אויב המדינה

פייק ניוז, אילוסטרציה (צילום: Pict Rider / iStock)
Pict Rider / iStock
פייק ניוז, אילוסטרציה

כפי שרוסיה מאיינת את ריסון התנהגותה בעזרת ערעור המוסדות השלטוניים במדינות המערב, כך גם האויב ההיברידי לא נרתע ממתקפה על כלל מוסדות השלטון בישראל במטרה לשלול מהם את היכולת למנוע ממנו לפעול כרצונו. את התוצאות להחלשת המוסדות אנו רואים וחווים במשבר הקורונה. במערב, מול מתקפות היברידיות פעלו גופי מודיעין.

*  *  *

מדינה היא המוסדות שקושרים ביחד אוכלוסייה וטריטוריה; כפי שפגיעה באוכלוסייה או פגיעה בשלמות הטריטוריאלית מהווים מתקפה על המדינה וריבונותה, כך גם פגיעה במוסדותיה מהווה מתקפה על המדינה וריבונותה. מי כמו הישראלים אמור לדעת זאת; ניצחון היישוב היהודי במלחמת העצמאות נבע בעיקרו מהתארגנותו במסגרת מוסדית שלטונית-למחצה עשור קודם לכן. מידת היכולת של המדינה להניע את הציבור לביצוע משימות משותפות מול אתגרים קבועים ומשתנים תלויה במידת האמון שהציבור רוחש לאותם המוסדות והארגונים שמרכזים, מתאמים ומוציאים אל הפועל את המשימות המשותפות.

מידת היכולת של המדינה להניע את הציבור לביצוע משימות משותפות מול אתגרים, תלויה במידת האמון שהציבור רוחש לאותם המוסדות והארגונים שמרכזים, מתאמים ומוציאים אל הפועל את המשימות המשותפות

בשנים האחרונות, לצד מלחמות "קלאסיות" ועימותים מוגבלים, אנו רואים שימוש מתרחב בלוחמה היברידית, כזו המכוונת נגד מוסדות שלטוניים של מדינה במטרה להפחית את יציבותה הפנימית ולהחליש את יכולותיה.

בעזרת לוחמה היברידית שכזו רוסיה הצליחה בשנים האחרונות למנוע מהמעצמות הגדולות לרסן את התנהגותה הבינלאומית. שימוש בלוחמה לא-סדירה, הבעת נכונות לשימוש בכוח, שימוש בפייק ניוז בתקשורת הממשלתית וברשתות חברתיות, עידוד והדהוד מסרים קיצוניים מכל הצדדים במטרה להרחיב את קצוות המנעד הפוליטי ולהקשות על קבוצות מרכזיות לשתף-פעולה, ושימוש בלשון כפולה ומרובת סחרירים, הנשענים על חצאי אמיתות. זאת במטרה להקצין שסעים קיימים במדינות שיכולות להפריע למדיניות הרוסית – חברות האיחוד האירופי ומדינות נאט"ו.

המעצמה האמריקאית חוותה אף ניסיונות לגרימת דה-לגיטימציה להליכי הבחירות לנשיאות. לרוסים לא באמת אכפת מי "מנצח" בתוך ארה"ב, כל עוד ארה"ב חווה אי יציבות פנימית שמונעת ממנה להקדיש משאבים ניכרים לעצירת פעולותיה של רוסיה. היעדרו של קונצנזוס פנימי ובינלאומי במדינות המערב, מרחיב את קשת האפשרויות של המדיניות הרוסית.

כפי שרוסיה מאיינת את האיום לריסון התנהגותה בעזרת יצירת אי יציבות פנימית במדינות המערב, כך גם מוסדות מדינת ישראל חווים בשנים האחרונות מתקפה היברידית שנועדה להחלישם ולמנוע מהם לרסן את התנהגותו של האויב ההיברידי, שבמרדפו אחר מטרותיו לא נרתע מפגיעה בכלל מוסדות המדינה. מתקפה זו על היציבות הפנימית בישראל מחלישה את המדינה ופוגעת בריבונותה.

כפי שרוסיה מאיינת את האיום לריסון התנהגותה בעזרת יצירת אי יציבות פנימית במדינות המערב, כך גם מוסדות מדינת ישראל חווים בשנים האחרונות מתקפה שנועדה להחליש את היציבות הפנימית בישראל

בשנים האחרונות אין מוסד שלטוני שלא חווה מתקפה ממוקדת, מתואמת, מוכוונת, תוך שימוש בפייק ניוז, בחצאי אמיתות, בסחרירים חסרי בושה ובשקרים ישירים, שהופצו בעזרת שימוש יעיל ברשתות חברתיות, בערוצי תקשורת פרטיים שפועלים לפי הרשאות המדינה, ובערוצי תקשורת ממלכתיים שממומנים על ידי מוסדות המדינה.

אולי הדוגמה המופרכת מכל היא כשהרמטכ"ל הפך למושא ללעג בתחנת השידור הצבאית שכפופה לו. מוסד הנשיאות, הכנסת, הרשות השופטת, הפרקליטות, המשטרה, הצבא, פקידי ממשלה בכירים, מי לא? כל מוסד שלטוני במדינת ישראל זכה להיות מושא לאותה מתקפה היברידית חריפה ששחקה ופרמה את אמון הציבור. את התוצאות החמורות של המתקפות השיטתיות על מוסדות המדינה אנו רואים וחווים בתקופת הקורונה.

כבר לא ניתן להאמין להחלטות הממשלה, לא אלו שבשעות הבוקר ולא אלו ההפוכות בשעות הערב. לא ניתן להאמין למשרד הבריאות שמייצר "מודלים" שמתעלמים מהאילוצים הפוליטיים ומהנורמות החברתיות במגזרים שונים. לא ניתן להאמין למשטרה שמפרה בריש-גלי את זכויות האדם והאזרח. לא ניתן להאמין היום לפרקליטות, לרופאים, לפקידי האוצר הבכירים, למנכ"לים של משרדי ממשלה, לתובעים, לשופטים, לשוטרים, ובטח שלא למורים. בכולם התגלו פגמים, חלקם אמיתיים, חלקם שוליים וחלקם שקריים. אבל כולם מודגשים, מועצמים ומובלטים. הכל מתפרק, מתפורר ונפרם. כמו קורי עכביש.

איננו יכולים לשתף-פעולה על מנת להשיג מטרות משותפות ללא מוסדות חזקים. אך אלו שנבנו במאמץ רב מותקפים, מפוררים ומוחלשים, בכוונת מכוון. כאשר מוסדות דומים הותקפו במדינות המערב גופי מודיעין נכנסו לפעולה, איתרו ויירטו מתקפות, חשפו והבהירו את מהותן למקבלי ההחלטות ולציבור הרחב, והגבירו את חוסנן המוסדי ויציבותן הפנימית.

הסכנה לביטחונן של מדינות לא באה לכדי ביטוי רק באיום או בפגיעה באוכלוסייתן או בשלמותן הטריטוריאלית. איום או פגיעה במוסדות המדינה, שקושרים יחדיו את האוכלוסייה והטריטוריה, מהווה סכנה לא פחותה לביטחון המדינה.

מוסדות המדינה החזקים, שנבנו במאמץ רב, מותקפים, מפוררים ומוחלשים בכוונת מכוון. כאשר מוסדות דומים הותקפו במדינות המערב – גופי מודיעין נכנסו לפעולה, איתרו ויירטו את המתקפות

ניתן היה לצפות, שללא קשר למקור המתקפה ההיברידית על המדינה ומוסדותיה, הגופים במערכת הביטחון הישראלית שאמונים בשמנו על הזיהוי והטיפול בתופעות שכאלו יעשו מעשה. למרבה הצער, היעדר המעשה, וההתעלמות הגורפת והמתמשכת מהמתקפה ההיברידית על מוסדות המדינה ומהחתרנות הפוליטית שנגד ביטחון המדינה, מעוררים תהייה ומערפלים את זהות מושא נאמנותם.

ד"ר אריאל כבירי, חוקר למדע המדינה ויחסים בין לאומיים באקדמית גליל מערבי. תחום התמחותו המחקרית הוא הביטחון הבינלאומי: סיבות למלחמה ותנאים לשלום. בעבודותיו בוחן את השפעות הקשרים שבין טכנולוגיה לרעיונות על ההבנייה החברתית של מלחמה ושלום. חי באהבה עם בת זוגו אריאלה מרקס (עורכת לשונית), בעיר היפה חיפה. חובב ספרות ויצירות מדע-בדיוני טכנו-אוטופי וחתולים באשר הם

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 707 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

מאזן הקורונה - כשלון מיותר ואליפות עולם בחיסונים

בנימין נתניהו רץ בבחירות הקרובות על הטיקט של הקורונה, ולכן זה הזמן לעשות את החשבון.

רבות נאמר על פרוייקט החיסונים המוצלח: ישראל מתגאה במקום הראשון בעולם בהתחסנות לנפש, כאשר כמחצית האוכלוסיה ורוב גדול בקרב המבוגרים כבר מחוסנים. אבל מעבר להישג הזה אין במה להתפאר.

רבות נאמר על פרוייקט החיסונים המוצלח: ישראל מתגאה במקום הראשון בעולם בהתחסנות לנפש, כאשר כמחצית האוכלוסיה ורוב גדול בקרב המבוגרים כבר מחוסנים. אבל מעבר להישג הזה אין במה להתפאר

בטבלת שיעורי הדבקה ב-221 מדינות, שבה המקום הראשון מוביל לרעה במספר הנדבקים, ובמקום 221 נמצאת המדינה עם שיעור הנדבקים הקטן ביותר, ישראל מדורגת במקום ה-9 הגרוע (ע"פ אתר worldometer.info).

היו עד כה אצלנו כ-86,000 חולים למיליון בני אדם. דומה לשיעור הנדבקים בארצות הברית (שם אין ויכוח על כישלון המדיניות). זה גרוע בהרבה מאשר במדינות מצליחות כמו גרמניה (29,000), יפן (3,400),  ניו זילנד (עם כ-1,000), טייוואן (700), אוסטרליה (11,000) וקפריסין (13,000).

גם בנוגע למתים ישראל קרובה יותר לתחתית מאשר לצמרת. היא ספגה בינתיים 630 מקרי מוות למיליון, וזה פחות מאשר בבריטניה (1,810) וארה"ב (1,593), אך גרוע הרבה יותר מאשר ברוב מדינות העולם. אחוז המתים שלה כמעט כפול מאשר בעולם, ששכל 329 למיליון.

כמו כן, שיעור המתים בישראל היה נוראי עוד יותר אלמלא האוכלוסייה הצעירה יחסית והפגיעה הרבה פחות (אוכלוסייתה הרבה יותר צעירה מזו שבכל מדינות המערב).

הביצועים של ישראל עלובים במיוחד בהשוואה לאותן "מדינות אי" – שהן ממש איים (כמו ניו זילנד או קפריסין) או שמסיבות שונות יכולות להתבודד מסביבתן. כזו היא ישראל, עם שדה תעופה בינלאומי דומיננטי אחד ומעברי יבשה הנמצאים בשליטה הדוקה.

בשבוע שעבר הכחיש נתניהו שישראל היא "מדינת אי"' בטענה שהיא "פרוצה" לכניסת פלסטינים. אבל הטענה לא מחזיקה מים.

  1. ראשית, כאשר ישראל מעוניינת היא שולטת ועוד איך' לא רק בכניסת פלסטינים לשטחה הריבוני אלא גם לאזורי "האוטונומיה".
  2. שנית, הפלסטינים זכו במשך תקופה ארוכה לשיעורי הדבקה נמוכים (כנראה בגלל הבידוד שלהם), ורק לאחרונה החלו לסגור במעט את הפער (ואולי לייבא את הנגיף מישראל).
  3. ושלישית, גם כשישראל צברה עודפי חיסונים (ואפילו הציעה אותם למדינות אחרות), היא סירבה לעזור לפלסטינים להתחסן (כפי שהמלצתי בעמודים אלה), למרות האינטרס העצמי הטמון ממש בטענת נתניהו.

גם בנוגע למתים ישראל קרובה לתחתית מאשר לצמרת עם 630 מקרי מוות למיליון. אחוז מתים כמעט כפול משאר העולם, ששכל 329 למיליון. ושיעור המתים בישראל היה נורא עוד יותר, לולא האוכלוסייה הצעירה יחסית

אז אם זו לא אשמתם של הפלסטינים, איך ישראל נכשלה? האם היא זלזלה בנגיף? הרי נתניהו היה בין המנהיגים הראשונים שתפסו את הנגיף כמשבר גדול.

אדרבה, הוא החל בזה מייד לאחר שהפסיד למעשה בבחירות האחרונות, ב-2 במרץ 2020. בהופעות נסערות הוא הזהיר מפני עשרות אלפי מתים עד סוף השנה וטען כי מדובר באסון כה גדול, שישראל אינה יכולה להסתכן בהחלפת השלטון.

זה שבני גנץ הפך למנהיג האופוזיציה היחיד בעולם שנפל בפח כזה, ועוד אחרי שקיבל בעצמו את המנדט להקים ממשלה מהנשיא, מעידה לא רק על רפיסותו של הטוען לכתר אלא גם על רצינותו של החובש אותו, לפחות בניצול הקורונה לטובתו.

"ממשלת האחדות" נקטה מאז בצעדים שלכאורה היו מהדרסטיים בעולם. פרויקט  אוניברסיטת אוקספורד המדרג את חומרת המגבלות ברחבי תבל מעניק לישראל ציון של 87, גבוה יותר מכל מדינה מובילה (איטליה זוכה לציון 79, צרפת 64, ספרד 72, רוסיה 46 וארה"ב 68). אף מדינה אחרת לא התקרבה לשלושה סגרים כל-ארציים שהסתכמו ביותר מחמישה חודשים בשנה האחרונה.

כתוצאה מכך, ישראל חוותה ירידה של 16.9 אחוז בשעות העבודה ברבעון השני של 2020 (האחרון שלגביו יש נתונים) בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2019, לעומת ממוצע באיחוד האירופי של 14.4 אחוז (הנתון העולמי עמד על 8.8 אחוז, חצי מאשר בארץ).

מדוע ההקרבה הניבה פירות די באושים? ישנן מספר סיבות, בעיקר בקשר להפרות שיטתיות של ההנחיות. זה קרה בקרב כל קבוצות האוכלוסייה, אך היה דרמטי במיוחד אצל החרדים והערבים (המהווים יחד שליש מהאוכלוסייה). חלק מהבעיה היא שקבוצות אלה (במיוחד החרדים) חיות כמשפחות גדולות בדירות צפופות, מה שהופך את הסגר למעיק במיוחד; הבעיה היא שגם לרבים בקרב קבוצות אלה (שוב בעיקר אצל חרדים) יש בסיס אידיאולוגי להתעלמות מרצון המדינה.

"ממשלת האחדות" נקטה מאז בצעדים שלכאורה היו מהדרסטיים בעולם. פרויקט  אוניברסיטת אוקספורד המדרג את חומרת המגבלות ברחבי תבל מעניק לישראל ציון של 87, גבוה יותר מכל מדינה מובילה

מדוע לא אכפו בצורה קפדנית יותר? כאן זה נהיה מעניין. בעודו עומד למשפט באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים, נתניהו נלחם כמו ארי לשמר בידיו את המעמד שממנו הוא יכול לעכב הליכים ולהנדס חסינויות. והוא לא יכול להשאיר את השלטון בידיו ללא תמיכת החרדים; אין סקר שמתקרב לזה, ולא היה מניין קולות.

הרמז הראשון לבאות הגיע כאשר הממשלה, למרות אזהרותיו החמורות של נתניהו עצמו, איחרה לסגור את שדה התעופה לפני כשנה, והותירה את המדינה פתוחה לרווחה להגעתם של המוני חרדים מארה"ב. כעבור כמה ימים חזינו בחגיגות הפורים שהתנהלו ללא הפרעה ונחשבות היום לתחילת ההדבקה ההמונית בישראל.

ואז הממשלה דחתה את עצות המומחים לנהל מדיניות "רמזור" בה רק אזורים "אדומים" ייסגרו. זה מה שמדינות אחרות עשו – אך בישראל 20 האזורים "האדומים" ביותר בקיץ האחרון היו כולם של חרדים או ערבים. אי אפשר לעצבן את החרדים – כך שכל ישראל נשארה פתוחה (מה שהוביל לגל השני) ואז נסגרה קולקטיבית (מה שהכה קשות בכלכלה).

במהירות התברר שגורמים רבים וחשובים מקרב החרדים השאירו את תלמודי התורה פתוחים בניגוד להנחיות, ועד המהומה הבלתי נמנעת המשטרה איפשרה לכך להמשיך. באופן דומה הרשו לחרדים להמשיך עם הלוויות המוניות, תפילות, חתונות ועוד (הם לא היו לגמרי לבד, אבל חוסר הפרופורציה היה מובהק קיצוני).

לקינוח, הממשלה לא עשתה כמעט דבר להעצים את יכולות בתי החולים והתעלמה מהתחינות להקצות מייד תקנים זמניים לרופאים שפרשו או שפשוט מחקים לתקצוב. זאת, כאשר בישראל יש 2.98 מיטות בי"ח לאלף תושבים לעומת כ-7 באוסטריה ובצ'כיה, יותר מ-4 ביוון ו-6 בצרפת. אנחנו קרובים לתחתית רשימת ה-OECD בנתון חשוב זה. המצב בהוצאות בריאות לנפש דומה, והוא נסוג בתקופת נתניהו חסרת החמלה. חסכו מיליונים, אם כך, כדי לשפוך מיליארדים על סגרים מזיקים שאותם הצדיקו בטענה שבתי החולים מתקרבים ל"אי-ספיקה".

זאת, ממש בזמן שנתניהו דרש החזרי מס בשווי של כמיליון שקל על הוצאות פרטיות. קשה לעלות על הדעת שילוב כל כך מרתק של חלמאות וחוצפה. רק על המחדל הזה ציבור רציונלי היה מעיף את מנהיגיו לכל הרוחות.

לא ברור אם זה יקרה, אבל הציבור כן איבד בבירור את אמונו במדיניות הקורונה כבר בדצמבר. משם הדרך היתה קצרה לגל הבא ולסגר השלישי – שכמו השני יכול היה להיות דיפרנציאלי אבל לא היה, מאותן סיבות פוליטיות ברורות.

נתניהו יכול היה להיות עורך עיתונים נהדר. הוא מזהה את העיקר. ביום בהיר אחד בסתיו שעבר הוא תפס את החשיבות של הפיתוח המהיר להפליא של חיסונים ללא שום דיחוי מיותר.

הרמז הראשון לבאות הגיע כשהממשלה, חרף אזהרות נתניהו עצמו, איחרה בסגירת נתב"ג והותירה את המדינה פתוחה להמוני חרדים מארה"ב. חגיגות הפורים כמה ימים אח"כ נחשבות לתחילת ההדבקה ההמונית בישראל

ישראל מתאימה מאוד להיות מעבדת חיסונים, מכיוון שאוכלוסייתה המונה כמעט 10 מיליון היא קטנה אך לא טריוויאלית ומרוכזת באזור נוח למעקב ולטיפול ברצועת החוף. מערכת הבריאות שלה היא מהאמינות, הריכוזיות והדיגיטליות בעולם, חרף מחדלי הממשלה, והיא הייתה מוכנה לשתף את נתוני המטופלים. היא גם עשירה ונחושה מספיק כדי לשלם מה שצריך ולהרבות במחיר.

לנתניהו מגיע חלק מהקרדיט על ההצלחה הזו, למרות הוולגריות שבזעקתיו היומיומית על כך שהוא "הביא" והוא "הכין" את החיסונים. הוא מניח שהרבה בוחרים אינפנטיליים, וזה מצליח לו מצויין כבר כמה שנים טובות.

אבל לתגמל אותו על ביצועיו במשבר הקורונה זה יותר מדי. למה הדבר דומה? לשודד שמרוקן לך את הבית ואז חוזר למחרת עם הצעה לביטוח דירה בתנאים משופרים.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,145 מילים

"רואים בחומרה, יש כמה כיווני חקירה, לא רק תפקידו״

ראש עיריית קלנסוואה: עובדי הציבור הפכו ליעד – ואין התייחסות מהמשטרה ● נחמן אש: חשש מפני עלייה בתחלואה שתחייב חזרה לאחור ● גלנט: לבטל את הרמזור בלימודים ● אורנה ברביאי על תקיפת הפעילה אתמול: נתניהו צריך לגנות את האלימות ● במטה הליכוד מוטרדים מהסקרים האחרונים ● אלקין: לא פוסלים ישיבה עם מרצ, הם צריכים לחזור בהם מהאמירה של הורוביץ

עוד 12 עדכונים

תקווה חדשה

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

תגובות אחרונות

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה