים בארה"ב ואף מתח ביקורת נוקבת על נתניהו שהזניח, לדבריו, את הקשרים עם הדמוקרטים בשנים האחרונות, תוך שהוא מטיל יהבו על הצד הרפובליקאי בלבד.

"נתניהו עשה טעות חמורה ואני אמרתי לו את זה מעל לבימת כנסת", אמר אז לפיד. "הוא הפר את העקרון המקודש של יחסים א-פוליטיים עם שתי המפלגות. הוא הפך את ישראל לסניף של המפלגה הרפובליקאית. היחסים שלי עם הדמוקרטים הם לעין ערוך טובים יותר משל נתניהו. אני מדבר איתם והם לא מתאוששים מהאופן שבו נתניהו התנהג. אלה הם אנשים עם זכרון ולא סולחים בקלות".

"היחסים שלי עם הדמוקרטים הם לעין ערוך טובים יותר משל נתניהו. אני מדבר איתם והם לא מתאוששים מהאופן שבו נתניהו התנהג. אלה הם אנשים עם זכרון ולא סולחים בקלות"

מעבר לעבודתו הצמודה עם מלמן, לפיד שואב מידע טקטי מדויטש ודמוקרטים אחרים שהיו פעילים בקמפיין של ג'ו ביידן וקמלה האריס, בבחירות לנשיאות ארצות הברית, ובסבב הבחירות השני לסנאט שהתקיים החודש בג'ורג'יה והסתיים בניצחון כפול לדמוקרטים.

חבר הקונגרס מפלורידה, טד דויטש (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
חבר הקונגרס מפלורידה, טד דויטש (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

אחת המסקנות העיקריות שעלו מהקמפיין בג'ורגי'ה הייתה כי הפעילים צריכים לעבור מבית לבית – door to door – כדי לשכנע מצביעים פוטנציאליים במפגשים אישיים, פנים אל פנים. לפיד אישר לזמן ישראל כי גם יש עתיד תאמץ את הטקטיקה הזו בקמפיין הנוכחי.

"ברגע שלא יהיו סגרים, חשוב לייצר door to door מאיזשהו סוג. אני לא יכול כיום לעשות כנס של אלף איש בימי קורונה. אבל החבר'ה שלנו (מתנדבים ופעילים בשכר של המפלגה – ט״ש) יכולים לדפוק על אלף דלתות. נכנס כאן העקרון הפוליטי המפורסם של People like us. אנשים שמדברים איתך, והם פקטור פוליטי משפיע. מפלגות שיש להם ארגון שטח אמיתי, יהיה להן יתרון ביום הבחירות".

"ברגע שלא יהיו סגרים, חשוב לייצר door to door מאיזשהו סוג. אני לא יכול כיום לעשות כנס של אלף איש בימי קורונה. אבל החבר'ה שלנו יכולים לדפוק על אלף דלתות"

מבחינת יש עתיד, המטרה של קמפיין מסוג זה, אינה לשכנע מתלבטים או תומכי מפלגה אחרת, אלא להביא לידי מיצוי התמיכה הקיימת – להוביל את הבייס של המפלגה ללכת לבחור ולא לשבת בבית בייאוש.

בשלב הזה, כאמור, לא ניתן לבצע קמפיין "דלת אל דלת", בשל מגבלות הסגר ומגפת הקורונה. אך ההנחה היא שעד יום הבחירות, ב-23 במרץ, השטח בישראל ישתנה: החיסונים יפחיתו את סכנת ההדבקה, הסגר יסתיים וניתן יהיה להגיע למגע מצומצם ואישי עם הציבור.

פעילי יש עתיד בכנס פתיחת מערכת הבחירות ב-18 בפברואר 2019 (צילום: גילי יערי/פלאש90)
פעילי יש עתיד בכנס פתיחת מערכת הבחירות ב-18 בפברואר 2019 (צילום: גילי יערי/פלאש90)

לפיד כמובן משתמש גם בכנסי וידיאו, אבל גם הוא מודה שהאפקטיביות של אלו נמוכה יחסית. "אנחנו נעשה זומים שאותם מארגנים המטות המקומיים שלנו" השיב לזמן ישראל.

"אפשר הרי לעשות זום עם בן אדם מקרית שמונה ואדם מבאר שבע באותה ההזדמנות ולהגיע כך לזומים גדולים. אבל הרעיון המסדר, של מה שלימדנו אותנו החברים בארה"ב, זה להישאר גיאוגרפיים – גם בזום. כי הבעיות שיש בקרית שמונה ובראשון לציון הן שונות".

"אפשר לעשות זום עם בן אדם מקרית שמונה ואדם מבאר שבע באותה ההזדמנות ולהגיע כך לזומים גדולים. אבל הרעיון המסדר, של מה שלימדנו אותנו החברים בארה"ב, זה להישאר גיאוגרפיים – גם בזום"

בסביבתו של לפיד למדו את עבודת השטח של המתמודדת לשעבר על משרת המושלת, סטייסי אברמס בג'ורג'יה. אברמס אמנם הפסידה את הבחירות ב-2018, אך ב-2020 היא הפשילה שרוולים ועשתה עבור המפלגה הדמוקרטית את ליבת עבודת השטח במדינה.

ביש עתיד מבהירים, עם זאת, שלא כל דבר שנעשה שם, באמריקה, אפשר ליישם בישראל. הקמפיין הדמוקרטי היה משופע בכסף. עמד לרשותם תקציב כמעט בלתי מוגבל – דבר שלא קיים בישראל. הדמוקרטים הגיעו בסופו של דבר לכמיליון מתנדבים שישבו בבתיהם ברחבי ארה״ב והתקשרו לתמרץ בוחרים. ובנוסף, היה להם כסף רב כדי לשלוח שיחות טלפוניות אינטראקטיביות המוקלטות מראש ומושגרות לניידים רבים במקביל.

יאיר לפיד עם ג'ו ביידן בעת שהיה סגן נשיא ארה"ב (צילום: עמוד הפייסבוק של יאיר לפיד)
יאיר לפיד עם ג'ו ביידן בעת שהיה סגן נשיא ארה"ב (צילום: עמוד הפייסבוק של יאיר לפיד)

היועץ של טראמפ, המתנגדים של טראמפ

לפיד, כמובן, אינו היחיד שנסמך על ייעוץ אמריקאי בתקופת הבחירות.

בכל מערכות הבחירות האחרונות, הליכוד נעזר בסוקר האמריקאי הרפובליקאי ג'ון מקלוקלין, במקביל לעבודתו עבור הנשיא לשעבר דונלד טראמפ. במערכת הבחירות הראשונה, באפריל 2019, מקלוקלין הגיע במיוחד לישראל וביום שלפני פתיחת הקלפיות הוא אף התיישב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו מול המצלמה כדי להלחיץ ולזרז את מצביעי ה"בייס" של הליכוד.

הפעם, נאמר לזמן ישראל, מקלוקלין לא צפוי לטוס לישראל בגלל מגבלות הקורונה, אולם הוא ימשיך לעבוד עם קמפיין הליכוד. בניתוח המידע המגיע מישראל, מקלוקלין משתמש במידע ובמחקרים של הסוקר רפי סמית. סמית משגר למקלוקלין את הדאטה, היועץ האמריקאי מנתח את הנתונים, ומעביר ממצאים והצעות לליכוד.

עד כמה נתניהו נשען על ההצעות שלו? כנראה שבצורה מוגבלת; נתניהו עצמו הוא מעצמת סקרים ותיקה ועצמאית ונוהג להקשיב לעצות מבית. גם מנהל הקמפיין של הליכוד, עופר גולן, מקבל את ההחלטות על בסיס נתונים מספריים ולפי בדיקות שהקמפיין של הליכוד מבצע בזמן אמת, ומסביב לשעון.

בכלל, בליכוד לא רואים קשר בין הקמפיין בארה"ב לקמפיין הישראלי, ואם יש בכלל קו דמיון בין האסטרטגיה המנצחת של ביידן לבין מה שעושה כיום נתניהו – זה להתעלם מהרעשים הרבים ברשתות החברתיות.

את טוויטר, למשל, מגדירים במטה הליכוד כ"טלוויזיה במעגל סגור" – תיבת תהודה המשפיעה על קבוצת אוכלוסייה מזערית: ברנז'ה, יועצים, משרדי פרסום. מבחינתם, ככל שמועמדים אחרים יתעסקו יותר בטוויטר ובמריבות בוץ אלה על אלה, כך עדיף לליכוד.

גם במפלגת מרצ מתבוננים מעבר לים. במפלגה אמרו לזמן ישראל כי האמריקאים נתנו להם מקרי מבחן בנוגע לשימוש בטכנולוגיות במהלך קמפיין. "בכנות, מכיוון שלמרצ אין יתרון במדיות המסורתיות, אנחנו מתכננים שימוש מקורי בטכנולוגיות ופלטפורמות להעביר את המסרים שלנו למקומות בהם הקהל שלנו נמצא", אמר לזמן ישראל בכיר במרצ.

"מכיוון שלמרצ אין יתרון במדיות המסורתיות, אנחנו מתכננים שימוש מקורי בטכנולוגיות ופלטפורמות להעביר את המסרים שלנו למקומות בהם הקהל שלנו נמצא"

אחת המסקנות העיקריות של מרצ היא בנוגע למאבק בפייק-ניוז, שקרים והכפשות. "למדנו מהמערכת בארה"ב שיש דרך להתמודד עם זה. לא צריך לחזור על השקרים ולהדהד אותם, אלא להציג אלטרנטיבה לשינוי במדינה וטיפול נכון בכלכלה, בבריאות, במדיני. צריך שלא להתמכר לקמפיין 'רק לא ביבי' אלא להציג אלטרנטיבה עניינית ורצינית בסוגיות השונות״.

במרצ נמצאים בקשר הדוק עם ג'ים גרסטיין, יועץ דמוקרטי מוכר, וגם עם ארגונים יהודיים-פוליטיים כמו ג'יי סטריט ו"שותפים למען ישראל פרוגרסיבית", תנועה יהודית הקרובה למרצ.

גם מפלגתו החדשה של גדעון סער, "תקווה חדשה" הצטיידה באסטרטגיים אמריקניים. לפי פרסום בערוץ 12, סער יצר קשר עם הגורמים שהקימו את "פרויקט לינקולן" – ארגון של בכירים רפובליקאים מתנגדי טראמפ שפעלו להדחתו בבחירות האחרונות.

מקימי הארגון, היועצים סטיב שמידט, סטיוארט סטיבנס, ריד גלן וריק וילסון, עבדו בעבר עם הנשיא ג'ורג' בוש הבן, עם המועמדים לנשיאות ג'ון מקיין ומיט רומני, ועם מושל קליפורניה לשעבר ארנולד שוורצנגר. סרטוני הפרויקט הפכו לשם דבר, דווקא משום שטראמפ הותקף מהאגף השמרני, והם נוסחו בצורה בוטה וקטלנית.

סער מבקש לשחזר את האסטרטגיה הזו – לתקוף את נתניהו מימין, והסגנון חסר הרחמים של "פרויקט לינקולן" בהחלט כבר ניכר באותם סרטונים שקמפיין "תקווה חדשה" פירסם עד כה.

עוד 1,211 מילים
כל הזמן // שבת, 6 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות

עוד במסגרת הפעימה השלישית: פתיחת המסעדות, המלונות, אולמות האירועים ועולם התרבות והספורט ● יאיר גולן: יקרו יותר ויותר אירועים כמו החקירה בהאג עקב שליטת ישראל על עם אחר ● מרב מיכאלי: בני גנץ צריך לפרוש ● מפגינה נגד נתניהו הוכתה בפניה ביבנאל

עוד 6 עדכונים

תקווה חדשה

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

ההגמוניה החרדית

הבעיה היא לא היהדות.

בכעס רב קראתי בימים האחרונים את ההתבטאויות הנלוזות של אלו שחושבים שהיהדות היא הרכוש הפרטי שלהם. הגינוי הבוטה כלפי גיורים בצה"ל, ומעט קודם לכן הטינה כלפי הגיורים הרפורמים והקונסרבטיביים – אמירות כל כך צפויות, וכל כך מצערות.

ואף על פי שהן צפויות, האמירות הללו מכעיסות רבים ורבות, כאמור גם אותי. מדוע? לכאורה, העמדה הזו הייתה כל כך צפויה, שהכועסים היו אמורים לפהק לשמוע שוב את הקללות והלעג המוכרים לנו. אך בכל זאת יש כאן כעס ראוי – שכן המניע לאמירות הללו אינו מניע של יהדות, של הלכה, של אכפתיות ודאגה לעקרונות הדתיים. לא באמת. מדובר במאבק על הגמוניה.

העמדה הזו כה צפויה, שאפשר היה לפהק מהקללות והלעג המוכרים לנו. ובכל זאת יש כאן כעס ראוי – כי המניע לאמירות אינו מניע של יהדות, הלכה, אכפתיות ודאגה לעקרונות הדתיים. לא באמת. מדובר במאבק על הגמוניה

במחברות הכלא שלו, תאר המהפכן הקומוניסט אנטוניו גראמשי את ההגמוניה. גראמשי ניסה להסביר מדוע "הפרולטריון", מעמד הפועלים, אינו מתמרד נגד האליטות. גראמשי טען כי אותן אליטות מחזקות את מעמדן השליט על ידי יצירת הרושם שאלו הם פני הדברים הטבעיים. על ידי יצירת הרושם שהן אמורות להיות האליטות ויצירת המחשבה שכללי המשחק בהם משחקים השחקנים הפוליטיים הם כללי המשחק שיש לנהוג בהם, ממשיכות האליטות להתל בכולנו כבמריונטות.

במקרה שלנו, כללי המשחק אינם מידי שמים, וההגמוניה החרדית על הדת בישראל אינה חוק טבע, אפילו לא מצווה דתית. השנאה, ההכפשות, הציטוטים המרושעים כלפי רפורמים וקונסרבטיבים בישראל, ההסתכלות עליהם כעל מהרסי היהדות – אלה הן עמדות. עמדות שאנו לא חייבים לקבל כדברי אלוהים חיים. לא – אלו דברי רבנים, שחלקם בעזרת השם עדיין חיים.

אמנם, השליטה של היהדות האורתודוקסית בחיים בישראל היא די ברורה. במסגרת אותו סטטוס קוו ידוע לשמצה, שאפשר לדבר האם ועד כמה הוא באמת תקף כיום, הוחלט לאסדר את הדת כחלק בלתי נפרד מהמדינה.

מאיסור על תחבורה ציבורית בשבת, דרך שליטת הרבנות בריטואלי חיים כגון נישואין וקבורה ועד למינויים של רבני ערים (מכספי מסים) – הדת (היהודית בעיקרה, אך לא רק) מוסדה כחלק משמעותי מהחיים במדינה. ברבים ממוסדות אלה שולטת האליטה החרדית. למשל ברבנות הראשית. אך רק נזכיר – כל זה לא חייב להיות כך, ואפילו הדת הממוסדת במדינה אינה ציווי אלוהי.

הסיבה של האליטה החרדית לצעקות השבר בימים האחרונים מגוחכת: הרי אין ולא צפויה סכנה של רפורמים וקונסרבטיבים שיהגרו בהמוניהם לישראל. אין ולא צפויה סכנה של מאות אלפי גיורים רפורמים שיתקיימו בישראל, ויכירו, אויה לנו, בגרים מכל קצוות תבל.

התהליך הטכני עצמו כל כך ארוך שעצם הרעיון בלתי סביר. אך השנאה הבוערת כלפי התנועה הרפורמית באה מאותו מקום של השנאה החרדית לציונות בתחילת המאה ה-20 (לא של החרדיות כולה, יש לציין), ולהשכלה במאות ה-18-19 – חשש מהחדש, מהקידמה, מהאפשרות שלא כולם ינהו אחרי הרעיונות אותם "אנו" שואפים לקדם. החשש שמא השליטה לא תהיה "בידינו". ההפסד הצורב של היהדות האורתודוקסית מול החילון והרפורמה הותיר אותה בפחד, והפחד מזין את השנאה.

כללי המשחק אינם מידי שמים וההגמוניה החרדית על הדת בישראל אינה חוק טבע, אפילו לא מצווה דתית. השנאה, הציטוטים המרושעים כלפי רפורמים וקונסרבטיבים בישראל, ההסתכלות עליהם כעל מהרסי היהדות – אלה עמדות

אלא ששנאה אינה ערך יהודי. היהדות האורתודוקסית עליה גדלתי (כחילוני ממשפחה שומרת מסורות), מאמינה ב"ואהבת לרעך כמוך". היהדות שלי אינה מאמינה בקריאת קדיש בשל נישואין למגוירת בצבא, אלא בהכלת ואהבת כל מי שרוצה להיות חלק מהעם הזה.

היהדות שלי מאמינה בחיבוק של קהילות אחרות, גם אם הן מאמינות ביישום הדרך הדתית בצורה שונה מאיתנו. היא מאמינה במחלוקת, היא מאמינה ביכולת להתדיין, היא מאמינה שאפשר להגיד "אנחנו לא מסכימים איתך, אבל אנחנו מוכנים להכיר בקיומך".

ההגמוניה החרדית, אשר שולטת ברבנות הראשית, ובמידה רבה גם בפוליטיקה הדתית בישראל, לא יכולה להביא עצמה ליישום המצווה הפשוטה הזו. מכאן גם ההשקפה שלי, לפיה אותה הטינה, התיעוב העמוק כלפי הרפורמים, אינו מגיע ממקום הלכתי בעיקרו – אלא ממקום של חשש לאובדן הכוח הפוליטי והשליטה בחיי הדת הממוסדים בישראל.

החשש שמא הציבור החילוני בישראל יגלה שיש אפשרות אחרת של יהדות, שאינה האורתודוקסית-חרדית. שלאותם חילונים שרוצים לשמור במידת מה על עקרונות דתיים, יהיה לאן ללכת. שלאותם חילונים תהיה אפשרות להיות מחוברים ליהדותם, בלי להיות מחוברים ליהדות כפי שחלק מהמנהיגים החרדים רואים אותה.

עופר צ'יזיק הוא עיתונאי, דובר ואיש מדיה, מאז גיל 14. עוסק בעיתונות מתוך אמונה בעולם טוב יותר. עורך בגלי צה"ל לשעבר, וסטודנט בתכנית רודרמן לתואר שני בלימודי יהדות ארה"ב. כיום דובר חוש"ן, ארגון החינוך וההסברה של הקהילה הגאה בישראל ובוגר תכנית 'יסוד' מבית עתודות לישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים
עודכן לפני 20 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה